Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,029 μέλη και 2,416,202 μηνύματα σε 75,339 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γενική συζήτηση για το Linux

Mad1kas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Mad1kas έγραψε: στις 15:52, 24-12-07:

Γεια σας παιδιά

Ασχολείτε κανείς από εσάς με Linux;

Ας μιλήσουμε εδώ για αυτό..

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως GNOME και ελάχιστα το KDE (το KDE 4 Sucks :xixi
Το βρίσκω αρκετά εύχρηστο προς τον νέο χρήστη...
Πιστέυω πως αξίζει να το δοκιμάσετε :iagree:,έστω κι σε LiveCD αν και θα χάνετε πολύ ταχύτητα....

:thanks:
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 17:54, 24-12-07:

Λιγουλάκι, κυρίως για εργασίες. Δεν έχω καταφέρει να το συνηθίσω ακόμα όμως, οπότε χρησιμοποιώ κυρίως windows.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 11:38, 25-12-07:

Καταρχάς, Χρόνια Πολλά σε όλους!

Λοιπόν χρησιμοποιώ το Linux εδώ και 7 μήνες. Είχα αρχίσει με ubuntu το οποίο άφησα μόλις για 15 μέρες και από τότε χρησιμοποιώ debian. Έχω κάνει και αναβάθμιση από stable (etch) σε testing (lenny) και είμαι υπερευχαριστημένος. Σπάνια πλέον χρειάζομαι τα windows. Ας σημειωθεί ότι δε χρειάζεται να έχεις μεγάλη εμπειρία στο linux για να το χρησιμοποιήσεις, οπότε μπορείτε όλοι σας να το χρησιμοποιήσετε.
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 15:33, 26-12-07:

Είπα και εγώ δεν θα ανοίξει topic...

Anyway λίγο Ubuntu Και απλαιότερα Madriva το οποίο ήταν Lame κατά την γνώμη μου.
Κάνω tripple-boot Vista, Xp, Ubuntu.

Χρήση :
Vista 85%
XP 10%
Ununtu 5%
Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε: στις 15:50, 26-12-07:

Χρεισιμοποιώ linux εδώ και 8 χρόνια!!! Εϊναι το αγαπημένο μου λειτουργικό! Σκέφτομαι στο σχολείο που είμαι σε συνεργασία με τον πληροφορικάριο να κάνουμε ένα install festival! Τι λέτε για την ιδέα? Είναι έτοιμοι οι μαθητές για κάτι διαφορετικό από τα M$ windows?
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 15:52, 26-12-07:

Οι ψαγμενοι ναι. Η πλειοψηφια νομιζω οχι. Στο σχολειο βεβαια επισημως παιζει Windows και δε μπορει να αλλαξει.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 15:53, 26-12-07:

Είναι έτοιμος ο πληροφορικάριος για κάτι διαφορετικό απο τα Windows;
Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε: στις 18:53, 26-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Είναι έτοιμος ο πληροφορικάριος για κάτι διαφορετικό απο τα Windows;
Δυστυχώς πιστεύω πως ΟΧΙ!!!!!!!

Αλλά είναι κάτι που πιστεύω πολύ και δεν χάνω τίποτα να το προσπαθήσω!!!!
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 22:29, 26-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από parantop
Δυστυχώς πιστεύω πως ΟΧΙ!!!!!!!

Αλλά είναι κάτι που πιστεύω πολύ και δεν χάνω τίποτα να το προσπαθήσω!!!!
Α εμάς έχουν windows 2000 και fedora core, κανείς μαθητής όμως δεν μπαίνει στα linux μαζί ούτε και εγώ καθώς ο φίλος μου που καθόμαστε μαζί στο pc δεν ξέρει σχεδόν τπτ.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 01:05, 27-12-07:

Ε, να του μάθεις .
Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

O parantop έγραψε: στις 12:57, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Α εμάς έχουν windows 2000 και fedora core, κανείς μαθητής όμως δεν μπαίνει στα linux μαζί ούτε και εγώ καθώς ο φίλος μου που καθόμαστε μαζί στο pc δεν ξέρει σχεδόν τπτ.
Μα για απλά πράγματα, βλ. σερφάρισμα στο web, συγγραφή κειμένων και αναπαραγωγή αρχείων βίντεο/ήχου, δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη γνώση. Το διπλό κλικ φαντάζομαι το ξέρουν....

Τι έκδοση fedora έχουν? Πρέπει να εγκατασταθεί και το compiz/fusion και μετά δεν θα ξεκολλάνε οι μαθητές από το Linux!!!!!
[ame]http://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk[/ame]
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε: στις 14:00, 27-12-07:

Τι έκδοση fedora έχουν? Πρέπει να εγκατασταθεί και το compiz/fusion και μετά δεν θα ξεκολλάνε οι μαθητές από το Linux!!!!!
http://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk
Καλά γ@μ@το, εγώ είχα μείνει στα εφφέ του Ubuntu, αν δεν είχε και τόσο lame menu θα ήταν τέλειο.

Μα για απλά πράγματα, βλ. σερφάρισμα στο web, συγγραφή κειμένων και αναπαραγωγή αρχείων βίντεο/ήχου, δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη γνώση. Το διπλό κλικ φαντάζομαι το ξέρουν....
Κοίτα τα αγόρια 100% πέρσυ στο γυμνάσιο που καθόμασταν ο καθένας σε έναν υπολογιστή με αλφαβητική σειρά δίπλα μου είχα κάτι κορίτσια που δεν ήξεραν ούτε πως να ανοίξουν μια εφαρμογή στα windows ή ούτε καν πως δούλευε το μενού έναρξη.
Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

O parantop έγραψε: στις 15:13, 27-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Καλά γ@μ@το, εγώ είχα μείνει στα εφφέ του Ubuntu, αν δεν είχε και τόσο lame menu θα ήταν τέλειο.
.
Και για του λόγου το αληθές.....

Που τέτοια πράγματα στα windows...!
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε: στις 15:21, 27-12-07:

Ε καλά υπάρχει το Aero στα Vista που είναι 100 φορές πιο βαρύ βέβαια απο το compiz .
Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

O parantop έγραψε: στις 15:33, 27-12-07:

Ε καλά υπάρχει το Aero στα Vista που είναι 100 φορές πιο βαρύ βέβαια απο το compiz .
Στον δικό μου υπολογιστή το compiz "πετάει", ενώ αντίθετα και να ήθελα να βάλω τα (s)Vista δεν θα έτρεχαν... τουλάχιστον αξιοπρεπώς!

Η αλήθεια είναι ότι το compiz είναι εξαιρετικά ελαφρή και άκρως πρακτικό!! π.χ.
Περισσότερα μπορεί κανείς να βρει εδώ: http://vistakiller.blogspot.com/
Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε: στις 19:23, 27-12-07:

+1

Απλά βάλτε Linux για μια δοκιμή.Ίσως μείνετε και για πάντα σε αυτά
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 19:24, 27-12-07:

Καλώς τον deadwiz!
Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε: στις 19:28, 27-12-07:

χεχε..Είπα να περάσω μια βόλτα..(βγαίνουμε λίγο από το θέμα αλλά τεσπα)
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,240 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 15:57, 30-12-07:

http://youtube.com/watch?v=Yx9FgLr9oTk

ΓΑΜΑΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
Παράθεση

D|m|tr| (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O D|m|tr| έγραψε: στις 14:07, 31-12-07:

Αυτό το compiz-fusion έχει κάψει άτομα...

Είναι τέλειο, πραγματικά.

___

Compiz-Fusion @ Arch x86-64 @ nVidia | απόλυτος συνδυασμός.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γενική συζήτηση για τις παρελάσεις - Από ἅλς
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-03-14 στις 02:47.
    • Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ - Από Γιώργος
      Το θέμα έχει λάβει 1018 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-13 στις 17:36.
    • Γενική συζήτηση για την κρίση - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 261 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-11-12 στις 14:20.
    • Γενική συζήτηση για τα domains - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 96 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-11 στις 20:41.
    • [Ηλεκτρονική] Γενική συζητηση - Από GanGeD
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΕΠΑ.Λ..
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-12-10 στις 16:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα