Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απόφαση γάμου...

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:08, 20-07-06:

Ξέρω πως κανείς ποτέ δεν ξέρει που θα βγει μια σχέση. Πως δεν υπογράφεις συμβόλαιο. Αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι.. πως καταλαβαίνεις πως κάνεις καλά που παντρεύεσαι; Πως αυτός ο άνθρωπος που είναι απέναντί σου, είναι ο σωστός; Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;

Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες). Οι αδέσμευτοι πως το φαντάζεστε ότι θα αποφασίσετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:12, 20-07-06:

ο πιο ασφαλής τρόπος για να μειώσεις τις πιθανότητες διαζυγίου είναι να ζήσεις μαζί με τον άλλο για 2-3-4-5-6-7-8-9 χρόνια.
Τελεία και παύλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:19, 20-07-06:

Μα ποιος λεει οτι υπαρχει συγκεκριμενος τροπος να κρατησεις εναν γαμο ζωντανο?!
Ακομα και αυτα τα κλισε τυπου "εμπιστοσυνη, αγαπη, υπομονη, σεβασμος, κατανοηση" κλπ σχετικα να τηρουνται παντα, δεν οριζουν οτι ενας γαμος θα υπαρχει "μεχρι να τους χωρισει ο θανατος".

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:37, 20-07-06:

Και για να ψιλοαπαντήσω, σίγουρα το να συζήσεις είναι απαραίτητο. Τουλάχιστον για ένα χρόνο. Αλλά το θέμα είναι πως βλέπεις ζευγάρια και χωρίζουν μετά από 10 και 15 χρόνια γάμου (οι δικοί μου χώρισαν στα 16) και μένεις να αναρωτιέσαι.. Καλά τόσα χρόνια δεν είχαν δει τίποτα;

Και πες πως έχεις κάποια σχέση.. και αυτός είναι ό,τι θα μπορούσες να ζητήσεις.. Ακόμα και τα αρνητικά του τα αντέχεις (βασικό, τα αρνητικά πρέπει να αντέχεις, θετικά έχουμε όλοι) και είσαι κι ερωτευμένη και η σχέση έχει τραβήξει σε βάθος χρόνου και είναι μια χαρά ..και όλα καλά γενικώς. Και μια ωραία πρωϊα έρχεται και σου ζητάει να τον παντρευτείς.. Ε, μόνο εγώ νομίζω πως δεν μπορώ ποτέ να είμαι απόλυτα σίγουρη για μια τέτοια κίνηση, όσο κι αν βλέπω πως ταιριάζουμε; Μόνο εγώ φρικάρω; (Αφού νομίζω θα τον στήσω στην εκκλησία τον κακομοίρη .. ή θα πάω ένα βήμα πριν την λιποθυμία! )

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:43, 20-07-06:

Δεν υπάρχουν "κλικ", "μπλιτς", "μπλουμ" κ.λ.π. Αποφασίζεις να προχωρήσεις σε γάμο, όταν διαπιστώσεις ότι με αυτόν τον άνθρωπο θέλεις να μοιραστείς το υπόλοιπο της ζωής σου. Το αποφασίζεις, όταν διαπιστώνεις ότι θέλεις να βλέπεις το πρόσωπό του κάθε πρωί που θα ξυπνάς και κάθε βράδυ πριν κοιμηθείς, όταν διαπιστώνεις ότι μαζί του θέλεις να μοιράζεσαι από τα πιο μηδαμινά μέχρι τα πιο σημαντικά γεγονότα της ζωής σου και κυρίως όταν διαπιστώσεις ότι με αυτόν θέλεις να αποκτήσεις παιδί κάποια στιγμή στο μέλλον. Όταν νιώθεις "μισή" όταν αυτός δεν είναι δίπλα σου......
Παρόλα αυτά, όπως είπες και συ καλή μου kajira, όλα αυτά δεν σου εγγυούνται μια κοινή διαβίωση επ'άπειρον, αλλά αν το σκεφτούμε καλύτερα, τι είνάι σίγουρο τελικά σ'αυτή τη ζωή? Τίποτα. Ούτε η ίδια η ζωή καλά καλά!

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 11:45, 20-07-06:

να πω την ταπεινη μου αποψη κι εγω αν και δεν ειμαι παντρεμενη.. οσο ρομαντικο και αν ακουγεται, νομιζω οτι το νιωθεις καπου μεσα σου οτι "αυτός ειναι"!!! ισως καποιοι να μην ειναι-ειμαστε τοσο τυχεροι στη ζωη τους και να μην το νιωσουν απολυτα αυτο..ισως η αναγκη να δημιουργησουν οικογενεια τους κανει να παραβλεπουν καποια πραγματα, να κανουν καποιους συμβιβασμους..ισως να μην αντεχουν να περιμενουν το ΑΝ και πότε θα ερθει αυτός-ή που θα τους κανει να πουν οτι "εδώ είμαστε".. ισως γι'αυτο να περνανε τοσα χρονια και μετα να χωριζουν..γιατι οταν εχεις κανεις παιδια, μπορει να κανεις και καποιες υποχωρησεις, μπορει να θελεις να περιμενεις πρωτα να μεγαλωσουν και να απεξαρτητοποιηθουν καπως και μετα να αποφασισεις οτι "δεν παει αλλο".. γιατι στο μυαλο καποιων μπορει να φανταζει καλυτερη η αποφαση να περιμενουν λιγο ακομα.. μπορει να λεω και βλακειες, δεν ξερω.. αλλα ετσι το σκεφτομαι..φανταζομαι η ζωή θα δειξει...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:51, 20-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ξέρω πως κανείς ποτέ δεν ξέρει που θα βγει μια σχέση. Πως δεν υπογράφεις συμβόλαιο. Αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι.. πως καταλαβαίνεις πως κάνεις καλά που παντρεύεσαι; Πως αυτός ο άνθρωπος που είναι απέναντί σου, είναι ο σωστός; Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;

Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες). Οι αδέσμευτοι πως το φαντάζεστε ότι θα αποφασίσετε;

Αγαπητή kajira, το οτι είσαι παιδί χωρισμένων γονιών δε θα έπρεπε να σε καταναγκάζει σε ανασφάλεια, ακριβώς γιατί τα λάθη των γονιών σου δεν είναι σίγουρο οτι θα τα κάνεις κι εσύ, ούτε και οτι θα βρείς απαραίτητα βάρβαρο σύζυγο. Εντούτοις σε καταλαβαίνω. Πόσοι γνωστοί/ες μου ενω είναι ορθοί κριτές σε κάθε γεγονός της ζωής τους, έκαναν το τραγικότερο λάθος της ζωής τους, να παντρευτούν τις χειρότερες γυναίκες και τους χειρότερους άνδρες, που ας σημειωθεί οτι πρίν το γάμο έδειχναν αγγελικό πρόσωπο και μόλις μπήκε η κουλούρα, να σου και ο Κέρβερος!

Βέβαια αυτό δε σημαίνει οτι ο γάμος είναι τυχερό κι αν σου κάτσει σου κατσε! Γιατί το χω ακούσει κι αυτό το ωραίο! Εκεί δε θές γάμο αλλά ενα πεντάρι στο Τζόκερ να σε βγάλει από τη φτώχεια σου! Σημάδια, φαίνονται και πρίν το γάμο και είναι επιλογή σου αν θα τα λάβεις υπ' όψιν ή αν θα τα αγνοήσεις. Αυτά βέβαια προϋποθέτουν και μια μακρόχρονη σχέση, για την ακρίβεια πέντε ετών και άνω!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:16, 20-07-06:

Valder, ευτυχώς δεν τέθηκε ποτέ θέμα βαναυσότητας στον γάμο των γονιών μου. Απλά, όσα πέρασα μετά το διαζύγιο, με τους 3ους ανθρώπους, δεν θα ήθελα επ' ουδενί να τα περάσει το δικό μου παιδί (και γι' αυτό αν ποτέ κάνω παιδί, χωρίσω και ξανακάνω σχέση, ο τύπος θα είναι μακριά από το παιδί μου, κι αν δεν του αρέσει, θα φάει πόρτα!)

Απλά αναρωτιέμαι.. Ευούλι κι εγώ έτσι πίστευα πως θα συνέβαινε, αλλά τελικά, τώρα που έχουν περάσει κάποια χρόνια, συνειδητοποιώ πως λόγω της "ευθύνης" που συνεπάγεται μια τέτοια απόφαση, αποκλείεται ποτέ να νιώσω πως αυτός είναι (ακόμα κι αν το νιώσω, είμαι λίγο σχεσοφοβική, οπότε θα υπερισχύσει ο πανικός, το ξέρω.. ) Συναισθηματικά ναι, μπορώ να σου πω, πως αυτός που είμαι μαζί τώρα, είναι κάποιος με τον οποίο δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτόν, είναι κάποιος που με κάνει να περνάω καλά, με προσέχει, με φροντίζει, τον αγαπώ όσο δεν αγάπησα ποτέ κανέναν και νιώθω απόλυτα δική του (με την έννοια της γυναίκας του).. Θεωρητικά δηλαδή, όλα μια χαρά. Έλα μου όμως που αν σκεφτώ πως είμαι με κάποιον για όλη μου την ζωή (όποιος κι αν είναι αυτός), αμέσως φρικάρω, οπότε..

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 12:20, 20-07-06:

Έλα μου όμως που αν σκεφτώ πως είμαι με κάποιον για όλη μου την ζωή (όποιος κι αν είναι αυτός), αμέσως φρικάρω, οπότε..
νομιζω σε αυτο θα πρεπει να εστιασεις τοτε... δεν ξερω και τιποτα ιδιαιτερο απο ψυχολογια για να σε βοηθησω καπως περισσοτερο αλλα νομιζω οτι η εξηγηση για αυτο κρυβεται καπου μεσα σου βαθια, ισως εχεις ζησει κατι το οποιο να σου δημιουργει αυτο το αισθημα και απλα να μην μπορεις να το καταλαβεις απο μονη σου.. αν υπαρχει κανενας ψυχολογος στην παρεα μας θα ηταν καλο να πει τη γνωμη του....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:41, 20-07-06:

το χω το χω! και το χω προσφατο!

oh well.... υπάρχει κάτι πάρα πολύ βασικό πριν τον γάμο...
για μένα (μετά από ένα διαζύγιο και ένα δεύτερο γάμο) είναι πάρα πολύ σημαντικό το ζευγάρι να συζήσει για ένα διάστημα πριν το γάμο... όχι πολύ... 6 μήνες με ένα χρόνο αρκούν για να τα δεις όλα όσο ερωτευμένος/η (ήτοι και στραβάδι) είσαι....

όταν λοιπόν συζήσεις και δεις ότι η ζωή κυλάει ομαλά... με τα καλά και τα κακα...
ότι οι δυσκολίες αντιμετωπίζονται χωρίς να επέρχεται η συντέλεια...
ότι ξυπνας το πρωι και χαίρεσαι για την αγκαλιά που βρίσκεσαι...
οτι ξαπλώνεις το βράδυ και κουρνάζεις με ασφάλεια....
οτι νοιώθεις αγάπη.. έρωτα.. πόθο.. και κυρίως ότι κάνεις όνειρα για το μέλλον με αυτον τον άνθρωπο.... ε τότε νομίζω ότι έχεις μειώσει κατά πολύ τις πιθανότητες του "λάθους"

όσο για τον χωρισμό μετά από 10...15...20 χρονια...
Οι άνθρωποι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) αλλάζουν με το πέρασμα του χρόνου... ωριμάζουν (ή όχι )
Είναι σημαντικό μέσα σε ένα ζευγάρι αυτή η "αλλαγή" να γίνεται ταυτόχρονα και στους δύο... να μην "ωριμάζουν" με διαφορετικούς ρυθμούς...
Είναι πυκνές οι φορές που ο ένας απ τους δύο βολεύται και δεν προσπαθεί για τίποτα περισσότερο... ούτε για τον εαυτό του αλλά ούτε και για τη σχέση...
Θεωρώ ότι μετά είναι λογικό να έρθει και η ρήξη και η ρουτίνα και όλα...
Οι σχέσεις που κρατούν για "πάντα" έχουν καθημερινές ανάγκες φροντίδας...
Οι σχέσεις είναι σαν τα φυτά... χρειάζονται συνεχώς πότισμα... λίπασμα.. φροντίδα σε όλες τις εποχές... και στην άνοιξη και τον χειμώνα... κάθε φορά και άλλου είδους φροντίδα γιατί αλλίως... μαραίνονται ή σαπίζουν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 15:00, 20-07-06:

Σωστή σε βρίσκω.Αυτά που λες είναι λογικά (και ισχύουν) όταν έχεις να κανεις με συνειδητοποιημένους και προπαντός ώριμους ανθρώπους.Πχ Έχω εγώ παράδειγμα από γνωστό μου που συζούσε 3 χρονια.E δεν είχε καταλάβει την τυφλά του.Αλλα είπαμε..και για να συμπληρώσω,την ίδια μ@λ@κια που έκανε την πρώτη φορα την επαναλαμβάνει και δεύτερη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 20-07-06 στις 15:09.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:20, 20-07-06:

Θα σου πω κάτι και αν μπορέσεις να το κάνεις κτήμα σου θα είσαι μόνο κερδισμένος....
Αν ο φίλος σου σε 3 χρόνια σχέσης που συζούσε δεν είχε καταλάβει την τύφλα του όπως λες... ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ!
εφταιγε και η κοπελιά του... και πολύ μάλιστα!
takes two to tango!

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 15:32, 20-07-06:

Ευχαριστώ καλή μου για την συμβουλή,αλλα στην συγκεκριμένη περιπτώσει το φταίξιμο ήταν ολοκληρωτικά δικό του.Όταν γνωρίζεις που πας να μπλέξεις και μπλέκεις με την θέληση σου γιατί είσαι Mου/δούλος καλά να τα πάθεις.Η κοπελια απλά βολευόταν,είναι αυτό που λέγαμε βρήκε έναν.... να αράξει.Και όπως ήταν φυσικό δεν είχε μέλλον αυτή η "σχέση" .E μια από τα ίδια και με την τωρινή..Μεγάλη ιστορία και δεν μπορείς να καταλάβεις τι παιζόταν μονο από 2-3 σειρές..Και δεν θέλω να την πω ανοιχτά σε όλους.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 16:29, 20-07-06:

[asxeto]coz nothin lasts forever and we both know hearts can change[/asxeto]

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 16:58, 20-07-06:

Valder, ευτυχώς δεν τέθηκε ποτέ θέμα βαναυσότητας στον γάμο των γονιών μου. Απλά, όσα πέρασα μετά το διαζύγιο, με τους 3ους ανθρώπους, δεν θα ήθελα επ' ουδενί να τα περάσει το δικό μου παιδί (και γι' αυτό αν ποτέ κάνω παιδί, χωρίσω και ξανακάνω σχέση, ο τύπος θα είναι μακριά από το παιδί μου, κι αν δεν του αρέσει, θα φάει πόρτα!)

Απλά αναρωτιέμαι.. Ευούλι κι εγώ έτσι πίστευα πως θα συνέβαινε, αλλά τελικά, τώρα που έχουν περάσει κάποια χρόνια, συνειδητοποιώ πως λόγω της "ευθύνης" που συνεπάγεται μια τέτοια απόφαση, αποκλείεται ποτέ να νιώσω πως αυτός είναι (ακόμα κι αν το νιώσω, είμαι λίγο σχεσοφοβική, οπότε θα υπερισχύσει ο πανικός, το ξέρω.. ) Συναισθηματικά ναι, μπορώ να σου πω, πως αυτός που είμαι μαζί τώρα, είναι κάποιος με τον οποίο δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτόν, είναι κάποιος που με κάνει να περνάω καλά, με προσέχει, με φροντίζει, τον αγαπώ όσο δεν αγάπησα ποτέ κανέναν και νιώθω απόλυτα δική του (με την έννοια της γυναίκας του).. Θεωρητικά δηλαδή, όλα μια χαρά. Έλα μου όμως που αν σκεφτώ πως είμαι με κάποιον για όλη μου την ζωή (όποιος κι αν είναι αυτός), αμέσως φρικάρω, οπότε..

Κατι δεν μου κολλαει..
Απο την στιγμη που ειναι ολα οσα θα ηθελες, δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.
Μηπως στην ουσια ο "φοβος" που σου εχει προκυψει ειναι μονο δικαιολογια? Μηπως τα αισθηματα σου για εκεινον δεν ειναι τοσο δυνατα και τοσο μεγαλα, οσο θελεις/πιστευεις? Δεν θελω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να σε προσβαλω με αυτο, απλα προσπαθω να βρω μια ακρη..
Ειμαι κι εγω παιδι χωρισμενων γονιων οπως το 2/3 των ελληνοπουλων, αλλα γαμοι γινονται συνεχεια..

Απο την αλλη, αν δεν θελεις να παντρευτεις (γενικα) γιατι πρεπει να προχωρησεις σε κατι τετοιο? Μπορεις να (συ)ζεις με τον συντροφο σου, να κανετε οτιδηποτε θα εκανε και ενα παντρεμενο ζευγαρι και απλα να σας λειπει το μυστηριο του γαμου. Θα μου πεις, δεν ειναι ετσι.. Ο γαμος δεν ειναι μονο το μυστηριο και το "χαρτι". Οκ, το αντιλαμβανομαι, αλλα αν εσυ (και ο καλος σου φυσικα) δεν εχεις προβλημα με το να κανεις ολα οσα κανει ενα παντρεμενο ζευγαρι χωρις το "χαρτι", τα υπολοιπα δεν αφορουν κανεναν!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:34, 21-07-06:

Προσωπικά θα παντρευόμουν μόνο για να κάνω παιδιά κι αυτό για τα παιδιά (αν και υπάρχουν και κάποια άλλα plus που σου δίνει ο γάμος, γι' αυτό πλέον τον ζητούν και οι ομοφυλόφιλοι, όπως πχ δικαίωμα μισής σύνταξης, κοινή φορολογική δήλωση, μοίρασμα της όποιας περουσίας γίνει εντός γάμου και άλλα τέτοια..) Κατά τα άλλα δεν έχω καμία ανάγκη να γίνω ..κα Κοκκοβίκου, δεν με νοιάζει ούτε να αρραβωνιαστώ, ούτε τίποτα τέτοιο. Με ενδιαφέρει πάνω απ' όλα να έχω μια καλή σχέση και τα χαρτιά τα γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Το μωρό μου δεν έχει ακριβώς την ίδια άποψη με μένα. Έχει μεγαλώσει σε ένα μάλλον συντηρητικό περιβάλλον και πιστεύει πολύ σ' αυτούς τους θεσμούς. Αλλά και γενικά, βλέπω πως οι περισσότεροι άντρες σήμερα θέλουν να παντρεύονται, περισσότερο απ' όσο το θέλουν οι γυναίκες (ή μήπως εγώ έχω μόνο μουρλέγκο φίλες; )

Και τέλος πάντων, το θέμα μου δεν είναι ακριβώς προσωπικό - σίγουρα αν συνεχίσει η σχέση μας σε αυτό το καλό επίπεδο, δεν θ' αργήσει κι ο γάμος ή κάποια δέσμευση-, αλλά το θέμα μου είναι πως θεωρώ πως ο γάμος είναι μια πολύ σοβαρή και "μόνιμη" απόφαση, που δεν ξέρω πως μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος πως θες να την πάρεις. Μάλλον βέβαια όλα αυτά είναι απλά μες στο μυαλό μου, διότι, ναι καταλαβαίνω, πως ακούγεται περίεργο από την μία να μη θέλω να ζήσω χωρίς αυτόν τον άνθρωπο και από την άλλη να φοβάμαι να τον παντρευτώ.. Νομίζω πως τελικά απλά φοβάμαι τις υποχρεώσεις που επισύρει μια τέτοια κίνηση, νομίζω πως η σχέση μας θα σοβαρέψει απότομα και θα χάσει την πλάκα που έχει τώρα..

Τεσπά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας, ειδικά εσένα ΚΕ, ήσουν διαφωτιστικότατη! (Να ζήσετε παρεπιπτόντως!)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:47, 21-07-06:

Μήπως αυτός ο "ένας" είναι προιόν της φαντασίας και πολλά παραμύθια με πριγκίπισες και ιππότες έχουμε διαβάσει!
Για μένα το βασικότερο για να πάει καλά ένας γάμος είναι να νιώθεις τον συντροφό σου πρωτίστως φίλο!

Ο έρωτας είναι ένα τρομερό συναίσθημα αλλά επειδή είναι και τόσο έντονο συνήθως ξεφουσκώνει και μάλιστα αυτό που μένει από κάτω δλδ η πραγματικότητα πίσω από το προπέτασμα καπνού πολλές φορές δεν αρέσει!! Εγώ τα πιο επιτυχημένα ζευγάρια που ξέρω, έχουν φιλική αντιμετώπιση μεταξύ τους!
Η φιλία είναι ένα πιο low-profile συναίσθημα και δεν είναι τόσο έντονο και έχει μεγαλύτερη διάρκεια! Άσε που έχει και πιο ισχυρές βάσεις!

Σε μια εποχή που η καταστάσεις πιέζουν πολύ τους ανρθώπους, τα παραμυθάκια είναι εκτός τόπου και μεγαλύτερη αξία έχει η λειτουργηκότητα! Ο "The One" και ο έρωτας για πάντα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν αλλά μήπως τους έχουμε δώσει πολύ αξία?

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 09:53, 25-07-06:

Δεν θα σου πω πώς κατάλαβα ότι είναι εκείνος..αλλά όταν κατάλαβα ότι δεν είναι εκείνος. Αφού μου έκανε την πρόταση μέσα σε ένα μήνα δημιουργούσα τσακωμούς από το τίποτα, ανέβαλλα την ημερομηνία που είχαμε πει ότι θα αρραβωνιαζόμασταν και μετά από 5 μήνες χώρισα οριστικά...Δεν υπάρχει περίπτωση να παντρευτώ ποτέ έναν άνθρωπο που να μην με κάνει να χαμογελάω όταν σκέφτομαι το "για πάντα" και αυτό φέρει πολλά από πίσω....

**Και φυσικά δεν μιλάω για το φυσιολογικό άγχος/έννοιες κ.ο.κ που έχει μία γυναίκα/άνδρας πριν το γάμο

Παράθεση

parnam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη parnam
Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O parnam έγραψε στις 10:59, 25-07-06:

Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες).

Κι εγω παιδι χωρισμενων γονιων ειμαι. Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι, το καταλαβα συγκριτικα, απο τις εμπειριες που ειχα. Κατα δευτερο λογο ειχα ηδη καταληξει στο τι θελω, δηλ. με βοηθησε η γενικωτερη ωριμανση της προσωπικοτητας μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:04, 27-07-06:

Παιδιά, εδώ υπάρχουν δύο θέματα... Από τη μία, το πώς παίρνεις την απόφαση... Κι από την άλλη, τι γίνεται, γιατί χωρίζει παρ 'όλη τη μαγεία ο κόσμος; Ε, για το δεύτερο... Απλά δεν υπάρχουν κανόνες...
Για το πρώτο..θέλει ένα συνδυασμό λογικής και πάθους. Η λογική να δίνει π΄ρασινο φως, γιατί
συμφωνούμε.
όταν δε συμφωνούμε, συζητάμε και βγαίνει άκρη.
αν ανέβουν οι εντάσεις, δεν ανεβαίνει ο εγωισμός.
δεν υπάρχει καν εγωσισμός!
έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και απολαμβάνουμε την παρέα του άλλου και στα πιο απλά, πχ μία βόλτα.
αλλά έχουμε και προσωπικότητα, προσωπική ζωή, ιδιαίτερο χρόνο, όνειρα.

Και, στο συναισθηματικό...
Βασικό μου όνειρο είναι να μη χορταίνω να βλέπω τον άντρα μου, να θέλω να κάνουμε παιδιά μαζι, να χαμογελάω σα χαζό κάθε λεπτό που απλά θα με φαντάζομαι να μεγαλώνω τα παιδιά μου, που θα έχουν δικά του χαρακτηριστικά
να τρελαίνομαι που του μοιάζουν στο ελάχιστο
Να μην μπορώ να διανοηθώ να μην γκρινιάξω (και) σε εκείνον για το πρόβλημα στη δουλειά
κλπ κλπ...

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 20:20, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
νομιζω σε αυτο θα πρεπει να εστιασεις τοτε... δεν ξερω και τιποτα ιδιαιτερο απο ψυχολογια για να σε βοηθησω καπως περισσοτερο αλλα νομιζω οτι η εξηγηση για αυτο κρυβεται καπου μεσα σου βαθια, ισως εχεις ζησει κατι το οποιο να σου δημιουργει αυτο το αισθημα και απλα να μην μπορεις να το καταλαβεις απο μονη σου.. αν υπαρχει κανενας ψυχολογος στην παρεα μας θα ηταν καλο να πει τη γνωμη του....
ψυχολόγος είπατε; παρον! αν και να σας πω την αλήθεια αυτό το θέμα καμιά σχέση δεν έχει με την ψυχολογία. δεν υπάρχουν θεωρίες. εγώ όποτε συζητάω για κάτι τέτοιο βλέπω ότι δεν υπάρχουν συνταγες. καθαρό τζακ-ποτ ή πούλος-ποτ! καλό είναι φυσικα να αποφεύγουμε αυτά που στην πλειοψηφία τους έχουν αποδειχτεί αποτυχία. πχ. δεν μπορείς να αλλάξεις έναν πότη ή έναν τζογαδόρο, και τις περισσότερες φορές δεν αξίζει καν να προσπαθήσεις. τώρα τι να πω;άλλοι παντρευτηκαν νωρίς και είναι ευτυχισμένοι, ενώ για άλλους ήταν αιτία να χωρίσουν. άλλοι πιστεύουν στην δια΄φορά ηλικίας, άλλοι όχι. μερικές φορές σου κάνει κλικ και άλλες δεν υπάρχει έρωτας, αλλά ένας υπέροχος γάμος με σεβασμό και αγάπη. ο καθένας ξέρει τον εαυτό του και τι κριτήρια έχει. όσο κακό και αν ακούγεται, κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα καταλήξει να γεράσει με τον ίδιο άτομο, αλλά αν θες οπωσδήποτε να παντρευτείς παίρνεις το ρίσκο και ο θεός βοηθός. παντος νομίζω ότι για τις ανύπαντρες (όπως εγώ) ο μεγαλύτερος εχθρός για να πάρουμε αυτή την απόφαση είναι η ανασφάλεια και ο φόβος του αγνώστου...

κοινώς, σας φώτισα!!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:54, 28-07-06:

Eντελώς όμως!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:47, 15-10-07:

Ο γάμος έρχεται μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα, το νοιώθεις, νοιωθεις την ανάγκη να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο την υπόλοιπη ζωή σου, είναι κάτι σαν ρέυμα, διαπερνά το κορμί και το σώμα σου, η αγάπη γίνετε θύελα, σε κάνει να ξεχνάς ποιός είσαι, η αγαπη γίνετε αναπόσπαστο κομμάτι σου, νοιώθεις φόβο για το άν χαλάσει ο γάμος και όχι ότι θα φυλακιστείς.

Ο γάμος όταν γίνει απόφαση η οποία γίνετε φόβος για διάλυση της οικογένειας οδέυεις καλά, όταν όμως γίνετε με φόβο μήπως φυλακιστείς σταματάς.

Η φοβία μήπως διαλυθεί ένας γάμος σημαίνει ότι θές να πετύχει, δεν θές να χαλάσει, θές να προσπαθείς, αυτό κρατάει ένα γάμο, η κρυφή φοβία ότι μπορεί κάτι να μην πάει καλά, όταν λοιπόν γίνει ο γάμος νοιώθεις όμορφα, νοιώθεις ότι δεν έκανες λάθος, νοιώθεις ότι όλα θα πάνε καλά, ξεχνάς αυτή την γλυκιά φοβία και αρχίζεις να γαληνέυεις.

Επίσεις υπάρχει μία έρευνα που λέει ότι το 78% των διαζηγίων είναι έως τα 5 χρόνια, αυτό σημαίνει κάτι, τι θα μου πείτε... Θα πεί ότι καλό είναι να μην γίνουν παιδιά μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα, όχι γιατί φοβάμαι την στατιστική αλλα άν υπάρξει διαζυγειο να μήν υπάρξουν παιδιά δυστυχισμένα, είναι έλπίδα για έναν άνθρωπο που χωρίζει να ξαναφτιάξει την ζωή του και χωρίς να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιο παιδί που προέκειψε μέσα στον γάμο.

Δας έπριξα, είναι τόσα που θέλω να πώ γύρο απο αυτό που θα μου πάρει σελίδες , πάντως το έχω ξαναπεί και το λέω και τώρα..

Ο γάμος είναι πόλεμος, χάνεις μάχες και κερδίζεις μάχες αλλα πάντα μα πάντα οι μάχες που θα δίνεις θα είναι για το καλό του γάμου όχι προσωπικό όφελος

Αν υπάρχουν απορείες παρακαλώ ρωτήστε με, ελέυθερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:16, 15-10-07:

Που το ξέθαψες αυτό βρε Μάνια;...

..τελικά τσάμπα αναρωτιόμουν τότε, άντρας που δεν μπορεί ν' απλώσει δύο ρούχα σίγουρα δεν κάνει για γάμο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phyllis
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 13:36, 15-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ο γάμος έρχεται μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα, το νοιώθεις, νοιωθεις την ανάγκη να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο την υπόλοιπη ζωή σου, είναι κάτι σαν ρέυμα, διαπερνά το κορμί και το σώμα σου, η αγάπη γίνετε θύελα, σε κάνει να ξεχνάς ποιός είσαι, η αγαπη γίνετε αναπόσπαστο κομμάτι σου, νοιώθεις φόβο για το άν χαλάσει ο γάμος και όχι ότι θα φυλακιστείς.

Ο γάμος όταν γίνει απόφαση η οποία γίνετε φόβος για διάλυση της οικογένειας οδέυεις καλά, όταν όμως γίνετε με φόβο μήπως φυλακιστείς σταματάς.

Η φοβία μήπως διαλυθεί ένας γάμος σημαίνει ότι θές να πετύχει, δεν θές να χαλάσει, θές να προσπαθείς, αυτό κρατάει ένα γάμο, η κρυφή φοβία ότι μπορεί κάτι να μην πάει καλά, όταν λοιπόν γίνει ο γάμος νοιώθεις όμορφα, νοιώθεις ότι δεν έκανες λάθος, νοιώθεις ότι όλα θα πάνε καλά, ξεχνάς αυτή την γλυκιά φοβία και αρχίζεις να γαληνέυεις.

Επίσεις υπάρχει μία έρευνα που λέει ότι το 78% των διαζηγίων είναι έως τα 5 χρόνια, αυτό σημαίνει κάτι, τι θα μου πείτε... Θα πεί ότι καλό είναι να μην γίνουν παιδιά μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα, όχι γιατί φοβάμαι την στατιστική αλλα άν υπάρξει διαζυγειο να μήν υπάρξουν παιδιά δυστυχισμένα, είναι έλπίδα για έναν άνθρωπο που χωρίζει να ξαναφτιάξει την ζωή του και χωρίς να δημιουργεί προβλήματα σε κάποιο παιδί που προέκειψε μέσα στον γάμο.

Δας έπριξα, είναι τόσα που θέλω να πώ γύρο απο αυτό που θα μου πάρει σελίδες , πάντως το έχω ξαναπεί και το λέω και τώρα..

Ο γάμος είναι πόλεμος, χάνεις μάχες και κερδίζεις μάχες αλλα πάντα μα πάντα οι μάχες που θα δίνεις θα είναι για το καλό του γάμου όχι προσωπικό όφελος

Αν υπάρχουν απορείες παρακαλώ ρωτήστε με, ελέυθερα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 16:54, 15-10-07:

Που το ξέθαψες αυτό βρε Μάνια;...

..τελικά τσάμπα αναρωτιόμουν τότε, άντρας που δεν μπορεί ν' απλώσει δύο ρούχα σίγουρα δεν κάνει για γάμο!

Καλό για χιούμορ

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:52, 15-10-07:

Ε εννοείται δεν αποφασίζεις αν θα παντρευτείς κάποιον με βάση το αν απλώνει ρούχα ή όχι!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:09, 15-10-07:

Ε εννοείται δεν αποφασίζεις αν θα παντρευτείς κάποιον με βάση το αν απλώνει ρούχα ή όχι!
Α μην το λές αυτό η ξαδέρφη μου τον πήρε επειδή ήταν καλός σέφ

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:09, 12-11-07:

Και τελικά πως καταλαβαίνεις είπαμε αν αυτός είναι ο Ένας;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:12, 12-11-07:

Χα, πίνεις πολύ αλκόολ και μάλιστα κατεξακολούθηση

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:14, 12-11-07:

Όταν το μαθεις, πες το και σε μας!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:20, 12-11-07:

Καλέ βοηθάτε και καίγομαι!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:22, 12-11-07:

Παντρεύεσαι και άλλον στα κρυφά και συγκρίνεις...

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:23, 12-11-07:

Γιατί καίγεσαι καλέ?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:23, 12-11-07:

Δεν μίλησα για γάμο αυτή τη φορά Ρεμπέσκες. Συγκεντρώσου!

Εδάδι θέλω λογικά επιχειρήματα μπας και βρω ακρη σε κάτι που θέλω!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:24, 12-11-07:

Xτύπα, αντέχει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:26, 12-11-07:

εγω δεν μπορω να σε βοηθησω....
δεν μενω στον "εναν"

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:31, 12-11-07:

Α ούτε εγώ Νεράϊδα
Αλλά το έχω απορία.. θα ήθελα να ξέρω πως κάπου εκεί έξω υπάρχει κάποιος που είναι ο Ένας για μένα. Έχω δει (ελάχιστα) τέτοια ζευγάρια. Άραγε υπάρχει για όλους κι αν υπάρχει, είναι πάντα εύκολο για όλους; Με το τελευταίο εννοώ αν όταν γνωρίζεις τον Έναν πχ, πάντα όλα πάνε όσο καλύτερα γίνεται, ώστε η σχέση να λειτουργήσει με την μία ή είναι πιθανό να περάσεις και διά πυρός και σιδήρου μέχρι να καταλάβεις τελικά πως ήταν πάντα εκεί, μπροστά σου;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:39, 12-11-07:

Εγώ πιστέυω στον έναν. Απόλυτα! Ντακσ ίσως πρέπει να περάσεις από πολλούς ένες μέχρι να το βρεις, αλλά χαλαρά υπάρχει

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:44, 12-11-07:

Eγώ πιστεύω στον Κανέναν (και λιγότερους βασικά, με κάθε έναν κάτι χάνεις).

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:44, 12-11-07:

Ένες;
Ευχαριστούμε Εδάδι, ανεπανάληπτη προσωπικότητα του Εδαδίου και εγωισμέ της.
Άλλος;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:46, 12-11-07:

Ευχαριστούμε Εδάδι, ανεπανάληπτη προσωπικότητα του Εδαδίου και εγωισμέ της.

Axaxaxaxaxa

Ρε κοπελιά που μικροδείχνεις, αυτά είναι πέρσοναλ ντάτα. Άσε το πολλαπλό μου είδωλο κάτω

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:47, 12-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Axaxaxaxaxa

Ρε κοπελιά που μικροδείχνεις, αυτά είναι πέρσοναλ ντάτα. Άσε το πολλαπλό μου είδωλο κάτω
Καθόλου πέρσοναλ. Κι εγώ από τα ίδια έχω!

Άντε ον τοπικ τώρα, πολύ παιξαμε!

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 23:59, 12-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Eγώ πιστεύω στον Κανέναν
[UFO mode on/] Στον Οδυσσέα? [/UFO mode off]

Στο θέμα τώρα, δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται όταν συζητάμε για επανασυνδέσεις και δεύτερες ευκαιρίες να λέτε ότι οχι δε γίνεται και να θεωρείτε ουτοπικό το να δουλέψει μια σχέση που κάποτε χάλασε και από την άλλη να μη σας φαίνεται ουτοπικό το να υπάρχει το τέλειο compatible άτομο για τον καθένα. ΑΠό μόνο της η λέξη "τέλειο" αναφέρεται σε κάτι άπιαστο, που δεν υπάρχει.

Συνεπώς, ανακεφαλαιώνω, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ο Ενας (εκτός να μιλάμε για τον Eru Iluvatar που όμως πάει σε τελείως άλλο context...) υπάρχουν όμως κάποιοι για τους οποίους αξίζει να κάνει καθένας την προσπάθεια να ξεπεράσει τα στραβά και να κάνει το όλο θέμα να δουλέψει. Με προσπάθεια και από τις δύο πλευρές μπορεί ίσως να πληισάσουν το ανθρωπίνως δυνατό "τέλειο".

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 00:47, 13-11-07:

[UFO mode on/] Στον Οδυσσέα? [/UFO mode off]
[bufo mode on]Aυτός ήταν ο Ούτις...
[bufo mode oof]

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:47, 13-11-07:

Καταρχήν, για να βρεις τον Έναν, πρέπει να πιστεύεις ότι υπάρχει. Βασικός και απαράβατος όρος αυτός!
Κατά δεύτερον, πρέπει να ξέρεις πάρα πολύ καλά τι ακριβώς ζητάς.
EDIT: Αυτό προϋποθέτει να γνωρίζεις πολύ καλά τον εαυτό σου (τώρα αρχίζουν τα δύσκολα).
Και τρίτον και σημαντικότερον, πρέπει να γίνεις (χωρίς να χρειάζεται να προσποιηθείς) αυτή που αυτός ο Ένας θα ήθελε να έχει κοντά του.

Υπάρχει και ένα τέταρτο: Ποτέ μην λες ότι βρήκες τον Έναν. Κανένας δεν πρόκειται να σε πιστέψει!...

Υ.Γ. Αυτό το "Ένας" μου θυμίζει τον Ennis από το Brokeback Mountain...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-11-07 στις 01:00.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:59, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κατά δεύτερον, πρέπει να ξέρεις πάρα πολύ καλά τι ακριβώς ζητάς.
Διαφωνώ, μπορεί να μην ξέρεις τι θέλεις, μέχρι που θα το συναντήσεις και θα πέσει ένα αμόνι από τον ουρανό και θα σε βαρέσει στο κεφάλι, ώσπου θα δεις 14 καρδούλες να φτερουγίζουν γύρω από το κεφάλι σου!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:30, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Και τρίτον και σημαντικότερον, πρέπει να γίνεις (χωρίς να χρειάζεται να προσποιηθείς) αυτή που αυτός ο Ένας θα ήθελε να έχει κοντά του.
Μπαρδον ; Να "πρεπει" (αρα αναγκαια συνθηκη) να "γινεις" (αρα να μην εισαι ο εαυτος σου), αυτο που ο/η αλλος/η θελει να εχει κοντα του ; Και πως ειναι εφικτο να γινεις κατι αλλο, και χωρις να προσποιεισαι ....και παραλληλα να εισαι και ο εαυτος σου ; Something is rotten in the state of Denmark

Αυτο δεν αναιρει απο μονο του, την εννοια του "βρηκα ατομο με το οποιο ταιριαζω". Μηπως δε καταλαβα κατι ; Και τα αλλα που λενε "να δεχεσαι τον αλλο οπως ειναι" κλπ, πανε περιπατο ;

Kαι γιατι να μη γινει ο αλλος αυτο που θες να χεις εσυ κοντα σου ; Θα μου πεις : να γινουν και οι 2. Οκ, αλλα γιατι να γινουν για να ταιριαζουν, και να μην ταιριαξουν επειδη ειναι ηδη

Εκτος αν εννοεις το πολυ απλο που λεμε "να ταιριαζουν" (ο ενας να αποτελει ο'τι συμπληρωνει τον αλλο, και αντιστροφα), και με μπερδεψε ο τροπος που το ειπες, οπότε γραψε λαθος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:32, 13-11-07:

Ή μπορεί απλά εσύ να είσαι σπαστικά ψείρας!

Kαλά το πάτε πάντως. Έχει κανείς σας νιώσει με το που γνώρισε κάποιον/α πως αυτός/ή είναι και ..εδώ είμαστε και όντως να ισχύει; (από το φιλικό μου περιβάλλον, μόνο μία κοπέλα ξέρω - της οποίας όντως της βγήκε, οι άλλες -βάζω και τον εαυτό μου εδώ- απλά γουστάρουν να το λένε, αλλά η ιστορία μονίμως ..δεν τις δικαιώνει )

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:56, 13-11-07:

Δεν υπάρχει ο Ένας. Υπάρχουν πολλοί που θα μπορούσαν να πάρουν την θέση του Ένα, ανάλογα με τις συνθήκες. Απλά καγιράκι, στο θέμα του γάμου, κάποια στιγμή στη ζωή σου που έρχεται η επιθυμία να κάνεις οικογένεια, βρίσκεις έναν άνθρωπο τον οποίο αγαπάς και πιστεύεις ότι σ'αγαπάει, ταιριάζετε στην καθημερινότητά σας, έχετε παρόμοια αντίληψη για το πώς ονειρεύεστε την οικογένεια, και ενώνετε τη ζωή σας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους