Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απόφαση γάμου...

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 10:07, 27-06-13:

Εγώ τώρα να ρωτήσω κάτι σχετικό, που μου ήρθε στο μυαλό από τη συζήτηση για γάμο στην εκκλησία για χάρη των γονιών; Εμείς ας πούμε δεν είμαστε μέλη της ενορίας κι έτσι δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Οι γονείς του καλού μου επίσης δεν είναι μέλη της ενορίας, οπότε μάλλον δεν ονειρεύονται να τον παντρέψουν σε εκκλησία. Αν π.χ. ο πατέρας μου το είχε όνειρο να με παντρέψει σε εκκλησία, άντε εγώ να ξαναγινόμουν μέλος της ενορίας (για λίγο τουλάχιστον ), αλλά δε θα ήταν παράλογη απαίτηση να γίνει κι ο καλός μου μόνο και μόνο γι΄αυτό, ενώ δεν υπήρξε ποτέ άλλοτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:37, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Μιλάμε υποθετικά ή έχεις βαλθεί να με πείσεις να παντρευτώ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 01:00, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lilla My
Εμείς ας πούμε δεν είμαστε μέλη της ενορίας κι έτσι δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία.
Τι εννοείς δεν είσαστε μέλη της ενορίας; Δεν είσαστε βαπτισμένοι Χριστιανοί; Απ' ό,τι ξέρω αυτό είναι το μόνο κώλυμα για τέλεση θρησκευτικού γάμου.

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 09:25, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nina-nana
Τι εννοείς δεν είσαστε μέλη της ενορίας; Δεν είσαστε βαπτισμένοι Χριστιανοί; Απ' ό,τι ξέρω αυτό είναι το μόνο κώλυμα για τέλεση θρησκευτικού γάμου.
Ο καλός μου δεν είναι. Εμένα με βάφτισαν όταν ήμουν μωρό, αλλά πρόσφατα αποφάσισα ότι δε θέλω να είμαι πια μέλος της ενορίας. Φαντάζομαι διαφέρουν λίγο τα συστήματα σε διαφορετικές χώρες, αλλά όπως και να ΄χει, δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Σ΄αυτήν την περίπτωση δε θα ήταν παράλογο να απαιτήσουν οι δικοί μου να γίνει ο καλός μου μέλος της ενορίας (ή να βαπτιστεί!), για να με δουν εμένα νύφη στην εκκλησία;

Όχι ότι τους νοιάζει δηλαδή, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία από τη συζήτηση για την εκπλήρωση επιθυμιών και των γονιών σε λογικά πλαίσια. Ποια είναι αυτά τα λογικά πλαίσια;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 09:33, 28-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μιλάμε υποθετικά ή έχεις βαλθεί να με πείσεις να παντρευτώ;
ΤΙποτε απο τα δυο! Ειναι σκεψεις που κανω γενικως! Και με αφορμη το ποστ σου, ειπα και τη δικη μου πλευρα. Σε καποια ζητηματα ειχα την ιδια αποψη με εσενα. Αλλαξα καποια εν καιρω και φανταζομαι οι περισσοτερες με τον καιρο αλλαζουμε καποιες αποψεις μας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:59, 28-06-13:

Ο καλός μου δεν είναι. Εμένα με βάφτισαν όταν ήμουν μωρό, αλλά πρόσφατα αποφάσισα ότι δε θέλω να είμαι πια μέλος της ενορίας. Φαντάζομαι διαφέρουν λίγο τα συστήματα σε διαφορετικές χώρες, αλλά όπως και να ΄χει, δεν μπορούμε να παντρευτούμε σε εκκλησία. Σ΄αυτήν την περίπτωση δε θα ήταν παράλογο να απαιτήσουν οι δικοί μου να γίνει ο καλός μου μέλος της ενορίας (ή να βαπτιστεί!), για να με δουν εμένα νύφη στην εκκλησία;

Όχι ότι τους νοιάζει δηλαδή, απλά μου δημιουργήθηκε η απορία από τη συζήτηση για την εκπλήρωση επιθυμιών και των γονιών σε λογικά πλαίσια. Ποια είναι αυτά τα λογικά πλαίσια;
Δεν ξέρω αν χωρά "λογική" σε ένα θέμα που ορίζεται κυρίως από συναισθηματικά κίνητρα.
Μία φίλη μου είναι μουσουλμάνα και ο καλός της προτεστάντης. Πατρεύτικαν με πολιτικό γάμο.
Αλλά η ευρύτερη οικογένειά της (πέρα από γονείς και αδέρφια δηλαδή, ίσως και κάποιους άλλους) νομίζει ότι αυτός άλλαξε θρησκεία, ώστε να παντρευτούν σύμφωνα με το Ισλάμ.
Αφού θα τους κακοκάρδιζε η αλήθεια και θα είχαν τσάμπα παρεξηγήσεις, γιατί να μην πουν ένα λευκό ψέμα;
Δεν έχει πολλή σχέση με το δικό σου παράδειγμα, αλλά είναι και τα δύο περιπτώσεις προτεραιοτήτων.

ΤΙποτε απο τα δυο! Ειναι σκεψεις που κανω γενικως! Και με αφορμη το ποστ σου, ειπα και τη δικη μου πλευρα. Σε καποια ζητηματα ειχα την ιδια αποψη με εσενα. Αλλαξα καποια εν καιρω και φανταζομαι οι περισσοτερες με τον καιρο αλλαζουμε καποιες αποψεις μας.
Σαφώς, κι εγώ έχω λίγα χρόνια που συνειδητοποίησα ότι η εκκλησία δε μου πρόσφερε ποτέ κάτι.
Επίσης παρευρέθηκα σε σχετικά μεγάλη ποικιλία γάμων (πολιτικοί, καθολικοί, ορθόδοξοι, ή απλό σύμφωνο) και κάθε φορά έθετα και στον εαυτό μου ερωτήματα.
Υποθέτω εάν ήθελα ανέκαθεν και πραγματικά να παντρευτώ, και δη με συγκεκριμένο τρόπο, δε θα είχα τόσες απορίες και σκέψεις..

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:02, 28-06-13:

Ναι αυτό σίγουρα θα ήταν παράλογο.

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι για τους περισσότερους γονείς η επιθυμία δεν είναι να σε δουν νύφη "στην εκκλησία" αλλά απλά να σε δουν νύφη και να το γλεντήσουν. Να μην πας δηλαδή να παντρευτείς με το τζην και δύο φίλους στο δημαρχείο, αλλά να βάλεις νυφικό, να βάλουν κι αυτοί τα καλά τους και να γίνει το σχετικό τζέρτζελο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 06:58, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...μαηντ θα μας φωνάξεις στο γάμο;
Ολους τους αλλους ναι, εσενα Οχι.
Υς. Δεν παντρευομαι προς ενημερωση των κουτσομποληδων

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δεν

Σαφώς, κι εγώ έχω λίγα χρόνια που συνειδητοποίησα ότι η εκκλησία δε μου πρόσφερε ποτέ κάτι.
Επίσης παρευρέθηκα σε σχετικά μεγάλη ποικιλία γάμων (πολιτικοί, καθολικοί, ορθόδοξοι, ή απλό σύμφωνο) και κάθε φορά έθετα και στον εαυτό μου ερωτήματα.
Υποθέτω εάν ήθελα ανέκαθεν και πραγματικά να παντρευτώ, και δη με συγκεκριμένο τρόπο, δε θα είχα τόσες απορίες και σκέψεις..
Χμ, φαντασου εχω παει σε ελαχιστους γαμους στη ζωη μου- 2-3; Τωρα τελευται ακουω συχνα για γαμους που ειμαι καλεσμενη αλλα δεν παω αν δεν ειναι κοντινοι μου συνηθως. Ενασ απο αυτουσ που εχω παει ηταν μαπα, οι αλλοι μια χαρα. Σε πολιτικο οχι, αλλα μου ακουγεται πολυ πολυ ψυχρο..:/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 01-07-13 στις 07:06.
Παράθεση

Laispodias (Κανένας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Laispodias
Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 12 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Laispodias έγραψε στις 11:46, 01-07-13:

Το πρόβλημα ξεκινάει απο το ότι κανενας άντρας δεν ονειρεύτηκε το γάμο του, πώς θα είναι, πώς τον θελει κλπ. Δεν πέρασε τα παιδικά του χρονια διαβάζοντας παραμυθια με τους γάμους του βασιλοπουλου (όχι αυτουνου με του πουλιου το γάλα, του άλλου, με του πουλιού τον καημό) ουτε για νυφικά με παρανυφάκια, άμαξες, πρίγκηπες, παλάτια, ορχήστρες σε άιθουσες χορών και τα ρέστα, ουτε χάζευε αποσβολωμένος στην εφηβεια γάμους γκλαμουριάς και υπερβολής με ασύλληπτη σπαταλη και πολλή ματαιοδοξία.

Επομένως σε θέματα γάμου ειναι ανεκπαιδευτοι και χωρίς αισθητικές απαιτησεις. Με ένα κουστουμι κι έναν πολιτικό, άντε θρησκευτικό σε κανα εκκλησάκι τους γονεις και 5 φίλους θα είναι μάλλον ικανοποιημένοι, αν όχι ευτυχείς. ΑΥτα τα βλεπουν οι γυναικες που θα τους παντρευτουν και παιρνουν το project γαμος πάνω τους, προσπαθώντας να τους "κανουν ανθρώπους" την τελευταια στιγμη, και επικρατει φρενιτιδα και νευρα κρόσια για όλους. Και στάνταρ υπερβάσεις προϋπολογισμού.
Κάτι σαν την Ολυμπιάδα της Γιαννας δηλαδη (αναρρωτιέμαι καμια φορά τι θα ειχε διοργανώσει στο γαμο της και ποσο θα πηγε ο τελικός προϋπολογισμός...)

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:15, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Laispodias
Το πρόβλημα ξεκινάει απο το ότι κανενας άντρας δεν ονειρεύτηκε το γάμο του, πώς θα είναι, πώς τον θελει κλπ. Δεν πέρασε τα παιδικά του χρονια διαβάζοντας παραμυθια με τους γάμους του βασιλοπουλου (όχι αυτουνου με του πουλιου το γάλα, του άλλου, με του πουλιού τον καημό) ουτε για νυφικά με παρανυφάκια, άμαξες, πρίγκηπες, παλάτια, ορχήστρες σε άιθουσες χορών και τα ρέστα, ουτε χάζευε αποσβολωμένος στην εφηβεια γάμους γκλαμουριάς και υπερβολής με ασύλληπτη σπαταλη και πολλή ματαιοδοξία.
Είμαι σίγουρος πάντως πως όλοι σκέφτηκαν την πρώτη νύχτα του γάμου
Και την απογοήτευση που φάγανε όταν αντί για το ολονύχτιο πάρτυ του κάμα σούτρα κάθισαν στο τραπέζι με το αντιπαθέστατο σόι...

Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 14:09, 01-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Laispodias
Το ίδιο και πολλές γυναίκες...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:29, 01-07-13:

Θα ησουν ομως χαρουμενη αν δουλευες απο το πρωι ως το βραδυ κι ερχοταν η μαμα σου να σε βοηθα με το σπιτι και τα παιδια σου? Θα ησουν χαρουμενη αν ηθελες να λειψεις ενα 3ημερο με τον ανδρα σου και σου κρατουσε τα μωρα η μαμα κι ο μπαμπας σου? Θα ησουν χαρουμενη αν καθε φορα που θα ειχες μιαν αναγκη να σ' εξυπηρετουσαν οι γονεις σου? Αν ναι, θα επρεπε να εισαι και χαρουμενη που θα τους εκανες ΕΚΕΙΝΟΥΣ χαρουμενους με το να παντρευτεις σε μιαν εκκλησια αν το ηθελαν τοσο πολυ (εκτος αν εχεις αλλαξοπιστησει που παμε αλλου). Το πως θα γινοταν η ολη τελετη, με ή χωρις πανηγυρια, θα μπορουσες να το συζητησεις και να βρειτε λυσεις. Αλλα αν δε δεχοσουν να τους ικανοποιησεις, θα επρεπε κατα τη γνωμη μου αυτοματως, να μην εχεις την οποιαδηποτε απαιτηση ή επιθυμια απο αυτους απο εκει κι επειτα. Αλλωστε δεν ειναι εγκλημα να θελουν οι γονεις να δουν το παιδι τους στην εκκλησια. Ουτε εγκλημα αυτο που ζητας εσυ βεβαια. Αλλα μετα δε θα επρεπε να εχεις ουδεμια απαιτηση ή επιθυμια απο εκεινους.
Επανέρχομαι στο μήνυμά σου
Εννοείται ότι είναι πολύ υποκειμενικά όλα και πολύ λεπτές οι ισορροπίες.
Για μένα στην αγάπη δεν εξαγοράζεις ποτέ τον άλλον.
Εάν οι γονείς μου αποφάσιζαν να δεχτούν την απόφασή μου να μην παντρευτώ, ή να μην παντρευτώ με τον τρόπο που αυτοί ονειρεύονταν, δε θα σήμαινε ότι παραιτούνται γενικά από το ρόλο τους ως γονείς και παππούς/γιαγιά. Αλλιώς τι αποδέχτηκαν; Απλά κόψαμε τις σχέσεις μας;
Στην αγάπη δεν απαιτείς, και το να φροντίζουν τα εγγόνια τους θα ήταν επιθυμία και των δυο μας.
Εάν πάλι υποχωρούσα, είτε γιατί δεν είχα τη δύναμη να επιμείνω σε αυτό που προτιμώ, είτε γιατί υποχώρησα για να τους δω χαρούμενους (και να χαρώ με τη χαρά τους), θα επωμιζόμουν κι εγώ αυτήν την απόφαση, χωρίς να ζητάω μετά ανταλλάγματα ή να τους φορτώνω με τύψεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 10:32, 17-07-13:

Πέρασα να ρίξω μια ματιά από το εν λόγω θερμό, τι θερμό καυτό σαν λάβα είναι, θέμα όχι ότι με απασχολεί επί του παρόντος αλλά για να ξέρω τι μέλλει γενέσθαι αν τυχόν γλιστρήσω και πέσω απ'το ράφι και έβγαλα τα εξής συμπεράσματα ως ρεζουμέ.

Ότι αν βάζαμε ικανό δείγμα μελλόνυμφων να περάσουν μια βόλτα από το στέκι και να ρίξουν μια λεπτομερή ανάγνωση του παρόντος θέματος προτού παντρευτούν θα γινόντουσαν πάραυτα μελόνυμφοι.

Αμοιβαίες υποχωρήσεις στο πλήθος καλεσμένων στην τελετή, για να μην παρεξηγηθεί η Θεία Ευλαμπία από τους Τράχωνες και ο μπατζανάκης του πατέρα του γαμπρού απ'την Νιάου (όχι δεν αναφέρομαι στο άβαταρ της Γίδι), στα έξοδα της τελετής σε πενταψήφιο νούμερο για να μην μας περάσουν και φτωχομπινέδες, στα γένια του παππά που θα πρέπει να τα έχει επιμεληθεί ο Τρύφωνας, τα ράσα του ο Τζόρτζο (όχι Τζιόρτζιο ρε !) και το νυφικό η Σήλια, ρύζι μπαρμπαμπέν νυχάκι (χρώματος κοραλλί λόγω θέρους) και φυσικά στο κέντρο της δεξίωσης που πρέπει να τελεστεί στο Σούνιο με θέα τον ναό του Ποσειδώνα και ας είναι ο γάμος στα Πετράλωνα. (πληροφοριακά το Ε22 φτάνει μέχρι Σαρωνίδα) Και φυσικά πριν το γάμο να έχουν τελεστεί υποχρεωτικά και με αυτήν ακριβώς την σειρά Λογοδοσία, Αρραβώνας (άλλα παρελκόμενα εκεί...δεν αναφέρω τίποτα μην βγω εκτός θέματος), στρώσιμο κρεββατιού της νύφης με κατωσέντονο στερλίνας, σεντόνια από κολλαριστά ευρωδολλάρια και κουβερτούλα γιεν.

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι προετοιμασία γάμου αλλά προετοιμασία για το τρίαθλο στην κατηγορία Iron Man (και Iron Woman αντίστοιχα)

Και μετά από όλααααααααααααα αυτά και φυσικά τις 34454545999 πόζες και φωτογραφίες σε κάθε δυνατό συνδυασμό, πχ νεόνυμφοι με παρανυφάκι και τρίτη ξαδέρφη της γιαγιάς της νύφης, να δω ποιος γαμπρός, μετά την επιτυχή αποπεράτωση όλων των παραπάνω δοκιμασιών, θα μπορέσει ως κερασάκι στην τούρτα να βάλει κάτω την νύφη και να της αλλάξει βαλβολίνες.

"Να ζήσετε όπως θέλουμε να σας χαιρόμαστε".

Παράθεση

ανατολή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ανατολή
H ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ανατολή έγραψε στις 12:57, 17-07-13:

Νομίζω ότι είναι μία απόφαση που αν αρχίσεις να την "μιρμηράς" για να μην ξεχάσεις κανένα παραθυράκι, το έχεις χάσει το παιχνίδι. Είναι η συνέχιση της σχέσης. Ίσως η φυσική, κάποιες φορές, εξέλιξή της. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία σχέση χρόνων μπορεί να καταστραφεί με τον γάμο. Είναι ένα τυπικό επίσημο χαρτί. Όπως η σχέση από μόνη της (ελεύθερη-σοβαρή) την ξεκινάς και όπου φτάσει. Έτσι και ο γάμος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Περιβόητο Μέλος

H Nina-nana έγραψε στις 22:50, 17-07-13:

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο γάμος αντιπροσωπεύει μια δέσμευση απέναντι στην κοινωνία, στην εκκλησία (αν είσαι θρήσκος), στην οικογένεια και στους ίδιους τους εαυτούς μας που δεν συγκρίνεται με τη δέσμευση μιας απλής σχέσης. Δεν παντρεύεσαι με το σκεπτικό ότι αν κάτι δεν πάει καλά, θα χωρίσεις κι από δω παν οι άλλοι. Κανένας δεν σκέφτεται έτσι όταν πάει για γάμο (εκτός αν τον πηγαίνουν....).

Από την άλλη συμφωνώ ότι ο γάμος δεν είναι ένα μεγάλο κακό που χαλάει τις σχέσεις. Αν η σχέση είναι γερή και σωστή, ο γάμος θα την ενισχύσει. Αν η σχέση έχει σαθρά θεμέλια, θα χαλάσει ούτως ή άλλως. Ο γάμος ίσως απλά να επισπεύσει τον χωρισμό, τίποτα παραπάνω.

Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RiSe
Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O RiSe έγραψε στις 18:15, 02-11-15:

Πως προχωράς σε ένα τόσο μεγάλο βήμα;
Περιμένεις την επόμενη έκθεση της τρόικας και βαδίζεις αναλόγως, μπορεί να να φορολογηθείς βάσει του νούμερου σουτιέν της συζύγου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους