Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απόφαση γάμου...

Hlias-ccp

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Hlias-ccp
Ο Hlias-ccp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Hlias-ccp . έγραψε στις 19:00, 14-06-13:

Κάποιος κάπου κάποτε είπε "Είτε παντρευτείς είτε δεν παντρευτείς, θα το μετανιώσεις"
Οπότε....γνώμη μου πάντως είναι να παντρευτεί κάποιος μόνο αν θέλει να κάνει παιδιά αλλιώς δεν πολυέχει νόημα.
Μόνο αν νομικά παίζει κάτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 06:41, 15-06-13:

Νομικα παιζουν διαφορα, αλλα κυριως σε κληρονομικα επιπεδα, οποτε δεν εχουν μαλλον κι ιδιαιτερη σημασια. Βεβαια αν ας πουμε ο/η συντροφος σου βρεθει στην εντατικη και πεσεις σε στριμαδι, μπορει και να μην σε αφησουν να τον/την δεις αφου θεωρητικα η εισοδος επιτρεπεται μονο σε συγγενεις α βαθμου και συζυγους. Γενικως ο γαμος βοηθα μονο στην κακια την ωρα με λιγα λογια
Ως θεματοθετρια παντως, εχω να δηλωσω πως ναι, το καταλαβαινεις απο πριν αν σου κανει ο αλλος/η για γαμο - αν αμφιβαλλεις, τοτε απλως δεν σου κανει. Και φυσικα στο να το ξερεις βοηθα κι η εμπειρια - αν μιλαμε για την πρωτη σου σχεση, τοτε πρεπει να περασεις πολυ καιρο με τον αλλον/η αν θες να εισαι σιγουρος πως ταιριαζετε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 12:11, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alma_Libre
Απο την άλλη γύρω μου διαρκώς βλέπω προβληματικές σχέσεις, απατημένες συζύγους, άντρες τεμπέληδες που στις μέρες μας επωφελούνται με τη δικαιολογία της κρίσης και γενικά διακρίνω παντού προβλήματα.
Δεν ξέρω αν είναι τυχαία τα παραδείγματα που ανέφερες, αλλά νομίζω ότι ευθύνονται αμφότερα τα φύλα.

Αρχική Δημοσίευση από Alma_Libre
Περισσότερο με θλίβει το γεγονός πως είμαστε τόσο αποξενωμένοι οι άνθρωποι μεταξύ μου που πολλές φορες ακόμη και ο γάμος διατηρείται μεταξύ αγνώστων ουσιαστικά.
Αυτός είναι ο κύριος λόγος για μένα. Βασιλεύει η επιτομή της αποξένωσης.

Αρχική Δημοσίευση από Oralee
Ως θεματοθετρια παντως, εχω να δηλωσω πως ναι, το καταλαβαινεις απο πριν αν σου κανει ο αλλος/η για γαμο - αν αμφιβαλλεις, τοτε απλως δεν σου κανει.
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:23, 20-06-13:

Εχω διάφορα κωλύματα με το θέμα του γάμου.
Και το πιο άμεσο είναι ότι νιώθω απίστευτα άβολα να ξέρω ότι θα είμαι το επίκεντρο της προσοχής για μία ολόκληρη μέρα!!
Από κει και πέρα, μόνο για πρακτικούς, φορολογικούς και νομικούς λόγους θα το σκεφτόμουν, αλλά με εκνευρίζει το ότι υπάρχουν τέτοιοι παράγοντες που τελικά υποχρεώνουν κάποια ζευγάρια να παντρευτούν...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 12:38, 20-06-13:

Πλάκα πλάκα αυτό που αναφέρει η Γίδι, σχετικά με τους εξωτερικούς παράγοντες οι οποίοι αναγκάζουν ένα ζευγάρι να παντρευτεί, είναι λυπηρό. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με την βάπτιση ?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:38, 20-06-13:

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα της βάπτισης;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:46, 20-06-13:

Εγω γαμο δεν θεωρω μονο την τυπικη εννοια του ορου, αν μενεις μαζι με μια γυναικα 1-2 χρονια, εχεις κοινη ζωη και πιθανως κανεις και παιδι (ενταξει το παρακανα ) παντρεμενος εισαι. Δεν πα να μην εχεις περασει ουτε απεξω απο εκκλησια ή να εχεις να πατησεις στο δημαρχειο απο τοτε που εβγαλες πιστοποιητικο γεννησης και ησουν 5 χρονων. Ο γαμος δεν ειναι δεσμευτικος, σηκωνεσαι και φευγεις αμα δεν περνας καλα, ακριβως οπως θα εκανες σε μια σχεση χωρις γαμο. Η ζωη των ζευγαριων που ζουν μαζι, δεν αλλαζει ουτε στο ελαχιστο απο την μερα του γαμου και μετα. Αυτα που ειναι δεσμευτικα ειναι τα παιδια.

Αυτο που ειναι διλημμα ειναι αν θες οντως να ζεις μαζι με εναν αλλο ανθρωπο και να φας την καθημερινοτητα μαζι. Για αυτο πολλα ζευγαρια παρα τον ερωτα, δεν κανανε χωριο και χωρισανε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 12:47, 20-06-13:

Εννοώ ότι πολύ το κάνουν εθιμοτυπικά και μόνο, κυρίως προς διευκόλυνση του/ης βαπτιζομένου/ης στην κοινωνία και στις γραφειοκρατικές διαδικασίες. Προς Θεού δεν είμαι αντίθετος με το μυστήριο της βάπτισης. Αν πάλι έχω καταλάβει λάθος πείτε μου.

Υ.Γ: Συγγνώμη για το off-topic.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:57, 20-06-13:

Προς το παρόν η βάπτιση δεν έχει κανένα απολύτως τυπικό πλεονέκτημα, αλλά ξέρω πολλά ζευγάρια που δε σκόπευαν ποτέ να παντρευτούν και το κάνουν από ανάγκη...
Ερώτηση: τι εναλλακτικές έχει η γυναίκα σχετικά με το επίθετό της, μετά το γάμο;

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 14:00, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Προς το παρόν η βάπτιση δεν έχει κανένα απολύτως τυπικό πλεονέκτημα, αλλά ξέρω πολλά ζευγάρια που δε σκόπευαν ποτέ να παντρευτούν και το κάνουν από ανάγκη...
Ερώτηση: τι εναλλακτικές έχει η γυναίκα σχετικά με το επίθετό της, μετά το γάμο;
Νομίζω πλέον δεν είναι υποχρεωτικό η γυναίκα να πάρει το επώνυμο του συζύγου της.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:09, 20-06-13:

Μπορεί να έχει και τα δύο;

Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 14:20, 20-06-13:

Κρατάει υποχρεωτικά το δικό της επίθετο.

Για τα παιδιά κάνεις δήλωση όταν παντρευτείς, για το αν θα πάρουν το επίθετο του πατέρα, της μητέρας ή και των δύο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 11:22, 21-06-13:

Αν το παιδί πάρει τα επίθετα και τον 2 γονιών, όταν έρθει η σειρά του να κάνει παιδί, πόσα επίθετα θα έχει το παιδί του?

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 13:02, 21-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Αν το παιδί πάρει τα επίθετα και τον 2 γονιών, όταν έρθει η σειρά του να κάνει παιδί, πόσα επίθετα θα έχει το παιδί του?
Αυτό είναι ένα θέμα.

Πάντως για να απαντήσω στην Γίδι, η αδερφή μου που παντρεύτηκε κράτησε το δικό της επίθετο και όταν ζήτησε αλλαγή ταυτότητας πάλι γράφτηκε το δικό της και χωρίς να υπάρχει κάπου η ένδειξη έγγαμος. Όταν ρώτησε γιατί δεν αναφέρεται πουθενά, της απάντησαν πως πρόκειται για προσωπικά δεδομένα.

Δηλαδή.... φαίνεσαι εντελώς ελεύθερη! Αυτά μου είπε, αυτά γράφω.

Όμως με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό. http://weddingblog.teleiosgamos.gr/i...-meta-ton-gamo

Α! Όταν γέννησε σε ιδιωτικό, ζήτησαν το επίθετο του συζύγου, μόνο για το άνοιγμα καρτέλας, αλλά όταν ήταν να υπογράψει συνναλαγματικές της ζήτητσαν καθαρά το δικό της. Όταν ρώτησε γιατί...της είπαν η μητέρα είναι σίγουρη (αφού κυοφορεί), ο πατέρας μπορεί να φέρει αντιρρήσεις....
lol και ξανά lol

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 13:04, 21-06-13:

Πριν φτάσει αυτή η στερνή ώρα του γάμου του λες του άλλου.
Έχω σκοπό να βάλω τόσα κιλά σε τόσα χρόνια, είναι οκ; Κάθε πότε θα κάνουμε σεξ; Αν δεν κάνουμε πόσες θα πας να βρεις; Αν σε απατήσω εγώ θα το κάνεις και συ; Αν δεν κάνουμε παιδιά θα πας να βρείς άλλη; Αν αρρωστήσω θα πας με την νοσοκόμα; Αν δεν σου ξανά κάτσω ποτέ θα με αγαπάς; Θα με έχεις δούλα και δεν θα κάνεις τίποτα; Θα έχει ο καθένας το πρόγραμμά του όπως τώρα σωστά; Θα μου τα πρείζεις γιατί ασχολούμαι πιο πολύ με τη δουλειά; Όχι σωστά; Έχεις κάνα θέμα με τους γονείς μας ώστε να το λύσουμε τώρα; Πως θα λαμβάνονται οι αποφάσεις μας; κλπ κλπ
Νομίζω κάποια πράγματα τα ξεκαθαρίζεις και τα έχεις ξεκαθαρίσει ήδη από καιρό γιατί είναι ανόητο να παντρευτείς κάποιον αν δεν είστε μαζί κάποια πολλά μπόλικα χρονάκια ώστε να ξέρετε τα πάντα όσον αφορά αυτόν.

Μα, και στο διαζύγιο να φτάσει όλο αυτό το love story κάποιος λόγος θα υπάρχει βαρύς. Οπότε τότε χωρίζεις. Δεν παρακαλάς πολύ πολλά πράγματα. Γενικά οι σχέσεις δεν αντέχουν χανζαπλαστ, αυτό δεν έχουμε καταλάβει. Δεν απουλώνονται όλα τα πράγματα.
Κι αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις κουτσούβελα γιατί να παντρευτείς; Συζείς με τον άλλο μέχρι όσο αντέξει και αντέξετε.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 13:08, 21-06-13:

Εχω διάφορα κωλύματα με το θέμα του γάμου.
Και το πιο άμεσο είναι ότι νιώθω απίστευτα άβολα να ξέρω ότι θα είμαι το επίκεντρο της προσοχής για μία ολόκληρη μέρα!!
Από κει και πέρα, μόνο για πρακτικούς, φορολογικούς και νομικούς λόγους θα το σκεφτόμουν, αλλά με εκνευρίζει το ότι υπάρχουν τέτοιοι παράγοντες που τελικά υποχρεώνουν κάποια ζευγάρια να παντρευτούν...
Χαχαχαχα για αυτό υπάρχουν οι κλειστοί γάμοι με 2-3 φίλους και μετά σε μια ταβέρνα με άφθονο τσίπουρο.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:36, 21-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Darkness
Χαχαχαχα για αυτό υπάρχουν οι κλειστοί γάμοι με 2-3 φίλους και μετά σε μια ταβέρνα με άφθονο τσίπουρο.
Ναι καλά, άντε να πείσεις τους συγγενείς οτι ο γάμος θα είναι κλειστός ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Σαν να ακούω τις τσιρίδες τους "Τιιιιιιιιι? Και την Μαριγούλα καλέ του κυρ Μήτσου που είχαν κάνει ένα φεγγάρι μαζί με τον πατέρα σου στο ναυτικό και μας κάλεσε στο γάμο της κόρης της ΔΕΝ θα την καλέσουμε;;;;;; Ντροπήηηηηηηηηηη!!!!!!!!"

Κι άλλα ευτράπελα.....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:54, 21-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Κρατάει υποχρεωτικά το δικό της επίθετο.

Για τα παιδιά κάνεις δήλωση όταν παντρευτείς, για το αν θα πάρουν το επίθετο του πατέρα, της μητέρας ή και των δύο.
Μισό, γιατί η μητέρα μου έχει και τα δύο!

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Αυτό είναι ένα θέμα.

Πάντως για να απαντήσω στην Γίδι, η αδερφή μου που παντρεύτηκε κράτησε το δικό της επίθετο και όταν ζήτησε αλλαγή ταυτότητας πάλι γράφτηκε το δικό της και χωρίς να υπάρχει κάπου η ένδειξη έγγαμος. Όταν ρώτησε γιατί δεν αναφέρεται πουθενά, της απάντησαν πως πρόκειται για προσωπικά δεδομένα.

Δηλαδή.... φαίνεσαι εντελώς ελεύθερη! Αυτά μου είπε, αυτά γράφω.

Όμως με λίγο ψάξιμο, βρήκα αυτό. http://weddingblog.teleiosgamos.gr/i...-meta-ton-gamo

Α! Όταν γέννησε σε ιδιωτικό, ζήτησαν το επίθετο του συζύγου, μόνο για το άνοιγμα καρτέλας, αλλά όταν ήταν να υπογράψει συνναλαγματικές της ζήτητσαν καθαρά το δικό της. Όταν ρώτησε γιατί...της είπαν η μητέρα είναι σίγουρη (αφού κυοφορεί), ο πατέρας μπορεί να φέρει αντιρρήσεις....
lol και ξανά lol
Ε πλάκα πλάλα.......!
Αλλά εγώ θα'θελα να'χω και τα δύο. Το κοίταξε η αδερφή σου;

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ναι καλά, άντε να πείσεις τους συγγενείς οτι ο γάμος θα είναι κλειστός ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Σαν να ακούω τις τσιρίδες τους "Τιιιιιιιιι? Και την Μαριγούλα καλέ του κυρ Μήτσου που είχαν κάνει ένα φεγγάρι μαζί με τον πατέρα σου στο ναυτικό και μας κάλεσε στο γάμο της κόρης της ΔΕΝ θα την καλέσουμε;;;;;; Ντροπήηηηηηηηηηη!!!!!!!!"

Κι άλλα ευτράπελα.....
Δεν το λες σε όσους είναι να αντιδράσουν έτσι

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 14:09, 21-06-13:

Αλλά εγώ θα'θελα να'χω και τα δύο. Το κοίταξε η αδερφή σου;
Νομίζω πως το κοίταξε! Αλλά επειδή ξέρω την αδερφή μου..... όταν θα άκουσε πως μπορεί να κρατήσει το δικό της... είμαι σίγουρος πως θα πήδηξε μέχρι το ταβάνι.
Φεμινίστρια μέχρις εσχάτων.

Αυτή η σελίδα που σου έβαλα, έχει κάποιες διαδικασίες, ώστε να αλλάξεις το επίθετο μετά τον γάμο. Δεν αναφέρει κάπου πως μπορείς να κρατήσεις και τα δυο.. Απλά να πάρεις του συζύγου αποκλειστικά...(στην ουσία σε βάζει στην ίδια διαδικασία με έναν που απλά θέλει να αλλάξει επίθετο).

Τώρα εσύ λες πως η μητέρα σου έχει δύο επίθετα.

Θα σου πω πάλι από πληροφορίες της αδερφής μου, πως όταν πήγαν να κάνουν στην ενορία τους τα χαρτιά του γάμου, τους ρώτησαν εκεί τι επίθετο θέλουν για τα μελλοντικά παιδιά τους. Εκεί λοιπόν δώσανε και τα δυο επίθετα και πέρασε στο χαρτί ο πατήρ που θα τους πάντρευε και τα δυο.
Μετά, με αυτό το χαρτί δήλωσαν τον γάμο και φαίνεται πως το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει δυο επίθετα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elepan : 21-06-13 στις 14:30. Αιτία: ο πατήρ....το άλλαξα γίδι, φταίει που είμαι σχετικός με τους πατέρες....και γενικά με τις εκκλησίες....:P
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:26, 21-06-13:

Οκ, θα ρωτήσω τότε, γιατί θρησκευτικός γάμος δεν παίζει, αλλά σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
Η μητέρα μου παντρεύτηκε πριν από χρόοοονια, όταν δεν υπήρχαν καν πολιτικοί γάμοι στην Ελλάδα, άρα λογικά φταίει κι αυτό..
Υποθέτω αν μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε νέο επίθετο, μπορείς να προτείνεις τη σύνθεση του πατρικού σου και του άντρα...
(Ο "πατήρ" καλέ, όχι ο "πάτερ", αυτό είναι προστακτική Δεν είμαι σπασίκλας απλά με επέπληξε ένας παπάς μια φορά και τραυματίστηκα )

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 14:37, 21-06-13:

Οκ, θα ρωτήσω τότε, γιατί θρησκευτικός γάμος δεν παίζει, αλλά σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
Η μητέρα μου παντρεύτηκε πριν από χρόοοονια, όταν δεν υπήρχαν καν πολιτικοί γάμοι στην Ελλάδα, άρα λογικά φταίει κι αυτό..
Υποθέτω αν μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε νέο επίθετο, μπορείς να προτείνεις τη σύνθεση του πατρικού σου και του άντρα...
(Ο "πατήρ" καλέ, όχι ο "πάτερ", αυτό είναι προστακτική Δεν είμαι σπασίκλας απλά με επέπληξε ένας παπάς μια φορά και τραυματίστηκα )
To άλλαξα, μην πέσει καμιά κατάρα πάνω μου... Αυτοί δίνουν και ευχές....

Κοίτα, νομίζω πως το σκηνικό έχει αλλάξει από το 80 και μετά για τις γυναίκες στην Ελλάδα (να δίνουν και το δικό τους στα παιδιά)....

Αλλά, επειδή το δικό μου είναι βαρύ και κρητικό ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή μικρότερο και να πάρω της μάνας μου, που είναι δυο συλλαβές.
Τεσπά...μου λέει ο πατέρας μου, πρέπει να πας στην Νομαρχία και να καταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και μετά να το αναρτήσεις σε κάποια εφημερίδα, ώστα αν υπάρχει κάποιος με το ίδιο επίθετο και έχει αντιρρήσεις να μπορέσει να τις προβάλλει σε εύλογο διάστημα. Επειδή τον είδα και στεναχωρέθηκε δεν προχώρησα στην αλλαγή και έτσι δεν έμαθα όλη την διαδικασία. Το μόνο που απαγορεύεται να αλλάξεις στην Ελλάδα και ξέρω με σιγουριά είναι το μικρό σου όνομα.
Good luck σε ότι αποφασίσεις.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:42, 21-06-13:

Σ'ευχαριστώ πολύ καλό μου!!! Καλά ακόμα απέχω από τέτοιες αποφάσεις, αλλά είναι καλό να ξέρω από τώρα τι με περιμένει.
Σιγά σιγά λαμβάνω κι απαντήσεις από άλλους φίλους που ρώτησα με μέιλ, θα σας πω αν μάθω κάτι

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness Για έγραψε στις 00:01, 22-06-13:

Κι άλλα ευτράπελα.....
Γιατί τους συγγενείς παντρευόμαστε; Και αυτοί θα σε στηρίξουν στα δύσκολα ή θα νοιαστούν ποτέ για σένα;
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγαριασμό σε κανέναν. Και ναι αυτό ισχύει παντού και η Ελλάδα δεν είναι εκτός σε αυτό. Στο μυαλό είναι όλα και στη νοοτροπία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 22-06-13 στις 00:06.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:59, 22-06-13:

Κατα τη γνωμη μου ο γαμος δεν ειναι τοσο σημαντικος οσο η δημιουργια οικογενειας. Δηλαδη εγω Πχ παντρευομαι κι αυριο που λεμε, αλλα παιδι ητοι οικογενεια θα το σκεφτω πολυ σοβαρα. Στον γαμο δεν αλλαζουν πολλα πιστευω, οταν ερχεται ομως ενα παιδι αλλαζει ολοκληρη η ζωη σου! Ετσι δεν ειναι;...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:25, 22-06-13:

Γιατί τους συγγενείς παντρευόμαστε; Και αυτοί θα σε στηρίξουν στα δύσκολα ή θα νοιαστούν ποτέ για σένα;
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγαριασμό σε κανέναν. Και ναι αυτό ισχύει παντού και η Ελλάδα δεν είναι εκτός σε αυτό. Στο μυαλό είναι όλα και στη νοοτροπία.
Ωραία τα λέμε όλα στη θεωρία, να σε ρωτήσω όμως κάτι και αν μπορείς και θες απάντησέ μου. Εγώ προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ, άντε να έβαζα ένα δαχτυλίδι έτσι για να το ξέρω εγώ κι ο άντρας μου.Όταν όμως εκείνος μου λέει οτι νοιάζεται για το τι θα πουν οι συγγενείς του και θέλει να κάνει κανονικό γάμο και τραπέζι και να ξοδέψει φυσικά και κάνα πεντοχίλιαρο σε αυτούς τους καιρούς, τότε εγώ τι πρέπει να κάνω; Όποιος θέλει απαντά.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness Για έγραψε στις 13:25, 24-06-13:

Ωραία τα λέμε όλα στη θεωρία, να σε ρωτήσω όμως κάτι και αν μπορείς και θες απάντησέ μου. Εγώ προσωπικά δε θέλω καν να παντρευτώ, άντε να έβαζα ένα δαχτυλίδι έτσι για να το ξέρω εγώ κι ο άντρας μου.Όταν όμως εκείνος μου λέει οτι νοιάζεται για το τι θα πουν οι συγγενείς του και θέλει να κάνει κανονικό γάμο και τραπέζι και να ξοδέψει φυσικά και κάνα πεντοχίλιαρο σε αυτούς τους καιρούς, τότε εγώ τι πρέπει να κάνω; Όποιος θέλει απαντά.
Σόρυ που άργησα να δω την ερώτησή σου.
Εγώ προσωπικά, μιας και το θέμα των δικαιολογιών το κατέχω απείρως, θα προσπαθούσα με χίλιους δυο λόγους τρόπους κλπ.. να του εξηγήσω πως όλο αυτό το τζέρτζελο και αυτός ο υποτιθέμενος φόβος για τους συγγενείς είναι χαζομάρες. Καλύτερα πάρτε το πεντοχίλιαρο και πηγαίνετε διακοπές σαν βασιλιάδες παρά να κάνετε ένα τέτοιο γάμο που έχει εμφυτευτεί στις πιο πολλές σκέψεις.
Θα εξηγούσα το τι ρόλο βαράνε οι συγγένεις, θα ρωτούσα για το τι πραγματαικά ρόλο παίζουν αυτοί του οι συγγενείς, ξέρω γω γιατί μπορεί να τον μεγάλωσουν οι θείοι του, ποτέ δεν ξέρεις. Θα εξηγούσα τις χαζομάρες με τα τούλια και τα νυφικά με 5 μέτρα ουρά. Τα τόσα σημαντικά χρήματα που θα πετούσε για 1 μέρα γεμάτη άγχους και στην ουσία μικρότερης απόλαυσης από την αναμενόμενη κλπ κλπ..
Τώρα εσύ που είσαι τόσο απλή πρέπει να δεχτείς πως αυτός θέλει κάτι πιο κλασσικό οπότε κάπου εκεί πρέπει να βρεθεί η μέση λύση.
Δεν είπα πως πρέπει να υποχωρήσει κάποιος, κανείς δεν πρέπει, απλά ο ένας πρεπει να μπει στο μέτωπο του άλλου και προσωπικά... θα τον έφερνα στο δικό μου σχεδόν εύκολα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:32, 24-06-13:

Σόρυ που άργησα να δω την ερώτησή σου.
Εγώ προσωπικά, μιας και το θέμα των δικαιολογιών το κατέχω απείρως, θα προσπαθούσα με χίλιους δυο λόγους τρόπους κλπ.. να του εξηγήσω πωςP
Κοπελια σορυ κιολας για την επεμβαση μου αλλα θεωρω πως με τα χρονια θα αναθεωρησεις ή αυτος που θα παρεις θα εχει τα ιδια μυαλα μεσενα, αλλιως σε βλεπω να γινεσαι δαχτυλοδειχτουμενη... Δυστυχως! Και λεω δυστυχως διοτι ειναι Νομος πως οταν παιρνεις αντρα παιρνεις και το σοι του μαζι με ολα τα παρελκομενα. Θες χωνεψε το(χαριτολογωντασ μιλαω)θες οχι δεν μπα να σαι η Ζαν νταρκ. Το ιδιο ισχυει κι απο την πλευρα του εκτος αν και οι δικοι σου γονεις ειναι τοσο προχω. Ενιγουεις οταν Παντρευεσαι παιρνεις και το σοι, ολα τα αλλα υγεια να χουμε να τα γραφουμε στα φορουμς...

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness Για έγραψε στις 15:16, 24-06-13:

Να γελάσω σήμερα ή όταν θα έρθει η ώρα να αναθεωρήσω τις απόψεις μου;
Αυτό το δαχτυλοδειχτούμενη μου άρεσε. Ειδικά για έναν τέτοιο λόγο.
Και όχι οι γονείς μου δεν είναι τόσο προχώ γιατί αυτό δεν θεωρείται καν προχωρημένο ως άποψη, πιο πολύ λογικά τα βρίσκω αυτά που αναφέρω. Και μπορεί να μην είναι προχώ αλλά ποτέ δεν μου επέβελαν ούτε θα μου επέβελαν τέτοιου είδους στερεότυπα της κακιάς της ώρας. Αντιθέτως έχω άπειρους άπειρους φίλους, γνωστούς, συγγενείς που πιστεύουν ακριβώς το ίδιο πράγμα και το πράττουν. Κι έχω πάει κι έχω ζήσει τέτοιου είδους γάμους. Δλδ δεν χωράει και πολύ συζήτηση πάνω σε αυτό. Είναι ένα θέμα ''χαζό''.
Και συμφωνώ, υγεία να 'χουμε και από κει και πέρα σιγά μη πεθάνουμε για τον οποιοδήποτε άνθρωπο που περιτριγυρίζεται δίπλα μας (πχ θεία, γειτόνισα, περιπτερού).
Και δεν είναι κατάρα το ''ίδια μυαλά με εσένα'', ευτυχία θα είναι να συμβεί αυτό. Εν μέρη βέβαια γιατί τον θέλω και αρκετά διαφορετικό, και όχι εικόνα του εαυτού μου.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:34, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Κοπελια σορυ κιολας για την επεμβαση μου αλλα θεωρω πως με τα χρονια θα αναθεωρησεις ή αυτος που θα παρεις θα εχει τα ιδια μυαλα μεσενα, αλλιως σε βλεπω να γινεσαι δαχτυλοδειχτουμενη... Δυστυχως!
Πωωω αυτή την βλακεία (σόρρυ κιόλας) μου την λέει και μια φίλη μου! Να σημειώσουμε εδώ ότι είναι συνομίληκη. Ό,τι θέλω ΕΓΩ θα κάνω και όχι ό,τι επιτάσσει η πυροβολημένη κοινωνία στην οποία ζούμε!! Τι να κάνουμε; Δε κολλάμε όλοι στα ίδια στερεότυπα. Λες και είναι κανένα αδίκημα να μη παντρευτείς! Απλά για τους περισσότερους ισχύει: γάμος = οικογένεια, που αυτό είναι από τα πιο χαζά πράγματα που έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου! Λες και αν παντρευτείς, όλα μέλι γάλα ρε παιδί μου. Ο/η σύζυγος αποκλείεται να απατήσει τον άλλον (το λέω αυτό γιατί πολλοί θεωρούν ότι ο γάμος ενώνει το ζευγάρι για πάααντα) ή τέλος πάντων δε μπορεί απλά να παρατήσει εσένα και το ψυχοπαίδι σου.
Προσωπικά δεν αλλάζω γνώμη και με το πείσμα που έχω, εύχομαι καλή τύχη σε όσους επιδιώξουν να μου αλλάξουν μυαλά.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:52, 24-06-13:

Δακτυλοδεικτούμενη;
Παιδιά, άλλο το να είμαστε εκφράσεις της κοινωνίας όπου ζούμε, κι άλλο το να υποτάσσουμε τις πιο έντονες, προσωπικές, σημαντικές στιγμές της ζωής μας στο "τι θα πει ο κόσμος". Πολλώ δε μάλλον αν ΔΕΝ είναι για εμάς ο γάμος μία ύψιστη στιγμή της ζωής...
Εγώ θα παντρευτώ.
Εγώ θα φοράω το δαχυλίδι, αν υπάρξει δαχτυλίδι.
Εγώ θα μείνω έγγυος, ή θα υιοθετήσω, θα ξεσκατώνω ένα μωρό, θα μεγαλώσω ένα παιδί, εγώ θα φουσκώνω το μαξιλάρι κάθε βράδυ πριν ξαπλώσω δίπλα σε έναν άνθρωπο, ενδεχομένως για το υπόλοιπο της ζωής μου, εγώ θα κοιτάω όταν θέλω τις φωτογραφίες από τις διακοπές μας, ή και από το "γάμο" μας (όπως κι αν γίνει αυτός, εγώ θα υπογράφω με το επίθετό του (αν το δεχτώ), εγώ θα είμαι δίπλα του όταν είναι άρρωστος και εγώ θα τον έχω δίπλα μού όταν περάσω γρίππη ή κάτι πιο σοβαρό.
Έχει σημασία τι θα πει η απέναντι;
Γιατί;
Μη με ματιάσει;
Νομίζω ότι αν δεν πιστεύω στην εκκλησία, το γάμο, το Θεό, ή απλά στα ήθη και τα έθιμα, μπορώ να αποφασίσω να μην πιστεύω στο μάτι. Και όταν θα τον έχω δίπλα μου, το να είμαστε καλά θα είναι πιο σημαντικό από το μάτι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:22, 24-06-13:

Όταν όμως εκείνος μου λέει οτι νοιάζεται για το τι θα πουν οι συγγενείς του και θέλει να κάνει κανονικό γάμο και τραπέζι και να ξοδέψει φυσικά και κάνα πεντοχίλιαρο σε αυτούς τους καιρούς, τότε εγώ τι πρέπει να κάνω;
Χωρίζεις. Δεν σου αρέσει κάτι στην νοοτροπία του άλλου και δεν μπορείς να ζήσεις έτσι; Χωρίζεις. Απλά κι ωραία. Και θα πάει να βρει μια άλλη που θα δεχτεί τον ανοιχτό γάμο με όλους τους συγγενείς απ' τα Κάτω Κρεμαστά και την Πέρα Ραχούλα. Είσαι ΠΑΝΤΑ ελεύθερη να φύγεις.

Απ' τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι με τον άλλον και θέλει κάτι που δεν θες εσύ... δικό σου πρόβλημα. Δεν ξέρω πώς θα το λύσεις και δεν μ' ενδιαφέρει. Αφού μένεις, ένας απ' τους δύο θα μείνει δυσαρεστημένος.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:04, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Χωρίζεις. Δεν σου αρέσει κάτι στην νοοτροπία του άλλου και δεν μπορείς να ζήσεις έτσι; Χωρίζεις. Απλά κι ωραία. Και θα πάει να βρει μια άλλη που θα δεχτεί τον ανοιχτό γάμο με όλους τους συγγενείς απ' τα Κάτω Κρεμαστά και την Πέρα Ραχούλα. Είσαι ΠΑΝΤΑ ελεύθερη να φύγεις.

Απ' τη στιγμή που συνεχίζεις να είσαι με τον άλλον και θέλει κάτι που δεν θες εσύ... δικό σου πρόβλημα. Δεν ξέρω πώς θα το λύσεις και δεν μ' ενδιαφέρει. Αφού μένεις, ένας απ' τους δύο θα μείνει δυσαρεστημένος.
Βρε Γιώργο μου, όλα μαύρο και άσπρο είναι; Στη σχέση θα γίνονται και υποχωρήσεις, λογικό δεν είναι;

Αληθινή ιστορία: Είδα πριν λίγο καιρό το βίντεο του γάμου της ξαδέλφης μου σε χωριό της Ελλάδος, με όλα τα ευχάριστα και δυσάρεστα έθιμα που μπορείτε να φανταστείτε. Στο γάμο δεν είχα πάει για άσχετους λόγους. Την είδα οτι φαινόταν να νιώθει άβολα με όλο αυτό το νταβαντούρι και τη ρώτησα "αφού δεν το ήθελες γιατί το έκανες;". Και μου απάντησε το εξής: "Ήξερα οτι ο Χ (αυτός που θα παντρευόταν) το ήθελε πολύ, του αρέσει πάρα πολύ όλο αυτό, να έχει κοντά τους συγγενείς και φίλους, να κάνουν πλάκες, να είναι το επίκεντρο της προσοχής. Εγώ ήθελα κάτι πολύ πιο απλό. Αλλά σκέφτηκα οτι αυτό θα ήταν μια μέρα στην οποία δε με πείραξε να κάνω μια υποχώρηση για να τον χαροποιήσω κι έτσι το έκανα όπως το ήθελε εκείνος." Αυτή η απάντηση ήταν για μένα η ένδειξη οτι πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις σε πράγματα που για τον άλλον είναι σημαντικά ενώ σε μας δεν κάνουν ούτε κρύο ούτε ζέστη. Και όσο κι αν το σιχαίνομαι, θα κάνω κι εγώ αυτά που θέλει ο δικός μου μελλοντικός άντρας, έχοντας κι οι δύο την επίγνωση οτι ο ένας ζητάει κάτι μεγάλο από τον άλλον κι ο άλλος υποχωρεί. Αν το σκεφτούμε τελικά είναι απλά μια μέρα. Δεν είναι τίποτα το τρομερό...

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness Για έγραψε στις 17:16, 24-06-13:

Πάντως να ξέρεις ποτέ δεν θα γυρίσει να σου πει, ''αχ αγάπη μου ευχαριστώ για αυτή την υποχώρηση που έκανες τότες στο γάμο μας και κάλεσες και την Κουτσή Μαρία. Από εκεί φάνηκε η απεριόριστη αγάπη σου''. Και αν το κάνει τότε, θα είναι ανούσιο και πάλι.
Και για να τα δέχεσαι τόσο εύκολα ίσως και συ καταβάθος τα μπορείς και τα ''ανέχεσαι''. Αν εγώ του έλεγα δλδ πως δεν τα αντέχω διόλου αυτά και αν γίνουν θα πεθάνω ή δεν θα παρευρεθώ καν και αυτός δεν με άκουγε ποιο θα ήταν το συμπέρασμα; Ή πως θα με ήθελε όντως νεκρή ή όντως απούσα.

Στην τελική συμφωνώ με τον υπερτέλειο Γιώργο (σε κάτι τέτοια φυσά, το ξέρει), στην ουσία είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε. Αν και ο χωρισμός δεν είναι το πρώτο χαρτί, εφόσον επικρατεί όλη αυτή η βαβούρα της διαφωνίας του γάμου με πιθανότητα να υποβόσκουν και άλλα, τότε ο χωρισμός αποτελεί ένα κρυμμένο τελευταίο χαρτί.

Και στην τελική έλεος, τι ''ανώμαλλοι'' είναι αυτοί η γαμπροί που παρουσιάζεις; Ντε και καλά η νύφη να θέλει ησυχία και αυτός να κάνει την φιγούρα; Έλα Χριστέ στην εποχή μας.

Αν το σκεφτούμε τελικά είναι απλά μια μέρα. Δεν είναι τίποτα το τρομερό...
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ αυτό το ξέχασα
Ο γάμος, έτσι προς ενημέρωση, είναι 4 μήνες ώστε να προλάβεις να τα κάνεις όλα. Με πολύ ξεκώλιασμα 2. Αυτή η μια μέρα που νομίζεις είναι η ουρά, στην οποία σύμφωνα με τα στερεότυπά μας είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ κούρασης και στην τελική μη συνειδητοποίησης του τι έγινε.
Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για σόγια. Σκέψου πως σύμφωνα πάλι με τα δεδομένα μας αυτά τα έχεις σπίτι σου το λιγότερο μια εβδομάδα και όχι 1 μέρα.
Καλές αντοχές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 24-06-13 στις 17:24.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:44, 24-06-13:

Εάν ο καλός μου ήθελε πολύ το θρησκευτικό γάμο, θα υποχωρούσα.-
Εννοείται ότι θα προτιμούσα να μπορώ να σεβαστώ τους λόγους του, και το να μην μας κακοχαρακτηρίσουν δε θα ήταν ένας από αυτούς.
Αλλά αν πίστευε πολύ, ή αν του ήταν σημαντικό να χαροποιήσει τους δικούς του, εννοείται ότι θα το συζητούσαμε, και εάν παρέμενε προτεραιότητά του, θα παντρευόμαστε στην εκκλησία. Δεδομένου όμως ότι κι αυτός έχει καταλάβει τους δικούς μου λόγους να θέλω να αποφύγω θρησκευτικό γάμο.
(Και φυσικά με την προϋπόθεση να μην κατσικωθώ εγώ το άγχος και την ετοιμασία, ούτε να δώσουμε τρελά λεφτά, ούτε βέβαια να τη βγάλω νηστική όλο το βράδυ για να με καμαρώνουν και να με φωτογραφίζουν )

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness Για έγραψε στις 17:49, 24-06-13:

Μα, δεν μιλήσαμε για θρησκευτικό ή όχι.
Αλλά για χαρά, νυφικά, παρανηφάκια, γειτονιά και ροδοπέταλα.

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 17:56, 24-06-13:

Ναι,έτσι εύκολο είναι. Δε σου αρέσει το παγωτό που τρώει ο γκόμενος,χωρίζεις.

ωραία νοοτροπία

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:57, 24-06-13:

Δε λέω για τι πράγμα "μιλήσαμε" αλλά τι θα έκανα εγώ
Το αρχικό ερώτημα είναι πώς καταλαβαίνεις αν κάνεις καλά που παντρεύεσαι, και πώς παίρνει κανείς την απόφαση...
Εγώ, λοιπόν, και έχοντας αναγκαστικά υπόψη το συγκεκριμένο σύντροφο, με τον οποίο είμαι πολλά χρόνια μαζί, λέω:
Ο γάμος καθεαυτός δε μου λέει κάτι, δε νιώθω ούτε την ανάγκη της ευλογίας κάποιου δημόσιου υπαλλήλου ή -ακόμα λιγότερο- ιερέα, και δε θέλω να είμαι το επίκεντρο της προσοχής για μία μέρα και βάλε.
Επίσης, πριν προλάβω να σκεφτώ τι "θέλω", σχετικά με το γάμο, ξυπνάνε μέσα μου οι αρνήσεις, όλα αυτά που δε θέλω, ή και απεχθάνομαι:
Το Βυζάντιο. Οι φωτογραφίες. Τα χαμένα λεφτά. Η ταλαιπωρία. Το άγχος. Και -κυρίως- το ότι "πρέπει", είναι καλό, στα μάτια της κοινωνίας, της πολιτείας, του κράτους πρόνοιας. Αλλιώς δεν είμαι τίποτα για τον καλό μου.
Από και και πέρα, πιο πολλά με ενοχλούν σχετικά με το θρησκευτικό γάμο, και αν ήταν να το κάνω, θα προτιμούσα πολιτικό. Γιατί; Δεν ξέρω. Μάλλον γιατί θα έχει πλάκα το πάρτι μετά. Και γιατί θα έχω φορολογικά και θεσμικά προνόμια.

Είναι καλή ιδέα να παντρευτώ;
Δεν ξέρω, συναισθηματικά, δεν έχω κανένα σκίρτιμα.
ΑΝ όμως είχε ο άλλος, νομίζω ότι σχεδόν ανεξάρτητα από τα τυπικά της υπόθεσης, θα το έκανα.

Μόνο μη μου πει να διαβάσουμε μεγαλόφωνα τους όρκους μας

Παράθεση

Isom1312

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Isom1312
Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Public Relations . Έχει γράψει 207 μηνύματα.

O Isom1312 έγραψε στις 18:13, 24-06-13:

Εγω γιωργο μια πρωην μου τη χωρισα γιατι οταν κουρευτηκε δε μου αρεσαν τα μαλλια της.καλα δεν εκανα;νομιζω γινεσαι υπερβολικος και δε πιστευεις τιποτα απ οσα γραφεις.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:29, 24-06-13:

Πάντως να ξέρεις ποτέ δεν θα γυρίσει να σου πει, ''αχ αγάπη μου ευχαριστώ για αυτή την υποχώρηση που έκανες τότες στο γάμο μας και κάλεσες και την Κουτσή Μαρία. Από εκεί φάνηκε η απεριόριστη αγάπη σου''. Και αν το κάνει τότε, θα είναι ανούσιο και πάλι.
φαντάζομαι έχεις τέτοια βεβαιότητα μετά από εμπειρία?
Ο δικός μου ο καλός πάντως στις δικές μου επιθυμίες υποχώρησε και δεν κάναμε γάμο με 20 άτομα αλλά με 220 και το εκτιμώ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ οτι σεβάστηκε την επιθυμία μου να "ζήσω το παραμύθι μου" τη μέρα του γάμου ΚΑΙ του το έχω πει πολλάκις!
Α... και δεν με χώρισε κιόλας εκτίμησε άλλα πράγματα πάνω μου και "συμβιβάστηκε" σε αυτό.

Οκ, δεν ήταν στο στάτους "ή θα πεθάνω ή θα λείπω από το γάμο" αν γίνει με πολλά άτομα αλλά ... και πάλι (!)

Και στην τελική έλεος, τι ''ανώμαλλοι'' είναι αυτοί η γαμπροί που παρουσιάζεις; Ντε και καλά η νύφη να θέλει ησυχία και αυτός να κάνει την φιγούρα; Έλα Χριστέ στην εποχή μας.
στους τελευταίους 8 (έπεσαν πολλοί τα τελευταία 3 χρόνια) γάμους που πήγα μόνο σε έναν γαμπρός και νύφη "συvεπέσαν" στο τζέρτζελο που θέλανε (ΠΟΛΥ!).
Στους υπόλοιπους ο ένας από τους 2 ήταν πιο ήπιων τόνων από τον άλλο με τους 3 τελευταίους ο γαμπρός να υπερτερεί εμφανώς της νύφης στη "βαβούρα" που επιθυμούσε. Δεν είναι κανα γενικό συμπέρασμα αυτό που λέω προφανώς λέω απλώς ότι δεν είναι και εκτός πραγματικότητας ένας "θορυβώδης" γαμπρός και μια "ήσυχη" νύφη.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ αυτό το ξέχασα
Ο γάμος, έτσι προς ενημέρωση, είναι 4 μήνες ώστε να προλάβεις να τα κάνεις όλα. Με πολύ ξεκώλιασμα 2. Αυτή η μια μέρα που νομίζεις είναι η ουρά, στην οποία σύμφωνα με τα στερεότυπά μας είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ κούρασης και στην τελική μη συνειδητοποίησης του τι έγινε.
.
Επιλογή κέντρου: 3 σάββατα ψάξιμο στο internet (forum etc) και 2-3 σαββατα γευστικών δοκιμών.
Επιλογή στολισμού: 2 σάββατα [2 ραντεβού τη μέρα], άλλο ένα για την τελική επιλογή, 20 λεπτά δοκιμή μια βδομάδα πριν το γάμο.
Νυφικό: 2 επισκέψεις στους οίκους με τα νυφικά της επιλογής σου (internet "Μy precious" Once more)-- συνδυάζονται εύκολα και με τα ραντεβού για στολισμό. Άλλα 2 για πρόβες στον τελευταίο μήνα. Σε ένα από αυτά πας και για παπούτσια.
Στέφανα κτλ: διαλέγουμε άξια κουμπάρα που ξέρει να κάνει ΚΑΙ search στο internet.
Κοστούμι γαμπρού: Μία πρωινή βόλτα σαββάτου.
Στολισμός κέντρου: επαφίεται στο... κέφι του ζευγαριού. Να μην (ξανα)πω για το "precious internet" θα γίνω γραφική ε?

Α... και όλα τα παραπάνω με δεδομένο ότι καθημερινές βαράς 10ωρα στη δουλειά και δεν μπορείς να κάνεις τπτ άλλο. Αν μπορείς ...even better.

Όσον αφορά το σχόλιο για την κούραση και τπτ άλλο... δεν θέλω να κάνω σχόλιο. Όταν (αν) έρθει η ώρα σου εύχομαι να είσαι από αυτές τις τυχερές που θα το ευχαριστηθείς, θα διασκεδάσεις και η κούραση θα είναι κάτι που δεν θα το νιώσεις γιατί απλώς θα είσαι ευτυχισμένη. Είτε σε εκκλησία, είτε σε δημαρχείο είτε όπου επιλέξεις. ΔΕΝ είναι ΤΈΤΟΙΟ δράμα που περιγράφεις πάντως, take my word for it
Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για σόγια. Σκέψου πως σύμφωνα πάλι με τα δεδομένα μας αυτά τα έχεις σπίτι σου το λιγότερο μια εβδομάδα και όχι 1 μέρα.
Καλές αντοχές.
Nαι, αν δεν ζουν στην πόλη που ζεις κι εσύ. Αν ζείτε όλοι στην ίδια πόλη το "τζέρτζελο" του σογιού κρατάει 2 μέρες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 07:19, 25-06-13:

Ωραίες είναι όλες οι απόψεις, ωραιες είναι όλες οι θεωρίες. Στην πράξη όμως αλλάζουν τα πράγματα, διοτί όταν έρθει αγάπη και ζητημα γάμου- οικογένειασ, γίνονται υποχωρήσεις...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:53, 25-06-13:

Σαφώς και γίνονται υποχωρήσεις, και πρέπει, είναι καλό να γίνονται. Γιατί μία συμβίωση ή ένας γάμος (και δε μιλάω για την τελετή μόνο) είναι μία μακριά πορεία από συμβατότητες αλλά και διαφορές.
Ο καθένας κάνει όπως νομίζει, ζυγίζοντας τα πάντα:
- Το όνειρο της "μεγάλης μέρας"
- Τα έξοδα
- Η πίστη, ή η έλλειψη αυτής (για θρησκευτικό γάμο)
- Το άγχος
- Οι επιθυμίες των γύρω μας: το όνειρο του μπαμπά να σε πάει στην εκκλησία... ή αντίθετα, το όνειρο του μπαμπά να καλέσει συνεργάτες του στο γάμο σου. Υπέρ και κατά.
- κλπ κλπ

Καθένας κάνει όπως νομίζει, και δε μας πέφτει λόγος για το τι κάνουν. Προσωπικά απλά στεναχωριέμαι όταν η απόφαση του αν και πώς θα παντρευτεί κανείς ορίζεται πιο πολύ από εξωτερικούς παράγοντες και λιγότερο από προσωπικές επιλογές...

Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 11:06, 25-06-13:

Μου φαίνεται ότι χάνουμε το νόημα. Η μέρα του γάμου είναι μόνο μια μέρα. Αλίμονο αν επιλέξεις σύντροφο ΖΩΗΣ με κριτήριο τις προτιμήσεις του για τη μέρα του γάμου...

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 11:34, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Μου φαίνεται ότι χάνουμε το νόημα. Η μέρα του γάμου είναι μόνο μια μέρα. Αλίμονο αν επιλέξεις σύντροφο ΖΩΗΣ με κριτήριο τις προτιμήσεις του για τη μέρα του γάμου...
Σωστά.
Άλλωστε, τα περί συντρόφου ζωής και ημέρας γάμου, σήμερα...έχουν πλέον καταλυθεί.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:45, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Μόνο δύο επίθετα επιτρέπονται από το νόμο. Στην περίπτωση που περιγράφεις, ο ενήλικας με τα δύο επίθετα επιλέγει ποιο από τα δύο θα συνδιαστεί με του/της συζύγου.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 07:47, 26-06-13:

Σαφώς και γίνονται υποχωρήσεις, και πρέπει, είναι καλό να γίνονται.
Καθένας κάνει όπως νομίζει, και δε μας πέφτει λόγος για το τι κάνουν. Προσωπικά απλά στεναχωριέμαι όταν η απόφαση του αν και πώς θα παντρευτεί κανείς ορίζεται πιο πολύ από εξωτερικούς παράγοντες και λιγότερο από προσωπικές επιλογές...
Εχεις σκεφτει πως οι διαφωνιες μπορει να ερχονται απο το ιδιο το ζευγαρι κι οχι απο τους τριτους; Αλλα ακομα κι αν συμφωνει σε κατι το ζευγαρι και ζητηθει απο τους τριτους κατι, δεν ειναι τοσο κακο να τους ικανοποιησεις στα πλαισια του λογικου παντα ειδικα οταν αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι γονεις σας. Γενικοτερα τετοιες καταστασεις, επειδη στην πλειοψηφια των ζευγαριων που πανε για γαμο συμβαινουν, χρειαζεται ψυχραιμια και συνεργασια του ζευγαριου ακομα κι αν διαφωνησουν μεταξυ τους. Καποια μεση λυση ή υποχωρηση του ενος τωρ και σε καποι αλλη περπτωση υποχωρηση του αλλου. Ετσι παει. Και μετα απο αυτο το αγχος που λες κι ολη την αρνητικοτητα ερχεται η ευτυχια γιατι οι στιγμες αυτες ευτυχιας δεν συγκρινονται με κανενα αγχος. Τα εξοδα ξεχνιουνται, το αγχος της ημερας η της περιοδου φευγει, οι τριτοι επιστρεφουν στην ζωη τους και μενει το μεταξυ σας, η αισθηση ανακουφισης και συνεργασιας. Αν ολο αυτο φαινεται βαρυ σε καποιον, μπορει πολυ απλα να μην κουνηθει απο τη θεση του και να μην ρισκαρει να παει παρακατω. Οι ελευθερες σχεσεις αλλωστε δεν ειναι πια ταμπου, οποτε μενει το ζευγαρι εκει που ειναι χωρις να προχωρησει σε γαμο κι ολ μια χαρα. Η ερχεται σε ευθεια συγκρουση με τους γυρω και μενει μονο του. Αυτο μοιαζει επαναστατικα υπεροχο και ρομαντικο, αλλα τελικα ισως δεν ειναι τοσο. Για αυτο πιστευω πως υποχωρησεις σε λογικα πλαισια ειναι η ιδανικη λυση για ενα ζευγαρι που σκεφτεται τον γαμο..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 09:03, 26-06-13:

Θα συμφωνήσω με την Mindcircus σε όλα όσα είπε. Οι "τρίτοι" που ενδιαφέρονται για το τι γάμο θα κάνεις είναι οι ίδιοι "τρίτοι" που θα σε στηρίξουν ηθικά και πρακτικά σε όλες τις στιγμές της ζωής σου που θα χρειαστείς ένα χέρι βοήθειας, και ίσως να σε έχουν ήδη στηρίξει.

Οι πραγματικοί τρίτοι, αυτοί που δεν τους νοιάζει αν ζεις ή πεθαίνεις, ποσώς ενδιαφέρονται για το αν θα κάνεις ανοιχτό γάμο με 500 καλεσμένους ή πας σε εξωκλήσι στον Άνω Περακάμπο. Μπορεί να σχολιάσουν τις επιλογές σου αλλά μόνο μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο να τους απασχολήσει, που σίγουρα δεν θα αργήσει να βρεθεί γιατί όλοι μας έχουμε σπουδαιότερα πράγματα να ασχοληθούμε από το να ανησυχούμε για τις προσωπικές επιλογές του κάθε ένα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:43, 26-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Εχεις σκεφτει πως οι διαφωνιες μπορει να ερχονται απο το ιδιο το ζευγαρι κι οχι απο τους τριτους; Αλλα ακομα κι αν συμφωνει σε κατι το ζευγαρι και ζητηθει απο τους τριτους κατι, δεν ειναι τοσο κακο να τους ικανοποιησεις στα πλαισια του λογικου παντα ειδικα οταν αυτοι οι ανθρωποι ειναι οι γονεις σας. Γενικοτερα τετοιες καταστασεις, επειδη στην πλειοψηφια των ζευγαριων που πανε για γαμο συμβαινουν, χρειαζεται ψυχραιμια και συνεργασια του ζευγαριου ακομα κι αν διαφωνησουν μεταξυ τους. Καποια μεση λυση ή υποχωρηση του ενος τωρ και σε καποι αλλη περπτωση υποχωρηση του αλλου. Ετσι παει. Και μετα απο αυτο το αγχος που λες κι ολη την αρνητικοτητα ερχεται η ευτυχια γιατι οι στιγμες αυτες ευτυχιας δεν συγκρινονται με κανενα αγχος. Τα εξοδα ξεχνιουνται, το αγχος της ημερας η της περιοδου φευγει, οι τριτοι επιστρεφουν στην ζωη τους και μενει το μεταξυ σας, η αισθηση ανακουφισης και συνεργασιας. Αν ολο αυτο φαινεται βαρυ σε καποιον, μπορει πολυ απλα να μην κουνηθει απο τη θεση του και να μην ρισκαρει να παει παρακατω. Οι ελευθερες σχεσεις αλλωστε δεν ειναι πια ταμπου, οποτε μενει το ζευγαρι εκει που ειναι χωρις να προχωρησει σε γαμο κι ολ μια χαρα. Η ερχεται σε ευθεια συγκρουση με τους γυρω και μενει μονο του. Αυτο μοιαζει επαναστατικα υπεροχο και ρομαντικο, αλλα τελικα ισως δεν ειναι τοσο. Για αυτο πιστευω πως υποχωρησεις σε λογικα πλαισια ειναι η ιδανικη λυση για ενα ζευγαρι που σκεφτεται τον γαμο..
Σαφώς και το έχω σκεφτεί, δεν απέκλεισα καμία οπτική γωνία!
Όσον αφορά το ζήτημα άγχους και χαράς για την τελετή του γάμου, σεβαστή η γνώμη σου.
Και συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο, σε bold.
Αλλά γενικοί κανόνες δεν υπάρχουν. Και να σημειώσω ότι προσωπικά δε δέχομαι ούτε δέχηκα, και ούτε θα δεχτώ (αν γνωρίζω καλά τι άτομα είναι οι δικοί μου, που μετά από κάποιες δεκαετίες το ελπίζω) πίεση για τα πρέπει του γάμου. Ό,τι λέω είναι με βάση την υπόθεση ότι αν οι δικοί μου ήταν οι τύποι που θέλουν να με παντρέψουν σε εκκλησία γιατί "έτσι πρέπει", ή για να καλέσουν κόσμο και να ξεπληρώσουν υποχρεώσεις, δε θα ήμουν απόλυτα χαρούμενη.

Τέλος, δεν ταυτίζομαι απόλυτα με μία άποψη που ειπώθηκε παρακάτω, ότι καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά του γάμου για ένα όμορφο ταξίδι. Αλλά βρίσκω ότι ένας γάμος μπορεί να γίνει παράλογα ακριβός και θα λυπόμουν να ξοδέψω πχ για λαμπάδες. Τι; Λαμπάδες.

Ας μη γενικεύουμε με βάση αυτά που ξέρουμε από τους γύρω μας, δεν ξέρεις τι γίνεται στο δίπλα μαχαλά. Κατ'εμέ, είτε κάποιος δε γουστάρει να δώσει ούτε ευρώ για τα εθιμοτυπικά, είτε κάποιος ονειρεύεται τον παραμυθένιο γάμο, με γεια του με χαρά του.
Live and let live.

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 10:34, 26-06-13:

Aλλά βρίσκω ότι ένας γάμος μπορεί να γίνει παράλογα ακριβός και θα λυπόμουν να ξοδέψω πχ για λαμπάδες. Τι; Λαμπάδες.
Για να κάνεις θρησκευτικό γάμο, χρειάζεσαι λαμπάδες. Είναι από τα λίγα πράγματα που χρειάζεσαι. Δεν χρειάζεσαι όμως ακριβές λαμπάδες, ούτε στολισμένες, ούτε πλουμιστές.

Αν το θέμα σου είναι να μην ξοδέψεις, μπορείς να κάνεις ακόμα και θρησκευτικό γάμο με ελάχιστο κόστος. Πολιτικό σαφώς μπορείς να κάνεις με καθόλου κόστος.

Εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Το κόστος ή κάτι άλλο; Γιατί το κόστος ξεπερνιέται πολύ εύκολα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:37, 26-06-13:

Το δικό μου πρόβλημα; Κανένα.
Δεν ονειρεύομαι θρησκευτικό γάμο για λόγους που αφορούν κυρίως την εκκλησία.
Το πρόβλημα που βλέπω σε άλλους, κάποιους άλλους χωρίς να γενικεύω και χωρίς επ'ουδενί να απορρίπτω το γάμο γενικότερα, είναι το να κάνουν κάτι που δεν τους εκφράζει.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 08:12, 27-06-13:

Και να σημειώσω ότι προσωπικά δε δέχομαι ούτε δέχηκα, και ούτε θα δεχτώ (αν γνωρίζω καλά τι άτομα είναι οι δικοί μου, που μετά από κάποιες δεκαετίες το ελπίζω) πίεση για τα πρέπει του γάμου. Ό,τι λέω είναι με βάση την υπόθεση ότι αν οι δικοί μου ήταν οι τύποι που θέλουν να με παντρέψουν σε εκκλησία γιατί "έτσι πρέπει", ή για να καλέσουν κόσμο και να ξεπληρώσουν υποχρεώσεις, δε θα ήμουν απόλυτα χαρούμενη.
Θα ησουν ομως χαρουμενη αν δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ κι ερχοταν η μαμα σου να σε βοηθα με το σπιτι και τα παιδια σου? Θα ησουν χαρουμενη αν ηθελες να λειψεις ενα 3ημερο με τον ανδρα σου και σου κρατουσε τα μωρα η μαμα κι ο μπαμπας σου? Θα ησουν χαρουμενη αν καθε φορα που θα ειχες μιαν αναγκη να σ' εξυπηρετουσαν οι γονεις σου? Αν ναι, θα επρεπε να εισαι και χαρουμενη που θα τους εκανες ΕΚΕΙΝΟΥΣ χαρουμενους με το να παντρευτεις σε μιαν εκκλησια αν το ηθελαν τοσο πολυ (εκτος αν εχεις αλλαξοπιστησει που παμε αλλου). Το πως θα γινοταν η ολη τελετη, με ή χωρις πανηγυρια, θα μπορουσες να το συζητησεις και να βρειτε λυσεις. Αλλα αν δε δεχοσουν να τους ικανοποιησεις, θα επρεπε κατα τη γνωμη μου αυτοματως, να μην εχεις την οποιαδηποτε απαιτηση ή επιθυμια απο αυτους απο εκει κι επειτα. Αλλωστε δεν ειναι εγκλημα να θελουν οι γονεις να δουν το παιδι τους στην εκκλησια. Ουτε εγκλημα αυτο που ζητας εσυ βεβαια. Αλλα μετα δε θα επρεπε να εχεις ουδεμια απαιτηση ή επιθυμια απο εκεινους.

Τέλος, δεν ταυτίζομαι απόλυτα με μία άποψη που ειπώθηκε παρακάτω, ότι καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά του γάμου για ένα όμορφο ταξίδι. Αλλά βρίσκω ότι ένας γάμος μπορεί να γίνει παράλογα ακριβός και θα λυπόμουν να ξοδέψω πχ για λαμπάδες. Τι; Λαμπάδες.
Ας μη γενικεύουμε με βάση αυτά που ξέρουμε από τους γύρω μας, δεν ξέρεις τι γίνεται στο δίπλα μαχαλά. Κατ'εμέ, είτε κάποιος δε γουστάρει να δώσει ούτε ευρώ για τα εθιμοτυπικά, είτε κάποιος ονειρεύεται τον παραμυθένιο γάμο, με γεια του με χαρά του.
Live and let live.
Στο παραπανω δεν ταυτιζομαι ουτε κι εγω. Γενικα επικρατει αισχροκερδεια σημερα. Αυτο ισχυει και για μια κηδεια... για βαφτισια... για γεννα... Χρειαζεσαι χρηματα ακομα και για τα πιο απλα. Το επιμηκυνα θελοντας να τονισω πως το ζητημα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι η συγκριση εξοδων μεν και δε, αλλα η εκμεταλλευση που συμβαινει. Καποιος ομως εχει την επιλογη να ξοδεψει λιγα. Κι οντως οι λαμπαδες δεν κοστιζουν ιδιαιτερα αν ειναι απλες. Ο,τι θελει κανει ο καθενας, οσο αντεχει η τσεπη του. Το ζητημα ειναι ''θελει''? Κι αν δε θελει, ειναι ετοιμος να υποστει τις συνεπειες; Γιατι καθε μας επιλογη εχει τις συνεπειες της. Οχι μονο μεσα στη σχεση του ζευγαριου, αλλα και στην σχεση του με τις οικογενειες. Ορισμενα θεματα καλως κακως αποφασιζονται απο κοινου, οπως το ζητημα του γαμου-τελετης που σημερα προκειται για κοινωνικη υποχρεωση. Κι αν ορισμενοι απο εμας του νεοτερους, επαναστατουμε, καλα κανουμε. Αλλά οι αληθινοι επαναστατες εχουν το τιμημα τους.

Εμεις ισως αυριο θα ειμαστε στα δικα μας τα παιδια ή ίσως αυριο τα δικα μας παιδια μας ζητησουν πραματα που δεν μπορουμε σημερα καν να φανταστουμε. Τι θα κάνουμε; Ειδομεν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-06-13 στις 09:23. Αιτία: Tοσο μεγαλο θεμα που δεν ξερω τι να πρωτογραψω. Με ρεγουλα.... :P
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους