Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απόφαση γάμου...

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:10, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Και τελικά πως καταλαβαίνεις είπαμε αν αυτός είναι ο Ένας;
Καλέ βοηθάτε και καίγομαι!!
Δεν μίλησα για γάμο αυτή τη φορά Ρεμπέσκες. Συγκεντρώσου!

Εδάδι θέλω λογικά επιχειρήματα μπας και βρω ακρη σε κάτι που θέλω!

Και τα 3 που ρωτάς υπάρχουν στην απάντηση που σου έδωσα, αλλα απο ότι κατάλαβα δεν την διάβασες ντροπή σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 11:39, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Και τρίτον και σημαντικότερον, πρέπει να γίνεις (χωρίς να χρειάζεται να προσποιηθείς) αυτή που αυτός ο Ένας θα ήθελε να έχει κοντά του.
Διαφωνώ...
Πρέπει να είσαι αυτό που θα ήθελε ο άλλος, όχι να γίνεις. Αν δεν είσαι δεν πειράζει, αν δεν είσαι πάει να πει ότι δεν είναι αυτός ο ΕΝΑΣ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:09, 13-11-07:

"Πρέπει να γίνεις χωρίς να προσποιηθείς", σημαίνει να ακολουθείς την εξελικτική πορεία που έχεις επιλέξει.
Με δεδομένο ότι όλοι είμαστε σε πορεία εξέλιξης, βελτιώνουμε και μαθαίνουμε τον εαυτό μας κάθε μέρα λίγο παραπάνω αυτό που λέω είναι πως χρειάζεται να είσαι ο καλύτερος εαυτός σου...
Δεν μπορεί να λες π.χ. "δε μου αρέσουν οι καβγάδες" και να έχεις σαν χόμπυ τη γκρίνια...
Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

...Η αλεπού ζήτησε από το Μικρό Πρίγκιπα να της πει πότε θα έρχεται για να φοράει στην ψυχή της τα "γιορτινά" της.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-11-07 στις 12:25.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:47, 13-11-07:

Επίσης, δεν καταλήγεις στο ποιος είναι ο ένας από 3-4 μέρες, καλό είναι να συζήσετε κιόλας λίγο. Βγαίνουν πολλά στην φόρα τότε...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:40, 13-11-07:

Εγώ αυτο που ξέρω, είναι ότι κάθε φορά που ερωτευόμαστε και παθιαζόμαστε εχουμε την ψευδαισθηση ότι αυτός είναι ο Ένας. Μέχρι που "ξυπναμε" καποια στιγμη και ο Ένας γινεται Κανενας....και προχωράμε στον επομενο Ένα.
Τελικα, δικιο ειχε η μαμά, ο Ένας είναι λαχείο...
Δεν ξέρεις πότε θα έρθει, και αν όντως έρθει ....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:46, 13-11-07:

...ίσως ο ορισμός του Ένα, χάνεται, όταν επιμένουμε να τον ταυτίσουμε με το "για πάντα".
Δεν υπάρχει τίποτα που να είναι "για πάντα" στη φύση...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:50, 13-11-07:

....κι ομως υπαρχουν ζευγαρια που π.χ απο πολυ μικρη ηλικια βρηκαν ο ενας τον αλλον και γερασανε μαζι....ή που για πολλες δεκαετιες τελος παντων ειναι μαζι....
..ειναι και αυτο ενα "για παντα"...ή όχι?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:55, 13-11-07:

Μην το λες σε μένα, εγώ πάντα πίστευα ότι ο Ένας υπάρχει
..και ποτέ δε θα πάψω να το πιστεύω. Είναι "Κριουλίστικο" (sic) θράσσος αν θέλεις και πείσμα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-11-07 στις 14:00.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:58, 13-11-07:

Κριουλιστικο ε?!!!
Και αναρωτιομουν που οφειλεται!!!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 15:15, 13-11-07:

Εγω τελικα δεν πιστευω οτι υπαρχει αυτος ο Ενας.
Μαλλον αυτη ειναι και η δικη μου αποψη.

Εγώ αυτο που ξέρω, είναι ότι κάθε φορά που ερωτευόμαστε και παθιαζόμαστε εχουμε την ψευδαισθηση ότι αυτός είναι ο Ένας. Μέχρι που "ξυπναμε" καποια στιγμη και ο Ένας γινεται Κανενας....και προχωράμε στον επομενο Ένα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:23, 13-11-07:

"Πρέπει να γίνεις χωρίς να προσποιηθείς", σημαίνει να ακολουθείς την εξελικτική πορεία που έχεις επιλέξει.
Με δεδομένο ότι όλοι είμαστε σε πορεία εξέλιξης, βελτιώνουμε και μαθαίνουμε τον εαυτό μας κάθε μέρα λίγο παραπάνω αυτό που λέω είναι πως χρειάζεται να είσαι ο καλύτερος εαυτός σου...
Σορυ αλλα αυτο που λες τωρα εχει σαφη διαφορα απο αυτο που ειπες πριν (που τελικα δεν ημουν ο μονος που το εξελαβε ετσι). Τωρα λες να εξελισομαστε...γενικως (πραγμα σωστοτατο), ενω πριν ειπες να γινουμε αυτο που θελει/χρειαζεται ο αλλος. Η εξελικτικη πορεια που επιλεγει ο καθενας, δεν θα λεγα οτι πρεπει να καθοριζεται απο το εκαστοτε ατομο με το οποιο θελουμε τη σχεση. Αλλο να βελτιωνομαστε, και αλλο να μεταμορφωνομαστε σε οτι θελει ο αλλος. Μη πηγαινουμε και οπου φυσαει ο ανεμος, ετσι δεν ειναι ;

...Η αλεπού ζήτησε από το Μικρό Πρίγκιπα να της πει πότε θα έρχεται για να φοράει στην ψυχή της τα "γιορτινά" της.
Αυτο που κολλάει ;

Ο Ενας (ή η μια) ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει. Συνδυασμοι χαρακτηρων ειμαστε ολοι, γιατι να μην υπαρχει το 99% συμβατο (ας μη πουμε 100). Το θεμα ειναι, ποσε ςπιθανοτητες εχεις να το συναντησεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 13-11-07 στις 19:10.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:42, 14-11-07:

Όλοι οι μύθοι και οι διδασκαλίες των σοφών αναφέρουν ότι για κάθε άνθρωπο υπάρχει το "έτερον ήμισυ", δηλαδή αυτό που τον συμπληρώνει και τον κάνει να ξεπεράσει τα στεγανά του εγώ του, ώστε να περάσει σε μια ανώτερη μορφή ως διαδική οντότητα, ολοκληρωμένη κι ερμαφρόδιτη. Εγώ προσωπικά δεν το έχω διαπιστώσει, αν και κάποτε νόμισα ότι το βρήκα. Ωστόσο δεν μπορώ να αμφισβητώ τους δασκάλους μου, συνεπώς δεν παύω να προσπαθώ.

Απ' ότι έχω καταλάβει, η αναζήτηση του ετέρου ημίσεως δεν είναι τίποτε άλλο στην πραγματικότητα, παρά ένα ταξίδι αυτογνωσίας. Όλα είναι δρόμος.

Στη φύση δεν υπάρχει τίποτε το απόλυτο και το τέλειο, αλλά όλα τα φαινόμενα έχουν και τις αποκλίσεις τους, ακριβώς για να δίνουν χώρο στην εξέλιξη. Σε αυτό συμφωνώ με την Idril. Το "τέλειο" είναι γέννημα της ατελούς νόησης του ανθρώπου, ο οποίος φοβάται ν' αντιμετωπίσει το απροσδόκητο.

Η ζωή είναι, κατά τη φυσική και τη βιολογία, ένα αντιεντροπικό φαινόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι για τη διατήρησή της, είναι αναγκαίο να προσφέρουμε ενέργεια για ν' αντιμετωπίσουμε την αδυσώπητη εντροπία του σύμπαντος. Ο Έρωτας έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Οι Εραστές θα πρέπει να προσφέρουν ενέργεια, ο ένας στον άλλον, ώστε να διατηρείται εν ζωή (enjoy) ο Έρωτάς τους.

Αυτό που με έχει διδάξει η κάρτα της Προσαρμογής είναι ότι οι ισορροπίες στηρίζονται στην κόψη ενός σπαθιού και καθορίζονται από το σύνολο των χαοτικών δυνάμεων που τις επηρεάζουν. Γι' αυτό πιστεύω ότι "Ο Έρωτας κρατά μόνο μια μέρα" και κάθε μέρα θα πρέπει να ξαναγεννιέται. Όταν οι Εραστές βρουν το Θέλημά τους, εφόσον δηλαδή τα Θελήματά τους συντονίζονται, τότε αρχίζει να λειτουργεί η Προσαρμογή, που είναι νόμος του σύμπαντος.

Η Προσαρμογή χορεύει στην άκρη μιας λεπίδας. Η αγάπη είναι ρίσκο και ο δρόμος μακρύς. Αυτή είναι και η μαγεία της. Οι Θεοί δεν ανέχονται τις ύβρεις των ανθρώπων και η χειρότερη εξ αυτών είναι το "για πάντα". Ακολουθήστε το ποτάμι. Είθε ο δρόμος να διαπνέεται από Αγάπη και να οδηγεί στη Φώτιση και την Ολοκλήρωση. Μη ζητάτε συμφωνίες με το Μέγα Χάος, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:47, 14-11-07:

Eγώ δεν ζήτησα συμφωνία πάντως, προσπαθώ απλά να καταλάβω ποιος είναι ο τρόπος (αν υπάρχει) που μπορείς να "σιγουρευτείς" πως έχεις βρει αυτό που ψάχνεις.. Και τώρα που το βλέπω διατυπωμένο γραπτά μου φαίνεται σαν μια απίστευτη μπαρούφα..

Ίσως να ισχύει αυτό που είχα δει κάποτε σε μια ταινία:
-Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά πότε φτάνεις στο σημείο να πεις "φτάνει, έως εδώ ήταν";
- ..ποτέ!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:39, 14-11-07:

Ίσως να ισχύει αυτό που είχα δει κάποτε σε μια ταινία:
-Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά πότε φτάνεις στο σημείο να πεις "φτάνει, έως εδώ ήταν";
- ..ποτέ!
Οκ...μετά από αυτό πάω να κρεμαστώ

Γιατί αν απλά το νιώθεις κι εγώ το ένιωσα αλλά δεν τον παντρεύτηκα ποτέ και ούτε πρόκειται από όσο ξέρω

Απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια μαγική συνταγή, ένα feeling ή κάτι που σου λέει ότι αυτός είναι ο ένας και ο μοναδικός, ο άντρας που πάντα έψαχνες...

Είναι βασικά αυτά που νιώθεις, αν είσαι ολοκληρωμένος από την σχέση κι αν μπορείς να φανταστείς αυτόν κι εσένα ως οικογένεια κι αυτόν ως τον πατέρα που θα ήθελες για τα παιδιά σου....

Αλλά δεν ξέρω...όταν παντρευτώ θα σου πω στα σίγουρα νι;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 18:45, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
όταν παντρευτώ θα σου πω στα σίγουρα νι;
θα αργήσεις? μήπως βιάζεται η κοπέλα...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:50, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
θα αργήσεις? μήπως βιάζεται η κοπέλα...
Δεν τα πετάμε αυτά όταν η άλλη πίνε καφέ μπροστά στον υπολογιστή

Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:03, 14-11-07:

Αχαχαχαχα, έχετε πλάκα!

Πάντως το κριτήριο του τον θέλω για μπαμπά των παιδιών μου δεν νομίζω πως είναι καλό...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:48, 14-11-07:

Στην πραγματικότητα παίρνεις την απάντηση για την επιλογή σου, όταν είναι ήδη πολύ αργά.

Αν η αγάπη διαρκεί μια μέρα και έχει ανάγκη να ανανεώνεται...
Αν κάθε επτά χρόνια τα κύτταρά μας ανανεώνονται ολοκληρωτικά...
Αν το "για πάντα" είναι ύβρις...
Αν ακολουθούμε εξελικτική πορεία...
Αν ο γάμος είναι μόνο μια κοινωνική σύμβαση...

..ο Ένας μπορεί να περάσει αρκετές φορές από το μονοπάτι της ζωής μας.
Γιατί να θεωρούμε τόσο τραγικό, το να τελειώνει μια σχέση που έχει κλείσει τον κύκλο της;
Θέλω να πω, γιατί να είναι σωστό κριτήριο για ένα γάμο το "για πάντα";

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-11-07 στις 23:22.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:54, 14-11-07:

Κλείνουν όλες οι σχέσεις τον κύκλο τους; Τελειώνουν όλα; Είναι δυνατόν κάτι να αναγεννάται ξανά και ξανά μέσα από τις στάχτες του; Είναι η λογική το σωστό κριτήριο όταν μιλάμε για συναισθήματα;

(Είμαι τρελή; Μήπως είμαι απλά ξανθιά; Ποια είμαι; Τι θέλω; Που πάω; )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:57, 14-11-07:

...όταν φτάσεις σε επίπεδο στάχτης, ίσως να είναι πολύ αργά...
Τη φωτιά πρέπει να την τροφοδοτείς με ξύλα πριν φτάσει να σβήσει...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:59, 14-11-07:

Κι όμως πόσες φωτιές ξεκίνησαν από στάχτες.. (αν και φαίνεται σε πρώτη φάση να έχεις δίκιο )

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:06, 14-11-07:

Εγώ θα παντρευτώ στα 35 μου, μου το υποσχεθήκανε

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:07, 14-11-07:

Αχαχαχαχα, έχετε πλάκα!

Πάντως το κριτήριο του τον θέλω για μπαμπά των παιδιών μου δεν νομίζω πως είναι καλό...
Αν είναι να του φορτώσεις τα παιδιά και να κοιμάσαι με άλλους, όχι δεν είναι καλό

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:12, 14-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αν είναι να του φορτώσεις τα παιδιά και να κοιμάσαι με άλλους, όχι δεν είναι καλό
Δεν εννοούσα αυτό, αλλά έχεις ένα δίκιο, μη σου πω και δύο..

Παράθεση

aktida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aktida
H aktida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 65 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H aktida έγραψε στις 08:20, 15-11-07:

Γειά σας κορίτσια και αγόρια!Θέλετε και μία αισιόδοξη απάντηση από μία ... γιαγιά γιά σας; Είμαι 34 χρόνια παντρεμένη και πολύ ευτυχισμένη γιατί πάντα συζητώ μαζί του κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, το παραμικρό,είμαι εργαζόμενη, θέλω να πιστεύω με μοντέρνες ιδέες, άφησα τις κόρες μου να κάνουν τις επιλογές τους στη ζωή και ίσως ακόμα και τα λάθη τους επειδή πρέπει να είναι δικά τους. Μάθετε να μιλάτε με το αγόρι σας, τίποτε δεν αλλάζει ή λύνεται με το γάμο, ο χαρακτήρας δεν διορθώνεται όπως και τα ... κουσούρια, άλλωστε μη ζητάτε να διορθώσετε κάτι που το διαλλέξατε αλλά φροντίστε να το διαλλέξετε σωστά. Καλή σας μέρα !Φιλλάκια!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:35, 15-11-07:

Γειά σου aktida, καλωσόρισες και σ'ευχαριστούμε για το αισιόδοξο μηνυμά σου!!!

άφησα τις κόρες μου να κάνουν τις επιλογές τους στη ζωή και ίσως ακόμα και τα λάθη τους επειδή πρέπει να είναι δικά τους
ο χαρακτήρας δεν διορθώνεται όπως και τα ... κουσούρια, άλλωστε μη ζητάτε να διορθώσετε κάτι που το διαλλέξατε αλλά φροντίστε να το διαλλέξετε σωστά

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:53, 15-11-07:

Ο Έρωτας κρατά μια μέρα.

Η μέρα κρατά για λίγο, ή...

...κρατά για πάντα. (Ύβρις).

Το "για πάντα" είναι εφικτό, μόνο όταν δεν το υπόσχεσαι και δεν το αποζητάς.

Η ζωή κρατά για μια μέρα. Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα ζει και αύριο.

Κι αν το "για πάντα" κρατά μονάχα μια στιγμή;

Ζήσε τη ζωή, χωρίς χρονικούς περιορισμούς. Όταν θα βρεις τον Έναν, άσε να σε κυλήσει το ποτάμι. Γίνε κι εσύ η Μία γι' αυτόν. Η μαγεία της στιγμής και του απείρου θα σε συντροφεύσει.

Ας είναι η Αγάπη ανυπόκριτη, ας είναι η Φιλία ειλικρινής.

Θέλω να γράψω κάποτε κι εγώ ως "παππούς" αυτά που μας έγραψε η Ακτίδα, η οποία εκ του ψευδωνύμου της δείχνει ότι κρατάν τα κότσια της. Χαιρετώ κι εγώ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 15-11-07 στις 15:28.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:04, 15-11-07:

Δεν υπάρχουν συμβάσεις στον έρωτα. Και ελπίζω/προβλέπω πως θα έχω πολύ ωραίες ιστορίες να πω στα εγγόνια μου, για τον παππού τους..

(αντε πάλι συγκινήθηκα!)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:59, 15-11-07:

H αγαπη δε διαρκει μια μερα. Το μπερδευετε με τον ερωτα. Αλοιμονο αν διαρκουσε μια μερα η αγαπη και χρειαζοταν ανανεωση καθε 3 και λιγο.
Το ποτε ανακυκλωνονται τα κυτταρα μας (υλη) καμια σχεση δεν εχει με την ψυχη.
Το "για παντα" ειναι υβρις ; Μηπως παιρνουμε κυριολεκτικα τη φραση και χανουμε το νοημα ;
Το να ακολουθουμε εξελιγκτικη πορεια δεν προυποθετει απαραιτητα να θεωρουμε δεδομενο οτι μια σχεση πρεπει οπωδηποτε να ληξει ή οτι πρεπει να περσουμε απο πολλες. Σιγουρα δεν ειναι τραγικο να ληξει μια σχεση, αλλα ουτε τοσο τραγικο για 2 ατομα να παλευουν για τη διατηρηση της, εφοσον ετσι κρινουν και νιωθουν.

1.Όταν θα βρεις τον Έναν, άσε να σε κυλήσει το ποτάμι. 2,Γίνε κι εσύ η Μία γι' αυτόν.

3.Ας είναι η Αγάπη ανυπόκριτη, ας είναι η Φιλία ειλικρινής.
Αυτα τα ειναι καπως αντιφατικά μεταξυ τους. Το 1+2 σε σχεση με το 3, αλλά ακομα και το 1 σε σχεση με το 2.

aktida ! ευχαριστουμε για την πολυ σοφη, απλη, (και γιαυτο ομορφη) τοποθετηση. Καλωηλθες !

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:05, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το να ακολουθουμε εξελιγκτικη πορεια δεν προυποθετει απαραιτητα να θεωρουμε δεδομενο οτι μια σχεση πρεπει οπωδηποτε να ληξει ή οτι πρεπει να περσουμε απο πολλες. Σιγουρα δεν ειναι τραγικο να ληξει μια σχεση, αλλα ουτε τοσο τραγικο για 2 ατομα να παλευουν για τη διατηρηση της, εφοσον ετσι κρινουν και νιωθουν.
Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:05, 16-11-07:

Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.
Ουτε εγω οτι το ειπες

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 11:14, 17-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...κρατά για πάντα. (Ύβρις).
"Πάντα" και "ποτέ" είναι δύο λέξεις που έχω διαγράψει από το λεξιλόγιό μου.

Θα έλεγα αντ' αυτού... όσο αντέξει.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:37, 17-11-07:

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι λάθος να λέμε ότι η Αγάπη κρατάει μια μέρα. Ο Έρωτας κρατά, όπως σαφώς έχω γράψει, μια μέρα. Η Αγάπη διαρκεί αιώνια, γι' αυτό και η μόνη εξαίρεση όπου οι Θεοί επιτρέπουν ένα "για πάντα" χωρίς να το τιμωρήσουν ως ύβρη, είναι το "Θα σ' αγαπώ για πάντα". Εδώ μιλάμε για την "Αγάπη που κατακλύζει" κατά τον Coelho, αυτή που μπορεί να μας κάνει να αγαπάμε ακόμη και τους εχθρούς μας (ακόμη ακόμη και τις πρώην συζύγους μας ). Δεν είναι αυτή όμως που κρατά έναν γάμο εν ισχύ, τουλάχιστον όχι από μόνη της. Μου έχει τύχει ν' αγαπώ γυναίκες που επέλεξα συνειδητά ν' αφήσω πίσω μου κι ακόμη τις αγαπώ, όμως οι δρόμοι μας έχουν χωρίσει για τα καλά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 18-11-07 στις 14:36.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:06, 27-04-09:

Δεν κατάλαβα, είναι υποχρεωτικό κάποιος να παντρεύεται; Αν δεν το νιώσεις ποτέ ή έχεις ανασφάλειες, ζήσε με τον άνθρωπό σου και μην παντρευτείτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 03:57, 10-01-10:

Και για να ψιλοαπαντήσω, σίγουρα το να συζήσεις είναι απαραίτητο. Τουλάχιστον για ένα χρόνο. Αλλά το θέμα είναι πως βλέπεις ζευγάρια και χωρίζουν μετά από 10 και 15 χρόνια γάμου (οι δικοί μου χώρισαν στα 16) και μένεις να αναρωτιέσαι.. Καλά τόσα χρόνια δεν είχαν δει τίποτα;
οι δικοι μου στα 21... συμβαινουν αυτα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 10-01-10 στις 11:42. Αιτία: Διόρθωση quote tag.
Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxandra
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 04:30, 10-01-10:

Ξέρω πως κανείς ποτέ δεν ξέρει που θα βγει μια σχέση. Πως δεν υπογράφεις συμβόλαιο. Αλλά καμιά φορά αναρωτιέμαι.. πως καταλαβαίνεις πως κάνεις καλά που παντρεύεσαι; Πως αυτός ο άνθρωπος που είναι απέναντί σου, είναι ο σωστός; Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;

Εσείς πως καταλάβατε (οι παντρεμένοι) ότι αυτός/ή είναι; (Φυσικά είπα και πιο πάνω..κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, αλλά ως παιδί χωρισμένων γονιών, αναρωτιέμαι αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ..μειώσεις τις πιθανότητες). Οι αδέσμευτοι πως το φαντάζεστε ότι θα αποφασίσετε;

ο γάμος ειναι μια διαδικασία κ τίποτα άλλο..για μένα πάντα ο γάμος δεν ηταν ή ειναι το μεγάλο βήμα!!!
το μεγάλο βήμα το έχεις κάνει απο πριν,μιλάω για τον εαυτό σου!!!
απο εκει ξεκινάνε όλα!!!
εγω πάντως κ δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς, το ξέρω οτι με τον σύντροφο μου θα είμαστε για πάντα μαζί(ετσι νιώθω..μπορεί να φαίνεται μεγάλη κουβέντα αλλά..)δεν χρειάζετε να λέμε πολλά..όλοι οι δρόμοι εκεί πάνε, φυσικά...απλά γίνεται τίποτα άλλο!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:35, 10-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Alexxandra
το μεγάλο βήμα το έχεις κάνει απο πριν,μιλάω για τον εαυτό σου!!!
απο εκει ξεκινάνε όλα!!!
Καλημερα! Μου αρεσε το ποστ σου.
Θα ηθελες να μας πεις περιπου τι εννοεις σε αυτες σου τις φρασεις?

Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxandra
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 05:04, 10-01-10:

αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι να εχεις αποδεκτη τον εαυτο σου κ τις αναγκες σου πρωτα...ωστε μετα να αποδεκτης τον συντροφο σου!!!
με αυτον θα κανεις γαμο κ οικογενεια στο μελλον..και οχι με τον θεσμο..αλλωστε εμεις τον κανουμε κ οχι αυτος σε εμας!!!
πρωτα αγαπω,συγχωρω,εχω εμπιστοσυνη κτλ σε εμενα κ μετα στον συντροφο μου (μιας κ μιλαμε για τετοιου ειδους σχεση)
ελπιζω να εγινα κατανοητη..
απο μεσα μας βλεπουμε τους αλλους!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:07, 10-01-10:

Χμμμ....

Προσωπικά το κατάλαβα όταν ένιωσα ότι εδώ είμαι, εδώ ανήκω... Είναι κάτι που στο λέει (οκ...μπορεί να είναι και κάτι που θες να αισθανθείς ) αλλά από την άλλη δεν φοβάμαι ότι θα περάσω την υπόλοιπη ζωή μου με τον ίδιο άνθρωπο, αντίθετα φοβάμαι μήπως κάτι γίνει και δεν την περάσω... Και αυτό είναι το πιο σημαντικό νομίζω....

Από την άλλη όσο κάπως κι αν ακούγεται, η δικιά μου απόφαση βασίζεται τόσο στο συναίσθημα όσο και στην λογική...
Είμαι απίστευτα ερωτευμένη και τον αγαπάω τρελά (και όντως παραδόξως νιώθω ότι κάθε μέρα που περνάει αυτό δυναμώνει), επίσης είναι ο άνθρωπος στον οποίο μπορώ να εμπιστευτώ τα πάντα, να μιλήσω για τα πάντα και ξέρω ότι θα με στηρίξει στις εκάστοτε επιλογές μου και το κυριότερο νιώθω ότι μαζί του εξελίσσομαι και γίνομαι ένας καλύτερος άνθρωπος .

Στα πιο ποταπά θέματα είναι κάποιος που του αρέσουν οι δουλειές του σπιτιού και μαγειρεύει τέλεια και δεν τα περιμένει όλα από εμένα! (και πάντα ήταν βασικό κριτήριο για εμένα ). Επίσης, με δέχεται έτσι όπως είμαι ακα ακατάστατη, ανοικοκύρευτη και ατσούμπαλη. , ενώ δεν περιορίζει την ελευθερία μου...

Όταν το κοιτάζω ξέρω ότι θέλω να είναι ο πατέρας των παιδιών μου και κάνω 7264859 όνειρα το λεπτό...
Και από τότε που πήραμε την απόφαση εγώ έχω το χαμόγελο της colgate και της crest μαζί

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:28, 01-02-10:

Τις τελευταίες ημέρες αναρωτιέμαι συχνά αν το να μην αντέχεις καν την ιδέα πως σε αγγίζει άλλος άντρας είναι ένα σημάδι πως ο άνθρωπος που έχεις απέναντί σου είναι ο άνθρωπός σου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 00:09, 02-02-10:

Όχι...αλλά είναι μία καλή αρχή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 15:49, 26-02-13:

Ποια είναι για εσάς τα απαραίτητα συστατικά-προαπαιτούμενα, σε συναισθηματικό-πνευματικό-υλικό-ηλικιακό ή όποιο άλλο επίπεδο επιθυμείτε να προσθέσετε, ώστε μια ερωτική σχέση να διαβεί το κατώφλι του γάμου ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 15:53, 27-02-13:

Περιληπτικά τα εξής:

Να με εμπνέει ερωτικά και πνευματικά
Να έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου κ'εγώ την δική της
Να την νιώθω όχι ταυτόσημη αλλά συμβατή
Να έχω όρεξη να κάνω μικρά ή μεγάλα "πράγματα"για εκείνη και να έχουμε καταφέρει από κοινού να διαολοστείλουμε τον κορεσμό
Να νιώθουμε κοντά ακόμα και όταν μας χωρίζει απόσταση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

oneiropagida7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oneiropagida7
H oneiropagida7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H oneiropagida7 έγραψε στις 16:23, 27-02-13:

Με το θέμα της απόφασης για γάμο, δύο είναι οι κίνδυνοι που πρέπει κάποιος να προσέξει: Πρώτον, να μπει σε γάμο βιαστικά και ανώριμα, δημιουργώντας έτσι ασταθείς προϋποθέσεις για το μέλλον, και δεύτερον, να περάσουν τα χρόνια και να μην το παίρνει απόφαση να παντρευτεί, οπότε χάνει την ευκαιρία να δημιουργήσει όσο είναι ακόμη νέος.Για να πάρει κάποιος την απόφαση να παντρευτεί, πρέπει να είναι ώριμος με την έννοια ότι είναι έτοιμος για θυσίες. Αν υπάρχει η διάθεση να ανεχθείς τον άλλο άνθρωπο με τα καλά και τα κακά του, αν υπάρχει η αποδοχή του γεγονότος ότι με το γάμο θα δημιουργηθούν ευθύνες που περιορίζουν τη δυνατότητά μας να κάνουμε ό,τι θέλουμε όποτε θέλουμε – τότε μάλλον υπάρχει η προαπαιτούμενη ωριμότητα. Αν κάποιος νιώθει ότι δεν είναι ακόμη σε αυτή την ώριμη κατάσταση αλλά θέλει να κάνει ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, τότε θα ήταν χρήσιμο να “εξασκήσει” τον εαυτό του - στην ανεκτικότητα και στην ανάληψη ευθυνών - με τους ανθρώπους του περιβάλλοντός του, τους γονείς, τα αδέλφια, τους φίλους και τις φίλες του.

Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 19:40, 19-05-13:

Ποσοι απο εσας συμφωνειτε ή διαφωνειτε με τον γαμο στα 20-23;..
Δεδομενου οτι μια γυναικα μπορει να ειναι στα 20-23 αλλα ο αντρας μπορει να την περναει μερικα χρονακια οπως ειναι συνηθισμενο να γινεται..
Θεωρειτε πως μπορει ενας τετοιος γαμος να κρατησει στο χρονο; Το ζευγαρι θα τα καταφερει να σταθει ορθιο απεναντι στις υποχρεωσεις του;

Και κατι αλλο.. πιστευετε πως ο γαμος καταστρεφει την αγαπη και τον ρομαντισμο του ζευγαριου ή οχι;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:36, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Maria Bluemind
Ποσοι απο εσας συμφωνειτε ή διαφωνειτε με τον γαμο στα 20-23;..
Δεδομενου οτι μια γυναικα μπορει να ειναι στα 20-23 αλλα ο αντρας μπορει να την περναει μερικα χρονακια οπως ειναι συνηθισμενο να γινεται..
Θεωρειτε πως μπορει ενας τετοιος γαμος να κρατησει στο χρονο; Το ζευγαρι θα τα καταφερει να σταθει ορθιο απεναντι στις υποχρεωσεις του;

Και κατι αλλο.. πιστευετε πως ο γαμος καταστρεφει την αγαπη και τον ρομαντισμο του ζευγαριου ή οχι;
Δεν μπορείς να ξέρεις... Είναι άμεση συνάρτηση των ανθρώπων που παίρνουν την απόφαση.

Η αδελφή μου πχ παντρευτηκε στα 22 προς 23 της, πρώτη από όλες τις φίλες της...
15 χρόνια μετά παραμένει χαρούμενη και ευτυχισμένη στο γάμο της και δεν μετανιώνει την απόφαση της ούτε στο ελάχιστο...

Για μένα πάλι, η σκέψη ότι θα παντρευτώ δεν περνούσε από το μυαλό μου πρίν φτάσω τα 30. Ένιωθα ότι δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητο για να ολοκληρώσει την ευτυχία μου, παρόλο που σε 10 μέρες αυτόν το ίδιο άνθρωπου παντρεύομαι που είχα και τότε πλάι μου...

Δεν υπάρχει πανάκεια, ούτε γενική λύση...

Προσωπικά γνωρίζω αρκετά ζευγάρια στα οποία η γυναίκα έγινε νύφη πριν φτάσει τα 25 και εξακολουθούν να είναι μαζί... (μιλάω για γυναίκες στη δική μου ηλικία πάνω κάτω δλδ σήμερα είναι στο εύρος 30-35). Σε κάποιους δεν ευδοκίμησε από την άλλη...
Αλλά και τόσοι γάμοι δεν ευδοκιμουν παρόλο που η νύφη είναι στη "Σωστή" κατά την κοινωνία ηλικία...

Δεν μπορείς να βάλεις στεγανά σε τέτοια πράγματα πιστεύω...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 17:59, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Δεν μπορείς να ξέρεις... Είναι άμεση συνάρτηση των ανθρώπων που παίρνουν την απόφαση.

Η αδελφή μου πχ παντρευτηκε στα 22 προς 23 της, πρώτη από όλες τις φίλες της...
15 χρόνια μετά παραμένει χαρούμενη και ευτυχισμένη στο γάμο της και δεν μετανιώνει την απόφαση της ούτε στο ελάχιστο...

Για μένα πάλι, η σκέψη ότι θα παντρευτώ δεν περνούσε από το μυαλό μου πρίν φτάσω τα 30. Ένιωθα ότι δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητο για να ολοκληρώσει την ευτυχία μου, παρόλο που σε 10 μέρες αυτόν το ίδιο άνθρωπου παντρεύομαι που είχα και τότε πλάι μου...

Δεν υπάρχει πανάκεια, ούτε γενική λύση...

Προσωπικά γνωρίζω αρκετά ζευγάρια στα οποία η γυναίκα έγινε νύφη πριν φτάσει τα 25 και εξακολουθούν να είναι μαζί... (μιλάω για γυναίκες στη δική μου ηλικία πάνω κάτω δλδ σήμερα είναι στο εύρος 30-35). Σε κάποιους δεν ευδοκίμησε από την άλλη...
Αλλά και τόσοι γάμοι δεν ευδοκιμουν παρόλο που η νύφη είναι στη "Σωστή" κατά την κοινωνία ηλικία...

Δεν μπορείς να βάλεις στεγανά σε τέτοια πράγματα πιστεύω...
Νομιζω η ευτυχια ειναι πολυ υποκειμενικο...οπως και το να συνεχιζεις να εισαι με τον αλλον δε σημαινει απαραιτητα οτι εισαι και ευτυχισμενος...αλλα νομιζω ότι πριν το γαμο δε ξες αν ειναι η σωστη αποφαση σε οποια ηλικια και να εισαι...αυτο το καταλαβαινεις κατα τη διαρκεια του γαμου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 18:24, 20-05-13:

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία, ή με το αν κάποιος είναι κοινωνικά "σωστός".
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια. Κάποτε άκουγα για γάμους και γέλαγα, τώρα παντρεύομαι σε λιγότερο από ένα μήνα.
Πάντα εύχεσαι η απόφασή σου να είναι η σωστή, κανείς δεν παντρεύεται για να χωρίσει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:22, 20-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, ότι δεν έχει να κάνει με την ηλικία, ή με το αν κάποιος είναι κοινωνικά "σωστός".
Κι εγώ ακριβώς τα ίδια. Κάποτε άκουγα για γάμους και γέλαγα, τώρα παντρεύομαι σε λιγότερο από ένα μήνα.
Πάντα εύχεσαι η απόφασή σου να είναι η σωστή, κανείς δεν παντρεύεται για να χωρίσει.
Έρχεται η ώρα που ο άνθρωπος θέλει να κάνει αυτό το βήμα, το βρίσκει φυσιολογικό, αυτονόητο, λογική συνέχεια στη ζωή του και η ηλικία γίνεται δευτερεύων παράγοντας αφού συντρέχουν άλλοι πιο σημαντικοί λόγοι

...και την ώρα εκείνη η απόφαση είναι σωστή, ή τουλάχιστον στην πλειονότητα των περιπτώσεων.

Τώρα αν μετά δημιουργηθούν συνθήκες που μπορεί να οδηγήσουν στη διάλυση του γάμου, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να γυρίσουμε πίσω και να αναρωτιόμαστε για την ορθότητα της αρχικής απόφασης, πολλές καταστάσεις αλλάζουν, κάποιες φορές ακόμα και οι άνθρωποι... το μόνο που αξίζει κατά τη γνώμη μου είναι να μάθουμε ό,τι μπορούμε από την εμπειρία και να μην βασανιζόμαστε ή να τα φορτώνουμε σε άλλους...

και το σημαντικότερο της ανάρτησης ...

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 18:33, 14-06-13:

Δύσκολη απόφαση ομολογουμένως.
Πριν απο αρκετά χρόνια ήθελα πολύ να παντρευτώ να κάνω οικογένεια, παιδιά.
Πλέον στα 33 όσο περνάνε τα χρόνια αυτό το σενάριο τείνει να εξαλειφθεί απο το μυαλό μου.
Δεν είναι και στις προτεραιότητες μου πια, προτιμώ μια συμβίωση.
Όσο περνάνε και τα χρόνια μειώνονται και οι πιθανότητες για παιδί καθότι ηλικιακά δεν έχω και πολλά περιθώρια.
Απο την άλλη γύρω μου διαρκώς βλέπω προβληματικές σχέσεις, απατημένες συζύγους, άντρες τεμπέληδες που στις μέρες μας επωφελούνται με τη δικαιολογία της κρίσης και γενικά διακρίνω παντού προβλήματα.
Η κρίση παίζει μεγάλο ρόλο στην άρνηση μου αλλά οχι την καθοριστική.
Περισσότερο με θλίβει το γεγονός πως είμαστε τόσο αποξενωμένοι οι άνθρωποι μεταξύ μου που πολλές φορες ακόμη και ο γάμος διατηρείται μεταξύ αγνώστων ουσιαστικά.

Ίσως όταν μεγαλώσω αλλάξω γνώμη (σιτέψω)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους