Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,445 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,069 μηνύματα σε 92,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 510 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:23, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από sepsis
Αν ο άντρας δεν πληρώσει στο πρώτο ραντεβού, θα σας κακοφανεί ΝΑΙ ή ΟΧΙ??? Ειλικρινά όμως!!!!

Είτε ειναι γνωριμία από μπαρ,σχολή,δρόμο,λεοφωρείο,μετρό και δεν ξέρω εγώ τι..
Επειδή ζούμε σε μια κοινωνία που έχει επικρατήσει ο "κανόνας" να πληρώνει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού και επειδή κατά πάσα πιθανότητα και αυτός που θα είχα απέναντι μου θα σκεφτόταν με αυτό τον τρόπο, ασχέτως αν εγώ συμφωνώ ή όχι, θα ένιωθα οτι δεν πλήρωσε για να μου δείξει οτι με βλέπει μόνο φιλικά.

Επίσης, όπως είπα και πριν, το "μισα μισα" μου φαίνεται γυφτιά. Οπότε, αν κάλεσε αυτός, το λογικό είναι να πληρώσει αυτός. Βέβαια για να αρχίσει να ισχύει μια τόσο ισότιμη αντιμετώπιση γενικά, θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα. Πχ οκ, πληρώνει αυτός που καλεί. Έλα όμως που με την ισχύουσα κατάσταση, συνήθως καλεί ο άντρας! Πάλι άδικο δεν είναι; Δεν ξέρω...
Ούφ, ευτυχώς που τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω τέτοιους προβληματισμούς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:25, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
κ της περισοτερες φορες σε χαλαει κ δεν εχει κ ωραια γευση
Και αυτό!
Αν και ένα μικρό μεθύσι είναι ωραίο πότε πότε, αρκεί να είναι στο σπίτι με παρέα (για τα γούστα μου πάντα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,392 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:27, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και αυτό!
Αν και ένα μικρό μεθύσι είναι ωραίο πότε πότε, αρκεί να είναι στο σπίτι με παρέα (για τα γούστα μου πάντα).
ετσι!!

Παράθεση

sepsis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sepsis
Ο sepsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O sepsis έγραψε στις 16:29, 01-08-07:

Προσωπικά, το βλέπω καθαρά ως θέμα ευγενειας και σεβασμού

Βέβαια, μετα από τους πρώτους 2-3 μήνες σχέσης τα πράγματα εξισσοροπούνται και συμβαλλουν και οι δύο στη μοιρασια....ενα βραδυ εγώ, το αλλο εκεινη...και επειδή σε μια σχεση 3 μηνων εχει επελθει μια σχετικη συνδεση και δεσιμο και κατανοηση, κανεις δεν παρεξηγει κανεναν και τιποτα...

Οποτε μπαρουφες συζηταμε....κατα τη γνωμη μου αν ο αντρας συνεχιζει να πληρωνει εξ'ολοκληρου μετα απο 3 μηνες σχεσης τότε ή λεφτας είναι (και καλα κανει) ή κατι δεν παει καλα με την κοπελα και το χει δει ντιβα...

Οπότε, η κουβεντα περιορίζεται στα πρωτα 2-3-5-10 και γω δεν ξερω ποσα ραντεβού....σιγα το πραμα δηλαδή! Ας αφησουμε το εθιμο οπως ειναι για να μαστε ολοι μια χαρα!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,392 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:32, 01-08-07:

δηλ σεσπις αν καποιος δεν εχει "φραγκα" δεν κανει σχεση? γιατι πρεπεινα φοβατε τους πρωτους μηνες....???

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:32, 01-08-07:

δεν υπαρχουν νομοι κ κανονες σε αυτα ρε παιδιααααααα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:35, 01-08-07:

δηλ σεσπις αν καποιος δεν εχει "φραγκα" δεν κανει σχεση? γιατι πρεπεινα φοβατε τους πρωτους μηνες....???

Σωστό και αυτό.
Γενικά αυτοί οι κανόνες-έθιμα-στερεότυπα δεν αφήνουν κανένα περιθώριο στη διαφορετικότητα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο παρόν, αλλά γενικά σε διάφορα στερεότυπα.

Παράθεση

sepsis

Νεοφερμένος

Ο sepsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O sepsis έγραψε στις 16:35, 01-08-07:

όχι βεβαια...απλα θα τη βγαλει φτηνα και υποθετω θα "κυνηγησει" κοπελες που δεν εχουν "απαιτησεις"....[ελπιζω να μην παρεξηγηθει αυτό]

οι πρωτοι μηνες, μαλλον τα πρωτα ραντεβου είναι εκει που παιζεται ολο το παιχνιδι των εντυπωσεων....εκει θα κερδισεις τον αλλον....και οταν πια τον κερδισεις μετα μπορεις να βγαλεις τα ελλαττωματα σου στη φορα
ενταξει, ετσι πιστευω...δεν εχω και τρελη εμπειρια

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:37, 01-08-07:

όχι βεβαια...απλα θα τη βγαλει φτηνα και υποθετω θα "κυνηγησει" κοπελες που δεν εχουν "απαιτησεις"....[ελπιζω να μην παρεξηγηθει αυτό]

οι πρωτοι μηνες, μαλλον τα πρωτα ραντεβου είναι εκει που παιζεται ολο το παιχνιδι των εντυπωσεων....εκει θα κερδισεις τον αλλον....και οταν πια τον κερδισεις μετα μπορεις να βγαλεις τα ελλαττωματα σου στη φορα
τι ειναι αυτα που ακουωω

ετσι δημιουργουνται οι εντυπωσεις? αν εχεις χρηματα να κερασεις?
ετσι θα κερδισεις το αλλον?
ελλατωμα να μην εχεις λεφτα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:39, 01-08-07:

Αν δεν θέλεις να παρεξγηθεί, γιατί δεν το αναλύεις λίγο; Εγώ πάντως δεν κατάλαβα πως μπορείς με μια ματιά να ξεχωρίσεις αυτή που θέλει να την πληρώνεις απο κάποια που σκέφτεται διαφορετικά.
Δεν είναι λίγο υποκριτικό όλο αυτό το θέατρο;
Εγώ πάντως στη σχέση μου έδειξα απο την πρώτη γνωριμία 100% τον πραγματικό μου εαυτό, και ο φίλος μου το ίδιο. Ίσως γι'αυτό να κράτησε κιόλας.

Παράθεση

sepsis

Νεοφερμένος

O sepsis έγραψε στις 16:46, 01-08-07:

Κοιταχτε...και γω παντα ειλικρινης ειμαι απτην αρχη...
υπαρχουν ειδικες περιπτωσεις...εμεις πχ με την κοπελια ειμαστε φοιτητες και οσο να ναι καταλαβαινετε τις οικονομικες δυσκολιες και απο την πρωτη στιγμη δεν ειχαμε προβλημα σε αυτο το θεμα

Προσπαθειτε να βγαλετε λαθος συμπερασματα....ΕΑΝ υπαρχει μια σχετικη εξοικίωση με το ατομο...(απο σχολη, στην παρεα, στη δουλεια κτλπ) τοτε δεν θα παρεξηγησει πιστευω κανεις τιποτα...(αυτό εννοώ michelle...να την πεσει ρε παιδι μου σε σχετικα γνωστες...δηλαδη με κοπελες που δεν θα παρεξηγησουν)
ΕΑΝ εχουν γνωριστει πρωτη φορα και ο αντρας της ζητησει να βγουν ραντεβου και δεν μπορει να πληρωσει μετα...συγνωμη αλλα....μη πω τη λεξη
Επισης, γιατι πιανετε τις ακραιες περιπτωσεις? Το να μην εχει λεφτα να κερασει ενα ποτο ή ενα καφε δεν νομιζω να υφισταται...ή όχι?

Παράθεση

sepsis

Νεοφερμένος

O sepsis έγραψε στις 16:50, 01-08-07:

τι ειναι αυτα που ακουωω

ετσι δημιουργουνται οι εντυπωσεις? αν εχεις χρηματα να κερασεις?
ετσι θα κερδισεις το αλλον?
ελλατωμα να μην εχεις λεφτα?
μμμ...δεν το βλεπουν ολες ετσι....
φαντασου δηλαδη όταν ακους κοπελα που λεει οτι απορριπτει αντρες επειδη δεν φοραει ωραια παπουτσια που μπορει να παει ο νους σου

να μην εχεις λεφτα δεν ειναι ελαττωμα...ΟΧΙ...οι εντυπωσεις δεν ειναι ΜΟΝΟ το κερασμα...ειναι ΚΑΙ αυτο....για σκεψου, όταν την επομενη μερα θα συζητας με τις φιλες σου πιστευω οτι θα αναφερεις και το γεγονος οτι σε κερασε και οι φιλες σου σιγουρα θα το θεωρησουν φυσιολογικο...ΕΑΝ ομοως αναφερεις οτι δεν πληρωσε, θα κοιταξουν με ενα βλεμμα υποτιμητικο
σορυ αλλα ετσι ειναι

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:50, 01-08-07:

Κοιταχτε...και γω παντα ειλικρινης ειμαι απτην αρχη...
υπαρχουν ειδικες περιπτωσεις...εμεις πχ με την κοπελια ειμαστε φοιτητες και οσο να ναι καταλαβαινετε τις οικονομικες δυσκολιες και απο την πρωτη στιγμη δεν ειχαμε προβλημα σε αυτο το θεμα

Προσπαθειτε να βγαλετε λαθος συμπερασματα....ΕΑΝ υπαρχει μια σχετικη εξοικίωση με το ατομο...(απο σχολη, στην παρεα, στη δουλεια κτλπ) τοτε δεν θα παρεξηγησει πιστευω κανεις τιποτα...(αυτό εννοώ michelle...να την πεσει ρε παιδι μου σε σχετικα γνωστες...δηλαδη με κοπελες που δεν θα παρεξηγησουν)
ΕΑΝ εχουν γνωριστει πρωτη φορα και ο αντρας της ζητησει να βγουν ραντεβου και δεν μπορει να πληρωσει μετα...συγνωμη αλλα....μη πω τη λεξη
Επισης, γιατι πιανετε τις ακραιες περιπτωσεις? Το να μην εχει λεφτα να κερασει ενα ποτο ή ενα καφε δεν νομιζω να υφισταται...ή όχι?
εσυ μιλησες για τους πρωτους 3 μηνες κ οχι για το πρωτο ραντεβου

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:51, 01-08-07:

φαντασου δηλαδη όταν ακους κοπελα που λεει οτι απορριπτει αντρες επειδη δεν φοραει ωραια παπουτσια που μπορει να παει ο νους σου
τοτε δεν αξιζει η κοπελα
γνωμη μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:52, 01-08-07:

να μην εχεις λεφτα δεν ειναι ελαττωμα...ΟΧΙ...οι εντυπωσεις δεν ειναι ΜΟΝΟ το κερασμα...ειναι ΚΑΙ αυτο....για σκεψου, όταν την επομενη μερα θα συζητας με τις φιλες σου πιστευω οτι θα αναφερεις και το γεγονος οτι σε κερασε και οι φιλες σου σιγουρα θα το θεωρησουν φυσιολογικο...ΕΑΝ ομοως αναφερεις οτι δεν πληρωσε, θα κοιταξουν με ενα βλεμμα υποτιμητικο
σορυ αλλα ετσι ειναι
Τέτοιες γυναίκες δεν αξίζουν ούτε να τις σχολιάζεις πιστεύω. Και κακώς παρασύρομαι κι εγώ και το κάνω ενίοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:55, 01-08-07:

Απ'οτι βλέπεις Lorien, για κάθε γυναίκα που κρίνει απο τέτοια, υπάρχει και ένας άντρας που προσφέρεται να κριθεί απο τέτοια...
Ναι ισως. Και δεδομενου οτι 1.οι γυναικες ειναι αριθμητικα πολυ περισσοτρες, και 2.οι γυναικες κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζουν την ανατροφη και των 2 φυλλων, .....πρεπει να καταληξουμε οτι men are stupid and women are evil

Πχ οκ, πληρώνει αυτός που καλεί. Έλα όμως που με την ισχύουσα κατάσταση, συνήθως καλεί ο άντρας! Πάλι άδικο δεν είναι; Δεν ξέρω...
Kαλα το πας. Αρα γιατι γυφτια το μισο-μισο. (επαναλαμβανω μην κολλαμε στο αν ειναι καφες και πολυ λιγα τα χρηματα). Kαι συμφωνω με σχεδον ολα τα υπολοιπα που εγραψες πολυ καλα.

Και τι θα πει "αυτος που καλει πληρωνει" ; Δε το καταλαβα. Υποτιθεται οτι βγαινεις για την παρεα, οχι για να ταισεις καποιον.
Με αυτο το σκεπτικο θα καλεις πολυ λιγοτερες φορες για να βγαινεις στα χρηματα. Οποτε να που ερχεται σε αντιθεση με το ερωτημα της Kareklk "οποιος δεν εχει φραγκα δεν κανει σχεση" ;

Εγω κρινω οτι οποιος διαλεγει που θα πανε, πρεπει να πληρωσει. Οχι καθε φορα που απλα καλει για εξοδο. Ή οταν λογω περιστασης (κατι γιορταζει) θελει να κερασει.

Το να θεωρουμε οτι οποιος καλει για εξοδο , πρεπει να πληρωσει και για τον αλλον, ειναι σαν να του λεμε "σε πληρωνω για την παρεα σου".

Οχι ρε. Θες να κανουμε παρεα να περασουμε καλα ; Αμα θες, αυτο εχει σημασια. Τα υπολοιπα κανονιζονται. Και ξεκινανε απο μια ΜΕΣΗ κατασταση (χωρις προκαταληψεις και απαρχαιωμενες ιδεες περι αισθητικης και "σωστου")...και βλεπουμε.

(ωραια τα λεμε, αλλα ολο εμεις πληρωνουμε ρε γμτ )

Παράθεση

sepsis

Νεοφερμένος

O sepsis έγραψε στις 17:09, 01-08-07:

Φυσικα δεν αξιζουν τετοιες κοπελες...εννοειται!

εσυ μιλησες για τους πρωτους 3 μηνες κ οχι για το πρωτο ραντεβου
τι εννοείς? τι θες να πεις δλδ?

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:21, 01-08-07:

? Το να μην εχει λεφτα να κερασει ενα ποτο ή ενα καφε δεν νομιζω να υφισταται...ή όχι?
μπορει να μην εχει λεφτα να πληρωσει τους πρωτους μηνες ολα τα ραντεβου αυτο λεω δεν μιλαω για το πρωτο ραντεβου μονο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:32, 01-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ναι ισως. Και δεδομενου οτι 1.οι γυναικες ειναι αριθμητικα πολυ περισσοτρες, και 2.οι γυναικες κατα ενα μεγαλο ποσοστο καθοριζουν την ανατροφη και των 2 φυλλων, .....πρεπει να καταληξουμε οτι men are stupid and women are evil

Kαλα το πας. Αρα γιατι γυφτια το μισο-μισο. (επαναλαμβανω μην κολλαμε στο αν ειναι καφες και πολυ λιγα τα χρηματα). Kαι συμφωνω με σχεδον ολα τα υπολοιπα που εγραψες πολυ καλα.

Και τι θα πει "αυτος που καλει πληρωνει" ; Δε το καταλαβα. Υποτιθεται οτι βγαινεις για την παρεα, οχι για να ταισεις καποιον.
Με αυτο το σκεπτικο θα καλεις πολυ λιγοτερες φορες για να βγαινεις στα χρηματα. Οποτε να που ερχεται σε αντιθεση με το ερωτημα της Kareklk "οποιος δεν εχει φραγκα δεν κανει σχεση" ;

Εγω κρινω οτι οποιος διαλεγει που θα πανε, πρεπει να πληρωσει. Οχι καθε φορα που απλα καλει για εξοδο. Ή οταν λογω περιστασης (κατι γιορταζει) θελει να κερασει.

Το να θεωρουμε οτι οποιος καλει για εξοδο , πρεπει να πληρωσει και για τον αλλον, ειναι σαν να του λεμε "σε πληρωνω για την παρεα σου".

Οχι ρε. Θες να κανουμε παρεα να περασουμε καλα ; Αμα θες, αυτο εχει σημασια. Τα υπολοιπα κανονιζονται. Και ξεκινανε απο μια ΜΕΣΗ κατασταση (χωρις προκαταληψεις και απαρχαιωμενες ιδεες περι αισθητικης και "σωστου")...και βλεπουμε.

(ωραια τα λεμε, αλλα ολο εμεις πληρωνουμε ρε γμτ )
Συμφωνώ απόλυτα!
Τελικά εσένα κακώς σε είχα αντιπαθήσει. Είσαι απο τους λίγους εναπομείναντες ορθολογιστές.

Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OxynteS
Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε στις 19:49, 22-08-07:

να πω λοιπόν και εγώ την γνώμη μου
δεν μαρέσει να με κερνάνε αλλα μαρέσει να κερνάω
τώρα σε πρώτο ραντεβού ένα είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρει έιδηση πότε πληρώθηκε ο λογαριασμός
σε επόμενα ραντεβού και ανάλογα με το άτομο και η κίνηση
γενικά είμαι της άποψης δεν θες να σε κεράσω τότε πληρώνουμε μισά μισά
( εκτός και αν προλάβει και μου τη φέρει πληρώνοντας χωρίς να το πάρω πρέφα )

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:53, 22-08-07:

Πάντως- αν και έχει αναφερθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι από ποιον- το θεωρώ πολύ γυφτιά να ψάχνω τα 3.80 του φρέντου να τα δώσω στον άλλον ή να περιμένω να μου τα δώσει....

Κερνάς- κερνάω την επόμενη φορά και τελειώνει το θέμα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:54, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Πάντως- αν και έχει αναφερθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι από ποιον- το θεωρώ πολύ γυφτιά να ψάχνω τα 3.80 του φρέντου να τα δώσω στον άλλον ή να περιμένω να μου τα δώσει....

ετσι...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:04, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

Συμφωνώ απόλυτα!
Αρκεί ΟΝΤΩΣ την επόμενη φορά να κεράσει ο άλλος.
Αυτό που με βρίσκει αντίθετη είναι να κερνάει συνέχεια ο ένας, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό της σχέσης (πχ εμείς με το φίλο μου, μετά απο τόσα χρόνια, ε εντάξει δεν ασχολούμαστε με αυτό, όποιος έχει περισσότερα κερνάει μέχρι να αντιστραφεί αυτό Αν και βασικά, ούτε έτσι το πάμε, απλά βάζουμε όλα μας τα χρήματα (όσα κάνουμε ανάληψη κάθε φορά) σε ένα πορτοφόλι και πληρώνουμε με αυτό)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:54, 24-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από OxynteS
να πω λοιπόν και εγώ την γνώμη μου
δεν μαρέσει να με κερνάνε αλλα μαρέσει να κερνάω
τώρα σε πρώτο ραντεβού ένα είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρει έιδηση πότε πληρώθηκε ο λογαριασμός
σε επόμενα ραντεβού και ανάλογα με το άτομο και η κίνηση
γενικά είμαι της άποψης δεν θες να σε κεράσω τότε πληρώνουμε μισά μισά
την επομενη κερνας εσυ...

Μου αρέσει να κερναω… είναι ένδειξη συμπάθειας για την παρεα, και φιλίας, και αγάπης και ότι θέλετε… επίσης δεν έχω πρόβλημα να με κερνανε, και δεν κολαω σε κλισέ… επειδή κερναω εγω δεν είμαι αυτή που "τα έχει", και επειδή με κερνανε δεν είμαι αυτή που "δεν τα έχει" ή εκμεταλλεύεται τους αλλους…

Τελικά, πάντα, μα πάντα μετραει η πρόθεση.

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 10:03, 24-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από OxynteS
Με μένα πρέπει να κάνεις παρέα
Και να με δεις που πάω να πιάσω τον λόγαριασμό, θα μουλαρώσω τόσο που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις οποιαδηποτε άλλη κίνηση

well, that' s me
Astropeleki speaking

Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OxynteS
Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε στις 18:40, 27-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
την επομενη κερνας εσυ...

Μου αρέσει να κερναω… είναι ένδειξη συμπάθειας για την παρεα, και φιλίας, και αγάπης και ότι θέλετε… επίσης δεν έχω πρόβλημα να με κερνανε, και δεν κολαω σε κλισέ… επειδή κερναω εγω δεν είμαι αυτή που "τα έχει", και επειδή με κερνανε δεν είμαι αυτή που "δεν τα έχει" ή εκμεταλλεύεται τους αλλους…

Τελικά, πάντα, μα πάντα μετραει η πρόθεση.
Το νιώσαμε όταν βρεθήκαμε. Μας είχε πάρει η φόρα από τη συζήτηση και πότε σηκώθηκες πότε πλήρωσες δεν πήρε κανείς ιδέα. Θα συμφωνήσω πάντως απόλυτα μαζί σου.

Αρχική Δημοσίευση από AstRoPeLeKi
Με μένα πρέπει να κάνεις παρέα
Και να με δεις που πάω να πιάσω τον λόγαριασμό, θα μουλαρώσω τόσο που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις οποιαδηποτε άλλη κίνηση

well, that' s me
Astropeleki speaking
Αστροπελέκι μου το λογαριασμό θα τον πιάσεις. Το θέμα είναι ότι όσο και να μουλαρώσεις άμα ο άλλος έχει ήδη πληρώσει (χωρίς να πιάσει το λογαριασμό) κράτα τον όλο δικό σου, σκέτο χαρτάκι θα είναι πια .

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 22:48, 25-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Duh!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:55, 26-05-08:

δηλαδή θεωρείς ότι όταν προσκαλείς κάποιον για καφέ, δεν θα πρέπει να πληρώσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 10:12, 26-05-08:

Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Δεν με ενοχλει να κερασω στο πρωτο ραντεβου.Αυτο που με ενοχλει ειναι αν καταλάβω οτι το απαιτει απο μεσα της η κοπελα και οτι θα χαλαστει αν δεν κερασω.Δεν θελω να κερασω επειδη ειναι πρωτο ραντεβου και ετσι πρεπει.Ασε με να κερασω οποτε εγω το γουσταρω..

Αυτό που με βρίσκει αντίθετη είναι να κερνάει συνέχεια ο ένας, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό της σχέσης (πχ εμείς με το φίλο μου, μετά απο τόσα χρόνια, ε εντάξει δεν ασχολούμαστε με αυτό, όποιος έχει περισσότερα κερνάει μέχρι να αντιστραφεί αυτό Αν και βασικά, ούτε έτσι το πάμε, απλά βάζουμε όλα μας τα χρήματα (όσα κάνουμε ανάληψη κάθε φορά) σε ένα πορτοφόλι και πληρώνουμε με αυτό)
Συμφωνω απολυτως..

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:21, 26-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δηλαδή θεωρείς ότι όταν προσκαλείς κάποιον για καφέ, δεν θα πρέπει να πληρώσεις?
απ' όσο κατάλαβα και απ' όσο τον ξέρω εννοεί ότι το θεωρεί δεδομένο ότι θα πληρώσει

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:42, 26-05-08:

Βλέπω ότι συμφωνώ με πολλούς.. το μισά μισά δεν το μπορώ καθόλου. Βρίσκω σαφώς καλύτερο, αν κεράσει ο ένας τώρα, ο άλλος να το κάνει την επόμενη..

Εγώ είμαι λίγο παράξενη περίπτωση.. ειδικά στο πρώτο ραντεβού.
Θα επιμείνω μέχρι αηδίας για να πληρώσω εγώ.. θα προτείνω στον άλλον να κεράσει την επόμενη..θα λέω, θα λέω... θα του σπάσω τα νεύρα..
και από μέσα μου εύχομαι να πει.. "στάσου γυναίκα, εγώ πληρώνω τώρα!"

Αν δεν το κάνει (μιλάμε για πρώτο ραντεβού) ναι η αλήθεια είναι πως ξενερώνω

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 12:46, 26-05-08:

Συμφωνώ, είναι λίγο άβολο το μισά- μισά. Αλλά τι να κάνουμε κι εμείς τα μαθητούδια;
Δεν βγαίνουμε...

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 13:06, 26-05-08:

Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Γιατί κολλάμε σε κεράσματα κλπ? Τώρα που έχει επέλεθει ισότητα (περίπου) στα 2 φύλλα, και η γυναίκα έχει βγει από το σπίτι και βγάζει κι αυτή χρήματα, τι νόημα έχει αυτή η κίνηση? Ωραία κι έστω οτι σε κερνάει στο πρώτο, τι θα καταλάβεις απ αυτή τη κίνηση? Βγαίνει κανένα συμπέρασμα?
Εκτός κι αν θες κάποιον να ξοδεύει για σένα χρήματα και θες να σου το δείξει από τη πρώτη στιγμή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros_ : 26-05-08 στις 13:12.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:15, 26-05-08:

Οι στοιχειώδεις κανόνες καλής κοινωνικής συμπεριφοράς και κυρίως όταν μιλάμε για φλερτ, επιτάσσουν κατ' εμέ όταν με προσκαλεί κάποιος να με κεράσει. Αν προσκαλέσω εγώ, κερνάω εγώ.

Η ισότητα δεν παίζει ρόλο εδώ.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 13:18, 26-05-08:

Ε ναι σωστά στη τσέπη και στα έξοδα, δεν παίζει ρόλο η ισότητα, εκεί αναλαμβάνει ο άντρας. Σ'όλα τα άλλα παίζει όμως

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 13:21, 26-05-08:

Διάβασε λίγο τα αρχικά ποστ να δεις πώς το σκέφτομαι, για να μην επαναλαμβάνομαι.

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 13:22, 26-05-08:

Και εγώ την πρώτη φορά που έβγαινα ραντεβού ήθελα να πληρώσει ο άντρας.Και σίγουρα όχι για να μου δείξει ότι διατίθεται να ξοδεύει για μένα...Απλά έκανα κίνηση και περίμενα να επιμείνει να κεράσει και όχι γιατί δεν είχα 4 ευρώ είναι δείγμα του πως σε αντιμετωπίζει ο άλλος αν δεν μπορεί να διαθέσει για σένα 4 ευρώ τότε σίγουρα δεν μπορεί να φανεί γενναιόδωρος και στα αισθήματα...Στα επόμενα κερνούσα και εγώ εννοείται...

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 13:25, 26-05-08:

Μην έχεις αυταπάτες Ελένη τέτοιες ενέργειες όπως το κέρασμα, ΔΕΝ κάνουν τη διαφορά, τη διαφορά την κάνουν άλλα πράγματα.

Προσωπικά σπάνια κερνάω. Δεν θέλω να κερδίσω τις εντυπώσεις με ένα κέρασμα, αλλά με την παρέα μου και τα αστεία μου.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 13:30, 26-05-08:

Δε διαφωνώ καθόλου.

Νομίζω όμως ότι κάποια πράγματα αποτελούν άγραφους κανόνες, πχ όταν φιλοξενώ φίλες μου το θεωρώ αδιανόητο να τις αφήσω να πλύνουν έστω και ένα ποτήρι όσο και να επιμένουν.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 13:34, 26-05-08:

Ναι από τη μια συμφωνείς οτι δεν είναι σημαντικό το κέρασμα, όμως από την άλλη λες οτι απαιτείς να σε κερνάνε, ειδάλλως λες αντίο. Άρα το κέρασμα αποτελεί για σένα κριτήριο. Τέλος πάντων δεν επιμένω κιόλας, ο καθένας κάνει και κρίνει όπως θέλει..

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 13:37, 26-05-08:

Καλό μου παιδί, δεν είπα κιόλας ότι αν με κεράσει κάποιος έναν καφέ είναι και ο άντρας της ζωής μου.
Στο πρώιμο στάδιο του φλερτ-όχι σχέση-συνυπολογίζονται τα πάντα.
Είτε θες να το καταλάβεις είτε όχι.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:51, 26-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Μην έχεις αυταπάτες Ελένη τέτοιες ενέργειες όπως το κέρασμα, ΔΕΝ κάνουν τη διαφορά, τη διαφορά την κάνουν άλλα πράγματα.

Προσωπικά σπάνια κερνάω. Δεν θέλω να κερδίσω τις εντυπώσεις με ένα κέρασμα, αλλά με την παρέα μου και τα αστεία μου.
να με συγχωρείς αλλά αυτό είναι αγένεια...
όταν κάποιος προσκαλεί για καφέ, κερνάει κι όλας
δλδ αν καλέσεις κόσμο στο σπίτι σου για φαγητό, θα τους πεις να φέρουν μαζί και το ταπεράκι τους για να μην κερδίσεις τις εντυπώσεις?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 13:55, 26-05-08:

Σορυ νόμιζα οτι το τόπικ αναφέρεται αποκλειστικά σε κέρασμα σε κατάσταση φλερτ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:00, 26-05-08:

το ίδιο πράγμα δεν είναι?
έστω ότι την καλείς πρώτο ραντεβού σπίτι σου για φαγητό.... (που αν κατάλαβα καλά, δεν θα το έκανες ποτέ σου αυτό ) θα της έλεγες να φέρει το ταπεράκι της?

οι κανόνες καλής συμπεριφοράς κι ευγένειας, δεν σταματάνε (κατ εμέ) στους φίλους μας... αλλά ισχύουν και στο φλερτ και στο πρώτο ραντεβού και στο δεύτερο ραντεβού κλπ

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 14:11, 26-05-08:

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο KουΕ.
Απλά είδα αυτό που είπε η Ελένη ... "αν δε κεράσεις, bye bye" και αγρίεψα κάπως

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:53, 26-05-08:

δεκτόν
αν και η Ελένη μίλησε για πρόσκληση που της κάνει κάποιος
Δλδ δεν νομίζω να έχει και άδικο... εμ την προσκαλεί κάποιος για καφέ... εμ δεν κάνει καν την κίνηση να πληρώσει τον καφέ της?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 18:25, 26-05-08:

Μμμ συμφωνω με το συστημα οποιος προτεινει την εξοδο να πληρωσει. Ομως ΟΠΩΣ και να το κανουμε, οταν ο αντρας επιμεινει να πληρωσει αντι για μας, μας κανει να νιωθουμε κυριες Δεν ειναι θεμα σημαντικο, αλλα ειναι απο τις λεπτομερειες που οι αντρες μπορουν και πρεπει να εκμεταλλευονται ^^

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:43, 27-05-08:

Χμ....για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενω καν να κανει ο αλλος την κινηση για να πληρωσει...και δε νοιωθω και ανετα να πληρωσει..
Απο την αλλη βεβαια μου αρεσει να νοιωθω οτι εχει την ιδια καλη διαθεση με μενα να κερασει....
Παντως σε καμμια περιπτωση δε μου αρεσει αυτο που λεγεται "μισα-μισα"...καλλιο να κερναω μονιμως εγω(που λεει ο λογος), παρα αυτο...
Βεβαια εχω δει και το εξης ηλιθιο...να δειχνει και καλα οτι κερναει ο τυπος και μετα (κατω απο το τραπεζι) να περναει τα μισα απο την γκομενα....(για να φανει στην παρεα λαρτζ, ενω ειναι τσιφουτης! Αυτο και εαν ειναι γελοιο και καταντια....!! πφφφ! Μακρια απο μενα!!!!)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 21:28, 04-07-08:

Προτιμώ τις περισσότερες φορές να κερνάω εγώ. Παράλληλα όμως με ικανοποιεί το να δω και την κοπέλα πού και πού να προθυμοποιηθεί να πληρώσει, έστω κι αν δεν την αφήσω. Δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο must όπου ο άντρας θα πρέπει να πληρώνει πάντα. Στην τελική ένα από τα δύο άτομα μπορεί κατά καιρούς να αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες και να μη μπορεί να ανταπεξέλθει στις "ορέξεις" του άλλου για τσάρκες. Εκεί είναι λίγο άβολα τα πράματα, ειδικά αν το άτομο αυτό είναι ο άντρας κι έχει συνηθίσει να πληρώνει, οπότε και το ταίρι του θα πρέπει να δείξει κατανόηση και να βάλει κι αυτό το χέρι στην τσέπη. Ένα κερασματάκι ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Και φυσικά διαφωνώ κι εγώ με το μισά-μισά. Σε περίπτωση που αποφάσιζα κάτι τέτοιο θα προτιμούσα την τακτική μία-ο-ένας και μία-ο-άλλος.

Παράθεση

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΥΑ!
H ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Designer . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H ΕΥΑ! έγραψε στις 08:50, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Προτιμώ τις περισσότερες φορές να κερνάω εγώ. Παράλληλα όμως με ικανοποιεί το να δω και την κοπέλα πού και πού να προθυμοποιηθεί να πληρώσει, έστω κι αν δεν την αφήσω. Δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο θέμα κάποιο must όπου ο άντρας θα πρέπει να πληρώνει πάντα. Στην τελική ένα από τα δύο άτομα μπορεί κατά καιρούς να αντιμετωπίζει οικονομικές δυσκολίες και να μη μπορεί να ανταπεξέλθει στις "ορέξεις" του άλλου για τσάρκες. Εκεί είναι λίγο άβολα τα πράματα, ειδικά αν το άτομο αυτό είναι ο άντρας κι έχει συνηθίσει να πληρώνει, οπότε και το ταίρι του θα πρέπει να δείξει κατανόηση και να βάλει κι αυτό το χέρι στην τσέπη. Ένα κερασματάκι ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

Και φυσικά διαφωνώ κι εγώ με το μισά-μισά. Σε περίπτωση που αποφάσιζα κάτι τέτοιο θα προτιμούσα την τακτική μία-ο-ένας και μία-ο-άλλος.

Δν ξέρεις πόσο χάρηκα που άλλαξες γνώμη για το κλασσικό θέμα φαγωμάρας μας!!
Στα έντονα γραμματάκια μ +φωνώ μαζί σου (!) ...

Αλλα στα πρώτα ραντεβού μια κοπέλα το βλέπει αλλιώς αν "αυτος" βγάλει 5€ να πληρώσει μόνο τα δικά του... Τσίπης ο τύπος λέει.. κ bye μωρό bye φεύγω για Nτουμπάι θα του πεί... ώπα! Μετά λόγο καιρού της σχέσης (1-2-3-4 χρόνια... ) τα βρίσκουν αναμεταξύ τους άσε που αραιώνουν κ οι τσάρκες... (!) εγώ αυτο πιστεύω... !!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους