Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κόμμα Παιδεραστών

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 20:17, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος σκέψης σου!
Σε ευχαριστώ.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, αν έθετα εγώ το όριο, δεν θα το έβαζα στα 12. Απλά θεωρώ τα 12 πιο λογική και ρεαλιστική ηλικία απο τα 15-16. Προσωπικά ιδανικό θεωρώ τα 13-13,5.
Πρέπει να αναλογιστούμε ότι μιλάμε πάντα για την ηλικία κατά την οποία ένας νέος δίνει ελεύθερα τη συναίνεσή του προκειμένου να έχει σεξουαλικές σχέσεις με άλλο άτομο της ίδιας ή άλλης ηλικίας.

Φοβάμαι ότι οι ομιλούντες περί εγκλημάτων και λοιπών αστειοτήτων, νομίζουν ότι αν κατέβει η ηλικία στα 13 ή στα 14 έτη, ο κάθε... καυλ***** 40άρης ή 50άρης θα βγει στο δρόμο με το πουλί έξω και θα... κουτουπώνει ό,τι κινείται. Δεν είναι έτσι βέβαια. Μιλάμε για συναίνεση του νεαρού ατόμου. Όχι για υποταγή.

Επίσης φοβάμαι ότι όλοι κολλήσαμε λίγο στον 40χρονο που θα παραπλανήσει το αθώο παιδάκι. Θέλετε να πάτε στα σχολεία να δείτε πόσα 14χρονα κοριτσάκια άγονται και φέρονται κατά τρόπο που θα τον ζήλευε μια ώριμη γυναίκα; Πλανάσθε πλάνην οικτράν αν νομίζετε ότι θα τις ξεγελάσετε εύκολα. Στο κάτω-κάτω, αν μια κοπέλα θαμπωθεί από το κάμπριο αμάξι και τα δώρα και παραδοθεί στις αγκάλες του επίδοξου διακορευτή της, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο η ηλικία. Και τα 20χρονα θαμπώνονται. Και τα 30χρονα.
Αφήστε τα αγοράκια, είναι παντελώς μαμούχαλα. No offence στους εδώ 14χρονους αλλά οι άντρες είμαστε πάντα τουλάχιστον ένα βήμα πίσω από τις γυναίκες. Ιδίως στις μικρές ηλικίες. Ίσως πρέπει να θεσπιστούν ως όριο τα 18 χρόνια. Ειδικά για τους άντρες.

Προσωπικά, τείνω να καταλήξω στο όριο των 14 χρόνων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 20:17, 16-06-06:

κάτι χάνω .
κάνεις κουότ τον φέιθ που λέει ότι το 12 χρονο βλάπτεται λιγότερο, αλλά και πάλι βλάπτεται, δηλώνεις ότι το 12 χρονο όντως βλάπτεται και στο τέλος του "δείχνεις" ότι δεν είναι σωστό αυτό που λέει;
τέσπα, άστο. μάλλον με βάρεσε ο ήλιος στο κεφάλι, άσε που είμαι και οφφ τόπικ .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:20, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
\6. Δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο -άλλο ωριμάζει νωρίτερα, άλλο αργότερα- και η ηλικία μόνο ενδεικτική μπορεί να είναι!
Γι'αυτό και το όριο ηλικίας δεν πρέπει να πέσει στα 12 χρόνια,γιατί σ'αυτή την ηλικία υπάρχουν παιδιά που ωριμάζουν αργά αλλά και άλλα που είναι πολύ ώριμα ήδη και έχουν αναπτυχτεί πιο γρήγορα.Έτσι πώς γίνεται ένα παιδί 12 χρόνων,ανώριμο και μη ανεπτυγμένο,να κάνει σεξ?Δε θα είναι έτοιμο!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:31, 16-06-06:

Μου φαινεται τελειως σουρεαλιστικο το συγκεκριμενο θεμα. Βγηκε ενας αθλιος παιδερας που θελει να κατεβασει κομμα με προγραμμα να μικρυνει την ηλικια των μελλοντικων του παρτενερ, και τιθεται και θεμα για το αν ειναι σωστο η οχι. Και δε μιλαω για ηθικολογιες. Στα 12(και κατα τη γνωμη μου και σε μεγαλυτερη ηλικια) το παιδι καλα καλα δεν ξερει τι εχει στο βρακι του. Οι πιο πολλες 16χρονες θεωρουν περιττη τη χρηση προφυλακτικου, τα σμν κανουν παρτυ στα στενα, κι εμεις συζηταμε για το αν ειναι και νομικα πλεον σωστο το σεξ στα 12! Δεν ξερω, κατα τη γνωμη μου περα απο θεμα ενημερωσης και γνωσης του θεματος, ειναι και ψυχολογικο. Ενα 16χρονο που θα εχει μια α γνωση του αντικειμενου, αλλιως θα διαχειριστει μια ασχημη σεξουαλικη εμπειρια, με αλλον τροπο θα το επηρεασει απ'οτι ενα 12 χρονο, μιλαμε για ενα παιδακι ακομη! Ειναι μεγαλη η διαφορα αναμεσα σ'ενα πιτσιρικι του δημοτικου, που ανακαλυπτει τον εαυτο του, απο ενα παιδι στα 15 που εχει μια αλλη γνωση των πραγματων. Και οι ηλικιες μπορει να φαινονται υποκριτικες, να λεμε καλυτερα στα 15 παρα στα 12, ομως θα συμφωνησω με καποιον (δε θυμαμαι ποιος το γραψε) που εγραψε οτι οι αλλαγες ειναι τεραστιες καθε μηνα σ'αυτες τις ηλικιες.

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas

Φοβάμαι ότι οι ομιλούντες περί εγκλημάτων και λοιπών αστειοτήτων, νομίζουν ότι αν κατέβει η ηλικία στα 13 ή στα 14 έτη, ο κάθε... καυλ***** 40άρης ή 50άρης θα βγει στο δρόμο με το πουλί έξω και θα... κουτουπώνει ό,τι κινείται. Δεν είναι έτσι βέβαια. Μιλάμε για συναίνεση του νεαρού ατόμου. Όχι για υποταγή.
Πιστευεις δηλαδη οτι ενα ΔΩΔΕΚΑΧΡΟΝΟ εχει την ωριμοτητα να φτυσει εναν 40αρη? Πιθανον να την εχει, αλλα ποσο πολυ πιο ευκολα μπορει να παραπλανηθει απο κατι που θα του ταξει η οτιδηποτε? ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ του 12χρονου? Μα καλα, απο ποιον ενημερωθηκε το δωδεκαχρονο απ'το σεξ και θα συναινεσει για να το κανει? Απ'τη Μπαρμπι σεξουαλα?
Σε μεγαλυτερες ηλικιες τα παιδια ναι, αναζητουν και τον εαυτο τους, και τη γνωριμια με το αντικειμενο..εχουν και αλλη γνωση και αλλα μυαλα. Αλλα ειναι τουλαχιστον αστοχο να ζητας απ'το 12χρονο συναινεση για να εχεις σεξουαλικες επαφες μαζι του!
(Αληθεια θυμαστε καθολου πως ειναι τα παιδια σ'αυτες τις ηλικιες, η λεμε θεωρητικουρες κι οποιον παρει ο χαρος?)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 08-04-07 στις 04:34. Αιτία: Merge
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 21:57, 16-06-06:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε τόσο στο τι μπορεί να γραφτεί στο νόμο. Θα μπορούσε να μην υπήρχε καν τέτοιος νόμος.
Λες δλδ και αν οριστεί ως όριο ηλικίας τα 12 έτη, θα σπεύσουν όλοι οι 12χρονοι να κάνουν sex επειδή ο νόμος ορίζει πως επιτρέπεται -και αντίστροφα- λες και αν δεν το επέτρεπε, δεν θα έκαναν...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:03, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε τόσο στο τι μπορεί να γραφτεί στο νόμο. Θα μπορούσε να μην υπήρχε καν τέτοιος νόμος.
Λες δλδ και αν οριστεί ως όριο ηλικίας τα 12 έτη, θα σπεύσουν όλοι οι 12χρονοι να κάνουν sex επειδή ο νόμος ορίζει πως επιτρέπεται -και αντίστροφα- λες και αν δεν το επέτρεπε, δεν θα έκαναν...
Νταξ άμα θες να κάνεις απ'τα 12 θα κάνεις κρυφά.Ο νόμος θα στο απαγορέψει?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:07, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Νταξ άμα θες να κάνεις απ'τα 12 θα κάνεις κρυφά.Ο νόμος θα στο απαγορέψει?
Και στα 16/18/20/50 κτλ να κάνω, πάλι κρυφά θα κάνω, λες να το κάνω και δημόσια δήλωση;
Εκτός και αν είχα κάνει στα 12 και το είχα ομολογήσει [σα να ομολογώ μια εγκληματική πράξη ένα πράγμα ]...

αλήθεια, σε περίπτωση που δύο 12χρονοι κάνουνε σεξ, ενώ δεν το επιτρέπει ο νόμος, τί γινεται;

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 22:23, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Δηλαδή εσύ Πέτρο, δεν κλέβεις ή δε δολοφονείς επειδή υπάρχει νόμος που το απαγορεύει?Μάλλον όχι.Άρα μήπως δε χρειάζονται ούτε αυτοί οι νόμοι?Οι νόμοι είναι που κρατάνε την τάξη στην κοινωνία, πώς να το κάνουμε τώρα...

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 22:29, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Δηλαδή εσύ Πέτρο, δεν κλέβεις ή δε δολοφονείς επειδή υπάρχει νόμος που το απαγορεύει?Μάλλον όχι.Άρα μήπως δε χρειάζονται ούτε αυτοί οι νόμοι?Οι νόμοι είναι που κρατάνε την τάξη στην κοινωνία, πώς να το κάνουμε τώρα...
Και που ξέρεις ότι δεν κλέβω και δεν δολοφονώ;
Ναι, κρατάνε τη τάξη στη κοινωνία, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα αμφιβάλω αν έχουν κάποια επίδραση. Κανείς δεν δίνει σημασία και δεν καθορίζει με βάση το νόμο το πότε θα ολοκληρώσει σεξουαλικά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:32, 16-06-06:

Αυτό το θέμα πρέπει να έχει σπάσει κάθε ρεκόρ στο στέκι.... 19 σελίδες μέσα σε μια μέρα και συνεχίζει ακάθεκτο....!

Διάβασα λοιπόν και τις 19 σελίδες (οχι με ροή αλλά με διαλείμματα όταν είχα χρόνο κι απ τη δουλεια) και στις πρώτες σελίδες κι όλας συμμετείχα... στη συνέχεια απλά σας διάβασα....
Τελικώς αυτό που κατάφερα είναι να μπερδευτω

Ποιό είναι το θέμα μας βρε παιδια....
α) Τα 12χρονα δεν πρέπει γενικώς να έχουν σεξουαλικές επαφές
β) τα 12χρονα δεν πρέπει να έχουν σεξουαλικές επαφες με ενήλικες.....

Τι σχέση έχει αν 2 παιδιά στην ηλικία των 12 αρχίσουν να ανακαλύπτουν τα κορμια τους και τον έρωτα με το ένας ενήλικας κάνει έρωτα(?) με ένα ανηλικο στην ηλικία των 12?

Για να ειμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλεια εχει ενας σαρανταρης με ένα 12χρονο αλλά ουτε και με ένα 17χρονο ή 20χρονο αλλά τες πα... κομμάτια να γίνει!

Ο ορισμός παιδεραστία από μόνος του παραπέμπει σε κάτι το μη κοινωνικά αποδεκτό και ως αρρωστη συμπεριφορά ενηλικου από την επιστήμη...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:35, 16-06-06:

+1 ...περιέχει πολλές παραμέτρους το θέμα και κάθε μια είναι ξεχωριστή συζήτηση!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:39, 16-06-06:

Πετρο αν δεν υπιρχαν αυτοι οι νομι θα γινοτανε της καρα πο*τ@ν@ς εκει εξω. Μπορει να ακουγετε τρελο αλλα ακριβως επειδη υπαρχει αυτος ο νομος εχει εμποδεισει καπιους, και αν απο καπιον περασει στιγμια απο το μυαλο αμα δεν ητανε ο νομος μπορει να το εκανε.

μεταξυ τους δεν υπαρχει νομος που να το απαγορευει. Μεταξυ τους και 5χρονα μπορουν. Μια τριανταρα δεν μπορει να παει μαζι μου, ειναι αποπλανιση ανηλικου, αν ομως παω με μια συμαθητρια μου τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 23:10, 16-06-06:

XRZ και faithplus1 με κάλυψαν.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι Πλατωνικός Έρωτας στην παιδική ηλικία rules, οπότε ψήνομαι να το αυξήσουμε λίγο το όριο..

Βέβαια, ο μεγαλύτερος εν ζωή φιλόσοφος Φοίβος Δεληβοριάς έχει πει:
"Μα και ο ίδιος ο Πλάτων αν σ' ήξερε εσένα,
θα μου 'λεγε αλλιώς να ενεργήσω"

ΥΓ. respect στο thread και στην Michelle που αμφισβητεί όλα μας τα στερεότυπα για να οδηγούμαστε σε εποικοδομητικές συζητήσεις με στέρεη επιχειρηματολογία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emufear : 16-06-06 στις 23:58.
Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:11, 17-06-06:

εγω παλι λεω οτι 12 χρονων δεν ξερει τι ειναι αυτο ασε που δεν εχουν διαμορφωθει κ τα οργανα καταληλος για τετοιες πραξεις πωπω αηδια μου φαινετε

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 00:43, 17-06-06:

michele διακρίνω μια χαρά την διαφορά μεταξύ αποπλάνησης κι βιασμού απλά αν κατεβούν τα όρια τις συναίνεσης στα 12 χρόνια τότε δε θα μπαίνει κανείς μέσα για αποπλάνηση η σε μερικες περιπτώσεις κι για βιασμό αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα.Καποια πράγματα δεν χρειαζεται να τα εξηγουμε.επίσης συναινεσες σε κάποια πράγματα πληρως εκτος λογικης κι δε μου απαντησες σε καποια που σε ρωτησα.
Όσοι απολαμβάνουν το σεξ είναι ελευθέρων ηθών;
Δηλαδή επί χρήμασι εκδιδόμενοι; Μήπως άλλαξε η χρονιά και μπήκαμε στο 1906 αντί για το 2006;
Τι πρέπει να διδάσκουμε στα παιδιά μας αν όχι την απόλαυση; Τον πόνο, τη δυστυχία και τη μιζέρια;

ποιος τα είπε όλα αυτα καλέ μου που μου αποδίδεις?κι με ποια λογική τα συνδεεις? κι μου αρέσει που συμφωνει κι η μισελ .Δεν είπα οτι όσοι απολαμβάνουν το sex είναι ανήθικοι είπα οτι όσοι σκεφτονται μόνο την απολαυση κι γράφουν πρακτικά πράγματα κι την ηθική είναι ανηθικοί.Κι οτι στον κόσμο δεν υπάρχει μόνο η απόλαυση κι αυτό δεν το είπα ξεάρφωτα ΄μου φάνηκε πολύ κυνικη μια παρατήρηση της μισελ που είπε αν η κόρη σου σου πεί οτι το ευχαριστήθηκε με τον 40χρονο κυριούλη τι θα της πεις.οκ?
Δηλαδή η σεξουαλική απελευθέρωση και ο φιλελευθερισμός δίνουν δύναμη στα κακοποιά στοιχεία;
Και ποιά όρια πρέπει να έχουν άραγε;
Και ποιός θα αποφασίσει γι'αυτά τα όρια;

Τα ηθικοπλαστικά μηνύματα [από τα γραπτά μιας 20χρονης no less, τύφλα να'χουν οι 60άρηδες!] μου θυμίζουν το ανέκδοτο, δεν θέλω να σας χαλάω την όμορφη συζήτηση, δείτε το σαν διάλειμμα:

τα μηνυματα μου καλε μου δεν είναι ηθοπλαστικά ,ούτε μου αρέσουν τα σχόλια για μένα αν κι η ηλικια μου δεν είναι μικρή .Επισης εδώ ακουλουθείς την πάνω διαδικάσια έχεις καταλαβει αλλα αν τα αλλων .Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο σε μηνυμα μου κατι θα εχω παθει μαλλον .Η σεξουαλική απελευθέρωση δε ενοχλει κανέναν ουτε ο φιλελευθερισμός (δεν το πα πουθενα αυτο ) αρκεί να μην χρισημοποιείται ως αλλοθι για να κάνει κανείς οτι θέλει.Τα όρια είναι κατανοητα κι καθε νοημων ανθρωπος χωρις σκοπιμοτητες το τονιζω αυτο τα βλέπει.

Επίσης φοβάμαι ότι όλοι κολλήσαμε λίγο στον 40χρονο που θα παραπλανήσει το αθώο παιδάκι. Θέλετε να πάτε στα σχολεία να δείτε πόσα 14χρονα κοριτσάκια άγονται και φέρονται κατά τρόπο που θα τον ζήλευε μια ώριμη γυναίκα; Πλανάσθε πλάνην οικτράν αν νομίζετε ότι θα τις ξεγελάσετε εύκολα. Και τα 20χρονα θαμπώνονται. Και τα 30χρονα.
Αφήστε τα αγοράκια, είναι παντελώς μαμούχαλα. No offence στους εδώ 14χρονους αλλά οι άντρες είμαστε πάντα τουλάχιστον ένα βήμα πίσω από τις γυναίκες
Ηξερα οτι εκεί θα κατεληγες απο το πρώτο μηνυμα σου μας λες κι την ηλικια σου κι αν σου αρέσουν τα 14χρονα για να δω αν πεφτω αλλη μια φορα μεσά?οχι τπτ αλλο αν εχω χαρισμα μην παει χαμενο

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 09:59, 17-06-06:

Κι εγώ ήμουν της εντύπωσης ότι μερικά πράγματα δεν χρειάζεται να τα εξηγούμε. Αλλά φαίνεται από τα γραπτά σου ότι δυστυχώς πρέπει να τα εξηγούμε:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
διακρίνω μια χαρά την διαφορά μεταξύ αποπλάνησης κι βιασμού απλά αν κατεβούν τα όρια τις συναίνεσης στα 12 χρόνια τότε δε θα μπαίνει κανείς μέσα για αποπλάνηση η σε μερικες περιπτώσεις κι για βιασμό
Εξήγησέ μου λοιπόν, τι σχέση έχει το χαμήλωμα των ορίων της συναίνεσης με τον βιασμό; Η συναίνεση είναι συναίνεση, είτε τα όρια είναι στα 10 χρόνια είτε στα 20 χρόνια. Τι σχέση έχει ο βιασμός σε όλα αυτά; Μήπως τα'χεις μπερδέψει;

αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα.
Αν δεν υπάρχουν στοιχεία ότι είναι βιασμός, ΦΥΣΙΚΑ είναι νόμιμο να συμμετέχεις σε σεξουαλικές πράξεις. Εσύ νόμιζες ότι είναι παράνομο;

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα; Ότι, σύμφωνα με τις απόψεις της Michelle, θα είναι νόμιμο και για τα 12χρονα; Μα αυτό ακριβώς υποστηρίζει η Michelle: να είναι νόμιμο. Να αλλάξει ο νόμος. Δεν είναι κάτι παράλογο. Ή συμφωνείς με το κατέβασμα του ορίου ή διαφωνείς. Δεν είναι δα και η συντέλεια του κόσμου...

ποιος τα είπε όλα αυτα καλέ μου που μου αποδίδεις?κι με ποια λογική τα συνδεεις? κι μου αρέσει που συμφωνει κι η μισελ .Δεν είπα οτι όσοι απολαμβάνουν το sex είναι ανήθικοι είπα οτι όσοι σκεφτονται μόνο την απολαυση κι γράφουν πρακτικά πράγματα κι την ηθική είναι ανηθικοί.
Εσύ τα λες. Καλή μου. Ξαναδιάβασε το προηγούμενο μήνυμά σου μπας και τα θυμηθείς [γιατί φαίνεται ότι λόγω της ηλικίας σου, η οποία δεν είναι μικρή, αρχίζεις να ξεχνάς].

Μου επιτρέπεις να στα θυμήσω εγώ; Ορίστε:

"παιδιά έλεος ας μην γινόμαστε κυνικοί δεν είμαστε ζώα για να σκεφτόμαστε μόνο τις ορμές μας .Δεν είναι όλα θέμα απόλαυσης .Ατομα που σκέφτονται μόνο την ιαπόλαυση τους είναι ελευθέρων ηθών κι δε πρέπει να διδάξουμε αυτό στα παιδιά μας."

Αυτό ποιός το'γραψε, κάποιος άλλος; Ή εσύ; Καλή μου;

Και πάμε πιο κάτω:

" Πρώτον με το να ψηφίσουμε αυτό το νομοσχέδιο τους δίνουμε θάρρος κι τους κάνουμε πιο ανεξέλεκτους κι αδίστακτους.Θα μπορούν να κάνουν αποπλανήσεις κι βιασμούς κι θα λένε μα αφου το ήθελε.Τέλος η σεξουαλική απελευθέρωση κι ο φιλελευθερισμός έχουν κάποια όρια δε πρέπει στο όνομα μιας ελευθερίας να καταργήσουμε όλους τους νόμους που η κοινωνία μας πασχισε να φτιάξει.Υπάρχουν κι κακοποία στοιχεία κι πρέπει να μην τους δίνουμε δύναμη.

Ελπίζω να τα θυμήθηκες...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 16:02, 17-06-06:

Εκει που αναφερω για βιασμο αναφερω τον όρο μερικες φορες κι το επεξηγω απο κατω
αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα.το ατομο που το διεπραξε δε θα διωκεται ποινικα.

Αυτο που εννοω ειναι οτι σημερα υπαρχει μια ασφαλιστικη δικλειδα για οποιο ανιληκο (κάτω απο 15) βιαστει γιατι ακομη κι αν το ατομο που το διεπραξε καταφερει να το καλυψει οτι ειναι βιασμος θα παει μεσα για αποπλανηση.Ενω αν κατεβει το οριο συναινεσης στα 12 ο βιαστης θα φευγει εξω κυριος κι δε θα δικαζεται.Αν μου πεις οτι ισχυει για καθε ενιληκο αυτο οτι δηλαδη δε αποδειχθει οτι επροκειτο για βιασμο ο αλλος βγαινει εξω ελευθερος θα σου απαντησω οτι μου φαινεται τοσο απαισιο κι αξιο της χειροτερης ποινης ο βιασμος παιδιου που δε θα ηθελα να βγει σα κυριος αυτο το κτηνος κι να παει σπιτι του.Ο βιασμος παιδιου μου φαινεται η πιο μεγαλη διαστροφη που υπαρχει κι θεωρω οτι πρεπει να μην αφηνονται ποτεεε ελευθεροι ως κι την θανατικη ποινη θα συζητουσα.
αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα

παλι δε κατανοησες αυτο που εννοω κι αναφερεται κι πανω αν σημερα καποιος βιασει 12χρονο θα παει μεσα ετσι κι αλλιως για αποπλανηση κι θα τιμωρηθει εστω κι λιγοτερο απο οτι πρεπει ενω αν μειωθει το οριο συναινεσης θα βγαινει εξω ανενοχλητος κατι που θα ειναι ανεπιτρεπτο .
Παράθεση:
Αν σου έλεγε οτι το απέλαυσε πραγματικά με τον κυριούλη
παιδιά έλεος ας μην γινόμαστε κυνικοί δεν είμαστε ζώα για να σκεφτόμαστε μόνο τις ορμές μας .Δεν είναι όλα θέμα απόλαυσης .Ατομα που σκέφτονται μόνο την ιαπόλαυση τους είναι ελευθέρων ηθών κι δε πρέπει να διδάξουμε αυτό στα παιδιά μας.michele αν η 13 κόρη σου σου έλεγε οτι πέρασε καλα με τον κυριούλη που είναι παντρεμένος κι έχει κι 2 παιδιά θα τις έλεγες μπράβο?Η θα τις έλεγες αφου το κάνεις που το κανεις βρές έναν ελεύθερο? Κι το παιδί θα καταλάβαινε

Εδω απομονωσες την φραση κι εβγαλες αλλα αν τα αλλων αλλα είπα εντελως ασχετα εβγαλες κι το επεξηγω κιολας κι παλι δε τα πιανεις
ποιος τα είπε όλα αυτα καλέ μου που μου αποδίδεις?κι με ποια λογική τα συνδεεις? κι μου αρέσει που συμφωνει κι η μισελ .Δεν είπα οτι όσοι απολαμβάνουν το sex είναι ανήθικοι είπα οτι όσοι σκεφτονται μόνο την απολαυση κι γράφουν πρακτικά πράγματα κι την ηθική είναι ανηθικοί

Τι να πω?

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 19:18, 17-06-06:

Στις κοινωνίες που δεν έχουν κόμπλεξ σχετικά με το σεξ από τα 12 κάνουν μια χαρά.
Αλλά οι κομπλεξικοί θέλουν να βάλουν όρια γιατί δεν μπορούν να ελέγξουν καταστάσεις.

Στο κάθε άτομο μέχρι τα 15 διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του. Το οτιδήποτε μέχρι τότε μπορεί να τον επηρεάσει σημαντικά, λέτε να τα κλείσουμε τα παιδιά μέσα σε γυάλες?

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 19:31, 17-06-06:

andrew εσενα που δεν εχεις κομπλεξ αν η 14χρομη κορουλα σου ερχοταν εγγυος η με aids? Τι θα έκανες? θα εφερνες την μαμμη? η θα την εσερνες στα νοσοκομια κι θα ευχοσουν να μην πεθανει?ΤΟ σεξ παιδια δεν είναι παιχνιδι κι οι συνεπειες τους μπορει να ειναι τοσο σοβαρη που ενα παιδι δεν μπορει να ανταπεξελθει κι μπορουν να το καταστρεψουν.μια ενιληκη θα της τυχει κατι τετοιο μπορει να εργαστει να κανει χιλιες δουλειες κι να θρεψει το παιδι.Ενα παιδι πως θα θρεψει το παιδι του? Η πρεπει να αρχισουμε τισ εκτρωσεις σωρηδον? Κι τα μαθηματα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης (που χρησιμευουν τα προφυλακτικα απαραιτητα ) απο την 5η δημοτικου?

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 19:34, 17-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Andrew19
Στις κοινωνίες που δεν έχουν κόμπλεξ σχετικά με το σεξ από τα 12 κάνουν μια χαρά.
Αλλά οι κομπλεξικοί θέλουν να βάλουν όρια γιατί δεν μπορούν να ελέγξουν καταστάσεις.

Στο κάθε άτομο μέχρι τα 15 διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του. Το οτιδήποτε μέχρι τότε μπορεί να τον επηρεάσει σημαντικά, λέτε να τα κλείσουμε τα παιδιά μέσα σε γυάλες?
Έχω κάποιες απορίες.
1.Ποιες είναι οι ακομπλεξάριστες κοινωνίες στις οποίες αναφέρεσαι?
2.Ποιοι είναι οι κομπλεξικοί στους οποιους αναφέρεσαι?
3.Θεωρείς ότι το σεξ βοηθάει στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού?Αν ναι, μήπως πρέπει να γίνεται νωρίτερα γιατί η διαμόρφωση του χαρακτήρα αρχίζει νωρίτερα?
4.Θεωρείς ότι υπάρχουν οι εξής δύο επιλογες: ή σεξ από τα 12 (με ενήλικα άτομα σημειωτέον) ή κλεισιμο σε γυάλα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:57, 17-06-06:

andrew εσενα που δεν εχεις κομπλεξ αν η 14χρομη κορουλα σου ερχοταν εγγυος η με aids? Τι θα έκανες? θα εφερνες την μαμμη? η θα την εσερνες στα νοσοκομια κι θα ευχοσουν να μην πεθανει?ΤΟ σεξ παιδια δεν είναι παιχνιδι κι οι συνεπειες τους μπορει να ειναι τοσο σοβαρη που ενα παιδι δεν μπορει να ανταπεξελθει κι μπορουν να το καταστρεψουν.μια ενιληκη θα της τυχει κατι τετοιο μπορει να εργαστει να κανει χιλιες δουλειες κι να θρεψει το παιδι.Ενα παιδι πως θα θρεψει το παιδι του? Η πρεπει να αρχισουμε τισ εκτρωσεις σωρηδον? Κι τα μαθηματα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης (που χρησιμευουν τα προφυλακτικα απαραιτητα ) απο την 5η δημοτικου?
Η απάντηση είναι πολύ απλή και συνοψίζεται σε 3 λέξεις: Παιδεία και προφυλακτικό.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 20:06, 17-06-06:

Η απάντηση είναι πολύ απλή και συνοψίζεται σε 3 λέξεις: Παιδεία και προφυλακτικό.
Και εδώ έχω μια απορία.Θεωρείς ότι η παιδεία του δημοτικού είναι αρκετή για το συγκεκριμένο θέμα?

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 20:11, 17-06-06:

Μισελ απο τις απαντησεις που δινεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αποκλειεται να εχεις μικρα αδερφια η εισαι η μικροτερη η μοναχοπαιδι.Κι δεν ξερεις πως σκεφτονται τα παιδια. Καλα σοβαρολογεις οτι αν παμε σε ολα τα 12 κι 13χρονα κι τους διδαξουμε παιδεια του σεξ είναι όλοι σε θεση να τα κατανοησουν?Κι αυτοι που δεν μπορουν τι γινεται? (που θα ειναι κι πολλοι) ποιος μαζευει μια αταστραμενη ζωη μετα?Θα αναλαμβανες την ευθυνη για κατι τετοιο?
Η απάντηση είναι πολύ απλή και συνοψίζεται σε 3 λέξεις: Παιδεία και προφυλακτικό
ΟΙ πολυ απλες απαντησεις για τοσο περιπλοκα θεματα αυτοακυρωνονται.Η ζωη δεν ειναι μαθηματικα 1+1=2.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:23, 17-06-06:

Μισελ απο τις απαντησεις που δινεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αποκλειεται να εχεις μικρα αδερφια η εισαι η μικροτερη η μοναχοπαιδι.Κι δεν ξερεις πως σκεφτονται τα παιδια. Καλα σοβαρολογεις οτι αν παμε σε ολα τα 12 κι 13χρονα κι τους διδαξουμε παιδεια του σεξ είναι όλοι σε θεση να τα κατανοησουν?Κι αυτοι που δεν μπορουν τι γινεται? (που θα ειναι κι πολλοι) ποιος μαζευει μια αταστραμενη ζωη μετα?Θα αναλαμβανες την ευθυνη για κατι τετοιο?
Γιατί προσπαθείς να μειώσεις το συνομιλητή σου για να δείξεις οτι έχεις δίκιο; Καλύτερα να το προσπαθείς με επιχειρήματα.
Μπορεί να μην έχω αδέρφια, έχω όμως πολλά μικρότερα ξαδέρφια τα οποία μέχρι προσφάτως έβλεπα συχνότατα. Τυχαίνει μάλιστα μια ξαδέρφη μου να είναι και ακριβώς σε αυτή την ηλικία: 12 στα 13.
Όσον αφορά τη σεξουαλική παιδεία, μπορεί να μην είναι σε θέση να την κατανοήσουν επαρκώς, όμως ακόμα και τώρα, όλα τα 12χρονα θεωρούν δεδομένο το προφυλακτικό στο σεξ. Επίσης δεν σημαίνει οτι το να πάει το όριο 12 θα πάνε όλα τα 12χρονα να το κάνουν, το έχουμε πει χιλιάδες φορές.

ΟΙ πολυ απλες απαντησεις για τοσο περιπλοκα θεματα αυτοακυρωνονται.Η ζωη δεν ειναι μαθηματικα 1+1=2.
Και απο που προκύπτουν αυτά;
Όσον αφορά το οτι η ζωή δεν είναι μαθηματικά, επέτρεψε μου να κάνω κι εγώ μια υπόθεση, μετά απο τόσες που έχεις κανει εσύ: Να υποθέσω κι εγώ οτι η σχέση σου με τα μαθηματικά δεν είναι καθόλου καλή; Διότι αν ήταν θα ήξερες οτι πολλές φορές χρησιμεύουν ΚΑΙ στη ζωή.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 20:27, 17-06-06:

αν έρθει ο υπουργός παιδείας και προτείνει ριζική αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος, ξεκινώντας από τις εξετάσεις της τρίτης λυκείου και τη σύνδεσή τους με τον τρόπο εισαγωγης στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (όπως και γίνεται πάντα ), θα του δώσω το βραβείο της ανοιχτής παλάμης. το ορθόν κατά τη γνώμη μου είναι να ξεκινήσει από τα πρώτα (ηλικιακά) βήματα, ώστε να δομήσει στη συνέχεια πάνω σε αυτές τις βάσεις το υπόλοιπο οικοδόμημα. όπως και να το κάνουμε, δεν ξεκινάς να χτίζεις μία πολυκατοικία εγκαθιστώντας τον θερμοσίφωνα στην ταράτσα .

με την ίδια λογική μου φαίνεται "κάπως" το κατέβασμα του ηλικιακού ορίου για το θέμα μας. είναι σα να δέχομαι πως υπάρχουν υγιείς συνθήκες αυτή τη στιγμή στην κοινωνία μας καθώς και κατάλληλη παιδεία... υγιείς συνθήκες από both sides κακά τα ψέματα δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ, για αυτό ας γίνει τουλάχιστον κάτι με το θέμα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης από οικογένεια και σχολείο (ελπίζω να μην κάνουν προβολές sex and the city ξέρω γω στα δημοτικά :S) και βλέπουμε για κατεβάσματα ορίων... imo, ο μέσος όρος των δεκατετράχρονων (ας πούμε), όχι, δεν είναι αρκετά έτοιμος. και ναι, συναναστρέφομαι αρκετά μικρά για να ξέρω (ου, παιδόφιλε, κρετίνε, ανώμαλε, ου).

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 20:41, 17-06-06:

michele πρωτα απο όλα δε το ηξερα οτι δεν εχεις αδερφια μικροτερα το συμπαιρανα απο τον τροπο που σκεφτεσαι οτι δεν εχεις καθημερινη τριβη με παιδια.Το γεγονος οτι δε εχεις μια εμπειρια δε σημαινει οτι προσπαθω να σαι μειωσω μπορουσα να ειχα εκτεθει τωρα .Επειδη εγω εχω κι λατρευω να ασχολουμαι μαζι τουςξερω οτι δεν μπορει να εχει σεξουαλικη παιδεια ενα κοριτσι 12 στα 13 που δεν ξερει πως ειναι η περιοδος.Επισης δεν μου απαντας στην ερωτηση μου ειναι δεδομενο οτι θα εχουμε πολλες εγγυμονουσες σε μικρη ηλικια τι θα εανες εσυ σε αυτη την περιπτωση? Η απαντηση ειναι απλη νομιζω εκτρωση.Τη κορη σου θα τη ρωτουσες? Αν ηθελε να κρατησει το παιδι θα της κατεστρεφες την ζωη?
Και απο που προκύπτουν αυτά;
Όσον αφορά το οτι η ζωή δεν είναι μαθηματικά, επέτρεψε μου να κάνω κι εγώ μια υπόθεση, μετά απο τόσες που έχεις κανει εσύ: Να υποθέσω κι εγώ οτι η σχέση σου με τα μαθηματικά δεν είναι καθόλου καλή; Διότι αν ήταν θα ήξερες οτι πολλές φορές χρησιμεύουν ΚΑΙ στη ζωή.Σήμερα 21:11
Οτι η ζωη δεν ειναι 1 +1 =2 κι υπαρχουν απροοπτα κι γυρισματα είναι δεδομενο.Αν θες να ξερεις η σχεση με τα μαθηματικα είναι αριστη κι τα αγαπαω πολυ κατα τους δασκαλους μου τα χειριζομουν αψογα.Αλλα που κολλαει η χρηση των μαθηματικων στη ζωηστο ολο θεμα ?κι μηπως τωρα εσυ επιτιθεσαι χωρις λογο?Αλλο δεν εχεις που ειπα εγω αδερφια κι αλλο δεν καταλαβαινεις κατι.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 22:05, 17-06-06:

Εμένα κανείς δεν απαντάει στις απορίες μου...

Μόλις τώρα θυμήθηκα ότι στο υποφόρουμ "Έρωτας & Σεξ" λέει επί λέξη :
Έρωτας & Σεξ Ο,τι απορίες έχετε για το σεξ και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε.
Προειδοποίηση: Πιθανόν να περιέχει κείμενο ακατάλληλο για ηλικίες κάτω των 18

Μήπως να το κάναμε 12? Λέω εγώ τώρα...

Παράθεση

tralala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tralala
H tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H tralala έγραψε στις 22:10, 17-06-06:

Σκόρπιες σκέψεις…

Είμαι υπέρ της πολύπλευρης σεξουαλικής απελευθέρωσης. Θεωρώ, «φρουδικίζοντας» λίγο, ότι μία από τις μεγαλύτερες πηγές δεινών στη σύγχρονη κοινωνία είναι η καταπιεσμένη λίμπιντο. Ειδικά δε όσον αφορά τη γυναίκα και τη σεξουαλικότητα της, τα πράγματα είναι αρκετά προβληματικά.

Ενώ συναισθηματικά και αυθόρμητα αν με ρωτούσε κάποιος ποια είναι η θέση μου πάνω στο θέμα, θα έλεγα απλά ότι ναι, είμαι υπέρ.

Όχι φυσικά υπέρ της ίδρυσης του παραπάνω κόμματος, για γέλια και για κλάματα το βρίσκω, αλλά υπέρ της «εκτόνωσης» των σεξουαλικών ορμών από όταν αρχίζουν να είναι αρκετά έντονες.

Ίσως έτσι, ίσως λέω να ωθούμασταν σε μία πιο υγιή αντιμετώπιση απέναντι στο θέμα και να τοποθετούσαμε τη σεξουαλικότητα μας εκεί που της αξίζει. Ούτε υπερεκτίμηση, τοποθετώντας την σε ένα ψηλό θρόνο και προσεγγίζοντας την σπάνια, είτε στο άλλο άκρο αυτό της ασυδοσίας και της εξίσωσης της με κάτι τόσο δεδομένο που χάνει τη λάμψη του και γίνεται άλλη μία βιολογική λειτουργία (μην παρεξηγηθώ, τη θεωρώ από τις πλέον βασικές)..

Αλλά, ξαφνικά μπαίνει ο παράγοντας κοινωνία και δομημένα πλαίσια συμπεριφοράς!

Πόσο ελεύθερος είναι άραγε σήμερα ο άνθρωπος να ακούσει τις ορμές του και την εσωτερική του φωνή και αν το κάνει που άραγε μπορεί να οδηγηθεί μέσω αυτού?

Δεν είμαστε κοινωνία αγγέλων (ευτυχώς λέω εγώ…) και πίσω από τη γωνία παραμονεύει το αρνί αλλά και ο λύκος, αν πέσεις στην περίπτωση να συναντήσεις το αρνάκι όλα καλά, το πολύ πολύ να το εκμαυλίσες λιγάκι εσύ, αν όμως συναντήσεις το λύκο πόσο εύκολο είναι να ανταπεξέλθεις;

Καλώς ζούμε στην κοινωνία της πληροφορίας και ειδικά τα παιδιά, που είναι πιο μπροστά ευτυχώς πάντα από τους μεγάλους, έρχονται σε επαφή με τόσο πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα που ακόμη κι εγώ στα 25 μου δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω και να φιλτράρω κατάλληλα. Η κατάσταση έχει σίγουρα ξεφύγει από τα όρια της οικογένειας και του σάπιου σχολείου. Και όσο καλά κι αν λειτουργήσουν τα δύο παραπάνω ΔΕΝ μπορούν να επισκιάσουν την επίδραση εκατομμυρίων άλλων παραγόντων, μπορούν να θωρακίσουν και να διαπλάσουν σε κάποιο βαθμό αντιστάσεις αλλά ως πού?

Συμφωνώ με κάποιον παραπάνω που είπε ότι, όντως ακόμη και πολύ μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι, πάνω στην «κάψα» της στιγμής παραβλέπουν θέματα ασφάλειας ή ευθυνών και στην ουσία επιλέγουν να εκτεθούν σε κινδύνους, πόσο μάλλον παιδιά που μπορείς να τα πείσεις με όμορφες κουβέντες.

Και όχι, ένα 10 χρόνο δεν είναι σε θέση να συναινέσει, προς θεού. Όλοι έχουμε ακούσει ή έχουμε στο περιβάλλον μας ανθρώπους, κατά βάση κοπέλες που έκανα τέτοιες κινήσεις στα «νιάτα» τους και τώρα έχουν μείνει να το μετανιώνουν. Και να βρίζουν, μέσα στην ιδιότυπη αγάπη τους για αυτόν, τον εκάστοτε θύτη.

Τέλος, καταθέτοντας την προσωπική μου πινελιά. Να διαχειρίζομαι το σώμα μου και να ικανοποιούμαι από ότι κάνω έμαθα πολύ αργά και αυτό ήρθε σαν αποτέλεσμα ψυχικής και πνευματικής ωρίμανσης. Δεν έχω μετανιώσει, γιατί δε μου αρέσει η οπτική της μετάνοιας , δεν έχει και νόημα άλλωστε, αλλά αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα ακύρωνα (κι έχω ξεχάσει ήδη) πολλές πράξεις μου που ήταν απότοκα εφηβικής αφέλειας και συμπόρευσης με το συρμό (ευτυχώς εμένα δε μου κόστισε, σε άλλους ακόμη κλείνουμε πληγές). Απολαμβάνεις ότι ζεις όντας πλήρης συνείδησης. Αλλιώς απλά ακολουθείς καταστάσεις.

Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο αναλυτική αλλά παραμεγάλωσε το κείμενο

* Συμφώνω τώρα που το είδα και με την ΚΕ αναφορικά με το πόσο φυσιολογικό μου φαίνεται δύο παιδιά να ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ τα σώματα τους μεταξύ τους. Η γνώση και η πνευματική υπεροχή την οποία μπορεί να εκμεταλλεύτει ένας -ανταρης όμως μου προκαλεί αποστροφή. Δε ζούμε δυστυχώς στη γαλάζια λίμνη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tralala : 17-06-06 στις 22:20.
Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 22:24, 17-06-06:

Ναι !κι εγώ είχα τρομερές ορμές στα 11-12-...& βάλε....το θέμα είναι ( & θα το πώ ετσι απροκάλυπτα) οτι ναι μεν ,σαφώς προσανατολισμένες ώς προς το φύλο,αλλά κατα τα αλλα...ακόμη & προς την ξαδέρφη μου (ευτυχώς δεν προέκυψε).Λοιπόν ξεκάθαρα.Η διαπαιδαγώγηση στο θέμα ,αν ξεκινήσει στα...5,ισως στα 12 να ξέρει το παιδί τι είναι το sex (που μόνο ...ζωγραφιστό το βλέπει απο τα διάφορα που τυχόν του εξηγήσαμε !σημαντικό!!!) αλλά τι άλλο; πόσα απο τα ...παρελκόμενα θα μπορεί να κατανοήσει ο παιδικός νούς;; το sex οσο & να το απλοποιούμε δεν είναι...παγωτό.Για το 1821 διαβασα κάπου...ναι,επειδή η φυλή κινδύνευε,παντρεύονταν στα 11-12 για να μήν έχει δικαίωμα ο τούρκος στην παντρεμένη & μάλιστα δια νόμου.Δεν είναι αξιο προσοχής ,οτι το θέμα το υποκινούν οι παιδεραστές; --Ναι ! είναι παιδεραστές & οχι δημοσιογραφική ...τρίπλα--ακριβώς για να εκμεταλλευτούν τη ...θολούρα της παιδικής έξαψης.Η σεξουαλική ωριμότητα είναι βαριά υπόθεση για τα 12χρονα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:08, 17-06-06:

Αχ ρε παιδιά τι ωραία που είναι η θεωρία...
...που να δείτε την πράξη!!

Υπομονή σε δύο χρόνια θα σας πω πως θα νιώθει η κόρη μου για το θέμα.

Το δικό μου θέμα είναι άλλο όμως:
Μπορώ να είμαι σίγουρη ότι ο επίδοξος παρτενέρ της θα έχει την κατάλληλη παιδεία στο σεξ, όπως προσπαθώ να κάνω με την κόρη μου?
Και όχι μόνο στα 12 αλλά και στα 16 και στα 26 και στα 36.

(btw. Πολύ αυστηρά τα offtopic)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-06-06 στις 23:30.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 23:10, 17-06-06:

Διαβασα ολες τις σελιδες και πραγματικα μου κανουν φοβερη εντυπωση καποιες απαντησεις. Καπου διαβασα οτι ειναι πολυ ομορφο 2 παιδια να ανακαλυπτουν το σεξ. Απο ποτε το σεξ ειναι για παιδια?? Η ιδια η φυση λεει (με την περιοδο κυριως αλλα και με αλλες ενδειξεις) ποτε ειναι καποιος σωματικα ετοιμος για σεξουαλικη επαφη. Ο μεσος ορος ηλικιας της πρωτης περιοδου ειναι 12-14 αν δε με γελα η μνημη μου οποτε μονο και μονο αυτο με κανει να πιστευω οτι μια κοπελα 12 ετων δεν ειναι ακομη ετοιμη! Αλλωστε, οι ιατρικες ερευνες δειχνουν οτι οταν μια κοπελα ξεκιναει νωρις την σεξουαλικη της ζωη διατρεχει μεγαλυτερο κινδυνο για καποιες ασθενειες, π.χ. καρκινο (της μητρας?).

Τωρα το ποτε ενας εφηβος ειναι ετοιμος συναισθηματικα ειναι πολυ μεγαλο θεμα. Και φυσικα εξαρταται απο την οικογενεια, την παιδεια, τον χαρακτηρα του. Παντως εγω θυμαμαι , αν και ειχα ορμες απο μικρη ηλικια, καμια επιθυμια για σεξ δεν ειχα! Το θεωρουσα κατι πολυ μακρινο, ενα παιχνιδι για "μεγαλους". Τι να πω? Τοσο πισω ημουν?

Και ολοι εσεις που λετε οτι δεν θα σας πειραζε το 14χρονο παιδι σας να εχει σεξουαλικες επαφες, και μαλιστα με μεγαλυτερο, τι νομιζετε οτι θα εκανε ο 30αρης η ακομα και 20αρης με το κοριτσακι? Ποσα κοινα θα ειχαν? Ποσες ειναι οι πιθανοτητες να ηταν πραγματικα ερωτευμενος και να μην την παραταγε μετα? Πολυ λιγες. Και ακομα λιγοτερες να μπορεσει ενα παιδι 12-13-14 ετων να ξεχωρισει την αληθεια απο τα παραμυθια. Και οχι επειδη ειναι χαζο. Αλλα επειδη ειναι ακομα σε μια ευαισθητη, ρομαντικη ηλικια. Και ετσι πρεπει να ειναι καποιος σε αυτη την ηλικια! Ας ζησουμε το καθετι στην ωρα του!

Μια απορια. Αφου θεωρειτε ενα 13χρονο ικανο, με την καταλληλη παιδεια, να κατανοησει το σεξ, να το κανει υπευθυνα και παντα με προφυλαξεις, και παντα με το σωστο ατομο, ας του δωσουμε την καταλληλη παιδεια και ας το αφησουμε να πηγαινει σε κλαμπ οποτε θελει και για οσο θελει, να οδηγει, να ταξιδευει κλπ. Ειστε σιγουροι οτι δεν θα του συμβει τιποτα? Οτι δεν θα μεθυσει, οτι δεν θα τρεξει, οτι δεν θα δοκιμασει επικινδυνα πραγματα? Ενηλικας θεωρειται καποιος στα 18 για συγκεκριμενο λογο: Τοτε ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και μπορει να παιρνει αποφασεις. Στα 14, οσο ωριμος κι αν ειναι, μπορει να παρασυρθει.

Για μενα, το οριο πρεπει να ειναι τουλαχιστον 15. Αλλωστε, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει ενας ενηλικας να ζηταει απο ενα παιδι.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 00:24, 18-06-06:

Οσο αναφορα καποια ερωτηματα για το ποσο ενα 13χρονο μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του κι για το ποσο αρρωστημενοι κι επικινδυνοι ειναι αυτοι οι ανθρωποι παραθετω μια περιπτωση γνωστη ισως σε πολλους απο μας ( εγω εβλεπα σα παιδι τις εκπομπες του)

Ασέλγεια σε 12χρονη από παρουσιαστή παιδικών εκπομπών

Παρουσιαστής τηλεοπτικών παιδικών εκπομπών,πρωην αστυνομικος, πατέρας δύο παιδιών,
κατηγορείται ότι ασέλγησε σε βάρος ενός 12χρονου κοριτσιού. Πρόκειται
για τον 56χρονο Φώτη Κολιό, γνωστό ως «Φωτούλη», που συνελήφθη από τους
αστυνομικούς προχτές το βράδυ και παραδέχτηκε την πράξη του. «Δεν μπορώ
να αντισταθώ στον πειρασμό όταν με ορμούνε τα παιδιά», φέρεται να είπε
στους αστυνομικούς που τον ανέκριναν.
Η καταγγελία σε βάρος του παρουσιαστή έγινε από τους γονείς της
δωδεκάχρονης. Το κοριτσάκι μετά το χωρισμό των γονιών του ζούσε με την
γιαγιά του και αποκάλυψε στη μητέρα του την «περιπέτειά» της. Oπως έγινε
γνωστό, το ανήλικο παιδί θαύμαζε τον παρουσιαστή και ξεκίνησε εδώ κι ένα
περίπου χρόνο να πηγαίνει στο στούντιο του τηλεοπτικού σταθμού της
Κατερίνης, στο οποίο ετοίμαζε την παιδική του εκπομπή ο «Φωτούλης». O
56χρονος άρχισε να έχει στενές επαφές με την ανήλικη, την οποία έκανε
βόλτες με το αυτοκίνητό του και την καλούσε στο ξενοδοχείο που έμενε και
δεν δίστασε να προβεί σε ασελγείς πράξεις σε βάρος της, τις οποίες
επαναλάμβανε τακτικά. Μετά την καταγγελία της μητέρας της ανήλικης στο
αστυνομική τμήμα, ο παρουσιαστής συνελήφθη στο πλαίσιο του αυτοφώρου,
καθώς στο κινητό της ανήλικης βρέθηκε μήνυμα, με το οποίο ο παρουσιαστής
την ζητούσε να συναντηθούν. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αστυνομικοί
εξετάζοντας το κινητό τηλέφωνο του παρουσιαστή, εντόπισαν και μια
φωτογραφία στην οποία απεικονιζόταν η «δραστηριότητά» του με το ανήλικο
κορίτσι.
η φωτο ειναι ενδεικτικη

Παράθεση

ALR (Thanasis P.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ALR
Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O ALR Happy Vacations everyone! έγραψε στις 02:50, 18-06-06:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
Συγχωρέστε με που γελάω , αλλά πραγματικά αυτός ο άνθρωπος είναι για γέλια και μετά για πολλές φάπες.

Δεν θα αναπτύξω περισσότερο σε αυτό το θέμα αλλά θα πώ τούτο. Πόσο ζώα μπορεί να είναι όσοι απαρτίζουν αυτό το κόμμα. Τι άρνηση έχουν δεχθεί και τι πασατέμπο έχουν φάει βλέποντας ακατάλληλες ταινίες με μικρά κοριτσάκια.
Για την κρεμάλα.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 03:40, 18-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από tralala
Σκόρπιες σκέψεις…

Είμαι υπέρ της πολύπλευρης σεξουαλικής απελευθέρωσης. Θεωρώ, «φρουδικίζοντας» λίγο, ότι μία από τις μεγαλύτερες πηγές δεινών στη σύγχρονη κοινωνία είναι η καταπιεσμένη λίμπιντο. Ειδικά δε όσον αφορά τη γυναίκα και τη σεξουαλικότητα της, τα πράγματα είναι αρκετά προβληματικά.

[...]

Τέλος, καταθέτοντας την προσωπική μου πινελιά. Να διαχειρίζομαι το σώμα μου και να ικανοποιούμαι από ότι κάνω έμαθα πολύ αργά και αυτό ήρθε σαν αποτέλεσμα ψυχικής και πνευματικής ωρίμανσης. Δεν έχω μετανιώσει, γιατί δε μου αρέσει η οπτική της μετάνοιας , δεν έχει και νόημα άλλωστε, αλλά αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα ακύρωνα (κι έχω ξεχάσει ήδη) πολλές πράξεις μου που ήταν απότοκα εφηβικής αφέλειας και συμπόρευσης με το συρμό (ευτυχώς εμένα δε μου κόστισε, σε άλλους ακόμη κλείνουμε πληγές). Απολαμβάνεις ότι ζεις όντας πλήρης συνείδησης. Αλλιώς απλά ακολουθείς καταστάσεις.

Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο αναλυτική αλλά παραμεγάλωσε το κείμενο

* Συμφώνω τώρα που το είδα και με την ΚΕ αναφορικά με το πόσο φυσιολογικό μου φαίνεται δύο παιδιά να ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ τα σώματα τους μεταξύ τους. Η γνώση και η πνευματική υπεροχή την οποία μπορεί να εκμεταλλεύτει ένας -ανταρης όμως μου προκαλεί αποστροφή. Δε ζούμε δυστυχώς στη γαλάζια λίμνη.
Για μια ακόμα φορά ρεσιτάλ tralala, case closed.

Παράθεση

νικος1087

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικος1087
Ο νικος1087 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 63 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O νικος1087 έγραψε στις 04:04, 18-06-06:

Το ερώτημα που τίθεται, κι εκεί βρίσκεται όλη η ουσία, είναι το εξής:
Που ακριβώς αποβλέπουν οι παιδεραστές με την μείωση των ορίων ηλικίας;
Ποια είναι τα κίνητρα τους;
Δε έχω καμία αμφιβολία, κι ας κατηγορηθώ για προκατάληψη, ότι το μόνο που δεν τους ενδιαφέρει είναι τα ίδια τα παιδιά. Για το μόνο που ενδιαφέρονται είναι η ικανοποίηση των πιο διεστραμμένων επιθυμιών τους.
Παραθέτω απόσπασμα ενός εκ των ιδρυτών του κόμματος για να μην υπάρχουν αμφιβολίες για τα κίνητρά τους:

(…..«Η απαγόρευση απλώς εξάπτει την περιέργεια των παιδιών» δήλωσε ο εκ των ιδρυτών του κόμματος, Αντ βαν ντεν Μπεργκ, μιλώντας στην εφημερίδα Algemeen Dagblad (AD). «Εμείς θέλουμε να κάνουμε την παιδεραστία θέμα συζήτησης. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω του Κοινοβουλίου» προσέθεσε.
Εξήγησε δε, ότι στόχος του νεοπαγούς κόμματος είναι σταδιακά να εξαλειφθεί εντελώς το ηλικιακό όριο για τη συναίνεση σε σεξουαλικές σχέσεις.)

Και πείτε μου ότι δεν ανατριχιάσατε με την κυνικότητα αυτών των «αποβρασμάτων».
Πιστεύει κάποιος ότι δεν πρέπει να βάλουμε φραγμούς σ’ αυτά τα «αποβράσματα»;
Αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο, κι’ όχι αν σε κάποια στιγμή η κόρη μου που είναι 16 και ο φίλος της(συνομήλικος ή έστω 2 ή 3 χρόνια μεγαλύτερος), που το αίμα τους «βράζει», παρασυρθούν και «ξεφύγουν».
Προσωπικά με βρίσκουν παγερά αδιάφορο τα όποια ηλικιακά όρια της όποιας, δήθεν, ανεπτυγμένης ή μη χώρας.
Πρώτον γιατί δεν μπορώ να βρω κανένα σοβαρό λόγο για τον οποίο πρέπει να επισπεύσουμε την σεξουαλική ζωή των νέων, λες και έφτασε το τέλος του κόσμου και πρέπει να γευτούν τα πάντα, εδώ και τώρα. Ενώ πρέπει να επιδιώκουμε τα παιδιά να παραμείνουν για περισσότερο χρόνο παιδιά, κάνουμε ακριβώς το αντίθετο. Κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας να καταστρέψουμε την αθωότητα και την ανεμελιά των νέων όσο το δυνατόν συντομότερα.
Δεύτερον γιατί, από την μικρή μου εμπειρία, βλέπω ότι δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων, αφού και μέσα στους κρατικούς λειτουργούς που νομοθετούν, υπάρχουν και κάθε είδους «αποβράσματα» που, μέχρι να αποκαλυφθούν, έχουν κάνει μεγαλύτερο κακό απ’ ότι τρείς πυρηνικές εκρήξεις μαζί.
Τρίτον: « Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε». Είναι καλύτερο να προλαβαίνουμε παρά να θεραπεύουμε. Όσο ώριμος σωματικά κι αν είναι ένας έφηβος/η, που παραδέρνει στα ποτάμια των ορμονών του/της, απέχει πολύ από το να έχει την σωστή κρίση την κρίσιμη στιγμή.
Και τέλος, δεν πρέπει να έχουμε καμία αυταπάτη ότι αυτά τα «αποβράσματα» δεν θα χρησιμοποιήσουν κάθε αθέμιτο μέσο, για να αποσπάσουν την συναίνεση που θέλουν, και να βιάσουν νεανικές ψυχές.
Με τα παραπάνω δεν εννοώ ότι πρέπει να αφήσουμε τα παιδιά στο σκοτάδι της αμάθειας, το αντίθετο μάλιστα, πρέπει να ξέρουν τα πάντα όσο γίνεται νωρίτερα.
Όπως θα πρέπει να ξέρουν ότι, για τα πάντα και για τους πάντες, υπάρχουν όρια και ότι όλοι μας θα υποστούμε τις συνέπειες των πράξεών μας, ανάλογα με την ηλικία μας, όταν τα υπερβούμε.
Με λίγα λόγια : «Κάθε πράγμα στον καιρό του κι’ ο κολιός τον Αύγουστο».
Τελειώνοντας, από την σκοπιά του γονιού, βλέπω πολύ βολική και επικίνδυνη την άποψη «…Μα αν κάποιος θέλει ... γιατί να του το απαγορέψουμε;» . Όσο κι αν η άποψη αυτή αφορά το συγκεκριμένο θέμα, μπορεί κάλλιστα κάποιοι, σε οποιαδήποτε ηλικία, να την υιοθετούν κατά πως τους συμφέρει. Ας μου επιτρέψουν οι νεότεροι, που δεν έχουν αποκτήσει παιδιά ακόμη, να παρατηρήσω ότι μόνο τότε θα καταλάβουν τι σημαίνει το: « έξω απ’ το χορό πολλά τραγούδια ξέρουμε».

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:47, 18-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Νικος
Πρώτον γιατί δεν μπορώ να βρω κανένα σοβαρό λόγο για τον οποίο πρέπει να επισπεύσουμε την σεξουαλική ζωή των νέων, λες και έφτασε το τέλος του κόσμου και πρέπει να γευτούν τα πάντα, εδώ και τώρα. Ενώ πρέπει να επιδιώκουμε τα παιδιά να παραμείνουν για περισσότερο χρόνο παιδιά, κάνουμε ακριβώς το αντίθετο.
Διάβασα και τις 19 σελίδες και το οφ τόπικ και πουθενά δεν είδα εκτός απο το δικό σου ποστ αυτό ακριβώς που θα ήθελα να γράψω.
Επειδή το θέμα έχει πολυαναλυθεί θα γράψω συνοπτικά την γνώμη μου.
Το να οριστεί νομικά το φαινόμενο ή το ηλικιακό όριο αν θέλετε της παιδεραστίας ουδεμία σχέση έχει με το πότε κάποιος είναι έτοιμος να έχει την πρώτη του σεξουαλική επαφή.
Τα παιδιά ξεκινούν να έχουν σεξουαλικές ορμές απο τα πρώτα στάδια της παιδικής ηλικίας όταν αντιλαμβάνονται το φύλο τους οι οποίες κορυφώνονται στην διάρκεια της εφηβείας. Αυτό δεν τα καθιστά και αυτόματα ψυχολογικά ώριμα να συνάψουν ερωτικές σχέσεις.
Για την ίδρυση κόμματος που έμμεσα νομιμοποιεί την παιδεραστία και έχει προβάλλει διεκδικήσεις είμαι κάθετα αντίθετη.
Για το ενδεχόμενο να μειωθεί το όριο ηλικίας νομικά πάντα επίσης είμαι κάθετα αντίθετη.Νόμιζω πως τα 15 και καλύτερα τα 16 είναι ικανοποιητική ηλικία.Νομικά πάντα. Το πότε κάθε άνθρωπος θα νοιώσει την ανάγκη να διαθέσει το σώμα του είναι προσωπική του επιλογή και υπόθεση.Κι εγώ είχα απο πολύ νωρίς ερωτικές σχέσεις και δεν μετάνοιωσα για αυτό.
Όμως διμιουργώντας νομικό πλαίσιο που ορίζει ως σεξουαλικά ενεργούς 13χρονους ουσιαστικά κάνουμε ακριβώς αυτό που γράφει ο Νίκος. Τους καταργούμε την παιδική ηλικία, τους καθιστούμε επισήμως "ενήλικες" δίνοντας τους το όχι το δικαίωμα να ορίζουν το σώμα τους(αυτό το έχουν χωρίς να ρωτήσουν κανένα νόμο) αλλά θέτοντας επίσημα την ζωή τους σε forward. Οι 13-12-11χρονοι πλέον κάνουν σεξ,καπνίζουν,βγαίνουν με τις παρέες τους και ναι όλα αυτά δεν είναι μεμπτά.Είναι όμως κατάργηση της παιδικής τους ηλικίας, γιατί είσαι(και πρέπει να είσαι) παιδί σε αυτές τις ηλικίες αλλά και στις ηλικίες της πρώτης εφηβείας και δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση απο το να ζήσεις τα χρόνια της ανεμελειάς. Αυτά δεν γυρνούν ούτε αναπληρώνονται.Ας μην δίνουμε πάτημα σε κάποιον που βιάζεται να μεγαλώσει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:22, 18-06-06:

Από την ηλικία των δέκα μιλάμε για προεφηβεία. Το προπαρασκευαστικό στάδιο για να μπει κανείς στην εφηβεία. Δηλαδή όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι το στάδιο που το παιδί μαθαίνει τι είναι το σεξ, διαμορφώνει άποψη και προετοιμάζεται για την εντονότερη ίσως εμπειρία της ζωής που είναι το σεξ. (ή καλύτερα για μένα το ερωτικό σεξ).

Για να μπεις στο πανεπιστήμιο χρειάζεται πρωτα να πας νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο...

+1 @ Kleftra

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 12:07, 03-07-06:

Ρε michelle τι μας λες τώρα σεξ απ'τα 12?Ξέρεις γιατί το θέλουν αυτό στην Ολλανδία και στην Αγγλία κλπ?Γιατί εκεί είναι όλοι οι διεστραμμένοι κι οι ανώμαλοι που θέλουν να κάνουν σεξ με 12χρονους και να μη διώκονται ποινικά

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:20, 03-07-06:

Ρε michelle τι μας λες τώρα σεξ απ'τα 12?Ξέρεις γιατί το θέλουν αυτό στην Ολλανδία και στην Αγγλία κλπ?Γιατί εκεί είναι όλοι οι διεστραμμένοι κι οι ανώμαλοι που θέλουν να κάνουν σεξ με 12χρονους και να μη διώκονται ποινικά
Έχεις πάει στην Αγγλία και την Ολλανδία και μιλάς τόσο φανατισμένα;

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:05, 03-07-06:

Έχεις πάει στην Αγγλία και την Ολλανδία και μιλάς τόσο φανατισμένα;
Το καταλαβαίνω και χωρίς να έχω πάει,είναι τόσο δύσκολο?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:09, 03-07-06:

Το καταλαβαίνω και χωρίς να έχω πάει,είναι τόσο δύσκολο?
Ναι. Είναι σαν να κράζεις κάποιον που δεν έχεις γνωρίσει επειδή σου είπαν οτι πχ είναι μ@λ@κας.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:12, 03-07-06:

Τότε για πες μου εσύ γιατί θέλει το κόμμα στην Ολλανδία να είναι ελευθερά τα παιδιά να κάνουν σεξ απ'τα 12?Μήπως τους νοιάζονται και θέλουν το καλό τους?Πες μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:14, 03-07-06:

Για τον ίδιο ίσως λόγο που θέλω κι εγώ να πάει το όριο πιο κάτω απο τώρα. Εκτός αν πιστευεις οτι λιγουρεύομαι τα 12-13χρονα

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:18, 03-07-06:

Δηλαδή μου λες ότι νοιάζονται για τη σεξουαλική ελευθερία των 12χρονων.Τι να σου πω...
ΥΓ:Για τους Ολλανδούς είπα.Όχι για σένα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:32, 03-07-06:

Σημασία έχει γιατί το λένε ή αν έχουν δίκιο;

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:34, 03-07-06:

Και ο σκοπός μετράει.Απ'το σκοπό μπορείς να καταλάβεις κι αν έχουν δίκιο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:36, 03-07-06:

Θεωρείς δηλαδή οτι για να έχει κάποιος δίκιο σε κάτι πρέπει να μην έχει κανένα συμφέρον απο αυτό;

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:39, 03-07-06:

Εξαρτάται απ'το συμφέρον.Για παράδειγμα αυτοί στην Ολλανδία θέλουν να νομιμοποιηθεί το σεξ απ'τα 12 για κακό σκοπό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:42, 03-07-06:

Και πάλι δεν σημαίνει οτι είναι λάθος. Αν ένας επιστήμονας ανακαλύψει μια τεχνολογία με σκοπό να φτιαχτούν βόμβες, δεν αποκλείει οτι δεν μπορεί αυτή η τεχνολογία να χρησιμοποιηθεί και για καλό σκοπό, ούτε οτι έκανε λάθος που την ανακάλυψε.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:44, 03-07-06:

Εσύ πιστεύεις ότι το σεξ απ'τα 12 θα έχει κανένα όφελος?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους