Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,000 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ορθοστατική Υπόταση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 14:20, 12-07-06:

Τι γνωρίζετε επί του θέματος; Θεωρητικά το έχω ψάξει στο νετ, απλά ήθελα και καμιά προσωπικη γνώμη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 16:13, 12-07-06:

Ένας φίλος μου πολλές φορές όταν ξαπλώνει και σηκωθεί απότομα νοιώθει ζαλάδα και "χάνεται", δλδ αρχίζει να μν βλέπει καλά και τέτοια. Μετά κάθεται για λίγο και του περνάει.
Κάτι ανάλογο είναι αυτό που ρωτάς? Απ' όσο μου χει πει αυτό έχει να κάνει και με την πίεση. Είναι αρκετά ψηλός και επηρεάζει και αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:16, 12-07-06:

Άμα σηκώνεσαι απότομα απ'τον ύπνο το παθαίνεις αυτό.Σε όλους γίνεται maik85Αυτό που λέει το evouli απ'όσο ξέρω είναι αρρώστια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:44, 12-07-06:

Κι εμένα θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για το θέμα μιας και μου έχουν συμβεί κάποια περιστατικά που ο πατέρας μου μου είπε οτι ίσως είναι ορθοστατική υπόταση. Πχ στο δημοτικό μια φορά δεν άντεξα στον αγιασμό την ορθοστασία και σχεδόν λιποθύμησα και γενικά δεν άντεχα τους αγιασμούς όσο πήγαινα σχολείο γιατί απο ένα σημείο και πέρα ένιωθα ζαλάδα λόγω της ορθποστασίας. Και τώρα, αν μείνω αρκετή ώρα όρθια αρχίζω και ζαλίζομαι λίγο ή αν σηκωθώ απότομα απο το κρεβάτι...

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 16:51, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κι εμένα θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για το θέμα μιας και μου έχουν συμβεί κάποια περιστατικά που ο πατέρας μου μου είπε οτι ίσως είναι ορθοστατική υπόταση. Πχ στο δημοτικό μια φορά δεν άντεξα στον αγιασμό την ορθοστασία και σχεδόν λιποθύμησα και γενικά δεν άντεχα τους αγιασμούς όσο πήγαινα σχολείο γιατί απο ένα σημείο και πέρα ένιωθα ζαλάδα λόγω της ορθποστασίας. Και τώρα, αν μείνω αρκετή ώρα όρθια αρχίζω και ζαλίζομαι λίγο ή αν σηκωθώ απότομα απο το κρεβάτι...
Το πιο πιθανό είναι να έχεις υπόταση.Μικρό είναι το ενδεχόμενο να έχεις υπέρταση(υπάρχει κίνδυνος αν πίνεις καφέδες και γενικά προσλαμβάνεις καφείνη).Θα πρέπει να μετρήσει κάποιος την πίεση σου και αν την βρει χαμηλή,θα πρέπει να προσλαμβάνεις μεγαλύτερη ποσότητα αλατιού(αλατισμένες ελιές,πατατάκια κτλ).

EDIT: Εφόσον έχεις τάση για λποθυμία και δεν ζαλίζεσαι λίγο όταν σηκώνεσαι έχεις υπόταση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Stand : 12-07-06 στις 16:54.
Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 17:18, 12-07-06:

Με βαση αυτα που ξερω η ορθοστατικη υποταση εμφανιζεται οταν σηκωθουμε αποτομα ορθιοι μετα απο ωρα ξαπλωμενοι η' καθισμενοι. Οταν σηκωθουμε μεγαλο ποσοστο του αιματος μετακινειται προς τα κατω ακρα με αποτελεσμα να δημιουργουνται ζαλαδες, αισθημα δυσφοριας κτλ.(νομιζω οτι συχνα σε καποιους μαυριζει για λιγο ο κοσμος γυρω τους- συγνωμη για την εκφραση ).
Απ' οτι ξερω ειναι φυσιολογικο φαινομενο και μαλιστα πολυ συχνο. Δεν νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:20, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain
Το πιο πιθανό είναι να έχεις υπόταση.Μικρό είναι το ενδεχόμενο να έχεις υπέρταση(υπάρχει κίνδυνος αν πίνεις καφέδες και γενικά προσλαμβάνεις καφείνη).Θα πρέπει να μετρήσει κάποιος την πίεση σου και αν την βρει χαμηλή,θα πρέπει να προσλαμβάνεις μεγαλύτερη ποσότητα αλατιού(αλατισμένες ελιές,πατατάκια κτλ).

EDIT: Εφόσον έχεις τάση για λποθυμία και δεν ζαλίζεσαι λίγο όταν σηκώνεσαι έχεις υπόταση.
Τάση γι λιποθυμία έχω αν μείνω ΠΟΛΛΗ ώρα όρθια, και γενικά όσο περισσότερη ώρα μένω όρθια τόσο χειρότερα νιώθω απο ένα σημείο και πέρα.

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 487 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 17:52, 12-07-06:

Μέτρησε την πίεση σου και αν είναι χαμηλή να αυξήσειςς την πρόσληψη αλατιού με διάφορες τροφές.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:54, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain
Μέτρησε την πίεση σου και αν είναι χαμηλή να αυξήσειςς την πρόσληψη αλατιού με διάφορες τροφές.

Έτσι ίσως βγάλει κυτταρίτιδα

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 17:56, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Έτσι ίσως βγάλει κυτταρίτιδα
Δεν θα πρέπει να υπερβάλλει με την ποσότητα αλατιού.Να έχει μια φυσιολογική πίεση ώστε να μην ζαλίζεται.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:57, 12-07-06:

Παλιά που την είχα μετρήσει ήταν αρκετά φυσιολογική και μάλιστα όταν είχα νεύρα ανέβαινε αρκετά, ειδικά η μικρή. Αλάτι τρώω αρκετό, μη φοβάσαι
Και δεν έχω και κυτταρίτιδα Μόνο κάτι ραγάδες

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 18:01, 12-07-06:

Κάνε μια γενική εξέταση αίματος μήπως οφείλεται σε άλλους παράγοντες (π.χ χαμηλό ζάχαρο)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:09, 12-07-06:

Έκανα πριν κάτι μήνες και το μόνο που μου βρήκαν είναι έλλειψη φολικού οξέως και ελαφρώς αυξημένη ολική χοληστερίνη (αν κ μου είπαν να μην ανησυχώ για το δεύτερο γιατί αυτή που ήταν αυξημένη ήταν η λεγόμενη "καλή" χοληστερίνη).

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 18:10, 12-07-06:

Να τρως αρκετά πράσινα λαχανικά (πολύ καλές πηγές φολικού οξέος)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:15, 12-07-06:

Μπα, προτιμώ τα κίτρινα χαπάκια που μου έδωσε η γιατρός (αν και συνέχεια τα ξεχνάω γμτ)

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O The Stand έγραψε στις 18:18, 12-07-06:

Αν δεν μπορείς τα λαχανικά οκ.Αλλά να ξέρεις πως είναι πολύ καλύτερα να λύνεις κάθε πρόβλημα υγείας με φυσικό τρόπο παρά να στρέφεσαι σε θεραπευτική αγωγή.(εφόσον τα αποτελέσματα είναι τα ίδια και το πρόβλημα αντιμετωπίζεται και από τις δύο μεθόδους)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:23, 12-07-06:

Δεν είναι οτι δεν τα μπορώ, είναι οτι δεν μπορώ να κάθομαι να μαγειρεύω. Αν μου τύχει μου αρέσουν αρκετά τα χόρτα βραστά ή σαλάτες με μαρούλι (ακόμα και σκέτο με ξύδι και αλάτι).

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 19:47, 12-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πχ στο δημοτικό μια φορά δεν άντεξα στον αγιασμό την ορθοστασία και σχεδόν λιποθύμησα και γενικά δεν άντεχα τους αγιασμούς όσο πήγαινα σχολείο γιατί απο ένα σημείο και πέρα ένιωθα ζαλάδα λόγω της ορθποστασίας.
Mήπως πρέπει να το ψάξεις αυτό με τους αγιασμούς???? Πχ μια επίσκεψη για τα κακά δαιμόνια

Τώρα όσο για τις ζαλάδες, επειδη έχω 3 αδερφές(ναι και ζω ακόμη), είχαν τέτοια προβλήματα και κοιτούσαν τον αιματοκρίτη τους και τον σίδηρο -μπορεί να ναι και το ίδιο πράγμα δεν είμαι σίγουρος-.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:20, 13-07-06:

Λοιπόν να σας πω γιατί έχω ορθοστατική υπόταση,ενώ η αδερφή μου υπόταση.
Λοιπόν αν τα ξέρω καλά!
Η υπόταση χαρακτηρίζεται από την έλλειψη σιδήρου που μπορεί να φανεί από μια εξέταση αίματος με αιματοκρίτη. Οι παθολόγοι ξέρουν γιαυτό και αν έχεις σε ταίζουν για κάποιο διάστημα σίδηρο και είσαι γενικά κομπλέ!!! Η αδερφή μου δηλαδή αυτή την θεραπεία ακολούθησε. Το κατάλαβε όταν τράβηξε κάτι χλωμιάσεις και λυποθυμίες όντας όρθια πολύ ώρα!

Εγώ από την άλλη από εξετάσεις δεν έχω πρόβλημα σιδήρου. δλδ δεν έχω υπόταση. Απλά πιθανά και λόγω ύψους 1.95 αν σηκωθώ απότομα παίζει να έχω πόνους στο κεφάλι για λίγο και κάτι σαν σκοτοδύνη και απλά πρέπει να σταματήσω ακίνητος να κάνει reboot ο εγκέφαλος!! Η αδερφή μου αυτό δεν το παθαίνει. Από την άλλη όμως έχω και μεγάλο πρόβλημα να κάτσω πολύ ώρα ακίνητος όρθιος. Αυτό το θυμάμαι από μικρός όταν η μάνα που έραβε με έβαζε να κάτσω ακίνητος και το μισούσα. Την παραμικρή κίνηση να έχω δεν με ενοχλεί στο εγκέφαλο η ορθοστασία σε αντίθεση με την αδερφή μου που γενικά έχει πρόβλημα με την πολύωρη ορθοστασία!

Εγώ όμως αν με κρατήσεις ακίνητο θα τα δω όλα κολυόμενα. Μια φορά έχω φτάσει στο σημείο να μην βλέπω αλλά μια πορτοκαλάδα τα διόρθωσε όλα. Γενικά όπως και η αδερφή μου όσο απομακρυνθήκαμε από την εφηβεία τα συμπτώματα μειώθηκαν αλλά γνωρίζουμε την αδυναμία μας. Εγώ ας πούμε στη θητεία το γνώριζα αλλά ευτυχώς δεν τέσταρα αν πέφτω σαν το κοτόπουλο (έτσι μας λέγαν).

Πάντως εγώ ξέρω ότι έχω προδιάθεση για υπογλυκαιμία που συμβάλει πολύ στο πρόβλημα της ορθοστατικής υπότασης! Γενικά αν είσαι και αφάγωτος το φαινόμενο πολλαπλασιάζεται πολύ. Πάντως εγώ κάποια φάση τσαντίστηκα με το να τρέχω στο περίπτερο για σοκολάτα όποτε το σώμα μου δεν ήθελε και είπα οχι ρε θα φτάσω στον προορισμό μου χωρίς εξωτερική παρέμβαση ούτε ξεκούραση. Μετά από ένα χρόνο τα φαινόμενα μειώθηκαν στο ελάχιστο.

πάντως το πρόβλημα στην ακίνητη ορθοστασία είναι και ψυχολογικό! Εγώ νιώθω ότι ζορίζομαι και λές και βράζω από μέσα από το κακό μου και με έβλεπα σε ένα θερμογράφο θα έλεγες ότι μια τρελή πυρκαγιά ανεβαίνει προς τα πάνω από κάτω. Αλλά επειδή έχω τραβήξει διάφορα, πιστεύω ότι το σώμα μου και χωρίς αντιδρά λόγω ψυχολογίας. Ίσως γιαυτό και στην θητεία να μην χρειάστηκε να πέσω σε αντίθεση με άλλους!

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 13:43, 13-07-06:

Η αδερφή σου deselene είχε μάλλον σιδηποπενική αναιμία (η πιο συχνή αναιμία, ειδικά στις γυναίκες).
Υπόταση είναι πίεση κάτω του φυσιολογικού που είναι μέχρι 13/8 χοντρικά.
Όταν βρω χρόνο θα γράψω καναδυό λόγια παραπάνω εδώ.
Να συμπληρώσω μόνο ότι η ορθοστατική υπόταση είναι σύμπτωμα, δεν είναι ασθένεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 13-07-06 στις 13:56.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 14:24, 13-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Η αδερφή σου deselene είχε μάλλον σιδηποπενική αναιμία (η πιο συχνή αναιμία, ειδικά στις γυναίκες).
Υπόταση είναι πίεση κάτω του φυσιολογικού που είναι μέχρι 13/8 χοντρικά.
Όταν βρω χρόνο θα γράψω καναδυό λόγια παραπάνω εδώ.
Να συμπληρώσω μόνο ότι η ορθοστατική υπόταση είναι σύμπτωμα, δεν είναι ασθένεια.
Χμμμ αναιμία ναι ρε.!! πώπω πως τα μπέρδεψα. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!

Αυτό για την ορθοστατική υπόταση και εγώ αυτό έχω καταλάβει τόσο καιρό

Αλλά νομίζω ότι έχεις αναιμία δεν έχεις και υπόταση?? Η έλειψη σιδήρου γενικά δημιουργεί ένα πρόβλημα στην πίεση του αίματος. Δλδ αυτό είχα καταλάβει με την αδερφή μου και όσα μου είχαν εξηγήσει για μένα η παθολόγοι!!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:52, 13-07-06:

Η ορθοστατικη υποταση αν τα ξερω καλα ειναι η ζαλαδα που νιωθει καποιος οταν σηκωνεται αποτομα. Δεν εχει σχεση με λιποθυμιες μετα απο ωρα ορθοστασιας και τετοια. Εχω κι εγω ορθοστατικη υποταση η οποια απ'ο,τι καταλαβα απ'αυτα που γραψατε εχει αμεση σχεση με τη σιδεροπενικη αναιμια την οποια εχω επισης, αλλα καμια βελτιωση με σιδηρο δεν ειδσ οσο επαιρνα, το ιδιο χαλι ηταν. Λενε οτι το να φας κατι αλμυρο αμεσως μολις νιωσεις οτι μαυριζει το συμπαν σε βοηθαει, αλλα ποιος βλεπει την τυφλα του εκεινη την ωρα :p Ειναι πολυ δυσαρεστο παντως, ειδικα αν εισαι σε εξωτερικο χωρο :/

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:28, 13-07-06:

Εγώ πάντως την έχω συνηθίσει ποια. Δηλαδή αντιδρώ όπως θα σκόνταφτα στο δρόμο. Στο αυτόματο!
Πάντως η ορθοστατική υπόταση εγώ πιστεύω ότι περισσότερη σχέση έχει με την ακίνητη ορθοστασία παρά με το σήκωμα!
Κάτσε πρέπει να ρωτήσω ένα φίλο μου γιατρό!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 16:59, 13-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Απλά πιθανά και λόγω ύψους 1.95 αν σηκωθώ απότομα παίζει να έχω πόνους στο κεφάλι για λίγο και κάτι σαν σκοτοδύνη και απλά πρέπει να σταματήσω ακίνητος να κάνει reboot ο εγκέφαλος!!

Κι εγω το παθαινω αυτο, αλλα αποκλειεται να ειναι λογω υψους. Εκτος αν συμβαινει και σε ανθρωπους με "ελειψη υψους" .
Εγω εχω πολυ χαμηλο σιδηρο και μου εχουν πει οτι εκει οφειλονται αυτα τα συμπτωματα.

Δεν ξερω παντως.. ο καθε γιατρος λεει και τα δικα του.
(Δεν πιστευω να εχουμε κανεναν γιατρο εδω μεσα και να παρεξηγηθει.. Αυτος θα ειναι σιγουρα εξαιρεση. )

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 17:59, 13-07-06:

Σε σιδηροπενική αναιμία δεν αλλάζει η ποσότητα του αίματος για να έχει κάποιος υπόταση.Αλλάζει η "ποιότητα" τοιυ αίματος και δε μπορεί να μεταφέρει το ίδιο καλά το οξυγόνο.Γι'αυτό και είναι πιο ευαίσθητος ο οργανισμός κάποιου με αναιμία στις αλλαγές τις κατανομής του αίματος, όπως πχ όταν κάποιος από ξαπλωμένος σηκώνεται απότομα.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:07, 14-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
η ορθοστατική υπόταση είναι σύμπτωμα, δεν είναι ασθένεια.
faith..σύμπτωμα τίνος; δλδ μπορει να προκαλεσει κάτι αλλο βραχυπροθεσμα ή μακροπροθεσμα;

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:30, 23-01-09:

Γνωρίζει κανείς να μου πει τι ακριβώς κάνουν σε μία εξέταση που λέγεται tilt test;
Έχει σχέση με την μέτρηση της πίεσης σε διάφορες θέσεις, αλλά διάβασα κάπου ότι μπορεί να χρειαστεί να σου χορηγήσουν αμέσως φάρμακο κατα τη διάρκειά της, γι αυτό και σου βάζουν αυτό το πραγματάκι στη φλέβα. Θα φρικάρω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CHRISTOS_KAPI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CHRISTOS_KAPI
Ο CHRISTOS_KAPI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O CHRISTOS_KAPI έγραψε στις 10:42, 05-02-09:

Εγώ σήμερα είμαι χάλια, νιώθω σαν άρρωστος με κομάρες,ψήνομαι, αλλά δεν έχω καθόλου πυρετό και σκέφτηκα να μετρήσω την πίεση μου..ήταν 10 και 6..λίγο κάτω από το φυσιολογικό..αλλά είχα ανεβασμένους σφυγμούς οπότε έψαξα στο google για πληροφορίες βρήκα το site αυτό,διάβασα τι λέτε και θα 'θελα να σας ενημερώσω περί πίεσης και τύφλωσης όταν σηκώνεστε, πχ βρήκα αυτό το χρήσιμο site.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 05-02-09 στις 11:47. Αιτία: greeklish
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:30, 26-08-11:

Και εγώ πολλές φορές όταν σηκώνομαι απότομα δεν βλέπω...αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα επανέρχεται η όραση. Τι σημαίνει αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 14:33, 26-08-11:

Σημαίνει ότι δεν πρέπει να σηκώνεσαι απότομα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:35, 26-08-11:

Αυτό δεν είναι δείγμα υπογλυκαιμίας;

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 14:47, 26-08-11:

Τσούκου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:50, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Σημαίνει ότι δεν πρέπει να σηκώνεσαι απότομα
Εννοώ..τι γίνεται και συμβαίνει αυτό;
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αυτό δεν είναι δείγμα υπογλυκαιμίας;
Δεν ξέρω! Πιο πιθανό μου φαίνεται να σχετίζεται με αναιμία.

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 15:09, 26-08-11:

Το παθαίνω συνέχεια! Δεν το έχω ψάξει αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό. Απλά μαυρίζουν τα πάντα για λίγα δευτερόλεπτα και ζαλίζομαι ελαφρά, όταν σηκώνομαι απότομα.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:13, 26-08-11:

Εμένα πάντως γιατρός μου έχει πει ότι οφείλεται στην έλλειψη σιδήρου.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:18, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Εμένα πάντως γιατρός μου έχει πει ότι οφείλεται στην έλλειψη σιδήρου.
Πολύ πιθανό γιατί και εγώ έχω αναιμία.

Απλά προσωπικά αναρωτιέμαι τι συμβαίνει αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα....

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:56, 26-08-11:

Όταν σηκωνόμαστε τα αγγεία του σώματος για να τραβήξουν το αίμα προς τα πάνω για να ισοβαθμήσουν την βαρυτική έλξη (η οποία αυξάνεται απότομα όταν το σώμα από οριζόντια θέση πάει σε κάθετη) συσσπώνται. Αυτό γίνεται φυσιολογικά για να ισοσκελιστεί η μείωση της πίεσης του αίματος που θα συναίβενε.

Όταν αργήσει αυτό το αντανακλαστικό έχουμε συμπτώματα υπότασης που κάποια από αυτά είναι και αυτά που είπατε πάνω. Όταν τα αγγεία προσαρμοστούν στην νέα κατάσταση τα συμπτώματα σταματάνε.

Γιατί συμβαίνει σε σας αυτό και όχι σε άλλους;

Χαμηλή πίεση
Από που προέχεται αυτό ;
δε ξέρω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:59, 30-12-14:

Το χω παθει κι εγω μια φορα. Ημουν ξαπλωμενη πολλες ωρες και σηκωθηκα να κανω μπανιο. Η ζεστη του νερου με ζαλισε. Ευτυχως δεν ημουν μονη στο σπιτι αλλιως παιζει να χα πεσει στην μπανιερα. Θολωσαν ολα, σφυριζαν τα αυτια μου, πιεζοταν το στηθος μου. Φωναξα και μετα δε θυμαμαι τιποτα!
Εφταιγε που σηκωθηκα αποτομα και το καυτο νερο. Η πιεση μου μετα ηταν μια χαρα..
Συμβαινει, δεν ειναι κατι σοβαρο, προσοχη ομως οταν ζαλιζεστε να καθεστε μην πεσετε κ χτυπησετε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους