Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,094 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 228)
Είναι τέλεια
45
19,74%
Καλά είναι
69
30,26%
Σίγουρα υπάρχει κάτι καλύτερο
47
20,61%
Χάλια είναι
31
13,60%
Δεν ξέρω τι είναι τα starbucks (aka είμαι ο κουμπάκιας)
9
3,95%
Καφετέρια χωρίς frappe και τάβλι δεν ειναι κάφετερια
27
11,84%

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:32, 30-07-08:

Μπράβο στα starbucks και την τιμολογιακή πολιτική τους, το δήλημα να πάρουμε ένα καφέ ή να φάμε σουβλάκια και μπύρες δύο άτομα με την ίδια τιμή δείχνει να μην ενδιαφέρει πια τους Αυστραλούς.
Τα starbucks κλείνουν τα 2/3 των καταστημάτων τους εκεί αλλάζουν τα πράγματα και το άλλωτε ισχυρό κράτος και η νεοπλουτικές τους τάσεις καταστρέφονται η μια πίσω απο την άλλη.!
Καιρός είναι να ξυρίσουμε σε οικονομικές λύσεις σε όλα!
Ποιός από εδώ είχε πόρωση και μίλαγες για επιτυχία επιχειρήσεων και έφερνε σαν παράδειγμα τα starbucks?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:10, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Τα starbucks κλείνουν τα 2/3 των καταστημάτων τους εκεί αλλάζουν τα πράγματα και το άλλωτε ισχυρό κράτος και η νεοπλουτικές τους τάσεις καταστρέφονται η μια πίσω απο την άλλη.!
Καλό είναι διαβάζουμε και λίγο πιο κάτω από τους τίτλους ή τους υπότιτλους. Αν προσέξεις, τουλάχιστον ο διεθνής τύπος, αναφέρει ότι απλά κλείνει τα μη κερδοφόρα καταστήματα. Αν επίσης είχες μελετήσει την ιστορία τον Starbucks θα κατανοούσες ότι τόσο ο μεγάλος αριθμός καταστημάτων ήταν σημείο της επιθετικής πολιτικής τους και όχι "ανάγκη" εξυπηρέτηση του όγκου των πωλήσεων.

Τώρα απλά ψάχνει πόρους για να ακολουθήσει την πετυχημένη πολιτική στις νέες περιοχές που επεκτείνεται.

Υ.γ.: Προσωπικά προτιμώ να πληρώνω 5? τα 500ml καφέ παρά να πίνω μπύρες σε ένα υπόγειο.

merge: Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το θέμα, βλέπω από την στιγμή που ανακοινώθηκε η είδηση για το κλείσιμο το καταστημάτων υπήρξε μια ενδιαφέρουσα ανοδική πορεία της μετοχής

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 30-07-08 στις 12:21. Αιτία: merge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:16, 30-07-08:

Δεν έχω συγκρίνει τιμές, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες καφετέριες, αν είναι ακριβά τα Starbucks τότε ας μην πατάμε.
Ελεύθερη αγορά έχουμε ευτυχώς.

Παρεμπιπτώντως που έκανε εντύπωση η εξυπηρετικότητα των υπαλλήλων*: είχα πάει τις προάλλες να πάρω ένα cinammon rolle (απ' τα λίγα που τρώγονται στα Starbucks ) και η υπάλληλος απόρησε γιατί έκανα τέτοια επιλογή με τέτοια ζέστη εκεί έξω (μα κι εγώ κάτι επιλογές που κάνω ).

Τη ρώτησα τι θα μου πρότεινε και μου πρότεινε το lemmon cake, και μάλιστα μου ανέφερε ότι εάν δεν μου άρεσε θα μου το άλλαζε με cinammon rolle.

Αν μη τι άλλο μ' άρεσε αυτή η πολιτική, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται κι αλλού (λογικά όλο και κάπου θα το εφαρμόζουν) αλλά ήθελα να το προσθέσω στα συν της αλυσίδας!

*τουλάχιστον των υπαλλήλων στα Starbucks της Βικτώριας

Τελικά μ' άρεσε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:51, 30-07-08:

Αυτό που περιγράφεις το έχω ζήσει σε αρκετά Starbucks

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:35, 31-07-08:

εγώ το έζησα σε starbucks στο Ορλάντο, Φλόριδα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:41, 31-07-08:

Κι εδώ (Ελβετία) το έχουν κάνει. Νομίζω και στην Κίνα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι συνεννοηθήκαμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cosette
H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε στις 11:22, 31-07-08:

Άσχετο με αυτά που λέτε, αλλά σχετικό με το όλο θέμα
Βγήκαν καινούριοι, εποχιακοί i guess, frappuccino

Χθες δοκίμασα τον Mango Passion Fruit Frappuccino και ήταν πάρα πολύ καλός, ότι πρέπει για να περιπλανιέσαι στην Πανεπιστημίου στις 12 το πρωί..... Βασικά δεν πρόκειται για καφέ αλλά για ένα blend, κάτι σα γρανίτα, που αποτελείται από χυμό mango και passion fruit χτυπημένα με πάγο.
Το προτείνω είναι μία καλή εναλλακτική τώρα το καλοκαίρι

Το "αδελφάκι" του νομίζω λέγεται Pomegranate Frappuccino και περιέχει χυμό ροδάκινο και ρόδι. Μαζί με τον Green Tea Frappuccino θα είναι στις επόμενες επιλογές μου

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:28, 31-07-08:

Έφεραν Green Tea Frappuccino;;; Αυτό ήταν τελικά που μου έδωσε η κινέζα!!! Μαζί με green tea cheesecake. Οκ, το πρώτο ήταν καλό. Το δεύτερο... funky!!

Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cosette
H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε στις 12:18, 31-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Έφεραν Green Tea Frappuccino;;; Αυτό ήταν τελικά που μου έδωσε η κινέζα!!! Μαζί με green tea cheesecake. Οκ, το πρώτο ήταν καλό. Το δεύτερο... funky!!

Ω, ναι Τον έχουν στις αφισούλες εδώ και 2 μήνες περίπου.Αλλά δεν αξιώθηκα ακόμα να τον δοκιμάσω, ας όψεται ο caramel frap

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:43, 31-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Δεν έχω συγκρίνει τιμές, αλλά ευτυχώς υπάρχουν κι άλλες καφετέριες, αν είναι ακριβά τα Starbucks τότε ας μην πατάμε.
Ελεύθερη αγορά έχουμε ευτυχώς.

Παρεμπιπτώντως που έκανε εντύπωση η εξυπηρετικότητα των υπαλλήλων*: είχα πάει τις προάλλες να πάρω ένα cinammon rolle (απ' τα λίγα που τρώγονται στα Starbucks ) και η υπάλληλος απόρησε γιατί έκανα τέτοια επιλογή με τέτοια ζέστη εκεί έξω (μα κι εγώ κάτι επιλογές που κάνω ).

Τη ρώτησα τι θα μου πρότεινε και μου πρότεινε το lemmon cake, και μάλιστα μου ανέφερε ότι εάν δεν μου άρεσε θα μου το άλλαζε με cinammon rolle.

Αν μη τι άλλο μ' άρεσε αυτή η πολιτική, δεν ξέρω αν εφαρμόζεται κι αλλού (λογικά όλο και κάπου θα το εφαρμόζουν) αλλά ήθελα να το προσθέσω στα συν της αλυσίδας!

*τουλάχιστον των υπαλλήλων στα Starbucks της Βικτώριας

Τελικά μ' άρεσε!

Καλημέρα!

Εμένα στα Starbucks μου αρέσει που παίρνω το (αληθινά και καταπληκτικά) στεγανό θερμός τους (το ανοξείδωτο εννοειται) και πάω πριν το γραφείο και μου το γεμίζουν με τον καφέ που θέλω με όποια τροποποίηση ζητήσω και κρατάει πραγματικά για τουλάχιστον 6 ώρες και δεν στάζει στην τσάντα ούτε για αστείο.

Από την άλλη είναι όντως ακριβά και εκείνο το ασύρματο δίκτυο θα μπορούσαν να μην το πουλάνε με τις κάρτες αφού πληρώνουμε τόσα για καφέδες όταν χρειαστεί να αγκυροβολήσουμε το φορητούλι μας.

Οσο για το κλείσιμο των μαγαζιών, μάλλον κίνηση τακτικής μοιάζει παρά ένδειξη κρίσης, τί να πω...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:51, 31-07-08:

Αυτο το θερμος αληθεια ποσο κανει??

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:05, 31-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Αυτο το θερμος αληθεια ποσο κανει??
Το έχω ψιλοξεχάσει μάλλον από την ταραχή που πήρα όταν το πλήρωσα, κοντά στα ?20 πήγε το ανοξείδωτο όταν το πήρα πριν 1-2 χρόνια, βέβαια έχει και τα πλαστικά που είναι πιο χρωματιστά και χαρούμενα και σε δύο μεγέθη. Αυτά έχουν το καλό ότι όταν θέλουν να διώξουν το σχέδιο, τα βάζουν σε προσφορά. Τα ανοξείδωτα όμως... στο ύψος τους.
Anyway, τελικά τα αξίζει τα λεφτά του.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:04, 31-07-08:

@DreamsRevenge: Αν είσαι συνδρομητής Forthnet είναι δωρεάν το ασύρματο

@cosette: Τα Mango Passion Fruit Frappuccino και Pomegranate Frappuccino (μα που τα θυμάσαι τα ονόματα; ) τα δοκίμασα κι εγώ και μου άρεσαν πολύ! Από τα ελάχιστα ροφήματα που δεν χρειάζομαι να πινω και νερό παράλληλα, πολύ δροσιστικά.
Το Green Tea Frappucino πάλι μου φάνηκε απαίσιο Πάλι καλά που άρεσε στον Πάνο και το ήπιε αυτός τελικά

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 03:25, 07-08-08:

Έχω πάει σχετικά λίγες φορές στο εν λόγω μαγαζί. Υπάρχουν θετικά και αρνητικά

Θετικά
1. Ποικιλία στους καφέδες
2. Χώρος για μελέτη (πολύ καλό από τη στιγμή που στην Πάτρα υπάρχουν ελάχιστοι χώροι όπου μπορείς να συγκεντρωθείς και να μελετήσεις)
3. Απαγόρευση καπνίσματος στο εσωτερικό του μαγαζιού (παρ' ότι είμαι καπνιστής)

Αρνητικά
1. Τιμές (παίρνεις πλαστικό ποτήρι και μάλιστα το παραγγέλνεις στα όρθια σε τιμή κυριλλέ καφετέριας)
2. Ποιότητα συζητήσιμη
3. Ατμόσφαιρα ...αμερικάνικη (το ξέρω είμαι προκατειλημμένος με αυτήν τη χώρα)

Επίσης με εκνευρίζει που γράφει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα ...για να διατηρείται η ποιότητα του καφέ! Δηλαδή στον εξωτερικό χώρο που επιτρέπεται δεν χαλάνε οι καφέδες; Θα μπορούσαν απλώς να πουν ότι στο μαγαζί αυτό δε γουστάρουμε να καπνίζετε! Όχι τέτοιες σαχλαμάρες!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:29, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Επίσης με εκνευρίζει που γράφει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα ...για να διατηρείται η ποιότητα του καφέ! Δηλαδή στον εξωτερικό χώρο που επιτρέπεται δεν χαλάνε οι καφέδες; Θα μπορούσαν απλώς να πουν ότι στο μαγαζί αυτό δε γουστάρουμε να καπνίζετε! Όχι τέτοιες σαχλαμάρες!
Οι καφέδες όμως δεν παρασκευάζονται έξω από το μαγαζί, αλλά μέσα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 04:08, 07-08-08:

Έχεις δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Πράγματι ένας τόσο ευαίσθητος καρπός όπως ο καφές, χάνει πολλές από τις ουσίες του όταν λερθει σε επαφή με τον καπνό.

Πάντως εμένα σε καμία περίπτωση δε θα είναι η πρώτη μου επιλογή για καφέ για τους εξής λόγους:

Όταν θέλω να πιω έναν καφέ σε ένα μαγαζί και να κάταω, θέλω να έχω ωραία ατμόσφαιρα (που δεν έχουν σε καμία περίπτωση τα starbucks), να το πιω σε ένα ωραίο ποτήρι με το κουλουράκι του δίπλα και όταν είναι χειμώνας να ανάψω και το τσιγάρο μου και να πληρώσω ει δυνατόν και χαμηλή τιμή.

Όταν θέλω να πάρω έναν καφέ για το δρόμο, θέλω απλώς καφέ (φραπέ, γαλλικό) και όχι άλλα ροφήματα.

Πηγαίνω εκεί μόνο όταν βρίσκομαι μέσα στην Πάτρα και θέλω να μελετήσω πίνοντας ταυτόχρονα ένα ωραίο ρόφημα (που πράγματι έχουν).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-08-08 στις 09:06. Αιτία: Merge
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 23:14, 07-08-08:

Δεν πρόκειται απλώς για μια χιουμοριστική εικόνα. Δείχνει με χιουμοριστικό τρόπο την πραγματικότητα για τη συγκεκριμένη αλυσίδα, δηλαδή ότι ο μοναδικός σκοπός της είναι το κέρδος. Δεν βρίσκω λόγο να μεταφερθεί, τη στιγμή που αντιπροσωπεύει ακριβώς την άποψή μου. Απλώς αντί να την γράψω την ζωγράφισα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tetragrammaton : 07-08-08 στις 23:33.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:03, 08-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Ο μοναδικός σκοπός της είναι το κέρδος.
Προφανώς και έχει σκοπό το κέρδος.

Αφού αυτός είναι ο ορισμός της επιχείρησης.
Αυτοτελής οικονομική μονάδα που ιδρύεται και αναπτύσσει δραστηριότητα με σκοπό το κέρδος.
::Από λεξικό Τριανταφυλλίδη::

Και τα Starbucks και τα flo-cafe και η γωνιακή καφετέρια του Κυρ-Μήτσου είναι όλες επιχειρήσεις. Απλά κάποιες είναι μεγαλύτερες, κάποιες μικρότερες, κάποιες συνοικιακές, κάποιες διεθνείς. Ακόμα κι ο Κυρ-Μήτσος για να βγάλει το ψωμί του κρατάει το καφενείο.

Τώρα το αν είναι "μοναδικός" σκοπός ή όχι εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί. Εγώ πιο πολύ κοιτάω η εκάστοτε καφετέρια να 'χει ευχάριστο χώρο, καλή μουσική αν γίνεται, εξυπηρετικό προσωπικό. (Αν έπινα και καφέ θα 'λεγα "και καφέ που να μ' αρέσει" )

Κατά τα άλλα, αυτό που έχω να πω στα Στάρμπακς και στα οποιαδήποτε Στάρμπας: θες τα λεφτά μου καραΜήτρο; Απέδειξέ μου ότι τ' αξίζεις.

Προφανώς δεν απευθύνομαι ειδικά σε σένα, φίλε Αποστόλη, απλά πήρα το κομμάτι ως αφορμή για ένα γενικότερο σχόλιο.
Και for the record τιμάω κι άλλες καφετέριες: όπου καταλήξουμε με την εκάστοτε παρέα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 20:15, 08-08-08:

Εμένα σε αυτό το μαγαζί δε με ενοχλεί το γεγονός ότι κυνηγαέι το κέρδος (άλλωστε αυτό το κάνουν όλα τα μαγαζιά). Με ενοχλεί το ότι όλη η οργάνωση του μαγαζιού έχει μια προφανή διάθεση να βγάλουν πολλά χρήματα με λίγο κόστος και αυτό με ενοχλεί. Το ότι δεν υπάρχουν σερβιτόροι, το ότι το ποτήρι είναι πλαστικό μιάς χρήσεως, το ότι η διακόσμηση είναι ό,τι πιο φτηνιάρικο υπάρχει, το ότι πληρώνεις αυτό το πλαστικό σε τιμή που θα πλήρωνες σε μια άλλη καφετέρια ένα κανονικό ποτήρι . Όλα αυτά δείχνουν αυτό που έλεγα. Θα μπορούσε δηλαδή να σερβίρει αυτά που σερβίρει με τον παραδοσιακό τρόπο της καφετέριας και φυσικά να προσέξουν λίγο τη διακόσμηση και να κάνουν το χώρο πιο ζεστό (τουλάχιστον στην
Πάτρα).

Παράθεση

BaristaChampion (Tasos Delichristos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BaristaChampion
Ο Tasos Delichristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O BaristaChampion έγραψε στις 18:32, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
who's he?
[το άλλο θα το ψάξω αύριο). Μιας και μιλάς σε αδαή όμως, (ομολογώ δεν έχω...εντρυφήσει στον καφέ ένας απλός φραπέ(ς) (?) από το κυλικείο που να με ξυπνάει συνήθως μου είναι αρκετός ) θα μπορούσες να εξηγήσεις ποιός είναι ο κύριος-οι... Διαφορετικά η γνώμη του(ς) δεν βρίσκω λόγο να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη...δική μου πχ.

Επειδή αναφέρθηκε το ονομά μου σε μια συζήτηση την οποία δεν μπόρεσα ποτέ να παρακολουθήσω.. .. αν θέλετε να δείτε ποιός είμαι και γιατί η γνώμη μου, επάνω στο αντικείμενο του καφέ ίσως να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την δική σας (στην Ελλάδα αλλά και το εξωτερικό), επισκεφτείτε το blog μου http://baristachampion.wordpress.com και διαβάστε το About για να δείτε ποιός είμαι και τι έχω κάνει .

Αν τώρα πραγματικά θέλετε πληροφορίες για τον καφέ, που δεν σας καλύπτουν μέσα απο το Αρχείο των post του blog μου, τότε πολύ ευχαρίστως να σας βοηθήσω να ξεδιαλύνεται τις όποιες τυχόν απορίες μπορεί να έχετε..

Υ.Γ. Ο διπλός espresso (espresso doppio) ονομάζεται έτσι γιατί όντως είναι δυο μονά espresso σε μια μεγαλύτερη κούπα!

Καλώς σας βρήκα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:43, 26-08-08:

Το blog σου είναι πολύ ωραίο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:01, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από BaristaChampion
Υ.Γ. Ο διπλός espresso (espresso doppio) ονομάζεται έτσι γιατί όντως είναι δυο μονά espresso σε μια μεγαλύτερη κούπα!
Δεν υποτίθεται ότι ο μόνος espresso είναι 30ml και ο διπλός 50ml;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 26-08-08 στις 19:03. Αιτία: typo
Παράθεση

BaristaChampion (Tasos Delichristos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BaristaChampion
Ο Tasos Delichristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O BaristaChampion έγραψε στις 19:11, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δεν υποτίθεται ότι ο μόνος espresso είναι 30ml και ο διπλός 50ml;
Espresso: (6,5 - 8,0 gr) Σωστά πατημένου και φρεσκοαλεσμένου καφέ. Σερβίρεται σε φλιτζάνι (λευκό κατά προτίμηση) χωρητικότητας 80 ml και κατέχει όγκο σε αυτό της τάξεως των 25 έως 35 ml.

Εspresso Doppio: (13,0 - 16,0 gr) Σωστά πατημένου και φρεσκοαλεσμένου καφέ. Σερβίρεται σε φλιτζάνι (λευκό κατά προτίμηση) χωρητικότητας 180 ml και κατέχει όγκο σε αυτό της τάξεως των 50 έως 70 ml.

Το τι μας σερβίρουν τώρα τα cafe στην Ελληνική αγορά είναι άλλο θέμα... Υπάρχουν βεβαίως εξαιρέσεις, αλλά όλα ξεκινάνε από την εκπαίδευση του καταναλωτή!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:14, 08-09-08:

Εξακολουθώ να προτιμώ τα Starbucks για τον καφέ της ημέρας (αρκεί να κλέψω από τον ιχλίμπεντιχ, που θα πάρει κάτι πιο kinky... caramel frappuccino ή κάτι με nutmeg/χριστουγεννιάτικο/λάγνο)... και για τα γλυκά. Δεν είναι καλής ποιότητας, αλλά mathafacka, αν θέλω βρώμικη σοκολάτα, εκεί θα πάω. Kalorienbomben!

Παράθεση

zina85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zina85
H zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H zina85 έγραψε στις 11:13, 12-09-09:

τo starbacks ανηκει στην ελιτ των αλυσιδων που προσφερει καφε και οχι μονο εχει κατι τελεια γλυκα ....μιαμ μιαμ ..
οτι ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες ειναι αλλα σε σχεση με την ποιοτητα που προσφερει ειναι μια χαρα...
απλα πιστευω οτι ειναι η νοοτροπια μας σαν ελληνες λιγο γεια σου και δεν βαριεσε που δεν μαζευeι τον κοσμο που θα επρεπ...εγω εμενα γιαννενα και με τοπικους επιχειρηματιες που μιλησα θεωρουσαν ρισκο το να ανοιξουν ενα καταστημα σε ολοκληρη την ηπειρο...ακου να δεις επρεπε να παω θεσσαλονικη για να ευχαριστηθω ενα ροφημα ...!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:33, 12-09-09:

Όταν πρωτοπήγα στα Starbucks μου άρεσε το πλέον κλασσικό chocolate cream που δεν είναι ουσιαστικά καφές καθώς και ένα γιαούρτι με καραμέλα και φρούτα που είχαν και πλέον δεν το έχουν.Πιστεύω πως η ποιότητα του καφέ που έχουν είναι από τις καλύτερες.Υπάρχει μεγάλη ποικιλία και σε ροφήματα και σε φαγητά και φυσικά η δυνατότητα να φτιάξεις τον δικό σου καφέ όπως ακριβώς τον θές χωρις να συχτηρίζεις την ώρα και την στιγμή που σου κάνανε τον φραπέ σου νερομπλούμ.
Ωστόσο από την άλλη πλευρά του νομίσματος πιστεύω πως το να δουλεύεις για τον Μαρινόπουλο δεν έχει και τις καλύτερες προοπτικές.Ξέρω παραδείγματα ατόμων που δουλευαν καιρο στα Starbucks και αφού είχαν συμπληρώσει ένα χρόνο και...άρχισαν οι shift να τους κάνουν την ζωή μαρτύριο ώστε να αναγκαστούν να φύγουν...Μπορεί να είναι μεμονωμένα περιστατικά, δεν ξέρω!

Τέλος πάντων...σαν πελάτισσα πιστεύω πως η επιχείρηση αυτή είναι αξιοπρεπείς και πως θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη.Και να τονίσω ότι μιλάω για τα Starbucks της Ελλάδας και όχι του εξωτερικού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,289 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:42, 14-01-10:

Να πω δυο πράγματα για τα Starbucks.

Ο γαλλικός καφές τους μου αρέσει υπερβολικά.

Με εκνευρίζει πολύ που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, αλλά τι να κάνεις, κανόνες.

Όλα αυτά τα χρόνια πίστευα οτι το ίντερνετ είναι δωρεάν, ώσπου το χρειάστηκα κάποια στιγμή κι έμαθα οτι δεν είναι - πληρώνεις κάποιο ποσό για να πάρεις κωδικό. Το ποσό δεν είναι μεγάλο, αλλά με πείραξε πολύ το οτι πίστευα οτι ήταν δωρεάν.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 11:50, 14-01-10:

Να πω και εγώ δύο πράγματα για τα Starbucks .

Το κάπνισμα μου αρέσει υπερβολικά .

Με εκνευρίζει που κανένας στα Starbucks δεν σκέφτεται να πάρει κάτι απλό όπως γαλλικό καφέ , αλλά τι να κάνεις , μόδες .

Όλα αυτά τα χρόνια πίστευα ότι μια αλυσίδα που σου πουλάει τον καφέ γύρω στα 4-5 ευρώ θα κλείσει , ώσπου χρειάστηκε να πάω και τελικά δεν ήτανε και τόσο άσχημα - απλά ένιωσα ότι προδίδω τον ιδεαλισμό μου . Οι ηθικές αντιστάσεις μου δεν είναι μεγάλες , αλλά με πείραξε το γεγονός ότι πίστευα ότι δεν θα απολαύσω τόσο ένοχα την τζαζ μουσική .

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:55, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing

Με εκνευρίζει που κανένας στα Starbucks δεν σκέφτεται να πάρει κάτι απλό όπως γαλλικό καφέ , αλλά τι να κάνεις , μόδες .
εγω γαλλικο παιρνω.

τα σιχαινομαι τα σταρμπακς! παω πολυ σπανια!
πολυ αμερικανια,

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,289 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:56, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Να πω και εγώ δύο πράγματα για τα Starbucks .

Το κάπνισμα μου αρέσει υπερβολικά .

Όλα αυτά τα χρόνια πίστευα ότι μια αλυσίδα που σου πουλάει τον καφέ γύρω στα 4-5 ευρώ θα κλείσει , ώσπου χρειάστηκε να πάω και τελικά δεν ήτανε και τόσο άσχημα - απλά ένιωσα ότι προδίδω τον ιδεαλισμό μου . Οι ηθικές αντιστάσεις μου δεν είναι μεγάλες , αλλά με πείραξε το γεγονός ότι πίστευα ότι δεν θα απολαύσω τόσο ένοχα την τζαζ μουσική .
Αμάν πια με σένα, θα με απολύσουν πιο γρήγορα από όσο υπολογίζω!

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 12:00, 14-01-10:

μου αρεσει πολυ ο καφες των starbucks, μια περιοδο πριν παω ειτε στην δουλεια ειτε στην σχολη επαιρνα ενα καφεδακι
το καλοκαιρακι το frappuccino caramel light(γιατι δεν μου αρεσει η σαντυγη)
και τιν χειμωνα κυριως white mocca

το περιβαλλον τους ομως με ενοχλει εδω και χρονια γιατι μαζευει πολλα πιτσιρικακια απο ηλικιες 12 και ανω κα γινεται χαμος. Συγκεκριμενα του φαληρου που τυχαινει να ειναι της γειτονιας μου ειναι τιγκα στα πιτσιρικια. Η μονη καταλληλη ωρα ειναι το πρωι που ειναι στο σχολειο, εχει τυχει να παω να μελετησω εργασιες πρωινες ωρες... στο καπνιστηριο....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:05, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ria82
μου αρεσει πολυ ο καφες των starbucks, μια περιοδο πριν παω ειτε στην δουλεια ειτε στην σχολη επαιρνα ενα καφεδακι
το καλοκαιρακι το frappuccino caramel light(γιατι δεν μου αρεσει η σαντυγη)
και τιν χειμωνα κυριως white mocca

το περιβαλλον τους ομως με ενοχλει εδω και χρονια γιατι μαζευει πολλα πιτσιρικακια απο ηλικιες 12 και ανω κα γινεται χαμος. Συγκεκριμενα του φαληρου που τυχαινει να ειναι της γειτονιας μου ειναι τιγκα στα πιτσιρικια. Η μονη καταλληλη ωρα ειναι το πρωι που ειναι στο σχολειο, εχει τυχει να παω να μελετησω εργασιες πρωινες ωρες... στο καπνιστηριο....
τι το διαφορετικό έχει ο καφές αυτός από τους υπόλοιπους γαλλικούς ; Εγώ φτιάχνω μόνος μου γαλλικό και είναι ίδιος και καλύτερος, για το περιβάλλον μόνο μου αρέσουν τα Starbucks, το ντεκόρ. 'Οσο για το ανθρώπινο ντεκόπρ Ππτσιρικαρία δεν είδα πουθενά. Συγκεκριμένα στης Θεσ/νικης ήταν πάντα κάτι γριές με το ένα πόδι στον τάφο.

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 12:48, 14-01-10:

ειδες? τελικα ειναι αναλογα την περιοχη!
τα δικα μας μαζευουν πιτσιρικια! τα δικα σας γιαγιαδες!!

δεν μπορω να παω πια εκει για καφε απογευμα!!

το πρωι ειναι καλα γιατι εχει ησυχια και μπορεις να συζητησεις και να δουλεψεις!!

οσο για τον καφε δεν ειπα οτι μου αρεσει μονο ο δικος τους, αλλα οτι μου αρεσει και αυτος πολυ!
τους πινω ολους τους καφεδες δεν με νοιζει αρκει να ειναι ωραιος!!
και εμενα μου αρεσει ο γαλλικος που φτιαχνω!!
δεν ειμαι απολυτη, απλα ειπα οτι μου αρεσει ο καφε τους!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:41, 14-01-10:

Ναι αυτό με τα πιτσιρίκια είναι ανά κατάστημα, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Στην Ελλάδα αυτό, στις ΗΠΑ υπάρχουν μικρότερες διαφορές στον κόσμο ανά κατάστημα (βέβαια έχω να πάω και 6 χρόνια, οπότε ίσως να μην θυμάμαι καλά). Εκεί βέβαια οι περισσότεροι τον παίρνουν στο χέρι και φεύγουν.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:49, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Οσο για το ανθρώπινο ντεκόπρ Ππτσιρικαρία δεν είδα πουθενά. Συγκεκριμένα στης Θεσ/νικης ήταν πάντα κάτι γριές με το ένα πόδι στον τάφο.
Ισχύει ότι εξαρτάται την περιοχή... κι εδώ πχ στα Starbucks Βικτώριας έχω δει κυρίως άτομα > 20 ετών, στα Starbucks στην Κοραή φοιτήτριες Νομικής, στα Starbucks στην Κηφισιά 12χρονα.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:50, 14-01-10:

Έχει δίκιο η ria82, είναι θέμα τοποθεσίας.
Όπου βρίσκονται σε πέρασμα παιδιών, πέφτει εισβολή κανονικότατη!
Στην περιοχή μου σετάρουν με τα goodys και γίνονται ανταλλαγές πληθυσμών κάθε βράδυ από το ένα στο άλλο...
Στη Γλυφάδα που έχει 4 μαγαζιά, το κάθε ένα έχει και το δικό του κόσμο ανάλογα με το που βρίσκεται.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:56, 14-01-10:

Παντως στη Γλυφαδα εκεινο κοντα στην εκκλησια Κων/νου και Ελενης μια χαρα κοσμο εχει...
Τωρα στου Φαληρου που εχω παει καμποσες φορες δε θα ελεγα οτι μαζευει αποκλειστικα μικρες ηλικιες...ισως γιατι εχει τυχει να εχω παει πρωινα..περι Βικτωριας δε λογω του οτι απεναντι εχει την ΑΣΣΟΕ λογικο ειναι...αλλα η παρουσια μου εκει και αλλου βεβαιως βεβαιως ανεβαζει το μεσο ορο ηλικιας
Οπως και να εχει καθομαι παντα στα εξω τραπεζακια και το ευχαριστιεμαι μια χαρα...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:44, 14-01-10:

η ΑΣΧΕΤΗ ερώτηση.

Tα starbucks εδώ στην Ελλάδα έχουν σοκολάτα με γεύση φυστίκι?
Την τελευταία φορά που πήγα στα starbucks στη Βικτώρια δεν είδα κάτι στον κατάλογο [Yet εγώ δεν βλέπω και μπροστά μου οπότε μπορεί να είχε και να μην το είδα]

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 22:50, 10-05-10:

Τα starbucks κάνουν τώρα και φραπέ; :O
Να περιμένουμε οτι το επόμενο βήμα θα είναι να βάλουν τάβλι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:50, 10-05-10:

να πίνεις φραπέ ακούγοντας τζαζ , θα είναι σαν να διαβάζεις στιχομυθία άγγελου -ρεμπ

είναι μια πρωτόγνωρη απόλαυση - αλλά και τόσο αστεία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:59, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Και ποικιλία με ουζάκι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:21, 11-05-10:

Καμία φόρα η δύναμη της πλειοψηφίας είναι τρομαχτική!

Παράθεση

xarisfo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarisfo
Ο xarisfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O xarisfo έγραψε στις 18:27, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
+1 !! Άκουσα στο ραδιόφωνο ότι την Παρασκευή (τώρα στις 14 Μαίου) ο Frappe θα είναι δωρεάν σε όλα τα Starbucks! Έχω φύγει με τη μία!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 18:30, 11-05-10:

Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι από την μεριά τους οι baristas θα πρέπει να φτιάχνουν τον φραπέ με τις αντίστοιχες αναλογίες που τους έχουν δώσει από τα κεντρικά. Πολύυυ γέλιο λέμε!!!

Ω θεέ μου...τί άλλο θα δούμε!!!

Και επίσης άλλη μιά βλακεία της υπόθεσης είναι ότι ο ελληνικός καφές ήταν από την αρχή στον κατάλογο των Starbucks αλλά ποτέ δεν τον φτιάχνουν...και να τώρα που θα φτιάξουν και φραπόγαλο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noisette : 11-05-10 στις 18:32. Αιτία: ξέχασα κάτι...
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 18:00, 12-05-10:

βασικα το θεωρω ανοθσιο να δωσω 5 ευρω και να παρω μια τουρυα που την ονομαζουν καφε...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 18:09, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
βασικα το θεωρω ανοθσιο να δωσω 5 ευρω και να παρω μια τουρυα που την ονομαζουν καφε...
συμφωνώ απολύτως,πάντως έτυχε να είμαι στο κατάστημα της πάτρας χτες μετά από πάααααρα πολύ καιρό και ήρθε κάποιος να παραγγείλει έναν φραπέ μέτριο με γάλα,ωραία?ωραία...

η πλάκα είναι μετά που η υπάλληλος του ταμείου "μετέφερε" την παραγγελία για να την φτιάξουν,ήταν από τα πιο γλοία πράγματα που έχω ακούσει όχι τόσο για το τι είπε αλλά για το ότι ενώ θα μπορούσε να πει φραπέ-μέτριο-γάλα που σίγουρα κάπου θα το έχει πει στη ζωή της έκανεκοντά ένα λεπτό για να συννενοηθεί καθώς έπρεπε να μεταφερθεί εις την αγγλική όλη η διαδικασία + τα συστατικά που θα περιείχε.

συγχωρέστε με αλλά από πλευράς πολιτικής του καταστήματος(φυσικά δεν φταίνε οι υπάλληλοι) είναι μεγάλη σαχλαμάρα...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 18:15, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros
συμφωνώ απολύτως,πάντως έτυχε να είμαι στο κατάστημα της πάτρας χτες μετά από πάααααρα πολύ καιρό και ήρθε κάποιος να παραγγείλει έναν φραπέ μέτριο με γάλα,ωραία?ωραία...

η πλάκα είναι μετά που η υπάλληλος του ταμείου "μετέφερε" την παραγγελία για να την φτιάξουν,ήταν από τα πιο γλοία πράγματα που έχω ακούσει όχι τόσο για το τι είπε αλλά για το ότι ενώ θα μπορούσε να πει φραπέ-μέτριο-γάλα που σίγουρα κάπου θα το έχει πει στη ζωή της έκανεκοντά ένα λεπτό για να συννενοηθεί καθώς έπρεπε να μεταφερθεί εις την αγγλική όλη η διαδικασία + τα συστατικά που θα περιείχε.

συγχωρέστε με αλλά από πλευράς πολιτικής του καταστήματος(φυσικά δεν φταίνε οι υπάλληλοι) είναι μεγάλη σαχλαμάρα...
μιλαμε τωρα για σπυρτα αναμενα...

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 19:41, 12-05-10:

Εγώ τα βρίσκω πολύ ακριβά.. Δηλαδή ναι κάνουν ωραίες σοκολάτες κλπ, αλλά δεν σου προσφέρουν ωραίο περιβάλλον ούτε παραγγελία σου παίρνουν και στην ουσία δίνεις τζάμπα λεφτά.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:06, 13-05-10:

Η αλήθεια είναι οτι αυτό το free service με χαλάει πάρα πολύ. Λόγω αυτού θα έπρεπε να ήταν πιο φτηνά γιατί δεν πληρώνεις μόνο τον καφέ αλλά και την εξυπηρέτηση.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:54, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
με αυτό έλιωσα στα γέλια

Αρχική Δημοσίευση από kritikaros

με αυτό όχι

πόσες φορές έχεις παραγγείλει σε ελληνικότατη καφετέρια μέτριο και σου φέρνουν με 10 κουταλιές ζάχαρης και τούμπαλιν ; σέρβις μακρυά από τον τόπο σου και ας είναι και αστείο

επίσης ακόμα και σε αυτά που αναγνωρίζω ως περιττά (και προκλητικά τώρα με την κρίση) , τα στάρμπακς πάλι υπερτερούν δηλαδή από την <<κοπελιά>> με έναν κουβά μέικαπ και έξτρα λάρτζ μπούστο να σου ανοίγει την πόρτα βρίσκω πολύ πιο κουλ ένα πανάκριβο φωτιστικό [ π.χ. στάρμπακς Πανεπιστήμιο , αριστερά από το ταμείο (θα φοράω κόκκινα , αύριο στις 9) ]

γενικά ως ψυχρός και σπασ@ρχΙδ@ς , πριτμώ τα σταρμπακς από ελληνική καφετέρια , ΑΛΛΑ :

πήγαν φίλοι Νέα Υόρκη και μου σύγκριναν τιμές εδώ και εκεί της αλυσίδας και καράφλιασα

μας πήρανε χαμπάρι και οι ξένοι μία είναι η λύση : να τα σνομπάρουμε μέχρι να ρίξουν τιμές

για του λόγου το αληθές , πάω να φτιάξω το καφέ-τούρτα στο μπλέντερ μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 11-07-10 στις 00:55. Αιτία: ποστ αφιερωμένο στο ρούμι και στην ρούμι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους