Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,156 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,725 μηνύματα σε 96,028 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 390 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)
Να κερνάει ο άντρας
30
26,09%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,61%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
36,52%
Μισά-μισά
5
4,35%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
35
30,43%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:53, 13-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Στην Ελλάδα προγαμιαία συμβόλαια;
Δεν νομίζω.
Είχαν κάνει οι γονείς μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 16:16, 13-07-06:

Στην Ελλάδα προγαμιαία συμβόλαια;
Δεν νομίζω.
+1

τα προγαμιαία ιδωτικά συμφωνητικά που καταρτίζονται στην Ελλάδα είναι άκυρα. **Μπορεί να δημιουργείται ένα πρόβλημα στα πλαίσια του ιδ.διεθν.δικ γιατί αντίκεινται στα χρηστά ήθη αλλά ο κανόνας είναι αυτός που αναφέρω άνω.

** οι περισσότερες διατάξεις του οικογενειακού δικαίου είναι δημόσιας τάξης που σημαίνει ότι δεν μπορούν να καμφθούν από την ιδιωτική βούληση των μερών και υπερισχύει αυτό που αναφέρει ο νόμος.
Μισέλ μήπως οι γονείς σου πήγαν σε συμβολαιογράφο και επέλεξαν την κοινοκτημοσύνη στις περουσιακές τους σχέσεις? Μήπως είναι κάτι τέτοιο και θυμάσαι λάθος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 13-07-06 στις 17:03.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:26, 13-07-06:

για ξήγα το παραπάνω αυτό με ένα ωραίο σενάριο και ηθοποιούς της αρεσκείας σου

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 16:42, 13-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
για ξήγα το παραπάνω αυτό με ένα ωραίο σενάριο και ηθοποιούς της αρεσκείας σου
αν αναφέρεσαι σε μένα..και εγώ ό,τι ακούω λέω

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 18:00, 13-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
+1

τα προγαμιαία ιδωτικά συμφωνητικά που καταρτίζονται στην Ελλάδα είναι άκυρα. **Μπορεί να δημιουργείται ένα πρόβλημα στα πλαίσια του ιδ.διεθν.δικ γιατί αντίκεινται στα χρηστά ήθη αλλά ο κανόνας είναι αυτός που αναφέρω άνω.

** οι περισσότερες διατάξεις του οικογενειακού δικαίου είναι δημόσιας τάξης που σημαίνει ότι δεν μπορούν να καμφθούν από την ιδιωτική βούληση των μερών και υπερισχύει αυτό που αναφέρει ο νόμος.
Μισέλ μήπως οι γονείς σου πήγαν σε συμβολαιογράφο και επέλεξαν την κοινοκτημοσύνη στις περουσιακές τους σχέσεις? Μήπως είναι κάτι τέτοιο και θυμάσαι λάθος?
Κοίτα δεν το ξέρω.
Αλλά θα κάνω ερώτηση στους άπειρους δικηγόρους που έχω γνωρίσει πρόσφατα.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:00, 13-07-06:

Κάποιος που μπορεί να το εξηγήσει μήπως;

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 19:09, 13-07-06:

Τα προγαμιαία συμβόλαια είναι συμφωνητικά που υπογράφει το ζευγάρι πριν παντρευτεί.

Ανάλογα με τις επιθυμίες τους, μπορεί να περιέχει υποχρεώσεις του ή της συζύγου κατά τη διάρκεια του έγγαμου βίου [πχ επιτρέπεται στο σύζυγο να πηγαίνει το ανώτατο δύο φορές την εβδομάδα για χαρτιά με τους φίλους του και τέτοια].

Σε άλλα προγαμιαία συμβόλαια καθορίζεται η τύχη της περιουσίας σε περίπτωση χωρισμού - αν πχ εγώ, που είμαι πτωχός πλην τίμιος, νυμφευθώ την Αθηνά Ωνάση [πάει αυτή...], προβλέπεται ότι σε περίπτωση διαζυγίου από υπαιτιότητά μου, δεν παίρνω ούτε ευρωλεπτό. Ενώ σε περίπτωση διαζυγίου από υπαιτιότητά της, παίρνω τα χ-ψ-ω περιουσιακά στοιχεία.

Και ούτω καθ' εξής.

Νομική ισχύς στην ελληνική έννομη τάξη:
Στην Ελλάδα, τα προγαμιαία συμβόλαια δεν υφίστανται.
Εάν ένα ζευγάρι φτιάξει τέτοιο συμβόλαιο, δεν έχει νομική ισχύ και ο σύζυγος ή η σύζυγος δεν μπορεί να διεκδικήσει αυτά που του αναλογούν από το προγαμιαίο συμβόλαιο σε ελληνικό δικαστήριο.
Εάν ένα ζευγάρι παντρευτεί στο εξωτερικό και έρθει στην Ελλάδα και χωρίσει, δεν μπορεί να επικαλεστεί εδώ το προγαμιαίο συμβόλαιο που έκανε στο εξωτερικό.

That's all folks.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:34, 13-07-06:

σορρυ ... μονο εγω θεωρω το προγαμιαία συμβόλαια οτι σαν τα συμβολαια κινητης τηλεφωνιας;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:57, 13-07-06:

Περίεργο... Μου έχουν πει οι γονείς μου οτι είχαν κάνει (για τα περιουσιακά τους στοιχεία σε περίπτωση χωρισμού) και στην Ελλάδα έχουν παντρευτεί... Ίσως βέβαια και να το μπερδεύω και να μου έχουν πει απλά οτι η μητέρα μου ήθελε να κάνουν...

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 08:06, 14-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Περίεργο... Μου έχουν πει οι γονείς μου οτι είχαν κάνει (για τα περιουσιακά τους στοιχεία σε περίπτωση χωρισμού) και στην Ελλάδα έχουν παντρευτεί... Ίσως βέβαια και να το μπερδεύω και να μου έχουν πει απλά οτι η μητέρα μου ήθελε να κάνουν...
Κοίτα, κανείς δεν τους εμποδίζει να κάνουν όσα συμβόλαια θέλουν και με ό,τι περιεχόμενο θέλουν.

Για να το εξηγήσω απλά και όχι με επιστημονικούς όρους, το συμβόλαιο είναι στην ουσία μία υπόσχεση.
Απλό παράδειγμα: Εγώ υπόσχομαι ότι θα σου πουλήσω 100 κιλά κρέας κι εσύ υπόσχεσαι να μου δώσεις 1.000 ευρώ. Ένα απλό συμβόλαιο, η λεγόμενη σύμβαση πώλησης.

Υπ' αυτήν την έννοια, μπορείς να φτιάξεις συμβόλαιο για οτιδήποτε. Ένα κλασσικό "παιχνίδι λέξεων" που κάνουν στη Νομική περιέχει την εξής ερώτηση προς τους ανυποψίαστους: "Μπορείς να πουλήσεις την Πλατεία Συντάγματος;".
Η ορθή απάντηση είναι "Φυσικά, αλλά δεν μπορείς να τη μεταβιβάσεις".

Το θέμα λοιπόν είναι η νομική τους ισχύ και κατά πόσο μπορούν να "εφαρμοστούν" στην πράξη.

Γι'αυτό, ακόμα και εάν οι γονείς σου έχουν κάνει προγαμιαίο συμβόλαιο, σε περίπτωση που [ο μη γένοιτο] χωρίσουν, δεν θα μπορούν να πάνε στο δικαστήριο και να επικαλεστούν το προγαμιαίο συμβόλαιο. Το δικαστήριο δεν θα δεχθεί ως ισχυρό το προγαμιαίο συμβόλαιο, αφού αυτό δεν προβλέπεται από την ελληνική έννομη τάξη.

ΥΓ: Μάλλον ξεφύγαμε πολύ off-topic...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsitsilegas : 14-07-06 στις 08:10.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:37, 15-07-06:

Μα έχουν ήδη χωρίσει εδώ και δέκα χρόνια
Τελικά ρώτησα τη μαμά μου, δεν είχαν κάνει προγαμιαίο συμβόλαιο όπως νόμιζα, αλλά είχαν κάνει λίγο μετά το γάμο...

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 16:02, 15-07-06:

λιγο μετα τον γαμο....προγαμιαιο βρε;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:10, 15-07-06:

Αφού είπα οτι τελικά δεν είχαν κάνει προγαμιαίο!

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 16:13, 15-07-06:

οκ καταλαβα..
συντακτικα ομως η προταση σου αφηνει να εννοηθει οτι κανανε μετα τον γαμο..αναφερεις "...αλλα είχαν κανει λιγο μετα το γαμο". Προφανως θα καταρτισανε καποιου αλλου ειδους μεταξύ τους ιδιωτικο συμφωνητικο και οχι προγαμιαιο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:17, 15-07-06:

Εκφραστικό/Συντακτικό λάθος τότε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 01:24, 16-07-06:

όταν μιλάμε για το πρώτο ραντεβού... αυτός/ή που κάνει την πρόσκληση αναλαμβάνει και τον λογαριασμό, είτε είναι καφές, είτε φαγητό, είτε σινεμά, είτε οτιδήποτε!!! .-
ΕΝΝΟΕΙΕΤΑΙ ότι ο προσκεκλημένος θα βγάλει το πορτοφόλι και θα ρωτήσει ευγενικά αν μπορεί να κεράσει ή έστω να συνδράμει στον λογαριασμό αλλά το ΌΧΙ του "οικοδεσπότη" πρέπει να είναι δεδομένο!
Είναι καθαρά θέμα ευγένειας και καλών τρόπων και όχι φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο... όταν ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΣ... ΚΕΡΝΑΣ!
Είναι σαν να σου λέω... έλα σπίτι να σου μαγειρέψω και να περιμένω να μου ψωνίσεις απ το σούπερ μάρκετ τα υλικά! ε όχι ρε παιδί μου

από κει και πέρα...
όταν υπάρχει μια σχέση και πολλά ραντεβού, είναι το λιγότερο γελοίο να πληρώνει συνεχως ο ένας απ τους δύο τους λογαριασμούς, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ βρισκεται σε ιδιαίτερα καλή οικονομική κατάσταση.... είναι ΑΓΕΝΙΑ να μην πληρώνεις ποτε!
Ακόμα κι αν ο άλλος δεν θέλει να πληρώσεις, αν ΕΣΥ πραγματικά θες να πληρώσεις, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ! Τρόποι υπάρχουν

Ποτε μου δε δέχθηκα να με... πληρώνουν ....ή.... να πληρώνω κάποιον

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:50, 17-07-06:

Κάποια offtopic μεταφέρθηκαν εδώ
e-steki forum » e-steki The Site » Εκτός θέματος » [off topic] Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...?

Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz
H roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H roz έγραψε στις 21:36, 17-07-06:

Εξαρτάται από τις ηλικίες. ΑΝ π.χ. μιλάμε για ένα νεαρό ζευγάρι που παίρνουν ακόμα χαρτζηλίκι από τους γονείς ή για φοιτητές. Εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα. Πόσες φορές πια να εξασφαλίσει ο συνοδός τα έξοδα για δυο άτομα; Ή θα πάει ο δεκαοχτάχρονος στη μαμά του και θα πεί "Μαμά σήμερα θέλω 50 ευρώ γιατί θα βγώ με τη Λίτσα;" (τυχαίο ποσό - δεν ξέρω τι χρήματα παίρνουν σήμερα τα παιδιά). Άρα μάλλον το μισα μισα είναι μια λύση που μπορεί να γίνει και διασκεδαστική ειδικά αν και τότε δεν φτάνουν τα λεφτά για κάτι παραπάνω από καφέ.

Σε μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άντρας τα έξοδα της κυρίας που συνοδεύει. Προσωπικά θα φρόντιζα να ανταποδώσω προσκαλώντας τον σε δείπνο ή κάνοντας κάποιο δώρο.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 08:01, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από roz
[...]
Σε μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άντρας τα έξοδα της κυρίας που συνοδεύει. Προσωπικά θα φρόντιζα να ανταποδώσω προσκαλώντας τον σε δείπνο ή κάνοντας κάποιο δώρο.
Κι ας ξανα-αντιστρέψω το ερώτημα:
Γιατί επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άνδρας τα έξοδα της γυναίκας; Επιβάλλεται; Το μόνο που επιβάλλει η αβροφροσύνη μου είναι να ανοίγω την πόρτα σε μία κυρία [είτε τη συνοδεύω είτε όχι] και να της παραχωρώ την προτεραιότητα. Τίποτε άλλο.

Ακολουθούμε την παράδοση; Μα η παράδοση γεννήθηκε από την αδυναμία της γυναίκας τα παλιότερα χρόνια να έχει δικό της εισόδημα - εκείνα τα χρόνια που θεωρούσαν τον άνδρα την κεφαλή του νοικοκυριού.
Από τη στιγμή που η γυναίκα μπήκε στην παραγωγική διαδικασία, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο υποτιμητικό για εσάς είναι να πληρώνεστε για τις εξόδους σας;

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:05, 18-07-06:

Βρε παιδια, εμεις ειπαμε για το πρωτο ραντεβου, κι οχι γενικοτερα σε μια σχεση.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:21, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Την διαφοροποιήση πρώτου και λοιπών ραντεβού δεν βλέπω. Δηλαδή βλέπω. Θέλεται να καταλάβετε κάτι? Είναι κάτι σαν τεστ? Ποια η διαφορά πρώτου και τελευταίου!!

Κι ας ξανα-αντιστρέψω το ερώτημα:
Γιατί επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άνδρας τα έξοδα της γυναίκας; Επιβάλλεται; Το μόνο που επιβάλλει η αβροφροσύνη μου είναι να ανοίγω την πόρτα σε μία κυρία [είτε τη συνοδεύω είτε όχι] και να της παραχωρώ την προτεραιότητα. Τίποτε άλλο.
Αν το επιλέγεις προσωπικά σύμφωνω. Αλλιώς όχι! (έχεις και καλή θέα!!!!)
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ύπαρχει ένα date rulebook με κεφάλαια Α)Πρώτο ραντεβού!! Β)Δεύτερο ραντεβού ..... έστω και αν αυτό το rulebook λέγεται παράδοση!
Το μόνο που πρέπει να επιβάλεται είναι αυτό που ορίζει το άτομο μας. Εκεί φαίνεται ο πραγματικός άνθρωπος απέναντι μας και όχι τι παρουσιάζεται από ένα αποστιθισμένο show εντυπώσεων!
Μιλάω και για τα δύο φύλλα, γιατί και οι γυναίκες αναμένονται να κάνουν κάποια πράγματα για να εντυπωσιαστεί ο άνδρας!

Από τη στιγμή που η γυναίκα μπήκε στην παραγωγική διαδικασία, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο υποτιμητικό για εσάς είναι να πληρώνεστε για τις εξόδους σας;
Και προσβάλει και λίγο την νοημοσύνη των ανδρών να προσθέσω. Απλά δεν λένε τίποτα και το αποδέχονται ως το μέσο για την επίτευξη του πολυπόθητου στόχου.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:30, 18-07-06:

Την διαφοροποιήση πρώτου και λοιπών ραντεβού δεν βλέπω. Δηλαδή βλέπω. Θέλεται να καταλάβετε κάτι? Είναι κάτι σαν τεστ? Ποια η διαφορά πρώτου και τελευταίου!!
Θεωρεις οτι δεν υπαρχει?
Αν καποια στιγμη γνωρισεις μια τυπισα που σε ενδιεφερει για κατι περισσοτερο, και την καλεσεις να βγειτε για ενα ποτο και εκεινη δεχτει, θεωρεις οτι την εχεις ηδη κατακτησει απο αυτο και μονο?
Στα πρωτα ραντεβου, οταν δεν γνωριζεις τον αλλον σαφως και τον τεσταρεις -δεν ξερω αν ειναι σωστος αυτος ο ορος - για να δεις τι παιζει.
Αυτο το κανουν και αντρες και γυναικες..

Αν εσυ κινεισαι διαφορετικα εισαι η εξαιρεση στον κανονα (αν και στον συγκεκριμενο κανονα δεν ξερω αν υπαρχει εξαιρεση).

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 09:00, 18-07-06:

Απάντησα στην σαφή θέση της roz που λέει "Σε μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άντρας τα έξοδα της κυρίας που συνοδεύει."
Συγγνώμη για την "τεχνική ανάλυση" που ακολουθεί, έχουμε και μία ματαιοδοξία διάολε: Η χρήση της υποτακτικής του ενεστώτα στην παραπάνω περικοπή ["να καλύπτει"] εμένα τουλάχιστον με παραπέμπει σε διάρκεια, σε συνεχιζόμενη συμπεριφορά.
Αν η roz εννοούσε το πρώτο ραντεβού και μόνον θα χρησιμοποιούσε την υποτακτική του μέλλοντα ["να καλύψει"].

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Αν το επιλέγεις προσωπικά σύμφωνω. Αλλιώς όχι! (έχεις και καλή θέα!!!!)
Το επιλέγω προσωπικά. Όπως επιλέγω προσωπικά να σηκώνομαι από τη θέση μου σε τραπέζι όταν έρχεται ή φεύγει μια γυναίκα. Ή να σηκώνομαι από τη θέση μου όταν μου μιλάνε, είτε άνδρας είτε γυναίκα.

Θεωρεις οτι δεν υπαρχει?
Σαφώς υπάρχει διαφοροποίηση, θα διαφωνήσω με την προσέγγιση του Demelene, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν συμφωνώ κατά τα λοιπά μαζί του.

Υπάρχει διαφοροποίηση διότι οι κυρίες πρέπει να εντυπωσιαστείτε από την 'γαλαντομία' του ανδρός. Απ'ότι διάβασα, αρκετές κυρίες εδώ θα θεωρήσουν "σφιχτοχέρη" ή μικροπρεπή έναν άνδρα που δεν θα κεράσει. Βέβαια επαναλαμβάνω ότι δεν κατανοώ την λογική της άποψης αυτής και τη θεωρώ υποτιμητική για τη γυναίκα. Είναι σαν να λέτε "αφού θα σου κάτσω, πλέρωνε". Γι'αυτό και σε προηγούμενό μου μήνυμα έγραψα για... "προκαταβολή".

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όπως ειπώθηκε και παραπάνω από την ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ, όποιος καλεί πληρώνει. Είτε αυτό είναι πρώτο ραντεβού είτε οτιδήποτε.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 09:10, 18-07-06:

Βέβαια επαναλαμβάνω ότι δεν κατανοώ την λογική της άποψης αυτής και τη θεωρώ υποτιμητική για τη γυναίκα. Είναι σαν να λέτε "αφού θα σου κάτσω, πλέρωνε". Γι'αυτό και σε προηγούμενό μου μήνυμα έγραψα για... "προκαταβολή".
Δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που βγαινει με καποιον επειδη της αρεσει και προσφερει τον εαυτο της επι πληρωμη, και μαλιστα κοστολογοντας τις υπηρεσιες της απο 3,5 ευρω (οσο κανει ενας καφες) εως 10 ευρω (οσο κανει ενα ποτο). Μιλαμε για γυναικα που ελκεται απο καποιον και οχι για γυναικα που παει να κανει την δουλεια της.
Ειστε υπερβολικοι αρκετα πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα, και ενα ισως κολλημα των γυναικων το παρεξηγειτε.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 09:23, 18-07-06:

Δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που βγαινει με καποιον επειδη της αρεσει και προσφερει τον εαυτο της επι πληρωμη, και μαλιστα κοστολογοντας τις υπηρεσιες της απο 3,5 ευρω (οσο κανει ενας καφες) εως 10 ευρω (οσο κανει ενα ποτο).
Η λογική προέκταση της πρακτικής που ευαγγελίζονται μερικές για την έξοδο είναι "ο άνδρας πληρώνει οπουδήποτε". Φαγητό, διακοπές κλπ. Πληρωμή στο διηνεκές.

Ειστε υπερβολικοι αρκετα πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα, και ενα ισως κολλημα των γυναικων το παρεξηγειτε.
Το συγκεκριμένο κόλλημα είναι παρεξηγήσιμο.
Αυτό και μόνο θα έπρεπε να υποψιάζει τους θιασώτες της άποψης "εφόσον η γυναίκα συνοδεύεται, ο άνδρας πληρώνει".

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:37, 18-07-06:

Θεωρεις οτι δεν υπαρχει?
Αν καποια στιγμη γνωρισεις μια τυπισα που σε ενδιεφερει για κατι περισσοτερο, και την καλεσεις να βγειτε για ενα ποτο και εκεινη δεχτει, θεωρεις οτι την εχεις ηδη κατακτησει απο αυτο και μονο?
Στα πρωτα ραντεβου, οταν δεν γνωριζεις τον αλλον σαφως και τον τεσταρεις -δεν ξερω αν ειναι σωστος αυτος ο ορος - για να δεις τι παιζει.
Αυτο το κανουν και αντρες και γυναικες..

Αν εσυ κινεισαι διαφορετικα εισαι η εξαιρεση στον κανονα (αν και στον συγκεκριμενο κανονα δεν ξερω αν υπαρχει εξαιρεση).
Δεν εξαιρούμε από τον κανόνα! Αλλά πρόσεξε πως τοποθετούμε εγώ! Για μένα και πιστεύω και για πολλούς τον φίλο/σχέση σου τον κερδίζεις διαρκώς! Δηλαδή υπάρχει μια διαρκή δυναμική στην σχέση η οποία είναι διαρκώς διαπραγματεύσιμη , όχι όμως με την έννοια της απειλής! Κυρίως με την έννοια του τίποτα δεν είναι σίγουρο!
Συνεπώς ναι στο πρώτο ραντεβού και στο δεύτερο και στα προηγούμενα συναπατήματα μας και εκτός ραντεβού γνωρίζω τον άλλον και κρίνω! Αλλά θα τον κρίνω για το ποιόν του ανθρώπου το πραγματικό και όχι για το τι θα ήθελα να μου παρουσιάσει και αν είναι γυναίκα και από την ομορφιά της που ήδη όμως έχω προσέξει!

Συνεπώς για μένα το ζήτημα είναι ποια κριτήρια αποτελούν κριτήρια άξια να κρίνουν το ποιόν ενός ανθρώπου! Για μένα σίγουρα δεν είναι το τι θα κάνει με την τσέπη του καθώς αυτά είναι τα εύκολα και στανδαρ πράγματα για να κολακέψεις τον αντικρινώ σου!Δεν θα πω όχι σε ένα κέρασμα και εγώ θα κεράσω αλλά όχι επειδή είναι πρώτο ραντεβού.
Να σας πω κάτι αντίστοιχο. Δώρα θα κάνω όποτε δω κάτι που αρέσει ή πιστεύω ότι θα τσιγκλίσει τον άλλον οποιαδήποτε στιγμή και οποτεδήποτε κάτσει γενικά. Αλλά σπανίως στην γιορτή ή στα γενέθλια!Και φυσικά δεν μαρέσει να μου κάνουν και έμενα τέτοια δώρα.
Δεν μαρέσει σε αντιστοιχία με το παραπάνω η κανονικοποιήση της κίνησης και πρόθεσης. Προσθέτει στην κίνηση μια αίσθηση του "πρέπει" που για μένα την χαλάει και υποβιβάζει.Χαλάει την αγνότητα και καλοπροαίρεση της! Και συνεπώς άνθρωπος που θα με "βαθμολογήσει" για κάτι τέτοιο αυτόματα τον "βαθμολογώ" και εγώ με βάση το κλίμα των παραπάνω!

Και γενικά να σας πω ούτε το πρότυπο βγαίνουμε πρώτο ραντεβού μαρέσει!Πολύ φασρία γίνεται σχετικά με το θέμα (όχι εδώ)! Προσωπικά δεν μου χρειάστηκε καθώς λόγω σπιτιού δικού μου ως φοιτητής τα πράγματα γίναν πάντα στο σπίτι μου με προηγούμενες επαφές όπου να είναι και όπως να είναι!

Γενικά όπως καταλαβαίνεται έχω μεγάλες ενστάσεις σχετικά με την πρωτυποποίηση και κανονικόποιση συμπεριφορών ειδικά έτσι όπως προβάλλονται από τα media,την παράδοση που για την συγκεκριμένη περίπτωση παράγουν το manual του καλού γκόμενου!
Είναι σαν hack και cheat.Ο "καλός γκόμενος" εκμεταλεύεται εκ των προτέρων τις αδυναμίες και τρόπο αξιολόγησης της. Δεν χρειάζεται ούτε να τις ψάξει αλλά μόνο να είναι συμβατός με αυτές για λόγους εντυπωσιασμού. Μετά φυσικά όταν σταματήσει ο εντυπωσιασμός και οι πραγματικές αρετές φανούν ακολουθεί και το "δεν ήσουν όπως σε γνώρισα"

Δυστυχώς όμως ο κόσμος έχει σιδερωθεί και αλλοτριωθεί τόσο πολύ πιστεύει ότι όλα είναι επιλογή του,χωρίς φυσικά να παρατηρεί ότι όταν όλοι από τις 10 επιλογές διαλέγουν την μια για κάτι εντελώς θέμα γούστου, τότε μάλλον δεν έιναι ακριβώς επιλογής τους!

Έτσι λοιπόν και οι γυναίκες σας έχουν "μάθει" να περιμένετε ως πρέπουσα συμπεριφορά του άνδρα να πληρώσει και φυσικά τους άνδρες τους έχουν "μάθει" ότι αυτός είναι ο δρόμος για την καρδιά της γυναίκας. Και εγώ σε αυτό το "μάθει" διαφωνώ εντόνως μάλιστα

Ξέφυγα λίγο συγνώμη! Το παραπάνω γενικεύεται και αντίστοιχα για το manual της καλής γκόμενας! Δλδ είναι ανεξάρτητο γένους!

Ελπίζω να μην σκότωσα την λέξη ποιόν!!!!!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:52, 18-07-06:

πολύ ωραία τα όσα λέτε, μια χαρά τα λέτε, κρίμα να περιορίζεστε βέβαια στο πρώτο ραντεβού.
Πείτε μου τι κάνετε όταν φτάνει η ώρα της πληρωμής και έχετε απέναντι το έτερον ήμισυ, που είστε μαζί 5-6 χρόνια.
Ας το πάρουμε πρακτικά.

Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz
H roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H roz έγραψε στις 10:01, 18-07-06:

tsitsilegas για την χρήση των χρόνων έχεις δίκιο. Είναι ακριβώς όπως το αντιλήφθηκες. Δεν το βρίσκω υποτιμητικό να πληρώσει ο συνοδός μου τον καφέ ή το ποτό μου (όπου συνοδός δεν είναι απαραίτητο να είναι και σύντροφος). Ακόμα και τώρα παντρεμένη ούσα θεωρώ αδιανόητο να βγούμε έξω με τον συζυγό μου και να μην πληρώσει εκείνος τον λογαριασμό - αν και έχουμε κοινό ταμείο - ή να υπάρχει στην παρέα άλλη γυναίκα ασυνόδευτη και να την αφήσουμε να πληρώσει τα δικά της.

Kατά τα λοιπά η misslittledevil με κάλυψε.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 10:18, 18-07-06:

πολύ ωραία τα όσα λέτε, μια χαρά τα λέτε, κρίμα να περιορίζεστε βέβαια στο πρώτο ραντεβού.
Πείτε μου τι κάνετε όταν φτάνει η ώρα της πληρωμής και έχετε απέναντι το έτερον ήμισυ, που είστε μαζί 5-6 χρόνια.
Ας το πάρουμε πρακτικά.
Προσωπικά, αν το πάρω πρακτικά θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι και θα με πλακώσει. Βλέπεις δεν έχω στο παθητικό μου σχέση 5-6 ετών. Μέχρι 2 χρόνια άντεξα.

Ας πάρω λοιπόν τις τρεις σχέσεις των 2 ετών που είχα. Ίσχυε η αρχή "πληρώνει όποιος έχει λεφτά εκείνη τη στιγμή μαζί του". Χωρίς ανταποδοτικό χαρακτήρα του στυλ "πλήρωσε εσύ τώρα, πληρώνω εγώ μετά". Στις 2 από τις σχέσεις αυτές υπήρχε κοινή στέγη [μέναμε μαζί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα] οπότε οι λογαριασμοί ήταν κοινοί. Λυπάμαι, δεν θα προσπαθήσω καν να εντυπωσιάσω την γυναίκα που έχω δίπλα μου με μαγκιές του στυλ "πλερώνω τα μάτια π'αγαπώ". Αν είναι να εντυπωσιαστεί έτσι, να μου λείπει το βύσσινο.

tsitsilegas για την χρήση των χρόνων έχεις δίκιο. Είναι ακριβώς όπως το αντιλήφθηκες.
Σε ευχαριστώ που τονίζεις την ήδη υπέρμετρη ματαιοδοξία μου.

Ακόμα και τώρα παντρεμένη ούσα θεωρώ αδιανόητο να βγούμε έξω με τον συζυγό μου και να μην πληρώσει εκείνος τον λογαριασμό - αν και έχουμε κοινό ταμείο - ή να υπάρχει στην παρέα άλλη γυναίκα ασυνόδευτη και να την αφήσουμε να πληρώσει τα δικά της.
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το βρίσκεις αδιανόητο; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 10:32, 18-07-06:

Για μένα και πιστεύω και για πολλούς τον φίλο/σχέση σου τον κερδίζεις διαρκώς!
Σαφως.. Αλλα εδω δεν μιλαμε για το "Πως θα διατηρησετε μια σχεση ζωντανη".

Και γενικά να σας πω ούτε το πρότυπο βγαίνουμε πρώτο ραντεβού μαρέσει!Πολύ φασρία γίνεται σχετικά με το θέμα (όχι εδώ)! Προσωπικά δεν μου χρειάστηκε καθώς λόγω σπιτιού δικού μου ως φοιτητής τα πράγματα γίναν πάντα στο σπίτι μου με προηγούμενες επαφές όπου να είναι και όπως να είναι!
Δεν ξερω αν εχεις την δυνατοτητα να καλεις ολες τις κοπελες στο σπιτι σου σαν "πρωτο ραντεβου" -και δεν με αφορα κιολας - σε ενημερωνω ομως πως υπαρχουν γυναικες που δεν δεχονται "πρωτο ραντεβου" στο σπιτι του αλλου. Ειναι γεγονος ομως οτι εκει δεν περνας απο τετοια "εξεταση".

Γενικά όπως καταλαβαίνεται έχω μεγάλες ενστάσεις σχετικά με την πρωτυποποίηση και κανονικόποιση συμπεριφορών ειδικά έτσι όπως προβάλλονται από τα media,την παράδοση που για την συγκεκριμένη περίπτωση παράγουν το manual του καλού γκόμενου!
Γιατι θεωρεις οτι τα παντα και οι παντες, επηρεαζονται απο τα μιντια?
Αν ζητησεις απο δεκα γυναικες να σου πουν απο ενα πραγμα που πρεπει να εχει ο "καλος γκομενος", θα ακουσεις δεκα διαφορετικα χαρακτηριστικα.

Ξέφυγα λίγο συγνώμη! Το παραπάνω γενικεύεται και αντίστοιχα για το manual της καλής γκόμενας! Δλδ είναι ανεξάρτητο γένους!
Ξεφυγες πολυ, αλλα μην το κανουμε θεμα.

Ας το πάρουμε πρακτικά.

Βγαζεις το πορτοφολι και πληρωνεις.
Στο σινεμα, στο εστιατοριο, στο καφε, στο σουπερ μαρκετ, στα διοδια..

Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz

H roz έγραψε στις 11:12, 18-07-06:

Σε ευχαριστώ που τονίζεις την ήδη υπέρμετρη ματαιοδοξία μου.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το βρίσκεις αδιανόητο; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω...
Λοιπόν ματαιόδοξε συμφορουμίστα ,

το βρίσκω αδιανόητο προφανώς γιατί με έχουν κακομάθει (η ρίζα του κακού βρίσκεται πάντα στη παιδίκή μας ηλικία )

Πέρα όμως απο αυτό, η αίσθηση της φροντίδας που σου αφήνει μια τέτοια κίνηση - με μια δόση ρομαντισμού ειδικά αν πρόκειτα για πρώτα ραντεβού τονώνει την γυναίκα. Αφήνει και ένα αίσθημα ασφάλειας (κάποιος με προσέχει). Δεν είναι η χρηματική αξία της κίνησης που κάνει τη διαφορά. Είναι απλά και μόνο η κίνηση. Όπως όταν ανοίγεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να βγεί ή όταν περπατάς από την έξω πλευρά του πεζοδρομίου ή όταν ανεβαίνεις πρώτος τις σκάλες, πλήρωσε και αυτά τα μπιπ (αυτολογοκρίνομαι) 20 ευρώ να ζήσει και εκείνη το παραμύθι του ιππότη. Στην πορεία κάθε σχέση θα αντιμετωπίσει πιο πρακτικά και σοβαρά προβλήματα. Η ευτυχία όμως μετριέται με στιγμές. Ας μην θέτουμε λοιπόν τόσα πεζά ζητήματα εξ αρχής. (Σταματάω εδώ γιατί ή θα γράψω βίπερ στο τέλος ή διαφημιστικό για πιστωτικές).

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:12, 18-07-06:

Γιατι θεωρεις οτι τα παντα και οι παντες, επηρεαζονται απο τα μιντια?
Γιατί αυτό βλέπω στην πράξη όπου και να κοιτάξω. Η ομοιογένεια που υπάρχει αλλά και η άσχημη αντιμετώπιση του διαφορετικού μόνο σε αυτό το συμπέρασμα με οδηγεί. Και δεν είπα μόνο για τα media.Και όλοι πολλά και διαφορετικά λένε στην θεωρία αλλά τελικά πως γίνεται να κάνουν όλοι τα ίδια??
Αλλά offtopicίζει!

Δεν ξερω αν εχεις την δυνατοτητα να καλεις ολες τις κοπελες στο σπιτι σου σαν "πρωτο ραντεβου" -και δεν με αφορα κιολας - σε ενημερωνω ομως πως υπαρχουν γυναικες που δεν δεχονται "πρωτο ραντεβου" στο σπιτι του αλλου. Ειναι γεγονος ομως οτι εκει δεν περνας απο τετοια "εξεταση".
Δυστυχώς όχι ποια αλλά θα αλλάξει η κατάσταση. Απλά δεν ήταν ραντεβού. Συνήθως την κοπέλα την ήξερα από μια έντονη κοινωνική συνεύρεη σε διάφορα σημεία! Η φάση στην φοιτητούπολη λειτουργεί αλλιώς από Αθήνα που είμαι τώρα. Δλδ εγώ για την κοπέλα ήξερα αν μαρέσει και πιθανά το ήξερε και αυτή πριν φτάσει στο σημείο να έρθει σπίτι μου. Και φυσικά δεν εννοώ μόνο εμφανισιακά!.Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός!

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 11:28, 18-07-06:

Λοιπόν ματαιόδοξε συμφορουμίστα
Ευχαριστώ, ευχαριστώ.

Παρατηρώ όμως ότι δεν με αποκαλείς "συν-ματαιόδοξο".
Άνευ ματαιοδοξίας ή απλώς μετριόφρων;

το βρίσκω αδιανόητο προφανώς γιατί με έχουν κακομάθει (η ρίζα του κακού βρίσκεται πάντα στη παιδίκή μας ηλικία )
Αυτό μάλιστα!

Πέρα όμως απο αυτό, η αίσθηση της φροντίδας που σου αφήνει μια τέτοια κίνηση - με μια δόση ρομαντισμού ειδικά αν πρόκειτα για πρώτα ραντεβού τονώνει την γυναίκα. Αφήνει και ένα αίσθημα ασφάλειας (κάποιος με προσέχει). Δεν είναι η χρηματική αξία της κίνησης που κάνει τη διαφορά. Είναι απλά και μόνο η κίνηση. Όπως όταν ανοίγεις την πόρτα του αυτοκινήτου για να βγεί ή όταν περπατάς από την έξω πλευρά του πεζοδρομίου ή όταν ανεβαίνεις πρώτος τις σκάλες, πλήρωσε και αυτά τα μπιπ (αυτολογοκρίνομαι) 20 ευρώ να ζήσει και εκείνη το παραμύθι του ιππότη. Στην πορεία κάθε σχέση θα αντιμετωπίσει πιο πρακτικά και σοβαρά προβλήματα. Η ευτυχία όμως μετριέται με στιγμές. Ας μην θέτουμε λοιπόν τόσα πεζά ζητήματα εξ αρχής.
I beg to differ. Τη δόση ρομαντισμού θα την δώσω ανοίγοντας την πόρτα του αυτοκινήτου, δίνοντάς της προτεραιότητα στην πορεία μας, ανεβαίνοντας δεύτερος τις σκάλες και κατεβαίνοντας πρώτος [και όχι βέβαια ανεβαίνοντας πρώτος - quelle honte!] κλπ. Έτσι να το ζήσει το παραμύθι όσο θέλει. Να την πάω και σε κανά ηλιοβασίλεμα για το ρομαντικό μέρος του παραμυθιού; Να την πάω.

Αλλά η αυτόματη και εξ ορισμού πληρωμή από τον άνδρα μου φαίνεται απίστευτη επινόηση και δυστυχές κατάλοιπο μιας άλλης εποχής, της εποχής που οι γυναίκες έτρωγαν σε άλλο τραπέζι από τους άνδρες ή περπατούσαν μισό βήμα πίσω από αυτούς. [no offence]

(Σταματάω εδώ γιατί ή θα γράψω βίπερ στο τέλος ή διαφημιστικό για πιστωτικές)
Κι είχα αρχίσει να συγκινούμαι...

ΥΓ: Αγαπητή μου, προδίδεις την ηλικία σου όταν γράφεις για βίπερ, η νέα γενιά τα Άρλεκιν ξέρει...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:50, 18-07-06:

Δεν έχω κόλλημα με το ποιος θα πληρώσει.
Το μισά μισά είναι ιδανικό για μένα. Όμως ομολογουμένως ποτέ δεν έχω πετύχει άντρα που να δέχτηκε να μοιραστούμε τον λογαριασμό όχι μόνο στα πρώτα αλλά και στα επόμενα ραντεβού.
Πάντα κάνω την κίνηση να δω πόσο είναι ο λογαριασμός και πάντα παίρνω την ίδια απάντηση σε διάφορες παραλλαγές "κερνάω εγώ", "δικά μου", "ξέχνα το".
Και ειλικρινα δεν νομίζω να με ξένιζε αν κάποιος δεχόταν να τα μοιραστούμε.
Αν είναι δυνατόν ένα καφέ ή ένα φαγητό μπορώ άνετα να το διαθέσω κι ούτε θα χαραχτηρίσω τον άλλον λιγότερο ιππότη αν δεχτεί το μοίρασμα.Άλλα πράγματα χαραχτηρίζουν έναν άντρα κι όχι η χοντρή τσέπη.
Βέβαια υπάρχει και ο γενικότερος μύθος πως ένας άντρας δεν πρέπει να δέχεται απο την συνοδό του και δη την επίδοξη κοπέλα του να πληρώνει.Και δεύτερον επειδή φίλοι και σύντροφοι πάντα έβγαζαν περισσότερα απο μένα και ποτέ δεν με άφηναν να πληρώνω (έφτανα σε σημείο να βγαίνω τρέχοντας για να συνεισφέρω τουλάχιστον στο πάρκινγκ)με έχει κουράσει αυτή η συμπεριφορά.Στο φινάλε αν θέλαν να με βοηθήσουν ουσιαστικά ας πληρώναν το τηλέφωνο μου (j/k)

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 11:54, 18-07-06:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι.Ότι έχω φίλους (μαζί και εγώ) που δεν έχουμε οικονομική άνεση.
Μου έλεγε ο φίλος μου λοιπών προχτές.Ρε θανάση θέλω να γνωρίσω μια κοπέλα και δεν το τολμώ.
Εγώ ξεμένω στην μέση του μηνα από χρήματα,άντε τώρα να τα φτιάξω μαζί τις και να βγαίνουμε βόλτες,εδώ δεν μπορώ καλά καλά να συντηρήσω τον εαυτό μου,πως θα συντηρώ και αυτήν?(ούτε καν κάνουνε κίνηση να πληρώσουν λέει,όλα τα περιμένουν από εμενα,μέχρι και τις διακοπές που πηγαίναμε μονο το εισιτήριο δικό τους,όλα τα αλλα το κορόιδο..) Αν δεν το κάνω σιγά σιγά θα την κάνει,γιατί αν δει η γυναικα ότι δεν έχεις οικονομική άνεση την κάνει και πάει αλλου.Γιατί η σημερινή\σύγχρονη; γυναικα θέλει την βόλτα τις τα λούσα τις,τις διακοπές τις,και αν δεν της τα προσφέρεις δεν θα κάτσει με σένα,θα πάει εκεί που μπορεί να τα βρει.(πελατειακή σχέση δηλαδή..).Και ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη πείρα από αυτά μια και δούλευε μια ζωή σε καφέ,bar κτλπ και είχε συναναστροφές με πολλές γυναίκες.Και λέει ο άνθρωπος και με το δίκιο του,πόσες φορες να το κάνω αυτό;Που να βρω όλα αυτά τα χρήματα να συντηρώ 2;Aντε και βγαίνω την πρώτη,την δεύτερη,την τρίτη φορα,μετά τι γίνετε;

Και το αποτέλεσμα είναι να μην τολμάμε να κάνουμε σχέση,μια και οι απαίτησης τον γυναικών είναι αυτές που είναι.Γιατί όλες καλά τα λέτε από εδώ,αλλα συνήθως αλλα λέτε και αλλα κάνετε..Υπάρχουν βεβαίως και οι εξαίρεσης που εννοούν αυτά που λένε,αλλα είναι σπάνιες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 18-07-06 στις 12:36.
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:03, 18-07-06:

Παρατραβηγμενα πραγματα. Δεν πιστευω οτι οι κοπελες που κυκλοφορουν ελευθερες ψαχνουν για τον γαμβρο που θα τις συντηρει απ'το πουθενα. Τετοιες βρωμες κυκλοφορουν και μας βγαινει το ονομα. (Που σαι ΘαναΑααααα-α-α-α-α-αση..)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:23, 18-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o
Εγώ αυτό που ξέρω είναι.Ότι έχω φίλους (μαζί και εγώ) που δεν έχουμε οικονομική άνεση.
Μου έλεγε ο φίλος μου λοιπών προχτές.Ρε θανάση θέλω να γνωρίσω μια κοπέλα και δεν το τολμώ.
Εγώ ξεμένω στην μέση του μηνα από χρήματα,άντε τώρα να τα φτιάξω μαζί τις και να βγαίνουμε βόλτες,εδώ δεν μπορώ καλά καλά να συντηρήσω τον εαυτό μου,πως θα συντηρώ και αυτήν?(ούτε καν κάνουνε κίνηση να πληρώσουν λέει,όλα τα περιμένουν από εμενα,μέχρι και τις διακοπές που πηγαίναμε μονο το εισιτήριο δικό τους,όλα τα αλλα το κορόιδο..) Αν δεν το κάνω σιγά σιγά θα την κάνει,γιατί αν δει η γυναικα ότι δεν έχεις οικονομική άνεση την κάνει και πάει αλλου.Και ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη πείρα από αυτά μια και δούλευε μια ζωή σε καφέ,bar κτλπ και είχε συναναστροφές με πολλές γυναίκες.Και λέει ο άνθρωπος και με το δίκιο του,πόσες φορες να το κάνω αυτό;Που να βρω όλα αυτά τα χρήματα να συντηρώ 2;Aντε και βγαίνω την πρώτη,την δεύτερη,την τρίτη φορα,μετά τι γίνετε;

Και το αποτέλεσμα είναι να μην τολμάμε να κάνουμε σχέση,μια και οι απαίτησης τον γυναικών είναι αυτές που είναι.Γιατί όλες καλά τα λέτε από εδώ,αλλα συνήθως αλλα λέτε και αλλα κάνετε..
Εγώ το παλικάρι το καταλαβαίνω όσο δεν πάει. Και εγώ δεν είχα λεφτά μια εποχή! Άποψη ξεάποψη δλδ.Και μελαγχόλησα και μόνο που το διάβασα!

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Παρατραβηγμενα πραγματα. Δεν πιστευω οτι οι κοπελες που κυκλοφορουν ελευθερες ψαχνουν για τον γαμβρο που θα τις συντηρει απ'το πουθενα. Τετοιες βρωμες κυκλοφορουν και μας βγαινει το ονομα. (Που σαι ΘαναΑααααα-α-α-α-α-αση..)
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι δυστυχώς για τις βρώμες που λες, υπάρχεται και κυκλοφορείται και τέτοιες τύπισες σαν εσάς εδώ που τις χαλάτε την πιάτσα?
Ευτυχώς δλδ αλλιώς θα είχα μονάσει.

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 12:23, 18-07-06:

Ναι τέτοιες κυκλοφορούν,και όταν η πλειοψηφία είναι τέτοιες μαζί με τα ξερα καίγονται και τα χλωρά.Και δεν είναι καθόλου παρατραβηγμένα,όταν δουλεύεις σε μπαράκι,η καφέ βλέπεις και καταλαβαίνεις πολλά, μια και όλοι μας εκεί συχνάζουμε.

YΓ:Και να μου επιτρέψετε τα πω,ότι ένας άντρας γνωρίζει πολύ καλύτερα κατά ποσο ισχύει αυτό που είπα η όχι,μια και τα ζει καθημερινά από πρώτο χέρι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 18-07-06 στις 12:49.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:35, 18-07-06:

Δεν μπορειτε να κατηγορειτε (οι αντρες) "αυτες τις βρ#μες" (οπως τις χαρακτηριζετε)..

Εσεις ειστε εκεινοι που παιρνετε τα ακριβα αμαξια θεωροντας τα μ***οπαγιδες.
Εσεις ειστε εκεινοι που τις πηγαινετε σε ακριβα μαγαζια και τις κακομαθαινετε!
Εσεις ειστε εκεινοι που το παιζετε δηθεν ανετοι οικονομικα -αφου εχετε και χαλατε να λεφτα του μπαμπα σας- μονο και μονο για ενα π|δ|μα!

Μην λεμε οτι θελουμε.. γιατι εσεις τους επιτρεπετε να φεροντε ετσι "αυτες οι βρ#μες"!

(Για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις, δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα.)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:43, 18-07-06:

Ρε θανάση θέλω να γνωρίσω μια κοπέλα και δεν το τολμώ.
Εγώ ξεμένω στην μέση του μηνα από χρήματα,άντε τώρα να τα φτιάξω μαζί τις και να βγαίνουμε βόλτες,εδώ δεν μπορώ καλά καλά να συντηρήσω τον εαυτό μου,πως θα συντηρώ και αυτήν?
Και γιατι ρε Θαναση να την συντηρησει αυτος?
Αν δεν μπορει να συντηρησει τον εαυτο του ειναι αλλο θεμα και δεν εχει καμια σχεση με το κερασμα του καφε στο πρωτο ραντεβου!

Ναι τέτοιες κυκλοφορούν,και όταν η πλειοψηφία είναι τέτοιες μαζί με τα ξερα καίγονται και τα χλωρά.Και δεν είναι καθόλου παρατραβηγμένα,όταν δουλεύεις σε μπαράκι,η καφέ βλέπεις και καταλαβαίνεις πολλά, μια και όλοι μας εκεί συχνάζουμε.
ΟΧΙ! Δεν μπορουν να καιγονται και τα χλωρα μαζι με τα ξερα.
Γιατι αν ειναι ετσι, ολοι θα γινοσασταν ομοφυλοφυλοι.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 12:48, 18-07-06:

Μια στιγμή γιατί επιχειρείται η αντιστροφή του βάρους:

Εσεις ειστε εκεινοι που παιρνετε τα ακριβα αμαξια θεωροντας τα μ***οπαγιδες.
Θεωρείς ότι έχω περισσότερες πιθανότητες να... "κερδίσω" μία γυναίκα με το Yugo Zastava ή με την BMW Z3 cabrio;
Εγώ φταίω ε; Κι όχι η κοκορόμυαλη που θα με... εκτιμήσει αν κυκλοφορώ με την BMW;

Εσεις ειστε εκεινοι που το παιζετε δηθεν ανετοι οικονομικα -αφου εχετε και χαλατε να λεφτα του μπαμπα σας- μονο και μονο για ενα π|δ|μα!
Μήπως το θέμα είναι ότι δυστυχώς πολλές γυναίκες θα μας παραχωρήσουν το π*δ*μα αν χαλάσουμε λεφτά για πάρτη τους;
Κοινώς, όποιος κερνάει αυτός π*δάει;

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:50, 18-07-06:

Επειδη εγραψα πρωτη για "βρωμες" δεν ηταν χαρακτηρισμος για τις κοπελες που ζουν παρασιτικα () αλλα για τις "φημες"..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:54, 18-07-06:

Θεωρείς ότι έχω περισσότερες πιθανότητες να... "κερδίσω" μία γυναίκα με το Yugo Zastava ή με την BMW Z3 cabrio;
Εγώ φταίω ε; Κι όχι η κοκορόμυαλη που θα με... εκτιμήσει αν κυκλοφορώ με την BMW;
Εγώ θα σε εκτιμούσα αν τη BMW την είχες αγοράσει μόνος σου με αυτά που βγάζεις.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:57, 18-07-06:

Μήπως το θέμα είναι ότι δυστυχώς πολλές γυναίκες θα μας παραχωρήσουν το π*δ*μα αν χαλάσουμε λεφτά για πάρτη τους;
Κοινώς, όποιος κερνάει αυτός π*δάει;

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Αυτο ακριβως..
Αν ταξεις στο 16-18χρονο κοριτσακι φραγκα θα ερθει μαζι σου (οχι με εσενα, γενικα μιλαω) που εχεις την BMW και οχι στον κολλητο σου που εχει το Yugo.
Κι οχι μονο σε αυτην την ηλικια. Και 30αρες το κανουν.
Σαφως και ειναι κοκορομυαλη.
Απλα το να χαρακτηριζεις ως βρ#μα εκεινη που το κανει, ειναι μαλλον αδικο.
Ο χαρακτηρισμος ταιριαζει καλυτερα στον τυπο που ταζει φραγκα για να βγαλει γκομενα.

(Και παλι λεω οτι δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα, και το οτι στο συγκεκριμενο αναφερομαι στο δευτερο ενικο, ειναι μονο για να εξηγησω και οχι για να χαρακτηρισω εσενα.)

Μηπως εχω(ουμε) βγει εκτος θεματος?
Παρασυρθηκα..
Σορι.

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 13:01, 18-07-06:

Εχω πολλους φιλους που επιχειρησαν με κερασματα κι δωρα να κερδισουν τις κοπελες τους.Το αποτελεσμα δυστυχως ηταν καταστροφη ,κι πραγματικα στενοχοριωμουν πολυ να ακουω τον φιλο μου (που ειναι κι καλο παιδι ) να μου λεει εγω τις εκανα το ταδε πανακριβο δωρο ,το αλλο δωρο κι αυτοι προτιμα αλλους που δε την κερνουν ουτε καφε ουτε εχουν το δικο μου αμαξι.Γενικα να προσπαθεις να κανεις attraction με δωρα κι αυτοκινητα ειναι καταστροφη κι το μονο που καταφερνεις ειναι να πληγωθεις.Αν τρεχεις πισω απο την αλλη με 1000 δωρα μονο τον εγωισμο σου ριχνεις.Αν η ιδια σου κανει δωρα τοτε ανταποδωσε.Δηλαδη μονο ενα βλεμμα η μια νυχτα μια ωραια γυναικα αξιζει ενα μισθο? ελεοοος

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:26, 18-07-06:

έχω να πω μερικά πράγματα
Ας το πάρουμε πρακτικά.
Πρακτικά....
-Τάκη Μάκη Σάκη κλπ.... θα πληρώσω ή θα πληρώσεις?
-Πλήρωσε μάτια μου γιατί μου ήρθε η ασφάλεια του αυτοκινήτου
-ΟΚ..... παύση.... πω ρε... εμένα πότε είναι να έρθει? Το γραμμάτιο της TV πότε λήγει?
-Βρε Μαράκι μου δεν σου έχω πει να μην ξεχνάς τέτοια πράγματα?
-Τάκη Μάκη Σάκη.... ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΡΑΑΑΑΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕΕ

νταξ?

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o
Εγώ ξεμένω στην μέση του μηνα από χρήματα,άντε τώρα να τα φτιάξω μαζί τις και να βγαίνουμε βόλτες,εδώ δεν μπορώ καλά καλά να συντηρήσω τον εαυτό μου,πως θα συντηρώ και αυτήν?(ούτε καν κάνουνε κίνηση να πληρώσουν λέει,όλα τα περιμένουν από εμενα,μέχρι και τις διακοπές που πηγαίναμε μονο το εισιτήριο δικό τους,όλα τα αλλα το κορόιδο..) Αν δεν το κάνω σιγά σιγά θα την κάνει,γιατί αν δει η γυναικα ότι δεν έχεις οικονομική άνεση την κάνει και πάει αλλου.Γιατί η σημερινή\σύγχρονη; γυναικα θέλει την βόλτα τις τα λούσα τις,τις διακοπές τις,και αν δεν της τα προσφέρεις δεν θα κάτσει με σένα,θα πάει εκεί που μπορεί να τα βρει.(πελατειακή σχέση δηλαδή..).Και ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη πείρα από αυτά μια και δούλευε μια ζωή σε καφέ,bar κτλπ και είχε συναναστροφές με πολλές γυναίκες.Και λέει ο άνθρωπος και με το δίκιο του,πόσες φορες να το κάνω αυτό;Που να βρω όλα αυτά τα χρήματα να συντηρώ 2;Aντε και βγαίνω την πρώτη,την δεύτερη,την τρίτη φορα,μετά τι γίνετε;

Και το αποτέλεσμα είναι να μην τολμάμε να κάνουμε σχέση,μια και οι απαίτησης τον γυναικών είναι αυτές που είναι.Γιατί όλες καλά τα λέτε από εδώ,αλλα συνήθως αλλα λέτε και αλλα κάνετε..Υπάρχουν βεβαίως και οι εξαίρεσης που εννοούν αυτά που λένε,αλλα είναι σπάνιες
Να πεις στο φίλο σου που δουλεύει και στον ανάλογο χώρο με πολλές κουκλίτσες να αλλάξει τάργκετ γκρουπ!
Τα όμορφα κομματάκια που χτυπάει μέσω της δουλειάς του... είναι τέτοιας κατηγορίας!
Έχουν δουλέψει κι άλλοι σε τέτοια μαγαζιά... και νύχτα επίσης.... άσε...είναι εντελώς άλλη κατηγορία αυτή που αναφέρεσαι και όχι η κατηγορία της κοπελίτσας "των κυβικών του" που γνώρισε στη σχολή ή στην παρέα

Όσο για το άλλα λέμε εδώ μέσα κι άλλα κάνουμε έξω... πρέπει να σου πω ότι οι άνθρωποι που κυκλοφορούν στο ιντερνετ (τσάτ και φόρα) ουδεμία σχέση με τον μέσο όρο που κυκλοφορεί έξω έχουν... άντρες και γυναίκες είναι διαφορετικοί.... είναι μιας άλλης "κουλτούρας" καθώς και άλλης παιδείας!

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Επειδη εγραψα πρωτη για "βρωμες" δεν ηταν χαρακτηρισμος για τις κοπελες που ζουν παρασιτικα () αλλα για τις "φημες"..
Να προσέχεις άλλη φορά γιατί θα ξεκινούσε ο 3ος παγκόσμιος

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 16:34, 18-07-06:

Εγώ θα σε εκτιμούσα αν τη BMW την είχες αγοράσει μόνος σου με αυτά που βγάζεις.
Το αυτοκίνητο που έχω αγοράσει το έχω αγοράσει μόνος μου, με αυτά που βγάζω.
Γι'αυτό δεν έχω αγοράσει BMW.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 19:57, 18-07-06:

ωπα βρε παιδιά..ειρήνη ημήν..!! εγώ βασικά,δεν κατάλαβα προς τι όλη αυτή η "φασαρία"..γιατί οι άντρες το'χετε πάρει τόσο κατάκαρδα..? εξάλλου,δε νομίζω καμιά κοπέλα από'δω να δήλωσε ότι θέλει ο άντρας να την κερνάει συνέχεια,ότι το απαιτεί κι όλα τα σχετικά..(τώρα αν μου διέφυγε κανα post,συγνώμη..)εξάλλου,συζητάμε για,αν όχι το πρώτο,τα πρώτα ραντεβού και όχι για όλες τις εξόδους που θα κάνει ένα ζευγάρι κατά τη διάρκεια της σχέσης του...κανείς δεν απαιτείτίποτα από κανέναν..απλά,είναι "κόλλημα" των γυναικών αυτό,όπως έχετε κι εσείς άπειρα κολλήματα..πείτε το τεστάρισμα,πείτε το όπως θέλετε..σίγουρα καταλαβαίνεις κάποια πράγματα για τον άλλον από μια τέτοια κίνηση..

καταλήγοντας,θέλω να υπενθυμίσω ότι 1) μιλάμε για το(α) πρώτο(α) ραντεβού 2) δεν απαιτούμε τίποτα -και- 3) νομίζω ότι το να δούμε έστω και μια κίνηση απ'τη μεριά σας μετράει και μας ικανοποιεί και δεν περιμένουμε ντε και καλά να πληρώσετε εσείς...

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O arfi-gorgona o έγραψε στις 00:31, 19-07-06:

As απαντήσω και εγώ στο θέμα μας τώρα γιατί οτα μιλάω για τέτοια ζώα αγριεύω...

Ναι θα κερνούσα στο πρώτο ραντεβού,όχι γιατί θα ήθελα να κάνω καλή εντύπωση..αλλα γιατί μου βγαίνει από μονο του όπως μου βγαίνει και το να ανοίξω την πόρτα σε μια "κυρια".Από την στιγμή όμως που θα νοιώσω ότι παίζει εκμετάλλευση,εγώ είμαι που θα γίνω καπνός και όχι αυτή

πρέπει να σου πω ότι οι άνθρωποι που κυκλοφορούν στο ιντερνετ (τσάτ και φόρα) ουδεμία σχέση με τον μέσο όρο που κυκλοφορεί έξω έχουν.
Tραβα λίγο στο hi5 να δεις πόσες ελληνίδες γυναίκες ασχολούνται με το internet 14.000 μου έβγαλε η αναζήτηση,λες όλες αυτές να είναι καλές

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 19-07-06 στις 01:49.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:35, 19-07-06:

Το αυτοκίνητο που έχω αγοράσει το έχω αγοράσει μόνος μου, με αυτά που βγάζω.
Γι'αυτό δεν έχω αγοράσει BMW.
Zastava ε?

πρέπει να αλλάξεις δουλειά

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους