Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)
Να κερνάει ο άντρας
30
26,09%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,61%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
36,52%
Μισά-μισά
5
4,35%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
35
30,43%

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 07:52, 11-07-06:

Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψή σας για τα πρώτα ραντεβού που τα πράγματα είναι ακόμα περίεργα και υπάρχει μια συστολή σε αυτό το θέμα..
Να κερνάει ο άντρας μόνο?
Να κερνάει η γυναίκα?
Ο καθένας τα δικά του?
Μισά-μισά?

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.

Πώς το βλέπετε το θέμα και ποιες οι σχετικές εμπειρίες σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 11-07-06 στις 07:54.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 08:29, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Σύμφωνοι.
Αν μία γυναίκα προσκαλεί έναν άντρα; Πληρώνει αυτή;

Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.
Πώς θα σου φαινόταν να μοιράζονται τα έξοδα των συναντήσεών τους;

Θίγεις πάντως ένα ακανθώδες θέμα και, όσο και να υπερτερεί ο ιπποτισμός μας, κάπου αρχίζει να γίνεται εκνευριστικό. Είχα κοπέλα που μου είχε δηλώσει απερίφραστα ότι δεν ανοίγει το πορτοφόλι της όταν βγαίνει έξω με το γκόμενο. Στην προκειμένη περίπτωση, ήμουν "νέο απόκτημα" και μάλλον ξεκαθάριζε εξ αρχής τη θέση της.

Εκεί αναρωτήθηκα [όχι φωναχτά φυσικά, επιθυμούσα να κρατήσω στη θέση τους τα γεννητικά μου όργανα] κατά πόσο την τιμά αυτό. Ή την ευτελίζει.
Μήπως το συνεχές κέρασμα των γυναικών από τους άντρες συντρόφους τους αποτελεί... προκαταβολή για ό,τι επακολουθήσει;
Ομιλώ κατ'αρχήν για ανεξάρτητα οικονομικά άτομα [γυναίκες και άντρες].

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 09:23, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Σύμφωνοι.
Αν μία γυναίκα προσκαλεί έναν άντρα; Πληρώνει αυτή;
αν το αντέχει ο εγωισμός του άντρα..why not?

Σε σχέση με το παράδειγμα που έφερες από την προσωπική σου ζωή, θα πω ότι πολλές γυναίκες είναι γαλουχημένες κατ' αυτόν τον τρόπο..
βρίσκουν κάποιον να τις πληρώνει..και όσο και αν δεν συμφωνώ αν το αποδέχεται ο άντρας είναι θεμιτό..

Δεν είμαι της άποψης ότι είναι σωστό να εξαγοράζει κάποιος την παρέα σου και πόσο μάλλον να το απαιτείς και από πάνω ...παραπέμπει και σε άλλους χαρακτηρισμούς στους οποίους δε θα ήθελα να αναφερθώ..

Μην ξεχνάς πάντως φίλτατε tsitsilega ότι είναι και ζήτημα ''τιμής'' -άψογη έκφραση εν προκειμένω - για ορισμένους άντρες να πληρώνουν όχι μόνο στα πρώτα ραντεβού,τα πάντα μόνο αυτοί..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 09:34, 11-07-06:

Όταν οι γυναίκες ζητούν ισότητα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να σκεφτούν τα πάντα και όχι τους τομείς που τους συμφέρει. Ναι μου αρέσει να κερνάει ο άνδρας αλλά όχι πάντα. Όταν έχω τη δουλειά μου, βγάζω καλά χρήματα, κάνω καλή ζωή και απαιτώ από τον σύντροφό μου να με κερνάει συνέχεια για μένα είναι λίγο έως πολύ ξεφτίλα. Ούτε είμαι της άποψης στα μισά/μισά. Ίσως κάποιες φορές ο ένας κάποιες ο άλλος. Δεν θα έλεγα όχι όμως σε μία καλή πρόταση για ένα εστιατόριο..ή κάποιες διακοπές έκπληξη..όπως το κάνω και εγώ και μου αρέσει πολύ..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 09:51, 11-07-06:

αν το αντέχει ο εγωισμός του άντρα..why not?
Σε διαβεβαιώ ότι ο εγωισμός του υποφαινόμενου το αντέχει μια χαρά.

Σε σχέση με το παράδειγμα που έφερες από την προσωπική σου ζωή, θα πω ότι πολλές γυναίκες είναι γαλουχημένες κατ' αυτόν τον τρόπο..
βρίσκουν κάποιον να τις πληρώνει..και όσο και αν δεν συμφωνώ αν το αποδέχεται ο άντρας είναι θεμιτό..
Στην προκειμένη περίπτωση, η [πρώην για άλλους λόγους] κοπέλα μου, μιλούσε για το παρελθόν της. Της ξεκαθάρισα εξ αρχής ότι μου φαίνεται όχι μόνο ηλίθιο αλλά και υποτιμητικό για την ίδια να την κερνάω και μάλιστα κατ'απαίτησή της, λες και την... πληρώνω για προσφερθείσες υπηρεσίες.

παραπέμπει και σε άλλους χαρακτηρισμούς στους οποίους δε θα ήθελα να αναφερθώ..
Κάποιους τέτοιους χαρακτηρισμούς έχω κι εγώ υπ' όψιν μου.

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Όταν οι γυναίκες ζητούν ισότητα έχω την εντύπωση ότι πρέπει να σκεφτούν τα πάντα και όχι τους τομείς που τους συμφέρει. Ναι μου αρέσει να κερνάει ο άνδρας αλλά όχι πάντα. Όταν έχω τη δουλειά μου, βγάζω καλά χρήματα, κάνω καλή ζωή και απαιτώ από τον σύντροφό μου να με κερνάει συνέχεια για μένα είναι λίγο έως πολύ ξεφτίλα. Ούτε είμαι της άποψης στα μισά/μισά. Ίσως κάποιες φορές ο ένας κάποιες ο άλλος. Δεν θα έλεγα όχι όμως σε μία καλή πρόταση για ένα εστιατόριο..ή κάποιες διακοπές έκπληξη..όπως το κάνω και εγώ και μου αρέσει πολύ..
Συμφωνώ απολύτως.
Κατ'εμέ είναι υποβιβασμός της θέσης της γυναίκας να δέχεται συνεχώς κέρασμα. Φυσικά εξαιρούνται τα, λόγω ιδιαίτερου ηθικού καθήκοντος* ή αβροφροσύνης, κεράσματα καθώς και οι εκπλήξεις.

* η prime ίσως χαμογελάσει εδώ...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:08, 11-07-06:

+1
Τουλαχιστον να κανει την κινηση.. Δεν με ενδιαφερει αν οντως θα πληρωσει.
Απο εκει και περα στα επομενα ραντεβου μπορω να πληρωσω τα δικα μου κι εκεινος τα δικα του, ή να κερασω εγω "αυτην την φορα". Γενικως, οποτε εχω βγει "πρωτο ραντεβου" απ' οτι θυμαμαι, δεν εχω πληρωσει ουτε μια φορα.. Τωρα μπορει και να με απατα η μνημη μου, δεν ειμαι σιγουρη.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:53, 11-07-06:

Σε αυτο το θεμα δεν υπαρχει πρεπει ή δεν πρεπει ... ο καθενας οπως αισθάνεται ... Εγω πάντως κάποιες φορές γουστάρω τρέλα να πληρώσω εγώ, επειδή το νιώθω ... κάποιες φορές προτιμώ ο καθένας τα δικά του ...

Πάντως, αν και ξέρω οτι δεν ειναι λογικό, δεν θέλω να με κερνάνε ειδικά άτομα οικονομικά ανεξάρτητα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:04, 11-07-06:

Προσωπικά δεν θα με πείραζε να πληρώναμε μισά μισά στο πρώτο ραντεβού. Εκείνο που σίγουρα θα με πείραζε είναι να μην πλήρωνε καθόλου στο πρώτο ραντεβού (ιδιαίτερα τότε που δεν θα γνωριζόμασταν και τόσο καλά). Γενικά δεν με πειράζει να τα πληρώνουμε μισά μισά ή πότε εγώ πότε ο άλλος. Θα με πείραζε κάθε φορά που θα βγαίναμε έξω να πλήρωσε ο άλλος γιατί δεν το θεωρώ σωστό.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:43, 11-07-06:

δε βρίσκω τη σχέση έχει η τιμή του άντρα (sic) με το κέρασμα .
νταξ, κι εγώ συνήθως στα πρώτα ραντεβού (αν θυμάμαι καλά ) έχω μία τάση να αναλαμβάνω τα συνολικά έξοδα, αν και μάλλον αυτό συμβαίνει λόγω συνεχούς πλύσεως εγκεφάλου και βομβαρδισμού "ορθών" προτύπων.
πάντως βλέποντας το θέμα συνειδητοποίησα πως δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μέχρι τώρα θέλω να ελπίζω, επειδή μου βγαίνει συνήθως άνετα και φυσιολογικά (δεν κάθομαι και με το κομπιουτεράκι στο χέρι... ). εκτός ειδικών περιπτώσεων πάντως, πολύ ξεφτίλα να κάθεται η άλλη σαν κότα κάθε φορά και να την κερνάνε .

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:50, 11-07-06:

Την ισότητα δεν την ζητάμε όπου μας βολεύει μόνο. Έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα και με γεγονός ότι οι άνδρες πετούν 1.5 χρόνο από την ζωή τους στα σκουπίδια με ότι επακόλουθω έχει αυτό οικονομικά, αυτή την στιγμή οι γυναίκες ίσως να είναι και σε καλύτερη οικονομική κατάσταση. Συνεπώς γιατί κέρασμα???
Αν περιμένω μια γυναίκα στο πρώτο ραντεβού να με κρίνει από αυτό?? Σωθήκαμε. Αν είναι να εξαγοράσω την συμπάθεια της? να το βράσω.
Εγώ με την κοπελα θέλω να βγω και να περάσω καλά.Το τι κάνει η τσέπη μου μόνο εγώ το ξέρω και στην τελική δεν της πέφτει και λόγος. Αν το κριτήριο είναι αυτό τότε συγνώμη αλλά κάπου μάλλον στον δρόμο δεν θα τα βρούμε γιατί μάλλον θα θεωρεί και άλλες βλακείες ως προαπαιτούμενες. Το να κεράσω είναι εξίσου εύκολο με οποιαδήποτε κολακεία. Εύκολα λέγεται και δύσκολα εννοείται.
Αλλά έτσι είστε οι περισσότερες κοπέλες! Προτιμάτε την κολακεία από την ουσία που μετρά και περισσότερο. Άνθρωπος που βασίζεται στην κολακεία σίγουρα θα σου βγεί μάπας μετά, και θα ακολουθήσουν το τι μ******ς είναι. Άλλά η επιιλογή ήταν οφθαλμοφανής!

Τώρα που οικονομικά μου επιτρέπεται το κάνω και εγώ καμιά φορά αλλά μόνο για κάτι παραπάνω τέτοιες αντιλήψεις. Φυσικά έχω πλήρη επίγνωση όμως της κατάστασης βλέπε άποψη tsitsilega. Το ποιος είναι περισσότερο μ@@@@@ας δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται!

Και δεν καταλαβαίνω! Το πρόβλημα είναι αν θα κάνει την κίνηση ο άλλος και μετά να αρχίσεις να κάνεις την δύσκολη/ο? Αν ο άλλος σε έχει ψυχολογήσει τότε απλά σε έπιασε κορόιδο.

Το κέρασμα είχε νόημα την εποχή που κακώς οι γυναίκες δεν είχαν τις ελευθερίες του σήμερα και δεν είχαν την οικονομική ανεξαρτησία!

Για να μην παρεξηγηθώ.Σε όλα τα παραπάνω το πρώτο πρόσωπο είναι υποθετικό και αόριστο. Επίσης το κέρασμα είναι μια χαρά και ας το κάνει όποιος θέλει από την πρώτη ως την τελευταία φορα! Το πρόβλημα προκύπτει όταν αποτελεί κριτήριο για τον χαρακτήρα του άλλου και το πόσο καλός γκόμενος material είναι!

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν η τσέπη κάποιου/ας είναι πιο βαθιά αυτός/η πρέπει να κάνει τις κατάλληλες κινήσεις αυτόβουλα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:30, 11-07-06:

Eνίοτε είναι όλες οι συνθήκες που βοηθάνε... πχ αν εγώ η οικονομικά ανεξάρτητη και χωρίς προβλημα βγω με τον φοιτητή που -κακώς ή καλώς δεν έχει σημασια- ακόμα δεν είναι οικονομικά ανεξάρτητος/είναι στενεμένος κτλ. δεν θα με πειράξει όχι μόνο να μην με κεράσει αλλά να κεράσω και εγώ... Όταν όμως εγώ η φοιτήτρια (αυτό μου έχει συμβεί) βγω με τον άλλο [τέλος του μήνα κιόλας!] και με "σύρει" κάπου καλά , και ξέρω ότι αυτός έχει την άνεση, ναι θα με πειράξει να μην κάνει έστω την κινηση.

Αλλά με ενοχλεί πάντα, ανεξάρτητα από το αν είναι πρώτο ή 1001 πρώτο ραντεβού το εξής: Πάμε για καφέ. Πόσο κάνει ένας καφές 3 ???? Ε εκεί θα σπαστώ πολύ άμα μπούμε στη διαδικασία να βγάζουμε φραγκοδίφραγκα. καλύτερα να τα πληώσω όλα εγώ. Και με ξενερώνει απίστευτα ο άλλος να πάρει πχ την απόδειξη και να πει κάτι του στυλ" α, 3.20 ευρώ ο καφές μου, 2.80 ο δικός σου" και να μου αρχίσει τα μαζεύει τα 10λεπτα, 50λεπτα να συμπληρώσει τα λεφτά... Οκ, αν είναι να πάμε για φαί ή κάτι ακριβό φυσικά και δεν θα με πληρώνει όλη την ώρα αλλά σε τέτοια μικρά ποσά αυτή η νοοτροπία με ξενερώνει...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:55, 11-07-06:

Τις περισσότερες φορές το βρίσκω πιο σωστό να πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Αυτό γιατί ίσως ο άλλος να μην έχει αρκετά και για τους δύο (μιλάμε για ραντεβού) ή να μη θέλει να πληρώσει, στο κάτω-κάτω δικαίωμά του είναι. Το αν ο άντρας θα κεράσει ή όχι, δε δείχνει το ποιόν του ούτε το χαρακτήρα του, αυτό θα ενέπεφτε σε ντεμοντέ και ξεπερασμένες προκαταλήψεις τις οποιες όχι μόνο ένα μεγάλο ποσοστό των αντρών προσπαθεί να ξεφορτωθεί αλλά και πολλές γυναίκες. Φυσικά οι γυναίκες έχουν συμφέρον από αυτές τις αντιλήψεις περί τζεντλεμανισμού και ευγένειας, τώρα όμως απαιτούμε ισότητα και άρα ίσως πρέπει να την απαιτήσουμε παντού.

Αν φυσικά κάποιος από τους δύο έχει διάθεση να κεράσει, τότε εντάξει, ποιο θα ήταν το πρόβλημα? Για πρώτο ραντεβού απλώς λείπει η οικειότητα και πιθανώς δεν ξέρουν οι παρευρισκόμενοι λεπτομέρειες ο ένας για τον άλλο, άρα είναι κάπως τραβηγμένο ο ένας να απαιτήσει με τη στάση του από τον άλλο να πληρώσει, γι'αυτό το πιο δίκαιο είναι να πληρώνει ο καθένας τα δικά του για να ξεμπερδεύουμε... η απλοχεριά και η γενναιοδωρία κάποιου δε φαίνεται από το αν πλήρωσε τον καφέ σου τελικά.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:35, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
η απλοχεριά και η γενναιοδωρία κάποιου δε φαίνεται από το αν πλήρωσε τον καφέ σου τελικά.
Σε αυτό συμφωνούμε αλλά η δική μου τουλ εμπειρία έχει δείξει ότι κάποιος που δεν είναι απλόχερος ή γενναιόδωρος σε κάτι τόσο μικρό όσο ένας καφές, έχει μια γενικότερη τέτοια νοοτροπία... οπότε δεν είναι τα 3? του καφέ που θα με ξενερώσουν [εμένα τουλ] αλλά το ότι σπάνια κάποιος [εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα] μένει εκεί...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:44, 11-07-06:

Κερνάω απόψε εγώ
γιορτάζω έναν ακόμη καημό
να 'σαι καλά ρε ζωή
που ό,τι αγαπώ μου το παίρνεις εσύ.

Χτύπα κι άλλο
θα τ' αντέξω

τι λέω πάλι μεσημεριάτικα

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 13:55, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Σε αυτό συμφωνούμε αλλά η δική μου τουλ εμπειρία έχει δείξει ότι κάποιος που δεν είναι απλόχερος ή γενναιόδωρος σε κάτι τόσο μικρό όσο ένας καφές, έχει μια γενικότερη τέτοια νοοτροπία... οπότε δεν είναι τα 3? του καφέ που θα με ξενερώσουν [εμένα τουλ] αλλά το ότι σπάνια κάποιος [εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα] μένει εκεί...
Γιατί, αντιστρέφοντας το παράδειγμα, να μην υποθέσει και ο άντρας το αυτό για την γυναίκα;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:00, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Γιατί, αντιστρέφοντας το παράδειγμα, να μην υποθέσει και ο άντρας το αυτό για την γυναίκα;
MA δεν με κατάλαβες! το αυτό θεωρώ και για μια γυναίκα! Γενικά η νοοτροπία [οκ δεν λέω για την μπατηροφοιτητική μου παρέα που κάναμε απίστευτες καραγκιοζιές τέτοιου είδους!]αυτή με ενοχλεί! Το αυτό που λέω πιο πάνω πιστεύω και για την περίπτωση που βγαίνουν πχ 2 φίλες ή 2 φίλοι έξω. Ένας πληρώνει [τι δεν θα την ξαναδώ τη φίλη μου? Η αν είναι από τους φίλους που βλέπω 1 στο τόσο θα πέσω έξω από έναν καφέ??]

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:04, 11-07-06:

Μμμ...πρώτο ραντεβού απαιτώ τουλάχιστον να κάνει την κίνηση αν μη τι άλλο να πληρώσει....Όχι ότι στέκομαι και κοιτάζω...Έχω βγάλει κι εγώ ήδη το πορτοφόλι μου εννοείται, αλλά περιμένω άρνηση!

Στην συνέχεια παίζουν πολλά σενάρια κι αυτό εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα του καθένα μας...Βασικά αυτό που εγώ προτείνω είναι το εν'αλλαξ αυτός ο γύρος δικός σου, ο επόμενος γύρος δικός μου...Βασικά δεν μου αρέσει η εικόνα να ψαχνόμαστε να δώσουμε ακριβώς πόσα χρωστά ο άλλος....Έλεος

Όσον αφορά στις σχέσεις μου εκεί είχα τσακωμούς επειδή ο άλλος πλήρωνε συνέχεια....Μάλλον έχω πέσει σε περιπτώσεις ....Ακόμα και με τον κολλητό μου όταν βγαίνουμε τσακωνόμαστε γιατί πάντα πληρώνει και δεν μου αφήνει ούτε να κεράσω 2nd γύρο ή να πληρώσω σε άλλο μαγαζί!Και ο δικός μου μία από τα ίδια...Και πριν παρεξηγηθώ δεν τους έχω μάθει έτσι, ούτε το έχω απαιτήσει!Νιώθουν ότι προσβάλονται σαν άτομα όταν πρέπει να δεχτούν πίσω λεφτά και δεν κεράσουν την γυναίκα που συνοδεύουν...είτε είναι η κοπέλα τους, είτε απλά μια φίλη τους!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 11-07-06 στις 14:08.
Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 14:20, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
MA δεν με κατάλαβες! το αυτό θεωρώ και για μια γυναίκα! Γενικά η νοοτροπία [οκ δεν λέω για την μπατηροφοιτητική μου παρέα που κάναμε απίστευτες καραγκιοζιές τέτοιου είδους!]αυτή με ενοχλεί! Το αυτό που λέω πιο πάνω πιστεύω και για την περίπτωση που βγαίνουν πχ 2 φίλες ή 2 φίλοι έξω. Ένας πληρώνει [τι δεν θα την ξαναδώ τη φίλη μου? Η αν είναι από τους φίλους που βλέπω 1 στο τόσο θα πέσω έξω από έναν καφέ??]
Mea culpa. Όντως δεν κατάλαβα, απ' ότι φαίνεται.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:29, 11-07-06:

αχ μωρε ντου, παλι με προλαβες!

τωρα πρεπει να σκεφτω κατι αλλο να γραψω, περα απο το προφανες ασμα...
για να δουμε λοιπον...

Brain -->ON
PROCESSING
Thought finished

εγω θελω να μου πληρωνει τον καφε, και το ποτο, και το μαμ και ολα.
και τα σαββατοκυριακα να με πληρωνει και εξτρα, γιατι υπο νορμαλ συνθηκες δουλευω και κουραζομαι... και μετα του κανω και τη χαρη να ΒΓΩ μαζι του.

παμε για κανα καφε?

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:57, 11-07-06:

θα σου λεγα να πα να πνιγείς αλλά με τόσα χούγια σιγά μη βρεις κανέναν να σου κάνει πατητή .

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 15:06, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
σιγά μη βρεις κανέναν να σου κάνει πατητή .

ελα μ ντες! σιγα μη βρω.
ολο το πρωι αυτο ψαχνω και ολο δε μου καθεται!

μια θα παει στο νησι, μια κατ' απ' τ' αυλακι καθημερινη και μια στο αλλο το νησι,το πολυ νοτιο. ου να μου χαθει.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:11, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
αχ μωρε ντου, παλι με προλαβες!

τωρα πρεπει να σκεφτω κατι αλλο να γραψω, περα απο το προφανες ασμα...
για να δουμε λοιπον...

Brain -->ON
PROCESSING
Thought finished

εγω θελω να μου πληρωνει τον καφε, και το ποτο, και το μαμ και ολα.
και τα σαββατοκυριακα να με πληρωνει και εξτρα, γιατι υπο νορμαλ συνθηκες δουλευω και κουραζομαι... και μετα του κανω και τη χαρη να ΒΓΩ μαζι του.

παμε για κανα καφε?
Καλό αυτό . Και εγώ δουλεύω!! Να βρω καμιά φοιτήτρια?? Ή να την πείσω ότι δουλεύω περισσότερο!! Και καμιά μαθήτρια XEXEXEXEE evil.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 11-07-06 στις 15:17.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:14, 11-07-06:

Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσαντες κοπελούδες του φόρουμ, ότι στο πρώτο ραντεβού ΘΕΛΩ να δω έστω την κίνηση και τη διάθεση να πληρώσει ολόκληρο τον λογαριασμό by himself, άσχετα αν θα επιμείνω να πληρώσω τα δικά μου.
Από κει και έπειτα, δεν με ενοχλεί να πληρώνει ο καθένας τα δικά του, αλλά με κολακεύει να αναλαμβάνει και τα δικά μου έξοδα. Αυτά όλα βέβαια ισχύουν ΜΟΝΟ για τον πρώτο καιρό.
Με τον Γιάννη π.χ. που είμαστε τόσα χρόνια μαζί, μια πληρώνει εκείνος (κάτι που γίνεται 9 στις 10 φορές) και πού και πού πληρώνω εγώ για να μην νιώθω ότι τον φέρνω σε δύσκολη οικονομική θέση.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:54, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μμμ...πρώτο ραντεβού απαιτώ τουλάχιστον να κάνει την κίνηση αν μη τι άλλο να πληρώσει....Όχι ότι στέκομαι και κοιτάζω...Έχω βγάλει κι εγώ ήδη το πορτοφόλι μου εννοείται, αλλά περιμένω άρνηση!

Στην συνέχεια παίζουν πολλά σενάρια κι αυτό εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα του καθένα μας...Βασικά αυτό που εγώ προτείνω είναι το εν'αλλαξ αυτός ο γύρος δικός σου, ο επόμενος γύρος δικός μου...Βασικά δεν μου αρέσει η εικόνα να ψαχνόμαστε να δώσουμε ακριβώς πόσα χρωστά ο άλλος....Έλεος

Όσον αφορά στις σχέσεις μου εκεί είχα τσακωμούς επειδή ο άλλος πλήρωνε συνέχεια....Μάλλον έχω πέσει σε περιπτώσεις ....Ακόμα και με τον κολλητό μου όταν βγαίνουμε τσακωνόμαστε γιατί πάντα πληρώνει και δεν μου αφήνει ούτε να κεράσω 2nd γύρο ή να πληρώσω σε άλλο μαγαζί!Και ο δικός μου μία από τα ίδια...Και πριν παρεξηγηθώ δεν τους έχω μάθει έτσι, ούτε το έχω απαιτήσει!Νιώθουν ότι προσβάλονται σαν άτομα όταν πρέπει να δεχτούν πίσω λεφτά και δεν κεράσουν την γυναίκα που συνοδεύουν...είτε είναι η κοπέλα τους, είτε απλά μια φίλη τους!
Ετσι ειναι ... ισως για αυτο να οφειλετε η κοινωνια ... αλλα εγω δεν νιωθω ανετα ... απλως καποιες φορες δεχομαι να πληρωσει η κοπελα επειδη τα οικονομικα μου ειναι σχεδον πατα χαλια ... Αν ειχα δικια μου δουλεια , λογικα , δεν θα αφηνα ποτε να πληρωνει η αλλη ... μονο σε μακροχρονια σχεση

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 16:07, 11-07-06:

Εγώ θα ήθελα στα πρώτα ραντεβού να δείξει ότι θέλει να πληρώσει και ότι δεν είναι cheapης... φυσικά και εγώ δεν κάθομαι σαν την κοκονα να περιμένω, κάνω και εγώ την ανάλογη κίνηση, αλλά ως συνήθως στο τέλος πληρώνουν οι άντρες (για την αρχή λέω)...

Τώρα, γενικά, πιστεύω ότι πρέπει να πληρώνουν είτε μισα-μισα είτε "η δική μου η σειρά" και η "δική σου". Αυτάααααααα

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:42, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ετσι ειναι ... ισως για αυτο να οφειλετε η κοινωνια ... αλλα εγω δεν νιωθω ανετα ... απλως καποιες φορες δεχομαι να πληρωσει η κοπελα επειδη τα οικονομικα μου ειναι σχεδον πατα χαλια ... Αν ειχα δικια μου δουλεια , λογικα , δεν θα αφηνα ποτε να πληρωνει η αλλη ... μονο σε μακροχρονια σχεση
Γι'αυτο είπα ότι πάντα εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση του άλλου!Δεν μπορείς να απαιτείς από κάποιον που δεν βγαίνει με τα λεφτά να πληρώνει πάντα αυτός!Μην σου πω ότι δεν απαιτείς καν να πας για καφέ αν δεν έχεις ούτε κι εσύ να πληρώσεις και για τους δυο

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 17:14, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Γι'αυτο είπα ότι πάντα εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση του άλλου!Δεν μπορείς να απαιτείς από κάποιον που δεν βγαίνει με τα λεφτά να πληρώνει πάντα αυτός!Μην σου πω ότι δεν απαιτείς καν να πας για καφέ αν δεν έχεις ούτε κι εσύ να πληρώσεις και για τους δυο
Και με βάση αυτό να πω, συνεπώς πως είναι δυνατόν να κρίνεις κάποιον όταν δεν ξέρεις την τσέπη του ή τι τον κυνηγάει αφού ΠΡΩΤΗ/ΔΕΥΤΕΡΗ φορά τον βλέπεις σε ραντεβού??? Οι παραδοσιακοί θεσμοί της κοινωνίας μας που δυστυχώς διαινίζονται εύκολα κρίνουν τον άλλον και τον καταδικάζουν χωρίς να κάνουν τον κόπο να δουν την αιτία!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:39, 11-07-06:

Δεδομένου οτι καλώς ή κακώς υπάρχει η αντίληψη οτι ο άντρας κερνάει στο πρώτο ραντεβού, θα με πείραζε να μην κέρναγε, διότι θα έδειχνε οτι δεν τον καίει και τόσο να με κάνει να νιώσω καλά με κάθε πιθανό τρόπο. Ίσως μάλιστα να νόμιζα οτι παρανόησα και δεν είναι ραντεβού αλλά φιλικό καφεδάκι!
Και μου φαίνεται λίγο χαζό να θεωρείτε οτι είναι θέμα συμφέροντος κλπ. Ούτε αυτουνού θα του λέιψουν μερικά ευρώ ούτε εμένα θα αυξήσουν την οικονομική μου δεινότητα. Είναι μια καθαρά συμβολική κίνηση που θα με κάνει να νιώσω ωραία. Όχι οτι δεν θα υπάρξει 2ο ραντεβού αν κατά τα άλλα είναι αυτό που θέλω, απλά "χάνει πόντους".
Φυσικά δεν περιμένω να κερνάει και στα επόμενα. Αλλά το πρώτο είναι κάτι σαν έθιμο βρε παιδιά. Στα επόμενα, είτε κεράσω εγώ, είτε αυτός, είτε μισά μισα (αν και το τελευταίο μου φαίνεται λίγο γυφτιά δεδομένου οτι ένας καφές κάνει μόλις 2-5 ευρώ. Αν μιλάμε για φαγητό οκ.) δεν μου κάνει και μεγάλη διαφορά. Ίσα ίσα που δεν θα μου άρεσε να κερνάει συνέχεια αυτός.
Βέβαια τώρα πια με το φίλο μου, μετά απο ενάμισι χρόνο ούτε καν υπολογίζουμε ποιός θα πληρώσει Όποιος έχει περισσότερα τη δεδομένη στιγμή αυτός πληρώνει και μετά το ξεχνάμε. Απο ένα διάστημα και μετά αυτό είναι κάτι που δεν το προσέχεις καν.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 17:42, 11-07-06:

Εγώ πάντα νοιώθω άβολα όταν ο άλλος θέλει να με κεράσει..ειδικά,όταν πρόκειται για κάποιον,ο οποίος δεν είναι οικονομικά ανεξάρτητος..στην αρχή μάλιστα,αυτός ήταν ο μόνιμος μας καυγάς με τον φίλο μου..ήθελε να με κερνάει κάθε φορά,ενώ δεν δούλευε κι ο ίδιος,μέχρι που του εξήγησα ότι εντάξει,να το κάνεις 1-2 φορές στις τόσες,ok,να το δεχτώ..αλλά απ'τη στιγμή που κι εσένα δεν σου τρέχουν τα λεφτά απ'τα μπατζάκια,δεν υπάρχει λόγος να μην μοιραστούμε τα έξοδα ή να πληρώσει ο καθένας τα δικά του..
σίγουρα όμως,κι εγώ πάντα στο 1ο ραντεβού θέλω να δω τον άλλον έστω να κάνει την κίνηση..δεν θέλω όντως να τα πληρώσει όλα αυτός,αλλά θα εκτιμήσω ότι το σκέφτηκε...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:47, 11-07-06:

Πάντως προσωπικά (δεν αναφέρομαι σε κάποιον απο εδώ συγκεκριμένα, απλά ξέχασα να το γράψω πιο πάνω) θεωρώ απίστευτα σπαστικούς τους ανθρώπους (άντρες-γυναίκες) που δεν δέχονται ένα κέρασμα με τίποτα, λες και θα τους πέσει η μύτη, και κάνουν μέχρι και καυγά μην τυχόν και πληρώσει ο άλλος και τους ρίξει την αξιοπρέπεια.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

O weak and powerless έγραψε στις 17:48, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ίσως μάλιστα να νόμιζα οτι παρανόησα και δεν είναι ραντεβού αλλά φιλικό καφεδάκι!
χμου. μόνο εμένα μου φαίνεται λογικό η αντιμετώπιση και στις δύο περιπτώσεις να είναι η ίδια; και δεν εννοώ από τη μεριά της κοπέλας (αν και συνακόλουθα καταλήγει κι εκεί η σκέψη μου), αλλά πρωτίστως από την πλευρά του αγοριού. εγώ τουλάχιστον το ίδιο πράττω είτε βγω για "ραντεβού", είτε "φιλικά".

Πάντως προσωπικά (δεν αναφέρομαι σε κάποιον απο εδώ συγκεκριμένα, απλά ξέχασα να το γράψω πιο πάνω) θεωρώ απίστευτα σπαστικούς τους ανθρώπους (άντρες-γυναίκες) που δεν δέχονται ένα κέρασμα με τίποτα, λες και θα τους πέσει η μύτη, και κάνουν μέχρι και καυγά μην τυχόν και πληρώσει ο άλλος και τους ρίξει την αξιοπρέπεια.
άλλο αυτό πάλι... ειδικά όταν τύχει καμμιά φορά και βγω με φιλική παρέα των γονιών μου, θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν φτάνει το πλήρωμα του... λογαριασμού. φωνές, αναψοκοκκινισμένες φάτσες, θιγμένοι ανδρισμοί , ιπτάμενα χαρτονομίσματα (τσακώνουμε κανένα στα μουλωχτά ) κτλ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weak and powerless : 11-07-06 στις 17:52.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:55, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Και με βάση αυτό να πω, συνεπώς πως είναι δυνατόν να κρίνεις κάποιον όταν δεν ξέρεις την τσέπη του ή τι τον κυνηγάει αφού ΠΡΩΤΗ/ΔΕΥΤΕΡΗ φορά τον βλέπεις σε ραντεβού??? Οι παραδοσιακοί θεσμοί της κοινωνίας μας που δυστυχώς διαινίζονται εύκολα κρίνουν τον άλλον και τον καταδικάζουν χωρίς να κάνουν τον κόπο να δουν την αιτία!
βασικά για το πρώτο ραντεβού με κάλυψε η απάντηση της Μισέλ

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:59, 11-07-06:

Κερνάω εγώ.Φυσικά αν επιμείνει πολύ,τι να κάνω...

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 18:20, 11-07-06:

δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πολύ θέμα αξιοπρέπειας..τουλάχιστον,όσον αφορά εμένα,αυτό δεν έχει καμία σχέση..σίγουρα αν ο άλλος θέλει να πληρώσει,ε δεν θα τον δείρω κιόλας..θα το δεχτώ ευγενικά και θα μ'αρέσει κιόλας..απλά,αν αυτό γίνεται σε συνεχόμενη βάση,εγώ προσωπικά,νοιώθω άβολα..με πιάνουν οι ντροπές μου μάλον...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:28, 11-07-06:

Καλά αμα κάποιος θέλει να κερνάει συνέχεια μάλλον του αρμόζει η παροιμία:
"Είπαν της γριάς να χ#σει κι αυτή ξεκ####στηκε"

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 19:52, 11-07-06:

καλώς ή κακώς υπάρχει η αντίληψη οτι ο άντρας κερνάει στο πρώτο ραντεβού
Αυτές και πολλές άλλες μας κρατάνε πίσω.
Για μένα δεν είναι θέμα λεφτών. όπως λέτε αλλά είναι θέμα του πότε τελικά θέλουμε ισότητα?? Η ισότητα σημαίνει και ίση συμπεριφορά και με βάση τα παραπάνω και εγώ θα ήθελα να με κεράσει η κοπέλα στο πρώτο ραντεβού! Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφοροποιήση που υπάρχει όποτε μας συμφέρει!!!

Να σας πω δεν πιστεύω ότι τα δύο φύλλα είναι ίσα. Υπάρχουν διαφορές που δεν μπορούν να εξισωθούν. Αλλά σε μια κοινωνία με ένα φεμινιστικό κίνημα που πασχίζει να αποδείξει ότι δεν έχουν οι γυναίκες να ζηλέψουν τίποτα από τους άνδρες (και ίσως είναι και καλύτερες) για να δω επί του συνόλου.

Και ούτε το κέρασμα είναι πρόβλημα για μένα. Αλλά η προκατάλυψη αλλά και η ετοιμότητα και η ευκολία που έχουμε στο να "καταδικάσουμε" ή "να αφαιρέσουμε πόντους" (την έκφραση χρησιμοποιώ michelle). Και γιατί για μια παροχειμένη αντίληψη.

Το πιο σωστό το θέλετε? Να κεράσει μία ο ένας και μία ο άλλος για να υπάρξει και δεύτερη ευκαιρία!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:57, 11-07-06:

Σε έχει πιάσει το φαλοκρατικό σου ε; (πλάκα κάνω, μην πλακωθούμε και χωρίς λόγο)

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 20:21, 11-07-06:

Παιδιά έλεος με το θέμα της ισότητας..με την ίδια λογική πάρτε τα ξεσκονόπανα να καθαρίζετε το σπίτι που μένετε με την συμβία σας..
μην αρχίσει κανείς να λέει διάφορα επί τούτου..πηγαίνετε στο αντίστοιχο θέμα με τις δουλειές του σπιτιού και δείτε τι απάντησαν ή τι άφησαν να εννοηθεί οι περισσότεροι..
Προσπαθούμε νε είμαστε ίσοι αλλά δεν είμαστε ίδιοι..
και όχι δεν το θεωρώ κακό να κεράσει το πρώτο ραντεβού ο άντρας και ναι θα μου έκανε άσχημη εντύπωση αν δεν έκανε καμία κίνηση..και δε μιλάω να τον πάς σε εστιατόριο που με το που μπαίνεις πληρώνεις 100 ευρώ..μιλάμε για έναν καφέ ρε παιδί μου..σιγά το big deal..
Δεν κρίνεις συνολικά τον άλλον μόνο από αυτό..αλλά στην αρχή τέτοιες μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:51, 11-07-06:

Το πιο σωστό το θέλετε? Να κεράσει μία ο ένας και μία ο άλλος για να υπάρξει και δεύτερη ευκαιρία!
Μα αυτό είπα. Αλλά την πρώτη φορά να κεράσει ο άντρας και τη 2η εγώ. Πού ακριβώς είναι το κακό ή το αντίθετο με την ιδέα της ισότητας;

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:59, 11-07-06:

Συμφωνώ με τη Michelle.Νομίζω είναι καλύτερο να κεράσει πρώτος ο άντρας.

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 23:56, 11-07-06:

[Τσιγκουνοψυχανόμαλος mode] Να κεράσει αυτή και μάλιστα να μου δώσει και αποζιμήωση που χάλασα πολύτιμο χρόνο για να βγω μαζί της [/Τσιγκουνοψυχανόμαλος mode]

Προτιμώ να κεράσω εγώ, μου τη σπάει να με κερνάνε και βαριέμαι για τα μισά μισά να κάνω πράξεις.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:02, 12-07-06:

Στο πρωτο ραντεβου ειναι καθιερωμενο πλεον να κερναει ο αντρας, τουτ'εστιν θα ξενερωνα αρκετα αν εβλεπα πως δεν κανει καμια κινηση. Δεν νομιζω οτι αν θα μου αρεσε θα στεκομουν μονο σ'αυτο, αλλα σιγουρα θα αφαιρουσε ποντους. Στα επομενα ραντεβου δεν εχω προβλημα να κερασω εγω η να πληρωσει ο καθενας το μεριδιο του.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:41, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
άλλο αυτό πάλι... ειδικά όταν τύχει καμμιά φορά και βγω με φιλική παρέα των γονιών μου, θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί όταν φτάνει το πλήρωμα του... λογαριασμού. φωνές, αναψοκοκκινισμένες φάτσες, θιγμένοι ανδρισμοί , ιπτάμενα χαρτονομίσματα (τσακώνουμε κανένα στα μουλωχτά ) κτλ
οι δικοί μου το έχουν ανάγει σε επιστήμη: σε άσχετη φάση, σηκώνεται ο ντάντι και καλά για τόιλετ, και πάει στο ταμείο με τον λογαριασμό
βέβαια με τον δικό σου τρόπο, βγάζεις μάνεϋ στη ζουλα, το οποίο είναι καλύτερο και ας σκοτώνονται οι άλλοι

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 01:28, 13-07-06:

Δεν μου αρέσει να πληρώνουν άλλοι για μένα. Με την παρέα μου ο καθένας τα δικά του, με τον κολλητό μου μια ο ένας μια ο άλλος. Ξέρω πως με ζευγάρια είναι λίγο χοντρό να βγάλεις το πορτοφόλι και να λες "δύο ποτά έχω, τι χρωστάω;" Αλλά με λίγη καλή διάθεση μπορεί να κανονιστεί κι αυτό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:43, 13-07-06:

Πάντως μου αρέσει πολύ όταν ο φίλος μου θέλει να κεράσει και το κάνει ενώ έχω πάει στην τουαλέτα. Και κάνει την ευγενική πράξη και δεν με φέρνει σε αμηχανία ή σε ανούσιες διαμάχες μπροστά στο γκαρσόνι.
Πλάκα πλάκα τώρα που το σκέφτομαι, καλό θα ήταν αφού μου αρέσει να το κάνω κι εγώ στις περιπτώσεις που κερνάω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:26, 13-07-06:

Και για μένα είναι ωραία η "παράδοση" του να κερνάει αυτός στην αρχή...! Από εκεί και πέρα, εξαρτάται. όταν ο τότε μου είχε καλή οικονομική κατάσταση κι εγώ φοιτητριούλα, με κερνούσε πολύυυ συχνά... βέβαια έπαιζε ρόλο η διαφορά ηλικίας, αλλά κι εγώ τον είχα ζαλίσει στα δώρα...! Από την άλλη, δε μ'αρέσει να με συντηρούν, ακόμα και τώρα που πάλι ο καλός μου κερδίζει πολλά παραπάνω από ότι παίρνω εγώ χαρτζηλίκι... Ε, με τον καιρό συνηθίσαμε αυτό το "εγώ πήρα αυτό κι εκείνο", αλλιώς δε λέει...! Κ¨απου χάνει και τη γοητεία του το κέρασμα, αν όλο σου πληρώνει αυτός...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:07, 13-07-06:

Για να απαντήσω αρχικά στο θέμα, θα πω πως αν δεν κάνει κίνηση στο πρώτο ραντεβού να πληρώσει, ε, δεν θα υπάρξει δεύτερο. Μιλάω πάντα για έναν απλό καφέ, κι όχι ραντεβού σε κυριλέ εστιάτοριο που θες μπλοκ επιταγών για να πληρώσεις.. Ραντεβού είναι, όχι φιλική έξοδος. Και ναι, αυτό είναι δείγμα ότι είναι τζέντλεμαν και θα με προσέχει.

Εμπειρίες τώρα. Ο πρώην μου όταν τον γνώρισα έβγαζε τον βασικό μισθό. Ένα εξάμηνο αργότερα έφτασε να βγάζει κοντά στα 2.500? τον μήνα(κι αυτό πριν 4 χρόνια και βάλε, όπου τα χρήματα είχαν άλλη αξία). Ε, στο σημείο που ο μισθός του ξεπέρασε τα 1000?, παρόλο που είχε σαφώς αρκετά έξοδα, δεν με άφηνε πλέον να πληρώνω τίποτα (εγώ τότε ήμουν μια απλή φοιτήτρια με χαρτζηλίκι).Έτρεχα στο περίπτερο για να προλάβω να πάρω τσιγάρα και δεν τολμούσα ποτέ, έξω από μια βιτρίνα, να αναφωνήσω "πω πω τι ωραίο φόρεμα" αν το μαγαζί ήταν ανοιχτό, διότι μέσα στο επόμενο πεντάλεπτο με είχε σύρει μέσα και μου το είχε αγοράσει. Δεν μπορώ να πω πως ένιωσα ποτέ άσχημα, ίσως γιατί ποτέ δεν το απαίτησα - άσε που το χαρτζιλίκι μου δεν έφτανε για τα μέρη που ήθελε να πηγαίνουμε, οπότε.. ήταν και πρακτικοί οι λόγοι. Δεν μου το χτύπησε ποτέ βέβαια και το θεωρούσαμε και οι δύο αυτονόητο μετά από κάποιο σημείο..

Όταν χωρίσαμε γνώρισα τον τωρινό μου φίλο, ο οποίος δεν είναι τόσο υψηλόμισθος, αλλά ούτε είναι στον βασικό μισθό. Όσο ήμουν φοιτήτρια, οι λογαριασμοί πηγαιναν σε αναλογία 70-30 συνήθως, αλλά χωρίς φυσικά να το μετράμε- απλά κάποιες φορές του έλεγα πως θα κεράσω εγώ και απλά κέρναγα. Πλέον δεν δίνουμε σημασία, στις διακοπές έχουμε κοινό πορτοφόλι και τις υπόλοιπες φορές είναι απλά ..όποιος προλάβει(πλέον δουλεύω κι εγώ και πληρώνομαι σχετικά καλά). Ποτέ δεν έχουμε πληρώσει μισά μισά και να σας πω την αλήθεια είναι μέγιστο ξενέρωμα το μισά μισά σε ζευγάρι (θυμάμαι φάση με ένα παιδί που είχε έρθει ο λογαριασμός 9? κι έβγαλε 5? και τ' άφησε πάνω στο τραπέζι.. Άσε, θα τα πληρώσω όλα εγώ αν είναι έτσι.. Έλεος!)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:47, 13-07-06:

Kajira οκ... εχεις δικαιο σε οσα λες! αλλα τι θα εκανες στην περιπτωση που ο δικος σου μισθος ηταν μεγαλυτερος;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:32, 13-07-06:

Ίσως είναι λίγο σκληρό και δεν μαρέσει αλλά επειδή έχω δει πολλά και διάφορα και μάλιστα κάποια πρόσφατα ongoing στο οικογενειακό περιβάλλον που μου ενισχύουν το συμπέρασμα ότι υπάρχει ένα όριο στην κοινοκτημοσύνη των λεφτών! Και δυστυχώς έτσι όπως αλλάζουν οι καιροί αυτό το όριο γίνεται όλο και πιο κυνικό και εμφανίζεται στους γάμους με την μορφή προγαμιαίων συμβόλαιων.

ΕΛπίζω να μην παρεξηγείται αυτό που λέω σαν τσιγκουνιά και μαγκουφιά αν και δεν με ενδοιαφέρει. Οι καφέδες είναι μια μικρή προέκταση μιας σχέσης. Ανάλλογα με το που πάει το κοινό και τα βρίσκουμε στα λεφτά δεν έχει πάντα καλό τέλος!!

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:47, 13-07-06:

Και δυστυχώς έτσι όπως αλλάζουν οι καιροί αυτό το όριο γίνεται όλο και πιο κυνικό και εμφανίζεται στους γάμους με την μορφή προγαμιαίων συμβόλαιων.
Στην Ελλάδα προγαμιαία συμβόλαια;
Δεν νομίζω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους