Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,048 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε νιώσει ποτέ "κενός" ή κενή" εσωτερικά;

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 04:18, 26-07-06:

Εγώ πολλές φορές

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 08:05, 26-07-06:

κι εγω πολλες. ασε, μη το ψαχνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:28, 26-07-06:

κι εγώ και όλοι μας φαντάζομαι έχουμε νοιώσει έτσι....
πάντως ένα είναι το σίγουρο.... είναι στο χέρι του καθενός μας να βρει τρόπους να γεμίσει το κενό του

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:31, 26-07-06:

Κι εγω αρκετες φορες, αλλα ευτυχως μου περναει γρηγορα σχετικα.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 11:44, 26-07-06:

Νομίζω ότι όλοι μας το έχουμε νιώσει...Είναι μια περίεργη φάση...Μάθε να την απολαμβάνεις κι αυτή

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:51, 26-07-06:

Ουουουου....!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:04, 26-07-06:

who hasn't??????

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 13:02, 26-07-06:

Αν το κενό είναι εντοπισμένο στην περιοχή του στομαχιού πιάνεται?Νιώθω τώρα ένα τέτοιο κενό και θα προσπαθήσω σε λίγο να το γεμίσω...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:56, 27-07-06:

Η 2η καλύτερη θεραπεία είναι η δουλειά όχι μόνο με την επαγγελματική μορφή!
Όταν ξεκίνησα διπλωματική με δουλειά (πέσαν μαζί) ήταν η αρχή της προσωπικής μου θεραπείας!

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 10:01, 27-07-06:

Παρά πολλές φορές αλλά δεν έχω βρει με τι να γεμίσω αυτό το κενό ρε γμτ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:34, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Η 2η καλύτερη θεραπεία είναι η δουλειά όχι μόνο με την επαγγελματική μορφή!
Όταν ξεκίνησα διπλωματική με δουλειά (πέσαν μαζί) ήταν η αρχή της προσωπικής μου θεραπείας!

αυτα ειναι, κι εγω ετσι λειτουργω!
εργασιομανια εργασιοθεραπεια, ειδικα μετα απο χωρισμο.
θυμαμαι ενα βαρβατο χωρισμο που ειχα πιασει τρεις δουλειες!
και το καλο ειναι οτι ουτε ορεξη ειχα για να βγω μετα, να φαω τα φραγκακια. οποτε μαζευτηκε ενα ποσο που οταν τελειωσαν οι δουλειες, τον ιουνιο, τα πηρα κι εκανα ενα μηνα διακοπες abroad
ειναι αυτο... το πως το λενε το τραγουδι!
βαλε φωτια σ'οτι σου καιει την ψυχη... απο τρυπες!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:57, 27-07-06:

Χμ, κι εγώ έτσι ήμουν παλιά και μάλλον πρέπει να το επαναφέρω... Γιατί πλέον μου βγαίνει αλλιώς η μιζέρια!

Ένηγουεη!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:46, 27-07-06:

" Έχετε νιώσει ποτέ "κενός" ή κενή" εσωτερικά;"

κοίτα καιρό που διάλεξε το γουισκάκι να λείπει. Απαντώ για λογαριασμό μας:
μετά από ένα καλό χέθιμο

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:51, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
" Έχετε νιώσει ποτέ "κενός" ή κενή" εσωτερικά;"

κοίτα καιρό που διάλεξε το γουισκάκι να λείπει. Απαντώ για λογαριασμό μας:
μετά από ένα καλό χέθιμο
χαχαχαχαχαχαχαχαχ ελιωσα!!

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 16:06, 27-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
κι εγώ και όλοι μας φαντάζομαι έχουμε νοιώσει έτσι....
πάντως ένα είναι το σίγουρο.... είναι στο χέρι του καθενός μας να βρει τρόπους να γεμίσει το κενό του
Οταν τα εχω με καποια που με αγαπα και με νοιαζεται δεν νιωθω ''κενος''....Ευτυχως τουλαχιστον για την ωρα δεν νιωθω ''κενος''!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 16:22, 27-07-06:

doo, δε νομιζω οτι λειπει

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:41, 27-07-06:

γύρισε ε?
γμτ.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:14, 29-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Οταν τα εχω με καποια που με αγαπα και με νοιαζεται δεν νιωθω ''κενος''....Ευτυχως τουλαχιστον για την ωρα δεν νιωθω ''κενος''!
κι εγώ μαζί σου
έχω νιώσει όμως κενή

Παράθεση

panathas (Μαριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panathas
Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O panathas έγραψε στις 22:18, 01-08-06:

Και ποιος δεν έχει νιώσει κενός?
Eίναι κάτι συνηθισμένο στην εποχή μας.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 09:33, 09-08-06:

Παρ'ολο που φρόντιζα να ασχολούμαι παντα με κάτι,ωστε να αποφεύγω αυτό το συναίσθημα του "κενού",δεν το έχω αποφύγει !Αλλα,νομίζω οτι υπάρχουν πολλοί & διαφορετικοί λόγοι για τον καθένα μας,που μας δίνουν αυτή την αίσθηση.Πάντα "ψαχνόμουν" για να καταλαβαίνω τι μου συμβαίνει,γιατί και πώς.Τώρα ακόμη πιο πολύ σε κάποια σημεία."Απόπειρες αυτογνωσίας" θα το ονόμαζα.Θα θέλατε να "εξερευνήσουμε" μαζί, εδώ,αυτό το "κενό"?.Ολο και κάποια στοιχεία του "κενού" της ψυχής του θα εχει αναγνωρίσει ο καθ'ένας μας. Π.Χ. ο Dare-Devill,εχει σαφώς καθορίσει πότε νοιώθει κενός & πότε οχι !Κάπου...χωλαίνουμε όλοι,η τουλάχιστον,οι πολλοί. Λοιπόν τι λέτε...Πάμε??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wishful : 09-08-06 στις 09:41.
Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 23:21, 16-09-06:

Ειδικά τη συγκεκριμένη στιγμή,δε νοιώθω κενός απλά,αλλά σαν να μ'έχει ...κατασπαράξει το κενό ! τον τελευταίο καιρό με τριγύριζε με άσχημες διαθέσεις !!!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 14:15, 17-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Ειδικά τη συγκεκριμένη στιγμή,δε νοιώθω κενός απλά,αλλά σαν να μ'έχει ...κατασπαράξει το κενό ! τον τελευταίο καιρό με τριγύριζε με άσχημες διαθέσεις !!!
αχχ..έχω περάσει κι εγώ από'κει..κουράγιο καλέ μου.. πάντως,αν κοιτάξεις καλά τριγύρω σου,θα δεις κάπου να αχνοφαίνεται ένα πολύ μικρό,άσπρο σκοινάκι..προσπάθησε να το πλησιάσεις όσο μπορείς και κρατήσου από αυτό πολύ γερά..θα εκπλαγείς όταν δεις ότι αυτό το σκοινάκι,παρόλο που σου φαίνεται πολύ μικρό,είναι ικανό να σε τραβήξει απ'το κενό και να σε φέρει πάλι έξω,κοντά μας...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 00:16, 18-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
αχχ..έχω περάσει κι εγώ από'κει..κουράγιο καλέ μου.. πάντως,αν κοιτάξεις καλά τριγύρω σου,θα δεις κάπου να αχνοφαίνεται ένα πολύ μικρό,άσπρο σκοινάκι..προσπάθησε να το πλησιάσεις όσο μπορείς και κρατήσου από αυτό πολύ γερά..θα εκπλαγείς όταν δεις ότι αυτό το σκοινάκι,παρόλο που σου φαίνεται πολύ μικρό,είναι ικανό να σε τραβήξει απ'το κενό και να σε φέρει πάλι έξω,κοντά μας...
Θα είχες την καλωσύνη να μου δείξεις το σχοινάκι που βλέπεις? Ας βγάζει τουλάχιστν έξω !! Κοντά σας....κάβος μάλλον θα χρειαστεί & δεν ξέρω αν υπάρχει.... Σ'ευχαριστώ ομως,πολύ

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:23, 18-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από panathas
Και ποιος δεν έχει νιώσει κενός?
Eίναι κάτι συνηθισμένο στην εποχή μας.
Όλο και περισσότερο γινόμαστε θύματα της πλήξης, και άν δε λάβουμε τα μέτρα μας, αυτό το ντελικάτο κτήνος γρήγορα θα μας κάνει να χάσουμε το ενδιαφέρον μας για τα πάντα...(Α. Μπρετόν, Τι είναι ο Σουρρεαλισμός ,εκδ. Πλέθρο)

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 13:34, 19-09-06:

Πάντως,δε βλέπω κανένα να εχει τη διάθεση να προσδιορίσει τις στιγμές, ή τέλος πάντων να δώσει κάποια στοιχεία για το κενό αυτό,όπως εχω προτείνει λίγα μηνύματα πιό πρίν ! Αρα όλα καλά. Είμαστε πλήρεις !!! Πάλι παραμιλάω?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 15:37, 19-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja

μικρη μπουρμπουληθρα, εγραψες παλι. θα το εκτυπωσω αυτο, εγχρωμο

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:58, 20-09-06:

Είναι κάτι που σε όλους συμβαίνει. Εγώ αφού περάσουν μερικές μέρες παίρνω την κατάσταση στα χέρια μου, προσπαθώ να γίνομαι δημιουργική και να κάνω πράγματα που ανεβάζουν. Το να μιζεριάζει κάνεις είναι το πιο εύκολο, το πώς θα δει τα πράγματα με άλλο μάτι είναι που θέλει προσπάθεια!

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 13:13, 20-09-06:

Μια και μιλάμε για κενό,για μένα δε σημαίνει "δεν έχω να κάνω"!! Σημαίνει, δεν εχω κίνητρα για να κάνω κάτι....είναι πιο δύσκολα έτσι....
underwater ....Ο κανόνας είναι αυτό που λές ! Η προσπάθεια....δε θα το πειράξω....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:58, 20-09-06:

Μια και μιλάμε για κενό,για μένα δε σημαίνει "δεν έχω να κάνω"!! Σημαίνει, δεν εχω κίνητρα για να κάνω κάτι....είναι πιο δύσκολα έτσι....
underwater ....Ο κανόνας είναι αυτό που λές ! Η προσπάθεια....δε θα το πειράξω....
Πωπω ρε φίλε τι μου θύμισες με ένα φίλο!
Τελείως παράνοια να μην έχεις κίνητρο.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 00:21, 21-09-06:

Πωπω ρε φίλε τι μου θύμισες με ένα φίλο!
Τελείως παράνοια να μην έχεις κίνητρο.
Κι όμως φίλε μου, αυτό για μένα είναι το κενό κι όχι το "βαριέμαι να κανω..." αυτό είναι απλά απο τεμπελιά έως ανία ,η αν το θές ευμάρεια !!! Θέλω την ιστορία με το φίλο σου,πιστεύω οτι θα ήταν χρήσιμο .

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:39, 21-09-06:

Αρχικα να διευκρινήσω ότι δεν μιλάω για κίνητρο στην ζωή του τύπου ξυπνάω κάθε μέρα και λέω τι θέλω να κάνω. Μιλάω στο ευρύτερο πλαίσιο που λέγεται στόχοι στη ζωή αλλά και τις απαιτήσεις που θέτουμε στον άνθρωπο εαυτό μας.

Αυτοί οι στόχοι είναι ο ασυνείδητος κινητήριος μοχλός για το ότι κάνουμε στην ζωή μας. Άτομα που βλέπεται να τα ξύνουν ανελέητα και απλά να παρακμάζουν απλά δεν έχουν τέτοια κίνητρα και φταίνε οι γονέίς συνήθως τους που τους έχουν μάθει σε μια ψευδαίσθηση του όλα εύκολα και όλα ετοιμοπαράδοτα και όλα δεδομένα.

Η εμπειρία μου με τα παιδιά - κάποιοι είχαν γίνει αιώνιοι φοιτητές κάποιοι αίωνιοι άνεργοι - ήταν ότι σε κάποια φάση ενώ συζητάγαμε τους ρωτάω μα καλά δεν θέλεται να κάνεται κάποια πράγματα στην ζωή σας έξω από τα καθημερινά που απλόχερα σας παρέχονται από τους γονείς σας? Και μετά από μια σιγή φάνηκε ότι ειλικρινά δεν είχαν κανένα στόχο όσο μακροπρόθεσμος και να ήταν και απλά περνάγαν τον χρόνο τους με την άνεση βέβαια των άπειρων λεφτών που σπαταλάγαν. Εγώ πχ ήθελα αμάξι που δεν θα μου έπερναν ποτέ οι γονείς και ήθελα να μην έχω σχέση με γονείς. Άλλες θα ήθελαν να ξεκολιαστούν στο γυμναστήριο και να βγάλουν λεφτά για να πάνε στα κένρα αισθητικής για να βρούν τον πλούσιο γκόμενο. Άλλοι θα θέλαν να βγάλουν λεφτά για να πιάνουν τις θέες γκόμενες.'Άλλοι θέλουν απλά να είναι χρήσιμοι στην κοινωνία ή ετοιμάσουν τις βάσεις για να παρέχουν στην μελλοντική τους οικογένεια.Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά και εν συζητάμε αν το κίνητρο είναι υγιέςμ,ηθικό ή όχι αλλά αν υπάρχει που είναι και η ουσία

Στο μεταξύ την ίδια εποχή τα άτομα βούρκωναν όλο και περισσότερο σε ατελείωτο gaming και πιώματα υγρά στερά και αέρια από λίγο σε όλα και περισσότερο. Και αφού το συζητήσαμε με τον ένα το φίλο μου, μου είπε ότι είχα δίκιο στο γιατί παρίκμαζε στο ότι αυτή η έλλειψη κινήτρου οδηγεί σε τέτοιες καταστάσεις που παρόλο που δεν του άρεσε, δεν μπορούσε να ξεκολήσει καθώς δεν έβρισκε κίνητρο. Βέβαια όταν τα ζωνάρια σφίξαν (και τα δεδομένα αγαθά σταμάτησαν να είναι δεδομένα) και ανάγκαστηκε να δουλέψει λίγο, τότε ξεφνικά ξυπνήσαν κάποια πράγματα σχετικά με την ζωή του,ανασκουμπώθηκε βρήκε κάτι που ήθελε να κάνει και μπήκε σε μια τροχιά εκλπήρωσης αυτών. Και τελείως τυχαία διάβασε και για την σχολή που δεν του άρεσε.

Λοιπόν το βαριέμαι να κάνω κάτι είναι μια αναβολή στο σύντομο μέλλον που τελικά θα κάνεις έμμεσα ή άμεσα. Η ανία είναι η επανειλημένη και σε βάθος χρόνου αναβολή αυτών όχι αυτών μόνο που πρέπει να γίνουν αλλά και όσων οδηγούν στην εκπλήρωση κάποιου πράγματος, όπως πτυχίο ή ένας κύκλος στην ζωή. Είναι η στασιμότητα στον ευατό μας,σε αυτά που θέλουμε και στον ρόλο μας στην κοινωνία, όχι όμως εξαναγκαστική αλλά η ηθελημένα επιλεγμένη.

Και σε τέτοιες καταστάσεις μπλέκουν άτομα που που η ζωή του έχει μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα και δεδομένα. Είτε η ζωή είναι οι γονείς είτε είναι τα δισεκατομύρια της οικογένειας. Και η ανία είναι μονόδρομος στην δυστυχία χαρακτηριστικό των πλουσίων που προσπαθούν με χίλιους τρόπους να δώσουν νόημα στην ζωή τους από έξω, ενώ η λύση είναι καθαρά εσωτερική.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 11:04, 22-09-06:

Αρχικα να διευκρινήσω ότι δεν μιλάω για κίνητρο στην ζωή του τύπου ξυπνάω κάθε μέρα και λέω τι θέλω να κάνω. Μιλάω στο ευρύτερο πλαίσιο που λέγεται στόχοι στη ζωή αλλά και τις απαιτήσεις που θέτουμε στον άνθρωπο εαυτό μας.

Αυτοί οι στόχοι είναι ο ασυνείδητος κινητήριος μοχλός για το ότι κάνουμε στην ζωή μας. Άτομα που βλέπεται να τα ξύνουν ανελέητα και απλά να παρακμάζουν απλά δεν έχουν τέτοια κίνητρα και φταίνε οι γονέίς συνήθως τους που τους έχουν μάθει σε μια ψευδαίσθηση του όλα εύκολα και όλα ετοιμοπαράδοτα και όλα δεδομένα.

Η εμπειρία μου με τα παιδιά - κάποιοι είχαν γίνει αιώνιοι φοιτητές κάποιοι αίωνιοι άνεργοι - ήταν ότι σε κάποια φάση ενώ συζητάγαμε τους ρωτάω μα καλά δεν θέλεται να κάνεται κάποια πράγματα στην ζωή σας έξω από τα καθημερινά που απλόχερα σας παρέχονται από τους γονείς σας? Και μετά από μια σιγή φάνηκε ότι ειλικρινά δεν είχαν κανένα στόχο όσο μακροπρόθεσμος και να ήταν και απλά περνάγαν τον χρόνο τους με την άνεση βέβαια των άπειρων λεφτών που σπαταλάγαν. Εγώ πχ ήθελα αμάξι που δεν θα μου έπερναν ποτέ οι γονείς και ήθελα να μην έχω σχέση με γονείς. Άλλες θα ήθελαν να ξεκολιαστούν στο γυμναστήριο και να βγάλουν λεφτά για να πάνε στα κένρα αισθητικής για να βρούν τον πλούσιο γκόμενο. Άλλοι θα θέλαν να βγάλουν λεφτά για να πιάνουν τις θέες γκόμενες.'Άλλοι θέλουν απλά να είναι χρήσιμοι στην κοινωνία ή ετοιμάσουν τις βάσεις για να παρέχουν στην μελλοντική τους οικογένεια.Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά και εν συζητάμε αν το κίνητρο είναι υγιέςμ,ηθικό ή όχι αλλά αν υπάρχει που είναι και η ουσία

Στο μεταξύ την ίδια εποχή τα άτομα βούρκωναν όλο και περισσότερο σε ατελείωτο gaming και πιώματα υγρά στερά και αέρια από λίγο σε όλα και περισσότερο. Και αφού το συζητήσαμε με τον ένα το φίλο μου, μου είπε ότι είχα δίκιο στο γιατί παρίκμαζε στο ότι αυτή η έλλειψη κινήτρου οδηγεί σε τέτοιες καταστάσεις που παρόλο που δεν του άρεσε, δεν μπορούσε να ξεκολήσει καθώς δεν έβρισκε κίνητρο. Βέβαια όταν τα ζωνάρια σφίξαν (και τα δεδομένα αγαθά σταμάτησαν να είναι δεδομένα) και ανάγκαστηκε να δουλέψει λίγο, τότε ξεφνικά ξυπνήσαν κάποια πράγματα σχετικά με την ζωή του,ανασκουμπώθηκε βρήκε κάτι που ήθελε να κάνει και μπήκε σε μια τροχιά εκλπήρωσης αυτών. Και τελείως τυχαία διάβασε και για την σχολή που δεν του άρεσε.

Λοιπόν το βαριέμαι να κάνω κάτι είναι μια αναβολή στο σύντομο μέλλον που τελικά θα κάνεις έμμεσα ή άμεσα. Η ανία είναι η επανειλημένη και σε βάθος χρόνου αναβολή αυτών όχι αυτών μόνο που πρέπει να γίνουν αλλά και όσων οδηγούν στην εκπλήρωση κάποιου πράγματος, όπως πτυχίο ή ένας κύκλος στην ζωή. Είναι η στασιμότητα στον ευατό μας,σε αυτά που θέλουμε και στον ρόλο μας στην κοινωνία, όχι όμως εξαναγκαστική αλλά η ηθελημένα επιλεγμένη.

Και σε τέτοιες καταστάσεις μπλέκουν άτομα που που η ζωή του έχει μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα και δεδομένα. Είτε η ζωή είναι οι γονείς είτε είναι τα δισεκατομύρια της οικογένειας. Και η ανία είναι μονόδρομος στην δυστυχία χαρακτηριστικό των πλουσίων που προσπαθούν με χίλιους τρόπους να δώσουν νόημα στην ζωή τους από έξω, ενώ η λύση είναι καθαρά εσωτερική.
Αν & κουράζομαι με τα μεγάλα κείμενα,το δικό σου είναι ένα μικρό "ευγγέλιο" & άξιζε τον κόπο ! Αν αρχίσω να παραθέτω κομμάτι-κομμάτι απ'το κείμενό σου,θα μας πάρει μήνες να κάνουμε διάλογο.Θέλω να πώ απλά οτι,το κενό αυτό "λαχαίνει" κι εμφανίζεται & σε "εκπαιδευμένους" & σε ανθρώπους που ακόμα δίνουν "αγώνες" !! Εσύ, ας πούμε δέν είχες ποτέ αυτή την αίσθηση ? Ομολογώ όμως οτι αυτά όπως τα γράφεις εδώ,συμφωνούν κατα μεγάλο μέρος με τη δική μου άποψη.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:16, 22-09-06:

Εσύ, ας πούμε δέν είχες ποτέ αυτή την αίσθηση
Κοίτα κορεσμό νιώθω ναι.Αλλά επειδή δεν λέω γιαυτό να σου πω ότι πάντα υπάρχει σαν μια υποσυνείτη δύναμη που με ωθεί να μην βρίσκομαι στην παραπάνω κατάσταση.
Ίσως κατά καποιο τρόπο ,παρόλο που μπορεί να νιώθω κορεσμένος ίσως μιζέρια καμιά φορά ίσως πολλά κακά, αλλά αυτή η δύναμη είναι εκεί όταν την χρειάζομαι και με προστατεύει αλλά και με βγάζει από δύσκολες καταστάσεις. Και στα χειρότερα μου εκεί ήταν.

Ήταν λίγο μεγάλο. Άλλωστε το ζήτησες κιόλας.

Παράθεση

vas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vas
H vas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H vas έγραψε στις 13:59, 22-09-06:

Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ αυτή την περίοδο νιώθω ένα απέραντο κενό το οποίο δεν μπορώ και δεν έχω κουράγιο να το καλύψω.Βέβαια πιστεύω πως όλοι μας γνωρίζουμε κατά βάθος την αιτία αυτού του κενού.Έτσι όπως είναι η σύγχρονη ζωή ο προσωπικός χρόνος για τον καθένα είναι ελάχιστος και δυστυχώς δεν τον αξιοποιούμε πάντα. Έχουμε καταντήσει να είμαστε μίζεροι,εγκλωβισμένοι στη ρουτίνα,κατσούφηδες και να γελάμε 1 φορά έως και καθόλου τη μέρα..Ωραία τα λέω μπας και τ ακούσω κι εγώ!!!!

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 14:26, 22-09-06:

Απατώντας στο θέμα θα ρωτούσα αν υπάρχει κάποιος που είναι σίγουρος οτι ποτέ του δεν έχει νιώσει κενός... Νομίζω είναι ένα πολύ κοινό συναίσθημα και όλοι περνάμε από τις φάσεις: "Δεν με γεμίζει τίποτα...". Και εμένα με έχουν πιάσει και τώρα με πιάνουν που κ που τέτοιες καταθληπτικές φάσεις που δεν κάνω τίποτα (ή τουλάχιστον όλα όσα θα ήθελα) και μετά νιώθω άσχημα που δεν το έκανα αυτό.Έπειτα νιώθω κενός γιατί το γενικεύω και λέω οτι τίποτα δεν μπορεί να με κάνει να νιώσω καλά κοκ

Πάντως η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις που λέει και μια πανούργα καπιταλιστική διαφήμιση. Το νόημα (ή η έλλειψη νοήματος αντίστοιχα) περνάει πάντα από το χέρι μας...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 14:27, 22-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από vas
Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ αυτή την περίοδο νιώθω ένα απέραντο κενό το οποίο δεν μπορώ και δεν έχω κουράγιο να το καλύψω.Βέβαια πιστεύω πως όλοι μας γνωρίζουμε κατά βάθος την αιτία αυτού του κενού.Έτσι όπως είναι η σύγχρονη ζωή ο προσωπικός χρόνος για τον καθένα είναι ελάχιστος και δυστυχώς δεν τον αξιοποιούμε πάντα. Έχουμε καταντήσει να είμαστε μίζεροι,εγκλωβισμένοι στη ρουτίνα,κατσούφηδες και να γελάμε 1 φορά έως και καθόλου τη μέρα..Ωραία τα λέω μπας και τ ακούσω κι εγώ!!!!
Πές τα !! Πές τα !!! Εδώ το ψάχνουμε ! Κι εγώ προσωπικά...ψάχνομαι !!! Δέν έχει ν'ακούσεις,απλά μηπως καταφέρουμε να ανακαλύψουμε κανένα κομμάτι της υπόθεσης για να βοηθηθούμε όλοι ! Οι....αβοήθητοι δηλαδής ....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:46, 22-09-06:

Wishful είσαι δλδ μέσα στο πρόβλημα και ψάχνεις λύση? Γιατί δεν το είχα καταλάβει αυτό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:22, 22-09-06:

Αν θέλετε τη λύση πραγματικά εγώ σας την έχω.... πείτε μου και σας την δίνω...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 15:29, 22-09-06:

Wishful είσαι δλδ μέσα στο πρόβλημα και ψάχνεις λύση? Γιατί δεν το είχα καταλάβει αυτό.
Δεν ψάχνω για μένα προσωπικά λύση !!! Οταν μπαίνεις σ'ένα θέμα,σπατάλησε λίγο χρόνο να δείς όσα πόστ μπορείς περισσότερα ! Αφ'ενός εδώ (κ αλλού) θα βρείς την απάντηση στο αν κι εγώ είμαι "ΙΝ" στο συγκεκριμένο,αφ'εταίρου,όλοι πρέπει να κάνουμε έτσι,γιατι ο διάλογος,στα σημεία ειδικα οπου κάποιος- κάποια αναφέρει πρόβλημα,αναζήτηση,ερώτημα,η αφήνει τέλος πάντων ανοιχτο το δίαυλο διαλόγου (αν δεν ανοίξει καθαρά δικό του thread), δεν υπάρχει ο διάλογος η συνοχή των νοημάτων κι ο καθ'είς γράφει τα δικά του !!! Αποψη και μην το πάρεις προσωπικά παρακαλώ οκ ?

Αν θέλετε τη λύση πραγματικά εγώ σας την έχω.... πείτε μου και σας την δίνω...
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται !!! Εστω σαν.....παραμύθι..... Μίλα !!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 09-04-07 στις 19:33. Αιτία: Merge
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:48, 22-09-06:

οκ λοιπόν... εγώ θα το πω...
ΟΜΩΣ.... για να μου αντιγυρίσει κάποιος ότι αυτό που λέω ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ, θα πρέπει πρώτα... ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Δε μπορείς σε καμία περίπτωση να νιώσεις ΚΕΝΟΣ... όταν... ασχολείσαι με παιδιά που έχουν ανάγκη.... με φτωχά... με ορφανά... με κακοποιημένα...

Τραβάτε στο χαμόγελο του παιδιού ή κάπου αλλού και δώστε εθελοντική εργασία με παιδιά... ξεχαστε για λίγο τον εαυτό σας και τα προβλήματα του (όλοι έχουν άλλωστε προβλήματα) και δώστε απ τον χρόνο σας στα παιδιά....
Αν μετά εξακολουθείτε να νιώθετε ....κενοί.... εγώ θα σας πληρώσω τις ωρες που σπαταλήσατε.....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:54, 22-09-06:

Κρατώντας την ψυχραιμία πριν αρχίσω να αραδιάζω και εγώ δεν ξέρω τι. Επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ είχα διαβάσει από την αρχή το θέμα μου έκανε έκπληξη κάτι και σε ρώτησα γιατί είχα καταλάβει άλλο.

Και επειδή με προκάλεσες πολύ εύκολο το έχουμε το
Οταν μπαίνεις σ'ένα θέμα,σπατάλησε λίγο χρόνο να δείς όσα πόστ μπορείς περισσότερα
Αυτά

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 01:41, 23-09-06:

Κρατώντας την ψυχραιμία πριν αρχίσω να αραδιάζω και εγώ δεν ξέρω τι. Επειδή ΑΚΡΙΒΩΣ είχα διαβάσει από την αρχή το θέμα μου έκανε έκπληξη κάτι και σε ρώτησα γιατί είχα καταλάβει άλλο.

Και επειδή με προκάλεσες πολύ εύκολο το έχουμε το

Αυτά
Επειδή σε ξέρω Δ.,αλλά πιθανόν δε θυμάσαι....Ασφαλώς δεν είναι απειλή αυτό οκ?? Απο αλλού θα...ξέφυγε !!!Δεν ξέρω που τη βρήκες την πρόκληση ,ενω τονίζω οτι δεν είναι προσωπικο.!! Το είπα για όλους & για μένα .Ρώτα τι συγκεκριμένα θέλεις να σου πώ οκ? Τι δεν κατάλαβες,ευχαρίστως να το λύσω,αλλά το "να αραδιάζω δεν ξερω κι εγω τι" ???.......αχαρακτήριστο

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:45, 23-09-06:

mmmmmmm you guys..... (Ναζιάρικο ύφος όπως η ντου ) η τετοστερόνη σας μας ανάβει "φωτιές".......

chill........

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 14:36, 23-09-06:

mmmmmmm you guys..... (Ναζιάρικο ύφος όπως η ντου ) η τετοστερόνη σας μας ανάβει "φωτιές".......

chill........
Αλήθεια,το τέστ μου είχε βγάλει κάποτε υψηλά επίπεδα Λές ν'ανέβηκαν ?? Μπά τα κουμαντάρω !!! Ακυρο για ....πυροσβεστική !!! Να'σαι καλά

οκ λοιπόν... εγώ θα το πω...
ΟΜΩΣ.... για να μου αντιγυρίσει κάποιος ότι αυτό που λέω ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ, θα πρέπει πρώτα... ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Δε μπορείς σε καμία περίπτωση να νιώσεις ΚΕΝΟΣ... όταν... ασχολείσαι με παιδιά που έχουν ανάγκη.... με φτωχά... με ορφανά... με κακοποιημένα...

Τραβάτε στο χαμόγελο του παιδιού ή κάπου αλλού και δώστε εθελοντική εργασία με παιδιά... ξεχαστε για λίγο τον εαυτό σας και τα προβλήματα του (όλοι έχουν άλλωστε προβλήματα) και δώστε απ τον χρόνο σας στα παιδιά....
Αν μετά εξακολουθείτε να νιώθετε ....κενοί.... εγώ θα σας πληρώσω τις ωρες που σπαταλήσατε.....
Αχ βρε κουέ....με κάνεις να ντρέπομαι που δε μπορώ να κάνω κατι τέτοιο. Στ'αλήθεια όμως είναι "δυνατή" συνταγή !!!
"Ελιξήριο" μαλλον καλύτερα.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 09-04-07 στις 19:35. Αιτία: Merge
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:38, 25-09-06:

Επειδή σε ξέρω Δ.,αλλά πιθανόν δε θυμάσαι....Ασφαλώς δεν είναι απειλή αυτό οκ?? Απο αλλού θα...ξέφυγε !!!Δεν ξέρω που τη βρήκες την πρόκληση ,ενω τονίζω οτι δεν είναι προσωπικο.!! Το είπα για όλους & για μένα .Ρώτα τι συγκεκριμένα θέλεις να σου πώ οκ? Τι δεν κατάλαβες,ευχαρίστως να το λύσω,αλλά το "να αραδιάζω δεν ξερω κι εγω τι" ???.......αχαρακτήριστο
Ο λόγος που το έγραψα έτσι είναι για να μην παρεκλίνει το τοπικ. Αυτό που είπα είναι εύκολα βγάζουμε συμπεράσματα και μάλιστα την λέμε και στον άλλον με καμουφλαρισμένο συμβουλευτικό - ειρωνικό χαράκτηρα και φυσικά ΤΑ ΠΗΡΑ.Από εκεί και πέρα ότι κατάλαβες, κατάλαβες και δεν επιθυμώ δημόσια συνέχεια.Τα υπόλοιπα πμ αν επιθυμείς.

Τώρα αν γνωριζόμαστε προσωπικά εσύ ξέρεις γιατί εγώ σίγουρα δεν θυμάμαι καθώς δεν διακρίνομαι σε αυτό το ζήτημα.Συνέπώς στείλε ένα πμ.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 07:03, 17-02-09:

Αυτη τη στιγμη νομιζω οτι νοιωθω ενα μεγαλο κενο μεσα μου, χωρις υπερβολες.
Νοιωθεις κενο, πιστευω,

οταν παραιτησε απο τα ονειρα σου,

οταν πνιγεις τις επιθυμιες σου,

οταν αφηνεις ευκαιριες να περασουν,

οταν απο ντροπη κρυβεις τη δυστηχια σου,

οταν δυσκολευεσαι να πεις σ'αγαπω.

Οταν γραφεις ολα αυτα, αντι να σηκωθεις και να πραξεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 17-02-09 στις 08:31.
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:32, 18-02-09:

αρκετες φορες... αλλα μετα απο λιγο συνηθως μου περναει...
ειμαι γνωστη αλλωστε για την κυκλοθυμια μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kotsiraki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kotsiraki
H Kotsiraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Kotsiraki έγραψε στις 23:16, 18-02-09:

Τί ερώτηση είναι αυτή;;;;εννοείται...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 19-02-09 στις 01:22. Αιτία: greeklish
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:37, 29-03-09:

Και εγω παρα πολλες............και δεν ξεπερνιεται ευκολα.............

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 07:40, 31-03-09:

ολα ειναι μες το παιχνιδι που λεμε ζωη. χαρα , λυπη , κενο... αλλιως δεν θα χε νοημα η χαρα αν πριν δεν νιωθαμε την ελλειψη αυτης.
μετα απο τον γολγοθα ερχεται η ανασταση ( ειμαστε και κοντα)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους