Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,310 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,017 μηνύματα σε 94,297 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 689 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 114)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,44%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,63%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
36,84%
Μισά-μισά
5
4,39%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
35
30,70%

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:06, 19-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o
Από την στιγμή όμως που θα νοιώσω ότι παίζει εκμετάλλευση,εγώ είμαι που θα γίνω καπνός και όχι αυτή
Πρέπει να σου πω ότι σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω!
Θεωρώ ότι κάθε νοήμον άτομο αυτό θα έκανε ανεξαρτήτως φύλλου!
Οπότε... μαζί σου!

Tραβα λίγο στο hi5 να δεις πόσες ελληνίδες γυναίκες ασχολούνται με το internet 14.000 μου έβγαλε η αναζήτηση,λες όλες αυτές να είναι καλές
Κοίτα να δεις... σίγουρα όχι
Αλλά.... μπροστα στα 5-6 μύρια που είναι οι Ελληνίδες [δεν ξέρω ακριβή αριθμό, δεν το έψαξα ] ... το 14.000 δεν σου κάνει σε πολύ μικρό αριθμό που δικαιολογεί το ότι [πολύ πιθανά] είναι άλλης κουλτούρας και μακριά απ τον μέσο όρο όπως ανέφερα? [εεεε? παραδέξου το μου αυτό! ]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 10:44, 19-07-06:

Αχ μωρέ...θα ήθελα να στο παραδεχτώ για να σε ευχαριστήσω.Αλλα αν δεις λιγάκι τι ψάχνουν πολλές από αυτές τις 14.000 θα μου πεις και μονη σου: Aσε μην το παραδέχεσαι
Αυτό που μπορώ να παραδεχτώ είναι,ότι σίγουρα υπάρχουν και άτομα αξιόλογα όπως λες.Που κατά πασα πιθανότητα να είναι και περισσότερα στο net από αυτά που κυκλοφορούν στο "εμπόριο"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:08, 19-07-06:

ωραία!

έτσι κι αλλιώς... η αλήθεια πάντα βρίσκεται κάπου στη μέση

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 16:24, 19-07-06:

Αρφι μου ειναι αναλογα κι με την ηλικια κι εγω αν εκανα σχεση με εναν αντρα 35 χρονων θα ηθελα να εχει ενα αξιοπρεπες εισοδημα κι μια καλη δουλεια, να μπορει να συντηρει ενα αμαξι.Ποσο χρονων πρεπει δηλαδη να γινει για να εχει ενα σωστο εισοδημα?Κι πως θα συντηρησει οικογενεια αργοτερα.Αλλα περιμενεις απο εναν 20χρονο κι αλλα απο εναν 35χρονο κι ειναι φυσικο.

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 17:01, 19-07-06:

Ναι αλλα δεν είμαι 35.Και δεν μιλάω για το αν στα 35 θα μπορούσα η όχι να συντηρήσω οικογένεια.Αν δεν ήμουν σε θέση απλά δεν θα έκανα οικογένεια.Και πες ότι την είχα την οικονομική άνεση.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχω την κάθε μια να με αρμέγει.Αν νομίζετε πάντως ότι θέλετε να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση,και γι ανά μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα μας.Προτείνεται μου ένα άλλο topic που να μπορούμε να το συζητήσουμε..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 19-07-06 στις 17:03.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 18:13, 19-07-06:

Ναι αλλα δεν είμαι 35...
Τότε βρε καλό μου βάλε την πραγματική σου ηλικία, να ξέρουμε, μιλάμε με 12χρονο ή με 60χρονο;

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O arfi-gorgona o έγραψε στις 18:21, 19-07-06:

Θα την εβαζα αν μπορουσα να την αλλαξω καλη μου...

EDIT: Τι ε;Για κανε μια δοκιμη να δεις μπορείς να αλλάξεις την ηλικία που έχεις βάλει;Γιατί εγώ δεν μπορώ δεν με αφήνει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 19-07-06 στις 18:31.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:25, 19-07-06:

εεεεε;;;;;;

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 18:57, 19-07-06:

Ναι αλλα δεν είμαι 35.Και δεν μιλάω για το αν στα 35 θα μπορούσα η όχι να συντηρήσω οικογένεια.Αν δεν ήμουν σε θέση απλά δεν θα έκανα οικογένεια.Και πες ότι την είχα την οικονομική άνεση.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχω την κάθε μια να με αρμέγει.Αν νομίζετε πάντως ότι θέλετε να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση,και γι ανά μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα μας.Προτείνεται μου ένα άλλο topic που να μπορούμε να το συζητήσουμε..
Πολύ σωστός ...βέβαια από την άλλη υπάρχουν συμπεριφορές που φωνάζουν '' έχω λεφτά,σας παρακαλώ αρμέξτε με '' ¨και μα΄λιστα ενίοτε με άγαρμπο τρόπο...Πραγματικό γεγονός : πρώτο ραντεβού στα 20 μου με φαινομενικά υγιή και νοήμων 30άρη ...Κατά τη διάρκεια του ραντεβού άρχισα να βαριέμαι και κάπου στη 1 ώρα βρήκα μια διακιολογία να το διαλύσουμε απαντώντας στην ερώτηση του ππότε θα τα ξαναπούμε με ειλικρίνια.Μου ζήτησε τουλάχιστον να με πάει μέχρι το σπίτι ...Στο δρόμο άρχισε να μου μιλάει ο ίδιος για τα περιουσιακα του στοιχεία και ότι η γυναίκα που θα έχει δίπλα του θα ειναι βασίλισσα και άλλα τέτοια κουλά !)(προφανώς ποντάροντας με τα νέα δεδομένα και σε δεύτερη συνάντηση )(χρυσή αλυσίδα στο τριχωτό στέρνο ορκίζομαι δε φορούσε )
Για φαντάσου λοιπόν εγώ να τον έβλεπα πλέον με άλλο μάτι( ) και αυτός κατόπιν να διαμαρτυρόταν σε αντροσυζητήσεις ότι οι γυναίκες τον θέλουν για τα λεφτά του και δεν εκτιμούν τον εσωτερικό του κόσμο
Γιαυτο και οταν ακούω τέτοιες δηλώσεις τις αντιμετωπίζω με λίγη επιφύλαξη ..συνήθως οι σχέσεις μας με το άλλο φύλο είναι αντανάκλαση της σχέσης που έχουμε με τον εαυτό μας

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O arfi-gorgona o έγραψε στις 19:17, 19-07-06:

Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.Όσο τώρα αφορά για τον 30 και τι είχε μέσα στο μυαλό του νομίζω ότι δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να το "καταλάβεις".Για αυτό άλλωστε σου μιλούσε και για τα χρήματα μήπως σε θαμπώσει και σε κουτουπώσει Kαι κατά πασα πιθανότητα σε παραμύθιαζε κανονικά μήπως και το πετύχει..

Εδώ όμως μιλάμε για μια σχέση που θέλουμε να είναι πάνω από όλα υγιεί.Και υγιεί σχέση με απώτερους σκοπούς δεν υφίσταται.Για αυτό και σήμερα δύσκολα βρίσκεις υγιείς σχέσης..γιατί "όλοι" και "όλες" δεν σκέφτονται το εμείς,αλλα το εγώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 19-07-06 στις 19:24.
Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 02:28, 20-07-06:

Θα την εβαζα αν μπορουσα να την αλλαξω καλη μου...

EDIT: Τι ε;Για κανε μια δοκιμη να δεις μπορείς να αλλάξεις την ηλικία που έχεις βάλει;Γιατί εγώ δεν μπορώ δεν με αφήνει...
Βάλε τη σωστή στην υπογραφή σου.
Ή επέλεξε να μη φαίνεται.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 15:13, 24-07-06:

Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.
Me άλλα λόγια ενίσχυσα αυτό που είπες παραπάνω ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι (άντρες/γυναίκες) εκμεταλλευτές,αλλά μόνο άνθρωποι θύματα κ θύτες του εαυτού τους ...Και φυσικά θύμα δε γίνεσαι από μια συνειδητοποιημένη επιλογη(ακόμη κι αν αυτή η επιλογή = θέλω να είμαι χορηγός και το γουστάρω) τις συνέπειες της οποίας επωμίζεσαι ο ίδιος ...θύμα γίνεσαι όταν κατόπιν αυτής της συνειδητής επιλογής περιφέρεσαι και κλέγεσαι για αυτούς τους ''άλλους''.'Ηθελες και το έκανες,δε σε ανάγκασε κανένας.. όπως είπες,αν δε θες φεύγεις

Εδώ όμως μιλάμε για μια σχέση που θέλουμε να είναι πάνω από όλα υγιεί.Και υγιεί σχέση με απώτερους σκοπούς δεν υφίσταται.Για αυτό και σήμερα δύσκολα βρίσκεις υγιείς σχέσης..γιατί "όλοι" και "όλες" δεν σκέφτονται το εμείς,αλλα το εγώ.
Μα αυτό δεν το ανέφερα ως παράδειγμα υγιούς σχέσης αυτό είναι άλλο θέμα τώρα και μεγάλο ..πάντως με τα περί εγώ και εμείς διαφωνώ .Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Υπάρχει χώρος και για τα δυο στην κατάλληλη αναλογία ,στις κατάλληλες περιστάσεις και την κατάλληλη ώρα

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O arfi-gorgona o έγραψε στις 22:47, 24-07-06:

Τσου το εμείς λειτουργεί καλύτερα από το εγώ μέσα σε μια σχέση.Με τα εγώ είναι που αρχίζει η σχέση και πάει κατά διαόλου.Αλληλοϋποχωρήσεις πρέπει να γίνονται και από τους 2 αν ο ένας βάζει το εγώ συνεχεια έρχεται η ρίξει.Τώρα αν δεν συμφωνείς δεν με πειράζει, σύμφωνο εγώ μαζί μου

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 00:06, 11-09-06:

Φυσικά και στο πρώτο ραντεβού κερνάει πάντα ο άνδρας. Είναι πιο ευγενικό! Τώρα αν επιδιώκουμε και επόμενη συνάντηση λέμε "την επόμενη φορά εγώ"! και αν συνεχίστει παραπάνω, ε για ένα διάστημα συνεχίζει ο συνοδός μας, αλλά δεν βλάπτει που και που να πληρώνει και η γυναίκα

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 02:38, 31-07-07:

Αν και "συνηθίζεται" στο πρώτο ραντεβού να κερνάει ο άντρας ,"εγώ" κάνω σχεδόν πάντα την κίνηση για να πληρώσω,έστω κι αν γνωρίζω απ΄την αρχή ό,τι ο συνοδός μου δεν πρόκειται να μ'αφήσει. Και δεν εννοώ,ό,τι κάνω απλά την κίνηση, αλλά είμαι και διατεθειμένη να κεράσω.Μου έχει τύχει 2-3 φορές να κεράσω εγώ,γιατί απλά ο άλλος "έκανε την πάπια". Αυτό είναι πού δεν μου αρέσει καθόλου!!! Να κάνω την "πάπια" ... Φροντίζω λοιπόν να "δώσω" στον άλλον να καταλάβει την προθυμία μου να πληρώσω εγώ,χωρίς να επιμείνω την πρώτη ή δεύτερη φορά,αλλά σίγουρα θα πληρώσω κάποιες απ'τις επόμενες φορές....,γιατί άλλωστε δεν είμαι της άποψης πώς πρέπει να κερνάει πάντα ο άντρας. Εξυπακούεται βέβαια ότι αναφερόμαστε σε σχέσεις πού δεν "μετράνε" πολύ καιρό,γιατί στην αντίθετη περίπτωση,σε σχέσεις μακροχρόνιες,λογικά δεν υπάρχει "εγώ" ή "εσύ"....αλλά "εμείς"...
Αυτό είναι κάτι που έρχεται με τον καιρό,"χτίζεται" όπως λέμε,δεν το βρίσκεις "έτοιμο"!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 07:50, 31-07-07:

Και για δεν ξεκαθαριζετε απο πριν ποιος κερναει ή αν θα πληρωσουν ολοι απο κοινου να τελειωνει η ιστορια ;

Πφ.Ισοτητα σου λεει μετα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:55, 31-07-07:

Ναι βρε... έτσι πρέπει

- θέλεις να βγούμε το βράδυ?
- ναι αμε! αλλά να κανονίσουμε από τώρα ποιος θα πληρώσει ε?!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 07:58, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Αν και "συνηθίζεται" στο πρώτο ραντεβού να κερνάει ο άντρας ,"εγώ" κάνω σχεδόν πάντα την κίνηση για να πληρώσω,έστω κι αν γνωρίζω απ΄την αρχή ό,τι ο συνοδός μου δεν πρόκειται να μ'αφήσει. Και δεν εννοώ,ό,τι κάνω απλά την κίνηση, αλλά είμαι και διατεθειμένη να κεράσω.Μου έχει τύχει 2-3 φορές να κεράσω εγώ,γιατί απλά ο άλλος "έκανε την πάπια". Αυτό είναι πού δεν μου αρέσει καθόλου!!! Να κάνω την "πάπια" ... Φροντίζω λοιπόν να "δώσω" στον άλλον να καταλάβει την προθυμία μου να πληρώσω εγώ,χωρίς να επιμείνω την πρώτη ή δεύτερη φορά,αλλά σίγουρα θα πληρώσω κάποιες απ'τις επόμενες φορές....,γιατί άλλωστε δεν είμαι της άποψης πώς πρέπει να κερνάει πάντα ο άντρας. Εξυπακούεται βέβαια ότι αναφερόμαστε σε σχέσεις πού δεν "μετράνε" πολύ καιρό,γιατί στην αντίθετη περίπτωση,σε σχέσεις μακροχρόνιες,λογικά δεν υπάρχει "εγώ" ή "εσύ"....αλλά "εμείς"...

Αυτό είναι κάτι που έρχεται με τον καιρό,"χτίζεται" όπως λέμε,δεν το βρίσκεις "έτοιμο"!
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!1 πιστεύω πως το καλυτερο κομμάτι μιας σχέσης είναι όταν το ζευγάρι γίνεται ένα

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:13, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Ναι βρε... έτσι πρέπει

ειδικά αν είναι το πρώτο ραντεβού, πιο ρομαντικά δεν γίνεται

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 09:26, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Ναι βρε... έτσι πρέπει

If thats all you can come up with, then forget about it

Aσε που αμα βγουν απο τη μεση μερικες σκεψεις , εισαι πιο χαλαρα για το υπολοιπο της βραδιας.

Beats wrestling for who's gonna pay, after dessert

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:28, 31-07-07:

Όχι μπορώ να βρω και καλύτερα

- ναι αμέ! μόνο πες μου που σκέφτεσαι να πάμε ώστε να ντυθώ ανάλογα και να έχω μαζί μου τα ανάλογα χρήματα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 09:38, 31-07-07:

Κανενα ρεαλιστικο διαλογο, μπορεις ;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:48, 31-07-07:

ειλικρινά όχι

δε μου έρχεται κάτι γιατί το θεωρώ χαζό να πεις σε κάποιον που σε φλερτάρει και σε προσκαλεί σε έξοδο, με οποιονδήποτε τρόπο ότι θα μοιραστείτε το κόστος της εξόδου

άλλωστε έχω πει και στο παρελθόν ότι για μένα το σωστό είναι αυτός που προσκαλεί, να πληρώνει κι όλας (εγώ αυτό κάνω δλδ)
αν καλέσω κάποιον να βγούμε... θα πληρώσω, όπως θα έκανα αν καλούσα και κάποιον σπίτι μου για φαγητό...
δεν θα έλεγα ποτέ μου "έλα να φάμε αλλά φέρε τις μπριζόλες σου"

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:27, 31-07-07:

Μα το νοημα ειναι ποιος το λεει 1ος ; ή να βγουν 2 ανθρωποι να περασουν καλα ;
Μπορει να πληρωσει μια ο ενας , την αλλη ο αλλος, μπορει και οι 2, δεν ειναι αυτο το προβλημα. Και αν υπαρχουν ειδικες περιπτωσεις (πχ σημαντικες οικονομικες διαφορες), ειναι ακομα πιο αναγκαιο να ειναι ξεκαθαρα τα πραματα απο νωρις.

Δηλαδη τι, οποιος προσκαλει εξαγοραζει την παρεα του αλλου, κερνοντας ;

δε μου έρχεται κάτι γιατί το θεωρώ χαζό να πεις σε κάποιον που σε φλερτάρει και σε προσκαλεί σε έξοδο, με οποιονδήποτε τρόπο ότι θα μοιραστείτε το κόστος της εξόδου
Και ο αντρας φλερταρει τη γυναικα, και η γυναικα τον αντρα. Και λογω ισοτητας τοτε, να εννοειται οτι θα πληρωσουν μισα μισα.

Γενικα απο οσα διαβαζω, βλεπω οτι δινετε πολλη βαρος στο θεμα "ποιος πληρωνει" και οτι βγαζετε πολλα (βεβιασμενα κατα τη γνωμη μου) συμπερασματα , για τον αλλο, βαση του αν θα πληρωσει, πως θα το πει, αν θα κανει την κινηση, αν δε την κανει, ποσες φορες θα την κανει...

Ρε περασες καλα ;
Τα υπολοιπα ρυθμιζονται.
Ουγκ.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:08, 31-07-07:

δεν εχει σημασια ποιου η τσεπη στο τελος της βραδιας θα ειναι κατα λιγα ή πολλα ευρω πιο ελαφρια...σημασια εχει τι σχεση εχει ο αλλος με τα χρηματα....και αυτο θα φανει σε μια εξοδο...
εγω δεν γουσταρω να πληρωνουν για μενα..και τις περισοτερες φορες τα καταφερνω...αλλα μη δω να κανεις κοινως την "παπια"....εφαγες Χ....
large ειμαι...χαζη ομως οχι..
και το καλυτερο..ξερετε ποιο ειναι?....να δειχνεις οτι εσυ πληρωνεις και μετα απο κατω,πισω,οπως θελετε πειτε το, να τα παιρνεις τα μισα! και γινεται ακομα καλυτερο οταν δεν ξερεις και τι εχεις απο χρηματα!
ε ρε κλωτσιες που θελουνε!

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 11:50, 31-07-07:

Γυναίκες ακούστε...:ανάμεσα σας υπάρχουν ορισμένες που χαλάνε την "πιάτσα".Δεν μπορούμε να βγαίνουμε έξω και να γυρνάει η γυναίκα και να μου λέει μ'ενα υφάκι αλα Μαριάννα Λάτση:"Δεν το συζηταωωω,εγώωω θα πληρώσωωωω"."Mα γλυκιά μου είναι ευχαρίστηση μου.." "οοοοχι δεν υπάρχει περίπτωση,την άλλη φορά ίσως σου επιτρέψω"..
Τότε τα παίρνω στο κρανίο και σηκώνομαι και πάω στην σερβιτόρα(και καλά παω τουαλέτα)και την πληρώνω.Βγαίνω έξω και λέω στην δεσποινίδα που συνοδεύω.."φεύγουμε,η σερβιτορα που ειναι μέσα ηταν συμμαθήτρια μου και μας κέρασε τα ποτά.¨".Κατεβάζει κάτι μούτρα και φεύγουμε...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:56, 31-07-07:

το προβλημα σου που ειναι? δεν το καταλαβα...

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 12:00, 31-07-07:

πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα για να γράψω;απλά ανέφερα μια ιστορία παρόμοια με το θέμα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:04, 31-07-07:

ναι καλο μου...αλλα γιατι ειπες οτι μια τετοια συμπεριφορα χαλαει την πιατσα...? αυτο δεν καταλαβα...

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:35, 31-07-07:

Οχι αγαπη μου καλη η ισοτητα αλλα αν ο αντρας με αφησει να πληρωσω (γιατι εννοειται πως θα προσφερθω) στο πρωτο ραντεβου, θα με χαλασει παρα πολυ.

Απο κει και περα ολα τ'αλλα τα βρισκουμε.

Α και συμφωνω με νεραιδα στο "large ειμαι, χαζη ομως οχι."

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:58, 31-07-07:

Ας με κεράσει.. και τι έγινε?
..και καλά πρέπει «να καταλάβει» από το πρώτο ραντεβού πόσο ανεξάρτητο άτομο είμαι? και από το ποιος πληρώνει θα φανεί? Ας νιώθει ωραία αν αυτό τον ευχαριστεί… όχου…εκεί θα κολλήσουμε?

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 13:48, 31-07-07:

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω το εξής : Ότι μου αρέσουν πολύ οι άνθρωποι που ξέρουν να περνάνε καλά. Αυτοί οι άνθρωποι ανεξαρτήτος φύλου και το πόσα έχει η τσέπη τους δεν είναι μίζεροι και αυτό για μένα φέρνει και το κέρασμα και την καλοπέραση και την αποφυγή ανόητων σκέψεων.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:53, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
οι άνθρωποι ανεξαρτήτος φύλου και το πόσα έχει η τσέπη τους δεν είναι μίζεροι .
η μαγικη λεξουλα....δεν αντεχω τη μιζερια....

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 14:41, 31-07-07:

Τις περισσοτερες φορεςπληρωνει ο καθενας τα δικα του. Και καποιες φορες κερναω εγω (και καποιες λιγοτερες αυτη). Πιστευω οτι για να ειναι μια σχεση υγιης πρεπει να ειναι απελευθερωμενη απο στερεοτυπα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:54, 31-07-07:

Μετά από συζήτηση με τον ιχλίμεντιχ, αποτινάξαμε τα πολύ στεγνά μοιράσματα και τα μαθηματικά κεράσματα από τη σχέση μας... Άμα έχω όρεξη, θα τον κεράσω για 100 φράγκα ή 100 ευρώ... Αν είναι στα "αντριλίκια" του (νόουτ εισαγωγικά, ε), δε με αφήνει να βγάλω πορτοφόλι...

Τελικά πληρώνουμε τα ίδια και οι δύο, κανείς δε συντηρεί κανέναν... Αλλά όλο το πάρε-δώσε γίνεται με κέφι και καλή καρδιά!

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 14:56, 31-07-07:

Θα συμφωνήσω με όσες είπαν ότι χαλιούνται αν ο άντρας δεν κάνει την κίνηση να πληρώσει την πρώτη φορά (άλλο αν τελικά πληρώσει ή όχι). Αυτό πάντα όταν αυτός σε έχει καλέσει. Δεν θεωρώ ότι αυτό έχει καμία σχέση με την ισότητα των φύλων. Μπορεί να είμαστε ίσοι αλλά δεν είμαστε ίδιοι σε πολλά πράγματα. Και όταν ένας άντρας μου ζητάει να βγούμε έξω είναι όμορφο να προτείνει να πληρώσει αυτός την πρώτη φορά.

Από κει και πέρα, όπως λέει και το Γίδι πιο πάνω ο καθένας τα δικά του και καμία φορά μπορεί να κεράσει ο ένας ή ο άλλος κτλ κτλ

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:06, 31-07-07:

Το πρόβλημα που συναντώ εγώ είναι ότι κάθε φορά χρειάζομαι 1-3 λεπτάκια για να μην μου δώσουν τα λεφτά (εφόσον πάντα κερνάω ).
Ακόμα και για 2 ευρώ!!!

Συνήθως όταν βγαίνω προσπαθώ να "κερνάω απόψε εγώ" (η καρδιά αγκινάρα που λέμε).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:07, 31-07-07:

Οχι αγαπη μου καλη η ισοτητα αλλα αν ο αντρας με αφησει να πληρωσω (γιατι εννοειται πως θα προσφερθω) στο πρωτο ραντεβου, θα με χαλασει παρα πολυ.
Γιατι ; Προφανως θα βγαλεις συμπερασμα για το χαρακτηρα του απο 1 φορα. Και τι συμπερασμα θα ειναι αυτο ;

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 16:28, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω το εξής : Ότι μου αρέσουν πολύ οι άνθρωποι που ξέρουν να περνάνε καλά. Αυτοί οι άνθρωποι ανεξαρτήτος φύλου και το πόσα έχει η τσέπη τους δεν είναι μίζεροι και αυτό για μένα φέρνει και το κέρασμα και την καλοπέραση και την αποφυγή ανόητων σκέψεων.
Θα ήθελα να συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου!
Η μιζέρια είναι ό,τι χειρότερο ανεξάρτητα απ'το πόσα χρήματα διαθέτει κανείς. Να περνάς καλά και ότι κάνεις να το κάνεις με την καρδιά σου κι όχι για να προκαλέσεις εντυπώσεις...Γι αυτό άλλωστε ...δεν έχω φράγκο...,αλλά το ευχαριστιέμαι! Κανείς δεν "χάνεται"...
Να "είμαστε" και να "περνάμε" καλά!!! Αυτό είναι το σημαντικό γαι μένα!

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 16:42, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Γιατι ; Προφανως θα βγαλεις συμπερασμα για το χαρακτηρα του απο 1 φορα. Και τι συμπερασμα θα ειναι αυτο ;

Είναι θέμα ευγένειας... και αρχής...

Όταν κάποιος καλεί..., τότε είναι υποχρεωμένος να κεράσει...
Εγώ έτσι ξέρω... και έτσι κάνω...
Όσες φορές, έχω καλέσει..., φροντίζω να πληρώσω... χωρίς να φθάσει καν, ο λογαριασμός στο τραπέζι..., παρ΄ όλο που είμαι γυναίκα...

Σε εμένα τουλάχιστον, ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος μερικά λεπτά θέματα..., όπως αυτό, δείχνει πολλά περισσότερα απ΄ όσα φαντάζεσθε...

Μετά θα πρέπει να σκεφθούμε και το άλλο...

Σε καλεί κάποιος... και επιμένει... και επιμένει... και ξαναεπιμένει..., ενώ βλέπει ότι για κάποιο λόγο, είσαι επιφυλακτική...

Υπάρχει πιθανότητα, να μην έχεις χρήματα... εκείνη τη στιγμή, ή τέλος πάντων, να μην μπορείς να διαθέσεις... για τον άλφα ή τον βήτα λόγο...
Εντάξει, δεν είναι ένας καφές... ή ένα ποτό, μια περιουσία, ακριβώς όμως γι΄ αυτό, νομίζω ότι η ευγένεια επιβάλλει κάποιους κανόνες συμπεριφοράς...

Δεν νομίζω πως η ελευθερία... και η ισότητα..., έχουν νόημα και τις καταργήσουν, αντίθετα μάλιστα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lilith : 31-07-07 στις 17:01.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:05, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μετά από συζήτηση με τον ιχλίμεντιχ, αποτινάξαμε τα πολύ στεγνά μοιράσματα και τα μαθηματικά κεράσματα από τη σχέση μας... Άμα έχω όρεξη, θα τον κεράσω για 100 φράγκα ή 100 ευρώ... Αν είναι στα "αντριλίκια" του (νόουτ εισαγωγικά, ε), δε με αφήνει να βγάλω πορτοφόλι...

Τελικά πληρώνουμε τα ίδια και οι δύο, κανείς δε συντηρεί κανέναν... Αλλά όλο το πάρε-δώσε γίνεται με κέφι και καλή καρδιά!
Οπως συμβαινει και στα περισσοτερα (αν οχι σε ολα ) ζευγαρια, οταν πλεον ειναι ζευγαρι.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:17, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Οπως συμβαινει και στα περισσοτερα (αν οχι σε ολα ) ζευγαρια, οταν πλεον ειναι ζευγαρι.
Χε, μην το λες.. ξέρω πολλά πικραμένα ζευγάρια...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:37, 31-07-07:

Υπάρχουν άτομα που δεν πληρώνουν την πρώτη φορά αλλά καθώς η σχέση προχωράει θα κεράσουν και θα δείξουν ότι θέλουν να είναι gentelemen όταν τους πιάνει. Θα ήμουν περίεργη αν με πείραζε. Υπάρχουν και άτομα που θα κεράσουν την πρώτη φορά και καθώς η σχέση προχωράει αποκαλύπτουν ότι έχουν καβούρια στις τσέπες τους! "Δεν καθόμαστε σπίτι πάλι μωρό μου, να κάτσουμε αγκαλιά" (και καλά!). Αυτό με πειράζει. Όπως κι αυτοί που μετράνε ψυχρά, υπολογιστικά. Όπως κι αυτοί που κερνάνε πάντα!

Σχέση χωρίς στερεότυπα παρακαλώ.

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 19:14, 31-07-07:

Μισά-μισά. Εκτός αν επιμένει πάρα πολύ να πληρώσει η ίδια. Άνεργος φοιτητής είμαι και εγώ..^-^

Παράθεση

fairytale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fairytale
H fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H fairytale έγραψε στις 19:58, 31-07-07:

Το "μισά - μισά" δε μου αρέσει, καθόλου όμως! Πάντα προσφέρομαι να πληρώσω, αλλά σπάνια περνάει "το δικό μου" και για να περάσει συνήθως προηγείται ένα μικρό καβγαδάκι -εγώ υποστήρίζω ότι δε θέλω να πληρώνει συνεχώς, αυτός επιμένει και τελικά υποχωρεί... Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με ενοχλούσε αρκετά, τώρα το δέχομαι και τον ευχαριστώ με τον τρόπο μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fairytale : 31-07-07 στις 21:07.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:56, 31-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από lilith
Είναι θέμα ευγένειας... και αρχής...

Όταν κάποιος καλεί..., τότε είναι υποχρεωμένος να κεράσει...
Εγώ έτσι ξέρω... και έτσι κάνω...
Όσες φορές, έχω καλέσει..., φροντίζω να πληρώσω... χωρίς να φθάσει καν, ο λογαριασμός στο τραπέζι..., παρ΄ όλο που είμαι γυναίκα...

Σε εμένα τουλάχιστον, ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος μερικά λεπτά θέματα..., όπως αυτό, δείχνει πολλά περισσότερα απ΄ όσα φαντάζεσθε...
Δεν ειπαμε αν καλεσεις. Σε ενα ραντεβου ειπαμε, χωρις να προσδιορισουμε οτι εγινε καποια επισημη προσκληση απο τη μια μερια.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:06, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Μιλας ΕΣΥ για βιαστικα συμπερασματα; Αφου εχεις ΗΔΗ κανει τον διαλογο μας μονος σου και ξερεις (η νομιζεις οτι ξερεις) τι θα απαντησω, τι εχω σκεφτει, τι σόι γυναικα ειμαι και ποσο γουσταρω να με πληρωνουν;;

Δεν θα βγαλω κανενα συμπερασμα για τον χαρακτηρα του, απλα μου αρεσουν οι gentlemen και μερος αυτων ειναι και το κερασμα.

Αιντε.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 10:26, 01-08-07:

Προσωπικά όταν συνοδεύω γυναίκα είτε γκόμενα είναι ,είτε σοβαρή σχέση ,είτε φίλη ,είτε η αδελφή μου ,πάντοτε πληρώνω εγώ. Είναι θέμα προσωπικής αρχής καθαρά. Thats all....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:36, 01-08-07:

Πάντως εμένα όσο με εκνευρίζουν οι γυναίκες του στυλ "Εγώ να τον αφήσω να κεράσει;;; Α πα πα, υποτιμητικόοοο!" άλλο τόσο με εκνευρίζουν και οι άντρες του στυλ "εγώ να αφήσω να πληρώσει γυναίκα;;; Α πα πα!" καθώς και οι γυναίκες του στυλ "Να πληρώσω εγώωω; Α πα πα, τσιγκούνηηηηηης!".
Το σωστότερο όλων είναι να πλήρώνει αυτός που προσκαλεί, όπως είπε και η κουε, τουλάχιστον στα πρώτα ραντεβού. Ε μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση ελπίζω οτι δεν υπάρχουν τέτοια "πρέπει".
dimitris athens, αλήθεια, σε μια πολύχρονη σχέση πάλι το ίδιο θα έκανες; Επίσης, αυτή η "προσωπική αρχή" που έχει τις ρίζες της;

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 11:42, 01-08-07:

Aν θεωρείται πολύχρονη σχέση και ο γάμος.... ,ναι και με την τέως γυναίκα μου το ίδιο ίσχυε.Είναι καθαρά θέμα προσωπικής αρχής. Από που προέρχεται? Ισως να είναι θέμα παιδείας ,δεν με έχει προβληματίσει. Και με φίλους ,είτε αντροπαρέες ,είτε ζευγάρια πάντα θα πληρώσει ο πότε ο ένας πότε ο άλλος ,ποτέ "δικά μου-δικά σου". Δεν ξέρω ,δεν με έχει ποτέ απασχολήσει το θέμα , μάλιστα μου κάνει εντύπωση ο εδώ προβληματισμός.
Οταν συνοδεύω ,συνοδεύω με όλο το ...πακέτο και τα παρελκόμενα.Δεν το θεωρώ καν κέρασμα. Δεν μπορεί να ισχύει απλά αυτό και να μην έχει καμμιά άλλη ερμηνεία?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    BLUE SEA, Johnny15, methexys, paper_, αργυρός, Ευάκι23

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους