Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,803 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,555 μηνύματα σε 93,221 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 793 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:08, 23-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από intrig(hue)ing
παρ΄ολα αυτα καταλαβαινω οτι αναζητεις κατι πιο ομοιομορφο και γι'αυτο θα σου ελεγα τρεξιμο και παλι τρεξιμο αμα θες να χασεις ογκο απ΄τα ποδια σου.
Αμα επιθυμεις να κανεις και βαρη κανε λιγων κιλων και χαλαρα πραγματα αλλιως θα γινουν τεραστια τα ποδια σου!
Χωρίς να'μαι απόλυτα σίγουρη για να αποκτήσεις μυϊκή μάζα δεν συνδέεται απόλυτα με την άσκηση αλλά και με την κατανάλωση πρωτεϊνης επίσης.
Εγώ δεν είμαι η κατάλληλη να πω ασκήσεις γιατί απέκτησα ωραία πόδια με 10 λεπτά step και 10 ελλειπτικό/τη μέρα. Χωρίς τίποτα άλλο πέρα από μία ακόμη άσκηση για γλουτιαίους.
Γενικά,αν ο σωματότυπός σου είναι τέτοιος δεν μπορείς να κάνεις πολλά πέρα από το να σφίξεις. Απλώς η κοπέλα με τόσα χρόνια μπαλέτο,ασφαλώς και δεν ανήκει στην κατηγορία αυτή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 23:22, 23-05-14:

Καλησπέρα και από εμένα αγαπητοί φίλοι της γυμναστικής!

Λοιπόν, πριν ξεκινήσω ας κάνω μία εισαγωγή. Έδωσα Πανελλαδικές 2 φορές. Έχω ύψος 1.69~1.70. Προ Πανελλαδικών ήμουν 53 κιλά( αθλητική κατά βάση ζωή, κολύμβηση αρκετά χρόνια, μπασκετάκι, παραδοσιακούς χορούς, αργότερα γυμναστήριο). Μετά Πανελλαδικών εκτοξεύτηκα στα ...61! Βλέπετε τα παράτησα όλα και έχοντας συνηθίσει σε άλλους ρυθμούς, το σώμα μου αντέδρασε...
Τώρα είμαι 62. Άρχισα πριν κάτι μήνες ξανά γυμναστήριο, αλλά ρε γαμώτο δεν τραβάει. Δε με πωρώνει όπως η κολύμβηση. Και έτσι το σταμάτησα. Θέλω αυτό που θα κάνω να με γεμίζει και όχι να φαντάζει στα μάτια μου αγγαρεία. Καλό και το γυμναστήριο, αλλά πιέζομαι για να το κάνω. Εμένα το πάθος μου ήταν η πισίνα. Μέχρι τώρα όμως, δεν έπαιρνα την απόφαση να ξαναρχίσω. Ντρέπομαι βλέπετε για το σώμα μου... Δεν μου αρέσει καθόλου η εικόνα του τα τελευταία δύο χρόνια. Αλλιώς το είχα συνηθίσει. Ανασφάλειες, καταλαβαίνετε...
Τέλος πάντων, την τελευταία εβδομάδα πήρα την μεγάλη απόφαση! Θα ξαναρχίσω αυτό που με έκανε να νιώθω χαρούμενη, γεμάτη ευεξία! Ας ντρέπομαι. Έψαξα στην Πάτρα όπου σπουδάζω για κολυμβητήριο, αλλά δυστυχώς το μόνο που υπάρχει με τμήματα ενηλίκων είναι το Εθνικό κολυμβητήριο Α.Πεπανός, που βρίσκεται περίπου 8 χλμ από το σπίτι μου. Θα κουραστώ το ξέρω, θα με φάνε οι δρόμοι, θα τρώω 2 ώρες μόνο και μόνο με την συγκοινωνία (έχει λεωφορείο κάθε μία ώρα! ) , αλλά... είμαι αποφασισμένη! Θα επιστρέψω στην φυσική κατάσταση που ήμουν κάνοντας κάτι που αγαπώ! Ίσως ξεκινήσω πάλι και περπάτημα παράλληλα. Με έχει πεθάνει η καθιστική ζωή!
Εσείς τι λέτε; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μου προτείνατε ή θα είμαι εντάξει με αυτά;

Και κάτι για τη διατροφή. Ο μεταβολισμός μου έχει τρελαθεί. Τρώω φυσιολογικά και κατά κανόνα μεσογειακά, και παχαίνω... (θυρεοειδή κοίταξα, αλλά δεν έχω).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 23:30, 23-05-14:

Όποιο σημείο του σώματος και να θες να χάσεις ο τρόπος είναι ακριβώς ο ίδιος. Γυμναστική με στόχο καύση λίπους + προσεγμένη διατροφή. Το τοπικό αδυνάτισμα δεν υφίσταται όπως και δεν υφίσταται το "Θα κάνω βάρη και θα αποκτήσω τα πόδια του Σουβλάκου" για τις γυναίκες.

Γενικά για την καύση λίπους συνίσταται αερόβια (τρέξιμο, ποδήλατο, περπάτημα, κολύμπι κτλ), προσωπικά προτιμώ συνδυασμό αερόβιας και βαρών για ταχύτερα και μονιμότερα αποτελέσματα.
Για να δυναμώσεις τα πόδια η καλύτερη άσκηση με διαφορά είναι τα βαθιά καθίσματα (squat) και μάλιστα αν βάλεις και μία άσκηση για γάμπες έχεις κάνει πλήρη προπόνηση ποδιών.

Αυτά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Joanna Mi
H Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Joanna Mi Everything happens for a reason... έγραψε στις 23:43, 23-05-14:

Εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Να κανείς αυτό που αγαπάς. Είχα και εγώ παρόμοιο προβλημα με εσενα στο θέμα της αυτοπεποίθησης. Οταν έκανα μπαλέτο όπως προείπα ήμουν 48 κιλά με ύψος 1.63. Πολύ αδύνατη. Μπορεί να μην ειχα στήθος ούτε καμπύλες, αλλά για το μπαλέτο ως χορο ήμουν τέλεια. Αυτή τη στιγμη που μιλάμε έχω 2 χρόνια που το σταματησα και είμαι 60 κιλά. Βέβαια ψηλωσα, τώρα είμαι 1,69. Όμως απέκτησα στήθος, καμπύλες και το σώμα μου έγινε πιο θηλυκό. Σε μια φάση της ζωής μου μου δώθηκε η ευκαιρία να το ξαναρχίσω. Όμως εκεί δίστασα. Με περιέβαλλε μια απεριόριστη ντροπή για το πως ήμουν κάποτε και πως κατέληξα. Αν και ήθελα σα τρελή να παω, ένιωθα τοσο ασχημα με το σώμα μου που δε το έκανα. Και το μετανιώνω ακομα. Αν και θεωρώ ότι επειδη το αγάπησα και το αγαπώ το μπαλέτο θα το ξανασυνεχισω Εσύ πάντως κάνε αυτό που σου αρέσει γιατί αν δε το κανείς τα συναισθηματα θα ειναι τοσο ασχημα που δε θα σε αφήνουν σε ησυχία. Εξάλλου δε σε ξέρει και κανένας εκεί για να προβληματιζεσαι! Κυνήγησέ το <3

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 00:11, 24-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Joanna Mi
Εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Να κανείς αυτό που αγαπάς. Είχα και εγώ παρόμοιο προβλημα με εσενα στο θέμα της αυτοπεποίθησης. Οταν έκανα μπαλέτο όπως προείπα ήμουν 48 κιλά με ύψος 1.63. Πολύ αδύνατη. Μπορεί να μην ειχα στήθος ούτε καμπύλες, αλλά για το μπαλέτο ως χορο ήμουν τέλεια. Αυτή τη στιγμη που μιλάμε έχω 2 χρόνια που το σταματησα και είμαι 60 κιλά. Βέβαια ψηλωσα, τώρα είμαι 1,69. Όμως απέκτησα στήθος, καμπύλες και το σώμα μου έγινε πιο θηλυκό. Σε μια φάση της ζωής μου μου δώθηκε η ευκαιρία να το ξαναρχίσω. Όμως εκεί δίστασα. Με περιέβαλλε μια απεριόριστη ντροπή για το πως ήμουν κάποτε και πως κατέληξα. Αν και ήθελα σα τρελή να παω, ένιωθα τοσο ασχημα με το σώμα μου που δε το έκανα. Και το μετανιώνω ακομα. Αν και θεωρώ ότι επειδη το αγάπησα και το αγαπώ το μπαλέτο θα το ξανασυνεχισω Εσύ πάντως κάνε αυτό που σου αρέσει γιατί αν δε το κανείς τα συναισθηματα θα ειναι τοσο ασχημα που δε θα σε αφήνουν σε ησυχία. Εξάλλου δε σε ξέρει και κανένας εκεί για να προβληματιζεσαι! Κυνήγησέ το <3
Joanna, έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Η αλήθεια είναι ότι από αυτοπεποίθηση είμαι υπό το μηδέν! Ειδικά τώρα που βλέπω μία εικόνα που δε μου αρέσει. Όμως ξέρεις κάτι; Και εγώ μετανιώνω καθημερινά που σταμάτησα τότε και βιώνω άσχημα συναισθήματα! Η αφορμή ήταν ένας τραυματισμός μου στο βόλεϋ (ολική ρήξη μορίων στον αστράγαλο του αριστερού ποδιού) που με έβγαλε off πολλούς μήνες, αλλά η αιτία ήταν πολύ ηλίθια και κουτή! Η προπονήτρια μου με έβαλε στο γκρουπ του πρωταθλητισμού με παιδιά πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Τότε ,ντρέπομαι που το λέω, αλλά είχα θέμα με την πρωτιά. Στο νέο γκρουπ δεν πλασαριζόμουνα στις πρώτες θέσεις και με έπαιρνε από κάτω. Τότε δεν ήθελα να καταλάβω ότι η προπονήτρια κάτι έβλεπε και ενεργούσε έτσι... Τώρα μπορεί να είναι αργά για αγώνες κλπ αλλά, πλέον δε θα αφήσω αυτή την αγάπη με το νερό να χαθεί. Θα το κάνω για μένα. Από εβδομάδα κιόλας θα πάω να αγοράσω καινούριο εξοπλισμό !(ολόσωμο, γυαλάκια, σκουφάκια, μπουρνούζι, σαγιονάρες)
Ανυπομονώ!
Άρχισε και εσύ το μπαλέτο! Ερασιτεχνικά για σένα και μόνο. Let's Fight for our passion!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Joanna Mi
H Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Joanna Mi Everything happens for a reason... έγραψε στις 08:30, 24-05-14:

Δεν ειναι ανάγκη να νιώθεις ασχημα που ήθελες να είσαι η καλύτερη! Και με εμενα αυτό συνέβαινε! Οταν κάτι το κάνουμε με πάθος αυτομάτως επιθυμούμε την πρωτιά! Και ναι το μπαλέτο θα το ξαναρχίσω σιγουρα οταν ξεμπλεξω με τις πανελλήνιες γιατί το λάτρευα. Τί δηλαδή? Τσάμπα να σκονιζονται οι πουεντ στο ντουλάπι?

Παράθεση

MariaBu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaBu
H MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H MariaBu έγραψε στις 21:40, 30-06-14:

,Το Θέμα σχετίζετε με εμενα , συγκεκριμένα δεν θα το έλεγα οτι νιώθω άβολα με το σώμα που έχω αλλα δεν ταιριάζει αυτο το σώμα ( ετσι οπως το βλεπω εγω ) σε ενα 14χρωνο
.. Σχετικα με εμενα ειμαι 14 χρονών , κορίτσι , εχω ύψος 1,69 βαρος 59,6 , περίμετρο μέσης καπου στο 79+ μεχρι 83- , κοιλιά δεν έχω και δεν ειναι αυτο το πρόβλημα μου , εχω ομως μπουτάκια τα οποιά δεν αδυνατίζουν !
Με λενε καποιες κοπελες οτι εχω ωραιο σώμα αλλα ξέρω οτι το λένε για να μη στεναχωρηθώ με την πραγματική αλήθεια
πονάει πολύ να βλέπεις κοπέλες της ηλικίας σου ή 20χρωνες με τέλεια σώματα , ( παρεμπιπτόντως εμφανίζω συμπτωματα κυτταρίτιδας )
αισθάνομαι τόσο χάλια , και δεν είναι οτι δεν γυμνάζομαι, γυμνάζομαι χορεύοντας γιατί μου φαίνεται πιο αποτελεσματικός τρόπος
Σύμφωνα με τα παραπάνω που είπα μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:43, 30-06-14:

Είσαι 170 και 60 κιλά και έχεις μέση 83;; Μάλλον λάθος μέτρηση έχεις κάνει.
Τεςπα, εφηβεία είναι θα περάσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

totentanz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη totentanz
Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O totentanz έγραψε στις 22:12, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Theo22
Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο ειμαι ομως αδυνατος(1.75υψος και 65 κιλα) μπορω αμα κανω ενα χρονο γυμναστικη να βαλω ογκο? η θα πρεπει να βαλω κιλα?
μπορείς. σε συνδυασμό με κατάλληλη διατροφή πάντα. και δεν εννοώ μόνο τροφές πλούσιες σε πρωτείνη. μπορείς να βάλεις ακόμα και 4 κιλά. βέβαια να ξέρεις ότι δεν είναι το ίδιο όλοι μας οι μύες.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 11:24, 14-07-14:

Τώρα που τελείωσε η εξεταστική είπα να μαζέψω τα κιλά που "παρα"έβαλα φέτος και το σώμα μ επίσης γιατί μες στο χειμώνα μπορώ να πω πως παράτησα τελείως την άσκηση αλλά και τη διατροφή μου...Πήγαινα χρόνια κολυμβητήριο αλλά από τη χρονιά των πανελληνίων και μετά σταμάτησα οποιαδήποτε άθληση. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το σώμα μ και ποτέ δεν πρόσεχα τη διατροφή μου γιατί ακόμα και αν έτρωγα λίγο παραπάνω το έχανα αυτομάτως λόγω του κολυμβητηρίου. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως στο πανεπιστήμιο, χωρίς άσκηση και με την ίδια διατροφή που έκανα και πριν έβαλα αρκετά κιλά και τώρα που είναι το πρώτο καλοκαίρι που είμαι σχετικά χαλαρή από διάβασμα έβαλα στόχο να χάσω κάποια από αυτά. Σίγουρα το χειμώνα πρέπει να συνεχίσω την άσκηση όσο μπορώ. Με σωστή διατροφή λοιπόν και με τρέξιμο περίπου 1 ώρα την ημέρα (κάνω γύρω στα 5,5 χλμ) μπορώ να χάσω λίπος από τα πόδια;; ή είναι άδικος κόπος; και σε πόσο καιρό φαίνονται τα αποτελέσματα;

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,918 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:56, 14-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από OoOkoβοldOoO
Τώρα που τελείωσε η εξεταστική είπα να μαζέψω τα κιλά που "παρα"έβαλα φέτος και το σώμα μ επίσης γιατί μες στο χειμώνα μπορώ να πω πως παράτησα τελείως την άσκηση αλλά και τη διατροφή μου...Πήγαινα χρόνια κολυμβητήριο αλλά από τη χρονιά των πανελληνίων και μετά σταμάτησα οποιαδήποτε άθληση. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με το σώμα μ και ποτέ δεν πρόσεχα τη διατροφή μου γιατί ακόμα και αν έτρωγα λίγο παραπάνω το έχανα αυτομάτως λόγω του κολυμβητηρίου. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως στο πανεπιστήμιο, χωρίς άσκηση και με την ίδια διατροφή που έκανα και πριν έβαλα αρκετά κιλά και τώρα που είναι το πρώτο καλοκαίρι που είμαι σχετικά χαλαρή από διάβασμα έβαλα στόχο να χάσω κάποια από αυτά. Σίγουρα το χειμώνα πρέπει να συνεχίσω την άσκηση όσο μπορώ. Με σωστή διατροφή λοιπόν και με τρέξιμο περίπου 1 ώρα την ημέρα (κάνω γύρω στα 5,5 χλμ) μπορώ να χάσω λίπος από τα πόδια;; ή είναι άδικος κόπος; και σε πόσο καιρό φαίνονται τα αποτελέσματα;
Οταν κανεις αεροβια γυμναστικη (τρεξιμο, περπατημα, ποδηλατο, κολυμπι κλπ) χανεις λιπος απο παντου. Αν θες να γυμνασεις συγκεκριμενα τα ποδια, βρες ασκησεις στο ιντερνετ για να γυμνασεις περισσοτερο τη συγκεκριμενη περιοχη. Τα αποτελεμσατα φαινονται συνηθως μετα απο 2-3 εβδομαδες... Μην ξεχνας να πινεις πολυ νερο

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 14:57, 14-07-14:

Λίπος αποκλειστικά από τα πόδια ή πρώτα από τα πόδια δε μπορείς να χάσεις. Το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε μέρος του σώματος. Ανάλογα με τη γενετική προδιάθεση σου θα χάσεις λίγο λίγο από παντού και κατ΄επέκταση και από τα πόδια.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 17:34, 14-07-14:

χμμμμ κατάλαβα... έχω λοιπόν πολύ τρέξιμο!!

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,918 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 17:38, 14-07-14:

χμμμμ κατάλαβα... έχω λοιπόν πολύ τρέξιμο!!
Παρ' το χαλαρα στην αρχη... σιγουρα η αντοχη σου δεν θα ειναι και τοσο καλη εφοσον λες οτι εχεις να γυμναστεις εδω και καιρο... σε μια βδομαδα ομως θα αντεχεις πολυ περισσοτερο και τα ποδια σου δε θα πονανε τοσο οσο στην αρχη

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 07:48, 15-07-14:

Nαι, σίγουρα χαλαρά αλλιώς δεν βγαίνει....τρέχω εδώ και μία βδομάδα, και όντως σε σχέση με την πρώτη μέρα μπορώ να πω ότι απέκτησα λίγη αντοχή παραπάνω, αλλά στο τέλος των χλμ νιώθω μια μικρή ενόχληση στη μέση κ δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται...τα παπούτσια που φοράω είναι ειδικά για τρέξιμο οπότε δεν νομίζω να οφείλεται εκεί...

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 12:00, 15-07-14:

Το τρέξιμο πάντα επιβαρύνει σε κάποιο βαθμό τη μέση.
Για να ελαχιστοποιήσεις την επιβάρυνση μάθε να τρέχεις σωστά.
Έπειτα, όσο καλά παπούτσια και να έχεις προσπάθησε να μην τρέχεις σε τσιμέντο και άσφαλτο αφού η επιβάρυνση στη μέση και στα γόνατα είναι σημαντικά μεγαλύτερη από αυτή του χώματος ή άλλων απορροφητικών υλικών.
Τέλος δυνάμωσε τους μύες του κορμού (κοιλιακούς - ραχιαίους) και τους γλουτούς αφού αυτοί σταθεροποιούν τη μέση.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 12:25, 15-07-14:

To γήπεδο είναι πολύ μακριά από το σπίτι που μένω οπότε αναγκαστικά τρέχω σε ένα δασάκι εδώ κοντά, που το έδαφος είναι από άσφαλτο...
Ελπίζω πάντως με τις ασκήσεις για κοιλιακούς κλπ που είπες να βοηθηθώ ώστε να μην πονάει η μέση μου...

Παράθεση

katerina1kan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina1kan
H katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H katerina1kan έγραψε στις 15:29, 15-07-14:

Γεια σας! Είμαι 34 και θέλω να μου προτείνετε κάποια διατροφή για την περιττή κοιλιά. Μη φανταστείτε καμιά κοιλιά τεράστια (Είμαι 1.64 και 52 κιλα), αλλα για να γίνει επίπεδη εστω και αυτή η λίγη που υπάρχει! Ευχαριστώ!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:32, 15-07-14:

To γήπεδο είναι πολύ μακριά από το σπίτι που μένω οπότε αναγκαστικά τρέχω σε ένα δασάκι εδώ κοντά, που το έδαφος είναι από άσφαλτο...
Ελπίζω πάντως με τις ασκήσεις για κοιλιακούς κλπ που είπες να βοηθηθώ ώστε να μην πονάει η μέση μου...
Εγώ πάντως ψάχνοντας ασκήσεις για κοιλιακούς πιο δύσκολες ο γυμναστής μου΄χε πει πως όσοι έχουν γυμνασμένους κοιλιακούς (δεν εννοώ sixpack κτλ) σε μεγαλύτερη ηλικία είναι πιο "δύσκολο" να αντιμετώπισουν προβλήματα με τη μέση τους. Δοκίμασε και πιλάτες που σφίγγεις πολύ κοιλιακούς και είναι ήπιας μορφής ασκήσεις.
Επίσης μην ξεχνάς και ραχιαίους!

Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 11:45, 17-09-14:

Γεια σας παιδιά!
Ηθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το μονόζυγο.
1) Ισχυει ότι αν κάνεις κάθε μερα μπορείς να πάρεις μερικους ποντους ύψος ακόμη;
2) Πόση ωρα τη μερα;
3) Που μπορω να προμηθευτώ ενα?

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 11:49, 17-09-14:

Μύθος είναι....έχω εγώ ένα μονόζυγο και το έχω στερεώσει στην κάσα της πόρτας μου...Δεν κάνει διαφορά. Όσο είναι γενετικά προσχεδιασμένο να ψηλώσεις, τόσο θα ψηλώσεις...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 16:57, 17-09-14:

και να υπαρχει διαφορα θα ναι 1 εκατοστο μαξ..οποτε μην ανυσηχεις,κοντος θα μεινεις

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 17:05, 17-09-14:

Είναι κοπέλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 18:53, 17-09-14:

Εχμ, ναι Τεσπα οκ, παει και η τελευταια μου ελπίδα!
Ευχαριστώ

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 22:52, 17-09-14:

Γενικά υπάρχει η αντίληψη πως το κρέμασμα από το μονόζυγο και τα στρέτσινγκ (σήκωμα στις μύτες με τεντωμένα τα χέρια και πιέσεις προς τα πάνω) βοηθάνε, φαντάζομαι στην εφηβική ηλικία. Έχω κ έναν φίλο που στα 15-16 του έκανε κάθε πρωί κάτι τέτοια, δε ξέρω κατά πόσο βοήθησαν, αλλά είναι πάνω από 1.80. Πάντως κάποια αξιόπιστη έρευνα που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο δε βρήκα. Σίγουρα πάντως δεν έχεις κάτι να χάσεις, ίσα ίσα καλό θα σου κάνει.

Παράθεση

katerina1kan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina1kan
H katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H katerina1kan έγραψε στις 11:31, 18-09-14:

Προμηθεύσου ένα (έχει και στα Jumbo), και δοκίμασε το για να μας πεις και τα συμπεράσματα σου! Όντως δεν υπάρχει τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά ακόμα και αν δεν ψηλώσεις θα έχει γυμνάσει χέρια και πλάτες!!

Παράθεση

niek

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 12:33, 18-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από katerina1kan
Προμηθεύσου ένα (έχει και στα Jumbo), και δοκίμασε το για να μας πεις και τα συμπεράσματα σου! Όντως δεν υπάρχει τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά ακόμα και αν δεν ψηλώσεις θα έχει γυμνάσει χέρια και πλάτες!!
Είχα ρωτήσει μια γυμνάστριά μου σχετικά με το μονόζυγο. Το χρησιμοποιούν και τα παιδιά που θέλουν 1-2 πόντους για στρατιωτικές σχολές.Εάν είσαι ενήλικας μπορείς μς τη γυμναστική και το μονόζυγο να ανοίξεις λίγο τους σπονδύλους στη μέση σου και να πάρεις 1- 2 πόντους. Σε μικρότερη ηλικία ψηλώνεις περισσότερο.(Έκανα μία φορά τη βδομάδα για ένα χρόνο σε συνδυασμό με γυμναστική και πήρα 7 πόνυους!)

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 11:12, 28-10-14:

Επειδή διάβασα αρκετά εδώ μέσα, μερικά σωστά, μερικά όχι, ας γράψω λίγα πράγματα για τη γυμναστική ώστε να μην υπάρχουν τόσες πολλές απορίες:
Καταρχήν για να χάσεις λίπος είναι απαραίτητα τα βάρη. Γενικά μην τα φοβάστε τα βάρη. Ούτε εσείς οι γυναίκες.. Δεν πρόκειται να γίνετε αντρογυναίκες
Το καλύτερο αποτέλεσμα λοιπόν θα το δείτε με το συνδυασμό βάρη και αερόβιο. Το αερόβιο καλό είναι να γίνεται τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, αν κάνετε και βάρη ΠΑΝΤΑ μετά τα βάρη και όχι πριν, και να διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά.. Όχι λιγότερο. Βάρη καλό είναι να κάνετε όλο το σώμα, και να μην απομονώνετε μια μυική ομάδα, καθώς όλα είναι αλυσίδα. Για εμένα το ιδανικό θα είναι 3 φορές την εβδομάδα βάρη και 3 φορές αερόβιο. Στη συνέχεια βέβαια μπορούμε να αυξήσουμε τις μέρες. Μην ξεχνάτε επίσης να αυξάνετε την πρόοδο σας.. Πχ στα βάρη καλό είναι ανα 1 μήνα να αυξάνουμε λίγο τα κιλά, και να αλλάζουμε λίγο το πρόγραμμα ώστε το σώμα μας να μην συνηθίσει στη ρουτίνα..

Και τέλος το σημαντικότερο από όλα είναι φυσικά η διατροφή. Αν δεν φτιάξουμε τη διατροφή δεν θα δούμε πολλά αποτελέσματα.. Το σωστό είναι πολλά γεύματα μέσα στη μέρα, πολύ νερό, και φυσικά κομμένες οι κακές συνήθειες(Junk food,γλυκά,αλκοόλ,τσιγάρο) ώστε να αλλάξουμε το σώμα μας.

Με επιμονή και υπομονή μπορούμε να δούμε πολύ καλά αποτελέσματα. Η υπομονή είναι το σημαντικότερο, καθώς το σώμα δεν αλλάζει από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά θέλει χρόνο.

ΥΓ. Για το μονόζυγο που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι μια πολύ καλή άσκηση, καθώς γυμνάζει εξαιρετικά το σώμα μας, αλλά δεν γίνεται να ψηλώσεις, καθώς αυτό είναι γενετικά προσχεδιασμένο

Εδώ σας παραθέτω και ένα πολύ χρήσιμο σαιτ που απαντάει σε πολλές ερωτήσεις σας για το fitness!!
http://ensomati.gr/

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:53, 28-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
Επειδή διάβασα αρκετά εδώ μέσα, μερικά σωστά, μερικά όχι, ας γράψω λίγα πράγματα για τη γυμναστική ώστε να μην υπάρχουν τόσες πολλές απορίες:
Καταρχήν για να χάσεις λίπος είναι απαραίτητα τα βάρη. Γενικά μην τα φοβάστε τα βάρη. Ούτε εσείς οι γυναίκες.. Δεν πρόκειται να γίνετε αντρογυναίκες
Το καλύτερο αποτέλεσμα λοιπόν θα το δείτε με το συνδυασμό βάρη και αερόβιο. Το αερόβιο καλό είναι να γίνεται τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, αν κάνετε και βάρη ΠΑΝΤΑ μετά τα βάρη και όχι πριν, και να διαρκεί τουλάχιστον 30 λεπτά.. Όχι λιγότερο. Βάρη καλό είναι να κάνετε όλο το σώμα, και να μην απομονώνετε μια μυική ομάδα, καθώς όλα είναι αλυσίδα. Για εμένα το ιδανικό θα είναι 3 φορές την εβδομάδα βάρη και 3 φορές αερόβιο. Στη συνέχεια βέβαια μπορούμε να αυξήσουμε τις μέρες. Μην ξεχνάτε επίσης να αυξάνετε την πρόοδο σας.. Πχ στα βάρη καλό είναι ανα 1 μήνα να αυξάνουμε λίγο τα κιλά, και να αλλάζουμε λίγο το πρόγραμμα ώστε το σώμα μας να μην συνηθίσει στη ρουτίνα..

Και τέλος το σημαντικότερο από όλα είναι φυσικά η διατροφή. Αν δεν φτιάξουμε τη διατροφή δεν θα δούμε πολλά αποτελέσματα.. Το σωστό είναι πολλά γεύματα μέσα στη μέρα, πολύ νερό, και φυσικά κομμένες οι κακές συνήθειες(Junk food,γλυκά,αλκοόλ,τσιγάρο) ώστε να αλλάξουμε το σώμα μας.

Με επιμονή και υπομονή μπορούμε να δούμε πολύ καλά αποτελέσματα. Η υπομονή είναι το σημαντικότερο, καθώς το σώμα δεν αλλάζει από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά θέλει χρόνο.

ΥΓ. Για το μονόζυγο που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι μια πολύ καλή άσκηση, καθώς γυμνάζει εξαιρετικά το σώμα μας, αλλά δεν γίνεται να ψηλώσεις, καθώς αυτό είναι γενετικά προσχεδιασμένο

Εδώ σας παραθέτω και ένα πολύ χρήσιμο σαιτ που απαντάει σε πολλές ερωτήσεις σας για το fitness!!
http://ensomati.gr/
Πολύ σωστό το μήνυμα, αν και θα διαφωνήσω στα εξής:
α)Δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να αλλάζει το πρόγραμμα με τα βάρη ανά μήνα, για να δει αποτέλεσμα. Ίσα-ίσα, που αν μείνει σταθερός σε λίγες βασικές ασκήσεις, η πρόοδος θα είναι σίγουρη.
β)Τα κιλά μπορούν να αυξάνονται(έστω και κατά 1,25) συχνότερα ανα μήνα,αλλιώς συνηθίζει το σώμα εύκολα, έτσι δεν είναι;
γ)Δε μου αρέσει η αεροβική δραστηριότητα

Έχω κι εγώ κάποιες απορίες : Τελικά πόση πρωτεινη χρειάζονται όσοι ασκούνται, για να αυξήσουν τη μυική τους μάζα;
β)Υπάρχει κάποια άσκηη χωρίς βάρη για την πλάτη, εκτός του μονόζυγου;
Ευχαριστώ.

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 22:31, 28-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Πολύ σωστό το μήνυμα, αν και θα διαφωνήσω στα εξής:
α)Δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να αλλάζει το πρόγραμμα με τα βάρη ανά μήνα, για να δει αποτέλεσμα. Ίσα-ίσα, που αν μείνει σταθερός σε λίγες βασικές ασκήσεις, η πρόοδος θα είναι σίγουρη.
β)Τα κιλά μπορούν να αυξάνονται(έστω και κατά 1,25) συχνότερα ανα μήνα,αλλιώς συνηθίζει το σώμα εύκολα, έτσι δεν είναι;
γ)Δε μου αρέσει η αεροβική δραστηριότητα

Έχω κι εγώ κάποιες απορίες : Τελικά πόση πρωτεινη χρειάζονται όσοι ασκούνται, για να αυξήσουν τη μυική τους μάζα;
β)Υπάρχει κάποια άσκηη χωρίς βάρη για την πλάτη, εκτός του μονόζυγου;
Ευχαριστώ.
Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αδερφέ μου:
α) Κοίτα σε ένα πρόγραμμα με βάρη, καλό είναι ανα 4-6 εβδομάδες να κάνουμε κάποιες αλλαγές. Όχι κάτι πολύπλοκο. Μπορείς πχ να αλλάξεις τη σειρά που κάνεις τις ασκήσεις, το εύρος των επαναλήψεων, να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις κτλ.. Αλλά πρέπει να αυξάνεις και το βάρος, έστω και λίγο ώστε να αναγκάζονται οι μύες να δουλεύουν με μεγαλύτερη ένταση, και να μην ''τεμπελιάζουν''.
β) Τα κιλά μπορείς να τα ανεβάσεις όσο εσύ πιστεύεις, ώστε τα βγαίνει το τελευταίο σετ με δυσκολία. Αυτό εσύ το καθορίζεις. Απλά προσπάθησε ανα μήνα να ανεβαίνεις λίγο λίγο!
γ) Αν βαριέσαι το αερόβιο, μπορείς να κάνεις ΗΙΙΤ(http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=7&recid=141)

Τώρα για το πόσο πρωτείνη χρειάζεσαι, εξαρταται απο πολλα πραγματα. α) το επιπεδο του αθλουμενου, β) το ποσοστο λιπους, γ) το φορτο προπονησης και δ) τον στοχο.
Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, διότι δε ξέρω τι κάνεις και ποιες είναι οι ανάγκες σου.

Τώρα για την πλάτη, όχι δεν υπάρχει κάποια άσκηση δυστυχώς που να πιάνει εξ ολοκλήρου την πλάτη εκτός του μονόζυγου. Πάντως το μονόζυγο είναι απίστευτη άσκηση, καθώς γυμνάζει εκτός από την πλάτη(πρωτίστως),τα χέρια, αλλά και τους ώμους! Αν έχεις μονόζυγο να το χρησιμοποιείς πάντα

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 00:52, 29-10-14:

Και βέβαια υπάρχει άσκηση για την πλατη. Το φοβερό και τρομερό Deadlift.
Όταν ανέβασα κιλά στο deadlift κατάφερα και ανέβασα σημαντικά και τις έλξεις μου.

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

O BRUCE έγραψε στις 08:11, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Tasos09
Και βέβαια υπάρχει άσκηση για την πλατη. Το φοβερό και τρομερό Deadlift.
Όταν ανέβασα κιλά στο deadlift κατάφερα και ανέβασα σημαντικά και τις έλξεις μου.
Ο φίλος από πάνω όμως λέει χωρίς βάρη! Το deadlift μπορείς να το κάνεις χωρίς μπάρα..

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 09:54, 29-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
Λοιπόν θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αδερφέ μου:
α) Κοίτα σε ένα πρόγραμμα με βάρη, καλό είναι ανα 4-6 εβδομάδες να κάνουμε κάποιες αλλαγές. Όχι κάτι πολύπλοκο. Μπορείς πχ να αλλάξεις τη σειρά που κάνεις τις ασκήσεις, το εύρος των επαναλήψεων, να αλλάξεις κάποιες ασκήσεις κτλ.. Αλλά πρέπει να αυξάνεις και το βάρος, έστω και λίγο ώστε να αναγκάζονται οι μύες να δουλεύουν με μεγαλύτερη ένταση, και να μην ''τεμπελιάζουν''.
β) Τα κιλά μπορείς να τα ανεβάσεις όσο εσύ πιστεύεις, ώστε τα βγαίνει το τελευταίο σετ με δυσκολία. Αυτό εσύ το καθορίζεις. Απλά προσπάθησε ανα μήνα να ανεβαίνεις λίγο λίγο!
γ) Αν βαριέσαι το αερόβιο, μπορείς να κάνεις ΗΙΙΤ(http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=7&recid=141)

Τώρα για το πόσο πρωτείνη χρειάζεσαι, εξαρταται απο πολλα πραγματα. α) το επιπεδο του αθλουμενου, β) το ποσοστο λιπους, γ) το φορτο προπονησης και δ) τον στοχο.
Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς, διότι δε ξέρω τι κάνεις και ποιες είναι οι ανάγκες σου.

Τώρα για την πλάτη, όχι δεν υπάρχει κάποια άσκηση δυστυχώς που να πιάνει εξ ολοκλήρου την πλάτη εκτός του μονόζυγου. Πάντως το μονόζυγο είναι απίστευτη άσκηση, καθώς γυμνάζει εκτός από την πλάτη(πρωτίστως),τα χέρια, αλλά και τους ώμους! Αν έχεις μονόζυγο να το χρησιμοποιείς πάντα
Το ξέρω και το HIIT. Μονόζυγο δυστυχώς δεν έχω, για αυτό ρωτάω.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 19:34, 03-02-15:

Καλησπερα! Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εχουν που ξερουν καποια πραγματα απο γυμναστικη.. Καταρχας μπορει να γινει σωστη δουλεια απο το σπιτι χωρις να γραφτω σε ενα γυμναστηριο? Δεν υπαρχει προβλημα χρηματων αλλα προβλημα μετακινησης επειδη ειναι μακρια.. Οπως γνωριζετε σε 4 μηνες ερχεται το καλοκαιρι και θα ηθελα να φτιαξω ενα ωραιο καλλίγραμμο σωμα. Κυριος στοχος μου ειναι το six-pack,χερια και το στηθος.. Εχω αρχισει να κανω ηδη βαρακια 3κιλα και 5 κιλα και εχω αρκετη διαφορα. Κανω και οσα push-ups μπορω αλλα μονο αυτα.. Ασκηση για κοιλιακους δεν εχω βρει μια καλη που να μου αρεσει.. Τα ερωτηματα μου ειναι λοιπον 1) Μπορω να κανω δουλεια απο το σπιτι? 2) Εχετε κανα ωραιο προγραμμα που να βγαινει σε 30-45 λεπτα να το κανω καθε μερα οχι κυριακη βεβαια και να εχω αισθητη διαφορα μεσα στους επομενους μηνες? Βtw Ειμαι 16χρονων 50 κιλα ακριβως και προσπαθω να παρω και αλλα..

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε στις 21:11, 03-02-15:

Βρε catloverGG, πραγματικά έχω διαβάσει πολλά μηνύματά σου εδώ στο στέκι, και αν και κατανοώ το νεαρό της ηλικίας σου, πρέπει να πω, πως κρίνεται τουλάχιστον δόκιμο πλέον να δεις κάποια πράγματα μέσα από ένα πιο ώριμο πρίσμα.

Στο συγκεκριμένο θέμα ας πούμε, νομίζω ότι χάνεις το ουσιαστικό νόημα της σωματικής άσκησης. Δε γυμνάζεσαι επειδή πλησιάζει το καλοκαίρι και θες να κάνεις "ουάου" εντύπωση εις τας παραλίας, και κυρίως δε γυμνάζεσαι περιστασιακά (όπως κάνουν πολλοί λανθασμένα προκειμένου να δουν "πρόσκαιρα" αποτελέσματα). Μιλάς για six-pack, στήθος, χέρια. Το καλλίγραμμο και ΥΓΙΕΣ (το τονίζω αυτό) κορμί, ΔΕΝ γίνεται μέσω συγκεκριμένων ασκήσεων που αφορούν λίγες μυικές ομάδες. ΔΕΝ πρέπει να είναι αυτός ο στόχος σου. Αν θες καλή φυσική κατάσταση και σωματική υγεία (και ευεξία), πρέπει να εντάξεις στο πρόγραμμα σου και αερόβια και αναερόβια άσκηση. Επίσης, τι εννοείς όταν λες "άσκηση κοιλιακών" που να σου αρέσει;;; Αν είσαι αρχάριος, ξεκίνα με ροκανίσματα πχ. Δε κάνεις ασκήσεις επειδή "σου αρέσουν" απλά. Υπάρχουν επίπεδα δυσκολίας. Δε ξυπνάς μια μέρα και κάνεις ξέρω εγώ εκγύμναση κάτω κοιλιακών σε μονόζυγο! Ακόμα, κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό! Δε θα γυμνάζεσαι κάθε μέρα!!! Το σώμα χρειάζεται "ξεκούραση", για να δεις έτσι και εξωτερικά αποτελέσματα. Το ιδανικό είναι 3-4 φορές την εβδομάδα. Και η άσκηση να γίνεται σε "κύκλους". Με συγκεκριμένο ρυθμό και επαναλήψεις. Δε χρειάζεται να ψοφάς στη κούραση. Η σωστή και αποτελεσματική γυμναστική, θέλει τρόπο και όχι τόσο κόπο όσο πιστεύεται από πολλούς. Και τέλος, κανείς δε μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένο πρόγραμμα, γιατί κάθε ένας είναι ξεχωριστός οργανισμός, με διαφορετικές ανάγκες και δυνατότητες.
Αυτά πάνω κάτω.

Υ.Γ: Α! Και βασικό (ή μάλλον βασικότατο ρόλο) παίζει η ισορροπημένη διατροφή! Όσο για τα "αποτελέσματα" που βιάζεσαι να δεις, έχε υπομονή και επιμονή. Όλα θέλουν το χρόνο τους. Σε 4 μήνες δε μπορείς να γίνεις αυτό που (φαντάζομαι ότι) θέλεις!!!

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:31, 03-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Βρε catloverGG, πραγματικά έχω διαβάσει πολλά μηνύματά σου εδώ στο στέκι, και αν και κατανοώ το νεαρό της ηλικίας σου, πρέπει να πω, πως κρίνεται τουλάχιστον δόκιμο πλέον να δεις κάποια πράγματα μέσα από ένα πιο ώριμο πρίσμα.
Δεν αναφέρομαι ειδικά στον catlover, όμως υπάρχουν πολλοί νέοι που βλέπουν τη γυμναστικά αποκλειστικά σα μέσο για να κάνουν ένα "ωραίο" σώμα με μπόλικους κοιλιακούς και να το επιδεικνύουν στις παραλίες, ελπίζοντας ότι βλέποντάς τους οι γκόμενες θα "πέφτουν" σα μύγες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 22:47, 03-02-15:

Τώρα αυτή η φωτογραφία με τους κοιλιακούς είναι ωραία;

Οκ, οι κοιλιακοί ωραίοι είναι (δεν έχω θέμα βασικά αν ο άλλος έχει ή όχι) αλλά προσωπικά δε μου αρέσουν οι τόσο έντονοι.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 23:54, 03-02-15:

Πρωτον δεν ειπαμε να λιωσω στην γυμναστικη απλα θελω να βγω ανρθωπος στην παραλια αυτος ειναι ο κυριος στοχος... Νομιζω 4 μηνες ειναι υπεραρκετοι για αυτο που θελω.... Δεν παω για bodybuilder για απλους κοιλιακους παω.. Ποσο δυσκολο μπορει να ειναι? Και δια το κανω για αυτοπεποιθεση για να νιωθω εγω καλα για το σωμα μου..Γιατι περσι ειχα παει στην παραλια σαν λασπη και δεν θα αφησω να ξαναγινει το ιδιο.. Συνοψίζοντας λοιπον, το μονο που θελω ειναι να βρω ενα προγραμματακι να κανω απο το σπιτι ετσι ωστε να γινει ενα ωραιο σωμα..εχω ηδη κανει την βαση δλδ φαινομαι λιγο γυμνασμενος αλλα οχι οσο θελω.. Θα παρακαλουσα να μην ξεφευγουμε του θεματος αν γινεται..

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 23:59, 03-02-15:

Με 6πακ χωρίς μυική μάζα δεν φαίνεσαι γυμνασμένος. Ξεκίνα βάρη και θα χεις γυμνασμένο σώμα το επόμενο καλοκαίρι.

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 00:09, 04-02-15:

Οταν λες βαρη για ποσα κιλα μιλας και εννοεις βαρακια ετσι(γτ μπαρα απαγορευεται λογω αναπτυξης)? Και ποιο επομενο καλοκαιρι του 2016 ;P Αμα ειναι να περιμενω μεχρι τοτε ...

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 00:18, 04-02-15:

Ρώτα κάποιον ΤΕΦΑΑτζη καλύτερα.

Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,523 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:22, 04-02-15:

Για πιο λόγο απαγορεύεται η μπάρα και επιτρέπονται τα push ups ας πούμε, όταν γυμνάζουν ακριβώς τις ίδιες μυικές ομάδες? Επίσης αν θες να δεις κοιλιακούς δεν κάνεις βαράκια, κάνεις τρέξιμο. Για να δεις κοιλιακούς θες σωματικό λίπος <7%.

Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

O BRUCE έγραψε στις 12:28, 04-02-15:

Φίλε μου catlover αυτά που λες είναι μια ουτοπία. Δεν γίνεται μέσα σε 4 μήνες να γραμμώσεις και να κάνεις six-pack. Αυτό είναι αδύνατο. Λοιπόν άκου μερικές συμβουλές και αν θέλεις τις ακολουθείς: Καταρχήν για να δεις ένα ωραίο γραμμωμένο σώμα, πρέπει να κάνεις βάρη. Παρ' ΄όλο που είσαι 16 χρονών μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις, απλά στα ελεύθερα βάρη δεν θα βάζεις πολλά κιλά και θα προσέχεις την τεχνική. Σε καμία περίπτωση τα βάρη δεν θα επηρεάσουν την ανάπτυξη σου, αν τα κάνεις σωστά.
Οπότε θα πρέπει να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα με βάρη από την νέα χρονιά. Αν δεν μπορείς να πας γυμναστήριο, μπορείς και στο σπίτι, όμως πρέπει να αγοράσεις εξοπλισμό(Βαράκια,μπάρες,λάστιχα κτλ). Για να γραμμώσεις λοιπόν θα πρέπει να ακολουθήσεις στην αρχή ένα πρόγραμμα μυικής ενδυνάμωσης για ΟΛΟ το σώμα. Το τονίζω ΟΛΟ. Δεν πρέπει να παραλείπεις καμία μυική ομάδα στην αρχή για 3 φορές την εβδομάδα, και μετά μπορείς να το πας και μέχρι 5 αν θέλεις, πάντα όμως με ξεκούραση. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πιέζεις το σώμα σου, και να μην το αφήνεις κάποιες μέρες να αναπληρώσει. Επίσης το αερόβιο θα πρέπει να μην το λησμονείς. 1-2 φορές την εβδομάδα είναι απαραίτητο. Όταν φτάσεις στην περίοδο γράμμωσης, περίπου τέλη Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου το μόνο που αλλάζεις είναι το αερόβιο και τη διατροφή. Δηλαδή ακολουθείς το ίδιο πρόγραμμα, απλά βάζεις περισσότερες αερόβιες, και μειώνεις τον υδατάνθρακα στη διατροφή σου. Τώρα που λέμε για διατροφή, να ξέρεις ότι η διατροφή είναι το Α και το Ω σε ένα πρόγραμμα και αυτή που θα σου δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα.
Αυτό είναι ένα πλάνο για να ακολουθήσεις από την νέα χρονιά. Τώρα, σε αυτή τη φάση που είσαι, σε 4 μήνες δεν προλαβαίνεις να γραμμώσεις όπως πιθανώς θα ήθελες. Ωστόσο με πολύ δουλειά μπορείς να δεις αποτελέσματα. Εφόσον έχεις όργανα στο σπίτι, κάνε 3-4 φορές την εβδομάδα ασκήσεις ενδυνάμωσης είτε με όργανα είτε με το σώμα, και 3 φορές την εβδομάδα αερόβιο μέτριας έντασης για 30-40 λεπτά. Με μια καλή διατροφή θα δεις κάποια αποτελέσματα. Για καλά όμως αποτελέσματα θα πρέπει να ακολουθήσεις το παραπάνω πλάνο πάνω κάτω. Καλή επιτυχία στους στόχους σου, και ότι θέλεις με ρωτάς..!

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 15:30, 04-02-15:

Ωραια ολα αυτα..αλλα δεν καταλαβαινω πως 4 μηνες δεν φτιανουν για να γινει six-pack.. Δηλαδη ποσο δυσκολο ειναι να το πετυχω με σταθεση ασκηση καθε μερα? Δεν μιλαω για τρελο six-pack απλα να φαινονται εστω και λιγο..Λιπος δεν εχω ετσι και αλλιως ειμαι λεπτος..

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 19:10, 04-02-15:

Εδώ τα παιδιά σου λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να ξεκουράζεται το σώμα αλλά όχι εσύ εκείιι! Πώς θα δείχνει το "φαίνεσθαι"!!! Τι εντύπωση θα σχηματίσουν οι άλλοι για μένα όταν με δουν με το six pack; Πόσες γκόμενες θα πέφτουν ανά δευτερόλεπτο;;

Καιρός λοιπόν να προσγειωθείς στην πραγματικότητα. Δεν τρελαίνονται όλες για το πώς είστε και ειδικά αν η άλλη ενδιαφέρεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για σένα. Τέσπα, ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει σε αυτήν την ζωή...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 19:24, 04-02-15:

Λοιπόν, άμα είσαι 50 κιλά και δεν φαίνονται οι κοιλιακοί, το θέμα είναι καθαρά μυικό. κράτα ένα βαράκι πίσω από το κεφάλι σου και κάνε κοιλιακούς να ουμ, απλά δεν φουσκώνουν γρήγορα οι μυς. Για σημαντική διαφορά θες 1+ χρόνο.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,538 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:53, 04-02-15:

Τι εξοπλισμό θες για να μπορείς να ακολουθείς ένα πλήρες πρόγραμμα σπίτι σου;
πχ ένα σετ αλτήρες αρκεί; χρειάζεται και κάποιος πάγκος; κάτι άλλο;

Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 20:08, 04-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Εδώ τα παιδιά σου λένε ότι ΠΡΕΠΕΙ να ξεκουράζεται το σώμα αλλά όχι εσύ εκείιι! Πώς θα δείχνει το "φαίνεσθαι"!!! Τι εντύπωση θα σχηματίσουν οι άλλοι για μένα όταν με δουν με το six pack; Πόσες γκόμενες θα πέφτουν ανά δευτερόλεπτο;;

Καιρός λοιπόν να προσγειωθείς στην πραγματικότητα. Δεν τρελαίνονται όλες για το πώς είστε και ειδικά αν η άλλη ενδιαφέρεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για σένα. Τέσπα, ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει σε αυτήν την ζωή...

Γιατι εισαι τοσο επιθετικη? Απλα εκανα μια απλη ερωτηση.. Το ξερω οτι πρεπει να ξεκουραζεται το σωμα απλα το ειπα ετσι ωστε να καταλαβουν οτι δεν ειμαι τεμπελακος και θα τηρω το προγραμμα.. Και δεν καταλαβα δηλαδη ειναι κακο να θελω να βγω με ενα καλο σωμα στην παραλια? Και πιστεψε με ξερω πολυ καλα οτι το σωμα δεν φερνει γκομενες μονο του ... Οσο για τους υπολοιπους λοιπον εχω βρει κατι ωραιες ασκησεις στο youtube και λεω να τις εφαρμοσω. Αν εχετε και εσεις καποιες βρει θα ημουν ευγνώμων αν τις στελνατε !

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 809 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 20:13, 04-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Τι εξοπλισμό θες για να μπορείς να ακολουθείς ένα πλήρες πρόγραμμα σπίτι σου;
πχ ένα σετ αλτήρες αρκεί; χρειάζεται και κάποιος πάγκος; κάτι άλλο;
Θες δυο αλτηρες σιγουρα μαζι με 20-25 kg βαρη περιπου(2*5 kg, 4*2,5 kg και 2*1,25 kg).
Τωρα παγκο και τετοια δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα.
Πιο σημαντικο μου φαινεται ενα μονοζυγο και ενα στρωματακι για κοιλιακους.
Παρολαυτα πολυ καλη δουλεια για ενδυναμωση κανουν οι καμψεις. Υπαρχουν αρκετες διαφορετικες ασκησεις που γυμναζουν αλλους μυς η καθεμια.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 10:16, 05-02-15:

Ένα μονόζυγο είναι απαραίτητο, εάν κάποιος ακολουθεί πρόγραμμα ενδυνάμωσης στο σπίτι. Για τα υπόλοιπα μέρη του σώματος(καθώς το μονόζυγο γυμνάζει την πλάτη), μπορούν να γίνουν ασκήσεις με το βάρος του σώματος χωρίς εξοπλισμό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    raf889

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους