Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,080 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,328 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1020 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
Να κερνάει ο άντρας
29
25,89%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,68%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,50%
Μισά-μισά
5
4,46%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
33
29,46%

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 20:38, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΥΑ!
Δν ξέρεις πόσο χάρηκα που άλλαξες γνώμη για το κλασσικό θέμα φαγωμάρας μας!!
Στα έντονα γραμματάκια μ +φωνώ μαζί σου (!) ...

Αλλα στα πρώτα ραντεβού μια κοπέλα το βλέπει αλλιώς αν "αυτος" βγάλει 5? να πληρώσει μόνο τα δικά του... Τσίπης ο τύπος λέει.. κ bye μωρό bye φεύγω για Nτουμπάι θα του πεί... ώπα! Μετά λόγο καιρού της σχέσης (1-2-3-4 χρόνια... ) τα βρίσκουν αναμεταξύ τους άσε που αραιώνουν κ οι τσάρκες... (!) εγώ αυτο πιστεύω... !!
Κατ' αρχήν δεν άλλαξα καμία γνώμη. Τα ίδια έλεγα και τα ίδια λέω και κάνω και τώρα. Εσύ απλά έλεγες παλιότερα ότι πάντα πρέπει να πληρώνει ο άντρας. Κάτι που το θεωρώ λάθος καθώς (αν θες να μιλήσουμε με νούμερα) από τις 10 φορές που θα βγούμε θα με ευχαριστούσε να δω πάνω από τις μισές την κοπέλα να προθυμοποιηθεί να πληρώσει και να πληρώσω εγώ τις 7/10. Πάντα όμως καλό θα είναι να πληρώνει και το ασθενές φύλο γιατί μετά θα μιλάμε για σχέση "εκμετάλλευσης".

Αλήθεια θα ήταν λόγος αυτός που γράφεις στη δεύτερη παράγραφο για να μην προχωρήσει κάποια με το άτομο που βγαίνουν μαζί? Τσίπης θα είναι αν διαρκώς περιμένει από την κοπέλα να πληρώσει (και το ίδιο κι αν αυτή περιμένει πάντα από αυτόν) αλλά μην ξεχνάς ότι και ο άντρας δουλεύει για να βγάλει τα λεφτά ή αν δε δουλεύει είναι "χαρτζιλίκι" από λεφτά που του δίνουν οι δικοί του. Όπως και να 'χει κάποιος έχει δουλέψει για να βγουν και δεν είναι χρήματα που εμφανίστηκαν από το πουθενά. Δε μπορεί ο άλλος λοιπόν να λέει τα δικά σου δικά μας και τα δικά μου δικά μου. Όλοι μας ανά καιρούς έχουμε οικονομικές δυσκολίες και δε μας εγγυάται κανείς ότι δε θα πέσουν στο πρώτο μας ραντεβού.

Για αυτό και το παν είναι το να δώσεις τις εξηγήσεις σου και να πεις το πρόβλημά σου ώστε ο άλλος να μην υποθέσει λάθος εξ' αρχής και δε σου δώσει την ευκαιρία να επανορθώσεις. Για αυτό και είναι κακό (όχι μόνο στη σχέση και στο κέρασμα αλλά οπουδήποτε) να "δοκιμάζεις" κάτι τουλάχιστον 2-3 φορές για να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα. Κι όπως το να παρατήσεις τον τσίπη που λες εσύ είναι η καλύτερη λύση, έτσι κι εγώ θα παρατούσα αυτή που θα 'θελε διαρκώς να τα πληρώνω όλα από την τσέπη μου.

Το ότι κάποιος κερνάει δεν είναι υποχρέωση αλλά μια οικειοθελής πράξη.

Υ.Γ.: Ακόμα μου χρωστάς Pizza Hut.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:43, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Εσύ απλά έλεγες παλιότερα ότι πάντα πρέπει να πληρώνει ο άντρας. Κάτι που το θεωρώ λάθος καθώς (αν θες να μιλήσουμε με νούμερα) από τις 10 φορές που θα βγούμε θα με ευχαριστούσε να δω πάνω από τις μισές την κοπέλα να προθυμοποιηθεί να πληρώσει και να πληρώσω εγώ τις 7/10. Πάντα όμως καλό θα είναι να πληρώνει και το ασθενές φύλο γιατί μετά θα μιλάμε για σχέση "εκμετάλλευσης".
Κάτι τέτοιες απόψεις έχουν μερικές γυναίκες και γι'αυτό τις λένε μετά ασθενές φύλο...

Βέβαια το θέμα είναι: Γιατί να χαρακτηρίζεται όλο το φύλο από τις απόψεις ορισμένων γυναικών;

Θα μου πεις...Το τσουβάλιασμα ανέκαθεν ήταν τακτική προσφιλής στους ανθρώπους... Απλοποιεί τα πράγματα και δεν κουράζεις τον εγκέφαλο σου για θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 20:59, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κάτι τέτοιες απόψεις έχουν μερικές γυναίκες και γι'αυτό τις λένε μετά ασθενές φύλο...

Βέβαια το θέμα είναι: Γιατί να χαρακτηρίζεται όλο το φύλο από τις απόψεις ορισμένων γυναικών;

Θα μου πεις...Το τσουβάλιασμα ανέκαθεν ήταν τακτική προσφιλής στους ανθρώπους... Απλοποιεί τα πράγματα και δεν κουράζεις τον εγκέφαλο σου για θέματα που δεν σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα
Ειλικρινά δεν αμφισβητώ ποτέ τις ικανότητες των γυναικών και τη δυνατότητά τους να ανταγωνιστούν τους άντρες σε οποιοδήποτε θέμα. Απλά θεωρώ πως λόγω φυσικών χαρακτηριστικών που διαφέρουν στο κάθε φύλο, σε μερικά θέματα ο άντρας είναι πιο αποδοτικός από τη γυναίκα και το αντίθετο.

Το κακό όμως είναι πως οι γυναίκες που έχουν αυτές τις απόψεις δεν είναι λίγες. Κι ακόμα κι αυτές που θέλουν να λέγονται ανοιχτόμυαλες (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά) όταν βρουν την παραμικρή δυσκολία επικαλούνται το φύλο τους και βρίσκουν πάτημα σε τέτοιες δικαιολογίες.

Συγγνώμη και για το off-topic επίσης.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:05, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Ειλικρινά δεν αμφισβητώ ποτέ τις ικανότητες των γυναικών και τη δυνατότητά τους να ανταγωνιστούν τους άντρες σε οποιοδήποτε θέμα. Απλά θεωρώ πως λόγω φυσικών χαρακτηριστικών που διαφέρουν στο κάθε φύλο, σε μερικά θέματα ο άντρας είναι πιο αποδοτικός από τη γυναίκα και το αντίθετο.

Το κακό όμως είναι πως οι γυναίκες που έχουν αυτές τις απόψεις δεν είναι λίγες. Κι ακόμα κι αυτές που θέλουν να λέγονται ανοιχτόμυαλες (δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά) όταν βρουν την παραμικρή δυσκολία επικαλούνται το φύλο τους και βρίσκουν πάτημα σε τέτοιες δικαιολογίες.

Συγγνώμη και για το off-topic επίσης.
Κυρίως σε θέματα σωματικής δύναμης, εκεί το δέχομαι κι εγώ.
Σε οτιδήποτε άλλο, έχω πολλά αντιπαραδείγματα για να το δεχτώ σαν γενικό κανόνα.

Αυτό που αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο δυστυχώς το βλέπω κι εγώ πολύ συχνά...
Γι'αυτό και έχουμε πολύ δρόμο ακόμα προς την πραγματική ισότητα, διότι ούτε οι ίδιες οι γυναίκες δεν την θέλουν

Συγγνώμη κι εγώ για το οφφτοπικ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

susceptible

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη susceptible
Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O susceptible έγραψε στις 12:43, 24-07-08:

αυτο ειναι ενα δυσκολο σημειο της σχεσης :p
ειναι αναλογα πως θα την μαθεις απ την αρχη τη συντροφο σου πιστευω..αν βρω χρονο καπια στιγμη θα διαβασω ολο το τοπικ να διαβασω ολες τις αποψεις!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:00, 24-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από susceptible
αυτο ειναι ενα δυσκολο σημειο της σχεσης :p
ειναι αναλογα πως θα την μαθεις απ την αρχη τη συντροφο σου πιστευω..αν βρω χρονο καπια στιγμη θα διαβασω ολο το τοπικ να διαβασω ολες τις αποψεις!
Μην το λες, καμμιά φορά έχουμε και άποψη.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:14, 24-07-08:

Άντε να το καταλάβω να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού...άντε και στο δεύτερο άμα το έχει τέτοιο καημό αλλά από ένα σημείο και μετά καταντάει γελοίο πια!! Είναι δυνατόν να είναι υποχρεωμένος ο άλλος να πληρώνει μια ζωή για δύο με τον φόβο να μην τον πει η άλλη τσίπη;! Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου να πληρώνω τα δικά μου και πολλές φορές και του άλλου, δεν είναι ντροπή!
Ειδικά όταν και οι δύο είναι σε παρόμοια οικονομική κατάσταση αντί να κάθονται και να πληρώνουν συνέχεια μισά-μισά είναι πολύ καλύτερο να κερνάει πότε ο ένας και πότε ο άλλος...μια η άλλη έρχεται!! Βέβαια πρέπει και οι άντρες να ξεκολλήσουν λίγο από την λογική:' 'εγώ είμαι ο άντρας, εγώ πληρώνω!'' δεν είναι ντροπή να κερνάει που και που η κοπέλα!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 17:48, 24-07-08:

Προτιμώ να πληρώνει ο καθένας τα δικά του. Μ'ενοχλεί όταν κάποιος με κερνάει, εκτός αν είναι για μια στις τόσες και μου δοθεί η ευκαιρία να κεράσω και γω ανάλογες φορές.

Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται μερικά άτομα οτι και καλά αν δεν πληρώσει ο τύπος είναι τσίπης... Αν δεν πληρώσει η τύπισσα και αφήσει τον άλλον να πληρώσει, είναι αρχοντική φυσιογνωμία; Και γιατί δεν είναι αυτή τσίπω;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 18:13, 24-07-08:

Indeed. Προσωπικα παντα, το να πληρωνει ο αντρας στα πρωτα ραντεβου δεν θα με βοηθησει να βγαλω συμπερασμα αν ειναι καβουρης ή οχι. ΟΜΩΣ. Οταν γινεται αυτο, αντιλαμβανομαι ευγενεια, και με κανει να νιωθω καλυτερα και πιο σιγουρη. Βασικα ειναι μερικα πραγματα που μας κανουν να νιωθουμε πιο γυναικες, οσον αφορα στις σχεσεις με το αλλο φυλο, και αυτο ειναι ενα απο αυτα τα πραγματα. Πιστευω οτι αυτο ισχυει για τις περισσοτερες.
Ειναι ασφαλως και ο τροπος με τον οποιο πληρωνει. Βλεπεις το τι θα πει, αν το κανει απο υποχρεωση ή απο καθαρη ευγενεια ^^. Στην πρωτη περιπτωση μαλιστα ετσι και του πεις ασε καλυτερα να τα πληρωσουμε μισα-μισα, μπορει και να το σκεφτει για μερικα δευτερολεπτα χD

Παράθεση

Ρεγγίνα (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρεγγίνα
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Ρεγγίνα έγραψε στις 18:14, 24-07-08:

Εγώ ποτέ δεν πρότεινα σε κάποιον να βγούμε, επειδή είμαι ντροπαλή...
Συνήθως, προσφέρονται να πληρώσουν και είχα μάθει να πιστεύω ότι οι άντρες προσβάλλονται αν δε σε κεράσουν την πρώτη φορά και ότι προσβάλλεσαι εσύ αν δε σ'αφήσουν να ανταποδώσεις αργότερα κι αν δεν τα μοιράζεστε έπειτα...

Πάντως, ο μοναδικός που δεν προσφέρθηκε να πληρώσει, μετά έκανε το εξής: Μου ζήτησε να του δανείσω λεφτά να πάρει κρέπα. Του δάνεισα λεφτά και με πήρε με το αυτοκίνητο να πάμε να πάρει κρέπα και μετά να πάμε Φρούριο να τη φάει και να κάτσουμε. Μ'έστειλε να του την αγοράσω εγώ και καθώς έμπαινα μου ζήτησε, ευγενικότατα οφείλω να ομολογήσω, να μη φάω καθόλου, επειδή πείναγε πολύ. Κάτσαμε στο αυτοκίνητο να φάει και γυρίσαμε σπίτι (πάει το Φρούριο) κι εκεί πήγε τουαλέτα... Και παρατήρησε ότι στο μπάνιο μου έχω πολλά μπουκάλια και χαλάω πολύ χαρτί, βρε παιδί μου... Περιττό να αναφέρω ότι δεν υπήρξε 2ο ραντεβού! Και τον ξεφώνισα κιόλας!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:04, 21-12-08:

Αλήθεια γιατί είναι τόσο περίεργο να πληρώνει τα πιο πολλά μια γυναίκα; Και γιατί είθισται ένας άντρας να νιώθει λίγο σαν να τον ευνουχίζει μια τέτοια συμπεριφορά (ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει); Και ακομα χειρότερα γιατί αν δεν τον πειράζει να τον κερνάς και τύχει και το αναφέρεις σε άλλους (κυρίως γυναίκες βέβαια) θα ακουστουν εκφράσεις του τύπου "είναι ξεφτίλας"; Και γιατί το ανάποδο δλδ να είναι το μοναδικό άκρως φυσιολογικό, ειδικά σε περιπτώσεις όπου για τους χ, ψ, ζ λόγους (που δεν έχουν σχέση με τεμπελιά) η γυναίκα έχει περισσότερα χρήματα και συνεπώς δεν ζορίζεται καθόλου αν πληρώνει κυρίως εκείνη και για τους δύο;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:10, 22-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αλήθεια γιατί είναι τόσο περίεργο να πληρώνει τα πιο πολλά μια γυναίκα; Και γιατί είθισται ένας άντρας να νιώθει λίγο σαν να τον ευνουχίζει μια τέτοια συμπεριφορά (ή τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει); Και ακομα χειρότερα γιατί αν δεν τον πειράζει να τον κερνάς και τύχει και το αναφέρεις σε άλλους (κυρίως γυναίκες βέβαια) θα ακουστουν εκφράσεις του τύπου "είναι ξεφτίλας"; Και γιατί το ανάποδο δλδ να είναι το μοναδικό άκρως φυσιολογικό, ειδικά σε περιπτώσεις όπου για τους χ, ψ, ζ λόγους (που δεν έχουν σχέση με τεμπελιά) η γυναίκα έχει περισσότερα χρήματα και συνεπώς δεν ζορίζεται καθόλου αν πληρώνει κυρίως εκείνη και για τους δύο;
καγιράκι αυτά είναι κατάλοιπα εκατοντάδων (χιλιάδων για την ακρίβεια) ετών πατριαρχικής κοινωνίας. Ο άντρας φέρνει το κυνήγι στη σπηλιά και η γυναίκα το μαγειρεύει από το 20.000 πΧ

Προφανώς κάποια στιγμή θα αλλάξει, αλλά σιγά σιγά.

Έχει πλάκα γιατί με τον άντρα μου έχουμε εδώ και χρόνια ένα κοινό ταμείο για τα καθημερινά έξοδα, το οποίο όμως το κρατάω εγώ. Κάθε φορά που τρώμε έξω πάει ο σερβιτόρος τον λογαριασμό στον Άντρα και όταν πληρώνω εγώ εκπλήσσεται

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 11:06, 22-12-08:

εγω δεν μπορω καθολου αυτο το "μισα - μισα"...ή το "ο καθενας τα δικα του"....
μια κερνας εσυ,μια κερναω εγω.....παμε σινεμα και για φαγητο.....πληρωνω το σινεμα κι εσυ το φαγητο ή αντιθετα.....ετσι κανω και με τις φιλες μου δηλαδη και μου αρεσει.

κι αφου παει μια σου και μια μου,ε ,στο πρωτο ραντεβου ας κερασει εκεινος........ειναι λιγο πιο "ιπποτικο"

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:12, 22-12-08:

Εγω είμαι της άποψης " Κερνάς εσύ πάντα"
Ε εγώ μόνο στην γιορτή μου.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:14, 22-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Εγω είμαι της άποψης " Κερνάς εσύ πάντα"
Ε εγώ μόνο στην γιορτή μου.
Θες να μας πεις και το γιατί;

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:18, 22-12-08:

Να σας πω γιατί " θεωρώ ότι έτσι πρέπει"
Οχι ότι δεν έχω πληρώσει αρκετες φορές,
απλά κουράστηκα να πληρώνω συνέχεια εγω
και είπα να αλλάξω τροπάρι..
Συγνωμη αν έθιξα κάποιον
Είπα να κάνω λίγο οικονομία.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:25, 22-12-08:

Η οικονομία είναι άλλο θέμα και δεν είναι και λόγος, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη. Εμένα μου κάνει εντύπωση που ακόμα και όταν η γυναίκα έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μεγαλύτερη οικονομική άνεση για λόγους που δεν σχετίζονται με τεμπελιά (δλδ δεν είναι ότι ο άλλος δεν δουλεύει επειδή βαριέται) πάλι πρέπει να δέχεται να πληρώνει ο άλλος τις περισσότερες φορές μόνο και μόνο επειδή είναι άντρας. Δλδ δεν είναι γαιδουριά εκ μέρους της γυναίκας αυτό;

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:28, 22-12-08:

βασικά όταν ο άλλος δεν δέχετε να πληρώσει η Γυναίκα γιατι φιγετε;
τι κάνεις τότε;
Ε σταματας να πληρώνεις γιατι αισθάνεται άσχημα... (άντρες) δεν είπα κάτι κακό!!!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:33, 23-04-09:

συμβουλη της μαμας: ''παιδακι μου ετσι και βγεις με αντρα και σαφησει να πληρωσεις τελειωσε δεν εχει αλλο ραντεβου!'' οκ αυτο το πραγμα το ακουω απο τα 14 μου οποτε εχω επηρρεαστει ως ενα βαθμο!
θεωρω οτι οπωσδηποτε πρεπει να κερασει στο πρωτο ραντεβου αν οχι και στα υπολοιπα...
με οσους εχω βγει ως τωρα μονο με τον εναν πληρωναμε ο καθενας τα δικα του αλλα οκ δεν ειχα προβλημα γιατι ηταν φοιτητης το παιδι ,λογικοτατο..
ωστοσο μιας και συνηθως εγω βγαινω με αντρες μεγαλυτερους μου, ο τελευταιος μαλιστα ηταν 26 και πολιτικος μηχανικος να μου φαινεται ετσι...
ε τωρα αμα βγαιναμε και δεχοταν κερασμα απο εμενα τη φοιτητρια θα μου κακοφαινοταν τρελα! οκ, παντα μα παντα οποιο ραντεβου και αν ειναι κανω κινηση (για να μη δειξω γαιδουρα) αλλα γενικα ποτε δε μαφηνουν να πληρωνω
και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου δε το κανω για τα λεφτα.. ειναι η κινηση και ο τροπος του αλλου και ισως φταινε και τα προτυπα και οι ιδεες που μου εχουν περασει πριν βγω απο το αυγο κιολας!!

παντως να αναφερω οτι την καλυτερη προταση για κερασμα μου την εκανε ενας που τη στιγμη που πηγα να βγαλω το πορτοφολι μου με σταματαει αγριευει και μου λεει: ''οταν εισαι μαζι μου, αυτη την κινηση δε θα την ξανακανεις!''

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:37, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
συμβουλη της μαμας: ''παιδακι μου ετσι και βγεις με αντρα και σαφησει να πληρωσεις τελειωσε δεν εχει αλλο ραντεβου!'' οκ αυτο το πραγμα το ακουω απο τα 14 μου οποτε εχω επηρρεαστει ως ενα βαθμο!

Αχ αυτές οι μαμάδες..

και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου δε το κανω για τα λεφτα.. ειναι η κινηση και ο τροπος του αλλου και ισως φταινε και τα προτυπα και οι ιδεες που μου εχουν περασει πριν βγω απο το αυγο κιολας!!
Αχ αυτά τα πρότυπα..

παντως να αναφερω οτι την καλυτερη προταση για κερασμα μου την εκανε ενας που τη στιγμη που πηγα να βγαλω το πορτοφολι μου με σταματαει αγριευει και μου λεει: ''οταν εισαι μαζι μου, αυτη την κινηση δε θα την ξανακανεις!''
Αυτό πραγματικά με έκανε να γελάσω!
Μήπως χτύπησε και το χέρι στο τραπέζι;
"Κατάλαβες να ούμε ή να σου σκάσω και 2 αναστροφες;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 23-04-09 στις 22:48.
15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:03, 23-04-09:

Εγώ πάλι μπαίνοντας ανάμεσα στη "διαμάχη" Ηρούς και Βίκυς, (αν και όταν κάποιος μπαίνει ανάμεσα σε δυο γυναίκες όταν διαφωνούν, συνήθως δε του βγαίνει σε καλό) θα υιοθετήσω μια πιο "συμβιβαστική" άποψη. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι αυτός που θα θεωρήσει ότι ο άντρας είναι άντρας επειδή κερνάει (όπως προφανώς πίστεψε ο συνοδός τς Βίκυς με αυτήν τη συμπεριφορά την οποία παρεμπιπτόντως την έχω συναντήσει και ανάμεσα σε συγγενείς όταν έχουν βγει έξω και όλοι θέλουν να κεράσουν. Άσχετο βέβαια το ότι όταν κάποιος αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και χρειάζεται να βοηθήσουν οικονομικά, κάνουν τις πάπιες...) Τέλος πάντων, εγώ όταν έχω ζητήσει σε μια κοπέλα να βγούμε για τον χ ή ψ λόγο (μπορεί να είναι είτε ραντεβού είτε απλώς φιλική βόλτα είτε για να διαβάσουμε για τη σχολή) νιώθω υποχρεωμένος εσωτερικά να κεράσω. Βέβαια έχει τύχει να με κεράσει και κοπέλα όταν μου ζήτησε αυτή να πάμε να τις εξηγήσω ένα μάθημα ενόψει εξεταστικής οπότε δεν αντιμετωπίζω τέτοια κόμπλεξ. Φυσικά όταν έχουμε βγει για φαγητό ή κάτι σχετικό το οποίο απαιτεί πολλά χρήματα δεν είναι ανάγκη το κέρασμα να είναι ολοκληρωτικό. Δεν είναι ντροπή να πει κάποιος στην κοπέλα του "κερνάω τα ποτά" ή κάτι σχετικό. Θα συμφωνήσω βέβαια με τη Βίκυ ότι η οικονομική κατάσταση του ενός και του άλλου παίζει σημαντικό ρόλο και φυσικά αν είναι και οι δύο φοιτητές, είναι αυτονόητο ότι δε μπορεί ο άντρας να κερνά συνέχεια... Πολλά πράγματα νομίζω έχουν σχέση με τη στιγμή...

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 23:08, 23-04-09:

Εμένα πάλι μου λένε ακριβώς το αντίθετο! Να είμαι κιμπάρισσα και να μη περιμένω απο κανέναν κέρασμα...
Στη σχέση μου δεν υπάρχουν τέτοιου είδους κόμπλεξ..Σήμερα έχω εγώ-κερνάω εγώ, αύριο εσύ κ.ο.κ. Αν είναι ποτέ δυνατόν να περιμένω να με κερνάει ο άλλος συνέχεια!!!Που ζούμε??

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:11, 23-04-09:

Σε ραντεβού κερνάω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ να κεράσω εγώ (όπως έχω ξαναγράψει) μιας και εγώ είμαι αυτός που κάνει την πρόσκληση - τουλάχιστον ως τώρα δεν μου 'χει πει καμία να βγούμε, εγώ κάνω το πρώτο βήμα.

Χωρίς ρε παιδί μου να θέλω να 'μαι φαλλοκράτης ή να θεωρώ ότι ένα φύλο είναι πιο "ίσο" απ' το άλλο, αλλά "μέσα μου" έχω την... ιδέα / εντύπωση / πρότυπο / πείτε_το_κι_αυτό_όπως_θέτε ότι .... ε, αυτός που είναι στη θέση του "κυνηγού" αυτός "πρέπει" και να πληρώνει.
Κι ότι εφόσον μου έκανε την "χάρη" να έρθει, ε ας της πληρώσω τουλάχιστον το ραντεβού.

Βέβαια όοοοοοοοοοοοοολα τα παραπάνω όπως βλέπετε τα 'χω μέσα σε εισαγωγικά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θέσω θέμα "ναι, ο άντρας είναι ο αρχηγός, άρα πληρώνει" ή κάτι τέτοιο. Είναι το.... "μοντέλο" κυνηγού-θυράματος που τέλως πάντων έχω από μικρός στο νου μου - το κλασικό ότι ο άνδρας κυνηγά κι η κοπέλα επιλέγει κι έχει την... δύναμη να επιλέξει.
Μοντέλο που φυσικά αν και το 'χω έτσι στο νου μου το αμφισβητώ σε πολλά σημεία, απλά τώρα το 'χω έτσι στο νου μου γιατί "έτσι" έχει... επικρατήσει. Χωρίς φυσικά να 'ναι κι ο κανόνας γιατί κάλλιστα μπορεί μια κοπέλα να κάνει το πρώτο βήμα, να κυνηγήσει, κτλ χωρίς καθόλου να την υποβιβάζει.
Οπότε please μην πέσετε να με φάτε, έχω υπόψην μου ότι αυτή η παράγραφος "μπάζει" από παντού.

Και τέλως πάντων τελικά για να συνοψίσω, όταν βγαίνω με κάποια κοπελιά, είτε πρόκειται για καθαρά φιλικό ραντεβού είτε όχι, επιλέγω πάντα να κεράσω εγώ ως ένα ελάχιστο "ευχαριστώ" για την ωραία παρέα της!

[Εκτός φυσικά κι αν επιμένει πολύ να πληρώσουμε ο καθένας τα δικά του]

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:14, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Θα συμφωνήσω βέβαια με τη Βίκυ ότι η οικονομική κατάσταση του ενός και του άλλου παίζει σημαντικό ρόλο και φυσικά αν είναι και οι δύο φοιτητές, είναι αυτονόητο ότι δε μπορεί ο άντρας να κερνά συνέχεια... Πολλά πράγματα νομίζω έχουν σχέση με τη στιγμή...
ακριβως πετρο! εσυ καταλαβες τι θελω να πω...
δεν ειχα προβλημα που πληρωνα τοτε που εβγαινα με το φοιτητη αλλα μου κακοφανηκε οταν προσφερθηκε να με κερασει οταν γυρισα απο διακοπες και του ειχα παρει δωρακι... εκανε μπαμ οτι ηταν απο υποχρεωση...
ειναι το να σου βγει και ο τροπος που θα περασεις το μηνυμα....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 23-04-09 στις 23:47. Αιτία: Split.
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 23:53, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitral
εγω δεν μπορω καθολου αυτο το "μισα - μισα"...ή το "ο καθενας τα δικα του"....
μια κερνας εσυ,μια κερναω εγω.....παμε σινεμα και για φαγητο.....πληρωνω το σινεμα κι εσυ το φαγητο ή αντιθετα.....ετσι κανω και με τις φιλες μου δηλαδη και μου αρεσει.

κι αφου παει μια σου και μια μου,ε ,στο πρωτο ραντεβου ας κερασει εκεινος........ειναι λιγο πιο "ιπποτικο"
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ντροπή ο καθένας τα δικά του...Επειδή αναφέρθηκες ειδικά σε φιλικές σχέσεις,εγώ προτιμώ ο καθένας τα δικά του εκτός αν είναι κάποια περίσταση αφού γίνεται λίγο κουραστική η ίδια δουλειά συνέχεια(τη μία πληρώνει ο ένας,την άλλη ο άλλος,ε αν αυτό γίνεται κάθε φορά που βγαίνεις με φίλο δεν έχει κανένα ουσιαστικό νόημα...)
Εγώ όποτε βγαίνω με άτομα του αντίθετου φύλου προσφέρομαι να κεράσω,αν βέβαια επιμένει το άτομο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να με κεράσει.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:58, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Σε ραντεβού κερνάω εγώ ή τουλάχιστον προσπαθώ να κεράσω εγώ (όπως έχω ξαναγράψει) μιας και εγώ είμαι αυτός που κάνει την πρόσκληση - τουλάχιστον ως τώρα δεν μου 'χει πει καμία να βγούμε, εγώ κάνω το πρώτο βήμα.

Χωρίς ρε παιδί μου να θέλω να 'μαι φαλλοκράτης ή να θεωρώ ότι ένα φύλο είναι πιο "ίσο" απ' το άλλο, αλλά "μέσα μου" έχω την... ιδέα / εντύπωση / πρότυπο / πείτε_το_κι_αυτό_όπως_θέτε ότι .... ε, αυτός που είναι στη θέση του "κυνηγού" αυτός "πρέπει" και να πληρώνει.
Κι ότι εφόσον μου έκανε την "χάρη" να έρθει, ε ας της πληρώσω τουλάχιστον το ραντεβού.

Βέβαια όοοοοοοοοοοοοολα τα παραπάνω όπως βλέπετε τα 'χω μέσα σε εισαγωγικά. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να θέσω θέμα "ναι, ο άντρας είναι ο αρχηγός, άρα πληρώνει" ή κάτι τέτοιο. Είναι το.... "μοντέλο" κυνηγού-θυράματος που τέλως πάντων έχω από μικρός στο νου μου - το κλασικό ότι ο άνδρας κυνηγά κι η κοπέλα επιλέγει κι έχει την... δύναμη να επιλέξει.
Μοντέλο που φυσικά αν και το 'χω έτσι στο νου μου το αμφισβητώ σε πολλά σημεία, απλά τώρα το 'χω έτσι στο νου μου γιατί "έτσι" έχει... επικρατήσει. Χωρίς φυσικά να 'ναι κι ο κανόνας γιατί κάλλιστα μπορεί μια κοπέλα να κάνει το πρώτο βήμα, να κυνηγήσει, κτλ χωρίς καθόλου να την υποβιβάζει.
Οπότε please μην πέσετε να με φάτε, έχω υπόψην μου ότι αυτή η παράγραφος "μπάζει" από παντού.

Και τέλως πάντων τελικά για να συνοψίσω, όταν βγαίνω με κάποια κοπελιά, είτε πρόκειται για καθαρά φιλικό ραντεβού είτε όχι, επιλέγω πάντα να κεράσω εγώ ως ένα ελάχιστο "ευχαριστώ" για την ωραία παρέα της!

[Εκτός φυσικά κι αν επιμένει πολύ να πληρώσουμε ο καθένας τα δικά του]
συμφωνω με οσα λες...
θα διαφωνησω βεβαια στη φραση ''μου εκανε τη τιμη να βγει μαζι μου'' και ποιος σου λεει οτι εσυ δε την εκανες τη τιμη της προτεινεις να βγειτε?? αλλα ειναι πολυ γλυκος ο τροπος που σκεφτεσαι!
και δευτερον τη φιλη δε χρειαζεται να τη κερνας μην εισαι χαζος!!
και μενα οι κολλητοι μου συνεχεια προσφερονται αλλα ειπαμε αυτο δε λεει!! εκτος και αν με τους φιλους παιζει το αλλο οπως το κανω με την κολλητη μου... κερναει μια η μια μια η αλλη!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:03, 24-04-09:

θα διαφωνησω βεβαια στη φραση ''μου εκανε τη τιμη να βγει μαζι μου'' και ποιος σου λεει οτι εσυ δε την εκανες τη τιμη της προτεινεις να βγειτε??
Χαζά κολλήματα που 'χω από μικρός και τα ξεπερνώ αυτήν την περίοδο.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:06, 24-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αυτό πραγματικά με έκανε να γελάσω!
Μήπως χτύπησε και το χέρι στο τραπέζι;
"Κατάλαβες να ούμε ή να σου σκάσω και 2 αναστροφες;"

δεν θέλω να προσβάλλω καμία συμφορουμίτισσα και στο κάτω κάτω ας κάνει η καθεμία ότι θέλει - με μένα βγαίνει για να με νοιάζει ποιος θα πληρώσει;
από κει και πέρα :
1.σε ζητήματα που καταλήγουνε men vs women (ασυναίσθητα πάντα) πάντα παίρνω το μέρος των γυναικών με ειλικρίνεια , εκτός από το συγκεκριμένο . Διότι σαφώς υπάρχουν οι άντρες-εγώ είμαι ο άντρας και πλερώνω και δεν σηκώνω κουβέντα (σε τι ακριβώς ποσοστό επί των αντρών θα σας γελάσω και δεν είμαι και στασιστικολόγος) αλλά και όλοι οι υπόλοιποι , οι πιο φυσιολογικοί ντε , έστω και μία γυναίκα να ακούσουνε να λέει <<ο άντρας πρέπει να πληρώνει>> επηρεάζονται σοβαρότατα . Διότι μια φιλελεύθερη γυναίκα μπορεί απλά να γελάσει ακούγοντας το από μια άλλη , αλλά τι έχει να χάσει αυτή;λογικό είναι να σκεφτεί λογικά και να πει μια γυναίκα το λέει δεν σημαίνει ότι έχει δίκιο.Ενώ ο άντρας που κόπτεται τι εντύπωση θα κάνει(γιατί η ουσία φαίνεται μετά , αρχικά είναι η εντύπωση)..Δηλαδή δεν σημαίνει ότι αμέσως θα αλλάξει γνώμη και θα βγάζει χωρίς σκέψη το πορτοφόλι..αλλά είναι σαν να βομβαρδίζεται από διαφημίσεις , αργά αλλά σταθερά το υποσυνείδητο του βάλλεται ανεπανόρθωτα .
αυτά ως τροφή για σκέψη.
Τώρα προσωπικά , μου αρέσει να κάνω ακριβά δώρα στα αμόρε.Τελείως από παρόρμηση(όταν κοιτάς μια βιτρίνα και λες αχ αυτό θα της πήγαινε τόσοοο).Αλλά δεδομένου ότι θεωρώ τους ιδιοκτήτες καφέ αδίστακτους ληστές , το σύνολο των ταινιών που προβάλλονται τα τελευταία χρόνια σκουπίδια και τα ποτά που προσφέρονται στα μαγαζιά καθαρό οινόπνευμα και δεδομένου ακόμα ότι σκάω 5 ευρώ για καφέ,8 για σινεμά και 9 για ποτό στα πλαίσια μίας σχέσης αναγκαστικώς εεε όχι και να δώσω τα διπλάσια . Και ξέρετε γιατί :
ας πούμε ότι πρώτον είμαι σπάγγος.δεκτόν
αλλά δεύτερον:
πριν από όλα είμαστε άνθρωποι-δλδ σκατά μέχρι το κόκκαλο
και μετά είμαστε άντρες ή γυναίκες.Και ως άνθρωποι , πάντα θέλουμε το καλύτερο για μας-πιο πεζά το τομάρι μας πάνω από όλα.Συνεπώς δεν θεωρώ γυναικεία την συμπεριφορά<<να πληρώσει αυτός>> αλλά...ανθρώπινη.Ναι , είναι πρότυπο για αιώνες.Και άλλα ήτανε πρότυπα αλλά επειδή δεν τα γουστάραμε τα πετάξαμε πολύ γρήγορα(σχετικά)

τονίζω ότι και οι άντρες είναι εξίσου...άνθρωποι ,αλλά στο παρόν θέμα φωτίζεται η αντίστοιχη φύση των γυναικών(φυσικά δεν διεκδικούν λίγα ευρουλάκια αλλά ασφάλεια , υπάρχει βέβαια και η κατηγορία των γυναικών που δεν διεκδικεί ασφάλεια αλλά πολλά ευρουλάκια).και εάν δεν αλλάξουνε αυτές στο σύνολο τους άποψη είναι δύσκολο να κατηγορήσεις τους άντρες αφού όταν έχουνε τόσα άλλα να κοιτάξουνε την κρίσιμη εκείνη ώρα λογικά θα προσπεράσουνε χωρίς σκέψη αυτό το θέμα(έτσι μετέφρασα και τις περισσότερες ανδρικές απαντήσεις του στιλ κανονικά θα πρεπε...μπλα μπλα..αλλά πληρώνω σχεδόν πάντα)

φυσικά μιλούσα για την πλειοψηφεία των αντρών/γυναικών.Ο άντρας ο σωστός σκέφτεται ακόμα και από πίεση και η γυναίκα η σωστή είναι πρώτα γυναίκα και μετά...άνθρωπος(εξού και οι εξαιρέσεις που είδα πάνω)

τέλος , επειδή φαντάζομαι ότι κάποιος άντρας θα ρωτήσει τι εννοώ <<υπό την πίεση>>:πού θα την παώ , τι θα της πω , πως θα το φέρω....τα λεφτά θα σκεφτόμαστε τώρα;
και επειδή κάποια γυναίκα θα με πει σκεπτόμενο σπάγγο : δεν φταίω εγώ είχα ρίζες από εβραίους

τέλος - τέλος : η πολύ ανάλυση θυμίζει ότι δεν υπάρχουν πια ανεπανάληπτα ραντεβού όπου κανείς δεν θυμάται τις λεπτομέρειες.so , κάντε έρωτα , όχι λογαριασμούς

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 02:07, 24-04-09:

@ self-instructive depressing
άμα σου πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα ?

Τεςπα τι λέγαμε α , ναι …

Κερνάω απόψε εγώ έναν ακόμη καημό , ναʼ σαι καλά βρε ζωή … τιριτιττιμμμ

Ποιο είναι το θέμα είπαμε ?
Οουυ γιες τα λεφτά , τα μπικικίνια… μάιστα …

Θεωρητικά όπως αναφέρθηκε από πολλούς θα πρέπει να πληρώνει εκείνος που κάλεσε όμως …τις πιο πολλές φορές , το ποιος καλεί σε ραντεβού δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο , εκτός βέβαια αν πέσεις σε κανέναν λόρδο που μπορεί να σου στείλει τη πρόσκληση γραπτώς ..

Επιπροσθέτως και να σε καλέσουν σε ένα σπίτι ,όπως κάποιοι έφεραν ως παράδειγμα για το κάλεσμα του ραντεβού , φυσικά και δεν θα πας το ταπεράκι με τα ντολμαδάκια όμως ένα κρασί , δυο λουλούδια τεςπα το κατιτίς σου θα το πας, δεν θα το πας ?

Οπότε …

Αποψη μου είναι μια ο ένας , μια ο άλλος , αλλά και αυτό εξαρτάται από πολλά , γιατί μπορεί ο ένας να είναι σε χειρότερη οικονομική κατάσταση από τον άλλον , οπότε εκεί τα πράγματα αλλάζουν , και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πληρώνω εγώ τις περισσότερες φορές , μη σου πω και όλες , μέχρι ο άλλος να ξελασπώσει , άλλωστε δεν έχω αισθανθεί και ποτέ ότι με εκμεταλλεύονται όταν πληρώνω , δεν είμαι και η Ωνάση- Ρουσέλ γιου νοου . Και εκτός των άλλων αν ο μεσιέ είναι εκμεταλευτής θα φανεί κι από άλλα πράγματα που σίγουρα θα είναι πολύ πιο σημαντικά από μερικά ευρώ …..

Αργότερα που θα ʽ ρθουνε τα κότερα , και το πράγμα από απλό ραντεβού γίνει ζζχέση , νομίζω θα ήταν κουτό να στέκονται δυο ερωτευμένοι άνθρωποι σε τέτοια θέματα , θα βάζουν κάτω αυτά που έχουν , τις υποχρεώσεις τους , τις ανάγκες τους , και θα κανονίζουν ανάλογα .

Όσον αφορά το περιβόητο πρώτο ραντεβού , δεν έχω κανενός είδους κόλλημα ποιος θα πληρώσει , μόνο που συνήθως τα πιο πολλά αγοράκια έχουν αυτό το στερεότυπο στο κεφάλι τους και επιμένουν οπότε , αφού επιμένουν ας πληρώσουν τη πρώτη φορά να ξεφύγουμε από τα κλισέ και τις επόμενες φορές όπως προανέφερα .

Ας πω και ένα ανέκδοτο – τρου στόρυ

Μου έχει τύχει το εξής περιστατικό σε πρώτο ραντεβού , γυρνοβολάει στα τραπέζια ο γνωστός λουλουδέμπορας και πωλεί άνθη , το παληκάρι λοιπόν προσφέρεται να μου πάρει λουλούδια ( τα οποία είναι συνήθως απαίσια αλλά δεν βαριέσαι , η κίνηση μετράει ) .
Παίρνει λοιπόν που λέτε το λέλουδο και μου το προσφέρει ευγενέστατα , ( ο έμπορας πάνω από τα κεφάλια μας) , κι αρχίζει να ψάχνει στις τσέπες του , ψάχνει από δω , ψάχνει από κει , βγάζει ένα πάκο με λεφτά μέσα στον οποίο αναζητεί το ακριβές ποσόν κι αφού δεν το βρίσκει με ρωτάει :

- Μήπως έχεις … τόσα ( δεν θυμάμαι και το ποσόν το απώθησα πλήρως ) γιατί έχω μόνο « χοντρά » ?

Πως λέει το άσμα …..τα λουλούδια στη κυρία από μένα …( καμία σχέση )….

23 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 08:37, 24-04-09:

Χα.

Σε κέρασες λουλούδια?

Αυτό θα πει αυτονομία και χειραφέτηση

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:09, 24-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o
Εγώ αυτό που ξέρω είναι.Ότι έχω φίλους (μαζί και εγώ) που δεν έχουμε οικονομική άνεση.
Μου έλεγε ο φίλος μου λοιπών προχτές.Ρε θανάση θέλω να γνωρίσω μια κοπέλα και δεν το τολμώ.
Εγώ ξεμένω στην μέση του μηνα από χρήματα,άντε τώρα να τα φτιάξω μαζί τις και να βγαίνουμε βόλτες,εδώ δεν μπορώ καλά καλά να συντηρήσω τον εαυτό μου,πως θα συντηρώ και αυτήν?(ούτε καν κάνουνε κίνηση να πληρώσουν λέει,όλα τα περιμένουν από εμενα,μέχρι και τις διακοπές που πηγαίναμε μονο το εισιτήριο δικό τους,όλα τα αλλα το κορόιδο..) Αν δεν το κάνω σιγά σιγά θα την κάνει,γιατί αν δει η γυναικα ότι δεν έχεις οικονομική άνεση την κάνει και πάει αλλου.Γιατί η σημερινή\σύγχρονη; γυναικα θέλει την βόλτα τις τα λούσα τις,τις διακοπές τις,και αν δεν της τα προσφέρεις δεν θα κάτσει με σένα,θα πάει εκεί που μπορεί να τα βρει.(πελατειακή σχέση δηλαδή..).Και ο συγκεκριμένος έχει μεγάλη πείρα από αυτά μια και δούλευε μια ζωή σε καφέ,bar κτλπ και είχε συναναστροφές με πολλές γυναίκες.Και λέει ο άνθρωπος και με το δίκιο του,πόσες φορες να το κάνω αυτό;Που να βρω όλα αυτά τα χρήματα να συντηρώ 2;Aντε και βγαίνω την πρώτη,την δεύτερη,την τρίτη φορα,μετά τι γίνετε;

Και το αποτέλεσμα είναι να μην τολμάμε να κάνουμε σχέση,μια και οι απαίτησης τον γυναικών είναι αυτές που είναι.Γιατί όλες καλά τα λέτε από εδώ,αλλα συνήθως αλλα λέτε και αλλα κάνετε..Υπάρχουν βεβαίως και οι εξαίρεσης που εννοούν αυτά που λένε,αλλα είναι σπάνιες
Ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα κι έμεινα εδώ: θα σου πω κι εγώ μια αντίστροφη ιστορία: ήξερα κάποιον άντρα που παντρεύτηκε 2 γυναίκες και είχε διαφορετική συμπεριφορά στο θέμα χρημάτων με την καθεμία. Δηλαδή στη μία δεν έδινε λεφτά για τίποτα, τσιγγούνης μέχρι αηδίας, και στην άλλη ζούσε αυτήν, το παιδί της και τη μάνα της, κι ό,τι του ζητούσε αυτή της το έπαιρνε. Και διερωτώμαι: μήπως είναι όπως τους μάθουμε; Τελικά πώς νιώθουν οι άντρες όταν γνωρίσουν μια θεογκόμενα κι έχει την απαίτηση να την πληρώνουν; Το βρίσκουν χαριτωμένο, αναμενόμενο, άσχημο;

Θα συνεχίσω να διαβάζω το θέμα, απλά ως εδώ να πω τη γνώμη μου: η νοοτροπία που υπάρχει (ή πιστεύω πως υπάρχει) είναι "σε κέρασα - θα μου κάτσεις". Αυτό δεν το δέχομαι. Δε θα κάτσω σε κάποιον επειδή με κέρασε αλλά επειδή γουστάρω. Γι' αυτό το λόγο το συνεχές κέρασμα δεν το δέχομαι. Δεν θεωρώ τον άντρα υποχρεωμένο να κερνάει μια γυναίκα συνεχώς γιατί τον συνοδεύει... Δηλαδή χάρη του κάνει; Αυτή δε διασκεδάζει; Κι αν δε διασκεδάζει και το κάνει για το κέρασμα, περνάμε σε άλλη κατηγορία.

Υπάρχουν γυναίκες που το έχουν σαν σύστημα να περιμένουν κέρασμα από τους άντρες. Έχω δει δηλαδή κοπέλα να βγαίνει κατά τις 10 για φαγητό και νυχτερινή διασκέδαση και να παίρνει μαζί της (πάντα!) κλειδιά, κινητό και να χώνει 5 ευρώ μες στο σουτιέν "για ώρα ανάγκης". Για μένα είναι ξεφτίλα να περιμένω από τον άντρα να με κεράσει. Κάποιες φορές, αν το κάνει με ωραίο κι ευγενικό τρόπο χωρίς να υποννοεί "σε κέρασα - θα μου κάτσεις" μπορεί να το δεχτώ. Αλλά πάντα θα επιμένω να πληρώσω τα δικά μου, ώσπου να δείξω στον άλλον οτι το εννοώ κι οτι δεν το κάνω χάριν εντυπωσιασμού.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:10, 24-04-09:

αστο καλο σου βρε μελιω πως τα λες
αυτο κι αν ειναι ξεφτυλα πρωτου βαθμου ηθελε να παρει και λουλουδι ο κυριος!! αντε μωρεεεεεεε
ο τσιγγουνης παιδια οπως ειπε και μια φιλη μου ειναι και τσιγγουνης και στα συναισθηματα και αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.

τωρα στο θεμα μας. στο πρωτο ραντεβου δεν το συζηταμε. παμε παρακατω.
στα επομενα και φυσικα θα ακολουθησει κερασμα απο την κοπελα προς θεου. εκτος και αν ειναι ο αλλος τυπος του δεν αφηνω ποτε την κοπελα που συνοδευω να πληρωσει οποταν ειναι ρεζηλι να κανεις σκηνες μες το κεντρο.

αντε πανε και τα επομενα ραντεβου. οταν εισαι σε σχεση εγω δεν μπορω προσωπικα να εχω το αγχος αν θα δεκτει να πληρωσω και να συζητω συνεχεια για λεφτα δεν μπορω. οποταν παμε στην καλη λυση που κατ'εμενα ειναι η εξης. υπαρχει κοινο πορτοφολι. δηλ. ξερω γω βαζουν απο τοσα, τα κρατα ο αντρας και κινουνται ελευθερα οπου θελουνε.

δεν ξερω εμενα μου φενεται καλη λυση. εσας??

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:40, 24-04-09:

Όλα καλά αυτά, αλλά πιστεύω ότι η γυναίκα οφείλει -ναι οφείλει- εφ' όσον κάποιος θέλει να την κεράσει να το δεχθεί ευγενικά χωρίς να το κάνει και θέμα. Γυναίκες, δεν είναι ντροπή να σας κερνάμε, ούτε σας υποτιμούμε με αυτό. Να πω εδώ μια ιστορία, είχα βγει με μια κοπέλα με την οποία πήγε κάτι να γίνει ένα επεισοδιακό ραντεβού. Το ότι αυτή με ήθελε βέβαια έβγαζε μάτι αλλά επέμενε οπωσδήποτε να πληρώσει αυτή. Τελικά με τα χίλια ζόρια την έπεισα να πληρώσει ο καθένας τα δικά του... Η κοπέλα πίστευε ότι αν την κερνούσα, θα την υποβίβαζα... Άβυσσος η ψυχή των γυναικών...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:55, 24-04-09:

Όλα καλά αυτά, αλλά πιστεύω ότι η γυναίκα οφείλει -ναι οφείλει- εφ' όσον κάποιος θέλει να την κεράσει να το δεχθεί ευγενικά χωρίς να το κάνει και θέμα. Γυναίκες, δεν είναι ντροπή να σας κερνάμε, ούτε σας υποτιμούμε με αυτό.
Απλως σκεψου οτι αυτο ισχυει κι απο τη μερια των γυναικων...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:49, 24-04-09:

Όλα καλά αυτά, αλλά πιστεύω ότι η γυναίκα οφείλει -ναι οφείλει- εφ' όσον κάποιος θέλει να την κεράσει να το δεχθεί ευγενικά χωρίς να το κάνει και θέμα. Γυναίκες, δεν είναι ντροπή να σας κερνάμε, ούτε σας υποτιμούμε με αυτό. Να πω εδώ μια ιστορία, είχα βγει με μια κοπέλα με την οποία πήγε κάτι να γίνει ένα επεισοδιακό ραντεβού. Το ότι αυτή με ήθελε βέβαια έβγαζε μάτι αλλά επέμενε οπωσδήποτε να πληρώσει αυτή. Τελικά με τα χίλια ζόρια την έπεισα να πληρώσει ο καθένας τα δικά του... Η κοπέλα πίστευε ότι αν την κερνούσα, θα την υποβίβαζα... Άβυσσος η ψυχή των γυναικών...
Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1. Επέμενε να πληρώσει για να δει αν θα προσπαθήσεις να την πείσεις να πληρώσεις εσύ.

2 Ήθελε πραγματικά να πληρώσει για να σου δείξει τον καλό της χαρακτήρα κι οτι δε σε θέλει για τα λεφτά.

3. Ήταν υπερβολικά φεμινίστρια και κάπου έχασε τον μπούσουλα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 12:53, 24-04-09:

Διαλέγω το 3 έτσι όπως φάνηκε από το τί επακολούθησε...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:07, 24-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1. Επέμενε να πληρώσει για να δει αν θα προσπαθήσεις να την πείσεις να πληρώσεις εσύ.

2 Ήθελε πραγματικά να πληρώσει για να σου δείξει τον καλό της χαρακτήρα κι οτι δε σε θέλει για τα λεφτά.

3. Ήταν υπερβολικά φεμινίστρια και κάπου έχασε τον μπούσουλα.
Το να θελει μια γυναικα να κερασει, επειδη απλα γουσταρει να το κανει, οπως ακριβως και ο ανδρας, δεν παιζει, ραιτ?!

Και θα πρεπει να το κανει ειτε για να τσεκαρει ειτε για να δειξει ποσο καλη ειναι ειτε γιατι ειναι υπερβολικα φεμινιστρια και εχει χασει το μπουσουλα. Μαλιστα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:11, 24-04-09:

Κοίτα, Νεράιδα, αυτή είναι μια συγκεκριμένη περίπτωση την οποία ανέφερα. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να με κεράσει μια κοπέλα. Αυτό που με εκνευρίζει όπως είπα είναι ότι πολλές γυναίκες αρνούνται το κέρασμα και καλά για να δείξουν ότι είναι "υπεράνω" και ότι δεν έχουν καθόλου ανάγκη τον άνδρα... Αυτό εγώ στηλιτεύω, όχι την πηγαία διάθεση κάποιας να κάνει ένα κέρασμα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:22, 24-04-09:

Εχετε απλως υποψιν σας οτι οπως μεγαλωνουν τα αγορια ετσι μεγαλωνουν εδω και αρκετες δεκαετιες και τα κοριτσια.
Οπως μαθαινουν εσας να μην εχετε αναγκη να πληρωνει καποιος αλλος την εξοδο σας ετσι και εμας.
Προσωπικα εχω υιοθετησει το "σημερα εγω, αυριο εσυ" κ.ο.κ.
Οπως κι αν εχει, το σημαντικο ειναι, οποιος και να κερναει, οταν και εαν γινεται, να το κανει με την καρδια του και για κανεναν αλλο λογο.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:58, 24-04-09:

Δε νομίζω οτι η απόφαση του άντρα να κεράσει μια γυναίκα είναι τόσο ανιδιοτελής όσο την παρουσιάζεις (εκτός αν γιορτάζει οπότε εντάξει). Νομίζω οτι οι λόγοι είναι άλλοι. Ας πούμε, γιατί έτσι έχει μάθει από το σπίτι του, οτι ο άντρας πρέπει να κερνάει τη γυναίκα. Ή για να μην τον κακοχαρακτηρίσει η γυναίκα. Ή για να της δείξει οτι τη γουστάρει και έρχεται σεξάκι. Πάντως κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει. Οπότε ναι, για μένα δεν παίζει να κεράσει μια γυναίκα έναν άντρα γιατί έτσι γούσταρε. Ειδικά αφού επέμενε τόσο και το έκανε μεσανατολικό.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:14, 24-04-09:

Προσωπικα οπως παρατηρησα παραπανω, εαν καποιος δεν το κανει απο την καρδια του, καλυτερα να μην το κανει καθολου.

Μεταξυ μας, εκεινο το ατομο που κανει την κινηση για αλλο λογο, εμπιστευτειτε με, φαινεται. Και εαν οχι την 1η φορα ή τη 2η, θα φανει καποια στιγμη και μαλιστα πολυ συντομα.

Εγω παντως ειμαι μια απο αυτες που δεν πιστευεις οτι κερνουν επειδη περνουν καλα και γουσταρουν, επιμενοντας μαλιστα μεχρι να σπασουν τα νευρα του αλλου, εαν μου κανει τον/την δυσκολο/-η
Σημειωτεων, αρκετες φιλες και γνωστες μου, εχουμε το ιδιο κολλημα. Οταν γουσταρουμε κερναμε...

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 17:40, 24-04-09:

συγνωμη καλε εμενα γιατι δεν μου απαντησε κανεις στο ερωτημα μου??

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 18:06, 25-04-09:

Δε νομίζω οτι η απόφαση του άντρα να κεράσει μια γυναίκα είναι τόσο ανιδιοτελής όσο την παρουσιάζεις (εκτός αν γιορτάζει οπότε εντάξει).
Νομίζω οτι οι λόγοι είναι άλλοι. Ας πούμε, γιατί έτσι έχει μάθει από το σπίτι του, οτι ο άντρας πρέπει να κερνάει τη γυναίκα. Ή για να μην τον κακοχαρακτηρίσει η γυναίκα. Ή για να της δείξει οτι τη γουστάρει και έρχεται σεξάκι.

Αλλά τι είναι καλή μου Himela , ιδιοτελής ? Δλδ τι μπορεί να θέλει ?
Να την κάνει Καρέζη στα κόκκινα φανάρια ?

Να πουλήσει τα όργανά της σε κλινικές στην Ινδία ?
Τι ακριβώς ?

Ενώ ας πούμε αμα δεν πληρώσει θα του κοπεί η όρεξη για " σεξάκι " όπως το ονομάζεις ? Και τι είναι το σεξ δλδ ανάμεσα σε δυο ανθρώπους που δεν έχουν ως επάγγελμα τον αγοραίο έρωτα ? Εμπορεύσιμο αγαθό ?
Δεν είναι κάτι που απʼ όσο ξέρω το θέλουν και οι δύο ?
Μόνο ο άντρας θα το θέλει στη προκειμένη περίπτωση , η γυναίκα όχι , και θα το κάνει από μεγαλοψυχία γιατί την κέρασε ένα καφέ 10 ευρώ ?

( Ούτε στη Φυλής τέτοιες τιμές και σόρυ δλδ .)

Πάντως κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει. Οπότε ναι, για μένα δεν παίζει να κεράσει μια γυναίκα έναν άντρα γιατί έτσι γούσταρε. Ειδικά αφού επέμενε τόσο και το έκανε μεσανατολικό.

Όλοι ? Ποιοι όλοι ? Τόσα άτομα εδώ μέσα και μάλιστα γυναίκες λέμε σε πολύ απλά ελληνικά πως θέλουμε να πληρώνουμε και να κερνάμε χωρίς να περιμένουμε τίποτα , χωρίς να υπάρχει λόγος γιατί έτσι μας αρέσει ,τι είμαστε αόρατοι ?

Μάλιστα .

Δεν μπορώ να συνδιαλλαγώ άλλο λυπάμαι .
Ειδικά όταν έχω απέναντι μου το ισχυρό επιχείρημα πως υπάρχουν δύο ειδών απόψεις : Η δικιά μου και η λάθος ! Ευτυχώς ή δυστυχώς , αυτή την λογική , δεν την ενστερνίζομαι !

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:47, 25-04-09:

Μάλλον δε διαβάζεις καλά τι γράφω. Είπα:

κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει.
Οπότε προφανώς αναφέρομαι σε άντρες. Εσύ λες οτι υπάρχουν γυναίκες που το λένε. Μα εγώ μίλησα για άντρες! Είπε κανείς εδώ οτι βγάζω μια γυναίκα έξω γιατί γουστάρω να την κεράσω; Υπάρχει άντρας που θα βγει με μια γυναίκα ξέροντας από πριν οτι δε θα γίνει τίποτα μεταξύ τους (ούτε τώρα ούτε ποτέ) και να την κερνάει; Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα, αλλά παραμένουν εξαιρέσεις.

Μόνο ο άντρας θα το θέλει στη προκειμένη περίπτωση , η γυναίκα όχι , και θα το κάνει από μεγαλοψυχία γιατί την κέρασε ένα καφέ 10 ευρώ ?
Όχι βέβαια, θα το θέλει κι η γυναίκα, αλλά έρχεσαι στα λόγια μου: θα το θέλει ο άντρας, άρα είναι ένας λόγος (αν όχι ο μοναδικός) που την κερνάει.

Δεν μπορώ να συνδιαλλαγώ άλλο λυπάμαι .
Ειδικά όταν έχω απέναντι μου το ισχυρό επιχείρημα πως υπάρχουν δύο ειδών απόψεις : Η δικιά μου και η λάθος ! Ευτυχώς ή δυστυχώς , αυτή την λογική , δεν την ενστερνίζομαι !
Δεν καταλαβαίνω σε ποιο ακριβώς σημείο έδειξα οτι δεν συνδιαλέγομαι κι οτι αυτή είναι η άποψή μου κι οι άλλοι να πάτε να πνιγείτε. Επειδή πραγματικά με προσβάλλεις, σου ζητώ είτε να μου παραθέσεις τα λόγια μου στα οποία φαίνεται κάτι τέτοιο, είτε να το πάρεις πίσω.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,032 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:53, 25-04-09:

παντα μα παντα οποιο ραντεβου και αν ειναι κανω κινηση (για να μη δειξω γαιδουρα) αλλα γενικα ποτε δε μαφηνουν να πληρωνω
Δείγμα κατά συνθήκης ψεύδους, υποκρισίας και γκομενικής δηθενιάς; Δεν βαριέσαι, οι βάσεις της ηθικής μας κοινωνίας είναι αυτές έτσι κι αλλιώς. Ξέρεις, ο άλλος απέναντι έχει κι αυτός στο λαιμό κεφάλι και καταλαβαίνει πως το κάνεις για το θεαθήναι. Ξέρεις πόσο άσχημα φαίνεται κάτι τέτοιο σ' έναν άντρα;

Τα πρότυπα είναι για ν' αμφισβητούνται. Όταν δεν σε εκφράζουν τ' απορρίπτεις. Εφόσον τα ενστερνίζεσαι και τα υιοθετείς, είσαι και πλήρως υπεύθυνη γι' αυτά. Να λείπουν λοιπόν οι δικαιολογίες του στυλ "η κοινωνία με κατάντησε μανάβη"

Άτσα ρε μεγάλε!! Πάντως, δεν υπάρχει τίποτε δωρεάν σ' αυτήν την κενωνία την άτιμη και ψεύτρα, ή όπως το λένε κάποιοι "ο τζάμπας πέθανε". Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περί του τι ακριβώς περιμένει κάποιος ως αντάλλαγμα από αυτήν του τη συμπεριφορά, μεγάλο κορίτσι είσαι, σκέψου το. Δεν εννοώ σίγουρα το σεξ... Η μακραίωνη πάντως εμπειρία μου (το Χάος είναι αιώνιο βλέπετε), λέει πως θα σου στοιχίσει στην πορεία πιο ακριβά από ένα πιάτο φαγητό ή έναν καπουτσίνο...

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
@ self-instructive depressing
άμα σου πω ότι δεν κατάλαβα τίποτα ?
Όσο λιγότερο σε καταλαβαίνουν, τόσο περισσότερο σε σέβονται, είπε ο Μακιαβέλλι. So, respect!!

Ας πω και ένα ανέκδοτο – τρου στόρυ

Μου έχει τύχει το εξής περιστατικό σε πρώτο ραντεβού , γυρνοβολάει στα τραπέζια ο γνωστός λουλουδέμπορας και πωλεί άνθη , το παληκάρι λοιπόν προσφέρεται να μου πάρει λουλούδια ( τα οποία είναι συνήθως απαίσια αλλά δεν βαριέσαι , η κίνηση μετράει ) .
Παίρνει λοιπόν που λέτε το λέλουδο και μου το προσφέρει ευγενέστατα , ( ο έμπορας πάνω από τα κεφάλια μας) , κι αρχίζει να ψάχνει στις τσέπες του , ψάχνει από δω , ψάχνει από κει , βγάζει ένα πάκο με λεφτά μέσα στον οποίο αναζητεί το ακριβές ποσόν κι αφού δεν το βρίσκει με ρωτάει :

- Μήπως έχεις … τόσα ( δεν θυμάμαι και το ποσόν το απώθησα πλήρως ) γιατί έχω μόνο « χοντρά » ?
Άσχετο, αλλά έχω ακούσει γυναίκες να λένε πως θεωρούν αυτήν ακριβώς την κίνηση, το να σου πάρει κάποιος λέλουδα από πλανώδιο μικροπωλητή, ως "πολύ φτηνή". Άντε να βγάλεις μετά άκρη...

Great Spagos said: "Όποια περιμένει κέρασμα από εμένα, θα βγάλει αράχνες περιμένοντας. Εάν έχει δε μόνο πέντε ευρώπουλα μέσα στο σουτιέν, ας προσέξει γιατί μπορεί να χρειαστεί να το εκποιήσει κι αυτό και να γυρίσει στο σπίτι ξώβυζη"...

Πως λέει το άσμα …..τα λουλούδια στη κυρία από μένα …( καμία σχέση )….
Προσωπικά προτιμώ το "Χαιρέτισε τον κύριο και πάμε"...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 19:36, 25-04-09:

Οπότε προφανώς αναφέρομαι σε άντρες. Εσύ λες οτι υπάρχουν γυναίκες που το λένε. Μα εγώ μίλησα για άντρες! Είπε κανείς εδώ οτι βγάζω μια γυναίκα έξω γιατί γουστάρω να την κεράσω; Υπάρχει άντρας που θα βγει με μια γυναίκα ξέροντας από πριν οτι δε θα γίνει τίποτα μεταξύ τους (ούτε τώρα ούτε ποτέ) και να την κερνάει;
Καμιά δεκαριά φίλους άντρες που ξέρω , που βγαίνουμε και μπορεί να κεράσουν και όχι σεχςς δεν έχει ακολουθήσει ποτέ , είμαστε φίλοι γιου νοου , κι άλλοι πόσοι συνάδελφοι , χώρια πόσους άλλους ξέρω από τις φίλες μου , γιατί προσωπικά πιστεύω στη φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα , και ευτυχώς έχω την τύχη να γνωρίσω και πόσο ισχυρή είναι .
Να υποθέσω πως μάλλον εσύ δεν πιστεύεις σωστά ?

Δεν καταλαβαίνω σε ποιο ακριβώς σημείο έδειξα οτι δεν συνδιαλέγομαι κι οτι αυτή είναι η άποψή μου κι οι άλλοι να πάτε να πνιγείτε. Επειδή πραγματικά με προσβάλλεις, σου ζητώ είτε να μου παραθέσεις τα λόγια μου στα οποία φαίνεται κάτι τέτοιο, είτε να το πάρεις πίσω.

Καταρχήν είπα πως εγώ ,δεν συνδιαλέγομαι κι αφού θέλεις παραθέσεις γιατί όχι , διάβασε τι έγραψες κι αν αυτό το ΟΛΟΙ καθώς και όλη η τοποθέτησή σου δείχνει πως δέχεσαι και άλλη άποψη , εγώ θα σε κεράσω φρέντο , θα τον πληρώσω και δεν θα ζητήσω τίποτα παραπέρα από σένα πέραν της καλής συντροφιάς που θα κάνουμε .

Όχι βέβαια, θα το θέλει κι η γυναίκα, αλλά έρχεσαι στα λόγια μου: θα το θέλει ο άντρας, άρα είναι ένας λόγος (αν όχι ο μοναδικός) που την κερνάει.
Απόλυτο ? Ακούει κανείς ?

Δε νομίζω οτι η απόφαση του άντρα να κεράσει μια γυναίκα είναι τόσο ανιδιοτελής όσο την παρουσιάζεις (εκτός αν γιορτάζει οπότε εντάξει). Νομίζω οτι οι λόγοι είναι άλλοι. Ας πούμε, γιατί έτσι έχει μάθει από το σπίτι του, οτι ο άντρας πρέπει να κερνάει τη γυναίκα. Ή για να μην τον κακοχαρακτηρίσει η γυναίκα. Ή για να της δείξει οτι τη γουστάρει και έρχεται σεξάκι. Πάντως κάποιον να πει, βγάζω μια γυναίκα έξω και γουστάρω να την κεράσω, δεν έχω δει. Όλοι (εδώ τουλάχιστον) είπαν οτι το κάνουν γιατί πρέπει. Οπότε ναι, για μένα δεν παίζει να κεράσει μια γυναίκα έναν άντρα γιατί έτσι γούσταρε.

Καλό σ/κ να έχεις

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:59, 25-04-09:

Υπάρχει άντρας που θα βγει με μια γυναίκα ξέροντας από πριν οτι δε θα γίνει τίποτα μεταξύ τους (ούτε τώρα ούτε ποτέ) και να την κερνάει;
Παρών!

Η καλή παρέα και μόνο μου φτάνει! Βέβαια έχω ακούσει και σχόλια τύπου "είσαι αφελής, τις φίλες δεν τις κερνάμε, κοκ" but I don't care!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:48, 25-04-09:

Κανείς φίλος μου δεν έχει την υποχρέωση να με κεράσει, μεγάλη κοπέλα είμαι, αυτόνομη, δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος ή η φίλη να με κεράσει (εκτ΄ς αν γιορτάζει κάτι). Σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:54, 25-04-09:

Κανείς φίλος μου δεν έχει την υποχρέωση να με κεράσει, μεγάλη κοπέλα είμαι, αυτόνομη, δεν καταλαβαίνω γιατί ο φίλος ή η φίλη να με κεράσει (εκτ΄ς αν γιορτάζει κάτι). Σόρρυ αλλά δεν το καταλαβαίνω.
Δεν είναι θέμα υποχρέωσης αλλά θέμα χαρακτήρα. Μπορεί ο άλλος να την βρίσκει με το να κεράσει κάποιο άλλο άτομο (να έχει ένα τέτοιο κώδικα συμπεριφοράς) δεν σημαίνει ότι θέλει σεξ οπωσδήποτε. Με έχουν κεράσει και έχω κεράσει άτομα και των δύο φύλων στο άσχετο εντελώς αυθόρμητα, δεν θέλαμε να κάνουμε όργια :ρ

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 22:01, 25-04-09:

Συμφωνώ απόλυτα Φαντασμένε! Δεν κατάλαβα γιατί το κέρασμα πρέπει να ταυτίζεται με ερωτική σχέση; Εγώ έχει τύχει σε ανύποπτο χρόνο να κεράσω φίλο μου έτσι χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος! Καθώς και κοπέλα. Άλλωστε κέρασμα δεν είναι μόνο ο καφές ή η διασκέδαση. Είχα πάει με μια κοπέλα να βγάλουμε μαζί κάποιες φωτοτυπίες που χρειαζόμασταν και όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε, πλήρωσα εγώ (εντάξει, δεν ήταν και πολύ μεγάλο το ποσό). Φυσικά και δεν είχα κάποια διάθεση να τα φτιάξω μαζί της. Είναι απλώς μια καλή φίλη. Και θέλοντας να κάνω μια κίνηση ευγενική, πλήρωσα εγώ. Αλλίμονο στις γυναίκες οι οποίες σκέπτονται ότι αν τις κεράσει κάποιος, το κάνει υποχρεωτικά για να πετύχει κάτι άλλο. Όταν είσαι φίλος με κάποιον ή κάποια πραγματικά, δε σκέπτεσαι τέτοια ανούσια πράγματα. Κοιτάς μονάχα την κολή πρόθεση του άλλου και δέχεσαι τη χειρονομία του με χαμόγελο (εκτός βέβαια αν κρίνουμε ότι δεν πρέπει να δεχθούμε το κέρασμα για κάποιο πολύ ειδικό λόγο π.χ. όταν κάποιου η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει κέρασμα και αυτός παρ' όλ' αυτά επιμένει ή αν πληρώνει ένα μεγάλο ποσό το οποίο θα μας έφερνε σε δύσκολη θέση. Και τότε όμως θα πρέπει να είμαστε ευγενικοί και να αρνηθούμε με ωραίες εκφράσεις του τύπου "κερνάς άλλη φορά" κλπ)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 25-04-09 στις 22:07. Αιτία: συμπλήρωση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους