Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,461 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,700 μηνύματα σε 92,668 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 540 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 14:14, 06-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Παραδείγματα έδωσα σε προηγούμενα ποστ.
Έχω ακούσει και ατάκες του τύπου : 1) "πλήρωσε εσύ, έχεις λεφτά'' , τη στιγμή που έρχεται ο λογαριασμός και βγάζουμε και οι δυο να πληρώσουμε. Χαριτολογόντας βέβαια αλλά ...
2) σε κοντινό ταξίδι αυθημερόν μετά από πρόσκλησή του,"βάζω εγώ τη βενζίνη, κερνάς τους καφέδες?'' , με ερωτηματικό βέβαια διατυπωμένη και αφού είχαμε ήδη ξεκινήσει. Το ότι θα προσφερθώ να κάνω κίνηση να κεράσω είναι αυτονόητο αλλά ξέρεις όταν ο άλλος μου χρεώνει και τα μισά της βενζίνης -1 ώρα το πολύ συνολικά πήγαινε-έλα- και για ισοφάρισμα ζητάει να του πληρωσω τους καφέδες, ε μα ΕΛΕΟΣ.
3) το καλύτερο: στα πλαίσια του να με βοηθήσει κάποιος επειδή είχα περιορισμένο χρόνο, προθυμοποιήθηκε να παέι στο σούπερ μάρκετ να μου πάρει 5 πράγματα. Φυσικά και έδωσα τα χρήματα προκαταβολικά και για παν ενδεχόμενο το ποσό ήταν αρκετά μεγαλύτερο από την αξία των προιόντων. Ρέστα δεν είδα ποτέ.

Οι τρεις παραπάνω περιπτώσεις αφορούν τρία διαφορετικά άτομα.
'Αρχισα να αναρωτιέμαι αν τραβάω τέτοιους τύπους αλλά συμβαίνουν και σε άλλες και έχω πολλά παραδείγματα.
Οπότε ας πούμε ότι πολλοί άντρες συμπεριφέρονται κατ' αυτόν τον τρόπο για να μην γενικεύουμε κιόλας. Επίσης τέτοια συμπεριφορά πριν από 30 χρόνια θα ηταν ανεπίτρεπτη είχε δεν είχε η γυναίκα λεφτά.-
Μα εδω μιλαμε για αντρες τσιφουτηδες..Οπως ειπε και ο χαος,ανετα βρισκεις τετοιες συμπεριφορες και απο γυναικες..

Λοιπον..Γυρναμε το χρονο 30 χρονια πισω..Ειναι ενας τσιγκουνης τυπος(οπως καλη ωρα αυτοι απο τις ιστοριες σου)..Λες οτι μια τετοια συμπεριφορα θα ηταν ανεπιτρεπτη..Αρα πριν 30 χρονια αυτος ο τυπος απλα θα καταπιεζε την τσιγκουνια του για να μην εκτεθει κοινωνικα..

Αν αυτος ο τυπος ομως συνεχιζε να ηταν μερος της ζωης σου (ειτε ως σχεση,ειτε ως φιλος), μετα απο λιγο καιρο δεν θα εβγαζε στην επιφανεια την τσιγκουνια και τη μιζερια του??

Εγω αν ημουν γυναικα δεν θα ηθελα εναν αντρα που να κερναει (η γενικα να μην ειναι τσιγκουνης) λογω των κοινωνικων συνθηκων που επικρατουν,αλλα εναν αντρα που ανεξαρτητα αν θα τον πουνε τσιγκουνη,ευνουχισμενο ή οτιδηποτε αλλο να με κερναει οποτε το νιωθει και να μην ειναι μιζερος με τα λεφτα..

Αρα αυτοι οι τυποι των παραδειγματων σου δεν θα μου εκαναν και πριν 30 χρονια και τωρα..Ισα,ισα η εποχη μας ειναι προτιμοτερη, αφου αυτοι οι τυποι καλυπτομενοι απο την "ισοτητα",βγαζουν τον αληθινο τους εαυτο πιο νωρις,δινοντας σου τη δυνατοτητα να τους κρινεις απο την αρχη..

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 19:47, 06-10-09:

Μα εδω μιλαμε για αντρες τσιφουτηδες.
μακρια ειτε ειναι αντρας ειτε ειναι γυναικα. ΜΑΚΡΙΑ ειναι αρρωστια και μονο δυστυχια φερνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:29, 07-10-09:

Πάντως, προσωπικά όσο με ενοχλούν οι άνθρωποι που θεωρούν ότι ο άντρας ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσει, άλλο τόσο με ενοχλούν και οι γυναίκες που δηλώνουν με περισσή περηφάνια οτι δεν ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ να τις κεράσει ο άλλος. Χαλαρώστε και λίγο, για ραντεβού πρόκειται...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:03, 07-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από prime
ήμασταν έξω μια παρέα και συνοδευόμουν. όταν αποφασίσαμε να φύγουμε και ήρθε ο λογαριασμός, ναι μεν πλήρωσε ο συνοδός μου το ένα ποτήρι κρασί που είχα παραγγήλει αλλά δέχτηκε μετά τα χρήματα που του έδωσα. Την όλη κίνηση αντελήφθη κάποιος από την παρέα και τον άκουσα που του είπε "καλά ρε μ@@@@@ παίρνεις λεφτά από την κοπέλα.? Σημειωτέον ήμουν η πιο μικρή από την παρέα και ο συνοδός μου δεν έχει οικονομικό πρόβλημα.

όταν τα αχ γίνονται ωχ,

τότε το prime χάνει την pride χροιά του, άρα παύει να'ναι τέτοιο

Χώρισέ τον, είναι μπούρδας καραβάγγος (το φελέγγι του)

Δε θα καταλάβεις για πότε θα γίνει εκμισθωτής σου..

Και βέβαια για άλλη μια φορά επιβεβαιώνονται οι στίχοι της Αγγελικούλας (Γκερέκου):

"Αλήτη έρωτα και πάλι με διάλεξες,
αλήτη έρωτα και πάλι με πλάνεψες".

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 10:03, 07-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τέλος, με την ίδια λογική, θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει ότι οι γυναίκες εκμεταλλεύονται την ισότητα, η οποία ισχύει μόνο σε όσα θέσφατα του αντροκρατικού προτύπου τις βλάπτουν, ενώ αντίθετα απαιτούν τη διατήρηση όσων σημείων του ίδιου προτύπου τις ευνοούν, με το πρόσχημα της κοινωνικής ευγένειας, του να είναι κάποιος "κύριος" (αλλά όχι και αφέντης, μην ξεχνιόμαστε), ή του μη ευνουχισμού. Θα είχε άδικο άραγε, διαβάζοντας το παρόν θέμα;
Δε θα μπορουσε να το υποστηρίξει?

Δε μεροληπτούν συνεχώς κατ' αυτόν τον τρόπο οι γυναικες?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:23, 07-10-09:

Πάντως, προσωπικά όσο με ενοχλούν οι άνθρωποι που θεωρούν ότι ο άντρας ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσει, άλλο τόσο με ενοχλούν και οι γυναίκες που δηλώνουν με περισσή περηφάνια οτι δεν ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ να τις κεράσει ο άλλος. Χαλαρώστε και λίγο, για ραντεβού πρόκειται...
συμφωνω απολυτα!
κανας φουρνος θα γκρεμισε.

για φεμινιστρια καλα τα λες...

Παράθεση

JohnyBoy (Γιαννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnyBoy
Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O JohnyBoy έγραψε στις 13:33, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Συμφωνω απολυτως. Πρεπει να κερναμε σε ειδικες περιστασεις και στο πρωτο ραντεβου. Μετα ειναι καλο να κανουμε την κινηση για να πλιρωσουμε μια φορα σε καθε 3 ραντεβου αλλα να μην επιμενουμε αν η γυναικα αρνειται. Προσωπικα το θεορω προσβολει να με κερασει μια γυναικα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:56, 11-10-09:

θεορω προσβολει να με κερασει μια γυναικα...
\\

δηλαδη αν ειναι πλουσια και εσυ δεν εχεις λεφτα καθολου παυεις να εισαι ανδρας?

Παράθεση

JohnyBoy (Γιαννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O JohnyBoy έγραψε στις 14:18, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
\\

δηλαδη αν ειναι πλουσια και εσυ δεν εχεις λεφτα καθολου παυεις να εισαι ανδρας?
Αν δεν εχεις λεφτα δυσκολα μπλεκεις με μια πλουσια και αν το κανεις την πας καπου που μπορεις να πληρωσεις εστω μισα μισα. Αλλα και παλι ειναι δυσκολο να ειναι αυτη πλουσια γιατι δεν θα αντεξει τα μαγαζια που συχναζεις και λοιπα. Αν παλι ειναι πολυ καψουρα και δεν την νοιαζει τπτ αλλο τοτε οπου και να την πας δεν θα την νιαξει αρκει να ειναι μαζι σου. Αρα την πας καπου που να μπορεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να πλιρωσεις μισα μισα ή ο καθενας τα δικα του...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:30, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnyBoy
Αν δεν εχεις λεφτα δυσκολα μπλεκεις με μια πλουσια και αν το κανεις την πας καπου που μπορεις να πληρωσεις εστω μισα μισα. Αλλα και παλι ειναι δυσκολο να ειναι αυτη πλουσια γιατι δεν θα αντεξει τα μαγαζια που συχναζεις και λοιπα. Αν παλι ειναι πολυ καψουρα και δεν την νοιαζει τπτ αλλο τοτε οπου και να την πας δεν θα την νιαξει αρκει να ειναι μαζι σου. Αρα την πας καπου που να μπορεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να πλιρωσεις μισα μισα ή ο καθενας τα δικα του...
Τα λεφτα πανε στα λεφτα!
Πανε οι εποχες ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ(που εγω προσωπικα τις λατρευω!! και την ιδια αλλα και την εποχη της! )
Πλουσιου σημερα δεν υπαρχουν πλην καποιων εξαιρεσεων, υπαρχουν καποιοι που ειναι πιο καλα οικονομικα και αλλοι λιγο χειροτερα.
Αν οι διαφορα ειναι αισθητη, συνηθως χωριο μεταξυ του ζευγαριου δε γινεται.
δυστυχως,το οικονομικο παιζει χοντρο θεμα στις σχεσεις, κι αυτο γιατι ετσι μας μεγαλωσαν, να μοχθησουμε να βγαλουμε φραγκα, ναμαστε οικονομικα ανεξαρτητοι διοτι η προηγουμενη γενια τα κανε μανταρα και οι γυναικες εξολοθρευονταν οικονομικα.
Αν ο ενας κερασει και μια και δυο και δεκα μετα θα νιωσει θυμα. Αυτο λαμβανω απο αυτα που βλεπω κι ακουω γυρω μου.

Εκτος αν υπαρχει συνναλαγη μεταξυ τους, ο ενας δινει αυτο που εχει κι ο αλλος παλι αυτο που εχει.
Αν τοχουν σκεφτει και οι δυο ωριμα αυτο, τοτε δε θα υπαρχει κανενα προβλημα μεταξυ τους.
δουναι και λαβειν.
Αλλα αρκετα δυσκολο στη σημερινη εποχη αυτο για να γινει κατανοητο.
Νομιζουν ολοι πως με τα λεφτα κατακτουν τον κοσμο και ξεχνουν αλλα πολυτιμα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:37, 11-10-09:

αν ταιριαζουν πραγματικα οι ανθρωποι σαν χαρακτηρες τα λεφτα ειναι παλιοχαρτα για την τουαλετα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:49, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν ταιριαζουν πραγματικα οι ανθρωποι σαν χαρακτηρες τα λεφτα ειναι παλιοχαρτα για την τουαλετα..
Σιγουρα ομως δεν μπορεις να ταισεις με χαρτι απο την τουαλετα το παιδακι σου....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:01, 11-10-09:

ναι αλλα τα λεφτα αν ταιριαζουν οι ανθρωποι και αποδιδουν καλα μαζι μπορουν να τα παραγουν...

οι χαρακτηρες ομως δεν μπορουν να αλλαξουν τελειως..

Παράθεση

JohnyBoy (Γιαννης)

Νεοφερμένος

O JohnyBoy έγραψε στις 15:40, 11-10-09:

Οσο και να κανουμε τους ανωτερους παντοτε θα ειμαστε υποχρεωμενοι να κανονιζουμε την ζωη μας βασει των κωλο χρηματων -συγνωμη για την εκφραση- ας μην κοροϊδευομαστε.... Παρολα σιγουρα ο ερωτας μπορει να νικαει τις περισσοτερες φορες αλλα οι περισσοτεροι δεν αντεχουμε την αποσταση....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:10, 12-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnyBoy
Συμφωνω απολυτως. Πρεπει να κερναμε σε ειδικες περιστασεις και στο πρωτο ραντεβου. Μετα ειναι καλο να κανουμε την κινηση για να πλιρωσουμε μια φορα σε καθε 3 ραντεβου αλλα να μην επιμενουμε αν η γυναικα αρνειται. Προσωπικα το θεορω προσβολει να με κερασει μια γυναικα...
Σε τι ακριβώς συμφωνείς; Αφού άλλο λες εσύ, άλλο λέω εγώ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnyBoy (Γιαννης)

Νεοφερμένος

O JohnyBoy έγραψε στις 21:48, 12-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Σε τι ακριβώς συμφωνείς; Αφού άλλο λες εσύ, άλλο λέω εγώ.
Δεν συμφωνω μαζι σου αλλα με τον Αγγελο.

Οπα συγγνωμη δικο μου λαθος αναφερθικες σε παλια διμοσιευση. Τεσπα εγω λεω οτι συμφωνω στο οτι ειναι σπαστικο οταν οι γυναικες σπαζονται με το να τις κερνας. Επισης πιστευω οτι ο αντρας δεν χρειαζεται να κερναει παντα αλλα ειναι καλο να κανει την κινηση ΧΩΡΙΣ να επιμενει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 12-10-09 στις 22:07. Αιτία: merge
Παράθεση

_mystery_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη _mystery_
Ο _mystery_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O _mystery_ έγραψε στις 00:06, 13-10-09:

Καλησπέρα.Δεν κερνάω ποτέ στο πρώτο ραντεβού.Βασικά δεν είμαι υπερ των ραντεβού.Όταν με ενδιαφέρει κάποια προτιμώ να βγούμε φιλικά για έναν καφέ,χωρίς την ψυχολογική πίεση του ραντεβού.Απλά και φιλικά,2 άνθρωποι που θέλουμε να γνωριστούμε καλύτερα.Έτσι το βλέπω.Επίσης μερικές φορές ο άνδρας με το πορτοφόλι του προσπαθεί να δελεάσει την γυναίκα,να ξέρετε όμως μια αληθινή γυναίκα δεν δέχεται "νταβατζιλίκια",γιατί περί αυτού πρόκειται.Ακόμα με το να πληρώνει/σε κάποιος πολλές φορές προσπαθεί να αντισταθμίσει τα κενά του χαρακτήρα του.Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι κατά του κεράσματος...αλλά κερνάω την κοπέλα μου,όχι κάποια που μπορεί να αποδειχθεί λιγότερο ενδιαφέρουσα απο το...πλύσιμο των πιάτων.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex-k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alex-k
Ο Alex-k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Alex-k έγραψε στις 08:54, 13-10-09:

Εγώ όταν βγαίνω μόνος πληρώνω τον λογαριασμό μου και έτσι θέλω και όταν βγαίνω με παρέα να πληρώνει ο καθένας τα δικά του η έστω για να μην παιδεύουμε το γκαρσόνι στο περίπου μισά μισά

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:05, 29-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
σχετικα με τις εξοδους απο τη στιγμη που ο αντρας θελει να τη ξαπλωσει στο κρεβατι υποσυνειδητα (και συνειδητοτατα βεβαια) θα πρεπει να κανει την κινηση να πληρωσει τον καφε της. ετσι γινοταν παντα.
και φυσικα δε μπορω να πιστεψω αυτα που λενε- μαρεσει η παρεα της, κλλπ. αφου σκοπος ειναι αλλος και για να το κερδισει κανει αυτο.
εγω το επιτρεπω στον αντρα κανοντας ομως παντα την κινηση νανοιξω πορτοφολι. αν ομως δω πως δεν το κανει με εξοργιζει
Ξαναδιαβάζοντας αυτό το θέμα είδα αυτό. Και πραγματικά μου κάνει τρομερή εντύπωση, θέλω λοιπόν να ρωτήσω την αγαπητή φίλη μου Μάιντ:

Ξέρεις οτι πληρώνοντας ο άλλος θέλει να σε ρίξει στο κρεβάτι.

Παρ' όλα αυτά δέχεσαι να πληρώσει.

Και επιπλέον, αν δεν προσφερθεί να πληρώσει, εξοργίζεσαι.

Οπότε δέχεσαι οτι ο άλλος σε βλέπει σαν κρέας, κι αντί να σε προσβάλλει κάτι τέτοιο, σε εξοργίζει αν δεν πάει να πληρώσει.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:24, 29-03-10:

Καλα τοτε.. φιλεναδα Χιμελα ειχα αλλα στο μυαλο μου.
Σε καποια εχω μεινει η ιδια βεβαια σε αποψεις, θα τα ξαναπω για να βαλω την τελεια μου σαυτο το υπεροχο θεματακι που πεταχτηκαν τα ματια ολων εξω και πολυ ειχα γελασει τοτε. Συγνωμη αλλα μου βγαινε γελιο, που χαν πεσει ολοι πανω μου, λες και με ηξεραν. Ειδες τι κανει ενα ποστ?

Ο ανδρας πρεπει να ναι τζεντλμαν και να κερνα στα ραντεβου τα πρωτα. Ειναι θεμα κυρους πως να το κανουμε, ευγενιας.
Ναι οτι βγαινει ραντεβου μαζι σου, σημαινει πως σε γουσταρει και ονειρευεται.. Δε μου χει τυχει δηλαδη να βγω με καποιον ερωτικα και να μη με γουσταρει. Θαταν σοκ κιολας αυτο για μενα, θαλεγα κατι δε παει καλα. Ο αντρας αρχικως ετσι δειχνει πιστευω την προσωπικοτητα του απο αρχαιοτατων χρονων, ειμαι παραδοσιακη, ενω θα κανω την κινηση να πληρωσω. Κι εχω πληρωσει μην αγχωνεσαι.
Εχω πληρωσει σε σχεση και παραπανω αποσο φανταζεσαι και αποσα εχουν δωσει οι ''καλουλες'' του ειδους.
Σεβομαι τον ανδρα παρα πολυ για να σκεφτω ποτε να πω κατι χυδαιο η να το δω εκμεταλλευσιμα. Εν πασει περιπτωσει, οι σχεσεις μου με τους ανδρες κατα πλειοψηφια παραπονα τετοια δν ειχαν.
Παμ παρακατω.

Ελα τωρα μωρε Χιμ, σαν κρεας. Ε βεβαια στην αρχη σε βλεπει σα κρεας, αμα εισαι κι εντυπωσιακη. Δεν ειναι κακο. Αμα δε σε ξερει σαν ανθρωπο, σαν τι θα σε δει?
Ε με τον καιρο αν σε γνωρισει καλυτερα η θα σε ερωτευτει ή θα μεινει στα του εντυπωσιασμου ή θα ξενερωσει.
Κι εμεις ετσι λειτουργουμε, μονο που εμεις ως γυναικες, στο πισω μερος του κεφαλιου μας βλεπουμε τον ανδρα σαν υποψηφιο πατερα των παιδιων μας. Εγω οχι σιγουρα, μιλω για το μεγαλυτερο ποσοστο του γυναικειου πληθυσμου.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:42, 29-03-10:

Ελα τωρα μωρε Χιμ, σαν κρεας. Ε βεβαια στην αρχη σε βλεπει σα κρεας, αμα εισαι κι εντυπωσιακη. Δεν ειναι κακο. Αμα δε σε ξερει σαν ανθρωπο, σαν τι θα σε δει?
Ε με τον καιρο αν σε γνωρισει καλυτερα η θα σε ερωτευτει ή θα μεινει στα του εντυπωσιασμου ή θα ξενερωσει.
Κι εμεις ετσι λειτουργουμε, μονο που εμεις ως γυναικες, στο πισω μερος του κεφαλιου μας βλεπουμε τον ανδρα σαν υποψηφιο πατερα των παιδιων μας. Εγω οχι σιγουρα, μιλω για το μεγαλυτερο ποσοστο του γυναικειου πληθυσμου.
Εγώ θεωρώ τεράστια προσβολή να με βλέπει κάποιος σαν κρέας.

Δε θέλω να τραβάω κάποιον με την εξωτερική εμφάνιση - ακόμα κι αν ήμουν η Αντζελίνα δε θα το ήθελα αυτό. Αυτός που θα μου δώσει την αίσθηση οτι με βλέπει σαν κρέας, έχει φάει σουτ.

Και όχι, εγώ δε λειτουργώ έτσι. Αν δε νιώσω συναισθήματα για κάποιον δεν πάει το μυαλό μου στο σεξ. Είμαι απόλυτη σε αυτό. Άσε που δε βλέπω το σεξ σαν σεξ αλλά σαν έρωτα, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Κι επειδή κάποιος θα μου την πει στάνταρ γι' αυτό, προφανώς κι έχω δει κάποιο ωραίο παιδί κι έχω πει "ω ρε μάνα μου, να σε βάλει κάτω αυτός". Αλλά η σκέψη μένει εκεί. Δεν το έχω κάνει ποτέ πράξη με κάποιον που δεν ξέρω και δε νιώθω κάτι γι' αυτόν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:45, 29-03-10:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε περίπου 1 χρόνο πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δε συμφωνω με τη νεα μοδα που εχει ξεσπασει στο στεκι.
ποιος ο λογος να ψαχουλευει καποιος παλαιοτερες δημοσιευσεις και να τις σχολιαζει?

mind, κουκλιτσα μου, και γω ελπιζω οτι ισχυει η παραπανω σημειωση στο ποστ σου και οτι εχεις αλλαξει γνωμη περι σεξ και πληρωμης του καφε. αν και δε θελω να πιστευω πως το εννοουσες ετσι οπως το εθεσε η χιμελα οτι το εννουσες.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:48, 29-03-10:

Οκ, ο καθένας προφανώς τα βλέπει διαφορετικά. Αλλά όταν λέμε πως σε βλέπει σαν κρέας, προφανώς δεν εννοούμε πως θέλει ΜΟΝΟ να σε ρίξει στο κρεβάτι (φαντάζομαι δηλαδή). Άλλωστε αν ήθελε μόνο αυτό, δεν θα σου ζητούσε να βγείτε κι αν στο ζητά μόνο ελπίζοντας πως μετά από δύο ώρες συζήτησης θα μπορέσει να σε πείσει, τότε είναι στο χέρι σου να διαχειριστείς την κατάσταση όπως θες και είτε να πας (αν αυτό θες) είτε όχι (και να μην τον ξαναδείς και ποτέ ή ό,τι αποφασίσεις).

ΑΛΛΑ αποκλείεται να μη θέλει καθόλου να σε πηδήξει. Δηλαδή σόρρυ αλλά αν δεν θέλει καθόλου, τότε ή δεν είναι ερωτικό το ραντεβού ή κάτι δεν πάει καλά με τον τύπο. Όπως κι εσύ όσο και να μη σκέφτεσαι συγκεκριμένα το σεξ, προφανώς θα σκέφτεσαι αν θα ταιριάζατε σαν ζευγάρι, πόσο σου καλύπτει όσα ψάχνεις και άλλα.

Τα δύο φύλα είναι διαφορετικά και υπάρχει σοβαρός λόγος που είναι διαφορετικά. Το να πιστεύεις πως ένας άντρας στο πρώτο ραντεβού δεν έχει σκεφτεί καθόλου πως θα ήσουν στο κρεβάτι ..ε, μου φαίνεται τρελό, σόρρυ.

ΥΓ: Προσωπικά σκάω στα γέλια με την ιδέα πως οι άντρες ξαφνικά γίνονται σαν τις περισσότερες γυναίκες στο θέμα του σεξ. Πάει το ανθρώπινο είδος, θα εκλείψει και για όλα θα φταίει ο ..πονοκέφαλος

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:48, 29-03-10:

Συγνωμη Χιμ, αλλα νομιζω ζεις εκτος πραγματικοτητας. Τουλαχιστον απο οσα λες. Τη λεξη κρεας μην την βλεπεις απαραιτητα σαν κατι κακο.
Ειναι επειδη εισαι πχ ωραια κοπελα κι ο αλλος δειχνει ενδιαφερον. Εγω ετσι το χω εκλαβει δηλαδη. Καταλαβαινω ποτε ενας αντρας με κοιτα ερωτικα και ποτε οχι.
Κι εγω ρομαντικη ειμαι και συναισθηματικη, αλλα καποια πραματα φωναζουν απο μακρια. Το χα βαλει σε αλλο θεμα αλλα θα το ξαναβαλω γιατι ισως δεν το χεις δει.

'' Στην επιλογη ερωτικου συντροφου, υπαρχουν αποδειξεις οτι οι ανδρες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην εξωτερικη εμφανιση απο οσο οι γυναικες'' (Berscheid & Walster, 1978 ) , ενω ''στην επιλογη μιας μακροχρονιας συντροφικής σχεσης, οι γυναικες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην κοινωνικη θεση κι αξιοπιστια (Hendrick et al., 1984)

♦Εξελικτική Ψυχολογία (δε τα λεω μονο εγω, ασχετως πως συμφωνω)

Γενικα διαφωνουμε εμεις σε πολλα, ειτε με τις σχεσεις, ειτε με τους γαμους, ειτε με τα παιδια, ακομα και για τα ραντεβου διαφωνουμε.
Δεν ξερω και δε νομιζω να μπορω να εχω κατι αλλο να σου πω. Περαν αυτου, μην κολλας σε κομματια ''λογου'', οπως εκανες με το δικο μου.
Δες ολο το θεμα και δες την αποψη. Κι επειτα αφου διαφωνεις καθετα, γιατι με ρωτας παραπανω πραματα, απο περιεργεια η απο ενδιαφερον μηπως πω κατι διαφορετικο που θα σου αλλαξει την αντιληψη?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:50, 29-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ θεωρώ τεράστια προσβολή να με βλέπει κάποιος σαν κρέας.

Δε θέλω να τραβάω κάποιον με την εξωτερική εμφάνιση - ακόμα κι αν ήμουν η Αντζελίνα δε θα το ήθελα αυτό. Αυτός που θα μου δώσει την αίσθηση οτι με βλέπει σαν κρέας, έχει φάει σουτ.

Και όχι, εγώ δε λειτουργώ έτσι. Αν δε νιώσω συναισθήματα για κάποιον δεν πάει το μυαλό μου στο σεξ. Είμαι απόλυτη σε αυτό. Άσε που δε βλέπω το σεξ σαν σεξ αλλά σαν έρωτα, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
και εδω ναι βγαινεις οφ. που κολλαει το πως λειτουργεις εσυ στο σεξ και το πως λειτουργει η μαιντ. ας υποθεσουμε οτι εσυ κανεις σεξ μονο ερωτευμενη ενω h mind (οπως και πολυς αλλος κοσμος θαρρω) κανει και επειδη απλα της αρεσει καποιος. ακομα και να ισχυει αυτο, δε μας αφορα και δεν εχει σχεση με το θεμα.

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 14:30, 29-03-10:

Παλιά οι άντρες πληρώνανε γιατί οι γυναίκες μένανε σπίτι οπότε no work no money τώρα όμως δουλεύετε υπάρχει ισότητα και μοχθείτε για αυτήν την ισότητα γιατί λοιπόν στο οικονομικό δεν θέλετε ισότητα? Δεν λέω και βεβαία να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού ο άντρας και σε αρκετά μετέπειτα και μένα μου αρέσει να πληρώνω γιατί εν μέρη δείχνει και φροντίδα etc προς την εκάστοτε σύντροφο αλλά το να μην κάνεις έστω κίνηση η το να απαιτείς να πληρώνει ο άλλος είναι αν μι τι άλλο γυφτιά Εμείς δηλαδή στον δρόμο τα βρίσκουμε?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 21:05, 29-03-10:

Ωραία, ως άνδρας έχω επίσημα μπερδευτεί.

Από τη μία είναι τόσο καλά εδραιωμένο το γεγονός ότι πρέπει να προσφερθώ να πληρώσω που ρισκάρω να με χαρακτηρίσουν τσίπη μόνο και μόνο επειδή δεν κάνω κίνηση.
Από την άλλη αν κάνω κίνηση βλέπω την κοπέλα σαν κρέας και θέλω απαραίτητα να τη ρίξω στο κρεββάτι που είναι μεμπτό.
Θα το κάνω link αυτό στο επόμενο θέμα "που πήγαν οι αντρες" / "δεν υπάρχουν ανδρες"

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:24, 29-03-10:

Πάντως είναι πλέον τόσο εδραιωμένο αυτό που αν δεν προσφερθεί να πληρώσει, μπορει μεν να μην με ενοχλήσει καθόλου (honestly), αλλά θα αναρωτηθώ μήπως δεν ενδιαφέρεται, ακριβώς επειδή οι περισσότεροι άντρες πιστευούν ότι αν ενδιαφέρονται πρέπει να το κάνουν.
Βέβαια σιγά το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:27, 29-03-10:

Εγω αναρωτιεμαι για το ποσο αφελης μπορει να ειναι καποιος που σκεφτεται πως επειδη με κερασε ενα και δυο και τρια φαγητα/ποτα, σημαινει οτι θα με γ@μησει κιολας...
Ελα Δια και Αθηνα κι ολο το Δωδεκαθεο μαζι.
Κι εαν καποιες το κανουν μονο και μονο γιατι τις κερνουν, ε μαλλον "το" εκει πανω ειναι ακατοικητο.

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Πάντως είναι πλέον τόσο εδραιωμένο αυτό που αν δεν προσφερθεί να πληρώσει, μπορει μεν να μην με ενοχλήσει καθόλου (honestly), αλλά θα αναρωτηθώ μήπως δεν ενδιαφέρεται, ακριβώς επειδή οι περισσότεροι άντρες πιστευούν ότι αν ενδιαφέρονται πρέπει να το κάνουν.
Βέβαια σιγά το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.
Να μην αναρωτιεσαι, διοτι πληρωνουν και αυτοι που δε σε/με/την βλεπουν γκομενικα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 29-03-10 στις 22:07. Αιτία: merge
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:09, 29-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Να μην αναρωτιεσαι, διοτι πληρωνουν και αυτοι που δε σε/με/την βλεπουν γκομενικα...
LOL ναι, δεν είπα ότι είναι και ικανή συνθήκη.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 849 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 22:11, 29-03-10:

Όποιος κάνει πρώτος την πρόταση - ραντεβού,
κερνάει.

Όταν κάνουν σχέση τα μοιράζονται.

Όταν παντρευτούν,
κερνάει ο άντρας απο το κοινό ταμείο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:22, 29-03-10:

'' Στην επιλογη ερωτικου συντροφου, υπαρχουν αποδειξεις οτι οι ανδρες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην εξωτερικη εμφανιση απο οσο οι γυναικες'' (Berscheid & Walster, 1978 ) , ενω ''στην επιλογη μιας μακροχρονιας συντροφικής σχεσης, οι γυναικες δινουν μεγαλυτερη σημασια στην κοινωνικη θεση κι αξιοπιστια (Hendrick et al., 1984)

♦Εξελικτική Ψυχολογία (δε τα λεω μονο εγω, ασχετως πως συμφωνω)
Καθόλου κολακευτική άποψη για το γυναικείο φύλο πάντως η άποψη της εξελικτικής Ψυχολογίας, δηλαδή με άλλα λόγια λέει ότι οι γυναίκες είναι περισσότερο ιδιοτελείς και συμφεροντολόγες, άμα δηλ. κάποιος είναι κακάσχημος αλλά φτιαγμένος κοινωνικά και αξιόπιστος, θα παραβλέψουν το κακάσχημος και θα τρέξουν κατά πάνω του. Κάτι παρόμοιο είχα γράψει κι εγώ, αν και δεν είχα υπόψην μου αυτό το πόρισμα της Εξελικτικής όταν το έγραψα, κρίνοντας από τον εαυτό μου, ότι τα πάντα μπορώ να παραβλέψει ένας άντρας (συμπεριλαμβανομένου και εμού) σε μια γυναίκα, εκτός από την ασχήμια, ενώ αντίθετα οι γυναίκες συνήθως ζητούν τον ουρανό με τ'αστρα, και δυστυχώς τις περισσότερες φορές χωρίς να τους αξίζει ούτε ένα άστρο του ουρανού. Αξιολύπητες οι ιδιοτελείς και συμφεροντολόγες γυναίκες, καθώς και οι τρακαδόροι.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,252 μηνύματα.

O gademis έγραψε στις 22:51, 29-03-10:

[FONT=Verdana]Εγω αναρωτιεμαι για το ποσο αφελης μπορει να ειναι καποιος που σκεφτεται πως επειδη με κερασε ενα και δυο και τρια φαγητα/ποτα, σημαινει οτι θα με γ@μησει κιολας...
Καμία γυναίκα δεν το σκέφτεται αυτό. Ενώ είναι παράλογο να θεωρήσεις τη συνθήκη ικανή δεν μπορείς να φανταστείς από πόσες έχω ακούσει απ έξω απ έξω οτι τη θεωρούν αναγκαία. Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος".

"Δεν έχει γιατί, έτσι πρέπει", "ε δε θα αντιστραφούν και οι ρόλοι", "ε πώς δε δείχνει κατι, δείχνει"
Αυτά ειναι quotes από γυναίκες επι του θέματος.

Εν κατακλείδι: υπάρχει μια, έστω μικρή, μερίδα που το πιστεύει, υπάρχει μια μεγαλύτερη μερίδα που ενώ δεν πιστεύει οτι πρέπει να γίνει έτσι κακοχαρακτηρίζει την απουσία της πρακτικής γιατί θεωρεί δεδομένο ότι πιστεύεις ότι το πιστεύει (είναι όσες λένε "ναι θέλω να κάνει κίνηση τουλάχιστον"), και τα δύο αυτά ενισχύουν τη συμπεριφορά αυτή που ενισχύει τα ίδια σε μια μορφή κοινωνικής συμπεριφορικής ανατροφοδότησης.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:10, 29-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Καμία γυναίκα δεν το σκέφτεται αυτό. Ενώ είναι παράλογο να θεωρήσεις τη συνθήκη ικανή δεν μπορείς να φανταστείς από πόσες έχω ακούσει απ έξω απ έξω οτι τη θεωρούν αναγκαία. Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος".

"Δεν έχει γιατί, έτσι πρέπει", "ε δε θα αντιστραφούν και οι ρόλοι", "ε πώς δε δείχνει κατι, δείχνει"
Αυτά ειναι quotes από γυναίκες επι του θέματος.

Εν κατακλείδι: υπάρχει μια, έστω μικρή, μερίδα που το πιστεύει, υπάρχει μια μεγαλύτερη μερίδα που ενώ δεν πιστεύει οτι πρέπει να γίνει έτσι κακοχαρακτηρίζει την απουσία της πρακτικής γιατί θεωρεί δεδομένο ότι πιστεύεις ότι το πιστεύει (είναι όσες λένε "ναι θέλω να κάνει κίνηση τουλάχιστον"), και τα δύο αυτά ενισχύουν τη συμπεριφορά αυτή που ενισχύει τα ίδια σε μια μορφή κοινωνικής συμπεριφορικής ανατροφοδότησης.
Ή εσυ τα εχεις γραψει λιγο μπερδεμενα ή εγω χαζεψα...
Σε εχασα...
Θεωρουν πολλες αναγκαια συνθηκη το να τις κερνουν, εαν θελουν να φικι-φικι?

"Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος". "
Εδω με ρωτας?

Τελος παντων, εμενα το μονο που θα μου δειξει η κινηση να κερασει καποιος, ειναι οτι δεν ειναι τσιπης και αυτο βεβαια επικυρωνεται εν συνεχεια. Η μια φορα ισον καμμια.
Γενικοτερα αρεσκομαι στο να κερναω και αισθανομαι πιο ανετα να το πραττω εγω παρα ο αλλος σε μενα.
Στην περιπτωση ομως που καταλαβω οτι καποιος περιμενει το "αυτο" και οτι γενικοτερα εχουν καβουρια οι τσεπες του, ενω ειναι γεματες, τρωει σουτ και παντα σκοραρω...
Οχι βεβαια γιατι εχω την οποια αναγκη, αλλα επειδη εγω ειμαι αλλιως και αδυνατω να συναναστρεφομαι με τσιγκουνιδες, ανεξαρτητως φυλου. Για μενα η τσιγκουνια ειναι καταντια με "Κ" κεφαλαιο και απο τα χειροτερα αρνητικα στοιχεια ενος χαρακτηρα, με το οποιο δε θα μπορουσα να συμβιβαστω ποτε. Την κτητικοτητα π.χ μπορω να τη χειριστω, την τσιγκουνια, σε καμμια των περιπτωσεων.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:16, 29-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles

Όταν παντρευτούν,
κερνάει ο άντρας απο το κοινό ταμείο.
Αυτό πάλι από που προκύπτει;

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Εγώ πάντως δεν είπα ότι το κακοχαρακτηρίζω, απλά θα με έπιαναν οι ανασφάλειες μου "βρε μήπως δεν είναι ραντεβού και παρανόησα;" "βρε μήπως έχω καταλάβει λάθος ότι του αρέσω;" κοκ.
Βέβαια αυτό στο χέρι του είναι να το ανατρέψει αργότερα (ή νωρίτερα, ώστε να μην αναρωτηθώ καν), γι'αυτό έγραψα και ότι "σιγά το πρόβλημα".

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:18, 29-03-10:

Αυτό πάλι από που προκύπτει;
αν καταλαβα καλα εννοει οτι απλα πληρωνει ο αντρας σαν κινηση ενω στην ουσια τα χρηματα τα εχουν σε κοινο ταμειο... εγω ετσι το αντιλαμβανομαι τουλαχιστον..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:19, 29-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αν καταλαβα καλα εννοει οτι απλα πληρωνει ο αντρας σαν κινηση ενω στην ουσια τα χρηματα τα εχουν σε κοινο ταμειο... εγω ετσι το αντιλαμβανομαι τουλαχιστον..
Ναι δεν ρώτησα τι εννοεί, ρώτησα από που προκύπτει αυτό και γιατί.
Πόσα κιλά κόμπλεξ δηλαδή κουβαλάνε άντρες που θεωρούν ότι ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται ότι πληρώνουν ακόμη κι αν τα χρήματα είναι από κοινό ταμείο; Μην τους υποτιμήσει ο σερβιτόρος; WTF?

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 00:53, 30-03-10:

κερνας παντα εσυ.
αν εισαι φοιτητης,ανεργος ή εχεις καποιο οικονομικο προβλημα κερναω εγω.
αν εχεις φραγκα---εννοω πολλα λεφτα, πλουσιος, πολυ ανετος, οχι αν πηρες το μηνιατικο--- και δε κερνας εισαι τσιγγουνης ή κομπλεξικος με τα λεφτα.
αν δεν εχω ουτε εγω ουτε εσυ δε πειραζει, ελα να κανουμε μια βολτα παραλια,εχει κατι ωραια παγκακια και ετσι σε γουσταρω ακομα πιο πολυ!!!!!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:47, 30-03-10:

Ναι δεν ρώτησα τι εννοεί, ρώτησα από που προκύπτει αυτό και γιατί.
Πόσα κιλά κόμπλεξ δηλαδή κουβαλάνε άντρες που θεωρούν ότι ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται ότι πληρώνουν ακόμη κι αν τα χρήματα είναι από κοινό ταμείο; Μην τους υποτιμήσει ο σερβιτόρος; WTF?
Δυστυχως αυτου του ειδους οι κοινωνικες προκαταληψεις και στεροτυπα αναπαραγονται ακομα και σημερα...
Εμενα εχει τυχει μπροστα μου (ισως το εχω αναφερει ξανα), οπου πληρωνε ο φιλος της κολλητης μου, για να φανει και μετα τα επαιρνε τα χρηματα κυριολεκτικα κατω απο το τραπεζι...

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 08:59, 30-03-10:

Σε εχασα...
Θεωρουν πολλες αναγκαια συνθηκη το να τις κερνουν, εαν θελουν να φικι-φικι?

"Για να μας πείς οτι διαφωνείς δηλαδή πρέπει να μας πεις οτι ένας που θα περιμένει πάντα να πάει μισός μισός ο λογαριασμός απο την πρώτη φορά και δεν θα κάνει κίνηση να πληρώσει δεν τρώει ποινή στο θέμα "βαθμολογία ως ερωτικός σύντροφος". "
Εδω με ρωτας?
Δε ρωτάω αναγκαστικά εσένα, απ ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν θεωρείς παράγοντα το κέρασμα καθόλου.
Και ναι, στην πρώτη ερώτησή σου πολλές απορρίπτουν οποιαδήποτε ρομαντική συνέχεια αν δεν γίνει κίνηση για κέρασμα, ενώ συμφωνούν μαζί σου οτι το γεγονός οτι τις κέρασε κάποιος δεν του δίνει δικαιώματα. Μάλιστα σε μία απ αυτές τις συζητήσεις καταλήξαμε να τσακωνόμαστε αν το σωστό είναι "φαλλοκράτησσα" η "φαλλοκράτειρα"
Τελικά μια τέτοια κάνει ζημιά στο φεμινιστικό κίνημα όσο 100 άντρες.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:17, 30-03-10:

Εγώ πάντως δεν είπα ότι το κακοχαρακτηρίζω, απλά θα με έπιαναν οι ανασφάλειες μου "βρε μήπως δεν είναι ραντεβού και παρανόησα;" "βρε μήπως έχω καταλάβει λάθος ότι του αρέσω;" κοκ.
Βέβαια αυτό στο χέρι του είναι να το ανατρέψει αργότερα (ή νωρίτερα, ώστε να μην αναρωτηθώ καν), γι'αυτό έγραψα και ότι "σιγά το πρόβλημα".
Να ρωτήσω κάτι: δηλαδή το οτι κάποιος κάνει την κίνηση να σε κεράσει σημαίνει αυτόματα οτι του αρέσεις;

Δεν μπορεί να σε κεράσει ένας φίλος; (εσείς τα λέγατε πιο παλιά)

Οπότε συμφωνείτε όλοι οτι κέρασμα = αναμονή για σεξ;

Δεν καταλαβαίνω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:23, 30-03-10:

Να ρωτήσω κάτι: δηλαδή το οτι κάποιος κάνει την κίνηση να σε κεράσει σημαίνει αυτόματα οτι του αρέσεις;

Δεν καταλαβαίνω...
Τελικά βασικές αρχές Λογικής θα ήταν πολύ χρήσιμο να διδάσκονταν στα σχολεία, ακόμα και σε θεωρητικούς.

Μια αναγκαία συνθήκη, δεν είναι απαραιτήτως και ικανή, μην τα ξαναλέμε.

Ή αλλιώς, είπα ότι αν δεν με κέρναγε, θα φοβόμουν για λίγο μήπως δεν με γουστάρει (μέχρις αποδείξεως του εναντίου προφανώς). Βάσει της συνεπαγωγής γουστάρω => κερνάω που υπάρχει στο μυαλό των περισσοτέρων ανδρών για το πρώτο ραντεβού.

Από που εσύ συμπέρανες ότι υπάρχει η συνεπαγωγή κερνάω => γουστάρω στο μυαλό οποιουδήποτε, είναι απορίας άξιον...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:39, 30-03-10:

Λες οτι αν δεν έκανε την κίνηση να κεράσει, θα σου περνούσε από το μυαλό οτι μπορεί να μη σε γουστάρει.

Οπότε αυτός που θα κάνει κίνηση να σε κεράσει, σε γουστάρει.

Δε μιλάω για όλους, αλλά για την πλειοψηφία. Ήταν ερώτηση, αν ισχύει αυτό.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:50, 30-03-10:

Ακόμη και αν όποιος γουστάρει κερνάει, δεν συνεπάγεται και ότι όποιος κερνάει γουστάρει.
Είναι βασικός κανόνας λογικής ότι οι ικανές συνθήκες δεν είναι απαραίτητα και αναγκαίες (και αντιστρόφως).
Δεν μπορώ να το θέσω πιο απλά, αν εξακολουθείς να μην αντιλαμβάνεσαι τι λέω, παραιτούμαι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:51, 30-03-10:

Him, οταν καποιος του αντιθετου φυλου βγαινει μαζι σου, συνηθως συμβαινει να παιζει κατι παραπανω απο φιλικο.
Αυτο βρισκεται στο μυαλο και των δυο και καλα κανουν δηλαδη και να το εχουμε υπ' οψιν μας οταν βγανουμε ραντεβουδακια γιατι ετσι δημιουργουνται παρεξηγησεις του στυλ "επειδη βγαινω μαζι του, δε σημαινει οτι τον γουσταρω κιολας", ενω ο αλλος νομιζει ακριβως το αυτο.
Επομενως επειδη οταν καποιος βγαινει μαζι μας, παιζει να μας γουσταρει, εαν κερασει κιολας, ειναι σαν ενα πλας παραπανω, αλλα σε καμμια περιπτωση αναγκαια συνθηκη...
Τελος παντων, το καλυτερο ειναι να εχουμε ξεκαθαρη θεση απεναντι στον αλλο, ωστε να μην παρεξηγουμε κινησεις που γινονται ή δε γινονται..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:53, 30-03-10:

Him, οταν καποιος του αντιθετου φυλου βγαινει μαζι σου, συνηθως συμβαινει να παιζει κατι παραπανω απο φιλικο.
!!!

Όχι βέβαια! Υπάρχουν και φίλοι, που είναι σαφέστατο ότι δεν παίζει τίποτα τέτοιο!
Ή συνεργάτες!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:58, 30-03-10:

!!!

Όχι βέβαια! Υπάρχουν και φίλοι, που είναι σαφέστατο ότι δεν παίζει τίποτα τέτοιο!
Ή συνεργάτες!
Δεν αναφερομαι σε αυτους που ηδη γνωριζεις για καποιο σεβαστο χρονικο διαστημα ή ειναι συνεργατες, αλλα σε πρωτες γνωριμιες (πρωτα ραντεβου)...οχι πως και μεταξυ αυτων δεν ειναι πιθανο να υποβοσκει ερωτισμος, εστω και απο τη μια πλευρα...

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis έγραψε στις 12:00, 30-03-10:

Δεν καταλαβαίνω...
Δεν το υποστήριξε κανένας αυτό. Εγώ ανέφερα (και κατέκρινα) απόψεις γυναικών οτι έλλειψη κεράσματος αποκλείει ρομαντικό ενδεχόμενο.

Anyway το θέμα είναι πιο γενικό απο τη ρομαντική σημειολογία του. Και με φίλους μου κερνιόμαστε στους καφέδες, κυριως για να καταπολεμήσουμε το χρηματικό κβαντισμό (δεν εχουμε ψιλά).

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:13, 30-03-10:

Δεν αναφερομαι σε αυτους που ηδη γνωριζεις για καποιο σεβαστο χρονικο διαστημα ή ειναι συνεργατες, αλλα σε πρωτες γνωριμιες (πρωτα ραντεβου)...οχι πως και μεταξυ αυτων δεν ειναι πιθανο να υποβοσκει ερωτισμος, εστω και απο τη μια πλευρα...
Με απλά λόγια η λογική σου λέει ότι με κάποιον βγαίνεις είτε για λόγους ερωτικούς είτε για λόγους δουλείας.
  1. Γνωρίζεις έναν άνδρα, που για κάποιο λόγο θέλεις να κάνεις παρέα μαζί του όχι για λόγος ερωτικούς (π.χ. βλέπει τις ίδιες περιέργειες ταινίες με εσένα όποτε θα σταματήσεις να πηγαίνεις μόνη στο κινηματογράφο). Αν δεν σου αρέσει ή αν είσαι δεσμευμένη θα αφήσεις την ευκαιρία να πάει χαμένη;
  2. Φαντάζομαι ότι είσαι από τις γυναίκες που δεν θέλεις ο άλλος να προσπαθήσει να σε κερδίσει επειδή απλά είσαι μέσα στα εμφανισιακά του standarts. Αυτό πρακτικά δεν σου περιορίζει το πόσο μπορεί να αλλάξει η ζωή σου σε μια μέρα στο ερωτικό τομέα; Εννοώ ότι σίγουρα έχεις φανταστεί πως θα ήταν η ζωή σου αν είχες επιλέξει για σύντροφο κάθε τύπο που ξέρεις (έστω και λίγο) και είναι μέσα στα αποδεκτά εμφανισιακά standart σου. Όποτε έχεις χτίσει ένα range για το πως είναι το λογικό να είναι μια σχέση σου. Ίσως έχεις πει ότι "αν η σχέση μου δεν είναι τουλάχιστον έτσι θα την σταματήσω".
    Όμως, εσύ περιορίζεις το ενδεχόμενο να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που είναι εκτός της ζωή σου. Κάποιον άνθρωπο ούτε δουλεύει στην ίδια εταιρία, ούτε συχνάζει στο ίδιο bar ή στο ίδιο γυμναστήριο. Κάποιον άνθρωπο να ζήσεις, λόγο της διαφορετικότητας του, άγνωστες προς εσένα εμπειρίες, όπως δείχνουν αυτές οι αισθηματικές ταινίες που στο κάνουν τις γυναίκες να βγαίνουν από το κινηματογράφο και να λένε "αχ αυτά γιατί να γίνονται μόνο στις ταινίες". Το "Μάννα εξ ουρανού" δεν είναι κάτι μαγικό ή τυχαίο, στην ουσία είναι πράγματα που βρίσκονται πιο μακριά από αυτό που έχουμε επιλέξει να αποδεχόμαστε και να βλέπουμε.
  3. Σχεδόν όλες οι γυναίκες θέλουν έναν άντρα να τις δει πέρα από το ξανθό μαλλί και το makeup. Ο κούκλος τύπος από το απέναντι γραφείο πως ακριβώς περιμένετε να γοητευτεί και από τον ψυχικό κόσμο σας αν εσείς θεωρείτε δεδομένο ότι για να ζητήσει πάτε για ποτό ήδη ενδιαφέρετε έστω για και ένα One Night Stand;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:52, 30-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Με απλά λόγια η λογική σου λέει ότι με κάποιον βγαίνεις είτε για λόγους ερωτικούς είτε για λόγους δουλείας.

Γνωρίζεις έναν άνδρα, που για κάποιο λόγο θέλεις να κάνεις παρέα μαζί του όχι για λόγος ερωτικούς (π.χ. βλέπει τις ίδιες περιέργειες ταινίες με εσένα όποτε θα σταματήσεις να πηγαίνεις μόνη στο κινηματογράφο). Αν δεν σου αρέσει ή αν είσαι δεσμευμένη θα αφήσεις την ευκαιρία να πάει χαμένη;
Καταρχας για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι απο τα ατομα που κανω ευκολα γνωριμιες ειδικα περαν του ενος "χαιρεται", οπου ακομα κι αυτο σπανιως το λεω για τυπικους λογους εκτος εαν προκειται για τη δουλεια μου.
Κατα δευτερον εχω φροντισει να εχω ατομα στη ζωη μου με τα οποια εχουμε κοινα ενδιαφεροντα και δεν "ψαχνω" για αλλα.
Στην περιπτωση που βρεθει καποιο τετοιο ατομο δε σημαινει οτι το προσπερνω, αλλα τα βηματα λογω χαρακτηρα ειναι μικρα και σταθερα.
Εδω και αρκετα χρονια αποφευγω να βγαινω μονη μου με ατομα του αλλου φυλου τα οποια δε γνωριζω αρκετα καλα, εαν δε με ενδιαφερουν, 1ον για να μην περασω καποιο λαθεμενο μηνυμα, συνηθες φαινομενο και 2ον γιατι παντα κατι παραπανω ζητουν και ολο αυτο με κανει να νοιωθω αβολα.

Φαντάζομαι ότι είσαι από τις γυναίκες που δεν θέλεις ο άλλος να προσπαθήσει να σε κερδίσει επειδή απλά είσαι μέσα στα εμφανισιακά του standarts. Αυτό πρακτικά δεν σου περιορίζει το πόσο μπορεί να αλλάξει η ζωή σου σε μια μέρα στο ερωτικό τομέα; Εννοώ ότι σίγουρα έχεις φανταστεί πως θα ήταν η ζωή σου αν είχες επιλέξει για σύντροφο κάθε τύπο που ξέρεις (έστω και λίγο) και είναι μέσα στα αποδεκτά εμφανισιακά standart σου. Όποτε έχεις χτίσει ένα range για το πως είναι το λογικό να είναι μια σχέση σου. Ίσως έχεις πει ότι "αν η σχέση μου δεν είναι τουλάχιστον έτσι θα την σταματήσω".
Δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις...

Για μενα αυτο που εχει πρωτιστως σημασια ειναι να υπαρχει χημεια μεταξυ μας...
Εχω ερωτευτει και ατομο που δεν ειναι στα εμφανισιακα μου στανταρντς, ατομο δλδ που δε θα το προσεχα.
Για να ειμαι με καποιον θα πρεπει να υπαρχει πληρης συναισθηματικη καλυψη, ετσι ομως οπως εγω την εννοω και δεν ειμαι διολου ευκολος ανθρωπος, αλλα σε αυτο το θεμα ιδιαιτερα απαιτητικη.

Όμως, εσύ περιορίζεις το ενδεχόμενο να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που είναι εκτός της ζωή σου. Κάποιον άνθρωπο ούτε δουλεύει στην ίδια εταιρία, ούτε συχνάζει στο ίδιο bar ή στο ίδιο γυμναστήριο. Κάποιον άνθρωπο να ζήσεις, λόγο της διαφορετικότητας του, άγνωστες προς εσένα εμπειρίες, όπως δείχνουν αυτές οι αισθηματικές ταινίες που στο κάνουν τις γυναίκες να βγαίνουν από το κινηματογράφο και
να λένε "αχ αυτά γιατί να γίνονται μόνο στις ταινίες". Το "Μάννα εξ ουρανού" δεν είναι κάτι μαγικό ή τυχαίο, στην ουσία είναι πράγματα που βρίσκονται πιο μακριά από αυτό που έχουμε επιλέξει να αποδεχόμαστε και να βλέπουμε.
Δεν ξερω τι εσυ εχεις δει μεχρι σημερα, αλλα εγω προσπαθω να το ζω με τον ανθρωπο μου...
Εγω τη μαγεια τη βρισκω σε "πραγματα" που εχω επιλεξει να ειναι κοντα μου, που αποδεχομαι και βλεπω...

Σχεδόν όλες οι γυναίκες θέλουν έναν άντρα να τις δει πέρα από το ξανθό μαλλί και το makeup. Ο κούκλος τύπος από το απέναντι γραφείο πως ακριβώς περιμένετε να γοητευτεί και από τον ψυχικό κόσμο σας αν εσείς θεωρείτε δεδομένο ότι για να ζητήσει πάτε για ποτό ήδη ενδιαφέρετε έστω για και ένα One Night Stand;

Δεν μπορω να καταλαβω πως το εχεις σκεφτει, αλλα προσωπικα ποτε δεν προβληματιστηκα για το εαν καποιος θα μπορεσει να γοητευτει απο τον ψυχικο μου κοσμο και να δει περα απο το ξανθο μου το μαλλι και το μεικ απ...μεχρι σημερα τουλαχιστον παραπονο δεν εχω...
Και εαν ξερω οτι θα του αρεσω εμφανισιακα, τι σχεση εχει με τον εσωτερικο κοσμο & το εαν θα μπορεσει να γοητευτει απ αυτον?
Δηλαδη για του "μαμησω" τον εγκεφαλο θα πρεπει να μη νοιωθω σιγουρη για την εμφανιση μου?
Εαν δουλευω με τον κουκλο απο το απεναντι γραφειο, σιγουρα θα εχει δει κατι παραπανω απο την εμφανιση μου...αλλα ακομα και αυτος που δεν εχει δει και ενδιαφερεται να με γνωρισει καλυτερα, για ποιο λογο να προβληματιστω?
Δεν ειχα ποτε προβληματα αυτοπεποιθησης σε κανεναν τομεα της ζωης μου...

Τελος παντων, γενικοτερα αποφευγω να βγαινω μονη μου με καποιον, εαν δε με ενδιαφερει και δεν ειναι πληρως ξεκαθαρισμενο το ειδος της σχεσης μας, διοτι η προσωπικη μου εμπερια εχει δειξει, οτι φιλια μεταξυ ανδρος και γυναικος ειναι εξαιρετικα σπανια(αν οχι ανυπαρκτη) και προφανως δεν πιστευω σε αυτη.
Εχω βρεθει καποιες φορες σε ιδιαιτερα δυσκολη θεση και προτιμω να μην υποβαλλω τον εαυτο μου σε μια τετοια διαδικασια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 30-03-10 στις 17:07.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους