Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάπνισμα στις μικρές ηλικίες

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 09:49, 06-08-06:

Χτές μου συνέβη ένα γεγονός το οποίο κρίνω σκόπιμο να μοιραστώ μαζί σας. Είχα βγεί απόγευμα για καφέ με ένα φίλο μου. Εκεί που πίναμε το καφέ μας έρχεται ένα παιδάκι που απο τα χαρακτηριστικά του πιστεύω ότι θα πήγαινε στο Δημοτικό.(πέμπτη ή έκτη) Είχα το πακέτο μου πάνω στο τραπεζάκι και μου ζήτησε τσιγάρο. Τα έχασα κάπως αλλά του έδωσα. Μετά του έδωσα και φωτιά. Ολοκληρωμένη τράκα δηλαδή. Ο φίλος μου μου είπε γιατί του έδωσα αφού ήταν μικρό. Του είπα ότι ακόμα και αν δεν του έδινα εγώ έτσι και αλλιώς θα κάπνιζε. Θα έπαιρνε πακέτο ή θα έκανε αλλού τράκα. Αν δε του έδινα εγώ θα γινόμουν κακός. Ακόμα δε θα αισθανόμουν καλά αφού ξέρω πώς είναι να θέλεις τσιγάρο και να μην σου δίνουν ή να μην έχεις. Δεν αισθάνεσαι και τόσο ωραία. (Οι καπνιστές με καταλαβαίνουν απόλυτα)

Κρίνω σκόπιμο να ζητήσω τη γνώμη σας φίλοι και φίλες του e-steki. Πιστεύετε ότι έπραξα σωστά ή λάθος και γιατί? Προσωπικά το ξανασκέφτηκα το θέμα και δεν θεωρώ ότι έκανα λάθος για τους λόγους που σας εξήγησα πιο πάνω. Θα πρέπει να πώ ότι ο κύριος λόγος που το έκανα ήταν - όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, ότι το λυπήθηκα και θα είχα τύψεις μετά αν δε του έδινα. Μου ζήτησε κάπως ντροπαλά τσιγάρο και δε μου πήγαινε να του πώ όχι. Έτσι αισθάνθηκα καλώς ή κακώς. Περιμένω τη γνώμη σας. Αλήθεια εσείς θα του δίνατε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:15, 06-08-06:

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, για τους ίδιους λόγους που το έκανες κι εσύ.
Άλλωστε, μην εμπιστευεσαι πάντα την εμφάνιση κάποιου για την ηλικία του. Ξέρω άτομα που είναι ενήλικα και μοιάζουν εμφανισιακά δώδεκα χρονών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:26, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κι εγώ το ίδιο θα έκανα, για τους ίδιους λόγους που το έκανες κι εσύ.
Άλλωστε, μην εμπιστευεσαι πάντα την εμφάνιση κάποιου για την ηλικία του. Ξέρω άτομα που είναι ενήλικα και μοιάζουν εμφανισιακά δώδεκα χρονών.
Ναι σκέφτηκα να το αναφέρω αυτό. Όντως πολλοί μοιάζουν μικρότεροι απότι είναι. Το συγκεκριμένο πάντως, λόγω ύψους και προσώπου δε νομίζω να ταν πάνω από 12. (Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια)

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Αυτό που σκεφτόμουν μετά είναι καλά το παιδί αυτό δεν έχει γονείς? Ξέρουν ότι καπνίζει? Θελω να πώ ότι κάποιος αν καπνίζει θα το καταλάβεις από τη μυρωδιά του στόματος ή των ρούχων. Μπορεί να τη γλιτώσει 2-3 φορές αλλά στο τέλος θα το πιάσουν. Είναι θλιβερό να βλέπεις να καπνίζει κάποιος τόσο μικρός.

Προσωπικά δε θα με πείραζε αν είχα παιδί να καπνίζει, όμως ΜΟΝΟ ΑΝ ήταν ενήλικος. Δε θα δεχόμουν να καπνίζει σε μικρότερη ηλικία. Κια φυσικά θα του είχα εξηγήσει τους κινδύνους του καπνίσματος. Τώρα αν ήταν ενήλικος, γνώριζε τους κινδύνους και ήθελε να καπνίσει τότε βεβαίως και θα το άφηνα. Θα ήταν σε ηλικία που πλέον και νομικά θα ήταν υπεύθυνος του εαυτού του.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:31, 06-08-06:

Προφανώς οι γονείς δεν ξέρουν οτι καπνίζει. Επίσης, ακόμα κι αν το ήξεραν, δεν υπάρχει τρόπος να το κάνουν με το ζόρι να το κόψει. Μόνο να απομακρυνθεί απο αυτούς θα το κάνουν. Υπάρχουν άπειρα παιδιά που καπνίζουν απο τα 14-15-16 και οι γονείς τους δεν ξέρουν τίποτα και το μαθαίνουν όταν είναι ενήλικοι ή ίσως ούτε και τότε.
Προσωπικά προτιμώ να ξέρω την αλήθεια για το παιδί μου, παρά να μου κρύβεται. Κι ας είναι θλιβερή αυτή η αλήθεια, καλύτερα να την ξέρω, ώστε να μπορώ να κάνω και κάτι. Οπότε απολυτότητες του στυλ "ας καπνίζει αλλά μόνο αν είναι ενήλικος" δεν νομίζω οτι βοηθούν. Άλλωστε, είναι και περιττό. Προφανώς αν είναι ενήλικος θα καπνίζει και δεν χρειάζεται την άδεια κανενός για αυτό.
Άλλωστε προσωπικά θεωρώ οτι υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα απο το αν θα καπνίζει στα 14, στα 16 ή στα 18. Ας είναι εντάξει σε άλλα πράγματα, κι ας καπνίζει κι απο τα 12 που λέει ο λόγος.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:47, 06-08-06:

Προσεξα θα του εδινα και εγω, μιας και αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος. Και στην τελικη αν δεν ηταν καποιος αλλος μιας και ολοι θα ειχαμε την ιδεολογια οτι κανεις δεν πρεπει να καπνιζει σε αυτη την ηλικια καλιστα θα μπορουσε να παρει τσιγαρα με το χαρτζιλικι του

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:47, 06-08-06:

Η αλήθεια είναι ότι κατα βάθος έχεις δίκιο. Όντως είναι απολυτότητα το ''Μόνο αν είναι ενήλικος μπορεί να καπνίζει'', αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι αναγκαίο. Δε θα δεχόμουν να καπνίζει ανήλικος για αυτόν όχι για εμένα. Θα του ''τραβούσα το αυτί'' σε αυτή τη περίπτωση. Κατανοώ ότι είναι ίσως κάπως ακραίο και ίσως οδηγούσε σε σύγκρουση κάτι τέτοιο αλλά για τη σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού σε διάφορες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ανυποχώρητοι (Για το δικό τους καλό, όχι για το καλό του γονέα) Και δεν είναι ανάγκη να αρχίσει ο γονιός με ξύλο για να νουθετήσει το παιδί, αυτό είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση. Πρώτα απόλα θα πρέπει να δοκιμάσει με το λόγο να το πείσει. Τώρα αν δε παίρνει από λόγια, τότε χίλιες φορές να σου θυμώσει το παιδί σου παρά να αρχίσει το τσιγάρο από τα 12-13 ή 14 και όταν θα φτάσει 25-30 να έχει μαύρα πνευμόνια. Μια παρημοία λέει '' Όποιος θέλει το καλό μου με κάνει και κλέω''. Δε συμφωνώ σε καμία περίπτωση απόλυτα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις πιστεύω ότι το ρητό είναι ορθό. Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ.

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 10:51, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Προσεξα θα του εδινα και εγω, μιας και αν δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος. Και στην τελικη αν δεν ηταν καποιος αλλος μιας και ολοι θα ειχαμε την ιδεολογια οτι κανεις δεν πρεπει να καπνιζει σε αυτη την ηλικια καλιστα θα μπορουσε να παρει τσιγαρα με το χαρτζιλικι του
Θέλω να προσθέσω ότι όποιος καπνίζει αργά ή γρήγορα θα τον καταλάβουν οι γονείς του. Πίστεψέ με το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Τόσο προσωπικά όσο και από περιπτώσεις φίλων μου. Ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:55, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Η αλήθεια είναι ότι κατα βάθος έχεις δίκιο. Όντως είναι απολυτότητα το ''Μόνο αν είναι ενήλικος μπορεί να καπνίζει'', αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι αναγκαίο. Δε θα δεχόμουν να καπνίζει ανήλικος για αυτόν όχι για εμένα. Θα του ''τραβούσα το αυτί'' σε αυτή τη περίπτωση. Κατανοώ ότι είναι ίσως κάπως ακραίο και ίσως οδηγούσε σε σύγκρουση κάτι τέτοιο αλλά για τη σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού σε διάφορες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε ανυποχώρητοι (Για το δικό τους καλό, όχι για το καλό του γονέα) Και δεν είναι ανάγκη να αρχίσει ο γονιός με ξύλο για να νουθετήσει το παιδί, αυτό είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση. Πρώτα απόλα θα πρέπει να δοκιμάσει με το λόγο να το πείσει. Τώρα αν δε παίρνει από λόγια, τότε χίλιες φορές να σου θυμώσει το παιδί σου παρά να αρχίσει το τσιγάρο από τα 12-13 ή 14 και όταν θα φτάσει 25-30 να έχει μαύρα πνευμόνια. Μια παρημοία λέει '' Όποιος θέλει το καλό μου με κάνει και κλέω''. Δε συμφωνώ σε καμία περίπτωση απόλυτα αλλά σε κάποιες περιπτώσεις πιστεύω ότι το ρητό είναι ορθό. Τουλάχιστον αυτά πιστεύω εγώ.
Ναι αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι αν δεν θέλει μόνο του να το κόψει είναι πρακτικά αδύνατον να το κάνεις εσύ, ακόμα και με ξύλο!!
Προσωπικά θεωρώ καλύτερη την αντιμετώπιση της μητέρας μου όταν της το είχα πει στα 16 μου: "Βλακείες κάνεις αλλά μέχρι να το καταλάβεις, απλά μην καπνίζεις μέσα στο σπίτι." No wonder που πάντα ήμουν πολύ κοντά της και της έλεγα τα πάντα, σε αντίθεση με τον πατέρα μου.

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 11:10, 06-08-06:

Ναι αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι οτι αν δεν θέλει μόνο του να το κόψει είναι πρακτικά αδύνατον να το κάνεις εσύ, ακόμα και με ξύλο!!
Προσωπικά θεωρώ καλύτερη την αντιμετώπιση της μητέρας μου όταν της το είχα πει στα 16 μου: "Βλακείες κάνεις αλλά μέχρι να το καταλάβεις, απλά μην καπνίζεις μέσα στο σπίτι." No wonder που πάντα ήμουν πολύ κοντά της και της έλεγα τα πάντα, σε αντίθεση με τον πατέρα μου.
Καταλαβαίνω πολύ καλά ότι το ξύλο (Η τελευταία και μόνο λύση για το γονέα) είναι πολύ πιθανό να οδηγήσει το παιδί να σε μισήσει και να σου θυμώσει. Αλλά αν το ξύλο συνοδευτεί από κόψιμο του χαρτζηλικιού και αναστολή άλλων προνομίων (π.χ, κόψιμο τηλεόρασης και υπολογιστή, τότε θα φέρει αποτελέσματα). Βέβαια μπορεί να μου πείς ότι το παιδί θα υποσχεθεί οτι δε θα ξανακαπνίσει και να το ξανακάνει με το που θα λυθεί το <<εμπάργκο>>. Όπως είπα και πιο πάνω αργά ή γρήγορα ο καπνιστής αποκαλύπτεται. Θα κάνει το μοιραίο λάθος ή θα τον προδώσει η μυρωδιά ή κάτι άλλο. Συν τοις άλλοις όταν το παιδί θα μεγαλώσει και θα καταλαβαίνει καλύτερα, τότε θα σε ευχαριστεί για τα μέτρα που έλαβες όταν ήταν μικρό. Ξέρω φίλους μου που τα έχουν με τους γονείς τους τώρα που μεγάλωσαν που δεν τους το έκοψαν με τη βία όταν ήταν καιρός. Άλλο να καπνίζεις ενήλικος και άλλο να καταστρεφεις τα πνευμόνια σου από μικρές ηλικίες. Το κάπνισμα σύμφωνα με εξειδικευμένα άτομα είναι πολύ πιο βλαβερό για τους ανήλικους. Ακόμα όσο πιο μικρός αρχίζει κάποιος να καπνίζει τόσο λιγότερες είναι οι πιθανότητες να το κόψει μεγάλος. Ας με μισήσει λοιπόν πρόσκαιρα το παιδί μου και να με ευχαρηστει μεγάλος, παρά το αντίθετο. Εγώ είμαι χαρούμενος που οι γονείς μου δε θα δέχονταν με τίποτα να καπνίσω μαθητής, (αν υπήρχε τέτοια περίπτωση που δεν προέκυψε αλλά ξέρω τους γονείς μου γι'αυτό το λέω αυτό με βεβαιότητα) ενώ τώρα δεν τους πειράζει. Βέβαια στη περίπτωσή μου δε χρησιμοποιήθηκε ξύλο, αλλά ο λόγος και είχε αποτέλεσμα.

Επαναλαμβάνω ακόμα και αν γίνομαι κουραστικός ότι το ξύλο είναι αποκλειστικά και μόνο η τελευταία λύση για το γονέα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:14, 06-08-06:

Απλά θα προσέχει περισσότερο το παιδί να μην το πιάσουν. Αν του κόψουν το χαρτζιλίκι θα κάνει τράκα. Θα παίρνει μετά τσίχλες με μέντα για να μην μυρίζει και θα αρωματίζεται καλά. Πιστευω οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να του το κόψουν με τη βία.

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 11:23, 06-08-06:

Απλά θα προσέχει περισσότερο το παιδί να μην το πιάσουν. Αν του κόψουν το χαρτζιλίκι θα κάνει τράκα. Θα παίρνει μετά τσίχλες με μέντα για να μην μυρίζει και θα αρωματίζεται καλά. Πιστευω οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να του το κόψουν με τη βία.
Οκ αυτή είναι η γνώμη σου και είναι απόλυτα σεβαστή. Ο καθένας μας αν και όταν γίνει κάποτε γονιός θα ακολουθήσει ότι αυτός θεωρεί καλύτερο.

Όσον αφορά τα κολπάκια που κάποιος μεταχειρίζεται για να μη γίνει αντιληπτός ότι καπνίζει είναι παλιά και γνωστά στη πιάτσα. Τα μεταχειρήστηκα και εγώ όταν ναι μεν ενήλικος άρχισα το τσιγάρο άλλα ντρεπόμουν να το πώ στους δικούς μου όπως και κάποιοι φίλοι μου, στο Πανεπιστήμιο. Μέχρι που όλοι προδοθήκαμε από τα ρούχα μας και <<ομολογήσαμε>> άλλοι νωρίτερα άλλοι αργότερα. Ευτυχώς στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον το αποδέχτηκαν. Ο πατέρας μου που ήταν κάπως πιο απόλυτος στο θέμα του τσιγάρου, μου είπε ότι ήμουν ενήλικος και ο κύριος πλέον του εαυτού μου.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 11:42, 06-08-06:

Εγώ θα του έλεγα ενα οχι και θα το κοιταζα περιφρονητικά.Περα απο το οτι θα πήγαινε ενα τσιγάρο χαμένο , το κάπνισμα σε τόσο μικρή ηλικία επηρεάζει την ανάπτυξη των οστών και του εγκεφάλου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiavolakoS : 06-08-06 στις 11:46.
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:34, 06-08-06:

Ουτε εγω θα του δινα. Δεν ειμαι καθολου συμφωνη με το καπνισμα σε τοσο μικρη ηλικια, και θα προτιμουσα ενα 12-13-14χρονο να με χαρακτηρισει κακια, παρα να το διευκολυνω.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:00, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Ουτε εγω θα του δινα. Δεν ειμαι καθολου συμφωνη με το καπνισμα σε τοσο μικρη ηλικια, και θα προτιμουσα ενα 12-13-14χρονο να με χαρακτηρισει κακια, παρα να το διευκολυνω.

Μια απο τα ίδια

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:01, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Troll
Θέλω να προσθέσω ότι όποιος καπνίζει αργά ή γρήγορα θα τον καταλάβουν οι γονείς του. Πίστεψέ με το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Τόσο προσωπικά όσο και από περιπτώσεις φίλων μου. Ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιο.
Το ξερω αυτο, και αυτο ειναι που φοβαμαι ... αλλα το ρισκο που παιρνω εγω δεν ειναι αν θα το ανακαλυψουν αλλα ποτε! Αυτο εχει τεραστια σημασια για εμενα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:01, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;

@Troll: Σίγουρα τα κόλπα αυτά είναι παλιά, αλλά για να έγιναν τόσο κλασσικά έχουν αποτέλεσμα, don't you think? Επίσης, σε κλάμπ και μπαράκια που όλοι καπνίζουν, τα ρούχα του θα μυρίζουν ούτως ή άλλως μετά. Δεν μπορεί ένας γονιός να βασιστεί εκεί. Και γενικά, μην βλέπεις το δέντρο, αλλά το δάσος. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι αν θέλει πραγματικά να το κρύψει, μπορεί. Αν δεν θέλει να το κόψει, πάλι μπορεί να καπνίζει, ο,τι μέτρα κι αν του επιβάλλουν. Θυμάμαι όταν ήμουν σε αυτή την ηλικία πόσα παιδιά κάπνιζαν. Κανένα δεν το έκοψε με το ζόρι, ακόμα κι αν σε μερικά το έμαθαν οι γονείς τους κάποια στιγμή. Ακόμα καπνίζουν τα περισσότερα. Είχαν όλα κακούς γονιούς;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:08, 06-08-06:

Δεν θα εδινα ποτε τσιγαρο σε καπιον που να ειναι μικρος ακομα, και 16 να ητανε δεν θα του εδινα. Μπορει να του ειναι οσο ευκολο θελει να βρει τσιγαρο απο καπιον αλλω, ισως να του εδινε και ο φιλοσ μου απο διπλα αλλα δεν μπορω να δωσω τσιγαρο σε ενα τοσο μικρο παιδι.Δεν μου το επιτρεπουν οι αρχες και αυτα που μου εμαθαν οι γονεις μου τοσα χρονια. Ειναι προτιμωτερο για μενα να με βρεισει και να με χαρακτιρισει κακο, τσιγκουνι η δεν ξερω και εγω τι αλλο απο το να δωσω τσιγαρο σε ενα μορω ουσιαστικα.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 18:14, 06-08-06:

Αν μου επιτρέπεις, δεν είναι λίγο υποκριτικό να μην κάνεις κάτι για να μην το διευκολύνεις, ενώ ξέρεις οτι θα το διευκολύνει άλλος;
Δε μ'ενδιαφερει τι θα κανει καποιος αλλος, μ'ενδιαφερει τι θα κανω εγω.
Και στην τελικη σιγα το δυσκολο, λεει 2 μερες οτι θελει λεφτα για τυροπιτα και παιρνει τσιγαρα απ'το περιπτερο, ουτε απο μενα, ουτε απο τον επομενο εξαρταται.
Αλλα το να του προσφερω κιολας ετσι χυμα και ανετα τσιγαρο δεν θα το κανα, γιατι δε θα νιωθα καλα μ'εμενα. Η υποκρισια στη συγκεκριμενη περιπτωση τι σημαινει;

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:51, 06-08-06:

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δε μπορεί να σκέφτεται τί θα κάνουν οι υπόλοιποι.Αν ήταν στο χέρι μου, θα εμπόδιζα και οποιονδήποτε άλλον να του δώσει και τον περιπτερά να πουλήσει τσιγάρα σε κάποιον τόσο μικρό.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:50, 06-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
και τον περιπτερά να πουλήσει τσιγάρα σε κάποιον τόσο μικρό.
Κανονικα απαγορευτε να πουλιθουν τσιγαρα (και καπια αλλα πραγματα...) σε ανηλικους, ελα ομως που κανεις δεν το εφαρμοζει...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:15, 06-08-06:

όχι δεν θα το έδινα με τίποτα.... όπως δεν δίνω και στο πρεζάκι στο φανάρι 20 λεπτά που ζητάει για να μαζέψει το ποσό της δόσης του....

Συνένοχος στο έγκλημα δεν γίνομαι... και όπως είπε και η Κατερίνα, δε με ενδιαφέρει αν θα του έδινε κάποιος άλλος... Δε μπορώ να υποχρεώσω τον κόσμο να έχει τον ίδιο τρόπο σκέψης με μένα, το θέμα μου λοιπόν είναι ΕΓΩ τι στάση κρατάω (Αν ήταν δυνατόν να το πιάσω απ το αυτί να το πάω και στη μαμά του! )

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:37, 07-08-06:

Συμφωνω με ΚΕ. Δεν θα του εδινα.

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 09:20, 07-08-06:

Δεν θα έδινα ποτέ τσιγάρο σε ένα παιδί...αδιαφορώντας για το τί θα έκανε ο υπόλοιπος κόσμος...το θέμα είναι, όπως πολύ σωστα ανέφερε η ΚΕ, το τί στάση κρατώ ΕΓΩ απέναντι στο θέμα και όχι το τί κάνει ο υπόλοιπος κόσμος...
...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:24, 07-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
το θέμα μου λοιπόν είναι ΕΓΩ τι στάση κρατάω (Αν ήταν δυνατόν να το πιάσω απ το αυτί να το πάω και στη μαμά του! )
Σωστό

Τελείως αναποδη ιδεολογία!Έτσι όπως το λες δεν είναι φυσιολογικό να κλέβεις το κράτος αφού κάποιος άλλο θα το κάνει?? Σωστά το σκέφτεσαι απλά η τακτική σου σλιγουρα διαινίζει την κατάσταση! Μπορείς να πεις ότι η δική μου απλά πετάει το μπαλάκι! Αλλά αν τελικά δεν βρεθεί κανένας να πιάσει το μπαλάκι τότε αυτό θα πέσει!

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι φάση ήταν το παιδάκι!ήταν ζητιανόπαιδο ή απλά ένα κακομαθημένο μικρό!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:45, 07-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Τελείως αναποδη ιδεολογία!Έτσι όπως το λες δεν είναι φυσιολογικό να κλέβεις το κράτος αφού κάποιος άλλο θα το κάνει??
χαχαχαχαχαχαχαχαχχα, και γαμώ τα ριβέρς επιχειρήματα
γουέλνταν!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:03, 07-08-06:

Ίσως φταίει οτι δεν θεωρώ και τόσο τραγικό το κάπνισμα. Αν ήταν πχ για ναρκωτικά, ούτε εγώ δίνω ποτέ χρήματα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 15:07, 07-08-06:

Ίσως φταίει οτι δεν θεωρώ και τόσο τραγικό το κάπνισμα. Αν ήταν πχ για ναρκωτικά, ούτε εγώ δίνω ποτέ χρήματα.
Πιθανά!
Φαντάζεσαι να έρθει να μας ζητήσει κάποιος λεφτά για internet cafe?? Όλο το πορτοφόλι θα του δώσουμε!
Που να μας πει ότι θέλει να μπει και στο e-steki!

Καλά Doo πήγα να σε ρωτήσω τί είναι τα rivers επιχειρήματα?
Και μόλις το είδα Αγγλικά γραμμένο το έπιασα!! Boing

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:08, 07-08-06:

Αν μου ζητήσει κάποιος λεφτά για νετκαφε, θα του δώσω όσα θέλει αρκεί να γραφτει στο e-steki

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:09, 07-08-06:

Δεν είναι τίποτα τρομερό, όπως το αλκοολ η καφείνη αλλά το θέμα είναι οτι ο οργανισμός σε αυτή την ηλικία είναι στο φορτε της ανάπτυξης. σε αυτές τις ηλικίες πρέπει να τρως καλά αν παιρνεις βιταμίνες και όχι να αρχίζεις κάπνισμα, ποτα καφέδες είναι κρίμα να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με τέτοιες ουσίες απο τόσο μικρή ηλικία

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:11, 07-08-06:

Φυσικά και δεν είναι καλό. Απλά δεν το θεωρώ τραγικό ώστε να μπαίνω σε μεγάλα ηθικά διλήμματα για το αν θα του δώσω ΕΝΑ τσιγάρο. Άλλωστε ήδη το κακό θα έχει γίνει, ήδη καπνίζει.

Το θέμα είναι να μην καπνίζει επειδή δεν βρίσκει τσιγάρο ή επειδή έχει καταλάβει γιατί είναι κακό βρε παιδιά;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:16, 07-08-06:

εγώ πάντως οταν δούλευα σερβιτόρα και μου έρχονταν παιδιά 15 16 και μικρότερα και μου ζητούσαν αλκοολούχα δνε τους πήγαινα ακι συμφωνούσε και ο επιχειρηματίας μαζί μου.
έχεις δίκιο σε αυτό που λες απλά ενα επιπλέον οτι δεν θα το βοηθούσα για κάτι τέτοιο που του κάνει κακό

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:24, 07-08-06:

Με το να μην του δίνεις τσιγάρο δεν θεωρώ οτι το βοηθάς. Με το να του πιάσεις κουβέντα και να προσπαθήσεις να το κάνεις να καταλάβει ίσως βοηθάς, αλλά αυτό εκτός απο εξαιρετική ικανότητα χρειάζεται και ένα δεκτικό παιδί. Εαν δεν κάνω κάτι τέτοιο, είτε του δώσω, είτε όχι, δεν θεωρώ οτι έχει διαφορά.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:26, 07-08-06:

ισχύει αυτό που λες αλλά οταν δεν θα του δώσεις τσιγάρο κάτι θα του πετάξεις ταυτόχρονα όχι δεν σου δίνω

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:27, 07-08-06:

Πιστευω ότι αν του δώσεις θα σε ακούσει περισσότερο. Αν δεν του δώσεις θα γίνεις ο κακός και θα κλείσει κάθε γέφυρα επικοινωνίας. Αν του δώσεις, τουλάχιστον απο ευγνωμοσύνη θα σε ακούσει και ίσως κάτι του μείνει.
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα... Πως ξέρετε οτι με το να μην του δώσετε δεν το ωθείτε σε χειρότερες πράξεις; (πχ κλοπή; )

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:51, 07-08-06:

Πιστευω ότι αν του δώσεις θα σε ακούσει περισσότερο. Αν δεν του δώσεις θα γίνεις ο κακός και θα κλείσει κάθε γέφυρα επικοινωνίας. Αν του δώσεις, τουλάχιστον απο ευγνωμοσύνη θα σε ακούσει και ίσως κάτι του μείνει.
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα... Πως ξέρετε οτι με το να μην του δώσετε δεν το ωθείτε σε χειρότερες πράξεις; (πχ κλοπή; )
Δηλαδή του δίνουμε τσιγάρο από τη μία και μετά προσπαθούμε να του εξηγήσουμε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα...Και μας ακούει, γιατί λίγο πριν του δώσαμε τσιγάρο...
Μάλιστα.
Δε θα αναλάβω και την κηδεμονία του παιδιού για να φροντίσω μην κάνει κακές πράξεις μετά.
Δες το κι αλλιώς.Μπορείς να μην του δώσεις τσιγάρο και να το κάνεις αυτό για τον εαυτό σου.Για να πεις ότι έκανες κάτι καλό (με το να μην κάνεις έμμεσα κακό στο παιδί,δίνονταάς του τσιγάρο, αλλά στερώντας του έστω και λίγο το κάπνισμα).Κάνε το καλό και ρίχτο στο γυαλό που λένε.Τώρα αν το παιδί βρει άλλο τρόπο να καπνίσει, ας το κάνει.Πρόβλημα δικό του είναι.Δε θα σκάσω κιόλας.Τουλάχιστον έχω ήσυχη τη δίκή μου συνείδηση ότι εγώ δεν το βοήθησα.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 17:01, 07-08-06:

ποτε καποιος που εχει αποφασισει να αρχισει το τσιγαρο δε το κοβει επειδη θα του το πει καποιος αλλος με οποιο τροπο και να του το πει και ο θεος ο ιδιος να ειναι που λεει ο λογος..σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να το κοψει απο μονος του επειδη εφαγε μια ξαφνικη φλασια και ειπε το ''κοβω''.Συνηθως το τσιγαρο το κοβουν αυτοι που ο γιατρος τους τους το εχει απογορεψει ρητα γιατι δεν παει αλλο( σε φαση αν καπνισεις τωρα θα πεθανεις πολυ νωρις θα παθεις εμφραγμα ή καρκινο η αλλα τετοια ωραια..) και παλι παιζεται ....οποτε οταν εγω ειπα οτι δε θα εδινα στο παιδι ηταν οχι για να το προστατεψω ειναι λιγο χαζο να το πεις αυτο ουτε γιατι μου το απαγορευει η ηθικη μου ειναι απλα επειδη καταλαβαινω πως σκεφτεται και επισης δε γουσταρω να αναβω τσιγαρο σε παιδακι :/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiavolakoS : 07-08-06 στις 17:04.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:01, 07-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Δηλαδή του δίνουμε τσιγάρο από τη μία και μετά προσπαθούμε να του εξηγήσουμε πόσο κακό κάνει το κάπνισμα...Και μας ακούει, γιατί λίγο πριν του δώσαμε τσιγάρο...
Μάλιστα.
Σίγουρα σε ακούει περισσότερο κάποιος που έχεις βοηθήσει. Και το παιδί έτσι το βλέπει, ως βοήθεια.
Δε θα σκάσω κιόλας.Τουλάχιστον έχω ήσυχη τη δίκή μου συνείδηση ότι εγώ δεν το βοήθησα.
Και ο Πόντιος Πιλάτος τα ίδια έλεγε

ΥΓ: Μια παρατήρηση: Παρατηρώ οτι οι περισσότεροι σε αυτό το θέμα που είπαν οτι δεν θα έδιναν, δεν μπορούν να δώσουν ούτως ή άλλως γιατί δεν καπνίζουν!!
(δεν είναι μπηχτή, απλά μια αστεία -κατ'εμε- παρατήρηση)

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 18:15, 07-08-06:

Το θέμα είναι να μην καπνίζει επειδή δεν βρίσκει τσιγάρο ή επειδή έχει καταλάβει γιατί είναι κακό βρε παιδιά;
Εννοειται να μην καπνιζει επειδη εχει καταλαβει οτι στα 12 του δεν ειναι καλο για την υγεια του. Ομως αν δεν το χει καταλαβει, γιατι να γινω εγω αυτη που θα του επιτρεπει (κι αν οχι εγω, καποιος αλλος?) να το συνεχισει ενω δεν ειμαι συμφωνη μ'αυτο?
Το θεμα μου φαινεται εντελως ιδιο με το θεμα των τοξικομανων που εθιξε η κακη επιρροη. Ουτε στα πρεζακια δινω ευρα, δε θα τα διευκολυνω εγω να παρουν τη δοση τους. Θα παρουν πιθανον 20λεπτο απο τον επομενο, αλλα απο μενα οχι. Το θεμα ειναι να μην κανουν χρηση επειδη δεν βρισκουν φραγκα η επειδη εχουν καταλαβει οτι ζημιωνονται? Στο θεμα του τσιγαρου για να επιστρεψω..και τα δυο αν περνανε απο το χερι μου, γιατι καμια φορα απλως δεν ψαχνεις ωριμη σκεψη σε 12χρονα.

(Για την ιστορια, καπνιζω)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:22, 07-08-06:

Τα πρεζάκια επηρεάζονται και εγκεφαλικά απο το ναρκωτικό τους. Δεν γίνεται να είσαι μαστουρωμένος και να σκεφτείς λογικά (υποθέτω) όπως δεν γίνεται να είσαι μεθυσμένος και να καταλάβεις οτι δεν πρέπει να πιείς άλλο.
Το τσιγάρο είναι διαφορετικό.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 18:28, 07-08-06:

δεν γίνεται να είσαι μεθυσμένος και να καταλάβεις οτι δεν πρέπει να πιείς άλλο.
αυτό δεν ισχύει βασικά. καταλαβαίνεις (εγώ ατ λιστ) ότι δεν πρέπει να πιείς άλλο, απλά... δε δίνεις ένα θκατό να το πω;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:30, 07-08-06:

Same thing, lol

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 18:35, 07-08-06:

Σίγουρα Michelle η διαφορά στο αν καπνίζουμε δημιουργεί και διαφορετική αντιμετώπιση στο θέμα!
Προσωπικά πιστεύω ότι κανένα άτομο οποιαδσήποτε ηλικίας δεν θα σταματήσει το κάπνισμα αν δεν φάει χαστούκα στο θέμα οποιασδήποτε μορφής από υγείας μέχρι οικονομική και κοινωνική!
Η φύση της χαστούχας ορίζει το για πόσο καιρό θα το κόψει εώς μόνιμα!

Και η χαστούκα δεν αφορά μόνο το τσιγάρο! Και όλοι την τρώμε σε ένα σημείο. Το θέμα πως την εκμεταλευόμαστε προς ώφελος μας!

Συνεπώς όλα τα παραπάνω για το αν θα δώσεις ή όχι το τσιγάρο ελάχιστη σημασία έχει για την υγεία του παιδιού! Εγώ ρώτησα αλλά απάντηση δεν πήρα σχετικά με την φύση του παιδιού. Ζητιανάκη ή απλά κακομαθημένο ή καταπιεσμένο!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 18:51, 07-08-06:

Συμφωνω, δεν λεω οτι το καπνισμα ειναι χειροτερο απ'τα ναρκωτικα, αλλα ετσι οπως εξελιχθηκε το θεμα μιλαμε για τη συντηρηση μιας καταστασης η οχι.
Το να δωσω ενα τσιγαρο δε θα με ζημιωσει, θα συντηρησω ομως με τον ωχαδερφισμο μου το 12χρονο που θα επαναπαυτει στο οτι "ελα μωρε, καποιος θα μου δωσει".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:53, 07-08-06:

Έχω αρνηθεί να δώσω τσιγάρο σε πιτσιρίκι ενώ είχα το πακέτο μου πάνω στο τραπέζι Η άποψη μου ήταν ανέκαθεν ίδια... δεν άλλαξε με το που έκοψα το τσιγάρο, και δεν νομίζω να έχω δείξει ότι ΞΑΦΝΙΚΑ έγινα αντικαπνίστρια... εε? έτσι δεν είναι? αν κάνω λάθος και ξαφνικά εχω γίνει αντικαπνίστρια να μου το πειτε γιατί δεν γουστάρω να κάνω αυτά που κορόιδευα κάποτε!
Εχω αρνηθεί να του δώσω χρήματα, του έχω όμως αγοράσει τυρόπιτα να την φάει μπροστά μου

Για να είμαι ειλικρινής.... έχουν υπάρξει φορές που έχω αρνηθεί τράκα και σε ενήλικα... συνειδητά.... όχι από τσιγκουνια... αλλά με το σκεπτικό ότι ρε μεγάλε, καλό θα σου κάνω ακόμα κι αν σε καθυστερίσω 10 λεπτα...
Βέβαια θα μου πεις, τι σχέση έχει τώρα αυτό.... άλλο πράγμα ο ενήλικας κι άλλο πράγμα το παιδί!
Γενικά πάντως σε όλες τις καταστάσεις, ανεξαρτήτως παιδιού ή ενήλικα, προσπαθώ πάντα με τη στάση μου να μην την επικροτώ....
Αν δώσω τσιγάρο... επικροτώ το κάπνισμα.... δεν το επικροτούσα ούτε όταν κάπνιζα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:05, 08-08-06:

έτσι δεν είναι? αν κάνω λάθος και ξαφνικά εχω γίνει αντικαπνίστρια να μου το πειτε γιατί δεν γουστάρω να κάνω αυτά που κορόιδευα κάποτε!
Δεν ξέρω τι κορόιδευες αλλά η λέξη αντικαπνιστής ή καπνιστής δεν περιλαμβάνει έννοιες καλές ή κακές που πάνε πακέτο με την λέξη κοροϊδεύω! Η συμπεριφορά μας ώς φαν και αντί ορίζει αυτό το πράγμα!

Εχω αρνηθεί να του δώσω χρήματα, του έχω όμως αγοράσει τυρόπιτα να την φάει μπροστά μου
Και εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές κάποτε αλλά ποια είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα του!

Για να είμαι ειλικρινής.... έχουν υπάρξει φορές που έχω αρνηθεί τράκα και σε ενήλικα... συνειδητά.... όχι από τσιγκουνια... αλλά με το σκεπτικό ότι ρε μεγάλε, καλό θα σου κάνω ακόμα κι αν σε καθυστερίσω 10 λεπτα...
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πετυχαίνεις!Επειδή δεν καπνίζω δεν έχει χρειαστεί να μπω στο δίλημμα να δώσω ή όχι στα εξάρχεια που ζητάνε συνήθως! Αλλά δεν βρίσκω και καμιά διαφορά από το να μου ζητάνε λεφτά! Και λίγο στενγά και κακά όταν δεν έχεις χρήματα οι πολυτέλειες δεν συνυπάρχουν! (συγνώμη αλλά σε στενό οικογενειακό κύκλο εξελίσσεται παροιμοιώδης βλακεία και τα έχω πάρει).
Εγώ να βοηθήσω όποιον χρειάζεται αλλά όχι για να τα σπαταλάει! Αυτό το κάνω και εγώ με τα λεφτά μου!

Αν δώσω τσιγάρο... επικροτώ το κάπνισμα.... δεν το επικροτούσα ούτε όταν κάπνιζα
Αν μου το ζητούσε κάποιος που φάνηκε ότι είχε ξεμείνει (πχ σε ένα μαγαζί ή μια παραλία) και είχα θα έδινα! Σε αυτούς που ζητάνε συστηματικά με τίποτα!
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως χωράει το επικροτώ εδώ αλλά οκ αυτά είναι και υποκειμενικές αντιλήψεις!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:36, 08-08-06:

Δεν ξέρω τι κορόιδευες αλλά η λέξη αντικαπνιστής ή καπνιστής δεν περιλαμβάνει έννοιες καλές ή κακές που πάνε πακέτο με την λέξη κοροϊδεύω! Η συμπεριφορά μας ώς φαν και αντί ορίζει αυτό το πράγμα!
Κορόιδευα τους ανθρώπους που έκοβαν το κάπνισμα και ΞΑΦΝΙΚΑ μιλούσαν με πάρα πολύ άσχημο και υποτιμητικό τρόπο για τους καπνιστες...
ΞΑΦΝΙΚΑ αυτοί δεν καπνίζουν κι ΟΛΟΙ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να κάνουν ότι κάνουν αυτοί...
Τι λε ρε καραμήτρο... αφού μέχρι προχτές, ήσουν στην ίδια σκ@τένια θέση με μένα... κάπνιζες!
ΑΥΤΟ δεν ήθελα να κάνω και κορόιδευα και ελπίζω ότι δεν το κάνω!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πετυχαίνεις!Επειδή δεν καπνίζω δεν έχει χρειαστεί να μπω στο δίλημμα να δώσω ή όχι στα εξάρχεια που ζητάνε συνήθως! Αλλά δεν βρίσκω και καμιά διαφορά από το να μου ζητάνε λεφτά! Και λίγο στενγά και κακά όταν δεν έχεις χρήματα οι πολυτέλειες δεν συνυπάρχουν! (συγνώμη αλλά σε στενό οικογενειακό κύκλο εξελίσσεται παροιμοιώδης βλακεία και τα έχω πάρει).
Εγώ να βοηθήσω όποιον χρειάζεται αλλά όχι για να τα σπαταλάει! Αυτό το κάνω και εγώ με τα λεφτά μου!
Ότι πετυχαίνω και με το να πάω σε ένα αντιπολεμικό συλλαλητήριο... ΤΙΠΟΤΑ!
Είναι απλά η στάση μου στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Αν μου το ζητούσε κάποιος που φάνηκε ότι είχε ξεμείνει (πχ σε ένα μαγαζί ή μια παραλία) και είχα θα έδινα! Σε αυτούς που ζητάνε συστηματικά με τίποτα!
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως χωράει το επικροτώ εδώ αλλά οκ αυτά είναι και υποκειμενικές αντιλήψεις!
Εννοώ ότι όπως δεν θα έδινα σε κάποιον τον λοστό για να ληστέψει.. έτσι δεν δίνω και τσιγάρο....
Κάτι που το θεωρώ "κακή κίνηση" δεν θα βοηθήσω τον άλλον με κανέναν τρόπο να την κάνει.
Είναι και πάλι στάση ζωής αυτό το πράγμα και πως βλέπει ο καθένας μας τις καταστάσεις.

Εγω ανέκαθεν πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ακόμα και η απραγία είναι δράση. ότι κάποιες φορες μην κάνοντας τίποτα, κάνεις πολλά!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:10, 08-08-06:

Εγω ανέκαθεν πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ακόμα και η απραγία είναι δράση. ότι κάποιες φορες μην κάνοντας τίποτα, κάνεις πολλά!
Αυτό σίγουρα

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

O Troll έγραψε στις 11:03, 10-08-06:

Κρίνω σκόπιμο να αναφέρω ένα μεγάλο και ''ευφυές'' σχέδιο των καπνοβιομηχανιών που ως κύριο στόχο έχει να προσελκύσει μικρές ηλικίες για τα προιόντα τους και άτομα που θέλουν απλά να το μειώσουν. (Να μη τους χάσουν τελείως από πελάτες ) Πρόκειται για τη δημιουργία των πακέτων με 10 τσιγάρα μέσα. Τα πακέτα αυτά έχουν τη μισή τιμή από τα κανομικά πακέτα των 20. Μεχρι τώρα διάφορες καπνοβιομηχανίες έχουν ακολουθήσει το δρόμο αυτό με επιτυχία. (π.χ. Camel, Marlboro, Winston)Το δεκαράκι πακέτο αγοράζεται πιο εύκολα από κάποιον που δε θέλει να γίνει αντιληπτός ότι καπνίζει. Πέρα του ότι κρύβεται ευκολότερα και κοστίζει λιγότερο, κάποιος που φοβάται να το κρύψει, το αγοράζει, καπνίζει όσα θέλει και πρίν πάει σπίτι το πετάει. Έχω δει με τα μάτια μου μικρά παιδιά να καπνίζουν δεκαράκια (Συνήθως δεκαράκια Winston που είναι και τα φτηνότερα) σε Ίντερνετ καφέ. Πρόκειται αναμφίβολα για πολύ πονηρό κόλπο από πλευράς των βιομηχανιών καπνού.

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 15:54, 10-08-06:

'Eχεις δίκιο Troll.Eπίσης πολύ πριν από αυτό, οι περιπτεράδες έχουν εφεύρει τη ''λύση'' χύμα τσιγάρα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:21, 11-08-06:

Και άτομα που καπνίζουν κρυφά από την σχέση τους, και όταν τους πιάνει και πετάει το πακέτο δεν χάνουν και πολλά λεφτά!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους