Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι για έξτρα εισόδημα

SNOOP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SNOOP
Ο SNOOP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O SNOOP έγραψε στις 20:18, 27-06-06:

Πολλες φορες λεμε ''...υγεια πανω απο ολα..'' Αλλα χωρις χρηματα υγεια δεν υπαρχει. Στις μερες μας για να ζησει καποιος χρειαζεται χρηματα. Προτεινετε τροπους για εξτρα εισοδημα ή επιπλεον χαρτζηλικι(για τα παιδια)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 00:54, 28-06-06:

Όταν λες παιδιά τι ηλικίες εννοείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SNOOP

Νεοφερμένος

O SNOOP έγραψε στις 14:03, 28-06-06:

Για τους εφηβους 13-19 και τα παιδια εως 12 ετων.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 14:59, 28-06-06:

Δυστυχώς μόνο μαύρα και καταστάσεις φυλλαδίων ή καφετέριες!
Αλλιώς σε κάποιον γνωστό. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει part-time απασχόληση και πόσο μάλλον για ανήλικους! Εξάλου νομίζω ΑΦΜ δεν βγαίνει για κάτω των 18 χρονών άρα δεν μπορείς να γραφτείς και σε ασφαλιστικό ταμείο. Νομίζω πάντα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:22, 28-06-06:

Μπορείς να βγάλεις ΑΦΜ με την συγκατάθεση των γονιών και απο τα 14 και επιτρέπεται να ασφαλιστείς και να δουλέψεις προστατευόμενος απο τους νόμους περί εργασίας ανηλίκων. Κάτω των 14 δεν μπορείς να δουλέψεις νόμιμα εκτός αν ασχοληθείς με καλλιτεχνικά δλδ συμμετοχή σε σποτάκια ή ως κομπάρσος αλλά και πάλι δεν θα ασφαλίζεσαι είναι όμως νόμιμο και μια χαρά χαρτηλίκι.
Αν είσαι πάνω απο 14 μπορείς να δουλέψεις σε ελαφριές εργασίες όπως διανομή φυλλαδίων ή β.σερβιτόρου ή βοηθός σε κάποιο τεχνίτη δλδ παραγιός, στις οποίες ο εργοδότης μπορεί και να σε ασφαλίσει.
Αν ψάχνεις δουλειά χωρίς ένσημα (μάλλον αυτό ψάχνεις) μπορεις να απασχοληθείς και στα παραπάνω αν είσαι πάνω απο 14. Κι αυτό γιατί ναι μεν μπορεί να σε έχουν ανασφάλιστο όμως είναι διαφορετικό το πρόστιμο για μη ασφάλιση και πολύ διαφορετικό(ποινικό αδίκημα) για παράνομη εργασία ανηλίκου(δλδ κάτω απο 14).

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 22:34, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Δυστυχώς μόνο μαύρα και καταστάσεις φυλλαδίων ή καφετέριες!
Αλλιώς σε κάποιον γνωστό. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει part-time απασχόληση και πόσο μάλλον για ανήλικους! Εξάλου νομίζω ΑΦΜ δεν βγαίνει για κάτω των 18 χρονών άρα δεν μπορείς να γραφτείς και σε ασφαλιστικό ταμείο. Νομίζω πάντα
Τα φυλλάδια είναι πολύ δύσκολη υπόθεση!!! Το ξέρω από κάποιες συμφοιτήτριες μου που δουλεύουν και τους έχει βγεί κυριολεκτικά το λάδι... Ακόμα και τοτε με τα χιόνια και τα μεγάλα κρύα μοίραζαν φυλλάδια και από όσο ξέρω και τώρα με τις μεγάλες ζέστες είναι σε δίαφορα πόστα και μοιράζουν και φυσικά κάτω από παρακολούθηση...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:28, 29-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Τα φυλλάδια είναι πολύ δύσκολη υπόθεση!!! Το ξέρω από κάποιες συμφοιτήτριες μου που δουλεύουν και τους έχει βγεί κυριολεκτικά το λάδι... Ακόμα και τοτε με τα χιόνια και τα μεγάλα κρύα μοίραζαν φυλλάδια και από όσο ξέρω και τώρα με τις μεγάλες ζέστες είναι σε δίαφορα πόστα και μοιράζουν και φυσικά κάτω από παρακολούθηση...
Γενικά όλες οι δουλείες που θέλουν να πρήξεις τον άλλον είναι πολύ δύσκολες για μένα. Μιλάω όλο αυτά με τα τηλεφωνήματα, να σας ενημερώσουμε μπλα μπλα. Αν δεν θέλει ο άλλος τι να κάνουμε!!! Είχα δουλέψει μια εβδομάδα για να κυκλοφορώ και να πουλήσω οδική βοήθεια ΕΛΠΑ. ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΑ ΚΑΜΙΑ και τα παράτησα. Αυτός που με μάθαινε πολύ τσουρέκι για να μπορέσει να ζήσει ο άνθρωπος.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 02:29, 02-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από SNOOP
Πολλες φορες λεμε ''...υγεια πανω απο ολα..'' Αλλα χωρις χρηματα υγεια δεν υπαρχει. Στις μερες μας για να ζησει καποιος χρειαζεται χρηματα. Προτεινετε τροπους για εξτρα εισοδημα ή επιπλεον χαρτζηλικι(για τα παιδια)
Δωσε εξετασεις για να μπεις στην ΕΛΠΑ και εκει θα δεις λεφτα που πεφτουν καποιες φορες.Για παραδειγμα ο βοηθος κριτη παιρνει απο 60 για μια ολοκληρη μερα ε ως 120 δουλεια δεν εχει ιδιαιτερη κατι χαρτια συμπληρωνεις.Το θεμα ειναι οτι σε τρωει η βαρεμαρα.Τωρα το πως να δωσεις εξετασεις δεν ξερω.Ξερω μονο πως καθε χρονο συνηθως γινεται διαγωνισμος ειτε για τεχνικους ειτε για αγωνοδικες κτλ.Κανενας δεν σε υποχρεωνει να πας στην δουλεια αν δε θες.
Παντως αν και ημουν βλακας και δεν μπηκα φετος στην ΕΛΠΑ του χρονου θα μπω.Αξιζει να εισαι στην ΕΛΠΑ.Τωρα εσυ μπορει να μην θες να τρεχεις στην Ελλαδα για τους αγωνες.πχ Ραλλυ ακροπολις αλλα αμα τυχει κανενας αγωνας dragster στο Ελληνικο αξιζει να πας.Εχω παει και ημουν στο προσωπικο του αγωνα.Κουραση αλλα αξιζε.Ωραιο θεαμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dare-Devil : 02-07-06 στις 02:32.
Παράθεση

Christof

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Christof
Ο Christof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Christof έγραψε στις 03:15, 02-07-06:

Ο πατέρας μου για να έχω χαρτζιλίκι πιο πάλια με έβαζε να πλένω ποτήρια/πίατα στην τάβερνα του. Βέβαια τώρα το σταμάτησα και συμβιβάστικα με το 0.50Ε την μέρα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:51, 02-07-06:

0,50;;;;Ο_Ο
Στο θεμα μας:
Ενας απλος τροπος ειναι να ακολουθισουμε τους γονιους μας σε δουλιες αν αυτο ειναι δυνατων βεβαια. Πιο μικρος ειχα παει μερικες φορες στην πιτσερια να βοηθειαω τον πατερα μου αλλα και στης μπογιες. Βεβαια τοτε το εκανα γιατι μου αρεσε και οχι για τα λευτα αλλα μου εδεινε και λευτα ο πατερας μου. Πλεων δεν κανω τπτ γιατι μου φτανει το χαρτζιλικι μου αλλα αμα εβρισκα δουλια σε καπιο συνεργειο η κατι αλλο που να μου αρεσει και να μπορω απο αυτο να μαθω διαφορα για κατι που μου αρεσει θα πηγενα για καναν μηνα το καλοκαιρι, οχι για τα λευτα αλλα για την ασχολια. Πηγα πχ εχτες σε ενα συνεργιο που ασχολιτε μονο με Harley Davidson και τον ρωτισα τον ανθρωπο αν ηθελε βοηθο (του ειπα οτι δεν θελω λευτα) αλλα μου ειπε οτι ερχετε ο ανηψιος του και τον βοηθαει και οτι δεν εχει τοση δουλια ωστε να χρειαζετε και δευτερο βοηθω (εχει και εναν επαγκελματια μεσα) Αν εντοπισω κανενα αλλο συνεργιο θα παω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:35, 02-07-06:

0,50 ευρώ τη μέρα είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΙΓΑ!!! Επαναστάστησε, κάνε κάτι βρε Christof! Δεν είναι δυνατόν να μην μπορούν να δώσουν πάνω απο 15 ευρώ ΤΟ ΜΗΝΑ που παίρνεις τώρα! Μάλλον δεν θέλουν για να μην σε "κακομάθουν"

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 11:03, 02-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Christof
Ο πατέρας μου για να έχω χαρτζιλίκι πιο πάλια με έβαζε να πλένω ποτήρια/πίατα στην τάβερνα του. Βέβαια τώρα το σταμάτησα και συμβιβάστικα με το 0.50Ε την μέρα.
Αμαν.Ειναι τραγικα λιγα.Ποσο χρονων εισαι?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:30, 02-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Christof
Βρε συ Κριστόφ έχεις αρχίσει να με μπερδεύεις.Πως γίνεται να ακολουθείς τους φίλους σου σε κλαμπάκια και καφετέρειες με μόλις 15 ευρώ το μήνα;
Κι απο την άλλη αυτό το ποσό ισχύει και όταν πας σχολείο;Δλδ έχεις πανω σου λεφτά για να πάρεις μόνο ένα μπουκαλάκι νερό;Ούτε μια τυρόπιτα ούτε τίποτα(καλά για το να καπνίζεις με αυτά τα λεφτά δεν το συζητάω).
Όσο για την τακτική του μπαμπά σου δεν το βλέπω ως καταναγκαστικό έργο το να πλένεις πιάτα για το χαρτζηλίκι σου απλά ως ένα τρόπο να εκτιμήσεις το πως βγαίνουν τα χρήματα απο νωρίς.
Βέβαια εντάξει ίσως να μην σου αρέσει η λάντζα(και σε ποιον αρέσει άλλωστε; ) αλλά θα μπορούσες να του προτείνεις να δουλέψεις εκεί ως βοηθός σερβιτόρου και ηλικία σου (16 δεν είσαι είναι μια χαρά για αυτήν την δουλειά και το καλοκαίρι είναι αυξημένες οι ανάγκες για τέτοιου ειδους προσωπικό. Ακόμη και αν ο μισθός σου δεν αντιστοιχεί στον κανονικό σίγουρα θα αυξήσει το χαρτζηλίκι σου.

Παράθεση

Christof

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Christof
Ο Christof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Christof έγραψε στις 16:42, 02-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Βρε συ Κριστόφ έχεις αρχίσει να με μπερδεύεις.Πως γίνεται να ακολουθείς τους φίλους σου σε κλαμπάκια και καφετέρειες με μόλις 15 ευρώ το μήνα;
2-3 φορές την εβδομάδα πηγαίνω και δουλεύω σε εναν ξαδελφο ενος φιλου μου που εχει πιτσάρια. Μου δίνει 60€ το μήνα. Κάλα είναι. (Ο πατερας μου δεν το ξερει, νομιζεί εκείνες τις ώρες ότι απλώς πίνω καφέ κάπου)Το πρόβλημα είναι όταν ξεκινούν τα σχολεία. Ο λόγος που δεν δουλεύω στον πατέρα μου είναι ότι με βάζει μετα τις 6 μέχρι τις 1 το βράδυ και μου δίνει μόνο 50€ το μήνα. Δεν θέλω να χαλάω όλο το βράδυ μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:55, 02-07-06:

Καταρχάς είδα σε κάποιο θέμα οτι πας σε ιδιωτικό. Άρα οικονομικό πρόβλημα τόσο μεγάλο ώστε να σου δίνει μόνο 15 ευρώ το μήνα δεν νομίθζω οτι παίζει. Οπότε επαναστάτησε, κάνε κάτι! Είναι πολύ σκληρό να περιμένει να τη βγάζεις με 15 ευρώ το μήνα! Κοροιδία είναι και το 60 εθρώ για δουλεια 8-12 φορές το μήνα. 60 ευρώ τα βγάζεις σε 3 μέρες με φυλλάδια. Ψάξτο.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:37, 03-07-06:

Ρε τι λέτε???? Καταρχήν ο Christof δεν έχει διευκρινίσει τι περιλαμβάνει το χαρτζιλίκι του! πχ το κινητό του ποιος το πληρώνει. επίσης το φαί είναι καλημένο??

Είδα την ηλικία σου και έχω να πω ότι καλά κάνουν μάλλον. Η μάλλον να το πω πιο γενικά! Καλά κάνουν οι γονείς που προσπαθούν σε αντίθεση με τους καιρούς μας να κρατήσουν τα παιδιά τους προσγειωμένα και να μην τους δίνουν άπειρα λεφτά και ας τα έχουν (δυσανάλλογα για την ηλικία τους)!! Και έμενα μου το έκαναν και αν και έχω κάκιστες σχέσεις μαζί τους , έχω να πω σε ορισμένα θέματα ότι μου έδωσαν πολύ καλές βάσεις.

Ξέρω θα πέσει forumική κατακραυγή αλλά μπράβο και στο παλικάρι που για τα έξτρα που θέλει να σπαταλήσει πάει και δουλεύει! Οι γονείς του πετυχαίνουν να του δείξουν και τι αξία έχουν τα λεφτά που πολλά παιδιά τόσο δεδομένα θεωρούν γιατί οι γονείς τους από υπερβολική αγάπη και θυματολογία τους τα παρέχουν όλα χωρίς αντίρηση και κοντεύει η οικογένεια να χρεωκοπήσει!

Τα λέω αυτά με αφορμή την περίπτωση. Δεν ξέρω την ακριβή κατάσταση και ούτε γιατί δουλεύει το παιδί αλλά αν γίνεται σωστά μπράβο στους γονείς και μπράβο στο παιδί!

Οι ξένοι δεν έχουν τυχαία το θεσμό της δουλειά για τους εφήβους! Και ας έχουν οι γονείς λεφτά!! Τα σημερινά παιδιά και κατέπεκταση φοιτητές κωλοβαρέστρες και μη παίρνουν δυσαννάλογα ποσά για πέταμα σε σχέση ανθρώπους που δούλευαν μια ζωή ή σκοτώνονται στην δουλειά τους. Δυσαννάλογα ακόμα και από τους γονείς τους!!

Και να σας πω και κάτι ακόμη. Για κόψε τα άπειρα φράγκα στα παιδιά στο σχολείο να δούμε που θα βρεθούν τα φράγκα για το άπειρο κάπνισμα που πέφτει!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:43, 03-07-06:

Επίσης λέμε ότι τα παιδιά μας δεν χρειάζεται να ασχοληθούν από μικρά με το sex σε ένα άλλο θέμα(με την μορφή της βιασύνης) αλλά δεν νομίζεται ότι και τα παιδιά μας δεν χρειάζεται να τα κάνουν όλα ή όλα όσα κάναμε εμείς όταν μεγαλώσαμε από μικρά?? Έχουν μετά αρκετό χρόνο να σπαταλήσουν και να μυηθούν στην πλέον αργόσχολη διασκέδαση που έχει εφεύρει και καταχράζουμε οι Έλληνες, τον καφέ!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:56, 03-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Ρε τι λέτε???? Καταρχήν ο Christof δεν έχει διευκρινίσει τι περιλαμβάνει το χαρτζιλίκι του! πχ το κινητό του ποιος το πληρώνει. επίσης το φαί είναι καλημένο??

Είδα την ηλικία σου και έχω να πω ότι καλά κάνουν μάλλον. Η μάλλον να το πω πιο γενικά! Καλά κάνουν οι γονείς που προσπαθούν σε αντίθεση με τους καιρούς μας να κρατήσουν τα παιδιά τους προσγειωμένα και να μην τους δίνουν άπειρα λεφτά και ας τα έχουν (δυσανάλλογα για την ηλικία τους)!! Και έμενα μου το έκαναν και αν και έχω κάκιστες σχέσεις μαζί τους , έχω να πω σε ορισμένα θέματα ότι μου έδωσαν πολύ καλές βάσεις.

Ξέρω θα πέσει forumική κατακραυγή αλλά μπράβο και στο παλικάρι που για τα έξτρα που θέλει να σπαταλήσει πάει και δουλεύει! Οι γονείς του πετυχαίνουν να του δείξουν και τι αξία έχουν τα λεφτά που πολλά παιδιά τόσο δεδομένα θεωρούν γιατί οι γονείς τους από υπερβολική αγάπη και θυματολογία τους τα παρέχουν όλα χωρίς αντίρηση και κοντεύει η οικογένεια να χρεωκοπήσει!

Τα λέω αυτά με αφορμή την περίπτωση. Δεν ξέρω την ακριβή κατάσταση και ούτε γιατί δουλεύει το παιδί αλλά αν γίνεται σωστά μπράβο στους γονείς και μπράβο στο παιδί!

Οι ξένοι δεν έχουν τυχαία το θεσμό της δουλειά για τους εφήβους! Και ας έχουν οι γονείς λεφτά!! Τα σημερινά παιδιά και κατέπεκταση φοιτητές κωλοβαρέστρες και μη παίρνουν δυσαννάλογα ποσά για πέταμα σε σχέση ανθρώπους που δούλευαν μια ζωή ή σκοτώνονται στην δουλειά τους. Δυσαννάλογα ακόμα και από τους γονείς τους!!

Και να σας πω και κάτι ακόμη. Για κόψε τα άπειρα φράγκα στα παιδιά στο σχολείο να δούμε που θα βρεθούν τα φράγκα για το άπειρο κάπνισμα που πέφτει!!

Ναι.. συμφωνω!
Δεν θα μπορουσα να το περιγραψω καλυτερα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:17, 03-07-06:

Το μόνο που μαθαίνει ο Κριστοφ απο όλο αυτό είναι η εκμετάλλευση. Διότι εκμετάλλευση είναι τα 50 και 60 ευρώ το μήνα για part time δουλειά. Άλλο να καταλάβουν την αξία του χρήματος, και άλλο να πάμε στο άλλο άκρο κινδυνεύοντας να γίνουν είλωτες. Διότι ότν ο Κριστόφ βρει μια δουλειά που θα παίρνει 500 ευρώ το μήνα για οχτάωρο και θα πεθαίνει στη δουλειά θα είναι και ευχαριστημένος γιατί θα του φαίνονται τρομερά πολλά.

Παράθεση

SNOOP

Νεοφερμένος

O SNOOP έγραψε στις 18:04, 04-07-06:

Εxω μεινει εκπληκτος δεν ξερω με ποιον να συμφωνισω και με ποιον οχι.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:31, 04-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Το μόνο που μαθαίνει ο Κριστοφ απο όλο αυτό είναι η εκμετάλλευση. Διότι εκμετάλλευση είναι τα 50 και 60 ευρώ το μήνα για part time δουλειά. Άλλο να καταλάβουν την αξία του χρήματος, και άλλο να πάμε στο άλλο άκρο κινδυνεύοντας να γίνουν είλωτες. Διότι ότν ο Κριστόφ βρει μια δουλειά που θα παίρνει 500 ευρώ το μήνα για οχτάωρο και θα πεθαίνει στη δουλειά θα είναι και ευχαριστημένος γιατί θα του φαίνονται τρομερά πολλά.
2-3 φορες την εβδομαδα παει. Δεν παει καθε μερα. Δλδ συνολο 12 μερες... νταξει δεν λεω ειναι πολυ λιγα αλλα δεν ειναι και τοσο εκμεταλευση...

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicole!
H nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H nicole! έγραψε στις 23:46, 04-07-06:

Christof δεν υπάρχει κάτι που να ξέρεις να κάνεις καλά? πχ ο αδερφός μου όταν ήταν στην ηλικία σου έφτιαχνε τα ποδήλατα των γνωστών του και έβγαζε καλά λεφτουδάκια.
Εγώ περυσι το καλοκαίρι δούλευα σε ενα μικρό φροντιστήριο και έκανα εντατικά μαθήματα μόνο ως native speaker όμως και ετσι δεν ηταν πολλά τα λεφτά. Επίσης αν κοιτάξεις στην Χρυσή Ευκαιρία μπορείς να βρείς δουλειές που κατασκευάζεις στο σπίτι εικονίτσες ή άλλα πραγματάκια (σου δίνουν τα υλικά) και μετά τα πουλάς όμως τα λεφτά είναι λίγα. Πάντως νομίζω οτι καλό θα ήταν να ζητήσεις απο τον πατέρα σου λίγα παραπάνω λέφτα, δηλαδή αν θές να κεράσεις μια κοπελίτσα ένα παγωτό βρε παιδί μου τι θα κεράσεις με πενήντα λεπτα? Τσίχλα? Χωρίς παρεξήγηση ε? Δεν λέω να απαιτήσεις και εκατό ευρώ την μέρα αλλά τρια-τέσσερα ευρώ δεν νομίζω οτι είναι πολλά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:49, 05-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
2-3 φορες την εβδομαδα παει. Δεν παει καθε μερα. Δλδ συνολο 12 μερες... νταξει δεν λεω ειναι πολυ λιγα αλλα δεν ειναι και τοσο εκμεταλευση...
Ακόμα και αν δουλεύει 4 ώρες κάθε φορά μόνο, ένας κανονικός μήνας έχει περίπου 25 εργάσιμες. Άρα δουλεύει περίπου τις μισές, θα έπρεπε δηλαδή να παίρνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 300/2=150 ευρώ. Πιο κάτω το θεωρώ εκμετάλλευση.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:55, 05-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κοπελιά μάζεψε τα μαχαίρια
Η πληρωμή με την ώρα κυμαίνεται απο 3 έως 5 ευρώ το ανώτερο σύμφωνα με τον νόμο(εκτός σε βαριές δουλειές). Αλλά ακόμη και σε αυτήν την βάση θα έπρεπε να του βγαίνουν γύρω στα 120 το μήνα αν υποθέσουμε ότι εργάζεται 2-3 ώρες 3 φορές την εβδομάδα.
Όμως παρόλα αυτά δεν το θεωρώ εκμετάλλευση καθώς στην ηλικία του είναι καλο να ξέρει πόσο σκληρά βγαίνουν τα λεφτά και θα τα εκτιμήσει πολύ περισσότερο απο το να του δίνανε χαρτζηλίκι 50-60 ευρώ.
Τώρα όταν θα πιάσει μια 8ωρη κανονική δουλειά τα 530 που είναι ο βασικός υπαλλήλου γραφείου ίσως δεν του φανούν πολλά όμως θα είναι η βάση για να διεκδικήσει καλύτερη δουλειά και αποδοχές.Και είναι πάρα πολλοί εκείνοι που δουλεύουν με αυτόν τον μισθό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:08, 05-07-06:

Το οτι είναι πολλοί δεν σημαίνει οτι δεν είναι εκμετάλλευση.
Όσο για τα 5 ευρώ την ώρα, είναι αναλόγως το επάγγελμα, εκτός αν εννοείς ανειδείκευτες εργασίες μόνο οπότε πάω πάσο.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:26, 05-07-06:

Και είναι και ανήλικος και χωρίς απολυτήριο λυκείου!!
Δεν λέω ότι είναι πολλά αλλά οι δουλειές για χαρτζιλίκι έτσι είναι συνήθως και δεν γίνονται για τα πολλά λεφτά και επίσης δεν γίνονται για να συντηρηθείς. Γίνονται για να κάνεις αυτό το έξτρα που οι γονείς πχ πιστεύουν ότι πρέπει να μοχθήσεις για να το έχεις.!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:31, 05-07-06:

Το απολυτήριο λυκείου σε τι ακριβώς συμβάλλει στο να είναι καλύτερος σερβιτόρος;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:07, 05-07-06:

Κανένα όπως και η έννοια βασικός μισθός δεν έχει καμιά πρακτική υπόσταση αν είσαι θεός στην δουλειά σου.
Αλλά αυτός που σε πληρώνει θέλει να δίνει τα λιγότερα και ο μόνος τρόπος να τους ελέγχξείς είναι με νομικά τεχνάσματα όπως ο βασικός μισθός!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:31, 05-07-06:

Ή απλά να πας σε άλλες πορτοκαλιές...

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 18:47, 15-07-06:

Aγαπητή Michele

Ποια είναι η άποψή σου για το web design?Το έχεις προσπαθήσει καθόλου? Έχω ακούσει ότι αμείβεται πολύ καλά!Ισχύει κάτι τέτοιο ή μήπως κάνω λάθος?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:02, 15-07-06:

Αυτή είναι η δουλειά μου princess μου! (κάνω και print αλλά όλο για web μου ρχονται πελάτες ).
Έχει όντως καλά χρήματα αλλά για να το κάνει κάποιος πρέπει να έχει και κάποιες γνώσεις (και κώδικα και γραφιστικές γνώσεις) και κάποια εξάσκηση πάνω σε αυτές!

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 19:11, 15-07-06:

Τι σημαίνει ότι κάνεις print? Που βρίσκεις πελάτες και γιατί σου έρχονται όλοι για web? Eντάξει, ξέρω ότι πρέπει να ξέρεις 4-5 προγράμματα, κώδικες κτλ. αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Και για να χουμε καλό ερώτημα, αν δε είμαι αδιάκριτη βέβαια, πόσα χρήματα περίπου βγάζεις? Όχι τίποτα άλλο, αλλά ενδιαφέρομαι και εγώ!
Με πόσες ώρες δουλειάς κάθε μέρα? Είσαι ευχαριστημένη?

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 19:15, 15-07-06:

Sorry ,Michelle

Μόλις τώρα είδα ότι ο/η Σνουπ ξεκίνησε αυτό το topicκαι όχι εσύ. Sorry,τα μπέρδεψα λιγουλάκι.....!!!Πάντως ανοίξαμε ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:23, 15-07-06:

Δεν αρκεί να ξέρεις τους κώδικες και τα προγράμματα. Αν βέβαια μάθεις κώδικα πολύ καλά μπορείς να κάνεις web development. Για web design χρειάζονται και γνώσεις γραφιστικής ώστε το αποτέλεσμα να είναι όμορφο και να περνάει το σωστό μήνυμα για το target group. Τα χρήματα ποικίλουν τρομερά, υπάρχουν sites για τα οποία θα πάρεις 500 ευρώ και sites απο τα οποία μπορείς να έχεις κέρδος χιλιάδες ευρώ (και να χρειαστεί να απασχολήσείς και κάποιο εξωτερικό συνεργάτη).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 15-07-06 στις 20:25.
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 23:51, 15-07-06:

Για ένα απλό site συνήθως πόσο καιρό σου πέρνει να το φτιάξεις? Και πόσες ώρες κάθε μέρα δουλεύεις?

Επίσης με τους πελάτες πως επικοινωνείς? Είναι εύκολο, δύσκολο?
Σου λένε αυτοί ας πούμε τι θέλουν?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:29, 16-07-06:

Στο ελευθερο επάγγελμα δεν υπάρχουν ώρες ανα ημέρα... Όταν έχω όρεξη μπορέι να δουλέψω και 12 ώρες τη μέρα, όταν δεν έχω μπορεί και να μην το πιάσω γιατί και να το έπιανα κακό θα έκανα αν δεν είμαι σε διάθεση και δεν έχω έμπνευση.
Ενδεικτικά σήμερα πήρα μια δουλειά απο την οποία θα κερδίσω 1300 ευρώ και θα μου πάρει κάπου 2 εβδομάδες με 6-7 ώρες δουλειά τη μέρα πολύ χονδρικά (υπολογίζοντας οτι θα δουλεύω κάθε μέρα, ναι και τις κυριακές). Μπορεί βέβαια να πέφτω και πολύ έξω, αφενός μεν γιατί ποτέ δεν δουλεύω τις ίδιες ώρες κάθε μέρα, αφετέρου γιατί ως γνωστόν το 90% ενός project σου παίρνει το 90% του χρόνου που υπολόγισες και το υπόλοιπο 10% άλλο 90% αυτού του χρόνου
Επίσης παίζει πολύ και η έμπνευση που θα έχεις. Μπορεί να σου ρθει ένα καλό concept αμέσως, μπορέι να παλεύεις μέρες το brainstorming και να κάνεις σχέδια που απορρίπτεις μόνη σου.
Όσο για τους πελάτες, ελάχιστοι ξέρουν τι θέλουν πολύ καλά, οπότε πρέπει συνήθως να τους τα βγάζεις με το τσιγκέλι, κάνοντας τους ερωτήσεις για να καταλάβεις και πόσο πρέπει να κοστολογήσεις. Με τον καιρό θα χρειάζεσαι όλο και λιγότερες ερωτήσεις γιατί θα συμπληρώνεις το παζλ ευκολότερα και θα έχεις μεγαλύτερη πείρα στην κοστολόγηση (παρόμοια δουλειά με την σημερινή πριν 6 μήνες μόνο μπορεί να τη χρέωνα και τα μισά! Και να ένιωθα μετά ζώον όταν θα έβλεπα τι δουλειά θέλει). Γενικά στην αρχή όλοι τείνουν να κοστολογούν πολύ χαμηλά, με τον καιρό μπαίνουν στο κλίμα. (αποκτουν και μεγαλύτερη εμπειρία οπότε είναι και λογικό να κοστολογούν παραπάνω)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 16-07-06 στις 03:37.
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 10:07, 16-07-06:

Τους πελάτες πάντως πώς τους βρίσκεις ? Να υποθέσω ότι έχεις και συνεργάτη?

Η μήπως δεν έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο ακόμα? Αναλαμβάνεις πάντα και

την ανανέωση του site?

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:15, 17-07-06:

Τους πελάτες συνήθως μέσω ίντερνετ τους βρίσκω μιας και είμαι αρκετά ενεργή σε διάφορα φόρα, οπότε αν ξέρουν με τι ασχολούμαι και χρειαστούν κάποιο site για παράδειγμα, αντί να ψάχνουν για αγνώστους έρχονται σε μένα που με ξέρουν κάαπως.
Συνεργάτη στάνταρ δεν έχω αλλά πχ αν πάρω μια δουλειά που αιωρείται εδώ και κάτι μήνες, αρκετά μεγάλη (σύνολο θα πληρωθώ 7000) θα δώσω το προγραμματιστικό κομμάτι σε developer μιας και αφενός μεν τον θεωρώ αγγαροδουλειά τον ΤΟΣΟ προγραμματισμό, αφετέρου αυτός ξέρει καλύτερα μιας και ασχολείται ΜΟΝΟ με αυτό. Οπότε θα μου φύγουν 2000-3000 αλλά θα έχω κέρδος 4000-5000 με ελάχιστη δουλειά. Πάντως μόνιμο συνεργάτη δεν θα ήθελα να έχω με την έννοια να έχουμε κοινή επιχείρηση...
Για την ανανέωση δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής, πάντως σίγουρα αναλαμβάνω το support για κανα χρόνο μετά (άλλωστε αν έχει bug το site, ο πελάτης φταίει; Όχι βέβαια)

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:42, 23-10-06:

Λοιπόν, χρειάζομαι τη συμβουλή σας, σκέπτομαι εκτός από τα ιδιαίτερα που κάνω, να βρω και μια δουλειά τετράωρη. Έχω σκεφτεί για υπάλληλος γραφείου, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς θα είναι η δουλειά. Έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα να μου πει?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:10, 24-10-06:

Πως ακριβώς το θέτεις το
Έχω σκεφτεί για υπάλληλος γραφείου, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς θα είναι η δουλειά

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 08:13, 24-10-06:

Εννοώ οτι δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνω εκεί που θα είμαι. Θα κάνω κάτι στον υπολογιστή ή θα με βάζουνε να παίρνω τηλέφωνα και να προωθώ ενα προιόν πχ?
Γενικά έχει κάνει κάποιος αυτή τη δουλειά?

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:05, 24-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Εννοώ οτι δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνω εκεί που θα είμαι. Θα κάνω κάτι στον υπολογιστή ή θα με βάζουνε να παίρνω τηλέφωνα και να προωθώ ενα προιόν πχ?
Γενικά έχει κάνει κάποιος αυτή τη δουλειά?
Αναλογα σε τι εταιρια θα απευθυνθεις και τι ποστο θελει να καλυψει αυτη.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:21, 24-10-06:

Μα αυτό σε ρωτάω. πχ δουλειά γραφείου είναι η δική μου σαν προγραμματιστής και πρακτικά δουλειά γραφείου είναι μιας τηλεφωνήτριας ή γραμματέας.

Εξαρτάται συνεπώς για το τι ψάχνεις ή τι θα βρεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:13, 24-10-06:

αν αναφέρεσαι στις αγγελίες που ζητούν "υπάλληλο γραφείου" θα πρέπει κάθε φορά να ρωτάς σε τι αναφέρεται η θέση....

μπορεί να αφορά από καταχωρήσεις σε υπολογιστή και εύκολα λογιστικά προγράμματα ή μπορεί να είναι κάτι άλλο....
Τηλεφωνήτρια συνήθως όχι... το λένε πιο καθαρα...

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 16:35, 13-11-07:

παιδακια.. ενδιαφερομαι για 4ωρη δουλεια αλλα χωρις ενσημα κτλ γιατι ειμαι ηδη ασφαλισμενη.. τι μπορω να κανω;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 17:36, 13-11-07:

και επειδή είσαι ήδη ασφαλισμένη? γιατί να μην πάρεις κι άλλα ένσημα δηλαδίς?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 09:04, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
και επειδή είσαι ήδη ασφαλισμένη? γιατί να μην πάρεις κι άλλα ένσημα δηλαδίς?
δεν ειναι παρανομο να εισαι διπλοασφαλισμενος; καλο αυτο..
δλδ σαν να λεμε μπορω να κανω αλλη μια δουλεια με κανονικη προσληψη;;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:48, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
δεν ειναι παρανομο να εισαι διπλοασφαλισμενος;
Από τα ελάχιστα που ξέρω (από καμιά εκπομπή το Αυτιά δηλαδή ) είναι ότι μπορεί να 'χεις προβλήματα στις "μεταφορές" ενσήμων από διαφορετικά ταμεία.

Αλλά δεν ξέρω απολύτως τίποτα γι' αυτά, οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:17, 14-11-07:

μα στο ίδιο ταμείο (ΙΚΑ) θα είσαι ασφαλισμένη! όσοι κάνουν 2 δουλειές δηλαδή, είναι παράνομοι?

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

H evouli έγραψε στις 12:10, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μα στο ίδιο ταμείο (ΙΚΑ) θα είσαι ασφαλισμένη! όσοι κάνουν 2 δουλειές δηλαδή, είναι παράνομοι?
ναι, για να λεμε την αληθεια, ετσι νομιζα.. δλδ οχι οτι ειναι παρανομοι απλα οτι τα λεφτα της 2ης δουλειας ειναι μαυρα..

ενδιαφερον παντως.. θα το ψαξω..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους