Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με την αναβάθμιση του υπολογιστή σας

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:41, 21-08-11:

πολλα ρωτας,,
και πρεπει να πεθανεις..

μια χαρα θα εισαι..3,25 με 3,5 γιγα θα βλεπουν τα xp ..
ε,δεν πανε στραφι ομως τα λεφτα σου;;;γιατι να μην βαλεις 2gb ram και να αγορασεις και αλλη επεκταση στο μελλον(που λογικα θα ειναι και φτηνοτερο;;
και οταν βαλεις 64bit λειτουργικο θα τα δειξει ολα..
οκ οκ thanx αυτο το καταλαβα....

ανοιγω πολλες καρτελες στον firefox ,παιζω παιχνιδια χωρις να τραβαει μουγκριζει ο δισκος,,με τα 3,25 ραμ.. αξιζει..
θα το σκεφτω αν και δεν με εχεις πεισει...

Τελος,(the last I promise) αν μπορεις να μου προτεινεις και 1gb ram(2 εξαρτηματα) απο το πλαισιο και το eshop θα το εκτιμουσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:22, 22-08-11:

ε,δεν πανε στραφι ομως τα λεφτα σου;;;γιατι να μην βαλεις 2gb ram και να αγορασεις και αλλη επεκταση στο μελλον(που λογικα θα ειναι και φτηνοτερο;;
γιατι,,εχει 2 υποδοχες το λαπτοπ..

αν βαλεις 2gb+1gb μετα για να βαλεις αλλο ενα,,θα πρεπεις να πεταξεις το 1γιγα και να βαλεις δυαρι.. οποτε χανεις λεφτα χωρις λογο..

τα 3,25 και πανω τα χρησιμοποιει το συστημα ,,καπως νομιζω

οποτε μπορεις να βαλεις μονο ενα δυαρι,,αλλα μετα οοοταν αποφασισεις να βαλεις και αλλα θα εχεις την ανυσυχια αν θα βρεις την ηδη παλια μνημη σου που ..-δεν παιρνει αλλη -και αν θα εχει προβλημα με αλλη μαρκα τυπο μνημης κλπ..δεν ειναι τοσο απλο

ηδη το multirama δεν εχει τη 667 μνημη σου,,απο στοκ εχουν οτι εχουν,,γιαυτο και εγω οταν τη βρηκα φτηνη τη φορτωσα,,και καθαρισα,, απο ενα διαστημα και μετα τα παλαια ειδη μνημης ειναι ακριβοτερα απο τα καινουρια ddr3 πχ ως σπανια..

ενω με 2 ιδια δυαρια θα εχεις και dual channel πιθανολογω,,ισως μεγαλυτερη αποδοση..

με 2+2 γιγα,,τωρα δεν θα ξαναχρειαστεις να ξαναβαλεις ποτέ μνημη στο λαπτοπ σου..
και αν το αλλαξεις ,θα ειναι για αλλο λογο..οχι ομως για τη μνημη..

οποτε ή βαλε 1 στικ των 2 ή 2 απο αυτα,,,
2 *1στικ θα σπαταλησεις λεφτα αφου μετα οριακα θα φτανουν για win 7 κλπ..
και για να βαλεις τοτε 4γιγα για τα win7 που θα ειναι 64βιτ πιθανον θα πρεπει να ξαναπεταξεις και τα δυο στικακια..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554579
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554795

ακριβοτερα απο τα 2γιγα τα εχει,,δεν συμφερει..
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook...M667QSU-1G.htm
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook...667D2S5-1G.htm

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 22-08-11 στις 11:32.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 11:28, 22-08-11:

Θέλω του χρόνου να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή του υπολογιστή μου (πανελλήνιες φέτος..).. Αυτή τη στιγμή έχω έναν AMD Athlon 64 X2 @ 2,20Ghz και έχω βρει έναν επεξεργαστή AMD Black Edition στα 70€, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω και τη μητρική μου ειδάλλως δεν θα τον αναγνωρίζει.. Ισχύει;; Η μητρική μου είναι μία Asus του '06..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:36, 22-08-11:

δες το χαρτι τη μητρικης σου,,ή πατα το ονομα της στην asus.. θα λεει τι παιρνει ..

και πατηστε εναρξη/εκτελεση/ dxdiag στο κουτακι,και εντερ..και θα δειτε τη μητρικη σας,μνημη τα παντα χρησιμα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 22-08-11 στις 12:30.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:10, 22-08-11:

οκ φιλε αγγελε thanx για τις (ΠΟΛΛΕΣ...) info και απαντησεις στις ερωτησεις μου,θα παω να αγορασω 2x2=4gb ram,με επεισες πληρως

thanx mate bb

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:11, 22-08-11:

θα παω να αγορασω 2x2=4gb ram,με επεισες πληρως
¨ΕΕΕΕΕλαα μπραααβοοοοοοοοοο..

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 18:52, 26-11-11:

Στο επόμενο φορμάτ που θα κάνω, θέλω να σβήσω τα αναθεματισμένα vista από το hp pavillion notebook μου.
Θέλω λογισμικό για σπουδές (προγραμματισμό, εξομοιωτές), ελαφρύ, ασφαλές. Οπότε κλίνω για linux. Ποια διανομή linux όμως; Αξίζει το kubuntu; Και το έταιρο ερώτημα: Πως μπορώ να έχω γρήγορη πρόσβαση σε .exe προγράμματα με κύριο λογ. linux; Χρειάζομαι οπωσδήποτε εξωτερικό δίσκο;
Τρίτο και λίγο noobικο: Μπορεί να περάσει ιός από το ένα λογισμικό στο άλλον, ή οποιοδήποτε πρόγραμμα ή αρχείο μέσα στον ίδιο υπολογιστη;

Παράθεση

Foxkiller

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Foxkiller
Ο Foxkiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Foxkiller έγραψε στις 09:02, 01-04-12:

κάηκε η motherboard μου πείτε φτηνές και γρήγορες ιδεεςς !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 09:56, 01-04-12:

μπορεις να ψαξεις εδω.δεν ξερω και πολλα απο μητρικες για να σου προτεινω καποια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Foxkiller

Νεοφερμένος

Ο Foxkiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Foxkiller έγραψε στις 15:17, 01-04-12:

ok στέφανε ευχαριστώ !

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:21, 01-04-12:

οι καλυτερες σταθερες ποιοτικες μαρκες ειναι gigabyte asus

ολες οι αλλες ειναι φτηνιαρες
3 φορες εβαλα gigabyte και παντα ηταν απολυτα σταθερες ολες αθικτες,και με πολλες πτωσεις ρευματος κλπ..
βρες σε αυτες τις μαρκες μια με τις προδιαγραφες που θελεις..

Παράθεση

Foxkiller

Νεοφερμένος

O Foxkiller έγραψε στις 18:10, 01-04-12:

για την ακριβια άγγελε ψαχνω μια motherboard για να την κρατισω και να μην καει οπως η παλια μου asus που καεικε και ψανχω μια για να μπορεί να σηκωση παιχνίδια όπως : 4story/batlefield3/lol και batlefieldplay4free γι αυτο θελω μια οικονομικη αλλα καλη ... δυστιχως στις μερες μας τωρα δεν εχει κατω απο 70ευρω καλη motherboard αλλα το ψαχνω εγω θελω να μου πεις κανενα σιτε που ξερεις να δω.. ! ευχαριστω παντος

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:24, 01-04-12:

απο τι σου καηκε?

απο προσωπικη εμπειρια,,παρε GIGABYTE οι πιο σταθερες καρτες,νομιζω..

μπορει να μην εχουν τις επιδοσεις φρου φρου των asus αλλα ειναι πιο σταθερες κατα τη γνωμη μου

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:20, 02-04-12:

αυτη εδω πχ

ειναι αψογη εχει sata 3 usb 3 το τελευταιο chipset ,,τα εχει ολα και δυο καρτες γραφικων

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 11:44, 06-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Foxkiller
για την ακριβια άγγελε ψαχνω μια motherboard για να την κρατισω και να μην καει οπως η παλια μου asus που καεικε και ψανχω μια για να μπορεί να σηκωση παιχνίδια όπως : 4story/batlefield3/lol και batlefieldplay4free γι αυτο θελω μια οικονομικη αλλα καλη ... δυστιχως στις μερες μας τωρα δεν εχει κατω απο 70ευρω καλη motherboard αλλα το ψαχνω εγω θελω να μου πεις κανενα σιτε που ξερεις να δω.. ! ευχαριστω παντος
1.κοιτα καλύτερο θα είταν να στο κοίταγε κάποιος απο κοντα, πήγενε το σε κάποιο κατάστημα και θα σου πούνε πιο αναλυτικά τι μπορείς να κάνεις..

2.Οικονομική και battlefield 3 δεν νομίζω :p , εδω δεν το παίζει και τέλεια η δική μου (σε καλες ρυθμισεις ετσι; αλιως το παιζει τελεια) που ειναι και ακριβη

αμα πεις στους καταστηματάρχες να σου δωσουν τέτια κάρτα θα σου δωσουν αυτο: (πάτα το spoiler)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KingFox : 06-06-12 στις 12:02.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:26, 06-06-12:

.Οικονομική και battlefield 3 δεν νομίζω
η μτρικη ελαχιστο ρολο παιζει
βασικα πρεπει να ειναι η σταθερη βαση του συστηματος
οποτε και φτηνη να ειναι,,ή μεσης τιμης,,αν ειναι ταθερη και χει τις υποδοχες που θελεις..τοτε οκ,μην πας για ακριβη,,δεν συνφερει..
για γραφικα και παιχνιδια βαλε καρτα γραφικων οτι θελεις και επεξεργαστη 2ον ,και μπολικη ραμ ακομα καλυτερα..

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 15:22, 05-06-13:

Εχω ενα netbook του οποιου η εσωτερικη οθονη εχει σπασει. Γινεται να βγαλω τον σκληρο δισκο και να τον συνδεσω καπως με αλλον υπολογιστη, ωστε να παρω τα αρχεια;;
ή τελος παντων, υπαρχει καποιος τροπος να παρω τα αρχεια; (θα ηθελα να το κανω μονη μου και να μην πληρωσω ειδικο..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 15:49, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Maria Bluemind
Εχω ενα netbook του οποιου η εσωτερικη οθονη εχει σπασει. Γινεται να βγαλω τον σκληρο δισκο και να τον συνδεσω καπως με αλλον υπολογιστη, ωστε να παρω τα αρχεια;;
ή τελος παντων, υπαρχει καποιος τροπος να παρω τα αρχεια; (θα ηθελα να το κανω μονη μου και να μην πληρωσω ειδικο..)
σύνδεσέ το με εξωτερική οθόνη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 15:56, 05-06-13:

Το συνδέεις με κάποια τηλεόραση με ένα hdmi καλωδιο.

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 15:57, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
σύνδεσέ το με εξωτερική οθόνη
Το συνδέεις με κάποια τηλεόραση με ένα hdmi καλωδιο.
Wow... τελειο...!
Σας ευχαριστω πολυ!

γιατι δεν το ειχα σκεφτει;;; ειναι τοσο ευκολο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maria Bluemind : 05-06-13 στις 16:01. Αιτία: προσθηκη κειμενου
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 16:38, 05-06-13:

Wow... τελειο...!
Σας ευχαριστω πολυ!

γιατι δεν το ειχα σκεφτει;;; ειναι τοσο ευκολο...
εχει hdmi θυρα το laptop σου; λογικα αν δεν ειναι πολυ παλιο θα εχει....

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maria Bluemind έγραψε στις 16:58, 05-06-13:

οχι αλλα σκεφτηκα να βρω κανενα καλωδιο usb τετοιου τυπου: και να το συνδεσω με αλλον υπολογιστη.. Λογικα δεν θα το διαβασει σαν δισκο;;

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 17:31, 05-06-13:

δες εδω
κι εδω
ισως σε βοηθησουν

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:35, 05-06-13:

Να συνδέσεις με δυο υπολογιστές usb δεν είναι ότι καλύτερα, μα ούτε και το πιο εύκολο.
Το πιο εύκολο είναι αυτό που σου πρότειναν, είτε να πάρεις μια εξωτερική θήκη για δίσκο, αξίας 20€, και να κάνεις εύκολα την δουλεία σου.

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maria Bluemind έγραψε στις 18:31, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
δες εδω
κι εδω
ισως σε βοηθησουν
χμμ βοηθανε αρκετα! σε ευχαριστω.. εχει μια φιλη μου καλωδιο S-Video, ισως ζητησω απο εκεινη.. ειναι η μονη θηρα που εχει το netbook για αλλη οθονη..
Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Να συνδέσεις με δυο υπολογιστές usb δεν είναι ότι καλύτερα, μα ούτε και το πιο εύκολο.
Το πιο εύκολο είναι αυτό που σου πρότειναν, είτε να πάρεις μια εξωτερική θήκη για δίσκο, αξίας 20€, και να κάνεις εύκολα την δουλεία σου.
Χμμ οντως πιο ευκολο μου φαινεται να συνδεσω οθονη τηλεορασης.. τετοια θηκη, δεν νομιζω να παρω, αλλα ειναι καλη λυση

Παράθεση

Silver_Thunder

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Silver_Thunder
Ο Silver_Thunder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Silver_Thunder έγραψε στις 23:45, 23-11-13:

Παιδια,λεω να αναβαθμισω το PC μου.Καμια ιδεα?
Specs :
OS : Αυτο τσουζει...Vista Home Premium 32-bit *facepalm*
CPU : Intel Pentium G860 3.00 Ghz (dual core)
Motherboard : gigabyte H61M-DS2 (rev 2.2 νομιζω)
RAM : 4 GB (DDR3)
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Graphics : Nvidia Geforce GT 630 1 GB

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:56, 27-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Silver_Thunder
Παιδια,λεω να αναβαθμισω το PC μου.Καμια ιδεα?
Specs :
OS : Αυτο τσουζει...Vista Home Premium 32-bit *facepalm*
CPU : Intel Pentium G860 3.00 Ghz (dual core)
Motherboard : gigabyte H61M-DS2 (rev 2.2 νομιζω)
RAM : 4 GB (DDR3)
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Graphics : Nvidia Geforce GT 630 1 GB
Πολύ χαμηλή RAM. Με ένα πρόχειρο search εδώ, είδα ότι μπορείς να σηκώσεις μέχρι και 16 GB RAM. Πέτα τη μνήμη που έχεις (ή αποθήκευσέ την κάπου) κι αγόρασε 2 x 1333 MHz memories, των 8GB έκαστη. Όπως βλέπω έχεις δύο slots, άρα μάλλον έχεις 1 x 4GB ή 2 x 2GB. Σε κάθε περίπτωση, βγάλ' τα, είναι άχρηστα. Οι μνήμες είναι πολύ φθηνές πλέον.

** συμβουλέψου το datasheet της motherboard σου για να επιβεβαιώσεις ότι ταιριάζουν οι μνήμες **

Λειτουργικό: βάλτου ένα linuxάκι. Και να μην το κάνεις, ξήλωσε τα vista.

Παράθεση

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Red Hot Chili L
Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Red Hot Chili L έγραψε στις 18:30, 27-11-13:

Ditto! Οτι κι αν κάνεις, σβήστα!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:37, 03-10-17:

Ερώτηση για hardwareάδες.

Σχετικά με το CM Centurion 590 (το έχω χρόνια και κάθεται και λέω να το χρησιμοποιήσω τώρα σε ένα εγχείρημα, αν και γενικά προτιμώ να φτιάχνω PC με μικρά tower).

- επειδή θέλω να είναι γενικά ένα ήσυχο σύστημα, σκέφτομαι να του ενεργοποιήσω ΜΟΝΟ το μπροστά 120mm Fan που έχει (είναι και led) και να μην βάλω τίποτα στο πίσω μέρος. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή εφόσον ενεργοποιώ το μπροστά, πρέπει οπωσδήποτε να βάλω και πίσω;
- ο μπροστά ανεμιστήρας, by default εξάγει ή εισάγει αέρα στο κουτί (δείτε τις photos παρακάτω) ; Σε mode που δουλεύει μόνο αυτός, τι από τα δύο πρέπει να κάνει; (να υποθέσω ότι πρέπει να εξάγει; ).
- το κουτί έχει αυτό το cage (photo I / photo II) μπροστά από τότε που το πήρα πριν κάποια χρόνια (από αγγελίες) και δεν τον δούλεψα ποτέ. ελπίζω το led fan που έχει να μην είναι θορυβώδες. Λογικά πρέπει να δω τι κωδικό έχει το fan και να ψάξω στο net για τα db θορύβου;
- επίσης ένα fan πόσα db θορύβου πρέπει να έχει περίπου για να θεωρείται ότι είναι "καλό" / "δεν ενοχλεί";
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 18:57, 03-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Ερώτηση για hardwareάδες.

Σχετικά με το CM Centurion 590 (το έχω χρόνια και κάθεται και λέω να το χρησιμοποιήσω τώρα σε ένα εγχείρημα, αν και γενικά προτιμώ να φτιάχνω PC με μικρά tower).

- επειδή θέλω να είναι γενικά ένα ήσυχο σύστημα, σκέφτομαι να του ενεργοποιήσω ΜΟΝΟ το μπροστά 120mm Fan που έχει (είναι και led) και να μην βάλω τίποτα στο πίσω μέρος. Έχει νόημα κάτι τέτοιο ή εφόσον ενεργοποιώ το μπροστά, πρέπει οπωσδήποτε να βάλω και πίσω;
- ο μπροστά ανεμιστήρας, by default εξάγει ή εισάγει αέρα στο κουτί (δείτε τις photos παρακάτω) ; Σε mode που δουλεύει μόνο αυτός, τι από τα δύο πρέπει να κάνει; (να υποθέσω ότι πρέπει να εξάγει; ).
- το κουτί έχει αυτό το cage (photo I / photo II) μπροστά από τότε που το πήρα πριν κάποια χρόνια (από αγγελίες) και δεν τον δούλεψα ποτέ. ελπίζω το led fan που έχει να μην είναι θορυβώδες. Λογικά πρέπει να δω τι κωδικό έχει το fan και να ψάξω στο net για τα db θορύβου;
- επίσης ένα fan πόσα db θορύβου πρέπει να έχει περίπου για να θεωρείται ότι είναι "καλό" / "δεν ενοχλεί";
Tα μπροστινά ανεμιστηράκια εισάγουν αέρα και τα πίσω εξάγουν αέρα
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:40, 03-10-17:

Αχα καλά νόμιζα. Όμως τι γίνεται αν βάλω να λειτουργεί μόνο το μπροστά fan;
Κάτι μου λέει ότι εφόσον λειτουργεί μόνο ένα fan, καλύτερα να εξάγει αέρα...
Παράθεση

xristaras9

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,536 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 21:25, 03-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Αχα καλά νόμιζα. Όμως τι γίνεται αν βάλω να λειτουργεί μόνο το μπροστά fan;
Κάτι μου λέει ότι εφόσον λειτουργεί μόνο ένα fan, καλύτερα να εξάγει αέρα...

Οταν εχεις ανεμιστηράκι που βάζει αέρα στο pc αλλά δεν υπάρχει ανεμιστηράκι για να βγάλει αέρα έχεις θετικό airflow ενώ όταν έχεις ανεμιστηράκι που βγάζει αέρα δεν υπάρχει ανεμιστηράκι να βαζει αέρα τότε εχεις αρνητικό airflow.Μην πειραματίζεσαι βαλε 1 ανεμιστηράκι intake και ενα ανεμιστηράκι exhaust και είσαι κομπλε.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 21:51, 03-10-17:

Ναι αυτό θα κάνω τελικά.
Βασικά πριν λίγα χρόνια που είχα σε χρήση αυτό το pc case, του είχα βάλει να δουλεύει μόνο το πίσω fan και θυμάμαι ότι έκανε αισθητό θόρυβο και το είχα απενεργοποιήσει κι αυτό γιατί με ενοχλούσαι.

Πρόκειται για δύο Cooler Master 120mm fans DF1202512SELN (3 pins), που υπήρχαν εξ αρχής με το pc case και τα οποία τελικά σκέφτομαι να αντικαταστήσω με δύο Arctic F12 PWM PST (4 pins). Δεν θέλω να δώσω πάνω από 10 ευρώ για fans (5 ευρώ το ένα έχουν). Δεν είναι κανένα full high end PC να του βάλω Noctua.

Ποντάρω στο ότι τα fans αυτά της Cooler Master είναι πολύ παλιά και χωρίς PWM, σε αντίθεση με τα Arctic F12 PWM PST.
Απλά διάβασα στο net ότι τα Cooler Master αυτά έχουν noise 19.8 dB @ 1200rpm ενώ τα Artic είναι 0.3 Sone (22.5 ~ 24.5 db) @ 1350 rpm που δεν ακούγεται καλό...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες σχετικά με το σπίτι - Από Fani93
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικό σπίτι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-15 στις 23:01.
    • Απορίες σχετικά με το B2 - Από sindy
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-09-11 στις 17:19.
    • Απορίες σχετικά με τα ΚΕΠ - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-10-08 στις 17:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους