Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,817 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,243 μηνύματα σε 93,258 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 952 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 114)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,44%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,63%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
36,84%
Μισά-μισά
5
4,39%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
35
30,70%

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 15:08, 25-08-12:

Τρελαίνομαι να ακούω τέτοια ρομαντικά λόγια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 15:08, 25-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εχει συγκεκριμενη σειρα βασικα..
Ελα ρε,μιλαω για σοβαρη σχεση.Δεν το σκεφτομαι το σεξ τοσο σε αυτην την περιπτωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Margaritisole (Μαργαρίτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Margaritisole
Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Margaritisole έγραψε στις 19:10, 26-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και μάλιστα, μπορώ να πω ότι ίσα-ίσα από αυτό μπορούμε ΕΜΕΙΣ να καταλαβαίνουμε λίγα πράγματα για το ποιόν της κοπέλας.

Ας δώσω μια ιστορία προς γέλιο, γνώση και συμμόρφωση.

Είναι λοιπόν η Ελβετία γνωστή χώρα για τα όμορφα τοπία της. Όπου και να πας πάντα έχει υπέροχα μέρη να δεις: γαλάζιες, καθαρές λίμνεις, δάση, γρασίδια, νεοκλασικά σπίτια, εμπορικούς δρόμους, μοντέρνα κτίρια, κάστρα. Ειδικά αν έχεις αμάξι εδώ πέρα ποιος στην τύχη σου, έτσι;

Ένας κανόνας που έχω στον εαυτό μου είναι, όταν έρχεται κάποιος/α να με δει, να δείχνω τις ομορφιές της χώρας. Μία περίπτωση βέβαια, ήταν λίγο ιδιάζουσα. Γιατί, ενώ είχα χαλάσει περί τα 100-200 Ελβετικά Φράγκα σε βενζίνη, έχοντας επίμονα αρνηθεί μάλιστα να πάρω λεφτά για την μισή, είχα μετέπειτα "σκηνή" για ένα δικό της ποτό των... 8 φράγκων που δεν κέρασα.

Γιατί πολύ απλά κερνάω όταν μου βγαίνει. Σε εντελώς διαφορετική περίπτωση, φερ' ειπείν, ένα (πεντανόστιμο) παγωτό των 10 φράγκων το κέρασα γιατί εκείνη την ώρα μου βγήκε αυθόρμητα.

Περιττό να πω ότι δεν επέτρεψα να ξαναπατήσει το πόδι της εδώ πέρα, γιατί "παιχνιδάκια" και αχαριστίες δεν γουστάρω.-

Ας γίνουν τροφή για σκέψη τα παραπάνω και ας σκεφτούμε λίγο μήπως, όταν θέλουμε να κρίνουμε κάποιον, εστιάζουμε σε ένα δέντρο, χάνοντας όλο το υπόλοιπο δάσος...
Your are not the only victum.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 20:00, 26-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Αν ειναι μια που απλα βγηκαμε και δεν πολυψηνομαι, το τριτο το μακρυτερο θα παρει απο εμενα
Μου θυμίζεις έναν φίλο μου ο οποίος γίνεται πολύ κάφρος σε αυτό το θέμα αν δεν του αρέσει η κοπέλα.

Για παράδειγμα, είχε βγει με μία που δεν του άρεσε τελικά, του έλεγε και βαρετά πράματα, οπότε λέει "θα τιμωρηθεί γι'αυτό". Έρχεται η ώρα να πληρώσουν και της λέει: "Δώστα εσύ γιατί δεν έχω ψιλά και θα τα βρούμε κάτω" (ήταν σε ταράτσα). Η κοπελιά το ξέχασε να του τα ζητήσει κάτω κι έτσι, μην τον ξαναείδατε και την έβγαλε και τζάμπα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 01:25, 27-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Μου θυμίζεις έναν φίλο μου ο οποίος γίνεται πολύ κάφρος σε αυτό το θέμα αν δεν του αρέσει η κοπέλα.

Για παράδειγμα, είχε βγει με μία που δεν του άρεσε τελικά, του έλεγε και βαρετά πράματα, οπότε λέει "θα τιμωρηθεί γι'αυτό". Έρχεται η ώρα να πληρώσουν και της λέει: "Δώστα εσύ γιατί δεν έχω ψιλά και θα τα βρούμε κάτω" (ήταν σε ταράτσα). Η κοπελιά το ξέχασε να του τα ζητήσει κάτω κι έτσι, μην τον ξαναείδατε και την έβγαλε και τζάμπα.
Απλα εγω θα πληρωσω το δικο μου και τελος.Θα πραξω λογικα και σωστα και θα πληρωσω μονο το δικο μου οπως επρεπε να γινεται παντα (λογικη,αγνωστη λεξη για τις γυναικες)

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 03:05, 27-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed

σωστός ο τύπος

Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 05:46, 27-08-12:

Δεν έχω μιλήσει εδώ παρόλο που θα το ήθελα φοβούμενος ότι κάποιος δεν θα μπορεί να κατανοήσει ακριβώς τη λογική μου..Ι
Θα το επιχειρήσω λοιπόν τώρα..
(Ίσως να βγω εκτός θέματος σε πολλά σημεία, αλλά νιώθω καλύτερα λέγοντας όλα αυτά προκειμένου να τεκμηριώσω την άποψη μου.. Σε spoiler ακολουθεί το "λιγότερο σημαντικό" κομμάτι, αν και το θεωρώ και αυτό χρήσιμο για να μπει κάποιος στη λογική μου)

.. Πιο επί του θέματος λοιπόν..
Αν βγω για πρώτο ραντεβού με μία κοπέλα με την οποία δεν έχω πολυκουβεντιάσει για διάφορα θέματα-δεν έχω "ψυχογραφήσει".. (Δηλαδή απλά ίσως "υπάρχει κάτι" και είμαστε στο σημείο που ψαχνόμαστε να δούμε αν θα γίνει κάτι) δεν θα κεράσω και αντίστοιχα δεν θα δεχθώ στην συγκεκριμένη περίπτωση κέρασμα διότι ακριβώς επειδή δεν γνωρίζω τόσο καλά το συγκεκριμένο άτομο δεν ξέρω αν γι αυτό θα συμβόλιζε κάτι αυτή η κίνηση, και αν θα συμφωνούσα με αυτόν τον συμβολισμό.
Από την άλλη αν είναι σχεδόν σίγουρο ότι σήμερα με την τύπισσα θα γίνει κάτι, δεν θα κεράσω και δεν θα δεχθώ κέρασμα διότι δεν συμφωνώ γενικά με το "κέρασμα" (δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, ελπίζω από τα πολλά συμφραζόμενα να με "νιώθετε").
Σε μετέπειτα ραντεβού (σε φάση το βλέπω ότι πάει κάπου ωραία το πράγμα με την τύπισσα) ίσως να μου βγει να κεράσω (αν τύχει και έχω την άνεση και είμαι τόσο χαρούμενος-ενθουσιασμένος ώστε να πιστεύω εκείνη τη στιγμή ότι ακόμα και αυτή μου η ασήμαντη πράξη θα δείξει στην κοπέλα ότι ενδιαφέρομαι γι' αυτήν -σε φάσεις με λίγα λόγια που η λογική δεν κυριαρχεί-), και αντίστοιχα να δεχθώ κέρασμα έχοντας λιγότερους ενδοιασμούς..

(Ελπίζω το post να μην είναι κουραστικό..)
ps. Είναι να μην ξεκινήσω να μιλάω, μετά..!

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 11:14, 27-08-12:

Σε καταλαβα Ηλια.Και εγω ετσι λειτουργω.Θεωρω το κερασμα και να μπεις σε ολο αυτο το τρυπακι προστασιας της γυναικας με κατι τετοια φτηνα κολπακια περαν της λογικης,οποτε θα το κανω σε φασεις που ειμαι χαλαρος.Απλα τυχαινει να μην αφηνω την λογικη μου ευκολα οποτε ισως αυτο ειναι προβλημα για τις περισσοτερες μανταμιτσες

Παράθεση

Kαποια Νεφ (Nεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kαποια Νεφ
H Nεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Kαποια Νεφ Τι να γραψω τωρα ;! έγραψε στις 22:40, 29-08-12:

Εγω ειμαι της λογικης, ο καθενας τα δικα του. Και γενικοτερα,οχι μονο σε ραντεβου. Γιατι ειναι αγενεια απο μια αποψη, σημερα.
Αμα βεβαια τυχει , και σου ρθει και πεις "παμε εκει !κερναω εγω!! " εχοντας την οικειοτητα με τον αλλο οκ, αυτο ναι ειναι ευγενικο.
Αλλα τα "τυπικα" με σκοτωνουν... Η αυτο που δυο διαφωνουν για το κερασμα και κανουν καραγκιοζιλικια τυπου "οχι δε το δεχομαι" και επιμενουν με το υφος του περπατημενου

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon
H dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H dragon έγραψε στις 16:00, 25-11-12:

Θα προτιμουσα στο πρωτο ραντεβου να πληρωσει ο αντρας!
Αν δεν δειξει καποια τετοια προθεση δε θα μου ηταν ευχαριστο να ξαναβγω μαζι του!
Γενικα θεωρω πως το κερασμα γινεται ειτε απο την μια πλευρα ειτε απο την αλλη κ οπως αισθανεται ο καθενας...
Αυτο το μισα μισα σε ποτα,φαγητο παντα με εκνευριζε...δεν θα ειχα προβλημα να πληρωσω εγω καποιες φορες κ καποιες αλλες
να κερασει ο αλλος...ετσι δεχομαι ευχαριστα ενα ραντεβου.!
Να σημειωσω επισης οτι το ιδιο ισχυει για μενα ακομα κ οταν θα βγω με εναν φιλο,συγγενη ή οποιονδηποτε!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,643 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:45, 25-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από dragon
να κερασει ο αλλος...ετσι δεχομαι ευχαριστα ενα ραντεβου.!
Τιμοκατάλογος των χορηγών υπάρχει ή αναμένουμε την ανανεωμένη έκδοση του 2013;

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

H dragon έγραψε στις 23:49, 25-11-12:

Γιωργο με συγχωρεις αλλα δεν το εγραψα ετσι εγω!
Ετσι οπως το αναφερεις ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ενοουσα!

Λεω οτι δεν θα ειχα προβλημα να κερασω καποιες φορες εγω κ καποιες αλλες ο αλλος...απλα δεν συμφωνω στα μισα-μισα!

Οταν βγαινεις με καποιον,βγαινεις γτ πραγματικα σε ενδιαφερει η παρεα του και το ιδιο θελω να πιστευω οτι
θα ισχυει κ απο την αλλη πλευρα!Επομενως....σημερα κερναω εγω την επομενη ο αλλος...αυτη ειναι τουλαχιστον
η αποψη μου κ αυτο κιολας κανω στην επικοινωνια μου με τους αλλους!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:50, 26-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από dragon
Οταν βγαινεις με καποιον,βγαινεις γτ πραγματικα σε ενδιαφερει η παρεα του και το ιδιο θελω να πιστευω οτι
θα ισχυει κ απο την αλλη πλευρα!Επομενως....σημερα κερναω εγω την επομενη ο αλλος...αυτη ειναι τουλαχιστον
η αποψη μου κ αυτο κιολας κανω στην επικοινωνια μου με τους αλλους!
Ακριβώς επειδή σε ενδιαφέρει η παρέα του, νομίζω οτι ποταπά θέματα όπως το ποιος θα κεράσει θα έπρεπε να μη σε απασχολούν. Εσύ όμως είπες οτι θες οπωσδήποτε στο πρώτο ραντεβού να κεράσει ο άντρας...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:05, 26-11-12:

κερνάω απόψε εγώ, εσυ ή μισά μισά?

λολ, αυτά ηταν προ κρίσης
το σωστό πλεόν είναι "κερνάνε απόψε οι γονεις σου, οι δικοί μου, ή μηπως να μη βγούμε καθολου?"

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 15:34, 26-11-12:

Ἥρεμα ῥέ παιδιά, τί εἶπε ἡ κοπέλα δηλαδή; Ὅτι σὲ ἕνα πρῶτο ῥαντεβοὺ θέλει νὰ κεράσῃ ὁ ἄνδρας. Λὲς καὶ εἶπε ὅτι θέλει διαρκῆ σπόνσορα ἢ ὅτι δὲν θέλει τὸν ἄλλον γιὰ αὐτὸν ποὺ εἶναι... Σὲ μία ὑγιῆ σχέση καὶ ἰδίως ὅταν αὐτὴ εἶναι ἐν τῇ γενέσει της, ὅλα ἔχουν σημασία. Καὶ τὸ κέρασμα ἔχει σημασία. Καὶ τὸ ἂν θὰ τραβήξῃ τὴν καρέκλα γιὰ νὰ καθίσῃ ἡ κοπέλα ἔχει σημασία. Καταργήσαμε ὅλους τοὺς ἐξωτερικοὺς τύπους οἱ ὁποῖοι φανερώνουν τὴ διάκριση τοῦ καθενὸς σὲ μία σχέση. Μήπως ὅμως ἔτσι ἔγιναν πιὸ ἀληθινὲς οἱ σχέσεις; Δὲν τὸ βλέπω καθόλου...

Πεῖτε με παλαιομοδίτικο, πεῖτε με ὅ,τι θέλετε, ἒγὼ σὲ τέτοια πράγματα δίνω σημασία. Ὄχι πάντως γιατὶ δὲν ἐκτιμῶς τὸν ἄλλον οὔτε γιατὶ θέλω νὰ εἶμαι τὸ κορόϊδο τῆς ὑπόθεσης.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:56, 26-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἥρεμα ῥέ παιδιά, τί εἶπε ἡ κοπέλα δηλαδή; Ὅτι σὲ ἕνα πρῶτο ῥαντεβοὺ θέλει νὰ κεράσῃ ὁ ἄνδρας. Λὲς καὶ εἶπε ὅτι θέλει διαρκῆ σπόνσορα ἢ ὅτι δὲν θέλει τὸν ἄλλον γιὰ αὐτὸν ποὺ εἶναι... Σὲ μία ὑγιῆ σχέση καὶ ἰδίως ὅταν αὐτὴ εἶναι ἐν τῇ γενέσει της, ὅλα ἔχουν σημασία. Καὶ τὸ κέρασμα ἔχει σημασία. Καὶ τὸ ἂν θὰ τραβήξῃ τὴν καρέκλα γιὰ νὰ καθίσῃ ἡ κοπέλα ἔχει σημασία. Καταργήσαμε ὅλους τοὺς ἐξωτερικοὺς τύπους οἱ ὁποῖοι φανερώνουν τὴ διάκριση τοῦ καθενὸς σὲ μία σχέση. Μήπως ὅμως ἔτσι ἔγιναν πιὸ ἀληθινὲς οἱ σχέσεις; Δὲν τὸ βλέπω καθόλου...

Πεῖτε με παλαιομοδίτικο, πεῖτε με ὅ,τι θέλετε, ἒγὼ σὲ τέτοια πράγματα δίνω σημασία. Ὄχι πάντως γιατὶ δὲν ἐκτιμῶς τὸν ἄλλον οὔτε γιατὶ θέλω νὰ εἶμαι τὸ κορόϊδο τῆς ὑπόθεσης.
Τι δηλώνει το κέρασμα για σένα δηλαδή σε ένα πρώτο ραντεβού; Οτι έχεις το πάνω χέρι στην (πιθανή) σχέση;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:59, 26-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τι δηλώνει το κέρασμα για σένα δηλαδή σε ένα πρώτο ραντεβού; Οτι έχεις το πάνω χέρι στην (πιθανή) σχέση;

όχι, σημαίνει ότι στην ψαροταβέρνα του ξαδέρφου του, του κάνουν πάντα έκπτωση

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:06, 26-11-12:

Καὶ τὸ ἂν θὰ τραβήξῃ τὴν καρέκλα γιὰ νὰ καθίσῃ ἡ κοπέλα ἔχει σημασία. Καταργήσαμε ὅλους τοὺς ἐξωτερικοὺς τύπους οἱ ὁποῖοι φανερώνουν τὴ διάκριση τοῦ καθενὸς σὲ μία σχέση. Μήπως ὅμως ἔτσι ἔγιναν πιὸ ἀληθινὲς οἱ σχέσεις; Δὲν τὸ βλέπω καθόλου...

η ευγενεια και βοηθεια ναι συμφωνω
πρεπει να βοηθαμε οπου μπορουμε
και οι τυποι που λες μου αρεσουν,,οχι σαν τυποι αλλα αν σου ερχονται μονοι τους

αλλα οπου μπαινουν τα λεφτα και το κερασμα κλπ,,σπαει το θεμα για μενα,,δεν μπορω να το σκεφτω
τα λεφτα να μενουν απεξω..

καλυτερα να την πας σε ενα παγκακι με παγωτο ή σουβλακια με γιαουρτοσκορδιον

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:23, 26-11-12:

καλυτερα να την πας σε ενα παγκακι με παγωτο ή σουβλακια με γιαουρτοσκορδιον
Ε στην εποχή μας δεν υπάρχουν και πολλές παραπάνω επιλογές...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:26, 26-11-12:

Βασικα για μια ταινια στο σπιτι μου και βουρ στο ψητο μετα. Αν θελει μου κερναει το ρευμα για τον υπολογιστη φευγωντας

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:28, 26-11-12:

Σε ραντεβού κερνάω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ να κεράσω εγώ (όπως έχω ξαναγράψει) μιας και εγώ είμαι αυτός που κάνει την πρόσκληση - τουλάχιστον ως τώρα δεν μου 'χει πει καμία να βγούμε, εγώ κάνω το πρώτο βήμα.

Χωρίς ρε παιδί μου να θέλω να 'μαι φαλλοκράτης ή να θεωρώ ότι ένα φύλο είναι πιο "ίσο" απ' το άλλο, αλλά "μέσα μου" έχω την... ιδέα / εντύπωση / πρότυπο / πείτε_το_κι_αυτό_όπως_θέτε ότι .... ε, αυτός που είναι στη θέση του "κυνηγού" αυτός "πρέπει" και να πληρώνει.
Κι ότι εφόσον μου έκανε την "χάρη" να έρθει, ε ας της πληρώσω τουλάχιστον το ραντεβού.

Βέβαια όοοοοοοοοοοοοολα τα παραπάνω όπως βλέπετε τα 'χω μέσα σε εισαγωγικά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θέσω θέμα "ναι, ο άντρας είναι ο αρχηγός, άρα πληρώνει" ή κάτι τέτοιο. Είναι το.... "μοντέλο" κυνηγού-θυράματος που τέλως πάντων έχω από μικρός στο νου μου - το κλασικό ότι ο άνδρας κυνηγά κι η κοπέλα επιλέγει κι έχει την... δύναμη να επιλέξει.
Μοντέλο που φυσικά αν και το 'χω έτσι στο νου μου το αμφισβητώ σε πολλά σημεία, απλά τώρα το 'χω έτσι στο νου μου γιατί "έτσι" έχει... επικρατήσει. Χωρίς φυσικά να 'ναι κι ο κανόνας γιατί κάλλιστα μπορεί μια κοπέλα να κάνει το πρώτο βήμα, να κυνηγήσει, κτλ χωρίς καθόλου να την υποβιβάζει.
Οπότε please μην πέσετε να με φάτε, έχω υπόψην μου ότι αυτή η παράγραφος "μπάζει" από παντού.

Και τέλως πάντων τελικά για να συνοψίσω, όταν βγαίνω με κάποια κοπελιά, είτε πρόκειται για καθαρά φιλικό ραντεβού είτε όχι, επιλέγω πάντα να κεράσω εγώ ως ένα ελάχιστο "ευχαριστώ" για την ωραία παρέα της!

[Εκτός φυσικά κι αν επιμένει πολύ να πληρώσουμε ο καθένας τα δικά του]
[off topic]Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.[off topic]

Αυτή η σημείωση πέτυχε τέλεια το σκοπό της σε αυτό το ποστ νομίζω, ε Γιώργο;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:47, 26-11-12:

Ε στην εποχή μας δεν υπάρχουν και πολλές παραπάνω επιλογές...
ειδες?
η κριση μας κανει πιο ρομαντικους..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:26, 26-11-12:

ειδες?
η κριση μας κανει πιο ρομαντικους..
Συμφωνώ. Σύντομα θα επιστρέψουμε στα ραντεβού των παλιών ελληνικών ταινιών. Στραγάλια και στο παγκάκι του πάρκου της γειτονιάς

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 20:28, 26-11-12:

εγω παντως εχω βαρεθει να βλεπω ταινιες σε σπιτια
πολυ σινεφιλ κατασταση παιδι μου

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:33, 26-11-12:

Στραγάλια και στο παγκάκι του πάρκου της γειτονιάς
ή πασατεμπο,και το φτυσιμο του τσοφλιου ρομαντικα μαζι..
φτουυυυυυυυυυυυ

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

H dragon έγραψε στις 23:03, 26-11-12:

Ακριβώς επειδή σε ενδιαφέρει η παρέα του, νομίζω οτι ποταπά θέματα όπως το ποιος θα κεράσει θα έπρεπε να μη σε απασχολούν. Εσύ όμως είπες οτι θες οπωσδήποτε στο πρώτο ραντεβού να κεράσει ο άντρας...

Αγαπητη μου φιλη,οταν βγαινεις ραντεβου για πρωτη φορα με καποιον δεν γνωριζεις εκ των προτερων
αν θα ειναι ενδιαφερον τοσο η παρεα του αλλου οσο κ η δικη σου προς αυτον.!
Ανεφερα εξαλου οταν βγαινω με τις παρεες μου τι μου αρεσει!(ξαναδιαβασε να καταλαβεις...)

Επισης,νομιζω οτι ημουν πολυ συγκεκριμενη στο τι θα ηθελα στο πρωτο ραντεβου,να το επαναλαβω λοιπον οτι ναι,
θα ηθελα στο ΠΡΩΤΟ ραντεβου να κερασει ο αντρας!!!!!
Ειναι κ αυτο,ενα στοιχειο το οποιο δινω σημασια,εκτος απο τους ευγενικους του τροπους κ την διακριτηκοτητα του!

Τουλαχιστον με τους αντρες που εχω συναναστραφει,ευτυχως,δεν εχουν ξεχασει καποιους συμαντικους ρολους,
γτ ακομα κ αυτο το ''ποταπο'' στοιχειο οπως το αναφερεις ειναι κ αυτο ενα ''μικρο'' σημαδι,ενος Ανδρα που ξερει πως να φερθει
σε μια γυναικα και ιδιαιτερα η πρωτη εντυπωση που ειναι σημαντικη στο πρωτο ραντεβου!
Απο κει κ περα,σαφως κ θα κερασω κ εγω,αλλα εχε υποψιν σου,οτι
η συνεχεια μιας σχεσης δεν κρινεται απο αυτο,αλλα απο αλλα χαρακτηριστικα οπως αλλωστε μπορεις
να καταλαβεις!

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 23:31, 26-11-12:

Εμεις να συμπεριφερθουμε οπως πρεπει σε μια γυναικα,να την κερασουμε,καλους τροπους κτλ

Εσεις απο την μερια σας θα συμπεριφερθειτε οπως πρεπει σε εναν ανδρα? Θα του κατσετε μετα το ραντεβου + πιπα?

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,643 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:56, 26-11-12:

[off topic]Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.[off topic]

Αυτή η σημείωση πέτυχε τέλεια το σκοπό της σε αυτό το ποστ νομίζω, ε Γιώργο;
Τι θες τώρα, εσύ;

Και πάμε και στο ψητό:
Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Καὶ τὸ κέρασμα ἔχει σημασία.
Γιατί να πρέπει να αποδεικνύεις μέσα από κάτι προβλέψιμο και ασήμαντο, όπως το κέρασμα, ότι ... < βάλε ό,τι θες εδώ >.

Πρώτον, έχω κουραστεί να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας / μαλάκας / whatever. Αυτά είναι παιχνίδια δημοτικού. Δεύτερον, δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, δουλεύω. Τρίτον, είναι ηλίθιο να πρέπει να το αποδείξεις μέσω... κεράσματος. Seriously? Εγώ προτιμώ με ΠΡΑΞΕΙΣ (σοβαρές) να δείχνω αυτό που είμαι.

Και δεν είναι τσιγκουνιά, για να μην παρεξηγιόμαστε. Απλώς διαχωρίζω τα dates με τις κανονικές σχέσεις. Τελευταία φορά που ήμουν με κανονική κοπέλα (ή, έστω, έτσι νόμιζα), ζήτημα είναι 2-4 φορές να μην πλήρωσα και των δυο σε διάστημα 2 εβδομάδων. Κι όχι για να αποδείξω κάτι, αλλά γιατί το ένιωθα ρε παιδί μου. Και φυσικά ποτέ δεν είχα απαίτηση να πάρω κάτι υλικό σαν επιστροφή.

Αλλά, στις άλλες περιπτώσεις, όχι, αν θέλει κέρασμα η κοπέλα θα πρέπει πρώτα να δείξει ότι το αξίζει.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 00:22, 27-11-12:

Αλλά, στις άλλες περιπτώσεις, όχι, αν θέλει κέρασμα η κοπέλα θα πρέπει πρώτα να δείξει ότι το αξίζει.
Κάτσε γιατί μου τα χαλάς πάλι. Τι είναι το κέρασμα να το αξίζει; Δωράκι; Argoodaki; Kinder έκπληξη; Τι εννοείς, πρέπει να δείξει οτι το αξίζει; Εγώ ποτέ δε θέλησα να δείξω οτι το αξίζω ούτε οτι δεν το αξίζω γιατί δε θεωρώ οτι η παρέα μου κοστολογείται ή επιβραβεύεται. Και τελικά αν δείξει οτι είναι καλή θα την κεράσεις; Εγώ προσωπικά δε θέλω κάποιος να με κεράσει ούτε τώρα ούτε ποτέ. Προτιμώ μισά μισά κι είμαστε ωραίοι και πάμε παρακάτω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:56, 27-11-12:

Κάτσε γιατί μου τα χαλάς πάλι.
Κι εσύ μου το χαλάς ρε Σύλβια, μια ζωή πιάνεσαι από μια λεπτομέρεια και χάνεις το big picture.

Αλλά παραμένεις καλή φίλη. Κι επειδή είσαι φίλη, εξηγώ... ότι πολύ απλά είναι η κορυφή του παγόβουνου. Όπως μία υγιής στο νου κοπέλα θα κοιτάξει πρώτα να δει τι άνθρωπος είμαι πριν δώσει πράγματα, έτσι θα απαιτήσω κι εγώ. Το κέρασμα είναι απλά μια στιγμή που νιώθω καλά και μ' αρέσει ρε παιδί μου η παρέα σου και γι' αυτό στα πληρώνω εγώ. Η μεγάλη εικόνα είναι: μ' αρέσει η παρέα σου, μου 'χεις δείξει ότι είσαι αξιόλογο άτομο, οπότε σιγά-σιγά ανοίγει κι από μένα η στρόφιγγα με τις λίρες...

Και μην κολλήσεις στις λίρες. Μεταφορικά το λέω.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 01:38, 27-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Εμεις να συμπεριφερθουμε οπως πρεπει σε μια γυναικα,να την κερασουμε,καλους τροπους κτλ

Εσεις απο την μερια σας θα συμπεριφερθειτε οπως πρεπει σε εναν ανδρα? Θα του κατσετε μετα το ραντεβου + πιπα?
Μαγική λέξη: Οίκος ανοχής.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:59, 27-11-12:

Και σου βγαίνει και φθηνότερα. Κρίση έχουμε.

Παράθεση

James Playboy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη James Playboy
Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O James Playboy έγραψε στις 18:38, 27-11-12:

εξαρτατε ποιος εισαι?? ο βλακας που θελει να κανει σχεση η ο lover που παει μια φορα τη ν εβδομαδα σπιτι της και κατα προτιμηση κυριακες οταν τα αγορια ειναι γηπεδο.. αν εισαι ο δευτερος οχι μονο δεν πληρωνεις αλλα σου κανει και δωρακια..

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,628 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:58, 28-11-12:

Αν και είμαι γυναίκα, θα μιλήσω αντικειμενικά.
Δεν πρέπει να έχουμε την αξίωση από τις άντρες να πληρώνουν ότι φάμε ή πιούμε κατά τη διάρκεια της εξόδου μας.
Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να πληρώνει η γυναίκα τα δικά της και ο άνδρας τα δικά του.
Εκείνο που προέχει σε μια σχέση είναι η συναισθηματική προσέγγιση και η ουσιαστική επικοινωνία. Αυτό, βέβαια, είναι υποκειμενικό.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sweeney todd

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sweeney todd
Ο sweeney todd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O sweeney todd έγραψε στις 03:31, 02-12-12:

αν θέλει κέρασμα η κοπέλα θα πρέπει πρώτα να δείξει ότι το αξίζει
Μιας και η δική σου η αξία θεωρείται δεδομένη ..εξ ορισμού, βάσει των αλλεπάλληλων "εγώ"

έχω κουραστεί να αποδεικνύω ..
δεν έχω την πολυτέλεια..
Εγώ προτιμώ..
Απλώς διαχωρίζω..
όχι για να αποδείξω..
κερνάω κούρεμα, ξύρισμα και τονωτικό μασάζ στον.. φιλοτομαρισμό σου

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sisoula
H sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H sisoula έγραψε στις 15:58, 06-01-13:

Όταν ένας άντρας είτε φίλος, είτε ο δεσμός και πολύ απλά όταν ένας άντρας βγαίνει για καφέ ή για ποτό ή για φαγητό με μια γυναίκα θεωρείτε το σωστό να πληρώσει αυτός. Είναι gentleman! Όταν όμως δεν κάνει καμία κίνηση και περιμένει η γυναίκα να τα πληρώσει όλα; Πως λέγεται;;

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 16:26, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από sisoula
Όταν ένας άντρας είτε φίλος, είτε ο δεσμός και πολύ απλά όταν ένας άντρας βγαίνει για καφέ ή για ποτό ή για φαγητό με μια γυναίκα θεωρείτε το σωστό να πληρώσει αυτός. Είναι gentleman! Όταν όμως δεν κάνει καμία κίνηση και περιμένει η γυναίκα να τα πληρώσει όλα; Πως λέγεται;;
Hmm... Γιατί ακριβώς αυτό θεωρείται σωστό; Συγγνώμη, αλλά εμένα δεν μου αρέσει να πληρώνει κάποιος άλλος για εμένα, με κάνει να νιώθω απίστευτα άβολα! Μισά - μισά!
Να σου πω βέβαια δεν έχω συναντήσει την περίπτωση να περιμένει από την γυναίκα να τα πληρώσει όλα...

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H sisoula έγραψε στις 16:38, 06-01-13:

Αυτό είναι το χειρότερο να πληρώνει η γυναίκα για όλα τις περισσότερες φορές.Εντάξει μια φορά πες άντε ok να πληρώσει
και τα δικά του αλλά όχι σχοινί κορδόνι!

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,312 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 17:21, 06-01-13:

Ο καθένας τα δικά του οκ αλλά στο πρώτο ραντεβού πληρώνει πάντα ο άντρας. ΝΟΜΟΣ

Παράθεση

firefly13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη firefly13
Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O firefly13 έγραψε στις 17:25, 06-01-13:

Αυτό είναι το χειρότερο να πληρώνει η γυναίκα για όλα τις περισσότερες φορές.Εντάξει μια φορά πες άντε ok να πληρώσει
και τα δικά του αλλά όχι σχοινί κορδόνι!
Ενω ο αντρας βγαζει λεφτα απο κωλο του και πρεπει να τα πληρωνει ολα...

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 17:33, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από firefly13
Ενω ο αντρας βγαζει λεφτα απο κωλο του και πρεπει να τα πληρωνει ολα...
Δεν είπα αυτό. Πρόσφατα είχα πάει για καφέ με έναν φίλο μου και έκανα να πληρώσω και μου λέει : ωωπ αυτά είναι δικά μου ο άντρας πάντα πληρώνει. Κάθε φορά που βγαίνω μαζί του νιώθω άβολα και όταν πλήρωσα και τα δικά του κρυφά από εκείνον (την ώρα που ήταν τουαλέτα) εκείνος τσαντήστικε.

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 18:02, 06-01-13:

το μισα μισα , εμενα προσωπικα μου φαινεται καπως . ειδικα σε μια σχεση , εγω ως αντρας παντα ενιωθα μεγαλυτερη ανεση να πληρωνω τις περισσοτερες φορες , ενω αλλες φορες , ειδικα οταν ειχαμε αποκτησει μεγαλη οικειοτητα , μπορει να πληρωνε εκεινη , αλλα τις περισσοτερες φορες εγω . Γενικα παντως με το να πληρωνει ο καθενας τα δικα του εχω καποιο θεμα ,μου φαινεται "καπως " , δε ξερω...Προτιμω να κερασει καποιος τον καφε και ο αλλος μετα το σινεμα/φαγητο/ποτο η κατι τετοιο ...
Οσον αφορα το πρωτο ραντεβου , ειμαι κι εγω υπερ του αγραφου νομου οτι πληρωνει ο αντρας ^

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 18:11, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από taketrance
το μισα μισα , εμενα προσωπικα μου φαινεται καπως . ειδικα σε μια σχεση , εγω ως αντρας παντα ενιωθα μεγαλυτερη ανεση να πληρωνω τις περισσοτερες φορες , ενω αλλες φορες , ειδικα οταν ειχαμε αποκτησει μεγαλη οικειοτητα , μπορει να πληρωνε εκεινη , αλλα τις περισσοτερες φορες εγω . Γενικα παντως με το να πληρωνει ο καθενας τα δικα του εχω καποιο θεμα ,μου φαινεται "καπως " , δε ξερω...Προτιμω να κερασει καποιος τον καφε και ο αλλος μετα το σινεμα/φαγητο/ποτο η κατι τετοιο ...
Οσον αφορα το πρωτο ραντεβου , ειμαι κι εγω υπερ του αγραφου νομου οτι πληρωνει ο αντρας ^
Εδώ εγώ υποστήριξα κάτι τέτοιο σε μια παρέα και έπεσαν να με φάνε ότι σκέφτομαι σαν ''που τα βρες τα λεφτά''

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,861 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:13, 06-01-13:

Είναι απλό. Έχεις λεφτά, το κάνεις. Δεν έχεις, πάει 50-50. Αν η κοπελιά σου δεν μπορεί να καταλάβει το "50-50" τότε είναι ένα ηλίθιο κακομαθημένο.

Παράθεση

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O firefly13 έγραψε στις 18:50, 06-01-13:

Δεν είπα αυτό. Πρόσφατα είχα πάει για καφέ με έναν φίλο μου και έκανα να πληρώσω και μου λέει : ωωπ αυτά είναι δικά μου ο άντρας πάντα πληρώνει. Κάθε φορά που βγαίνω μαζί του νιώθω άβολα και όταν πλήρωσα και τα δικά του κρυφά από εκείνον (την ώρα που ήταν τουαλέτα) εκείνος τσαντήστικε.
Τωρα αυτο ειναι επιχειρημα?Επειδη το κανει αυτο ο (φραγκατος προφανως) φιλος σου θα πρεπει να το κανουν και ολοι οι υπολοιποι αντρες?

Παράθεση

Jericho (Θεόδωρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jericho
Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Jericho έγραψε στις 19:49, 06-01-13:

Πιστεύω ότι το κέρασμα είναι προσωπική υπόθεση. Αν θέλεις να το κάνεις, να το κάνεις χωρίς να το σκέφτεσαι πολύ. Αλλιώς η κίνηση χάνει την ουσία της. Στο πρώτο ραντεβού με την κοπέλα μου πλήρωσε αυτή τον καφέ. Και μάλιστα, όταν έκανα να πληρώσω εγώ, αρνήθηκε (πράγμα το οποίο με εξέπληξε ευχάριστα, και όχι γιατί δε θα πλήρωνα). Αργότερα που πήγαμε για φαγητό, πλήρωσα εγώ. Έτσι είναι αυτά. Τα μοιραζόμαστε. Δεν υπάρχει κάποια παράδοση ή κάτι τέτοιο. Η παράδοση του να πληρώνει στο πρώτο ραντεβού ο άντρας είναι -κατά τη γνώμη μου- απαρχαιωμένη και ανόητη. Οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και κάποιες παραδόσεις. Ας μη μείνουμε πίσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 20:05, 06-01-13:

Τωρα αυτο ειναι επιχειρημα?Επειδη το κανει αυτο ο (φραγκατος προφανως) φιλος σου θα πρεπει να το κανουν και ολοι οι υπολοιποι αντρες?
Ε.. ίσως δεν πρόσεξες τι γράφω.. το ότι το έκανε αυτό δεν σημαίνει ότι μου άρεσε κιόλας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-01-13 στις 23:47. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

firefly13

Νεοφερμένος

O firefly13 έγραψε στις 20:15, 06-01-13:

Ε.. ίσως δεν πρόσεξες τι γράφω.. το ότι το έκανε αυτό δεν σημαίνει ότι μου άρεσε κιόλας.
Όταν ένας άντρας είτε φίλος, είτε ο δεσμός και πολύ απλά όταν ένας άντρας βγαίνει για καφέ ή για ποτό ή για φαγητό με μια γυναίκα θεωρείτε το σωστό να πληρώσει αυτός. Είναι gentleman!
Μαλλον εσυ εχεις μπερδευτει

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:23, 06-01-13:

Α ρε τι πλάσματα οι γυναίκες! Με το φεμινισμό πέταξαν ό,τι δεν τους άρεσε κι ό,τι τις συνέφερε το κράτησαν. Αυτά είναι τα ωραία....

Παράθεση

sisoula

Νεοφερμένος

H sisoula έγραψε στις 20:24, 06-01-13:

Μαλλον εσυ εχεις μπερδευτει
Ο καθένας όπως αισθάνεται!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    GP369, Just1n, MariaRocketQuee, MikeKou, Stickerbush

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους