Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:26, 30-07-08:

3 ή 4 μάλλον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:53, 30-07-08:

4 θα βάλεις και θα ρίξεις κι ένα 64μπιτο λειτουργικό επάνω για να τα δεί και τα 4.

Ρε μποράτ χωρίς παρεξήγηση, γιατί τόση επιμονή με τα Multirama; Οι τύποι είναι αρχαίο φαρμακείο.

Χωρίς να συμπαθώ το Πλαίσιο, από το ίντερνετ αν αγοράσεις, με 10 ευρώ παραπάνω, παίρνεις τον Core 2 Duo 4600. Ένα καλό μάτι μπορεί να πιάσει αμέσως τη διαφορά!

http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1039326

Επιπλέον η μητρική σου είναι micro-ATX (απλά στο αναφέρω) και έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (εκείνο το integrated ουρλιάζει από χιλιόμετρο) προφανώς καμιά Intel 3100, οπότε δεν έχει νόημα να πάρεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών και δη την μπάχαλη 8400GS. Τα καλύτερα χαμένα 35 ευρώ της ζωής σου θα ήταν αυτά! Εκτός ρε παιδί μου κι αν έπαιρνες καμιά 8800GT οπότε να το καταλάβω γιατί να πάρεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών, θέλεις επιδόσεις. Ε εσύ δε θέλεις. Είτε με ενσωματωμένη είτε με 8400, πάλι στα ίδια θα είσαι πάνω κάτω. (Χοντρικά μιλάω, όλοι ξέρουμε ότι οι ενσωματωμένες είναι γτπ, απλά και η 8400 είναι τόσο γτπ...)

ΥΓ: Και ότι είσαι παράξενος, άσε το χω ψυλλιαστεί προ πολλού...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:07, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
4 θα βάλεις και θα ρίξεις κι ένα 64μπιτο λειτουργικό επάνω για να τα δεί και τα 4.

Ρε μποράτ χωρίς παρεξήγηση, γιατί τόση επιμονή με τα Multirama; Οι τύποι είναι αρχαίο φαρμακείο.

Χωρίς να συμπαθώ το Πλαίσιο, από το ίντερνετ αν αγοράσεις, με 10 ευρώ παραπάνω, παίρνεις τον Core 2 Duo 4600. Ένα καλό μάτι μπορεί να πιάσει αμέσως τη διαφορά!

http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1039326

Επιπλέον η μητρική σου είναι micro-ATX (απλά στο αναφέρω) και έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (εκείνο το integrated ουρλιάζει από χιλιόμετρο) προφανώς καμιά Intel 3100, οπότε δεν έχει νόημα να πάρεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών και δη την μπάχαλη 8400GS. Τα καλύτερα χαμένα 35 ευρώ της ζωής σου θα ήταν αυτά! Εκτός ρε παιδί μου κι αν έπαιρνες καμιά 8800GT οπότε να το καταλάβω γιατί να πάρεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών, θέλεις επιδόσεις. Ε εσύ δε θέλεις. Είτε με ενσωματωμένη είτε με 8400, πάλι στα ίδια θα είσαι πάνω κάτω. (Χοντρικά μιλάω, όλοι ξέρουμε ότι οι ενσωματωμένες είναι γτπ, απλά και η 8400 είναι τόσο γτπ...)

ΥΓ: Και ότι είσαι παράξενος, άσε το χω ψυλλιαστεί προ πολλού...
Ωραίες οι πληροφορίες σου! Το ξέρω ότι είναι micro, άλλωστε μάλλον στο micro κουτί θα πάει. Αυτό για τη κάρτα γραφικών δε το ήξερα, δώσε μου 3-4 εβδομάδες να το σκεφτώ ξανά και θα επανέλθω... Παράξενος εγώ;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:19, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Κρόνε το pc το θέλεις περισσότερο για games ή για applications και internet?
Internet, μουσικη και video και κανα Diablo II....

Σκευτικα την λυση να ξεκινισω με μια Ram του ενος giga και καινουργιο συστιμα ψηξης (ψηκτρα cpu, ανεμιστιρακια για το pc) Να δω μηπος στρωσει σε κατι θεματα, και αν δεν στρωσει σκευτικα να παρω μια μητρικη που βρηκα, φτηνη (γυρο στα 40 ευρο) που μπορει να δεχτει πανω ολο το συστιμα μου αλλα εχει και on-board καρτα γραφικων πολυ ανωτερη απο την δικη μου, περνω και ενα τροφοδοτικο και ελπιζω να στρωσει...
Τι λετε;

Συγνωμη για το double posting αλλα αφου δεν απαντισε κανενας τι να κανω;...

Λοιπον εκτος απο την γνωμη σας για αυτο απο πανω θελω και καπιες αλλες βοηθιες..

Καταρχην για την Ram... Τι διαφορα εχουμ μεταξυ τους DDR, DDR2 και DDR3... Πως θα ξερω τι εχει πανω το συστιμα μου για να παρω την αντιστοιχη; Η υπαρχει περιπτωση να υποστιριζει 2 απο αυτες, η και ολες;
Μετα... Κατι συστιματα ψυξης Ram και δισκου κανουν δουλεια η αδικα λευτα και κοπος;

Αν του παρω μια RAM, της κατσω και ενα συστιμα ψυξης, παρω και δυο συστιματα ψηξης δισκου και τα βαλω στους δισκους μου, βαλω και καινουργια ανεμιστιρακια σε ολο το κουτι (2 μπροστα, 1 πισω λεω) Και μια καινουργια ψυκτρα cpu, βαλω και ενα τροφοδοτικο 450W (γιατι αυτο που εχω τωρα δεν παει και πολυ καλα) Θα ανεβει η επιδωση του και θα πεσει η θερμοκρασια του αρκετα, η να κανω κατι αλλο;
Αυτο θα μου παει γυρο στα 60 ευρο (Αουτς....)! Πολλα ειναι για τοσο μικρη διαφορα, οποτε ακουω προτασεις για μεγαλητερη αποτελεσματικοτιτα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 02-08-08 στις 14:37. Αιτία: merge
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:38, 02-08-08:

Για τις μνήμες ddr, ddr2 κ.ο.κ. θα πρέπει να δεις τι μητρική έχεις και έπειτα να ελέγξεις τι συνδεσιμότητας μνήμες δέχεται. Για τα υπόλοιπα θα περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος που να τα ξέρει καλύτερα.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 15:19, 02-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Και πως ξεχωριζω τι απο τα δυο ειναι;....
Πρέπει να γράφει πάνω στη μητρική σου κάτω από κάθε θύρα τί είναι.

Καταρχην για την Ram... Τι διαφορα εχουμ μεταξυ τους DDR, DDR2 και DDR3... Πως θα ξερω τι εχει πανω το συστιμα μου για να παρω την αντιστοιχη; Η υπαρχει περιπτωση να υποστιριζει 2 απο αυτες, η και ολες;
Να υποστηρίζει και τις δύο είναι λίγο δύσκολο καθώς ddr1 από ddr2 κλπ διαφέρουν ως προς τα pin που έχουν , οπότε δε θα ταιριάζουν στη μητρική και επιπλέον όσο πιο εξελιγμένη τεχνολογία χρησιμοποιεί τόσο πιο γρήγορη είναι ( και κάθε μια θέλει μητρική που να υποστηρίζει τον κάθε ένα τύπο μνήμης ).

Μετα... Κατι συστιματα ψυξης Ram και δισκου κανουν δουλεια η αδικα λευτα και κοπος;
Εγώ με τα συμβατικά ανεμηστηράκια είμαι και δεν έχω πρόβλημα οπότε δε θα έδινα λεφτά για ψύξη σκληρού και ram.Εκτός και αν πια σηκώνει τρελές θερμοκρασίες.

Αν του παρω μια RAM, της κατσω και ενα συστιμα ψυξης, παρω και δυο συστιματα ψηξης δισκου και τα βαλω στους δισκους μου, βαλω και καινουργια ανεμιστιρακια σε ολο το κουτι (2 μπροστα, 1 πισω λεω) Και μια καινουργια ψυκτρα cpu, βαλω και ενα τροφοδοτικο 450W (γιατι αυτο που εχω τωρα δεν παει και πολυ καλα) Θα ανεβει η επιδωση του και θα πεσει η θερμοκρασια του αρκετα, η να κανω κατι αλλο;
Με τη ram θα δεις διαφορά στην επίδοση.Τώρα με το σύστημα ψύξης υποθέτω πως δε θα σου κολλάει η κάρτα γραφικών όταν θερμαίνεται όπως πρώτα.Από την ψύξη μνήμης/σκληρών δε νομίζω να δεις καν διαφορά.

Αυτο θα μου παει γυρο στα 60 ευρο (Αουτς....)! Πολλα ειναι για τοσο μικρη διαφορα, οποτε ακουω προτασεις για μεγαλητερη αποτελεσματικοτιτα...
Και για αλλαγή κουτιού αν πήγαινες , ώστε να υπάρχει χώρος και να κάνουν καλύτερη δουλειά και τα ανεμηστηράκια σου , θα σου βγει παραπάνω.
Από τη στιγμή που θες να μείνεις στο υπάρχων σύστημα δε μου ρχεται καλύτερη λύση από αυτό που σκέφτεσαι.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:25, 02-08-08:

Τσεκαρα το βιβλιαρακι της μητρικη (καλα τι βοδι ειμαι που δεν το σκευτικα;...) και περνει DDR1 (και μαλιστα σε συγκεκριμενες συχνοτιτες....

Τωρα για την θερμοκρασια... Δεν ξερω αν φταιει και η ηλικια τους και οι πολλες ωρες λειτουργιας που εχουν στην πλατη τους ολα τα συστιματα, αλλα ανεβαζουν τρελη θερμοκρασια. Κυριος μαλλον το οτι το δωματιο μου ειναι πολυ ζεστο και δεν εχει και σωστη ροη αερα το κουτι. Για αυτο σκευτικα αυτα τα συστιματακια που δρουν τοπικα, μπας και κατεβει καπως καλητερα η θερμοκρασια και δουλεψει και πιο σταθερα το συτιμα... Κουτι δεν νομιζω πως χρειαζετε... Χορος υπαρχει....
Παντος λεω να ξεκινισω με ενα gb Ram (ισως να το αφησω και να τρεξει μαζι με την τωρινη μου μνημη, αναλογα με τα MHZ τους), ψυκτρα για τον επεξεργαστη και ανεμιστιρες.
Κανα 55αρη θα μου παει (Αυουτς!) αλλα δεν πειραζει, ας το δοκιμασω...!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:21, 06-08-08:

Τσεκαρα το βιβλιαρακι της μητρικη (καλα τι βοδι ειμαι που δεν το σκευτικα;...) και περνει DDR1 (και μαλιστα σε συγκεκριμενες συχνοτιτες....

Τωρα για την θερμοκρασια... Δεν ξερω αν φταιει και η ηλικια τους και οι πολλες ωρες λειτουργιας που εχουν στην πλατη τους ολα τα συστιματα, αλλα ανεβαζουν τρελη θερμοκρασια. Κυριος μαλλον το οτι το δωματιο μου ειναι πολυ ζεστο και δεν εχει και σωστη ροη αερα το κουτι. Για αυτο σκευτικα αυτα τα συστιματακια που δρουν τοπικα, μπας και κατεβει καπως καλητερα η θερμοκρασια και δουλεψει και πιο σταθερα το συτιμα... Κουτι δεν νομιζω πως χρειαζετε... Χορος υπαρχει....
Παντος λεω να ξεκινισω με ενα gb Ram (ισως να το αφησω και να τρεξει μαζι με την τωρινη μου μνημη, αναλογα με τα MHZ τους), ψυκτρα για τον επεξεργαστη και ανεμιστιρες.
Κανα 55αρη θα μου παει (Αυουτς!) αλλα δεν πειραζει, ας το δοκιμασω...!
Αν στο κουτί σου έχει θέση για floppy και εν τέλει έχεις floppy αλλά δε το χρησιμοποιείς, βγάλε το floppy και άσε τη σχισμή ανοιχτή ώστε να εξασφαλίσεις καλύτερη εισαγωγή και εξαγωγή αέρα. Επίσης, βγάλε το πλαϊνό καπάκι και πάρε το πιστολάκι για τα μαλλιά και φύσα κρύο αέρα στο σύστημα να ξεκουβαλήσει η σκόνη απο τα ανεμιστηράκια και από τις επιφάνειες, θα παρατηρήσεις έτσι και μείωση θορύβου και καλύτερη ψύξη. Κατέβασε επίσης το speedfan να μας πεις σε τι θερμοκρασία δουλεύει το σύστημα σου.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:18, 01-10-08:

Aπό αυτά τα δύο:
κλικ
κλικ

ποιό πιστεύετε πως αξίζει περισσότερο;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 18:39, 01-10-08:

Είναι και τα δύο στην ίδια τιμή,απλά το πρώτο έχει καλύτερη κάρτα ήχου και hd κάρτα γραφικών, ενώ το δεύτερο έχει μεγαλύτερο σκληρό και νεότερο μοντέλο κάρτας γραφικών.

Δεν πρέπει να έχουν τραγικές διαφορές οποιοδήποτε κι αν επιλέξεις.Προσωπικά θα έπαιρνα το πρώτο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iriniii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iriniii
H iriniii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H iriniii έγραψε στις 10:11, 18-01-09:

γεια σας!! λοιπον οσον αφορα τους υπολογιστες μπορω να πω οτι ασχολουμουν παλιοτερα ειδικα οταν ειχα παει να φτιαξω τον δικο μ.. ο οποιος τωρα πιστευω οτι θελει αναβαθμιση μιας και εκανα format και φορτωσα w vista.. απλα επειδη υπαρχει ενα προβλημα με τα λεφτα μιας και σπουδαζω σε αλλη πολη θα γινει σιγα σιγα.. τα χαρακτηριστικα ειναι:
cpu :intel core duo 1,86
ram :1023 mb
skliros :160 gb
mnhmh: ddr2 pc2-5400/667 mhz

αυτα εχω.. βασικα σκεφτομουν το ενδεχομενο να αλλαξω cpu..δν ξερω ομως.. και θελω βοηθεια..

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 10:38, 18-01-09:

Iriniii καλημέρα.
Δεν είιμαι και ο πλέον ειδικός αλλά όταν ρωτάς για αναβάθμιση το πρώτο στοιχείο που δινεις είναι η μητρική.
Η αναβάθμιση όπως και η αγορά του pc έχει να κάνει με τη χρήση που το προορίζεις(σχεδιαστικά,multimedia,games.
Στη θέση σου θα πρόσθετα απλά μνήμη.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:42, 18-01-09:

@irini, σε πρώτη φάση να αλλάξεις την μνήμη από 1GB σε τουλάχιστον 3GB. Τα vista σε 1GB απλά δεν λειτουργούν καλά. Έτσι και αλλιώς φτηνή είναι αυτή η αναβάθμιση ...δηλαδή νομίζω κάπου 40-60?

Παράθεση

Λήδα7950

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λήδα7950
H Λήδα7950 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Λήδα7950 έγραψε στις 17:23, 26-01-09:

Γειά σας παιδιά! Θέλω να κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή μου αλλά έχω κάποιες απορίες. Ο υπολογιστής μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Motherboard Albatron PX865PE7 Pro (με θύρες DDR)
CPU Intel Pentium 4 (3,00GHZ)
RAM 1,5GHZ (DDR)
Κάρτα γραφικών GeForce FX 5700LE 256mb (AGP)
Τροφοδοτικό 350W

Βασικά θέλω μια καλύτερη κάρτα γραφικών (512mb μάλλον) και ίσως ένα καλύτερο επεξεργαστή, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστεί να αλλάξω. Θα χρειαστώ άλλη motherboard ή καλύτερο τροφοδοτικό; Μήπως δεν αξίζει η αναβάθμιση και να πάρω καλύτερα ένα καινούριο κούτι;
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:41, 26-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Λήδα
Γειά σας παιδιά! Θέλω να κάνω αναβάθμιση στον υπολογιστή μου αλλά έχω κάποιες απορίες. Ο υπολογιστής μου έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Motherboard Albatron PX865PE7 Pro (με θύρες DDR)
CPU Intel Pentium 4 (3,00GHZ)
RAM 1,5GHZ (DDR)
Κάρτα γραφικών GeForce FX 5700LE 256mb (AGP)
Τροφοδοτικό 350W

Βασικά θέλω μια καλύτερη κάρτα γραφικών (512mb μάλλον) και ίσως ένα καλύτερο επεξεργαστή, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα χρειαστεί να αλλάξω. Θα χρειαστώ άλλη motherboard ή καλύτερο τροφοδοτικό; Μήπως δεν αξίζει η αναβάθμιση και να πάρω καλύτερα ένα καινούριο κούτι;
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Είναι κομματάκι αδύναμο μηχάνημα (όχι η CPU τόσο όσο τα άλλα από κάτω της)

Για τι χρήση το προορίζεις;

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 17:41, 26-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Η αναβάθμιση όπως και η αγορά του pc έχει να κάνει με τη χρήση που το προορίζεις(σχεδιαστικά,multimedia,games).

edit:Γρήγορος είσαι Λυκ.

edit:Και τα χρήματα που διαθέτεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 27-01-09 στις 08:27.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λήδα7950

Νεοφερμένος

H Λήδα7950 έγραψε στις 17:53, 26-01-09:

Βασικά θέλω καλύτερη κάρτα γραφικών για να μπορώ να παίζω και κανένα καινούριο παιχνίδι, γιατί με την ήδη υπάρχουσα, σέρνονται τα παιχνίδια! Αν πάρω μια 512mb AGP θα χρειαστεί να αλλάξω και τροφοδοτικό ή κάτι άλλο ή θα την "σηκώσει" όπως είναι;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:59, 26-01-09:

Βασικά θέλω καλύτερη κάρτα γραφικών για να μπορώ να παίζω και κανένα καινούριο παιχνίδι, γιατί με την ήδη υπάρχουσα, σέρνονται τα παιχνίδια! Αν πάρω μια 512mb AGP θα χρειαστεί να αλλάξω και τροφοδοτικό ή κάτι άλλο ή θα την "σηκώσει" όπως είναι;
Μπααα αν θες (ειδικά καινούρια) παιχνιδάκια θα πας σε μια καινούρια PCI-Express και με επαρκές τροφοδοτικό πχ 650 Βαττ! Τότε θα χρειαστεί να αλλάξεις και τα υπόλοιπα συστηματάκια όμως! Καλύτερα! και κράτα το παλιό πισί για κατεβαστήρι μιας και έχει μικρό τροφοδοτικό! Ή βάλτου Λίνουξ να πειραματιστείς!

Παράθεση

Λήδα7950

Νεοφερμένος

H Λήδα7950 έγραψε στις 18:06, 26-01-09:

Αν πω να πάρω ένα μέτριο κουτί, καλύτερο από το ήδη υπάρχον,
μέχρι 250Ε (περνάμε και περίοδο οικονομικής κρίσης και καταλαβαίνετε ), τι θα μου προτείνατε;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:12, 26-01-09:

Αν πω να πάρω ένα μέτριο κουτί, καλύτερο από το ήδη υπάρχον,
μέχρι 250Ε (περνάμε και περίοδο οικονομικής κρίσης και καταλαβαίνετε ), τι θα μου προτείνατε;
Για τη χρήση που το θέλεις, δυσκολεύομαι πολύ να προτείνω κάτι χρήσιμο σε αυτό το budget.

ΥΓ: Αναγκαστικά τότε σε σουλούπωμα του παλιού αν πας, και πάλι...

Παράθεση

Evolutiontn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evolutiontn
Ο Evolutiontn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Evolutiontn έγραψε στις 04:35, 06-04-09:

Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Ο υπολογιστής μου εχει γενικός πέσει αρκετά σε απόδοση και προφανός ένας απ' τους λόγους ειναι το οτι τον εχω 3 χρόνια και δεν εχω κάνει την παραμικρή αναβάθμιση. Θα ήθελα να σας πω κάποια χαρακτηριστικά και να μου πείτε την γνώμη σας για το τι πρέπει να βάλω για να τον αναβαθμίσω.

-Επεξεργαστής: intel Core Duo 6600 2.40Ghz
-Σκηρος Δίσκος: WDC WD3200JS-55PDB0 (Western Digital)
-Κάρτα Γραφικων: Nvidia Geforce 7600 GS
-MotherBoard: Gigabyte 945GM-S2
-RAM: 2,48 Giga (DDR2 απο 1,24 Giga η κάθε μια)
Δυστιχώς δεν ξέρω τι τροφοδοτικό εχω και πως θα το δω (sorry για την ασχετοσίνη ) αλλα θα εκτιμούσα να μου γράφατε κάτι καλό και συμβατό.
Επείσης θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε και μια τιμή στο περίπου, να ξέρω πόσο θα κοστίσει η αναβάθμιση ή να μου γράψετε τα μοντέλα να το ψάξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 09:18, 06-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Evolutiontn
Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι. Ο υπολογιστής μου εχει γενικός πέσει αρκετά σε απόδοση και προφανός ένας απ' τους λόγους ειναι το οτι τον εχω 3 χρόνια και δεν εχω κάνει την παραμικρή αναβάθμιση. Θα ήθελα να σας πω κάποια χαρακτηριστικά και να μου πείτε την γνώμη σας για το τι πρέπει να βάλω για να τον αναβαθμίσω.

-Επεξεργαστής: intel Core Duo 6600 2.40Ghz
-Σκηρος Δίσκος: WDC WD3200JS-55PDB0 (Western Digital)
-Κάρτα Γραφικων: Nvidia Geforce 7600 GS
-MotherBoard: Gigabyte 945GM-S2
-RAM: 2,48 Giga (DDR2 απο 1,24 Giga η κάθε μια)
Δυστιχώς δεν ξέρω τι τροφοδοτικό εχω και πως θα το δω (sorry για την ασχετοσίνη ) αλλα θα εκτιμούσα να μου γράφατε κάτι καλό και συμβατό.
Επείσης θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε και μια τιμή στο περίπου, να ξέρω πόσο θα κοστίσει η αναβάθμιση ή να μου γράψετε τα μοντέλα να το ψάξω.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Κάτι πολύ βασικό σε ότι αφορά την απόδοση ενός υπολογιστή, είναι το λειτουργικό σύστημα το οποίο χρησιμοποιείς και το οποίο δεν μας αναφέρεις, καθώς και το πόσο καιρό το έχεις εγκατεστημένο. Αν π.χ. μιλάμε για εγκατεστημένα Windows XP εδώ και 3 χρόνια, ίσως ήρθε η ώρα να κάνεις μια επανεγκατάσταση. Επίσης δεν αναφέρεις τι εννοείς όταν λες ότι έχει μειωθεί η απόδοσή του. Χρησιμοποιείς τις ίδιες εφαρμογές που χρησιμοποιούσες και παλιότερα και διαπιστώνεις ότι "τρέχουν" ποιο αργά, ή έβαλες καινούργιες και δεν έμεινες ικανοποιημένος από την απόδοση του υπολογιστή;
Το μηχάνημα το οποίο έχεις είναι αρκετά αξιοπρεπές σε ό,τι αφορά εφαρμογές, και δε θα έπρεπε να βλέπεις πτώση της απόδοσής του. Για τα παιχνίδια τώρα, αλλάζει το πράγμα. Τα παιχνίδια είναι τα πλέον απαιτητικά από πλευράς εξοπλισμού.

Αν χρησιμοποιείς την ίδια εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος τα 3 χρόνια που τον έχεις, απλά και μόνο κάνοντας επανεγκατάσταση, θα δεις το μηχάνημα να βελτιώνεται κατά πολύ. Επίσης, φρόντισε ο δίσκος σου (C:\) να έχει τουλάχιστον 30% ελεύθερο χώρο. Αν θες, πες μας και την έκδοση του Antivirus που χρησιμοποιείς.

Τέλος και σημαντικότερο όλων σε περίπτωση που αποφασίσεις να προχωρήσεις σε αναβάθμιση, δεν μας είπες τι ποσό μπορείς να διαθέσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jimmy$$$
Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O jimmy$$$ έγραψε στις 18:31, 10-08-09:

Ετοιμάζομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου αλλάζοντας τον επεξεργαστή και το τροφοδοτικό και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των παρακάτω χαρακτηριστικών καθώς και να μου προτείνετε εσείς κάποιον επεξεργαστή και κυρίως τροφοδοτικό. Τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει ο υπολογιστής μου είναι τα εξής:

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce 9500 GT
Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9650 3.00 GHZ
Μητρική Κάρτα: P5ND2-SLI
Μνήμη RAM: 4 GB
Τροφοδοτικό: THERMALTAKE W0104 TOUGHPOWER 650W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(:thanks γιατί είμαι τελείως άσχετος με όλα αυτά.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 18:39, 10-08-09:

Ότι θες βάζεις!!!!!Μπορείς να κάνεις όποιο +διασμό θέλεις!

Παράθεση

jimmy$$$

Νεοφερμένος

Ο jimmy$$$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O jimmy$$$ έγραψε στις 18:59, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Ότι θες βάζεις!!!!!Μπορείς να κάνεις όποιο +διασμό θέλεις!
Σίγουρα; Γιατί ψάχνοντας σε διάφορα site είδα ότι πρέπει να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των χαρακτηριστικών.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 19:07, 10-08-09:

Η μητρική σου κάρτα δέχεται socket LGA775 άρα ο Intel Core 2 Quad είναι συμβατός. Το τροφοδοτικό μου φαίνεται υπερ-αρκετό

Παράθεση

jimmy$$$

Νεοφερμένος

O jimmy$$$ έγραψε στις 19:10, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Η μητρική σου κάρτα δέχεται socket LGA775 άρα ο Intel Core 2 Quad είναι συμβατός. Το τροφοδοτικό μου φαίνεται υπερ-αρκετό
Thx για την απάντηση :no1:. Μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις ένα τροφοδοτικό που καταναλώνει λιγότερα Watt και να υποστηρίζει συγχρόνως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά;

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 19:28, 10-08-09:

Το τροφοδοτικό είναι εντελώς ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή, με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να πληρεί κάποια προυπόθεση (ή να 'υποστηρίζει', όπως λες εσύ) τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Τα Watt που αναφέρονται (650W) είναι η μέγιστη ονομαστική δυνατότητα του τροφοδοτικού. Στην πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι 'πιάνει' ποτέ τόσα. Το ότι αναφέρει 650W δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι ξοδεύει 650! Μπορεί πχ το σύστημα σου, να τραβάει 400W.

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τροφοδοτικό με 'περίσσεια' Watt (παραπάνω απ' αυτά που χρειάζεσαι δηλαδή) ώστε σε μια μελλοντική αναβάθμιση να μην ξαναχρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό! - Αυτό που προτείνεις είναι αρκετά καλό!

Παράθεση

jimmy$$$

Νεοφερμένος

O jimmy$$$ έγραψε στις 19:30, 10-08-09:

Το τροφοδοτικό είναι εντελώς ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα μέρη του υπολογιστή, με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να πληρεί κάποια προυπόθεση (ή να 'υποστηρίζει', όπως λες εσύ) τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.

Τα Watt που αναφέρονται (650W) είναι η μέγιστη ονομαστική δυνατότητα του τροφοδοτικού. Στην πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι 'πιάνει' ποτέ τόσα. Το ότι αναφέρει 650W δεν σημαίνει ταυτόχρονα ότι ξοδεύει 650! Μπορεί πχ το σύστημα σου, να τραβάει 400W.

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις τροφοδοτικό με 'περίσσεια' Watt (παραπάνω απ' αυτά που χρειάζεσαι δηλαδή) ώστε σε μια μελλοντική αναβάθμιση να μην ξαναχρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό! - Αυτό που προτείνεις είναι αρκετά καλό!
Thx!:no1:

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orestes
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 19:36, 10-08-09:

Καλύτερα στην επιλογή τροφοδοτικού να επιλέξεις "μάρκα" παρά κάποιο no-name απο το κατάστημα της γειτονιάς. Προσωπικά έχω ένα της thermaltake εδώ και δυο χρόνια και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.

Παράθεση

jimmy$$$

Νεοφερμένος

O jimmy$$$ έγραψε στις 19:40, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Orestes
Καλύτερα στην επιλογή τροφοδοτικού να επιλέξεις "μάρκα" παρά κάποιο no-name απο το κατάστημα της γειτονιάς. Προσωπικά έχω ένα της thermaltake εδώ και δυο χρόνια και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.
Ok παιδιά νομίζω οτι καλύφτηκα. Αν θέλει κάποιος moderator ας το κλειδώσει.:no1:

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 20:03, 10-08-09:

Μπορεί κάποιος άλλος να θέσει κάποια ερώτηση πάνω στο θέμα.....!!

Παράθεση

jimmy$$$

Νεοφερμένος

O jimmy$$$ έγραψε στις 20:06, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
Μπορεί κάποιος άλλος να θέσει κάποια ερώτηση πάνω στο θέμα.....!!
oooppsss!!! Sorry!!!:thanks:

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 20:22, 10-08-09:

Δεν πειράζει...!!Εγώ απλά την άποψη μου είπα....!

Παράθεση

Manthak47 (Θοδωρής)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Manthak47
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Manthak47 έγραψε στις 11:03, 12-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από jimmy$$$
Ετοιμάζομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου αλλάζοντας τον επεξεργαστή και το τροφοδοτικό και θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των παρακάτω χαρακτηριστικών καθώς και να μου προτείνετε εσείς κάποιον επεξεργαστή και κυρίως τροφοδοτικό. Τα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει ο υπολογιστής μου είναι τα εξής:

Κάρτα Γραφικών: NVIDIA GeForce 9500 GT
Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9650 3.00 GHZ
Μητρική Κάρτα: P5ND2-SLI
Μνήμη RAM: 4 GB
Τροφοδοτικό: THERMALTAKE W0104 TOUGHPOWER 650W

Ευχαριστώ εκ των προτέρων(:thanks γιατί είμαι τελείως άσχετος με όλα αυτά.
Τροφοδοτικο - Μητρική: Αν και τα δύο είναι τελευταίας τεχνολογίας (ή τουλάχιστον των τελευταίων χρόνων) τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί εδώ να εμφανιστεί ασυμβατότητα με τα pin της μητρικής και του τροφοδοτικού. Οι σημερινές μητρικές έχουν 24 pin ενώ οι παλιές είχαν 20.
Κάρτα Γραφικών - Μητρική: Εδώ πρέπει να προσέξεις τι δίαυλο χρησιμοποιεί η μητρική ώστε να δεις αν η κάρτα σου έχει τον ίδιο. Σήμερα χρησιμοποιείται ο δίαυλος PCI-Express x16 2.0. Παρελθόν αποτελεί ο δίαυλος AGP (4x ή 8x) οπότε δεν σου τον προτείνω.
Επεξεργαστής - Μητρική: Εδώ απ' ότι είδα λύθηκε το θέμα. Προσοχή δηλαδή στο socket της μητρικής.
RAM - Μητρική: Στην κύρια μνήμη υπάρχει το θέμα των DDR. Πρόσεξε τι υποδοχές μνήμης έχει η μητρική σου και αναλόγως διάλεξε και τη μνήμη σου. Προτείνω (αν υποστηρίζεται από τη μητρική) το DDR 3. Το DDR2 όμως ακόμα "καλά κρατεί" με το DDR να μένει στην ιστορία.

Το υλικό που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλό, και αν δεν κάνω λάθος η μητρική σου υποστηρίζει την είσοδο δεύτερης κάρτας σε διάταξη SLI. Δεν είμαι σίγουρος όμως για το αν θα είναι εφικτή η απλή προσθήκη μιας δεύτερης NVIDIA GeForce 9500 GT χωρίς αναβάθμιση του τροφοδοτικού (μπορεί τα Watt να μην είναι επαρκή για την τροφοδοσία όλου του συστήματος => Το σύστημα θα κλείνει ή δεν θα εκκινεί καν).

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:25, 12-08-09:

Τροφοδοτικο - Μητρική: Αν και τα δύο είναι τελευταίας τεχνολογίας (ή τουλάχιστον των τελευταίων χρόνων) τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί εδώ να εμφανιστεί ασυμβατότητα με τα pin της μητρικής και του τροφοδοτικού. Οι σημερινές μητρικές έχουν 24 pin ενώ οι παλιές είχαν 20.
Όσα τροφοδοτικά έχω αλλάξει, πάντα είχαν 20+4pins extra σε περίπτωση που χρειαστούν για την μητρική

RAM - Μητρική: Στην κύρια μνήμη υπάρχει το θέμα των DDR. Πρόσεξε τι υποδοχές μνήμης έχει η μητρική σου και αναλόγως διάλεξε και τη μνήμη σου. Προτείνω (αν υποστηρίζεται από τη μητρική) το DDR 3. Το DDR2 όμως ακόμα "καλά κρατεί" με το DDR να μένει στην ιστορία.
H μητρική υποστηρίζει DDR2. To παιδί δεν θα αλλάξει μητρική/κάρτα γραφικών/μνήμες, άρα όλα αυτά είναι συμβατά όπως είναι.

Το υλικό που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλό, και αν δεν κάνω λάθος η μητρική σου υποστηρίζει την είσοδο δεύτερης κάρτας σε διάταξη SLI. Δεν είμαι σίγουρος όμως για το αν θα είναι εφικτή η απλή προσθήκη μιας δεύτερης NVIDIA GeForce 9500 GT χωρίς αναβάθμιση του τροφοδοτικού (μπορεί τα Watt να μην είναι επαρκή για την τροφοδοσία όλου του συστήματος => Το σύστημα θα κλείνει ή δεν θα εκκινεί καν).
Αμφιβάλλω αν χρειάζεται SLI εκτός αν παίζει απαιτητικά παιχνίδια. By the way, τι επεξεργαστή και τροφοδοτικό έχεις τώρα?

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 15:33, 12-08-09:

Παιδιά τι σημαίνει διπλοπύρηνος επεξεργαστής?Το ξέρω ότι είναι λίγο off αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανοίξω και άλλο θέμα!

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 16:23, 12-08-09:

Είναι ένας επεξεργαστής με 2 πυρήνες. Παλιότερα υπήρχαν επεξεργαστές μόνο με 1 πυρήνα, οπότε δεν χρειαζόταν κάποια διάκριση. Υπάρχουν duo(2),triple(3) και quad(4) core επεξεργαστές που κυκλοφορούν πλέον ευρέως στην αγορά.

'Υποτίθεται' ότι ένας επεξεργαστής με 2 πυρήνες, κάνει την ...διπλάσια δουλεία, καθώς μπορεί να χρησιμοποιεί παράλληλα 2, αντί 1 πυρήνα. Στην πραγματικότητα αυτό δεν είναι πάντα εφικτό, καθώς δεν χρησιμοποιούν όλες οι εφαρμογές συγκεκριμένο αριθμό πυρήνων/διαφορετικοί επεξεργαστές έχουν διαφορετική ισχύ κτλ. Άλλες εφαρμογές μπορεί να εκμεταλλεύονται 1 πυρήνα, άλλες 2, άλλες 3 κτλ. Τελευταία, όλο και περισσότερες εφαρμογές εκμεταλλεύονται παραπάνω από 1 πυρήνα, λόγω της πληθώρας επεξεργαστών με πολλούς πυρήνες.

Συνιστάται (εννοείται) η αγορά επεξεργαστών με τουλάχιστον 2 πυρήνες, καθώς πολλά προγράμματα πια υποστηρίζουν 2+ πυρήνες. Με απλά λόγια 'είναι πιο γρήγοροι'

Ελπίζω να κατάλαβες

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 18:23, 12-08-09:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά έχω μια απορία....δηλαδή όταν κάνουν διπλάσια δουλειά τι εννοείς?Ότι ένας που γράφει ότι έχει ταχύτητα 2 μπορεί να πιάσει 4 (αν είναι διπλός)?

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 18:54, 12-08-09:

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αμα έχεις dual core 2 ghz θεωρητικά έχεις ταχύτητα 4ghz αλλά αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που τρέχεις δύο εφαρμογές την ίδια στιγμη και χρησιμοποιείται το 100% του πυρήνα. Έτσι την δεύτερη εφαρμογή θα αναλάβει ο 2ος πυρήνας. Ουσιαστικά δηλαδή η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα φαίνεται μόνο όταν ο πρώτος χρησιμοποιείται στο 100%.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 19:00, 12-08-09:

A...εγώ έχω intel core 2 duo
-----------------------------------------
Πόσο είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει?

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

O Orestes Dderp έγραψε στις 19:15, 12-08-09:

Το ίδιο ισχύει και για core 2 duo και για dual core. Απλά οι core 2 duo είναι πιο σύγχρονη τεχνολογία ( δηλαδή οι απλοι dualcore είναι ήδη απαρχαιωμένοι). Διπύρηνοι οι μεν και οι δε.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 19:16, 12-08-09:

Δηλαδή μπορώ να παίξω παιχνίδι που απαιτεί το minimum 3.4 GMz?

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

O Orestes Dderp έγραψε στις 19:24, 12-08-09:

Αμα έχεις διπύρηνο στα 2 ghz η και παραπάνω τότε ναι. Δεν τα χάνεις τα εξτρά γκιγκαχερτζ απλά ο υπολογιστής δεν τα χρησιμοποιεί σε στιγμές που δεν χρειάζονται, εξοικονομόντας με αυτό τον τρόπο και ενέργεια.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 19:32, 12-08-09:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε!!Δεν το ήξερα!!Και συγγνώμη αν σε ζάλισα!

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 22:06, 12-08-09:

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Αμα έχεις dual core 2 ghz θεωρητικά έχεις ταχύτητα 4ghz αλλά αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που τρέχεις δύο εφαρμογές την ίδια στιγμη και χρησιμοποιείται το 100% του πυρήνα. Έτσι την δεύτερη εφαρμογή θα αναλάβει ο 2ος πυρήνας. Ουσιαστικά δηλαδή η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα φαίνεται μόνο όταν ο πρώτος χρησιμοποιείται στο 100%.
Μεγάλο λάθος. Συνήθως χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα και οι 2-3-4 πυρήνες. Η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα είναι ότι στην ουσία είναι κατά κάποιο τρόπο, ένας 2ος 'επεξεργαστής'.

Δηλαδή μπορώ να παίξω παιχνίδι που απαιτεί το minimum 3.4 Ghz?
Το αν θα μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι, δεν εξαρτάται μόνο από τον επεξεργαστή, αλλά και από την μνήμη RΑΜ και κυρίως την κάρτα γραφικών!

H δύναμη/ισχύς (πες το όπως θες) των επεξεργαστών δεν μετράται πλέον με τα Ghz αλλά με διάφορες συγκρίσεις μεταξύ τους (σε διάφορες εφαρμογές δηλαδή - πχ benchmarks, fps σε παιχνίδι κτλ)

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

O Orestes Dderp έγραψε στις 14:45, 14-08-09:

H δύναμη/ισχύς (πες το όπως θες) των επεξεργαστών δεν μετράται πλέον με τα Ghz αλλά με διάφορες συγκρίσεις μεταξύ τους (σε διάφορες εφαρμογές δηλαδή - πχ benchmarks, fps σε παιχνίδι κτλ)
Δηλαδή η μονάδα μέτρησης τους είναι "οι διαφορες συγκρίσεις μεταξύ τους";... Μάλιστα.. Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 15:45, 14-08-09:

Μεγάλο λάθος. Συνήθως χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα και οι 2-3-4 πυρήνες. Η χρησιμότητα του δεύτερου πυρήνα είναι ότι στην ουσία είναι κατά κάποιο τρόπο, ένας 2ος 'επεξεργαστής'.

Το αν θα μπορείς να παίξεις ένα παιχνίδι, δεν εξαρτάται μόνο από τον επεξεργαστή, αλλά και από την μνήμη RΑΜ και κυρίως την κάρτα γραφικών!

Γιατί μετράει τόσο?

Παράθεση

Manthak47 (Θοδωρής)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Manthak47
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Manthak47 έγραψε στις 16:20, 14-08-09:

Η κάρτα γραφικών στην ουσία κάνει όλη τη δουλειά. Αν δε φτάνει η ίδια, δανείζεται μνήμη από τη RAM, και επεξεργαστική ισχύ από τον επεξεργαστή, επιβραδύνοντας το σύστημα. Επιπλέον άλλο είναι να "φτιάχνονται" τα γραφικά στην κάρτα γραφικών και άλλο να χρησιμοποιούνται "μεσάζοντες", όπως η RAM και η CPU.

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O Silent_Killer έγραψε στις 17:06, 14-08-09:

Μάλιστα...εγώ ρε γαμώτο έχω λάπτοπ αλλά δεν έχω καλή κάρτα γραφικών!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες σχετικά με το σπίτι - Από Fani93
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικό σπίτι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-15 στις 23:01.
    • Απορίες σχετικά με το B2 - Από sindy
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-11 στις 17:19.
    • Απορίες σχετικά με τα ΚΕΠ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-10-08 στις 17:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους