Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,465 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,796 μηνύματα σε 92,671 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 667 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 23:26, 04-07-11:

Ποια παγιδα μωρε τι λετε? Γιαννουτα πες την αποψη σου ξεκαθαρα και μετα θα σου δωσω τα επιχειρηματα που θελεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,585 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:26, 04-07-11:

ο άντρας πρέπει να πληρώνει κατα βάση. Μισά μισά η ο καθένας τα δικά του είναι καλός τρόπος για φίλους όχι όμως για σχέση. Εκεί η λεπτομέρεια μετράει και το να μη πληρώνει κάποιος για την κοπέλα του το θεωρώ μεγάλο σφάλμα και απο ηθική πλευράς αλλα και απο στρατηγικη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 23:27, 04-07-11:

Ποια παγιδα μωρε???? Γιαννουτα πες λιγο ξεκαθαρα την αποψη σου, δε πιστευεις αυτες τις μπουρδες. Τι πιστευεις , τι θελεις πες μας λιγο... και μετα θα σου δωσουμε επιχειρηματα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 23:57, 04-07-11:

Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις την θεση μου.Αλλα τεσπα

Εγω συμφωνω με την ισοτητα των δυο φυλλων και απεχθανομαι παλιες αντιληψεις περασμενων αιωνων.Παρολο που με συμφερει επειδη ειμαι αντρας αλλα δεν μπορω και αλλιως αφου ερχετε σε συγκρουση με την ιδεολογια μου οτι ολοι ανθρωποι ειμαστε

Ετσι λοιπον θεωρω την μεγιστη βλακεια να θεωρειτε απο καποιους δεδομενο το γεγονος να πληρωνει ο αντρας στα ραντεβου.Γιατι δεν μπορω να καταλαβω?Μια λογικη εξηγηση δεν εχω ακουσει για αυτο το πραγμα.Γιατι να μην πληρωσει η γυναικα δηλαδη?Ισοτητα δεν θελουμε?Ε τοτε ισοτητα σε ολα.Τι αντρας,τι γυναικα,ισοτητα εχουμε,το ιδιο ειναι.Τα ιδια ισχυουν και στο πρωτο ραντεβου.

Μην με πεις για αντρικο εγωισμο.Καταρχην στην προκειμενη περιπτωση,αν δεν κανω λαθος γιατι δεν ξερω και ακριβως τη σημαινει η λεξη αντρικος εγωισμος θα θεωρουταν να μην πληρωσει ο αντρας για να κοιταξει την παρτη του και την τσεπη του.Ισως κανω λαθος εδω.Παρολαυτα ο εγωισμος ενος ανθρωπου δεν φεναιτε απο τετοια χαζα διλληματα.Επισης αν ενας πιστευει οπως εγω σε καποιες αλλες αντιληψεις και ενεργω οπως ειπα παραπανω αυτο σημαινει οτι δεν εχω αντρικο εγωισμο?Ε οκ ετσι οπως το θετετε ας μην εχω κιολας.Ουτε που με ενδιαφερει τετοιος εγωισμος

Για να καταληξω.Φυσικα και θα πληρωσω τα ραντεβου.Αλλα θα το κανω χωρις να διακατεχομαι απο κομπλεξ και στερεοτυπες αντιληψεις.Θα το κανω γιατι ετσι θα αισθανομαι εκεινη την στιγμη,ετσι θα προκυψει.Τωρα αμα ειναι και στο πρωτο ραντεβου,ετσι ετυχε και εγινε.Το θεμα ειναι οτι δεν θα εχω προκαθορισμενα απο πριν οτι θα πληρωσω η δεν θα πληρωσω το ραντεβου εγω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 00:32, 05-07-11:

Δε θα ελεγα οτι ειναι αντιληψη περασμενου αιωνα... Εβγαιναν οι γυναικες εξω συστηματικα τον περασμενο αιωνα? Μπα.... Χαιρομαι που ενας αντρας συμφωνει με την ισοτητα. Αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι δεν υπαρχει. Δε την βλεπω πουθενα. Απλα την χρησιμοποιει ο καθενας οπως τον βολευει. Ολοι ανθρωποι ειμαστε συμφωνω, αλλα διαφορετικοι. Ο αντρας ειναι αντρας και η γυναικα γυναικα. Ουτε ο αντρας ειναι ο ταμιας, ουτε η γυναικα καθαριστρια. Αλλα πως εχει το πραγμα?
Δες μια καθημερινη οικογενεια. Αντρας και γυναικα δεν ειναι το ιδιο οπως και να το κανουμε. Ειναι ανθρωποι αλλα διαφορετικου φυλου. Εκ φυσεως εχουν διαφορετικους ρολους. Ισους.
Γιατι να κερασεις τη γυναικα? Για λογους σαβουαρ βιβρ! κοψε ενα λουλουδι απο ενα κηπο τζαμπα και προσφερε της το, δεν ειναι αναγκη το κερασμα να ειναι χρηματικο. Ο αντρας με αυτο τον τροπο δηλωνει οτι μπορει να ''φροντισει'' τη γυναικα του. Ακουγεται γελοιο με το κερασμα ενος καφε, αλλα φταιει το συστημα της καφετεριας τεσπα, καταλαβες τι θελω να πω με το κερασμα, δεν ειναι αναγκη να ειναι χρηματικο...........
Δεν ειναι απο αντρικο εγωισμο. Και η γυναικα κανει διαφορα για να γοητευσει εναν αντρα, για να του δειξει πως μπορει να τον φροντιζει. Ετσι εχει το θεμα. Θα πληρωσει και η γυναικα τις πιτσες ή τα ποτα δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας. Ειναι θεμα ''ερωτικου παιχνιδιου''......

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:36, 05-07-11:

Διαβασα την αναζοπυρωση του θεματος (2-3 σελιδες) και εχω μια πολυ συντομη και μια "στα επιμερους" απαντηση. Η συντομη :

Καιαι...πάμε...

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
Δεν ειμαστε για καποια πραγματα απο τη φυση μας. Και το κερασμα που κολλαει???? Κολλαει απο πολιτισμικα προτυπα. Η γυναικα μαγειρευει, ο αντρας κανει τα κηπουρικα και κερναει! Αντιστρεφονται οι ρολοι ενιοτε αλλα ετσι εχουν. Αν δεν εχουν ετσι τοτε όσες κοπελες διαφωνησαν αυριο μεθαυριο ή αν ειναι παντρεμενες ας πουν στο συζυγο ότι θα μαγειρευει μια ο ενας μια ο αλλος εξισου και οι υπολοιπες ''γυναικειες ''δουλειες. Μετα κοριτσια μιληστε μου!!!!! Οχι μονο στα λογια! Καλημερα!
Σε ξεθαψαν απο το 1950? Τοτε ισχυαν αυτα σαν δογμα. Το κερασμα δε μας ειπες που κολλαει. Πεταξες ενα "πολιτισμικα προτυπα", που αμφιβαλλω αν μπορεις να αναλυσεις. Αλλα please, do try..

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Με πάσα ειλικρίνεια, (δεν θα υποστηρίξω την αρεστή άποψη-δεν το συνηθίζω-) θα πω απλά την αλήθεια μου..Ιsi, δεν κάνω καν κίνηση να πληρώσω (ναι, τόσο μα τόσο γαΪδούρα και αναξιοπρεπής!)...
...
Και να σου πω γιατί δεν κάνω πλέον κίνηση;;Το θεωρώ υποκριτικό να κάνω, αφού πολύ απλά δεν θα το εννοώ...
...
Βέβαια, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή , ούσα άνεργη, και να είχα τη διάθεση , αδυνατώ εκ των πραγμάτων να πληρώσω, οπότε το πορτοφόλι μου μάλλον έρχεται να συμμαχήσει με τις... αντιφεμινιστικές μου, παρωχημένες απόψεις...
Στην αρχη λες οτι δε το κανεις γενικοτερα επειδη δε το εννοεις.Ασχετως αν εισαι ανεργη. Επειτα λες οτι κι αν ΔΕΝ ησουν ανεργη, παλι δε θα πληρωνες, κ θα το εκανες μονο αν ειχες διαθεση.

Πιο κατω ομως, "αδυνατεις να καταλαβεις γιατι καποιος να μην πληρωσει ενω μπορει".

Οπως λεει κι ο Τσάκωνας : Κλασσικη περιπτωση βλάβης!
Τα δικα μου δικά μου, και τα δικα σου δικά μου. Τοσο απλα και...βολικα! Παλι καλα που αν εχεις εσυ κ ο αλλος οχι, θα πληρωσεις. Ψυχάρα εισαι βρε! Θα σου δωσω και βραβειο φιλανθρωπιας.

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Τόσο απλά και ...στερεοτυπικά! Ούτε δώρα θέλω να μου κάνει, ούτε να μου τα σκάει σε οτιδήποτε, ρούχα ή δεν ξέρω και εγώ τί, αλλά το ξενοδοχείο, τους καφέδες και τα φαγητά, αν έχει την ευγενή καλοσύνη και θέληση, ας τα πληρώσει..Κανείς δεν υποχρεώνει κανένα! Αν πάλι δεν γουστάρει, ας βρει μια φεμινίστρια του ¨μισά-μισά¨ και πάλι οκ θα'μαι και θα είναι και εκείνος...
Το τζαμπα, αφενος τελειωσε, κ αφεταιρου, δε το εκτιμά και κανενας. Αρα, δεν παιζει καλοσυνη κλπ. Παιζει μονο αν εχεις (πρωτο) και αν εισαι δικαιος και οχι παρτάκιας. End of story.

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
marina289, δεν μου αρέσει να βαθμολογώ, δεν είμαι καθηγήτρια, για αυτό δε θα σου βάλω τη λεγόμενη θετική ψήφο. Σου λέω, όμως, εδώ, ότι με βρίσκει σύμφωνη ο τρόπος που μίλησες. Δε θα το αναλύσω περισσότερο γιατί πιστεύω πως πρόκειται για μια συγκεκριμένη κοσμοθεωρία, που αν κάποιος δεν την έχει, αδυνατεί να (μας) καταλάβει.
Σιγα μην ειναι και θεωρια Μ για υπερχορδές και παράλληλα σύμπαντα. Άραξε. Δε σκεφτηκατε κατι συνταρακτικο, ουτε υπαρχει προβλημα να σας καταλαβει κανενας. Μια χαρα καταλαβαινουμε, απλά δε συμφωνουμε ολοι...

Εχετε καθολου σκεφτει οτι αυτο το "να πληρωνει καποιες εξοδους στα πλαισια του ρολου του στην σχεση" κλπ, το οποιο, οκ δεν ειναι κατι κουφο, αν ετσι λειτουργειτε, ....εχτε σκεφτει οτι αυτο μπορει να ειναι απλα τροπος ανατροφης, και οχι κατι απο τη φυση ; Κι αν ναι, τοτε γιατι το εκμεταλευεστε, αντι να ειστε σωστες ; Για να αντιδρασει κ ο αντρας αντιστοιχα και μετα οι μεν να λενε "δεν υπαρχουν ιπποτες" και οι δε " χαλασαν οι γυναικες" ;

We are still monkeys.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 04:14, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Εχετε καθολου σκεφτει οτι αυτο το "να πληρωνει καποιες εξοδους στα πλαισια του ρολου του στην σχεση" κλπ, το οποιο, οκ δεν ειναι κατι κουφο, αν ετσι λειτουργειτε, ....εχτε σκεφτει οτι αυτο μπορει να ειναι απλα τροπος ανατροφης, και οχι κατι απο τη φυση ; Κι αν ναι, τοτε γιατι το εκμεταλευεστε, αντι να ειστε σωστες ; Για να αντιδρασει κ ο αντρας αντιστοιχα και μετα οι μεν .....
Λόρι, σε φαντάζομαι (μη ξεχνιόμαστε) να....αναλύεις στη γκόμενα τα πως και τα γιατί όρθιος στην reception, κάνοντας την (μισοτελειωμένη) κίνηση να βγάλεις την πορτοφόλα......

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 05-07-11 στις 04:27. Αιτία: .....και τα καβούρια να σου δαγκώνουν το χέρι!!!!!!!!!!!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:57, 05-07-11:

Για λογους σαβουαρ βιβρ! κοψε ενα λουλουδι απο ενα κηπο τζαμπα και προσφερε της το, δεν ειναι αναγκη το κερασμα να ειναι χρηματικο. Ο αντρας με αυτο τον τροπο δηλωνει οτι μπορει να ''φροντισει'' τη γυναικα του.
α,μπραβο..
αντι να δωσει λεφτα και να παρει λουλουδια απο ενα ανθοπωλειο πχ..
πολυ ανωτερο ειναι να τα μαζεψει απο ενα βουνο

και φιλε Γιωργο,,αν το μονο που μας χωριζει απο τα θηλυκα ειναι το εργαλειο μας,,τοτε ας το κοψω να τους κολλησω χειρουργικα,,
αλλα ανδρες δεν γινονται..

τα δυο φυλα ξεχωριζουν κυριως απο το μυαλο

αλλο ανδρας αλλο γυναικα,,αλλο dna εχουμε..
και τοοσεεες διαφορες,,που ουτε καν φανταζομαστε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 05-07-11 στις 09:30.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:28, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από lady31ath
πρωτο ραντεβου.... σε αυτο προτεινω να πληρωσω εγω το λογαριασμο. Εαν ο αντρας δεν το δεχτει δειχνει οτι εχει καποιο εγωισμο....κατι το οποιο μου αρεσει...και οτι ντρεπεται να πληρωσω εγω σαν γυναικα.....και αυτο μου αρεσει....Εν το δεχτει δεν βγαινω ξανα μαζι του γιατι τον θεωρω απλα ανοητο....και με κακους τροπους....και πιθανον τσιγκουνη οπως λεει μια φιλη μου...ιδιως εαν εχει προτεινει εκεινος το πρωτο ραντεβου.....
Αυτό στο bold που λες το θεωρείς καλό δηλαδή;

Θέτεις λοιπόν τη βάση μιας πιθανής σχέσης στο ψέμα, σε ένα φτηνό κόλπο. Μπορώ να φανταστώ πού θα καταλήξει αυτή η σχέση... Ψέματα κι υποκρισία. Αυτά που μισώ.

Προσωπικά θέλω να πληρώνω τα δικά μου όχι από φεμινισμό (που θεωρώ πως έχει καταστρέψει τις γυναίκες) αλλά γιατί δε χρειάζομαι χορηγούς. Δουλεύω από τα 19 μου κι έχω δικά μου χρήματα, δεν περιμένω κάποιον άντρα να με ζει ούτε να με ταίζει. Στο πρώτο ραντεβού δε θα αφήσω κάποιον να κεράσει, παρά μόνο αν νιώσω οτι το θέλει πραγματικά και δεν το κάνει από υποχρέωση, και σίγουρα θα υποσχεθώ οτι θα κεράσω την επόμενη φορά και θα το κάνω. Στη σχέση που έχω τώρα έχουμε ένα πολύ καλό σύστημα (που ευτυχώς σκεφτήκαμε νωρίς και δεν ασχοληθήκαμε πολύ με το ποιος θα πληρώνει): έχουμε ένα κοινό νομισματικό ταμείο (που το λέμε έτσι κατά το διεθνές νομισματικό ταμείο ), ένα κοινό πορτοφόλι που καταθέτουμε κι οι δυο τα ίδια χρήματα όταν αδειάζει, και πληρώνουμε τα πάντα από κει. Με αυτόν τον τρόπο είμαι περήφανη οτι ποτέ ο φίλος μου δεν με έχει πληρώσει και ποτέ δε θα γυρίσει να μου πει οτι είναι ο χορηγός μου. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορούμε να κάνουμε δώρα ο ένας στον άλλον. Και επαναλαμβάνω οτι δεν το κάνω από φεμινισμό ή ισότητα (ίσα ίσα, είμαι πολύ συντηρητική κι ανατολίτισσα σε θέματα σχέσεων) αλλά γιατί με αυτόν τον τρόπο νιώθω οτι κανείς δε με φορτώνεται για να απολαύσει την παρέα μου, κάτι που με παραπέμπει μόνο σε συνοδό πολυτελείας κι όχι σχέση. Αυτό που σιχαίνομαι σε μια γυναίκα είναι η πουτανιά, και το να σε πληρώνει ο άλλος για να του χαρίσεις την πολύτιμη συντροφιά σου το θεωρώ ύψιστη πουτανιά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:09, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Κανονικά οι άντρες πρέπει να πληρώνουν τα πάντα, αν τους φέρονται καλά οι γυναίκες τους φυσικά. Είναι θέμα σαβουάρ βιβρ.
Το "σαβουάρ βιβρ" αλλάζει μέσα στον χρόνο, ανάλογα με τις ανάγκες της εποχής.

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Χαίρομαι που βλέπω πάντως να υπάρχει μια γυναίκα που- κρίνοντας από όσα είπες- δεν κάνει τον φεμινισμό σημαία, αλλά ακολουθεί τη γυναικεία φύση της σε συνάρτηση με την αντρική με έναν , κατ' εμέ φυσιολογικό τρόπο. Αυτό που είπες, ούτε δώρα ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά, όταν σε συνοδεύει ο άλλος ως "γκόμενος" καλό , όμορφο, είναι να πληρώνει εκε'ινος- με την προϋπόθεση πως δεν έχει οικονομικό πρόβλημα.
Η γυναικεία φύση δηλαδή είναι "αφήνω το παλικάρι να πληρώσει"; Επειδή είμαι γυναίκα και του κάνω την χάρη να με συνοδεύει;

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Οι άντρες πάντα στήριζαν τις γυναίκες τους, δεν ήταν call girls παλιά οι γυναίκες.
Το θέμα είναι ότι τώρα δεν υπάρχει ανάγκη να τις στηρίζουν, αφού και οι γυναίκες δουλεύουν. Εννοείται βέβαια ότι μπορούν και πρέπει να τις στηρίξουν με άλλους τρόπους (εννοώ συναισθηματικούς, όχι οικονομικούς).

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Κατα δευτερον,δεν ξερουμε αν η κοπελια ακολουθει την γυναικεια φυση.Δηλαδη οκ να πληρωνει ο αντρας κτλ,η ιδια ομως θα ειναι μεσα στο σπιτι,θα μαγυρευει και θα προσεχει τα παιδια για να μπεκροπινει ο αντρας?Γιατι αυτη ειναι η γυναικεια και αντρικη φυση.
Η μηπως εννοεις αυτο που παει να γινει μοδα απο ολες αλλα δεν εχει καμια λογικη υποσταση.Δηλαδη θελουμε ισοτητα εκει που μας συμφερει και να κραταμε τις παραδοσεις εκει που δεν μας συμφερει
Σε αυτό γιατί δεν απάντησε κανείς;

Μπορει στο μελλον να αλλαξω αποψη μια και οι πιο πολλες φιλες μου δεν πληρωνουν οταν βγαινουν με τη σχεση τους.
Νομίζω πως τα έχουνε μπερδέψει λίγο οι φίλες σου. Για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:
  • Το ότι κάποιος έχει οικονομική άνεση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα θέλει και να κερνάει συνέχεια. Αυτό δεν τον κάνει τσιγκούνη αλλά έξυπνο.
  • Το ότι κάποιος κερνάει και ξοδεύει λεφτά για την κοπέλα του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι υπεύθυνος. Αντιθέτως, μπορεί να ισχύει ακριβώς το αντίθετο.
  • Πέρα από την οικονομική κατάσταση ενός άνδρα θα πρέπει να λαμβάνονται και πολλά άλλα υπόψιν για να ισχυριστούμε ότι αυτός ο άνδρας είναι "κατάλληλος για σπίτι".
  • Άλλωστε, πλέον δουλεύουν και οι γυναίκες οπότε είναι και οι δύο υπεύθυνοι για την στήριξη της οικογένειάς τους.

Επίσης, δε νομίζω ότι ισχυρίστηκε καμιά γυναίκα εδώ μέσα ότι δεν χρειαζόμαστε τους άντρες. Βεβαίως και τους έχουμε ανάγκη αλλά όχι για τους λόγους που αφήνεις να εννοηθούν.

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εκεί η λεπτομέρεια μετράει και το να μη πληρώνει κάποιος για την κοπέλα του το θεωρώ μεγάλο σφάλμα και απο ηθική πλευράς αλλα και απο στρατηγικη
Όταν λες από στρατηγική τι ακριβώς εννοείς;

Χαιρομαι που ενας αντρας συμφωνει με την ισοτητα. Αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι δεν υπαρχει. Δε την βλεπω πουθενα. Απλα την χρησιμοποιει ο καθενας οπως τον βολευει. Ολοι ανθρωποι ειμαστε συμφωνω, αλλα διαφορετικοι. Ο αντρας ειναι αντρας και η γυναικα γυναικα. Δες μια καθημερινη οικογενεια. Αντρας και γυναικα δεν ειναι το ιδιο οπως και να το κανουμε. Ειναι ανθρωποι αλλα διαφορετικου φυλου. Εκ φυσεως εχουν διαφορετικους ρολους. Ισους.
Όντως ο καθένας χρησιμοποιεί την ισότητα και την παράδοση όπως τον βολεύει. Βλ. και το post του Giannoutas πιο πάνω
Ναι οι άντρες και οι γυναίκες είναι ίσοι αλλά όχι ίδιοι. Σε αυτό συμφωνούμε. Πως ακριβώς όμως αυτό συνεπάγεται ότι πρέπει να πληρώνει ο άντρας;

Γιατι να κερασεις τη γυναικα? Για λογους σαβουαρ βιβρ! κοψε ενα λουλουδι απο ενα κηπο τζαμπα και προσφερε της το, δεν ειναι αναγκη το κερασμα να ειναι χρηματικο. Ο αντρας με αυτο τον τροπο δηλωνει οτι μπορει να ''φροντισει'' τη γυναικα του. [...] το κερασμα δεν ειναι αναγκη να ειναι χρηματικο.
Δεν ειναι απο αντρικο εγωισμο. Και η γυναικα κανει διαφορα για να γοητευσει εναν αντρα, για να του δειξει πως μπορει να τον φροντιζει. Ετσι εχει το θεμα. Θα πληρωσει και η γυναικα τις πιτσες ή τα ποτα δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας. Ειναι θεμα ''ερωτικου παιχνιδιου''......
Άντε πάλι αυτό το σαβουάρ βιβρ...
Κι από ότι βλέπω κι εσύ τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα, αφού άλλο σαβουάρ βιβρ κι άλλο ερωτικό παιχνίδι.
Το ερωτικό παιχνίδι δεν περιλαμβάνει μόνο τα χρήματα. Αλλά αυτό το λες και εσύ, ότι μπορεί δηλαδή να προσφέρει ο άντρας στην γυναίκα ένα λουλούδι. Αλλά ας δούμε κι αυτό το post σου:

Γιατί δεν υπαρχουν σωστα επιχειρηματα απο τη μερια αυτων που λενε οτι δεν υπαρχει η εννοια τζεντλεμαν και οτι για κανενα λογο ο αντρας δε κερνα τη γυναικα! Το επιχειρημα αν την κερνας δεν διαφερει απο το call girl δε το δεχομαι! Μεχρι και ο κατσαριδος χαριζει σκατ.μπαλες στην κατσαριδα για να την ριξει! Η κατσαριδα ειναι call girl και πρεπει να αρχισει να κερναει κι αυτη σκατ.μπαλες?
Υπάρχουν gentlemen. Αλλά τα χρήματα και το πως τα χειρίζονται είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της έννοιας αυτής.
Όντως στην φύση τα αρσενικά προσπαθούν να προσελκύσουν και να εντυπωσιάσουν τα θηλυκά, χρησιμοποιώντας πολλούς τρόπους. Άλλα έχουν πολύχρωμα φτερά, άλλα χτίζουν φωλιές για τα θηλυκά, άλλα έχουν μεγάλα μαρτζαφλάρια. Θεωρείς λοιπόν ότι ο τρόπος του ζώου Homo sapiens να "ρίξει" το θηλυκό είναι τα χρήματα;

Να υπενθυμίσω αυτό το post του Άγγελου σχετικά με αυτό το θέμα:
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οσο οι ανδρες νιωθουν απαραιτητο να πληρωνουν τη γυναικα ,τοσο πιο πορνη θα γινεται αυτη στη νοοτροπια..
και θα προτιμαει αυτον με τα περισσοτερα χρηματα..
και αφου την πληρωνουμε μια ζωη,,πχ διαμαρτυρομαστε και τη βριζουμε πο@τανα αν μας αφησει και παει με τον αλλον με περισσοτερα λεφτα
αφου ετσι τη μαθαμε,,οτι οσο περισσοτερα χρηματα εχει ο αλλος τοσο ανδρας ειναι..

τα λεφτα δεν κανουν ουτε τον ανδρα ουτε τη γυναικα..
Και της Himela:
Αρχική Δημοσίευση από Himela
Προσωπικά θέλω να πληρώνω τα δικά μου όχι από φεμινισμό (που θεωρώ πως έχει καταστρέψει τις γυναίκες) αλλά γιατί δε χρειάζομαι χορηγούς. [...] Και επαναλαμβάνω οτι δεν το κάνω από φεμινισμό ή ισότητα (ίσα ίσα, είμαι πολύ συντηρητική κι ανατολίτισσα σε θέματα σχέσεων) αλλά γιατί με αυτόν τον τρόπο νιώθω οτι κανείς δε με φορτώνεται για να απολαύσει την παρέα μου, κάτι που με παραπέμπει μόνο σε συνοδό πολυτελείας κι όχι σχέση. Αυτό που σιχαίνομαι σε μια γυναίκα είναι η πουτανιά, και το να σε πληρώνει ο άλλος για να του χαρίσεις την πολύτιμη συντροφιά σου το θεωρώ ύψιστη πουτανιά.
[η έμφαση στην δημοσίευση της Himela δική μου]

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:45, 05-07-11:

Υπάρχουν gentlemen. Αλλά τα χρήματα και το πως τα χειρίζονται είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της έννοιας αυτής.
Όντως στην φύση τα αρσενικά προσπαθούν να προσελκύσουν και να εντυπωσιάσουν τα θηλυκά, χρησιμοποιώντας πολλούς τρόπους. Άλλα έχουν πολύχρωμα φτερά, άλλα χτίζουν φωλιές για τα θηλυκά, άλλα έχουν μεγάλα μαρτζαφλάρια. Θεωρείς λοιπόν ότι ο τρόπος του ζώου Homo sapiens να "ρίξει" το θηλυκό είναι τα χρήματα;
ακριβως..

απλα οι ανδρες που δεν εχουν κατι αλλο να "ριξουν" και να γοητευσουν τη γυναικα..
το προσπαθουν μονο με χρηματα..

ειναι αλλο ενα δειγμα του εκφυλισμου του αρσενικου στις συχρονες κοινωνιες..

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 13:46, 05-07-11:

Ουφ θα σκασουμε με αυτο το θεμα...
Υπαρχει περιπτωση να καταληξουμε πουθενα?
Με ρωτας αν ειναι τροπος του αντρα να ριξει τη γυναικα με τα χρηματα. Και απαντω οχι. Ειπα πως μπορει να κοψει ενα λουλουδι. ..Τι να κανουμε που ειναι καθιερωμενο να πηγαινουμε για καφεδες? Το κερασμα ειναι ενας τροπος ριξιματος ας πουμε. Μη το δεσετε παλι κομπο και αρχισετε περι πεσιματος γτ πραγματικα κουραστηκα τους ανεμοστροβιλους.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,585 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:48, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Όταν λες από στρατηγική τι ακριβώς εννοείς;
Αφού το 90% των γυναικών δίνουν points όταν κερνάει ο άντρας το υπόλοιπο 9% δεν έχει πρόβλημα να κερνάει ο άντρας θεωρώ κουτό να το παίξω σκρούτζ και να χάσω μια αξιόλογη κοπέλα μόνο και μόνο για αυτό.
Δεν έχω να χάσω τίποτα μόνο λεφτά αντιθέτως έχω να κερδίσω πολλά.......

Είναι σαν τεστ πολλαπλής με αρνητική βαθμολόγηση γιατί να μην αρχίσω το τεστ με ένα +.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:50, 05-07-11:

Υπαρχει περιπτωση να καταληξουμε πουθενα?
Όχι..

Τι να κανουμε που ειναι καθιερωμενο να πηγαινουμε για καφεδες? Το κερασμα ειναι ενας τροπος ριξιματος ας πουμε.
αυτο δεν χωνευω ακριβως..

καλυτερα να πας σε ενα παγκακι σε μια παραλια..
που δεν πληρωνεις..

και να χάσω μια αξιόλογη κοπέλα μόνο και μόνο για αυτό.
αν ηταν αξιολογη δεν θα σε απερριπτε μονο γιαυτο..

βασικα.. για να μιλησουμε πρακτικα..

παιζει ρολο να πληρωσει ο ανδρας αρχικα ως ενδειξη ανοιχτο χεριάς και ΜΗ τσιγκουνιας..που δειχνει και χαρακτηρα κλπ

αλλα σαν συμβολο αρχικα..οχι συνεχεια να πληρωνει τη γυναικα..γιατι τοτε εχουμε τα θεματα που λεμε παραπανω..

χρειαζεται μέτρο και σε αυτο..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 14:04, 05-07-11:

Πιο καλα παγκακι... κι αν πας να παρεις κρασι, θα παω να σου φερω τουρτα για την κινηση σου! Αντε γτ στο τελος θα βγουμε και call girls εδω περα....
Αρχικα συμβολικα αν ρωτας ναι παιζει ρολο...Ε μετα οχι να πληρωνει συνεχεια. Θα πληρωσει τον καφε ο αντρας , μετα η γυναικα θα πληρωσει τα τοστ ας πουμε... και δε χρειαζεται να ειναι κανονισμενο. Ετσι απλα συμβαινει. Το εχουμε τωρα?

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 14:27, 05-07-11:

Ακριβώς και αυτός είναι ο λόγος που αποφεύγω να κερνάω, κυρίως στο πρώτο ραντεβού. Αποφεύγω να ξέρουν τα οικονομικά μου, αν έχω σπίτι, αυτοκίνητο κλπ. Οταν έβγαζα τρελά λεφτά για την ηλικία μου, έλεγα τα φέρνω πέρα δύσκολα. Και αυτό διότι πολλές κοιτάζουν το πορτοφόλι και οχι τον άνθρωπο και σε αυτό φταίνε οι άντρες που τις έχουν μάθει έτσι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:47, 05-07-11:

Και αυτό διότι πολλές κοιτάζουν το πορτοφόλι και οχι τον άνθρωπο και σε αυτό φταίνε οι άντρες που τις έχουν μάθει έτσι.
ναι,,
σαν τους πριγκιπες που μεταμφιεζονται σε φτωχους..
μεχρι να τους βρει η σταχτοπουτα..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:14, 05-07-11:

αν ηταν αξιολογη δεν θα σε απερριπτε μονο γιαυτο..

..
Υπάρχυν πολλές αξιόλογες που θα απορρίψουν μόνο για αυτό.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 15:24, 05-07-11:

ναι,,
σαν τους πριγκιπες που μεταμφιεζονται σε φτωχους..
μεχρι να τους βρει η σταχτοπουτα..
Μου είχε πει μια κουβέντα κάποτε ο παππούς μου...
Η γυναίκα κοιτάζει πάντα τον δυνατό, τον αρχηγό. Είναι η φύση της αυτή, δεν μπορούμε να την αλλάξουμε.

Ημουν μια φορά με μια φίλη και βγήκαμε με την ξαδέλφη της. Ενδιαφερόταν. Μετά βγαίνουμε σε ένα μαγαζί και ήταν ένας τύπος που ξόδεψε πάνω από 300€ για εκείνην. Λουλούδια, ποτά, τα πάντα. Ο τύπος ήταν μεγαλύτερος από τον πατέρα μου. Τελικά του έκατσε. Ο τύπος έμαθα μετά ότι είχε την μισή πόλη...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:25, 05-07-11:

Υπάρχυν πολλές αξιόλογες που θα απορρίψουν μόνο για αυτό.
Τότε δεν είναι αξιόλογες. Η αξιόλογη κοπέλα και το κόμπλεξ απλά ΔΕΝ πάνε μαζί. Period.

Αφού το 90% των γυναικών δίνουν points όταν κερνάει ο άντρας το υπόλοιπο 9% δεν έχει πρόβλημα να κερνάει ο άντρας θεωρώ κουτό να το παίξω σκρούτζ και να χάσω μια αξιόλογη κοπέλα μόνο και μόνο για αυτό.
Το θεωρείς λογικό να κάνεις τέτοια για να ψωνίσεις από την ... μάζα του 90%;
Σόρρυ αλλά δεν θα πάρω. Προτιμώ τη δυσκολία του 9%, παρά να μπλέξω με χαζογκόμενα. Καλύτερα μόνος με σκύλο παρά να μπεις σε ένα τέτοιο τρυπάκι.

Από εκεί και πέρα, αν εσύ συμβιβάζεσαι με μία "της γραμμής", πάω πάσο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:46, 05-07-11:

Η γυναίκα κοιτάζει πάντα τον δυνατό, τον αρχηγό. Είναι η φύση της αυτή, δεν μπορούμε να την αλλάξουμε.
συμφωνω..
και ποιος ειπε ομως οτι η δυναμη και η ικανοτητα και πανε απαραιτητα μαζι με το χρημα?

εκει το μπλεξαμε οι ανθρωποι,,ξεχωριζοντας απο τα υπολοιπα ζωα..

σε μια κοινωνια βγαινουν με τοσους παραδοξους και περιπλοκους τροπους τα χρηματα,,που με τιποτα δεν μπορει να ειναι μετρο ανδρισμου..

και μια πόρνη πολυτελειας-μοντελο-παρουσιαστρια μπορει να βγαζει περισσοτερα χρηματα απο εναν εργατη ή επιστημονα,,την κανει αυτο περισσοτερο ανδρα?

τοτε οι χρηματιστες θα ηταν οι πιο "ανδρες" απο όλους μας..

ασε..συνηθως το αντιθετο συμβαινει,

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:49, 05-07-11:

.....Σε αυτον τον κοσμο , σε αυτον τον πλανητη καλυτερα δεν υπαρχει υγιης φεμινισμος! Όσες το πίστεψαν εκαψαν τα σουτιεν τους καποτε και τωρα ραβουν τις καλτσες των αντρων τους!
Τι σημαίνει υγιής φεμινισμός για σένα? Αυτός, σε αυτόν τον πλανήτη είναι?
Καλλιρρόη Σιγανού-Παρρέν Η Καλλιρρόη Σιγανού γεννήθηκε στα Πλατάνια Αμαρίου του Ρεθύμνου της Κρήτης την Πρωτομαγιά του 1859.....οκτώ χρόνων, όλη η οικογένεια εγκαταστάθηκε στην Αθήνα....πλούσια μόρφωση ...(Σχολή Σουρμελή στον Πειραιά, Γαλλική Σχολή Καλογραιών, Αρσάκειο, δίπλωμα της δασκάλας με "άριστα", το 1878, ...διορίστηκε και διηύθυνε το Ροδοκανάκειο Παρθεναγωγείο της Ελληνικής Κοινότητας Οδησσού... στην Ανδριανούπολη, εργάστηκε ως Διευθύντρια στο Ζάππειο Παρθεναγωγείο... εγκαταστάθηκε μόνιμα στην Αθήνα, όπου παντρεύτηκε τον φιλέλληνα δημοσιογράφο Ιωάννη Παρρέν, ιδρυτή του "Αθηναϊκού Πρακτορείου".
Στις 9 Μαρτίου 1887 η Καλλιρρόη Παρρέν εξέδωσε την πρώτη γυναικεία εφημερίδα στην Ελλάδα, την "Εφημερίδα των Κυριών", την οποία όχι μόνο διηύθυνε, αλλά στην αρχή συνέτασσε εξ ολοκλήρου μόνη της, υπογράφοντας με το ψευδώνυμο "Εύα Πρενάρ". (Αργότερα έγιναν συνεργάτιδες της Παρρέν η Σαπφώ Λεοντιάδου, συνεργάτρια ήδη του περιοδικού ΄΄Ευρυδίκη'' και η Αικατερίνη Σαμαρατίδου, εγγονή της εκδότριας της Κυψέλης)....έκανε πάταγο στην Αθήνα της εποχής. Το πρώτο φύλλο κυκλοφόρησε σε 3.000 αντίτυπα που έγιναν ανάρπαστα, και ανατυπώθηκε σε 7.000 που πουλήθηκαν την ίδια μέρα, ..Τα σχόλια ήταν αρχικά αρνητικά:
Ο διευθυντής της εφημερίδας ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΙΣ απείλησε: "Θα την συντρίψω διότι μαστροπεύει τας γυναίκας. Έχω και μάννα και αδελφήν άγαμον". Ο διευθυντής της εφημερίδας ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ήταν πιο απαξιωτικός: "Αι γυναίκες είναι πετεινόμυαλαι και ελαφραί. Δεν αξίζει τον κόπον να ασχοληθώμεν".
Όμως, δεν είχαν όλοι οι άντρες του λογοτεχνικού κόσμου της εποχής την ίδια γνώμη. Σε σύντομο χρονικό διάστημα ο Γρηγόριος Ξενόπουλος δήλωσε δημόσια: "Η συντροφιά σου είναι πολύτιμη. Το ήθος σου , η τόλμη και η γραφή σου θαύμα. Εύγε σου Δέσποινα της φιλαλληλίας και της προόδου. Στηρίζω τους αγώνες σου, των γυναικών τους αγώνες με όλη μου τη δύναμη". Παράλληλα ο Κωστής Παλαμάς ενθουσιάστηκε διαβάζοντας την εφημερίδα της Παρρέν.
Εκτός από τα άρθρα της εφημερίδας, η Καλλιρρόη Παρρέν έγραψε και δοκίμια, μυθιστορήματα και θεατρικά έργα.
Η Καλλιρρόη Παρέν διεκδίκησε την άρση του κοινωνικού αποκλεισμού των γυναικών, και πρόβαλε το δικαίωμα τους να μορφώνονται, και μάλιστα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, και να χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους σε βιοποριστικό επάγγελμα. Αγωνίστηκε για πράγματα που σήμερα φαίνονται αυτονόητα, ...όπως π.χ. το δικαίωμα των γυναικών να ασχολούνται με τη λογοτεχνία, το οποίο αμφισβητούσε έντονα ο συγγραφέας Εμανουήλ Ροίδης.* Παράλληλα, προετοίμασε το έδαφος για το δικαίωμα της ψήφου, καθώς η απαίτηση για ψήφο στις γυναίκες πρωτοεμφανίστηκε στην Ελλάδα από τις στήλες της "Εφημερίδας των Κυριών". Σ' αυτά τα πλαίσια συγκέντρωσε υπογραφές γυναικών και υπέβαλε αίτηση στον Χαρίλαο Τρικούπη για την αναγνώριση της γυναικείας υπόστασης από το νόμο, και για την παροχή ψήφου στη γυναίκα. Και αν η Παρρέν δεν πρόλαβε να δει τις γυναίκες να ψηφίζουν όπως οι άντρες, αφού το 1930 - με κυβέρνηση Ελ. Βενιζέλου- αναγνωρίστηκε το δικαίωμα ψήφου ΜΟΝΟ στις γυναίκες που ήξεραν γράμματα ΚΑΙ ήταν πάνω από 30 χρόνων, και ΜΟΝΟ για τις δημοτικές εκλογές και ΜΟΝΟ για να εκλέγουν, όχι να εκλέγονται, πρόλαβε να δει πολλά άλλα σχέδιά της να πετυχαίνουν και να πραγματοποιούνται:
  • Μετά από συνεχή διαβήματα στην κυβέρνηση Δεληγιάννη, κατάφερε το 1897 να γίνονται δεκτές γυναίκες στο Πανεπιστήμιο και στο Πολυτεχνείο. Από τη στιγμή που άνοιξαν για τις γυναίκες οι πόρτες των Ανωτάτων εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, άνοιξαν και οι πόρτες των δημοσίων υπηρεσιών.
  • Κατόπιν δικών της ενεργειών διορίστηκε η πρώτη γυναίκα γιατρός στις γυναικείες φυλακές (η Ανθή Βασιλειάδη).
  • Το 1900, ξανά κατόπιν έκκλησης δικής της στη κυβέρνηση, πέτυχε την προστασία της παιδικής ηλικίας, τη μείωση των εργάσιμων ωρών στα εργαστήρια ραπτικής και την κατάργηση της νυχτερινής εργασίας.

Η Καλλιρρόη Παρρέν πρωτοστάτησε και στη δημιουργία ευαγών κι εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και οργανώσεων.
  • Το 1890 ίδρυσε το πρώτο Κυριακό Σχολείο («Σχολή της Κυριακής των άπορων γυναικών και κορασίων του Λαού») όπου δίδασκαν μορφωμένες γυναίκες σε αγράμματες εργάτριες και υπηρέτριες. "Το σχολείο αυτό συνέβάλε αποφασιστικά στην καταπολέμηση του αναλφαβητισμού των φτωχών γυναικών, που τότε ήταν πολύ υψηλός. Η διδασκαλία τις Κυριακές περιελάμβανε την εκμάθηση γραφής, ανάγνωσης, αριθμητικής, ιστορίας, χριστιανικής ηθικής, οικιακής οικονομίας, αρχών υγιεινής" και φιλοδοξούσε να μεταβάλει τις μαθήτριες σε "αποστόλους εκπολιτισμού".
  • Το 1893, μετά το ταξίδι της στο Σικάγο όπου αντιπροσώπευσε την Ελλάδα και τις Ελληνίδες στο εκεί Διεθνές συνέδριο, η Παρρέν ίδρυσε την «Ένωσι υπέρ της χειραφετήσεως της γυναικός».
  • Το 1895, ίδρυσε το "Άσυλο της Αγίας Αικατερίνης" για ανύπαντρες μητέρες και για την "ηθική και φυσική" προστασία εργατριών, υπηρετριών και άλλων κοριτσιών. "Στο άσυλο έβρισκαν στέγη και τροφή [με αντίτιμο 0,75 δραχμές την ημέρα] οι κοπέλες που έφθαναν από τα χωριά τους, για να αναζητήσουν μια θέση εργασίας ως υπηρέτριες ή μέχρι την ανεύρεση νέας εργασίας σε περίπτωση απόλυσής τους. Κατά την περίοδο παραμονής στο άσυλο, οι υπεύθυνες φρόντιζαν την ηθικοποίηση της συμπεριφοράς των κοριτσιών. Επειδή όμως η επίτευξη αυτού του στόχου φαινόταν από την διάρκεια παραμονής των υπηρετριών στα σπίτια, η διευθύντρια του ασύλου επισκέπτονταν δύο φορές το μήνα τις οικοδέσποινες των σπιτιών, για να πληροφορηθεί για την αγωγή των κοριτσιών. Οι υπεύθυνες του ασύλου εγκαθίδρυσαν μια σειρά ανταμοιβών για εκείνες τις υπηρέτριες που παρέμεναν περισσότερο καιρό σε ένα σπίτι."**
  • Το 1896 ίδρυσε το Άσυλο Ανιάτων με τη βοήθεια 20 άλλων κυριών, χωρίς καμμία κρατική επιδότηση, μόνο με προσφορές φιλάνθρωπων.
  • Το 1896 ίδρυσε και τη Μεγάλη Ένωση των Ελληνίδων. Αυτή είχε ένα τμήμα εκπαιδευτικό, ένα τμήμα οικοκυρικής και επαγγελματικής σχολής, ένα τμήμα χηρών και ορφανών πολέμου καθώς και ένα τμήμα οικοκυρικής και επαγγελματικής σχολής, το οποίο διηύθυνε η ίδια. Το 1900, όταν το σωματείο διαλύθηκε, το οικοκυρικό αυτό τμήμα ονομαζόταν «Οικοκυρική και επαγγελματική Ένωσις Ελληνίδων». Από αυτό προήλθαν και Σχολές Νοσηλείας, που αποδείχθηκαν πολύτιμες στους τότε πολέμους του 1897,1912,1922.
  • Το 1911 η Καλλιρόη Παρρέν ίδρυσε το Λύκειο των Ελληνίδων, σκεπτόμενη πως ο καλύτερος τρόπος για να διατηρήσουμε την ταυτότητα μας είναι να κρατήσουμε ζωντανή την παράδοση, τα ήθη και έθιμά μας.
  • Το 1912, μετείχε στον «Πατριωτικό σύνδεσμο» που ίδρυσε η τότε πριγκίπισσα Σοφία, (μετέπειτα «Πατριωτικό ίδρυμα») και ανέλαβε τη γραμματεία του. Πρόκειται για το γνωστό μας ΠΙΚΠΑ.
Έχουν καταγραφεί διάφορα περιστατικά έντονης και άμεσης ακτιβιστικής δράσης της Καλλιρρόης Παρρέν: Κάποτε εισέβαλλε στο γραφείο ενός εργοστασιάρχη και τον έπιασε από το λαιμό, αποκαλώντας τον "δολοφόνο γυναικών", γιατί λόγω των κακών συνθηκών στο εργοστάσιό του, που για οικονομία δεν επισκεύαζε, οι εργάτριες πέθαιναν από φυματίωση.
Η ζωή της ήταν γεμάτη πρωτιές, καθώς ήταν η πρώτη Ελληνίδα που έγινε δημοσιογράφος καθώς και εκδότης εντύπου, συμμετείχε σε διεθνή συνέδρια: στο Παρίσι το 1889, το 1891, στο Α' Β' και Γ' « Διεθνές συνέδριο των γυναικείων έργων και ιδρυμάτων», αλλά και στο Σικάγο το 1893 στο Διεθνές Συνέδριο, τιμήθηκε με τον Χρυσό Σταυρό των Ιπποτών του Σωτήρος, το Αργυρούν Μετάλλιον της Ακαδημίας των Αθηνών και το Μετάλλιο της Πόλεως των Αθηνών.
Η Καλλιρόη Παρρέν πέθανε στις 16 Ιανουαρίου του 1940 μετά από εγκεφαλικό επεισόδιο, και κηδεύτηκε δημοσία δαπάνη στο 1ο Νεκροταφείο Αθηνών.
"Για πρώτη φορά ο θηλυκός πληθυσμός θα προσέλθει στις κάλπες στις βουλευτικές εκλογές της 19ης Φεβρουαρίου 1956."

Το 1884 η Σεβαστή Καλλισπέρη υπέβαλε αίτηση για να δώσει εξετάσεις στη φιλοσοφική σχολή. Οι καθηγητές της αναστατώθηκαν (ήταν η πρώτη φοιτήτρια) και, τελικά, της το επέτρεψαν. Η Σεβαστή επέτυχε στις εξετάσεις, αλλά το υπουργείο Παιδείας αρνήθηκε (λόγω του φύλου της) να επικυρώσει τις υπογραφές των καθηγητών που την εξέτασαν. Η Σεβαστή θα αρχίσει, τελικά, τις σπουδές της στη Σορβόνη. Πάντως, το 1895 ήταν η πρώτη γυναίκα που διορίστηκε επιθεωρήτρια σχολείων θηλέων (ας όψεται η Σορβόνη). Το 1890το ελληνικό έθνος (των ανδρών) θα αποκτήσει την πρώτη φοιτήτρια. Πρόκειται για την Ιωάννα Στεφανοπούλου (ή Στεαφανόπολι), αν και ο πρύτανης θα διαμαρτυρηθεί στο υπουργείο «δια την ανάμειξιν των φύλων».

Το 1895 η χρονιά ήταν καλή για τις φοιτήτριες: γράφτηκαν πέντε φοιτήτριες στην Ιατρική Σχολή Αθηνών (ανάμεσα τους και οι αδελφές Παναγιωτάτου). Οι συμφοιτητές τους, (πνεύματα «ανοιχτά» και «ελεύθερα», τρομάρα τους!!) διαμαρτυρήθηκαν «δια την εισβολή του ποδόγυρου εις τον περίγυρο του Ιπποκράτους».

Το 1908 η Αγγελική Παναγιωτάτου έχει τελειώσει με Άριστα το πτυχίο της στην Αθήνα και έχει, ήδη, μετεκπαιδευθεί στην Γερμανία. Οι καθηγητές της αποδεικνύονται πιο φιλελεύθεροι από του φοιτητές και της εμπιστεύονται τη θέση της υφηγήτριας στην Ιατρική Σχολή Αθηνών. Οι μουστακαλήδες φοιτητές, τιμώντας πάντα τα παντελόνια τους(! ωρύονταν από τα θρανία και φώναζαν προς την καθηγήτρια τους: «στην κουζίνα! Στην κουζίνα!». Τελικά, η Παναγιωτάτου επαύθη, οι μουστακαλήδες έστριβαν με ικανοποίηση το τσιγκελωτό μουστάκι τους, αλλά, μάλλον, θα χλόμιασαν, όταν έμαθαν ότι η Παναγιωτάτου διορίστηκε καθηγήτρια στο πανεπιστήμιου του Καΐρου. Θα ένιωσαν κάπως αμήχανα, γιατί όπως όλοι οι θρασύδειλοι ντρέπονται, όταν φανερώνονται οι ντροπές τους και όχι, όταν τις κάνουν.

Πάντως, ακόμα και στις γυναίκες έλειπε, δικαιολογημένα,το πάθος για να διεκδικήσουν τα δικαιώματα τους. Διαβάζουμε την απογοήτευση κάποιας αρθρογράφου στην «εφημερίδα των Κυρίων», όταν έμαθε ότι μια φοιτήτρια έλαβε μέρος σε μια κινητοποίηση – διαμαρτυρία των φοιτητών. Τρέμει στη σκέψη, η αρθρογράφος, για το τι θα γινόταν αν τους κατέβρεχε η αστυνομία και η φοιτήτρια έτρεχε στους δρόμους βρεγμένη με λυτά τα μαλλιά ή το χειρότερο αν άκουγε ύβρεις από τα στόματα των ανδρών τα οποία δεν έπρεπε επ΄ ουδενί λόγω να ακούσει. Και καταλήγει η αρθρογράφος: «θα συνιστούσαμε εις την στασιάζουσαν φοιτήτρια να αποθεση εις τους συναδέλφους της τα φοιτητικά συμφέροντα… και οι φοιτητές να γίνονται διερμηνείς των ιδεών της..»

Μεχρι και ο κατσαριδος χαριζει σκατ.μπαλες στην κατσαριδα για να την ριξει! Η κατσαριδα ειναι call girl και πρεπει να αρχισει να κερναει κι αυτη σκατ.μπαλες?
Δεν είμαι κατσαρίδα, είμαι νοήμων άνθρωπος και δεν ψάχνω άνθρωπο να με θρέφει αλλά άνθρωπο να αγαπώ και να με αγαπά. Τα υπόλοιπα μου θυμίζουν λογιστές, μιζέριες και μηδεν ψυχική κιμπαριά.
Επειτα μου λες οτι ειμαι εκπαιδευτικος και κριμα??? ΟΚ! Ενημερωτικα και παλι, υπαρχουν 2 φυλα, το αρσενικο και το θηλυκο. Δεν ειναι ιδια διαφερουν. Καποια μαθηματα θα τα εχασες στο σχολειο. Μηπως ειχες αρρωστησει?
Διαφέρουν σε τι, αυτή είναι η ερώτηση. Ανατομικά? Το ξέραμε κι εμείς, ευχαριστούμε. Αλλά ότι το Υ ή το Χ στο χρωμόσωμα επηρεάζει το κέρασμα είναι μάλλον τραβηγμένο από τα μαλλιά. Εδώ δεν επηρεάζει την ικανότητα στην μηχανική (που είσαι Άγγελε να μαλώσουμε).
......Απο την αλλη ισχυριζεται οτι εαν ενας αντρας δεν μπορει να φροντισει τη σχεση του τωρα...... στο μελλον δεν θα φροντιζει τη γυναικα του και ισως τα παιδια τους.....δεν ξερω....αυτο εχει να κανει με τις ευθυνες ....εν μερει και οικονομικες ....που καποιοι δεν αναλαμβανουν ποτε.....Και επισης μου τονιζει οτι...χαλαμε την πιατσα εμεις οι νεο-φεμινιστριες με τις βλακειες μας και τελικα οι αντρες μας καβαλανε.....επειδη τους προσφερουμε αγαπη ασφαλεια και χρημα...και δεν τους αφηνουμε στα βαθεια νερα για να κολυμπησουν....και να συνειδητοποιησουν οτι καποτε ισως θα πρεπει να στηριζουν μια ολοκληρη οικογενεια....Μας θεωρουν ανεξαρτητες και οτι δεν τους εχουμε αναγκη.....και αυτο ειναι κακο μερικες φορες....τους αποδυναμωνει τελειως να χανουν το ρολο τους.....Ακομα δεν με εχει πεισει....
Ωραία λοιπόν, κάντε τους εσείς το τεστ του κουβαλητή και αφήστε τον να σας κάνει το τεστ της υπηρέτριας/μαγείρισσας.... Δεν ταιριάζει καν στο Κοσμοπόλιταν μάλλον στο Φαντάζιο θα ταίριαζε ως θέμα. Ρε χειροτέρεψαν τόσο τα πράγματα τα τελευταία 20 χρόνια? Εγώ που ήμουν? Τι φταίει? Η Μπάρμπι ναυαγοσώστρια μοιάζει μοντέρνα σχετικά με αυτά που ακούω εδώ!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:52, 05-07-11:

Εδώ δεν επηρεάζει την ικανότητα στην μηχανική (που είσαι Άγγελε να μαλώσουμε).
εδω ειμαι,,
αλλα γιατι να μαλωσουμε?

ο καθε ανδρας αποδεικνυει ό'τι ειναι στην πραξη αλλωστε..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:56, 05-07-11:

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας είναι τόσο δυσνόητο να καταλάβετε πως είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού - δεν θερωώ τον εαυτό μου καθόλου χαζογκόμενα ή "της γραμμής", αλλά αν ο άλλος δεν κάνει την κίνηση την πρώτη φορά που θα βγούμε για ποτό ή καφέ (ποτέ δεν δέχομαι να πάμε για φαγητό ή σε ακριβό μέρος στο πρώτο ραντεβού) ή ακόμα χειρότερα πει να τα πληρώσουμε μισά μισά (ή βγάλει πεντάευρω.. έλεος!), ε, τότε πραγματικά δεν μου κάνει για σύντροφος. Όχι για τα χρήματα, ποτέ δεν έχω δεχτεί να με κερνάνε συνέχεια, ούτε έχω ανάγκη καμία οικονομικά, μπορώ ανετότατα να στηρίξω μόνη μου τον εαυτό μου σε οτιδήποτε, αλλά για την κίνηση: δείχνει πως με φροντίζει, με σκέφτεται και πως δεν θέλει να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα στο πρώτο μας ραντεβού (ειδικά αφού μιλάμε για ποσά της τάξεων των δέκα/είκοσι ευρώ μάξιμουμ). Και αυτό με συγκινεί απίστευτα, γιατί πάντα νιώθω υπέροχα όταν νιώθω πως με φροντίζουν και προσπαθούν να μου κάνουν την ζωή όσο πιο εύκολη γίνεται - και όχι, δεν χρειάζονται χρήματα για να το νιώσω αυτό, το έχω νιώσει και με κάποιον που όταν είπαμε θα φύγουμε σ/κ κανόνισε μόνος του όλες τις λεπτομέρειες (αλλά φυσικά μοιραστήκαμε τα έξοδα) και που όταν μια νύχτα είχαμε σταματήσει σε μια ερημιά με θέα με το αμάξι του, πάταγε κάθε δέκα λεπτά το φρένο για να φωτίσει πίσω και να σιγουρευτεί πως δεν είναι κανείς. Στην τελική αυτά είναι δείγματα ανθρώπου που σκέφτεται και υπολογίζει τους άλλους και επειδή αυτοί οι άνθρωποι σπανίζουν, θεωρώ πως το να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού είναι καλό σημάδι - χωρίς αυτό φυσικά να είναι απόλυτο.

Τώρα σας επιτρέπω να με πέσετε να με φάτε.

Παράθεση

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mr.Spiridakos
Ο Mr.Spiridakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Mr.Spiridakos I <3 GIRLS έγραψε στις 16:03, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψή σας για τα πρώτα ραντεβού που τα πράγματα είναι ακόμα περίεργα και υπάρχει μια συστολή σε αυτό το θέμα..
Να κερνάει ο άντρας μόνο?
Να κερνάει η γυναίκα?
Ο καθένας τα δικά του?
Μισά-μισά?

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.

Πώς το βλέπετε το θέμα και ποιες οι σχετικές εμπειρίες σας?
Κοίτα συμφωνώ με την άποψη σου έχεις δίκιο είναι θέμα αρχής και ευγένειας...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:06, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας είναι τόσο δυσνόητο να καταλάβετε πως είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού
Άρα είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει και η γυναίκα στο πρώτο ραντεβού.
Άρα όσες δεν κερνάτε είστε αγενείς;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:11, 05-07-11:

και που όταν μια νύχτα είχαμε σταματήσει σε μια ερημιά με θέα με το αμάξι του, πάταγε κάθε δέκα λεπτά το φρένο για να φωτίσει πίσω και να σιγουρευτεί πως δεν είναι κανείς.
τι να πω τωρα

παει,τα καψε τα λαμπακια..

(προτιμω και γω τις ομορφεςερημιες παντως,,)

Παράθεση

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

O Mr.Spiridakos I <3 GIRLS έγραψε στις 16:19, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Άρα είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει και η γυναίκα στο πρώτο ραντεβού.
Άρα όσες δεν κερνάτε είστε αγενείς;

Κοίτα εδώ και τόσα χρόνια είναι ..πως να το πω , παράδοση (???), να πληρώνει ο άντρας. Αυτό το πρότυπο μας έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:25, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Spiridakos
Κοίτα εδώ και τόσα χρόνια είναι ..πως να το πω , παράδοση (???), να πληρώνει ο άντρας. Αυτό το πρότυπο μας έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές.
Επί χρόνια η παράδοση ήταν να μην ψηφίζουν οι γυναίκες.
Εάν έλεγε κάποιος "αυτά τα πρότυπα έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές, άρα να μην συνεχίζουν να ψηφίζουν οι γυναίκες", θα τον έλεγαν τουλάχιστον φαλλοκράτη.

Συνεπώς, το επιχείρημα "έτσι έχουμε μάθει" ΔΕΝ είναι επιχείρημα. Τι πάει να πει "έτσι έχουμε μάθει"; Να ξε-μάθετε.

Αλλά ναι, την ισότητα την σκεφτόμαστε μόνο όταν μας βολεύει. Και μετά παρεξηγούνται αν τις πεις "είστε ένα με την μάζα".

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 16:27, 05-07-11:

Όντως,αναπολώ και'γω εκείνες τις ωραίες εποχές που τις δέρναμε και δε μας έλεγε κανείς τίποτα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:37, 05-07-11:

Όντως,αναπολώ και'γω εκείνες τις ωραίες εποχές που τις δέρναμε και δε μας έλεγε κανείς τίποτα!
να δεις αυτες πώς τις αναπολουν...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:39, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Λόρι, σε φαντάζομαι (μη ξεχνιόμαστε) να....αναλύεις στη γκόμενα τα πως και τα γιατί όρθιος στην reception, κάνοντας την (μισοτελειωμένη) κίνηση να βγάλεις την πορτοφόλα...... .
Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια αγαπητε Τουλαχιστον θα εχω αλλα μεσα να κερδισω καποιον, οχι με SLK και ακριβα κ επωνυμα ρουχα οπως εσυ

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Και αυτό διότι πολλές κοιτάζουν το πορτοφόλι και οχι τον άνθρωπο και σε αυτό φταίνε οι άντρες που τις έχουν μάθει έτσι.
Γιατι τις εμαθαν οι αντρες ; Γιατι οχι οι γυναικες εμαθαν τους αντρες να χρησημοποιουν το χρημα ; Ποιος μεγαλωνει τα παιδια στις οικογενειες, και τα γεμιζει με τα εφοδια που θα διαμορφωσουν τις αξιες και τις αντιληψεις και πεποιθησεις τους ; Οι αντρες ;

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Μου είχε πει μια κουβέντα κάποτε ο παππούς μου...
Ημουν μια φορά με μια φίλη και βγήκαμε με την ξαδέλφη της. Ενδιαφερόταν. Μετά βγαίνουμε σε ένα μαγαζί και ήταν ένας τύπος που ξόδεψε πάνω από 300€ για εκείνην. Λουλούδια, ποτά, τα πάντα. Ο τύπος ήταν μεγαλύτερος από τον πατέρα μου. Τελικά του έκατσε. Ο τύπος έμαθα μετά ότι είχε την μισή πόλη...
Ο παππους σου, εκτος απο το οτι επιασε ενα μερος της εικονας του θεματος, δεν εννουσε τον πλουσιο απαραιτητα. Δυστυχως αυτη η ταυτιση εχει γινει επειδη σημερα εχουμε θεοποιησει το χρημα. Ο "τυπος" που λες δλδ, σου προκαλει το θαυμασμο ; Εμενα θα μου τον προκαλουσε αν ειχε τη μιση πολη, χωρις να εχει λεφτα

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας είναι τόσο δυσνόητο να καταλάβετε πως είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού -
Ωραια ολα αυτα και κατανοητά. Εκεινο που δεν καταλαβαινει ο κοσμος, ειναι το γιατι αποτελει ευγενεια και ολα τα θετικα που ανεφερες, ....μονο αν πληρωσει ο αντρας. Γιατι δεν ισχυουν και αν πληρωσει η γυναικα ; Δε θα αισθανθει κ ο αντρας (οχι ο καρα-συντηρητικος, αυτος θα χαλαστει κιολας), οτι τον φροντιζετε ; Οτι δεν ειστε τσιγγουνες ή παρτακηδες ;

Για μενα ερχομαστε σε μια συγκρουση που απορρεει απο την ισοτητα των φυλλων. Φαινεται να θελετε τα οφελη της....αλλά σας χαλαει κιολας γιατι προκαλει αλλαγες στους ψυχολογικους "ρολους" αντρα κ γυναικας. Εχουμε κολλησει κ καπως στους ρολους.

Αν μονο σκεφτειτε οτι ο μονος λογος που κατα παραδοση (και γιατι ειναι το "ωραιο") πληρωνει ο αντρας περισσοτερο....ειναι γιατι απλα πριν 150 χρονια οι περισσοτερες γυναικες δε δουλευαν, δεν ειχαν οικονομικη αυτονομια, ουτε την ψυχολογικη ανωση του εργαζομενου και αυτοσυντηρουμενο και ανεξαρτητου.

Αρα,..απλα ενα κοινωνικο στερεοτυπο, που ενω φυγαμε απο εκει (ισοτητα, εκατομυρια γυναικες στον εργατικο τομεα κλπ),...σε καποια θεματα θελετε να μεινουμε εκει. Και αν τουλαχιστον ηταν σε θεματα σχετικα με ρομαντισμο, με ερωτικο παιχνιδι κλπ, απολυτως αποδεκτο. Αλλά στο οικονομικο ; Ειναι κριμα.

Παράθεση

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

O Mr.Spiridakos I <3 GIRLS έγραψε στις 16:40, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Επί χρόνια η παράδοση ήταν να μην ψηφίζουν οι γυναίκες.
Εάν έλεγε κάποιος "αυτά τα πρότυπα έχουν περάσει εδώ και πολλές γενιές, άρα να μην συνεχίζουν να ψηφίζουν οι γυναίκες", θα τον έλεγαν τουλάχιστον φαλλοκράτη.

Συνεπώς, το επιχείρημα "έτσι έχουμε μάθει" ΔΕΝ είναι επιχείρημα. Τι πάει να πει "έτσι έχουμε μάθει"; Να ξε-μάθετε.

Αλλά ναι, την ισότητα την σκεφτόμαστε μόνο όταν μας βολεύει. Και μετά παρεξηγούνται αν τις πεις "είστε ένα με την μάζα".
Μάλλον έχεις δίκιο...αλλα δεν ξέρω είναι ο τρόπος που μεγαλώνεις και τα πρότυπα σου κυρίως μέσα απο την οικογένεια σου.
π.χ
Εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι που όλοι βάζαμε ένα χεράκι στης δουλειές του σπιτιού , γενικά της μοιραζόμασταν αλλα όσον αφορούσε το οικονομικό θέμα ο πατέρας μου εκεί είχε το πάνω χέρι και έτσι έμαθα και εγώ. Ακόμη και τώρα αν βγώ έξω με μια κοπέλα θα νιώσω την ανάγκη να πληρώσω εγώ ως αρσενικό το καφέ της η το φαγητό της.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:42, 05-07-11:

Είχα μία φίλη, που μερικές φορές την κατηγορούσα γιατί ήθελε να πληρώνουν περισσότερο οι άνδρες.

Κάποια στιγμή μου εξήγησε ότι εσύ είσαι σε μία α ηλικία, και έχεις μια εργασία, έχεις ένα τάδε ποσό στην άκρη και μπορείς να συντηρήσεις μία γυναίκα ή να φτιάξεις μία οικογένεια.

Εκείνη την εποχή την πολιορκούσε κάποιος τύπος, που ενώ είχε δουλειά, μονίμως ήταν αδέκαρος και ζητούσε δανεικά από όλους (και από εμένα) και δεν τα επέστρεφε ποτέ. Ούτε ξέραμε πως τα κατάφερνε και μονίμως ήταν άφραγκος.

Μου τον έφερε λοιπόν σαν παράδειγμα προς αποφυγήν, λέγοντάς μου, ότι πως μπορούσε να πάρει στα σοβαρά έναν τέτοιο άνδρα, και πως μπορούσε να στηριχθεί σε εκείνον σε μία σχέση αφού ήταν άστατος και μονίμως ούτε ίσως και εκείνος θα ήξερε που πήγαιναν τα χρήματά του;

Και φυσικά περίμενε πάντοτε από τις γυναίκες να τον κεράσουν δηλώνοντας του στυλ "σου τα χρωστάω", "κέρνα εσύ και την άλλη φορά τα βρίσκουμε" κτλ.

Το παράδειγμα το φέρνω σαν μία άλλη άποψη σε μερικά που διάβασα, και συμφωνώ στα περισσότερα με το μήνυμα της Kajira.

Προσωπικά, από ευγένεια τουλάχιστον την πρώτη φορά θα κεράσω εγώ, και γενικά είμαι λίγο "χουβαρντάς" στις παρέες που συμπαθώ, δεν ξέρω τι είναι το σωστό, ίσως θέμα χαρακτήρα, αλλά συνήθως επιμένω, χωρίς όμως να είμαι απόλυτος στο να κερνώ εγώ.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:43, 05-07-11:

Δε γίνεται να βγάλεις την κοπέλα έξω για φαγητό και να της ζητήσεις τα μισά χρήματα (είναι ανήθικο)

Δε γίνεται να σε βγάλει η κοπέλα εξω και να μη πληρώσεις τιποτα (είναι γαιδουριά)

Εγώ θα κεράσω όλες τις φορές (άντε μπορεί καμιά φορά να μην κεράσω αν επιμένει πολύ)

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 16:47, 05-07-11:

Δε γίνεται να βγάλεις την κοπέλα έξω για φαγητό και να της ζητήσεις τα μισά χρήματα (είναι ανήθικο)
Χαχαχαχα,τι επαναξιολόγηση της ηθικής και μ@λ@κίες!
Ο Νίτσε πέθανε xD

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:59, 05-07-11:

Και επειδη στο περασαν καποιοι αυτο το προτυπο εσυ πρεπει να το δεχεσε?Προβατο εισαι και δεν εχεις γνωμη και αποψη για να ενεργησεις αναλογα?

Α και για να μην ξεχνιομαστε.Σαν να εχει δικιο αυτος ή κανω λαθος?

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie

Παράθεση

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

O Mr.Spiridakos I <3 GIRLS έγραψε στις 16:59, 05-07-11:

Χαχαχαχα,τι επαναξιολόγηση της ηθικής και μ@λ@κίες!
Ο Νίτσε πέθανε xD
Βασικά κοίτα είναι πιο πολύ θέμα χαρακτήρα παρά ηθικής....

Και επειδη στο περασαν καποιοι αυτο το προτυπο εσυ πρεπει να το δεχεσε?Προβατο εισαι και δεν εχεις γνωμη και αποψη για να ενεργησεις αναλογα?

Πρόβατο δεν είμαι ( νομίζω δλδ) αλλα υπάρχουν πρότυπα και όποιος θέλει τα ακολουθεί

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 05-07-11 στις 17:04. Αιτία: merge
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 17:11, 05-07-11:

Πρόβατο δεν είμαι ( νομίζω δλδ) αλλα υπάρχουν πρότυπα και όποιος θέλει τα ακολουθεί
Ωραια.Εσυ πιο πισω ειπες οτι ακολουθεις αυτο το προτυπο επειδη σου το υπεβαλαν καποιοι και οχι επειδη το θελεις εσυ,επισης ειπες οτι εχουμε δικιο αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα κτλ κτλ κτλ

Τελικα μηπως αλλαζεις γνωμη και αποψη σε καθε ποστ?

Παράθεση

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

O Mr.Spiridakos I <3 GIRLS έγραψε στις 17:12, 05-07-11:

Αλλα και παλι η λυση μισα μισα δεν ειναι κακη ιδεα αμα ξερει ο ενας τον αλλον καλα και δεν ειναι το πρωτο τους ραντεβου...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:16, 05-07-11:

Όχι για τα χρήματα, ποτέ δεν έχω δεχτεί να με κερνάνε συνέχεια, ούτε έχω ανάγκη καμία οικονομικά, μπορώ ανετότατα να στηρίξω μόνη μου τον εαυτό μου σε οτιδήποτε, αλλά για την κίνηση: δείχνει πως με φροντίζει, με σκέφτεται και πως δεν θέλει να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα στο πρώτο μας ραντεβού (ειδικά αφού μιλάμε για ποσά της τάξεων των δέκα/είκοσι ευρώ μάξιμουμ).
Ξεχνάς όμως πως το να πληρώσει ο άντρας στο 1ο ραντεβού επί της ουσίας είναι κοινωνική σύμβαση. Το κάνει το 99% των ανδρών, ανεξάρτητα από το αν πραγματικά το θέλει ή το πιστεύει, απλά για να μην του κολλήσουν την ετικέτα του κάφρου. Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι επειδή ο χ σου πληρώνει τον καφέ/ποτό/μπριζόλα σε σκέφτεται και θέλει να σε φροντίσει και νομίζω πως είναι λίγο αφελές αν το δέχεσαι έτσι. Μπορεί να είναι ερωτευμένος, μπορεί να του αρέσεις, μπορεί απλά να του αρέσουν τα οπίσθιά σου, μπορεί να του είσαι αδιάφορη, μπορεί να έχει μετανιώσει που πρότεινε το ραντεβού. Όπως και να 'χει θα πληρώσει όμως, επειδή δεν επιθυμεί να "κακοχαρακτηριστεί" για τους τρόπους του.

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Είχα μία φίλη, που μερικές φορές την κατηγορούσα γιατί ήθελε να πληρώνουν περισσότερο οι άνδρες.

Κάποια στιγμή μου εξήγησε ότι εσύ είσαι σε μία α ηλικία, και έχεις μια εργασία, έχεις ένα τάδε ποσό στην άκρη και μπορείς να συντηρήσεις μία γυναίκα ή να φτιάξεις μία οικογένεια.

Εκείνη την εποχή την πολιορκούσε κάποιος τύπος, που ενώ είχε δουλειά, μονίμως ήταν αδέκαρος και ζητούσε δανεικά από όλους (και από εμένα) και δεν τα επέστρεφε ποτέ. Ούτε ξέραμε πως τα κατάφερνε και μονίμως ήταν άφραγκος.

Μου τον έφερε λοιπόν σαν παράδειγμα προς αποφυγήν, λέγοντάς μου, ότι πως μπορούσε να πάρει στα σοβαρά έναν τέτοιο άνδρα, και πως μπορούσε να στηριχθεί σε εκείνον σε μία σχέση αφού ήταν άστατος και μονίμως ούτε ίσως και εκείνος θα ήξερε που πήγαιναν τα χρήματά του;
Το συγκεκριμένο νομίζω ότι είναι ασυνείδητος τρόπος "λογικοποίησης" των κολλημάτων που πολλές γυναίκες έχουν λόγω του ότι έχουν μεγαλώσει με την πεποίθηση "αν θέλεις να κυκλοφορείς την ομορφιά μου πρέπει και να την πληρώνεις". Δηλ. τι σημαίνει "να συντηρήσεις γυναίκα" ή "να φτιάξεις οικογένεια"; Την οικογένεια 2 δεν την φτιάχνουν; Η γυναίκα δεν εργάζεται; Κι αν τύχει και μείνει άνεργος ο άνδρας δεν θα τον ενισχύσει; Θα τον αφήσει επειδή "είναι ανίκανος να την συντηρήσει";

Εγώ ξέρω πως άπαξ και αφήσεις τον άλλο να παίξει τον ρόλο του χορηγού χάνεις αυτόματα την ανεξαρτησία σου. Και το όποιο όχι θελήσεις να πεις θα το πεις δυσκολότερα, επειδή μέσα σου ξέρεις ότι είσαι υπό, ακόμα κι αν επιφανειακά λανσάρεις το στυλάκι "πρέπει να με πληρώσει για την γ@μ@τη παρέα μου και το πλούσιο στήθος μου".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 05-07-11 στις 17:41.
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr.Spiridakos

Νεοφερμένος

O Mr.Spiridakos I <3 GIRLS έγραψε στις 17:17, 05-07-11:

Ωραια.Εσυ πιο πισω ειπες οτι ακολουθεις αυτο το προτυπο επειδη σου το υπεβαλαν καποιοι και οχι επειδη το θελεις εσυ,επισης ειπες οτι εχουμε δικιο αλλα ειναι θεμα χαρακτηρα κτλ κτλ κτλ

Τελικα μηπως αλλαζεις γνωμη και αποψη σε καθε ποστ?
Ναι ο καθενας λεει την αποψη του και το σεβομαι .Επισης οταν ειπα οτι συμφωνω συμφωνισα στο οτι ειναι καιρος σιγα σιγα να φευγουν τα παλια προτυπα . Και εγω διαλεξα να ακολουθησω αυτο το προτυπο δεν μου εβαλε ο πατερας μου ουτε η μανα μου ενα πιστολι στο κεφαλι λεγοντας μου πως αμα δεν κανω οτι και αυτοι θα με εκτελεσουν

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 17:21, 05-07-11:

Ναι ο καθενας λεει την αποψη του και το σεβομαι .Επισης οταν ειπα οτι συμφωνω συμφωνισα στο οτι ειναι καιρος σιγα σιγα να φευγουν τα παλια προτυπα . Και εγω διαλεξα να ακολουθησω αυτο το προτυπο δεν μου εβαλε ο πατερας μου ουτε η μανα μου ενα πιστολι στο κεφαλι λεγοντας μου πως αμα δεν κανω οτι και αυτοι θα με εκτελεσουν

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 17:23, 05-07-11:

΄Είστε τσιγκούφηδες οι κοπέλες αξίζουν πολύ παραπάνω από 1,2 τραπέζια

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:41, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Το συγκεκριμένο νομίζω ότι είναι ασυνείδητος τρόπος "λογικοποίησης" των κολλημάτων που πολλές γυναίκες έχουν λόγω του ότι έχουν μεγαλώσει με την πεποίθηση "αν θέλεις να κυκλοφορείς την ομορφιά μου πρέπει και να την πληρώνεις".
Αυτή ακριβώς η νοοτροπία υπάρχει. Ότι και καλά "μας κάνουν χάρη" που κυκλοφορούν μαζί μας και γι' αυτό πρέπει να κερνάμε εμείς οι άντρες. Εν τη αύτη περιπτώσει μάλλον ο άντρας είναι που κάνει την χάρη και ασχολείται με την κάθε τυχάρπαστη.

Είστε τσιγκούφηδες οι κοπέλες αξίζουν πολύ παραπάνω από 1,2 τραπέζια
Συγγνώμη, αλλά ορισμένες δεν είναι ούτε του πεντακοσάρικου (σε δρχ).
Αν το πάμε έτσι, κι εγώ αξίζω πάρα πολλά. Γιατί να μην μου το δείξει η κοπέλα με 1-2 τραπέζια;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:47, 05-07-11:

Ο παππους σου, εκτος απο το οτι επιασε ενα μερος της εικονας του θεματος, δεν εννουσε τον πλουσιο απαραιτητα. Δυστυχως αυτη η ταυτιση εχει γινει επειδη σημερα εχουμε θεοποιησει το χρημα. Ο "τυπος" που λες δλδ, σου προκαλει το θαυμασμο ; Εμενα θα μου τον προκαλουσε αν ειχε τη μιση πολη, χωρις να εχει λεφτα
+100000000000000000000000000000000

παντως εγω ενα ξερω..
οτι στο σπιτι μου,ολα η μανα μου τα πληρωνει..
Το λογιστηριο πώς το λενε..

και γω,λεφτα να ειχα,,αν λεμε..

παλι στη γυναικα μου θα εδεινα να τα διαχειριστει γιατι εγω ειμαι τελειως μπαχαλοςς..

αλλο να τα παραγεις.και αλλο να τα διαχειριζεσαι..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:47, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Την οικογένεια 2 δεν την φτιάχνουν; Η γυναίκα δεν εργάζεται; Κι αν τύχει και μείνει άνεργος ο άνδρας δεν θα τον ενισχύσει; Θα τον αφήσει επειδή "είναι ανίκανος να την συντηρήσει";
Αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά στην πράξη δεν συμβαίνει πάντοτε.
Υπάρχουν πολλά ανεύθυνα άτομα, και άστατοι χαρακτήρες, σε αυτούς αναφερόμουν, και φυσικά αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:55, 05-07-11:

πολλά ανεύθυνα άτομα, και άστατοι χαρακτήρες
Είσαι πολύ ευγενικός... Θα το θέσω λίγο αλλιώς...
Πόσες καρ..λες και πόσοι μαζόχες ή ξεφτιλισμένοι στον κόσμο/δεν αναφερομαι μονο στα κερασματα
Γι'αυτό δίνετε χρόνο να γνωρίζετε τα άτομα που'χετε κοντά σας πριν κρίνετε (και πριν κρίνω), το να κεράσει ό ένας ή η άλλη πρωτο ραντεβού, μα τω θεω, δε μου λεεί τίποτα. Θα μου πεις τωρα - και η πρωτη εντυπωση?- Ε χεσε την πρωτη εντυπωση, δεν κρινεται εκει ο ανθρωπος τελικα.
Και να σε κεράσει και μια και δυό και να στο παιξει ''τζεντλεμαν'', μπορεί στην πορεία να σου βγει ο Μέγας μαλάκας. Και να πληρώσει η αλλη και μια και δυο και να σου μοιασει ''κυρια'', μπορεί να σου βγει στην πορεια η Μεγιστη αρπαχτρα. Γι'αυτό δίνετε χρόνο, μεγαλο θεμα ο χρονος
Εχω γραψει παλια σε αυτό το θέμα αλλά όλες ήταν περι πρωτης εντύπωσης απόψεις/ Ε δε μου λένε τίποτα τελικά οι πρωτες εντυπωσεις ή εστω μου λενε πολυ πολυ πολύ λιγα... λίγα λέμε
(σορυ για το ''περίπου'' οφ, συνεχιστε..)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 05-07-11 στις 19:05.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 19:12, 05-07-11:

Παιδιά, μην παιδεύεστε άλλο, η συζήτηση έχει κλείσει με αυτά τα δύο μηνύματα:

να δεις αυτες πώς τις αναπολουν...
Άντε στην κουζίνα μας τώρα

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:38, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Και να σε κεράσει και μια και δυό και να στο παιξει ''τζεντλεμαν'', μπορεί στην πορεία να σου βγει ο Μέγας μαλάκας.
..για του λόγου το αληθές, αυτός που αναφέρω εδώ, κέρασε την πρώτη φορά. Μπορεί και τη δεύτερη. (Χωρίς να μου τα ζητήσει μετά στο σπίτι εννοώ...)

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
  • Όταν βγαίνουμε με γκόμενο/γκόμενα, πληρώνουμε μισά-μισά ή ο καθένας τα δικά του (το 2ο είναι πιο δίκαιο πιστεύω αν η γυναίκα έχει φάει μια σαλατούλα κι ο άντρας έχει καταβροχθίσει το μισό μενού).
  • Στην αρχή της σχέσης που δεν έχουμε και τόση όρεξη για διαιρέσεις και προσθαφαιρέσεις και είναι και κάπως πιο αμήχανα τα πράγματα, καλή λύση είναι το μια ο ένας μια ο άλλος.
  • Αν έχει δηλωθεί ρητά πριν από την έξοδο ότι "σήμερα κερνάω εγώ/σήμερα θα σε βγάλω εγώ", τότε ok, πληρώνει αυτός/ή.
  • Αν ο ένας είναι άνεργος/φοιτητής ή έχει οικονoμική στενότητα εκείνη την περίοδο κι ο άλλος είναι πιο άνετος οικονομικά, ο δεύτερος μπορεί (και ίσως πρέπει) να πληρώνει πιο συχνά.
Ξέχασες τον πιο απλό και πρακτικό τρόπο: Κερνάει αυτός που καλεί. Fair deal από κάθε άποψη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 05-07-11 στις 19:57. Αιτία: προσθήκη δεύτερης παράθεσης
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους