Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εξωπραγματικές εμπειρίες-Μύθοι ή πραγματικότητα;

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 01:54, 28-06-06:

Βιώσατε ποτέ κάτι έξω από τα συνηθισμένα?κάτι που ξεπερνάει το πραγματικό, αλλά και πάλι δεν είστε σίγουροι αν το ζήσατε(είδατε) ή όχι? Αν ναι, τότε τί ακριβώς συμβαίνει?Υπάρχουν τελικά τα θαυματα, τα οράματα, τα αερικά, τα έξωπραγματικά? Ποια ειναι η γνωμη σας για το θεμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maxnikos
Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 02:19, 28-06-06:

Ναι ισως...αν μιλαμε για το deja vu.Ειναι ισως η ποιο αλλοκοτη εμπειρια που εχουν πολλοι ανθρωποι.
Σε μενα αλλες φορες συμβαινει συχνα αλλες σπανια.
Υ παρχει αραγε καμια εξηγηση γιαυτο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 02:49, 28-06-06:

Τι εννοεις deja vu?

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 02:59, 28-06-06:

Κατι που βλεπεις στο υπνο σου και το ζεις γνωριζοντας τι θα πει καποιος η καποια κινηση που θα κανει.Ετσι λεγεται νομιζω...ας με διορθωσουν

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 03:10, 28-06-06:

Το χω παθει αυτο σε πολυ μικρη ηλικια ειχα δει στον υπνο μου οτι θα με μαλωσει καποια δασκαλα μου για κατι αλλα δε φαινοταν ποιος θα ηταν ο λογος.Την αλλη μερα ημουν πολυ προσεκτικη αλλα ενας φιλος εκανε κατι κι μαλωσαν εμενα εγινε ακριβως αυτο που ειχα δει .ΜΟυ συνεβαινε σαν παιδι αυτο αλλα εχει χρονια να μου συμβει .

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O maxnikos έγραψε στις 03:14, 28-06-06:

Ναι ειναι τελειως κουφο.Εγω το παθαινω συχνα πολλες φορες με λεπτομερια π.χ. να ξερω τι θα μου πει ενας φιλος προτου μιλησει.Freak εεε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxnikos : 28-06-06 στις 03:29.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:39, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από xristinaki
Τι εννοεις deja vu?
deja vu θυμαμαι οτι ειναι οταν νομιζεις μια κατασταση που εζησεις την εχεις ξανα ζησει.

Καποτε που λογω ηλικιας με γοητευε το μεταφυσικο τα ηξερα ... τωρα ... τα εχω ξεχασει

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 08:31, 28-06-06:

Για το deja vu υπάρχει επιστημονική εξήγηση και έχει να κάνει με το κέντρο της μνήμης στον εγκέφαλο, ο οποίος συγχέει την εμπειρία που ζει το άτομο εκείνη τη στιγμή με τις μνήμες του.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:35, 28-06-06:

Faithplus ομως στον χωρο του μεταφυσικου πιανονται π.χ. απο το deja vu και λενε οτι αυτες οι μνημες ειναι απο προηγουμενες ζωες κτλ κτλ ... Αυτο ειναι που μου την δινει ... την τριχα την κανουν τριχια

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 10:01, 28-06-06:

όχι δεν πιστεύω σε τίποτα απ' όλα αυτά εκτός και αν το ένστικτο συγκαταλέγεται στην κατηγορία αυτή..Είμαι διαισθητική σε ένα μεγάλο βαθμό και με φοβίζει αρκετά ώρες ώρες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 28-06-06 στις 10:06.
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 10:15, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Faithplus ομως στον χωρο του μεταφυσικου πιανονται π.χ. απο το deja vu και λενε οτι αυτες οι μνημες ειναι απο προηγουμενες ζωες κτλ κτλ ... Αυτο ειναι που μου την δινει ... την τριχα την κανουν τριχια
Δεν είναι μνήμες από προηγούμενες ζωές.Απλα το μυαλό νομίζει ότι κάτι το έχει ξαναζήσει γιατί κάτι γίνεται με τα ηλεκτρικά κυκλώματα του εγκεφάλου και προβάλλεται η τωρινή εμπειρία και στην περιοχή του εγκεφάλου που ελέγχει τη μνήμη.Δεν υπάρχει κάτι μεταφυσικό σ'όλο αυτό.Τώρα τί θέλουν κάποιοι να νομίζουν είναι δικό τους θέμα, τί να κάνουμε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:54, 28-06-06:

είχα έχω και θα συνεχίσω να έχω (μιας που έχω μάθει πλέον να ζω με αυτές) διάφορες εξω(?)πραγματικές εμπειρίες....
αν σας τις εξιστορίσω θα συμβεί στάνταρ κάτι απ τα παρακάτω...
1. θα μου στείλετε παπά να με ξορκίσει/διαβάσει/κλπ
2. θα με περάσετε για τρελή και θα γελάτε μέχρι μεθαύριο
3. δε θα με πέρνετε πλέον στα σοβαρά

και όχι... δε μιλάω για deja vu...
οπότε ας τα κρατήσω για την πάρτη μου και θα είμαστε ολοι χαρούμενοι

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 17:05, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
3. δε θα με παίρνετε πλέον στα σοβαρά

ποιός σου είπε ότι σε παίρναμε μέχρι τώρα .

πες πες πες πες πες

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 17:14, 28-06-06:

Κουέ ο λαός απαιτεί να πεις.
Έλα πες.Πες κάτι ελαφρύ, δες πως θα το πάρουμε και μετά λες και τα υπόλοιπα.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:25, 28-06-06:

κουε το οτι δεν πιστευω στο μεταφυσικο δεν σημαινει οτι παιρνω για τρελους οσους εζησαν κατι αναλογο. Απλως πιστευω οτι υπαρχει και μια πιο επιστημονικη εξηγιση απο αυτη που λεει το μεταφυσικο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:31, 28-06-06:

χαχαχα οκ θα σας πω αυτό που είναι 1,200...αρκετά ελαφρύ ε?

οκ....κάτι ελαφρύ....
δεν θα σας πω λεπτομέρειες... αλλά....
έχω μια φίλη που ζει Θεσσαλονίκη (Μαρία μου ) την αγαπώ πααααααααρα πολύ!
Η Μαρία λοιπόν έχει μια αδερφή.... η οποία πέρυσι παντρέφτηκε...
Δύο μέρες πριν το γάμο.... "γνωριζα" οτι είναι εγγυος...της το είπα και με κοίταξε σαν ούφο .... ακόμα δεν το ήξερε ούτε η ίδια αλλά ήταν

Εχω άλλο φίλο πολυ αγαπημένο.... είχε κάποιο προσωπικό πρόβλημα.... "γνωριζα" λοιπον οτι πρεπει να κάνει συγκεκριμένες κινησεις για να λύσει το πρόβλημα του γιατι διαφορετικά αυτο θα του δημιουργούσε σύντομα πολύ σοβαρο προβλημα υγειας.
Δυστυχως δε με άκουσε... ναι έχει την "κακιά αρρωστια" την οποία απόκτησε μετά από ένα χρόνο απ την κουβέντα μας...

Η αδερφή του επίσης κάποιο άλλο πρόβλημα..."γνωριζα" τι πρέπει να κάνει κι αυτή για να λύσει το πρόβλημα της οριστικά...με άκουσε... το έλυσε

Κατανοώ ότι κάποιοι μπορεί να πουν... συμπτώσεις... τύχη...
Μόνο που εγώ "γνωρίζω" τέτοια πράγματα γύρω μου καθημερινά...
Τώρα το που πως ποιος "γνωρίζω" δεν θα ήθελα να το κουβεντιάσω

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:33, 28-06-06:

νταξ... έχω δει και το "'ασπρο φως"
ορίστε, πειτε με τώρα παλαβή

βασικά αυτό που λένε έντεχνα οι περισσότεροι είναι... "πιστεύω οτι πιστεύεις ότι το είδες... "

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:37, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
νταξ... έχω δει και το "'ασπρο φως"
ορίστε, πειτε με τώρα παλαβή

βασικά αυτό που λένε έντεχνα οι περισσότεροι είναι... "πιστεύω οτι πιστεύεις ότι το είδες... "

δε σε θεωρώ παλαβή..δεν απορρίπτω αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω..

θα θελες να μας πεις για το άσπρο φως? τι είναι ..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:48, 28-06-06:

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΒΡΕΕΕΕΕΕ ΚΟΥΕΔΙΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!
ΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ!!!!
ΠΕΣ ΠΕΣ ΠΕΣ ΠΕΣ!!!!

εδιτ: Ουγκ, είπε. Πάλι εκτός τόπου και χρόνου είμαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 28-06-06 στις 18:03.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:51, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
δε σε θεωρώ παλαβή..δεν απορρίπτω αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω..

θα θελες να μας πεις για το άσπρο φως? τι είναι ..
εσύ όχι... οι άλλοι όμως?

τες πα....
ας το δείτε ως ανέκδοτο όσοι δεν πιστεύετε ότι μπορεί κάτι να υπάρχει ....

τι είναι το άσπρο φώς.... δεν ξέρω τι είναι.... δεν περιγράφεται....
Η πιο κοντινή περιγραφή που μπορώ να σας δώσω ειναι η εξής...
Ενοιωθα σαν να ήμουν μόνο μάτια... άυλη ύπαρξη... σαν να υπήρχε μέσα σε αυτό το άσπρο μόνο τα μάτια μου, η σκέψη μου.... σαν κάτι άσπρο να υπάρχει μέσα σε άλλο άσπρο...
Δεν διέκρινα αντικειμενα, ουτε άτομα ούτε τίποτα.... ήμουν απλά εκεί και προχωρούσα (που δεν ξέρω) καπου προς τα μέσα....
ένοιωθα να βυθίζομαι σε αυτο το λευκό που με έλκυε σαν την πεταλούδα το φως μιας λάμπας
δεν μπορούσα και κυρίως δεν ήθελα να γυρίσω προς τα πισω....
δεν υπήρχε μουσική μελωδία ή κάτι... απλά μια ακατανίκητη έλξη η οποία συνοδευόταν με την αίσθηση οτι κάνω το σωστό, ότι έτσι ΠΡΕΠΕΙ, ότι έτσι ΕΙΝΑΙ!

Στη συνέχεια άκουσα απεγνωσμένες φωνές να φωνάζουν το όνομα μου και ξαφνικά κάτι με δύναμη και βία να με τραβάει προς τα πίσω
Πως ενα γυρνας ενα καλλιδοσκόπειο και δημιουργούνται διαφορα μέσα?
ε ετσι ήταν.... σαν να διένυα... δεν ξέρω τι....
ξαφνικά τραντάχτηκε όλο μου το σώμα και ένοιωσα αφόρητο πόνο στην πλάτη...

άνοιξα τα μάτια μου και είδα 2 δικούς μου ανθρώπους κατάχλωμους να με ρωτάνε αν είμαι καλα και πως νοιώθω....
ξέρω πολύ καλά τι μου συνέβει... ήξερα και τότε... κι εκείνοι ήξεραν και ξέρουν... κι ας μην το έχουμε συζητήσει ποτε

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 18:00, 28-06-06:

δε θα προσπαθήσω να το εκλογικεύσω..ίσως ορισμένοι άνθρωποι έχουν το χάρισμα να διαισθάνονται και να ''βλέπουν'' πέρα από τα συνηθισμένα..

έχω έναν τέτοιον γνωστό αλλά αποφεύγει να μιλάει για αυτά..

θα σου πω μόνο το εξής..με πήρε κάποια στιγμή τηλ και με ρώτησε για κάτι για το οποίο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ξέρει από άλλον άνθρωπο, αφού δεν το γνώριζε κανείς άλλος εκτός από μένα και αφορόυσε εμένα.. έπαθα τρελό σοκ ..

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:12, 28-06-06:

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω εγω. Ας πω γι αρχή ενα περιστατικό.

Αιώρηση!

Έβλεπα ενα πολύ περίεργο όνειρο οτι ήμουν σε άλλο πλανήτη και κάτι παρατηρούσα μέσα από ενα κτίριο. Κάποια στιγμή εκνευρίστηκα στο όνειρο χωρίς να θυμάμαι γιατί και ξαφνικά ξύπνησα αιωρούμενος λίγο πιο πάνω απ' το κρεβάτι μου και με αφύσικα τρελά νεύρα! Η πτώση φυσικά ήταν αμεσότατη και σχετικά δυσάρεστη.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 18:17, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder

Αιώρηση!

Έβλεπα ενα πολύ περίεργο όνειρο οτι ήμουν σε άλλο πλανήτη και κάτι παρατηρούσα μέσα από ενα κτίριο. Κάποια στιγμή εκνευρίστηκα στο όνειρο χωρίς να θυμάμαι γιατί και ξαφνικά ξύπνησα αιωρούμενος λίγο πιο πάνω απ' το κρεβάτι μου και με αφύσικα τρελά νεύρα! Η πτώση φυσικά ήταν αμεσότατη και σχετικά δυσάρεστη.
Λολ.Πώς είναι να πετάς?

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 19:54, 28-06-06:

Η δική μου εμπειρία δεν ξέρω αν μπορώ να πω ότι είναι εξωπραγματική απλά οταν τελείωσε το συμβάν και αφού σκεφτόμουν τι είχε συμβεί δεν μπορούσα να πιστέψω πως γλιτώσαμε...

Ήμουν στο αυτοκίνητο ενός φίλου σε ένα σχετικά στενό δρόμο διπλής κυκλοφορίας με παρκαρισμένα αυτοκίνητα αριστερά και δεξιά του δρόμου. Ξαφνικά πετιέτε ένα άλλο αυτοκίνητο από ένα στενό, χωρίς να σταματήσει στο στοπ που είχε, με αντίθετη κατεύθυνση από τη δικιά μας... «Παναγία μου...» σκέφτηκα... «Μετωπική και σκοτωθήκαμε...» Ως δια μαγείας το αυτοκίνητο πέρασε δίπλα μας, χωρίς να μας ακουμπήσει καθόλου. Λίγα μέτρα μετά σταματήσαμε για να ηρεμίσουμε από το σοκ και την τρομάρα...
Ακολούθησε ένα ακόμα μεγαλύτερο σοκ... Σε μια απόσταση 300-400 μέτρων δεν υπήρχε περίπτωση να περάσουν δυο αυτοκίνητα μαζί από το δρόμο... σαν να άνοιξε ο δρόμος για 2 δευτερόλεπτα ή σαν να πέρασε μέσα από εμάς το άλλο αυτοκίνητο... Το θέμα είναι ότι ούτε εγώ αλλά ούτε και ο άλλος δεν μπορούμε να θυμηθούμε ούτε τι αμάξι ήταν, ούτε καν το χρώμα του...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 22:44, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder

Αιώρηση!

Και εγώ το έχω πάθει αυτό!!! Και μάλιστα πριν από λίγο καιρό και το ανέφερα και στο "τί όνειρο είδατε χθές" ... Ξύπνησα, δεν μπορούσα να σηκωθώ / κουνηθώ από το κρεβάτι και ένιωθα οτι αιωρόμουνα αρκετά πάνω από το κρεβάτι μου, περιττό να σου πώ τί τρομάρα πήρα εκείνο το βράδυ.... Το θέμα είναι όταν μπόρεσα να σηκωθώ, ένιωθα απίστευρο βάρος στις φτέρνες μου, εσύ? (Yeeeeeeees!!! Δεν ήμουν η μόνη!!!)

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 00:00, 29-06-06:

Χμ, εμενα αυτά που μου συμβαίνουν δεν θα ήθελα να τα περιγράψω με λεπτομέρειες κι αυτό γιατί αν κάποιος δεν πιστεύει δεν ξέρω πως θα τα εκλάβει. Θα γράψω την γενική μου άποψη για αυτό το θέμα.Νομίζω πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να δουν λίγο "παραπέρα", να βιώσουν κατι πνευματικό που ενώ μας περιβάλλει όλους κάποιοι έχουν τα μάτια τους κλειστά και το αγνοούν. Για μένα ο κόσμος πέρα απο την υλική έχει και πνευματική υπόσταση και το να την γνωρίσουμε εξαρτάται απο το πόσο δεκτικοί είμαστε.
Απο μικρό παιδί μου συνέβαιναν πράγματα που μου προκαλούσαν δέος και φόβο.Και πλέον είμαι πεποισμένη πως δεν είναι αποκύματα της φαντασίας μου.Πέρα απο διαίσθηση και κακά προαίσθηματα τα οποία επιβεβαιώνονται δυστυχώς πάντα και δεν αφορούν μόνο εμένα (και είναι έντονα τόσο έντονα που μπορεί για μέρες να νοιώθω τέτοιο πλάκωμα ώστε να μην μπορώ να αναπνεύσω)μου έχουν συμβεί και έχω δει διάφορα που ακριβώς επειδή τα πιστεύω δεν θεωρώ φρόνιμο να τα περιγράψω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 29-06-06 στις 00:03.
Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 00:03, 29-06-06:

Εδω και αρκετα χρονια φοβαμαι τα ονειρα μου Εχω την εντυπωση οτι οταν προκειται να γινει κατι κακο, βλεπω κατι σαν προαγγελο του γεγονοτος στα ονειρα μου, μονο που τοτε ξερω οτι δεν μπορω να κανω κατι για να το σταματησω
Το πιο προσφατο ηταν τοτε με την πτωση του αεροπλανου απο την Κυπρο, αλλα νομιζω οτι δεν ηταν το τελευταιο

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 01:40, 29-06-06:

Kassie σοβαρολογείς????
Πιστεύω οτι αν δεν έχει ζήσει κάποιος κάτι παρόμοιο του φαίνεται περίεργο γιατί είναι εξωπραγματικό για αυτόν...
ΚΕ μου θα ήθελα πάρα πάρα πολύ να έχω τόσο έντονο αυτό το χάρισμα που έχεις πραγματικά!!!
Αυτό που έχω εγώ είναι οτι μπορώ να διαισθανθώ κάποια πράγματα που θα συμβούν, χωρίς να το πολυψάχνω όπως επίσης να προβλέπω κάποια πράγματα...
Για παράδειγμα, πρόσφατα γέννησε η γυναίκα ενος γνωστού μου.. Από την 1 στιγμή που έμαθα οτι είναι έγκυος του είπα οτι θα κάνει κοριτσάκι, μετά από 2-3 μήνες που έκανε υπέρηχο όντως ήταν κοριτσάκι...
Πολλές φορές ξέρω τι θα μάθω ή τι θα μου πεί ο άλλος πριν καν μου το πεί.. Ή ξέρω τί ακριβώς θα γίνει χωρίς να περιμένω κάτι συγκεκριμένο (πχ πάω σχολείο, θα κάνω μάθημα!!!)
Όταν είχα περάσει Γιάννενα, μία μέρα πριν πάω να γραφτώ είχα ένα πολύ άσχημο προαίσθημα οτι κάτι δεν θα πάει καλά... Όντως στα μισα του δρόμου μας συνέβει κάτι πολύ άσχημο με το αυτοκίνητο... Και άλλα πολλά πολλά περίεργα! Που με έκαναν να μείνω έτσι όταν έβγαιναν!!!
Άσχετο από τα παραπάνω,μου έχει συμβεί το εξής περίεργο... Το 2003 το Καλοκαίρι είχα πάει διακοπές με μία φίλη μου στην Κρήτη, στον αδελφό της.. Συχνάζαμε σε μία παραλία όπου εκεί ήταν μια καντίνα (την είχε ένας γνωστός του αδελφού της). Ένα βράδυ εκείνος ο κύριος καθόταν και τα έπινε και άκουγε θλιμμένα τραγούδια επειδή σκοτώθηκε ένας φίλος του.. Κάθησε ο αδελφός της με την γυναίκα του εκεί και τα λέγανε και εμείς αράξαμε στις ξαπλώστρες ακούγοντας από μακρυά την μουσική και επειδή ήταν πολύ σκοτείνα κοιτάγαμε και μιλάγαμε για τα αστέρια.. Σε κάποια φάση συζητάγαμε για τον φίλο που έχασε ο γνωστός μας και για ένα πολύ καλό μου φίλο που είχα χάσει πρόσφατα... Το περιέργο είναι ενω ήμασταν μόνες δεν νιώθαμε μόνες, οτι καθως μιλούσαμε από εκεί που έκανε ψύχρα, νιώσαμε και οι 2 ταυτόχρονα ένα στιγμιαίο ζεστό αεράκι στα πρόσωπα μας αλλά μόνο στα πρόσωπα μας! Σαν χάδι!! Στην αρχή δεν δώσαμε σημασία.. Το νιώσαμε 3 φορές.. Την 3η πήγαμε και ρωτήσαμε αν το ένιωσαν και οι άλλοι... Αρνήθηκαν! Δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό...
Και άλλο ένα που δεν μπορώ να εξηγήσω...
Κάποτε με τον μπαμπά μου μέναμε σε μία μονοκατοικία... Τα βράδια ακούγαμε πολλές φορές βήματα σαν να ήταν πολύ άνθρωποι πάνω και να χόρευαν δυνατά.. Πολλές φορές ανέβηκε ο πατέρας μου να δεί αν ήταν κάποιος αλλά κανείς... Τότε για να μη φοβάμαι μου έλεγε ο πατέρας μου οτι ήταν γάτες... Σίγουρα δεν ήταν γάτες! Το τί ήταν?? Άγνωστο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stalitsa : 29-06-06 στις 02:15.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:09, 29-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Χμ, εμενα αυτά που μου συμβαίνουν δεν θα ήθελα να τα περιγράψω με λεπτομέρειες κι αυτό γιατί αν κάποιος δεν πιστεύει δεν ξέρω πως θα τα εκλάβει. Θα γράψω την γενική μου άποψη για αυτό το θέμα.Νομίζω πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να δουν λίγο "παραπέρα", να βιώσουν κατι πνευματικό που ενώ μας περιβάλλει όλους κάποιοι έχουν τα μάτια τους κλειστά και το αγνοούν. Για μένα ο κόσμος πέρα απο την υλική έχει και πνευματική υπόσταση και το να την γνωρίσουμε εξαρτάται απο το πόσο δεκτικοί είμαστε.
Απο μικρό παιδί μου συνέβαιναν πράγματα που μου προκαλούσαν δέος και φόβο.Και πλέον είμαι πεποισμένη πως δεν είναι αποκύματα της φαντασίας μου.Πέρα απο διαίσθηση και κακά προαίσθηματα τα οποία επιβεβαιώνονται δυστυχώς πάντα και δεν αφορούν μόνο εμένα (και είναι έντονα τόσο έντονα που μπορεί για μέρες να νοιώθω τέτοιο πλάκωμα ώστε να μην μπορώ να αναπνεύσω)μου έχουν συμβεί και έχω δει διάφορα που ακριβώς επειδή τα πιστεύω δεν θεωρώ φρόνιμο να τα περιγράψω
+1

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 00:56, 02-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Kassie σοβαρολογείς????
Πιστεύω οτι αν δεν έχει ζήσει κάποιος κάτι παρόμοιο του φαίνεται περίεργο γιατί είναι εξωπραγματικό για αυτόν...
Θυμαμαι οταν ξυπνησα εκεινο το πρωι, ειχε ερθει η μαμα μου επισκεψη στη Γερμανια να με δει. Της ειπα οτι κατι παρα πολυ κακο θα γινει. Την θυμαμαι να παιρνει τηλεφωνο τον πατερα μου και τους θειους μου στην Ελλαδα, που θα ταξιδευαν εκεινη τη μερα και να τους λεει να προσεξουν παρα πολυ στον δρομο. Καποια στιγμη ανοιξαμε την τηλεοραση και ακουσαμε την ειδηση για την πτωση του αεροπλανου Δεν θα ξεχασω ποτε εκεινο το βλεμμα που μου εριξε η μητερα μου. Ειχε μεσα του κατι απο φοβο...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:14, 02-07-06:

Να πω και γω για όνειρο?

Θυμάστε πριν από κάποια χρόνια που είχε πέσει ένα αεροπλάνο με φαντάρους μέσα?
Το είχα δει σε όνειρο

Είχα δει ότι υπήρχε ένα αεροπλάνο με πολλους νέους μέσα....μετά το έχασα απ την "εικόνα" μου και το επόμενο που είδα ήταν ότι μια μεγάλη ομάδα από μαυροφορεμένες γυναίκες χορεύαν πάνω σε ένα βουνο... μοιρολογούσαν και χόρευαν
Την άλλη μέρα έγινε το ατύχημα....
Που να πεις το όνειρο όμως, πως να το ερμηνεύσεις, ποιον να προειδοποιήσεις.... κι ακόμα κι άν... ποιος να σε πιστέψει

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:52, 05-07-06:

Λοιπόν....Για εμένα είναι ό,τι χειρότερο να ξέρεις τι θα συμβεί....Πραγματικά είναι χάλια όταν "ξέρεις" τι θα συμβεί στον άλλον....Μιλάω προσωπικά εκ πείρας....Γνωρίζω τι θα γίνει στην κολλητή μου με το προσωπικό της πρόβλημα, γνωρίζω πότε θα γίνει σεισμός, γνωρίζω αν θα γίνει κάτι καλό ή κακό!Και πραγματικά όταν είναι για κακό it sucks!Και it sucks επίσης όταν οι άλλοι σε πιέζουν να δεις πράγματα που θα γίνουν γιατί απλά φοβάσαι τι θα δεις....Για εμένα δεν είναι χάρισμα αλλά κατάρα όταν δεν μπορώ να επέμβω Και δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει αλλά απλά μου συμβαίνει....Δεν το πρόκαλω, δεν ξέρω καν το τρόπο....απλά συμβαίνει και με φοβίζει!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:51, 05-07-06:

αυτό με το σεισμό είναι καλό, μη το χάσεις

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 10:11, 05-07-06:

Ασε βρε ντουυυυυυυυυυ που υπήρχε μια περίοδος με τους σεισμούς στην Κεφαλονιά που κουνιόμουν συνέχεια....Μάτι δεν είχα κλείσει εκείνη την περίοδο....Μακρίααααααααααααα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 05-07-06 στις 10:16.
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:10, 05-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Ασε βρε ντουυυυυυυυυυ που υπήρχε μια περίοδος με τους σεισμούς στην Κεφαλονιά που κουνιόμουν συνέχεια....Μάτι δεν είχα κλείσει εκείνη την περίοδο....Μακρίααααααααααααα!
μήπως επειδή έμενες στην κεφαλλονιά;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:37, 05-07-06:

Έρωταααααααααααααα παλτέ μουυυυυυυυυυ Πάτρα έμενα....Που ξέχασες που με είχες χάσει!

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 01:30, 07-07-06:

Λοιπόν....Για εμένα είναι ό,τι χειρότερο να ξέρεις τι θα συμβεί....Πραγματικά είναι χάλια όταν "ξέρεις" τι θα συμβεί στον άλλον....Μιλάω προσωπικά εκ πείρας....Γνωρίζω τι θα γίνει στην κολλητή μου με το προσωπικό της πρόβλημα, γνωρίζω πότε θα γίνει σεισμός, γνωρίζω αν θα γίνει κάτι καλό ή κακό!Και πραγματικά όταν είναι για κακό it sucks!Και it sucks επίσης όταν οι άλλοι σε πιέζουν να δεις πράγματα που θα γίνουν γιατί απλά φοβάσαι τι θα δεις....Για εμένα δεν είναι χάρισμα αλλά κατάρα όταν δεν μπορώ να επέμβω Και δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει αλλά απλά μου συμβαίνει....Δεν το πρόκαλω, δεν ξέρω καν το τρόπο....απλά συμβαίνει και με φοβίζει!
Εφ όσον έχει ένα τέτοιο χάρισμα θα σου πρότεινα να μάθεις να το ελέγχεις. Πρώτα πρώτα για να είσαι εσύ ήρεμη με τον εαυτό σου.

Πιστεύω ότι όλοι έχουμε πνευματικά χαρίσματα. Άλλοι λιγότερα, άλλοι περισσότερα. Κάποιοι τα έχουν ανακαλύψει και κάποιοι όχι. Συμφωνώ κι εγώ με την κλέφτρα (αυτή το είπε αν δεν κάνω λάθος) και την κακή επιρροή που είπαν ότι όσο πιο δεκτικοί είμαστε τόσο περισσότερο κατανοούμε αυτά τα αξιοπερίεργα. Απλά για μένα το χάρισμα που έχει ο καθένας είναι προσωπικό και θα πρέπει να επιλέγει που το φανερώνει. Είναι ένα μαργαριτάρι και είναι κρίμα να το δίνουμε σε σκυλιά που το πιο πιθανό είναι να το ποδοπατήσουν, όπως λέει κι ένα βιβλίο που μου αρέσει.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:51, 07-07-06:

Μακάρι να ήξερα που μπορώ να μάθω να το ελέγχω...Και από την άλλη δεν ξέρω που πραγματικά με ωφελεί αφού δεν μπορώ να κάνω κάτι να το αλλάξω

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 02:00, 07-07-06:

Μακάρι να ήξερα που μπορώ να μάθω να το ελέγχω...Και από την άλλη δεν ξέρω που πραγματικά με ωφελεί αφού δεν μπορώ να κάνω κάτι να το αλλάξω
Γνώμη μου είναι ότι γνωρίζοντας τον εαυτό σου θα μπορέσεις να το ελέγξεις. Και με τον καιρό μπορείς να γνωρίσεις πως να κρατάς μόνο τα θετικά του. Και τότε θα δεις που μπορεί να ωφελήσει εσένα.Πάντως τίποτα δεν είναι τυχαίο στον κάθε άνθρωπο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους