Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,264 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κάπνισμα στις μικρές ηλικίες

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:22, 11-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Και άτομα που καπνίζουν κρυφά από την σχέση τους, και όταν τους πιάνει και πετάει το πακέτο δεν χάνουν και πολλά λεφτά!!
υπάρχει κόσμος που το κάνει αυτό και θεωρεί ότι έχει.... "σχέση" ???!!!!???
καλή φάση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:21, 11-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
καλή φάση
μην το βλέπεις έτσι.. όταν ο ένας είναι καπνιστής κ ο άλλος όχι [ιδιαίτερα αν μιλάμε για "σχέσεις " που ο ένας είναι ο "δυνατός" και ο άλλος ο "αδύναμος"-ναι υπάρχουν] μπορεί να φτάσεις σε τέτοια ψευδη[done it ]. Πχ όταν ο παμμεγιστος έρωτας των 18 μου ήταν φανατικός αντικαπνιστής οκ, δεν είπα ότι το έκοψα αλλά πολλές φορές είχα πει ψέμματα για την ποσότητα. Ακόμα και σήμερα αν τον ρωτήσεις ότι κάπνιζα 8-10 τσιγάρα τη μέρα νομίζει [αντί του 1 πακέτου που ήταν η αλήθεια] μ@λ@κία indeed και "σχέση" [όχι σχεση] πράγματι αλλά δεν είμαι η μόνη που το έχει κάνει αυτο...

Στο θέμα μας τώρα, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα... Εξαρτάται τι εννούμε. Χωρίς να το έχω σκεφτεί πιο πολύ νομίζω ότι αυθόρμητα θα έκανα ότι ο troll αν και μετά, για την περίπτωση που μιλάμε για παιδάκι που μου έκανε για μικρο΄[δημοτικού-γυμνασίου] θα σπαζόμουν με την αντιδραση μου που δεν έκανα αυτό ή εκείνο ή... [σε λυκείου-να μου έμοιζε τουλ-δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα]...

Πάντως να παραθέσω μια ιστορία από τα ...παιδικά μου χρόνια που μου έχει κάνει εντύπωση? Είχα κλείσει μόλις τα 18 [και όπως και σήμερα που φαίνομαι μέγιστο 21-22] έδειχνα για 15χρονο. Έχοντας βγει με μια φίλη [1 χρόνο μικρότερη από μένα αλλά με διάπλαση εμφανώς μεγαλύτερης], καπνίστριες κ οι 2, μας πλησίασε μια κοπελιά από αυτές που προμοτάρουν τσιγάρα σε καφετέριες. Ε, λοιπόν, ενώ στη φίλη μου έδωσε κανονικά τσιγάρα [να δοκιμάσει, η συγκεκριμένη δεν άφηνε πακέτα]σε εμένα δεν έδωσε γιατί της έδειχνα για ανήλικη [ και προφανώς δεν θα καθόμουν για 1 τσιγάρο να δείχνω ταυτότητες κτλ ε!]. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί είχα την αίσθηση [που δεν μου άλλαξε κιόλας από κει και πέρα] ότι σε τέτοιες φάσεις δεν θα κάτσει να ασχοληθεί κ πολύ η άλλη και η συγκερκιμένη έκανε τουλ ενα χοντρικό φιλτράρισμα. Απλά το εκτίμησα [σκεφτόμενη το γεγονός αργότερα] σαν στάση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:02, 11-08-06:

XRZ μη νομίζεις, δεν το κάνουν όλες. Εμένα πάντα μου έδιναν και πάντα φαινόμουν γύρω στα 3-4 χρόνια μικρότερη (πχ τώρα μοιάζω 16-17)...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:28, 11-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
XRZ μη νομίζεις, δεν το κάνουν όλες. Εμένα πάντα μου έδιναν και πάντα φαινόμουν γύρω στα 3-4 χρόνια μικρότερη (πχ τώρα μοιάζω 16-17)...
Ναι το ξέρω αυτό [κ δεν μου κάνει κ εντύπωση εδώ που τα λέμε!] απλά η συγκεκριμένη κοπελιά μου έκανε θετικότατη εντύπωση..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:17, 11-08-06:

XRZ το παραδειγμα που αναφερεις ειναι αστειο μπροστα σε αλλα.
Εγω ξερω ενα ζευγαρι (παντρεμενο,οικογενιακοι φιλοι) που εχουν και 3 παιδια και για καμια 15ετια η γυναικα εκριβε απο τον αντρα τις οτι καπνιζει, οσπου μια μερα την επιασε επαυτοφορο.
Τωρα πως γινετε τοσο καιρο να μην το εχει καταλαβει, ο θεος και η ψυχη του.... εδω η επιστιμη σηκωνει τα χερια ψηλα....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:16, 16-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
καλή φάση
Εδώ αλλά κάνουν και θεωρούν ότι έχουν σχέση εκεί κολάς? Αυτό είναι από τα λιγότερα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:48, 24-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
XRZ το παραδειγμα που αναφερεις ειναι αστειο μπροστα σε αλλα.
Εγω ξερω ενα ζευγαρι (παντρεμενο,οικογενιακοι φιλοι) που εχουν και 3 παιδια και για καμια 15ετια η γυναικα εκριβε απο τον αντρα τις οτι καπνιζει, οσπου μια μερα την επιασε επαυτοφορο.
Τωρα πως γινετε τοσο καιρο να μην το εχει καταλαβει, ο θεος και η ψυχη του.... εδω η επιστιμη σηκωνει τα χερια ψηλα....
Τώρα το είδα αυτό!!! Καλά πλάκα κάνεις!!! μα αυτό...δεν ....γίνεται !!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:29, 24-08-06:

Παιδιά ότι και να λέτε εσείς εγώ δεν θα έδινα τσιγάρο αλλά λεφτά για δικό του πακέτο, σε αυτό το παιδί!Οχι γιατί θέλω το κακό του! ΟΧΙ απλά επειδή ότι καινα λέμε εμείς το παιδί που θέλει να καπνίσει θα καπνίσει! Θα βρεί 1000 τρόπους για να το κάνει!Αν δεν του έδινα εγώ μπορεί να βρισκόταν κάποιος επιτήδιος που θα του έδινε ένα τσιγάρο πιο spesial και τότε τι? Αυτό το έχετε σκεφτεί? Ενώ στην περίπτωση που σας λέω στην χειρότερη αλλά και πιο πιθανή περίπτωση, θα έκανε σχεδόν όλο το πακέτο σε μερικές ώρες(μέχρι να φτάσει σπίτι πχ), θα το έπιανε πονοκέφαλος ίσως να έκλεινε και ο λαιμός του για 2-3 μέρες και μετά θα το σκφτότανε αρκετά για να ξανακάνει! Οσο για τις βλάβες στον οργανισμό, όντως είναι μεγάλες αν αρχίσεις από μικρός και το ξέρω απο πρώτο χέρι.Εγω ξεκίνησα το κάπνισμα στα 11 και στα 19 είχα δύσπνοια και βροχίτιδες σε μόνιμη βάση! Ομως σαν παιδί όσο μου έλεγαν όχι, τόσο κάπνιζα( όπως και κάθε παιδί!)Μέχρι τα 15 κάπνιζα σαν φουγάρο. Οχι όμως στο σπίτι.Αυτό που με έκανε να το μετριάσω ήταν η ήπια αντίδραση του πατέρα μου όταν το ανακάλυψε! Απλά με ρώτησε την μάρκα μου και μου πήρε πακέτο! Οταν μου το έδωσε μου είπε τα εξής: "Πάρτο έτσι κι αλλιώς εγώ δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη απλά μην το κάνεις όλο μονοκοπανιά!Προτιμώ να καπνίζεις μπροστά μου παρά απο εδώ μέχρι να πας στη μάνα σου(5 στενά δρόμος) να κάνεις μισό πακέτο μονοκοπανιά! Και μην κάνεις ποτέ τράκα ούτε από τον κολητό σου ούτε κάν απο εμένα, από κανένα!Ελα ζήτα μου λεφτά να σου πάρω δικά σου αλλά τράκα ΠΟΤΕ!"
Ηθικό δίδαγμα: Σε σοβαρά πράγματα μην πας κόντρα στο παιδί σου! Μεινε κοντά και δείξε πως αν και είσαι αντίθετος με την επιλογή του, είσαι κοντά του αν σε χρειαστει (για να μην στραφεί ποτέ σε επιτηδιες πλάτες!) Θα το σώσεις απο πολλές κακοτοπιές που μπροστά του το τσιγάρο δεν είναι τίποτα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 00:46, 17-02-07:

Κατά την γνώμη μου πρέπει να δίνουν αποβολές σε αυτούς που καπνίζουν εντός του σχολείου. Σήμερα έπιασαν ένα παιδί της Α' Γυμνασίου (Απίστευτο και όμως αληθινό) να καπνίζει την ώρα του διαλείμματος.
Το μόνο που είπαν είναι να πάει με τους γονείς του.Μα καλά εσείς πως το κρίνετε αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 00:53, 17-02-07:

Φίλε Μήτσο...

Το θέμα που ανοίγεις είναι παρόμοιο με αυτό των κινητών στα σχολεία και είναι υποψήφιο για μια ακόμη φιλική (πάντα) "διαμάχη"...

Το θέμα γενικά,πέρα από τσιγάρα,κινητά,τσίχλες,προφυλακτικά,PDA και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο,είναι το εξής....

Δεν υπάρχει παιδεία στην Ελλάδα...
Δεν υπάρχουν σχολεία.....
Δεν υπάρχουν πανεπιστήμια....

Οπότε όπως καταλαβαίνεις,το τσιγάρο μας μάρανε ή το κινητό?

Anyway,για να απαντήσω και πιο ευθέως στο topic σου,κι εγώ πιστέυω ότι πρέπει να τιμωρείται...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 00:59, 17-02-07:

Εγώ πάντως δε πιστεύω ότι είναι ισάξιο με το θέμα του κινητού ή ότι δηλώνει έλλειψη παιδείας, σάπιου εκπαιδευτικού συστήματος κλπ
Στην ηλικία που αναφέρει ο Μήτσος, είναι πολύ άσχημο και μόνο που υπάρχει ως φαινόμενο. Σε ηλικίες κοντά στην Γ' λυκείου πχ, τα παιδιά είναι σχεδόν ενήλικα, θα τους απαγορεύσεις να καπνίζουν; Επιλογή τους είναι και θα το κάνουν ό,τι κι αν κάνεις...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 01:02, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Εγώ πάντως δε πιστεύω ότι είναι ισάξιο με το θέμα του κινητού ή ότι δηλώνει έλλειψη παιδείας, σάπιου εκπαιδευτικού συστήματος κλπ
Στην ηλικία που αναφέρει ο Μήτσος, είναι πολύ άσχημο και μόνο που υπάρχει ως φαινόμενο. Σε ηλικίες κοντά στην Γ' λυκείου πχ, τα παιδιά είναι σχεδόν ενήλικα, θα τους απαγορεύσεις να καπνίζουν; Επιλογή τους είναι και θα το κάνουν ό,τι κι αν κάνεις...
Δεν εννοούσα ότι το κάπνισμα δηλώνει έλλειψη παιδείας ή σάπιο εκπαιδευτικό σύστημα.Απλά ήθελα σαν παρένθεση να τονίσω ότι ένα τέτοιο θέμα είναι απλά το δέντρο από όλο το δάσος....

Τα παιδιά της Γ Λυκείου μπορούν να είναι φουγάρα αν θέλουν,ποσώς με ενδιαφέρει,αλλά όχι στο σχολείο!

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:06, 17-02-07:

Στο προαύλιο;

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 01:09, 17-02-07:

Κοίταξε,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει σαν εικόνα να περνάω από ένα σχολείο και να είναι τα παιδιά με ένα τσιγάρο στο χέρι...

Κι εγώ είχα καπνίσει στο σχολείο αλλά τουλάχιστον είχαμε μια...ντροπή να το πω?...και κρυβόμασταν.Δεν είμασταν σε κοινή θέα.

Όλα με μέτρο!

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 01:10, 17-02-07:

Ναι...Συγκεκριμένα ένας καθηγητής το είδε.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:13, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Κοίταξε,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει σαν εικόνα να περνάω από ένα σχολείο και να είναι τα παιδιά με ένα τσιγάρο στο χέρι...

Κι εγώ είχα καπνίσει στο σχολείο αλλά τουλάχιστον είχαμε μια...ντροπή να το πω?...και κρυβόμασταν.Δεν είμασταν σε κοινή θέα.

Όλα με μέτρο!
Οπότε γιατί είσαι κατά τώρα; Εσένα δε σου την έσπαγε αυτή η αντιμετώπιση τότε; Αδιάφορω αν κάπνιζες στην τουαλέτα ή στο προαύλιο...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 01:26, 17-02-07:

Οπότε γιατί είσαι κατά τώρα; Εσένα δε σου την έσπαγε αυτή η αντιμετώπιση τότε; Αδιάφορω αν κάπνιζες στην τουαλέτα ή στο προαύλιο...
Τότε ήμουν 17...
Τώρα είμαι 25...
Τώρα έχω καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη του σωστού και του λάθους,κατά την γνώμη μου πάντα.
Έκανα άπειρες λαλακίες στα 17 μου,δεν σημαίνει ότι ήταν σωστά όλα!

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:30, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Τότε ήμουν 17...
Τώρα είμαι 25...
Τώρα έχω καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη άποψη του σωστού και του λάθους,κατά την γνώμη μου πάντα.
Έκανα άπειρες λαλακίες στα 17 μου,δεν σημαίνει ότι ήταν σωστά όλα!
Δηλαδή ντρέπεσαι γι αυτά που έκανες στα 17 σου; Ή μήπως πιστεύεις ότι οι 17χρονοι έχουν κάποιο συγκεκριμένο λόγο να συμπεριφέρονται διαφορετικά από σένα όταν ήσουν στην ηλικία τους;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:33, 17-02-07:

Ας είναι το παιδί συνεπές στα μαθήματα του, ας διαβάζει, ας γράφει καλά και προσωπικά το δικαιολογώ και να καπνίζει, και κινητό να φέρνει (αρκεί να μην ενοχλεί) και γενικά να κάνει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αρκεί να μην ενοχλεί τους άλλους. Για μένα τον σεβασμό του στο σχολείο θα τον έχει ήδη δείξει με τους βαθμούς του. Άλλωστε ποιά άτομα είναι πιο χρήσιμα στην κοινωνία; Αυτά που ήταν τύπος και υπογραμμός όσον αφορά τη διαγωγή αλλά στα μαθήματα στόκοι και δεν άνοιγαν βιβλίο στο σπίτι ή αυτοί που παρέκκλιναν λίγο αλλά ήταν άριστοι;

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 01:38, 17-02-07:

Δηλαδή ντρέπεσαι γι αυτά που έκανες στα 17 σου; Ή μήπως πιστεύεις ότι οι 17χρονοι έχουν κάποιο συγκεκριμένο λόγο να συμπεριφέρονται διαφορετικά από σένα όταν ήσουν στην ηλικία τους;
Όχι ρε ifrit,δεν ντρέπομαι γι'αυτά που έκανα στα 17 μου και δεν είναι εν πάσει περιπτώσει αυτό το ζήτημα του thread νομίζω.Και τώρα καπνίζω,και τώρα θεωρώ λάθος να καπνίζω,τι σημαίνει αυτό δηλαδή,ότι ντρέπομαι που το κάνω?

Και στο φινάλε φινάλε,ναι,δεν είναι όλοι οι 17χρονοι ίδιοι,δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συμπεριφέρονται όπως εγώ στα 17 μου ή όπως οποιοσδήποτε άλλος στα 17 του στην τελική!

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:40, 17-02-07:

Εννοώ, όπως έκανες κι εσύ λάθη, έτσι θα κάνουμε κι εμείς, και η επόμενη γενικά κοκ.
Και btw, συμφωνώ απόλυτα με την Michelle.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 01:42, 17-02-07:

Εννοώ, όπως έκανες κι εσύ λάθη, έτσι θα κάνουμε κι εμείς, και η επόμενη γενικά κοκ.
Και btw, συμφωνώ απόλυτα με την Michelle.
Φυσικά και θα κάνετε!
Και πρέπει να κάνετε!
Αλλά άλλο ήταν το θέμα και έδωσες και μόνος απάντηση..."λάθη".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:45, 17-02-07:

Το λάθος είναι απλά ένα σωστό ειδωμένο απο διαφορετική οπτική γωνία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 17-02-07 στις 01:54.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 01:47, 17-02-07:

Ε ναι σίγουρα είναι λάθη.
Όμως κοίτα τι γράφει η Michelle πιο πάνω

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 01:49, 17-02-07:

Ε οκ,είπα εγώ το αντίθετο?

Την οπτική μου γωνία έδωσα κι εγώ,αυτό δεν ζητάει κάποιος όταν ανοίγει ένα thread?

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 02:46, 17-02-07:

Συμφωνώ κι επαυξάνω.Εξάλλου πουθενά δεν έχω συναντήσει μαθητές να καπνίζουν φόρα παρτίδα στο προαύλιο εκτός αν άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα.Οι περισσότεροι καπνίζουν στις τουαλέτες ή έξω ακριβώς απο το σχολείο.Αν απαγορευόταν το κάπνισμα(το οποίο σημειωτέον δεν επιτρέπεται απλά γίνονται στραβά μάτια) το πιο πιθανό είναι να αυξανόταν η παραμονή στις τουαλέτες ή σε άλλους απομονωμένους χώρους, οι κοπάνες και το ποσοστό των μαθητών καπνιστών αφού το παράνομο εξιτάρει.
Μια παρατήρηση στα γραφόμενα του Αλεξ, τώρα είσαι 25 και βλέπεις με άλλη σκοπιά τα όσα έκανες στα 17, ειλικρινά πιστεύεις πως αν ξαναγινόσουν 17 με ό,τι αυτό συνεπάγεται(έλεγχος απο γονείς,σχολείο,παρέες) δεν θα έκανες πάνω κάτω τα ίδια πράγματα;

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 04:07, 17-02-07:

Πάντα ήμουν (και είμαι) αντικαπνίστρια μέχρι αηδίας. Αλλά όλες οι φίλες μου κάπνιζαν. Όπως επίσης και όλο το υπόλοιπο σχολείο.

Τα πράγματα στο Γυμνάσιο ήταν σκούρα για τους καπνιστές, αλλά στο Λύκειο συνέβαινε το εξής παράδοξο: υπήρχε "ειδικός χώρος" για τους καπνιστές, και μάλιστα όχι ένας, αλλά δύο! Ο ένας ήταν ένας υπαίθριος διάδρομος στα πλάγια του σχολείου, και ο δεύτερος τα επίσης υπαίθρια σκαλιά που οδηγούσαν στο πίσω προαύλιο. Τώρα που το σκέφτομαι είναι πραγματικά τραγικό. Δεν ήταν κάποιος άγραφος νόμος να καπνίζουν τα παιδιά εκεί, υπήρχε εντολή του διευθυντή!

Το πρόβλημα των σχολείων δεν είναι βέβαια το τσιγάρο ή το κινητό, αλλά και πάλι νιώθω ότι και σε αυτό το θέμα καθρεφτίζεται η κατάσταση των σχολείων σήμερα.

Βέβαια, όταν βλέπω στο χωριό στην Κρήτη παιδάκια ηλικίας όχι άνω των 10 να καπνίζουν σαν φουγάρα, μάλλον δεν θα πρέπει να με εκπλήσσει τίποτα πια.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:48, 17-02-07:

απαραδεκτο μαθητες να καπνιζουν και δη σε χωρους του σχολειου τους...
τη θεωρω μια εντελως ασυνειδητη πραξη εκ μερους τους.......αμφιβαλλω αν καταλαβαινουν τι κανουν......
τελος παντων, εκενυεριζομαι να βλεπω πιτσιρικια με ενα τσιγαρο στο στομα...και ακομα περισσοτερο να ξερω οτι καπνιζουν ενω βρισκονται στο σχολειο.....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:59, 17-02-07:

Για μένα τον σεβασμό του στο σχολείο θα τον έχει ήδη δείξει με τους βαθμούς του. Άλλωστε ποιά άτομα είναι πιο χρήσιμα στην κοινωνία; Αυτά που ήταν τύπος και υπογραμμός όσον αφορά τη διαγωγή αλλά στα μαθήματα στόκοι και δεν άνοιγαν βιβλίο στο σπίτι ή αυτοί που παρέκκλιναν λίγο αλλά ήταν άριστοι;
για σενα η βαθμοθηρια αποτελει σεβασμο?
και σε πληροφορω...οτι η διαγωγη παιζει πολυ σημαντικο ρολο..ξερεις κατι ....εκτος απο τις επιστημες ...υπαρχουν και οι τεχνες....
το να καπνιζω δηλαδη σε σχολικο χωρο σημαινει οτι παρεκκλινω λιγο? ....το πολυ πως θα ηταν?....και απορω δηλαδη πως κανεις δικαιολογει ενα παιδι οταν καπνιζει....λες και αυτο που το κανει, ξερει και το γιατι....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:36, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
και σε πληροφορω...οτι η διαγωγη παιζει πολυ σημαντικο ρολο..ξερεις κατι ....εκτος απο τις επιστημες ...υπαρχουν και οι τεχνες....
το να καπνιζω δηλαδη σε σχολικο χωρο σημαινει οτι παρεκκλινω λιγο? ....το πολυ πως θα ηταν?....και απορω δηλαδη πως κανεις δικαιολογει ενα παιδι οταν καπνιζει....λες και αυτο που το κανει, ξερει και το γιατι....
1. Τους βαθμούς τους ανέφερα ως αποτέλεσμα της γνώσης. Ε είναι λίγο αδύνατον να διαβάζει, να έχει μυαλό και να μην αντικατοπτρίζεται στους βαθμούς του. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες αυτών που δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά imho.
2. Που κολλάνε οι τέχνες; Το ταλέντο στις τέχνες/αθλητισμό/κλπ δικαιολογεί την αμάθεια στις επιστήμες;
3. Ναι είναι μικρή παρέκκλιση. Σκέψου λίγο πως ορίζεται η "παρέκκλιση" και θα καταλάβεις γιατί.
4. Εγώ πάντως και μικρότερη όταν κάπνιζα, τους ίδιους λόγους με τώρα είχα. Δεν άλλαξε κάτι.
5. Απάντησε μου σε αυτό που είπα: Ποιός προσφέρει συνήθως περισσότερο στην κοινωνία; Ο βλάκας/τεμπέλης με άριστη διαγωγή ή το αντίθετο;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:04, 17-02-07:

Παντως αν το παρω σαν αναγκαιο κακο, προσωπικα 1000 φορες να καπνιζουν στο προαυλιο παρα στις τουαλετες.ηταν απιστευτες οι φορες που ειχε χρειαστει να παω εκει και πνιγομουν απο το ντουμανι που υπηρχε εκει μεσα.
Ασε που γενικα η κατασταση στις τουαλετες ειναι απαραδεκτες.Βρωμα και δυσοσμια σε μεγαλο βαθμο...
Ε,τουλαχιστον ας το κανουν εξω και εμεις να μην ντουμανιαζουμε,αλλα κι εκεινοι να μην ειναι μεσα στα μικροβια οταν το κανουν.

Αν και θα προτιμουσα να μην γινεται καθολου, για το δικο τους καλο,αλλα τεσπα.

(P.S. Λια,στο (1) συνηθως ισχυει αλλο οχι παντα.Εχω τρανταχτα παραδειγματα.)

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:37, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Συμφωνώ κι επαυξάνω.Εξάλλου πουθενά δεν έχω συναντήσει μαθητές να καπνίζουν φόρα παρτίδα στο προαύλιο εκτός αν άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα.
Μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες αν σκεφτείς ότι έχουμε πάνω-κάτω την ίδια ηλικία. Όταν ήμουν Λύκειο ο στάνταρ χώρος καπνίσματος ήταν το προαύλιο.

Για μένα δεν έχει νόημα να απαγορεύεις το κάπνισμα, η παιδεία φαίνεται σε πολλά άλλα πράγματα (δεν λέω βέβαια να καπνίζει ο μαθητής Δημοτικού και όλα κουλ!). Αλλά πιο ουσιώδες θα ήταν να έκανε το σχολείο ενημέρωση για τις παρενέργειες του καπνίσματος μέσω δραστηριοτήτων και αλληλεπίδρασης με τους μαθητές κι από εκεί και πέρα ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει. Η ύπαρξη καπνιστηρίου είναι μια λύση σεβασμού για τους μη-καπνίζοντες μαθητές.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:35, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ε όχι και βαθμοθηρία, τόσο πια αρνητικό είναι να κυνηγάει κάποιος υψηλούς βαθμούς;;Νομίζω υπερβάλλεις(στην χρήση της συγκεκριμένης λέξης)

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες αν σκεφτείς ότι έχουμε πάνω-κάτω την ίδια ηλικία. Όταν ήμουν Λύκειο ο στάνταρ χώρος καπνίσματος ήταν το προαύλιο.
Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό που γράφειςΤουαλέτες, ερημικά αμφιθέατρα κλπ δεν είχατε;;;Στα σχολικά μου χρόνια ουδέποτε συναντησα μαθητή να ανάβει τσιγάρο στο προαύλιο εν ώρα διαλείμματος.Κι εγώ κάπνιζα απο το γυμνάσιο και την έβγαζα μονίμως στις τουαλέτες όπως κι όλοι όσοι καπνίζαμε.Ακόμα και τα "κακά παιδιά" δεν κάπνιζαν όπου ήθελαν.Εντύπωση μου κάνει

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:07, 17-02-07:

Έχει δίκιο η κλέφτρα, κι εμείς στο σχολείο καπνιστήριο είχαμε (στις τουαλέτες και στο διάδρομο έξω απο αυτές).
Θυμάμαι μια φορά που με είχε τσακώσει ο φυσικός στην τρίτη λυκείου, εμένα και μια άλλη κοπέλα, και μας λέει "μωρέ καπνίζετε, αλλά μη γίνετε σαν εμένα προσέξτε"

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:10, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Κι εμένα μου φαίνεται περίεργο αυτό που γράφειςΤουαλέτες, ερημικά αμφιθέατρα κλπ δεν είχατε;;;Στα σχολικά μου χρόνια ουδέποτε συναντησα μαθητή να ανάβει τσιγάρο στο προαύλιο εν ώρα διαλείμματος.Κι εγώ κάπνιζα απο το γυμνάσιο και την έβγαζα μονίμως στις τουαλέτες όπως κι όλοι όσοι καπνίζαμε.Ακόμα και τα "κακά παιδιά" δεν κάπνιζαν όπου ήθελαν.Εντύπωση μου κάνει
Βασικά δεν μας την έλεγαν και ιδιαίτερα, ήταν σαν άγραφη συμφωνία ότι οι μαθητές μπορούσαν να καπνίζουν στο προαύλιο (εγώ by the way δεν κάπνιζα). Και μην φανταστείς ότι ήμασταν κανά ακραίο αλητοσχολείο. Δεν ξέρω μωρέ! Πάντως για μένα 1000 φορές προαύλιο και ανοιχτός χώρος, παρά τουαλέτες (τι φταίνε οι μη-καπνίζοντες να πηγαίνουν στο ούτως ή άλλως 'ευωδιαστό' μέρος και να έχουν και τσιγαρίλα).

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:02, 17-02-07:

Το παρακάτω δεν το έχω εξακριβώσει εγώ για να ξέρω αν όντως ισχύει, αλλά ας το πω...

Λοιπόν, ένας γνωστός μου απ' το σχολείο (2 χρόνια μικρότερός μου και καπνιστής) μου είπε το εξής: ότι σε ένα σχολείο στην Αγία Πετρούπολη η διεύθυνση όρισε ένα ειδικό δωματιάκι ως "Καπνιστήριο μαθητών". Κανονικότατα. Αποτέλεσμα: το κάπνισμα των μαθητών μειώθηκε κατά 25%

Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, αλλά τώρα το θυμήθηκα. Και σκέφτομαι... Μήπως ένας από τους λόγους που παρατηρείται αυτό είναι το ότι είναι... απαγορευμένο; Γιατί είθιστε να λέμε ότι κάτι απαγορευμένο είναι πολύ πιο tempting (ελκυστικό;)
Σαν σκέψη το κάνω... Γιατί παίζει να πουν κάποιοι (όχι αναγκαστηκά από εδώ, γενικότερα) "αν είναι έτσι να επιτρέψουμε το ποτό, τα ναρκωτικά, κοκ"

Και εδώ ανοίγουμε μεγάααλη συζήτηση...

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 18:06, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος
Το παρακάτω δεν το έχω εξακριβώσει εγώ για να ξέρω αν όντως ισχύει, αλλά ας το πω...

Λοιπόν, ένας γνωστός μου απ' το σχολείο (2 χρόνια μικρότερός μου και καπνιστής) μου είπε το εξής: ότι σε ένα σχολείο στην Αγία Πετρούπολη η διεύθυνση όρισε ένα ειδικό δωματιάκι ως "Καπνιστήριο μαθητών". Κανονικότατα. Αποτέλεσμα: το κάπνισμα των μαθητών μειώθηκε κατά 25%

Δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, αλλά τώρα το θυμήθηκα. Και σκέφτομαι... Μήπως ένας από τους λόγους που παρατηρείται αυτό είναι το ότι είναι... απαγορευμένο; Γιατί είθιστε να λέμε ότι κάτι απαγορευμένο είναι πολύ πιο tempting (ελκυστικό;)
Σαν σκέψη το κάνω... Γιατί παίζει να πουν κάποιοι (όχι αναγκαστηκά από εδώ, γενικότερα) "αν είναι έτσι να επιτρέψουμε το ποτό, τα ναρκωτικά, κοκ"

Και εδώ ανοίγουμε μεγάααλη συζήτηση...
Δε πιστεύω πως επειδή το σχολείο διαμόρφωσε έναν χώρο ως καπνιστήριο, θα σταματήσει το τσιγάρο κάποιος
Και όσο για το τελευταίο που λες, υπάρχει θρεντ για την αποποινικοποίηση της κάνναβης...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:08, 17-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
(τι φταίνε οι μη-καπνίζοντες να πηγαίνουν στο ούτως ή άλλως 'ευωδιαστό' μέρος και να έχουν και τσιγαρίλα).
Ε όχι δα, το τσιγάρο εξουδετερώνει την κατρουλίλα και συνολικά έχει καλύτερη μυρωδιά η τουαλέτα

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 16:33, 19-02-07:

Ε όχι δα, το τσιγάρο εξουδετερώνει την κατρουλίλα και συνολικά έχει καλύτερη μυρωδιά η τουαλέτα
Αμ ελα που δεν την εξουδετερωνει...ανακατευεται με την ηδη απιστευτη μποχα που υπαρχει εκει μεσα και πολλες φορες προτιμας να τα κρατησεις και να σου γινει η ουροδ.κυστη μπετονιερα, παρα να πας εκει μεσα και να θες να ξερασεις...
(Δεν θυμαμαι να ειχα παει ποτε μου τουαλετα στο γυμνασιο λυκειο και να μην σηκωνα την μπλουζα μεχρι την μυτη...taliban για ενα κατουρημα γινομουν ρε 'σεις...)

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:28, 20-02-07:

Στο σχολείο μου (λύκειο) είχαν ιδικές γλάστρες μπροστά στο σχολείο και έβαζαν ανακοινώσεις να πετάμε εκεί τα τσιγάρα γιανα μην λερώνουμε το προάβλιο και απαγορευόταν το τσιγάρο μέσα, τώρα για το ζήτημα σεβασμού οι καθηγητές έκαναν τράκα στούς μαθητές αλλα την ώρα του μαθήματος ήταν όλοι ήρεμοι και άκουγαν ότι μας έλεγαν γιατί ήταν οι άνθρωποι που μας καταλάβεναν και αυτοί που μας επικρίνανε τους είχαν γραμένους στα παλιά υποδήματα γιατι μας έβριζάν που καπνήζαμε, πάντως η όλη συζήτηση δεν έχει να κάνει με τους καλούς-κακούς μαθητές ούτε διαχωρίζονταν ποτέ, εγώ είμουν πάντα σκράπας και κάπνιζα με αριστούχους. Δεν διαφονώ με το κάπνισμα στα σχολεία όσο με τα κινητά, το κάπνισμα το κάνεις έξω δεν έγινε τίποτα αλλα το κινητό τραβάει την προσοχή σε άτομά που θέλουν να μάθουν. Έτσι πιστέυω

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 11:08, 20-02-07:

Εννοείται να επιτρέπεται στο προαύλιο και να απαγορεύεται εντός του σχολείου όπως απαγορεύεται σε όλους τους δημόσιους χώρους.
Η υποκρισία, το κρυφτούλι και όλα αυτά τα σκηνικά είναι δείγματα δυσάρεστα που δεν βοηθούν.
Εξάλλου περισσότερο κακό προκαλέι το άγχος -μη γίνει ο μαθητής τσασκωτός απο τον καθηγητή- παρά το ίδιο το κάπνισμα..

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 16:43, 20-02-07:

Τελικά, αυτό που ενοχλεί είναι η εικόνα του 15χρονου μαθητή που καπνίζει μέσα στο σχολικό χώρο ή η εικόνα του 15χρονου μαθητή που καπνίζει?

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 21:29, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από soydelsur
Εννοείται να επιτρέπεται στο προαύλιο και να απαγορεύεται εντός του σχολείου όπως απαγορεύεται σε όλους τους δημόσιους χώρους.
Η υποκρισία, το κρυφτούλι και όλα αυτά τα σκηνικά είναι δείγματα δυσάρεστα που δεν βοηθούν.
Εξάλλου περισσότερο κακό προκαλέι το άγχος -μη γίνει ο μαθητής τσασκωτός απο τον καθηγητή- παρά το ίδιο το κάπνισμα..
Στο κομματι το bold υπερβαλεις λιγο...

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Τελικά, αυτό που ενοχλεί είναι η εικόνα του 15χρονου μαθητή που καπνίζει μέσα στο σχολικό χώρο ή η εικόνα του 15χρονου μαθητή που καπνίζει?
Ελα μου ντε...Προσωπικα με "ενοχλει" (στεναχωριεμαι ή αλλιως το θεωρω μαμακια για να ειμαι ειλικρινης) η εικονα νεαρων ατομων να καπνιζουν.Το θεωρω κουτο να το κανουν αυτο στο εαυτο τους.Οχι το να τους δω να καπνιζουν στο προαυλιο.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:42, 20-02-07:

1. με ενοχλει να βλεπω πιτσιρικαδες να καπνιζουν. επειδη ειναι πιτσιρικαδες. οσο μικροτεροι (-ες αντιστοιχα) τοσο πιο πολυ με ενοχλει.

2.με ενοχλει να βελπω πιτσιρικαδες εξυπνους , με καλους βαθμους, να καπνιζουν. καλα, πως σκ@τα ειναι εξυπνοι και καπνιζουν? δεν ξερουν ποσο κακο ειναι, τι κακο κανουν στον εαυτο τους?
τεσπα, το 1 με ενοχλει πιο πολυ απο το 2 νομιζω.

3. με ενοχλει να βλεπω πιτσιρικαδες να καπνιζουν σε οποιοδηποτε μερος του σχολειου. να σεβεσαι ρε φιλε.... αφενος το σχολειο σου, αφετερου τον αλλο που μυριζει τη μποχα σου. ειτε οταν ειναι διπλα σου, ειτε οταν παει να κατουρησει!

4. το πιτσιρικαδες το τονιζω! τι σκοτουρες εχεις και ξεπεσες εκει? νταξ, κι εγω περασα δυσκολα, ΠΟΛΥ δυσκολα, αλλα αυτο ελειπε ο καθενας με τη δυσκολια του να ρουφαει και αντιστοιχες τζουρες.

ps 1. τελεια και παυλα, προσωπικη αποψη, μην αρχισετε τα πως και τα γιατι,οκει?

ps 2. δεν επιτιθομαι σε κανενα

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O Mitsos The Great . έγραψε στις 00:00, 21-02-07:

Πέστα βρε Giovanna !

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:59, 21-02-07:

Giovanna, το τσιγάρο δεν το ξεκινάει κανείς μόνο απο σκοτούρες. Βασικά το θεωρώ λίγο χαζό να το ξεκινήσει γιαυτό. Εγώ πχ το ξεκίνησα επειδή μου άρεσε η γευση του (περι ορέξεως κολοκυθόπιτα). Το βλέπω σαν ένα φαγητό που δεν χορταίνει, δεν κοστίζει πολύ, δεν παχαίνει και δεν το "τρως" αμέσως αλλά κρατάει ώρα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:03, 21-02-07:

Giovanna, το τσιγάρο δεν το ξεκινάει κανείς μόνο απο σκοτούρες. Βασικά το θεωρώ λίγο χαζό να το ξεκινήσει γιαυτό. Εγώ πχ το ξεκίνησα επειδή μου άρεσε η γευση του (περι ορέξεως κολοκυθόπιτα). Το βλέπω σαν ένα φαγητό που δεν χορταίνει, δεν κοστίζει πολύ, δεν παχαίνει και δεν το "τρως" αμέσως αλλά κρατάει ώρα.
αν ειναι ετσι, εισαι η μονη που "εγκρινω".
οχι οτι μου πεφτει λογος δλδ, δε με νοιαζει πως καει ο καθενας τα πνευμονια του, αλλα αν εσενα προσωπικα σου κανει κακο στην υγεια αλλα ΚΑΛΟ στην ψυχολογια, τοτε σου βγαζω το καπελο, τελεια και ππππαυλα (για να μη ξεχνιομαστε κιολα ε!)
απλα ξες, η τραγικη πλειοψηφια της πιτσιρικαριας, το ξεκιναει για τελειως λαθος λογους αλλα καλυτερα ας μην επαναλαμβανομαι, τα πα και πιο πανω!

ps. καπνιζες και στο σχολειο? μεσα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:07, 21-02-07:

Βασικά μια απορία που έχω είναι: Αν το ξεκινούν για peer pressure, γιατί όταν θα περάσει αυτό δεν το κόβουν; δλδ προσωπικά δεν θέλω να το κόψω και δεν το κόβω, αν πραγματικά ήθελα δεν μου φαίνεται τόοοοσο δύσκολο
Α btw και ο Πάνος ένας λόγος που καπνίζει είναι οτι μερικές φορές μόνο έτσι μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ (όσο να πεις δεν είναι πάντα εύκολο να κοιμάσαι στις 12) και επίσης οτι του αρέσει η γεύση όπως και σε μένα. Εγώ θυμάμαι κιόλας οτι όταν ήμουν μικρή πήγαινα και μύριζα τα τσιγάρα των άλλων, απο τότε μου άρεσε η μυρωδιά-γεύση του. (μα πόσο περίεργα γούστα έχω τελως πάντων; )
Πάντως μπράβο που δεν είσαι δογματική

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 01:13, 21-02-07:

ε τωρα αμα σου πω οτι ΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ-ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩ?
θα με πεις τρελη ε?
αντε να μου χει συμβει με τρεις ανθρωπους στα 24 σχεδον χρονια που ζω. αλλα μιλαμε, αρωμα..!

ναι, γουστα, i know..
οσο για σενα, νομιζω πρεπει καποτε να χα δει κατι μεντες και τετοια, σε μια φωτο που ειχε μπει στην gallery... αυτη η γευση δεν ειναι διαφορετικη απο τις αλλες?

καλο μου, αυτο που λες για τον υπνο, ειναι αυτο που ειπα πριν...
στην υγεια σε πηδ*ει αλλα στην ψυχολογια ειναι το μονο φαρμακο-και δεν αντιλεγω!

αντιλεγω στο να μην σεβεται τπτ ο καπνιστης. και ειδικα αν ειναι πιτσιρικι, και ειδικα αν το κανει για μαγκια, και ειδικα αν το πινει και τον πινει μετα (μαζι και ολος ο αντικαπνιστικος περιγυρος)

ps για την πρωτη προταση σου: η συνηθεια ειναι ΚΑΚΟ πραμα. δεν την διωχνεις ευκολα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:26, 21-02-07:

Τα Menthol στην εν λόγω φωτό ήταν του Πάνου.
Πάντως είχα βρει κάποτε Carelia Slims Menthol στη Μυτιλήνη και ήταν φο-βε-ρα! Ναι, η γεύση είναι διαφορετική, αλλά είναι σαν να μιλάμε για τσιπς σκέτα και τσιπς με ρίγανη. Και τα 2 ωραία δεν είναι; Αλλά δεν τα ξαναβρήκα
Πάω να κάνω θέμα τώρα που το σκέφτηκα, ίσως κάποιος να τα έχει δει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους