Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,489 μηνύματα σε 94,331 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 705 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 114)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,44%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,63%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
36,84%
Μισά-μισά
5
4,39%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
35
30,70%

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 17:01, 01-04-10:

δεν ειναι οτι δεν θα το σκεφτει, μια χαρα σκεφτομαστε αλλα ειναι θεμα κινησης πως να το εξηγησω..
αν βγω με φιλαρακι μου ή φιλη μου δεν τιθεται θεμα
αν βγεις πρωτο ραντεβου ομως και στον αερα πλαναται η περιπτωση να εξελιχθει σε κατι περισσοτερο απο γνωριμια και φιλια τοτε δεν ειναι κακο οι ρολοι να διατηρηθουν ολιγον παραδοσιακοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:04, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε de facto ότι η γυναίκα δεν πρέπει να κερνάει στο πρώτο ραντεβού ή δεν θα το σκεφτεί καν να κεράσει.

...

Γιατί με κοιτάτε σαν να είμαι από τον Άρη;
Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο.
Από που προκύπτει ότι το θεωρούμε de facto?

Ίσα ίσα που αρκετές φορές χρησιμοποίησα gender neutral γλώσσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:10, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Από που προκύπτει ότι το θεωρούμε de facto?
Απλώς βλέπω ότι από τις παραπάνω συζητήσεις απουσιάζει το "να κεράσει η γυναίκα στο πρώτο ραντεβού". Τόσο "αυτονόητο" θεωρείται ότι αποκλείεται να συμβεί;

Με ενδιαφέρει να ακούσω επιχειρήματα από τα άτομα που υποστηρίζουν τις ... παραδόσεις σ' αυτά - τα "πρέπει" της κοινωνίας δηλαδή που ποτέ δεν τα κατάλαβα, μια ζωή περιπλέκουν τις καταστάσεις αντί να τις κάνουν απλούστερες.

[Obviously δεν αναφερόμουν σε σένανε, Λία, δεν είσαι άτομο των taboo]

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:46, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Εγώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως βγήκε----> με κερνάει για να του κάτσω;
Όταν βγαίνουμε ραντεβού (ερωτικό πάντα) σημαίνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον κι από τις δύο μεριές....
Τώρα αν το μοιραίο γίνει στο 1ο ή στο 380ο ραντεβού και ενδιάμεσα ο άντρας πληρώσει, τι σημαίνει;
Ότι πάω μαζί του γιατί είναι έχτρα λαρτζ;
Αχ...με κέρασε ένα καφέ θα του πάρω μια γκούχου γκούχου
'Η γιατί πραγματικά τον γουστάρω ως άντρα;

Πραγματικά, αυτή την σκέψη δεν την καταλαβαίνω...όσο και να προσπαθώ

Σωστη! Βγηκε απο ενα ''σκατο-ποστ'' που ειχα γραψει και δεν ειχα ξηγηθει καλα.
Παρολαυτα, μου κανε φοβερη εντυπωση που ενω τοτε ειχα φαει 7-8 αρνητικες - dont remembah- , τωρα ειπα τα ιδια και δεν ελαβα ουτε μια Ειδες τι ειναι ο τροπος τελικα που εκφραζεσαι? Βασικος!!!

Εν κατακλειδι (ολο ετσι λεω εν τω μεταξυ αλλα εχει τοσο σασπενς η ολη κουβεντα καθε φορα απαντω) εχετε την τσεπη σας γεματη γυναικες παντα γιατι ποτε δεν ξερετε τι σας επιφυλασσει η μοιρα, καποιοι ειναι ικανοι τον εναν καφε να στον βγαλουν ξυνο κι εχουν και πολυ πλακα. Κερναμε κι εμεις φυσικα γιατι ειμεθα λαρτζ , με γεματες τσεπες και γεματη καρδια αμα λαχει να πουμε. Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους (ενιοτε συντροφους).

Μην τρελαινομαστε για εναν καφε, ας καταληξουμε στο οτι ο ανδρας καλο θα ειναι να κερνα στο πρωτο ραντεβου η και στο δευτερο κι εμεις θα τον κερναμε ενα παγωτο, μια 3bit, μια milca (πολυ ωραιες καινουριες ειναι με γευσεις) ενα αναπαντεχο δωρακι εκει που δεν το περιμενει κλπκλπ. Η τελοσπαντων κατι που θα του αρεσει και τον εχουμε ψυχολογησει.
Στη σχεση κοινο ταμειο. Αν καποιος δεν εχει απο τους δυο τσονταρει. Αν δεν εχει κανεις, καλη τους τυχη και καλο καναπε στην τιβι.

Αλλωστε, αμα τον γουσταρεις τον ανδρα, ποσως σε ενδιαφερουν ολα αυτα αν και Βικακι, νομιζω πως ενω τα λες καλα, θα συμφωνησεις μαζι μου πως ειναι βασικο ο αντρας να μην ειναι τσιγγουνης γενικα αλλα ουτε και σπαταλος.

Λοιπον ραντεβου που θυμαμαι
1. τσιγγουνης - με την αμαξαρα του ηρθε να με παρει να παμε σε ενα ακριβο καφε στη Βουλιαγμενη(τρομαρα του). Ωρα πληρωμης: εβγαλε ολα τα ψιλα της εκκλησιας και λεει ''μηπως εχεις δυο ευρω να μου τσονταρεις για το μιλκσεικ?''

Χ

2. σπαταλος- σε ταβερνα με τον καταλογο σκεφτομαστε τι να παραγγειλουμε, ερχεται ο σερβιτορος και λεω - ενα σουβλακι κοτοπουλο(συνοδευεται απο πατατες) συν σαλατα που χαμε αποφασισει. κι αρχιζει ο δικος σου - μια τυροκαυτερη, μια κολοκυθακια, μια μελιτζανες, ενα σκορδοψωμο, μια πατατοκροκετες, φερε κι αλλη μια πατατες μηπως δε μας φτασουν συν το πιατο του. Οχι, δεν περιμεναμε αλλους και μαζι του δεν εκατσα γιατι θα γινομουν βοθρονα (ητοι, χοντρη και δε μου παει καθολου )

Χ

3. Ο νορμαλ - καφε που κερασε την πρωτη φορα. δευτερο ραντεβου φαγητο που πληρωσε εκεινος(αρνιοταν να βγαλω πορτοφολι). Στο δευτερο αυτο ραντεβου παμε βολτα με τα ποδια, του κερναω παγωτακι. την τριτη φορα του προτεινω θεατρο κι εχω ηδη κλεισει τα εισιτηρια και παει λεγοντας.

Ομως, μια υποσημειωση βασικη, δε βαζουμε χ σε εναν ανδρα (η δε βαζουμε χ σε μια γυναικα) που τυχαινει να χει μια διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας πανω σε αυτο το κομματι. Θεωρω πως τετοιου ειδους ελαττωματα - αν θεωρουνται- διορθωνονται, αμα γουσταρεται το ζευγαρι διορθωνεται, ναι Εχω κανει ανδρα τσιγγουνη να μην ειναι κι ανδρα σπαταλο να μαζευεται κι εμενα με εχουν μαθει τα αναλογα. Οποτε, ας μην ειναι αυτο κριτηριο.

Νι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:47, 01-04-10:

Υπάρχει και η άποψη που άκουσα από γεροντοκόρη φίλη της μάνας μου:
"Για να σε σεβαστεί ο άντρας πρέπει να σε πληρώσει. Όταν του έχεις στοιχίσει, σε βλέπει σαν επένδυση και δεν σε παρατάει εύκολα".

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 22:52, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
"Για να σε σεβαστεί ο άντρας πρέπει να σε πληρώσει. Όταν του έχεις στοιχίσει, σε βλέπει σαν επένδυση και δεν σε παρατάει εύκολα".

Η σε βλέπει σαν ζημιά και σε παρατάει ευκολότερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 01-04-10 στις 23:19. Αιτία: Προσαρμογή
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 23:31, 01-04-10:

δεν είσαι άτομο των taboo
εξηγηστε μου το αυτο εδω γιατι δεν το καταλαβα.. εχει καποιος ταμπου εαν αρεσκεται στους παραδοσιακους ρολους του θεματος πρωτο ραντεβου?

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:47, 01-04-10:

Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε de facto ότι η γυναίκα δεν πρέπει να κερνάει στο πρώτο ραντεβού ή δεν θα το σκεφτεί καν να κεράσει.

...

Γιατί με κοιτάτε σαν να είμαι από τον Άρη;
Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο.
Εχεις απόλυτο δικιο Γιώργη!Το ξεχάσαμε εντελώς!Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η επιλογή πρέπει να παίζει στο ταμπλό...

Προσωπικά το έχω κάνει και από όσο ξέρω ο άλλος δεν είχε κανένα πρόβλημα (λεει πολλά αυτο)...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:49, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
εξηγηστε μου το αυτο εδω γιατι δεν το καταλαβα.. εχει καποιος ταμπου εαν αρεσκεται στους παραδοσιακους ρολους του θεματος πρωτο ραντεβου?
Θεωρώ taboo απόψεις τύπου "αν η γυναίκα κεράσει στο πρώτο ραντεβού είναι ... εύκολη και γι' αυτό δεν πρέπει να κερνά". Στο 2010 τώρα ζούμε, δεν νομίζω ότι τα πιστεύει σοβαρά κανείς αυτά. Όπως και η αντίστοιχη άποψη "αν ο άντρας κεράσει τότε θέλει να ρίξει τη γυναίκα στο κρεβάτι" (ενώ ας πούμε η γυναίκα δεν θέλει σεξ, θέλει να μιλήσει για ποίηση ).

Το παρουσιάζω σαν αντίλογο του "οι άντρες πρέπει πάντα να κερνάνε". Γιατί να μην κερνά η κοπέλα δηλαδή;

Κατά τα άλλα αν κάποιος προτιμά τα λίγο πιο παραδοσιακά fine by me. Έχει κι αυτό τον ρομαντισμό του, αρκεί να μην πέφτουμε στο τρυπάκι απόψεων τύπου "με κερνά, άρα πρέπει να του κάτσω" ή "με κερνά, άρα είναι γομάρι που με θέλει για το σεξ". Το κέρασμα είναι μια ευγενική πράξη της στιγμής. Ζήστε το χωρίς να περιπλέκετε το μυαλό σας με 42 ερμηνείες του γιατί μπορεί να το κάνει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:57, 01-04-10:

Θεωρώ taboo απόψεις τύπου "αν η γυναίκα κεράσει στο πρώτο ραντεβού είναι ... εύκολη και γι' αυτό δεν πρέπει να κερνά". Στο 2010 τώρα ζούμε, δεν νομίζω ότι τα πιστεύει σοβαρά κανείς αυτά. Όπως και η αντίστοιχη άποψη "αν ο άντρας κεράσει τότε θέλει να ρίξει τη γυναίκα στο κρεβάτι" (ενώ ας πούμε η γυναίκα δεν θέλει σεξ, θέλει να μιλήσει για ποίηση ).

Το παρουσιάζω σαν αντίλογο του "οι άντρες πρέπει πάντα να κερνάνε". Γιατί να μην κερνά η κοπέλα δηλαδή;

Κατά τα άλλα αν κάποιος προτιμά τα λίγο πιο παραδοσιακά fine by me. Έχει κι αυτό τον ρομαντισμό του, αρκεί να μην πέφτουμε στο τρυπάκι απόψεων τύπου "με κερνά, άρα πρέπει να του κάτσω" ή "με κερνά, άρα είναι γομάρι που με θέλει για το σεξ". Το κέρασμα είναι μια ευγενική πράξη της στιγμής. Ζήστε το χωρίς να περιπλέκετε το μυαλό σας με 42 ερμηνείες του γιατί μπορεί να το κάνει.
Δε νομίζω λοιπόν να είναι "fine by you" γιατί υποτιμάς με τα λόγια σου την άποψη αυτή που μπορεί να έχει κάποιος.

Εσύ που βλέπεις το σεξ σαν απλά μια απόλαυση και τίποτα άλλο (από όσο έχω καταλάβει) ναι, δε χρειάζεται να περιπλέξεις το μυαλό σου. Εγώ (κι ο κάθε ένας) που βλέπω το σεξ πιο ρομαντικά, σκεπτικιστικά, με άλλο νόημα τέλος πάντωω, επίτρεψέ μου να περιπλέξω το μυαλό μου όσο θέλω χωρίς να δέχομαι κριτικές οτι έχω ταμπού κι οτι δεν είμαι σοβαρή.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 00:06, 02-04-10:

Το κέρασμα είναι μια ευγενική πράξη της στιγμής.
μαλιστα τωρα ηρθες στα λογια μου γεωργιε παιδι μου!! ειναι κινηση και πραξη ευγενικη τιποτα αλλο.

οσο για τα προηγουμενα που αναφερεις συμφωνω οτι δεν πρεπει να τα βλεπουμε ετσι γιαυτο και δεν με εκφραζουν σαν αποψεις εμενα προσωπικα.. τι με νοιαζει εμενα στο κατω κατω τι εχει στο μυαλο του ο αλλος. εγω κοιταζω να ειμαι σωστη και απο κει και περα αν ο αλλος πχ. κανει ονειρα θερινης νυχτος χωρις τον ξενοδοχο δεν μπορω να κανω κατι.. απο την αλλη ουτε θα σκεφτω τι θα πει παλι αν τον κερασω εγω..

ενα πραγμα εχω προσεξει.. αμα θελουμε να βρουμε του αλλου ελαττωμα θα βρουμε και απο την πετρα.. πχ. αν κερασε ή οχι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:31, 02-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εσύ που βλέπεις το σεξ σαν απλά μια απόλαυση και τίποτα άλλο (από όσο έχω καταλάβει) ναι, δε χρειάζεται να περιπλέξεις το μυαλό σου.
Να μην βάζετε λόγια που δεν έχω πει, ευχαριστώ!

Το σεξ είναι κατά βάσην απόλαυση. Γιατί άμα δεν ήταν, δεν θα το 'κανες. Είναι κάλυψη σωματικών αναγκών που όλοι έχουμε, άντρες-γυναίκες, άσχετα αν το στερεότυπο είναι "ο άντρας θέλει σεξ, η γυναίκα αίσθημα". Εάν προστεθεί στο σεξ και το ρομάτζο, το πάθος και το αίσθημα, γίνεται έρωτας. Ακόμα καλύτερο απ' το σεξ!
Ωστόσο δεν βρίσκω λόγο να καταδικάσουμε το "απλό" σεξ, που είναι κατά βάσιν διασκέδαση. Ούτε αξιοπρέπεια δεν πουλάμε ούτε τίποτα, υπάρχει έλξη μεταξύ δύο ανθρώπων (τριών, τεσσάρων... ) και τη βγάζουν. Φυσικά, όσα περισσότερα υπάρχουν (ρομάτζο, αίσθημα), τόσο καλύτερα.

Νομίζω ότι έκανα σαφή διαχωρισμό τι είναι το ένα και τι είναι το άλλο. Πουθενά δεν έχω αναφέρει ότι είναι μόνο διασκέδαση.

Τα περί σεξ/αγάπης τα έχουμε αναλύσει σε άλλο θέμα, οπότε ας το λήξουμε εδώ το offtopic.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:39, 02-04-10:

Εγω θα σας προτεινα να συμπεριφερεστε ετσι ακριβως οπως αισθανεστε, σας "βγαινει" τελος παντων, χωρις να "πρεπει" το ενα ή το αλλο, ωστε να γινετε αποδεκτοι, αρεστοι.
Οσοι εχουν καβουρια, ας μην κερνουν, οσοι φοβουνται μην παρεξηγηθουν αποδεχομενοι το κερασμα, ας μην το δεχονται και παει λεγοντας...
Ολοι θα εχουμε στο τελος αυτο που μας αξιζει.

Καλη ανασταση σας ειπα?! Τσου??????

Ε Καλη Ανασταση βρε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 02-04-10 στις 19:41.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:58, 02-04-10:

Και δε πανε στα τσακιδια ... τα λεφτα! Μπροστα στον ερωτα τι αξια εχουν?
Αμα γλυκοκοιταζεται το ζευγαρακι, νομιζετε θα σκεφτει πως, ποτε και ποιος θα πληρωσει?
Αλλα θαχουν στο μυαλο τους!

Ειναι απλως μια πολυ καλη διευκολυνση να περναμε ακομα καλυτερα!

Καλη Ανασταση!!! Ναι!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:44, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αμα γλυκοκοιταζεται το ζευγαρακι, νομιζετε θα σκεφτει πως, ποτε και ποιος θα πληρωσει?
Αλλα θαχουν στο μυαλο τους!
Αυτό ακριβώς.

Δυστυχώς σε πολλά ραντεβού δεν γλυκοκοιτάζεται κανένα ζευγαράκι, γι'αυτό μάλλον το σκέφτονται ορισμένες/οι τόσο πολύ και το θεωρούν κριτήριο ("πλήρωσε; check" "δεν πλήρωσε; X").
Εδώ κολλάει και αυτό που έλεγα σε άλλο θέμα, ότι τελικά το πάθος είναι πιο δυσεύρετο και από την αγάπη και από όλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 03-04-10 στις 09:04. Αιτία: clarification της θέσης μου
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:40, 03-04-10:

Αυτό ακριβώς.

Εδώ κολλάει και αυτό που έλεγα σε άλλο θέμα, ότι τελικά το πάθος είναι πιο δυσεύρετο και από την αγάπη και από όλα.
Δε νομιζω οτι ειναι δυσευρετο, το σπανιο ειναι να εχει διαρκεια οπως εχει η αγαπη...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:12, 03-04-10:

Αυτό ακριβώς.

Δυστυχώς σε πολλά ραντεβού δεν γλυκοκοιτάζεται κανένα ζευγαράκι, γι'αυτό μάλλον το σκέφτονται ορισμένες/οι τόσο πολύ και το θεωρούν κριτήριο ("πλήρωσε; check" "δεν πλήρωσε; X").
Ξερω πως θα βγω εκτος θεματος, ομως νομιζω πως ξερω τι φταιει εδω... Παρακολουθω το θεμα τοσο καιρο και σε μερικα παλια ποστς μου, λεω ''τι λεω??''

Δε φταινε τα κοριτσια, οχι. Ουτε τα αγορακια μας φταινε που αγχωνονται για το πως πρεπει να φερθουν - διοτι ως γνωστον η ψυχη μιας γυναικας ειναι πιο αβυσσος απο αυτη του ανδρα.... αγχωνει η ψυχη της τον ερωτευμενο μας..
Πολλοι ανθρωποι γνωριζονται και περιμενουν να βρουν το κλικ τους, ψαχνουν... και βγαινουν ραντεβου.
Προσπαθουν να ναι σωστοι.
Προσπαθουν να βγαλουν τον καλο εαυτο. Ειτε με το κερασμα, ειτε με τον τροπο που θα μιλησουν ειτε ειτε...

Το ζευγαρι το ερωτευμενο δεν τα κοιτα αυτα... οχι ποτε..
Το ζευγαρι το ερωτευμενο βλεπει χρυσαφι ο ενας στα ματια του αλλου.. Μπορει να ξεχασουν οτι βρισκονται σε μαγαζι οπου θα πρεπει να πληρωσουν.. υλικα.. αγαθα.. ενα τιποτα μπροστα στον ερωτα...

Δε θα μακρυγορησω. Δεν εχω ερωτευτει πολλες φορες στη ζωη μου. Αυτες που ερωτευτηκα... αργησα να καθησω σε μαγαζι. Το παγκακι και η βολτα στο δρομο, σε εναν οποιονδηποτε δρομο ηταν το ραντεβου και το κερασμα και των δυο ενα ομορφο φιλι, με παθος Λιακι(που τοσο πολυ σου αρεσει αυτη η λεξη.. κι εμενα!)...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WalkerYannis
Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O WalkerYannis έγραψε στις 14:25, 03-04-10:

Μήνες παρακολουθώ το θέμα και τώρα αποφάσισα να απαντήσω. Συμφωνώ με το να γίνεται από τον άνδρα το πρώτο κέρασμα. Αυτό όμως μόνον στην περίπτωση που υπάρχει και από τους δύο ειλικρινές ερωτικό ενδιαφέρον. Από εκεί και πέρα, αν δε ζουν μαζί λόγω γάμου ή συμβολαίου συμβιώσεως, ο καθένας πρέπει να πληρώνει τα δικά του. Κάποτε είναι θεμιτό το κέρασμα, αρκεί να γίνεται πότε από τον άνδρα, πότε από τη γυναίκα. Αν βγαίνει κάποια/ος μόνο και μόνο επειδή ο άλλος πληρώνει αυτό είναι ΠΟΡΝΕΙΑ ΠΟΛΙΤΕΛΕΙΑΣ. Δε σας αρέσει ε; Η αλήθεια πονάει. Αν ο άνδρας δεν έχει να πληρώνει πέραν της πρώτης φοράς, ας το κάνει η γυναίκα εφόσον έχει τη δυνατότητα. Όχι να ψάχνετε μια ζωή τον πλούσιο ή τον ψευτοπλούσιο ανοιχτοχέρη. Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση, αυτός που θα πληρώνει πάντα θα έχει και το πάνω χέρι. Δε μπορεί να έχουμε καβούρια στη τσέπη ή τσάντα και να απαιτούμε να έχουμε χειραφέτηση!

Όσον αφορά τους ιππότες: δεν έβγαιναν ραντεβού, αντιθέτως, άρπαζαν την κοπέλα έχοντας σκοτώσει τους δικούς της και κάψει το σπίτι της

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:35, 03-04-10:

Για εμένα, είναι εξαιρετικά σημαντικό, και από το πρώτο ακόμα ραντεβού ο λογαριασμός να είναι μισά- μισά. Κατανοώ οτι το να κερνάει ο άντρας ναι μεν είναι μία ευγενική πράξη της στιγμής, αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα στερεότυπο που πρέπει να ξεπεραστεί. Γιατί μπορεί να είναι μία πολύ μικρή κίνηση, κάτι φαινομενικά ασήμαντο, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, αυτό ξεκινά από τις εποχές που η γυναίκα δεν ήταν χειραφετημένη. Από τη στιγμή λοιπόν που η γυναίκα πλέον είναι ανεξάρτητη, θεωρώ πως είναι μια έμπρακτη ένδειξη σεβασμού αυτής της κατάστασης, από το άλλο φύλο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 16:14, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Για εμένα, είναι εξαιρετικά σημαντικό, και από το πρώτο ακόμα ραντεβού ο λογαριασμός να είναι μισά- μισά. Κατανοώ οτι το να κερνάει ο άντρας ναι μεν είναι μία ευγενική πράξη της στιγμής, αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα στερεότυπο που πρέπει να ξεπεραστεί. Γιατί μπορεί να είναι μία πολύ μικρή κίνηση, κάτι φαινομενικά ασήμαντο, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, αυτό ξεκινά από τις εποχές που η γυναίκα δεν ήταν χειραφετημένη. Από τη στιγμή λοιπόν που η γυναίκα πλέον είναι ανεξάρτητη, θεωρώ πως είναι μια έμπρακτη ένδειξη σεβασμού αυτής της κατάστασης, από το άλλο φύλο.

ο πολυς σεβασμος και η πολλη χειραφετηση μας μαρανε.

βαλτε μου οσα μειον θελετε.
εγω θα σας πω το εξης:

στους αντρες αρεσει να πληρωνουν το λογαριασμο!!!!

παρεπιπτοντως εισαι 16!!! γουατ ωτου γιου νοου αμπουτ λαιφ? με το μπαρδον παντα...

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:40, 03-04-10:

Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιό λόγο οι άνθρωποι μεταβαίνουν από το "συνηθίζεται" στο "πρέπει". Όταν κάτι γίνεται συχνά, ασχέτως αν είναι καλό ή όχι, τελικά φτάνουν να το απαιτούν και να θεωρούν κατακριτέο να μην συμβαίνει (και το έχω παρατηρήσει αυτό σε πάρα πολλά πράγματα, όχι μόνο στο θέμα του κεράσματος).

Όσον αφορά το ότι στους άντρες αρέσει, τότε γιατί σε ενοχλούσε όταν έβγαινες με κάποιον που δεν πλήρωνε; Άστους να το κάνουν, αρκεί όντως να τους αρέσει. Το ότι έφτασες σε σημείο να σε ενοχλεί όταν δεν το κάνουν και να θεωρείς ότι έχουν καβούρια στις τσέπες δεν έχει καμία σχέση με το ότι σε κάποιους αρέσει. Και να σου πώ κάτι; Σε πολύ λιγότερους αρέσει απ'όσους το ισχυρίζονται. Για τους περισσότερους είναι απλά ένα ακόμα πράγμα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν για να μην δυσαρρεστηθεί η πριγκίπισσα και χάσουν το πήδημα. (και για να μην έχουμε πάλι το μπέρδεμα με τις ικανές και τις αναγκαίες συνθήκες, ΟΧΙ δεν εννοώ ότι περιμένουν ότι επειδή κέρασαν θα "τους κάτσεις" -- πώς σιχαίνομαι αυτή την έκφραση btw, υπονοεί ότι το σεξ είναι κάποιο είδος χάρης που κάνουν οι γυναίκες στους άντρες)

Όσον αφορά το ότι η zoitCa είναι 16, στο ίντερνετ βρίσκεσαι, η ηλικία δεν παίζει ρόλο αφού ο καθένας μπορεί να δηλώσει ο,τι θέλει, οπότε είναι μεγάλη ατιμία να κατακρίνεις κάποιον επειδή σου αποκάλυψε κάποια εμπιστευτική πληροφορία για αυτόν, που καμία υποχρέωση δεν είχε να το κάνει. Πληροφορία που απ'ότι βλέπω εσύ δεν είχες το σθένος να αποκαλύψεις, οπότε θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι και 14.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 17:19, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss

εγω θα σας πω το εξης:

παρεπιπτοντως εισαι 16!!! γουατ ωτου γιου νοου αμπουτ λαιφ? με το μπαρδον παντα...
Κρίμα που μια 16χρονη έχει καλύτερο τρόπο σκέψεις από σένα Μάλλον θα φταίει που δεν υποβιβάζει και εκπορνεύει τον εαυτό της γουχου Και για να απαντήσω στα λεγόμενα σου ναι κυρία μου μας αρέσει να πληρώνουμε ΑΛΛΑ... όποτε θέλουμε εμείς όχι κάθε μέρα κάθε φορά και για τα πάντα
Αλλιώς ας μας πείτε ένα μηνιαίο μίσθωμα να μας κόβετε και απόδειξης να γλυτώσουμε και κάναν φόρο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deviance : 03-04-10 στις 17:34.
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 18:08, 03-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Deviance
Κρίμα που μια 16χρονη έχει καλύτερο τρόπο σκέψεις από σένα Μάλλον θα φταίει που δεν υποβιβάζει και εκπορνεύει τον εαυτό της γουχου Και για να απαντήσω στα λεγόμενα σου ναι κυρία μου μας αρέσει να πληρώνουμε ΑΛΛΑ... όποτε θέλουμε εμείς όχι κάθε μέρα κάθε φορά και για τα πάντα
Αλλιώς ας μας πείτε ένα μηνιαίο μίσθωμα να μας κόβετε και απόδειξης να γλυτώσουμε και κάναν φόρο

ρε συ γιατι συνεχιζεις να μου τη λες????????
αφου συμφωνησες μαζι μου???!!!!!!!!!

ευχαριστω για το ταχυτατο και αντικειμενικο συμπερασμα που εβγαλες για μενα.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:52, 03-04-10:

εγω θα σας πω το εξης:

Όντως τους αρέσει, αλλά σκέψου γιατί!!
Γιατί έτσι ικανοποιούν τον εγωισμό τους και δίνουν τροφή στο υποτιθέμενο αντριλίκι να ανθίσει.

Η νέα γενιά ξέρει και έχει άποψη για τα πάντα!

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 19:00, 03-04-10:

ρε συ γιατι συνεχιζεις να μου τη λες????????
αφου συμφωνησες μαζι μου???!!!!!!!!!

ευχαριστω για το ταχυτατο και αντικειμενικο συμπερασμα που εβγαλες για μενα.
Γενικά αναφερόμουν και είχα στον εαυτό μου κάτι άλλο και όχι ακριβώς εσένα απλά φάνηκε έτσι είναι και λίγο αυτό το "αυφο" του ίντερνετ σορρυ συμφορουμιτισα

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:13, 04-04-10:

Εσύ δεν ξέρω πόσο είσαι, όμως εικάζω πως η διαφορά ηλικίας που έχω από εσένα, είναι πολλαπλάσια από τη διαφορά που έχεις εσύ από την Ζωήτκα. Έτσι, πώς θα σου φαινόταν σε κάθε σου ποστ να έπαιρνα ύφος χιλίων καρδιναλίων και να σου έλεγα: Είσαι 43-χ, τι ξέρεις εσύ από ζωή και μιλάς;

Και να ερχόταν ο Μάξιμος και να μου έλεγε: Είσαι μόλις 43 Μαΐων πουλάκι μου, τι ξέρεις από τη ζωή και μιλάς;

Και να ερχόταν ο Νωεύς και να έλεγε του Μάξιμου: Είσαι μόλις 51 μικρέ μου, τι ξέρεις από τη ζωή και μιλάς;

Και να ερχόταν κι η γιαγιά μου και να έλεγε στον Νωέα: Παιδάκι μου, είμαι 85 ετών, τι ξέρεις εσύ και μιλάς, άσε να μιλάω μόνο εγώ!!

Φρόντισε λοιπόν να μην παριστάνεις τη γιαγιά μου εδώ μέσα, γιατί δεν σου πάει καθόλου, να το έχεις υπόψιν σου...

Η νέα γενιά ξέρει και έχει άποψη για τα πάντα!
Ναι, κι αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά της. Είναι χαρακτηριστικό του Ελληναρά το να έχει γνώμη επί παντός επιστητού, ακόμη κι αν δεν έχει την απαιτούμενη για κάτι τέτοιο γνώση, αφού έτσι κι αλλιώς πιστεύει πως τα ξέρει όλα. Λυπάμαι που βλέπω ότι η νέα γενιά αναπαράγει τόσο χαρούμενα και περήφανα το πρότυπο αυτό. Λίγη σεμνότητα δεν θα έβλαπτε την νέα γενιά, όπως και όλες τις υπόλοιπες γενιές...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

oh_majesty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oh_majesty
H oh_majesty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H oh_majesty έγραψε στις 21:31, 05-04-10:

εγω θα σας πω το εξης:

φυσικά τους αρέσει , αλλά όχι κατ' ανάγκην όλα τα λεφτά να έχουν βγει από το δικό τους πορτοφόλι

Αρχική Δημοσίευση από η ίδια με πριν , απλώς ήθελα να τα σχολιάσω ένα-ένα
παρεπιπτοντως εισαι 16!!! γουατ ωτου γιου νοου αμπουτ λαιφ? με το μπαρδον παντα..
.

άι ντοντ αντερστάντ χωρίς το μπαρδόν πάντα . αν έχει βγει ραντεβού και έχει κεραστεί / κεράσει / πληρώσει μισά μισά / πληρώσει όποιος έπαιρνε μεγαλύτερο μισθό / πληρώσει αναλόγως το πιάτο που πήρανε με συντελεστή βαρύτητας αν το πιάτο είχε τρούφα ή αστακό , ποια ηλικία να περιμένει να φτάσει για να το μοιραστεί με την αυτού υψηλομυτότητα μας ;

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 23:46, 07-04-10:

το καλο ειναι ο,τι γινεται να γινεται χωρις να αισθανεται κανεις ασχημα. η συντομη εμπειρια μου ειναι αυτη. καποτε στην πρωτη μου σχεση πληρωνε παντα αυτος αλλα εγω απλα δεν ενιωθα καλα με τον εαυτο μου. ομως ειχε γινει ενα status quo στο οποιο δεν ειχα και την κοινωνικη ικανοτητα να αντιδρασω (ηταν η πρωτη μου σχεση, ημουν κομπλαρισμενη, δεν μπορουσα να μιλησω καλα καλα). αφοτου χωρισαμε παντα προσπαθουσα με οποιον εβγαινα με ταχυτητα και ευθυτητα να δινω γρηγορα τα χρηματα που μου αναλογουσαν στη σερβοτορα για να μην τεθει θεμα. αρκετες φορες πετυχε, αλλα τις προαλλες δεν πετυχε και με μια περιεργη τακτικη () κερασε εκεινος. προσπαθησα να του δωσω τα χρηματα πολλες φορες μετα αλλα δε δεχθηκε και ειπε οτι απλα θελω να σε κερασω, εχεις προβλημα; ε λοιπον προσπαθησα τοσες φορες και ειχαμε τοση οικειοτητα που δεν ενιωθα ασχημα. και το δεχθηκα (για εκεινη τη φορα τουλαχιστον)
το ζητημα παντα ειναι να μην υπαρχουν βολεματα, τιποτα να μη θεωρειται δεδομενο, και ολοι μας ανεξαιρετως να ειμαστε ετοιμοι με ταχυτητητα να πληρωσουμε τους λογαριασμους μας. ετσι, αν προκυψει κατι αλλο θα θεωρηθει τιμη για εμας οπως και πρεπει να ειναι και οχι τιμη πωλησης η υποσχεσης για οτιδηποτε, οπως πολλες φορες ψυχολογικα θεωρειται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ciela : 08-04-10 στις 00:31.
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 00:11, 08-04-10:

πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να νιώθει κάποιος όμορφα όταν πληρώνει πάντα στοιχείωδης λογική να υπάρχει μπαίνει κατευθείαν η υποψία της εκμετάλευσης.
να νιώσεις όμορφα για ένα αυθόρμητο χαμόγελο που εισέπραξες,μια αγκαλιά,ένα βλέμμα καλά θα κάνεις αλλά να νιώσεις όμορφα επειδή την πληρώνεις για να είναι μαζί σου?(επί της ουσίας αυτή είναι η δομή της σχέσης)
δηλαδή πόσα κόμπλεξ πρέπει να κουβαλάς για να ισχύει αυτό και επίσης ακούστηκε ότι θέλω ο άλλος να με κερνάει συνέχεια.
σιγά τα ωά,ποια είσαι δηλαδή?
και αν μόνο έτσι μπορείς να είσαι με κάποιον βάλε αγγελία που να γράφεις το ετήσιο μίσθωμα να ξέρουμε και εμείς αν συμφέρει.
ή να σου κολλάμε και το ΙΚΑ σου.

μα είναι δυνατόν να αποτελούν κριτήρια μιας σχέσης,η βαθειά τσέπη?
πως θα σε πάρει ο άλλος/η σοβαρά με τέτοια συμπεριφορά?

δεν λέω να επικροτούμε τη μιζέρια,στην τελική για τους ανθρώπους που αγαπάς δεν υπολογίζεις χρήματα αλλά όχι και να τα απαιτείς λες και ο άλλος έχει κανένα πηγάδι με πετρέλαιο σπίτι του και εσύ είσαι γλάστρα του που θέλει πότισμα συνέχεια,μην τρελαθούμε εντελώς.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:22, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros
αλλά να νιώσεις όμορφα επειδή την πληρώνεις για να είναι μαζί σου?(επί της ουσίας αυτή είναι η δομή της σχέσης)
δηλαδή πόσα κόμπλεξ πρέπει να κουβαλάς για να ισχύει αυτό και επίσης ακούστηκε ότι θέλω ο άλλος να με κερνάει συνέχεια.
σιγά τα ωά,ποια είσαι δηλαδή?
και αν μόνο έτσι μπορείς να είσαι με κάποιον βάλε αγγελία που να γράφεις το ετήσιο μίσθωμα να ξέρουμε και εμείς αν συμφέρει.
ή να σου κολλάμε και το ΙΚΑ σου.
Γουαου...
Εγω κερνουσα, κερναω και θα κερναω αδιακριτως, οταν η τσεπη δεν ειναι αδεια...
Αρα, ποσα και τι ειδους κομπλεξ κουβαλαω γιατρε μου εκτος του οτι κατ εσενα πληρωνω για την παρεα των αλλων, τους κολλαω ΙΚΑ κ.ο.κ?

μα είναι δυνατόν να αποτελούν κριτήρια μιας σχέσης,η βαθειά τσέπη?

πως θα σε πάρει ο άλλος/η σοβαρά με τέτοια συμπεριφορά?
δεν λέω να επικροτούμε τη μιζέρια,στην τελική για τους ανθρώπους που αγαπάς δεν υπολογίζεις χρήματα αλλά όχι και να τα απαιτείς λες και ο άλλος έχει κανένα πηγάδι με πετρέλαιο σπίτι του και εσύ είσαι γλάστρα του που θέλει πότισμα συνέχεια,μην τρελαθούμε εντελώς.

Αμ δυνατον δεν ειναι, αλλα γουελκαμ του ριαλιτι...ιτ χαππενς ντιαρ! Του μπαντ, αλλα...οντως...μην τρελλαθεις!

Καλημερα σας!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 08:29, 08-04-10:

Εγω κερνουσα, κερναω και θα κερναω αδιακριτως
με αφορμη την φραση της νεραιδουλας και μιας και συζηταμε τοσο καιρο για το γεγονος οτι πληρωνουν οι αντρες τους λογαριασμους πως και δεν ειδαμε και την αλλη οψη? δηλ. υπηρξε καποιος/α που να ειναι σε σχεση και να πληρωνει παντα ή σχεδον παντα η κοπελα? να γινεται το αντιστροφο απο οτι συζηταμε?

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:00, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Γεροντοκόρη είπαμε ;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 352 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 12:33, 08-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
[font=Verdana]

Γουαου...
Εγω κερνουσα, κερναω και θα κερναω αδιακριτως, οταν η τσεπη δεν ειναι αδεια...
Αρα, ποσα και τι ειδους κομπλεξ κουβαλαω γιατρε μου εκτος του οτι κατ εσενα πληρωνω για την παρεα των αλλων, τους κολλαω ΙΚΑ κ.ο.κ?

Αμ δυνατον δεν ειναι, αλλα γουελκαμ του ριαλιτι...ιτ χαππενς ντιαρ! Του μπαντ, αλλα...οντως...μην τρελλαθεις!

Καλημερα σας!

αν πληρώνεις γιατί σου τη βάρεσε έχει καλώς,αλλά αν βγαίνουμε και ξέρω από πριν ότι ο κόσμος να χαλάσει θα πληρώσεις εσύ,και ο κάθε εσύ δεν το συγκεκριμενοποιώ,τότε κάτι πάει πολύ λάθος.
και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω,αλλά πραγματικά για να καταλάβω,αυτό το αδιακρίτως πως δικαιολογείτε?

επίσης το ότι συμβαίνει δεν σημαίνει ότι πρέπει να το επικροτούμε ή να το δεχόμαστε αγγόγυστα τα κακώς κείμενα πρέπει να τα διορθώνουμε κατ'εμέ

το ότι έκανες κριτική σε ένα λογοτεχνικό σχήμα που χρησημοποίησα για να γίνω πιο παραστατικός και όχι στην ουσία δεν το σχολιάζω..

καλή μας όρεξη(είναι μεσημεράκι γαρ)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:55, 08-04-10:

αν πληρώνεις γιατί σου τη βάρεσε έχει καλώς,αλλά αν βγαίνουμε και ξέρω από πριν ότι ο κόσμος να χαλάσει θα πληρώσεις εσύ,και ο κάθε εσύ δεν το συγκεκριμενοποιώ,τότε κάτι πάει πολύ λάθος.
και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω,αλλά πραγματικά για να καταλάβω,αυτό το αδιακρίτως πως δικαιολογείτε?

επίσης το ότι συμβαίνει δεν σημαίνει ότι πρέπει να το επικροτούμε ή να το δεχόμαστε αγγόγυστα τα κακώς κείμενα πρέπει να τα διορθώνουμε κατ'εμέ

το ότι έκανες κριτική σε ένα λογοτεχνικό σχήμα που χρησημοποίησα για να γίνω πιο παραστατικός και όχι στην ουσία δεν το σχολιάζω..

καλή μας όρεξη(είναι μεσημεράκι γαρ
)

Δε σου τη βαραει, εχεις τη διαθεση να το κανεις και αυτο ηταν...
Ποτε δεν ανεφερα πως γινεται παντα και ειναι προεξοφλημενο...
Δεν προσβαλλομαι, νοου γουορις...με το "αδιακριτως" εννοω πως εαν εχω διαθεση να κερασω δε θα ξεχωρισω εαν προκειται για συγγενη, φιλο ή συντροφο.
Κατα τριτον σε ποιο λογοτεχνικο σχημα αναφερεσαι που τοσο κακομεταχειριστηκα και μαλιστα δεν ασχοληθηκα με την ουσια αυτων που ειπες?

Καλη ορεξη, δε λες τιποτα!

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O kritikaros έγραψε στις 00:48, 12-04-10:

οπότε συμφωνούμε,άλλο το συνέχεια άλλο το όποτε μου'ρθει να το κάνω,ίσως το κατάλαβα λάθος εξ αρχής το όλο θέμα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:07, 12-04-10:

οπότε συμφωνούμε,άλλο το συνέχεια άλλο το όποτε μου'ρθει να το κάνω,ίσως το κατάλαβα λάθος εξ αρχής το όλο θέμα
Ειχα την εντυπωση πως ειναι σαφες το οτι δε γινεται βασει προγραμματος (οσον αφορα σε μενα τουλαχιστον)...
Για μενα δεν ειναι μια κινηση που πρεπει να γινει, αλλα επειδη το νοιωθουμε τη δεδομενη στιγμη/-ες για τους χ,ψ λογους...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:16, 12-04-10:

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι νιώθεις όταν κερνάς τον άλλον ή όταν κερνιέσαι. Εφόσον την άλλη φορά θα νιώσει υποχρεωμένος να κεράσει αυτός και το αντίστροφο, what is the point? Αν θες να ευχαριστήσεις τον άλλον πάρτου ένα δωράκι. Πραγματικά εμένα όταν κάποιος θέλει να με κεράσει απλά με φέρνει σε δύσκολη θέση.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:30, 12-04-10:

Πραγματικά εμένα όταν κάποιος θέλει να με κεράσει απλά με φέρνει σε δύσκολη θέση.
βρε καλο μου, αφηνε τον αλλο να εκφραζεται οπως θελει. πες οτι βγαινουμε εγω και συ για καφε και ερχεται ο λογαριασμος και τον πληρωνω εγω τι θα γινει? θα νιωθεις ασχημα και γω θα νιωθω ασχημα που ενιωσες εσυ ασχημα ?

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:41, 12-04-10:

βρε καλο μου, αφηνε τον αλλο να εκφραζεται οπως θελει. πες οτι βγαινουμε εγω και συ για καφε και ερχεται ο λογαριασμος και τον πληρωνω εγω τι θα γινει? θα νιωθεις ασχημα και γω θα νιωθω ασχημα που ενιωσες εσυ ασχημα ?
Θα με βάλεις στη διαδικασία να θυμάμαι οτι την άλλη φορά πρέπει να πληρώσω εγώ. Δε με κάνεις να νιώθω καλά, απλά μου προσθέτεις μια υποχρέωση.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:46, 12-04-10:

Θα με βάλεις στη διαδικασία να θυμάμαι οτι την άλλη φορά πρέπει να πληρώσω εγώ. Δε με κάνεις να νιώθω καλά, απλά μου προσθέτεις μια υποχρέωση.
μα δεν παει ετσι... δεν ειναι υποχρεωση ουτε δικη μου ουτε δικη σου. αυτο το πραγμα το κανει καποιος γιατι το θελει οχι γιατι ειναι υποχρεωμενος ή γιατι πρεπει. μην το βλεπεις ετσι...
και αμα ερθω και σε κερασω κανονισε να μην δεκτεις και θα δεις

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:47, 12-04-10:

δηλαδή όποιος σου κάνει ένα δωράκι, έτσι επειδή σε σκέφτηκε και του ήρθε, σου δημιουργεί την υποχρέωση να του πάρεις μετά κι εσύ κάτι;
όχι ρε συ... το κέρασμα είναι δωράκι... μικρό καθημερινό, χωρίς λόγο, χωρίς ουσία... απλά έχω και θέλω και το κάνω
Σιγά το φοβερό πράγμα
Πολύ κακό για το τίποτα

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:51, 12-04-10:

μα δεν παει ετσι... δεν ειναι υποχρεωση ουτε δικη μου ουτε δικη σου. αυτο το πραγμα το κανει καποιος γιατι το θελει οχι γιατι ειναι υποχρεωμενος ή γιατι πρεπει. μην το βλεπεις ετσι...
και αμα ερθω και σε κερασω κανονισε να μην δεκτεις και θα δεις
Και ρωτάω, τι ευχαρίστηση παίρνεις εσύ από το να με κεράσεις;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:54, 12-04-10:

την απλη ευχαριστηση οτι βγηκα με μια φιλη μου περασαμε καλα, μιλησαμε, γελασαμε, τα ειπαμε και χωρις σκεψη γιατι εμενα μου ρχεται αφθορμητα αυτο, θα κερασω. εμενα μου βγαινει ετσι, δεν σκεφτομαι κατι.
δεν το ξερεις οτι οταν δινεις η ευχαριστηση ειναι μεγαλυτερη απο του να παιρνεις?

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:25, 12-04-10:

Τι διαφορά έχει από το "καθώς ερχόμουν να σε δω είδα αυτές τις ωραίες φρέζες και στις πήρα"? Σημαίνει ότι την άλλη φορά θα έρθεις εσύ με ανεμώνες?

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:04, 12-04-10:

με αφορμη την φραση της νεραιδουλας και μιας και συζηταμε τοσο καιρο για το γεγονος οτι πληρωνουν οι αντρες τους λογαριασμους πως και δεν ειδαμε και την αλλη οψη? δηλ. υπηρξε καποιος/α που να ειναι σε σχεση και να πληρωνει παντα ή σχεδον παντα η κοπελα? να γινεται το αντιστροφο απο οτι συζηταμε?
Nαι γίνεται....
Και είναι φυσιολογικό...
Εννοώ ότι στις σχέσεις που έχεις περάσει από τα πρώτα ραντεβού και τα κεράσματα, από ένα σημείο κερνάνε και οι δύο...
Όταν π.χ. έχω όρεξη για ποτό, φαγητό κλπ αλλά το ταμείο του δικού μου είναι μείον εννοείται ότι θα τα πληρώσω όλα εγώ...
Το ίδιο ισχύει και για τον άντρα μου...
Όταν έχουμε λεφτά και οι δύο τσακωνόμαστε ποιος θα πληρώσει (παλιές καλές εποχής προ κρίσης ).

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:29, 12-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Τι διαφορά έχει από το "καθώς ερχόμουν να σε δω είδα αυτές τις ωραίες φρέζες και στις πήρα"? Σημαίνει ότι την άλλη φορά θα έρθεις εσύ με ανεμώνες?
Η διαφορά είναι οτι όταν με κερνάς τον καφέ πληρώνεις μπροστά μου Χ ποσό κι αυτό με κάνει να αισθάνομαι άβολα, πληρώνεις εν ψυχρώ για μένα. Αν όμως δεις λουλούδια στο δρόμο και με σκεφτείς και μου τα φέρεις θα είναι όμορφο και δε θα νιώσω άβολα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:46, 12-04-10:

Η διαφορά είναι οτι όταν με κερνάς τον καφέ πληρώνεις μπροστά μου Χ ποσό κι αυτό με κάνει να αισθάνομαι άβολα, πληρώνεις εν ψυχρώ για μένα. Αν όμως δεις λουλούδια στο δρόμο και με σκεφτείς και μου τα φέρεις θα είναι όμορφο και δε θα νιώσω άβολα.
θα μπορούσε δηλαδή να πληρώνει εν θερμώ;
Βρε συ, συγγνώμη κι όλας, δεν γνωριζόμαστε και σίγουρα βγάζω λάθος συμπεράσματα αλλά μήπως δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στο χρήμα;
Ενας καφές είναι... ένα ποτό... ένα φαγητό, ένα σινεμά... δεν είναι η κληρονομιά του Ωνάση

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:58, 12-04-10:

παντα το δωρο-αντικειμενο ειναι πιο ανετα δεκτο ,απο οτι τα σκετα λεφτα ,που μπορει να προσβαλουν κλπ..

Παράθεση

Ουτιδανός (Shizoid)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ουτιδανός
Ο Shizoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Ουτιδανός are you staring at me? έγραψε στις 21:25, 12-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εγω αναρωτιεμαι για το ποσο αφελης μπορει να ειναι καποιος που σκεφτεται πως επειδη με κερασε ενα και δυο και τρια φαγητα/ποτα, σημαινει οτι θα με γ@μησει κιολας...
Ελα Δια και Αθηνα κι ολο το Δωδεκαθεο μαζι.
Δλδ εσυ αλλου τρως αλλου πινεις κι αλλου πας και το δινεις; Με το μπαρδον δηλαδη αλλα αν δεν γουσταρεις καποιανου να του κατσεις, τι θελεις και βγενεις μαζι του και μια και δυο φορες και τον αφηνεις να σε κερναει σε ολες; κοροιδια δεν ειναι αυτο, αφου λεγατε πως στο ερωτικο ραντεβου πας επειδη κι εσυ γουσταρεις, αλλιως δεν πας;

PS: Μ' αρεσει το δωδεκαθεο, φορανε πολυ σικ χλαμυδες κι απο κατω τιποτα.. Μετα την τελετη ακολουθει συμποσιο με οργιο...

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
τα πάντα μπορώ να παραβλέψει ένας άντρας (συμπεριλαμβανομένου και εμού) σε μια γυναίκα, εκτός από την ασχήμια
Μπα μη το λες φιλε αυτο. εγω ειχα καποτε μια γκομενα που ηταν τοσο ασκημη που μου οταν με καλουσανε οι φιλοι μου λεγανε "μπορεις να φερεις μαζι και το πιθηκακι σου". Μας κερνουσαν και μπανανες στο δρομο οι γυφτοι. Θα μου πεις, γιατι την ειχες ρε βλαμενε; Ε, ηταν η μονη που δεν απαιτουσε να την κερασω και μου καθοτανε τσαμπα...

Ναι δεν ρώτησα τι εννοεί, ρώτησα από που προκύπτει αυτό και γιατί.
Πόσα κιλά κόμπλεξ δηλαδή κουβαλάνε άντρες που θεωρούν ότι ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται ότι πληρώνουν ακόμη κι αν τα χρήματα είναι από κοινό ταμείο; Μην τους υποτιμήσει ο σερβιτόρος; WTF?
Σιγα μην αφησω εγω το κοινο ταμειο σε χερια γυναικας, να μου τρεχει στις αισθητικιες και στα κομωτηρια και να τρωμε στο τελος του μηνα τα ποδια μας. Ρε δε σφαξανε...

Αρχική Δημοσίευση από gademis
πολλές απορρίπτουν οποιαδήποτε ρομαντική συνέχεια αν δεν γίνει κίνηση για κέρασμα, ενώ συμφωνούν μαζί σου οτι το γεγονός οτι τις κέρασε κάποιος δεν του δίνει δικαιώματα.
Δηλαδη χωρις κερδος κερατα που λενε. Και θα πληρωσεις και με το γιαννουκο στο χερι θα μεινεις. Κατι με αναγκαιες συνθηκες μασαγαν εκει χαμου, που πα να πει εχουν κανει την τρακα επιστημη...

Μάλιστα σε μία απ αυτές τις συζητήσεις καταλήξαμε να τσακωνόμαστε αν το σωστό είναι "φαλλοκράτησσα" η "φαλλοκράτειρα"
Ας τον κραταει ρε παιδι μου κι ας τη λενε οπως θελουν, εκει θα τα χαλασουμε;

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Η διαφορα του Ετιναξε την ανθισμενη αμυγδαλια με τα χερακια της (Γεωργιος "κι αμα δε χυνεις" Δροσινης), με το "Εμεινα μονη σαν ανεμωνη" (Γεωργια "δεσποινις ετων πενηντα" Βασιλειαδου)...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:55, 12-04-10:

[offtopic]νιώθω πολύ από άλλο πλανήτη σε αυτό το thread.
όλη αυτή η συζήτηση και ανάλυση για
Αρχική Δημοσίευση από Κουε, welcome (finally!) back :)
Ενας καφές είναι... ένα ποτό... ένα φαγητό, ένα σινεμά... δεν είναι η κληρονομιά του Ωνάση
?
[/οfftopic]

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BLUE SEA, Johnny15, methexys, paper_, αργυρός, Ευάκι23

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους