Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
Ναι Θα Είχα Πρόβλημα
37
45,68%
Όχι, Κανένα Πρόβλημα
32
39,51%
Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
12
14,81%

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Annabelle
H Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Annabelle έγραψε στις 14:15, 30-09-13:

Με κάποιους έχω πολύ φιλικές σχέσεις (και να σημειώσω πως το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες, συντρόφους τους..όσες έχω γνωρίσει τέλος πάντων) και όχι απαραίτητα επειδή μας ανάγκασαν οι συνθήκες (πχ κοινή παρέα), αλλά επειδή στα αλήθεια το θέλαμε.
Έχω την τάση να δένομαι αρκετά με ανθρώπους και από ότι μου έχουν πει το ίδιο βγάζω και εγώ στους άλλους, οπότε θα μου (μας-να βάλω μέσα και τους πρώην) ήταν πολύ δύσκολο να απομακρυνθώ τελείως από ένα πρόσωπο που αισθάνομαι τόσα πολλά πράγματα πέρα του ερωτικού κεφαλαίου.

Βέβαια πάντα αυτό γινόταν με μια σειρά, απομάκρυνση για ένα διάστημα μέχρι να ξεκαθαρίσουμε τι πραγματικά νιώθουμε (και πολλές φορές να φύγει και ο εγωισμός του χωρισμού) και όταν ο ένας ένιωθε την ανάγκη να δει τον άλλον από καθαρό -ενδιαφέρον προσπαθούσε να κάνει κίνηση για μια επικοινωνία, μέχρι τώρα ήμουν τυχερή είχα καλό timing με όλους, τι στιγμή που ήμουν σίγουρη πως θέλω κάποιον πρώην δίπλα μου σαν έναν καλό φίλο, ήταν και αυτός σίγουρος για το τι θέλει.

Στο σήμερα τώρα, όταν βρίσκομαι μαζί τους μπορώ να πω με σιγουριά πως θυμάμαι αμυδρά στιγμές από το διάστημα που ήμασταν μαζί, είναι όλα θολά, με έχουν γεμίσει τόσο πολύ με στιγμές φιλίας, συμπαράστασης, διασκέδασης -ΕΚΤΟΣ σχέσης και νομίζω πως αυτό επισκιάζει κάθε τι που έγινε στο μακρινό παρελθόν, και το γεγονός πως οι περισσότεροι έχουν προχωρήσει στη ζωή τους (παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά,είναι με διαζύγιο...ένας έγινε ομοφυλόφιλος) και πλέον έχουν αρκετά σημαντικές εμπειρίες σε σχέση με αυτήν που είχαν με εμένα, βοηθάει πολύ.

Από΄κει και πέρα δεν ισχύει το ίδιο με όλους, υπάρχουν αρκετοί που λόγω συνθηκών απομακρυνθήκαμε και δεν γνωρίζω καν αν ζουν, υπάρχουν και αρκετοί που με πλήγωσαν πάρα πολύ και εύχομαι να μην συναντήσω ποτέ ξάνα στη ζωή μου.
Ίσως φταίει ότι είμαι μόνη μου τα τελευταιά 2 χρόνια, όποτε δεν έχω κανένα αποθημένο με κάποιον ή τέλος πάντων κάποιο πρόσφατο καρδιοχτύπι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 14:51, 30-09-13:

Δεν εχω κανενα προβλημα απο τη στιγμη που δε χωνεται στη ζωη μου...μακρια και αγαπημενοι...γιατι μου χει τυχει πρωην να μου το παιζει φιλος και ανετος και να χωνεται στη προσωπικη μου ζωη με τον εναν η τον αλλον τροπο. Αλλά προσωπικά δεν εχω θέμα, απλά θέλει το χρονο του να γίνει ειδικά αν είχες δυνατα αισθήματα για τον αλλον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 14:59, 30-09-13:

Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι φίλος με τον/την πρώην σου. Όταν έχεις μοιραστεί τα πάντα για κάποιο διάστημα με ένα άτομο, πώς είναι δυνατόν μετά να τον βλέπεις... φιλικά; Δεν γίνεται παιδιά, όσο και να το θέλουμε. Είναι φυσιολογικό να διατηρείς με τον/την πρώην μια τυπική, ευχάριστη σχέση, αλλά όχι και να γίνεις φίλος! Απλά δεν γίνεται, κάποιος από τους δύο σίγουρα θα θυμάται...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 15:11, 30-09-13:

Έχουμε πολύ φιλικές σχέσεις
-Γεια σου ηλίθια
-Γεια σου μαλάκα
οκ πλάκα κάνω.................απλός μουτζονόμαστε .

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 15:49, 30-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι φίλος με τον/την πρώην σου. Όταν έχεις μοιραστεί τα πάντα για κάποιο διάστημα με ένα άτομο, πώς είναι δυνατόν μετά να τον βλέπεις... φιλικά; Δεν γίνεται παιδιά, όσο και να το θέλουμε. Είναι φυσιολογικό να διατηρείς με τον/την πρώην μια τυπική, ευχάριστη σχέση, αλλά όχι και να γίνεις φίλος! Απλά δεν γίνεται, κάποιος από τους δύο σίγουρα θα θυμάται...
Πιστευω εξαρταται τον άνθρωπο, καποιοι ειναι πιο πολιτισμενοι και διατεθειμενοι να αφησουν το παρελθον πισω...και πιστευω και το πως εχει λήξει η σχέση παιζει σημαντικο ρολο. Άλλο να τον τσακωσεις με τη κολλητη σου στο κρεβατι και αλλο να το λήξετε επειδή εχετε βαρεθει και οι δυο σας Η αληθεια είναι οτι άνθρωπος που σε έχει πληγωσει δύσκολα να γίνει και φίλος σου και δε μιλαμε να σε εχει χωρισει απλα γιατι δε περναγε καλα αλλα να σου φερθει σκαρτα στη κυριολεξια

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

H Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Annabelle έγραψε στις 15:53, 30-09-13:

Νομίζω είσαι αρκετά απόλυτη, εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον, όπως ανέφερα πιο πάνω μια χαρά τα καταφέρνω τα τελευταία χρόνια, τι να πω ίσως είμαι και η εξαίρεση..

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 17:11, 30-09-13:

ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ

Γιατι πολυ απλα ποτε δν θα ειναι φιλοι, η πλευρα που επιδιωκει την φιλικη προσεγγιση επιθυμει επανασυνδεση. Μακρια κι αγαπημενοι...

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 18:27, 30-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
Πιστευω εξαρταται τον άνθρωπο, καποιοι ειναι πιο πολιτισμενοι και διατεθειμενοι να αφησουν το παρελθον πισω...και πιστευω και το πως εχει λήξει η σχέση παιζει σημαντικο ρολο. Άλλο να τον τσακωσεις με τη κολλητη σου στο κρεβατι και αλλο να το λήξετε επειδή εχετε βαρεθει και οι δυο σας Η αληθεια είναι οτι άνθρωπος που σε έχει πληγωσει δύσκολα να γίνει και φίλος σου και δε μιλαμε να σε εχει χωρισει απλα γιατι δε περναγε καλα αλλα να σου φερθει σκαρτα στη κυριολεξια
Ναι εντάξει, δεν μιλάμε για τις περιπτώσεις που κάποιος έχει πληγώσει κάποιον άλλον,γιατί τότε δεν διατηρούνται καν οι καλές σχέσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Annabelle
Νομίζω είσαι αρκετά απόλυτη, εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον, όπως ανέφερα πιο πάνω μια χαρά τα καταφέρνω τα τελευταία χρόνια, τι να πω ίσως είμαι και η εξαίρεση..
Εγώ έκανα ειδική και συγκεκριμένη την άποψη μου . Μίλησα για φιλία, και η καθαρή φιλία είναι αμερόληπτη, αμοιβαία και άμετρη. Όταν κάποιος δεν έχει επιτύχει στην σχέση με κάποιον άλλον- που μια σχέση είναι συνδυασμός φιλίας και έρωτα-τότε δεν μπορεί να πετύχει και στην φιλία με αυτό το άτομο. Άλλο οι φιλικές σχέσεις, κι άλλο η φιλία .

Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

H Annabelle έγραψε στις 18:43, 30-09-13:

Εγώ έκανα ειδική και συγκεκριμένη την άποψη μου . Μίλησα για φιλία, και η καθαρή φιλία είναι αμερόληπτη, αμοιβαία και άμετρη. Όταν κάποιος δεν έχει επιτύχει στην σχέση με κάποιον άλλον- που μια σχέση είναι συνδυασμός φιλίας και έρωτα-τότε δεν μπορεί να πετύχει και στην φιλία με αυτό το άτομο. Άλλο οι φιλικές σχέσεις, κι άλλο η φιλία .
Θα συμφωνήσω στη πρώτη σειρά, στα υπόλοιπα δεν κατάλαβες το μήνυμα μου.

Παράθεση

Antrianna92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antrianna92
H Antrianna92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Antrianna92 έγραψε στις 16:26, 01-10-13:

Δεν ξέρω αν μπορούσα να ήμουν φίλη με έναν πρώην που έπεφτα στα πατώματα για εκείνον και εκείνος αδιαφορούσε για μένα,με αποτέλεσμα να με κάμει να τον μισήσω..Πρέπει να μην νιώθω τίποτα ερωτικό και να τον έχω ξεπεράσει για να δημιουργηθεί μια φιλία μεταξύ μας..

Παράθεση

Agria Indiana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agria Indiana
H Agria Indiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Agria Indiana Θέλω να μπορώ να ονειρευτώ..!! έγραψε στις 17:07, 01-10-13:

Πιστεύω οτι πάντα κάποιος θα νιώθει λίγο διαφορετικά όταν μιλάν σαν φίλοι μετά απο αυτά που πέρασε μαζί του! Έστω και απ' το μυαλό του περνάει μία μικρή στιγμή που ήταν μαζί και θα νιώθει κάτι, έστο και ελάχιστο!! Γι' αυτό μάλλον δέν είναι και πολύ συχνό φαινόμενο η φιλία ανάμεσα σε πρώην

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 14:31, 22-02-15:

Η φιλία μπορεί να γίνει ερωτική σχέση, όμως το αντίστροφο ποτέ διότι ένας από τους δυο θα νιώθει πάντα κάτι παραπάνω. Είναι σαν να λες στον άλλον πως θες να χωρίσετε αλλά παρόλα αυτά μπορείτε να μείνετε φίλοι όπως πριν με το παράδειγμα, ψώφησε ο σκύλος σου αλλά μπορείς να τον κρατήσεις. Μερικές φορές από τα στόματα και των δυο φύλων λέγονται κάτι κουταμάρες, τεράστιες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 15:59, 22-02-15:

Mήπως τελικά ο εγωισμός μας (εγωισμός ορισμένων) είναι τεράστιος μπροστά στην ουσία; Νομίζω ότι η μεγαλύτερη αιτία που δημιουργείται αυτή η απωθητικότητα μετά τη σχέση οφείλεται στο γεγονός ότι ποτέ δεν καθόμαστε να μιλήσουμε και να ακούσουμε τον άλλο. Ποτέ, ο εαυτός μας ο ξερόλας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 17:28, 22-02-15:

Δεν ξερω ισως,εχς κρατησει επαφη με πρωην με τον οποιο χωρισαμε ομαλα και εχουμε τις καλυτερες σχεσεις,φιλοι δεν ειμαστε αλλα κραταμε μια επαφη,αλλα ειναι ενας ανθρωπος που μου συμπερηφερθηκε με τον καλυτερο τροπο αλλα εχω και εναν πρωην που με προδωσε και με πληγωσε, με τον οποιο δεν κρατησα καμια επαφη και δεν θελω ουτε να τον ξαναδω.Ενας ανθρωπος που με προδιδει ενω εγω φερθηκα με τον καλυτερο τροπο ουτε για σχεση τον θελω ουτε για φιλο ουτε τιποτα.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:15, 22-02-15:

Δεν μπορώ να απαντήσω προσωπικά, καθώς δεν έχω χωρίσει ως τώρα. Θα αναφερθώ σε ζευγάρι του οικογενειακού μου περιβάλλοντος που χώρισαν ύστερα από 10-15 χρόνια γάμου - σχέσης και τώρα είναι κοντά στα 50 και έχουν παντρευτεί ξανά με άλλους. Αυτοί διατηρούν μια πολύ καλή φιλική σχέση, επικοινωνούν τακτικά, συναντιόνται και οι δυο για τα παιδιά τους, βρίσκονται και βγαίνουν μαζί με τις νέες τους οικογένειες και ποτέ ο ένας δεν έχει πει κακό λόγο για τον άλλον.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους