Κόμμα Παιδεραστών

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
+1 :) ...περιέχει πολλές παραμέτρους το θέμα και κάθε μια είναι ξεχωριστή συζήτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πετρο αν δεν υπιρχαν αυτοι οι νομι θα γινοτανε της καρα πο*τ@ν@ς εκει εξω. Μπορει να ακουγετε τρελο αλλα ακριβως επειδη υπαρχει αυτος ο νομος εχει εμποδεισει καπιους, και αν απο καπιον περασει στιγμια απο το μυαλο αμα δεν ητανε ο νομος μπορει να το εκανε.

μεταξυ τους δεν υπαρχει νομος που να το απαγορευει. Μεταξυ τους και 5χρονα μπορουν. Μια τριανταρα δεν μπορει να παει μαζι μου, ειναι αποπλανιση ανηλικου, αν ομως παω με μια συμαθητρια μου τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
XRZ και faithplus1 με κάλυψαν.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι Πλατωνικός Έρωτας στην παιδική ηλικία rules, οπότε ψήνομαι να το αυξήσουμε λίγο το όριο.. :P:P:P:P

Βέβαια, ο μεγαλύτερος εν ζωή φιλόσοφος Φοίβος Δεληβοριάς έχει πει:
"Μα και ο ίδιος ο Πλάτων αν σ' ήξερε εσένα,
θα μου 'λεγε αλλιώς να ενεργήσω"

ΥΓ. respect στο thread και στην Michelle που αμφισβητεί όλα μας τα στερεότυπα για να οδηγούμαστε σε εποικοδομητικές συζητήσεις με στέρεη επιχειρηματολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εγω παλι λεω οτι 12 χρονων δεν ξερει τι ειναι αυτο ασε που δεν εχουν διαμορφωθει κ τα οργανα καταληλος για τετοιες πραξεις πωπω αηδια μου φαινετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
michele διακρίνω μια χαρά την διαφορά μεταξύ αποπλάνησης κι βιασμού απλά αν κατεβούν τα όρια τις συναίνεσης στα 12 χρόνια τότε δε θα μπαίνει κανείς μέσα για αποπλάνηση η σε μερικες περιπτώσεις κι για βιασμό αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα.Καποια πράγματα δεν χρειαζεται να τα εξηγουμε.επίσης συναινεσες σε κάποια πράγματα πληρως εκτος λογικης κι δε μου απαντησες σε καποια που σε ρωτησα.:( :(
Όσοι απολαμβάνουν το σεξ είναι ελευθέρων ηθών;
Δηλαδή επί χρήμασι εκδιδόμενοι; Μήπως άλλαξε η χρονιά και μπήκαμε στο 1906 αντί για το 2006;
Τι πρέπει να διδάσκουμε στα παιδιά μας αν όχι την απόλαυση; Τον πόνο, τη δυστυχία και τη μιζέρια;
ποιος τα είπε όλα αυτα καλέ μου που μου αποδίδεις?κι με ποια λογική τα συνδεεις? κι μου αρέσει που συμφωνει κι η μισελ .Δεν είπα οτι όσοι απολαμβάνουν το sex είναι ανήθικοι είπα οτι όσοι σκεφτονται μόνο την απολαυση κι γράφουν πρακτικά πράγματα κι την ηθική είναι ανηθικοί.Κι οτι στον κόσμο δεν υπάρχει μόνο η απόλαυση κι αυτό δεν το είπα ξεάρφωτα ΄μου φάνηκε πολύ κυνικη μια παρατήρηση της μισελ που είπε αν η κόρη σου σου πεί οτι το ευχαριστήθηκε με τον 40χρονο κυριούλη τι θα της πεις.οκ?
Δηλαδή η σεξουαλική απελευθέρωση και ο φιλελευθερισμός δίνουν δύναμη στα κακοποιά στοιχεία;
Και ποιά όρια πρέπει να έχουν άραγε;
Και ποιός θα αποφασίσει γι'αυτά τα όρια;


Τα ηθικοπλαστικά μηνύματα [από τα γραπτά μιας 20χρονης no less, τύφλα να'χουν οι 60άρηδες!] μου θυμίζουν το ανέκδοτο, δεν θέλω να σας χαλάω την όμορφη συζήτηση, δείτε το σαν διάλειμμα:

τα μηνυματα μου καλε μου δεν είναι ηθοπλαστικά ,ούτε μου αρέσουν τα σχόλια για μένα αν κι η ηλικια μου δεν είναι μικρή .Επισης εδώ ακουλουθείς την πάνω διαδικάσια έχεις καταλαβει αλλα αν τα αλλων .Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο σε μηνυμα μου κατι θα εχω παθει μαλλον:confused: :hmm: .Η σεξουαλική απελευθέρωση δε ενοχλει κανέναν ουτε ο φιλελευθερισμός (δεν το πα πουθενα αυτο ) αρκεί να μην χρισημοποιείται ως αλλοθι για να κάνει κανείς οτι θέλει.Τα όρια είναι κατανοητα κι καθε νοημων ανθρωπος χωρις σκοπιμοτητες το τονιζω αυτο τα βλέπει.

Φοβάμαι ότι οι ομιλούντες περί εγκλημάτων και λοιπών αστειοτήτων, νομίζουν ότι αν κατέβει η ηλικία στα 13 ή στα 14 έτη, ο κάθε... καυλ***** 40άρης ή 50άρης θα βγει στο δρόμο με το πουλί έξω και θα... κουτουπώνει ό,τι κινείται. Δεν είναι έτσι βέβαια. Μιλάμε για συναίνεση του νεαρού ατόμου. Όχι για υποταγή.
Επίσης φοβάμαι ότι όλοι κολλήσαμε λίγο στον 40χρονο που θα παραπλανήσει το αθώο παιδάκι. Θέλετε να πάτε στα σχολεία να δείτε πόσα 14χρονα κοριτσάκια άγονται και φέρονται κατά τρόπο που θα τον ζήλευε μια ώριμη γυναίκα; Πλανάσθε πλάνην οικτράν αν νομίζετε ότι θα τις ξεγελάσετε εύκολα. Και τα 20χρονα θαμπώνονται. Και τα 30χρονα.
Αφήστε τα αγοράκια, είναι παντελώς μαμούχαλα. No offence στους εδώ 14χρονους αλλά οι άντρες είμαστε πάντα τουλάχιστον ένα βήμα πίσω από τις γυναίκες
Ηξερα οτι εκεί θα κατεληγες απο το πρώτο μηνυμα σου μας λες κι την ηλικια σου κι αν σου αρέσουν τα 14χρονα για να δω αν πεφτω αλλη μια φορα μεσά?οχι τπτ αλλο αν εχω χαρισμα μην παει χαμενο:P :P :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Κι εγώ ήμουν της εντύπωσης ότι μερικά πράγματα δεν χρειάζεται να τα εξηγούμε. Αλλά φαίνεται από τα γραπτά σου ότι δυστυχώς πρέπει να τα εξηγούμε:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
διακρίνω μια χαρά την διαφορά μεταξύ αποπλάνησης κι βιασμού απλά αν κατεβούν τα όρια τις συναίνεσης στα 12 χρόνια τότε δε θα μπαίνει κανείς μέσα για αποπλάνηση η σε μερικες περιπτώσεις κι για βιασμό
Εξήγησέ μου λοιπόν, τι σχέση έχει το χαμήλωμα των ορίων της συναίνεσης με τον βιασμό; Η συναίνεση είναι συναίνεση, είτε τα όρια είναι στα 10 χρόνια είτε στα 20 χρόνια. Τι σχέση έχει ο βιασμός σε όλα αυτά; Μήπως τα'χεις μπερδέψει;

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα.
Αν δεν υπάρχουν στοιχεία ότι είναι βιασμός, ΦΥΣΙΚΑ είναι νόμιμο να συμμετέχεις σε σεξουαλικές πράξεις. Εσύ νόμιζες ότι είναι παράνομο; :confused:

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα; Ότι, σύμφωνα με τις απόψεις της Michelle, θα είναι νόμιμο και για τα 12χρονα; Μα αυτό ακριβώς υποστηρίζει η Michelle: να είναι νόμιμο. Να αλλάξει ο νόμος. Δεν είναι κάτι παράλογο. Ή συμφωνείς με το κατέβασμα του ορίου ή διαφωνείς. Δεν είναι δα και η συντέλεια του κόσμου...


Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
ποιος τα είπε όλα αυτα καλέ μου που μου αποδίδεις?κι με ποια λογική τα συνδεεις? κι μου αρέσει που συμφωνει κι η μισελ .Δεν είπα οτι όσοι απολαμβάνουν το sex είναι ανήθικοι είπα οτι όσοι σκεφτονται μόνο την απολαυση κι γράφουν πρακτικά πράγματα κι την ηθική είναι ανηθικοί.
Εσύ τα λες. Καλή μου. Ξαναδιάβασε το προηγούμενο μήνυμά σου μπας και τα θυμηθείς [γιατί φαίνεται ότι λόγω της ηλικίας σου, η οποία δεν είναι μικρή, αρχίζεις να ξεχνάς].

Μου επιτρέπεις να στα θυμήσω εγώ; Ορίστε:


"παιδιά έλεος ας μην γινόμαστε κυνικοί δεν είμαστε ζώα για να σκεφτόμαστε μόνο τις ορμές μας .Δεν είναι όλα θέμα απόλαυσης .Ατομα που σκέφτονται μόνο την ιαπόλαυση τους είναι ελευθέρων ηθών κι δε πρέπει να διδάξουμε αυτό στα παιδιά μας."

Αυτό ποιός το'γραψε, κάποιος άλλος; Ή εσύ; Καλή μου;

Και πάμε πιο κάτω:


" Πρώτον με το να ψηφίσουμε αυτό το νομοσχέδιο τους δίνουμε θάρρος κι τους κάνουμε πιο ανεξέλεκτους κι αδίστακτους.Θα μπορούν να κάνουν αποπλανήσεις κι βιασμούς κι θα λένε μα αφου το ήθελε.Τέλος η σεξουαλική απελευθέρωση κι ο φιλελευθερισμός έχουν κάποια όρια δε πρέπει στο όνομα μιας ελευθερίας να καταργήσουμε όλους τους νόμους που η κοινωνία μας πασχισε να φτιάξει.Υπάρχουν κι κακοποία στοιχεία κι πρέπει να μην τους δίνουμε δύναμη.

Ελπίζω να τα θυμήθηκες... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Εκει που αναφερω για βιασμο αναφερω τον όρο μερικες φορες κι το επεξηγω απο κατω
αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα.το ατομο που το διεπραξε δε θα διωκεται ποινικα.
Αυτο που εννοω ειναι οτι σημερα υπαρχει μια ασφαλιστικη δικλειδα για οποιο ανιληκο (κάτω απο 15) βιαστει γιατι ακομη κι αν το ατομο που το διεπραξε καταφερει να το καλυψει οτι ειναι βιασμος θα παει μεσα για αποπλανηση.Ενω αν κατεβει το οριο συναινεσης στα 12 ο βιαστης θα φευγει εξω κυριος κι δε θα δικαζεται.Αν μου πεις οτι ισχυει για καθε ενιληκο αυτο οτι δηλαδη δε αποδειχθει οτι επροκειτο για βιασμο ο αλλος βγαινει εξω ελευθερος θα σου απαντησω οτι μου φαινεται τοσο απαισιο κι αξιο της χειροτερης ποινης ο βιασμος παιδιου που δε θα ηθελα να βγει σα κυριος αυτο το κτηνος κι να παει σπιτι του.Ο βιασμος παιδιου μου φαινεται η πιο μεγαλη διαστροφη που υπαρχει κι θεωρω οτι πρεπει να μην αφηνονται ποτεεε ελευθεροι ως κι την θανατικη ποινη θα συζητουσα.
αν δεν υπάρχουν στοιχεια οτι είναι βιασμοςτα 12χρονα θα θεωρείται νόμιμο να κάνουν σεξ με την διάθεση τους ενω τωρα είναι αδίκημα
παλι δε κατανοησες αυτο που εννοω κι αναφερεται κι πανω αν σημερα καποιος βιασει 12χρονο θα παει μεσα ετσι κι αλλιως για αποπλανηση κι θα τιμωρηθει εστω κι λιγοτερο απο οτι πρεπει ενω αν μειωθει το οριο συναινεσης θα βγαινει εξω ανενοχλητος κατι που θα ειναι ανεπιτρεπτο:mad: :mad: .
Παράθεση:
Αν σου έλεγε οτι το απέλαυσε πραγματικά με τον κυριούλη
παιδιά έλεος ας μην γινόμαστε κυνικοί δεν είμαστε ζώα για να σκεφτόμαστε μόνο τις ορμές μας .Δεν είναι όλα θέμα απόλαυσης .Ατομα που σκέφτονται μόνο την ιαπόλαυση τους είναι ελευθέρων ηθών κι δε πρέπει να διδάξουμε αυτό στα παιδιά μας.michele αν η 13 κόρη σου σου έλεγε οτι πέρασε καλα με τον κυριούλη που είναι παντρεμένος κι έχει κι 2 παιδιά θα τις έλεγες μπράβο?Η θα τις έλεγες αφου το κάνεις που το κανεις βρές έναν ελεύθερο? Κι το παιδί θα καταλάβαινε
Εδω απομονωσες την φραση κι εβγαλες αλλα αν τα αλλων αλλα είπα εντελως ασχετα εβγαλες κι το επεξηγω κιολας κι παλι δε τα πιανεις:mad: :mad:
Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
ποιος τα είπε όλα αυτα καλέ μου που μου αποδίδεις?κι με ποια λογική τα συνδεεις? κι μου αρέσει που συμφωνει κι η μισελ .Δεν είπα οτι όσοι απολαμβάνουν το sex είναι ανήθικοι είπα οτι όσοι σκεφτονται μόνο την απολαυση κι γράφουν πρακτικά πράγματα κι την ηθική είναι ανηθικοί

Τι να πω?:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Στις κοινωνίες που δεν έχουν κόμπλεξ σχετικά με το σεξ από τα 12 κάνουν μια χαρά.
Αλλά οι κομπλεξικοί θέλουν να βάλουν όρια γιατί δεν μπορούν να ελέγξουν καταστάσεις.

Στο κάθε άτομο μέχρι τα 15 διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του. Το οτιδήποτε μέχρι τότε μπορεί να τον επηρεάσει σημαντικά, λέτε να τα κλείσουμε τα παιδιά μέσα σε γυάλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
andrew εσενα που δεν εχεις κομπλεξ αν η 14χρομη κορουλα σου ερχοταν εγγυος η με aids? Τι θα έκανες? θα εφερνες την μαμμη? η θα την εσερνες στα νοσοκομια κι θα ευχοσουν να μην πεθανει?ΤΟ σεξ παιδια δεν είναι παιχνιδι κι οι συνεπειες τους μπορει να ειναι τοσο σοβαρη που ενα παιδι δεν μπορει να ανταπεξελθει κι μπορουν να το καταστρεψουν.μια ενιληκη θα της τυχει κατι τετοιο μπορει να εργαστει να κανει χιλιες δουλειες κι να θρεψει το παιδι.Ενα παιδι πως θα θρεψει το παιδι του? Η πρεπει να αρχισουμε τισ εκτρωσεις σωρηδον? Κι τα μαθηματα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης (που χρησιμευουν τα προφυλακτικα απαραιτητα ) απο την 5η δημοτικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Andrew19:
Στις κοινωνίες που δεν έχουν κόμπλεξ σχετικά με το σεξ από τα 12 κάνουν μια χαρά.
Αλλά οι κομπλεξικοί θέλουν να βάλουν όρια γιατί δεν μπορούν να ελέγξουν καταστάσεις.

Στο κάθε άτομο μέχρι τα 15 διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του. Το οτιδήποτε μέχρι τότε μπορεί να τον επηρεάσει σημαντικά, λέτε να τα κλείσουμε τα παιδιά μέσα σε γυάλες?
Έχω κάποιες απορίες.
1.Ποιες είναι οι ακομπλεξάριστες κοινωνίες στις οποίες αναφέρεσαι?
2.Ποιοι είναι οι κομπλεξικοί στους οποιους αναφέρεσαι?
3.Θεωρείς ότι το σεξ βοηθάει στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού?Αν ναι, μήπως πρέπει να γίνεται νωρίτερα γιατί η διαμόρφωση του χαρακτήρα αρχίζει νωρίτερα?
4.Θεωρείς ότι υπάρχουν οι εξής δύο επιλογες: ή σεξ από τα 12 (με ενήλικα άτομα σημειωτέον) ή κλεισιμο σε γυάλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
andrew εσενα που δεν εχεις κομπλεξ αν η 14χρομη κορουλα σου ερχοταν εγγυος η με aids? Τι θα έκανες? θα εφερνες την μαμμη? η θα την εσερνες στα νοσοκομια κι θα ευχοσουν να μην πεθανει?ΤΟ σεξ παιδια δεν είναι παιχνιδι κι οι συνεπειες τους μπορει να ειναι τοσο σοβαρη που ενα παιδι δεν μπορει να ανταπεξελθει κι μπορουν να το καταστρεψουν.μια ενιληκη θα της τυχει κατι τετοιο μπορει να εργαστει να κανει χιλιες δουλειες κι να θρεψει το παιδι.Ενα παιδι πως θα θρεψει το παιδι του? Η πρεπει να αρχισουμε τισ εκτρωσεις σωρηδον? Κι τα μαθηματα σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης (που χρησιμευουν τα προφυλακτικα απαραιτητα ) απο την 5η δημοτικου?

Η απάντηση είναι πολύ απλή και συνοψίζεται σε 3 λέξεις: Παιδεία και προφυλακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Η απάντηση είναι πολύ απλή και συνοψίζεται σε 3 λέξεις: Παιδεία και προφυλακτικό.
Και εδώ έχω μια απορία.Θεωρείς ότι η παιδεία του δημοτικού είναι αρκετή για το συγκεκριμένο θέμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Μισελ απο τις απαντησεις που δινεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αποκλειεται να εχεις μικρα αδερφια η εισαι η μικροτερη η μοναχοπαιδι.Κι δεν ξερεις πως σκεφτονται τα παιδια. Καλα σοβαρολογεις οτι αν παμε σε ολα τα 12 κι 13χρονα κι τους διδαξουμε παιδεια του σεξ είναι όλοι σε θεση να τα κατανοησουν?Κι αυτοι που δεν μπορουν τι γινεται? (που θα ειναι κι πολλοι) ποιος μαζευει μια αταστραμενη ζωη μετα?Θα αναλαμβανες την ευθυνη για κατι τετοιο?
Η απάντηση είναι πολύ απλή και συνοψίζεται σε 3 λέξεις: Παιδεία και προφυλακτικό
ΟΙ πολυ απλες απαντησεις για τοσο περιπλοκα θεματα αυτοακυρωνονται.Η ζωη δεν ειναι μαθηματικα 1+1=2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
Μισελ απο τις απαντησεις που δινεις εχω βγαλει το συμπερασμα οτι αποκλειεται να εχεις μικρα αδερφια η εισαι η μικροτερη η μοναχοπαιδι.Κι δεν ξερεις πως σκεφτονται τα παιδια. Καλα σοβαρολογεις οτι αν παμε σε ολα τα 12 κι 13χρονα κι τους διδαξουμε παιδεια του σεξ είναι όλοι σε θεση να τα κατανοησουν?Κι αυτοι που δεν μπορουν τι γινεται? (που θα ειναι κι πολλοι) ποιος μαζευει μια αταστραμενη ζωη μετα?Θα αναλαμβανες την ευθυνη για κατι τετοιο?

Γιατί προσπαθείς να μειώσεις το συνομιλητή σου για να δείξεις οτι έχεις δίκιο; Καλύτερα να το προσπαθείς με επιχειρήματα.
Μπορεί να μην έχω αδέρφια, έχω όμως πολλά μικρότερα ξαδέρφια τα οποία μέχρι προσφάτως έβλεπα συχνότατα. Τυχαίνει μάλιστα μια ξαδέρφη μου να είναι και ακριβώς σε αυτή την ηλικία: 12 στα 13.
Όσον αφορά τη σεξουαλική παιδεία, μπορεί να μην είναι σε θέση να την κατανοήσουν επαρκώς, όμως ακόμα και τώρα, όλα τα 12χρονα θεωρούν δεδομένο το προφυλακτικό στο σεξ. Επίσης δεν σημαίνει οτι το να πάει το όριο 12 θα πάνε όλα τα 12χρονα να το κάνουν, το έχουμε πει χιλιάδες φορές.

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki:
ΟΙ πολυ απλες απαντησεις για τοσο περιπλοκα θεματα αυτοακυρωνονται.Η ζωη δεν ειναι μαθηματικα 1+1=2.

Και απο που προκύπτουν αυτά;
Όσον αφορά το οτι η ζωή δεν είναι μαθηματικά, επέτρεψε μου να κάνω κι εγώ μια υπόθεση, μετά απο τόσες που έχεις κανει εσύ: Να υποθέσω κι εγώ οτι η σχέση σου με τα μαθηματικά δεν είναι καθόλου καλή; Διότι αν ήταν θα ήξερες οτι πολλές φορές χρησιμεύουν ΚΑΙ στη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
αν έρθει ο υπουργός παιδείας και προτείνει ριζική αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος, ξεκινώντας από τις εξετάσεις της τρίτης λυκείου και τη σύνδεσή τους με τον τρόπο εισαγωγης στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (όπως και γίνεται πάντα :P), θα του δώσω το βραβείο της ανοιχτής παλάμης. το ορθόν κατά τη γνώμη μου είναι να ξεκινήσει από τα πρώτα (ηλικιακά) βήματα, ώστε να δομήσει στη συνέχεια πάνω σε αυτές τις βάσεις το υπόλοιπο οικοδόμημα. όπως και να το κάνουμε, δεν ξεκινάς να χτίζεις μία πολυκατοικία εγκαθιστώντας τον θερμοσίφωνα στην ταράτσα :P.

με την ίδια λογική μου φαίνεται "κάπως" το κατέβασμα του ηλικιακού ορίου για το θέμα μας. είναι σα να δέχομαι πως υπάρχουν υγιείς συνθήκες αυτή τη στιγμή στην κοινωνία μας καθώς και κατάλληλη παιδεία... υγιείς συνθήκες από both sides κακά τα ψέματα δεν πρόκειται να υπάρξουν ποτέ, για αυτό ας γίνει τουλάχιστον κάτι με το θέμα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης από οικογένεια και σχολείο (ελπίζω να μην κάνουν προβολές sex and the city ξέρω γω στα δημοτικά :S) και βλέπουμε για κατεβάσματα ορίων... imo, ο μέσος όρος των δεκατετράχρονων (ας πούμε), όχι, δεν είναι αρκετά έτοιμος. και ναι, συναναστρέφομαι αρκετά μικρά για να ξέρω (ου, παιδόφιλε, κρετίνε, ανώμαλε, ου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
michele πρωτα απο όλα δε το ηξερα οτι δεν εχεις αδερφια μικροτερα το συμπαιρανα απο τον τροπο που σκεφτεσαι οτι δεν εχεις καθημερινη τριβη με παιδια.Το γεγονος οτι δε εχεις μια εμπειρια δε σημαινει οτι προσπαθω να σαι μειωσω μπορουσα να ειχα εκτεθει τωρα .Επειδη εγω εχω κι λατρευω να ασχολουμαι μαζι τουςξερω οτι δεν μπορει να εχει σεξουαλικη παιδεια ενα κοριτσι 12 στα 13 που δεν ξερει πως ειναι η περιοδος.Επισης δεν μου απαντας στην ερωτηση μου ειναι δεδομενο οτι θα εχουμε πολλες εγγυμονουσες σε μικρη ηλικια τι θα εανες εσυ σε αυτη την περιπτωση? Η απαντηση ειναι απλη νομιζω εκτρωση.Τη κορη σου θα τη ρωτουσες? Αν ηθελε να κρατησει το παιδι θα της κατεστρεφες την ζωη?
Και απο που προκύπτουν αυτά;
Όσον αφορά το οτι η ζωή δεν είναι μαθηματικά, επέτρεψε μου να κάνω κι εγώ μια υπόθεση, μετά απο τόσες που έχεις κανει εσύ: Να υποθέσω κι εγώ οτι η σχέση σου με τα μαθηματικά δεν είναι καθόλου καλή; Διότι αν ήταν θα ήξερες οτι πολλές φορές χρησιμεύουν ΚΑΙ στη ζωή.Σήμερα 21:11
Οτι η ζωη δεν ειναι 1 +1 =2 κι υπαρχουν απροοπτα κι γυρισματα είναι δεδομενο.Αν θες να ξερεις η σχεση με τα μαθηματικα είναι αριστη κι τα αγαπαω πολυ κατα τους δασκαλους μου τα χειριζομουν αψογα.Αλλα που κολλαει η χρηση των μαθηματικων στη ζωηστο ολο θεμα ?κι μηπως τωρα εσυ επιτιθεσαι χωρις λογο?Αλλο δεν εχεις που ειπα εγω αδερφια κι αλλο δεν καταλαβαινεις κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Εμένα κανείς δεν απαντάει στις απορίες μου...:( :P

Μόλις τώρα θυμήθηκα ότι στο υποφόρουμ "Έρωτας & Σεξ" λέει επί λέξη :
Έρωτας & Σεξ Ο,τι απορίες έχετε για το σεξ και ντρεπόσασταν να ρωτήσετε.
Προειδοποίηση: Πιθανόν να περιέχει κείμενο ακατάλληλο για ηλικίες κάτω των 18


Μήπως να το κάναμε 12? Λέω εγώ τώρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Σκόρπιες σκέψεις…

Είμαι υπέρ της πολύπλευρης σεξουαλικής απελευθέρωσης. Θεωρώ, «φρουδικίζοντας» λίγο, ότι μία από τις μεγαλύτερες πηγές δεινών στη σύγχρονη κοινωνία είναι η καταπιεσμένη λίμπιντο. Ειδικά δε όσον αφορά τη γυναίκα και τη σεξουαλικότητα της, τα πράγματα είναι αρκετά προβληματικά.

Ενώ συναισθηματικά και αυθόρμητα αν με ρωτούσε κάποιος ποια είναι η θέση μου πάνω στο θέμα, θα έλεγα απλά ότι ναι, είμαι υπέρ.

Όχι φυσικά υπέρ της ίδρυσης του παραπάνω κόμματος, για γέλια και για κλάματα το βρίσκω, αλλά υπέρ της «εκτόνωσης» των σεξουαλικών ορμών από όταν αρχίζουν να είναι αρκετά έντονες.

Ίσως έτσι, ίσως λέω να ωθούμασταν σε μία πιο υγιή αντιμετώπιση απέναντι στο θέμα και να τοποθετούσαμε τη σεξουαλικότητα μας εκεί που της αξίζει. Ούτε υπερεκτίμηση, τοποθετώντας την σε ένα ψηλό θρόνο και προσεγγίζοντας την σπάνια, είτε στο άλλο άκρο αυτό της ασυδοσίας και της εξίσωσης της με κάτι τόσο δεδομένο που χάνει τη λάμψη του και γίνεται άλλη μία βιολογική λειτουργία (μην παρεξηγηθώ, τη θεωρώ από τις πλέον βασικές)..

Αλλά, ξαφνικά μπαίνει ο παράγοντας κοινωνία και δομημένα πλαίσια συμπεριφοράς!

Πόσο ελεύθερος είναι άραγε σήμερα ο άνθρωπος να ακούσει τις ορμές του και την εσωτερική του φωνή και αν το κάνει που άραγε μπορεί να οδηγηθεί μέσω αυτού?

Δεν είμαστε κοινωνία αγγέλων (ευτυχώς λέω εγώ…) και πίσω από τη γωνία παραμονεύει το αρνί αλλά και ο λύκος, αν πέσεις στην περίπτωση να συναντήσεις το αρνάκι όλα καλά, το πολύ πολύ να το εκμαυλίσες λιγάκι εσύ, αν όμως συναντήσεις το λύκο πόσο εύκολο είναι να ανταπεξέλθεις;

Καλώς ζούμε στην κοινωνία της πληροφορίας και ειδικά τα παιδιά, που είναι πιο μπροστά ευτυχώς πάντα από τους μεγάλους, έρχονται σε επαφή με τόσο πολλά και διαφορετικά ερεθίσματα που ακόμη κι εγώ στα 25 μου δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω και να φιλτράρω κατάλληλα. Η κατάσταση έχει σίγουρα ξεφύγει από τα όρια της οικογένειας και του σάπιου σχολείου. Και όσο καλά κι αν λειτουργήσουν τα δύο παραπάνω ΔΕΝ μπορούν να επισκιάσουν την επίδραση εκατομμυρίων άλλων παραγόντων, μπορούν να θωρακίσουν και να διαπλάσουν σε κάποιο βαθμό αντιστάσεις αλλά ως πού?

Συμφωνώ με κάποιον παραπάνω που είπε ότι, όντως ακόμη και πολύ μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι, πάνω στην «κάψα» της στιγμής παραβλέπουν θέματα ασφάλειας ή ευθυνών και στην ουσία επιλέγουν να εκτεθούν σε κινδύνους, πόσο μάλλον παιδιά που μπορείς να τα πείσεις με όμορφες κουβέντες.

Και όχι, ένα 10 χρόνο δεν είναι σε θέση να συναινέσει, προς θεού. Όλοι έχουμε ακούσει ή έχουμε στο περιβάλλον μας ανθρώπους, κατά βάση κοπέλες που έκανα τέτοιες κινήσεις στα «νιάτα» τους και τώρα έχουν μείνει να το μετανιώνουν. Και να βρίζουν, μέσα στην ιδιότυπη αγάπη τους για αυτόν, τον εκάστοτε θύτη.

Τέλος, καταθέτοντας την προσωπική μου πινελιά. Να διαχειρίζομαι το σώμα μου και να ικανοποιούμαι από ότι κάνω έμαθα πολύ αργά και αυτό ήρθε σαν αποτέλεσμα ψυχικής και πνευματικής ωρίμανσης. Δεν έχω μετανιώσει, γιατί δε μου αρέσει η οπτική της μετάνοιας , δεν έχει και νόημα άλλωστε, αλλά αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα ακύρωνα (κι έχω ξεχάσει ήδη) πολλές πράξεις μου που ήταν απότοκα εφηβικής αφέλειας και συμπόρευσης με το συρμό (ευτυχώς εμένα δε μου κόστισε, σε άλλους ακόμη κλείνουμε πληγές). Απολαμβάνεις ότι ζεις όντας πλήρης συνείδησης. Αλλιώς απλά ακολουθείς καταστάσεις.

Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο αναλυτική αλλά παραμεγάλωσε το κείμενο


* Συμφώνω τώρα που το είδα και με την ΚΕ αναφορικά με το πόσο φυσιολογικό μου φαίνεται δύο παιδιά να ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ τα σώματα τους μεταξύ τους. Η γνώση και η πνευματική υπεροχή την οποία μπορεί να εκμεταλλεύτει ένας -ανταρης όμως μου προκαλεί αποστροφή. Δε ζούμε δυστυχώς στη γαλάζια λίμνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ναι !κι εγώ είχα τρομερές ορμές στα 11-12-...& βάλε....το θέμα είναι ( & θα το πώ ετσι απροκάλυπτα) οτι ναι μεν ,σαφώς προσανατολισμένες ώς προς το φύλο,αλλά κατα τα αλλα...ακόμη & προς την ξαδέρφη μου (ευτυχώς δεν προέκυψε).Λοιπόν ξεκάθαρα.Η διαπαιδαγώγηση στο θέμα ,αν ξεκινήσει στα...5,ισως στα 12 να ξέρει το παιδί τι είναι το sex (που μόνο ...ζωγραφιστό το βλέπει απο τα διάφορα που τυχόν του εξηγήσαμε !σημαντικό!!!) αλλά τι άλλο; πόσα απο τα ...παρελκόμενα θα μπορεί να κατανοήσει ο παιδικός νούς;; το sex οσο & να το απλοποιούμε δεν είναι...παγωτό.Για το 1821 διαβασα κάπου...ναι,επειδή η φυλή κινδύνευε,παντρεύονταν στα 11-12 για να μήν έχει δικαίωμα ο τούρκος στην παντρεμένη & μάλιστα δια νόμου.Δεν είναι αξιο προσοχής ,οτι το θέμα το υποκινούν οι παιδεραστές; --Ναι ! είναι παιδεραστές & οχι δημοσιογραφική ...τρίπλα--ακριβώς για να εκμεταλλευτούν τη ...θολούρα της παιδικής έξαψης.Η σεξουαλική ωριμότητα είναι βαριά υπόθεση για τα 12χρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αχ ρε παιδιά τι ωραία που είναι η θεωρία...:)
...που να δείτε την πράξη!! :confused:


Υπομονή σε δύο χρόνια θα σας πω πως θα νιώθει η κόρη μου για το θέμα.

Το δικό μου θέμα είναι άλλο όμως:
Μπορώ να είμαι σίγουρη ότι ο επίδοξος παρτενέρ της θα έχει την κατάλληλη παιδεία στο σεξ, όπως προσπαθώ να κάνω με την κόρη μου?
Και όχι μόνο στα 12 αλλά και στα 16 και στα 26 και στα 36. :/:




(btw. Πολύ αυστηρά τα offtopic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top