Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 211 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πηγαίνετε στο γυμναστήριο;

Εσείς επισκέπτεστε ποτέ το Γυμναστήριο?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 188)
Ναι (συστηματικά)
68
36,17%
Ναι (κάπου κάπου)
46
24,47%
Όχι (ούτε περνάω απ' έξω)
74
39,36%

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 11:47, 11-07-15:

Βάζετε αποσμητικό πριν πάτε γυμναστήριο;!
Που είναι το παράλογο; Άσχετα με το αν ιδρώνεις παντού, δε μυρίζουν όλα τα σημεία το ίδιο. Οπότε το αποσμητικό στις μασχάλες πάντα έχει νόημα.

Η οσμή του ιδρώτα εξαρτάται από τη διατροφή, από το πόσο γυμνάζεσαι, πόσο συχνά πλένεσαι και από το ίδιο σου το δέρμα (γι αυτό δε μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά τα υπόλοιπα καλό είναι να τα προσέχουμε) κλπ.
Σίγουρα δε μυρίζουν όλοι το ίδιο. Σε κάποιους είναι τόσο έντονο που δε νομίζω πως είναι δυνατόν να μην το αντιλαμβάνονται οι ίδιοι.
Το πιο τραγικό που χω δει είναι να βάζει ο άλλος ένα τόνο αποσμητικό μετά την άσκηση για να καλύψει τα ακάλυπτα... αλλά είναι είναι πια αργά. Μπλέκονται οι μυρωδιές και βγαίνει ένα αηδιαστικό αποτέλεσμα.
Τώρα, όποιος αθλείται καλοκαιριάτικα και δεν κάνει δυο φορές τη μέρα μπάνιο (η μία αμέσως μετά την άσκηση) δε τη γλιτώνει τη μυρωδιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:57, 11-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Πιο πολύ εξαρτάται το πώς θα μιλήσεις παρά το μέρος αν και γενικά δεν είμαι φαν των άσχετων τοποθεσιών (σουπερ μαρκετ, λεωφορείο κλπ), το γυμναστήριο είναι οκ. Ένας τύπος στο γυμναστήριο που πάω (μάλλον, πήγαινα, έχω να πάω 3 βδομάδες λωλ) μου μιλάει τόσο πιεστικά και ενοχλητικά που σπάει μπάλες. Έφτασε σε σημείο να μου κάνει πατ πατ στην πλάτη ενώ ΤΡΕΧΩ στο διάδρομο για να με ρωτήσει πώς πάει η γυμναστική. Μου έκοψε το ρυθμό και με έπιασε σφάχτης
χαχαχαχαχα

Επιμένει πάντως
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:00, 11-07-15:

Είναι ΓΥΝΑΙΚΆΣ γενικότερα αυτός, δεν αφήνει καμία ήσυχη. Τις προάλλες τον είδα στο δρόμο με βαλίτσα άρα πήγαινε διακοπές!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:48, 11-07-15:

Κάποτε μια κοπέλα που καθόταν δίπλα μου στο αμφιθέατρο, μου είπε ότι μυρίζω πολύ όμορφα. Τελικά αποδείχτηκε ότι "έφταιγε" το μαλακατικό ρούχων που βάζω στο πλυντήριο.
Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
Το πιο τραγικό που χω δει είναι να βάζει ο άλλος ένα τόνο αποσμητικό μετά την άσκηση για να καλύψει τα ακάλυπτα... αλλά είναι είναι πια αργά. Μπλέκονται οι μυρωδιές και βγαίνει ένα αηδιαστικό αποτέλεσμα.
Οι Γάλλοι, σαν γνήσιοι βρωμιάρηδες, ανέπτυξαν την καλύτερη αρωματοποιία στον κόσμο.
Η οσμή του ιδρώτα εξαρτάται από τη διατροφή
Φαντάζεσαι κατακαλόκαιρο και ο διπλανός σου να έχει φάει παστουρμά;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 14:01, 11-07-15:

η μυρωδια είναι και θέμα γονιδίων. κάποιοι βρωμάνε πιο πολύ ανεξάρτητα απο το πόσο συχνά κάνουν μπάνιο
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:22, 11-07-15:

Ισχύει. Όμως όπως και οι χοντροί που λένε ότι φταίει ο μεταβολισμός ενώ τρώνε 100 κιλά την μέρα, έτσι και αυτοί συνήθως δεν κάνουν μπάνιο. Και έτσι θάβονται οι λίγοι που όντως έχουν πρόβλημα μεταβολισμού και που όντως η μυρωδιά είναι γενετικό θέμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 16:56, 11-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Όλοι μας μυρίζουμε κάπως, γλυκιά μου (όσο και να πλενόμαστε ή να αρωματιζόμαστε). Μόνο που καταλαβαίνουμε μόνο τη μυρωδιά των άλλων και όχι τη δικιά μας...

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Βάζετε αποσμητικό πριν πάτε γυμναστήριο;! Αφού όταν γυμνάζεσαι ιδρώνεις παντού, χέρια, πόδια, πλάτη, στήθος, λαιμό, πρόσωπο. Απλά χρειάζεσαι δύο πετσετούλες, μία για να σκουπίζεις χέρια/μούρη ώστε να μη στάζεις παντού και μία για να κάθεσαι πάνω της στα μηχανήματα.

Επίσης αυτοί που βρωμάνε δεν είναι επειδή ίδρωσαν με τη γυμναστική, είναι επειδή δεν έχουν κάνει μπάνιο πρόσφατα ή επειδή (το πιο πιθανό) δεν πλένουν τα ρούχα τους μετά από κάθε προπόνηση. Και αν ο χώρος δεν κλιματίζεται/αερίζεται, τότε χέσε μέσα.

Πιο πολύ εξαρτάται το πώς θα μιλήσεις παρά το μέρος αν και γενικά δεν είμαι φαν των άσχετων τοποθεσιών (σουπερ μαρκετ, λεωφορείο κλπ), το γυμναστήριο είναι οκ. Ένας τύπος στο γυμναστήριο που πάω (μάλλον, πήγαινα, έχω να πάω 3 βδομάδες λωλ) μου μιλάει τόσο πιεστικά και ενοχλητικά που σπάει μπάλες. Έφτασε σε σημείο να μου κάνει πατ πατ στην πλάτη ενώ ΤΡΕΧΩ στο διάδρομο για να με ρωτήσει πώς πάει η γυμναστική. Μου έκοψε το ρυθμό και με έπιασε σφάχτης
Αγάπες μου γλυκιές, το αποσμητικό δεν είναι να μην ιδρώνουμε, είναι να μην μυρίζουμε ιδρωτίλα. Προφανώς και θα ιδρώσεις, αυτό δε σημαίνει ότι θα βρωμάς κιόλας.
Κάτι τέτοιους ανθρώπους σαν εσένα μου τη σπάνε στο γυμναστήριο. Το αποσμητικό είναι από τα τοπ3 πριν πας τζιμ, τι πάει να πει αυτό.
Δε το συζητάω καν αυτό το θέμα, έχω ψύχωση με τη βρώμα, αποσμητικό θα βάλεις και 150 φορές την ημέρα, το μπάνιο δε το αναφέρω το θεωρώ δεδομένο.
Ευχαριστώ.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 22:23, 11-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Αγάπες μου γλυκιές, το αποσμητικό δεν είναι να μην ιδρώνουμε, είναι να μην μυρίζουμε ιδρωτίλα. Προφανώς και θα ιδρώσεις, αυτό δε σημαίνει ότι θα βρωμάς κιόλας.
Κάτι τέτοιους ανθρώπους σαν εσένα μου τη σπάνε στο γυμναστήριο. Το αποσμητικό είναι από τα τοπ3 πριν πας τζιμ, τι πάει να πει αυτό.
Δε το συζητάω καν αυτό το θέμα, έχω ψύχωση με τη βρώμα, αποσμητικό θα βάλεις και 150 φορές την ημέρα, το μπάνιο δε το αναφέρω το θεωρώ δεδομένο.
Ευχαριστώ.
Οοοοοκέι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 727 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 23:01, 11-07-15:

Τα περισσότερα αποσμητικά έχουν δράση κατά της εφίδρωσης και οι δερματολόγοι λένε ότι είναι ανθυγιεινά, κάποιοι υποστηρίζουν ότι μπορούν να οδηγήσουν ακόμα και σε καρκίνο. http://www.news.gr/gynaika/mystika-o...ai-telika.html

Εγώ φροντίζω να έχω κάνει μπάνιο πριν πάω γυμναστήριο, να φοράω καθαρά ρούχα (ειδικά το μαλακτικό βοηθάει πολύ ) και εννοείται χρησιμοποιώ πετσέτες στα όργανα. Δεν νομίζω να την σπάω σε κανένα επειδή δεν βάζω αποσμητικό. Αν θες απλά να μην μυρίζεις ιδρωτίλα νομίζω ότι το μαλακτικό θα κάνει καλύτερη δουλειά, έτσι κι αλλιώς μετά το γυμναστήριο κάθε φορά τα ρούχα είναι για πλύσιμο οπότε ανανεώνεται η μυρωδιά του μαλακτικού.

Η μόνη περίπτωση που μπορεί να βάλω αποσμητικό είναι πάνω από την μπλούζα αν δεν μυρίζει μαλακτικό, δεν μου αρέσει όμως η ιδέα να το ρίχνω στις μασχάλες μου για να σταματήσω την εφίδρωση
Παράθεση

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 23:48, 11-07-15:

εγω πάντως γυμναστήριο πάω για να γυμναστώ, και να ιδρώσω όσο πάει.
μπάνιο και αποσμητικό μετά την γυμναστική

η σωστή σειρά αυτή νομίζω είναι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,708 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 08:46, 12-07-15:

εγώ βάζω λίγο αποσμητικό πριν φύγω από το σπίτι και παρ' όλο που ιδρώνω αρκετά δεν μυρίζω. το να κάνω μπάνιο πριν πάω γυμναστήριο- νομίζω το ανέφερε κάποιος πιο πάνω- μου φαίνεται υπερβολικό, δεδομένου ότι θα κάνω και μετά. στο προηγούμενο γυμναστήριο που πήγαινα πάντως, συμβούλευαν τα μέλη που είχαν σοβαρό πρόβλημα με αυτό το θέμα ν' αλλάζουν μπλούζα κατά τη διάρκεια της προπόνησης.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:51, 13-07-15:

Το μπάνιο μετά το γυμναστήριο είναι για μας. Το πριν είναι αν νοιαζόμαστε (λιγάκι) και για τους άλλους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mkbul (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkbul
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O mkbul έγραψε στις 15:03, 13-07-15:

Προσωπικά δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα στο να πηγαίνεις γυμναστήριο, εκτός αν σας αρέσει το ότι έχετε πρόγραμμα ή ασχολείστε φανατικά με τη γυμναστική. Γυμναστική όπως ο περίπατος γίνεται (και πιο καλά) περπατώντας έξω αντί σε διάδρομο (εκτός αν υπάρχει το θέμα του καιρού όπου πάω πάσο). Επίσης οι έλξεις και οι κοιλιακοί γίνονται και σπίτι. Αυτά αποτελούν τη γυμναστική που κάνω ή θα ήθελα να κάνω, οπότε το γυμναστήριο για μένα δεν έχει τόσο νόημα.

Βέβαια αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί πιο σοβαρά με τη γυμναστική δεν βλέπω τον λόγο να μην πάει γυμναστήριο.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 727 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 18:41, 13-07-15:

Εγώ κάνω και κραβ μαγκα στο γυμναστήριο, έρχομαι δηλαδή σε άμεση επαφή με άλλους οπότε και πριν είναι απαραίτητο το μπάνιο
Παράθεση

marizel (Σέβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marizel
H Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H marizel έγραψε στις 13:27, 20-07-15:

Εγώ προσωπικά είχα ξεκινήσει για εννέα μήνες γυμναστήριο στην δευτέρα λυκείου προκειμένου να χάσω καποια κιλά!!! Τώρα που τελείωσα πήγα τον Ιούνιο ένα μήνα και κυριολεκτικά βαρέθηκα την ζωή μου.... Συνιστω για τα κορίτσια που θέλουν να διατηρουνται σε μια φόρμα να ξεκινήσουν χορό!!Κάνεις πολύ καλή γυμναστική,μαθαίνεις να χορεύεις και καις απίστευτες θερμίδες!!! Και προσωπικά πιστεύω οτι ο διάδρομος του γυμναστηρίου μπορεί να αντικατασταθεί από το περπάτημα στους δρόμους της πόλης ή του χωριού που ζει καποιος!!! Εγώ αυτό θα κάνω τώρα που θα πάω να σπουδάσω!!!
Υ.Γ Τώρα για τα αγόρια που θέλουν να γυμνάζονται συστηματικά και να φτιάξουν δικέφαλους και τρικέφαλους ναι ίσως πρέπει να επισκέψονται το γυμναστήριο!!!
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,708 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:55, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από marizel
ο διάδρομος του γυμναστηρίου μπορεί να αντικατασταθεί από το περπάτημα στους δρόμους της πόλης ή του χωριού που ζει καποιος!!!
πίστεψέ με, δεν μπορεί. το περπάτημα οκ κάνει καλό αλλά, αν ενδιαφέρεσαι για απώλεια βάρους, χρειάζεσαι τρέξιμο (κάτι που δεν γίνεται παντού, πρέπει να βρεις κάποιο μεγάλο πάρκο ή να πηγαίνεις σε κανένα γήπεδο). εξάλλου το περπάτημα που θα κάνεις έξω ως βόλτα θα είναι σχετικά χαλαρό οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί γυμναστική. σε βοηθά να διατηρείσαι στα κιλά σου αλλά μέχρι εκεί.
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:49, 20-07-15:

Αν μιλάμε για υπέρβαρα άτομα το τρέξιμο δεν ενδείκνυται γιατί καταπονούνται οι αρθρώσεις. Γυμναστική βέβαια καλό είναι να γίνεται αλλά αν δεν ράψει το στόμα του κανείς, μην περιμένει αποτελέσματα.
Παράθεση

Simos_Moss (Σίμος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simos_Moss
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Simos_Moss έγραψε στις 14:51, 20-07-15:

Όχι, ούτε απ' έξω δεν περνάω, προτιμώ να κάνω στο σπίτι, συγκεντρώνομαι αλλά και αποδίδω πολύ καλύτερα.
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 14:51, 20-07-15:

Για υπέρβαρα ας ξεκινήσουν ποδηλατάκι που έχει πάνω κάτω ίδια ένταση με τρέξιμο και πειράζει τις αρθρώσεις λιγότερο (δεν παίρνω κι όρκο, ας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος).
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 14:54, 20-07-15:

Αν μιλάμε για υπέρβαρα άτομα το τρέξιμο δεν ενδείκνυται γιατί καταπονούνται οι αρθρώσεις. Γυμναστική βέβαια καλό είναι να γίνεται αλλά αν δεν ράψει το στόμα του κανείς, μην περιμένει αποτελέσματα.
δίκιο έχεις, αν και μίλησα γενικότερα κι όχι συγκεκριμένα για τους υπέρβαρους
Παράθεση

marizel (Σέβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marizel
H Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H marizel έγραψε στις 17:42, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
πίστεψέ με, δεν μπορεί. το περπάτημα οκ κάνει καλό αλλά, αν ενδιαφέρεσαι για απώλεια βάρους, χρειάζεσαι τρέξιμο (κάτι που δεν γίνεται παντού, πρέπει να βρεις κάποιο μεγάλο πάρκο ή να πηγαίνεις σε κανένα γήπεδο). εξάλλου το περπάτημα που θα κάνεις έξω ως βόλτα θα είναι σχετικά χαλαρό οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί γυμναστική. σε βοηθά να διατηρείσαι στα κιλά σου αλλά μέχρι εκεί.
Ναι έχεις απόλυτο δίκαιο αλλά εγώ μίλησα για τα άτομα που απλά θέλουν να κρατιούνται σε μια φόρμα!!Τίποτα παραπάνω... Τώρα αναφέρθηκα για το περπάτημα στους δρόμους μιαςπόλης ή ενος χωριού με την πρυπόθεση οτι εαν καποιος θέλει να χάσει κιλά θα πρέπει να το συνδυάσει με ενα άλλο είδος γυμναστικής....Και εγώ ανέφερα ως παράδειγμα τον χορό!!! Τώρα δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή!!
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 813 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:59, 20-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Διαφωνω καθετα. Το περπατημα βοηθαει στην απωλεια βαρους οπως και το τρεξιμο. Εχασα 32 κιλα πριν 15 χρονια με χαλαρο/μετριο παρπατημα και δεν τα εχω παρει πισω, με εξαιρεση τα λιγα κιλα που πηρα προπερσι λογω τραυματισμων, τα οποια εχω ηδη χασει με περπατημα, HIIT & circuit. Οχι μονο εχω χασει τοσα κιλα, αλλα ουδεποτε χαλαρωσε το δερμα μου γιατι η απωλεια βαρους εγινε αργα και σταθερα. Αν ετρεχα και τα εχανα αποτομα ποιος ξερει σε τι χαλια κατασταση θα ηταν τωρα το δερμα μου.

Ακομα και τωρα που κανω πιο εντονα αθληματα, το περπατημα δεν το εχω βγαλει απο το προγραμμα μου. Επιδιωκω να περπαταω 4-5 φορες την εβδομαδα απο 5-10km την καθε φορα. Χαλαρα, ως βολτα παντα γιατι ειναι κατι που μου αρεσει να κανω και δεν ανηκει στα "πρεπει" μου. Το χαλαρο περπατημα ειναι ο πιο ευκολος τροπος να χασει καποιος κιλα και να αλλαξει τον τροπο ζωης του. Με το τρεξιμο πιο δυσκολα θα σηκωθεις απο τον καναπε και πιο γρηγορα θα το βαρεθεις και θα το παρατησεις.
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 01:06, 21-07-15:

Για χάσιμο κιλών το χαλαρό τρέξιμο/jogging είναι ότι πρέπει,αν συνδυαστεί και με μια σωστή διατροφή.
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 08:27, 21-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Διαφωνω καθετα. Το περπατημα βοηθαει στην απωλεια βαρους οπως και το τρεξιμο. Εχασα 32 κιλα πριν 15 χρονια με χαλαρο/μετριο παρπατημα και δεν τα εχω παρει πισω, με εξαιρεση τα λιγα κιλα που πηρα προπερσι λογω τραυματισμων, τα οποια εχω ηδη χασει με περπατημα, HIIT & circuit. Οχι μονο εχω χασει τοσα κιλα, αλλα ουδεποτε χαλαρωσε το δερμα μου γιατι η απωλεια βαρους εγινε αργα και σταθερα. Αν ετρεχα και τα εχανα αποτομα ποιος ξερει σε τι χαλια κατασταση θα ηταν τωρα το δερμα μου.

Ακομα και τωρα που κανω πιο εντονα αθληματα, το περπατημα δεν το εχω βγαλει απο το προγραμμα μου. Επιδιωκω να περπαταω 4-5 φορες την εβδομαδα απο 5-10km την καθε φορα. Χαλαρα, ως βολτα παντα γιατι ειναι κατι που μου αρεσει να κανω και δεν ανηκει στα "πρεπει" μου. Το χαλαρο περπατημα ειναι ο πιο ευκολος τροπος να χασει καποιος κιλα και να αλλαξει τον τροπο ζωης του. Με το τρεξιμο πιο δυσκολα θα σηκωθεις απο τον καναπε και πιο γρηγορα θα το βαρεθεις και θα το παρατησεις.
βέβαια, διότι με το τρέξιμο χάνεις όλα τα περιττά κιλά μέσα σε μία μέρα και το δέρμα σου σακουλιάζει γιατί δεν πρόκειται για φυσικό τρόπο αδυνατίσματος. το τρέξιμο, ναι μεν είναι κουραστικό, αλλά σε βοηθά να βελτιώνεις την αντοχή σου. κι εγώ προτιμώ χίλιες φορές το περπάτημα αλλά νομίζω πως και το τρέξιμο χρειάζεται.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 813 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:02, 21-07-15:

Δεν ειπα οτι δεν ειναι φυσικος τροπος αδυνατισματος, αλλα επειδη τα κιλα φευγουν πιο γρηγορα το ρισκο να παθεις χαλαρωση αυξανεται, ειδικα οταν εχεις πολλα κιλα να χασεις. Μη πω για την ζημια που προκαλει στις αρθρωσεις και τις επιπτωσεις του oxidative stress στον οργανισμο.

Για καποιον που θελει να χασει κιλα, το περπατημα αρκει. Για καποιον που θελει να βελτιωσει την αντοχη του και το καρδιαγγειακο-αναπνευστικο συστημα χρειαζεται λιγο τρεξιμο. Αν και πιστευω οτι το ιδανικοτερο ειναι το ΗΙΙΤ, το οποιο ειναι και πιο ευκολο να το ενταξεις στην καθημερινοτητα σου.

Να ρωτησω και κατι οσους γνωριζουν...
Τι γυμναστικη μπορει να κανει κανεις εκτος απο περπατημα και ασκησεις ποδιων σε μηχανηματα εχοντας το ενα χερι σε ναρθηκα;
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O vasilakis13 έγραψε στις 10:16, 21-07-15:

Καλό θα ήταν τίποτα. Ακόμα και να μην συμμετέχει το τραυματισμένο χέρι στην άσκηση οι δονήσεις λόγω του έντονου ρυθμού δεν είναι και ότι καλύτερο για αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:22, 21-07-15:

Αν ετρεχα και τα εχανα αποτομα ποιος ξερει σε τι χαλια κατασταση θα ηταν τωρα το δερμα μου.
Ούτε καν. Στα έχει πει κάποιος "διαιτολόγος" ή "περσοναλ τρεηνερ" αυτά; Το τρέξιμο (=αεροβική γυμναστική) δε σε κάνει να χάνεις κιλά "απότομα". Χάνεις κιλά σχετικά "αργά"* ενώ παράλληλα καις λίπος και ασκεις την καρδιά σου και τους μύες σου. Το πόσο "αργά"* ή "γρήγορα" θα χάσεις κιλά/λίπος, έχει να κάνει με τη φυσική σου κατάσταση, το βάρος σου, το μεταβολισμό σου, το πόση σχέση είχες με τον αθλητισμό/γυμναστική στη ζωή σου κλπ.

Επιδιωκω να περπαταω 4-5 φορες την εβδομαδα απο 5-10km την καθε φορα. Χαλαρα, ως βολτα παντα
Καλά κάνεις γιατί το περπάτημα είναι ωραίο και ευχάριστο, αλλά με χαλαρό περπάτημα δεν καις τίποτα ιδιαίτερο από θερμίδες, αν σε ενδιαφέρει το κάψιμο θερμίδων. Είναι καλό γιατί κινείσαι και ασκείσαι χαλαρά, αλλά δεν καις τίποτα. Αντίστοιχα αν κάνεις τη σύγκριση ποδηλάτου και τζόγκινγκ, με το τζόγκινγ επίσης "δεν καις τίποτα", ας πούμε.

Το χαλαρο περπατημα ειναι ο πιο ευκολος τροπος να χασει καποιος κιλα και να αλλαξει τον τροπο ζωης του. Με το τρεξιμο πιο δυσκολα θα σηκωθεις απο τον καναπε και πιο γρηγορα θα το βαρεθεις και θα το παρατησεις.
Όχι να χάσει κιλά. Ναι να αλλάξει τον τρόπο ζωής του. Συμφωνώ στο ότι είναι πιο ζόρικο το τρέξιμο, όμως μιλάς για τρέξιμο και τρέξιμο λες και δεν υπάρχει το τζόγκινγκ. Όταν λες "τρέξιμο" τι εννοείς, να πηγαίνεις λες και σου βαλαν νέφτι; Κι εγώ όταν πάω γυμναστήριο περπατάω (5 χλμ/ώρα), κάνω τζόγκινγκ (7 χλμ/ώρα) και τρέχω (10-12 χλμ/ώρα). Με το περπάτημα καίω μισή θερμίδα, με το που ανεβάσω ρυθμούς καίω τα διπλάσια. Ακόμα κι αν δεν τρέχω, με σκέτο τζόγκινγκ. Τρέχω γρήγορα μόνο για 2-3 λεπτά τη φορά, σε διαλείμματα ανάμεσα σε περπάτημα και τζόγκινγκ, γιατί μ' αρέσει η αυξομείωση του ρυθμού και κυρίως γιατί δεν την παλεύω να τρέξω περισσότερο λολ

Start slowly and try to build your walking regime gradually. To get the health benefits from walking, it needs to be of moderate-intensity aerobic activity. In other words, it needs to be faster than a stroll.

Moderate-intensity aerobic activity means you're walking fast enough to raise your heart rate and break a sweat. One way to tell is that you'll be able to talk, but not sing the words to your favourite song.

It's recommended that adults aged 19-64 should do at least 150 minutes (2 hours and 30 minutes) of moderate intensity aerobic activity, such as cycling or fast walking, every week.
λινκ

Τώρα εξαρτάται βέβαια τι εννοείς όταν λες "περπάτημα", αλλά βλέπεις ότι το χαλαρό περπάτημα (stroll) δεν κάνει τίποτα αρκετό ώστε να πεις "αχ ασκήθηκα σήμερα".

Σόρι το έχεσα στα edit, αλλά τώρα πρόσεξα ότι λες ότι κάνεις 5-10 χλμ (5 ή 10 έχει διαφορά βέβαια) 4-5 φορές τη βδομάδα. Ε οκ προφανώς αν περπατάς ας πούμε 6 χιλιόμετρα σχεδόν κάθε μέρα και παράλληλα κάνεις δίαιτα, φυσικά θα χάσεις κιλά. Αλλά όταν λέμε ότι κάνουμε γυμναστική, οι περισσότεροι δεν εννοούμε ότι διασχίζουμε το σύμπαν σχεδόν κάθε μέρα, δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε αντοχή γι' αυτό. Αφού έχεις τη διάθεση να κάνεις χαλαρή άσκηση για πολλά χιλιόμετρα και 4-5 φορές τη βδομάδα, σαφώς θα δεις διαφορά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 21-07-15 στις 10:34.
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 12:31, 21-07-15:

Παιδιά για χάσιμο βάρους είναι απαραίτητα τα βάρη. Μην τα φοβάστε, ειδικά εσείς οι γυναίκες..! Ένας συνδυασμός αερόβιας άσκησης και ασκήσεις με βάρη είναι το καλύτερο για χάσιμο βάρους!! Δοκιμάστε το και δεν θα χάσετε
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sommerfeld
Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 13:32, 21-07-15:

Δεν έχω περάσει ούτε καν απ'εξω τουλάχιστον εδώ και πάμπολα χρόνια...
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,151 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:59, 21-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
Παιδιά για χάσιμο βάρους είναι απαραίτητα τα βάρη. Μην τα φοβάστε, ειδικά εσείς οι γυναίκες..! Ένας συνδυασμός αερόβιας άσκησης και ασκήσεις με βάρη είναι το καλύτερο για χάσιμο βάρους!! Δοκιμάστε το και δεν θα χάσετε
Αυτές οι ασκήσεις χωρίς βάρη που λένε χρησιμοποιώντας το βάρος του σώματος έχουν αποτέλεσμα; αν ναι έχεις να προτείνεις τίποτα;
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 22:06, 21-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Αυτές οι ασκήσεις χωρίς βάρη που λένε χρησιμοποιώντας το βάρος του σώματος έχουν αποτέλεσμα; αν ναι έχεις να προτείνεις τίποτα;
Για απώλεια βάρους δεν ξέρω, αλλά είναι πολύ καλές ασκήσεις γενικά για να εξασκήσεις όλο σου το σώμα με φυσικό τρόπο. Τα βάρη είναι πιο εύκολα γιατί μπορείς να τα ρυθμίσεις, και συνήθως κάνεις ασκήσεις απομόνωσης για να φουσκώσεις τους μεις. Ειδικά αν είσαι λίγο βαρύς οι ασκήσεις με τα βάρος του σώματος είναι πολύ πιο δύσκολες.
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 00:12, 22-07-15:

Έχει δοκιμάσει κανείς spinning ; ποια είναι η γνώμη σας ;
Παράθεση

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Efi1994
Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Efi1994 έγραψε στις 12:25, 22-07-15:

Για να επανέλθω στο αρχικό του θέματος, Όχι δε πηγαίνω γυμναστήριο αλλά επιθυμώ από Σεπτέμβρη μέσω και άλλων αλλαγών να αρχίσω...
-Προσωπικά,θεωρώ το γυμναστήριο ως καλύτερη λύση εκγύμνασης διότι απλούστατα σου προσφέρει εκτός του αρχικού σκοπού το όφελος της κοινωνικότητας!
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:31, 22-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Efi1994
-Προσωπικά,θεωρώ το γυμναστήριο ως καλύτερη λύση εκγύμνασης διότι απλούστατα σου προσφέρει εκτός του αρχικού σκοπού το όφελος της κοινωνικότητας!
Δηλαδή έτσι όπως είσαι ιδρωμένη και λαχανιασμένη από διάδρομο/ποδήλατο/όργανα κτλ, έχεις όρεξη να είσαι ανάμεσα σε άλλους ανθρώπους και να συναναστρέφεσαι μαζί τους;
Παράθεση

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

O Efi1994 έγραψε στις 13:08, 22-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Δηλαδή έτσι όπως είσαι ιδρωμένη και λαχανιασμένη από διάδρομο/ποδήλατο/όργανα κτλ, έχεις όρεξη να είσαι ανάμεσα σε άλλους ανθρώπους και να συναναστρέφεσαι μαζί τους;
Καταρχήν δε κατανοώ γιατί μας φοβίζει το ανθρώπινο! κάπως καθωσπρεπισμός ή παρατήρηση σου... Παρόλα αυτά θα τολμούσα να πω, ότι είναι και κάπως διεγερτική η εικόνα ενός ιδρωμένου νεαρού ή νεαράς, να γυμνάζεται! Μιλάω εντός λογικών πλαισίων πάντα! Δηλαδή όχι δε φτιάχνομαι μυρίζοντας ή φιλώντας ιδρωμένες μασχάλες!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:24, 22-07-15:

Καταρχήν δε κατανοώ γιατί μας φοβίζει το ανθρώπινο! κάπως καθωσπρεπισμός ή παρατήρηση σου... Παρόλα αυτά θα τολμούσα να πω, ότι είναι και κάπως διεγερτική η εικόνα ενός ιδρωμένου νεαρού ή νεαράς, να γυμνάζεται! Μιλάω εντός λογικών πλαισίων πάντα! Δηλαδή όχι δε φτιάχνομαι μυρίζοντας ή φιλώντας ιδρωμένες μασχάλες!
Σίγουρα δεν είναι φόβος, ούτε όμως και καθωσπρεπισμός. Περισσότερο σαν διάθεση το αποτυπώνω, είναι η αλήθεια.. Επειδή το γυμναστήριο εμένα σαν σκέψη δε μου αρέσει, στα διαστήματα που πηγαίνω δεν είμαι χαρούμενη (ούτε και έχω διάθεση να κοινωνικοποιηθώ) . Αντίθετα, σε ομαδικά σπορ (σε συλλόγους και ομάδες), που μου αρέσουν περισσότερο, εκεί υπάρχει η διάθεση.
Παράθεση

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

O Efi1994 έγραψε στις 13:37, 22-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Σίγουρα δεν είναι φόβος, ούτε όμως και καθωσπρεπισμός. Περισσότερο σαν διάθεση το αποτυπώνω, είναι η αλήθεια.. Επειδή το γυμναστήριο εμένα σαν σκέψη δε μου αρέσει, στα διαστήματα που πηγαίνω δεν είμαι χαρούμενη (ούτε και έχω διάθεση να κοινωνικοποιηθώ) . Αντίθετα, σε ομαδικά σπορ (σε συλλόγους και ομάδες), που μου αρέσουν περισσότερο, εκεί υπάρχει η διάθεση.
Όσον αφορά τα ομαδικά σπορ, υπάρχει μια βασική διαφορά. Εκεί πάντοτε υπάρχει κάποιος επιδιωκόμενος σκοπός, εξ ου και η συλλογικότητα, οπότε για να επιτευχθεί χρειάζεται κάποια συγκρότηση,οπότε τα όρια ελεύθερης κοινωνικότητας είναι εξ ορισμού προσδιορισμένα και συνήθως περιορισμένα. Αντίθετα στο γυμναστήριο κάποιος πηγαίνει με την βούληση του για να πετύχει έναν προσωπικό και ιδιαίτερο σκοπό, όπως όλοι οι που πηγαίνουν εκεί, άρα αυτό δημιουργεί πιο ευχάριστες συνθήκες για επικοινωνία.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 09:46, 23-07-15:

Όσον αφορά τα ομαδικά σπορ, υπάρχει μια βασική διαφορά. Εκεί πάντοτε υπάρχει κάποιος επιδιωκόμενος σκοπός, εξ ου και η συλλογικότητα, οπότε για να επιτευχθεί χρειάζεται κάποια συγκρότηση,οπότε τα όρια ελεύθερης κοινωνικότητας είναι εξ ορισμού προσδιορισμένα και συνήθως περιορισμένα. Αντίθετα στο γυμναστήριο κάποιος πηγαίνει με την βούληση του για να πετύχει έναν προσωπικό και ιδιαίτερο σκοπό, όπως όλοι οι που πηγαίνουν εκεί, άρα αυτό δημιουργεί πιο ευχάριστες συνθήκες για επικοινωνία.
Ιδιαίτερα με τα ομαδικά σπορ, η κοινωνικότητα είναι πολύ ευκολότερη και πολύ πιο ευχάριστη. Άλλωστε, αυτός ο επιδιωκόμενος σκοπός είναι που φέρνει πιο κοντά τα άτομα, τα κάνει να συνεργάζονται και να επικοινωνούν. Επομένως, de facto η κοινωνικοποίηση είναι τόσο πιο άμεση, όσο και πιο αποτελεσματική!
Σε αντίθεση, το γυμναστήριο είναι πιο προσωπική υπόθεση, για αυτό θεωρώ ότι η κοινωνικοποίηση είναι δυσκολότερη!
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 18:13, 23-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
Μόνο με βάρη δεν χάνεται βάρος. Από την στιγμή που με τα βάρη αυξάνεται η μυική μάζα, αυξάνεται και το βάρος της.
Το χάσιμο βάρους μπορεί να είναι αποτέλεμα διαφόρων παραγόντων. Όχι μόνο κάνοντας αερόβια ή βάρη όπως λες αλλά και της διατροφής.
Γιατί σκέψου να πλακώνεσαι στο τρέξιμο και στα βάρη κάθε μέρα, και το βράδυ να τρως π.χ. 5.000 θερμίδες πριν κοιμηθείς. Δεν κάνεις τπτ

Εγώ έχω παράδειγμα ατόμου που μέσα σε 3-4 μήνες έχασε 9 κιλά αλλάζοντας μόνο τις διατροφικές του συνήθειες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monte Cristo : 23-07-15 στις 18:16.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 18:38, 23-07-15:

Το θέμα δεν είναι να χάσουν βάρος όσοι θέλουν να χάσουν "κιλά" όπως λένε, αλλά να χάσουν λίπος δηλαδή να ρίξουν το body fat percentage! Αν κάνουν βάρη μπορεί η ζυγαριά να μην μειώνεται αλλά στο σώμα να παρατηρείται μια θετική αλλαγή, λινάρισμα. Τώρα βέβαια αν κάποιος έχει πολλά παραπάνω κιλά προφανώς και όσα βάρη και να κάνει στο τέλος θα μειωθεί η ένδειξη στην ζυγαριά.
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 22:24, 23-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Φυσικά και έχουν αποτέλεσμα, ωστόσο φτάνεις εύκολα στο λεγόμενο ''πλατό''..! Καλύτερα βάρη, και τις ασκήσεις με το σώμα να τις έχεις συμπληρωματικές
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 22:46, 26-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από formio4
Έχει δοκιμάσει κανείς spinning ; ποια είναι η γνώμη σας ;
Πολλη καλη διαλειμματικη ασκηση που συνδυαζει και τεχνικες αεροβικης...γυμναζει τα ποδια και τον κορμο του σωματος και αναλογα με το προγραμμα βελτωνει τη μυικη κατασταση ή την αντοχη ή συνδυασμος των δυο παραπανω...υπαρχουν προγραμματα αναλογα με τη φυσικη κατασταση που βρισκεσαι(αρχαριος,μεσος,προχωρημενος)..ενδεικτικα,οι θερμιδες που μπορεις να χασεις με το σπιν ειναι απο 350-600 την ωρα αναλογα με την ενταση της προπονησης σου και την αντισταση που βαζεις στα ποδια..p.s : για εμας τις γυναικες αυτη η γυμναστικη ωφελει και τους γλουτους,οποτε δοκιμασε το
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:51, 27-07-15:

Όσοι πηγαίνετε γυμναστήριο τι είδους πρόγραμμα κάνετε? Εγώ λέω να ξεκινήσω πρόγραμμα πυραμίδας αλλά δεν ξέρω αν είναι πιο καλά να ξεκινήσω από λίγες βαριές επαναλήψεις προς πολλές και ελαφριές ή το ανάποδο.
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 18:50, 27-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Animus99
Πολλη καλη διαλειμματικη ασκηση που συνδυαζει και τεχνικες αεροβικης...γυμναζει τα ποδια και τον κορμο του σωματος και αναλογα με το προγραμμα βελτωνει τη μυικη κατασταση ή την αντοχη ή συνδυασμος των δυο παραπανω...υπαρχουν προγραμματα αναλογα με τη φυσικη κατασταση που βρισκεσαι(αρχαριος,μεσος,προχωρημενος)..ενδεικτικα,οι θερμιδες που μπορεις να χασεις με το σπιν ειναι απο 350-600 την ωρα αναλογα με την ενταση της προπονησης σου και την αντισταση που βαζεις στα ποδια..p.s : για εμας τις γυναικες αυτη η γυμναστικη ωφελει και τους γλουτους,οποτε δοκιμασε το

Εγώ θέλω κυρίως να χάσω λίπος, άρα θα με βοηθήσει περισσότερο από το τρέξιμο-περπάτημα ;;
Ποιος είναι ο σκοπός της οθόνης που δείχνει τους παλμούς των ατόμων που συμμετέχουν ;
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 21:32, 27-07-15:

[QUOTE=formio4;4198711]Εγώ θέλω κυρίως να χάσω λίπος, άρα θα με βοηθήσει περισσότερο από το τρέξιμο-περπάτημα ;;
Ποιος είναι ο σκοπός της οθόνης που δείχνει τους παλμούς των ατόμων που συμμετέχουν ;
Το καλυτερο θα ηταν να ενταξεις και το σπιν και το τρεξιμο στη γυμναστικη σου π,χ τη μια μερα κανε σπιν και την αλλη τρεξιμο για να δεις ταχυτερα και καλυτερα αποτελεσματα...αν κανεις μονο σπιν,θα αργησεις να καψεις το λιπος,ποσο μαλλον και να δομησεις τους μυς σου..τωρα,για την οθονη δεν ειμαι απολυτως σιγουρη αλλα γενικα ο στοχος ειναι να φτασεις στο μεγιστο ευρος των καρδιακων σου παλμων και να μπορεις να τους αυξομοιωνεις ανετα και γρηγοροτερα οσο περναει ο καιρος(μιλαω παντα για τους δικους σου παλμους και μην σε ενδιαφερει τι κανουν οι αλλοι την ωρα της προπονησης ή πως γυμναζονται..εσυ να ακολουθεις τις οδηγιες του προπονητη σου)
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blonde_angel
H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 18:37, 22-02-16:

Μετά από αρκετούς μήνες γράφτηκα και πάλι γυμναστήριο. Προβληματίζομαι όμως γιατί θέλω να αρχίσω να πηγαίνω σε ομαδικά τμήματα (pilates, yoga, σουηδικής γυμναστικής κλπ..) όμως φοβάμαι πολύ πως δεν θα μπορέσω να ενσωματωθω με τα υπόλοιπα μέλη του κάθε τμήματος κάτι που νομίζω θα με φέρνει συχνά σε μεγάλη αμηχανία. Παρόλα αυτά θέλω να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό από τα όργανα.

Θεωρείτε πως η προπόνηση σε ομαδικά τμήματα είναι καλύτερη της άσκησης στα όργανα;

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ομαδικό τμήμα που να μπορεί να ανταπεξέλθει με προσπάθεια κάποιος αρχάριος;
Παράθεση

billie perrakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη billie perrakis
Ο billie perrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O billie perrakis έγραψε στις 18:44, 22-02-16:

Εγω πηγαινω που και που αλλα το βαριεμαι...οταν ειμαι μονος μου αλλιως αμα ειμαι με παρεα δεν εχω θεμα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους