Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 09:47, 09-07-06:

Λοιπον, εχω σκοπο να βελτιωσω τον υπολογιστη μου για να πηγαινει πιο γρηγορα....θα μου πειτε τα πιο βασικα που πρεπει να αλλαξω?

Τα χαρακτηριστικα του ειναι:
pentium4 3.2Gh
skiros maxtor 120G 7200taxythta
mnhmh 512kingston

αμα χρειαζετστε τπτ αλλο πειτε μου
τα κοκκινα μαλλον χρειαζονατι αλλαγη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:54, 09-07-06:

καταρχην δεν το λενε βελτιωση, το λενε αναβαθμιση. PC ειναι, οχι αμαξι
Καταδευτερων,ο επεξεργαστης πιστευω σου φτανει, ο σκληρος αν δεν σου φτανει απλα βαλτου αλλων εναν.
Μνημη βαλτου αλλη μια 512 η αν θελεις και 1gb για πιο καλα ακομα
Απο εκει και περα δεν μας λες τι καρτα γραφικων, τι τροφοδοτικο, τι καρτα ηχου και τι μητρικη εχεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 11:39, 09-07-06:

Βάλε τουλάχιστον άλλα 512MB μνήμη [ή και παραπάνω αν μπορείς].

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maxnikos
Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 12:07, 09-07-06:

οπωσδηποτε μνημη(οσο περισσοτερη τοσο καλυτερα)και για ποιο special καταστασεις
σκληρο δισκο 10.000rpm

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 13:52, 10-07-06:

η καρτα γραφικων μου ειναι του κ***λου.....gforce fx5200 128mb....γενικα αν και καινουργιο, σερνεται....μαλλον μνημη ειναι το κυριοτερο

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:36, 10-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
η καρτα γραφικων μου ειναι του κ***λου.....gforce fx5200 128mb....γενικα αν και καινουργιο, σερνεται....μαλλον μνημη ειναι το κυριοτερο
Ένας υπολογιστής με χαρακτιριστικά σαν του δικού σου δεν νομίζω πως δικαιολογείται να σέρνεται. Θεωρώντας πως έχεις Windows [XP], πρέπει να έχεις υπόψη σου πως πρέπει να τα διατηρείς σε καλή κατάσταση.

1. [ΒΑΣΙΚΟ] Απενεργοποίησε την εκκίνηση των προγραμμάτων και υπηρεσειών που δεν χρειάζεσαι κατα την εκκίνηση των Windows. [Έναρξη > Εκτέλεση και γράψε msconfig και στη συνέχεια στις καρτέλες Εκκίνηση & Υπηρεσείες κάνε uncheck ότι δε χρειάζεσαι [στη καρτέλα των υπηρεσειών κάνε πρώτα Απόκρυψη υπηρεσειών της Microsoft].

2. Κάνε ανασυγκρότηση του δίσκου [όσες φορές χρειαστεί μέχρι να συγκροτηθούν όσο το δυνατόν περισσότερο τα αρχεία] Έναρξη > Ο υπολογιστής μου > Δεξί click στο σκληρό δίσκο / Ιδιότητες - Εργαλεία /Ανασυγκρότηση

3. Έλεγχος του δίσκου για σφάλματα. Έναρξη > Ο υπολογιστής μου > Δεξί click στο σκληρό δίσκο / Ιδιότητες - Εργαλεία /Έλεγχος (Κάνε check και τις δύο επιλογές και αφού σου εμφανίσει ένα μήνυμα, κάνε check μόνο τη 2η επιλογή και αφησέ το να κάνει check για bad sectors]. Μετά από ένα restart θα κάνει και έλεγχο για επιδιόρθωση τυχον λαθώς σου συστήματος αρχείων.

4. Καθαρισμός της registry [μητρώο του συστήματος] με ένα εργαλείο όπως το CCleaner.

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 08:58, 16-07-06:

Το PC μου έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι μου προτείνετε να αναβαθμίσω για να κάνω τη ζωή μου πιο γρήγορη?

λοιπόν έχουμε και λέμε

1)windows XP
2)μητρική QDI advance 10T
3)RAM 256MB
4)Intel Celleron 1.3MHz
5)Antivirus: AVG Free Edition
6)Antispyware: Ad Aware se-Spybot Search & Destroy
7)Κάρτα Γραφικών : Ge Force FX 5200

Ευχαριστώ

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 09:38, 16-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara
Το PC μου έχει τα εξής τεχνικά χαρακτηριστικά. Τι μου προτείνετε να αναβαθμίσω για να κάνω τη ζωή μου πιο γρήγορη?

λοιπόν έχουμε και λέμε

1)windows XP
2)μητρική QDI advance 10T
3)RAM 256MB
4)Intel Celleron 1.3MHz
5)Antivirus: AVG Free Edition
6)Antispyware: Ad Aware se-Spybot Search & Destroy
7)Κάρτα Γραφικών : Ge Force FX 5200

Ευχαριστώ
Αν έβαζες 2χ512 ή άλλο ένα dim 256mb μνήμη η ζωή σου θα γινόταν λίγο γρηγορότερη τίποτα άλλο δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις γιατί το pc είναι κάπως παλιό. (Θα μπορούσες να βάλεις και win2000 για να γίνει ακόμα πιο γρήγορη).

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:47, 17-07-06:

λοιπον εγω προτεινω οτι τα xp καλο ειναι να δουλευουν με τουλαχιστον ενα 1GB ραμ. Π.χ. Εγω καταλαβα πραγματικα αξιοπρεπες μηχανημα οταν του εβαλλα 2

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:01, 17-07-06:

Λοιπον, εχουμε και λεμε
Στο ταπεινο (πλεων... καποτε ειτανε θυριαρα...) μου pcακι εχω μια Kingston 512. Βλεπωντας ομως οτι τα Vista ζητανε τουλαχιστων 512mb RAM και καθος σκευτομαι να τα βαλω, αλλα και καθος εχει αρχισει να πραπαλιωνει ολη η αρχιτεκτονικη του και προτιμω να του αλλαζω σιγα-σιγα καπια πραγματα ωστε ουτε να δινω πολα λευτα μαζι ουτε να προλαβενει να παλιωνει. Σκευτικα λοιπον αρχισω με την RAM μια και ισως να με βοηθειση στην μετακεινιση μεγαλων αρχειων η οπια ειναι αρκετα συχνη. Εσεις τι λετε; Αξιζει να βαλω;
Λεω να βαλω αρχικα μια Kingston 1gb ωστε να εχω συνολικα 1,5gb και ενα ακομα slot ανοιχτο ωστε αργοτερα καπια στιγμη να βαλω και αλλη (δεν θα ητανε ασχιμη αλλη μια του giga σε κανα 6μηνο...) Λεω να βαλω Kingston μονο και μονο γιατι και η αλλη ειναι Kingston. Θα εχω καλυτερη αποδοση ετσι η οτι εταιριας και αν βαλω το ιδιο θα ειναι; Ειδα οτι εχει μια με 433mhz στα 85? και μια με 500κατι mhz στα 100?. Αξιζει να δωσω 15 ευρω παραπανω; Θα καταλαβω διαφορα;

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 07:35, 17-07-06:

Όσο RAM και να βάλεις κακό δεν κάνεις!
Τώρα 1,5GB είναι μια πολύ καλή τιμή!
Τα winXP με 512 πάνε καλά, αλλά όχι πολύ καλά. Με 1GB είναι αρκετά άνετα.
Με 1.5 θα είσαι άρχοντας!
(εγώ έχω 2, και ο υπολογιστής σε κανονικές συνθήκες τρώει τα 700ΜΒ...)
Για την ταχύτητα τώρα, αυτή τη στιγμή, όσο γρήγορο chip και να πάρεις, θα το καθυστερεί το παλιό σου!
(αν πχ το παλιό σου δουλεύει στα 300ΜΗz, τότε και το νέο θα "αναγκαστεί" να δουλέψει εκεί!)
Οπότε, (γνώμη μου) πάρε ένα σχετικά γρήγορα τσιπ (όσο σηκώνει η μητρική σου) και κάποια στιγμή που θα βάλεις κι άλλο, σουτάρεις το παλιό και είναι αρχηγός!

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:42, 17-07-06:

Να σου θυμησω οτι αν κανεις καποτε χοντρη αναβαθμιση ... ισως θα χρειαστει να αλλαξεις και ram. Ας μην ξεχνας οτι εχουμε και ενα προτυπα στην αγορα, το DDR2

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:37, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Να σου θυμησω οτι αν κανεις καποτε χοντρη αναβαθμιση ... ισως θα χρειαστει να αλλαξεις και ram. Ας μην ξεχνας οτι εχουμε και ενα προτυπα στην αγορα, το DDR2
Ειναι και αυτο βεβαια... Αλλα αυτο πια θα ειναι ανα αλαξω motherboard, αμα φτασω μεχρι εκει μαλλον ηρθε η ωρα να παρω και ενα δευτερο pc...

Γιος ευχαριστω για της συμβουλες

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:19, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ειναι και αυτο βεβαια... Αλλα αυτο πια θα ειναι ανα αλαξω motherboard, αμα φτασω μεχρι εκει μαλλον ηρθε η ωρα να παρω και ενα δευτερο pc...

Γιος ευχαριστω για της συμβουλες
Λοιπον κοιτα αν δωσεις 1000Ε για αναβαθμιση θα σου βγει καλλιτερο το μηχανημα αν εδεινες 1000Ε για μηχανημα.

για να βαλεις DDR2 για να βαλεις θα πρεπει να αλλαξεις CPU και motherboard ή εκτος εχεις intel

Παντως για απο τι βλεπω θελεις να καθυστερισεις να κανεις χοντρη αναβαθμιση ... τοτε πηγενε και παρε κανενα GB RAM ... θα δεις διαφορα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 14:50, 18-07-06:

Άσε να βγουν τα vista και βλέπεις!!
Κάτσε γιατί ίσως και να μην μπορούμε να τα εγκαταστήσουμε όλοι!!
Η microsoft φαίνεται αρκετά σοβαρή στο θέμα αντιγραφής, και η κίνηση ότι DirectX10 θα έχει μόνο στα Vista λέει πολλά!!
Δεν ξέρω τι φράγκα έχεις αλλά μην δίνεται λεφτά για πράγματα που δεν χρειάζεστε. Εκτός και αν οι απαιτήσεις σου αλλάξαν!

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 19:19, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Άσε να βγουν τα vista και βλέπεις!!
Κάτσε γιατί ίσως και να μην μπορούμε να τα εγκαταστήσουμε όλοι!!
Η microsoft φαίνεται αρκετά σοβαρή στο θέμα αντιγραφής, και η κίνηση ότι DirectX10 θα έχει μόνο στα Vista λέει πολλά!!
Δεν ξέρω τι φράγκα έχεις αλλά μην δίνεται λεφτά για πράγματα που δεν χρειάζεστε. Εκτός και αν οι απαιτήσεις σου αλλάξαν!
θα συμφωνήσω απόλυτα,

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:52, 19-07-06:

Μου προτείνετε κάτι για αναβάθμιση γιατί σέρνεται?
Τουλαχιστον για αρχη βαλε 1GB ραμ

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 14:56, 19-07-06:

Συμφέρει να πάρεις έναν καινούριο χώρις όμως καινούρια οθόνη.

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 16:29, 19-07-06:

Παρόμοια χρακτηριστικά είχα και εγώ πριν την αναβάθμιση.Εκτος τις κάρτας γραφικών Radeon 9700Pρο αυτήν την κράτησα.Με 300E περίπου μπορείς να κανεις αυτό που έκανα εγώ. 805D διπλoπύρινος τις intel με ashrock mobo (AGP+PCI-X)1 gb ram DDRII 533 και 430 Watt Tagan τροφοδοτικό.Καλή και φτηνή αναβάθμιση

PS:Και φυσικά μην κανεις το λάθος και βάλεις 1gb ram γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου,μια και η απλές SDRAM δεν είναι συμβατές με τους P4 και dual core..

CPU: Dual core 805D Intel
PSU: Tagan 430 Watt.
M/B: Ashrock 775 Dual 800 Pro.with 7.1 channel.
Mem:1 GB DDR II 533
HDD: 6GB quantum fireball IDE,and 300GB WD IDE.
GFX card: Ati radeon 9700Pro.
S/C: Sound blaster Live.
DVD rec: Pioneer 4x,Nec 3550A 8x; with labelflash.
CD rec: Plextor SCSi 8x,Plextor SCsi 4x (candy model)

Τωρα αν ξεχασα και κατι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 19-07-06 στις 16:48.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:44, 20-07-06:

H αλλαγη επεξεργαστή χρειάζεται format;

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 19:10, 20-07-06:

Τουλαχιστον για αρχη βαλε 1GB ραμ
θα βάλω μια 512 MB για αρχή.thanx exposed

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 19:17, 20-07-06:

Για XP ναι γιατί η MS δεν γουστάρει τον τρόπο του norton ghost.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:18, 20-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space
Δηλάδη θα μου κλειδώσουν; γμτ! δεν ειναι καθολου ευκολο να κανω format!

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 02:31, 21-07-06:

Oχι δε χρειάζεται format σε win οs. Εκτός βέβαια και αν αλλάξεις και μητρική. Αν δεν αλλάξεις για τα win δε θα έχει διαφορά.
Όταν κάνεις overclocking για παράδειγμα δε χρειάζεται format. Τα win βλέπουν τον επεξεργαστή αλλαγμένο.

(Ακόμη και στη περίπτωση που θες να αλλάξεις και μητρική, πάλι νομίζω πως μπορείς να το κάνεις και χωρις format.Δεν είμαι σίγουρος όμως.Αν θες πάντως εδώ είμαστε... )

Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space
Αυτό δε το κατάλαβα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrJ7000 : 21-07-06 στις 02:46.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:04, 23-07-06:

To θεμα "RAM, να βαλει κανεις η να μην βαλει;" του dark_kronos εγινε merge με αυτο το θεμα!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:22, 24-07-06:

Ούτε για πλάκα!
Και γενικά και μητρική να αλλάξεις δεν χρειάζεται απλά θα γίνει τέτοιος πανζουρλισμός σε σκουπιδοκατάσταση στους drivers που δεν λέει! Άλλωστε η μητρική είναι το πιο σπάνιο να αλλάξεις!

Παίδες μην είστε θύματα των εταιρειών. όπως λέει και ο giostau 512 είναι αρκετά για ένα μέση χρήσης σύστημα με XP!

Τα XP και η NT βασισμένη γενιά λειτουργικών της Microsoft έχουν ένα σημαντικό πρόβλημα που απορώ που δεν διορθώνουν και δημιουργούν αυτά τα προβλήματα τους σούρσιμου που δεν τα έβλεπες ούτε με 98.
Το πρόβλημα είναι στα μεγάλα file transfers. Για όσους δεν ξέρουν να εξηγήσω λίγο τι γίνεται κανονικά στο DMA.
Το λειτουργικό βρίσκει μια περιοχή αρκετά μεγάλη στην μνήμη την οποία την μαθαίνει περίπου ο controller και τα δεδομένα που διαβάζονται από τον δίσκο πχ αποθηκαύονται χύμα εκει μέσα χωρίς να περάσουν από τον επεξεργαστεί! Το ίδιο και όταν είναι να γράψεις αυτά τα δεδομένα! Αποτέλεσμα αυτού είναι ο επεξεργαστής να είναι απελευθερωμένος από την διαχείριση μεγάλων όγκων δεδομένων (που έκανε παλιά) και από τα πολλά IO interupts που έιναι και τα πιο αργά!
Αυτό στα XP φαίνεται από την χρήση του επεξεργαστεί σε ένα file transfer που αγγίζει το μηδέν!
ΠΟυ είναι λοιπόν το πρόβλημα! Αυτή η περιοχή της μνήμης που δουλεύει σαν buffer αφού γράψεις τα δεδομένα είναι θεωρητικά άχρηστη! Στα 98 αυτή η περιοχή γέμιζε -άδειαζε-γέμιζε-άδειαζε! Στα NT based λειτουργικά αυτό δεν γίνεται! ΤΟ λειτουργικό ζητά διαρκώς καινούργιο χώρο στην μνήμη για buffer,συνεπώς το σύστημα είναι σαν να φορτώνει ένα τεράστιο πρόγραμμα! Και επειδή το DMA δεν δουλεύει με virtual memmory (δεν έχει νόημα) το λειτουργικό κατεβάζει στην virtual ότι χώρο είναι πιασμένος από τα προγράμματα για να κάνει copy! Γιαυτό και όταν ξαναζητήσεις ένα πρόγραμμα αυτό έχει αργό response time καθώς ξανάέρχεται από τον δίσκο!
Όσοι έχετε 512 μνήμη πρέπει να το έχετε παρατηρήσει αυτό!Οσοι έχετε λιγότερο είναι τόσο στριμοκωλιασμένο το σύστημα που δεν πολυφαίνεται!Όσοι έχετε περισσότερο το βλέπεται πιο σπάνια ανάλλογα με το copy κάνεται και πόσο μεγάλη μνήμη έχεται!
Πάντως όσοι έχετε 1GB Και πάνω φροντίστε ώστε όλο το core των windows να είναι στην RAM και να μην είναι swappable. Φαίνεται κιόλας στον TaskManager->Performance->KernelMemory

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 16:44, 24-07-06:

δηλ Demelene μου προτείνεις να βάλω αλλή μια 256 MB και να έχω 512ΜΒ ή να βάλω τα WIN 2000 που έχουν λιγότερο απαιτήσεις?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 19:32, 24-07-06:

Η γνώμη μου είναι ότι για home σύστημα τα xp έχουνε περισσότερο ενδιαφέρον! Συνεπώς βάλε την 256 και τράβα xp. Αν όμως κριτήριο σου είναι οι επιδόσεις και τα skins απλά είναι φουρ φουρ βάλε 256 και βάλε 2000 με το sp4. Ακριβώς τα ίδια είναι πρακτικά μην νομίζεις!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 04:21, 25-07-06:

Τα 2000 απλως ξεχασετα, οπως εκανε η μανα του ... ειναι μια παλια τεχνολογια ... με την ιδια λογικη βαλε και NT.

Οσο για τον demelene, πως εξηγισεις τοτε, οταν το desktop το ανοιγω ξεκιναει απο τα 400mb και μετα απο 30λεπτο ανεβαινει στα 700MB. Ενα λειτουργικο υπαρχει να το χερεσαι οχι να μετρας με το σταγονομετρο το τι θα προσθεσεις ...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:43, 25-07-06:

Τα 2000 απλως ξεχασετα, οπως εκανε η μανα του ... ειναι μια παλια τεχνολογια ... με την ιδια λογικη βαλε και NT.

Οσο για τον demelene, πως εξηγισεις τοτε, οταν το desktop το ανοιγω ξεκιναει απο τα 400mb και μετα απο 30λεπτο ανεβαινει στα 700MB. Ενα λειτουργικο υπαρχει να το χερεσαι οχι να μετρας με το σταγονομετρο το τι θα προσθεσεις ...
Τα XP είναι πανομοιότυπη τεχνολογία με τα 2000. Δεν υπάρχει τίποτα που να κάνουν τα XP και όχι τα 2000! Συνεπώς μην το σνομπάρεται πολύ το σύστημα! Απλά εμφανισιακά είναι πιο πίσω! Αυτό όμως δεν είναι τεχνολογικό θέμα!

Τώρα όσον αφορά το να χαίρεσαι κάτι και εγώ συμφωνώ αλλά αυτό εξαρτάται από τις περιστάσεις!! Και εγώ θα ήθελα καλύτερο αμάξι, πισίνα στο σπίτι μου αλλά σημασία έχει τι μπορώ να συνδυάσω από όλα αυτά και φυσικά κατά πόσο δεν με πιάνουν κορόιδο οι εταιρείες! Δλδ λόγο απόδοσης/κόστος!

Το ότι σου ανεβαίνει εκεί δεν μπορώ να σου πω γιατί, γιατί δεν ξέρω και τι το κάνεις το μηχάνημα! Γενικά δεν ξέρω τις γνώσεις σας αλλά η θεωρία λειτουργικών συστημάτων είναι κάτι πολύ μαγευτικό και ποια υλοποιήση διαλέγεται είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας! Επίσης η μνήμη που αναφέρεται δεν είναι πάντα υπολογίσιμο μέγεθος και πολλές φορές είναι και παραπλανιτική.!

Τώρα οι ανάγκες του καθενός σε υπολογιστική ισχύ είναι προσωπική ή επαγγελματική όπως είναι και η τσέπη του ή η τσέπη των γονιών που συνήθως είναι και αυτή που χαλάει την πιάτσα! Το ζήτημα είναι να ξέρεις τις ανάγκες σου!

Πρέπει να ξέρεται ότι πολιτική της Microsoft χρόνια τώρα ήταν να καταχράζει επίτηδες του πόρους του συστήματος ώστε να προωθήσει το hardware μια ώρα αρχίτερα καθώς τα σχέδια που είχε απαιτούσαν μηχανήματα πολύ μπροστά από την εποχή τους! Τζόγαρε και τα κατάφερε! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέχουμε και όλοι από πίσω! Και αυτό το πέτυχε με μαρκεντιγκ που δημιούργησαν καθοδηγούμενες ανάγκες!

Αυτά τα λέω με βάση την 2 δεκαετιών εμπειρία που έχω στους υπολογιστές στην πλειοψηφία τους ως προγραμματιστής!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:00, 25-07-06:

Οποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα με τον υπολογιστη τα 512mb δεν του φτανουν και ας μην ειναι power user. Π.χ. H Michelle με ένα thunderbird και firefox και τα προγραμματα της δουλειας της χρειαζεται 1GB για να δουλεψει ανετα! Πόσο μάλλον οι power users που στο system tray τρέχει ότι @@ βρουν στο internet

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 14:26, 25-07-06:

Όπως και να χει εξαρτάται τι δουλειά θέλεις να κάνεις.
Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε έναν σελερον 900mhz με 512 μνήμη και υποτυπώδη καρτα γραφικών και ήχου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα σερφάροντας (adsl),με ατελείωτο download,με χρήση msn και παράλληλη δουλειά σε php nuke. Τρέχουν και όλα τα προβλεπόμενα (ΧP, firewall,antivirus,adaware,apache..κτλ) και thunderbird (όχι όμως firefox καθώς με το maxthon καταναλώνω πάρα πολύ λιγότερη μνήμη :) .
Το σύστημα λειτουργεί τέλεια για τη δουλειά που το θέλω.:)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 17:13, 25-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
όχι όμως firefox καθώς με το maxthon καταναλώνω πάρα πολύ λιγότερη μνήμη .
Πές τα ρε αρχηγέ!!!! Αν και τον πρόδωσα για opera!

Exposed_Bone η Michell γραφίστας δεν είναι?? >Τα γραφιστικά προγράμματα είναι οι πιο φαγάνες. Όχι 1GB πολλά GB.

Επίσης να προσθέσω και στον DrJ7000 ότι τα πόσα πράγματα έχει στο tray δεν λέει τίποτα! Το θέμα είναι τι έχεις και τι θέλει!

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 22:00, 25-07-06:

μου αρέσουν πολύ τα XP αλλά πολλά φράγκα για 512 ΜΒ . Στοιχίζει περι τα 70€. Μάλλον θα προτιμήσω μια 256 ΜΒ

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 23:03, 25-07-06:

τα έχεις δει με styles?ΧΕΧΕ σε τσιγκλάω τώρα

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 23:37, 25-07-06:

Αυτο το προβλημα με την μεγαλη καταναλωση μνημης απο τον υπολογιστη σου νομιζω οτι εχει ξανασυζητηθει οτι δεν ειναι φυσιολογικο. Εγω εχω το Pc μερες ανοικτο, ανοιγοκλεινω προγραμματα, εχω μια ωρα ανοικτο τον firefox, το utorrent μομνιμως on και εχω και καποιες αλλες διαδικασιες να τρεχουν στο tray/ background και εχω καταναλωση 313Mb...

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Τα XP είναι πανομοιότυπη τεχνολογία με τα 2000. Δεν υπάρχει τίποτα που να κάνουν τα XP και όχι τα 2000! Συνεπώς μην το σνομπάρεται πολύ το σύστημα! Απλά εμφανισιακά είναι πιο πίσω! Αυτό όμως δεν είναι τεχνολογικό θέμα!
System restore points ειχαν τα 2000; Απο θεματα ασφαλειας/ security updates πως ειναι τα 2000; Οπως τα Xp τωρα;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:24, 26-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Αυτο το προβλημα με την μεγαλη καταναλωση μνημης απο τον υπολογιστη σου νομιζω οτι εχει ξανασυζητηθει οτι δεν ειναι φυσιολογικο. Εγω εχω το Pc μερες ανοικτο, ανοιγοκλεινω προγραμματα, εχω μια ωρα ανοικτο τον firefox, το utorrent μομνιμως on και εχω και καποιες αλλες διαδικασιες να τρεχουν στο tray/ background και εχω καταναλωση 313Mb...
Το εχω ψάξει περισσότερο και κατάλαβα ότι είναι φυσιολογικό. Π.χ. οι drivers του πολυμηχανήματος μου τρώνε 40mb μόνο και μόνο επειδή είναι ανοιχτοί. Το Outlook 2003 τρώει και αυτό 40mb. Οι drivers του tv tuner τρώνε 50mb μόνο και μόνο περιμένοντας να χρησιμοποιήσω το τηλεχειρηστίριο. Το itunes μόνο και μόνο περιμένοντας να μπεί το Ipod τρώει 20-10mb και αν το ανοιξώ 40mb. Ο Opera τρώει καμία 60άρα και το antivirius επίσης. Αρά έχουμε σύνολο καμία 250αριά mb ram με πρόγραμματα που όταν κάθω στο PC είναι συνήθως ανοιχτά. Θέλεις να συνεχίσω; Και ολά αυτά είναι προγράμματα που σαν home user τα χρειάζομαι έστω για διασκέδαση. Και κακα τα ψέμματα με 1000? άνετα φτιάχνει κάποιος PC με 1GB για να μην πώ με 2GB. Ποιος ο λόγος να έχει 256 και 512; Μόνο την ζωή του κάνει δύσκολη.

Υ.γ.: Και μην πείτε ότι φταίει τα windows, και όταν είχα ubuntu παρόλο που ήμουν άσχετος με το που έμπενα μέσα μου τρώγαν 200mb ram και μετα απο καμία ώρα 300.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 07:58, 26-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
System restore points ειχαν τα 2000; Απο θεματα ασφαλειας/ security updates πως ειναι τα 2000; Οπως τα Xp τωρα;
Χωρίς να είμαι μαστερ στο θέμα καθώς έχω κάποια κενά από προσωπική χρήση στα 2000.Όμως από τον επαγγελματικό μου χώρο πρακτικά το security είναι μια από τα ίδια! Ότι σχεδόν χτυπάει τα XP χτυπάει και τα 2000. Τα ίδια explotations χρησιμοποιούνται! Δεν υπάρχει πάντως τίποτα ουσιαστικό (όχι εμφανισιακό) που να κάνεις στα XP και να μην κάνεις στα 2000. Και δυστυχώς τα XP είναι λίγο μπάχαλο στα services! Τουλάχιστον μέχρι το SP2

Σχετικα με το System Restore ήταν μια ενδιαφέρουσα ιδέα που όμως δεν δουλεύει καθώς πρέπει! Πέρα από το γεγονός ότι έπρεπε να βαζω μυστήρια extentios σε εφαρμογές που έφτοιαχνα για να μην τα ποιάνει το system restore γενικά έχουν παρατηρηθεί και ακουσθεί παράπανο δυσλειτουργίας του! Μου έχει τύχει και έμενα! Ίσως γιαυτό και στα 2003 που είναι λειτουργικάρα ούτε που το βάλανε!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:04, 15-04-08:

Aυτά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1096230
http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=860875
http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=986917
http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=973874

είναι συμβατά μεταξύ τους;

Ρωτάω διότι ετοιμάζομαι για αναβάθμιση και δε ξέρω πως να κινηθώ...

Σε αυτή τη φάση είναι τώρα το χρέπι μου:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 15-04-08 στις 12:33.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 13:20, 15-04-08:

H μνήμη είναι συμβατή με τη μητρική Μ2Α-VM
This motherboard has four DDR2-DIMM sockets, accepting up to 8 GB of DDR2-400/667/800 memory. Two sockets are yellow and the other two are black. To use dual channel feature you need to install the memory modules on modules with the same color. πηγή
Για τον επεξεργαστή έχω την εντύπωση ότι δεν τον υποστηρίζει.Eίναι σχεδιασμένη για amd απο οτι βλεπω(δεν αποκλειω το γεγονος να ειμαι λαθος).

Για την κάρτα γραφικών έχει pci express 16x :
Υποδοχή Κάρτας Γραφικών
PCI Express 16x
Ειδικά Χαρακτηριστικά
Direct X 10 υποστήριξη. HDCP υποστήριξη. HDTV ready. Avivo ready. Crossfire ready. DVI. 2nd VGA.
οπότε σου κανει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:25, 15-04-08:

Ρε bill, μιας και είσαι τσακάλος με αυτά, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό πακέτο μέχρι 300 ευρώ (μητρική, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου και μνήμη);

Αν βέβαια δε σου κάνει κόπο.

Πλαίσιο

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 13:37, 15-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Ρε bill, μιας και είσαι τσακάλος με αυτά, έχεις να προτείνεις κάποιο καλό πακέτο μέχρι 300 ευρώ (μητρική, επεξεργαστής, κάρτα γραφικών, κάρτα ήχου και μνήμη);

Αν βέβαια δε σου κάνει κόπο.

Πλαίσιο
Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι στα υπόψη μου.Θα το κοιτάξω όμως και θα ποστάρω σήμερα ή αυριο.
Ελπίζω να μην βιαζεσαι.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:40, 15-04-08:

Είσαι ωραίος. Δε βιάζομαι καθόλου.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:47, 15-04-08:

Βασικά όπως είπε και ο Bill η μητρική είναι για AM2 και όχι για Intel. Επίσης η μητρική έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ενώ δεν την χρειάζεσαι αφού θα πάρεις extra. Επίσης υποθέτω ότι θα πάρεις 2 DIMM μνήμης των 1GB οπότε καλύτερα να πάρεις ένα 2πλό (αυτό για να τρέχεις σε dual channel).
Αν βρω χρόνο και εγώ θα κοιτάξω αργότερα για ένα πακέτο στα 300?.

Το θέμα είναι θέλεις να κρατήσεις ποια στοιχεία του παλιού σου PC; Σκληρούς, κουτί, dvd-drives;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:53, 15-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Βασικά όπως είπε και ο Bill η μητρική είναι για AM2 και όχι για Intel. Επίσης η μητρική έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, ενώ δεν την χρειάζεσαι αφού θα πάρεις extra. Επίσης υποθέτω ότι θα πάρεις 2 DIMM μνήμης των 1GB οπότε καλύτερα να πάρεις ένα 2πλό (αυτό για να τρέχεις σε dual channel).
Αν βρω χρόνο και εγώ θα κοιτάξω αργότερα για ένα πακέτο στα 300?.

Το θέμα είναι θέλεις να κρατήσεις ποια στοιχεία του παλιού σου PC; Σκληρούς, κουτί, dvd-drives;
Eυχαριστώ για τη βοήθεια...
Θα κρατήσω σίγουρα το κουτί (με τη τροφοδοσία), και τον μεγάλο σκληρό (που μάλλον θα τον κάνω δεύτερο διότι λέω να πάρω και έναν στα 160gb) και θα κρατήσω και τα drives, επίσης έχω και μία κάρτα τηλεόρασης που μετά το πρόσφατο φορμάτ δεν λειτόύργησε ποτέ.

Πρακτικά θέλω μητρική, επεξεργαστή, μνήμες και κάρτες γραφικών/ήχου!

υγ: και πάλι ευχαριστώ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 15-04-08 στις 16:32.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:35, 15-04-08:

Καλά είπατε όσα είπατε, αλλά τώρα έρχεται η σωστή ερώτηση:

Μποράτ, για τι χρήση προορίζεις το πισί σου μετά την αναβάθμιση;

Μόλις ακούσω την απάντηση, σου φτιάχνω ατάκα κι επι τόπου πακέτο 300 ευρώ!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:42, 15-04-08:

Καλή ερώτηση:
  • για κανένα παιχνιδάκι (έχω μείνει πίσω σε αυτά)
  • για γρήγορη πλοήγηση στο net (τώρα με firefox σκαλώνει άσχημα (512 Ram βλέπεις))
  • για dvd rip
  • για download (άσχετα αν αυτό δε σχετίζεται με το hardware)
  • για μεταφορά αρχείων (ακόμη usb 1 έχω)
  • και γενικότερα για media desktop
Για δώσε πρόεδρε...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:09, 18-04-08:

Asus M2N (sAM2, DDR2, NF430) 53,80 ?
AMD Athlon 64 X2 (sAM2) 4800 (2.4GHz, 2x512KB) 65,00 ?
TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite 39,00 ?
Sparkle 8800 GT 512MB 145,00 ?

Σύνολο 302,8?

Έβαλα 2,8? παραπάνω, πειράζει;
- Η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου 5.1 και Gigabit LAN
- Η κάρτα γραφικών είναι ικανοποιητική για τα σημερινά παιχνίδια
- Ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός επίσης για τα λεφτά του
- 2GB 800άρες μνήμες σε dual channel
- Η μητρική έχει μόνο 1 ATA100, οπότε ελπίζω οι σκληροί που έχεις να είναι SATA, γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να συνδέσεις κάτι απ' όλα (DVD Drives, Σκληροί)

Αυτά βρήκα με λίγο ψάξιμο, ελπίζω να μην έχω κάνει καμία πατάτα. Οπότε αν μπορεί κάποιο από τα παιδιά να τα κοιτάξει λίγο.
Επίσης, μπορεί να μην είναι το καλύτερο σύστημα για αυτά τα λεφτά, αλλά είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω βέβαια αν είσαι fan των Intel και NVIDIA, να ψάξω για σύστημα με αυτές

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:31, 18-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Asus M2N (sAM2, DDR2, NF430) 53,80 ?
AMD Athlon 64 X2 (sAM2) 4800 (2.4GHz, 2x512KB) 65,00 ?
TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800MHz Elite 39,00 ?
Sparkle 8800 GT 512MB 145,00 ?

Σύνολο 302,8?

Έβαλα 2,8? παραπάνω, πειράζει;
- Η μητρική έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου 5.1 και Gigabit LAN
- Η κάρτα γραφικών είναι ικανοποιητική για τα σημερινά παιχνίδια
- Ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός επίσης για τα λεφτά του
- 2GB 800άρες μνήμες σε dual channel
- Η μητρική έχει μόνο 1 ATA100, οπότε ελπίζω οι σκληροί που έχεις να είναι SATA, γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να συνδέσεις κάτι απ' όλα (DVD Drives, Σκληροί)

Αυτά βρήκα με λίγο ψάξιμο, ελπίζω να μην έχω κάνει καμία πατάτα. Οπότε αν μπορεί κάποιο από τα παιδιά να τα κοιτάξει λίγο.
Επίσης, μπορεί να μην είναι το καλύτερο σύστημα για αυτά τα λεφτά, αλλά είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω βέβαια αν είσαι fan των Intel και NVIDIA, να ψάξω για σύστημα με αυτές

Καλημέρα fandago, σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Να σου πω, δεν είναι κάπως ακριβή η κάρτα γραφικών; Στιχοίζει σχεδόν όσα ο επεξεραστής και η μητρική και οι μνήμες μαζί;
Δεν είμαι fan κάποιας φίρμας, απλά θέλω να έχω ένα καλό υπολογιστή που να μη σκαλώνει και ναι τρέχει γρήγορα, αλλά τώρα που είπες fan, από ανεμιστηράκια και τέτοια;

1000 ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:17, 18-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Καλημέρα fandago, σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Να σου πω, δεν είναι κάπως ακριβή η κάρτα γραφικών; Στιχοίζει σχεδόν όσα ο επεξεραστής και η μητρική και οι μνήμες μαζί;
Δεν είμαι fan κάποιας φίρμας, απλά θέλω να έχω ένα καλό υπολογιστή που να μη σκαλώνει και ναι τρέχει γρήγορα, αλλά τώρα που είπες fan, από ανεμιστηράκια και τέτοια;

1000 ευχαριστώ και πάλι.
Κοίτα, φαίνεται ακριβή επειδή τα υπόλοιπα είναι φτηνά. Είναι μια mainstream κάρτα γραφικών που είναι απαραίτητη αν θέλεις να παίζεις τα σημερινά παιχνίδια ικανοποιητικά. Να φανταστείς ότι εγώ έχω 1GB RAM με Pentium 4 στα 2,8 και μόνο επειδή έχω μια 7600GT, μπορώ να παίζω τουλάχιστον στο minimum, όλα τα καινούρια παιχνίδια μέχρι και σήμερα
Εσύ με αυτό το σύστημα θα μπορείς να παίζεις πολλά στο μέγιστο και τα υπόλοιπα στο medium τουλάχιστον

Όσο για τα ανεμιστηράκια που λες, ο επεξεργαστής είναι box, δηλαδή (εκτός αν άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω) περιέχει την ψύχτρα και το ανεμιστηράκι του. Η κάρτα γραφικών έχει επίσης δικό της ενσωματωμένο ανεμιστηράκι. Το θέμα είναι αν εσύ στο κουτί σου έχεις έξτρα ανεμιστήράκια για δημιουργία ροής

edit: πρέπει να μου πεις πόσα dvd drives θα βάλεις και πόσους σκληρούς, όπως επίσης και τι συνδεσμολογίας είναι (αν είναι sata, pata κτλ)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες σχετικά με το σπίτι - Από Fani93
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικό σπίτι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-15 στις 23:01.
    • Απορίες σχετικά με το B2 - Από sindy
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-11 στις 17:19.
    • Απορίες σχετικά με τα ΚΕΠ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-10-08 στις 17:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους