Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,469 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,895 μηνύματα σε 92,677 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 836 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,587 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:46, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Οκ, αφού μιλάμε για "ένα κέρασμα" γιατί δεν το κάνεις εσύ;
γιατί δεν είναι σωστό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη bettina
H bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H bettina έγραψε στις 13:48, 22-07-11:

Ο καθένας με οτι την βρίσκει βρε παιδιά... Μπορεί εγώ να κάνω διαφορετικά το πρώτο βήμα...Επειδή θα με κεράσουν στο πρώτο ραντεβού και θα το εκλάβω ως κίνηση, δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να φάω ξύλο, ή οτι μ έμαθε η μαμά μου να κάνω έτσι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:57, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
γιατί δεν είναι σωστό
Ποιος ορίζει τι είναι "σωστό"; Ο Θεός; Ο Αλλάχ; Ο fockos; Ο Ρούντολφ το ελαφάκι;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:58, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ε ρε κοπελα μου ποτε δερνανε οι ελληνες τις γυναικες τους?? θα με τρελανετε! ελεος! ακου επιχειρημα!!! μονο στη δικια μου η οικογενεια η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μαλιστα (γεννημενη το 1900!!!) οχι μονο δε την εδερναν αλλα εκανε και τα κουμαντα του σπιτιου της???

τι να πω!!! ισως επεσα σε παρα πολυ δυναμικο σοι.
Σοβαρά αρνείσαι οτι τις περασμένες δεκαετίες (μέχρι και σήμερα) ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αντρών κακοποιούσαν τις γυναίκες τους; Αυτό νομίζω οτι είναι λίγο ντροπή για κάποιο θύμα που τώρα το διαβάζει αυτό...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,587 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:05, 22-07-11:

Ποιος ορίζει τι είναι "σωστό"; Ο Θεός; Ο Αλλάχ; Ο fockos; Ο Ρούντολφ το ελαφάκι;
Σωστό σε μια κοινωνική ομάδα είναι αυτό που έχει καθιερωθεί στην ιστορία αυτής της ομάδας.
Το σωστό και το λάθος είναι κάτι σχετικό.....

π.χ. θα δεχόταν κάποια γυναικά να δουλεύει και ο άντρας της να κάνει οικιακά στο σπίτι; Πολλες τώρα θα απαντήσουνε ναι αλλά στην πραγματικότητα πολύ λίγες το δέχονται αυτό. (εξαιρούνται οι stars)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:05, 22-07-11:

Πω ρε φίλε...Τα δυο φύλα είναι ισότιμα.ΔΕΝ είναι ίσα.Σταματήστε να ζητάτε ισότητα μεταξύ τους,είναι απλά γελοίο.Κι όχι,δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πληρώνει ο άντρας ένα πρώτο ραντεβού.Ούτε σημαίνει αυτό πως σε έναν γάμο η γυναίκα δε θα συνεισφέρει,ούτε πως δε θα δουλεύει,ούτε πως θα τρώει ξύλο(άκους εκεί ξύλο).Μερικοί γουστάρουμε να στέλνουμε λουλούδια,το να τραβάς στην άλλη την καρέκλα για να κάτσει,να της ανοίγεις την πόρτα να περάσει,να νιώθεις και να νιώθει πως την προστατεύεις.Να επιτελεί καθένας έναν ρόλο που βιολογικά έχει.Επίσης,προσωπικά,ευκολότερα μπορώ να βριστώ εγώ με τον κολλητό μου στο γήπεδο,παρά να βρω ελκυστική μια κοπελίτσα που θα φωνάζει στο δρόμο "Πάρε τα @@ μου μ@λ@κ@",σαν λιμενεργάτης.Δεν είπα πως δεν της δίνω το δικαίωμα,αφού κι εγώ ίσως πω τον άλλο "μ@λ@κ@" πάνω στο παιχνίδι.Δεν είπα πως είναι "άντρας",όποιος βρίσει,από την άλλη όμως,η προσπάθεια μερικών γυναικών για πλήρη ισότητα,κι όχι ισοτιμία,έχει πολύ περίεργα αποτελέσματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:07, 22-07-11:

Συμφωνώ ότι είναι ένας τρόπος να το δείξει ο άλλος. Και ο αντίλογος: γιατί να μην το δείξεις πρώτα εσύ ότι και εσύ δεν τον βλέπεις μόνο φιλικά τον άλλον και πρέπει ντε και καλά το "πρώτο" κέρασμα να το κάνει ο άντρας;

Ρε μανία που έχουν όλοι με το ξύλο. Έχω αναφέρει τόσες φορές ένα άλλο παράδειγμα.

Αφού ορισμένες κοπέλες είστε των παραδόσεων, γιατί δεν σταματάτε να ψηφίζετε; Επί τόσες δεκαετίες είχαν μεγαλώσει γενιές και γενιές με την πεποίθηση ότι δεν είναι στον "ρόλο" την γυναίκας να ψηφίζει.
Όπως, αντίστοιχα, τώρα υποστηρίζετε ορισμένες ότι δεν είναι στον "ρόλο" της γυναίκας να κερνάει.

Την ίδια λογική έχουν και τα δύο: δηλαδή καμία λογική! Απλά στερεότυπα.
πρωτον ποιος σου ειπε οτι εγω δε κερναω στα ραντεβου μου?
δευτερον το ξυλο ειναι το γελοιο επιχειρημα της υποθεσης γιαυτο και το αναφερω. τα αλλα μου ειναι απλα αδιαφορα γιατι δεν με απασχολει το ποιος θα κερασει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,638 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:11, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σοβαρά αρνείσαι οτι τις περασμένες δεκαετίες (μέχρι και σήμερα) ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αντρών κακοποιούσαν τις γυναίκες τους; Αυτό νομίζω οτι είναι λίγο ντροπή για κάποιο θύμα που τώρα το διαβάζει αυτό...
Ε, καλά, δεν μπορούν να βγουν αξιόπιστα συμπεράσματα μόνο από τις μαρτυρίες ενός ατόμου. Το ότι κάτι τέτοιο δεν γινόταν στην Μάνη δεν σημαίνει ότι δεν γινόταν στην υπόλοιπη Ελλάδα. Άλλωστε, είναι γνωστό το ότι στην Μάνη έχουν άλλους κανόνες πειθαρχίας - ενδεχομένως να ήταν και από τα πιο πολιτισμένα μέρη εκείνες τις εποχές, όσον αφορά τα δικαιώματα της γυναίκας.

Πάμε να δούμε μία έρευνα του 2006;
Για να γίνονται τέτοια τώρα, φανταστείτε τι γινόταν παλιότερα.

Και για να καταλήξουμε στο προκείμενο - και εντός θέματος - βλέπετε ότι κάποια πράγματα που είναι προϊόντα ... παραδόσεων, συνεχίζουν να υφίστανται και σήμερα παρά το κύμα αλλαγών προς την ισότητα των δύο φύλων.

Έτσι λοιπόν:
  • Όπως είναι αδιανότητο το να έχει ο άντρας την ελευθερία να κακοποιεί την γυναίκα του.
  • Έτσι είναι και αδιανότητο να έχει ο άντρας την "υποχρέωση" να κερνάει στο πρώτο ραντεβού. Δεν προκύπτει από πουθενά, πώς να το κάνουμε.
Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι η δεύτερη "παράδοση" βολεύει τις κοπέλες. Γιατί; Γιατί ξέρουν, με το κέρασμα, ότι ο άλλος δεν τις βλέπει μόνο φιλικά, ενώ αυτές μπορούν να μην δείξουν κανένα σημάδι. Συνεπώς με το κέρασμα περνάει το παιχνίδι εξ' ολοκλήρου στα χέρια των γυναικών, καθώς αυτές πλέον έχουν το μπαλάκι - ενώ αυτή η διαδικασία θα πρέπει να είναι αμοιβαία.

Μάλιστα, απορώ πώς ορισμένες συνδυάζουν το κέρασμα με το αν ο άλλος είναι ευγενικός ή και με το αν θα μπορέσει να συντηρήσει σπίτι! Και το αν ο άλλος κερνάει ή όχι να το θεωρούν "απαραίτητο" για να συνεχίσουν. Μπορεί αυτός που σας κερνά να είναι ο βιαστής της γειτονιάς σας, αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 14:13, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Πω ρε φίλε...Τα δυο φύλα είναι ισότιμα.ΔΕΝ είναι ίσα.Σταματήστε να ζητάτε ισότητα μεταξύ τους,είναι απλά γελοίο.Κι όχι,δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πληρώνει ο άντρας ένα πρώτο ραντεβού.Ούτε σημαίνει αυτό πως σε έναν γάμο η γυναίκα δε θα συνεισφέρει,ούτε πως δε θα δουλεύει,ούτε πως θα τρώει ξύλο(άκους εκεί ξύλο).Μερικοί γουστάρουμε να στέλνουμε λουλούδια,το να τραβάς στην άλλη την καρέκλα για να κάτσει,να της ανοίγεις την πόρτα να περάσει,να νιώθεις και να νιώθει πως την προστατεύεις.Να επιτελεί καθένας έναν ρόλο που βιολογικά έχει.Επίσης,προσωπικά,ευκολότερα μπορώ να βριστώ εγώ με τον κολλητό μου στο γήπεδο,παρά να βρω ελκυστική μια κοπελίτσα που θα φωνάζει στο δρόμο "Πάρε τα @@ μου μ@λ@κ@",σαν λιμενεργάτης.Δεν είπα πως δεν της δίνω το δικαίωμα,αφού κι εγώ ίσως πω τον άλλο "μ@λ@κ@" πάνω στο παιχνίδι.Δεν είπα πως είναι "άντρας",όποιος βρίσει,από την άλλη όμως,η προσπάθεια μερικών γυναικών για πλήρη ισότητα,κι όχι ισοτιμία,έχει πολύ περίεργα αποτελέσματα.
κάτι τέτοιο εννοούσα...ότι κάποια πράγματα είναι στη φύση...Το ότι θα σε κεράσουν δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνεις μια εργαζόμενη μητέρα που συνεισφέρει στο σπίτι της και έχει τ ρόλο της στα κοινά...Ο καθένας λειτουργεί με το ενστικτό του και με ότι του βγει..Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτός ο πόλεμος για τη πιο νεωτεριστική άποψη....

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

H bettina έγραψε στις 14:14, 22-07-11:

Μάλιστα, απορώ πώς ορισμένες συνδυάζουν το κέρασμα με το αν ο άλλος είναι ευγενικός ή και με το αν θα μπορέσει να συντηρήσει σπίτι! Και το αν ο άλλος κερνάει ή όχι να το θεωρούν "απαραίτητο" για να συνεχίσουν. Μπορεί αυτός που σας κερνά να είναι ο βιαστής της γειτονιάς σας, αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα.
Αυτό τι σχέση έχει...Μπορεί να σε κεράσει και να είναι ........

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:15, 22-07-11:

• Όπως είναι αδιανότητο το να έχει ο άντρας την ελευθερία να κακοποιεί την γυναίκα του.
δενειναι ελευθερια,,διαστροφη ειναι..

και τωρα περισσοτερο ξυλο πεφτει,,γιατι εχει γινει βιαια παραλογη η κοινωνια..

και το περισσοτερο ξυλο το ριχνουν οχι μπετατζηδες και απλοι ανθρωποι,αλλα "μορφωμενοι" ανθρωποι της πολης που εξω ειναι καθωσπρεπει..

δεν ειναι θεμα ελευθεριας ή ατομικων δικαιωματων και φεμινισμου το να μη δερνεις τη γυναικα σου..ή οποιαδηποτε γυναικα..

ειναι θεμα ανδρισμου,,που οταν δεν τον εχεις σηκωνεις χερι..

ακουω συχνα οτι ειμαι πολυ ανδρας και δερνω τις γυναικες κλπ-και ως πλακα συχνα-και τρελαινομαι..

αναδρια ειναι να δερνεις..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:16, 22-07-11:

Πρώτη η Ιαπωνία με 77%;

Όχι ρε φίλε...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:19, 22-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δενειναι ελευθερια,,διαστροφη ειναι..
Έλα όμως που αυτό που λέμε εμείς "διαστροφή", κάποτε το ονόμαζαν "σωστό" και δεν γινόταν τίποτα.

Έτσι λοιπόν, αυτή τη στιγμή η πλειοψηφία θεωρεί "σωστό" το ότι πρέπει να κερνάει ο άντρας; Γιατί; Γιατί έτσι!
Λοιπά επιχειρήματα τύπου "είναι στην φύση του ανθρώπου" εγώ τα απορρίπτω εκτός αν δω δημοσιευμένα papers επί του θέματος.

Γιατί πολλά πράγματα πλέον θεωρούνται ότι "είναι στην φύση του ανθρώπου", χωρίς όμως να ισχύει κάτι τέτοιο. Π.χ. η κλασική γκρίνια των μαμάδων "την κόρη μου τα φάγανε τα βιβλία και δεν έχει παντρευτεί", όπου θεωρείται στην φύση της γυναίκας ότι ΠΡΕΠΕΙ να παντρευτεί νωρίς.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:20, 22-07-11:

Πρώτη η Ιαπωνία με 77%;

Όχι ρε φίλε...
οι πολιτισμενοι εσωστρεφεις που λεγαμε?

που δεν εκδηλωνονται καθολου στην κοινωνια εξω,και ειναι παντα σοβαροι στις δουλειες τους..

ε,καπου σκαει αυτο,,ο σαδισμος και η διαστροφη στο σπιτι..

ενω οι ελληνες ειμαστε φωνακλαδες,αλλα ξεσπαμε στα λογια..και το χερι δεν το σηκωνουμε τοσο ευκολα..

"σωστό" το ότι πρέπει να κερνάει ο άντρας; Γιατί; Γιατί έτσι!
Λοιπά επιχειρήματα τύπου "είναι στην φύση του ανθρώπου" εγώ τα απορρίπτω εκτός αν δω δημοσιευμένα papers επί του θέματος.
ερευνα για το πρωτο κερασμα του ανδρα,,
ουτε εγω δεν προκειται να σου βρω..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:20, 22-07-11:

μα το οτι υπαρχουν μαλακες αντρες τωρα δε μου λεει κατι. ισα ισα μου λεει πως δεν ειναι θεμα ιοτητας αλλα θεμα βαρβαροτητας. αυτο δεν ηταν παραδοση. ακου εκει παραδοση να δερνουν οι αντρες τις γυναικες τους!

οσον αφορα τη μανη, ειναι αληθεια πως οι μανιατισες ηταν απο παλια πολυ δυναμικες γυναικες, ωστοσο εχω και παππουδες απο τον ποντο και δε συνεβαινε κατι διαφορετικο αν εξαιρεσεις οτι ηταν πιο πατριαρχικη η οικογενεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:24, 22-07-11:

αυτο δεν ηταν παραδοση. ακου εκει παραδοση να δερνουν οι αντρες τις γυναικες τους!
ααα,μπραβοο..

επισημα ποτέ δεν ηταν παραδοση,,
ακομα και ο χριστανισμος λεει να αγαπας και να τιμας τη γυναικα,,ενω το ισλαμ πχ και με καθαρη εντολη του μωαμεθ δεχεται τη βια,,το ξυλο κλπ..

ανδρισμος δεν ειναι να δειρεις τη γυναικα..

αλλα να πλακωσεις στο ξυλο αυτον που δερνει τη γυναικα του..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:26, 22-07-11:

Έλα όμως που αυτό που λέμε εμείς "διαστροφή", κάποτε το ονόμαζαν "σωστό" και δεν γινόταν τίποτα.

Έτσι λοιπόν, αυτή τη στιγμή η πλειοψηφία θεωρεί "σωστό" το ότι πρέπει να κερνάει ο άντρας; Γιατί; Γιατί έτσι!

Γιατί πολλά πράγματα πλέον θεωρούνται ότι "είναι στην φύση του ανθρώπου", χωρίς όμως να ισχύει κάτι τέτοιο. Π.χ. η κλασική γκρίνια των μαμάδων "την κόρη μου τα φάγανε τα βιβλία και δεν έχει παντρευτεί", όπου θεωρείται στην φύση της γυναίκας ότι ΠΡΕΠΕΙ να παντρευτεί νωρίς.
Δεν είπε κανείς πως "το σωστό είναι να πληρώνει ο άντρας",αν κι οι δυο τη βρίσκουν αλλιώς.Αυτό που είπα είναι πως το να λειτουργείς προς την ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση και μόνο-στις γυναίκες απευθύνομαι-απλά για να επιβεβαιώσεις το ότι δεν εξαρτάσαι,στην ουσία είναι το ίδιο κομπλεξικό με το (τρόπος του λέγειν)σκεπτικό ένος άντρα να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα του στη γυναίκα του με απειλές.(Αν κι αυτή η μορφή είναι και περισσότερο καταδικαστέα.)Κοινώς έχουμε μπερδέψει την βούρτσα.

ΥΓ:Ακόμη και για το ζευγάρωμα κοιτάζουμε papers;

Just to clarify it:Θεωρώ τεράστιο δείγμα χαζογκομενισμού τη στάση μερικών γυναικών να περιμένουν να δουν αν θα κεράσεις,ή αν έχεις αμάξι για να σου δωθούν-σεξουαλικά και γενικότερα.Άλλο αυτό,κι άλλο το αν είναι θεμιτό ο άντρας να προθυμοποιηθεί,αν το επιθυμεί.Δε συνιστά χειραγώγηση με το στανιό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 22-07-11 στις 14:38.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:05, 22-07-11:

Just to clarify it:Θεωρώ τεράστιο δείγμα χαζογκομενισμού τη στάση μερικών γυναικών να περιμένουν να δουν αν θα κεράσεις,ή αν έχεις αμάξι για να σου δωθούν-σεξουαλικά και γενικότερα.
νοοτροπια πορνης..

και μακαρι λογω αυξησης της ισοτητας κλπ να ειχε μειωθει ως νοοτροπια,αλλα μπα..αυξηθηκε ισως..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:18, 22-07-11:

Just to clarify it:Θεωρώ τεράστιο δείγμα χαζογκομενισμού τη στάση μερικών γυναικών να περιμένουν να δουν αν θα κεράσεις
Ακριβώς. Και γι' αυτό με το να ΜΗΝ κάνεις το πρώτο κέρασμα, κάνεις ένα πολύ καλό ξεσκαρτάρισμα εξ' αρχής. Αν στραβώσει η κοπελιά από αυτήν την (μη) κίνηση, πάει να πει ότι είσαι πολύ τυχερός που είδες το ποιόν της από τόσο νωρίς.

Αν δεν στραβώσει, βέβαια, δεν σημαίνει το αντίθετο. Απλώς είναι χρήσιμο για την πρώτη "σκούπα"...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 15:22, 22-07-11:

Ακριβώς. Και γι' αυτό με το να ΜΗΝ κάνεις το πρώτο κέρασμα, κάνεις ένα πολύ καλό ξεσκαρτάρισμα εξ' αρχής. Αν στραβώσει η κοπελιά από αυτήν την (μη) κίνηση, πάει να πει ότι είσαι πολύ τυχερός που είδες το ποιόν της από τόσο νωρίς.

Αν δεν στραβώσει, βέβαια, δεν σημαίνει το αντίθετο. Απλώς είναι χρήσιμο για την πρώτη "σκούπα"...
Ρε συ Γιώργο,κατ'αρχήν για να βγω με μια κοπέλα ραντεβού,θεωρώ δεδομένο πως έχουν τσεκαριστεί αυτοί οι τομείς.Αν δε με ενδιαφέρει τόσο το να τα δω αυτά πριν τη βγάλω έξω,ε τότε δεν έχει σημασία αν τα'χει ή όχι.Από κει και πέρα,γιατί να αλλάξω εγώ τρόπο σχέσεις,αν νιώθω καλύτερα έτσι,για να κρατήσω πισινή μήπως κι η κοπελιά μας βγήκε γλάστρα;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:10, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Σωστό σε μια κοινωνική ομάδα είναι αυτό που έχει καθιερωθεί στην ιστορία αυτής της ομάδας.
Το σωστό και το λάθος είναι κάτι σχετικό.....
¨Λογική" προβατου με παροπιδες. Ηθελα να ξερα ποιος σας τα πε αυτα. Και πως γινεται 25 χρονων, να εχεις τετοιες αντιληψεις...

Μερικοί γουστάρουμε να στέλνουμε λουλούδια,το να τραβάς στην άλλη την καρέκλα για να κάτσει,να της ανοίγεις την πόρτα να περάσει,να νιώθεις και να νιώθει πως την προστατεύεις.Να επιτελεί καθένας έναν ρόλο που βιολογικά έχει.
Ο βιολογικος ρολος ειναι η εξασφαλιση καλου συντροφου για αναπαραγωγη και παραγωγη απογονων. Αυτα που ανεφερες ειναι περισσοτερο επικτητα κοινωνικά χαρακτηριστικά.

Γιατι τα μπλεκουμε ; Αν κατι σας αρεσει να το κανετε, καντε το. Απο κει και περα ομως, να αξιολογουμε σωστα το καθετι, και να μην ειμαστε δεσμιοι των κοινωνικων στερεοτυπων, ή των εγωισμων μας. Απλά..

Παράθεση

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη λιλ αιθεροβάμων
H λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H λιλ αιθεροβάμων Πετάω..! έγραψε στις 02:45, 23-07-11:

Εγώ είμαι την άποψης πως αυτός που προσκαλεί τον άλλον πρέπει να πληρώσει. Αλλά είναι ωραίο ο αλλος να κάνει την κίνηση κι ας μην πληρωσει. Εμενα μου κακοφαίνεται οταν ο αλλος, οταν ερχεται ο λογαριασμος "σφυριζει ανεμελα". Επίσης θα μου κακοφανει αν, για παραδειγμα, πουμε οτι θα σου κανω το τραπεζι και παω να πληρωσω και αρχίσει να φωνάζει οχι εγω θα πληρώσω και στην τελική να θυμώσει. Το χω ζήσει...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:44, 23-07-11:

Ο βιολογικος ρολος ειναι η εξασφαλιση καλου συντροφου για αναπαραγωγη και παραγωγη απογονων. Αυτα που ανεφερες ειναι περισσοτερο επικτητα κοινωνικά χαρακτηριστικά.
η φυσικη προστασια του θηλυκου για να κανει φωλια και να γεννησει σε ασφαλες περιβαλλον..
αυτο ειναι βιολογια..

η ασφαλεια..αυτο θελουν όλες οι γυναικες..απο τους ανδρες,,βαθυτατα ενστικτα..

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 09:20, 23-07-11:

Όλα δανεικά είναι κερνάς εσύ για να σε κεράσει ο άλλος την επόμενη φορά, εκτός άν τον κερνάς για συγκεκριμένους λόγους για κάποια ευεργεσία που σου έχει προσφέρει ή απο μεγάλη χαρά για κάποια επιτυχία αυτό είναι γνωστό εκ των προτέρων.

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,035 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 16:18, 01-08-11:

ή εγω ή εκεινος
το μισα μισα ειναι παπαρια,λες και εχουμε να χωρισουμε κατι τυπου

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 17:18, 01-08-11:

Ας ξεκινησουμε πρωτα απο το τι ισχυει σημερα.Υπαρχει ενα ''εθιμο'' που προερχεται απο πολυ παλια οπου η πλαστιγγα των δυο φυλων εγερναι προς τους αντρες και που επικρατουσαν αλλες αντιληψεις..Μπορει να σας φαινεται αστειο ομως η ''ηθικη υποχρεωση'' του αντρα να κερναει στο πρωτο ραντεβου και οχι μονο ερχεται απο αλλες εποχες ( γι αυτο και ορισμενα ατομα σημερα εχουν λαθος αποψη αφου οι γονεις τους εχουν μεινει σε αυτην την εποχη) .Αυτες οι εποχες ομως περασανε και κατι τετοιες αντιλήψεις θα πρεπει σιγα σιγα να φυγουν. Παραδεχομαι οτι και εγω με αυτη την αντιληψη μεγαλωσα και θα μου αρεσε να να κερναω την κοπελα στα πρωτα ραντεβου ικανοποιωντας τον αντρικο εγωισμο-γόητρο μου, ομως αυτο δεν σημαίνει οτι θελω η κοπελα να περιμένει να κερασω ή ακομα και να το απαιτει. Θεωρω πως αν το κανει καποιος αυτο (αντρας ή γυναικα) τοτε μονος του υποτιμά και προσβαλλει τον εαυτο του...Υπαρχουν κοπελες που ειναι περηφανες και θα σε δείρουν αν τις κερασεις και υπαρχουν και κοπελες που μια χαρα βολευονται με αυτη την κατασταση.
Προσωπικα θεωρω πως οταν ενα ατομο παει σε ενα ραντεβου θα πρεπει να εχει μεριμνήσει για τα εξοδα του (κοινως , να κραταει τα απαραιτητα χρηματα) . Αν το αλλο ατομο θελει να κερασει και θες και εσυ τοτε γιατι οχι...Φανταστειτε να ερθει η ωρα της πληρωμης και ο αλλος να το κανει μονο και μονο επειδη πρεπει, εχοντας κατι μουτρα μεχρι το πατωμα.Αρα το ζητουμενο ειναι να το θελει!
Το κερασμα θα πρεπει να προσφερει ευχαριστηση και στους δυο. . .

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 02:03, 02-08-11:

εγω με αυτη την αρχη μεγαλωα,κερναμε την κοπελα που βγηκαμε μαζι.πρεπει να περασω πολυ ασχημα ή αυτη να επιμενει παρα πολυ για να μην πληρωσω

δεν ειναι απλα μια κοπελα,μια γνωστη μου ειναι

η κοπελα μου,το κοριστι μου που εστω και για ενα ραντεβου με διαλεξε/ξα και επελεξε/ξα...αυτο σημαινει κατι

τελος.-

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 14:53, 04-08-11:

πιστευεις ομως πως αν οι τοσες γενιες ανθρωπων που περασαν ειχαν μεγαλωσει με την ιδεα οτι η γυναικα δεν χρειαζεται τον ανδρα για ασφαλεια και οτι μπορει και μονη της να προστατευτει,θα ισχυε αυτο?

Υ.Γ εγω παντως παρολο που ειμαι πολυ ανεξαρτητη και πιστευω στην ισοτητα κλπ εχω πιασει τον εαυτο μου να ανζητα την ασφαλεια που μπορει(ισως...τωρα τελευταια αρχιζω και αναθεωρω)να προσφερει ενας ανδρας....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:55, 04-08-11:

τοσες γενιες ανθρωπων που περασαν ειχαν μεγαλωσει με την ιδεα οτι η γυναικα δεν χρειαζεται τον ανδρα για ασφαλεια και οτι μπορει και μονη της να προστατευτει,θα ισχυε αυτο?
δεν ειναι ιδεα..

ειναι η ιδια η φυση αρσενικου και θηλυκου..

ο ανθρωπος θελει μεγαλη φροντιδα κοπο και χρονο για να μεγαλωσει,,και ετσι δεν φτανει μονο η γατα ή η αρκουδα μανα μονη της..

γιαυτο ο ανθρωπος χρειαζεται σε ζευγαρι..
γιατι η μανα απλα δεν φτανει μονη της..

αλλωστε η γυναικα ζηταει τη φυσικη ασφαλεια,γιατι ειαι πιο αδυνατη σε αυτο ..

ενω ο ανδρας ζηταει τη συναισθηματικη ασφαλεια ουσιαστικα,,την ασφαλεια και φροντιδα της αγκαλιας της μανας σε μια γυναικα..

οποτε δεν υπαρχει ισχυροτερο και ασθενεστερο φυλο..
απλα δινει το καθενα οτι δυναμη εχει..

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:25, 04-08-11:

Κανονικά ο άντρας πρέπει να πληρώνει.. Αυτό έχω μάθει και αυτό θα κάνω και εγώ...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,232 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 19:34, 04-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από iGiannis
Κανονικά ο άντρας πρέπει να πληρώνει.. Αυτό έχω μάθει και αυτό θα κάνω και εγώ...
Ένας λόγος παραπάνω να κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 20:02, 04-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ~LoVeR BoY~
Ένας λόγος παραπάνω να κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου
Μα δεν μου φαίνεται... "φυσιολογικό" να πληρώνει η γυναίκα..

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:33, 04-08-11:

Μα δεν μου φαίνεται... "φυσιολογικό" να πληρώνει η γυναίκα..
i agree .γενιες και γενιες μεγαλωσαν με αυτο το προτυπο,δεν θα το αλλαξουν καποιοι τσιπιδες και καποιες φιλελεύθερες γυναικες.Θα σε κερασω στο τελος.-
το μονο που μπορεις να κανεις εναι να το αποδεκτής.το αποφασισα και ειναι θεμα αντιληψης.-

πολυ ωραια pic και εμενα η jesica ειναι η αγαπημενη μου απο το true blood

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:07, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
i agree .γενιες και γενιες μεγαλωσαν με αυτο το προτυπο,δεν θα το αλλαξουν καποιοι τσιπιδες και καποιες φιλελεύθερες γυναικες.Θα σε κερασω στο τελος.-
το μονο που μπορεις να κανεις εναι να το αποδεκτής.το αποφασισα και ειναι θεμα αντιληψης.-
Δηλαδή το μόνο που μπορείς να κάνεις άμα μπλέξεις με δαύτον, είναι να χαλαρώσεις για να το... απολαύσεις!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,070 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:13, 05-08-11:

Μου το εξηγεις λιγουλακι αυτο..για να το καταλαβω και εγω;;Γιατι δηλαδη πρεπει να πληρωνει ο αντρας;Και γιατι δηκλαδη οτι μας μαθαινουν..αιωνες τωρα..παει να πει οτι ειναι και σωστο;Με επιχειρηματα ομως.Διοτι εδω..δεν βλεπω κανενα επιχειρημα..

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:30, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Δηλαδή το μόνο που μπορείς να κάνεις άμα μπλέξεις με δαύτον, είναι να χαλαρώσεις για να το... απολαύσεις!
oυυυυυυυυυυ μου αρεσει ο τροπος που ακουγεται αυτο....χεχε

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Μου το εξηγεις λιγουλακι αυτο..για να το καταλαβω και εγω;;Γιατι δηλαδη πρεπει να πληρωνει ο αντρας;Και γιατι δηκλαδη οτι μας μαθαινουν..αιωνες τωρα..παει να πει οτι ειναι και σωστο;Με επιχειρηματα ομως.Διοτι εδω..δεν βλεπω κανενα επιχειρημα..
κοιτα δεν βλεπω που εγκειται το θεμα,νιωθουμε ωραια και πιο ανετα οταν σας κερναμε δεν νομιζω υπαρχει κατι κακο σε αυτο,γιατι γκρινιαζεται;;;

εμενα ποτε δεν με κερασαν πχ σφηνακι σε μπαρ δεν βλεπω που ειναι το κακο,θελω και εγω

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 00:36, 05-08-11:

κοιτα δεν βλεπω που εγκειται το θεμα,νιωθουμε ωραια και πιο ανετα οταν σας κερναμε δεν νομιζω υπαρχει κατι κακο σε αυτο,γιατι γκρινιαζεται;;;

εμενα ποτε δεν με κερασαν πχ σφηνακι σε μπαρ δεν βλεπω που ειναι το κακο,θελω και εγω
Είναι ανάγκη να κεράσεις στο 1ο ραντεβού; Εγώ θα κεράσω κάποιον/α που το νοιώθω ή θεωρώ ότι πρέπει να ανταποδώσω κάτι, όχι επειδή είναι το 1ο ραντεβού...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 47,070 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:38, 05-08-11:

oυυυυυυυυυυ μου αρεσει ο τροπος που ακουγεται αυτο....χεχε

καταρχην δεν απευθυνομουν σε εσενα..αλλα οκ..δεν εχει σημασια.
Εχει τεραστια σημασια.Δειχνει πολλα πραγματα.Οτι ειμαστε τυπολατρεις..οτι μας εχουν μαθει διαφορες βλακειες..και εμεις τις ακολουθουμε σαν προβατα,οτι δεν ειμαστε ανθρωποι της ουσιας..αλλα του τυπου,οτι εμεις ειμαστε διακοσμητικα στοιχεια..που θα πρεπει να μας κερνανε..μα ειμαστε σοβαροι;Το οτι ολο αυτο δειχνει αδυναμια φυλου...και προστασια απο το ισχυρο(μην ξερασω.)..Οτι μας εχουν αναθεσει αιωνες τωρα καποιους ρολους..και εμεις τους διαιωνιζουμε και χιλια δυο αλλα..που θελουν πολυ σκεψη φιλε μου..

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:46, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Είναι ανάγκη να κεράσεις στο 1ο ραντεβού; Εγώ θα κεράσω κάποιον/α που το νοιώθω ή θεωρώ ότι πρέπει να ανταποδώσω κάτι, όχι επειδή είναι το 1ο ραντεβού...
εχω εξηγησει την σκεψη μου.ειναι ραντεβου
με επελεξες και σε επελεξα σε ενα πληθος ανθρωπων μονο και μονο αυτο το κανει κατι το ξεχωριστο για εμενα....
δεν ειναι θεμα του να ανταποδώσω ή οχι ειναι αυτο που νιωθω και θεωρω σωστο.και γενικα θα σε κερναω σε φυσιολογικα πλαισια δεν νομιζω οτι ειναι κακο αυτο ουτε κατακριτέο το αντιθετο μαλιστα, αξιέπαινο απο ολα τα αγορακια....

καταρχην δεν απευθυνομουν σε εσενα..αλλα οκ..δεν εχει σημασια.
Εχει τεραστια σημασια.Δειχνει πολλα πραγματα.Οτι ειμαστε τυπολατρεις..οτι μας εχουν μαθει διαφορες βλακειες..και εμεις τις ακολουθουμε σαν προβατα,οτι δεν ειμαστε ανθρωποι της ουσιας..αλλα του τυπου,οτι εμεις ειμαστε διακοσμητικα στοιχεια..που θα πρεπει να μας κερνανε..μα ειμαστε σοβαροι;Το οτι ολο αυτο δειχνει αδυναμια φυλου...και προστασια απο το ισχυρο(μην ξερασω.)..Οτι μας εχουν αναθεσει αιωνες τωρα καποιους ρολους..και εμεις τους διαιωνιζουμε και χιλια δυο αλλα..που θελουν πολυ σκεψη φιλε μου..

βλακεια δεν ειναι και σου εξηγω την σκεψη μου απο πανω.το καταλαβαινω παντως να μην συμφωνεις με το εθιμο(μην ξεχνας ειμαστε παντα διαθεσιμοι να μας κερασεις σφινακια

οπως εξηγω και παο πανω δεν το κανουμε επειδη σας θεωρουμε διακοσμητικές και κατωτερες κτλπ....διαφωνω με την αποψη σου αλλα ειναι απολυτα σωστη και η δικη σου προσεγγιση
to make a long story short
ΜΠΕΡΔΕΜΑ

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:57, 05-08-11:

Δεν ειναι καθολου μπερδεμα.Μια χαρα ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα...ή διαμορφωνω τη δικη μου αποψη και οπτικη..ή απλα παπαγαλιζω αυτα που μου σερβιρουν αιωνες τωρα.Χωρις κανενα πραγματικο και λογικο επιχειρημα..μονο και μονο επειδη ειναι παραδοση..ή επειδη μας βολευει..ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΙΣ ΜΕΡΙΕΣ.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 00:59, 05-08-11:

Μακάρι να μην μου κάτσει η γκόμενα επειδή δεν την κέρασα από το να μου κάτσει επειδή την κέρασα.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 02:22, 05-08-11:

Μακάρι να μην μου κάτσει η γκόμενα επειδή δεν την κέρασα από το να μου κάτσει επειδή την κέρασα.
ελεεινή προσέγγιση αλλά συμφωνώ

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 04:25, 05-08-11:

η φυσικη προστασια του θηλυκου για να κανει φωλια και να γεννησει σε ασφαλες περιβαλλον..
αυτο ειναι βιολογια..

Ναι, βέβαια, και σε ποιον δεν αρέσει άλλωστε η ασφάλεια?

Που και που όμως θα μου άρεσε να φέρομαι ανεξάρτητα και να πλήρωνα εγώ το λογαριασμό

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 05:23, 05-08-11:

Και στις δύο περιπτώσεις είσαι υποχρεωμένος να την κεράσεις την επόμενη φορά

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 12:54, 05-08-11:

Δεν έχω επιχειρήματα για να εξηγήσω γιατί πρέπει να κερνάει ο άντρας... Όπως αισθάνεται κάνεις.. Εγώ, για παράδειγμα, δεν αισθάνομαι άνετα όταν θέλει η γυναίκα/κοπέλα να πληρώσει.. Κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να δίνει μισά - μισά και άλλος να πληρώνει πάντα η γυναίκα.. Είναι αναλόγως το άτομο.. Και σημειώνω ότι μιλάω για την έξοδο..

Φιλικά..

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 12:56, 05-08-11:

δεν ειναι ιδεα..

ειναι η ιδια η φυση αρσενικου και θηλυκου..

ο ανθρωπος θελει μεγαλη φροντιδα κοπο και χρονο για να μεγαλωσει,,και ετσι δεν φτανει μονο η γατα ή η αρκουδα μανα μονη της..

γιαυτο ο ανθρωπος χρειαζεται σε ζευγαρι..
γιατι η μανα απλα δεν φτανει μονη της..

αλλωστε η γυναικα ζηταει τη φυσικη ασφαλεια,γιατι ειαι πιο αδυνατη σε αυτο ..

ενω ο ανδρας ζηταει τη συναισθηματικη ασφαλεια ουσιαστικα,,την ασφαλεια και φροντιδα της αγκαλιας της μανας σε μια γυναικα..

οποτε δεν υπαρχει ισχυροτερο και ασθενεστερο φυλο..
απλα δινει το καθενα οτι δυναμη εχει..
οκ....συμφωνω με αυτα που λες απολυτα....ο ενας συμπληρωνει τον αλλο...

Υ.Γ ομολογω οτι στην αρχη σε παρεξηγησα λιγο.....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:55, 05-08-11:

Υ.Γ ομολογω οτι στην αρχη σε παρεξηγησα λιγο.....
μονο εσυ...?

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:53, 05-08-11:

Δεν έχω επιχειρήματα για να εξηγήσω γιατί πρέπει να κερνάει ο άντρας...
Επιτελους και καποιος που παραδεχθηκε την αδυναμια του να δωσει μια λογικη εξηγηση σε οσα λεμε

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,483 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 15:18, 05-08-11:

Εξωγήινη θα είμαι, σας διαβάζω από την πρώτη φορά που φούντωσε η συζήτηση κι ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί το κάνετε τόσο μεγάλο θέμα. Ποιος κερνάει; Όποιος προλάβει ή όποιος θέλει ή κανένας.

Δε σας έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσετε μια μέρα με διάθεση, να σας συμβεί κάτι ωραίο και όποτε βγείτε τέλος πάντων να θέλετε να κεράσετε γιατί γουστάρετε; Αυτό νομίζω συμβαίνει ανεξαρτήτως φύλου. Θα κεράσω τη φίλη μου/το φίλο, το αγόρι μου, απλώς γιατί έτσι αισθάνομαι! Γιατί θέλω να τον ευχαριστήσω και να το ευχαριστηθώ κι εγώ. Τι είναι τόσο τρομερό σε αυτό και απαγορεύει στον έναν ή στον άλλο να κεράσει; 2 άτομα είστε, δε μαζευτήκατε δα κι ολόκληρη παρέα, σιγά το ποσό. Αλλά και παρέα να είστε, αν αισθάνεσαι έτσι κι εκεί θα κεράσεις.

Μισώ τους ανθρώπους που δε δέχονται κεράσματα, ό,τι κι αν είναι και βαριέμαι απίστευτα να «μαλώνω» για τέτοια πράγματα. Αν πω κερνάω και μου πουν όχι ή κάνουν φασαρία ενοχλούμαι. Δεν το βλέπω όπως άλλοι, ότι είναι δηλαδή θέμα ανεξαρτησίας, δεν αισθάνομαι ανεξάρτητη, δεδομένου ότι το μηνιαίο μου εισόδημα είναι ευγενική χορηγία των γονιών μου ακόμα, απλώς είναι κάτι που θα με κάνει προσφέρω κάτι σε κάποιον που εκτιμώ*. Είναι σαν να θες να δώσεις ένα δώρο σε κάποιον και να σου λέει πάρτο πίσω.

*Χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι αν δεν τον κεράσω δεν τον εκτιμώ, άρα κερνάω συνέχεια, εκεί πάμε στο άλλο άκρο.

Όσο για το ότι το κέρασμα είναι τρόπος να δείξεις ερωτικό ενδιαφέρον, ου λαλα, τι μαθαίνει κανείς. Σοβαρά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Υπάρχουν πολύ πιο όμορφοι τρόποι όμως να το κάνεις, γιατί να διαλέξεις αυτόν; Πάρε ένα λέλουδο και μην κεράσεις τίποτα, αν το κάνεις γι΄αυτό το λόγο. Εκεί δε θα πιάσει το νόημα η κοπελιά;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:07, 05-08-11:

Δε σας έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσετε μια μέρα με διάθεση, να σας συμβεί κάτι ωραίο και όποτε βγείτε τέλος πάντων να θέλετε να κεράσετε γιατί γουστάρετε;
να νιωθεις laaargee απο το πρωι που λεμε..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους