Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
Ναι Θα Είχα Πρόβλημα
37
45,68%
Όχι, Κανένα Πρόβλημα
32
39,51%
Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
12
14,81%

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 15:23, 24-02-07:

εγω προσωπικα παραμενω στην αποψη μου που εχω γραψει παραπανω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:04, 24-02-07:

κανενα προβλημα αν γινεται μεσα σε νορμαλ πλαισια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:48, 27-05-07:

εξαρτατε ο τροπος κ οι συνθηκες χωρισμου

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:58, 27-05-07:

Οτι ειπε ο απο πανω.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:03, 27-05-07:

Ψηφισα "οχι κανενα προβλημα" αν και δεν ειναι ακριβος ετσι... Τι ενοω.... Δεν εχω προβλημα να κανει παρεα με καπιον πρωΐν της, αλλωστε ιδικα η κοπελα με την οπια ειμαι τωρα κανει παρεα με αρκετους πρωΐν της, αρκει να ειναι σε νορμαλ πλαισια οπως ειπε και η Gio. Αλλωστε γιατι να κινδινευω πιο πολυ απο εναν πρωΐν απο οτι οπιωνδηποτε αλλον...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 18:08, 27-05-07:

Νομίζω θα είχα πρόβλημα

Εγώ όταν τα είχα με κάποιον έκανα πολύ παρέα με τον πρώην μου και ζήλευε (ο πρώτος) και θυμάμαι οτι προσπαθούσα να τον πείσω οτι δεν τρέχει τίποτα. Όμως ούτε κι εγώ θα μπορούσα να πειστώ στο αντίθετο... Δεν ξέρω.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:54, 28-05-07:

Προσοπικά δεν με αγχώνει ούτε κ΄ρύο ούτε ζέστη, δική του επιλογή είναι με ποιους θα κάνει παρέα, άν θέλεισει να κάνει παρέα ας κάνει, εξάλου χώρισαν κάποτε΄άσχημα γιατί να του πώ εγώ ότι μπορεί να είναι λάθος ή σωστό, μεγάλος άνθρωπος είναι άς δεί άν αξίζει η παρέα της και ας αποφασίσει, ξέρω ακόμα και τώρα για καφέ που πάμε πώς ήθελε σαν τρελλος κάποια που δεν είχε σχέση μαζί του και την ήθελε επι 2 χρόνια, και αυτό είναι περίεργο άλλα δεν αγχώνομαι ξέρω ότι θα επιλέξει να πράξει το σωστό.

Οσο για μένα δεν θέλω να έχω σχέση επιδή σπάστηκα με πρώιν όχι επιδή δεν θέλω για ζήλια του άντρα ή επιβολή, απλά δεν θέλω να είμαι με κάποιον που τα είχα και π.χ. με κεράτωσε να γίνω και φίλη του, άν και μηλάω μαζί τους απλά δεν θέλω να είμαι φίλη μαζί τους

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 11:14, 28-05-07:

Χμμ, εξαρταται απο την περιπτωση. Ας πουμε, με το πρωτο παιδι που εκανα σχεση, κραταμε ακομα επαφες, και το μονο που με κανει να εμαι διστακτικη ειναι μηπως αυτος εχει ακομα καποια αισθηματα. Αλλα αν ηξερα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο σιγουρα, θα τον ηθελα ακομα και για κολλητο μου! Εξαρταται απο το τι σχεση ειχατε βεβαια, γιατι η δικη μας ηταν πολυ φιλικη και τελικα οχι και τοσο ερωτικη... Εναν αλλον, που με πληγωσε πολυ, προσπαθησα να ειμαι φιλη του παλιοτερα, αλλα ειδα οτι δυστυχως δεν μου βγαινει, αν και τον εκτιμω.

Με αυτα στο μυαλο μου, θα ελεγα οτι οταν εμπιστευτεσαι τον φιλο σου, ξερεις οτι θα κανει τη σωστη επιλογη με ποιες θα κρατησει σχεσεις, και με ποιες οχι, και σε καθε περιπτωση, οφειλεις να το σεβαστεις. Αν βεβαια δεις οτι ξεπερνιουνται καποια ορια, ε, εκει πρεπει να του κανεις μια συζητηση για να καταλαβει πως νιωθεις.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 15:51, 28-05-07:

Αν κ φαντάζομαι οτι θα με κράξετε.. θα το πώ!!!
Ναί ναί!!Είμαι απόλυτη κ το δηλώνω!!! Έχω τεραααααααστιο πρόβλημα να έχει το αγόρι μου (ειδκότατα με το συγκεκριμένο που έχω) φιλικές σχέσεις με τις πρωην!! Τον αγαπάω πάρα πολύ κ κάτι τέτοιο με πειράζει, με πληγώνει αφάνταστααααα κ δεν το αντέχω!!! Κ εγώ δεν έχω επαφές γιατί πολύ απλά ήταν μία σελίδα στην ζωή μου η οποία έκλεισε κ τέλος... Το να έχεις επαφές, νιώθω οτι δεν έχει κλείσει αυτό το θέμα στη ζωή σου.. Μπορεί και να είναι λάθος!! Ίσως! Αλλά αυτή είναι η άποψη μου παιδιά, έτσι νιώθω και δεν αλλάζει!!! Είμαι απόλυτη, κάθετη, οριζόντια, τα πάντα σε αυτό!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:53, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Ναί ναί!!Είμαι απόλυτη κ το δηλώνω!!! Έχω τεραααααααστιο πρόβλημα να έχει το αγόρι μου φιλικές σχέσεις με τις πρωην!! Με πειράζει κ με πληγώνει αφάνταστααααα κε δεν το αντέχω!!! Κ εγώ δεν έχω επαφές γιατί πολύ απλά ήταν μία σελίδα στην ζωή μου η οποία έκλεισε κ τέλος... Το να έχεις επαφές, νιώθω οτι δεν έχει κλείσει αυτό το θέμα στη ζωή σου.. Μπορεί και να είναι λάθος!! Ίσως! Αλλά αυτή είναι η άποψη μου παιδιά, έτσι νιώθω και δεν αλλάζει!!! Είμαι απόλυτη, κάθετη, οριζόντια, τα πάντα σε αυτό!
κι εγώ ακριβώς το ίδιο
είμαι και ζηλιάρα και το παραδέχομαι

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 16:02, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Ναί ναί!!Είμαι απόλυτη κ το δηλώνω!!! Έχω τεραααααααστιο πρόβλημα να έχει το αγόρι μου (ειδκότατα με το συγκεκριμένο που έχω) φιλικές σχέσεις με τις πρωην!! Τον αγαπάω πάρα πολύ κ κάτι τέτοιο με πειράζει, με πληγώνει αφάνταστααααα κ δεν το αντέχω!!! Κ εγώ δεν έχω επαφές γιατί πολύ απλά ήταν μία σελίδα στην ζωή μου η οποία έκλεισε κ τέλος... Το να έχεις επαφές, νιώθω οτι δεν έχει κλείσει αυτό το θέμα στη ζωή σου.. Μπορεί και να είναι λάθος!! Ίσως! Αλλά αυτή είναι η άποψη μου παιδιά, έτσι νιώθω και δεν αλλάζει!!! Είμαι απόλυτη, κάθετη, οριζόντια, τα πάντα σε αυτό!
γιατι να σε κραξουμε;

και εγω εχω αυτην την αποψη, και για να μην ψαχνεται, θα το πω παλι εδω

"της παιρνω το σκαλπ"

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 16:04, 28-05-07:

βασικα....
δεν θα ηθελα να εχει σχεσεις με τις πρωην του ο αντρας μου οπως και δεν εχει αλλωστε απο μονος του δεν χρειαζεται να του το πω εγω αυτο. κι εγω γενικα με τους πρωην δεν διατηρησα σχεσεις...τωρα αν τυχει και δω κανεναν τυχαια στο δρομο νταξ θα του πω ενα γεια αλλα ως εκει...γενικα ειμαι της αποψης οτι τελειωνει να μενει εκει... ποτε δεν ξερεις τι συναισθηματα μπορει να βγουν στην επιφανεια και αυτο δεν ειναι κατι που το θελουμε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:46, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
γιατι να σε κραξουμε;

και εγω εχω αυτην την αποψη, και για να μην ψαχνεται, θα το πω παλι εδω

"της παιρνω το σκαλπ"

(κι εγώ θα φρικαρα πάντως αν μαθαινα πως ειχε επαφές με πρώην.. )

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:32, 30-05-07:

Δεν ξέρω. Αναλόγως πάντα με το τι σχέση μιλάμε. Αν είναι να βρίσκονται κάθε μέρα μαζί ναι θα με ενοχλεί. Αλλά δεν λέω να είναι και εχθροί. Θα προτιμούσα όμως σίγουρα να μην έχει καμία σχέσει. Απλά δεν είμαι απόλυτος.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:31, 31-05-07:

δεν έχω μπει ακόμα σε αυτή την διαδικασία. με τον πρώην μου ακόμα κρατάμε κάποιες επαφές, κ σίγουρα είναι αρκετά καλές, παρ' όλο που συνέχεια τρωγόμαστε. αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αν θα έχω εγώ ή αυτός κάποιους άλλους στην ζωή μας.
βλέποντας πάντως από τους γονείς μου, έχουν πολύ καλές επαφές με τους πρώην τους, αφού μάλιστα κ οι 2 ήταν αρραβωνιασμένοι με άλλους. νομίζω ότι είναι τόσο ψεύτικο να λες ότι δεν μετράει πλέον ο άλλος στην ζωή σου, όταν έχεις περάσει πολλά με τον άλλο, όσο ψεύτικο είναι να είσαι κ***ς κ βρακί γιατί πολύ απλά δεν γίνεται...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 12:53, 06-06-07:

Είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Πέρασα πολλά στάδια για να συνειδητοποιήσω για μένα το εξής. Παρόλο που έχουν τελειώσει οι σχέσεις μου με δική μου απόφαση μου άρεσε πολύ όταν είμαι μόνη μου να έχω επικοινωνία με εκείνους που έζησα τα καλύτερα, που πέρασα καλά, που με αγάπησαν πραγματικά, που έχω να θυμάμαι τα καλύτερα. Όλα αυτά μέχρι που γνώρισα τον τελευταίο άνθρωπο που έχω σχέση. Που συνειδητοποίησα ότι βαθιά (και τελείως μα τελείως ειλικρινά) μέσα μου κάλυπτα υποσυνείδητες ανασφάλειες.. του στυλ.. τι καλά με θυμάται, είναι ακόμα ερωτευμένος μαζί μου.. και σε όλους έλεγα είμαστε φίλοι!
Μα πως είναι δυνατόν? Για μένα δεν είναι. Για μένα δεν είναι δυνατόν κάποιον άνθρωπο που ερωτεύτηκα, που με ερωτεύτηκε που ξεκίνησε η σχέση μας ερωτικά να συνεχίσω επικοινωνία μαζί του. Ούτως ή άλλως γι' αυτό η "φιλία" είναι διαφορετική από τις ερωτικές σχέσεις. Οι ερωτικές σχέσεις αλλάζουν μέχρι να βρεις τον έναν ή τη μία που θα σε καλύψει. Όταν δεν με καλύπτει δεν υπάρχει ούτε καν θέμα επικοινωνίας. Ενώ η φιλία ξεκινάει με σκοπό να μείνει. . Ελπίζω να έγινα καταννοητή.
Γενικότερα πιστεύω ότι όλα αυτά κρατάνε μέχρι κάποιος να κάνει οικογένεια. Εκεί θα δει ότι δεν τον ενδιαφέρει η υπάρξη καμίας/κανενός πρώην.
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger...
H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε στις 16:44, 10-06-07:

Δεν κρατάω επαφές με τους πρώην μου. Δεν βρίσκω τον λόγο, εφόσον η σχέση έχει πια τελειώσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κρατάω μέσα μου τις αναμνήσεις, τις καλές και τις κακές στιγμές που πέρασα μαζί τους. Απλά, δεν μπορώ να κατανοήσω πώς μπορείς να κρατάς φιλική ( ; ) επαφή με κάποιον που έχεις περάσει τόσα πολλά και που τώρα πια δεν είσαι μαζί ερωτικά. Μου φαίνεται δύσκολο.

Αν δω έναν πρώην στον δρόμο, εννοείται ότι θα τον χαιρετήσω, θα του μιλήσω(εξαρτάται φυσικά από τον τρόπο που χωρίσαμε - αν ήτανε άσχημος και επεισοδιακός, τότε μπορεί να μην κάνω ούτε αυτό).

Ο τελευταίος μου ζήτησε να συναντηθούμε, όταν θα βρισκόμασταν και οι δύο στην Θεσσαλονίκη, για καφέ. Ενώ στην αρχή σκέφτηκα "γιατί όχι;"... μετά, είπα στον εαυτό μου ότι δεν υπάρχει λόγος ούτε γι' αυτό. Θα είμαστε και οι δύο τρομερά αμήχανοι και στενοχωρημένοι, και στην ουσία δεν έβρισκα λόγο να συναντηθώ, δεν είχα τίποτα να πω και δεν ήθελα τίποτα να ακούσω.

Παράθεση

T_Lord

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη T_Lord
Ο T_Lord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O T_Lord έγραψε στις 16:09, 19-06-07:

Αν και ψιφισα κανενα προβλιμα δεν ειναι ετσι...
Γιατι εξαρτατε πωσ εχεις χορισει...
Μπορει για παραδιγμα να εχεισ χορισει μαζι της/του να εισαι φιλοι αλλα να σε ζιλευει και αφτο δεν ειναι καλο γιατι ετσι διχνει οτι ιπαρχει ακαμα αγαπη μεσα της/του
Μπορει να εχετε χορισει με ασχιμο τροπο και ετσι δεν υπαρχει υποθεση φιλιας ....
Αρα πεζει ρολο στο πως θα χορισεις και αφτο καθοριζει στο αν θα μινεται φιλοι η η οχι.....

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 23:53, 20-08-09:

Αν κάποιος έχει ξεπεράσει πλήρως το χωρισμό με ένα πρόσωπο, νομίζω ότι μπορεί να κρατήσει μια έστω τυπική γνωριμία ή σχέση μαζί του. Αν όμως ο χωρισμός δεν έχει ξεπεραστεί, είναι σαφώς δύσκολο.
Υπάρχει βέβαια και η τρίτη περίπτωση όπου κάποιος δεν έχει ξεπεράσει ένα χωρισμό, και προσπαθεί κρατώντας επαφή να επιτύχει επανασύνδεση. Και υπάρχουν αρκετοί και αρκετές που χωρίζουν , αλλά κρατούν επαφή κανονικά , και στην πορεία τα ξαναβρίσκουν. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, και για αυτό το λόγο χρειάζονται μάλλον διαφορετική αντιμετώπιση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

poyka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poyka
H poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H poyka έγραψε στις 18:13, 12-09-09:

Φιλία με πρώην δεν υφίσταται.Είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις επαφή με κάποιον που ερωτεύτηκες.Ακόμα και αν είναι εύκολο για σένα το θέμα είναι πώς νιώθει ο άλλος γι'αυτό.Ϊσως η επαφή βοηθά κείνους που προσδοκούν επανασύνδεση............................

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:29, 12-09-09:

εγω παντα ειμαι διαθεσιμη, για φιλια μετα απο χωρισμο.
οι πρωην δεν ειναι.
ολοι με βριζουν.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 19:22, 12-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εγω παντα ειμαι διαθεσιμη, για φιλια μετα απο χωρισμο.
οι πρωην δεν ειναι.
ολοι με βριζουν.

Αν το κάνουν όλοι τότε φταίς εσύ.. Και καλά σε κάνουν...

Στο θέμα μας τώρα.. ΟΧΙ δεν υπάρχει φιλία ανάμεσα σε πρώην.. Όταν ερωτεύτεις έναν άνθρωπο λίγο η πολύ αυτό μένει για πάντα.. Οπότε αργά η γρήγορα θα ξαναφουντώσει το πάθος. ΕΚΤΟΣ αν είσαι με έναν σύντροφο καλύτερο, που σε γεμίζει περισότερο, που ακόμα και τότε μπορεί να αναζωπυρωθούν συναισθήματα με μικρότερες πιθανότητες απλώς... Με λίγα λόγια πρέπει και οι 2 να είναι ΠΑΡΑ πολύ γεμάτοι απο τη ζωή τους και να παίξουν και οι πιθανότητες το ρόλο τους για να μπορέσουν οι πρώην αυτοι να είναι φίλοι, εκτός αν δεν υπήρξε έρωτας και απο τις 2 πλευρές οπότε είναι εφικτό και πάλι.. Γνώμη μου: Σχεδόν αδύνατον.. Στις περισότερες φορές, για να μην πω σε όλες, κάποιος απο τους 2 δν ήταν τόσο ερωτευμένος όσο ο άλλος οπότε ο ένας βλέπει φιλικά και ο άλλος προσμένει σε επανασύνδεση.. Αυτά τα ολίγα..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:01, 04-04-11:

Πώς ζητάμε ευγενικά από κάποιον πρώην να μιλάμε σε φιλικό επίπεδο;
Ή δεν το ζητάμε και έρχεται μόνο του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 20:08, 04-04-11:

Θα με πείραζε ναι....παρα πολυ κιολας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:23, 04-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Πώς ζητάμε ευγενικά από κάποιον πρώην να μιλάμε σε φιλικό επίπεδο;
Ή δεν το ζητάμε και έρχεται μόνο του;
Κάτι του στυλ "Μπορεί να μη δούλεψε το ερωτικό μεταξύ μας, αλλά θέλω να ξέρεις ότι μου άρεσε πολύ η παρέα σου και σε θεωρούσα και φίλο, οπότε δεν θα ήθελα να χαθούμε".
Βέβαια για να σου πω συγκεκριμένα, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, πχ πόσο καιρό πριν χωρίσατε, ποιός το ήθελε κτλ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:25, 04-04-11:

Δηλαδή πρέπει να περάσει καιρός;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:43, 04-04-11:

Δηλαδή πρέπει να περάσει καιρός;
Απεναντίας, απορώ γιατί δεν του το είπες την ώρα που χωρίζατε. Τότε είναι που τα συζητάνε αυτά.
Αν και πολύ πιθανό είναι να σου ζητήσει αυτός να περάσει ένα διάστημα πρώτα (που προσωπικά το βρίσκω μαλακία, διότι θα ξεσυνηθίσει ο ένας τον άλλο. Στη βράση κολλάει το σίδερο).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:28, 04-04-11:

Οι φιλίες με τους πρώην δεν είναι πρόβλημα. 'Ισα ίσα κανένα πρόβλημα όταν είναι φιλία. Φαίνεται όμως από πολύ απλά πράγματα πότε είναι φιλία και πότε άλλου είδους σχέση και όταν ισχύει το δεύτερο είναι κοροιδία.

Παράθεση

timeline

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη timeline
H timeline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H timeline έγραψε στις 22:33, 04-04-11:

Ότι τελείωσε, έμεινε στο παρελθόν.. Δεν έχει θέση ούτε στο παρόν ούτε στο μέλλον.. Απλά σε εμποδίζει να πας τη ζωή σου παρακάτω αν το κρατήσεις..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:38, 04-04-11:

Βρε παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να διαγράψεις κάποιον από τη ζωή σου επειδή δε συνεχίσατε την ερωτική σχέση για κάποιον λόγο.
Πώς γίνεται να μη θέλεις να δεις και να μιλάς με το άτομο που αγάπησες, σου άρεσε να το βλέπεις να χαμογελάει και πόσα άλλα.
Ειδικά όταν δε φέρθηκε ο ένας σκάρτα στον άλλο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:40, 04-04-11:

Δεν νομίζω οτι είναι κάτι που εγώ μπορώ να κάνω... Να γίνω φίλη με κάποιον πρώην.. μου είναι εξαιρετικά δύσκολο..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:45, 04-04-11:

Συμφωνώ απόλυτα με τη Θεοδώρα. Ποτέ δεν κατάλαβα πώς είναι δυνατόν να έχεις ζήσει τόσα με κάποιον, συχνά για χρόνια, και να τον ξεγράψεις από τη ζωή σου έτσι απλά επειδή πχ ερωτεύτηκες άλλον ή ξενέρωσες ερωτικά ή οτιδήποτε. Το καταλαβαίνω αν σου κάνει πουστιά για την οποία θα ξέγραφες και φίλο, αλλά αυτό είναι σπάνιο.

Το έχω ξαναγράψει και αλλού, ο κολλητός μου και επαγγελματικός μου συνεργάτης ήταν κάποτε (μακροχρόνια) σχέση μου. Χωρίσαμε πριν σχεδόν 2 χρόνια και έκτοτε είμαστε πολύ καλοί φίλοι και ερωτικά συνεχίζει ο καθένας τη ζωή του με άλλους, ανταλλάζουμε και συμβουλές για τα ερωτικά προβλήματα του καθενός κτλ. Σπάνιο; Ναι, αλλά όχι επειδή είναι δύσκολο. Σπάνιο είναι γιατί πάντα τουλάχιστον ο ένας από τους 2 έχει την πετριά ότι αν χωρίσεις δεν ξαναβλέπεις και δεν ξαναμιλάς με τον άλλο, και αυτό είναι κάτι που απαιτεί μια στοιχειώδη προσπάθεια και από τους 2 (όχι κάτι ιδιαίτερο, αλλά μην καταλήξει να επικοινωνεί μόνο ο ένας πχ, όπως και σε κάθε φιλία).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:50, 04-04-11:

Βρε παιδιά δεν είναι τόσο εύκολο να διαγράψεις κάποιον από τη ζωή σου επειδή δε συνεχίσατε την ερωτική σχέση για κάποιον λόγο.
Πώς γίνεται να μη θέλεις να δεις και να μιλάς με το άτομο που αγάπησες, σου άρεσε να το βλέπεις να χαμογελάει και πόσα άλλα.
Ειδικά όταν δε φέρθηκε ο ένας σκάρτα στον άλλο.
Αν δεν φέρθηκε σκάρτα τότε ποιός ο λόγος να χωρίσουν ; Ασυμφωνία χαρακτήρων που ανακάλυψαν αφού είχαν μείνει μαζί κάτι χρόνια ; Κούραση ; 'Η μήπως δεν έχει άλλους φίλους και φίλες και έχει τόσο πολύ πια ανάγκη τη φιλία ενός πρώην ; Δικαιολογίες και συνήθως ψέμματα δυστυχώς.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:54, 04-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αν δεν φέρθηκε σκάρτα τότε ποιός ο λόγος να χωρίσουν ; Ασυμφωνία χαρακτήρων που ανακάλυψαν αφού είχαν μείνει μαζί κάτι χρόνια ; Κούραση ; 'Η μήπως δεν έχει άλλους φίλους και φίλες και έχει τόσο πολύ πια ανάγκη τη φιλία ενός πρώην ; Δικαιολογίες και συνήθως ψέμματα δυστυχώς.
Γιατί εσύ μπορεί να έχεις συμβιβαστεί ότι θα είσαι με έναν άνθρωπο που ταιριάζετε χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πάθος ή έρωτας, αλλά άλλοι άνθρωποι τα θεωρούν απαραίτητα για να συνεχίσουν να είναι σε μια σχέση. Και αυτά μπορεί να φύγουν είτε με το χρόνο, είτε λόγω κάποιου τρίτου προσώπου, χωρίς να φερθεί σκάρτα ο ένας στον άλλο.
Το "δεν είχε άλλους φίλους;" μου φαίνεται —σόρρυ— βλακώδες. Από πότε κάνουμε φίλους μέχρι έναν καθορισμένο αριθμό και απο πότε οι φίλοι μας είναι disposable επειδή έχουμε κι άλλους 5 στοκ;
Τέλος, το βρίσκω ιδιαίτερα προσβλητικό προς όλους μας να χαρακτηρίζεις ψέματα και δικαιολογίες ο,τι δεν καταλαβαίνεις με την πρώτη. Εσύ μπορεί να έχεις απογοητευτεί από τη ζωή, αλλά δε σου φταίμε εμείς.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:55, 04-04-11:

Γιατί πλέον δεν τραβάει η σχέση, μήπως;
Εξάλλου αν το πάμε έτσι να μην κάνουμε καθόλου ερωτικές σχέσεις.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:27, 04-04-11:

και τι τον θες άμα δεν τραβάει η σχέση ; ό,τι δεν σου έδωσε ως εραστής να στο δώσει ως φίλος ; 'Η να τραβήξει αυτά που τράβηξε ως εραστής και ως φίλος ; Αυτή από πάνω σου τι λέει καλέ ; ποιός απογοητεύτηκε από τη ζωή ;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:30, 04-04-11:

Έλα μου;
Όταν έχεις σχέση με ένα άτομο σημαίνει πως λέτε και τα πάντα και με λίγα λόγια είστε και κολλητοί.
Σχέση δεν είναι μόνο το σεξ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:32, 04-04-11:

και τι τον θες άμα δεν τραβάει η σχέση ; ό,τι δεν σου έδωσε ως εραστής να στο δώσει ως φίλος ; 'Η να τραβήξει αυτά που τράβηξε ως εραστής και ως φίλος ; Αυτή από πάνω σου τι λέει καλέ ; ποιός απογοητεύτηκε από τη ζωή ;
Δηλαδή για να καταλάβω, με όποιους ταιριάζεις ως φίλος ταιριάζεις και ως εραστής και το θέμα είναι μόνο το φύλο;

Και που ξέρεις εσύ τι ακριβώς τράβηξε και αν τράβηξε; Μήπως προβάλλεις τις δικές σου εμπειρίες στη Θεοδώρα λίγο υπέρ το δέον;

Όσο για το ποιός απογοητεύτηκε από τη ζωή, επέτρεψε μου να έχω διαμορφώσει μια Α άποψη από τα γραφόμενα σου τόσο καιρό. Είναι πασιφανές ότι είσαι κυνικός και αρέσκεσαι να βλέπεις πάντα το χειρότερο σε όλους επειδή εσύ έχεις απογοητευτεί πολλές φορές. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο ούτε ότι πρέπει να αποδεχόμαστε ασυζητητί την κάθε θλιβερή "διαπίστωση" που θα γράψεις.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:35, 04-04-11:

Έλα μου;
Όταν έχεις σχέση με ένα άτομο σημαίνει πως λέτε και τα πάντα και με λίγα λόγια είστε και κολλητοί.
Σχέση δεν είναι μόνο το σεξ.
Φυσικά, ποιός διαφώνησε ; 'Ομως φίλους έχει και δεν τον κρατάει για αυτό κάποια και σπάνια τον κρατάει ως φίλο. Του τηλεφωνεί που και που και ισχυρίζεται ότι αυτό είναι φιλία. Φιλία δεν είναι, επαφές κρατάει μαζί του, άλλο είναι αυτό.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:38, 04-04-11:

Σε έχασα.
Τι λες;

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 23:40, 04-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
έκτοτε είμαστε πολύ καλοί φίλοι και ερωτικά συνεχίζει ο καθένας τη ζωή του με άλλους, ανταλλάζουμε και συμβουλές για τα ερωτικά προβλήματα του καθενός κτλ. Σπάνιο; Ναι,
Ναι, σπάνιο!
Είναι το τελευταίο πράμμα που θα κουβέντιαζα με μια πρώην, δε μου βγαίνει ρε συ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 23:50, 04-04-11:

Αφού δε σε θέλει και δεν τον/την θες ερωτικά γιατί να μη βοηθήσει/συμβουλέψει ο ένας τον άλλον;
Κακιούλες του στυλ ''να μη βρεις άλλον/άλλη αφού με χώρισες. ''

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:56, 04-04-11:

Τι να πω ; λέω ότι μερικοί βαφτίζουν φιλία με τον πρώην το να του κάνουν μερικά τηλεφωνήματα που και που. Το'χω δει σε φίλες μου. Αυτό δεν είναι φιλία, αλλά επαφές.
Τι να πω άλλο ; ότι ανταλλάσουν φιλικές κουβέντες και συμβουλές για τα ερωτικά με τον πρώην ; συγνώμη παιδιά δεν κρατιέμαι από τα γέλια. Δεν είναι θέμα απογοήτευσης, αλλά αξιοπρέπειας να κάνω Χ στο link. Ευχαριστώ για το κυνικός, τίτλος τιμής πραγματικά.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 00:00, 05-04-11:

Mα δε μίλησα για επαφές, μίλησα για φιλία.
Πώς το λένε, δε βρίσκω νόημα να συνεχίσω να είμαι μαζί με κάποιον μόνο και μόνο για να μην μπει στη λίστα των πρώην και να διαγραφεί από φίλος.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:01, 05-04-11:

Το να κάνεις μερικά τηλεφωνήματα που και που είναι υποκρισία, το να κάνεις ο,τι κάνεις με οποιοδήποτε άλλο καλό φίλο σου είναι "δεν κρατιέμαι από τα γέλια". Dude, you really need to sort out your issues. Have you considered therapy?

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 00:09, 05-04-11:

Ή να το κάνουμε πάντα στα φιλικά με τη δικιά σου λογική...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 00:10, 05-04-11:

Το να κάνεις μερικά τηλεφωνήματα που και που είναι υποκρισία, το να κάνεις ο,τι κάνεις με οποιοδήποτε άλλο καλό φίλο σου είναι "δεν κρατιέμαι από τα γέλια". Dude, you really need to sort out your issues. Have you considered therapy?
Η αμερικανιά σου μ'αρέσει Μις Επίπεδο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:10, 05-04-11:

Η αμερικανιά σου μ'αρέσει Μις Επίπεδο.
Κι εμένα μου αρέσει, Mr. Clinical Depression

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 00:14, 05-04-11:

Κι εμένα μου αρέσει, Mr. Clinical Depression
Είμαι στην καλύτερη φάση της ζωής μου. Εκτός από επίπεδο έχεις φαίνεται και έμμονες ιδέες.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 00:15, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Ή να το κάνουμε πάντα στα φιλικά με τη δικιά σου λογική...
Lol, πότε το είπα αυτό και αποτελεί και λογική μου;
Γιατί σον και καλά να διαγράψεις τον άλλον από φίλο επειδή χωρίσατε από ζευγάρι; Αυτή είναι η λογική μου.

Καληνύχτα, πάω για ύπνο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους