Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,816 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκακιστικά θέματα

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:47, 01-08-06:

Ανοίγω αυτό το θέμα μετά από αίτημα του tanos56. Ας βάλουμε εδώ σκακιστικά προβλήματα για λύση, σπουδές, αξιόλογες παρτίδες, ή ότι άλλο θέλουμε σχετικό με σκάκι . Προσεχώς θα βάλω κι εγώ προβληματάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:11, 02-08-06:

ότι άλλο θέλουμε σχετικό με σκάκι
Έπαιζα χρόνια σκάκι όποτε έβγαινα για καφέ. Τώρα δεν βρίσκω κόσμο στο στιλ που θέλω.
Σε κάτι σαν σκακιστικό όμιλο έχω παίξει στην ομάδα του Γυμνασίου!
Γενικά δεν παίζω ανταγωνιστικά σκάκι! Δίνω κινήσεις πίσω και θέλω να παίρνω κινήσεις πίσω.Συζητάμε κινήσεις όλοι μαζί και αναλύουμε. Θέλω να παίξω για το παιχνίδι και για την εξάσκηση του μυαλού αλλά και να κάνω χαβαλέ και να περάσω καλά! Και πάντα χάνω από ένα newby γιατί του εξηγώ τα λάθη του,την στρατηγική μου ώστε να μάθε πιο γρήγορα!

Γιαυτό και από τότε που σταμάτησα το σκάκι στους καφέδες έχω βαρεθεί τους καφέδες! Braindead χρόνος!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς παίζεται το σκάκι?? Όπως το περιγράφω εγώ ή κλασσική φάση σσστ ησυχία, το άγγιξες κτλ κτλ και διαγωνισμό εφυίας!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:14, 02-08-06:

imho το σκάκι είναι η μεγαλύτερη σπατάλη ευφυίας που έχει εφευρεθεί ποτε.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:21, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:57, 02-08-06:

Μου αρέσει το σκάκι κι όταν ήμουν πολύ μικρή έπαιζα πάρα πολύ συχνά με τη μητέρα μου.....
Μετά μάλλον με ψιλοκούρασε και το παράτησα....
Πλέον ξέρω τις κινήσεις αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποια στρατηγική ή κάτι τέτοιο.... όπως κάτσει αν κάτσει αν παίξω μια φορά στα 2 χρόνια....
Γενικά δεν είμαι του στυλ "το άγκιξες" που λέει ο demelene έλεος....
Πιο πολύ για το ακόνισμα του μυαλού όντως και ταυτόχρονα και χαβαλές.... αν και στην πραγματικότητα τον ΠΟΛΥ χαβαλέ τον έχω με το τάβλι

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:33, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Γενικά δεν είμαι του στυλ "το άγκιξες" που λέει ο demelene έλεος....
Αυτό ήταν η υπερβολή!! Γενικά μιλάω του ας πούμε έβαλες το κομμάτι κάπου που και η γιαγιά μου βλέπει ότι είναι λάθος! Εγώ το λέω ο ίδιος στον άλλον πάρτο πίσω.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Πιο πολύ για το ακόνισμα του μυαλού όντως και ταυτόχρονα και χαβαλές.... αν και στην πραγματικότητα τον ΠΟΛΥ χαβαλέ τον έχω με το τάβλι
Στην πάτρα όταν έπεζα αυτό ακριβώς έκανα! Απίστευτο χαβαλέ με όποιον υπήρχε τριγύρω και σκάκι ταυτόχρονα! Έπαιζα και 10 παρτίδες την ημέρα ίσως και γιατί μέχρι το 2002 είχα την ικανότητα απλά να την βλέπω και να ξέρω τι θα παίξω ενστικτοδώς!

Το τάβλι έχει χαβαλέ όταν αναγνωρίζουν και οι δύο ότι κερδίζει ο πιο τυχρερός ή ο λιγότερο άτυχος! Όπως και να έχει όμως εγκαφαλική δραστηριότητα μηδέν και εγώ ώς άνθρωπος θέλω να κάνει κάτι το μυαλό μου πάντα! Συνεπώς το σκάκι υποπροϋποθέσεις είναι η τέλεια λύση!
Δυστυχώς οι περισσότεροι αντιλαμβάνονται το σκάκι ως μια κατάσταση απόλυτης ηρεμίας και βαθιάς σκέψης αφού έτσι προβάλεται.Και γιαυτό και το μισούνε. Εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν κάτι που κρατάει τον εγκέφαλο μου σε εγρήγορση μέσα στον χαβαλέ! Αν δεν δοκιμάσεις για μένα δεν μπορείς να καταλάβεις τη φάση!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:54, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Το τάβλι έχει χαβαλέ όταν αναγνωρίζουν και οι δύο ότι κερδίζει ο πιο τυχρερός ή ο λιγότερο άτυχος! Όπως και να έχει όμως εγκαφαλική δραστηριότητα μηδέν και εγώ ώς άνθρωπος θέλω να κάνει κάτι το μυαλό μου πάντα!
Διαφωνώ. Απλά είναι διαφορετικής φύσεως η εγκεφαλική δραστηριότητα στο τάβλι, μιας και ειπεισέρχεται και το στοιχείο του τυχαίου, άρα ουσιαστικά το πας με πιθανότητες. Στρατηγική δεν υπάρχει με την έννοια "θα κάνω αυτό και αν κάνει αυτό μετά θα κάνω εκείνο κλπ κλπ κλπ" αλλά κάθε επιμέρους κίνηση έχει σκέψη απο πίσω. Σαφώς και δεν σκέφτεσαι τόσο όσο στο σκάκι (αν στο τάβλι σκέφτεσαι 1 στο τελείως ερασιτεχνικό σκάκι θα το έβαζα γύρω στο 5) αλλά όχι και μηδέν. Άλλωστε αν σκεφτόσουν τόσο και στο τάβλι θα ήταν κι αυτό σπατάλη ευφυίας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 02-08-06 στις 10:58.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:03, 02-08-06:

Διαφωνώ. Απλά είναι διαφορετικής φύσεως η εγκεφαλική δραστηριότητα στο τάβλι, μιας και ειπεισέρχεται και το στοιχείο του τυχαίου, άρα ουσιαστικά το πας με πιθανότητες. Στρατηγική δεν υπάρχει με την έννοια "θα κάνω αυτό και αν κάνει αυτό μετά θα κάνω εκείνο κλπ κλπ κλπ" αλλά κάθε επιμέρους κίνηση έχει σκέψη απο πίσω. Σαφώς και δεν σκέφτεσαι τόσο όσο στο σκάκι (αν στο τάβλι σκέφτεσαι 1 στο τελείως ερασιτεχνικό σκάκι θα το έβαζα γύρω στο 5) αλλά όχι και μηδέν. Άλλωστε αν σκεφτόσουν τόσο και στο τάβλι θα ήταν κι αυτό σπατάλη ευφυίας
http://www.midnightinsanity.com/Photo/Diego/ds-chess.jpg

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 11:42, 02-08-06:

Το Σκάκι για μενα σαν παναρχαιο παιχνίδι τυγχάνει ιδιαίτερου σεβασμού. Ειναι ενα παιχνιδι μεταξυ δυο, όπου καθε επιλογή σου έχει αντίκτυπο στο μελλον. Κάθε πιθανότητα είναι φανερή στον πινακα με τα πιονια, παρατηρώ όμως ότι το μυαλό μας βλέπει μόνο αυτό που θέλει και έχει συγκεντρωθεί επάνω του, επιμελημένα παραβλέποντας δυνατότητες και πιθανότητες που ίσως δει ο αντιπαλος...

Ένα παιχνίδι σκακι με άξιο αντίπαλο είναι για μενα μια ένδειξη του πόσο μπορώ να δω την πραγματικότητα και πώς αντιδρώ σε αυτήν...

Στο σκάκι είναι όλα πάνω στο τραπέζι φανερά για όλους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 02-08-06 στις 12:35.
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:24, 02-08-06:

εγώ πάλι δεν έπαιξα σκάκι σχεδόν ποτέ, έπαιζα λίγο στην αρχή αλλά το βαριόμουν

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 13:37, 02-08-06:

Όποιος νομίζει οτι το σκάκι θέλει την πιο πολύ σκέψη ας παίξει Go και ας το σκεφτεί ξανα .

αν κανείς ενδιαφέρεται για καμιά online παρτίδα στο yahoo games ας στείλει pm.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:04, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από m3nt0r
Όποιος νομίζει οτι το σκάκι θέλει την πιο πολύ σκέψη ας παίξει Go και ας το σκεφτεί ξανα .

αν κανείς ενδιαφέρεται για καμιά online παρτίδα στο yahoo games ας στείλει pm.
Το Go είναι αυτό που παίζαν στο Π??

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 14:11, 02-08-06:

Το Go είναι αυτό που παίζαν στο Π??
Ναι

Το Go είναι το μοναδικό παιχνίδι, στο οποίο ακόμη και ενας μέσος παίκτης μπορεί να κερδίσει εύκολα και το καλύτερο πρόγραμμα... Το οποίο σημαίνει ότι είναι τρομερά πολύπλοκο(στο βάθος του χρόνου) έστω και αν τους κανόνες τους μαθαίνει αμέσως και ένα μικρο παιδί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:42, 02-08-06:

Το Go είναι αυτό που έπαιζαν και στο A beautiful mind??

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:17, 02-08-06:

Προφανώς δεν ξέρεις σκάκι, γι' αυτό το λες

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:22, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Προφανώς δεν ξέρεις σκάκι, γι' αυτό το λες
Ξέρω απο πολύ μικρή. Πριν κάτι χρόνια είχα διαβάσει και μερικά βιβλία για δαύτο για να ασχοληθώ περισσότερο. Μετά κατέληξα στο παραπάνω και αποφάσισα να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό αν θέλω να χρησιμοποιήσω το μυαλό μου.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 17:09, 02-08-06:

Michelle μιλάμε πάντα για δραστηριότητες ελεύθερου χρόνου...Δε μπορώ να σκεφτώ πολλές τέτοιες που απιτούν τόση σκέψη όση το σκάκι.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:53, 03-08-06:

Michelle είσαι το πρώτο άτομο που πιστεύει ότι το σκάκι είναι σπατάλη ευφυίας ενώ ισχυρίζεται ότι ξέρει! Ανεξαρτήτως αν παίζουν ακόμα ή όχι για προσωπικούς τους λόγους δεν ξέρω κανένα που να ξέρει σκάκι με αυτή την άποψη! Και πραγματικά μου φαίνεται και απίθανο να υπάρχει κάποιος!

Καταλαβαίνω το να μην αρέσει, γιατί το σκάκι απαιτεί ένα συγκεκριμένα δομημένο τρόπο σκέψης ο οποίος δεν εκδηλώνεται μόνο στο σκάκι! Και για να μάθεις το σκάκι με προσωπική βούληση πρέπει να θέλει κανείς να εξερευνήσει αυτή την πλευρά της ευφυίας του αν υπάρχει! Ανεξαρτήτως αν ένας σκακιστης παίζει ακόμα ή όχι μου φαίνεται απίθανο να συναντήσω κάποιον που να μου πει αυτό που λές για την σπατάληση ευφυίας

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το ξέρω σκάκι και πόσο μικρή ήσουν και στην τελικά υπό ποιες συνθήκες έπεζες αλλά κάτι δεν μου καθεται καλά με το συνδυασμό σε ένα άτομο ξέρω και σπατάληση ευφυίας! Πραγματικά μου έκανε έκπληξη όταν το διάβασα!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:29, 03-08-06:

E καλά, μη σκοτίζεσαι, δεν είναι και το πιο πνευματικό παιχνίδι του κόσμου το σκάκι.

Προσωπικά το πέταξα στην άκρη, μόλις βγήκε το age of empires.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:02, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
E καλά, μη σκοτίζεσαι, δεν είναι και το πιο πνευματικό παιχνίδι του κόσμου το σκάκι.

Προσωπικά το πέταξα στην άκρη, μόλις βγήκε το age of empires.
Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν έχω καμιά πόρωση με την πνευματικότητα του παιχνιδιού! Θέλει όμως μυαλό να δουλέψει την στιγμή του παιχνιδιού και ένα τρόπο σκέψης!

Κατά τα άλλα όπως την βρίσκει κανείς!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:37, 03-08-06:

Michelle είσαι το πρώτο άτομο που πιστεύει ότι το σκάκι είναι σπατάλη ευφυίας ενώ ισχυρίζεται ότι ξέρει! Ανεξαρτήτως αν παίζουν ακόμα ή όχι για προσωπικούς τους λόγους δεν ξέρω κανένα που να ξέρει σκάκι με αυτή την άποψη! Και πραγματικά μου φαίνεται και απίθανο να υπάρχει κάποιος!

Καταλαβαίνω το να μην αρέσει, γιατί το σκάκι απαιτεί ένα συγκεκριμένα δομημένο τρόπο σκέψης ο οποίος δεν εκδηλώνεται μόνο στο σκάκι! Και για να μάθεις το σκάκι με προσωπική βούληση πρέπει να θέλει κανείς να εξερευνήσει αυτή την πλευρά της ευφυίας του αν υπάρχει! Ανεξαρτήτως αν ένας σκακιστης παίζει ακόμα ή όχι μου φαίνεται απίθανο να συναντήσω κάποιον που να μου πει αυτό που λές για την σπατάληση ευφυίας

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς με το ξέρω σκάκι και πόσο μικρή ήσουν και στην τελικά υπό ποιες συνθήκες έπεζες αλλά κάτι δεν μου καθεται καλά με το συνδυασμό σε ένα άτομο ξέρω και σπατάληση ευφυίας! Πραγματικά μου έκανε έκπληξη όταν το διάβασα!
Απλά μου φαίνεται χαζό να κάθεσαι και να ζορίζεις τόσο το μυαλό σου (δεν μιλάμε για σκάκι μεταξύ ασχέτων) και να μην παράγεις απολύτως τίποτα.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 14:42, 03-08-06:

Απλά μου φαίνεται χαζό να κάθεσαι και να ζορίζεις τόσο το μυαλό σου (δεν μιλάμε για σκάκι μεταξύ ασχέτων) και να μην παράγεις απολύτως τίποτα.
Έτσι όμως προπονείς και εκπαιδεύεις το μυαλό σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:46, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Έτσι όμως προπονείς και εκπαιδεύεις το μυαλό σου
Μπορείς να το εκπαιδεύσεις καλύτερα με πιο παραγωγικά πράγματα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:20, 04-08-06:

Κοίτα σωστό αυτό που το λές πάντα υπό την υποκειμενική σκοπιά του τι θεωρείς ότι είναι ωφέλιμο παράγωγο!
Προσωπικά η ικανοποιήση της ολοκλήρωσης μιας σειράς σκέψεων είτε επιθετικά έιτε αμυντικά ή ακόμα και στο χαλαρό (έχω παίξει και μεθυσμένος) πιστεύω ότι μόνο δίνει στον εαυτό μου! Ακόμα και το να χάσω από ένα αντίπαλο μπορεί να με ικανοποιήσει ανάλλογα τις περιστάσεις!

Αλλά καταλαβαίνω πλήρως αυτό που λες όχι για το σκάκι μόνο.! Αν δεν νιώθεις κάτι να σε ικανοποιεί τότε μην το κάνεις!

Για μένα το σκάκι είναι το ποντικάκι που γυρνάει την ρόδα στον εγκέφαλο μέσα, ενώ ταυτόχρονα κάνω τον χαβαλέ μου!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους