Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οδηγείτε ποδήλατο;

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:58, 02-07-11:

20-30 χλμ/ώρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:32, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Τα ποδήλατα δεν έχουν καθόλου παθητική και ενεργητική ασφάλεια: wrong
υπάρχουν καταπληκτικά ποδήλατα με άψογα φρένα, αναρτήσεις, άκαμπτους και πανάλαφρους σκελετούς που τα κάνουν μακράν ασφαλέστερα από μοτοσυκλέτες της "απλής" κατηγορίας

Αν οι μηχανές είναι 1 φορά σκοτώστρες τα ποδήλατα είναι 10 φορές: wrong
Όχι βέβαια, προσπάθησε να φρενάρεις μία μηχανή βάρους 200 κιλών μαζί με τον αναβάτη και το εξοπλισμό (σύνολο δλδ κοντά στα 300 κιλά) με δύο δισκόφρενα εμπρός και ένα πίσω με 30χλμ/ώρα και μέτρα το χρόνο ακινητοποίησης και ύστερα κάνε το ίδιο σε ένα ποδηλάτο με βάρος το πολύ 14-15 κιλά και με τον αναβάτη να ανεβάζει το συνολικό βάρος στα 110 με δισκόφρενο και εμπρός και πίσω.
Tα περισσότερα ποδήλατα που κυκλοφορούν είναι της πλάκας. Από το να έχει ένα ποδήλατο φτηνές αναρτήσεις καλύτερα να μην έχεις καθόλου. Η διαφορά των ποδηλάτων με τα υπόλοιπα ΜΜΜ ειναι ότι στα δεύτερα υπάρχουν κανόνες και αν δεν υπάρχουν στοιχειώδή μέτρα προστασίας δεν επίτρεπεται από την νομοθεσία να κυκλοφορούν. Αυτοί που δίνουν παραπάνω 700 ευρώ για κάποιο ποδήλατο είναι ελάχιστοι. Στα ποδήματα παίρνει κάποιος οτι θέλει και όποιον πάρει ο χάρος.

Παθητική ασφάλεια
-------------------------------
Μηδενική με ρούχα καθημερινής χρήσης.

Αρχή διατήρησης της ορμής. M, V μαζα, ταχύτητα άλλου μέσου, m, u μάζα, ταχύτητα ποδηλάτου, um η ταχυτητα μετά τη σύγκρουση όπου το ποδήλατο κολά στο άλλό μέσο.

Μ*V+ m*u = (M+ m)*um=> um=( Μ*V+ m*u)/(m+M)

αν Μ=500 , V= 40km/h και m =20 kg. u= 10 km/h τότε um= (20000 +200)/(500+20)=20200/(20+500)=20200/520= 38,85 km/h

όπως είπες το βάρος του ποδηλάτου δεν μπορείς να τα συγκρίνεις με άλλου μέσου και αυτό από το παραπάνω τύπο με άλλα λόγια σημαίνει ότι την στρούμφισες γιατί σε σύγκρουση ο ποδηλάτης θα φύγει με παραπλήσια δύναμη με του άλλου μέσου.

Ενεργητική ασφάλεια

τα κράνη που φοράνε οι ποδηλάτες (αν τα φοράνε) είναι της πλάκας: wrong
όχι βέβαια, υπάρχουν ασφαλέστατα κράνη και εξοπλισμοί για τους ποδηλάτες, εξοπλισμοί όμοιοι με αυτούς των μοτοσυκλετών
Τα ποδήλατα ούτε καθρέφτες δεν έχουν για να δουν αν κάποιος τους προσπερνά: wrong
Oi περισσότεροι ποδηλάτες δεν φοράνε κράνος και αυτοί που φοράνε είναι των 30 ευρώ.

Δεν έχω δει ποδήλατο με καθρέφτη και φλας. Το πολύ πολύ να έχουν ένα φωτάκι κόκκινο από πίσω. Και εξοπλισμος να υπάρχει αφού δεν υπάρχει νομοθεσία να σε αναγκάζει να τον έχεις δεν λέει τίποτα.

Προσθέτωντας ξέχασα το σημαντικότερο. Τα ποδήλατα δεν έχουν ούτε αριθμό κυκλοφορίας, ούτε και πληρώνουν ασφάλεια. Όταν κάποιος ποδηλάτης κάνει κάποια παράβαση πως θα τον καταγγείλει κάποιος οδηγός ή πεζός. Όταν ο ποδηλάτης γίνει η αιτιά για ατύχημα ποιος θα αποζημιώσει τους υπόλοιπους οδηγούς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-07-11 στις 11:00.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:14, 04-07-11:

Φόκε, εν αρχή γενικεύεις και ύστερα συγκεκριμενοποιείς,
κατά μέσο όρο τα ποδήλατα που είναι της πλάκας είναι αυτά που κοστίζουν λιγότερο από 200 ευρώ,
οπότε καταλαβαίνεις πως αν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα ποδήλατο και να το κάνει
βασικό του μέσο μεταφοράς -του κερατά δηλαδή- θα δώσει περισσότερα από 200 ευρώ.
Με 250 ευρώ παίρνεις ποιοτικότατο ποδήλατο all mountain.

Ύστερα:
Στα ποδήματα παίρνει κάποιος οτι θέλει και όποιον πάρει ο χάρος.
Το ίδιο ισχύει για τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες για νέους και νέες άνω των 18.
πς: στα 19 μου είχα αυτοκίνητο με 120 ίππους.

επίσης:
Μηδενική με ρούχα καθημερινής χρήσης.
Σαφώς, αλλά το ίδιο ισχύει και στις μοτοσυκλέτες, εξοπλισμός υπάρχει, το αν δεν τον αγοράζεις είναι πρόβλημα δικό σου
και επ ουδενεί δεν είναι λόγος να χρήσεις το μέσο επικίνδυνο.

Τα χάλασες κάπως με τη Φυσική .

Ποδηλάτης με εξοπλισμό έχει βάρος περί τα 100 κιλά και κινείται με 30 χλμ/ώρα, το ποδήλατο ζυγίζει περί τα 15 κιλά, άρα έχει ορμή ίση με το γινόμενο του συνολικού βάρους επί τη ταχύτητα, γαρ (100+15)κιλά * 30 χλμ/ώρα.
Μοτοσυκλετιστής με εξοπλισμό 100 κιλά και κινείται με 30χλμ/ώρα, η μοτοσυκλέτα ζυγίζει περί τα 200 κιλά, άρα έχει ορμή
ίση με (200+100)κιλά * 30 χλμ/ώρα.
Χμ,
μεγαλύτερη ορμή δεν έχει η μοτοσυκλέτα;

Απλούστερα, ρίξε από το 6ο όροφο 100 κιλά, και ύστερα ρίξε 300
τι θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά;

Είναι πολύ περισσότερο εύκολο να χάσεις τον έλεγχο μιάς μοτοσυκλέτας από το να χάσεις τον έλεγχο ενός ποδηλάτου. Και σου το λέω επειδή καθημερινά οδηγώ και τα 2 για πολλά χιλιόμετρα.

Ύστερα:
Οι μηχανές έχουν πιο χοντρά λάστιχα.
Το μέγεθος του ελαστικού (πλάτος πέλματος) είναι ανάλογο της ιπποδύναμης του οχήματος και του τρόπου με τον οποίο θα χρησιμοποιηθεί, ενδεικτικά, ένα ποδήλατο διπλής ανάρτησης έχει πλάτος πέλματος φαρδύτερο από το ελαστικό ενός honda innova, από την άλλη όμως ενα specialized sirrus έχει λάστιχο με πέλμα πολύ μικρότερο από ένα παπί.

Oi περισσότεροι ποδηλάτες δεν φοράνε κράνος και αυτοί που φοράνε είναι των 30 ευρώ.
Το ότι δε φοράνε κράνος δεν είναι κάτι που κάνει το μέσο επικίνδυνο, αν ήταν έτσι θα έπρεπε να είχαν απαγορεύσει τις μοτοσυκλέτες εδώ και χρόνια.
Επίσης ένα κράνος των 30 ευρώ για ποδήλατο είναι -γενικά- ένα καλό κράνος.

Δεν έχω δει ποδήλατο με καθρέφτη και φλας.
Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχει, προσωπικά έχω καθρέπτες και όσους ξέρω έχουν φροντίσει για κάτι σχετικό.
Και νομοθεσία για δαχτυλοσκόπηση μετά τα 50 στους άντρες δεν υπάρχει, παρ' όλα αυτά κάνουμε,
μη μπερδεύεις τις νομοθεσίες και τα πρόστιμα με το τι είναι λογικό.

Τα ποδήλατα δεν έχουν ούτε αριθμό κυκλοφορίας, ούτε και πληρώνουν ασφάλεια.
Γιατί να πληρώσει ασφάλεια; Επειδή έχει ρόδες και μπορεί να κινηθεί σε άσφαλτο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 00:23, 07-07-11:

ένα έχω να σας πω, πριν από κάτι μέρες μου ήρθε μια τρελή ιδέα...να πάω βόλτα με το ποδήλατο, το οποίο είχα να το οδηγήσω από την τελευταία τάξη του δημοτικού αν θυμάμαι καλά. Με το που το πήρα (όχι δεν έπεσα...), έκανα και αν δεν έκανα 15 λέπτα βόλτα, τα έφτυσα και μέχρι να γυρίσω σπίτι μου σταματούσα αν πόσα μέτρα για να ξεκουραστώ.
Σημείωση : είμαι 17,5 και δεν είμαι κανένα υπέρβαρο ή αγύμναστο πλάσμα, ίσα-ίσα 45 κιλά είμαι μόνο....ντροπή και αίσχος. Ρεζίλι έγινα... -.-

Δεν ξαναοδηγάω ποδήλατο...

Και κάτι ακόμα, που το θυμήθηκα, γνώρισα ένα κορίτσι στο λύκειο το οποίο μου είπε ότι δεν ξέρει να κάνει ποδήλατο. Μα το ποδήλατο δεν είναι ένα από τα πρώτα πράγματα και μια από τις παιδικές αναμνήσεις του καθενός..με παρεξένεψε η κοπελιά... (πολλά είπα ε εντάξει...αποσύρομαι..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:39, 07-07-11:

@ mindcircus: Δεν είναι παράνομο να μη φοράς, αλλά καλό θα ήταν να φόραγες.
Πόσα θες να δώσεις και τι ποδήλατο θέλεις να πάρεις;
Θα προτιμήσω αρχικά να μη φορέσω κι έπειτα βλέπουμε κι αυτό για να εξοικειωθώ ξανά με το ποδήλατο, το οποίο έχω χρόνια να οδηγήσω/ Βασικά έχω ένα απο πολύ παλια mountain σε καλή κατάσταση, του άλλαξα λάστιχα και λεω να το κυκλοφορησω για λιγο καιρο εκτος Αθηνας να δω αν με εκφραζει ξανα κι αφου είμαι έτοιμη και δω πως το θελω να αγορασω ενα καινουριο καλο, ασφαλες, με τα φωτα του, το καλαθακι του, τα δισκοφρενα του, τις ταχυτητες του/ Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να εχω στα υποψην, εσυ τι λες; Δεν ξερω απο μάρκες, εχεις να προτεινεις γενικα;

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 09:10, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDreamer
ένα έχω να σας πω, πριν από κάτι μέρες μου ήρθε μια τρελή ιδέα...να πάω βόλτα με το ποδήλατο, το οποίο είχα να το οδηγήσω από την τελευταία τάξη του δημοτικού αν θυμάμαι καλά. Με το που το πήρα (όχι δεν έπεσα...), έκανα και αν δεν έκανα 15 λέπτα βόλτα, τα έφτυσα και μέχρι να γυρίσω σπίτι μου σταματούσα αν πόσα μέτρα για να ξεκουραστώ.
Σημείωση : είμαι 17,5 και δεν είμαι κανένα υπέρβαρο ή αγύμναστο πλάσμα, ίσα-ίσα 45 κιλά είμαι μόνο....ντροπή και αίσχος. Ρεζίλι έγινα... -.-

Δεν ξαναοδηγάω ποδήλατο...

Και κάτι ακόμα, που το θυμήθηκα, γνώρισα ένα κορίτσι στο λύκειο το οποίο μου είπε ότι δεν ξέρει να κάνει ποδήλατο. Μα το ποδήλατο δεν είναι ένα από τα πρώτα πράγματα και μια από τις παιδικές αναμνήσεις του καθενός..με παρεξένεψε η κοπελιά... (πολλά είπα ε εντάξει...αποσύρομαι..
Αυτό είναι περίεργο - εκτός αν έκανες σε δρόμους με μεγάλη κλίση. Εγώ πήρα το δικό μου χθες και έκανα ποδήλατο για τρεις ώρες ( μετά από ένα ολόκληρο χρόνο) και δεν έπαθα τίποτα. Ίσα - ίσα που μετά έκανα και βόλτα με τα πόδια...
Πάντως εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ποδήλατο έστω και για μισή ώρα τη ημέρα. Πέρα από πολύ καλή γυμναστική είναι και ένας καλός τρόπος χαλάρωσης!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:01, 07-07-11:

Το κακό είναι ότι οι σκύλοι δεν αγαπούν πολύ τους ποδηλάτες, έχει συμβεί να κόψω μερικές διαδρομές στα μισά και να γυρίζω κουβαλώντας το ποδήλατο λόγω σκύλων
(Στη γειτονιά μου έχω μπόλικα αδέσποτα)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:26, 07-07-11:

Εγώ αγόρασα πριν λίγους μήνες σπαστό ποδήλατο (Dahon Vitesse D7) με σκοπό να αρχίσω να το παίρνω και στο μετρό. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ακόμα φοβάμαι να κατέβω Αθήνα με όλους τους κάφρους, οπότε ουσιαστικά το παίρνω για βόλτες στην περιοχή μου, στην οποία έχει και αρκετούς ποδηλατόδρομους! Ναι μεν την 1η φορά μου βγήκε λίγο η πίστη στην ανηφόρα, στην συνέχεια όμως συνήθισα και κάνω αρκετά μεγάλες βόλτες (γύρω στις 2 ώρες). Άλλωστε είναι και ωραίος τρόπος κοινωνικοποίησης καθώς στην περιοχή μου έχει πολλούς ποδηλάτες και δημιουργείται ευχάριστη ατμόσφαιρα και συζητήσεις (συνήθως με ρωτάνε για το ποδήλατό μου ή μου λένε πόσο ωραίο είναι! ). Στόχος μου είναι να πάω και στις ποδηλατοδρομίες που γίνονται τις Παρασκευές στην Αθήνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι με φοβίζουν οι αποστάσεις και οι ανηφόρες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:38, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Τα ποδήλατα είναι για βόλτες σε επαρχιακούς δρόμους όχι μεταφορικό μέσο των πόλεων.
Ευτυχώς σε έχουν διαψεύσει πολλές ευρωπαϊκές πόλεις.
Ευτυχώς γίνονται προσπάθειες και στην Αθήνα έστω και σε πρώιμο στάδιο, πειραματικό.
Ευτυχώς δε σκέφτονται όλοι σαν κι εσένα.
Θα τρόμαζες αν δεις τι ετοιμάζουμε σε μεγάλους δήμους της Αττικής.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:40, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Θα προτιμήσω αρχικά να μη φορέσω κι έπειτα βλέπουμε κι αυτό για να εξοικειωθώ ξανά με το ποδήλατο, το οποίο έχω χρόνια να οδηγήσω/ Βασικά έχω ένα απο πολύ παλια mountain σε καλή κατάσταση, του άλλαξα λάστιχα και λεω να το κυκλοφορησω για λιγο καιρο εκτος Αθηνας να δω αν με εκφραζει ξανα κι αφου είμαι έτοιμη και δω πως το θελω να αγορασω ενα καινουριο καλο, ασφαλες, με τα φωτα του, το καλαθακι του, τα δισκοφρενα του, τις ταχυτητες του/ Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να εχω στα υποψην, εσυ τι λες; Δεν ξερω απο μάρκες, εχεις να προτεινεις γενικα;
1) Kαλησπέρα.
2) Τα δισκόφρενα αν δε κάνεις downhill είναι κάτι εντελώς άχρηστο που μόνο βάρος προσθέτει.
3) Πόσα θα δώσεις;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:52, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Ευτυχώς σε έχουν διαψεύσει πολλές ευρωπαϊκές πόλεις.
Ευτυχώς γίνονται προσπάθειες και στην Αθήνα έστω και σε πρώιμο στάδιο, πειραματικό.
Ευτυχώς δε σκέφτονται όλοι σαν κι εσένα.
Θα τρόμαζες αν δεις τι ετοιμάζουμε σε μεγάλους δήμους της Αττικής.
Στην Αθήνα αυτό που θέλουν οι τυπάδες να κάνουν είναι να επιτρέψουν στους λεωφορειόδρομους να κινούνται ποδήλατα. (απαράδεκτο και επικίνδυνο).
Θεωεώ τις μηχανές σκοτώστρες το ποδήλατο το θεωρώ 10 φορές σκοτώστρα γιατί δε μπορούν να ακολουθήσαν την ταχύτητα των άλλων μέσων.

Το ποδήλατο είναι ωραίο για τα βουνά (αναβάεις και καταβάσεις) αλλά σε καμιά περίπτωση δε θα το θεωρήσω ασφαλές μέσο μεταφορας.
Αν φτιαχούν ποδηλατόδρομοι στα πρότυπα της Καρδίτσας τότε οκ.

Ακόμη μια απώλεια ζωής θρηνεί η παγκόσμια ποδηλασία.

Η Αυστραλέζα πρωταθλήτρια , Κάρλι Χίμπερντ, έφυγε από τη ζωή, όταν την ώρα που έκανε προπόνηση σε δρόμο του Μιλάνου, τραυματίσθηκε θανάσιμα από επερχόμενο αυτοκίνητο. Την τραγική είδηση έδωσε στη δημοσιότητα η ομοσπονδία της Αυστραλίας. Η Χίμπερντ που ήταν μόλις 26 ετών, εγκατέλειψε την πατρίδα της το 2009 και εγκαταστάθηκε στην Ιταλία, προκειμένου να ακολουθήσει επαγγελματική καριέρα.
Το δυστύχημα συνέβη στην έξοδο μεγάλης λεωφόρου της ιταλικής μεγαλούπολης και παρά το γεγονός ότι επιτόπου κατέφθασε ελικόπτερο, η άτυχη αθλήτρια εξέπνευσε μπροστά στον αρραβωνιαστικό και συνοδό της στις προπονήσεις, Κάμερον Ρότζερς.
http://www.contra.gr/Cycling/World/332229.html

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:20, 07-07-11:

Είναι γεγονός ότι η Ελλάδα είναι τραγικά πίσω σε θέματα ποδηλατικού πολιτισμού.
Όμως τώρα, θες η οικονομική κρίση, θες ένα παραθυράκι που ανοίγει στη νοοτροπία μας, έχουμε μια μοναδική ευκαιρία να αλλάξουμε τα πράγματα.
Στην περιοχή μου έχουμε έναν μικρούλη και φρέσκο φρέσκο ποδηλατόδρομο. Πολλοί αντιτάχθηκαν στην κατασκευή του γιατί στέρησε λέει κι εγώ δεν ξέρω πόσες θέσεις στάθμευσης. Μόνο που τις στέρησε από κάτι καφετέριες γιατί όλοι οι παλιοί ιδιοκτήτες έχουμε γκαράζ.
Κι όμως αυτός ο φτωχός πλην τίμιος καταδιωγμένος κι ανολοκλήρωτος στο πλήρες κατά τον αρχικό σχεδιασμό μήκος του, έχει καταφέρει να κυκλοφορούν ένα σωρό ποδήλατα με ενήλικες πάνω του αρκετές ώρες την ημέρα.
Ποδήλατα που μέχρι πριν από λίγο καιρό δεν φαίνονταν, ή έβγαιναν μόνο επετειακά μια φορά το χρόνο στον ποδηλατικό γύρο του δήμου.
Η κίνηση με ποδήλατο θέλει διεκδίκηση. Θέλει προσοχή και λήψη μέτρων ασφαλείας, θέλει σωστές επιλογές του δρόμου στον οποίο θα κινηθεί κανείς.
Είναι όμως ίσως η μεγαλύτερη ευκαιρία μας για μια αλλαγή νοοτροπίας που ίσως κάνει την κυκλοφορία στις πόλεις μας λίγο πιο πολιτισμένη...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 18:42, 07-07-11:

Χθες έκανα την πρώτη μου βόλτα στην παραλιακή! Από Π. Φάληρο μέχρι Άγιο Κοσμά. Θα προχωρούσα κι άλλο αλλά έπεσα σε δυο κοπελούδες που πηγαίνανε σημειωτών και είπα να κάνω προσπέραση. Μπήκα λοιπόν κι εγώ ο αδαής ανάμεσα στις ράγες του τραμ, γκάζωσα, προσπέρασα και μόλις έκανα να ξαναμπώ στο χωματένιο δρομάκι, σωριάστηκα φαρδύς πλατύς!

Οι κοπελούδες με ξαναπέρασαν χασκογελώντας, ρωτώντας αν είμαι καλά...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:56, 07-07-11:

Τραμ και δωρεάν ποδήλατο

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:49, 07-07-11:

1) Kαλησπέρα.
2) Τα δισκόφρενα αν δε κάνεις downhill είναι κάτι εντελώς άχρηστο που μόνο βάρος προσθέτει.
3) Πόσα θα δώσεις;
Καλησπέρα Μπορατ,
Δεν ξερώ καθόλου απο τίμές, γι'αυτό ρώτησα για καταστήματα να πάω να χαζέψω. Πόσο ξεκινούν και πόσο φτάνουν; Δωσε μερικές infos γενικά, να'χω κατά νου.. Ευχαριστώ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 07-07-11 στις 21:06.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:16, 07-07-11:

Παρακαλώ!
Ένα καλό ποδήλατο ξεκινά από 250 και φθάνει ψηλά,
αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις να αγοράσεις,
δλδ τι διαδρομές κάνεις, σε άσφαλτο, σε χώμα; Κάνεις πολλά χιλιόμετρα; Κάνεις λίγα; Θες να μπαίνει σε μετρό κτλ;
Θες ταχύτητες; Αναρτήσεις;

Αν μου πεις αυτά θα σου πω και εγώ.

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 21:25, 07-07-11:

εγω οδηγαω ποδηλατο απο νηπειαγωγειο και δεν εχω σταματησει μεχρι και σημερα που ειμαι 16 και τελειωσα την 1η λυκειου!
ειναι ενα ευχαριστω μεσω μεταφορας (και γρηγορο σε κατυφορα)!
δεν το αλλαζω με τιποτα!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:33, 07-07-11:

Παρόλο που κράζω το ποδήλατο παλιά ασχολούμουνα αρκετά. Τώρα που έφυγα από την Αθήνα και είμαι Πάτρα με βασανίζει εδώ και αρκετό καιρό να πάρω ένα ποδήλατο. Έχω ένα που το χρησιμοποιούσα στην εφηβική μου ηλικία Aυτό που είχα ήταν ένα mountaιn bike (η μάρκα). Δεν είχε αναρτήσεις και είχε 21 ταχύτητες.

Το ποδήλατο είναι σε αρκετά καλή κατάσταση παρόλα αυτά θέλει σενιάρισμα. Αξίζει να το σενιάρω ή αξίζει να πάρω ένα νεο με αυτά τα λεφτά;

Το ποδήλατο έκανε 90.000 δραχμές

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κυκλοφορώ στην πόλη πεζόδομο αλλά και να κάνω βόλτες στα βουνά. Υπάρχει ποδήλατο που κάνει για όλες τις χρήσεις; Στα site που κοίταξα υπάρχουν εξειδικευμένα για δρόμο, ταχύτητας, βουνών και πάει λέγοντας. Aυτο που με ενοχλούσε με το ποδήλατο ήταν ότι σκάγανε συχνά τα λάστιχα του

ΤΙ να κάνω

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:48, 07-07-11:

Υπάρχει ποδήλατο που κάνει για όλες τις χρήσεις;
all mountain ποδήλατα με κλείδωμα ανάρτησης.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:38, 08-07-11:

στη λαρισα εχουμε ποδηλατοδρομια σχεδον παντου ιδιαιτερα στην περιοχη που μενω που ειναι και νεοκτιστη! θα μαρεσε να χα ποδηλατο να πηγαινω κεντρο και στη σχολη, αλλα δε ξερω ποδηλατο!

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 02:50, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
στη λαρισα εχουμε ποδηλατοδρομια σχεδον παντου ιδιαιτερα στην περιοχη που μενω που ειναι και νεοκτιστη! θα μαρεσε να χα ποδηλατο να πηγαινω κεντρο και στη σχολη, αλλα δε ξερω ποδηλατο!
Ποτέ δεν είναι αργά

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 07:16, 08-07-11:

Μην ανησυχείς είναι πιο εύκολο απο ότι φαίνεται Σαν να κανείς ποδηλαto.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 08-07-11 στις 07:44.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 09:11, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Μην ανησυχείς είναι πιο εύκολο απο ότι φαίνεται Σαν να κανείς ποδηλαto.
Πάντα ενθαρρυντικός Φόκε... Πάντα ενθαρρυντικός!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 11:04, 08-07-11:

Επειδή ούτε και εγώ ήξερα μέχρι πριν 2-3 χρόνια και έμαθα όπως καταλαβαίνεις μεγάλη, θα σου πω πως αν έχεις θέληση και έναν άνθρωπο που να εμπιστεύεσαι μαζί σου τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν είναι εύκολο, αλλά ούτε και δύσκολο. Επιμονή θέλει, γιατί αν σταματήσεις την πρώτη φορά που θα πέσεις τότε δεν θα μάθεις ποτέ...

Και μην φανταστείς ότι είναι απαραίτητο να πέσεις για να μάθεις...π.χ εγώ φοβόμουν πάρα πολύ μην πέσω και κάθε φορά το σταματούσα πριν πέσω, ενώ η φίλη μου έπεσε 2 φορές αλλά τελικά και οι δύο μάθαμε!

Πραγματικά, ποτέ δεν είναι αργά! Είναι υπέροχη η αίσθηση του ποδηλάτου και είναι κρίμα να μην την αισθανθείς. (Προσωπικά, έχω μετανιώσει που δεν έμαθα από νωρίς. )

υγ: Η Λάρισα είναι ιδανική για ποδήλατο...!!! Τυχερή!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:50, 09-07-11:

Παρακαλώ!
Ένα καλό ποδήλατο ξεκινά από 250 και φθάνει ψηλά,
αλλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις να αγοράσεις,
δλδ τι διαδρομές κάνεις, σε άσφαλτο, σε χώμα; Κάνεις πολλά χιλιόμετρα; Κάνεις λίγα; Θες να μπαίνει σε μετρό κτλ;
Θες ταχύτητες; Αναρτήσεις;

Αν μου πεις αυτά θα σου πω και εγώ.

Hmm, λοιπόν τα σκέφτηκα αυτά που με ρωτησες και... δεν ξερω!
Βασικα, μπορει τωρα να σου πω θελω κατι πολυ απλο κι αν τελικα πορωθω να με δεις αναμεσα στους ποδηλατες της Παρασκευης ή γραμμενη σε συλλογους ποδηλασιας Μου αρεσει το ποδηλατο κι εκανα σαν παλαβη πιτσιρικι (πολυ πιτσιρικι) Αλλα δεν ξερω αν πορωθω.... ξερεις... Αθηνα... δουλειά... υποχρεώσεις... χρόνος... λατρεία στο αμάξι μου...
Περισσότερο νομίζω σήμερα το σκέφτομαι ως μέσο ψυχαγωγίας.. οπότε μάλλον θα σου πω προς το παρόν τι σκέφτομαι κι έπειτα ίδωμεν.
Οι διαδρομές κυρίως σε άσφαλτο αλλά και χωματόδρομους εκεί που θα το κυκλοφορώ. Ευτυχώς δεν παίζουν πολλές ανηφόρες αλλά τα χιλιόμετρα είναι πολλά! Μετρό, αφού πρόκειται για εκτός Αθήνας δε με απασχολεί... Αυτά, τι άλλο; Τι έχεις κατά νου για μενα;

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:58, 09-07-11:

Οι διαδρομές κυρίως σε άσφαλτο αλλά και χωματόδρομους εκεί που θα το κυκλοφορώ. Ευτυχώς δεν παίζουν πολλές ανηφόρες αλλά τα χιλιόμετρα είναι πολλά! Μετρό, αφού πρόκειται για εκτός Αθήνας δε με απασχολεί... Αυτά, τι άλλο; Τι έχεις κατά νου για μενα;
Εγώ απ' την πλευρά μου θα πρότεινα ένα ποδήλατο τύπου trekking. Μεγάλη ροδίτσα για να πηγαίνει πιο γρήγορα στην άσφαλτο, πατάει και χώμα, βγάζεις άνετα χιλιόμετρα και σε γενικές γραμμές είναι ισορροπημένο ποδηλατάκι. Δεν χρειάζεσαι δισκόφρενα και πιθανώς ούτε ανάρτηση οπότε θα είναι αρκετά πιο ελαφρύ. Βασικό να βρεις ποδήλατο στο μεγεθός σου (πάει ανάλογα με το ύψος σου). Στην αρχή θα έχεις τη σέλα λίγο πιο χαμηλά μέχρι να το συνηθίσεις και μετά πρέπει να τη σηκώσεις για να αισθανθείς αληθινή ποδηλάτισσα! Στο τέλος αυξομειώνεις λίγο και το τιμονάκι και έρχεται και κουμπώνει στο σκελετό σου, για να γίνει ποδήλατο made for mindcircus!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:04, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Εγώ απ' την πλευρά μου θα πρότεινα ένα ποδήλατο τύπου trekking. Μεγάλη ροδίτσα για να πηγαίνει πιο γρήγορα στην άσφαλτο, πατάει και χώμα, βγάζεις άνετα χιλιόμετρα και σε γενικές γραμμές είναι ισορροπημένο ποδηλατάκι. Δεν χρειάζεσαι δισκόφρενα και πιθανώς ούτε ανάρτηση οπότε θα είναι αρκετά πιο ελαφρύ. Βασικό να βρεις ποδήλατο στο μεγεθός σου (πάει ανάλογα με το ύψος σου). Στην αρχή θα έχεις τη σέλα λίγο πιο χαμηλά μέχρι να το συνηθίσεις και μετά πρέπει να τη σηκώσεις για να αισθανθείς αληθινή ποδηλάτισσα! Στο τέλος αυξομειώνεις λίγο και το τιμονάκι και έρχεται και κουμπώνει στο σκελετό σου, για να γίνει ποδήλατο made for mindcircus!
Trekking λοιπόν... δεν ποστάρεις καμμιά φωτό να το δω;
Οταν λες μέγεθος τι εννοείς; Πως θα καταλάβω αν είναι ελαφρύ? Το mountain μου ειναι λιγο πιο κοντο απο μενα αλλά δεν το λες και το πιο ελαφρυ ποδηλατο/ Αυτο με τη σελα λιγο με προβληματιζει γιατι πιανομαι, υπαρχουν σελες τυπου καθισματακια? Ξερεις μαγαζια που να χουν ποικιλια και εξυπηρετικους πωλητες?Thanx!

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:16, 09-07-11:

Mountain Bike Merida Kalahari

μεγαλυτερη αποσταση 51 χλμ

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 14:25, 09-07-11:

Trekking λοιπόν... δεν ποστάρεις καμμιά φωτό να το δω;
Οταν λες μέγεθος τι εννοείς; Πως θα καταλάβω αν είναι ελαφρύ? Το mountain μου ειναι λιγο πιο κοντο απο μενα αλλά δεν το λες και το πιο ελαφρυ ποδηλατο/ Αυτο με τη σελα λιγο με προβληματιζει γιατι πιανομαι, υπαρχουν σελες τυπου καθισματακια? Ξερεις μαγαζια με ποικιλια να παω να δω?Thanx!
Να αυτό είναι το δικό μου . Σχετικά φθηνό και καλούτσικο (Merrida Crossway 10V, 340ευρώ):

Θα το καταλάβεις αν είναι ελαφρύ, σηκώνοντάς το! Τα mountain είναι γενικά πιο βαριά γιατί έχουν και ανάρτηση, πιο χονδρό σκελετό και ρόδες.

Η σέλα στην αρχή θα σε κόψει, μετά από 2-3 βόλτες όμως τη συνηθίζεις. Υπάρχουν κι άλλες σέλες μπορείς να αντικαταστήσεις αργότερα αλλά γιατί να μπεις στα έξοδα; Για μας τους άνδρες πάντως απαγορεύονται τα "καθισματάκια" (λόγω γονιμότητας ). Αυτό που ίσως παίζει ως χρήσιμο αξεσουάρ είναι να αντικαταστήσεις τα grips (τα χερούλια) με περισσότερα ανατομικά για να μην πιάνονται οι καρποί σου.

Τώρα το μέγεθος του ποδήλατου πάει με το ύψος, π.χ. για 1.75 - 1.85 θέλεις 48άρι. Εσύ φαντάζομαι κάτι σε 44, 46. Οι περισσότερες μάρκες βγάζουν και ποδήλατα σε female size. Τα βασικά στοιχεία για το σωστό μέγεθος είναι πάνω κάτω τα εξής:

Όταν είσαι κάτω απ΄ τη σέλα και μπροστά από αυτή σε όρθια στάση, θα πρέπει το πάνω μέρος του σκελετού να μην σε χτυπάει και να απέχει περίπου 10 εκατοστά (2 παλάμες) από σένα.

Όταν καθίσεις στη σέλα, θα πρέπει κανονικά να πατάς ίσα ίσα στις μύτες των ποδιών ώστε με κάτω πεντάλι το πόδι να μπορεί να τεντώνει. Αυτό είναι πολύ βασικό για καλύτερη ισορροπία, για περισσότερη δυναμική στο πεντάλ και μεγαλύτερη προστασία στα γόνατα.

Για μαγαζιά στη Λάρισα δεν ξέρω να σου πω. Αν θες να δεις φωτό από ποδήλατα, θα σε βοηθήσει καλύτερα από μένα ο Mr. Googlis.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:43, 09-07-11:

ΑΑΑΑΑΑ

Βρηκα και αλλον που εχει Merida

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:03, 09-07-11:

Hmm, λοιπόν τα σκέφτηκα αυτά που με ρωτησες και... δεν ξερω!
Βασικα, μπορει τωρα να σου πω θελω κατι πολυ απλο κι αν τελικα πορωθω να με δεις αναμεσα στους ποδηλατες της Παρασκευης ή γραμμενη σε συλλογους ποδηλασιας Μου αρεσει το ποδηλατο κι εκανα σαν παλαβη πιτσιρικι (πολυ πιτσιρικι) Αλλα δεν ξερω αν πορωθω.... ξερεις... Αθηνα... δουλειά... υποχρεώσεις... χρόνος... λατρεία στο αμάξι μου...
Περισσότερο νομίζω σήμερα το σκέφτομαι ως μέσο ψυχαγωγίας.. οπότε μάλλον θα σου πω προς το παρόν τι σκέφτομαι κι έπειτα ίδωμεν.
Mιάς και είσαι κοπέλα και λογικά θα εκτιμάς και το όμορφο και το ιδιαίτερο
και αφού όπως λες δεν υπάρχουν ανηφόρες στη πόλη
και συνεπώς θα σου είναι
κάπως "άχρηστες" οι ταχύτητες θα σου πρότεινα το εν λόγω kona που έχει σχετικά φαρδύ λάστιχο
που πατάει σε όλα τα τερέν, μία ταχύτητα που θα σε κρατήσει μακριά από ποδηλατάδικα
και κόντρα πίσω φρένο για σίγουρο σταμάτητα.

link

Ένα ποδήλατο για όλους τους δρόμους και με κοινωνικό μήνυμα μιας και για κάθε 2 ποδήλατα που πωλούνται χαρίζεται 1 σε άπορους της Αφρικής
πς: το έχει μία φίλη μου και μπορώ να σου πω με ασφάλεια πως είναι πολύ άνετο και βολικά τόσο στο πετάλι
όσο και στη θέση οδήγησης.

πς02: και παίρνεις και kona σε εξαιρετική τιμή.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:34, 09-07-11:

Να αυτό είναι το δικό μου . Σχετικά φθηνό και καλούτσικο (Merrida Crossway 10V, 340ευρώ):
Πολύ ωραίο, με γεια!

Αυτό που ίσως παίζει ως χρήσιμο αξεσουάρ είναι να αντικαταστήσεις τα grips (τα χερούλια) με περισσότερα ανατομικά για να μην πιάνονται οι καρποί σου.
Σημαντικό κι αυτό που δεν είχα σκεφτεί, ευχαριστώ!

Τώρα το μέγεθος του ποδήλατου πάει με το ύψος, π.χ. για 1.75 - 1.85 θέλεις 48άρι. Εσύ φαντάζομαι κάτι σε 44, 46.
1.74 είμαι, που ανήκω; Στο 46;

Όταν είσαι κάτω απ΄ τη σέλα και μπροστά από αυτή σε όρθια στάση, θα πρέπει το πάνω μέρος του σκελετού να μην σε χτυπάει
Αν κατάλαβα καλά, να είναι στο ύψος των γοφών;

Για μαγαζιά στη Λάρισα δεν ξέρω να σου πω
Τι σχέση εχω καλέ με τη Λάρισα;;;
Αθήνα

Λοιπόν αυτό είναι πάρα πολύ όμορφο, ε; Ναι, είναι!
Κόστος ξέρουμε;

Thanx και τους δύο πολύ!!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 17:41, 09-07-11:

Κόστος ξέρουμε;
Δες το λινκ.

πς: κάθε φίρμα έχει τα δικά της νούμερα για σκελετούς και μεγέθη.

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 12:03, 20-07-11:

πω πω τα κονα είναι πολύ ωραία ποδηλαταααα... αλλα και πολυ ακριβα... Για μενα βασικο για μια γυναικα στην αγορα ενος ποδηλατου είναι να κοιτάξει λίγο και την σέλα. Εμείς οι γυναίκες πρέπει να έχουμε διαφορετική σέλα απο των ανδρών. Οπότε αν πάρετε όπως εγώ ένα ποδήλατο για τα γούστα σας και δεν είναι γυναικείο, μια αλλαγή η σέλα την χρειάζεται. Εγώ δε την άλλαξα ακόμη, της φορεσα ένα κάλυμμα με τζελ προσωρινα, αλλα ειναι προβλημα...ξερετε να προτεινετε αν μπορω να παραγγείλω απο καπου εγγυημενα?

Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 16:09, 20-07-11:

Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου οδηγώ ποδήλατο
Είναι αναμφιβολλα πολύ βολικό μέσο,ειδικά αν μένεις σε μικρές πόλεις όπου πηγαινεις σε χρόνο dt οπουδήποτε.Τώρα σχετικά με αυτό που ζήτησες, δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη μάρκα αλλα τόσα χρόνια ποδηλάτης με βόλευαν τα κλασσικά,mountain bikes

Παράθεση

Κώτσιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κώτσιος
Ο Κώτσιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Κώτσιος έγραψε στις 21:21, 29-07-11:

Οδηγώ απο νηπιο και τωρα αυτο το ποδηλατο ειναι 13 χρονων!!!!!! Και ομως αντεχει η μαρκα του ειναι IMPERIAL και επισης εχω ενα αλλο καινουριο DHS μαυρο

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 11:07, 16-09-11:

Το λατρεύω το ποδήλατο, δυστυχώς όμως μέσα στο κέντρο της Αθήνας δεν έχω την πολυτέλεια να μπορώ να κάνω! Σε πολύ λίγα σημεία του κέντρου υπάρχουν ασφαλείς ποδηλατόδρομοι. Οι οδηγοί δεν προσέχουν τους πεζούς, πόσο μάλλον τους ποδηλάτες, αλλά και εγω να σας πω την αλήθεια δυσανασχετώ όταν βλέπω ποδηλάτη σε κεντρικούς δρόμους με αρκετή κίνηση, γιατί δεν θέλει και πολύ να γίνει η στραβή.
Το καλοκαιράκι όμως στο νησί το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ! Προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω βόλτες με το ποδήλατο, να απολαμβάνω τη φύση και το αεράκι να μου ανακατεύει τα μαλλιά...

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 11:10, 16-09-11:

ομολογω δεν ξερω ποδηλατο

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 11:13, 16-09-11:

Εγω δεν εχω αλλα θα ηθελα να το χρησιομοποιω κατευθειαν...
Εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι, αφου ολοι σχεδον οι ανθρωποι θα ηθελαν βολτες (και οχι μονο) με ποδυλατο και τα σχετικα γιατι πανε και αγοραζουν ολα τα αλλα ρυπογονα μεταφορικα μεσα και δε δινουν 100 ευρω για ενα ποδηλατακι. . .

Παράθεση

spiros332 (Spiros)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spiros332
Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O spiros332 έγραψε στις 11:37, 16-09-11:

εγω εχω ενα ποδηλατο μαρκας kona εξαιρετικο.....ειναι τελειο.....εγω προσωπικα το χρησιμοποιω αρκετα!!!

Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 16:57, 23-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
ποτἐ δεν είναι αργά!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:33, 23-09-11:

Τι μου θυμίσατε τώρα!
Έχω ένα, κλειδωμένο στο υπόγειο, και έχω να το χρησιμοποιήσω χρόοονια !!!!!
Μάθε, αξίζει τον κόπο, είναι και υγιεινό και οικολογικό.
Κάποτε που δούλευα στην Αθήνα, όταν είχε απεργίες στα λεωφορεία, το χρησιμοποιούσα, με μόνο μειονέκτημα τα άτιμα τα σκυλιά

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 18:10, 23-09-11:

Ελάτε, σήμερα και κάθε Παρασκευή έχει FreeDay, ημέρα ποδηλάτου. 15.000 ποδήλατα μαζεύονται στο Θησείο και γίνεται ο χαμός!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:24, 02-10-11:

Ρε παιδιά μηπως ξερετε οι Freeday πού αναρτουν ή αν αναρτουν προγραμμα δρομολογιων;

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:26, 02-10-11:

δες εδώ
http://www.podilates.gr/?q=node/13778

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 12:52, 02-10-11:

Ναιιιιιι έχω ποδήλατο και λατρεύω να το χρησιμοποιώ. Στην περιοχή μου έχουμε ποδηλατοδρομους οπότε μπορω να μετακινούμαι άνετα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:15, 02-10-11:

Ελάτε, σήμερα και κάθε Παρασκευή έχει FreeDay, ημέρα ποδηλάτου. 15.000 ποδήλατα μαζεύονται στο Θησείο και γίνεται ο χαμός!

έρχομαι!!! ευκαιρία να παίξω το αγαπημένο μου παιχνίδι. "real life Grand Theft Auto"

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 15:29, 11-10-11:

μιλώ για Θεσσαλονικιούς..! κάθε παρασκευή έχουμε το Friday Night Fever, όπου συναντιόμαστε στις 22.00 στην Αριστοτέλους και κάνουμε βραδυνή ποδηλατάδα, με την συνοδεία μουσικής!
επίσης, αύριο τετάρτη έχουμε τη 2η φεγγαροποδηλατοβόλτα στις 19.30 για να πάμε περαία!

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:22, 11-10-11:

Ρε παδιά νομίζω ότι δεν ξέρω να κάνω ποδήλατο. Λένε ότι δεν ξεχνιέται κλπ. αλλά έχω όντως πολλά χρόνια να κάνω και μια φορά πριν κανά μήνα που δοκίμασα επιπόλαια δεν πήγε ακριβώς τέλεια...

Παράθεση

antonisk (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonisk
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O antonisk έγραψε στις 13:04, 20-10-11:

το ποδηλατο ειναι το ωραιοτερο μεσο μεταφορας (αρκει να εχει καλουτσικο καιρο). Βεβαια θελει προσοχη μεσα στην πολη γιατι κανεις δε μας προσεχει

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους