Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,440 εγγεγραμμένα μέλη και 3,043,880 μηνύματα σε 92,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 606 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:14, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
Οσο για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν... Κανετε χιλια δυο πραγματα καθεστημενα.... γιατι δε ξεμαθενετε πρωτα εκεινα??? και επιμενετε τοσο στο οτι το να κερνανε οι αντρες πρεπει να παψει να θεωρειται θεμα ευγενειας.?
Αυτό μου θυμίζει το "τόσα προβλήματα έχει η Ελλάδα, αυτό βρήκαν;" κάθε φορά που γίνεται ένα έργο. Το οποίο έχει το εμφανέστατο λογικό σφάλμα ότι αν όλοι σκέφτονταν έτσι, δεν θα γινόταν ποτέ τίποτα. Και για να το εξηγήσω καλύτερα (κρίνοντας από άλλες απαντήσεις, μάλλον χρειάζεται), το ότι υπάρχουν κι άλλες εσφαλμένες στερεοτυπικές συμπεριφορές, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τις τηρούμε μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρουμε από που να αρχίσουμε, διότι η ιεράρχηση τους είναι αδύνατη, άρα αν σκεφτόμασταν έτσι, θα τηρούσαμε αιωνίως τις παραδόσεις (πχ να μένεις στο σπίτι, να τρως ξύλο, να μην ψηφίζεις, να κάνεις τα στραβά τα μάτια στα ξενοπηδήματα του πασά και άλλα όμορφα παραδοσιακά)

Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Ίσα ίσα που επειδή δεν θέλει να μάθει να οδηγεί (το απεχθάνεται), του έχω πει ότι όταν πάρω δίπλωμα και όχημα, θα τον πηγαίνω εγώ όπου θέλει.

Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....
Φυσικά και όλα τα παραπάνω τα μοιραζόμαστε. Ακόμη κι αν ο ίδιος δεν ήθελε, θα ένιωθα άσχημα να τα κάνει όλα αυτός.

Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...
Στα παραπάνω, σου απάντησε πολύ ορθά η Resident Evil. Το να ανοίγεις την πόρτα είναι θέμα στοιχειώδους ευγένειας, ανεξαρτήτως φύλου.

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αν το βλέπεις σαν ανταπόδωση υποχρέωσης, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου. Αργά ή γρήγορα θα πάρουν το μην. κι εκείνοι και θα σταματήσουν να σε κερνάνε και κατά συνέπεια θα βγεις από την ενοχλητική διαδικασία των υπολογισμών.
Δεν το βλέπω σαν υποχρεώση, κι εγώ χαίρομαι και να με κερνάνε και να κερνάω. Αναπόφευκτα όμως, πρέπει να το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να ανταποδώσω, αλλιώς θα με πουν γαιδούρα και θα έχουν και δίκιο. Είναι όπως όταν σου δίνουν ένα δώρο. Χαίρεσαι μεν, αλλά νιώθεις και υποχρεωμένος.
Και μη μου πεις ότι όχι, δεν θα έπρεπε να το σκέφτομαι καθόλου, διότι δεν μου τρέχουν τα χρήματα από τις τσέπες να έχω την πολυτέλεια να κερνάω τους πάντες μονίμως (όσο κι αν θα το ήθελα), άρα πρέπει να το περιορίσω, και αυτοί που έχουν φυσική προτεραιότητα, είναι προφανώς αυτοί που με έχουν ήδη κεράσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 01:18, 08-07-11:

εγω παλιι οσες φορες εχω βγει ραντεβου παντα πληρωναν οι ανδρες χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειχα βγαλει ηδη λεφτα απο το φουξια πορτοφολι μου!!!!!!
γενικα ειμαι της αποψης οτι ο καθενας πρεπει να πληρωνει τα δικα του ,κανενας δεν ειναι κοροιδο και κανενας δεν γενναει λεφτα ειδικα σε τοσο δυσκολες εποχες.....το εναλλαξ κερασμα εινα μια καλη λυση......
τωρα ειμαι και της αποψης (δεν ξερω αν ειναι σωστη)οτι οταν ενας απο τους δυο εργαζεταιή ειναι γενικα οικονομικα ανεξαρτητος θα επρεπε να προσφερεται περισσοτερο να κερασει......τωρα οσον αφορα φοιτητες τρελαινομαι οταν οι φιλες μου θελουν να τους τα πληρωνουν ολα....οκ ο καημενος ο πατερας του αγοριου τι φταιει να πληρωνει ολες τις γκομενες του γιου του!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,011 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:51, 08-07-11:

Γυναικες εσεις που τα λετε ολα αυτα, κανονιστε απο αυριο οσες εχετε αντρα ή αγόρι, να περνατε τις μισες φορες που θα βγαινετε να τον παιρνετε με δικο σας όχημα κι αν δεν εχετε να του δινετε χρηματα για τη βενζινη. (τι καφες τι βενζινη, μη κανετε τις κοτουλες)
Γενικα, να βαλετε παντου την ισοτητα και να ξεμαθετε... Γιατι απλα δε σας πιστευω... Μονο λογια ....ετσι για να φαινομαστε οτι ειμαστε πολυ μπροστα....
.
Kανε μου μια χαρη...μην παιρνεις παραδειγμα απο τον εαυτο σου...δεν ειμαστε ολες οι γυναικες το ιδιο..δεν ειμαστε ολες κοτουλες,οπως λες....
Σου ειπε κανεις οτι ολα αυτα που γραφεις..δεν τα εχουμε κανει πραξη;...με ξερεις και απο προχτες;Ξερεις αν δεν δινω χρηματα για βενζινη,αν δεν παιρνω το δικο μου αμαξι;;Αν εχω κατσει να βαψω το σπιτι μου,ολομοναχη..χωρις καν να φωναξω τον φιλο μου;
Ολα αυτα τα εχω κανει σε πληροφορω..και τα κανω..γιατι στηριζομαι στις δικες μου δυναμεις..και οχι στις δυναμεις του γκομενου μου.Ο φιλος μου...ειναι για αλλα πραγματα,οχι για κουβαλητης και ηλεκτρολογος....οπως και εγω για αυτον δεν ειμαι η μαγειρισα,η δουλα..κλπ,κλπ
Απο εκει και περα...και αυτος θα με βοηθησει..και εγω...,οπως θα βοηθησω και εναν φιλο,μια φιλη...τη μανα μου κλπ...ασχετο απο φυλο και γκομενιλικια.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 03:17, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Τι εννοείς; Στο 1ο ραντεβού; Πάντα; Ή απλά έτυχε και σε κέρασε κάποια σφηνάκι στην Ίο; Επειδή τυγχάνει να έχω συγκατοικήσει με Σκανδιναβή και δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο (εκτός κι αν ήταν από τις τσιγκούνες ).
Μου το λέγανε κάτι Σκανδιναβές. Δεν έχω πάει Σκανδιναβία, αλλά αν επιμένεις μπορώ να ρωτήσω ένα φίλο που μένει Σουηδία να μου πει.

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Σενάριο
Πας ένα ταξίδι με την κοπέλα σου και οδηγάς μόνο εσυ. Πηγαινεις μια μεγάλη διαδρομή (τελειώνεις την βεντζίνη 70 ευρώ). Είναι δυνατό να ζητήσεις από την κοπέλα σου μισά λεφτά;
Είναι δυνατό να πάρεις τα μισά λεφτά αν στο ζητήσει (ούτε και αυτό δε θεωρώ σωστό).

Αν ζητήσω πχ .λεφτά για βεντζίνη σε μια κοπέλα πιστεύω ότι θα το πάρει στραβά...........
Δεν έχω καμια κοπέλα να σου γνωρίσω να σου ξεσκίσει τις πιστωτικές, να της γράψεις κανένα σπίτι και να τα μοιραστούμε...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:10, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί ίσως να άρχισε ως "ευγενική πράξη". Αλλά πλέον αυτή η ενέργεια είναι τόσο ... αναμενόμενη που έχει χάσει την ευγένειά της. Γίνεται απλώς για να μην σε πει η άλλη τσιγκούνη. Period.

Προτιμώ να κερνάω όποτε μου κάνει κέφι και όχι όποτε υπαγορεύουν τα κοινωνικά στερεότυπα.
Ακριβώς αυτό λέγαμε χτες με το φίλο μου: μου έλεγε οτι το να κάνεις την κίνηση να κεράσεις είναι κάτι που το κάνει όλος ο κόσμος και γι' αυτό δεν έχει αξία. Οι περισσότεροι δε το κάνουν από κοινωνικη υποχρέωση και για να πάρουν πόντους στα μάτια της κοπέλας κι όχι γιατί το γουστάρουν. Οπότε αυτή η πράξη έχει πάψει να είναι σούπερ γουάου πια. Γιατί λοιπόν να εκτιμήσει κάποια κάτι που το κάνει όλος ο κόσμος - οι περισσότεροι χωρίς καν να το θέλουν; Σε άλλα πράγματα φαίνεται η φροντίδα.

Πω πω δε μπηκα λιγο και γραψατε τα ανειπωτα...
Κανετε χιλια δυο πραγματα καθεστημενα.... γιατι δε ξεμαθενετε πρωτα εκεινα??? και επιμενετε τοσο στο οτι το να κερνανε οι αντρες πρεπει να παψει να θεωρειται θεμα ευγενειας.?
Επίσης, θα τον βαζετε να πλενει τα πιατα, να ριχνει ενα σκουπισμα κι ενα σφουγγαρισμα , να βαζει πλυντηριο, να απλωνει τα ρουχα κτλ...ανα μερα εαν μενετε μαζι... ετσι ειναι το δικαιο...
οταν αποφασιζετε να βαψετε το σπιτι (για τις πριγκιπισσες το λεω) μονοι σας ,θα πιανετε κι εσεις να μπογιατιζετε.
Όταν ξεφορτωνετε βαλιτσες φυσικα και δε παιρνετε μονο τις σακουλιτσες... θα αρπαζετε με τα στιβαρα σας μπρατσα τις μισες τιγκαρισμενες βαλιτσες γτ αυτο ειναι το δικαιο εδω που τα λεμε!!!!

Κι εσεις αντρες, όπως είπαμε φακιολι και φαρασι.... Όμως θα γλιτωσετε τοσα αλλα μωρε... Φυσικα και δε θα ανοιγετε την πορτα στις κοπελιες σας... Θα την ανοιγετε και θα περνατε... Μετα ας περναει κι αυτη, κουλη δεν ειναι.... Κι αυτο θεμα ευγενειας θεωρειται αλλα για ποιο λογο? Να ξεμαθετεεεε...
Το δικό μου το ποστ το διάβασες; ΔΕΝ το κάνω από φεμινισμό αλλά γιατί δε θεωρώ οτι πρέπει να με πληρώνει κάποιος. Τελεία και παύλα. Άσε που τα έχεις κάνει αχταρμά. Τι σχέση έχει η κίνηση ευγενείας με το φεμινισμό; Οέο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:27, 08-07-11:

αντρας που δεν πληρωνει καθολου η ακομα χειροτερα που δεχεται να πληρωσει η κοπελα τα μισα ΔΕΝ ειναι αντρας
τι καταντια..

αν δεν εχεις ενα ματσο κ@λοχαρτα δεν εισαι ανδρας δηλαδη..

που φτασαμε ο ανδρισμος να εξαρταται απο μερικα χαρτια..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 12:06, 08-07-11:

πωπω τι αλληλοσπαραγμος γι αυτο το θεμα?γιατι πρεπει να αναλυουμε τοσο για ποιο λογο κανει κατι ο αλλος?αν το κανει με την καρδια του ειναι ευπροσδεχτο...αρκει και ο αλλος να μην το εκμεταλλευεται...

και αμα δεν μου πληρωσει τον καφε 'η αν δεν μου ανοιξει την πορτα τι θα παθω δηλ?αυτα περι ευγενειας κλπ ειναι βλακειες...εγω δεν δινω σημασια σε τετοια...αν δεν τα κανει σιγα...δεν θα τον κακοχαρακτηρισω απο αυτο...υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα που πρεπει να κοιταμε στον αλλο...(εκτος αν ρεφτει...εκει θα φαει σουταρισμα!!)οι τροποι δεν φαινονται μονο απο το αν τηρει το savoir vivre...αμα ηθελα τετοιον θα επιανα γκομενο τον Τελη Ζαμπονη!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

friendly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη friendly
H friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H friendly έγραψε στις 16:14, 08-07-11:

εγω κανω τι κινηση που πιστευω οτι πρεπει να γινετε απο την μερια της κοπελας και μετα οτι γινει

Παράθεση

georgianna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgianna
H georgianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H georgianna :) έγραψε στις 17:31, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τι καταντια..

αν δεν εχεις ενα ματσο κ@λοχαρτα δεν εισαι ανδρας δηλαδη..

που φτασαμε ο ανδρισμος να εξαρταται απο μερικα χαρτια..

δες ολο το μνμ που εχω γραψει και μετα πες οτι θες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:48, 08-07-11:

δες ολο το μνμ που εχω γραψει και μετα πες οτι θες.
δεν το ειπα προσωπικα για σενα αλλα
για την αποψη..

..

ειμαι ειλικρινης..

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 09:35, 09-07-11:

Πουπουλινα, Resident evil και οι λοιποι το παιρνετε πολυ προσωπικα το θεμα, όπως επισης παιρνετε προσωπικα τα παραδειγματα. Οταν λεω να παιρνετε το αμαξακι σας και να μην φορτωνεστε δε περιμενω να μου πει η αλλη την προσωπικη της εμπειρια οτι πηγαινει να τον παιρνει με το δικο της γτ ετσι βολευει. Μιλαω για το συνολο. Επισης δεν ειμαι κοτουλα γτ ουτε φορτωνομαι σε κανεναν ουτε ειμαι εξαρτημενη, ουτε μου κουβαλανε βαλιτσες ουτε τπτ. Τα λεω ολα αυτα γτ σας βλεπω πολυ απελευθερωμενες αλλα σπανια πετυχαινω κοπελες που ειναι ετσι πραγματικα. Γιαυτο λεω μονο στα λογια ειστε... Δεν αναφερθηκα σε εμενα προσωπικα οποτεε μουκοοοοο ....... Και αυτο για την πορτα που σχολιασατε οτι ειναι στοιχειωδη ευγενεια... απ' οτι φαινεται ειναι ευγενεια να ανοιξεις μια πορτα σε μια κοπελα αλλα οχι να την κερασεις ενα καφε? εν καιρους κρισης ....... Σχολιαστε τωρα και αναλυστε το μεχρι εκει που δε παει. Το παραξηλωσαμε το θεμα ...
Η αποψη μου ειναι:
Θεωρω οτι ειναι ευγενικο να κερασει ενας αντρας μια γυναικα. Απο κει και περα ομως και η γυναικα θα ανταποδωσει την επομενη ισως φορα ή με κατι αλλο(πχ φαγητο) Θεωρω επισης ξεφτιλα να ζηταει μια γυναικα ή ενας αντρας χρηματα απο τον αλλον για βενζινη ή οτιδηποτε. Ας εχει το μυαλο ο αλλος να το σκεφτει αν δεν εχεις την ανεση οτι πρεπει να τα μοιραστειτε γτ δε γινεται διαφορετικα (ειτε αντρας ειτε γυναικα)
Κι οσο για το σπιτι εγω τουλαχιστον με την σχεση μου τα κανουμε ολα μαζι. Αυτη ειναι η αποψη μου. Ως τωρα δεν αναφερομουν προσωπικα σεμενα. Απλα μου κανει εντυπωση ποσες εδω υπερασπιζονται την ισοτητα σε σχεση με το πραγματικο ποσοστο γυναικων που δεν υποστηριζει την ισοτητα αλλα την εκμεταλευεται. Γιαυτο πιεζω τη συζητηση και αναφερομαι σε αλλα γεγονοτα γτ οι περισσοτεροι ειναι συμφεροντολογοι και οχι δικαιοι. Και τι? Ολοι οι δικαιοι εδω μαζευτηκαμε? Καποιο λακκο εχει η φαβα.!
Όποιος ειναι δικαιος μας ειναι ''δυσχρηστος'' γτ μας κρινει και διακρινει τα λαθη της παιδειας μας....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:55, 09-07-11:

Xάζευα στο fb τις προάλλες και έπεσα σε ένα Note από τη σελίδα του "νησιού" που μια κοπελιά έγραφε ως απάντηση σε σχόλιο κάποιου "όλες οι γυναίκες είστε "Άννες""

Έλεγε λοιπόν η κοπέλα
"Σίγουρα υπάρχουν πολλές "Άννες" εκεί έξω, αλλά σίγουρα υπάρχουν και πολλές "Μαρίες". Το θέμα είναι ότι όλοι εσείς που λέτε ότι υπάρχουν μόνο "Άννες" ούτε καν γυρνάτε να κοιτάξετε τις "Μαρίες" και κρίνετε το σύνολο από τις "Άννες" που επιλεκτικά βλέπετε".

Το αυτό ισχύει και εδώ. ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν πολλές έτσι όπως περιέγραψες (στον κύκλο μου μπορώ να σκεφτώ αν το ζορίσω μόνο 1, αλλά όκ δεν θα υποστηρίξω ότι ο κύκλος μου είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα του πλανήτη). ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρχουν και άντρες που θεωρούν ότι οι ικανότητές τους και η ...βαρβατίλα τους κρύβεται στο ποσό που έχουν στο πορτοφόλι τους (τυχαίνει και έχω μόνο..μπατήριδες φίλους και δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν στον κύκλο μου, αλλά οκ, έχω βρεθεί σε μαγαζιά που κυκλοφορούν τύποι με τέτοιες συμπεριφορές ).

Αλλά είναι αυτό η γενική πραγματικότητα? Είναι αυτό που τελικά απασχολεί σε μια σχέση? Ή μιλάμε για γκόμενες που ψεύδονται ασυστόλως στο διαδίκτυο Ή για γκόμενες επιπέδου Πετρούλας? Τι γενικεύσεις και τι ισοπέδωση είναι αυτή? Για ποιό λόγο? τι νόημα έχει?

Στο δια ταύτα νομίζω το έχω ξαναπεί κάπου παραπάνω, μου έχει τύχει σε πρώτα ραντεβού (γιατί οκ, σήμερα 4 χρόνια μετά μου φαίνεται χαζό να συζητάμε για ...καφέδες ;p) να πληρώσει ο άλλος αλλά και να μην πληρώσει. Έχω κάνει σχέση με το άτομο που πλήρωσε, αλλά και με το άτομο που ΔΕΝ πλήρωσε. Όπως και το αντίθετο. Έχω βγει με παιδί που πλήρωσε και δεν τον...ξαναείδα ποτέ. ΔΕΝ ήταν αυτό το απόλυτο κριτήριο μου, αλλά η όλη αυρα της κατάστασης. That's all i am saying.

Λέω ψέμματα? Ψευδομαι στο διαδίκτυο (γιατί φυσικά και προσβλήθηκα από αυτό, είμαι μία από αυτές που υποστήριξαν αυτή την άποψη και μας είπες αμέσως ... ψευτρες!)? Με ποιο δικαίωμα και με τι Input τα λες αυτά?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 10:17, 09-07-11:

Κοπελα μου δεν εναντιωθηκα προσωπικα σεσενα, και σιγουρα υπαρχουν και Αννες και Μαριες. Πολυ σωστο το επιχερημα σου. Αλλα πολυ συχνα βλεπω ανθρωπους που υποστηριζουν μια αποψη χωρις να το βλεπουν σφαιρικα ή χωρις καν να το εννοουν πραγματικα. Και οι περισσοτεροι εδω εξεφρασαν αυτη την αποψη. Και δεν ισοπεδωνω τιποτα, αυτα που βλεπω λεω. Και ρωτουσα και προσπαθουσα να δειξω και την αλλη μερια για να σκεφτει ο οποιοσδηποτε εδω λιγο περισσοτερο για τους λογους που ειπα πιο πριν. Καταλαβαινεις τι λεω? μπορει εσυ να βλεπεις να υπαρχει ροδινα παντου ισοτητα αλλα εγω δε την βλεπω οπως θα ηθελα και οπως τα λεμε εδω γιαυτο ειμαι καχυποπτη με οσα λεγονται. Δηλαδη οτι μας λενε πρεπει να το χαφτουμε? να μη γινεται συζητηση? εστω αντιπαραθεση?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:40, 09-07-11:

Δηλαδη οτι μας λενε πρεπει να το χαφτουμε? να μη γινεται συζητηση? εστω αντιπαραθεση?
Όσον αφορά τις απόψεις και τις εμπειρίες του καθενός, ναι. Το αντίθετο είναι άκρως αντιπαραγωγικό, διότι δεν υπάρχει τρόπος να σου αποδείξει κάποιος ότι όντως πιστεύει αυτά που λέει, οπότε καταλήγεις σε μια άκαρπη και ατέρμονη αμφισβήτηση.

ΥΓ: Η νοοτροπία "και τι, ο,τι μας λένε θα το χάφτουμε;" είναι καθαρά Ελληνική και κατά τη γνώμη μου ένας από τους λόγους που πάμε κατά διαόλου. Οι ξένοι δεν έχουν τέτοια συνεχή καχυποψία, γι'αυτούς είσαι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Ένα σχετικό κείμενο του Ν. Δήμου για αυτό: http://doncat.blogspot.com/2007/07/blog-post_18.html

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:49, 09-07-11:

η κοπελα που ερχεται στο σπιτι και μου φτιαχνει τα νυχια, οταν ειχα πρωτογνωρισει το φιλο μου, ειχε ερθει και οπως μιλαγαμε και της ειπα πως αυτο τον καιρο βγαινω με καποιον, ξερετε πως πιανονται τετοιες συζητησεις με κομμωτριες, αισθητικους κλπ κλπ! δε θυμαμαι πως πηγε το θεμα εκει, αλλα οταν της ειπα πως δε τα πληρωνει ολα εκεινος και πως μοιραζομαστε τις εξοδους κλπ κοντεψε να με φαει!
μου ελεγε πως κατι τετοιες γυναικες σα και μενα χαλανε τους αντρες!

οτι να ναι πραγματικα!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:03, 09-07-11:

ΥΓ: Η νοοτροπία "και τι, ο,τι μας λένε θα το χάφτουμε;" είναι καθαρά Ελληνική και κατά τη γνώμη μου ένας από τους λόγους που πάμε κατά διαόλου.
και ο λογος που καταφερνουμε τοσα πολλα διεθνως.

δημιουργικο και πολυπλοκο μυαλο λεγεται..
που σκεφτεται περα απο τα φαινομενα..

επειδη ειναι προβατα οι βορειοι τρωγοντας αβερτα τρελες αγελαδες πχ χωρις να αναρωτιουνται καν,δεν πρεπει να γινουμε και εμεις ετσι..

ο Δημου ως κλασσικος κομπλεξικος Ελληνας με συδνρομο κατωτεροτητας(παραγωγος της μεταπολιτευτικης ελληνικης παρακμης)

δεν ειπε καθολου τα θετικα της μεσογειακης πονηραδας-πολυπλοκης σκεψης,,που τοσο λατρευουν ολοι οι βορειοι που ερχονται εδω συχνα,,
και υμνουν ως αρχαιο ελληνικο πολιτισμο και βαθιες σκεψεις..
ο Πολυμηχανος Οδυσσεας πχ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 09-07-11 στις 11:21.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:31, 09-07-11:

Κοπελα μου δεν εναντιωθηκα προσωπικα σεσενα,
κοπέλα μου (for the record δεν μου αρέσει καθόλου η προσφώνηση και την χρησιμοποιώ για να δείξω τη δυσφορία μου) είπες πράγματα που με έθιξαν γιατί είμαι μία από αυτές που υποστήριζαν κάποια πράγματα και υποστήριξες ότι "όσες λένε αυτά δεν τα τηρούν και να βάλετε την ισότητα σε όλα και να βάλετε φακιόλια στους άνδρες σας" και λοιπά εξοργιστικά. Όταν μιλάς και φέρεσαι εναντίον μιας ομάδας ανθρώπων (ακόμα κι αν δεν τους ονοματίζεις), να περιμένεις ότι κάποιοι από αυτούς θα σου απαντήσουν. Πιθανότατα όχι και πολύ ευγενικά, αλλά στον ίδιο τόνο και ύφος με τον οποίο καταφέρθηκες "εναντίον τους" εσύ.
Ονομάζεται "συνέπειες των πράξεών μας" αυτό.

Αλλα πολυ συχνα βλεπω ανθρωπους που υποστηριζουν μια αποψη χωρις να το βλεπουν σφαιρικα ή χωρις καν να το εννοουν πραγματικα. Και οι περισσοτεροι εδω εξεφρασαν αυτη την αποψη. Και δεν ισοπεδωνω τιποτα, αυτα που βλεπω λεω. Και ρωτουσα και προσπαθουσα να δειξω και την αλλη μερια για να σκεφτει ο οποιοσδηποτε εδω λιγο περισσοτερο για τους λογους που ειπα πιο πριν. Καταλαβαινεις τι λεω? μπορει εσυ να βλεπεις να υπαρχει ροδινα παντου ισοτητα αλλα εγω δε την βλεπω οπως θα ηθελα και οπως τα λεμε εδω γιαυτο ειμαι καχυποπτη με οσα λεγονται. Δηλαδη οτι μας λενε πρεπει να το χαφτουμε? να μη γινεται συζητηση? εστω αντιπαραθεση?
Καταλαβαίνω τι λες πολύ καλά. Και να συμφωνήσω και μαζί σου αν θες ότι δεν πρέπει να "χαφτουμε" ότι μας λένε, ανεξάρτητα αν προσωπικά θεωρώ ότι η υπερβολική "καχυποψία" καταλήγει σε αρρώστια. Ανάμεσα στο να προσβάλλεις ανθρώπους (όχι προσωπικά κανέναν) με χαμηλότατου επιπέδου γλώσσα και εκφράσεις και στο να δεχτείς άκριτα ότι σου λένε, υπάρχει και κάτι που λέγεται "γόνιμος διάλογος". Στις περισσότερες περιπτώσεις που τον έχω συναντήσει εγώ, συνοδεύεται με επιχειρήματα, επίπεδο λόγου/εκφράσεων και ποιότητα.
Πιθανόν όμως να ζω σε άλλο παράλληλο σύμπαν και τα πράγματα σε αυτή τη διάσταση να είναι διαφορετικά....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 15:46, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψή σας για τα πρώτα ραντεβού που τα πράγματα είναι ακόμα περίεργα και υπάρχει μια συστολή σε αυτό το θέμα..
Να κερνάει ο άντρας μόνο?
Να κερνάει η γυναίκα?
Ο καθένας τα δικά του?
Μισά-μισά?

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Από κει και πέρα δεν έχω πρόβλημα στις μετέπειτα συναντήσεις να κεράσω εγώ.

Πώς το βλέπετε το θέμα και ποιες οι σχετικές εμπειρίες σας?
Xm... η ΄γνώμη μου είναι πως στο πρώτο ραντεβού καλό είναι η γυναίκα να κάνει την κίνηση να βγάλει χρήματα, με προοπτική να πληρώσει τα μισά. Αν ο άντρας πει όχι, τότε το αφήνει. Αν δείξει ότι δεν τον ενδιαφέρει, καθείς πληρώνει τα δικά του.

Από κει κι έπειτα για τα επόμενα ραντεβού... υπάρχουν οι εξής παράμετροι:
1. αν ο άντρας θέλει να κεράσει, σαφώς τον αφήνουμε, αλλά καλό είναι να μην τον αφήνουμε πάντα. μπορεί η γυναίκα να δηλώσει πως σήμερα κερνά αυτή.
2. αν κάποιος από τους 2 δεν έχει χρήματα ή είναι άνεργος, μπορεί ο άλλον να αναλάβει πρωτοβουλία να κεράσει.
3. αν και οι 2 είναι άνεργοι, μισά μισά, εκτός αν θέλει ένας από τους 2 να κεράσει
4. αν και οι 2 είναι εργαζόμενοι, τότε όποιος πάρει την πρωτοβουλία !

Γενικά δεν μου λέει κάτι το αν θα πληρώσει ο άντρας ή η γυναίκα, απλά βάση των ρόλων που μας έχει περάσει η κοινωνία σχετικά με τα 2 φύλα, θεωρείται πιο "ωραίο" να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:54, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg
απλά βάση των ρόλων που μας έχει περάσει η κοινωνία σχετικά με τα 2 φύλα, θεωρείται πιο "ωραίο" να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού.
Κανεναν ρολο δεν σε περναει η κοινωνια αμα το θες εσυ ο ιδιος.Στο χερι σου ειναι.

Παράθεση

anastasios5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasios5
Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O anastasios5 έγραψε στις 07:17, 14-07-11:

λοιπον πιστευω οτι: στο πρωτο ραντεβου πληρωνει ΠΑΝΤΑ ο αντρας...και κινηση να κανει η κοπελια ποτε δεν την αφηνουμε να πληρωσει.μην πω και στο δευτερο-τριτο ραντεβου παλι εμεις να πληρωνουμε.υστερα το σωστο ειναι να πληρωνουν μισα-μισα αλλα οταν θελει ο αντρας ή και η γυναικα καμια φορα να κερασει ενταξει ειναι....αλλα οχι να πληρωνει συνεχεια το ιδιο ατομο....επειτα ο καθενας τα δικα του ειναι λιγο γουρουνια και καπως χοντροκομενο....το μισα μισα ειναι καλυτερο.βεβαια οχι να χλαπακιαζουμε εμεις τον αμπακο και η γκομενα να την βγαλει με ενα χυμο και να την αφησουμε να πληρωσει τα μισα!υπαρχει και ενα οριο....στο κατω κατω και να την κερασουμε ενα χυμο δεν θα καταρευσει και ο οικονομικος μας προυπολογισμος!αυτα ....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 12:06, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από anastasios5
λοιπον πιστευω οτι: στο πρωτο ραντεβου πληρωνει ΠΑΝΤΑ ο αντρας...και κινηση να κανει η κοπελια ποτε δεν την αφηνουμε να πληρωσει.μην πω και στο δευτερο-τριτο ραντεβου παλι εμεις να πληρωνουμε.
Που το ειδες αυτο γραμμενο μας εξηγεις?Απο που το ακουσες και γιατι το εφαρμοζεις και εσυ?Γιατι να μην πληρωνει η γυναικα και να μην κανει απλα την κινηση ο αντρας?

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:35, 14-07-11:

Ρε φίλε το έχεις παρακουράσει... Γιατί έτσι έμαθε... Γιατί έτσι νιώθει... Έλεος πια...

Νομίζω ότι το έχουμε παρακουράσει το θέμα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 12:52, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ρε φίλε το έχεις παρακουράσει... Γιατί έτσι έμαθε... Γιατί έτσι νιώθει... Έλεος πια...
Να μιλαει για την παρτη του και ας κανει οτι γουσταρει

Να μην μιλαει γενικα οτι πρεπει ολοι οι αντρες να πληρωνουν γιατι τοτε με αφορα και θα απαντησω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannoutas : 14-07-11 στις 13:20.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:08, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Να μην μιλαει για την παρτη του και ας κανει οτι γουσταρει

Να μην μιλαει γενικα οτι πρεπει ολοι οι αντρες να πληρωνουν γιατι τοτε με αφορα και θα απαντησω

Ο καθένας μιλάει και λέει την γνώμη του... Αλλά να λες όλη την ώρα ακριβώς το ίδιο πράγμα σαν απάντηση καταντάει κουραστικό... Συμφωνώ γενικά(στο περίπου) μ' αυτό που λες, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω το ίδιο πράγμα... Έλεος πια...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 13:22, 14-07-11:

Ο καθένας μιλάει και λέει την γνώμη του... Αλλά να λες όλη την ώρα ακριβώς το ίδιο πράγμα σαν απάντηση καταντάει κουραστικό... Συμφωνώ γενικά(στο περίπου) μ' αυτό που λες, αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω το ίδιο πράγμα... Έλεος πια...
Σε αυτο το φορουμ μπαινουμε λεμε την αποψη μας και τελος?Να μην το συζητησουμε λιγο?

Μεχρι στιγμης κανεις δεν μου εχει δωσει ενα λογικο επειχειρημα για αυτο και εξακολουθω να λεω το ιδιο.

Συζητηση πρεπει να κανουμε,οχι απλως να παραθετουμε την αποψη μας και μετα να φευγουμε

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:30, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Σε αυτο το φορουμ μπαινουμε λεμε την αποψη μας και τελος?Να μην το συζητησουμε λιγο?

Μεχρι στιγμης κανεις δεν μου εχει δωσει ενα λογικο επειχειρημα για αυτο και εξακολουθω να λεω το ιδιο.

Συζητηση πρεπει να κανουμε,οχι απλως να παραθετουμε την αποψη μας και μετα να φευγουμε
Να συζητήσουμε... Αλλά να έχουμε και κάτι να πούμε... Όχι να λέμε τα ίδια και τα ίδια όμως...

Έχω δει να παίρνεις αρκετές απαντήσεις... Όπως και τόσοι άλλοι... Μπορεί να μην σε καλύπτουν αλλά αυτές είναι... Λυπήσου τουλάχιστον αυτούς που προσπαθούν να παρακολουθήσουν την συζήτηση κι αυτούς που πραγματικά έχουν να προσθέσουν κάτι σε αυτήν...
Ειλικρινά προσπαθώ να την παρακολουθήσω αυτήν την συζήτηση και δεν μπορώ με τίποτα... Έλεος...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:22, 14-07-11:

Οταν δεν απαντας σε αυτα που σε ρωταει ο αλλος κτλ δεν υπαρχει συζητηση αλλα παραθεση προσωπικων αποψεων μονο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:52, 15-07-11:

Απλα μου κανει εντυπωση ποσες εδω υπερασπιζονται την ισοτητα σε σχεση με το πραγματικο ποσοστο γυναικων που δεν υποστηριζει την ισοτητα αλλα την εκμεταλευεται. Γιαυτο πιεζω τη συζητηση και αναφερομαι σε αλλα γεγονοτα γτ οι περισσοτεροι ειναι συμφεροντολογοι και οχι δικαιοι. Και τι? Ολοι οι δικαιοι εδω μαζευτηκαμε? Καποιο λακκο εχει η φαβα.!
Oχι βεβαια, δε μαζευτηκαν ολοι οι δικαιοι εδω. Εσυ μονο.
Αν ολοι λεγαμε το ιδιο, το τοπικ θα ειχε 20 σελιδες οχι 100.
Και γιατι να μην εισαι εσυ μια απο εκεινες που αλλα λεει οτι κανει, κ αλλα κανει ; Σε ξερουμε ; Οχι. Ίντερνετ ειναι. Οτι δηλωσεις εισαι. Κ αν εισαι μπραβο σου. Σε πειραζει να ειναι κι αλλοι ; Ισως ο κυκλος σου θελει ανανεωση αν εδω βρισκεις πιο σωστους.

Νομίζω ότι το έχουμε παρακουράσει το θέμα...
Τοτε μη μπαινεις, ή μη στεκεσαι σε ολα τα ποστ.

Εγω κουραστηκα πιο πολυ να βλεπω τετοια ποστ "ελεος, κουραστηκα,κλπ" παρα 1 ποστ καθε 2 σελιδες καποιου που με 1-2 φρασεις κανει ερωτησεις παραγωγικες.

Να συζητήσουμε... Αλλά να έχουμε και κάτι να πούμε... Όχι να λέμε τα ίδια και τα ίδια όμως...
Έχω δει να παίρνεις αρκετές απαντήσεις... Όπως και τόσοι άλλοι... Μπορεί να μην σε καλύπτουν αλλά αυτές είναι... Λυπήσου τουλάχιστον αυτούς που προσπαθούν να παρακολουθήσουν την συζήτηση κι αυτούς που πραγματικά έχουν να προσθέσουν κάτι σε αυτήν...Ειλικρινά προσπαθώ να την παρακολουθήσω αυτήν την συζήτηση και δεν μπορώ με τίποτα... Έλεος...
Αν αντι να γκρινιαζεις, προσπερνουσες, θα κερδιζες και χρονο και δε θα κουραζες με τη σειρα σου και τους αλλους. Στα φορουμ σε τοπικ που συνεχιζονται για πολυ, συχνα μπαινει κοσμος που δε διαβαζει απο την αρχη το τοπικ, οποτε λεγονται πολλες φορες καποια πραγματα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:33, 15-07-11:

Επιχειρήματα έχουν ακουστεί και από τις δύο πλεύρες - το αν τα δέχεστε ή όχι δεν μειώνει την αξία τους ως επιχειρήματα. Το να μπαίνουμε συνέχεια σε ένα θέμα και να απαντάμε σε κάθε, αλλα ΚΑΘΕ ποστ που δεν υποστηρίζει την άποψή μας, με τρόπο που απλώς αντιστρέφει τους ρόλους και δημιουργεί την αίσθηση πόλεμου των φύλων, απέχει νομίζω πολύ από αυτό που αποκαλείται "παραγωγικές ερωτήσεις που προωθούν τον διάλογο". Μη τρελαθούμε κι εντελώς ε;!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,011 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:40, 15-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από MaryVeg

, απλά βάση των ρόλων που μας έχει περάσει η κοινωνία σχετικά με τα 2 φύλα, θεωρείται πιο "ωραίο" να κερνάει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού.
Εμ...αυτους τους ρολους λεμε οτι πρεπει πια να τους καταργησουμε...για ποσο ακομα ρολοι;

Απλα μου κανει εντυπωση ποσες εδω υπερασπιζονται την ισοτητα σε σχεση με το πραγματικο ποσοστο γυναικων που δεν υποστηριζει την ισοτητα αλλα την εκμεταλευεται. Γιαυτο πιεζω τη συζητηση και αναφερομαι σε αλλα γεγονοτα γτ οι περισσοτεροι ειναι συμφεροντολογοι και οχι δικαιοι. Και τι? Ολοι οι δικαιοι εδω μαζευτηκαμε? Καποιο λακκο εχει η φαβα.!
..
Σοβαρα;..Που το ειδες αυτο;; Για να καταλαβω και εγω δηλαδη...γιατι δεν το βλεπω αυτο εδω μεσα..ή μπας και προσπαθεις να καπελωσεις τη συζητηση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 15-07-11 στις 01:59. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 13:39, 21-07-11:

Ο καθενας βλεπει κατι διαφορετικο. Δεν εχω αναγκη να καπελωσω τη συζητηση για κανενα λογο. Οταν δε κατανοουμε τι λεει ο αλλος καλο ειναι να μη τον υποτιμουμε απλα επειδη δε καταλαβαινουμε... Αυτά απο μενα, την αποψη μου την ειπα. Σεβαστες και οι υπολοιπες. Απο τη στιγμη που οι δικες μου αποψεις δεν ειναι σεβαστες δε συνεχιζω στο θεμα. Και να προσθεσω για το σχολιο του Λοριεν οτι αυτα που λεω δεν περιοριζονται στον κυκλο μου. Αλλα μαλλον εδω ειναι η διαφορα. Καποιοι βλεπουν μονο μεσα στον κυκλο τους και οχι παραεξω τι γινεται.......

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη bettina
H bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H bettina έγραψε στις 22:34, 21-07-11:

δεν έχει να κάνει,ούτε με πόλεμο των φύλων,ούτε με ταμπού....Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους που είναι έτσι σχεδιασμένοι για πυροδοτούν το ΄΄παιχνίδι΄΄ και να ξεκινά η δράση...Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό αλλά είναι ωραίο ένας άντρας που προσπαθεί να προσεγγίσει μια γυναίκα, να την κερνάει, προσπαθώντας να την κερδίσει...Είναι απλό, για μένα δεν υπάρχει εξήγηση, απλώς, καμία φόρα πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα ως έχουν και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:33, 21-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από bettina
δεν έχει να κάνει,ούτε με πόλεμο των φύλων,ούτε με ταμπού....Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους που είναι έτσι σχεδιασμένοι για πυροδοτούν το ΄΄παιχνίδι΄΄ και να ξεκινά η δράση...Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό αλλά είναι ωραίο ένας άντρας που προσπαθεί να προσεγγίσει μια γυναίκα, να την κερνάει, προσπαθώντας να την κερδίσει...Είναι απλό, για μένα δεν υπάρχει εξήγηση, απλώς, καμία φόρα πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα ως έχουν και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....
To αυτο θα μπορουσε καλλιστα να ισχυριστει κι ενας ανδρας. Οτι ειναι δηλαδη ωραιο να εχει απεναντι του μια γυναικα που ειναι το ιδιο προθυμη να πληρωσει, εμπειδη μπορει και γουσταρει.
Δυσκολευομαι παρα πολυ να χωνεψω οτι οι νεες γενιες αδυνατουν να αφησουν πισω τους τετοιου ειδους παρωχημενες αντιληψεις, οι οποιες νιωθω πολυ σιγουρη για το οτι δε συμβαλλουν στην εξελιξη τους ως ανθρωποι.
Οσο κι εαν προσπαθω, δεν μπορω επισης να καταλαβω τους γονεις εκεινους που διδαξαν στα παιδια τους την επιλεκτικη ισοτητα αναμεσα στα δυο φυλα. Λυπαμαι πολυ...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 23:49, 21-07-11:

Καλά ξεφύγαμε λίγο..Επιλεκτική ισότητα, γονείς...Πολύ περίπλοκη απάντηση...Και δεν καταλαβαίνω γιατί ν είναι μεμπτό να έχει κανείς την αποψή του για ένα τέτοιο θέμα και να κρίνεται από κει η ανάτροφή του και η ιδεολογία του,,,Τι να πω...Μ χει τύχει να με κεράσουν και την επόμενη φορά π είπα δικά μ (λόγω του κεράσματος) να πάρει 3 ποτά..Συγνώμη που ξενερώνω με τέτοιους τύπους και δεν τα ζυγιάζω όλα βάσει της οποιαδήποτε ιδεολογίας π μπορεί ν εχω...Λυπάμαι πολύ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bettina : 21-07-11 στις 23:50. Αιτία: συμπλήρωση
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:18, 22-07-11:

Καλά ξεφύγαμε λίγο..Επιλεκτική ισότητα, γονείς...Πολύ περίπλοκη απάντηση...Και δεν καταλαβαίνω γιατί ν είναι μεμπτό να έχει κανείς την αποψή του για ένα τέτοιο θέμα και να κρίνεται από κει η ανάτροφή του και η ιδεολογία του,,,Τι να πω...Μ χει τύχει να με κεράσουν και την επόμενη φορά π είπα δικά μ (λόγω του κεράσματος) να πάρει 3 ποτά..Συγνώμη που ξενερώνω με τέτοιους τύπους και δεν τα ζυγιάζω όλα βάσει της οποιαδήποτε ιδεολογίας π μπορεί ν εχω...Λυπάμαι πολύ...
Απο που ακριβως ξεφυγαμε Μπετινα? Ειμαι δηλαδη εκτος θεματος?
Η συμπεριφορα αυτη περι κερασματος δεν εχει να κανει με ιδεες που ανηκουν σε αλλη εποχη? Εσυ δεν το ειπες? Και ποιος ακριβως ηταν ο πρωτος που σου τις περασε? Δεν ηταν οι γονεις σου? Θεωρεις πως οι γονεις ειναι αμοιροι ευθυνων οσον αφορα στη διαπαιδαγωγηση των παιδιων τους? Διοτι για μενα ειναι το αλφα και το ωμεγα.
Δεν ειναι μεμπτο το να εχει κανεις το δικαιωμα να εκφραζει την αποψη του, αλλα καλο θα ηταν ομως να μπορει να δεχτει την οποια κριτικη επι αυτης. Λυπαμαι που ειμαι εγω αυτη που στο λεει, αλλα οι αποψεις μας ειναι κατα κυριο λογο ο καθρεπτης της ανατροφης μας.
Το οτι ενας ανδρας σε εκμεταλλευτηκε, δε σημαινει οτι ειναι σωστο να εκμεταλλευται και μια γυναικα αντιστοιχα εναν ανδρα, επειδη ετσι της εμαθαν απο το σπιτι της. Διοτι οταν εγω θα βγω με καποιον και θεωρω πως ειναι υποχρεωμενος να με κερασει, συγγνωμη, αλλα δε με κανει καλυτερη απο κεινον που ανεφερες στην αναρτηση σου.
Και κατι αλλο...εαν στη θεση του αγοριου αυτου που κερασες και πηρε 3 αντι για 1 ποτο, ηταν μια φιλη σου? Δε θα αισθανοσουν οτι και εκεινη εκμεταλλευτηκε την καλη σου διαθεση να κερασεις? Καταλαβαινεις τωρα γιατι δεν πρεπει να ειναι θεμα φυλου ποιος θα κερασει?
Ελπιζω να εγινα κατανοητη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 00:28, 22-07-11:

Δεν είναι οτι δεν έγινες κατανοητή , είναι ότι είναι ο τόνος σου κάπως...Και δεν κατάλαβα από και και ως που το ποστ μου θΑ κρίνει και την ανατροφή μου...Ενώ να προσβάλλεις έναν άνθρωπο που ούτε ξέρεις τι φανερώνει...Δεν είναι ότι είσαι εκτός θέματος, όυτε ότι πιστευώ ότι εκείνο το αγόρι μ εκμεταλλεύτηκε,ούτε ότι θεωρώ τον άλλον υποχρεωμένο να με κερνάει..Απλώς διατύπωσα την αποψή μου και δεν δέχτηκα κριτική για αυτήν, αλλά για τ ατομό μου (ίσως λογικό αυτό) , αλλά δεν θα δεχτώ κριτική για την ανατροφή μου από ένα ποστ..Και για να μην βγω εκτος θέματος, ναι πιστευώ ότι είναι ένα συν, αλλά δεν σημαίνει ότι θα κρίνω την όλη προσωπικότητα ενός ατόμου από μια πράξη( πόσο μάλλον από ένα ποστ)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:37, 22-07-11:

Συγγνωμη, αλλα που ειδες γραμμενο στις αναρτησεις μου οτι απο μια αποψη σου επι συγκεκριμενου θεματος κρινεται η ανατροφη σου στο συνολο της? Εγραψα ξεκαθαρα οτι ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ μας ειναι κατα κυριο λογο καθρεπτης της ανατροφης μας. Εννοωντας βεβαια το συνολο των αποψεων μας.
Εκρινα τη συγκεκριμενη αποψη στο εν λογω θεμα που εχει να κανει με ενα μερος(μικρο ή μεγαλο, δεν εχει καμμια σημασια) της ανατροφης σου και ολων μας δηλαδη...
Μην συγχεεις τα πραγματα και μη βιαζεσαι να βγαλεις λαθεμενα συμπερασματα.
Κατα δευτερον, δεν ειχα καμμια προθεση ειτε να σε κανω να νοιωσεις ασχημα ειτε να προσβληθεις απο το υφος μου. Εν προκειμενω, γραπτος ειναι ο λογος δυστυχως και πασχει συνηθως συναισθηματος (εαν εξαιρεσεις τις φατσουλες δηλαδη), αλλα αυτον διαθετω.

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 00:45, 22-07-11:

Για τα λανθασμένα συμπεράσματα θα συμφωνήσω και θα σε παρακαλέσω να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματα σου...Νομίζω ότι έκανες σαφή αναφόρα στους γονείς μου και στην ανατροφή μου..Από την άλλη, θα σεβαστώ τους κανόνες του φορουμ και δεν πρόκειται ν επισημάνω που αυτοαναιρείσαι...Στο κάτω κάτω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:53, 22-07-11:

Για τα λανθασμένα συμπεράσματα θα συμφωνήσω και θα σε παρακαλέσω να ξαναδιαβάσεις τα μηνύματα σου...Νομίζω ότι έκανες σαφή αναφόρα στους γονείς μου και στην ανατροφή μου..Από την άλλη, θα σεβαστώ τους κανόνες του φορουμ και δεν πρόκειται ν επισημάνω που αυτοαναιρείσαι...Στο κάτω κάτω, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Παρακαλω...
Δεν εχω καποιο προβλημα να επισημανεις τα σημεια εκεινα οπου κρινω την ανατροφη σου στο ΣΥΝΟΛΟ της...
Οπως επισης δε μου δημιουργει προβλημα το να ζητησω συγγνωμη, εαν εκανα κατι τετοιο...Διοτι θα ηταν οντως λαθος εκ μερους μου. Εκρινα τη συγκεκριμενη αντιληψη ως παρωχημενη και επισημανα πως εχει να κανει με την ανατροφη που μας εχουν δωσει.
Αν και πολυ αμφιβαλλω οτι θα βρεις εστω και μια προταση που θα δηλωνει πως σε εκρινα ως ατομο στο συνολο.
Και εαν θεωρεις πως αντιτιθεται στους κανονες υπαρχουν και τα πμ, διοτι δε μου αρεσουν οι παρεξηγησεις και το να αφηνει ο αλλος υπονοουμενα περι των προθεσεων μου, τα οποια καμμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:28, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Επιχειρήματα έχουν ακουστεί και από τις δύο πλεύρες - το αν τα δέχεστε ή όχι δεν μειώνει την αξία τους ως επιχειρήματα. Το να μπαίνουμε συνέχεια σε ένα θέμα και να απαντάμε σε κάθε, αλλα ΚΑΘΕ ποστ που δεν υποστηρίζει την άποψή μας, με τρόπο που απλώς αντιστρέφει τους ρόλους και δημιουργεί την αίσθηση πόλεμου των φύλων, απέχει νομίζω πολύ από αυτό που αποκαλείται "παραγωγικές ερωτήσεις που προωθούν τον διάλογο". Μη τρελαθούμε κι εντελώς ε;!
Kαταρχας....its a free country. Αν καποιος θελει να σχολιαζει ακομα και ατομα φρεσκα στο τοπικ, δικαιωμα του. Και δεν ειναι και απιθναο να βγει κατι καλο απο την συζητηση με ατομα που δεν συμμετειχαν πριν.
2ον την αισθηση πολεμου 2 φιλων, εγω την βλεπω απο τις ιδιες τις αποψεις καποιων. Οχι επειδη καποιος αντιστρεφει τους ρολους ως επιχειρημα...ακριβως για να επισημανει οτι εχουμε καποια ισοτητα! Οντως , μη τρελαθουμε! Το να μπαινετε στη θεση του αλλου, ειναι ΑΚΡΩΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ για να δειτε τα πραγματα απο την αλλη οψη του νομισματος. Οποιος ηθελημενα δε το κανει, προφανως δεν θελει να δει.

Απο τη στιγμη που οι δικες μου αποψεις δεν ειναι σεβαστες δε συνεχιζω στο θεμα.
Σεβαστες δε σημαινει οτι θα συμφωνησουμε.

Και να προσθεσω για το σχολιο του Λοριεν οτι αυτα που λεω δεν περιοριζονται στον κυκλο μου. Αλλα μαλλον εδω ειναι η διαφορα. Καποιοι βλεπουν μονο μεσα στον κυκλο τους και οχι παραεξω τι γινεται.......
Και φυσικα...το κανουμε ολοι εμεις εκτος απο σενα. Riiiiight!

δεν έχει να κάνει,ούτε με πόλεμο των φύλων,ούτε με ταμπού....Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους που είναι έτσι σχεδιασμένοι για πυροδοτούν το ΄΄παιχνίδι΄΄ και να ξεκινά η δράση...Δεν ξέρω πως ακούγεται αυτό
Aκουγεται μουχλιασμενα συντηρητικο και "βολεμα" για τη γυναικα. Μη σου πω και υποτιμητικο για τον ανδρα. Τους "αγραφους νομους" δε τους περνας απο κοσκινο κριτικης ; Τους δεχεσαι ετσι οτι να ναι; Ή τους δεχεσαι επειδη σε βολευει;

αλλά είναι ωραίο ένας άντρας που προσπαθεί να προσεγγίσει μια γυναίκα, να την κερνάει, προσπαθώντας να την κερδίσει...Είναι απλό, για μένα δεν υπάρχει εξήγηση, απλώς, καμία φόρα πρέπει να αφήνουμε κάποια πράγματα ως έχουν και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....
Δλδ για να σε κερδισει καποιος....πρεπει να κερασει.....μαλιστα...καπου εδω κολλαει το οτι μερικες φορες "παιρνουμε οτι μας αξιζει"...Οτι ψαχνει κανείς...

Παράθεση

anastasios5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasios5
Ο anastasios5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O anastasios5 έγραψε στις 03:25, 22-07-11:

ρε παιδια μην το παρακουραζουμε το θεμα...ο καθενας εχει μαθει αλλιως οπως επισης ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη δεν γινεται να συμφωνησουν ποτε παρα πολλοι ανθρωποι σε ενα θεμα.ακομα και στην ερωτηση τι χρωμα εχει η θαλασσα οι απαντησεις ειναι χιλιαδες και με πολλες παραμετρους....δεν ειναι αναγκη να απορριπτουμε μια αποψη οταν δεν συμπιπτει με την δικη μας.και προς θεου δεν αξιζει να μαλωνουμε για χαζομαρες... ας ακουστουν ολες οι αποψεις και ο καθενας ας κρινει αν τον καλυπτουν ή οχι....

μετα απο αυτη την παρανθεση ας περασουμε στο θεμα μας....εγω οπως ειπα και σε αλλο ποστ πιστευω οτι στο πρωτο ραντεβου πρεπει να πληρωνει ο αντρας...ειναι καπως ιπποτικο ας το πουμε.ετσι κάνεις και καλη εντυπωση στην κοπελα,γιατι ειλικρινα πιστεψτε με οτι αρκετες κοπελες ενοχλουνται και δυσαρεστουνται αν στο πρωτο ραντεβου τους πει ο αλλος μισα-μισα..... δεν σημαινει οτι αυτο ειναι λογικο ή σωστο απλα ειναι κατι σαν παραδοση να πληρωνει ο αντρας στην πρωτη επαφη....σιγουρα παλιομοδιτικη αντιληψη αλλα υπαρχει και σημερα...σε καμια περιπτωση δεν νομιζω οτι ειναι δικαιο για την κοπελα και πολλες φορες νομιζουν οτι με αυτη την κινηση τις υποτιμουμε αλλα δεν ειναι ετσι....μην το παιρνετε στραβα κοριτσια για να σας καλοπιασουμε το κανουμε
αυτα εχω να πω προς το παρον...ελπιζω να μην με αρπαξετε απ'τα μουτρα αν δεν σας αρεσε κατι απ΄τα λεγομενα μου απλα πειτε αν εχετε αντιρρηση και θα το συζητησουμε ηρεμα.....

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 07:25, 22-07-11:

Έχει να κάνει με απλούς, άγραφους νόμους ............ και ας ανήκουν σε μια άλλη εποχή....
Οπότε δεν έχεις πρόβλημα ο άντρας σου να σε θέλει παρθένα, να σε δέρνει ίσως, να σε απατά και να κάθεσαι στο σπίτι να μεγαλώνεις τα παιδιά ε;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 12:04, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Οπότε δεν έχεις πρόβλημα ο άντρας σου να σε θέλει παρθένα, να σε δέρνει ίσως, να σε απατά και να κάθεσαι στο σπίτι να μεγαλώνεις τα παιδιά ε;
Μόνο αυτό δεν είπα...Έκανα ένα σχόλιο για ένα κέρασμα και έχει διαστρεβλωθεί , εντελώς όμως..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bettina : 22-07-11 στις 13:39. Αιτία: διόρθωση
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:41, 22-07-11:

Μόνο αυτό δεν είπα...Έκανα ένα σχόλιο για ένα κέρασμα και διαστρεβλωθεί εντελώς όμως..
Είπες οτι είναι καλό να διατηρούμε κάποια πράγματα από το παρελθόν. Γιατί να διατηρήσουμε λοιπόν μόνο αυτό κι όχι αυτά που προανέφερα; Επίτηδες έβαλα τα συγκεκριμένα γιατί με την υπερβολή θα καταλάβει κάποιος τι εννοώ.

Παράθεση

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antoni Gaudi
Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Antoni Gaudi έγραψε στις 12:51, 22-07-11:

Δεν βρίσκω τίποτα κακό στο να κερνάει ο άντρας στα πρώτα ραντεβού.

Στη συνέχεια της σχέσης θεωρώ όμως ότι πρέπει να υπάρχει ένας καταμερισμός και να λαμβάνεται υπόψη η οικονομική κατάσταση καθενός.

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 13:02, 22-07-11:

Είπες οτι είναι καλό να διατηρούμε κάποια πράγματα από το παρελθόν. Γιατί να διατηρήσουμε λοιπόν μόνο αυτό κι όχι αυτά που προανέφερα; Επίτηδες έβαλα τα συγκεκριμένα γιατί με την υπερβολή θα καταλάβει κάποιος τι εννοώ.
Για κάτι συγκεκριμένο αναφέρθηκα...Για το κέρασμα κ το πρώτο ραντεβου και τι σημαίνει...Έλεος, δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο...Ενα κέρασμα είναι το θέμα...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,636 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:15, 22-07-11:

Για κάτι συγκεκριμένο αναφέρθηκα...Για το κέρασμα κ το πρώτο ραντεβου και τι σημαίνει...Έλεος, δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο...Ενα κέρασμα είναι το θέμα...
Οκ, αφού μιλάμε για "ένα κέρασμα" γιατί δεν το κάνεις εσύ;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:20, 22-07-11:

ε ρε κοπελα μου ποτε δερνανε οι ελληνες τις γυναικες τους?? θα με τρελανετε! ελεος! ακου επιχειρημα!!! μονο στη δικια μου η οικογενεια η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μαλιστα (γεννημενη το 1900!!!) οχι μονο δε την εδερναν αλλα εκανε και τα κουμαντα του σπιτιου της???

τι να πω!!! ισως επεσα σε παρα πολυ δυναμικο σοι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 22-07-11 στις 13:39.
Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 13:37, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Οκ, αφού μιλάμε για "ένα κέρασμα" γιατί δεν το κάνεις εσύ;
Θα το κάνω!!!!Αλίμονο!!! Απλώς πιστεύω, ότι είναι ένας τρόπος ν δέιξει ο άλλος ότι δεν βγαίνουν σε φιλικό επίπεδο...Ουφ αυτό

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,636 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:42, 22-07-11:

Θα το κάνω!!!!Αλίμονο!!! Απλώς πιστεύω, ότι είναι ένας τρόπος ν δέιξει ο άλλος ότι δεν βγαίνουν σε φιλικό επίπεδο...Ουφ αυτό
Συμφωνώ ότι είναι ένας τρόπος να το δείξει ο άλλος. Και ο αντίλογος: γιατί να μην το δείξεις πρώτα εσύ ότι και εσύ δεν τον βλέπεις μόνο φιλικά τον άλλον και πρέπει ντε και καλά το "πρώτο" κέρασμα να το κάνει ο άντρας;

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ε ρε κοπελα μου ποτε δερνανε οι ελληνες τις γυναικες τους?? θα με τρελανετε! ελεος! ακου επιχειρημα!!! μονο στη δικια μου η οικογενεια η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μαλιστα (γεννημενη το 1900!!!) οχι μονο δε την εδερναν αλλα εκανε και τα κουμαντα του σπιτιου της???

τι να πω!!! ισως επεσα σε παρα πολυ δυναμικο σοι.
Ρε μανία που έχουν όλοι με το ξύλο. Έχω αναφέρει τόσες φορές ένα άλλο παράδειγμα.

Αφού ορισμένες κοπέλες είστε των παραδόσεων, γιατί δεν σταματάτε να ψηφίζετε; Επί τόσες δεκαετίες είχαν μεγαλώσει γενιές και γενιές με την πεποίθηση ότι δεν είναι στον "ρόλο" την γυναίκας να ψηφίζει.
Όπως, αντίστοιχα, τώρα υποστηρίζετε ορισμένες ότι δεν είναι στον "ρόλο" της γυναίκας να κερνάει.

Την ίδια λογική έχουν και τα δύο: δηλαδή καμία λογική! Απλά στερεότυπα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους