Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,464 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,795 μηνύματα σε 92,671 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 668 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:14, 03-10-09:

δε διαφωνω. δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω που δε θελει να ικανοποιει το συντροφο του.
απλα δε εγω σου ειπα οτι δε θα συμφωνησουν πολλοι αντρες μαζι σου, γεγονος που σημαινει οτι τα ''θελω'' και τα ''πιστευω'' του καθε αντρα ειναι διαφορετικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:19, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ασχετως με το αν συμφωνω μαζι σου ή οχι, δε νομιζω οτι χαλαει τους περισσοτερους ανδρες να μοιραζονται τα εξοδα, καλως ή κακως, εν ετη 2009.
δεν εκανα λογο για μοιρασμα, φυσικα και να μοιραστουν εξοδα, εχει εκεινος παντα?
εχει εκεινη παντα?
μιλησα για τα ραντεβου κυριως τα πρωτα. πιστευω στην ισοτητα αλλα σε καποια πραματα οπως και να το κανουμε δε γινεται οσο και να χτυπιομαστε να υπαρξει ισοτητα.

αν πας και ανοιγεις μονιμως το πορτοφολι(5 στις δεκα σου λεω εγω) ο αντρας δε θα το σκεφτει οπως εσυ κι εγω. εμεις οι κοπελες ειμαστε διαφορετικες στις συναλλαγες μας γιατι εχουμε κοινο νου.
ε οι αντρες δεν ειναι ετσι.
θελουν να νιωθουν απο πανω. σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι αλλα κατα πλειοψηφια εμπειρικα παντα απο φιλους κι εμενα.
αν αυτος πληρωνει πολλες φορες εσυ θα του κανεις καπιοιο αλλο δωρο, ειτε λεγεται καλο σεξ με περιεργα και προστυχα δε ξερω κι εγω τι ειτε λεγεται ενα καλο ρολοι, τωρα πως εφτασε η κυρια απο πανω να μιλα για χορηγους, δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο της και τι της περασε υποσυνειδητα.

αυτο που εξακολουθω γενικως να παρατηρω ειναι πως ναι αλλαζουν οι εποχες αλλα οι ανθρωποι μενουν ιδιοι και οι διαφορετικοτητες των φυλων επισης.

δε διαφωνω. δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω που δε θελει να ικανοποιει το συντροφο του.
μην εισαι τοσο σιγουρη γιαυτο λαβ. ποτε δεν ξερεις τι κινητρα κρυβει ο καθενας εχοντας μια σχεση.
δεν ειναι ολες οι σχεσεις καθαρες.

τελος, γιατι το παμε μακρια κι ανοιγουμε μεγαλη συζητηση ολα ξεκινουν απο εδω- αλλιως βλεπει το χρημα ο αντρας, αλλιως η γυναικα.
αλλιως βλεπει το σεξ η γυναικα αλλιως ο αντρας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 03-10-09 στις 02:24. Αιτία: Merge
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:34, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
δεν εκανα λογο για μοιρασμα, φυσικα και να μοιραστουν εξοδα, εχει εκεινος παντα?
εχει εκεινη παντα?
μιλησα για τα ραντεβου κυριως τα πρωτα. πιστευω στην ισοτητα αλλα σε καποια πραματα οπως και να το κανουμε δε γινεται οσο και να χτυπιομαστε να υπαρξει ισοτητα.
ουτε εγω διακρινομαι για το φεμινισμο μου. παλαιοτερα μου κακοφαινοταν ετσι και εβγαινα με καποιον και πληρωνω. πλεον ομως εχοντας μια μεγαλυτερη εμπειρια (ειδικα μεσα απο τη σχεση της κολλητης μου) εχω αλλαξει αποψη. δεν θελω να με κερναει κανενας γιατι πολυ απλα φοβαμαι οτι θα γυρισει να μου την πει μετα.

μια μικρη παρενθεση: η κολλητη μου τα εχει με ενα φιλο μου. αυτος λοιπον θελοντας να το παιξει ''μαγκας'' της ειπε στην αρχη οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωνει μαζι του. φυσικα αυτο και δε το τηρησε. και λογικο γιατι φοιτητης ειναι εξω απο την πολη του, που να τα βρει και αυτος? ωστοσο που και που την κερναει ενα καφε. στις διακοπες μας λοιπον, δδωσαμε ολοι οτι μας αντιστοιχουσε για το λογαριασμο σε μια ψαροτεβαρνα που ειμασταν. ηταν 7,5 ε η ο καθενας αν θυμαμαι καλα. και κανει η κολλητη δεν ειχε ακουσει καλα μαλλον, κινηση να του δωσει 7 ε και της λεει δεν ειναι 7 ειναι 7,5. και του λεει καλα πως κανεις ετσι? για 50 λεπτα? να στα δωσω. και γυρναει και απανταει:''μιλας και συ?''
απο κεινη τη μερα και μετα αποφασισα πως μονη μου θα πληρωνω για παρτυ μου. δε θελω ποτε κανενας να γυρισει και να μου πει οτι με ταιζει.

αν αυτος πληρωνει πολλες φορες εσυ θα του κανεις καπιοιο αλλο δωρο, ειτε λεγεται καλο σεξ με περιεργα και προστυχα δε ξερω κι εγω τι ειτε λεγεται ενα καλο ρολοι, τωρα πως εφτασε η κυρια απο πανω να μιλα για χορηγους, δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο της και τι της περασε υποσυνειδητα.
καταλαβαινω τι θες να πεις, ωστοσο διαφωνοτας περι χορηγων, δε μου αρεσει και η εκφραση, δε περιμενω να με κερασει το αγορι μου για να του κανω καλο κρεβατι. καλο κρεβατι θα του κανω και χωρις κερασμα, και χωρις δωρο μονο και μονο επειδη τον θελω και με θελει.
(παντως ειναι πολυ ωραια η ανταλλαγη δωρων μες στο ζευγαρι!)

αυτο που εξακολουθω γενικως να παρατηρω ειναι πως ναι αλλαζουν οι εποχες αλλα οι ανθρωποι μενουν ιδιοι και οι διαφορετικοτητες των φυλων επισης.
διαφωνω. αλλαζουν.

προσωπικα δε βλεπω το σεξ σαν ανταλλαγμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:35, 03-10-09:

Αν ειναι μ@λακας ο αλλος θα σου πει αυτα τα πραγματα ειτε σου πληρωσει τον καφε ειτε οχι!
(θα βρει κατι αλλο)

ντροπη σε οσους το κανουν αυτο.
πρωτον και δευτερον, σε μια υγιη καλη σχεση αυτα δεν υπαρχουν, ο καθενας εχει τους ρολους του και την ευθυνη του.

σε μια οικογενεια πχ καποιος θα πληρωσει το νοικι καποιος τα εξοδα του φροντιστηριου των παιδιων.

εγω παλι διακρινομαι για το φαλλοκρατισμο μου γιαυτο με λατρευουν οι αντρες και με μισουν οι γυναικες!
(πλην ορισμενων εξαιρεσεων βεβαια γυναικων που εχουμε τις ιδιες αποψεις κ ειναι φιλες μου)

ομως δε χρειαζεται τετοιο σοκ αλλοιμονο αν ολοι μας ειχαμε ιδιες αποψεις, δε θαχε σασπενς!!\

υσ, δε βλεπεις το σεξ σαν ανταλλαγμα διοτι εσυ το βλεπεις το σεξ σαν ερωτα, αγαπη, λουλουδακια(οπως φυσικα το βλεπω κι εγω).
ομως το αντρικο μυαλο συνηθως ξεκινα απο το κατω κεφαλι
οπου
ερωτας+ εξουσια= σεξ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-10-09 στις 02:43.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:36, 03-10-09:

του δινεις ομως ετσι ενα +1 για να στη πει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:45, 03-10-09:

Αν ειναι μ@λακας ο αλλος θα σου πει αυτα τα πραγματα ειτε σου πληρωσει τον καφε ειτε οχι!
Και η γυναίκα άμα είναι αχάριστη ή δεν ξέρει τι θέλει δεν θα σεβαστεί τον άντρα, είτε την κέρασει είτε όχι.

Γιατί ντε φάκτο πρέπει ο άντρας να 'ναι ο ελαττωματικός δηλαδή;

Δεν μ' αρέσει προσωπικά να υποβιβάζουμε το κέρασμα σε give-and-take relationship. Για μένα θα 'τανε πολύ... φτηνό αν κάποια το 'βλεπε έτσι. Προσωπικά συνηθίζω να κερνάω - και να επιμένω ως γνήσιος κριός - επειδή απολαμβάνω την παρέα της εκάστοτε γυναίκας, χωρίς να περιμένω τίποτα παραπάνω ή τίποτα παρακάτω.

Το κάνω δηλαδή γιατί απολαμβάνω την παρέα της και γιατί την σέβομαι.

Εάν ήτανε να περιμένω να με πλερώσει σε σεξ.... νυχτώσαμε, δεν πάω σε καμιά επαγγελματία καλύτερα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:50, 03-10-09:

Κατρχας μη βαζουμε κουβεντες που δεν ειπα, μιλησα για ενα ρολοι το δε αραγε κανεις?

το σεξ το φερε αλλος στη κουβεντα.

γιωργο καταρχας γεια σου, κατα δευτερονγιατι να κερασεις τη κοπελα επειδη απολαμβανεις την παρεα της?
κερασε και το φιλο σου και μια και δυο και τρεις αφου περνατε καλα!
θα το κανεις? οπωςμε το κοριτσι?
θα σου απαντησω εγω, οχι δε θα το κανεις.
τα ενστικτα του αντρα ειναι κατα βαση αυτα που ειπα πιο πανω ασχετα αν το παραδεχονται η οχι.

(εσυ κριος, εγω αντιθετα σκορπιος)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:53, 03-10-09:

σε μια οικογενεια πχ καποιος θα πληρωσει το νοικι καποιος τα εξοδα του φροντιστηριου των παιδιων.
ωπα! κααααααατσε! σενα γαμο δεν υπαχουν δικα σου και δικα μου. υπαρχει ενα κοινο ταμειο. απλα ειναι πιο συνηθες να το αναλαμβανει ο ανδρας, τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση θα ηταν θαυματουργο μιας και ειμαι ιδιαιτερα σπαταλη. στο σπιτι μου παντως τα οικονομικα τα εχει η μητερα μου. δε μπηκαμε ποτε στη σκεψη να δουμε ποιος μισθος πληρωνει το δανειο, ποιος τις καρτες, ποιος τα φροντιστηρια κ.ο.κ.

εγω παλι διακρινομαι για το φαλλοκρατισμο μου γιαυτο με λατρευουν οι αντρες και με μισουν οι γυναικες!
(πλην ορισμενων εξαιρεσεων βεβαια γυναικων που εχουμε τις ιδιες αποψεις κ ειναι φιλες μου)
ομως δε χρειαζεται τετοιο σοκ αλλοιμονο αν ολοι μας ειχαμε ιδιες αποψεις, δε θαχε σασπενς!!\
προσωπικα δε σοκαρομαι γιατι δεν ειναι στο αιμα μου ο φεμινσιμος. μαρεσει ο αντρας να εχει το πανω χερι. απλα δεν ειναι απαραιτητο να το εχει μονο με τα λεφτα. δε θα μου δειξουν τα λεφτα του τη δυναμικοτητα του.

υσ, δε βλεπεις το σεξ σαν ανταλλαγμα διοτι εσυ το βλεπεις το σεξ σαν ερωτα, αγαπη, λουλουδακια(οπως φυσικα το βλεπω κι εγω).
οπου
ερωτας+ εξουσια= σεξ
προσωπικα θα με ξενερωνε αν το αγορι μου ηθελε να με εξαγοραζει στο κρεβατι.
και στο κρεβατι θα με εξουσιασει αλλιως. οχι με τα λεφτα του. υπαρχουν και αλλοι τροποι, πιο διεγερτικοι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:58, 03-10-09:

γιωργο καταρχας γεια σου
Γεια σου και χαρά σου.

Θα σε διορθώσω εγώ, ναι το κάνω. Το καλύτερο φιλαράκι μου άλλοτε το κερνώ, άλλοτε με κερνά.

Στο μάθημα της ψυχολογίας κόβεσαι. Σε περιμένω τ' άλλο καλοκαίρι... ♪♫

τα ενστικτα του αντρα ειναι κατα βαση αυτα που ειπα πιο πανω ασχετα αν το παραδεχονται η οχι.
Και τα δύο φύλα αναζητούν και ψυχολογική και σωματική ολοκλήρωση. Απλά συνήθως ο άντρας το παραδέχεται ευκολότερα. Πιο συχνά γυναίκες είναι αυτές που το γυροφέρνουν αλλά ποτέ δεν το ομολογούν.

Φυσικά υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις ανάμεσα στις γυναίκες.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:00, 03-10-09:

ωπα! κααααααατσε! σενα γαμο δεν υπαχουν δικα σου και δικα μου. υπαρχει ενα κοινο ταμειο. απλα ειναι πιο συνηθες να το αναλαμβανει ο ανδρας, τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση θα ηταν θαυματουργο μιας και ειμαι ιδιαιτερα σπαταλη. στο σπιτι μου παντως τα οικονομικα τα εχει η μητερα μου. δε μπηκαμε ποτε στη σκεψη να δουμε ποιος μισθος πληρωνει το δανειο, ποιος τις καρτες, ποιος τα φροντιστηρια κ.ο.κ.

σωστο. κοινο ταμειο λογικο η αλλιως ο καθενας να αναλαβει κατι, συμφωνω.

προσωπικα δε σοκαρομαι γιατι δεν ειναι στο αιμα μου ο φεμινσιμος. μαρεσει ο αντρας να εχει το πανω χερι. απλα δεν ειναι απαραιτητο να το εχει μονο με τα λεφτα. δε θα μου δειξουν τα λεφτα του τη δυναμικοτητα του.

φυσικα, για τα χρηματα κανουμε κουβεντα αυτη τη στιγμη ομως... οχι για αλλα χαρακτηριστικα που δειχνουν δυναμικοτητα. δε σοκαριστηκες εσυ, το διαπιστωσα και χαιρομαι που μπορω να συζητω. δε μπορω τα ααα και τις φωνες και τα περιεργα σχολια. δε το κανω ποτε αυτο.

προσωπικα θα με ξενερωνε αν το αγορι μου ηθελε να με εξαγοραζει στο κρεβατι.
και στο κραβατι θα με εξουσιασει αλλιως. οχι με τα λεφτα του. υπαρχουν και αλλοι τροποι, πιο διεγερτικοι.
σωστο κι αυτο. ομως στο κρεβατι εξαρταται τα ατομα, υπαρχει ο εξαγορασμος.
εχεις γνωρισει ποτε γυναικα να λεει- εγω του κανω το καλυτερο κρεβατι κι αυτος γυρνα με διαφορες. ξερεις τι εκανε αυτη η γυναικα? του πηρε ολες τις καρτες και τις σηκωσε ολες. αυτον δεν τον ενοιαξε ομως, γιατι για τον αντρα εκεινη τη στιγμη εξουσια ηταν το σεξ κι οχι το χρημα. αυτη πιστεψε πως με τονα του δυαλυσει τις καρτες και το ταμειο θα του κανε ζημια αλλα εκει την πατησε περαν του οτι εχασε και καθε αξιοπρεπεια. ο αντρας ομως σεκεινη τη φαση της ζωης του ηθελε την εξουσια που χε παρει η γυναικα του. τηνηθελε πισω. κανε τους συνειρμους σου..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:02, 03-10-09:

εχεις γνωρισει ποτε γυναικα να λεει- εγω του κανω το καλυτερο κρεβατι κι αυτος γυρνα με διαφορες. ξερεις τι εκανε αυτη η γυναικα? του πηρε ολες τις καρτες και τις σηκωσε ολες. αυτον δεν τον ενοιαξε ομως, γιατι για τον αντρα εκεινη τη στιγμη εξουσια ηταν το σεξ κι οχι το χρημα. αυτη πιστεψε πως με τονα του δυαλυσει τις καρτες και το ταμειο θα του κανε ζημια αλλα εκει την πατησε περαν του οτι εχασε και καθε αξιοπρεπεια. ο αντρας ομως σεκεινη τη φαση της ζωης του ηθελε την εξουσια που χε παρει η γυναικα του. τηνηθελε πισω. κανε τους συνειρμους σου..

κατσε. αυτα που συμβαινουν? στους μεν και στους δεν τα κανει η νανα στο χασοδικη ή στα ζευγαρια της διπλανης πορτας?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:03, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Γεια σου και χαρά σου.

Θα σε διορθώσω εγώ, ναι το κάνω. Το καλύτερο φιλαράκι μου άλλοτε το κερνώ, άλλοτε με κερνά.

Στο μάθημα της ψυχολογίας κόβεσαι. Σε περιμένω τ' άλλο καλοκαίρι... ♪♫

Και τα δύο φύλα αναζητούν και ψυχολογική και σωματική ολοκλήρωση. Απλά συνήθως ο άντρας το παραδέχεται ευκολότερα. Πιο συχνά γυναίκες είναι αυτές που το γυροφέρνουν αλλά ποτέ δεν το ομολογούν.

Φυσικά υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις ανάμεσα στις γυναίκες.
θα σου βαλω μια θετικη επειδη τα λες ωραια ειδικα στο τελος

κατσε. αυτα που συμβαινουν? στους μεν και στους δεν τα κανει η νανα στο χασοδικη ή στα ζευγαρια της διπλανης πορτας?
γυρω μας.
και παντου και παντα και εις τους αιωνας, αμην.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:08, 03-10-09:

δε πολυκαταλαβινω τι θες να πεις.

κατσε να επεξεργαστω τα δεδομενα που μου δινεις. με απαταει εμενα ταγορι μου οκ?
και γω παω και παιρνω την χρυση πιστωτικ καρτουλα του και τη χρεωνω οσο δεν παει για να τον διεγειρω και να τον φερω πισω? με μπερδεψες.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:12, 03-10-09:

δε πολυκαταλαβινω τι θες να πεις.

κατσε να επεξεργαστω τα δεδομενα που μου δινεις. με απαταει εμενα ταγορι μου οκ?
και γω παω και παιρνω την χρυση πιστωτικ καρτουλα του και τη χρεωνω οσο δεν παει για να τον διεγειρω και να τον φερω πισω? με μπερδεψες.
ακριβως αυτο!! που μπερδευτηκες!?
αυτο εκανε αυτη η γυναικα και προσπαθω να σου πω πως η γυναικα αλλιως βλεπει το χρημα, νομιζε πως ετσι θα τον τσουξει αλλα αυτος χαμπαρι δεν επαιρνε, δεν τον ενοιαζε αυτο.
δεν ξερω αν το κανε για τον φερει πισω, προφανως για εκδικηση αλλα ισως ενδομυχα ναι να τον ηθελε πισω, μεχρις εκει δε σκεφτηκα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:14, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Ξενερώνω πλέον στο μέγιστο με τέτοιου είδους συμπεριφορές, οι οποίες απ' ότι μαθαίνω συμβαίνουν και σε άλλες.
Ω, ναι χρυσή μου. Ακριβώς τα ίδια! Τα είχα πει και παλαιότερα σε άλλο θέμα:
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σου έχω και καλύτερο: Πρώην φίλος μου, βγαίναμε έξω, προσφερόμουν να πληρώσω τα μισά, μου έλεγε όχι επιδεικτικά μπροστά στο γκαρσόνι και μόλις γυρίζαμε σπίτι μου τα ζητούσε...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:14, 03-10-09:

ακριβως αυτο!! που μπερδευτηκες!?
αυτο εκανε αυτη η γυναικα και προσπαθω να σου πω πως η γυναικα αλλιως βλεπει το χρημα, νομιζε πως ετσι θα τον τσουξει αλλα αυτος χαμπαρι δεν επαιρνε, δεν τον ενοιαζε αυτο.
δεν ξερω αν το κανε για τον φερει πισω, προφανως για εκδικηση αλλα ισως ενδομυχα ναι να τον ηθελε πισω, μεχρις εκει δε σκεφτηκα.

σορυ ρε μαιντ αλλα και παλι δε βγαζω νοημα! τι νοημα εχει ο τροπος που θα αντιδρασει η καθε μια στο κερατο με το κερασμα και το οτι οι αντρες διεγειρονται απο την εξουσια που τους παρεχουν τα χρηματα τους συμφωνα με αυτα που λες?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:28, 03-10-09:

σορυ ρε μαιντ αλλα και παλι δε βγαζω νοημα! τι νοημα εχει ο τροπος που θα αντιδρασει η καθε μια στο κερατο με το κερασμα και το οτι οι αντρες διεγειρονται απο την εξουσια που τους παρεχουν τα χρηματα τους συμφωνα με αυτα που λες?

(ωρες ωρες νομιζω πως δε γινομαι κατανοητη, σορυ θα προσπαθησω να το εξηγησω ειναι η ωρα περιεργη 5 το πρωι)
ειπα προηγουμενως πως πιστευω ο αντρας και η γυναικα εχουν διαφορετικη αποψη σχετικα με το σεξ και τα χρηματα. ξεκινησε απο το κερασμα, επιμηκυνα και την πηγα παραπερα την κουβεντα για να δειξω πως αυτο οντως ισχυει και σε αλλες περιπτωσεις περαν του κερασματος που εχουν σχεση με τα χρηματα.

θεωρηθηκε χορηγια δ εξερω κι εγω τι η αποψη μου πως ο αντρας ναι πρεπει να πληρωνει στα ραντεβου εστω τα πρωτα προτου δημιουργηθει δηλαδη η σχεση γιατι ειναι ο κυνηγος κι οφειλει να πιασει το θηραμα. ετσι θελει να γινει.(κυνηγος, εξουσια,σεξ κ.ο.κ)

δεν ανεφερα τη σχεση, η οποια αναφερθηκε μετα- την φεραμε στη συζητηση, οταν υπαρχει σχεση τα εξοδα μοιραζονται εξαρταται παντα τις δυνατοτητες τις οικονομικες του καθενος.

εγω μπερδευτηκα πιο πολυ αποσενα διοτι εγω μιλησα για ραντεβουδακια οπως λεει το θεμα αλλα μετα καναμε κουβεντα για τα εξοδα μεσα στη σχεση.

καμια σχεση το ενα με ταλλο και νομιζω εχω γραψει την αποψη μου και σε αλλο θεμα καποιο καιρο πριν.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 03:34, 03-10-09:

Συγνώμη που δεν είμαι κύριος (δεν φέρθηκες καλά σε μια κυρία, που λέει και το άσμα), αλλά απόψε θα πληρώσεις εσύ, γιατί στο άδειο μου πακέτο μπήκες και δεν υπάρχει σάλιο.

Όσο για τον ευνουχισμό...

Θα πιω δυο τρία ποτηράκια παραπάνω, αφού κερνάς, και θα τον καταπιώ. Θα είμαι ανοιχτοχέρης όμως στα αισθήματα, στο υπόσχομαι...

οπου
ερωτας+ εξουσια= σεξ
Ενώ το γυναικείο μυαλό, συνήθως ξεκινά από το πάνω κεφάλι,
όπου
έρωτας + σεξ = Εξουσία!!

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ο άνδρας αποτελεί το αδύνατο φύλο κυρίες και κύριοι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:35, 03-10-09:

Ω, ναι χρυσή μου. Ακριβώς τα ίδια! Τα είχα πει και παλαιότερα σε άλλο θέμα:

απαραδεκτο!!

μια παρομοια ιστορια- πριν 3-4 χρονια αν δε κανω λαθος, αυτος με μια κοκκινη αυτοκινηταρα, κατοικος νοτιων ακριβων προαστιων βγηκαμε σε ενα γνωστο καφε της παραλιακης(αυτος το επελεξε εγω ημουν πιτσιρικακι 17-18 ), θυμαμαι ειχα παραγγειλει μιλκσεικ κι αυτος δε θυμαμαι. παμε να πληρωσουμε και παω να βγαλω χρηματα. ανοιγει κι αυτος τοπορτοφολι και κει που λεω απο μεσα μου- ωραια, θα πληρωσει στο πρωτο ραντεβου ουαν ποιντ- τι μου λεει-
μηπως εχεις να μου συμπληρωσεις εναμισυ ευρω γιατι δε μου φτανουν??

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:40, 03-10-09:

Σου έχω και καλύτερο: Πρώην φίλος μου, βγαίναμε έξω, προσφερόμουν να πληρώσω τα μισά, μου έλεγε όχι επιδεικτικά μπροστά στο γκαρσόνι και μόλις γυρίζαμε σπίτι μου τα ζητούσε...
Με ποιο τροπο ακριβως;;

Σορρυ, παρασηρθηκα απ'την μαϊντσερκους..

Υγ Υπαρχουν τοσο σκληροι αντρες παντως;; Μπραβο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:41, 03-10-09:

εδω:

αν πας και ανοιγεις μονιμως το πορτοφολι(5 στις δεκα σου λεω εγω) ο αντρας δε θα το σκεφτει οπως εσυ κι εγω. εμεις οι κοπελες ειμαστε διαφορετικες στις συναλλαγες μας γιατι εχουμε κοινο νου.
θελουν να νιωθουν απο πανω. σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι αλλα κατα πλειοψηφια εμπειρικα παντα απο φιλους κι εμενα.
τελος, γιατι το παμε μακρια κι ανοιγουμε μεγαλη συζητηση ολα ξεκινουν απο εδω- αλλιως βλεπει το χρημα ο αντρας, αλλιως η γυναικα.
εδω:

οπου
ερωτας+ εξουσια= σεξ

εδω:

και εδω:

ΧΟρηγος ειναι ο αντρας που του επιτρεπουμε να πληρωνει? που δεν τον ευνουχιζουμε?
μετα φτανουν σε σημειο ολοι και κλαιγονται γιατι μια γυναικα τους εχει κοψει την παρθενια τους, τους πληρωνει, τους ταιζει, τους κανει και τη δουλα.
Εσυ πιστευεις πως αρεσει στους αντρες η γυναικα να βγαζει χρημα και να τους ταιζει και να τους κερνα τους καφεδες και φαι?
οχι, απο παραδοση ο αντρας πληρωνει και η γυναικα ναι πληρωνει σε ειδος, ετσι το ονομαζεις εσυ.εγω το ονομαζω αλλιως, τους δινει το σωμα της και την στοργη της. μου χει τυχει και να κερασω αντρα και να με κερασουν. ταχω ζησει και τα δυο εχω βγαλει τα συμπερασματα μου.
Σκεφτομαι πιο αντρικα, οπως και ναχει.
αγαπητη μου αυτα τα λενε οι γυναικες, δε μου κανει εντυπωση η εκπληξη σου κι οσοι αντρες εχουν την αποψη αυτοι εχουν ηδη ευνουχιστει, κατα τη γνωμη μου.

... νομιζω οτι αναφερεσαι γενικα στις σχεσεις και οχι στα πρωτα ραντεβου.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:44, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Συγνώμη που δεν είμαι κύριος (δεν φέρθηκες καλά σε μια κυρία, που λέει και το άσμα), αλλά απόψε θα πληρώσεις εσύ, γιατί στο άδειο μου πακέτο μπήκες και δεν υπάρχει σάλιο.

Όσο για τον ευνουχισμό...

Θα πιω δυο τρία ποτηράκια παραπάνω, αφού κερνάς, και θα τον καταπιώ. Θα είμαι ανοιχτοχέρης όμως στα αισθήματα, στο υπόσχομαι...

Ενώ το γυναικείο μυαλό, συνήθως ξεκινά από το πάνω κεφάλι,
όπου
έρωτας + σεξ = Εξουσία!!

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι ο άνδρας αποτελεί το αδύνατο φύλο κυρίες και κύριοι.

α μπα μην ανησυχεις μου χει τυχει κι αυτο να χει πλουσια αισθηματα αλλα το πορτοφολι να χει καβουρια, ναναι καλα το δικο μου

ναι σας κακοπεφτουμε, μια χαρα περνατε αλλα τα πρωτα ραντεβουδακια τα πληρωνει ο αντρας κυριε μου!

ειπα σε ενα φιλο προσφατα- λοιπον την επομενη φορα που θα βγω πρωτο ραντεβου και ο αλλος θα ναι λαρτζ και θα μας το παιζει θα παραγγειλω johnny gold η μπλε.
ο φιλος τα παιξε κι ευχηθηκε να μην του τυχει!

δε ξερω βεβαια αν θα το κανω παντως το σκεφτηκα!dangerous!!

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Με ποιο τροπο ακριβως;;

καλα, γελα εσυ και βγαζε γλωσσα κι οταν δεις μια ωραια γκ, συγνωμη κοπελα και θες να βγεις ραντεβου μαζι της κερασε την για την καλη παρεα της κι οχι για τα ωραια μπου.. γοφους της θελω να πω.

υπαρχουν αντρες που δεν ειναι αντρες, αυτο δεν ειναι σκληραδα.

Πάντα ο άντρας και το πρώτο και το δεύτερο ραντεβού και το τρίτο και πολλά ακόμα!
(την κινηση να πληρωσεις θα την κανεις για να νιωσει καλα εκεινος, γιατι οι αντρες το βλεπουν διαφορετικα, αν και πολλοι καταλαβαινουν ποτε μια γυναικα το κανει για το και καλα και ποτε μια γυναικα ειναι γυναικα με τα ολα της)

Οι γυναίκες ξερουν να πληρώνουν διαφορετικά!

Μη παμε να χαλάσουμε την παράδοση, κατ αυτό τον τρόπο θα ισοπεδώσουμε ο,τι υπάρχει ιερότερο, την αυθεντικότητα του άντρα.
Δε μιλάμε φυσικά να υπάρχει ανάγκη απο πλευράς του ή για τσιγκούνη και να μην μπορεί αλλά απο αρχαιοτάτων χρόνων αυτό είναι το νόμισμα που πληρώνει ο αντρας!
Η γυναίκα που πληρώνει ευνουχίζει τον άντρα. Στις ανάγκες του συντρόφου της οφείλει να σταθεί στο υψος της κυρια κι αξιοπρεπης και νανοιξει οχι μονο πορτοφολι αλλα τα παντα, σε όλατα υπολοιπα πρέπει ναναι δίπλα και να συμπορεύεται μαζί του ταπεινά και δίνοντάς του το τιμόνι.

ας μην παιρνουμε το τιμονι απο τους αντρες, ειναι οι χειροτεροι συνοδηγοι!
λαβ η απαντηση μου στο θεμα ειναι αυτη.
ολαταλλα ειναι επιπροσθετες κουβεντες που στο δευτερο προσπαθησα να εξηγησω γιατι τα πιστευω αυτα.
απο το μυαλο μου παντως δε τα βγαζω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 12-10-09 στις 22:21. Αιτία: διαδοχικά μηνύματα/ βλέπε κουμπάκι "επεξεργασία" για προσθήκες
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 04:08, 03-10-09:

καλα, γελα εσυ και βγαζε γλωσσα κι οταν δεις μια ωραια γκ, συγνωμη κοπελα και θες να βγεις ραντεβου μαζι της κερασε την για την καλη παρεα της κι οχι για τα ωραια μπου.. γοφους της θελω να πω.
Μπα μη το λες, πολλές φορές οι άνθρωποι είναι και χαρακτήρας εκτός από ένα ωραίο παρουσιαστικό. Φαντάσου και την άλλη περίπτωση, να βγει κάποιος/α με ένα ωραίο άτομο και να αρχίσει να ακούει "μαργαριτάρια". Αμφιβάλλεις ότι θα πληρώσει όσο όσο για να σώσει τα μαλλιά του/της;

Προσωπικά για μένα το κέρασμα είναι και ένα μεγάλο στοίχημα για τον χαρακτήρα του άλλου. Έχω τύχει σε φίλο που μάζεψε το πουρμπουάρ από το τραπέζι, όπως και σε φίλη που όλο φυσικότητα είπε στο σερβιτόρο "κράτα τα ρέστα". Και στις δυο περιπτώσεις κέρασα εγώ και "κάνανε κηδεία με ξένα κόλλυβα" τα τυπάκια. Ε, δεν ξανακέρασα!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:18, 03-10-09:

1.Ξερεις τον χαρακτηρα της στο πρωτο ραντεβου βρε βαλ?(και στο 2, 3, 4 10!!)

2. καλα εκανες, θαχε πλακα ολο αυτο!

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 04:37, 03-10-09:

Αχ γι'αυτό δε μ'αρέσουν τα "πρώτα ραντεβού"... δεν έχω παρακολουθήσει τις πρόσφατες απαντήσεις στο θέμα αναλυτικά, είχα καιρό να μπω. Το μόνο που θέλω να αναφέρω τώρα που το είδα να βγαίνει πάλι στην επιφάνεια είναι το ότι αποφεύγω να βρεθώ με ένα άτομο που γνωρίζω ελάχιστα σε ραντεβού... μου φαίνεται κάπως κλισέ η κατάσταση του "βγαίνουμε για να γνωριστούμε καλύτερα" που αυτόματα το κάνει και ερωτικό. Αν π.χ. με ενδιαφέρει να γνωρίσω ένα άτομο καλύτερα κι έχω το νούμερό του, θα τον πάρω τηλ. καμια μέρα που θα έχω κανονίσει έξοδο με την παρέα μου ρωτώντας αν θέλει να έρθει μαζί μας ή να περάσει για λίγο. Έτσι δεν υπάρχει και αμηχανία καθώς είμαστε περισσότερα άτομα, με βλέπει να φέρομαι φυσικά εφόσον είμαι ανάμεσα σε οικεία πρόσωπα και περνάμε καλύτερα... Μου έχει τύχει και το αντίστροφο, να με καλέσει εκείνος με ένα sms τύπου "θα βγω με έναν ξάδερφο για καμια μπύρα, το ψήνεις?" λίγες μέρες αφότου είχαμε γνωριστει..

Τώρα σχετικά με το κέρασμα... ό,τι και να κάνει ένας άντρας στο "1ο ραντεβού", αν συνεχίσουν να βλέπονται με την κοπέλα, θα φανεί ο χαρακτήρας του και η σχέση του με το χρήμα στην πορεία.. οπότε καλύτερα να είναι ο εαυτός του εξ'αρχής! Αν με καλέσει εκείνος θα το έβλεπα θετικά αν κερνούσε και θα το επιθυμούσα δεν το κρύβω, αλλά σίγουρα προέχουν πολλά άλλα για' μένα που συμβάλλουν στην πρώτη εντύπωση.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 04:53, 03-10-09:

ηταν 7,5 ε η ο καθενας αν θυμαμαι καλα. και κανει η κολλητη δεν ειχε ακουσει καλα μαλλον, κινηση να του δωσει 7 ε και της λεει δεν ειναι 7 ειναι 7,5. και του λεει καλα πως κανεις ετσι? για 50 λεπτα? να στα δωσω. και γυρναει και απανταει:''μιλας και συ?''
απο κεινη τη μερα και μετα αποφασισα πως μονη μου θα πληρωνω για παρτυ μου. δε θελω ποτε κανενας να γυρισει και να μου πει οτι με ταιζει.
Αυτή η - νευρωτική- συμπεριφορά θαρρώ πως είναι αναμενόμενη από τη στιγμή που επικρατούν σε μεγάλο ποσοστό ανδρών και γυναικών οι αντιλήψεις που περιγράφει η mindcircus (για τα δύο φύλα αλλά και για τη θέση του χρήματος στις συναισθηματικές σχέσεις). Και πιθανότατα με τα χρόνια, όντας η κοινωνία σε μεταβατικό στάδιο -όσον αφορά την κοινωνικοοικονομική ισότητα των δύο φύλων και στις συνειδήσεις- να αυξηθούν αυτές οι συμπεριφορές μέχρι να αποκοπούν και τα δύο φύλα από αυτές τις κατά την άποψή μου υποκριτικές, ανούσιες και βλακώδεις αντιλήψεις για τη σήμερον ημέρα.

Παρότι δεν έχω πολλές εμπειρίες επί του θέματος, διαβάζοντας τις περιπτώσεις που σας έχουν τύχει αλλά και το πως αντιλαμβάνεστε την κατάσταση, καταλήγω στο ότι λόγω αδυναμίας και ανασφάλειας των δύο ατόμων να επικοινωνήσουν ουσιαστικά κατά το πρώτο ραντεβού, στρέφονται σε στερεότυπες συμπεριφορές οι οποίες προέρχονται ασφαλώς από άλλες εποχές.

Τι πιο λογικό και υγιές να πληρώνει ο καθένας τα δικά του στα πρώτα ραντεβού και αργότερα, αφότου αναπτύξουν μία σχέση επικοινωνίας, να πληρώνει πότε ο ένας και πότε ο άλλος, με γνώμονα φυσικά να ικανοποιηθούν και οι δύο (πχ να μην ακυρωθεί μία έξοδος επειδή του ενός δε θα του περισσεύουν εκείνη την ημέρα χρήματα).

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 03-10-09 στις 06:12.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:30, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Με ποιο τροπο ακριβως;;

Όχι με τον τρόπο που φαντάζεσαι πάντως...

Επειδή σ' αυτήν την κενωνία για ένα κούτελο ζούμε, είναι πιο σημαντική η γνώμη που θα σχηματίσει το γκαρσόνι και η παρέα σου για σένα, παρά η συνοδός σου. Έτσι έβγαζε να πληρώσει στα μαγαζιά αρνούμενος εμφατικά να δώσω χρήματα και στο σπίτι έκανε λογαριασμό και μου έλεγε "μου χρωστάς τόσα".

Από κοινωνιολογικής άποψης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δείχνει πως ο συγκεκριμένος, ικανοποιούσε την κοινωνική επιταγή με την οποία προφανώς γαλουχήθηκε και θέλει τον άνδρα να πληρώνει, ενώ ταυτόχρονα εκμεταλλευόταν την μοντέρνα άποψη που θέλει το ζευγάρι να μοιράζεται τα έξοδα.

Σύντομα του ξεκαθάρισα ότι ή θα κερνούσε ένας από του δύο εκ περιτροπής (άρα θα μπορούσα να κεράσω κι εγώ, διότι φυσικά για τα μάτια του κόσμου μου το απαγόρευε), ή θα δεχόταν το μερίδιό μου, τη στιγμή που ερχόταν ο λογαριασμός, διαφορετικά δε θα δεχόμουν να δώσω δραχμή μετά την απομάκρυνση από το μαγαζί.

Εσύ αυτό το ονομάζεις σκληρότητα; Γιατί εγώ το λέω επίδειξη...

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Τι πιο λογικό και υγιές να πληρώνει ο καθένας τα δικά του στα πρώτα ραντεβού και αργότερα, αφότου αναπτύξουν μία σχέση επικοινωνίας, να πληρώνει πότε ο ένας και πότε ο άλλος, με γνώμονα φυσικά να ικανοποιηθούν και οι δύο (πχ να μην ακυρωθεί μία έξοδος επειδή του ενός δε θα του περισσεύουν εκείνη την ημέρα χρήματα).

-petros
Μπες λίγο στη θέση δύο ανθρώπων που βγαίνουν για πρώτη φορά έξω. Η αμηχανία είναι έτσι κι αλλιώς έντονη, πόσο μάλλον όταν φτάνει η στιγμή του λογαριασμού. Άντε τώρα να πρέπει να κάνεις πράξεις και υπολογισμούς, να βρεις το ακριβές αντίτιμο κτλ κτλ... Πάει η ρομαντική ατμόσφαιρα.

Τα είχε πει πολύ ωραία η Ρέζι στις πρώτες σελίδες του θέματος:
Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Αλλά με ενοχλεί πάντα, ανεξάρτητα από το αν είναι πρώτο ή 1001 πρώτο ραντεβού το εξής: Πάμε για καφέ. Πόσο κάνει ένας καφές 3 ???? Ε εκεί θα σπαστώ πολύ άμα μπούμε στη διαδικασία να βγάζουμε φραγκοδίφραγκα. καλύτερα να τα πληώσω όλα εγώ. Και με ξενερώνει απίστευτα ο άλλος να πάρει πχ την απόδειξη και να πει κάτι του στυλ" α, 3.20 ευρώ ο καφές μου, 2.80 ο δικός σου" και να μου αρχίσει τα μαζεύει τα 10λεπτα, 50λεπτα να συμπληρώσει τα λεφτά... Οκ, αν είναι να πάμε για φαί ή κάτι ακριβό φυσικά και δεν θα με πληρώνει όλη την ώρα αλλά σε τέτοια μικρά ποσά αυτή η νοοτροπία με ξενερώνει...
Συνεχίζω να συμφωνώ με κάτι που είχε πει παλαιότερα η Κουέ: Το λογικό είναι να κεράσει αυτός που έκανε την πρόσκληση. Δε μπορεί π.χ. εγώ να σε καλέσω να πάμε στο Ledra Marriot και μετά να έχω την απαίτηση να πληρώσεις...

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
όταν μιλάμε για το πρώτο ραντεβού... αυτός/ή που κάνει την πρόσκληση αναλαμβάνει και τον λογαριασμό, είτε είναι καφές, είτε φαγητό, είτε σινεμά, είτε οτιδήποτε!!! .-
ΕΝΝΟΕΙΕΤΑΙ ότι ο προσκεκλημένος θα βγάλει το πορτοφόλι και θα ρωτήσει ευγενικά αν μπορεί να κεράσει ή έστω να συνδράμει στον λογαριασμό αλλά το ΌΧΙ του "οικοδεσπότη" πρέπει να είναι δεδομένο!
Είναι καθαρά θέμα ευγένειας και καλών τρόπων και όχι φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο... όταν ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΣ... ΚΕΡΝΑΣ!
Είναι σαν να σου λέω... έλα σπίτι να σου μαγειρέψω και να περιμένω να μου ψωνίσεις απ το σούπερ μάρκετ τα υλικά! ε όχι ρε παιδί μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 03-10-09 στις 11:45. Αιτία: προσθήκη παλαιότερων quotes
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:51, 03-10-09:

γιωργο καταρχας γεια σου, κατα δευτερονγιατι να κερασεις τη κοπελα επειδη απολαμβανεις την παρεα της?
ω θεέ μου
ο άντρας μου κερνάει συχνά τους άντρες φίλους του όταν βγαίνουν έξω, να ανησυχώ; (εμότικον που κλαίει τρώγοντας τα νύχια του)

Συνεχίζω να συμφωνώ με κάτι που είχε πει παλαιότερα η Κουέ: Το λογικό είναι να κεράσει αυτός που έκανε την πρόσκληση. Δε μπορεί π.χ. εγώ να σε καλέσω να πάμε στο Ledra Marriot και μετά να έχω την απαίτηση να πληρώσεις...
ακριβώς αυτό.
Τι πιο λογικό;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

poyka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poyka
H poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H poyka έγραψε στις 12:11, 03-10-09:

Οι απόψεις σε ένα τέτοιο θέμα είναι πολλές. Ωστόσο δεν ξέρω ίσως παραείμαι ρομαντική αλλά δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατον να σου αρέσει η παρέα του άλλου και συγχρονως να φοβασαι μη ζημιώθείς χρηματικά .Οταν ο πρώην σύντροφος μου που μέ έβλεπε λίγο γιατί η σχεση ξεκίνησε εξ αποστάσεως θεωρει φυσικό να σε αφήνει μονη σου στο σπίτι του για να φάει με τους γονείς του ή σε καλεί έξω με την αδερφή του και σου επισημαίνει πόσα θα πληρώσεις ή του κάνει τεράστια εντύπωση πως χαλάς χρήματα για κείνον σε θέλει πραγματικά και σου λέει πως είστε ένα; Απο την άλλη όταν κάποια φορά πήγα τουαλέτα και κέρασε εκείνος με ρώτησε βγαινοντας αν πλήρωσα και γώ γιατί στο συγκεκριμένο μαγαζί θυμαται το γκαρσόνι να παίρνει τα χρήματα δύο φορές. Αυτός ο άνθρωπος τελικά πώς μπορει να σε θέλει όταν τρέμει μη χάσει; Κάποια φορά που το συζήτησαμε άνοιχτά του πρότεινα να πληρώνω έγω αν έχει οικονομικό πρόβλημα. Μου δήλωσε πως δεν είχε απλά ήταν νοοτροπία του. Μέχρι που βρέθηκε στο σημείο όταν βρισκόμασταν σε δισκάδικο να με ρωτήσει αν θέλω να μου πάρει δώρο ένα cd που μου άρεσε. Τι να του απαντούσα; Αν ήθελε πραγματικά να με ευχαριστήσει θα το έκανε δίχως να με ρωτήσει
Είπαμε να μην εκμεταλλευόμαστε τους άντρες αλλά όλα έχουν όρια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:40, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από poyka
Μέχρι που βρέθηκε στο σημείο όταν βρισκόμασταν σε δισκάδικο να με ρωτήσει αν θέλω να μου πάρει δώρο ένα cd που μου άρεσε. Τι να του απαντούσα; Αν ήθελε πραγματικά να με ευχαριστήσει θα το έκανε δίχως να με ρωτήσει
Πραγματικα το να ρωτησεις καποιον, εαν θελει να του παρεις κατι για δωρο, ποτε δεν το καταλαβα...
Πολυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος που εχει τυχει να ρωτησει τον αγαπημενο το "αυτο" για ποιο λογο ρωταει και δεν το κανει απευθειας.
Εγω αυτο που ξερω, ειναι πως, εαν θελεις να κερασεις ή να κανεις ενα δωρο τροπο βρισκεις...Οπως αντιστοιχα βρισκεις και τροπους για να κανεις την "παπια".
Ολα τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:55, 03-10-09:

Εγώ πάντως δε θα επέτρεπα ποτέ στον εαυτό μου να πληρώσει κάποιος τον καφέ/ποτό/φαγητό μου και να νιώσω υποχρεωμένη να τον πληρώσω σε είδος... Επειδή ξέρω οτι οι περισσότεροι άντρες αυτό έχουν στο μυαλό τους, πολλές φορές έχω αρνηθεί κέρασμα (σε καφετέρια/μπαράκι κλπ). Κι ενώ αυτή η άποψη (η πληρωμή σε είδος) είναι τόσο εξευτελιστική για μια γυναίκα, υπάρχει γυναίκα που την ξέρει και την επικροτεί κιόλας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 14:12, 03-10-09:

ok its nice να σε κερνανε στο πρωτο ραντεβου, αντε και σε κανενα ακομη,

προσωπικα θελω στον εργασιακο τομεα να σεβονται μια γυναικα οσο οποιοδηποτε ομολογο της ανεξαρτητα απο το φυλο του

θελω να αμοιβεται αναλογα με τη δουλεια της, τη δεοντολογια της και την αποδοση της.

θελω να αναγνωριζεται για την αξια της και οχι για την τσαχπινια της.

και θελω και στην καθημερινοτητα να συμβαινει αυτο.

θα δεχομουν την αποψη: πληρωνε εσυ γιατι εσυ εισαι αντρας, μονο απο κοπελες που "απο το πατρικο τους σπιτι πηγανε στο σπιτι του αντρα τους" και δεν εχουν δει τιποτα ενδιαμεσο.

οσες ειχαν την ευκαιρια να εχουν ιντερνετ, να ταξιδεψουν μερικες φορες και να μιλησουν και με 5 ανθρωπους και επιλεγουν αυτη τη συμπεριφορα, μου προκαλουν θλιψη.

και κανουν κακο στις υπολοιπες που θελουν να κανουν σχεση και οχι εμποριο.

ο ευνουχισμος ενος αντρα, αγαπητη μερικα ποστς απο πανω, δεν προκαλειται οταν δεν τον αφηνεις να πληρωνει, προκαλειται οταν του επισημαινεις με τη συμπεριφορα σου οτι το σημαντικοτερο εργαλειο του ειναι το πορτοφολι του ενω θεωρωντας σε δεδομενη αφηνει απροπονητο το πραγματικα σημαντικο, το μυαλο του!

για αυτο ενα τεραστιο νουμερο ζευγαριων βαριεται ελεεινα, γιατι προκληση δεν υπαρχει.

καποτε ισως να υπηρξε προκληση αλλου τυπου... κοιτα τι γκομενακι κυκλοφορω, κοιτα που πληρωνει παντα!

αλλα αυτο ληγει συντομα, το γκομενακι γινεται μπαζο (η αντικαταστασιμη) και ο τυπας βαριεται να πληρωνει.

θλιψη λεμε, θλιψη!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εδάδ : 03-10-09 στις 14:49.
21 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:23, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
ω θεέ μου
ο άντρας μου κερνάει συχνά τους άντρες φίλους του όταν βγαίνουν έξω, να ανησυχώ; (εμότικον που κλαίει τρώγοντας τα νύχια του)
να μην ανησυχεις γιατι δεν ειναι δικο σου θεμα!! ειναι δικο του! εκεινοι τον κερνανε συχνα η εκεινος ειναι μονιμως με την τσεπη στο χερι??
γιατι αν ισχυει το δευτερο τοτε θα μπορουσαμε να πουμε πως προκειται για εκμεταλλευση!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:42, 03-10-09:

να μην ανησυχεις γιατι δεν ειναι δικο σου θεμα!! ειναι δικο του! εκεινοι τον κερνανε συχνα η εκεινος ειναι μονιμως με την τσεπη στο χερι??
γιατι αν ισχυει το δευτερο τοτε θα μπορουσαμε να πουμε πως προκειται για εκμεταλλευση!!
Ενω οταν προκειται για ζευγαρι και του αντρα το χερι ειναι μονιμως στην τσεπη, ειναι κατι αλλο απο εκμεταλλευση?!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:05, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Ενω οταν προκειται για ζευγαρι και του αντρα το χερι ειναι μονιμως στην τσεπη, ειναι κατι αλλο απο εκμεταλλευση?!

εμενα ρωτας ή ρητορικη ερωτηση?
αν ρωτας εμενα, μονιμως?
ναι ειναι κι αυτο εκμεταλλευση! το πα αλλωστε παραπανω!

αλλα οπως ξαναειπα, η κουβεντα αυτη ειναι τεραστια και ξεκινα απο πολυ βαθια ενστικτα της διαφορετικοτητας των φυλων! δε μιλαμε για παρεα αγορακια με αγορακια και κοριτσακια με κοριτσακια!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:15, 03-10-09:

Σε ποια βασικα ενστικτα της διαφορετικοτητας των φυλων αναφερεσαι που εχουν να κανουν με το ποιος πληρωνει στις εξοδους?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:29, 03-10-09:

Σε ποια βασικα ενστικτα της διαφορετικοτητας των φυλων αναφερεσαι που εχουν να κανουν με το ποιος πληρωνει στις εξοδους?
νομιζω τα εχω γραψει πιο πανω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι επειδη διαφωνω με πολλες αποψεις πρεπει ναπολογηθω για αυτη μου την αποψη.
τελοσπαντων, ειχα γραψει πιο πανω και θαναι και η τελευταιαφορα που θα το πω.
αντρας σκεφτεται με το κατω κεφαλι στα πρωτα ραντεβου κι οχι μονο αλλα γενικα(κι οχι για την παρεα της οπως ειπωθηκε κατι που δεν πιστευω) το κινητρο ειναι ενα και το αυτο.
αντιθετα η γυναικα σαν πιο ρομαντικη αν θελεις, συνηθως σκεφτεται με το πανω κεφαλι και το συναισθημα.
σχετικα με τις εξοδους απο τη στιγμη που ο αντρας θελει να τη ξαπλωσει στο κρεβατι υποσυνειδητα (και συνειδητοτατα βεβαια) θα πρεπει να κανει την κινηση να πληρωσει τον καφε της. ετσι γινοταν παντα.
και φυσικα δε μπορω να πιστεψω αυτα που λενε- μαρεσει η παρεα της, κλλπ. αφου σκοπος ειναι αλλος και για να το κερδισει κανει αυτο.
εγω το επιτρεπω στον αντρα κανοντας ομως παντα την κινηση νανοιξω πορτοφολι. αν ομως δω πως δεν το κανει με εξοργιζει, οπως εξοργιζει πολλες αλλες. αληθεια γιατι τις εξοργιζει? εχει σκεφτει ΓΙΑΤΙ πληρωνει ο αντρας? επειδη ειναι ντζεντλμαν η επειδη θελει νασκει εξουσια? εγω γιατι να του το απαγορεψω? ας ασκει, αυτο θελω κι εγω.

αυτα για τα ραντεβου.

στη σχεση συμβαινει κατι παρομοιο μονο που εκει πλεον παιζεται και το συναισθημα. δηλαδη ο αντρας συνηθως πληρωνει τα περισσοτερα και η γυναικα ξεχρεωνει διαφορετικα ειτε με ενα καλο δωρο ειτε με ενα καλο κρεβατι. ειναι συντηρητικες οι αποψεις μου ομως με οσους τοχω συζητησει στην αρχη αντιδρουν(αντρες) αλλα στο τελος εμμεσα η αμεσα συμφωνουν και φυσικα το χω παρατηρησει απο τις δικες μου σχεσεις ειτε μακροχρονες ειτε περιστασιακες και φιλων!!

βεβαια αυτο αδικει τη γυναικα, αλλα ετσι ειναι. εξοργιζει τη γυναικα και την μειωνει αλλα αν το καλοσκεφτεις δεν την μειωνει τελικως, αλλα τοτε ειναι που την φερνει ισα με τον ανδρα. κι ετσι ο καθενας τους ρολους τους.

αλλα αναμενομενες οι αντιδρασεις ειδικα απο γυναικες που εργαζονται σημερα και ειναι οικονομικα ανεξαρτητες. εγω το βλεπω περοσσοτερο,παρολο που εργαζομαι κι εχωπολλες φιλοδοξιες, απο την πλευρα του ανδρα.

τωρα, θα ξαναπω πως εφοσον υπαρχουν αναγκες βοηθα και η γυναικα. βοηθα, δε δινει οπως ο αντρας.
οπως η γυναικα μεγαλωνει τα παιδια κι ο αντρας ειναι συνεργασιμος εκει. ειναι διαφορετικοι, ισοι μεν αλλα με ρολους.
αυτους τους ρολους πρεπει να παψουμε να κλεβουμε απο τους αντρες.

η γιαγια μου και η θεια μου και δεν ξερω γω ποια αλλη μεγαλυτερη καλα τα λεγε αλλα δεν την ακουγα, οταν αρχισα να σκεφτομαι οσα μου χει πει, τοτε τα πηγα καλυτερα με το ανδρικο φυλο. δεν υπαρχει αδελφη ψυχη στις σχεσεις μας με τους αντρες. αυτα τα κανουμε με τις φιλες μας.

(να συμπληρωσω, συμφωνουσε και ''παπους και θειος αλλα στην αλλη πλευρα του σπιτιου. η γιαγια τα λεγε χαμηλοφωνα, ο παππους φωναχτα..'' )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-10-09 στις 16:41. Αιτία: συμπληρωση
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:29, 03-10-09:

Το συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω είναι ότι απλά αναπαράγεται ένα στερεότυπο και όχι ότι αυτή είναι η φύση / ένστικτο του άντρα και της γυναίκας. Jesus δλδ

Ιδού και μερικές αντιφάσεις.
ΠΑΡΑΔΟΣΗ / ΚΟΙΝΩΝΙΑ
Εσυ πιστευεις πως αρεσει στους αντρες η γυναικα να βγαζει χρημα και να τους ταιζει και να τους κερνα τους καφεδες και φαι?
οχι, απο παραδοση ο αντρας πληρωνει και η γυναικα ναι πληρωνει σε ειδος, ετσι το ονομαζεις εσυ.εγω το ονομαζω αλλιως,
Μη παμε να χαλάσουμε την παράδοση, κατ αυτό τον τρόπο θα ισοπεδώσουμε ο,τι υπάρχει ιερότερο, την αυθεντικότητα του άντρα.
ειναι συντηρητικες οι αποψεις μου ομως με οσους τοχω συζητησει στην αρχη αντιδρουν(αντρες) αλλα στο τελος εμμεσα η αμεσα συμφωνουν και φυσικα το χω παρατηρησει απο τις δικες μου σχεσεις ειτε μακροχρονες ειτε περιστασιακες και φιλων!!
(συντηρητικές απόψεις = παράδοση, όχι φύση/ ένστικτο)

ΦΥΣΗ / ΕΝΣΤΙΚΤΟ
πιστευω στην ισοτητα αλλα σε καποια πραματα οπως και να το κανουμε δε γινεται οσο και να χτυπιομαστε να υπαρξει ισοτητα.
EXTRAS
πιστευω στην ισοτητα αλλα σε καποια πραματα οπως και να το κανουμε δε γινεται οσο και να χτυπιομαστε να υπαρξει ισοτητα.
βεβαια αυτο αδικει τη γυναικα, αλλα ετσι ειναι. εξοργιζει τη γυναικα και την μειωνει αλλα αν το καλοσκεφτεις δεν την μειωνει τελικως,αλλα τοτε ειναι που την φερνει ισα με τον ανδρα. κι ετσι ο καθενας τους ρολους τους.
ειναι διαφορετικοι, ισοι μεν αλλα με ρολους.
αυτους τους ρολους πρεπει να παψουμε να κλεβουμε απο τους αντρες.
--------------------------
Τελικά ο άντρας γουστάρει πληρώνει επειδή από τη φύση αυτό είναι το ένστικτό του ή λόγω παράδοσης & στερεοτύπων;

Με άλλα λόγια λοιπόν, όχι μόνο αναπαράγεται το στερεότυπο, αλλά επιδιώκεται και ο στιγματισμός των ατόμων που δε γουστάρουν αυτόν τον μέσο τρόπο σκέψης.
Για άντρες: είναι ευνουχισμένος, δεν είναι άντρας, το όπλο του είναι το πορτοφόλι και χάρη στο χρήμα που σκάει νιώθει και είναι κυρίαρχος
Για γυναίκες: η γυναίκα αυτή πληρώνει "διαφορετικά", το όπλο της είναι η τσαχπινιά

Δε μπορείτε να καταλάβετε ότι όχι μόνο η όλη στάση σας δεν είναι συνειδητοποιημένη (αλλά εν τω βάθη αντιφατική), αλλά επιδιώκετε να σχηματίζετε μία πραγματικότητα και να την επιβάλλετε στους άλλους;
η γιαγια μου και η θεια μου και δεν ξερω γω ποια αλλη μεγαλυτερη καλα τα λεγε αλλα δεν την ακουγα, οταν αρχισα να σκεφτομαι οσα μου χει πει, τοτε τα πηγα καλυτερα με το ανδρικο φυλο. δεν υπαρχει αδελφη ψυχη στις σχεσεις μας με τους αντρες. αυτα τα κανουμε με τις φιλες μας.
Κάποιοι είναι πιο ισχυρογνώμονες, πιστεύουν κάτι και παλεύουν γι' αυτό ακόμα κι αν έχει ως αντίτιμο να δυσκολευτούν να βρουν ταίρι.
Γιατί δεν αποδέχεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δε σκέφτονται σαν εσάς;

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 03-10-09 στις 18:37.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:44, 03-10-09:

αγαπητη μου αυτα τα λενε οι γυναικες, δε μου κανει εντυπωση η εκπληξη σου κι οσοι αντρες εχουν την αποψη αυτοι εχουν ηδη ευνουχιστει, κατα τη γνωμη μου.
Θα πω και εγω την αποψη μου,αν και ηδη ευνουχισμενος οπως μολις ενημερωθηκα..

Μηπως καποιες γυναικες με τον δικο σου τροπο σκεψης θελουν να νιωθουν απο κατω?Το αν ειναι Αντρας ο αλλος απο το κερασμα θα το δειξει?Και αυτο το πανω και το κατω χερι να πω την αληθεια μου ποτε δεν το καταλαβα..Το χερι δεν εχει σχεση με το φυλο και επισης σε μια σχεση δεν εχει παντα το ενα μελος το πανω χερι..

αν αυτος πληρωνει πολλες φορες εσυ θα του κανεις καπιοιο αλλο δωρο, ειτε λεγεται καλο σεξ με περιεργα και προστυχα
Δλδ αν δεν σε κερασει θα του κανεις κακο σεξ? Κοπελια ηρεμα,γιατι ηδη εχω μεγαλη τριχοπτωση και δεν θελω να τις χασω ολες τις τριχες.. Παντως εγω μια κοπελα που θα σκεφτοταν οτι επειδη την κερασα θα μου κανει καλο και προστυχο σεξ δεν θελω καν να την ξερω..

Εδω ενας εισαι και αλλαζεις συνεχως με τα χρονια..Και εσυ μου λες οτι γενικα ο ανθρωπος μεσα στο περασμα των αιωνων δεν αλλαζει??

μην εισαι τοσο σιγουρη γιαυτο λαβ. ποτε δεν ξερεις τι κινητρα κρυβει ο καθενας εχοντας μια σχεση.
δεν ειναι ολες οι σχεσεις καθαρες.
Καθαρη σχεση: Πληρωσε μου αγαπη μου το κοκτειλ μου και θα δεις το βραδυ προστυχο σεξ..Ουτε το αζαξ τετοια καθαριοτητα..

εγω το επιτρεπω στον αντρα κανοντας ομως παντα την κινηση νανοιξω πορτοφολι. αν ομως δω πως δεν το κανει με εξοργιζει, οπως εξοργιζει πολλες αλλες. αληθεια γιατι τις εξοργιζει? εχει σκεφτει ΓΙΑΤΙ πληρωνει ο αντρας? επειδη ειναι ντζεντλμαν η επειδη θελει νασκει εξουσια? εγω γιατι να του το απαγορεψω? ας ασκει, αυτο θελω κι εγω.
Οσον αφορα την αποψη μου,αν και την εχω ξαναπει, ειναι οτι θεωρω μιζερο να βγαζεις συμπερασματα στο πρωτο ραντεβου με βαση τον κωλολογαριασμο..Εμενα μου αρεσει να κερασω αν γουσταρω την αλλη σαν ατομο και περασω καλα στο ραντεβου (οπως μου αρεσει να κερναω και φιλους),αλλα δεν αντεχω στην σκεψη οτι η αλλη θα χαλαστει αν δεν την κερασω..Αυτο που λες δλδ οτι θα εξοργιστεις..Γι'αυτο αν ξαναβγω ποτε πρωτο ραντεβου σκεφτομαι να μην κερασω,μονο και μονο για να δω πως το σκεφτεται η αλλη το θεμα..

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 19:22, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Γι'αυτο αν ξαναβγω ποτε πρωτο ραντεβου σκεφτομαι να μην κερασω,μονο και μονο για να δω πως το σκεφτεται η αλλη το θεμα..
Πρόσεχε μη το παρακάνεις και πέσεις σε καμία που τα περιμένει όλα όλα

(βέβαια στο video δε φταίει η κοπελίτσα που έφαγε την πόρτα, αλλά whatever )

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 03-10-09 στις 19:28.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:00, 04-10-09:

Εδώ οι επιστήμονες που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους μελετώντας ποιές από αυτές τις συμπεριφορές και ρόλους των φύλων είναι κοινωνικές κατασκεύες και ποιά εγγενή, και δεν έχουν καταλήξει ακόμα για πολλά εξ'αυτών (ενδιαφέρον αρθράκι επ'αυτού: http://www.newsweek.com/id/214834), η mindcircus και η θεία της κατέληξαν ήδη.
Ε, αφού τραβάει περισσότερα αρσενικά αυτή η συμπεριφορά, φύση θα ναι, δε γίνεται.

Και οι εξαιρέσεις;; Τι θα κάνουμε με τη συμμορία αυτή βάρβαρων γεγονότων που έρχονται να καταστρέψουν την όμορφη μας θεωρία; Ε, αυτοί είναι οι ευνουχισμένοι! Έτσι ήταν κι αυτοί πριν (αλήθεια σας λέω, πιστέψτε με!) αλλά κάποια φεμινίστρια σκύλα τους συμπεριφέρθηκε ως ίσους (πως τόλμησε η σιχαμένη!) και τους ...ευνούχισε τους καημένους

σε πληροφορω αρεσει πολυ στον αντρα ναχει το πανω χερι.
του αρεσει κι εγω γιανα μαι με καποιον κανω αυτα που του αρεσουν.
Υπέρτατη αξία το "να είμαι με κάποιον", όλα θυσιάζονται στο βωμό αυτού! Αναρωτιέμαι mindcircus αν ο άλλος έχει αντίστοιχη λογική για τα όσα αρέσουν σε σένα. Μα τι λέω η βλάσφημη;;; Γυναίκα και να έχει δικά της θέλω; Παπαπαπα!

Αυτό που δεν κατάλαβα (είμαι και λίγο χαζή βλέπετε, γι'αυτό μάλλον είμαι κι εγώ μια από αυτές τις σιχαμένες τις φεμινίστριες -- φτού φτου στον κόρφο μας) είναι το εξής: Οκ, έστω ότι ο άντρας νιώθει καλύτερα να πληρώνει. Από το "τον αφήνω να πληρώνει γιατί νιώθει καλύτερα" στο "όποιος δεν πληρώνει είναι ευνουχισμένος" υπάρχει τεράστια απόσταση. Το να δέχεσαι κάτι για να μην κακοκαρδίσεις τον άλλο από το να το απαιτείς και να θεωρείς ότι έτσι πρέπει να γίνει, έχει τεράστια απόσταση. Πώς τη διανύσαμε, δεν το κατάλαβα

Πάντως για να σοβαρευτώ και λίγο, η μαγκιά δεν είναι να σε λατρεύουν οι άντρες επειδή λες και κάνεις αυτά που πιστεύουν και θέλουν να ακούσουν αγαπητή mindcircus. Η μαγκιά είναι να σε λατρεύουν επειδή τους πείθεις ότι αυτά που λες και πιστεύεις εσύ είναι σωστά (προφανώς όχι πάντα, κανένας -- m or f-- δεν έχει το αλάθητο). Το πρώτο είναι απλά ο εύκολος δρόμος, αλλά όπως κάθε εύκολος δρόμος, έχει tradeoffs. Κάτι θυσιάζεις για αυτή την ευκολία. Το τι είναι αυτό το αφήνω ως άσκηση στον αναγνώστη...

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:32, 04-10-09:

Δε μας εξηγεις το σκεπτικο σου, μηπως και καταλαβουμε τουλαχιστον τι εννοεις?
Απο ποτε ειναι μεμπτο το να ειναι καποιος ευαισθητος και ρομαντικος?
Θελει και ρώτημα?

Αν ο ανδρας δειχνει τρυφερος,ευαισθητος,ρομαντικος και τα (αμιγώς γυναικεια) συναφη,πέφτει στα ματια των γυναικών,που (συνηθως) τον θελουν στιβαρό,σοβαρό κλπ κλπ....δηλ. πεφτει κατακόρυφα και η εκτιμηση που τρέφουν. Χαλαει η ανδρική εικόνα που εχουν για αυτόν.

Τι χαλάει δηλ.,που έχει ήδη χαλάσει!....

παμε να πληρωσουμε και παω να βγαλω χρηματα. ανοιγει κι αυτος τοπορτοφολι και κει που λεω απο μεσα μου- ωραια, θα πληρωσει στο πρωτο ραντεβου ουαν ποιντ- τι μου λεει-
μηπως εχεις να μου συμπληρωσεις εναμισυ ευρω γιατι δε μου φτανουν??

Τι κόπανος!!!

Τελικά επιβεβαιώνεται ο γενικός κανονας: oι πλούσιοι / έχοντες εχουν τελικά πιο πολλά καβουρια στην τσέπη απο τους φτωχούς / λιγότερο εχοντες....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-10-09 στις 17:49. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών μηνυμάτων
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:33, 05-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal

Κάποιοι είναι πιο ισχυρογνώμονες, πιστεύουν κάτι και παλεύουν γι' αυτό ακόμα κι αν έχει ως αντίτιμο να δυσκολευτούν να βρουν ταίρι.
Γιατί δεν αποδέχεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που δε σκέφτονται σαν εσάς;

-petros
αγαπητε μου πετρο, ολα ειναι ζητημα επιλογων και μεσα απο αυτες, αν κι εφοσον κρινεις για το ατομο σου πως ειναι σωστες τοτε νιωθεις και καλα!
Το ζητουμενο αλλωστε ειναι αυτο, ο,τι κανεις να το κανεις συνειδητοποιημενα, μονο ετσι θα νιωθεις καθημερινα ευτυχης, εστω υγιης με την σκεψη σου!
οσο για το πρωτο κομματι σου εχω μαθει, να προσπαθω να πειθω καποιον που θελει φυσικα!...επιχειρηματολογωντας!
προσωπικα ειμαι ενας ανθρωπος που δεχεται τη διαφορετικοτητα και την συζητω επι του τραπεζιου!οποτε αυτο με την αποδοχη, ακυρο!!

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Θα πω και εγω την αποψη μου,
]

Jrot, λυπαμαι που ενιωσες ευνουχισμενος δεν ηταν η προθεση μου, μπορεις να με θεωρησεις ασχετη επι του θεματος και να μη δωσεις βαση, να πιστευεις αυτα που θελεις! αυτο κανουμε ολοι μας!!Πιστευουμε αυτα που θελουμε κι οσα θελουμε!! Ειναι η επιλογη μας!
οσο για την ανθρωπινη αλλαγη, θεωρω πως οι ανθρωπινες συμπεριφορες αλλαζουνε μερα με τη μερα, χρονο με το χρονο, οι ανθρωπινοι χαρακτηρες δεν αλλαζουν ποτε!!
Μου αρεσει ο αντιλογος και σε καμια περιπτωση δε θα συμμετειχα σε ενα φορουμ αποψεων αν δεν υπηρχαν διαφωνιες, χρειαζεται σασπενς ναναβουν τα αιματα!
το κακο ειναι να επικρινεις, ολα τα αλλα ειναι εντελως φυσιολογικα!

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Θελει και ρώτημα?

Τελικά επιβεβαιώνεται ο γενικός κανονας: oι πλούσιοι / έχοντες εχουν τελικά πιο πολλά καβουρια στην τσέπη απο τους φτωχούς / λιγότερο εχοντες....
7 ημερε δε μπορω να κανω διαφορετικα απο το να συμφωνησω αλλη μια φορα μαζι σου!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 05-10-09 στις 03:43. Αιτία: εκανα τις παραθεσεις!!!
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:37, 05-10-09:

τοτε ειναι που την φερνει ισα με τον ανδρα
Αν ένα κρεβάτι με κάνει ίση με έναν άντρα, μη σώσω και γίνω ίση του!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:04, 05-10-09:

Αν ο ανδρας δειχνει τρυφερος,ευαισθητος,ρομαντικος και τα (αμιγώς γυναικεια) συναφη,πέφτει στα ματια των γυναικών,που (συνηθως) τον θελουν στιβαρό,σοβαρό κλπ κλπ....δηλ. πεφτει κατακόρυφα και η εκτιμηση που τρέφουν. Χαλαει η ανδρική εικόνα που εχουν για αυτόν.
σωστόος,η πολλη ευγενεια βλαπτει για τον ανδρα.....

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 21:29, 05-10-09:

Σωστό. Η κουέ μάλιστα είχε δώσει σε αυτά τα πλαίσια ένα τραβηγμένο παράδειγμα, ότι αν καλείς σπίτι σου για φαγητό φυσικά και δεν περιμένεις να σου φέρουν τα υλικά οι καλεσμένοι από το σούπερ μάρκετ.

Πριν ενα μήνα μάλιστα μου έτυχε και αυτό. Καλεσμένη για μπάρμπεκιου με 2 άλλες φίλες στο σπίτι ενός φίλου. Ήρθε και μας πήρε επειδή το σπίτι ήταν εξοχικό εκτός πόλης και δύσκολο να το βρούμε.
Εμείς είχαμε ήδη αγοράσει τα γλυκά, αναψυκτικά, κρασιά γιατί προφανώς όταν πας κάπου καλεσμένος δεν πας με άδεια χέρια. Ο οικοδεσπότης δεν είχε προλάβει να κάνει τα ψώνια και σταματάει σε κατάστημα για να αγοράσει τα σχετικά. Κατεβαίνουμε και μεις ώστε να τον βοηθήσουμε με την επιλογή των υλικών και στο ταμείο βγάζει χρήματα η μία από μας - κάθαρα για λόγους ευγενείας -και ο οικοδεπότης όχι μόνο την άφησε αδιαμαρτύρητα να πληρώσει αλλά δεν προσφέρθηκε καν μετά να της δώσει τα χρήματα.
Κοινώς μας κάλεσε και πληρώσαμε τα πάντα. Η πρόσκληση να σημειώσω δεν ήταν του τύπου παραχωρώ την αυλή για ψήσιμο και βάζουμε τα υλικά όλοι μαζί. Ήταν μια τυπική πρόσκληση για φαγητό σε σπίτι.

Διαπιστώνω συνεχώς και με θλίβει απεριόριστα ότι οι άντρες εκμεταλλεύονται πλέον στο έπακρο το θέμα της ισότητας σε σημείο που όχι μόνο να χάνεται η στοιχειώδης κοινωνική ευγένεια αλλά το θέμα -για μένα- να έχει καταντήσει πλεόν αηδία.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:57, 05-10-09:

Prime γιατι συγχεεις την ισοτητα σε μια σχεση με μια ιστορια που σου ετυχε με εναν τσιγκουνη και μιζερο ανθρωπο?

Διαπιστώνω συνεχώς και με θλίβει απεριόριστα ότι οι άντρες εκμεταλλεύονται πλέον στο έπακρο το θέμα της ισότητας σε σημείο που όχι μόνο να χάνεται η στοιχειώδης κοινωνική ευγένεια αλλά το θέμα -για μένα- να έχει καταντήσει πλεόν αηδία.
Μπορεις ξεκαθαρισεις λιγο με κανενα παραδειγμα τι εννοεις ακριβως?

Γιατι πχ αν ενας αντρας ειναι μιζερος με τα λεφτα και τσιφουτης,σε παλιοτερες εποχες αντε να κερνουσε κανα 2 φορες επειδη ετσι ηταν η συνηθεια,αλλα μετα δεν θα εβγαζε τον πραγματικο του εαυτο??

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:05, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Διαβλέπω μια αντίφαση. Πώς είναι δυνατόν να λέμε ότι το φύλο το οποίο (έστω σωστά, δεν είναι αυτό που εξετάζω εδώ) τις τελευταίες δεκαετίες έχει παραχωρήσει το μεγαλύτερο μέρος από τα κεκτημένα που κατείχε για αιώνες, "εκμεταλλεύεται" τη διαδικασία η οποία του τα αφαίρεσε;

Επίσης, διαβλέπω μια ανεπίτρεπτη γενίκευση, η οποία είναι αρκετά προφανής και δεν χρειάζεται να επεκταθώ.

Κάτι άλλο: Η τσιφουτιά είναι μόνο αντρικό χαρακτηριστικό; Γυναίκες ματζίρισσες δεν υπάρχουν; Διότι το περιστατικό που περιγράφεις θα μπορούσε κάλλιστα να έχει ως πρωταγωνίστρια κάποια γυναίκα, δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερα αντρικό σ' αυτό.

Τέλος, με την ίδια λογική, θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει ότι οι γυναίκες εκμεταλλεύονται την ισότητα, η οποία ισχύει μόνο σε όσα θέσφατα του αντροκρατικού προτύπου τις βλάπτουν, ενώ αντίθετα απαιτούν τη διατήρηση όσων σημείων του ίδιου προτύπου τις ευνοούν, με το πρόσχημα της κοινωνικής ευγένειας, του να είναι κάποιος "κύριος" (αλλά όχι και αφέντης, μην ξεχνιόμαστε), ή του μη ευνουχισμού. Θα είχε άδικο άραγε, διαβάζοντας το παρόν θέμα;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:11, 06-10-09:

Παραδείγματα έδωσα σε προηγούμενα ποστ.
Έχω ακούσει και ατάκες του τύπου : 1) "πλήρωσε εσύ, έχεις λεφτά'' , τη στιγμή που έρχεται ο λογαριασμός και βγάζουμε και οι δυο να πληρώσουμε. Χαριτολογόντας βέβαια αλλά ...
2) σε κοντινό ταξίδι αυθημερόν μετά από πρόσκλησή του,"βάζω εγώ τη βενζίνη, κερνάς τους καφέδες?'' , με ερωτηματικό βέβαια διατυπωμένη και αφού είχαμε ήδη ξεκινήσει. Το ότι θα προσφερθώ να κάνω κίνηση να κεράσω είναι αυτονόητο αλλά ξέρεις όταν ο άλλος μου χρεώνει και τα μισά της βενζίνης -1 ώρα το πολύ συνολικά πήγαινε-έλα- και για ισοφάρισμα ζητάει να του πληρωσω τους καφέδες, ε μα ΕΛΕΟΣ.
3) το καλύτερο: στα πλαίσια του να με βοηθήσει κάποιος επειδή είχα περιορισμένο χρόνο, προθυμοποιήθηκε να παέι στο σούπερ μάρκετ να μου πάρει 5 πράγματα. Φυσικά και έδωσα τα χρήματα προκαταβολικά και για παν ενδεχόμενο το ποσό ήταν αρκετά μεγαλύτερο από την αξία των προιόντων. Ρέστα δεν είδα ποτέ.

Οι τρεις παραπάνω περιπτώσεις αφορούν τρία διαφορετικά άτομα.
'Αρχισα να αναρωτιέμαι αν τραβάω τέτοιους τύπους αλλά συμβαίνουν και σε άλλες και έχω πολλά παραδείγματα.
Οπότε ας πούμε ότι πολλοί άντρες συμπεριφέρονται κατ' αυτόν τον τρόπο για να μην γενικεύουμε κιόλας. Επίσης τέτοια συμπεριφορά πριν από 30 χρόνια θα ηταν ανεπίτρεπτη είχε δεν είχε η γυναίκα λεφτά.-

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:38, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Διαβλέπω μια αντίφαση. Πώς είναι δυνατόν να λέμε ότι το φύλο το οποίο (έστω σωστά, δεν είναι αυτό που εξετάζω εδώ) τις τελευταίες δεκαετίες έχει παραχωρήσει το μεγαλύτερο μέρος από τα κεκτημένα που κατείχε για αιώνες, "εκμεταλλεύεται" τη διαδικασία η οποία του τα αφαίρεσε;

Επίσης, διαβλέπω μια ανεπίτρεπτη γενίκευση, η οποία είναι αρκετά προφανής και δεν χρειάζεται να επεκταθώ.
Ρωτάς πώς είναι δυνατόν, αλλά δεν λαμβάνεις υπόψιν σου, περιπτώσεις ανδρών που ενώ δεν πιστεύουν κατά βάθος στην ισότητα, (άρα σε προσωπικό επίπεδο δεν έχουν κάνει καμία ουσιαστική παραχώρηση κεκτημένων) την εκμεταλλεύονται μια χαρά όταν τους βολεύει, καλή ώρα, στο οικονομικό.

Παράδειγμα έδωσα παραπάνω:

Επειδή σ' αυτήν την κενωνία για ένα κούτελο ζούμε, είναι πιο σημαντική η γνώμη που θα σχηματίσει το γκαρσόνι και η παρέα σου για σένα, παρά η συνοδός σου. Έτσι έβγαζε να πληρώσει στα μαγαζιά αρνούμενος εμφατικά να δώσω χρήματα και στο σπίτι έκανε λογαριασμό και μου έλεγε "μου χρωστάς τόσα".

Από κοινωνιολογικής άποψης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δείχνει πως ο συγκεκριμένος, ικανοποιούσε την κοινωνική επιταγή με την οποία προφανώς γαλουχήθηκε και θέλει τον άνδρα να πληρώνει, ενώ ταυτόχρονα εκμεταλλευόταν την μοντέρνα άποψη που θέλει το ζευγάρι να μοιράζεται τα έξοδα.

Φυσικά, κάθε γενίκευση είναι ανεπίτρεπτη, ...αρκεί αυτό να ισχύει απ' όλες τις πλευρές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-10-09 στις 14:41. Αιτία: συντακτική διόρθωση
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους