Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι για έξτρα εισόδημα

Καλικατζαρος (αυτο σε συνδοιασμο με τις σπουδες μου & την ηλικια μου περιοριζει την αναζητηση μου στα 3 ατομα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καλικατζαρος
Ο αυτο σε συνδοιασμο με τις σπουδες μου & την ηλικια μου περιοριζει την αναζητηση μου στα 3 ατομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Καλικατζαρος έγραψε στις 10:06, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
παιδακια.. ενδιαφερομαι για 4ωρη δουλεια αλλα χωρις ενσημα κτλ γιατι ειμαι ηδη ασφαλισμενη.. τι μπορω να κανω;;

Πιγαινε στο ΑΒ Βασιλοπουλο στο μαρουσι και ζητα τον διευθηντη.Πες του οτι πηγες για 4ωρη ταμειας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:53, 20-11-07:

Το Ευούλι μένει Σαλόνικα, Καλικάντζαρε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:34, 20-11-07:

παιδακια.. ενδιαφερομαι για 4ωρη δουλεια αλλα χωρις ενσημα κτλ γιατι ειμαι ηδη ασφαλισμενη.. τι μπορω να κανω;;

κοίτα... βασικά όπου πας και πεις ότι δε θες ένσημα θα τρίβουν τα χέρια τους
αλλά δεν είναι παράνομο να έχεις διπλά ένσημα αν σου βάζουν δύο εταιρίες ένσημα.
Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι απαγορεύεται να έχουν δεύτερη δουλειά για να μην είναι... διπλοθεσίτες
πάντως οι part time δουλειές που είναι σχετικά εύκολες είναι
  • ταμείας σούπερ μάρκετ
  • delivery σε σουβλακερί, πιτσερία κλπ
  • αν είσαι ομορφούλα, προώθηση προϊόντων σε σούπερ μάρκετ
  • διανομή φυλλαδίων
καλή περίπτωση αλλά δύσκολο να σου κάτσει είναι το να κρατάς κανένα παιδάκι ή να το διαβάζεις

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 15:16, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
κοίτα... βασικά όπου πας και πεις ότι δε θες ένσημα θα τρίβουν τα χέρια τους
αλλά δεν είναι παράνομο να έχεις διπλά ένσημα αν σου βάζουν δύο εταιρίες ένσημα.
Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι απαγορεύεται να έχουν δεύτερη δουλειά για να μην είναι... διπλοθεσίτες
πάντως οι part time δουλειές που είναι σχετικά εύκολες είναι
  • ταμείας σούπερ μάρκετ
  • delivery σε σουβλακερί, πιτσερία κλπ
  • αν είσαι ομορφούλα, προώθηση προϊόντων σε σούπερ μάρκετ
  • διανομή φυλλαδίων
καλή περίπτωση αλλά δύσκολο να σου κάτσει είναι το να κρατάς κανένα παιδάκι ή να το διαβάζεις
thanx κουέ μου.. κι εγω πιο πολυ για τιποτα ταμιας ή σε κανενα φωτοτυπάδικο προσανατολιζομουν..
ωστοσο, εκανα μια ψιλο-ερευνα και βρηκα οτι υπαρχει νομος που απαγορευει την δευτερη εργασια (ειτε με ενσημα ειτε -φυσικα- χωρις) και αναρωτιεμαι αν θα το ρισκαρε καποιος εργοδοτης να με παρει χωρις ενσημα..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:27, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
μου λες σε ποια ακριβς κατηγορια ανηκουν οι γιατροι του ικα που δουλευουν,κλασσικα, στο ικα τα πρωινα και στα ΝΟΜΙΜΑ ιατρεια τους το απογευμα?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:31, 21-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
μου λες σε ποια ακριβς κατηγορια ανηκουν οι γιατροι του ικα που δουλευουν,κλασσικα, στο ικα τα πρωινα και στα ΝΟΜΙΜΑ ιατρεια τους το απογευμα?
Νομίζω ότι στο ιατρείο τους είναι σαν ελεύθεροι επαγγελματίες. Καμία σχέση με το δημόσιο.

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 17:44, 25-11-07:

ωστοσο, εκανα μια ψιλο-ερευνα και βρηκα οτι υπαρχει νομος που απαγορευει την δευτερη εργασια (ειτε με ενσημα ειτε -φυσικα- χωρις) και αναρωτιεμαι αν θα το ρισκαρε καποιος εργοδοτης να με παρει χωρις ενσημα..
Φυσικά κι επιτρέπεται να δουλεύεις νόμιμα σε 2 δουλειές. Και εννοείται να σου βάζουν ένσημα και στις 2.

Για παράδειγμα μπορείς να έχεις μια κύρια εργασία όπου σου βάζουν 25 ένσημα το μήνα και μια μερικής απασχόλησης που σου βάζουν 12-13 τον ίδιο μήνα. Όμως στον υπολογισμό των συντάξιμων ενσήμων δεν μπορούν να προσμετρήσουν περισσότερα από 25. Αν πάλι στη μία δουλειά είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και στην άλλη στο ΤΕΒΕ το μόνο επιπλέον που πρέπει να κάνεις είναι να διαλέξεις από που θες να σου παρέχεται η ιατροφαρμακευτική κάλυψη.

Γράφω τα παραπάνω από προσωπική μου εμπειρία.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:30, 26-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Νομίζω ότι στο ιατρείο τους είναι σαν ελεύθεροι επαγγελματίες. Καμία σχέση με το δημόσιο.
δλδ κι ενας ορθοπεδικος σε νοσοκομειο (ακα δημοσιος υπαλληλος) μπορει να εχει και ορθοπεδικο ιατρειο (ακα ελευθερος επαγγελματιας).

τοτε γιατι σε ΟΛΟΥΣ τους συναδελφους φυσικοθεραπευτες που δουλευουν σε νοσοκομειο εχει απαγορευθει (φανταζομαι οχι μονο σε αυτους, αλλα εγω με αυτους προφανως μιλαω περισσοτερο, οποτε για αυτους μιλαω) να δουλευουν και στο νοσοκομειο και να εχουν και δικο τους κεντρο αποκαταστασης, σαν ελευθεροι επαγγελματιες?

ειλικρινα δεν το καταλαβαινω καθολου...

δλδ πως το εξηξεις αυτο!? σιγουρα δεν κανεις λαθος?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 19:04, 26-11-07:

είπα "νομίζω", δε κόβω και το αριστερό μου χέρι (κι είμαι κι αριστερόχειρ, ο-ποία θυσία).
έχω επίσης τη εντύπωση ότι ο φυσικοθεραπευτής δε θεωρείται γιατρός (?), οπότε μπορεί να ισχύουν διαφορετικά θεσμικά πλαίσια για αυτούς.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 19:12, 26-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
είπα "νομίζω", δε κόβω και το αριστερό μου χέρι (κι είμαι κι αριστερόχειρ, ο-ποία θυσία).
έχω επίσης τη εντύπωση ότι ο φυσικοθεραπευτής δε θεωρείται γιατρός (?), οπότε μπορεί να ισχύουν διαφορετικά θεσμικά πλαίσια για αυτούς.

λολ!!

οχι, δε θεωρειται γιατρος...
αλλα τι διαφορετικο πλαισιο μου λες... ακομα και να ισχυει κατι διαφορετικο, θα ειναι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟ καθοτι οι φ-π ειναι αυτοι που μπορουν να "τραβηξουν" πελατες απο νοσοκομειο, πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε γιατρο!

πσ. και για να μη μιλαω μονο για νοσοκομειο, που ο χωρος ειναι ετσι κι αλλιως πιο "ευαισθητος"..
και σε ΤΕΙ οι καθηγητες, εκτος των ωρων εργασιας τους απασχολουνται στα ιατρεια τους / κεντρα αποκαταστασης σαν ελευθεροι επαγγελματιες...

τελοσπαντων, αν καποιος (αραγεςςς ποιοοοος?) ασχολειται λιγο πιο πολυ με τα νομικα, ας μας απαντησει! μη κοψουμε και το χερι της ντουντουνας και πως θα πιανει το μπεμπε μετααα!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:29, 28-11-07:

Εγώ δεν έχω ιδέα πάντως (νομίζω η σπόντα σε μένα πήγαινε, γι' αυτό πετάχτηκα )

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:38, 28-11-07:

Νομίζω πως μόνο οι γιατροί μπορούν να εργάζονται και στο νοσοκομείο και σε ιατρείο και όχι το υπόλοιπο προσωπικό. Αλλά όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, όταν μιλάμε για ιδιωτικό τομέα ο καθένας μπορεί να δουλεύει σε όσες δουλειές θέλει. Και φυσικά αν είσαι φυσιοθεραπευτής ας πούμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο, εννοείται μπορείς να έχεις γραφείο. Οι περιορισμοί ισχύουν μόνο για το Δημόσιο.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 18:29, 28-11-07:

μαλιστα... ενδιαφερον ακουγεται.

καθηγητες μου στο τει (δλδ δημοσιοι υπαλληλοι) ηταν ΚΑΙ υπαλληλοι σε γνωστο μεγαλο δημοσιο νοσοκομειο της αθηνας (λιγοι ομως,αλλα υπαρκτοι) και καποιοι αλλοι(η μεγαλη πλειοψηφια) διατηρουσαν κεντρο αποκαταστασης.

ειλικρινα δεν καταλαβαινω..

(πσ. ναι καγι για σενα πηγαινε!!)

Παράθεση

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BAD MAIPH
H BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H BAD MAIPH έγραψε στις 15:54, 21-12-07:

καλησπερα, ενδιαφερομαι για δουλεια στο σπιτι. εχω παει σε μερικες απο τις αγγελιες π.χ εικονες,αλλα μου ζηταγαν πρωτα να τους πουλησω το στοκ που ειχανε(δηλαδη να τους εδεινα 100 ευρω) και μετα θα εφιαχνα καποιες εικονες θα κοιταζαν αμα τους αρεσαν και μετα θα μου εδειναν τη δουλεια. με μια λεξη πικρα.
αν ειχα 100 ευρω θα εψαχνα δουλεια που να πληρωνετε με το κομματι;
αν εχετε κατι υποψην σας να μου το πειτε. καιγομαι για λεφτα!! help

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:01, 21-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από MAIPH
καλησπερα, ενδιαφερομαι για δουλεια στο σπιτι. εχω παει σε μερικες απο τις αγγελιες π.χ εικονες,αλλα μου ζηταγαν πρωτα να τους πουλησω το στοκ που ειχανε(δηλαδη να τους εδεινα 100 ευρω) και μετα θα εφιαχνα καποιες εικονες θα κοιταζαν αμα τους αρεσαν και μετα θα μου εδειναν τη δουλεια. με μια λεξη πικρα.
αν ειχα 100 ευρω θα εψαχνα δουλεια που να πληρωνετε με το κομματι;
αν εχετε κατι υποψην σας να μου το πειτε. καιγομαι για λεφτα!! help
οι δουλειές στο σπίτι είναι όλες έτσι...
πρώτα τους πληρώνεις και μετά αν τα πας καλά σε πληρώνουν
βασικά ουσιαστικά είναι μια καλοστημένη κομπίνα για να πουλάνε τα προϊόντα τους
το ενδεχόμενο να πας κάπου εκτός σπιτιού για part time δεν παίζει?

Επίσης.... δοκίμασε στην ιστοσελίδα της Pizza Dominos (http://www.dominos.gr/).... αν θυμάμαι καλά ζητάνε κόσμο για τηλεφωνικό κέντρο απ το σπίτι τους... δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτό το κόλπο όμως.

Παράθεση

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BAD MAIPH
H BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H BAD MAIPH έγραψε στις 16:09, 21-12-07:

ευχαριστω πολυ,Κακή Επιρροή. Θα κοιταξω το site που μου ειπες, το κακο ειναι πως δεν μπορω να λειπω απο το σπιτι και γιαυτο δεν μπορω να παω σε μια part time δουλεια. ευχαριστω.

Παράθεση

gul_lo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gul_lo
Ο gul_lo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O gul_lo έγραψε στις 18:15, 06-05-08:

γεια! ψάχνω για δουλειά στο σπίτι [ουσιαστικά έξτρα χρήματα] έχεις κανείς καμιά ιδέα για τον τρόπο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 18:18, 06-05-08:

www.futurework.gr

{τουλαχιστον ετσι λενε}

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

akis_pin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akis_pin
H akis_pin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H akis_pin έγραψε στις 18:19, 06-05-08:

και μένα θα με ενδιέφερε κάτι εξτρά! Αν γνωρίζεται κάτι θα με ενδιέφερε!

Παράθεση

gul_lo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gul_lo
Ο gul_lo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O gul_lo έγραψε στις 18:21, 06-05-08:

οκ ευχαριστώ χεσούς! θα το ψάξω... όποιος άλλος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει...

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 17:34, 13-12-11:

παιδιά είμαι φοιτητής και χρειάζομαι ένα extra εισόδημα! υποψιάζεσται τίποτα; για δουλειά στο σπίτι πάντα! δεν έχω πρόβλημα να κάτσω να διαβάσω πρώτα πριν δουλέψω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:54, 13-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από shark.0wNz
παιδιά είμαι φοιτητής και χρειάζομαι ένα extra εισόδημα! υποψιάζεσται τίποτα; για δουλειά στο σπίτι πάντα! δεν έχω πρόβλημα να κάτσω να διαβάσω πρώτα πριν δουλέψω!

Να ρε συ, αυτό το Forrex, Frontex ( ? ) που πήγε ο Πατρεύς. Διαφημίζεται στα μπάννερς στο στέκι. Κάνε κλικ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

shark.0wNz (Jimakos R)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shark.0wNz
Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O shark.0wNz mechanic έγραψε στις 17:24, 14-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Να ρε συ, αυτό το Forrex, Frontex ( ? ) που πήγε ο Πατρεύς. Διαφημίζεται στα μπάννερς στο στέκι. Κάνε κλικ.
ρε ρεμπεξε..δεν θέλω να σε κουράσω..αλλά πλιζ για δώσε καμιά πληροφορία γιατί ούτε τον τύπο ξέρω ούτε την εταιρία βρίσκω στο νετ

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:07, 23-01-13:

Εγώ πάντως κατά καιρούς είχα ανάγκη να μου κάνει κάποιος dog sitting. Πολλές φορές έπρεπε να φύγω για λίγες μέρες και δεν μπορούσε κανείς να μου κρατήσει τα σκυλιά. Οπότε τα πήγαινα σε ξενοδοχείο σκύλων.
Θα ήθελα να έχω ένα άτομο stand by (κανένας φοιτητής/τρια) σε περίπτωση που τον χρειαστώ.
Εννοείται ότι θα περνούσε από ιερά εξέταση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:49, 23-01-13:

Αυτες οι δουλεις δυστιχος ειναι τετοιες που μπορει να υπαρχουν παραπολλα ατομα προθυμα να την κανουν την δουλεια αλλα δεν θα τους βρεις και δεν θα σε βρουν... Δεν υπαρχει καποιο δικτυο που να προωθει κατι τετοιο... το πολυ-πολυ να βαλει κανεις μια αγγελια σε ενα σχετικο site οτι αναλαμβανει να το κανει, αλλα ποσοι θα το δουν κιολας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:17, 23-01-13:

Αυτό είναι το θέμα, για να κάνεις δουλειά από το σπίτι ή που θα ξέρεις καλά κάτι (π.χ. προγραμματιστής, γραφίστας, κλπ) ή που θα παρέχεις μια απλή υπηρεσία, την οποία όμως μόνο σε γνωστούς μπορείς να την διαφημίσεις (babysitting, σιδέρωμα, κ.α.)
Υπάρχουν και κάτι περιπτώσεις που μπορείς να αυξήσεις τα έσοδα της κανονικής σου δουλειάς με έξτρα δουλειά στο σπίτι, αλλά αυτό είναι λίγο σπάνιο (π.χ. ξέρω έναν μπουφετζή που φτιάχνει γλυκά σπίτι του και τα πουλάει στην καφετέρια που δουλεύει). Πόσοι όμως μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:44, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αυτες οι δουλεις δυστιχος ειναι τετοιες που μπορει να υπαρχουν παραπολλα ατομα προθυμα να την κανουν την δουλεια αλλα δεν θα τους βρεις και δεν θα σε βρουν... Δεν υπαρχει καποιο δικτυο που να προωθει κατι τετοιο... το πολυ-πολυ να βαλει κανεις μια αγγελια σε ενα σχετικο site οτι αναλαμβανει να το κανει, αλλα ποσοι θα το δουν κιολας;
Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ για να δω τι ανταπόκριση θα είχε. Στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές ιστοσελίδες με φιλοζωικά θέματα που θα μπορούσες να βάλεις μια τέτοια αγγελία. Κάποιος που τον ενδιαφέρει το θέμα και μπαίνει σε τέτοιου είδους ιστοσελίδες θα μπορούσε να πέσει σε μια τέτοια αγγελία.
Μπορείς ακόμα να βάλεις αγγελία και σε κτηνιατρεία, αν το επιτρέπει ο κτηνίατρος. Τόσος κόσμος μπαινοβγαίνει εκεί μέσα που έχει παρόμοιο θέμα με εμένα και ίσως τους ενδιέφερε.
Έχω ακούσει, επίσης, περίπτωσεις ατόμων που φιλοξενούν σκυλάκια- γατάκια στο σπίτι τους έναντι αμοιβής . Βασική προυπόθεση, όμως, είναι το άτομο αυτό που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με κάτι ανάλογο να έχει κάποια εμπειρία από σκυλιά και φυσικά να είναι φιλόζωος. Διαφορετικά και ο ίδιος θα ζορίζεται και αν τυχόν πάθει κάτι κανένας σκύλος... τη γάμησε (τουλάχιστον αν ήταν ο δικός μου).
Συνοπτικά, αυτό το πρότζεκτ πιστεύω θα είχε επιτυχία αν το άτομο που θα ήθελε να ασχοληθεί με αυτό είχε τα εξής προσόντα:
1)να έχει χώρο (όχι απαραίτητα αυλή)
2)να έχει νορμάλ γείτονες (για να μην ακούει παράπονα)
3)να εμπνέει εμπιστοσύνη (πολύ βασικό)
4)να έχει πείρα (επίσης πολύ βασικό)
5)και φυσικά χαμηλές τιμές ώστε να ποντάρει στην "κατανάλωση"

Σημ: Εννοείται ότι δε θα φιλοξενεί πολλά ζώα την ίδια φορά. Μέχρι δύο το πολύ. Γιατί αλλιώς το σπίτι θα μετατραπεί σε στάβλο και δεύτερον δε θα μπορεί να τα φροντίζει αν είναι περισσότερα.

Επίσης καλό θα ήταν να είχε την ευελιξία να προσέχει σκύλους και στο χώρο του ιδιοκτήτη, γιατί κάποια σκυλιά είναι απροσάρμοστα στην αλλαγή περιβάλλοντος. Όχι για πολλές μέρες. Κανά διήμερο, πχ κάποιο ΣΚ.

Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει όπως γίνεται με τα ιδιαίτερα μαθήματα. Από στόμα σε στόμα μπορείς να φτιάξεις μια "πελατεία" και όσο πιο καλά κάνεις τη δουλειά σου τόσο καλύτερες συστάσεις θα έχεις.
Μπορεί να ακούγεται κάτι τρομακτικό αυτό που προτείνω αλλά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Εξαρτάται τι σκύλος θα σου πετύχει και τι χαρακτήρα θα έχει. Συνήθως οι περισσότεροι έχουν μικρόσωμα και σχετικά βολικά σκυλιά. Τα λεγόμενα "σαλονιού".
Αλλά ξανατονίζω ότι κάτι τέτοια πιάνουν μόνο αν έχεις χαμηλές τιμές. Έτσι θα τον ξαναπροτιμήσουν και θα τον προτείνουν και σε άλλους.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 01:19, 24-01-13:

Α και κάτι άσχετο που σκέφτηκα για έξτρα χαρτζιλίκι αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρη για αυτό. Γίνονται διάφορα σεμινάρια ή κάτι τέτοιο από τα οποία μπορείς να πάρεις κάποιο χαρτί ώστε να είσαι διαιτητής σε διάφορους αθλητικούς αγώνες.
Πχ μπάντμιτον , καλαθοσφαίρισης, τένις κτλ. Και πληρώνεσαι ανά αγώνα.
Νομίζω κάποιος γνωστός μου το είχε κάνει κάποτε, που δεν είχε καμία σχέση με τον αθλητικό χώρο, και μου το είχε πει. Αλλά δε θυμάμαι καθόλου τώρα λεπτομέρειες. Πάντως θυμάμαι ότι ανάλογα το άθλημα πχ μπάντμιτον σε φώναζαν πολύ συχνά, γιατί υπήρχε έλλειψη από διαιτητές στο συγκεκριμένο άθλημα και δεν έβρισκαν κανέναν άλλον.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:56, 24-01-13:

Nαι, αλλά αυτά δεν είναι πλέον δουλειές από το σπίτι.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:52, 31-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από shark.0wNz
ρε ρεμπεξε..δεν θέλω να σε κουράσω..αλλά πλιζ για δώσε καμιά πληροφορία γιατί ούτε τον τύπο ξέρω ούτε την εταιρία βρίσκω στο νετ
Το Forex δεν είναι δουλειά, τυχερό παιχνίδι είναι. Σαν να λες πως θα παίζεις στο καζίνο για επάγγελμα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:01, 31-01-13:

Χμμμμ φαντάζομαι πως για έξτρα εισόδημα θα πρότεινα τις μεταφράσεις. Το κάνεις σπίτι, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας υπολογιστής, είναι μαύρα χρήματα και μπορείς να βγάλεις αρκετά από αυτό.

Εγώ αυτό θα έκανα αν παρουσιαζόταν η ανάγκη.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:16, 31-01-13:

Δεν είναι τόσο εύκολο πλέον, υπάρχουν πολλοί που μπορούν να κάνουν αυτή την δουλειά και είναι δύσκολο να βρεις. Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή και ήθελαν να τους μεταφράσω ένα μεγάλο κείμενο δωρεάν για να δουν την δουλειά μου. Που λες με απέρριψαν επειδή λέει είχα ξεχάσει να βάλω κάτι τόνους! Και μετά σκέφτηκα πως μια χαρά τους έκατσε, πήραν μια τζάμπα μετάφραση και απλά χάλασαν -πόσο?- 10 δευτερόλεπτα για να βάλουν τους 2-3 τόνους που ξέχασα? Ε, αμα κάνουν αυτό συνέχεια, παίρνουν τζάμπα μεταφράσεις και κάνουν την δουλειά τους με μηδέν λειρουργικά έξοδα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:19, 31-01-13:

Christinelle μου νομίζω ότι έπεσσες σε απατεώνες.
Εγώ το χω κάνει, μου ζήτησαν δοκιμαστικά 5 γραμμές, και με ξαναζήτησαν κι άλλες φορές.
(Απλά τους παρέπεμψα αλλού επειδή δεν προλάβαινα).
Α. Εσένα θα συστήσω την άλλη φορά.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 16:36, 31-01-13:

Ωραία. Πώς τους προσεγγίζεις? Τι κείμενα μεταφράζεις βασικά, τι δουλειά κάνουν οι τύποι ας πούμε? Πού τους βρίσκεις?

I want to know. For reasons.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:48, 31-01-13:

Πολύ πιθανό, πάει καιρός από τότε και δεν θυμάμαι καν πως τους έλεγαν για να δω την τύχη τους σήμερα. Πάντως η κοπέλα που μου τους σύστησε, επέμενε πως είχε πληρωθεί κανονικά. Ισως να ξεκίνησαν σωστά, να μάζεψαν μεγάλο ενδιαφέρον, το γύρισαν αργότερα, έκαναν την αρπαχτή τους και γειά σας.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:49, 31-01-13:

Χμμμμμμμμ ας πούμε πας σε εταιρείες που ξέρεις ότι θα χρειάζονται μεταφάσεις, και δίνεις ένα βιογραφικό. Τέτοιες εταιρείες θα μπορούσαν να είναι εταιρείες πνευματικής ιδιοκτησίας κτλ.

Εξετάζεις την τιμή που κυκλοφορεί στην αγορά, και προτείνεις κάτι λιγότερο.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,041 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 01:17, 01-02-13:

Μμμ, θα 'ναι πιο ζόρικο τότε. Κι έτυχε να το συζητάω προχθές.

Anw, I'll post any progress here.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:38, 01-02-13:

Καλή επιτυχία..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:24, 04-02-13:

Όσοι εχετε ασχοληθεί με μετάφραση, πόσο θα κοστολογούσατε μεταφραση βιβλίου 300 λέξεων χωρίς ορολογία;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:33, 04-02-13:

Από ποια γλώσσα?
Ο πελάτης είναι από το εξωτερικό ή Έλληνας?
(Ρωτάω γιατί στη δουλειά πληρώνουμε διαφορετικά, ανάλογα με αυτά τα δύο κριτήρια).

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:01, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Από ποια γλώσσα?
Ο πελάτης είναι από το εξωτερικό ή Έλληνας?
(Ρωτάω γιατί στη δουλειά πληρώνουμε διαφορετικά, ανάλογα με αυτά τα δύο κριτήρια).
Απο αγγλική σε ελληνική και είναι Ελληνας

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:07, 04-02-13:

Nαι, για πείτε από περιέργεια πόσο χρεώνεται κάτι τέτοιο...να δούμε αν αξίζει κιόλας.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:14, 04-02-13:

Εδώ που δουλεύω, δίνουμε στην μεταφράστρια 3 λεπτά / λέξη του Ελληνικού κειμένου.
Οι Ελληνικές λέξεις βγαίνουν περισσότερες από το Αγγλικό κείμενο.
Όμως στους πελάτες του εξωτερικού, χρεώνουμε τα 5 πλάσια!
Δηλαδή λεμε ότι η μετάφραση κόστισε 500 ευρώ και τόσα μας δίνουν, όμως η μεταφράστρια βάσει συμφωνίας παίρνει 100 ευρώ.
Οπότε, αν εσύ γνωρίσεις κατευθείαν τον πελάτη του εξωτερικού βγάζεις πολλά λεφτά.
Αν γνωρίσεις εμάς, να ξέρις ότι θα πάρεις λίγα αλλά εμείς θα βγάλουμε περισσότερα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:15, 04-02-13:

Όσοι έχουν τελειώσει ιατρική ένας τρόπος για γρήγορα χρήματα είναι να είσαι ως ιατρός σε αγώνες ερασιτεχνικού επιπέδου ή επαγγελματικού (σε ομάδες δηλαδή που δεν έχουν μόνιμο ιατρικό team) απαγορεύεται νομικά να γίνει επίσημο αθλητικό παιχνίδι χωρίς παρουσία ιατρού.

Ο μισθός είναι από 50 ευρώ ενώ μπορείς να φτάσει 200 ανά παιχνίδι

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:22, 04-02-13:

Δεν νομίζω οι γιατροί να ανήκουν στις ομάδες που έχουν ανάγκη έξτρα εισόδημα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:25, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Aναφέρομαι κυρίως σε τελειόφοιτους ιατρικής που δεν έχει αρχίσει ακόμα αγροτικό και περιμένει αναμονη συνεπώς ανοίκουν σε αυτή την ομάδα.

Επίσης ο μισθός ενός ειδικευόμενου είναι πλέον περίπου 1100 οπότε και ο ειδικευόμενος μπορεί να θέλει εξτρα χρήματα

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:25, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Δεν είπε για γιατρούς, είπε για αυτούς που τελείωσαν την ιατρική.
Από την στιγμή που αποφοιτάς μέχρι να πάρεις την ειδικότητα μπορεί να περάσουν 2+ χρόνια. Κάπως πρέπει να ζήσεις στο μεσοδιάστημα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:29, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εδώ που δουλεύω, δίνουμε στην μεταφράστρια 3 λεπτά / λέξη του Ελληνικού κειμένου.
Οι Ελληνικές λέξεις βγαίνουν περισσότερες από το Αγγλικό κείμενο.
Όμως στους πελάτες του εξωτερικού, χρεώνουμε τα 5 πλάσια!
Δηλαδή λεμε ότι η μετάφραση κόστισε 500 ευρώ και τόσα μας δίνουν, όμως η μεταφράστρια βάσει συμφωνίας παίρνει 100 ευρώ.
Οπότε, αν εσύ γνωρίσεις κατευθείαν τον πελάτη του εξωτερικού βγάζεις πολλά λεφτά.
Αν γνωρίσεις εμάς, να ξέρις ότι θα πάρεις λίγα αλλά εμείς θα βγάλουμε περισσότερα.
Εφόσον είναι βιβλίο δε θα ήταν προτιμότερο να κοστολογείται η σελίδα;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:32, 04-02-13:

Ναι αλλά πόσες σελίδες θα βγει, εξαρτάται από το διάστιχο, από τη γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς, κτλ κτλ. Από διάφορα. Άρα μπορείς με τον τρόπο σου, να αυξήσεις τις σελίδες.

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω, μπορεί στα βιβλία να πηγαίνει με τη σελίδα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:33, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Aναφέρομαι κυρίως σε τελειόφοιτους ιατρικής που δεν έχει αρχίσει ακόμα αγροτικό και περιμένει αναμονη συνεπώς ανοίκουν σε αυτή την ομάδα.

Επίσης ο μισθός ενός ειδικευόμενου είναι πλέον περίπου 1100 οπότε και ο ειδικευόμενος μπορεί να θέλει εξτρα χρήματα
Χμμ, και πάλι δεν συγκινούμαι. Ο μισθός στο δικό μου επάγγελμα είναι πλέον 500 ευρώ, τα οποία πολλοί δεν παίρνουν καν γιατί δεν υπάρχουν θέσεις. Τέλος πάντων, σταματάω με τις ζήλιες εδώ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους