Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρά σπυράκια στη γλώσσα

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:27, 23-06-06:

Μερικές φορές (όπως τώρα κακή ώρα) βγάζω κάτι μικρούλια σπυράκια άσπρα στη γλώσσα που αν και δεν πονάνε ιδιαίτερα τα ίδια δεν μπορώ να σταματήσω να τα πειράζω με τα δόντια, τα ούλα κ τη γλώσσα μου που ερεθίζονται και πονάνε αρκετά.
Καμία ίδέα για να τα εξαφανίζω όσο γίνεται γρηγορότερα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:33, 23-06-06:

Εγω κατι ασπρα σπυρακια βγαζω στην γλωσσα αμα την δαγκωσω. Εσενα βγαινουν απο μονα τους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:34, 23-06-06:

Ναι, εκτός αν τη δαγκώνω στον ύπνο μου και δεν το καταλαβαίνω.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:40, 23-06-06:

Τι να σου πω. Εγω εχω το κακο συνιθιω να την δαγνωνω και βγαζω αυτα τα σπυρακια στα σειμια που την εχω δαγκωσει. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκευθεις δερματολογο γιαιτ μπορει να ειναι και κατι επυκινδινο. Ποσο καιρο τωρα τα βγαζεις;

Παράθεση

Cancerman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cancerman
Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Cancerman έγραψε στις 21:49, 23-06-06:

δοκιμασες κανα στοματικο διαλυμα πχ Listerine? παντως το σωστο ειναι να ακολουθησεις τη συμβουλη του Κρονου απο πανω και να μας σε καποιο γιατρο. τωρα για δεμρατολογο δεν ξερω, μηπως ειναι τιποτα αλλεργικο...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:35, 23-06-06:

Σιγά καλέ μην χρειάζεται να πάω σε γιατρό για αυτό. Απ'οσο ξέρω όλοι οι άνθρωποι βγάζουν, πως να φεύγουν γρήγορα δεν ξέρω. Μιλάμε για πολύ μικρά, ε; Πιο μικρά απο κεφάλι καρφίτσας! Listerine δοκίμασα, ενώ πιάνει στις άφθες, εκεί δεν έκανε και πολλά...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:47, 23-06-06:

Αλήθεια βοηθάει το Listerine τις άφθες!...Θα το δοκιμάσω στη μικρή μου που βγάζει συνέχεια.
Όσο για τα σπυράκια και εγώ βγάζω τέτοια από τότε που ήμουν μικρή. Δεν ξέρω πως να φεύγουν γρηγορότερα όμως.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:51, 23-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αλήθεια βοηθάει το Listerine τις άφθες!...Θα το δοκιμάσω στη μικρή μου που βγάζει συνέχεια.
Αμέ, πες της να κάνει μια πλύση, προσέχοντας ειδικά να πάει αρκετό για όση ώρα μπορέσει στο σημείο με την άφθα λίγο πριν κοιμηθεί. Το πρωί πιθανότατα δεν θα την έχει ή θα έχει βελτιωθεί αισθητά
Κι εμένα ο Πάνος μου το είπε και πιάνειιιι!

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 02:02, 24-06-06:

Καταρχήν μην τα πειράζειςς!!!! Κάνε πλύσεις με Listerine και έχε μαζί σου και καμμιά καραμέλα Lysopine (ελπίζω το έγραψα σωστά!!!)!!! Τώρα αν θα φύγουν γρήγορα δεν ξέρω, πάντως κατα αυτό τον τρόπο αποφεύγεις το ενδεχόμενο να σου δημιουργηθούν και άλλα!
Αν πονάς απέφευγε να τρώς αλάτι, ξύδι, λεμόνι και να πίνεις οινοπνευματώδη γιατί θα σε τσούζουν, θα ερεθίζουν τα σπυράκια και θα πονάς περισσότερο.. Αμα σε ενοχλεί πολύ, απέφευγε να τρώς σκληρές τροφές (που θέλουν πολύ μάσημα, πχ κρέας)... Α! Και πίνε καμμιά πορτοκαλάδα, μήπως έχεις έλλειψη βιταμίνης C (όταν είχα πάθει κάτι παρόμοιο ο γιατρός αυτές τις οδηγίες μου είχε δώσει και με είχαν βοηθήσει πολύ)!!!!
Και το πιο σημαντικό... ΜΗ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ!!!!!

Παράθεση

Cancerman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Cancerman έγραψε στις 06:32, 24-06-06:

^ (ειναι γιατρος?? )

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 08:20, 24-06-06:

Νομίζω πως υπάρχει μια οδοντόκρεμα η οποία σκοτώνει και όλα τα μικρόβια της γλώσσας.Μάλλον θα κάνει για το πρόβλημα σου.(νομίζω είναι μια Aquafresh-την έχω πετύχει σε διαφήμιση)

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:51, 24-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Cancerman
^ (ειναι γιατρος?? )
Ποιός να είναι γιατρός? Δεν κατάλαβα τί ρωτάς??? Βασικά (αν αναφέρεσαι σε μένα, αν όχι... Αστο! Μη δίνεις σημασία... Ζέστη κάνει, ξανθιά είμαι...) αυτές τις οδηγίες μου τις είχε δώσει στοματολόγος σε κάτι παρόμοιο που είχα πάθει! Επίσης, είμαι νοσηλεύτρια και ξέρω!

Α!!! Αν πάς Michelle στο φαρμακείο, υπάρχει και μια ειδική οδοντόκρεμα για αυτές τις περιπτώσεις!!! Αλλά δεν νομίζω να είναι η aquafresh...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:03, 24-06-06:

Πάντως απο σήμερα υποχώρησε το σπυράκι και πλέον απλώς πονάει η περιοχή αν τύχει και την ακουμπήσοιυν τα δόντια... Προσπαθώ κι εγώ να μην το πειράζω και νομίζω οτι βοήθησε αρκετά...
Σας ευχαριστώ όλους, όταν ξαναβγει κανένα θα πάω να πάρω αυτή την οδοντόκρεμα που λέτε να δω τι πουλιά πιάνει κι αυτή

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 15:11, 24-06-06:

H stalitsa το κάλυψε το θέμα νομίζω.Δεν είναι κάτι ανησυχητικό.Το listerine είναι καλό για τι στοματική υγιεινή.Υπάρχει και στοματικό διάλυμα betadine, αλλά δε στο προτείνω για διάφορους λόγους.Ένα άλλο καλό διάλυμα είναι το tantum verde που εχεί και ωραία γεύση αν θυμάμαι καλά.

Παράθεση

Sotiria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sotiria
H Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Sotiria έγραψε στις 19:46, 25-06-06:

Είναι οι γνωστές αύτρες...
αυτές βγαίνουν είτε λόγω έλλειψης κάποιων βιταμινών είτε επειδή ακούμπησες με τη γλώσσα ή το στόμα σου κάτι βρώμικο.
Υπάρχουν κάτι σταγόνες στα φαρμακεία που τις καίει και φεύγουν.
Ελπίζω να βοήθησα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 15:42, 26-06-06:

Το πιο ακίνδυνο που έχω να σου προτείνω είναι να κάνεις πλύσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα με σόδα μαγειρέματος.....κάνει θαύματα και δεν έχει χημικά που περιέχουν όλα τα υπόλοιπα......
Διάλυσε ένα κουταλι της σούπας σε ένα ποτήρι νερό....και κάνε "μπουκώματα"....όχι γαργάρες....να κρατας δηλαδή το διάλυμα στο στόμα σου για όσο αντέξεις....φτύνεις και μετά από λίγο ξεκινάς και πάλι....αν δεν δείς αποτελέσματα σε 2-3 μερούλες....καλύτερα να πας σε κάποιον γιατρό!....

Παράθεση

Cancerman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Cancerman έγραψε στις 21:07, 26-06-06:

παιδια συγγνωμη που επεμβαινω και παλι ... αλλα νομιζω πως εχω την καλυτερη , πιο αποτελεσματικη , σιγουρη και δραστικη λυση

Μισελ σκεφτηκες να κοψεις τη γλωσσα σου

Παράθεση

Sotiria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sotiria
H Sotiria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Sotiria έγραψε στις 22:50, 26-06-06:

Γιατί είσαι τόσο κακός;;;;

Παράθεση

Cancerman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Cancerman έγραψε στις 23:27, 26-06-06:

μμμμμμμμ...
δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος
απλα ακολουθω το...

mean greed and unseen (οποιος βρει απο που ειναιη ατακα κερδιζει παγωτο!! )

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 13:53, 10-08-11:

Το παθαινω αρκετα συχνα και ειδικα οταν τρωω φρουτα απο το χωριο (και ας τα πλυνω). Ειναι ανυποφορος ο πονος οταν δοκιμασω να φαω κατι. Με ενοχλει ιδιαιτερα η συχνοτητα με την οποια μου συμβαινει και που δεν ξερω ενα αποτελεσματικο τροπο για να τις εξουδετερωνω. Δεν νομιζω να ειναι θεμα υγιεινης καθως ειμαι αρκετα καλος φιλος με την οδοντοκρεμα και την οδοντοβουρτσα. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος ο οποιος εχει το ιδιο προβλημα (ή το εχει περασει) και εχει επισκεφτει ενα γιατρο ωστε να μου πει τι του ειπε και συγκεκριμενα τι τον συμβουλεψε...Ευχαριστω !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 15:55, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s

Το παθαινω αρκετα συχνα και ειδικα οταν τρωω φρουτα απο το χωριο (και ας τα πλυνω). Ειναι ανυποφορος ο πονος οταν δοκιμασω να φαω κατι. Με ενοχλει ιδιαιτερα η συχνοτητα με την οποια μου συμβαινει και που δεν ξερω ενα αποτελεσματικο τροπο για να τις εξουδετερωνω. Δεν νομιζω να ειναι θεμα υγιεινης καθως ειμαι αρκετα καλος φιλος με την οδοντοκρεμα και την οδοντοβουρτσα. Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος ο οποιος εχει το ιδιο προβλημα (ή το εχει περασει) και εχει επισκεφτει ενα γιατρο ωστε να μου πει τι του ειπε και συγκεκριμενα τι τον συμβουλεψε...Ευχαριστω !
Άφτρες τα λένε αυτά τα σπυράκια και είναι όντως πολύ ενοχλητικά! Βγαίνουν πολλές φορές κι από άγχος ή στεναχώρια. Βγάζω κι εγώ συχνά αλλά πλέον τα έχω συνηθίσει τόσο που δεν με ενοχλούν. Τα σπάω με τα δόντια μου, βγάζουν λίγο πύον εκείνη τη στιγμή και μετά από 1-2 μέρες φεύγουν εντελώς...

Ξέρω, βέβαια ότι δεν είναι ό, τι πιο σωστό αυτό που κάνω, οπότε δεν στο προτείνω. Αυτό που ίσως θα βοηθούσε (κι έβαζα κι εγώ παλιά) είναι το pyralvex που το εφαρμόζεις πάνω στην άφτρα και κάνει πολύ καλή δουλειά. Είχα κι ένα σκεύασμα που μου είχε δώσει μια παιδίατρος και ήταν ένα κι ένα για τις άφτρες, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν για να σου πω πως να το βρεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 16:09, 10-08-11:

To pyralvex είναι πολύ καλό, αυτό χορηγείται για τις άφθες.. Υπάρχουν και άλλα, δεν θυμάμαι όνομα, αν πας σε φαρμακείο και ζητήσεις επουλωτικό για τις πληγές του στοματικού βλεννογόνου- αντίστοιχο με το pyralvex- θα σου δώσουν το κατάλληλο. Η αιτιολογία των αφθών είναι, κατά βάσιν, άγνωστη. Αφού δεν οφείλονται σε μικρόβια- μια και είπες ότι έχεις πλύνει πριν τα φρούτα- ούτε σε μηχανικό τραυματισμό, ενοχοποιείται το στρες και ίσως τα οξέα των φρούτων.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπυράκια - Από Mad1kas
      Το θέμα έχει λάβει 1174 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-13 στις 14:13.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους