Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
Με το ζόρι έναν (Σπάνια πίνω καφέ)
73
20,22%
Έναν - Δύο
139
38,50%
Τρείς - Τέσσερις
29
8,03%
Τέσσερις - Πέντε
13
3,60%
Περίσσοτεροι
9
2,49%
Δεν πίνω καφέ
98
27,15%

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:21, 26-06-13:

Σήμερα πρέπει να έσπασα το ατομικό μου ρεκόρ: Ήπια οκτώ (αριθμητικώς # 8 # ) καφέδες και ίσως σε λίγο πιώ ακόμα έναν. Ο λόγος? Διαβάζω για την Παρασκευή ένα μάθημα που δεν το έχω και πολύ. (Φόκε θα με συγχωρέσεις?)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 23:30, 26-06-13:

1-2 φραπέδες την ημέρα λόγω διαβάσματος... Διαφορετικά καμμιά σοκολάτα παγωμένη ή γρανίτα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 00:19, 27-06-13:

Απο σήμερα κανένα!

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Σήμερα πρέπει να έσπασα το ατομικό μου ρεκόρ: Ήπια οκτώ (αριθμητικώς # 8 # ) καφέδες και ίσως σε λίγο πιώ ακόμα έναν. Ο λόγος? Διαβάζω για την Παρασκευή ένα μάθημα που δεν το έχω και πολύ. (Φόκε θα με συγχωρέσεις?)
Πάρε guarana, πιο πολύ θα σε βοηθήσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cha0s : 27-06-13 στις 00:27.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:46, 27-06-13:

Όταν είχα εξετάσεις έπινα σχεδόν κάθε μέρα διότι το μαγαζί που παίρνω καφέ είναι δίπλα στο σχολείο μου.Το χειμώνα έπινα μόνο αν είχα μάθημα στις 4 και μόνο για να ξυπνήσω διότι είχε τύχει να κοιμηθώ εν ώρα μαθήματος (Φυσική,καταλαβαίνετε)
Ε,το καλοκαίρι πίνω όποτε έχω μάθημα. Δηλαδή μέρα παρά μέρα.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:12, 27-06-13:

Κανέναν.
Πίνω σπάνια καφέ,και όταν πίνω, πίνω φραπέ.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:48, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Κανέναν.
Πίνω σπάνια καφέ,και όταν πίνω, πίνω φραπέ.
Πώς μπορείτε να πίνετε φραπέ;
Πώς.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:54, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Πώς μπορείτε να πίνετε φραπέ;
Πώς.
Αυτό που είπες είναι ιεροσυλία

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:56, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αυτό που είπες είναι ιεροσυλία
Ιεροσυλία είναι;
Ιεροσυλία είναι να πίνεις freddo espresso σκέτο.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:09, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Ιεροσυλία είναι;
Ιεροσυλία είναι να πίνεις freddo espresso σκέτο.
Φυσικά! Ο φραπές είναι ιερός

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 15:17, 27-06-13:

Κάτω ο Φρέντο και οι αηδίες. Μόνο Φράπα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:18, 27-06-13:

Φυσικά! Ο φραπές είναι ιερός
Εγώ το ίδιο λέω για τον cappucino το χειμώνα.

Παράθεση

gianniakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianniakos
Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O gianniakos έγραψε στις 15:36, 27-06-13:

πινω εναν καφε συνηθως την μερα και συνηθως ειναι φραπες

Παράθεση

thed

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thed
Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O thed έγραψε στις 20:27, 29-06-13:

αναλογα πως περναει η μερα μου μπορει να πιω και 1 μπορει να πιω και 2-3

Παράθεση

Γιάννης123 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης123
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Γιάννης123 έγραψε στις 10:59, 30-06-13:

1-2...στο σπιτι φραπε και εξω freddo espresso

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:43, 30-06-13:

Μια φορά τον αιώνα που πίνω, πίνω ή φραπέ γλυκό με γάλα ή φρέντο καπουτσίνο καραμέλα. [γλυκό]
Αν και με τέτοιο καιρό προτιμώ τις γρανίτες.

Μάλιστα στις εξετάσεις δεν έπινα καφέ αλλά Freditto βανίλια, μακράν πολύ καλύτερο απο τον καφέ το πρωί.

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 14:04, 02-07-13:

Πως το πίνετε αυτό το πράγμα

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 14:08, 02-07-13:

Αναλογα τον καιρο θα πιω ή cappuccino freddo ή ελληνικο και ισως και ενα red bull.

Παράθεση

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑνεξαρτητηΛεμε
H ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H ΑνεξαρτητηΛεμε έγραψε στις 10:58, 05-07-13:

εγω παιδια δεν τον μπορω τον καφε..περιεργο αλλα μου βγαζει κατι ασχημο απο τη δευτερη γουλια και μετα..

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:02, 05-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Πως το πίνετε αυτό το πράγμα
Όπως όλος ο κόσμος

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 12:23, 05-07-13:

Εγώ δεν πίνω καφέ... Με χαλάει!
Πρωί - Βράδυ γαλατάκι και ενδιάμεσα πορτοκαλάδα
(ξέρω, ξέρω είμαι των καταχρήσεων... )

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 13:44, 05-07-13:

Όπως όλος ο κόσμος
Αφού δεν έχει ωραία ας το πω γεύση

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:47, 05-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Αφού δεν έχει ωραία ας το πω γεύση
Και όμως έχει

Παράθεση

ανατολή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ανατολή
H ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ανατολή έγραψε στις 17:06, 05-07-13:

Μμμ κανένα, δεν μ' αρέσει ο καφές!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 00:43, 07-07-13:

Οσοι λετε αηδια τον φραπε, να σας προτρεψω την επομενη φορα να κατεβσετε πιο κατω το καλαμακι για να μην πινεται τον αφρο του

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 01:52, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Απο σήμερα κανένα!
Και απο τότε που έγραψα εκείνο το μήνυμα, (27/6) δεν έχω πιει κανένα καφέ !

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 06:34, 07-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Και απο τότε που έγραψα εκείνο το μήνυμα, (27/6) δεν έχω πιει κανένα καφέ !
Μπράβο ρε man, αφού αντέχεις. Μακάρι να τον κόβαμε και άλλοι.

Πρέπει να έχω φτάσει και τους 10 espresso την ημέρα αν όχι να τους έχω ξεπεράσει. Δεν τους μετράω κιόλας. Γενικά τον espresso τον θεωρώ δυνατό καφέ. Η τουλάχιστον εμένα με ταράζει. Ειδικά αν τον πιώ με άδειο στομάχι.
Επειδή τον θέλω παγωμένο και μέτριο προς το γλυκό, πίνεται σαν νεράκι και δεν καταλαβαίνω πως φεύγει το ποτήρι. Βάζω και στο λογαριασμό πως είναι το τέλειο συνοδευτικό για το τσιγάρο (περί τα 120 την μέρα)....τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη υδωρ
H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε στις 16:51, 04-10-13:

4-5..αλλιως δεν ειμαι αποδοτικη..

Παράθεση

Agria Indiana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Agria Indiana
H Agria Indiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Agria Indiana Θέλω να μπορώ να ονειρευτώ..!! έγραψε στις 15:37, 06-10-13:

Και άν σας πώ οτι δεν πίνω καθόλου! δεν μου πολυαρέσει......μπόρει να ξεκινήσω καμιά μέρα αλλα για τώρα μια χαρά την βγάζω

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 16:10, 06-10-13:

ερωτας! <3

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 21:44, 29-12-13:

Συνήθως πίνω έναν μόνο στη δουλειά το πρωί. Το τελευταίο διάστημα λίγο το άγχος, λίγο το τρέξιμο τους έχω αυξήσει σε 3 ημερησίως. Ελπίζω όταν επιτέλους ηρεμήσω να ελαττωθούν και οι καφέδες.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:07, 29-12-13:

Κανέναν, κι έχω βρει την υγειά μου.
Δεν είμαι φαν του καφέ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:12, 30-12-13:

μηδεν ,αν και εχει αρκετα θετικα

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 01:58, 30-12-13:

Δυο-τρεις την βδομαδα.

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 09:40, 30-12-13:

Εγώ κάτι έχω με τον καφέ. Άμα πιω με πιάνει τρέμουλο, πονοκέφαλος, νύστα και τρομερή εξάντληση. Έκανα 3 φορές την αποτυχημένη προσπάθεια να δω αν με ''ξυπνάει''. Έχει το αντίθετο αποτέλεσμα σε μενα . Συνεπώς, δεν πίνω καφέ, μόνο κολομβιανό αν είναι. Καπουτσίνο δοκίμαζα, for the records.

Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blonde_angel
H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H blonde_angel ~Επανάσταση; έγραψε στις 22:26, 30-12-13:

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου από όταν ήμουν σποράκι ακόμα, πως δεν θα πίνω καφέ όταν μεγαλώσω. Είναι άκρως ενιστικός και έχω ήδη πολλούς μικρούς "εθισμούς", για να αποκτήσω κι άλλον:p

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:55, 31-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου από όταν ήμουν σποράκι ακόμα, πως δεν θα πίνω καφέ όταν μεγαλώσω. Είναι άκρως ενιστικός και έχω ήδη πολλούς μικρούς "εθισμούς", για να αποκτήσω κι άλλον:p
Και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που άρχισα τον καφέ και κατέληξα από πικρή αηδία να μην μπορώ να ξυπνήσω χωρίς αυτόν Τι να πεις..

Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 22:51, 15-01-14:

1 καφέ ανά δύο μέρες.Αυστηρά cappuccino γλυκό τον χειμώνα, frappe γλυκό χωρίς το καλοκαίρι!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 23:20, 15-01-14:

1 καφε την ημερα τον πινω, οταν ξυπανω. Πριν κανα χρονο μπορει να επινα και 2-3, αλλα τελικα δε τους χρειαζομαι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alex S

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alex S
Ο Alex S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Alex S έγραψε στις 01:06, 16-01-14:

Κανέναν, στύβω καμιά 3-4 πορτοκάλια και πίνω φυσικό χυμό, πιο δροσιστικός, πιο νόστιμος, και υγιεινός..

Παράθεση

Maro92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maro92
H Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Maro92 ποτέ μην λες ποτέ! έγραψε στις 13:48, 17-01-14:

Καλημέρα σε όλους και όλες. Μου ανοίξατε την όρεξη και θα πάρω και άλλο καφέ μου φαίνεται. Πίνω κυρίως καφέδες με γεύσεις βανίλια ή καραμέλα! Τρελό άρωμα

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 14:17, 17-01-14:

Πινω κι εγω 1-2 καφεδες την μερα, ειδικα τωρα στην γ λυκειου χρειάζεται!

Παράθεση

Τζελ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τζελ
Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Τζελ Let's do it! έγραψε στις 12:22, 09-03-14:

Οταν εχω σχολείο εναν το απογευμα και οχι καθημερινα, τα σ/κ 2 και παντα φραπε μετριο.

Παράθεση

Thoba19

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 01:05, 10-03-14:

Τι ειναι αυτο ;
Εμεις δεν πινουμε τετοια!

Παράθεση

Τζελ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τζελ
Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Τζελ Let's do it! έγραψε στις 19:19, 11-03-14:

Δεν ξες τι ειναι ο φραπες;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:19, 11-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Τι ειναι αυτο ;
Ρωτάς τι είναι o φραπές;

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:18, 11-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Τι ειναι αυτο ;
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Ο καφές φραπέ είναι ένα Ελληνικής επινόησης αφρώδες κρύο ρόφημα. Τα βασικά συστατικά του είναι στιγμιαίος καφές, ζάχαρη, νερό και παγάκια. Η εφεύρεσή του έγινε τυχαία το 1957 από τον Δημήτρη Βακόνδιο στην Θεσσαλονίκη.
Παρασκευή
Τα συστατικά του φραπέ είναι στιγμιαίος καφές, νερό, ζάχαρη και προαιρετικά γάλα. Ο φραπέ χαρακτηρίζεται "σκέτος", "μέτριος" ή "γλυκός" ως προς τις αναλογίες των συστατικών του. Κατασκευάζεται βάζοντας την επιθυμητή αναλογία καφέ και ζάχαρης σε ένα ψηλό ποτήρι ή σε σέικερ. Προσθέτοντας νερό σε ύψος ενός εκατοστού από τον πάτο του ποτηριού το μείγμα χτυπιέται στο σέικερ ή με ηλεκτρικό αναδευτήρα (συνιστάται αναδευτήρας με μεγάλη περιστροφική ισχύ) μέχρι να σχηματιστεί σταθερός αφρός. Ακολούθως γίνεται προσθήκη πάγου και νερού και προαιρετικά γάλακτος. Σερβίρεται και πίνεται με καλαμάκι (σπαστό κατά προτίμηση). Ο φραπέ είναι ευχάριστος και δροσιστικός καφές, ιδίως το καλοκαίρι. Όμως είναι αρκετά διεγερτικός με υπακτική δράση.
Ιστορία
Η δημιουργία του φραπέ ήταν τυχαία. Κατά την διάρκεια της Διεθνούς Έκθεσης στη Θεσσαλονίκη το 1957, ο αντιπρόσωπος της ελβετικής εταιρίας Νεστλέ στην Ελλάδα Γιάννης Δρίτσας παρουσίαζε ένα νέο προϊόν για παιδιά, ένα σοκολατούχο ρόφημα που παρασκευαζόταν στιγμιαία αναμιγνύοντάς το με γάλα και χτυπώντας το με σέικερ.
Ο Δημήτριος Βακόνδιος, υπάλληλος του Δρίτσα συνήθιζε να πίνει Nescafé που ήταν στιγμιαίος καφές και παρασκευαζόταν από την Νεστλέ. Σε ένα διάλειμμα που έκανε κατά την διάρκεια της έκθεσης θέλησε να πιει καφέ αλλά επειδή δεν έβρισκε ζεστό νερό, σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει το σέικερ για να φτιάξει τον καφέ του με κρύο νερό. Έβαλε καφέ, ζάχαρη και νερό, τα κούνησε και δημιούργησε τον πρώτο καφέ φραπέ της ιστορίας. Μετά από χρόνια δήλωνε ότι δε μπορούσε να συνειδητοποιήσει πως ένα απλό πείραμα τον οδήγησε στην εφεύρεση του διασημότερου ροφήματος στην Ελλάδα.
Γλωσσολογία του φραπέ
Η λέξη frappé είναι γαλλική και σημαίνει χτυπημένος ή ανακατεμένος. Ως ξένη λέξη κανονικά δεν κλίνεται (το φραπέ). Όμως, σε αντίθεση με τις περισσότερες γαλλικές λέξεις που έχουμε δανειστεί και παραμένουν άκλιτες, στην ονομαστική επικράτησε να αποκτά κατάληξη και να κλίνεται (ο φραπές, του φραπέ, οι φραπέδες κλπ.), κυρίως στην καθομιλουμένη. Άλλωστε αυτό παραπέμπει και στην κλίση της λέξης «καφές». Ενίοτε στον προφορικό λόγο απαντάται η μορφή "φραπεδιά" (π.χ.: "Πιάσε μια φραπεδιά") ή σπανιότερα "Φραπόγαλο", που είναι ο φραπές με γάλα. Επίσης "τουριστικός" ονομάζεται ο φραπέ γλυκός με γάλα, κυρίως σε τουριστικά θέρετρα της Ελλάδος από τον εντόπιο πληθυσμό, λόγω της συχνής κατανάλωσης του από τους τουρίστες. Ο φραπές χαρακτηρίζει την ειδική αυτή σχέση που έχει τις ρίζες της στην αρχαία επιθυμία για δημόσια συζήτηση και επικοινωνία, λόγω του γεγονότος ότι συνήθως πίνεται με παρέα, συζητώντας ή παίζοντας παιχνίδια μυαλού όπως είναι το τάβλι. Ο Φραπές πίνεται άλλοτε κάτω από συνθήκες εργασίας και άλλοτε "ανέμελα".
Στη Γαλλία frappé σημαίνει ένα παγωμένο ρόφημα που παρασκευάζεται επίσης χτυπώντας το σε σέικερ, αλλά από γάλα ή χυμό φρούτων χωρίς καφέ και δεν έχει σχέση με τον ελληνικό φραπέ.
Στην Ελλάδα το Νεσκουίκ της Νεστλέ λανσαρίστηκε και ως σκόνη για ανάμειξη με κρύο γάλα και χτύπημα σε σέικερ, με την ονομασία Νεσκουίκ Φραπέ.
Εξάπλωση - Διαθεσιμότητα στο εξωτερικό
Το προϊόν λανσαρίστηκε και έγινε επιτυχία σε όλη την Ελλάδα και καταναλώνεται όλο τον χρόνο. Από τη δεκαετία του '90 είναι το υπ' αριθμόν ένα ρόφημα και στην Κύπρο, όπου συνήθως σερβίρεται αδύνατος, χωρίς πολύ καφέ.
Εκτός Ελλάδας, ο καφές frappé μπορεί να βρεθεί σε όλες τις επίσημες ελληνικές υπηρεσίες και ελληνικές μόνιμες αντιπροσωπίες στο εξωτερικό, σε όλα τα υπό ελληνική σημαία εμπορικά πλοία καθώς και σε εκείνα των οποίων τα πληρώματα είναι Έλληνες. Επίσης στα αεροπλάνα των ελληνικών αεροπορικών εταιρειών και ξένων που προσεγγίζουν ελληνικά αεροδρόμια, καθώς και σε όλα τα «στέκια» των Ελλήνων του εξωτερικού. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει σε αρκετά σουπερμάρκετ της Γερμανίας, ενώ ένα παρόμοιο ρόφημα με την ονομασία Frappucino σερβίρεται από την αλυσίδα Στάρμπακς σε επιλεγμένα σημεία. Φραπέ έχει βρεθεί να προσφέρεται στο Βουκουρέστι, στο Μπιλμπάο της Ισπανίας (απέναντι από το πανεπιστήμιο), όπως και στο Όσλο της Νορβηγίας (στο Μουσείο του Mουνχ) και στην Αγία Πετρούπολη. Αρκετοί καταστηματάρχες στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης έχουν πάντα διαθέσιμο φραπέ για τους Έλληνες τουρίστες-πελάτες τους. Τέλος, αξιοσημείωτο είναι ότι το περίπτερο της Nescafé στο Hip Hop Kemp, ένα φεστιβάλ hip hop μουσικής που γίνεται κάθε Αύγουστο στο Hradec Kralove της Τσεχίας, σερβίρει και αυτό φραπέ. Όμως σε πολλές περιπτώσεις στο εξωτερικό, παρόλο που πωλείται σαν frappé, παρασκευάζεται από άλλου είδους καφέ (συνήθως εσπρέσο) ή προσφέρεται με σαντιγύ.
Είναι πολύ δημοφιλής σε τουρίστες που επισκέπτονται την Ελλάδα, ορισμένοι εκ των οποίων, τον αναμειγνύουν με διάφορες χαρακτηριστικές ελληνικές γεύσεις, όπως π.χ. με ούζο.
Ο φραπέ πίνεται επίσης σε μικρές ποσότητες στην Ταϊλάνδη, στην Μαλαισία, ενώ τα τελευταία χρόνια οι βαλκάνιοι μετανάστες στην Ελλάδα τον μετέφεραν στις πατρίδες τους, αλλά με διαφορές (π.χ. στη Βουλγαρία πολλές φορές χρησιμοποιείται κόκα-κόλα αντί νερού, ενώ στη Σερβία προστίθεται πάντα παγωτό). Εισήχθη πριν κάποια χρόνια και σε άλλες μεσογειακές χώρες, όπως η Ισπανία.
Χαρακτηριστικό ίσως της εξάπλωσής του είναι το γεγονός πως βρέθηκε να προσφέρεται - διαφημιζόμενος μάλιστα στα Ελληνικά - ως και σε όαση ερήμου στην Τυνησία

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:16, 14-03-14:

Κατά κανόνα, πίνω δύο καφέδες (νες ή φραπέ, είμαι λίγο κλασική στην επιλογή του καφέ, με την έννοια ότι δεν μου αρέσουν οι νοθευμένες γεύσεις τύπου καπουτσίνο, φρεντοτσίνο) την ημέρα. Επειδή μου είναι αδύνατο να κόψω τον καφέ, πίνω ένα χαρμάνι με 30% λιγότερη καφεΐνη, για να μην επιβαρύνομαι.

Παράθεση

anna....

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna....
H anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H anna.... έγραψε στις 01:20, 15-03-14:

Δεν μου αρέσει ο καφές αλλά πίνω έναν nes ή ελληνικό ημερησίως γιατί με βοηθάει να βρίσκομαι σε πνευματική εγρήγορση καθώς λόγω σχολής έχω αρκετή μελέτη. Ωστόσο, πολύ καλό υποκατάστατο και πολύ περισσότερο υγιεινό είναι το μαύρο τσάι, όχι όμως το τυποποιημένο αλλά χύμα σε κόκκους ..!Μπορείτε να βρείτε σε καταστήματα με ασιατικά προϊόντα και πιστέψτε με αξίζει να δοκιμάσετε

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:48, 21-04-14:

Συνήθως πίνω έναν τη μέρα, αν έχω ζόρικο πρόγραμμα ή αν τύχει μπορεί να πιω δεύτερο.. Παλιά έλεγα ότι δεν μου αρέσει ο καφές και αναρωτιόμουν πώς μπορούσαν να πίνουν αυτό το...πράμα, αλλά μου αρέσει πολύ τώρα

Παράθεση

notis_19 (Παναγιώτης)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη notis_19
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,090 μηνύματα.

O notis_19 έγραψε στις 18:51, 21-04-14:

Κανέναν, δεν έχω πιει ποτέ στην ζωή μου. Δεν ξέρω καν τι είναι, τι γεύση έχει..τπτ για τους καφέδες..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alireza

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους