Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γενική συζήτηση για το Linux

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 19:56, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από The President
Εγώ έχω vista στον κανονικό υπολογιστή μου, και xp στο λάπτοπ. Τα vista είναι σαφώς καλύτερα από τα xp, το search τους με έχει βολέψει απίστευτα και το aero είναι φοβερο... Linux δεν έβαλα ποτέ, αν και πέρασα μια φάση (πριν βάλω vista) που ήθελα να βάλω τα suse - τα είχε ένα διάστημα ο πατέρας μου και ζήλεψα και γω...

Στο σχολείο η ίδια πρότεινα στον καθηγητή μου να βάλουμε linux (τα ubuntu είχα στο μυαλό μου), αλλά αυτός μου απάντησε ότι εδώ δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε τα windows....
Εγώ κάνω dual-boot Vista/ XP, είχα παλιά τα Ubuntu 6.06 (τώρα είναι τα 7.10) πριν από κανά χρόνο, αλλά με το πρώτο format που έκανα αφού τα είχα βάλει ξέχασα να τα ξαναβάλω. Ίσως πειραματιστώ να περάσω τα καινούρια αφού κάνω backup πρώτα μιας και την προηγούμενη φορά τα είχα βάλει σε εξωτερικό και δεν δούλευε το boot.ini και ήθελε format και φτου ξανά από την αρχή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:07, 09-01-08:

Εγώ έχω vista στον κανονικό υπολογιστή μου, και xp στο λάπτοπ. Τα vista είναι σαφώς καλύτερα από τα xp, το search τους με έχει βολέψει απίστευτα και το aero είναι φοβερο... Linux δεν έβαλα ποτέ, αν και πέρασα μια φάση (πριν βάλω vista) που ήθελα να βάλω τα suse - τα είχε ένα διάστημα ο πατέρας μου και ζήλεψα και γω...

Στο σχολείο η ίδια πρότεινα στον καθηγητή μου να βάλουμε linux (τα ubuntu είχα στο μυαλό μου), αλλά αυτός μου απάντησε ότι εδώ δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε τα windows....

Δε μπορει να γινει αυθαιρετα αυτο σε δικτυο ενος σχολειου. Ολα τα σχολικα δικτυα τρεχουν στα win λογω του server και χρειαζετα ειδικη αδεια και χρηματοδοτηση για αλλαγη/αναβαθμιση λειτουργικου. Ασε που το δημοσιο (και καλα κανει) θελει να εχει παρε-δωσε με συγκεκριμενη εταιρεια που την πληρωνει και μπορει να ζητησει τεχνικη βοηθεια οποτε θελει και για οποιοδηποτε λογο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη parantop
Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε στις 22:19, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Δε μπορει να γινει αυθαιρετα αυτο σε δικτυο ενος σχολειου. Ολα τα σχολικα δικτυα τρεχουν στα win λογω του server και χρειαζετα ειδικη αδεια και χρηματοδοτηση για αλλαγη/αναβαθμιση λειτουργικου. Ασε που το δημοσιο (και καλα κανει) θελει να εχει παρε-δωσε με συγκεκριμενη εταιρεια που την πληρωνει και μπορει να ζητησει τεχνικη βοηθεια οποτε θελει και για οποιοδηποτε λογο.
Συγγνώμη, αλλά τι απόψεις είναι αυτές?????? Ποιός μπορεί να ζητήσει βοήθεια από την Micro$oft????? Είναι σίγουρο ότι θα την δώσει....

Δείτε σας παρακαλώ αυτό το link: http://ts.sch.gr/ts/downloadsDetails...s&itemId=40577

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 22:30, 09-01-08:

Ετσι λειτουργουν οι εταιρειες υπηρεσιων. Τα χρεωσιμα προιοντα ειναι τα μονα που επιφερουν διαφορες υποχρεωσεις και ευθυνες του κατασκευαστη. Μια προσομοιωση εταιρειας υπηρεσιων ειναι και το Δημοσιο. Οσο για τη βοηθεια, οταν επενδυει εκατομμυρια ευρω στα λογισμικα της συγκεκριμενης εταιρειας δεν αντιμετωπιζεται σαν απλος πελατης.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 22:31, 09-01-08:

Ναι, αντιμετωπίζεται σαν κορόιδο ολκής .
Υπάρχουν εταιρείες που πέρα απο διανομές Linux παρέχουν και τεχνική υποστήριξη για αυτές επι πληρωμή.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:53, 09-01-08:

Πολιτικη βουληση χρειαζεται. Αν γινουν μελετες και δειξουν οτι το linux μπορει να καλυψει τις αναγκες με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα κι αν μπορει να διατεθει εμπορικη εκδοχη του προιοντος, τοτε ναι.

Παράθεση

parantop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη parantop
Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε στις 00:11, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Πολιτικη βουληση χρειαζεται. Αν γινουν μελετες και δειξουν οτι το linux μπορει να καλυψει τις αναγκες με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα κι αν μπορει να διατεθει εμπορικη εκδοχη του προιοντος, τοτε ναι.
Νομίζεις ότι έχουν γίνει μελέτες και δείχνουν ότι η M$ συμφέρει? Προφανώς όχι!

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 00:39, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από parantop
Φυσικα και οχι...

Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lagiator
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε στις 14:13, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από parantop
+1

Τυχαίο είναι που όλες οι εταιρίες χρησιμοποιούν linux;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:17, 10-01-08:

Το linux ειναι το καλυτερο οσον αφορα την κατασκευη εταιρικων δικτυων. Η εκπαιδευση δεν δινει βαση στα δικτυα δεδομενων. Δυστυχως ή ευτυχως δεν ξερω...

Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lagiator
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε στις 16:53, 10-01-08:

Βασικά τα βάζουν γιατί είναι το ποιο σταθερό λειτουργικό σύστημα..

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,138 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 02:24, 11-01-08:

Τι linux και πράσινα άλογα.

oBSD

Παράθεση

The President (Αλίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The President
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H The President έγραψε στις 14:29, 11-01-08:

Γιατί καλέ, τα linux μια χαρά είναι. Ειδικά τα ubuntu που είδα πιο πρόσφατα είναι πολύ φιλικά προς τον χρήστη...
Από bsd ξέρω μόνο θεωρητικά. Έχει ένας γνωστός μου -νομίζω- free bsd, αλλά δεν το χω δει ποτέ...

Παράθεση

cyclops

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cyclops
Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O cyclops έγραψε στις 18:58, 12-01-08:

Ας πω και εγώ την γνώμη χρησιμοποιώ LINUX και κυρίως διανομή ubuntu πάνω κάτω 2μηνες αλλά τώρα τελευταία δεν το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω γιατί αλλά ελπίζω να ασχοληθώ σύντομα με ανελέητο κάψιμο.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 05:25, 13-01-08:

Γιατί καλέ, τα linux μια χαρά είναι. Ειδικά τα ubuntu που είδα πιο πρόσφατα είναι πολύ φιλικά προς τον χρήστη...
Από bsd ξέρω μόνο θεωρητικά. Έχει ένας γνωστός μου -νομίζω- free bsd, αλλά δεν το χω δει ποτέ...
Μόνο που σ' αυτό (ΤΟ λίνουξ) δεν πιάνει το Matlab.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 05:37, 13-01-08:

Μια χαρά παίζει σε Linux το Matlab, υπάρχει επίσημη έκδοση.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 07:33, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Μια χαρά παίζει σε Linux το Matlab, υπάρχει επίσημη έκδοση.
Γιατρέ, χάνω επεισόδια!

Παράθεση

The President (Αλίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The President
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H The President έγραψε στις 11:15, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μόνο που σ' αυτό (ΤΟ λίνουξ) δεν πιάνει το Matlab.
ουπς! τόσο καιρό το 'λεγα λάθος...:emm:

Μια βοήθεια για το τι είναι matlab;:what:

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 12:28, 13-01-08:

Η (το) Matlab είναι ένα πρόγραμμα που κάνει τα πάντα, απλά .
http://en.wikipedia.org/wiki/Matlab

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:32, 13-01-08:

Και βγαίνει μόνο σε linux έκδοση?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 14:51, 13-01-08:

Υπάρχει για:

Linux
Linux x86-64
Mac OS X (Intel)
Mac OS X (PPC)
Solaris 64
Windows
Windows x64

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 18:20, 13-01-08:

ποιά έκδοση των παραθύρων?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 22:03, 13-01-08:

Έλα ντε. XP και Vista σίγουρα, ίσως και παλιότερα.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:27, 14-01-08:

Που μπορώ να το βρω? Είναι δωρεάν?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 14:33, 14-01-08:

Δεν είναι δωρεάν και είναι αρκετά ακριβό, δεν ξέρω ακριβώς πόσο .
Μπορείς ahem βέβαια ahem να το βρείς κι αλλίως γκουχ γκουχ.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:56, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Δεν είναι δωρεάν και είναι αρκετά ακριβό, δεν ξέρω ακριβώς πόσο .
Μπορείς ahem βέβαια ahem να το βρείς κι αλλίως γκουχ γκουχ.
χμμμ την ξέρω γκουχ γκουχ αυτή τη λύση αχμμ αχμμ

Παράθεση

konfou (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konfou
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O konfou έγραψε στις 14:06, 22-10-08:

Εδώ κι αρκετό καιρό χρησιμοποιώ μόνο linux. Για την ακρίβεια χρησιμοποιώ Ubuntu 8.04 με Gnome.

Βέβαια δεν αφαίρεσα τα Windows, αλλά τα έχω σε περίπτωση που χρειαστούν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 16:35, 22-10-08:

Έχω ubuntu 8.04 και linuxellschool beta

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,293 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 15:40, 23-10-08:

εγω χρησιμοποιω ubuntu στο eee pc και σκοπευω να το εγκαταστησω στο ντεσκτοπ οταν επισκευαστει για να εχω dual boot. Στη σχολη μαθαινουμε λινουξ παντως.

Παράθεση

Vertriebs (Σπύρος.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vertriebs
Ο Σπύρος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Vertriebs ειξ έγραψε στις 00:14, 30-10-08:

Εγώ καθαρός Linux-ας είμαι από καιρό.

Debian sid μόνο στο PC, και αναγκαστικά λόγω PS/AI που δουλεύω, Windows XP αλλά μέσω VBox. Δεν είναι κανονικά εγκατεστημένα.

Θέλω native GTK+ εκδόσεις των παραπάνω απ'την Adobe! Πολλά ζητάω;

Παράθεση

etrygeom (Σταύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη etrygeom
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Δρ Τυχοδιώκτης . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O etrygeom έγραψε στις 14:52, 30-10-08:

Πανάλαφρο, απλό και ταχύτατο Arch Linux x86_64. Πραγματικό διαμάντι.
Δεν ήξερα, πάντως, ότι το forum έχει τόσους πολλούς χρήστες linux. :no1:

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 16:09, 30-10-08:

Οι περισσότεροι είναι με dual boot. Ατόφιους θα βρεις λίγους

Παράθεση

1d3nt1ty (Donald)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 1d3nt1ty
Ο Donald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O 1d3nt1ty έγραψε στις 08:59, 08-11-08:

χρησιμοποιώ Linux και αυτή την στιγμή... βασικά το έχω σαν βασικό σύστημα απο το 2006, συγκεκριμένα χρησιμοποιώ Ubuntu 8.10...

Παράθεση

naruto (Στάθης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη naruto
Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται web designer και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O naruto έγραψε στις 08:14, 10-11-08:

ubuntu 8.10 και γω

Παράθεση

foula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη foula
H foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H foula έγραψε στις 10:57, 10-11-08:

Εγώ ρε παιδιά από χθες το μεσημέρι (13:00) κάνω αναβάθμιση στο ubuntu και μέχρι τώρα δεν έχει τελειώσει! Τα νεύρα μου είναι σε άθλια κατάσταση!!! Ελπίζω να αξίζουν τον κόπο τα ubuntu 8.10.. Η προηγούμενη έκδοση με βόλεψε αρκετά αν και τη χρησιμοποιώ από το καλοκαίρι.. Πάντως κι εγώ με dual boot είμαι!

Παράθεση

j0hn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη j0hn
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O j0hn έγραψε στις 16:42, 23-11-08:

Χρησιμοποιώ Ubuntu 8.10, σκίζουν απλά :no1: -παρόλο που το pc μου είναι κάπως παλιό- .... Έχουν και πολύ καλα εκπαιδευτικά προγράμματα
(όποιος θέλει να κατεβάσει κανένα Applications > Προσθαφαίρεση μετά πάμε στο Show: διαλέγουμε All applications available , και μετά έχουμε έναν ωκεανό προγραμμάτων μπροστά μας στην κατηγορία Education , δοκιμάστε τα παρακάτω προγράμματα είναι πολύ χρήσιμα: Kalzium , Stellarium , Cellestial , Kturtle για όσους μαθαίνουν logo , ThWab encyclopedia , και το VYM - View Your Mind για να οργανώσεται το μυαλό σας μιας και νομίζω πως είναι παστίτσιο απο τις πολλές υποχρεώσεις , τουλάχιστον το δικό μου είναι κάπως ....) Και όποιος θέλει βοήθεια σε οποιοδήποτε θέμα για τα Ubuntu , εδώ είμαι να βοηθήσω αν μπορώ .

Παράθεση

suser

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη suser
Ο suser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O suser έγραψε στις 17:22, 27-01-09:

Λοιπόν είμαι χρήστης linux εδώ και 3 χρόνια και το έχω παρασυμπαθήσει.
Έχω εγκαταστήσει στην αίθουσα πληροφορικής του σχολείου μου linux,
αλλά παρόλα αυτά εγώ χρησιμοποιώ opensuse 11.1 χωρίς dual boot.
Δύο ερωτήσεις:
1)Γιατί σχεδόν όλοι έχετε κολλήσει με το ubuntu και το fedora;
Ερώτηση κρίσης:
1)Ποιος θα μου πει από που προέρχονται τα ονόματα των διανομών debian(π.χ.lenny...)

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 17:58, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από suser
1)Γιατί σχεδόν όλοι έχετε κολλήσει με το ubuntu και το fedora;
Ερώτηση κρίσης:
Γιατί είναι εύκολα και λιτά και κάνουν την δουλειά τους χωρίς πολλά πολλά

1)Ποιος θα μου πει από που προέρχονται τα ονόματα των διανομών debian(π.χ.lenny...)
[/quote]
Απο το Toy Story, τι κερδίζω;

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 16:22, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από j0hn
Χρησιμοποιώ Ubuntu 8.10, σκίζουν απλά :no1: -παρόλο που το pc μου είναι κάπως παλιό- .... Έχουν και πολύ καλα εκπαιδευτικά προγράμματα
(όποιος θέλει να κατεβάσει κανένα Applications > Προσθαφαίρεση μετά πάμε στο Show: διαλέγουμε All applications available , και μετά έχουμε έναν ωκεανό προγραμμάτων μπροστά μας στην κατηγορία Education , δοκιμάστε τα παρακάτω προγράμματα είναι πολύ χρήσιμα: Kalzium , Stellarium , Cellestial , Kturtle για όσους μαθαίνουν logo , ThWab encyclopedia , και το VYM - View Your Mind για να οργανώσεται το μυαλό σας μιας και νομίζω πως είναι παστίτσιο απο τις πολλές υποχρεώσεις , τουλάχιστον το δικό μου είναι κάπως ....) Και όποιος θέλει βοήθεια σε οποιοδήποτε θέμα για τα Ubuntu , εδώ είμαι να βοηθήσω αν μπορώ .
Αυτό είναι που με απωθεί στο linux, πολύ περιορισμένες εφαρμογές και επειδή σταμάτησα να είμαι άνθρωπος που εγκαθιστά ότι αρλούμπα του έρθει ενώ δεν την χρειάζεται και υπάρχουν καλύτερα και περισσότερα προγράμματα στο windows, θα μείνω εκεί μέχρι μεγαλύτερη μερίδα χρηστών μετακομίσει σε linux... Εμένα δεν με νοιάζει το λειτουργικό, αλλά οι εφαρμόγες και οι δυνατότητες που είναι σαφέστατα περισσότερες στo windows, προς το παρών τουλάχιστον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 16:26, 01-02-09:

Φυσικά πάει ανάλογα με το μηχάνημα και φυσικά τα περισσότερα dual boot με win.

Τώρα αυτή την στιγμή έχω operator, ubuntu, knoppel και dsl για ένα αρχαίο pc(damn small linux)

Aπλά όταν π.χ. θέλω να τρέξω εφαρμογή των win θα loadarw win. Δεν θα ανοίγω wine και θα μλκίζομαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη statakos
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 18:16, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από djohn
Aπλά όταν π.χ. θέλω να τρέξω εφαρμογή των win θα loadarw win. Δεν θα ανοίγω wine και θα μλκίζομαι.
Αν και δεν νομίζω πως υπάρχει διαχωρισμός για linux/windows εφαρμογές πέραν των games (ισα ισα στα linux υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές απο win), θα συμφωνήσω για το wine.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 18:28, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από statakos
Αν και δεν νομίζω πως υπάρχει διαχωρισμός για linux/windows εφαρμογές πέραν των games (ισα ισα στα linux υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές απο win), θα συμφωνήσω για το wine.
Χαλαρώστε, ούτε στα windows ούτε στο linux υπάρχουν οι "καλύτερες εφαρμογές", ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Ας πούμε εγώ δεν μπορώ να δουλέψω σε windows αλλα ούτε και να παίξω σε linux, οπότε τα χω και τα δυο. Θα μπορούσα να είμαι ανώμαλος και να δουλεύω σε windows με κάμποσο ζόρι και με ακόμα μεγαλύτερο να παίζω σε linux, αλλα σημασία έχει να γίνεται η δουλειά και όχι να μπορείς να αποδείξεις οτι το ένα λειτουργικό είναι καλύτερο απο το άλλο.

Το wine είναι φίλος μας όταν πρόκειται για εφαρμογές που θες να τρέξεις και δεν κόπτεσαι τόσο ώστε να κάνεις ολόκληρο reboot ή θες να συνδυάσεις εφαρμογές που υπάρχουν μόνο σε windows με πράγματα που υπάρχουν μόνο σε linux.

Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 14:54, 05-02-09:

Ναι όντως ... Έχεις δίκιο.

Παράθεση

Marios8 (Μαριος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marios8
Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Marios8 έγραψε στις 18:09, 10-02-09:

παιδια πηρα απο το περιοδικο top hacker ενα cd που ειχε την εφαρμογη openSUSE linux 11,1.Ομως αφου την εγκατεστησα τωρα θελω να τη διαγραψω τελειως και να εχω να επιλεξω μονο windows στην αρχη ποθ ξεκινα ο υπολογιστης.Πως μπορω να διαγραψω το opensuse και ολα να γινουν οπως ηταν πριν το εγκαταστησω?????(με απλα λογια αν γινεται δεν ξερω και πολλα απο linux....)

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:54, 10-02-09:

Κάνεις dual boot ή μπα? Δηλαδή, μήπως το εγκατέστησες πάνω από τα windows?

Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

O statakos έγραψε στις 20:22, 10-02-09:

Αν τα έβαλες πάνω απο τα windows (που μάλλον έτσι έγινε) θα έχει χαθεί το boot.ini και λογικά θα πρέπει να το επαναφέρεις μέσω εντολών απο το cd των windows.

Ας πεί καλύτερα κάποιος που ξέρει ακριβώς καθώς δεν την ξέρω τη διαδικασία...

Παράθεση

Marios8 (Μαριος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marios8
Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Marios8 έγραψε στις 21:21, 10-02-09:

ξερει κανεις να μου πει ακριβως τι να κανω????

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:15, 10-02-09:

Δηλαδή windows μπορείς να μπεις, έτσι?

Παράθεση

Ηλίας

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 796 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε στις 23:10, 14-02-09:

Fedora 10:no1:

Παράθεση

JimCoun (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JimCoun
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O JimCoun έγραψε στις 22:13, 03-09-09:

JimCoun:
Ωραία τα λέτε. Αλλά τα ubuntu είναι λίγο δύσκολα στη χρήση. Ούτε πώς να κάνω μια εγκατάσταση δεν ξέρω. Και επίσης πρέπει κάποιος να με βοηθήσει να βρω drivers και ειδικά για τα περιφερειακά του λάπτοπ. Αλλά ας υποθέσουμε πως τα βάζω στον desktop μου. Πάλι οι drivers δεν είναι ένα πρόβλημα? Όλοι για linux μιλάτε και όλοι windows έχετε... Μας κατάκτησε η Microsoft τελικά...
Eruyomo
Όχι όλοι, και στη γενική περίπτωση είναι πιο εύκολο απο τα windows. Μην ακούς τον κάθε έναν που παπαγαλίζει ότι ίσχυε πριν απο 8 χρόνια (και περισσότερο).

Οι σοβαρές δουλειές γίνονται απο linux εδώ (98% του χρόνου) και το 2% πάει στα παιχνίδια που τα windows είναι μονόδρομος (άρα ούτε mac πάει εκεί, μόνο λίιιιγο περισσότερο απο linux)

Ένας απο τους λόγους που το χρησιμοποιώ είναι οτι είναι πιο εύκολο απο windows. Ειδικά με τους drivers που σε windows χρειάζεται να ψάχνω για drivers ενώ σε linux μου παίζουν όλα με την μία (νταξ, με ένα δυο tweaks επειδή είμαι καμμένος)

H εγκατάσταση είναι πιο εύκολη απο ότι στο mac στην γενική περίπτωση. Τόσο εύκολη όσο, Menu -> Add new application (σε μένα software manager επειδή έχω mint) επιλέγεις αυτό που θες και πατάς apply και το χεις σε λίγη ώρα.

Μια πιο "έτοιμη" λύση απο το ubuntu (και πιο όμορφη) είναι το mint το οποίο είναι ένα καλλωπισμένο ubuntu.

http://www.linuxmint.com/

statakos
[off] Αυτή τη στιγμή γράφω από Linux. Έχω και windows. [/off]

To linux (και το ubuntu κατά συνέπεια - δεν έχω δοκιμάσει άλλες διανομές) φαίνεται δύσκολο στη χρήση. Απλά ξεκινάς την εκμάθηση ενός λειτουργικού από το μηδέν. Ευτυχώς, υπάρχουν άπειρα tutorial, forum σχετικά με υποστήριξη linux συστημάτων με αποτέλεσμα ο αρχάριος να μπεί στην "λογική" του linux.

Όσο για τους drivers που αναφέρεις, στο linux αν κάνεις burn το iso image της διανομής που κατέβασες από το internet σε cd και boot-άρεις το pc από αυτό, υπάρχει η επιλογή να κάνεις δοκιμή του λειτουργικού πριν αποφασίσεις να το εγκαταστήσεις. Βλέπεις τι drivers υποστηρίζονται και αναλόγως κρίνεις. Επίσης και στην περίπτωση που δεν βρίσκει drivers (απάνια δηλαδή) ενα googl-άρισμα να κάνεις πιστεύω πως αρκεί για να λύσεις το πρόβλημά σου (πριν ορισμένων εξαιρέσεων) λόγω της μεγάλης κοινότητας υποστήριξης που υπάρχει. (Εγώ για παράδειγμα πριν την τελευταία έκδοση του ubuntu δεν χρησιμοποιούσα linux ιδιαίτερα στο desktop γιατί δεν υποστηριζόταν ακόμη η ασύρματη κάρτα δικτύου μου).

Υ.Γ : Μήπως θα έπρεπε να μεταφερθούν σε άλλο thread τα τελευταία post ;
Ενότητα Θεμάτων!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γενική συζήτηση για τις παρελάσεις - Από ἅλς
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-03-14 στις 02:47.
    • ΑΕΠΠ Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ - Από Γιώργος
      Το θέμα έχει λάβει 1018 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-13 στις 17:36.
    • Γενική συζήτηση για την κρίση - Από Νωεύς
      Το θέμα έχει λάβει 261 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φάκελος: Ελληνική Κρίση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-11-12 στις 14:20.
    • Γενική συζήτηση για τα domains - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 96 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-09-11 στις 20:41.
    • [Ηλεκτρονική] Γενική συζητηση - Από GanGeD
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-12-10 στις 16:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους