Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι μουσική ακούτε;

Τι μουσική ακούτε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 203)
Άλλο είδος από τα παρακάτω (πείτε ποιο)
27
13,30%
Λαϊκά
33
16,26%
Έντεχνα
62
30,54%
Ρεμπέτικα
23
11,33%
Rock
120
59,11%
Metal
87
42,86%
Gothic
26
12,81%
Κλασική
54
26,60%
Soundtracks
51
25,12%
Hip-Hop
28
13,79%
Pop
45
22,17%
Μπαλάντες / Blues
63
31,03%
Electronic
37
18,23%
Celtic
19
9,36%
Traditional/Folk
21
10,34%
Disco
5
2,46%
Jazz
10
4,93%
Reggae
9
4,43%

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 00:07, 04-01-08:

Ακούω: visual kei, j-rock, j-pop, anime OST, gothic (σκέτο, όχι gothic metal), progressive metal, epic metal, soundtracks.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CareerOrNot (Εκτορας .....)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CareerOrNot
Ο Εκτορας ..... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O CareerOrNot έγραψε στις 01:12, 06-01-08:

Εγω ακουω : metal , rock , heyvy .κατι σε τυπου limp bizkit ,Soad.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris883

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris883
Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O dimitris883 έγραψε στις 23:46, 10-01-08:

Λοιπόν ειμαι πολύ χαρούμενος που το στέκι είναι ροκ.Ειλικρινα δεν το περίμενα!

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 14:25, 11-01-08:

Hindi songs.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 02:08, 12-01-08:

Rock Alternative

αλλά γενικά μπορώ να ακούσω τα πάντα, ανάλογα με τη διάθεση!

Παράθεση

Αληκτώ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αληκτώ
H Αληκτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Αληκτώ έγραψε στις 14:33, 29-03-08:

Κυρίως Gothic και Black Metal... Αλλά και τα άλλα ειδη μουσικής δε με χαλάνε, εκτός από country, disco και pop

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 14:43, 29-03-08:

Λείπουν και τα αραβικά/oriental !!!!

Μου αρέσει πολύ να τα ακούω...ξεσηκώνομαι!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αριαδνη4852
H αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H αριαδνη4852 έγραψε στις 15:29, 29-03-08:

ακουω gothic και rock.αναλαφρα και μη.εξαρταται απο τη διαθεση

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 15:37, 29-03-08:

Grunge rock και heavy metal. Αγαπώ και κλασική και jazZ βεβαίως βεβαίως. Πάντως η μουσική είναι μία, τα είδη της είναι τα πολλά. Άρα η σωστη ερώτηση θα ήταν ''Τι είδη μουσικής ακούς?'' ίσως...

Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3l3n@
H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε στις 19:36, 26-04-08:

Rock και alternative κυρίως. Εξαρτάται όμως απο τη διάθεση. Πάντως και εγώ τώρα τελευταία έχω μια κλίση πρός τα ήσυχα τραγουδάκια..Θα ανεβούμε όμως!

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 21:46, 18-07-08:

Σχεδόν τα πάντα, δεν έχω πρόβλημα με κανένα μουσικό είδος εκτός από αυτά που βγάζουν τα υπερβολικά εμπορικά/εύπεπτα τραγούδια. Προτιμώ ακραίο metal (κυρίως black, λιγότερο death, hardcore, grindgore), doom/atmospheric metal, dark industrial, punk, gothic, dark ambient, trance, psytrance.

Παράθεση

anonumos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anonumos
Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O anonumos έγραψε στις 22:23, 20-07-08:

αναλογως την ορεξη και τη διαθεση ακουω και τον αναλογο τυπο μουσικης.

Παράθεση

InnerSilence

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη InnerSilence
H InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H InnerSilence ... listening to the beat of my heart :) έγραψε στις 22:45, 20-07-08:

Δεν ακούω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Λίγο απ'όλα για να γουστάρω ανάλογα την διάθεση πάντα. Φυσικά όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας... Οι δικές μου είναι Rock, Metal classic και progressive βεβαίως βεβαίως και οτιδήποτε το ρομαντικό ατμοσφαιρικό και εύηχο ...

αυτάάάά...
and the list goes on and on and on...

Παράθεση

androuts (Andreas)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη androuts
Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O androuts έχει σαν username το androuts έγραψε στις 16:11, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ ακούω κυρίως ροκ ξένο και από ελληνικό μονο Παπακωνσταντίνου, λίγο μέταλ (αλλα όχι "βαριά" είδη), λίγο Soundtracks, λίγο εντεχνο και λίγο ρέγκε το καλοκαίρι.
Kαι γω ακριβώς τα ίδια Αν και ακούω και Nu-Metal και συγκεκριμένα είμαι μεγάλος φαν των Linkin Park.Είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα. Επίσης ακούω αρκετά ρέγκε και ξενο αλλά και τραγούδια του τύπου "Πάμε Χαβάη" κλπ

<offtopic> καλώς με βρήκατε στην παρέα σας </offtopic>

Παράθεση

timbakiforever (Στέλλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη timbakiforever
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H timbakiforever έγραψε στις 13:22, 01-08-08:

ακούω κυρίως ελληνική μουσική.....δηλ χατζηγιαννη,βανδη...κλπ...αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν ακουω και αλλα ειδη μουσικης....απλα λιγοτερο!

Παράθεση

powerania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη powerania
H powerania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H powerania έγραψε στις 15:13, 08-08-08:

Metal ψηφισα, κατι με το οποιο ασχολουμαι τα τελευταια χρονια.

Τα αγαπημενα μου γκρουπς ειναι απο Power metal κυριως.
Helloween, gamma ray, blind guardian, stratovarius, jag panzer, edguy, masterplan, savatage(οσο μπορουν να θεωρηθουν παουερ), heavens gate, primal fear, nocturnal rites, angra, riot, freedom call, avantasia, innerwish, iron savior, sanctuary, warlord κ.ά.

Τωρα απο αλλα ειδη:
iron maiden, judas priest, bathory, iced earth, fates warning, queenryche, ark, slayer, bury your dead, stampin' ground, amon amarth, haunted, at the gates, ensiferum, eluveitie, elvenking, wintersun, norther, children of bodom, dissection, down, pantera, fu manchu, spiritual beggars, kyuss, kawir, pain of salvation, pyramaze, system of a down, symphony x, warrel dane και απο κλασσικες ροκιες, pink floyd, doors, deep purple, peter gabriel, the who και φυσικα, SUPERTRAMP.

Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 10:50, 27-11-08:

ακούω σχεδόν τα πάντα.. μ αρέσει να ψάχνω για καινούρια κομμάτια και το τι μουσική θα ακούσω εξαρτάται από τη διάθεση μου.. το κάθε είδος μουσική έχει το δικό του νόημα και το δικό του τρόπο έκφρασης

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:08, 27-11-08:

Ρεμπέτικα είναι η αγαπημένη μου μουσική.... οποιαδήποτε ώρα μπορώ να την ακούσω... την λατρευω.
Ακούω και έντεχνα.. και λίγο Ροκ.

Παράθεση

WildCherry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη WildCherry
H WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H WildCherry έγραψε στις 19:50, 04-12-08:

Ακούω τα πάντα ανάλογα με την διάθεση μου....αλλά ιδιαίτερη αδυναμία μου είναι η έντεχνη-αν και αυτές οι ταμπέλες καταντούν λίγο γελοίες- Αλλά προτιμώ τις μουσικές του Αλκίνοου Ιωαννίδη, Χρήστου Θηβαίου, Παπακωνσταντίνου....αν και οι αυτοί που ακούω πιο συχνά είναι Ιωαννίδης,Αλεξίου,Μητροπάνος! Βέβαια ειδικά με την παρέα...έτσι για να περνάμε καλά...ακούμε τα πάντα....αναλόγως τα κέφια.....

Παράθεση

Λυσανδρος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λυσανδρος
Ο Λυσανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Λυσανδρος έγραψε στις 19:54, 04-12-08:

Η επιλογη μουσικης κατα τη ταπεινη μου γνωμη.
Ειναι οπως η επιλογη φαγητου σε μπουφε 5στερων ξενοδοχειο
αρπαζεις το πιατο......και βαζεις λιγο απο ολα!!!!!!!!!!!!
ακουω τα παντα εκτος απο σκυλε-μπουζουκια-κλαρινα κ.τ.λ.π-κ.τ.λ.π

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λυσανδρος : 05-12-08 στις 18:15.
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:13, 22-12-08:

Σας χαιρετώ σαν νέο μέλος.
Στο άλλο είδος, συμπληρώστε και την instrumental μουσική που δεν είναι στην ψηφοφορία.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 16:21, 29-12-08:

Ρεμπέτικά..... αλα

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 18:37, 16-01-09:

Αυστηροτατα METALLIKAAAAAAAAAAAA,LET ZEPPELLIN,BLACK SABBATH,SCORPIONS,DEEP PURPLE. ROCK FOR EVER MY FRIEND ROCK FOR EVER.

Παράθεση

ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ
Ο ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ έγραψε στις 22:23, 16-01-09:

Γενικα οτι εχει να κανει με εντεχνο ροκ ελληνικο αλλα το μεγαλυτερο μου παθος ειναι low bap σκηνη ACTIVE MEMBER,SADAHZINIA,XNARIA, OSCURA VISTA....
ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:06, 18-02-09:

Ενοειται HIP-HOP. Και μιλαμε κυριως για ποιο underground μονοπατια. Μ'αρεσει κυριως η hip hop που στηριζεται σε soul βασεις και την ονομαζουν συνηθως Soulful Hip Hop.
Δεν ξερω αν εχετε ακουσει ποτε ονοματα οπως the roots, common, talib kweli, de la soul, ghostface, pharaohe monche...;
Kαι ενοειται οτι περα απ'το hip hop μ'αρεσει ολο το φασμα της μαυρης μουσικης και κουλτουρας.
Πως γινεται να αντισταθεις εξαλου οτιδηποτε παταει πανω σε ενα γλυκο και ρυθμικο break;

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΧΑΟΣ
Γενικα οτι εχει να κανει με εντεχνο ροκ ελληνικο αλλα το μεγαλυτερο μου παθος ειναι low bap σκηνη ACTIVE MEMBER,SADAHZINIA,XNARIA, OSCURA VISTA....
ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ
Ακους low bap ρε μουτρο;
Και εγω συνηθιζα να ακουω αλλα παει λιγος καιρος απο τοτε. Ακομη ακουω που και που, χωρις ενοειται να παθιαζομαι (Ακουω και Νικητα με λιγα λογια).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 18-02-09 στις 11:07. Αιτία: merge
Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 15:48, 23-11-09:

Blackfield, Poets of the Fall, Coldplay, Evanescence, Nightwish...
Εγώ είμαι περισσότερο των συναισθηματικών ακουσμάτων..
Θέλω αν έχετε να μου προτείνεται συγκροτήματα που
να πλησιάζουν τους Blackfield σε είδος. Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 17:34, 23-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lost_Prophet
Θέλω αν έχετε να μου προτείνεται συγκροτήματα που
να πλησιάζουν τους Blackfield σε είδος.

- Saybia

The Day After Tomorrow ----> http://www.youtube.com/watch?v=okrRBLIC8WQ

Dressed in Black (το λατρεύω, βρες το...για τις υπέρτατες μαυρίλες)

Guardian Angel

The second you sleep

κλπ...

- Lunatic Soul

Out on a Limb ---> http://www.youtube.com/watch?v=5UGUhlD7rr0

Lunatic Soul ----> http://www.youtube.com/watch?v=2hEapYZj1s8

κι άλλα πολλά (ψάξου)

- Porcupine Tree

- Conjure One (Endless dream, Extraordinary way)

- Vast

Sunday I'll be gone ---> http://www.youtube.com/watch?v=gz02LiNTa1o

One more day ----> http://www.youtube.com/watch?v=PbRELg8iJvA

και το flames όμορφο, με τα πολλαπλά χάδια των βιολιών.

Βιάζομαι, θα κλείσουν τα ζαχαροπλαστεία

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 20:44, 23-11-09:

'

Τα πάντα όλα!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 01:39, 25-11-09:

Η αλήθεια είναι πως δεν ακούω μουσική
Θα το έχετε διαπιστώσει άλλωστε …

Λατρεύω την ησυχία , τους ήχους της φύσης , το θρόισμα των φύλλων , τον παφλασμό των κυμμάτων

Είμαι τόσο ήρεμος άνθρωπος που όταν αποφασίσω να ακούσω μουσική συνήθως προτιμώ αφρορέγκε

Ή μελοποιημένη ποίηση

Βέβαια κάποιες στιγμές νιώθω βαθιά την ανάγκη να ακούσω κλασσική μουσική και ειδικά
Γιοχ-αχ ! Σεμπαστιαν Βαχ !

...................................................................................................

Πάντως από τη δημοσκόπηση φαίνεται πως έχουμε πολλούς μεταλάδες … εύγε !
Και πάλι ευγε !!

Απλά οφείλουμε να θυμόμαστε πως ο Χέντριξ υποκλήθηκε μπροστά σΤΟ ταλέντο , λέγοντας

« Ο Χιώτης είναι ο καλύτερος κιθαρίστας στον κοσμο »

( στο 07:45 όποιος είναι μουσικός μπορεί να καταλάβει πόσο δύσκολο εως αδύνατο είναι το παίξιμο που
κάνει ο Χιώτης με δυο χορδές στο τέρμα του μπουζουκιού παίζει ...αγγέλους )

Ο Μανώλης Χιώτης επινόησε το τρίχορδο μπουζούκι και υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους μουσικούς και δεξιοτέχνες του προηγούμενου αιώνα .
Στο αρχείο του Χέντριξ βρέθηκε αυτό το κομμάτι

Για μένα είναι από τα πιο ανατριχιαστικά και μοναδικά ταξίμια / σόλα / μουσικές που έχουνε γραφτεί
ποτέ , στο 2:06 το μπουζούκι ηχεί 10000000 οκτάβες πάνω από τον ..ουρανό !

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:27, 13-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
Απλά οφείλουμε να θυμόμαστε πως ο Χέντριξ υποκλήθηκε μπροστά σΤΟ ταλέντο , λέγοντας

Αν δεν με απατα η μνημη μου, μυθος!

Ο Μανώλης Χιώτης επινόησε το τρίχορδο μπουζούκι
το τριχορδο καμια σχεση με τον Χιωτη. Το τετραχορδο λεγετε οτι επινοησε, αλλα πολυ λενε οτι δεν ητανε ο πρωτος που το δημιουργισε

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 15:28, 13-12-09:

ακούω την λοβ να τραγουδάει <<απαγορεύονται τα κεφαλαία>>

επίσης ακούω Κατσιμιχαίους , γιατί είμαι έφηβος με κρίση μέσης ηλικίας που θα ήθελε να είναι ενήλικας που θυμάται τα παλιά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:25, 15-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
- Saybia
Guardian Angel
- Lunatic Soul
Out on a Limb ---> http://www.youtube.com/watch?v=5UGUhlD7rr0
Lunatic Soul ----> http://www.youtube.com/watch?v=2hEapYZj1s8
- Porcupine Tree
- Conjure One (Endless dream, Extraordinary way)
- Vast
Des, ακους μουσικαρες! Χωρις πλακα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 15-12-09 στις 13:41.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:41, 15-12-09:

Κυριως ακουω progressive house και vocals(ακούσματα εφηβικά: ψυχεδελική μουσική).
Αγαπημένοι djs σε vocals Tiesto, Digweed, Van dyke, Morillo, Van Buuren.
Μου αρεσει η jazz και ατμοσφαιρικη electronica.

Χορεύω την r&b επειδή έχει ρυθμο.
Ακούω και ελληνική μουσική(ακούσματα παιδικά) (Βιτάλη, Αλεξίου, Πάριος, Γονίδης, Χατζηγιάννη, Ολυμπίου, C-real, Γλυκερία, Μαρινέλλα, Βισση- την εποχη της ομως- ). Ανετα ακούω βαριά σκυλάδικα όπως Πάολα και Σακελλαρίου που μαρέσουν πολύ)
Ελληνική ροκ (ακούσματα εφηβικά) όπως Τρύπες
και Ξένη ροκ τυπου Archive, Raconteurs, Anouk. Μαρέσει ο Αlice Cooper.

Αγαπημένα ξένα συγκροτήματα: Conjre One, Way out West, Morcheeba, Nouvelle Vague, Oasis, Placebo, Depeche Mode, Deep Dish, Roxette, The Magic Numbers, Purresence, Radiohead, Portishead, Garbage και εκστασιάζομαι με Prodigy. Μαρεσει αρκετα η μουσική του Μοby.

Ξεχωριστή, μία και μοναδική η dear Miss Kittin!
Προσφατα εμαθα και την Ayria και μπορώ να πω πως εξεπλάγην!

Αυτο το είδος κυρίως, μπορώ όμως να ακούσω κυριολεκτικά τα πάντα, αλλα το στυλ της μουσικής που μου είναι οικείο δεν έχει αλλάξει όσες φορές κι αν έχω αποκλίνει απο αυτήν θέλοντας να ακούσω και κατι διαφορετικό, ναμαι πιο ψαγμενη και με αλλα ειδη.

Πάντα ομως καταλήγω σε κομμάτια και καλλιτέχνες που αγγίζουν την ψυχή μου!...

http://www.youtube.com/watch?v=MSgnf-tBN9s

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 23:05, 15-12-09:

Μελιώ έγραψε πως ο Χέντριξ είπε ....
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αν δεν με απατα η μνημη μου, μυθος!
Σε απατά
Μπορεί παντού να υπάρχει ένας μύθος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μόνος μύθος είναι
ο Μανώλης Χιώτης , ή μάλλον για να ακριβολογώ μυθικός πλέον !

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
το τριχορδο καμια σχεση με τον Χιωτη. Το τετραχορδο λεγετε οτι επινοησε, αλλα πολυ λενε οτι δεν ητανε ο πρωτος που το δημιουργισε
Εδώ σε απατά η μνήμη σου κατά το ήμισυ κιθαρίστα μου
Είναι πράγματι το τετράχορδο ( εμένα με απάτησε το πληκτρολόγιο ) και να είσαι καλά που το διαπίστωσες !
Και μάλιστα όχι μόνο τετράχορδο αλλά και ηλεκτρικό
Και ναι ήταν ο πρώτος που το δημιούργησε !

υγ : Κρόνε , απίστευτοι μουσικοί και οργανοπαίχτες υπάρχουν σε όλες τις χώρες
μην υποτιμάς κανέναν από το είδος της μουσικής που παίζει , ακόμα κι αν δεν είναι του γούστου σου .

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:13, 16-12-09:

λατρευω τους scorpions!!
γενικοτερα μου αρεσει η rock... placebo, aerosmith,roxette και αλλα πολλα συγκροτηματα...

και γενικοτερα: conjure one, delerium, oasis, mattafix, morcheeba, nouvelle vague, armin van buuren, felix da housecat, depeshe mode, gorillaz, tiesto, black eyed peas, massive attack, thievery corporation,way out west, moby....και αλλα πολλα...

ακουω και ελληνικα γιατι με αναιβαζουν και με διασκεδαζουν!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:38, 16-12-09:

Μελιώ έγραψε πως ο Χέντριξ είπε ....

Σε απατά
Μπορεί παντού να υπάρχει ένας μύθος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μόνος μύθος είναι
ο Μανώλης Χιώτης , ή μάλλον για να ακριβολογώ μυθικός πλέον !

Εδώ σε απατά η μνήμη σου κατά το ήμισυ κιθαρίστα μου
Είναι πράγματι το τετράχορδο ( εμένα με απάτησε το πληκτρολόγιο ) και να είσαι καλά που το διαπίστωσες !
Και μάλιστα όχι μόνο τετράχορδο αλλά και ηλεκτρικό
Και ναι ήταν ο πρώτος που το δημιούργησε !

υγ : Κρόνε , απίστευτοι μουσικοί και οργανοπαίχτες υπάρχουν σε όλες τις χώρες
μην υποτιμάς κανέναν από το είδος της μουσικής που παίζει , ακόμα κι αν δεν είναι του γούστου σου .

Δεν εχει να κανει με την μουσικη που ακουω, αλλωστε μ'αρεσει και ο χιωτης!
Απλος για την διλωση που λες του hendrix, δεν εχω δει η ακουσει τιποτα τοσα χρονια, παρα μονο καπιους να το αναφερουν, χωρις καμια αποδειξη. Μαλιστα μια εποχη που ειχα ασχολιθει λιγο παραπανω με το μπουζουκι ειχα πεσει πανω σε μια συζητιση για αυτο σε ενα φορουμ, και κατι με ειχε πεισει οτι αποτελει αστικο μυθο, δεν θυμαμε ομως, δυστιχος, τι ητανε αυτο...

Οσο για το τετραχορδο, θα παραπεμψω παλι στις συζιτισεις αυτου του φορουμ. Πολοι ανεφεραν οτι το 4χορδο υπηρχε πριν τον χιοτη. Αυτος ομως ητανε ο πρωτος που το χρησιμοποιησε με τοση επιτυχια, και για αυτο "κολισε" με το ονομα του. Αλλωστε και στο βιντεο που παραθετεις δεν αναφερει οτι ητανε ο πρωτος που εφτιαξε 4χορδο, παρα μονων οτι ητανε ο πρωτος που εφτιαξε μαγνιτη για μπουζουκι.

Οσο για την wikipedia, και εγω μπορω να γραψω για μενα οτι ο petrucci δηλωσε πως ειμαι ο καλητερος κιθαριστας, οτι ειμαι ο πρωτος που εφτιαξε 8χορδη κιθαρα και στην πορια η ibanez μου εκλεψε την ιδιεα, οτι ειμαι απο τον Αρη και ηρθα εδω απο πυλη χοροχρονου και οτι αλλο θελω. Αυτο δεν συμενει οτι ισχυει...

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 15:31, 28-01-10:

Ποπ, λαϊκά και που και που λίγο ροκ! Γενικά ακούω ό, τι μου φτιάχνει τη διάθεση.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:35, 28-01-10:

Αυτό το καιρό ακούω πολύ Τάσο Κουνέλη πάντα σε στίχους του αγαπημένου Ζαχαρία Τσίχλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalamata_city

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kalamata_city
Ο kalamata_city αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O kalamata_city έγραψε στις 02:45, 10-07-10:

ελληνικο hip hop και ξενο ροκ(κυριως αγγλικο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:33, 10-07-10:

symphonic metal

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Έφη35891

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Έφη35891
H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 23:00, 22-07-10:

Κυρίως classic rock αλλά και μοντέρνα και ελληνική ροκ. Ε, soundtracks, μπαλάντες και πού και πού λίγο φολκ για χάρη του κυρίου Ντύλαν.

Παράθεση

banis (manos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη banis
Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O banis έγραψε στις 21:45, 28-07-10:

μονο ελληνικο ροκ κ εντεχνο(πιξ λαξ,υπογεια ρευματα,ντε φακτο,κτλ),δηλαδη υπολογιστε καπου στα 90's

Παράθεση

εντροπία (terry)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη εντροπία
H terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 225 μηνύματα.

H εντροπία She's my lady case closed ! έγραψε στις 00:54, 29-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από banis
μονο ελληνικο ροκ κ εντεχνο(πιξ λαξ,υπογεια ρευματα,ντε φακτο,κτλ),δηλαδη υπολογιστε καπου στα 90's

μωρά στη φωτιά ?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:40, 29-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από banis
Φαίνεται από την κόκκινη σημαία στο άβαταρ...

Παράθεση

avenger92

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη avenger92
H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 03:27, 29-07-10:

Μονο ελληνικο hip hop!!(και low bap)

Παράθεση

blast_791 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blast_791
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O blast_791 έγραψε στις 02:43, 10-08-10:

Είδη:

Rock (Eλληνικό + Ξένο) - με ιδιαίτερη κλίση στο Progressive Rock
Μetal (Heavy, Speed, Power, Melodic death)
Electronica, Ambient
Post Rock, Trip hop

Κάποια συγκροτήματα / καλλιτέχνες (Τυχαία σειρά - brainstorming)

Camel (era 1984 - 2002), Jethro Tull (era 1991 - 1999), Jean-Michel Jarre (1976, 1986 - 2003), David Gilmour (solo career), Pink Floyd, Anouk, Archive, Mike Oldfield, Iron Maiden, Sisters of mercy, Mark Knopfler (solo career), Dire Straits, Richard Wright (solo career), In Flames, Amon Amarth, B.R.M.C., Scorpions, Police, Evanescence, Nightwish, Judas Priest, Metallica, Suzanne Vega, Norah Jones, Sigur Ros...

Χρήστος Δάντης (1997 - 2001 μόνο), Χαΐνηδες, Πυξ Λαξ, Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας, Διάφανα Κρίνα, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Γιάννης Κότσιρας (όχι τόσο πολύ τελευταία), Χάρις Αλεξίου, Τζίμης Πανούσης...

Αφήνω πολλούς έξω απ' τη λίστα γιατί είναι αργά κι αν κάτσω να γράψω τα πάντα που ακούω, θα μου πάρει αρκετές ώρες

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 02:48, 10-08-10:

ότι βάζει το sourtouki

Παράθεση

blast_791 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O blast_791 έγραψε στις 03:37, 10-08-10:

Το οποίο πάει να πει?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 03:43, 10-08-10:

όλα τα είδη αρκεί να προκαλούν ροκ ανατριχίλα , μπλουζ κατάθλιψη , λαΐκό παράπονο , χάουζ έκσταση , μέταλ κηδεία εφιαλτών , ποπ ευδαιμονία και σκυλάδικο αλύχτισμα στις 5 το πρωί

ή να είναι μελοποιημένος καββαδίας
θα μείνω πάντα ιδανικός και ανάξιος τρόλερρρ (χορωδία)

Παράθεση

blast_791 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O blast_791 έγραψε στις 02:41, 11-08-10:

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου post παραπάνω με τα είδη και τους καλλιτέχνες που μ' αρέσουν, έχω μια ερώτηση να κάνω:

- Το ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ πού το βρήκες; Εγώ σε έβρισα; Εσύ γιατί με βρίζεις;

Καλά, το χάους δεν το σχολιάζω, γιατί θεωρώ πως παρερμήνευσες το electronica & ambient που έγραψα. Κατα τα άλλα, όμως έχεις δίκιο (τουλάχιστον ως ένα βαθμό)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους