Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,512 μηνύματα σε 75,357 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 398 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μέτρηση κορυφών, εδρών και ακμών τετραδιάστατου κύβου

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,587 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 02:47, 22-07-06:

Θέλω να μετρήσω κορυφές, έδρες και πλευρές ενός κύβου σε 4 διαστάσεις... Καμμία ιδέα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε: στις 10:42, 22-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Θέλω να μετρήσω κορυφές, έδρες και πλευρές ενός κύβου σε 4 διαστάσεις... Καμμία ιδέα;
Οι κορυφές βγαίνουν ώς εξής(όπου Ν η διάσταση):

2^N

Και αυτό εξηγήται ώς εξής, προχωρώντας κατά ένα την διάσταση στην ουσία δημιουργούμε ένα παρόμοιο "κύβο" διάστασης (N-1), για παράδειγμα το τετράγωνο είναι αποτέλεσμα της "αλληλεπίδρασης" 2 γραμμών, ο κύβος δύο τετραγώνων έτσι και ο υπερκύβος δύο 3d κύβων, άρα οι κορυφές διπλασιάζονται.

Οι πλευρές τώρα βγαίνουν απο τον τύπο:

2*N

Και αυτό εξηγήται ως εξής:

Προχωρώντας κατά 1 στην διάσταση η "αλληλεπίδραση" μεταξύ των δύο σχημάτων της προηγούμενης διάστασης δημιουργεί όσες πλευρές είχε το προηγούμενο σχήμα, +2 τα δύο σχήματα τα οποία τώρα αποτελούν πλευρές του νέου σχήματος.

όποτε βρώ χρόνο θα φτιάξω και κανένα σχέδιο 4D με προβολή και περισσότερες λεπτομέρειες και αποδείξεις στούς τύπους
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m3nt0r : 22-07-06 στις 10:50.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,587 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 15:03, 22-07-06:

Shoot it!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος