Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,793 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
Ναι Θα Είχα Πρόβλημα
37
45,68%
Όχι, Κανένα Πρόβλημα
32
39,51%
Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
12
14,81%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:39, 17-06-06:

Θα σας ενοχλούσε να είχε ο/η σύντροφος σας φιλικές σχέσεις με τον/την πρώην του; Θα ζηλεύατε; Θα σας πείραζε αν προσπαθούσε ο/η πρώην ή ο/η σύντροφος σας να δημιουργήσει φιλικές σχέσεις με κάποια/ο πρώην που χώρισαν άσχημα; Αν δεν έχετε πρόβλημα, θα ίσχυε το ίδιο αν ξέρατε οτι η προηγούμενη σχέση του/της ήταν αρκετά δυνατή με έντονα συναισθήματα απο τη μεριά του/της συντρόφου σας; Αν έχετε πρόβλημα, θα ίσχυε το ίδιο αν ξέρατε οτι ήταν σχέση της πλάκας; Γενικά, τι παράγοντες θα επηρέαζαν το κατα πόσον έχετε πρόβλημα ή όχι με το θέμα;

Προσωπικά, πάντα έλεγα οτι δεν θα είχα πρόβλημα σε τέτοια περίπτωση αλλά πρόσφατα που τέθηκε κάτι παρόμοιο επι τάπητος διαπίστωσα οτι είμαι πολύ πιο ζηλιάρα απ'οτι νόμιζα και δεν ήθελα ούτε να το σκέφτομαι κάτι τέτοιο. Ίσως γιατί ήξερα οτι απο τη μεριά του ήταν πολύ δυνατά τα συναισθήματα την σύντομη περίοδο που είχαν σχέση Είμαι παράλογη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 13:46, 17-06-06:

Α, ουτε κι εμενα μου αρεσει αυτο.
Στις σχεσεις μου, ασχετα με το πως ειχα χωρισει με καποιον ποτε δεν κρατουσα επαφη, κι αυτο γιατι δεν πιστευω οτι μπορω να μεινω "φιλη" με καποιον που μεχρι πριν λιγο διαστημα ειχα ερωτικα συναισθηματα.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως αν τον δω τυχαια στον δρομο δεν θα του μιλησω κιολας! (Αν εχουμε χωρισει "καλα" εννοω, αλλιως..)
Απο την αλλη, αν ο φιλος μου διατηρει φιλικες επαφες με την/τις πρωην του, δεν μπορω να του επιβαλλω να μην το κανει, αλλα σιγουρα ειναι κατι που με ενοχλει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 13:57, 17-06-06:

Και εμενα με ενοχλει...Οπως καταλαβαινα και απο τη συντροφο μου οταν την ενοχλουσε και αυτη...

Αλλα αν και εχω επικοινωνια με πρωην μου. Οταν βρεθουμε μαλλον μονο φιλικα δεν μιλαμε..Βγαζουμε τα μαχαιρια και αρχιζουμε Μαλλον πιο μεγαλη εχθρα μου βγαινει παρα φιλια. Αλλα επικοινωνια συνεχιζουμε να εχουμε. Βιτσια ειναι αυτα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:41, 17-06-06:

Στη δική μου περίπτωση κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο.
Μιλάω για τον πρώην άντρα μου. Εννοείται πως κάποιος που θα είναι μαζί μου θα πρέπει να δεχτεί την ιδέα ότι θα επικοινωνώ με τον πρώην και θα διατηρούμε μια κάποια σχέση. (Αν και ο άντρας μου μένει μακριά και δυστυχώς για το παιδί, δεν έχει πολλές επαφές μαζί μας).

(Βέβαια ο σύντροφός μου, θα πρέπει πριν από αυτό να έχει δεχτεί και αγαπήσει και το παιδί μου!
ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΡΡΑΛΕΟ ΞΕΡΕΤΕ? )

Πάντως ο πρώην σύζυγος μου μπορεί να μην είχε φιλική σχέση με την πρώην του, είχε όμως πολλά αγαπημένα ενθύμια από τη σχέση τους. Στην αρχή ήταν περίεργο, (ήμουν και πολύ πιο μικρή απ' ότι τώρα), αλλά με τον καιρό πολλά από αυτά τα αντικείμενα τα αγάπησα πολύ κι εγώ. Η κοπέλα ήταν φοβερή ζωγράφος και είχαμε σπίτι πίνακές της. Όταν ξεπέρασα το ανταγωνιστικό συναίσθημα (κι εγώ ζωγραφίζω και θα είχα δώσει στη σχολή καλών τεχνών αν δεν με είχε κερδίσει η φωτογραφία) και συνειδητοποίησα πως το παρελθόν του άντρα μου ήταν κομμάτι του αναπόσπαστο, χαλάρωσα και όλα ήταν μια χαρά.

Σε μια επόμενη σχέση ο νέος φίλος μου ήταν χωρισμένος με ένα παιδί οπότε η επαφή με την πρώην ήταν επιβεβλημένη. Πολλές φορές ήταν ενοχλητικό (ειδικά επειδή εκείνη δεν γνώριζε την ύπαρξή μου) αλλά από την άλλη μου άρεσε που την εκτιμούσε τόσο και είχε διατηρήσει καλές σχέσεις με την μητέρα του παιδιού του και τη σέβεται! Περνούσε βέβαια όλες τις γιορτές στο σπίτι της και αυτό ήταν ένα ουσιαστικό πρόβλημα γιατί εμείς (εγώ και η κόρη μου) ήμασταν έτσι πάντα μόνες μας.

Σε γενικές γραμμές νομίζω αντιμετωπίζουμε όλοι το παρελθόν σαν απειλή το οποίο αν και κατανοητό, δεν είναι πάντα σωστό, τουλάχιστον όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

Αν η προηγούμενη σχέση έχει πραγματικά τελειώσει δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα! Ίσα-ίσα που η συμπεριφορά του συντρόφου μας απέναντι στο παρελθόν του μπορεί να μας μάθει πολλά για το χαρακτήρα του και -αντίθετα απ' ότι νιώθουμε- να μας κάνει πιο δυνατούς στη σχέση, μια που τελικά αυτή τη στιγμή έχει επιλέξει ΕΜΑΣ και είναι ΜΑΖΙ μας!

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να συζητήσουμε με τον άνθρωπό μας τους φόβους μας ανοιχτά ώστε να μην μένουν να πλανώνται συννεφάκια πάνω από τη σχέση μας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:59, 17-06-06:

Λογικο ειναι να σε πειραζει, αλλα θα πρεπει να τα δεις ολα στη σωστη τους διασταση.. Κι εγω τρελαινομουν με την ιδεα να μιλαει ο φιλος μου με την πρωην του, αν και το θεωρουσα δεδομενο για μενα οτι μ'ενα ατομο που περασα καποια πραγματα στο παρελθον και πλεον τον βλεπω μονο φιλικα επιβαλλεται να κραταω επαφες (μια παροιμια για τον χορτατο σκυλο και την ολοκληρη πιτα μου κολλαει γαντι νομιζω :p). Με τον καιρο χαλαρωσα, το ειδα ανετα το πραγμα, οτι αν ηθελε να ηταν μαζι της θα μπορουσε, αλλα επελεγε να ειναι μαζι μου (κι αυτες οι σκεψεις επαναλαμβανονται καμια χιλιαρα φορες σε κρισεις ζηλειας), και μας τελειωσε το φαντασματακι. Παντως ειδικα μετα απο καιρο, και αφου φυγουν ολα τα ερωτικα αισθηματα, νομιζω οτι καλο ειναι να κρατας μια επαφη με τους πρωην αν το νιωθεις, και δε σημαινει απαραιτητα οτι παει να σου κανει στραβη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:10, 17-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Παντως ειδικα μετα απο καιρο, και αφου φυγουν ολα τα ερωτικα αισθηματα, νομιζω οτι καλο ειναι να κρατας μια επαφη με τους πρωην αν το νιωθεις, και δε σημαινει απαραιτητα οτι παει να σου κανει στραβη.
Μώρε δεν είναι οτι φοβάμαι μην πάει να μου κάνει στραβή, τον εμπιστεύομαι περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως αν τη βλέπει συχνά του ξαναφουντώσει το παλιό αίσθημα και αυτό είναι κάτι που κανείς μας δεν μπορεί να ελέγξει, οπότε δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:20, 17-06-06:

Ξεκινα με το σκεπτικο οτι δεν υπαρχει κατι να πλαναται στον αερα, και αρα σιγουρη.
ΑΝ τους ξαναφουντωσει ο ερωτας, ειναι κατι που δεν μπορεις να προβλεψεις και να εμποδισεις ουτε σ'αυτη τη σχεση, ουτε σε καμια.. Το μονο που σου/μας μενει ειναι να ειμαστε χαλαροι και να χαιρομαστε αυτο που εχουμε για οσο το εχουμε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:31, 17-06-06:

Αν είναι να ξαναφουντώσει ο έρωτας, μπορεί να συμβεί και χωρίς να τη βλέπει.
Η απόσταση εξιδανικεύει τις καταστάσεις
Γι' αυτό πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο να ανησυχείς, ειδικά όταν έχεις τον καλό σου μαζί σου και είσαστε καλά!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:30, 18-06-06:

Εγώ είμαι κάθετη και απόλυτη στο θέμα αυτό, καμία σχέση με τις πρώην.
Παλιότερα ήμουν πιο διαλλακτική σε αυτό το θέμα αλλά κάηκα .. και στο εξής δεν θα επιδείξω καμία ανοχή επί τούτου.
Είμαι της άποψης ότι όταν κάτι τελειώνει, τελειώνει.. και αυτό περιλαμβάνει επίσης καμία επαφή με τους δικούς μου πρώην με μία μόνο εξαίρεση λόγω ειδικών συνθηκών.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 12:44, 18-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Α, ουτε κι εμενα μου αρεσει αυτο.
Στις σχεσεις μου, ασχετα με το πως ειχα χωρισει με καποιον ποτε δεν κρατουσα επαφη, κι αυτο γιατι δεν πιστευω οτι μπορω να μεινω "φιλη" με καποιον που μεχρι πριν λιγο διαστημα ειχα ερωτικα συναισθηματα.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως αν τον δω τυχαια στον δρομο δεν θα του μιλησω κιολας! (Αν εχουμε χωρισει "καλα" εννοω, αλλιως..)
Απο την αλλη, αν ο φιλος μου διατηρει φιλικες επαφες με την/τις πρωην του, δεν μπορω να του επιβαλλω να μην το κανει, αλλα σιγουρα ειναι κατι που με ενοχλει.
συμφωνω σε μεγαλο βαθμο.
δεν θα με πειραζε ομως να διατηρει επαφη με καποιον που ειχε σχεση της πλακας

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:41, 19-06-06:

Δύσκολο θέμα. Μου έχει τύχει κι είχα σκυλιάσει (βέβαια σκύλιασα διότι υποτίθεται πως ο τύπος δεν είχε επαφές μαζί της και αυτή ξαφνικά μια ωραία ..νυχτιά ήρθε σπίτι του και άφησε κάτι πράγματα που της είχε πάρει δώρο όσο είχαν σχέση και μόλις πήγαμε σπίτι του τα βρήκαμε πάνω στο κρεβάτι - και τότε είχαμε σχέση κάνα χρόνο ήδη και εγώ ξέρω πως καμιά γυναίκα δεν κάνει τέτοια παλαβά αν δεν της έχει δώσει αέρα ο άλλος..Τεσπά, περσινά ξινά σταφύλια).

Θεωρητικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι φίλος με πρώην. Πέρα από το ότι είναι και αδύνατο, διότι άπαξ και σε ελκύσει σεξουαλικά κάποιος, αυτό δεν σταματάει ποτέ (χωρίζεις πάντα για άλλους λόγους εκτός του κρεβατιού, από μακροχρόνιες σχέσεις!), ε, πόσο ήρεμη να είμαι η γυναίκα ενώ ξέρω πως μιλάνε και κάποιο καιρό πριν δεν μιλούσαν μόνο;;;..

Μοναδική εξαίρεση φυσικά να μιλάμε για πρώην σύζυγο και να υπάρχει παιδί στην μέση.

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 12:23, 19-06-06:

Μια φορά μου έτυχε κάποιος να διατηρεί καλές σχέσεις με την πρώην του, οπότε μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω έγινα καλή της φίλη. Καλύτερα να ασχολείται με εμένα είπα, παρά με εκείνον. Το αστείο είναι ότι αφού χώρισα εγώ δεν κράτησα επαφές μαζί του, ενώ με την κοπελιά κάνουμε ακόμα παρέα!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:48, 19-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^
Μια φορά μου έτυχε κάποιος να διατηρεί καλές σχέσεις με την πρώην του, οπότε μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω έγινα καλή της φίλη. Καλύτερα να ασχολείται με εμένα είπα, παρά με εκείνον. Το αστείο είναι ότι αφού χώρισα εγώ δεν κράτησα επαφές μαζί του, ενώ με την κοπελιά κάνουμε ακόμα παρέα!

Καλή τακτική .. κέρδισες και μια φίλη..

δυστυχώς me not so civilized .. ουγκ

υγ. θα μπορούσες όμως να το κάνεις αν ήσουν τρελά ερωτευμένη με τον τύπο?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:53, 19-06-06:

Εγώ πάλι όπως έχω δηλώσει σε άντίστοιχο θέμα, πιστευω οτι μπορούν 2 άτομα να είναι φίλοι μετά απο χωρισμό.
Απλά δεν μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου αν όντως τα αισθήματα είναι και θα παραμείνουν φιλικά απο τη μεριά του φίλου μου γι'αυτό θα με πείραζε. (και όχι, δεν μπορώ να δεχτώ οτι αν είναι να ξαναφουντώσει θα γίνει ούτως ή άλλως. Αν δεν βλέπονται πολύ πιο δύσκολο να γίνει).

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 21:11, 19-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime

Καλή τακτική .. κέρδισες και μια φίλη..

δυστυχώς me not so civilized .. ουγκ

υγ. θα μπορούσες όμως να το κάνεις αν ήσουν τρελά ερωτευμένη με τον τύπο?
Εννοείται
Σκέψου ότι έχεις υποψίες ότι μπορεί να είναι κάπου μαζί με την πρώην του.Όχι να τρέχει κάτι, απλά να μην στο έχει πει και να μην ξέρεις που είναι. Κι εσύ έχεις την ευχέρεια να της πάρεις τηλεφωνάκι να την καλέσεις για καφέ, να μιλήσεις, να μάθεις που είναι. Η αλήθεια είναι πως αν θέλουν να σου κάνουν κουτσουκέλα θα την κάνουν όσο και να προσέχεις. Απλά με αυτόν τον τρόπο νιώθεις εσύ καλύτερα. Γιατί πολύ συχνά μας πιάνει μια κρίση ζήλειας τελείως άκυρη. Ζηλεύουμε με το παραμικρό, φρικάρουμε σε κάτι άσχετες φάσεις... κι όταν τρέχει κάτι στ'αλήθεια συνήθως κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 23:22, 19-06-06:

μπορει να σας φανει λιγο σκληρο αυτο που θα πω αλλα ειμαι απολυτος σε αυτο το θεμα.

θα της επαιρνα το σκαλπ αμα τολμουσε να κανει κατι τετοιο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:25, 19-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
μπορει να σας φανει λιγο σκληρο αυτο που θα πω αλλα ειμαι απολυτος σε αυτο το θεμα.

θα της επαιρνα το σκαλπ αμα τολμουσε να κανει κατι τετοιο
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες
Καταρχάς με ποιό δικαίωμα θα της απαγορεύσεις κάτι;
Το μόνο που μπορείς να της κάνεις είναι να τη χωρίσεις, τίποτε παραπάνω.
Τα περι σκαλπ, σόρρυ αλλά μου φαίνονται "γενναιότητες του κιμπορντ".

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 00:55, 20-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μώρε δεν είναι οτι φοβάμαι μην πάει να μου κάνει στραβή, τον εμπιστεύομαι περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως αν τη βλέπει συχνά του ξαναφουντώσει το παλιό αίσθημα και αυτό είναι κάτι που κανείς μας δεν μπορεί να ελέγξει, οπότε δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης...
Αααααααααααααααααααααααααχ!!! Πόσο πολύ σε νιώθω!!!! Καλά κάνεις και δεν θές και εγώ το ίδιο θα αντιδρούσα! Κατα την γνώμη μου τέτοιου είδους επαφές αμα δεν είναι αναγκαίες,καλό θα είναι να αποφεύγονται...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:18, 25-12-06:

Χμ, επειδή δε μου έχει πετύχει ή τύχει, δε θα μπορούσα κι εγώ να το καταλάβω.
Οκ, ίσως υπό συνθήκες; Αλλά δε θα ήμουν καθόλου ανοιχτή, σε μία τέτοια φιλία.
Γενικά, δεν την πιστεύω.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:41, 25-12-06:

Κι εγω τρελαινομουν με την ιδεα να μιλαει ο φιλος μου με την πρωην του, αν και το θεωρουσα δεδομενο για μενα οτι μ'ενα ατομο που περασα καποια πραγματα στο παρελθον και πλεον τον βλεπω μονο φιλικα επιβαλλεται να κραταω επαφες[...]
[...]
ΑΝ τους ξαναφουντωσει ο ερωτας, ειναι κατι που δεν μπορεις να προβλεψεις και να εμποδισεις ουτε σ'αυτη τη σχεση, ουτε σε καμια.. Το μονο που σου/μας μενει ειναι να ειμαστε χαλαροι και να χαιρομαστε αυτο που εχουμε για οσο το εχουμε
Θα μείνω λίγο σε αυτά που λέει η katerina. Θεωρώ πολύ δύσκολο σε κάποιες περιπτώσεις χωρισμών, να βλέπεις πλέον τον άλλο μόνο φιλικά. Αλλά ακόμα και αν εσύ τον βλέπεις έτσι, το πιθανότερο είναι ότι αυτός δεν θα σε βλέπει έτσι. Σχεδόν αποκλείω το γεγονός δλδ και οι δύο να βλέπουν την κατάσταση πλέον φιλικά. Αυτό μάλλον πιστεύει και η katerina, αφού αφήνει το ενδεχόμενο να "ξαναφουντώσει ο έρωτας". Οπότε για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο, θεωρώ ότι δεν πρέπει να δέχεσαι κάτι τέτοιο. Απο τη στιγμή όμως που θα το δεχθείς, τότε όπως πολύ σωστά πάλι είπε η katerina, πρέπει "να ειμαστε χαλαροι και να χαιρομαστε αυτο που εχουμε για οσο το εχουμε".

Ουσιαστικά, συμφωνώ με την katerina για όσους δεν το κατάλαβαν

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:00, 26-12-06:

Δεν μου αρέσει να τα βάζω όλα σε καλούπι ή να είμαι απόλυτη. Είμαι από τα άτομα που πιστεύουν ότι μπορεί να κρατηθεί επαφή ανάμεσα σε πρώην, οπότε δεν θα με πείραζε, κυρίως αν ο άλλος μου είχε παρουσιάσει εξαρχής την σχέση του με την πρώην σαν κάτι δεδομένο, όπως αυτήν με τους κολλητούς του. Άλλωστε και μένα θα με χάλαγε πολύ αν ο φίλος μου δεν γούσταρε να έχω πάρε-δώσε με τους πρώην μου (όχι ότι έχω τρελές σχέσεις με κανέναν από αυτούς αλλά anyway! ).

Αν παρουσιαζόταν μια πρώην από το πουθενά κάπως θα με χάλαγε, αλλά δεν είμαι ούτε σε αυτό απόλυτη, είμαι από τα άτομα που απεχθάνονται ζήλια και κτητικότητα οπότε δεν θα μου αρέσε να καταντήσω έτσι. Άλλωστε αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στο έτερον ήμιση τι νόημα έχει;

Φούντωμα παλιών συναισθημάτων; Κι αυτό δεν με πτοεί. Άλλωστε προτιμώ 1000 φορές να τα ξαναβρεί με την πρώην παρά να είμαι αντικείμενο σύγκρισης μαζί της. Θα φρίκαρα να είμαι σε μια σχέση που πλανάνται παλιά φαντάσματα, οπότε και πάλι δεν θα προτιμήσω την φάση "να κρατήσω την πρώην μακριά".

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:05, 26-12-06:

Αν και τα έχω ξαναγράψει ( δεν θυμάμαι κι εγώ πόσες φορές ) ότι κρατάω τυπικές ως φιλικές σχέσεις με τους πρώην θεωρώ πολύ δύσκολο να μπω στην διαδικασία να επιβάλλω στον σύντροφό μου να μην κάνει το ίδιο

Άλλωστε από μέρος μου ξέρω ότι τις κρατάω αυτές τις επαφές όχι γιατί ελπίζω σε κάποια επανασύνδεση αλλά επειδή όλοι οι σύντροφοί μου ήταν πρώτα απ ' όλα φίλοι μου και είναι άτομα που με ξέρουν πάρα πολύ καλά και έχω μοιραστεί πολλά πράγματα μαζί τους... Και ναι...με έναν συγκεκριμένo μπορώ να μιλήσω ανετότατα για τις σχέσεις μου...για τον άλλον που με τυραννάει, για το κόλλημά μου το αιώνιο κλπ και να με ακούσει και να μου πει την άποψη του κι εγω να ακούσω για τις δικές τους περιπέτειες...

Όσο για να ξαναφουντώσει ο έρωτας, ε... δεν ξέρω... Άμα είναι να ξαναφουντώσει θα ξαναφουντώσει είτε βγαίνω/ει για καφέ είτε όχι μαζί του/της... Και αν είναι γενικά να φουντώσει ένας έρωτας θα φουντώσει είτε εμείς το θέλουμε είτε όχι... Οπότε προτιμώ να έχω τον σύντροφό μου ελεύθερο να βγαίνει με πρώην και φίλες και να ξέρω ότι πάντα εμένα επιλέγει για να είμαστε μαζί παρά να του απαγορεύω ή να γκρινιάζω που βγαίνει με αυτές

Πάντως η Vampire έκανε το σωστότερο πράγμα... U clever girl

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 15:46, 26-12-06:

Το καλύτερο θα ταν εμείς να κρατάμε φιλικές σχέσεις με τις πρώην και οι σύντροφοί μας να έχουν τσακωθεί και να μη μιλάνε με κανέναν πρώην...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:58, 26-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Άλλωστε από μέρος μου ξέρω ότι τις κρατάω αυτές τις επαφές όχι γιατί ελπίζω σε κάποια επανασύνδεση αλλά επειδή όλοι οι σύντροφοί μου ήταν πρώτα απ ' όλα φίλοι μου και είναι άτομα που με ξέρουν πάρα πολύ καλά και έχω μοιραστεί πολλά πράγματα μαζί τους... Και ναι...με έναν συγκεκριμένo μπορώ να μιλήσω ανετότατα για τις σχέσεις μου...για τον άλλον που με τυραννάει, για το κόλλημά μου το αιώνιο κλπ και να με ακούσει και να μου πει την άποψη του κι εγω να ακούσω για τις δικές τους περιπέτειες...

Όσο για να ξαναφουντώσει ο έρωτας, ε... δεν ξέρω... Άμα είναι να ξαναφουντώσει θα ξαναφουντώσει είτε βγαίνω/ει για καφέ είτε όχι μαζί του/της... Και αν είναι γενικά να φουντώσει ένας έρωτας θα φουντώσει είτε εμείς το θέλουμε είτε όχι... Οπότε προτιμώ να έχω τον σύντροφό μου ελεύθερο να βγαίνει με πρώην και φίλες και να ξέρω ότι πάντα εμένα επιλέγει για να είμαστε μαζί παρά να του απαγορεύω ή να γκρινιάζω που βγαίνει με αυτές

Πάντως η Vampire έκανε το σωστότερο πράγμα... U clever girl
Να μείνω στα boldαρισμένα σημεία.
- Σύμφωνοι, αλλά ήταν και κάτι περισσότερο. Τους έβλεπες και ερωτικά, όπως και αυτοί. Πιστεύω ότι δύσκολα σταματάς να βλέπεις ερωτικά κάποιον (και φυσικά και αυτός εσένα).
- Ο συγκεκριμένος σου λέει και αυτός τα δικά του; Είσαι σίγουρη ότι αυτός σε βλέπει μόνο φιλικά και δεν υπάρχει περίπτωση να μένει έστω και φιλικά μαζί σου γιατί θέλει τουλάχιστον να σε έχει στη ζωή του; Έστω και φιλικά;
- Για το τελευταίο είμαι κάθετος. Αν με τον πρώην σου ξεκόψεις τελείως θα είναι για σένα μια ανάμνηση. Δνε θα υπάρχει τίποτα που να μπορεί να επαναφέρει τον έρωτα. Αν βρίσκεστε τότε μιλάτε, τον βλέπεις, ίσως δεις ότι έχει αλλάξει, ή ότι ακόμα περνάς ευχάριστα πχ μαζί του και σιγά σιγά να αρχίσει να σου αρέσει πάλι.

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με εσένα προσωπικά, αλλά με τις απόψεις σου.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 16:28, 26-12-06:

Fandago wb για αρχη :p
Κι εγω πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση δυο πρωην να βλεπονται ΕΝΤΕΛΩΣ αδιαφορα. Για μενα δυο ατομα που εχουν κανει σεξακια δεν προκειται ποτε να γινουν φιλοι 100% (για την ακριβεια δεν πιστευω καν στην ..αγνη φιλια αναμεσα στα φυλα, αλλα παμε παρακατω). Ωστοσο μπορω να καταλαβω την αναγκη καποιου, να μαθαινει νεα για τον/την πρωην του, χωρις να αποσκοπει σε μελλοντικη επανασυνδεση. Σιγουρα νοιαζεσαι τον αλλον, σιγουρα θες να μαθαινεις νεα του..ενταξει, κανεις δεν ειναι ανετος με την ιδεα οτι ο φιλος μας/η κοπελα σας βγαινει για καφε με την/τον πρωην της/του η μιλανε συχνα, ολοι να σβηστει η αναμνηση θελουμε κατα βαθος, αλλα ειναι κατι τοσο προσωπικο που τελικα δεν πεφτει σε κανεναν λογος.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:31, 26-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Να μείνω στα boldαρισμένα σημεία.
- Σύμφωνοι, αλλά ήταν και κάτι περισσότερο. Τους έβλεπες και ερωτικά, όπως και αυτοί. Πιστεύω ότι δύσκολα σταματάς να βλέπεις ερωτικά κάποιον (και φυσικά και αυτός εσένα).
- Ο συγκεκριμένος σου λέει και αυτός τα δικά του; Είσαι σίγουρη ότι αυτός σε βλέπει μόνο φιλικά και δεν υπάρχει περίπτωση να μένει έστω και φιλικά μαζί σου γιατί θέλει τουλάχιστον να σε έχει στη ζωή του; Έστω και φιλικά;
- Για το τελευταίο είμαι κάθετος. Αν με τον πρώην σου ξεκόψεις τελείως θα είναι για σένα μια ανάμνηση. Δνε θα υπάρχει τίποτα που να μπορεί να επαναφέρει τον έρωτα. Αν βρίσκεστε τότε μιλάτε, τον βλέπεις, ίσως δεις ότι έχει αλλάξει, ή ότι ακόμα περνάς ευχάριστα πχ μαζί του και σιγά σιγά να αρχίσει να σου αρέσει πάλι.

Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με εσένα προσωπικά, αλλά με τις απόψεις σου.
Δεν παρεξηγώ.....
α) Στο μυαλό μου έχω συγκεκριμένα ένα πρώην και μιλάω γι'αυτον... Είναι δύσκολο να καταλάβεις την ιστορία μας ή την κατάσταση αλλά μιλάω για ένα άτομο που τον έχω στην ζωή μου χρόνια τώρα... Όταν έναν πρώην τον βλέπω ερωτικά ή νιώθω ότι ο άλλος με βλέπει ερωτικά... εκεί είναι που ξεκόβω τελείως Ο λόγος; Δεν θέλω να δίνω ελπίδες ούτε στον εαυτό μου αλλά ούτε στον άλλον Σ' ένα άλλο τόπικ είχα πει ότι δεν νομίζω έτσι κι αλλιώς ότι υπάρχουν καθαρές φιλικές σχέσεις μεταξύ γυναικών και αντρών πλέον... αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψω να έχω φιλικές σχέσεις μη τυχον και...
β) Ω...ναι...μου τα λέει.... και γνωρίζω επίσης τις κοπέλες του... και τις ελεύθερες σχέσεις του και όλα... Όπως και αυτός τις δικές μου... Και ξέρω ότι δεν προσπαθεί με αυτό τον τρόπο να με διεκδικήσει ούτε εγώ αυτόν... Δεν τα λέμε ο ένας στον άλλον για να ζηλέψουμε... Απλά πάντα έτσι ήταν η σχέση μας.. είναι δύσκολο να σου το εξηγήσω...σόρρυ
γ) Για το τελευταίο και συμφωνώ αλλά και διαφωνώ... Είναι ένα δίκοπο μαχαίρι... Τι εννοώ; Λες ότι έχεις μια ωραία ανάμνηση και τέλος... Τι γίνεται όμως όταν οι αναμνήσεις αυτές σε εγκλωβίσουν, τις μυθοποιήσεις και μείνεις κολλημένος/η σε έναν έρωτα ζώντας μόνο τις αναμνήσεις του; Είναι πολύ εύκολο να μείνεις κολλημένος/η σε κάποιον μόνο από αυτά που έχεις ζήσει και να μην μπορείς να προχωρήσεις... Και ναι ξέρω ότι σε τέτοιες καταστάσεις αρκεί και ένα μήνυμα να σε γυρίσει ακόμα πιο πίσω, δυστυχώς... αλλά μπορεί βγαίνοντας με τον πρώην να θυμάσαι όχι μόνο τις καλές στιγμές αλλά και τα πράγματα που σας χώρισαν, που σε έκαναν να ουρλιάζεις και να σε τσατίζουν αφάνταστα... Να θυμάσαι επίσης και τα πράγματα που σας κράτησαν χώρια ( εγώ ειδικά όταν πρέπει να βρεθούμε θυμάμαι πάρα πολύ καλα τι με έκανε να οδύρομαι μέχρι να τον δω )...Αν αρχίσει και μου αρέσει πάλι σημαίνει ότι ποτέ δεν τέλειωσε για εμένα κάτι...Απλά αυτό που πιστεύω είναι ότι το πισωγύρισμα σε σχέση μπορεί να γίνει με ή χωρίς την παρουσία του άλλου...

Ο τρόπος που χωρίζει κάποιος είναι διαφορετικός... και δεν έγινε φίλος μου ξανά με το που χωρίσαμε... Περάσαμε πολλές φάσεις... το θέμα είναι ότι με αυτό το άτομο μπορώ να πω τα πάντα... Και με μία του αγκαλιά μπορώ να νιώσω πολύ καλύτερα.... χωρίς να μου δίνει ή να δίνω υποσχέσεις... Απλά εμάς μας έτυχε χωρίς να το κυνηγήσουμε... Δεν ξέρω αν σε κάλυψα...αλλά μιλάω βάση την δικιά μου εμπειρία... Και δεν μπορώ να αγχώνομαι στην σχέση μου για άλλες γυναίκες συνέχεια... Αν θέλει να είναι με πρώην ή μελλοντική ο κάθε συντροφός μου να είναι... Εγώ τι μπορώ να κάνω δηλαδή;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:15, 26-12-06:

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι είναι λογικό να μιλάω για συμπεράσματα βγαλμένα απο τις δικές μου εμπειρίες και σκέψεις. katerina ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, καλώς σας βρήκα, αλλά είναι πάλι για λίγο. Και εγώ καταλαβαίνω την ανάγκη να μαθαίνεις αν ο άλλος είναι καλά, αλλα και τα νέα του, αλλά έτσι παίζεις με την φωτιά. Απο τη μία αν εσύ δεν τον έχεις ξεπεράσει, η διάθεση σου επηρεάζεται πολύ ανάλογα με τα νέα που θα σου λέει. Γιατί να ρισκάρεις κάτι τέτοιο; Καλύτερα αν θέλεις, να πέρνεστε κάποιο τηλέφωνο που και που να δείτε ότι είστε καλά και οι δύο και είναι αρκετό. Πρέπει να συνεχίσετε να έχετε περισσότερες επαφές; Μπορεί να ακούγεται σκληρό αυτό που λέω, αλλά πρέπει να γίνεται, αν θέλεις να προχωράς μπροστά, σε κάτι διαφορετικό. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, όπως λένε και έχουν δίκιο. Άρα Vkey μπορεί αρχικά για κάποιο διάστημα να βασανίζεσαι στις σκέψεις θυμαύμενη αυτά που έχεις ζήσει, τους λόγους χωρισμούς κτλ, αλλά τι νόημα θα είχε να μιλάτε ακόμα ενώ υπάρχουν τέτοιες σκέψεις; Αυτές οι σκέψεις δείχνουν ότι δεν τον έχεις ξεπεράσει (τον οποιονδήποτε, δεν μιλάω συγκεκριμένα), άρα πρέπει να κρατήσεις απόσταση. Ακόμα και αν μπορεί να γίνει πισογύρισμα χωρίς την παρουσία του άλλου, αν δεν επικοινωνήσετε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα, θα βασανιστείς λίγο, αλλά θα σου περάσει. Πάντως, αν όντως έχετε καταφέρει να κρατάτε επαφές με πρώην, ειδικά με άτομα απο σοβαρή σχέση με τα οποία δεθήκατε αρκετά, μπράβο σας. Εγώ δεν έχω καταφέρει. Ίσα ίσα που όταν προσπάθησα, μόνο σε κακό βγήκε. Αυτά! Χρόνια πολλά γεμάτα χαρά!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:26, 26-12-06:

Δεν υπάρχουν ερωτικές σκέψεις (πίστεψε με είμαι ήδη αλλού και όλες οι σκέψεις μου είναι για ένα άλλο άτομο και είναι και πολύ δυνατές μάλιστα ) Και ούτε υπήρξαν μετά τον χωρισμό, ευτυχώς , γιατί απλά η σχέση είχε κάνει το κύκλο της και για τους δύο

Απλά νοιάζομαι και αυτός είναι ο λόγος ... Μου αρέσει να ξέρω αν είναι καλά ή όχι... και γιατί δεν με βασανίζει να ξέρω ή δεν με πειράζει αλλά με ευχαριστεί Ούτε με γυρνάει πίσω... Εν ολίγοις δεν κάνω κακό στον εαυτό μου (πολύ εγωιστικό αυτό ακούγεται )

Δέχομαι τα μπράβο γιατί είμαι και ψώνιο
Χρόνια πολλά

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 17:34, 26-12-06:

Εχω γραψει καμια 10αρια φορες διαφορετικα πραγματα, αλλα τελικα δε γραφω τιποτα! Ο,τι εγραψα , στη δικη μου περιπτωση η ιστορια το αναιρεσε..Απλα τελικα ο καθενας μιλαει για αυτα που εχει ζησει, και το μονο που μενει για να αλλαξει γνωμη ειναι να παει λιγο παρακατω τον χρονο :p

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:48, 26-12-06:

Εγώ δεν έχω καμία απολύτως επαφή με τους πρωην. Όταν λέω τέλος σε κάτι το εννοώ. Χώρισα πάντα χωρίς τσακωμούς και άσχημες καταστάσεις. Απλά τέλος σημαίνει για μένα τέλος.
Θα μιλήσω φιλικά και ευγενικά αν τον συναντώ κάπου, θα χαρώ να μάθω ότι είναι καλά αλλά δεν το ψάχνω να μάθω νέα του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-12-06 στις 09:42.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:11, 26-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Εγώ δεν έχω καμία απολύτως επαφή με τους πρωην. Όταν λέω τέλος σε κάτι το εννοώ. Χώρισα πάντα χωρίς τσακωμούς και άσχημες καταστάσεις. Απλά τέλος σημαίνει για μένα τέλος.
Θα μιλήσω φιλικά και ευγενικά αν τον συναντώ κάπου, θα χαρώ να μάθω ότι είναι καλά αλλά δεν το ψαχνό να μάθω νέα του.
Ναι αυτό το καταλαβαίνω και το συμμερίζομαι περισσότερο. Το να χαίρεσαι όταν μαθαίνεις ότι είναι καλά, είναι πιο ταιριαστό σε εμένα απο το να αναζητάω τι κάνει.

Όπως φαίνεται, χρησιμοποιείς κάποιο λεξικό έτσι; Και μάλλον έτυχες θύμα του στην συγκεκριμένη περίπτωση, αφού ήθελες να γράψεις ψάχνω και όχι ψαχνό
Μόνο και μόνο επειδή είναι bold και χτυπάει...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:52, 27-12-06:

Όπως φαίνεται, χρησιμοποιείς κάποιο λεξικό έτσι; Και μάλλον έτυχες θύμα του στην συγκεκριμένη περίπτωση, αφού ήθελες να γράψεις ψάχνω και όχι ψαχνό
Μόνο και μόνο επειδή είναι bold και χτυπάει...

Διορθώνω στο word. Συνήθως έχω τον γιο μου που με τραβάει από το μανίκι να παίξουμε και βιάζομαι. Αλλά …έχω κάνει μεγάλη πρόοδο. Τώρα διορθώνω στις περισσότερες λέξεις μόνο τον τόνο…(εννοείται πως ξέρω ότι τα ρήματα στο πρώτο πρόσωπο ενικό, έχουν κατάληξη -ω)
( off topic ...ξέεερω)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-12-06 στις 09:57.
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:11, 27-12-06:

να σας πω την αμαρτία μου; είμαι σε μια μακροχρόνια σχέση με ένα παιδί που γνωριζόμαστε από τότε που θυμόμαστε τους εαυτούς μας. τελευταία (για λόγους που δεν είναι τοπικ να συζητηθεί) θεωρούμε πως δεν έχουμε άλλη επιλογή παρά να χωρίσουμε. αγαπιομαστε τρελά κ εκτός αυτού η σχέση μας σε φιλικό επιπεδο θα έλεγα ότι είναι κάτι περισσότερο από κολλητή, αφου έχουμε μοιραστεί τα πάντα.
ε ρε παιδιά σορρυ, αλλά δεν θα δεχόμουν από καμια του γκομενα η κανεναν δικό μου να απαγορεύσει να έχω σχέσεις μαζί του. έχω κερδίσει έναν άνθρωπο στη ζωή μου που έχει μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε εφήμερη σχέση, όσο για κάποια ενδεχόμενη σοβαρή μου σχέση θα είναι σοβαρή όταν σέβεται κάποια πράγματα κ ένα από αυτά είναι κ το παρελθόν μου.
καταλαβαίνω την αίσθηση ζήλειας, δεν λέω, κ γω θα την έχω σε αντίστοιχη περίπτωση αλλα υπάρχουν πράγματα με τα οποία συμβιβαζόμαστε...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:23, 27-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
ε ρε παιδιά σορρυ, αλλά δεν θα δεχόμουν από καμια του γκομενα η κανεναν δικό μου να απαγορεύσει να έχω σχέσεις μαζί του. έχω κερδίσει έναν άνθρωπο στη ζωή μου που έχει μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε εφήμερη σχέση, ...
Τι εννοείς? Δεν θα ξανα έχει ποτέ μια σοβαρή σχέση?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 27-12-06 στις 12:26.
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 12:33, 27-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Τι εννοείς? Δεν θα ξανα έχει ποτέ μια σοβαρή σχέση?
χιχι! φυσικά κ θα έχει. είπα εγώ ότι δεν θαχουμε άλλες σοβαρές σχέσεις;; ίσα-ίσα είπα ότι για να είναι μια σχέση σοβαρή πρέπει να σέβεται οικογένεια κ φίλους κ γενικά σημαντικά πράγματα στη ζωή σου. αν δεν είναι σοβαρή σχέση δεν το θεωρώ έτσι κ αλλιώς άξιο συζήτησης να σκέφτομαι ότι θα επηρρεάσει είτε εμένα είτε τον άλλον για τις επιλογές μου στη ζωή μου. στις σοβαρές σχέσεις όμως, αγαπάς τον άλλον όπως είναι κ με το παρελθόν του...
(μήπως παραείμαι ρομαντική; )

το ζω και στο σπίτι μου το συγκεκριμένο όπου η μητέρα μου έχει πολυ καλές σχέσεις με τον άνθρωπο τον οποίο είχε αρραβωνιαστεί στα νιάτα της κ ο πατέρας μου δεν το θεωρεί κατακριτέο. (πάντα υπάρχουν φυσικά όρια)!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:00, 27-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
[...]
ε ρε παιδιά σορρυ, αλλά δεν θα δεχόμουν από καμια του γκομενα η κανεναν δικό μου να απαγορεύσει να έχω σχέσεις μαζί του. έχω κερδίσει έναν άνθρωπο στη ζωή μου που έχει μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε εφήμερη σχέση, όσο για κάποια ενδεχόμενη σοβαρή μου σχέση θα είναι σοβαρή όταν σέβεται κάποια πράγματα κ ένα από αυτά είναι κ το παρελθόν μου.[...]
Μα δεν θα σου απαγορεύει η νέα του κοπέλα να μιλάτε. Αυτός θα έπρεπε να το βλέπει έτσι και να σου ζητάει να μην μιλάτε. Αν το πίστευε φυσικά. Απο τη στιγμή όμως που θεωρεί ότι μπορεί να τα καταφέρει σε μια νέα σχέση, με γεια του με χαρά του. Κανείς δεν αναγκάζει κανένα, όλοι κάνουν ότι θέλουν. Απλά και αυτός θα πρέπει να βρει κάποια η οποία θα καταλαβαίνει την δική σας σχέση... Κάπως έτσι

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:13, 27-12-06:

Βρε fandago το βλέπεις από την δικιά σου μεριά... Όταν δεν δίνεις δικαιώματα στο σύντροφό σου για την φιλική σχέση σου με το πρώην και όταν κρατάς σωστά τις ισορροπίες δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα... Καταλαβαίνω απόλυτα την τράβελ... Όταν ο δικός μου πρώην είναι στην ζωή μου από τα 14 και έχω φτάσει να είμαι 23 χρονών γαιδάρα ( 9 χρόνια δίπλα μου και δίπλα του), πως τα πετάς επειδή ένας νέος σύντροφος απλά είναι ανασφαλής και ζηλιάρης; Πως αφήνεις πίσω έναν άνθρωπο με τον οποίο μεγάλωσες μαζί, ανακάλυψες τα πάντα μαζί του, σε είδε να αλλάζει και τον είδες να αλλάζει και κυριως τον αγαπάς και σε αγαπά....

Επείδη έκανα και άλλες σχέσεις μετά ποτέ δεν είχα προβλήματα εκτός αν εγώ έχω πέσει σε πολλοί ανοιχτόμυαλους συντρόφους

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:27, 27-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
[...]Όταν δεν δίνεις δικαιώματα στο σύντροφό σου για την φιλική σχέση σου με το πρώην και όταν κρατάς σωστά τις ισορροπίες δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα... Καταλαβαίνω απόλυτα την τράβελ... Όταν ο δικός μου πρώην είναι στην ζωή μου από τα 14 και έχω φτάσει να είμαι 23 χρονών γαιδάρα ( 9 χρόνια δίπλα μου και δίπλα του), πως τα πετάς επειδή ένας νέος σύντροφος απλά είναι ανασφαλής και ζηλιάρης; Πως αφήνεις πίσω έναν άνθρωπο με τον οποίο μεγάλωσες μαζί, ανακάλυψες τα πάντα μαζί του, σε είδε να αλλάζει και τον είδες να αλλάζει και κυριως τον αγαπάς και σε αγαπά....

Επείδη έκανα και άλλες σχέσεις μετά ποτέ δεν είχα προβλήματα εκτός αν εγώ έχω πέσει σε πολλοί ανοιχτόμυαλους συντρόφους
Δεν είναι ανάγκη να δώσεις δικαιώματα για να αρχίσει πάλι να σε θέλει ο άλλος. Το να κρατάς τις ισορροπίες είναι πολύ δύσκολο και τουλάχιστον εγώ δεν το έχω καταφέρει. Μπράβο σε όποιον μπορεί. Όσο για την ερώτηση, τον αφήνεις αν χρειάζεται να προχωρήσεις μπροστά, για δικό σου καλό και εύχεσαι να είναι πάντα καλά χωρίς εσένα. Ακούγεται σκληρό;

Ίσως δεν είναι ότι είναι ανοιχτόμυαλοι. Ίσως ενοχλούνται αλλά δεν το λένε για να μην σε χάσουν, αφού βλέπουν πόσο δεμένοι είστε με τον πρώην. Δεν ξέρω, δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:58, 27-12-06:

Όσο για την ερώτηση, τον αφήνεις αν χρειάζεται να προχωρήσεις μπροστά, για δικό σου καλό και εύχεσαι να είναι πάντα καλά χωρίς εσένα. Ακούγεται σκληρό;
Μα δεν κράτησα κανέναν δίπλα μου με το έτσι θέλω Ούτε κυνήγησα κανέναν να μείνει δίπλα μου με το ζόρι... Και εννοείται ότι είναι καλά και χωρίς εμένα -είναι με την νέα του κοπέλα, ξαναείναι ερωτευμένος και ζει το μήνα του μέλιτος (η δεύτερη σχέση του μετά από εμένα) -, όπως κι εγώ είμαι καλά χωρίς αυτόν να είναι παρών στην ζωή μου... Αλλά είμαι και καλά όταν είναι Δεν γίναμε από την μία μέρα φίλοι, ούτε άλλαξαν τα συναισθήματα μας αμέσως μετά τον χωρισμό... Ξεπεράσαμε ο ένας τον άλλον για να μπορούμε να είμαστε εδώ που βρισκόμαστε... Και δεν πηγαίνουμε ούτε κάθε μέρα για καφέ (άλλωστε έχουμε διασκορπιστεί στην Ελλάδα και οι δύο μας ) Ούτε καθημερινά υπάρχει η επικοινωνία... Και έχω προχωρήσει στην ζωή μου, οπως θα προχωρούσα και αν δεν υπήρχε ... Το ότι δεν έχω πάψει να τον αγαπάω και να νοιάζομαι δεν σήμαινει ότι έχω κολλήσει στο παρελθόν και μένω εκεί... Αν ήξερα ότι του έκανε κακό θα είχα εξαφανιστεί ήδη....

Όσο για τους πρώην μπορεί όντως να μην μου το έλεγαν αν και οι σχέσεις μου μέχρι στιγμής απ' όσο μπορώ να ξέρω στηρίζονταν στην απόλυτη ειλικρίνεια Απλά κρατάω ισορροπίες... πιστεύω...

Χωρίς να θέλω να κάνω την ψυχολόγο (και χωρίς παρεξήγηση) μήπως έχεις χωρίσει πρόσφατα και δεν υπάρχει καμία επικοινωνία; 'Η το προσπάθησες για λάθους λόγους την επικοινωνία και είδες ότι δεν λειτούργησε; Κάτι τέτοιο βασικά μου βγάζεις...και χίλια συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη (το έχω δυστυχώς αυτό ) και εννοείται ότι αμα θες μου απαντάς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 28-12-06 στις 00:01.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:51, 23-02-07:

Βρε παιδιά, πείτε με τρελή... αλλά... χάρηκα, που μιλήσαμε με τον πρώην, στο μσν...

Αν και στον άλλον δεν ξέρω τι να πω, το δεύτερο... μου έχει στείλει ένα εμαιλ εδώ και ένα μήνα... αλλά δε μου βγαίνει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 19:57, 23-02-07:

κι εγώ μιλάω με την πρώην μου... αρκετά συχνά θα έλεγα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:59, 23-02-07:

Από περιέργεια, πόσοι από εδώ είχατε και μεταχωρισμικές "σχέσεις" με τον/την πρώην;
Και ποιοι δεν ξαναμιλήσατε ποτέ;;

Να μπει μία δημοσκόπηση;;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:04, 23-02-07:

Εγώ πάντως με τους πρώην μου έχω κόψει κάθε επαφή, συνειδητά.
Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να διατηρώ επαφή μαζί τους, ίσα ίσα έρχομαι σε δύσκολη θέση. Ούτε και θα ήθελα το αγόρι μου να κρατά επαφές με πρώην του (αν και κατά διαστήματα τον θυμούνται και παίρνουν και ρωτάν από ενδιαφέρον τι κάνω )

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 22:36, 23-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Από περιέργεια, πόσοι από εδώ είχατε και μεταχωρισμικές "σχέσεις" με τον/την πρώην;
Και ποιοι δεν ξαναμιλήσατε ποτέ;;

Να μπει μία δημοσκόπηση;;
μπηκε δημοσκοπηση

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 22:41, 23-02-07:

Eγω οσες φορες συναντηθηκα με την πρωην μου (και δεν ημουν με καποια) καταληγαμε κρεββατωμενοι.
Ολο ελεγα δε θα ξαναγινει κι ολο ξαναγινοταν...

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 12:10, 24-02-07:

Για μένα δεν υπάρχει φιλία,ειδικά με τις πρώην...Ο καθένας πρέπει να πάρει το δρόμο του και να μείνει η πρώην του σαν μία (καλή ή κακή) ανάμνηση

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:42, 24-02-07:

Ρε παιδιά ναι... καλά ολα αυτά... αλλά το θέμα ειναι το εξής...

όταν εισαι μαζι με εναν άνθρωπο πολύ καιρό, τον αγαπάς, τον νοιάζεσαι, περνάς καταστάσεις μαζί του, γίνεσαι ενα... μετά δεν μπορεις να πεις απλά ενα γεια και να χαθείς...
Αυτό σημαίνει τελικά οτι τόσο καιρό ήταν ψεύτικα αυτά που ένιωθες... Δεν γίνεται για ξαφνικά να μην ενδιαφέρεσαι για τον άλλο, πως τα περνάει, αν ειναι καλά στην υγεία του, στα ψυχολογικά του... στην ζωή του γενικότερα. Οχι, κολλητός και κάθε μέρα μαζί δεν μπορείς να γίνεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα βρεθείς για ενα καφέ ή δεν θα μιλήσεις μαζί του, έτσι απλά για ένα γεια...
Οσο και αν πονάει τον ένα απο τους δυο ή ακόμα και τους δυο, χωρίς αυτή η επαφή που θα κρατήσεις να σημαίνει και κάτι παραπάνω απο ενδιαφέρον, δεν μπορείς να ξεκόψεις έτσι απλά... τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό.
Πιστεύω οτι τα συναισθήματα που νιώθουμε δεν χάνονται... ίσως κάποια στιγμή αδρανοποιούνται, αλλά ποτέ δεν χάνονται!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 13:10, 24-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes

όταν εισαι μαζι με εναν άνθρωπο πολύ καιρό, τον αγαπάς, τον νοιάζεσαι, περνάς καταστάσεις μαζί του, γίνεσαι ενα... μετά δεν μπορεις να πεις απλά ενα γεια και να χαθείς...
Αυτό σημαίνει τελικά οτι τόσο καιρό ήταν ψεύτικα αυτά που ένιωθες... Δεν γίνεται για ξαφνικά να μην ενδιαφέρεσαι για τον άλλο, πως τα περνάει, αν ειναι καλά στην υγεία του, στα ψυχολογικά του... στην ζωή του γενικότερα. Οχι, κολλητός και κάθε μέρα μαζί δεν μπορείς να γίνεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα βρεθείς για ενα καφέ ή δεν θα μιλήσεις μαζί του, έτσι απλά για ένα γεια...
Οσο και αν πονάει τον ένα απο τους δυο ή ακόμα και τους δυο, χωρίς αυτή η επαφή που θα κρατήσεις να σημαίνει και κάτι παραπάνω απο ενδιαφέρον, δεν μπορείς να ξεκόψεις έτσι απλά... τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό.
Δεν συμφωνω, καθολου!

Παράθεση

kazmir84

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kazmir84
Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O kazmir84 έγραψε στις 13:15, 24-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes

Πιστεύω οτι τα συναισθήματα που νιώθουμε δεν χάνονται... ίσως κάποια στιγμή αδρανοποιούνται, αλλά ποτέ δεν χάνονται!
Ούτε κι εγώ συμφωνώ. Απλά επιλέγω να μην την ξαναδώ για να προχωρήσω. Δεν με βοήθησε καθόλου αρχικά τουλάχιστον που προσπάθησα να κρατήσω επαφή. Αν και νομίζω πως κάθε περίπτωση διαφέρει.

Παράθεση

maroula_z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroula_z
H maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

H maroula_z έγραψε στις 13:16, 24-02-07:

Ουφ!! Δύσκολο!
Εγώ πχ,αποδεικνύομαι περισσότερο ζηλιάρα απ'ότι πίστευα!
Προσωπικά θα ήθελα να έχω τα τυπικά, γιατί δεν είνα στον χαρακτήρα μου να κόβω κάθε επαφή με τον οποιονδήποτε.

Το μπέρδεμα όμως είναι αλλου! Με το αγόρι μου τώρα είμαστε ένα χρόνο μαζί () ,παααααααααρα πολύ καλά και με ενοχλει η ιδέα και μόνο πως κάποια πρώην που ήταν στη θέση μου πριν απο μένα, ίιιιιιιισως και να τον σκεφτεί!!
Επίσης είναι καλύτερο να διατηρεί μια τυπική σχέση (ένα γεια στο δρόμο πχ) γιατί έτσι ξεθυμαίναι σιγά σιγά κάθε ερωτικό συναίσθημα,αλλα αν (χτύπα ξύλο) χωρίσουμε, δεν θα ήθελα αυτή την αντιμετώπιση!!!!!!!
Θέλω κάτι παραπάνω!!!!!

Όχι πείτε μου κι εσείς.....ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ????

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους