Torrents και πνευματικά δικαιώματα

undertow

Νεοφερμένος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πολύ μεγάλο θέμα και μάλλον απο αυτά που δεν καταλήγουν πουθενα..Εγω κατεβάζω κυρίως από ανυπομονησία ξένες σειρές και μουσική για οικονομικούς λόγους...Θα συμφωνήσω με την Πουπουλίνα όσον αφορά τις θέσεις εργασίας..Δυστυχώς τα βίντεο κλάμπ έχουν δεχτεί σοβαρότατο πλήγμα..Και κακά τα ψέμματα μας αρέσει το τζάμπα..Τωρα για το σινεμά το πρόβλημά μου δεν είναι η τιμή,για ποτό να βγω περισσότερα θα ξοδέψω..Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι 9 στις 10 κάποιοι θα αποφασίσουν να μην δουν την ταινία αλλά να ασχοληθούν με τα προσωπικά τους την ώρα της προβολής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
As far as I know, αυτό είναι το ΦΠΑ που πάει στο κράτος και το πληρώνεις για όλα τα προϊόντα που αγοράζεις. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει.:hmm:

Και όχι, δεν είναι απληστία να θέλεις να βγάζεις εκατομμύρια, και γω θα το ήθελα.:D

δεν μιλαω για φπα. Μιλαω για εναν φορο που εχουμε εδω που ειναι αποκλειστικα για τους καλλιτεχνες και οσους εμπλεκονται τελος παντων σε αυτη την βιομηχανια.

Ειναι απληστια να θες και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο. Δεν μπορεις να αναγκασεις ολο τον κοσμο να αγορασει τις ταινιες σου. Δεν εχουν ολοι την ιδια αγοραστικη δυναμη. Ας ριξουν τις τιμες και θα ειμαι απο τις πρωτες που θα πηγαινει στον κινηματογραφο 10 φορες τον μηνα και θα αγοραζει 20 αλμπουμ την χρονια :P

δικαιολογιες,δικαιολογιες,δικαιολογιες,δικαιολογιες...................τσαμπα...και παλι τσαμπα....αυτη ειναι η ουσια...ο ελληνας θελει το τσαμπα....το εκνευριστικο ομως ειναι να το χρυσωνουμε ολο αυτο με διαφορες δικαιολογιες...

εδω συμφωνω μαζι σου. Αυτη η νοοτροπια με εκνευριζει και εμενα. Αλλο να μην εχεις χρηματα και να μη μπορεις να αγορασεις ουτε ενα αλμπουμ και αλλο να εχεις και να θες το τσαμπα.
Κακα τα ψεμματα ομως, εγω (και πολλοι αλλοι) δεν μπορω να αγοραζω 20 αλμπουμ, να βλεπω 10 ταινιες στον κινηματογραφο, να νοικιαζω αλλες τοσες και να αγοραζω 40 manga τον χρονο (20χ$20 + 10χ$15 + 10χ$7 +40χ$10 = $1020 ετησιως ή $85 τον μηνα). Θα πληρωσω για τα μισα και θα κατεβασω τα υπολοιπα ή θα προτιμησω να μην ακουσω την μουσικη τους και να μην δω τις ταινιες τους. Δηλαδη τι πρεπει να κανω; Να μην ακουω τιποτα ή να μαθω να παιζω πιανο και να ζωγραφιζω για να διασκεδασω; Ποσοι απο εμας εχουμε $85 τον μηνα για ταινιες, μουσικη, βιβλια κτλ; Αν αντι για $20 το αλμπουμ, το πουλουσαν $5 δεν θα αγοραζε περισσοτερος κοσμος; Αν αντι την ηθοποιο την πληρωναν $100,000 αντι για $10,000,000 και εριχναν την τιμη της ταινιας στα $5 δεν θα υπηρχε λιγοτερη πειρατεια; Με $100,000 δεν μπορει να ζησει αξιοπρεπεστατα μια ηθοποιος;

Επισης κατι αλλο που με εκνευριζει ειναι οτι ορισμενοι κατεβαζουν οτι βρουν μπροστα τους και πολλα απο αυτα που εχουν κατεβασει δεν τα εχουν δει/ακουσει ποτε στη ζωη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
και αυτος που ανεβασε 1ος την ταινια ή το αλμπουμ στο διαδυκτιο, δεν τα αγορασε; :P

Η διαφορά είναι ότι όταν ένας εκδοτικός οίκος πουλάει ένα βιβλίο σε μια βιβλιοθήκη γνωρίζει πώς θα χρησιμοποιηθεί και συμφωνεί στις σχετικές συμβάσεις. Το διαδίκτυο ή έστω το σάιτ στο οποίο ανεβαίνει η ταινία δεν είναι βιβλιοθήκη και δεν υπάρχει συμφωνία για τη διάθεση του έργου.

Διαφωνείς ότι ο κάτοχος των δικαιωμάτων πρέπει να συμφωνεί για το πώς θα διατεθεί το έργο του και να παίρνει την αμοιβή που του αναλογεί;

Επισης παραβιαση πνευματικων δικαιωματων εχουμε ακομα και οταν αγορασεις μια ταινια και κατσεις στο σπιτι σου και την δεις με την παρεα σου.

Ποιος στο είπε αυτό; Στην αρχή κάθε ταινίας αναφέρεται το πώς δεν επιτρέπεται να αναμεταδοθεί (εκεί που λέει για διυλιστήρια ή κάτι τέτοιο):P και εννοείται ότι επιτρέπεται να δεις κάτι με την παρέα σου. Το ίδιο και γι' αυτό που λες για την αντιγραφή στο ipod κ.λπ. Δεν είμαι ειδική, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτά εμπίπτουν στη λεγόμενη "συνήθη χρήση".:hmm:
Και φυσικά άλλο αυτό που λες για το λογισμικό κι άλλο να έχει μια εταιρία σπασμένο λογισμικό σε όλους τους υπολογιστές της.

Παραδέχομαι ότι υπάρχουν πολλά grey areas και αμφιβάλλω αν ξέρει κανείς την οριστική απάντηση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχουν κουνουπάκια, πρέπει να καταπιούμε ένα καραβάνι καμήλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Πολύ μεγάλο θέμα και μάλλον απο αυτά που δεν καταλήγουν πουθενα..Εγω κατεβάζω κυρίως από ανυπομονησία ξένες σειρές και μουσική για οικονομικούς λόγους...Θα συμφωνήσω με την Πουπουλίνα όσον αφορά τις θέσεις εργασίας..Δυστυχώς τα βίντεο κλάμπ έχουν δεχτεί σοβαρότατο πλήγμα..Και κακά τα ψέμματα μας αρέσει το τζάμπα..Τωρα για το σινεμά το πρόβλημά μου δεν είναι η τιμή,για ποτό να βγω περισσότερα θα ξοδέψω..Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι 9 στις 10 κάποιοι θα αποφασίσουν να μην δουν την ταινία αλλά να ασχοληθούν με τα προσωπικά τους την ώρα της προβολής..

α μπραβο....και εγω θα συμφωνησω μαζι σου...και μου αρεσει ο αλλος να λεει τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι και για ποιους λογους το κανει πραγματικα...και οχι να ψαχνει να βρει ασχετα πραγματα για να δειξει οτι φταινε καποιοι αλλοι,και ποτε ο ιδιος...
ΥΓ.......αμ τα σακουλακια με τα πατατακια...που τα πας; τα νευρα σου σπανε!!!!!!:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν μπορω να σε καταλαβω...γιατι ειναι παραβιαση;:blink::blink:οταν αγοραζεις την ταινια,τα λεφτα πανε στον νομιμο δικαιουχο.....οι ταινιες ξερεις ειναι για να τις βλεπει ο κοσμος...οπως και τα cd...για να τα ακουνε...για αυτο τα κανουν οι καλ/νες...το θεμα ειναι να τα πληρωνεις και οχι να τα βρισκεις στη ζουλα τσαμπα και παρανομα...θα με τρελλανεις σημερα...λες πραγματα εντελως ασχετα...συγνωμη αλλα δεν μπορω να μην το πω...:)

στην ελλαδα μπορει να ισχυει κατι τετοιο, στην αμερικη ομως ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα. Προσπαθησαν και εδω να περασουν παρομοιο νομο και δεν μπορεσαν. Αν περνουσε, θα ηταν παρανομο να γραφεις την μουσικη που κατεβασες σε cd ή να βλεπεις την ταινια που αγορασες με καποιον φιλο σου. Επισης δεν θα μπορουσες να γραψεις το τραγουδι που κατεβασες απο το itunes που εχει DRM σε CD για προσωπικη χρηση. Δεν σου φαινεται παραλογο κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Όχι μόνο παράλογο, αλλά και βλακώδες. Αντί να λάβουν υπόψη τα νέα δεδομένα, αυτοί συμπεριφέρονται λες και είμαστε ακόμα στην εποχή που ο Γουτεμβέργιος ανακάλυψε την τυπογραφία.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
στην ελλαδα μπορει να ισχυει κατι τετοιο, στην αμερικη ομως ειναι πιο αυστηρα τα πραγματα. Προσπαθησαν και εδω να περασουν παρομοιο νομο και δεν μπορεσαν. Αν περνουσε, θα ηταν παρανομο να γραφεις την μουσικη που κατεβασες σε cd ή να βλεπεις την ταινια που αγορασες με καποιον φιλο σου. Επισης δεν θα μπορουσες να γραψεις το τραγουδι που κατεβασες απο το itunes που εχει DRM σε CD για προσωπικη χρηση. Δεν σου φαινεται παραλογο κατι τετοιο;

βρε Ηρω...τι μου λες τωρα;:blink::blink:...θα με τρελλανεις...τι λες δηλαδη,οτι οι σκηνοθετες και οι παραγωγοι και οι ηθοποιοι φτιαχνουν ταινιες...για να μην τις βλεπει ο κοσμος;...:blink:....οι ταινιες ειναι για να τις βλεπουμε...αυτος ειναι ο στοχος...αρκει να πληρωνουμε για αυτο...οταν παιρνεις σπιτι σου μια ταινια,την εχεις πληρωσει...τι δεν ισχυει στην αμερικη...;;;;
ολα αυτα ειναι δικαιολογιες....τελεια και παυλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
ναι...αλλα δεν μπορουνε να χανονται θεσεις εργασιας για την αγοραφοβια τη δικια σου...ή επειδη εσυ δεν θελεις να διαθεσεις λεφτα για ταινιες ή cd.....για σενα ειναι θεμα διασκεδασης...ενω για τον αλλον ειναι θεμα επιβιωσης...μην τα θεμε και ολα δικα μας...:)
Πάντως για να πω κ εγώ την αποψή μου δεσποιής Σαρκοζί είναι όντως άσχημο να χάνονται θέσεις εργασίας αλλά νομίζω ότι δεν φταίει το download γι αυτό αλλά η λαιμαργία των εταιρειών δισκογρφικών προώθησης κλπ. Και να πω εδώ ένα παράδειγμα, θυμάμαι στα νιάτα μου γινόταν χαμός με την πειρατία στα games κανένας ευυπόληπτος gamer δεν είχε σπίτι του πάνω από 1 original game σαν αποτέλεσμα όλου αυτού είναι ότι οι τιμές είχαν συμπιεστή προς τα κάτω σε τέτοιο βαθμό που να μη συμφέρει να πάρεις να πάρεις πειρατικό γιατί η διαφορά ήταν τοσο μικρή που έπαιρνες το original και λέω λοιπόν αφού είχαν τόσα περιθώρια να κατεβάσουν τις τιμές γιατί δεν το έκαναν από την αρχή για να μη δημιουργηθεί κ όλη αυτή η κατάσταση; Το ίδιος γίνεται κ τώρα, Οταν μία ταινία μπαίνει σε μία εφημερίδα κ πωλείτε προς 4Ε (μαζί με την εφημερίδα κ τα συμπράγκαλα που έχει αυτή μέσα) γιατί όταν πάω να την αγοράσω εγω μου ζητάνε 50 ευρώ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Πάντως για να πω κ εγώ την αποψή μου δεσποιής Σαρκοζί είναι όντως άσχημο να χάνονται θέσεις εργασίας αλλά νομίζω ότι δεν φταίει το download γι αυτό αλλά η λαιμαργία των εταιρειών δισκογρφικών προώθησης κλπ. Και να πω εδώ ένα παράδειγμα, θυμάμαι στα νιάτα μου γινόταν χαμός με την πειρατία στα games κανένας ευυπόληπτος gamer δεν είχε σπίτι του πάνω από 1 original game σαν αποτέλεσμα όλου αυτού είναι ότι οι τιμές είχαν συμπιεστή προς τα κάτω σε τέτοιο βαθμό που να μη συμφέρει να πάρεις να πάρεις πειρατικό γιατί η διαφορά ήταν τοσο μικρή που έπαιρνες το original και λέω λοιπόν αφού είχαν τόσα περιθώρια να κατεβάσουν τις τιμές γιατί δεν το έκαναν από την αρχή για να μη δημιουργηθεί κ όλη αυτή η κατάσταση; Το ίδιος γίνεται κ τώρα, Οταν μία ταινία μπαίνει σε μία εφημερίδα κ πωλείτε προς 4Ε (μαζί με την εφημερίδα κ τα συμπράγκαλα που έχει αυτή μέσα) γιατί όταν πάω να την αγοράσω εγω μου ζητάνε 50 ευρώ;;;

το αν ειναι κατι ακριβο ή οχι...αυτο δεν δικαιολογει σε τιποτα την πειρατεια,γιατι την πληρωνουν και ανθρωποι( εργαζομενοι) που δεν φταινε...
........και σιγα τωρα που θα μου πειτε οτι το να νοικιασεις μια ταινια απο ενα βιντεαδικο...ειναι πανακριβο...μην τρελλαθουμε....στα σκυλαδικα ο ελληνας πεταει ολοκληρες περιουσιες...απλα οπου μπορει να το βρει τσαμπα..το αρπαζει....οπου δεν μπορει τα σκαει κανονικοτατα...:)
παιδια...παραδεχτητε το...το τσαμπα ειναι πιο γλυκο....μην μου τα χρυσωνεται ολα αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι όταν ένας εκδοτικός οίκος πουλάει ένα βιβλίο σε μια βιβλιοθήκη γνωρίζει πώς θα χρησιμοποιηθεί και συμφωνεί στις σχετικές συμβάσεις. Το διαδίκτυο ή έστω το σάιτ στο οποίο ανεβαίνει η ταινία δεν είναι βιβλιοθήκη και δεν υπάρχει συμφωνία για τη διάθεση του έργου.

πλακα εκανα εκει :P

Διαφωνείς ότι ο κάτοχος των δικαιωμάτων πρέπει να συμφωνεί για το πώς θα διατεθεί το έργο του και να παίρνει την αμοιβή που του αναλογεί;

δεν διαφωνω, αντιθετα μαλιστα!



Ποιος στο είπε αυτό; Στην αρχή κάθε ταινίας αναφέρεται το πώς δεν επιτρέπεται να αναμεταδοθεί (εκεί που λέει για διυλιστήρια ή κάτι τέτοιο):P και εννοείται ότι επιτρέπεται να δεις κάτι με την παρέα σου. Το ίδιο και γι' αυτό που λες για την αντιγραφή στο ipod κ.λπ. Δεν είμαι ειδική, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτά εμπίπτουν στη λεγόμενη "συνήθη χρήση".:hmm:
Και φυσικά άλλο αυτό που λες για το λογισμικό κι άλλο να έχει μια εταιρία σπασμένο λογισμικό σε όλους τους υπολογιστές της.

δες εδω: https://www.cbc.ca/technology/story/2008/06/12/tech-copyright.html
καπου λεει οτι θα ηταν παρομοιο με τον νομο στην αμερικη

Παραδέχομαι ότι υπάρχουν πολλά grey areas και αμφιβάλλω αν ξέρει κανείς την οριστική απάντηση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχουν κουνουπάκια, πρέπει να καταπιούμε ένα καραβάνι καμήλες.

συμφωνω και εδω!

εγω παντως ειμαι ακομα εξοργισμενη που πρεπει να αγορασω τα windows 7 3 φορες. Για προσωπικη χρηση τα θελω for god's sake, δεν εχω $400 να τα αγορασω 3 φορες! Ημαρτον! Εγω χειριζομαι και τα 3, δεν τα δανειζω σε αλλους! Γι' αυτο λεω οτι σε καποια θεματα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
βρε Ηρω...τι μου λες τωρα;:blink::blink:...θα με τρελλανεις...τι λες δηλαδη,οτι οι σκηνοθετες και οι παραγωγοι και οι ηθοποιοι φτιαχνουν ταινιες...για να μην τις βλεπει ο κοσμος;...:blink:....οι ταινιες ειναι για να τις βλεπουμε...αυτος ειναι ο στοχος...αρκει να πληρωνουμε για αυτο...οταν παιρνεις σπιτι σου μια ταινια,την εχεις πληρωσει...τι δεν ισχυει στην αμερικη...;;;;
ολα αυτα ειναι δικαιολογιες....τελεια και παυλα...:)

στην αμερικη δεν ισχυει αυτο που νομιζεις. Οταν αγορασεις μια ταινια, δεν την εχεις αγορασει ακριβως. Την εχεις "δανειστει". Εχεις αγορασει τα δικαιωματα για προσωπικη χρηση. Προσωπικη χρηση=την βλεπεις μονο εσυ. Στην ελλαδα και εδω δεν ισχυει κατι τετοιο. Στην αμερικη ομως ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Κατι που δεν μπορεις να καταλαβεις ακομα!:P

Και εγω αγορασα τα windows 7. Δεν ειναι δικα μου ομως. Δεν μπορω να τα περασω ουτε καν σε 2ο υπολογιστη, παρολο που ο υπολογιστης ειναι για προσωπικη χρηση. Σου φαινεται δικαιο αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
πλακα εκανα εκει :P



δεν διαφωνω, αντιθετα μαλιστα!





δες εδω: https://www.cbc.ca/technology/story/2008/06/12/tech-copyright.html
καπου λεει οτι θα ηταν παρομοιο με τον νομο στην αμερικη



συμφωνω και εδω!

εγω παντως ειμαι ακομα εξοργισμενη που πρεπει να αγορασω τα windows 7 3 φορες. Για προσωπικη χρηση τα θελω for god's sake, δεν εχω $400 να τα αγορασω 3 φορες! Ημαρτον! Εγω χειριζομαι και τα 3, δεν τα δανειζω σε αλλους! Γι' αυτο λεω οτι σε καποια θεματα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ.


το καποια...με εκφραζει αρκετα..μα και εγω.....μιλαω για συγκεκριμενα πραγματα...για πραγματα που γνωριζω...για ταινιες ,βιβλια και cd...για τα υπολοιπα που γραφεις δεν γνωριζω...για αυτο και δεν μπορω να απαντησω...αλλα οποιος μου πει οτι δεν εχει λεφτα να νοικιασει μια ταινια απο βιντεαδικο...ή ακομα χειροτερα οτι κλεβει τις ταινιες απο αποψη για τις εταιριες...και οχι επειδη προτιμαει τσαμπα...ε..λοιπον ειναι αρχιψευταρος...το λεω και το εννοω...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
στην αμερικη δεν ισχυει αυτο που νομιζεις. Οταν αγορασεις μια ταινια, δεν την εχεις αγορασει ακριβως. Την εχεις "δανειστει". Εχεις αγορασει τα δικαιωματα για προσωπικη χρηση. Προσωπικη χρηση=την βλεπεις μονο εσυ. Στην ελλαδα και εδω δεν ισχυει κατι τετοιο. Στην αμερικη ομως ειναι διαφορετικα τα πραγματα. Κατι που δεν μπορεις να καταλαβεις ακομα!:P

Και εγω αγορασα τα windows 7. Δεν ειναι δικα μου ομως. Δεν μπορω να τα περασω ουτε καν σε 2ο υπολογιστη, παρολο που ο υπολογιστης ειναι για προσωπικη χρηση. Σου φαινεται δικαιο αυτο;



ναι...συμφωνω σε αυτο που λες....και αν διαβασεις το προηγουμενο μνμ μου...θα δεις οτι μιλαω για καποια πραγματα...οχι για ολα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
εγω παντως ειμαι ακομα εξοργισμενη που πρεπει να αγορασω τα windows 7 3 φορες. Για προσωπικη χρηση τα θελω for god's sake, δεν εχω $400 να τα αγορασω 3 φορες! Ημαρτον! Εγω χειριζομαι και τα 3, δεν τα δανειζω σε αλλους! Γι' αυτο λεω οτι σε καποια θεματα ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ.

Αφού το λέει βρε, είσαι εντάξει::P
The new bill would expressly allow them to make one copy of each item per device owned, such as a computer or MP3 player.

Αστειεύομαι βέβαια. Το πρόβλημα είναι τρομερά πολύπλοκο και με πολύ trial and error θα καταλήξουν οι κυβερνήσεις σε μια νομοθεσία που να είναι λογική και εφαρμόσιμη - αν καταλήξουν ποτέ δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
[/u]
το καποια...με εκφραζει αρκετα..μα και εγω.....μιλαω για συγκεκριμενα πραγματα...για πραγματα που γνωριζω...για ταινιες ,βιβλια και cd...για τα υπολοιπα που γραφεις δεν γνωριζω...για αυτο και δεν μπορω να απαντησω...αλλα οποιος μου πει οτι δεν εχει λεφτα να νοικιασει μια ταινια απο βιντεαδικο...ή ακομα χειροτερα οτι κλεβει τις ταινιες απο αποψη για τις εταιριες...και οχι επειδη προτιμαει τσαμπα...ε..λοιπον ειναι αρχιψευταρος...το λεω και το εννοω...:lol:
Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι άποψη ή τρόπος αντίστασης στις εταιρείες ή όλες αυτές οι μπουρδες που λένε μερικοί για να θεωριτικοποιήσουν το κλοπι ραιτ, απλά το κάνει κάποιος σαν συλλογή εκει που θα μάζευε γραμματόσημα μαζεύει ταινίες κ τις βλέπει όταν κ όποτε θέλει κ μη νομίζεις τα τιμούμε κ τα βιντεοκλαμπ κ από εκεί σουφρώνουμε ταινιούλες:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αφού το λέει βρε, είσαι εντάξει::P


Αστειεύομαι βέβαια. Το πρόβλημα είναι τρομερά πολύπλοκο και με πολύ trial and error θα καταλήξουν οι κυβερνήσεις σε μια νομοθεσία που να είναι λογική και εφαρμόσιμη - αν καταλήξουν ποτέ δηλαδή.


Other everyday acts, such as recording a TV show or taking music from a compact disc and putting it on an MP3 player are illegal but are never enforced, says a technology law expert.

σε αυτα ειναι τρελοι για δεσιμο :P

κατι λογικο χρειαζομαστε γιατι με αυτες τις νομοθεσιες το μονο που πετυχαινουν ειναι να ενθαρρυνουν το "κατεβασμα"

Πιστευω πως ενα ποσο-φορος τον μηνα, πχ $10-20 στον καθενα, θα ηταν μια λυση γιατι θα μπορουσες να κατεβαζεις νομιμα αλλα και να πληρωνονται οι αλλοι :hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εγώ πάντως επιμένω αν οι τιμές τους ήταν λογικές κανένας δεν θα έμπαινε στον κόπο να ψάξει να βρει ή ακόμα ακόμα κ να κατασκευάσει προγράμματα για ξεκλείδωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Εγώ πάντως επιμένω αν οι τιμές τους ήταν λογικές κανένας δεν θα έμπαινε στον κόπο να ψάξει να βρει ή ακόμα ακόμα κ να κατασκευάσει προγράμματα για ξεκλείδωμα.


να εισαι 100/100 σιγουρη οτι και παλι θα τις κατεβαζανε...
δεν μου λες βρε...δεν εχεις λεφτα για να νοικιασεις μια ταινια ενα βραδυ και να την δεις;...ε;;;.........προσεξε...γιατι θα βγαλω το μαστιγιο...:lol::lol::lol::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πάντως για να πω κ εγώ την αποψή μου δεσποιής Σαρκοζί είναι όντως άσχημο να χάνονται θέσεις εργασίας αλλά νομίζω ότι δεν φταίει το download γι αυτό αλλά η λαιμαργία των εταιρειών δισκογρφικών προώθησης κλπ. Και να πω εδώ ένα παράδειγμα, θυμάμαι στα νιάτα μου γινόταν χαμός με την πειρατία στα games κανένας ευυπόληπτος gamer δεν είχε σπίτι του πάνω από 1 original game σαν αποτέλεσμα όλου αυτού είναι ότι οι τιμές είχαν συμπιεστή προς τα κάτω σε τέτοιο βαθμό που να μη συμφέρει να πάρεις να πάρεις πειρατικό γιατί η διαφορά ήταν τοσο μικρή που έπαιρνες το original και λέω λοιπόν αφού είχαν τόσα περιθώρια να κατεβάσουν τις τιμές γιατί δεν το έκαναν από την αρχή για να μη δημιουργηθεί κ όλη αυτή η κατάσταση; Το ίδιος γίνεται κ τώρα, Οταν μία ταινία μπαίνει σε μία εφημερίδα κ πωλείτε προς 4Ε (μαζί με την εφημερίδα κ τα συμπράγκαλα που έχει αυτή μέσα) γιατί όταν πάω να την αγοράσω εγω μου ζητάνε 50 ευρώ;;;

Πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο το θέμα που ανοίξατε.:up:
Για να πάρω και εγώ θέση, θα πώ ότι και οι δύο πλευρές έχουν το δίκιο τους.;)
Καταρχήν θα πρέπει να αναπροσαρμοστεί η νομοθεσία στην Ελλάδα με βάση τα νέα δεδομένα, με την ραγδαία είσοδο του διαδίκτυου στον καλλιτεχνικό και όχι μόνο, χώρο.
Πάντος εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ισορροπήσουν τα πράγματα, θα βρούν οι εταιρίες νέους τρόπους να προσεγγίσουν το κοινό και να ανακτήσουν τα χαμένα τους κέρδη.;) Σίγουρα αυτό που τους ενδιαφέρει δεν είναι να διωχθεί ποινικά κοινό, στο οποίο απευθνονται.;):P
Εχετε προσέξει την νέα τάση να κυκκλοφορούν τα νέα CD καλλιτεχνών μέσω κυρικάτικης εφημερίδας;;)Μπορεί το κέρδος ανα CD είναι κατά πολύ μικρότερο, αλλά σκεφτείτε το συνολικό κέρδος όταν η εφημερίδα πουλάει 300.000-400.000 αντίτυπα; ;)
Ακουσα εκδότη να λέει ότι με αυτόν το τρόπο όλοι είναι ευχαριστημένοι, εκδότης, εταιρία, καλλιτέχνες και κοινό. :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγώ πάντως επιμένω αν οι τιμές τους ήταν λογικές κανένας δεν θα έμπαινε στον κόπο να ψάξει να βρει ή ακόμα ακόμα κ να κατασκευάσει προγράμματα για ξεκλείδωμα.


Και εγώ αυτό πιστεύω και εκεί νομίζω ότι θα ισορροπίσει η κατάσταση.
Αν χρεώνουν 1-2 ευρώ το να κατεβάσεις μιά ταινία η cd θα αυξήσουν κατά ποοοοοολύ την πελατεία τους και θα τους συμφέρει τελικά και μάλιστα πολύ.:P

Πούπι σίγουρα θα υπάρχουν πάντα κάποιοι που θα θέλουν το εντελώς τσάμπα, αλλά η πλειοψηφία θα προσαρμοστεί στους νέους τρόπους.:)
Για αυτό πιστεύω η Ηρώ και οι υπόλοιποι έχουν δίκιο, οι τιμές τους είναι εξωφρενικά ψηλές.:PΚάποια στιγμή θα συνειδητοποιήσουν ότι κατεβάζοντας κατά πολύ τις τιμές θα αυξήσουν και κατά πολύ την πελατεία τους.Εγώ νομίζω ότι είναι μονόδρομος αυτό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top