Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο είναι το καλύτερο παυσίπονο για τον πονοκέφαλο;

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:40, 20-09-05:

Ντεπόν, Μεσουλίντ και ξεμάτιασμα!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alexkasgr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexkasgr
Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Alexkasgr έγραψε στις 11:12, 20-09-05:

Επειδή δεν είδα κανένας να το αναφέρει, ίσως ο πονοκέφαλός σου να είναι αποτέλεσμα έλλειψης ύπνου. Πρέπει να συμπληρώνεις ένα καλό ωράριο και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό κάνεις.
Τα άλλα με το ποιο πιάνει και ποιο όχι τα θεωρώ λίγο επιπόλαια, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Αυτό δε σημαίνει ότι τα δοκιμάζω όλα για να βρώ το σωστό, προς Θεού!
Εγώ αποφεύγω τα φάρμακα όπως ο διάολος το λιβάνι! Παίρνω ντεπόν πολύ σπάνια και πάντα μετά από φαγητό και πέφτω για ύπνο. Αλλά μιλάμε για 5-6 φορές το χρόνο.
Σου προτείνω να πας σε παθολόγο και να κόψεις τους καφέδες ή/και το κάπνισμα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anakin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anakin
Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Anakin έγραψε στις 03:03, 28-09-05:

sex is the solution :p

αν δεν περνάει με 2 depon καλύτερα να πας σε κανα γιατρό. Μάλλον υπάρχει πρόβλημα
(δεν κάνω πλάκα)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 28-09-05 στις 03:09. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:08, 28-09-05:

Το ξέρω αλλά βαριέμαι να πάω σε γιατρό...
Να φανταστείς και τώρα έχω και αρκετά δυνατό...
Πήρα 2 ντεπον που είχα, ελπίζω να περάσει...

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Puff_Daddy
Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 11:42, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Το ξέρω αλλά βαριέμαι να πάω σε γιατρό...
Να φανταστείς και τώρα έχω και αρκετά δυνατό...
Πήρα 2 ντεπον που είχα, ελπίζω να περάσει...
Και ξαναλέω, αν και γίνομαι κουραστικός. Ο συνεχιζόμενος πονοκέφαλος μπορεί να είναι κακό δείγμα. Πήγαινε σε γιατρό, κόψε το Internet, το ξενύχτι και το κάπνισμα, και πρόσεξε τον εαυτό σου, για να τον έχεις.

Αν βαριέσαι να πας σε γιατρό, πήγαινε στο νοσοκομείο να πάρει και να σηκώσει!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:02, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy
Και ξαναλέω, αν και γίνομαι κουραστικός. Ο συνεχιζόμενος πονοκέφαλος μπορεί να είναι κακό δείγμα. Πήγαινε σε γιατρό, κόψε το Internet, το ξενύχτι και το κάπνισμα, και πρόσεξε τον εαυτό σου, για να τον έχεις.

Αν βαριέσαι να πας σε γιατρό, πήγαινε στο νοσοκομείο να πάρει και να σηκώσει!!!
Μα τι εννοείς "συνεχιζόμενος"? Μια-δυο φορές τη βδομάδα εχω

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:11, 29-09-05:

μια-δυο φορές την εβδομάδα, ΚΑΘΕ εβδομάδα, δεν είναι usual. Αν έλεγες κάθε μήνα, οκ, μπορεί να ήταν γυναικολογικής φύσεως. Η συμβουλή του puff-daddy είναι σωστη... δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να κάνεις εξετάσεις

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:15, 29-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μια-δυο φορές την εβδομάδα, ΚΑΘΕ εβδομάδα, δεν είναι usual. Αν έλεγες κάθε μήνα, οκ, μπορεί να ήταν γυναικολογικής φύσεως. Η συμβουλή του puff-daddy είναι σωστη... δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να κάνεις εξετάσεις
Όχι βρε παιδιά μην μου το κάνετε αυτό...βαριέμαι απίστευτα να πάω σε γιατρό...
Καλά θα πάω τέλη οκτώβρη που θα έρθει Θεσσαλονίκη η μάνα μου
Δεν πειράζει να αργήσω ενα μήνα ε?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:23, 29-09-05:

...αρκεί να πας

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 18:10, 06-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Τους τελευταιους μήνες εχω συχνα εντονους πονοκεφάλους, σε σημειο να μην μπορω να κάνω τίποτα. Οποιο παυσίπονο κι αν δοκιμασα δεν με πιάνει!!! Τι ponstan, τι Ασπιρίνη, τι Clotam (που έσκασα και 7 ευρω!!), τι panadol, τίποτα, κανενα δεν δουλευει. Μερικές φορές μόνο με πιάνει το κλασικο Depon αλλα μονο αν πάρω 2 και όχι παντα. Δεν παίρνω και τόσο συχνα παυσίπονα ώστε να έχω εθιστεί και ειδικά παλιότερα δεν επαιρνα καθόλου! Είναι κανείς σε παρόμοια κατάσταση? Εχετε κατι να προτέινετε? Εσείς ποιο παυσίπονο παιρνετε όταν έχετε πονοκέφαλο?
Όταν έχω πονοκεφάλους παίρνω panadol.Είναι καλοοοο...

Παράθεση

Metallou19 (Blood Guzzler In Wonderland)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metallou19
H Blood Guzzler In Wonderland αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Τεχνικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H Metallou19 Kill Me... With Your Kisses... έγραψε στις 19:16, 06-10-05:

Εμενα παλι τιποτα απο ολα αυτα δν με ποιανει.
μονο το 1,5 depon (αναβραζον), αν ειναι για απλο πονοκεφαλο.

Παράθεση

Betadine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Betadine
Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Betadine έγραψε στις 19:43, 16-10-05:

Όχι ρε παιδιά Mesulid που άκουσα προηγουμένως. Είναι πολύ δυνατό φάρμακο και προκαλεί πολλές επιπλοκές ειδικά στην καρδιά. Ένα καλό παυσίπονο είναι ... η καφείνη! Προκαλεί αγγεισύσπαση στον εγκέφαλο και περιορίζει τους πόνους. Πολλά παυσίπονα μαζι με την δραστική ουσία τουσ περιέχουν και καφείνη. Φυσικα μιλαμε όμως για κατανάλωση λογικής ποσότητας καφέ γιατί το αντίθετο θα φέρει και... αντίθετα αποτελέσματα. Έμένα προσωπικά με ανακουφίζει. ( Αποφύγετε πάντως το φραπέ γιατί μόνο καφές δεν είναι )

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 21:13, 16-10-05:

Εγω χρησιμοποιω το Ponstan και με ποιανει μια χαρα. Τραβα και συμβουλεψου το γιατρο σου καλυτερα για αυτο το προβλημα.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 14:58, 28-01-06:

Για μένα depon

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:54, 28-01-06:

Κατ'αρχήν όποιος ανέφερε το σεξ σαν θεραπεία κάνει πολύ μεγάλο λάθος γιατί κατά τη διάρκει του σεξ είμαστε σε ένταση κι έτσι ο πόνος αυξάνεται. Προφανώς η ανάλογη έρευνα(που την έχω ξαναδιαβάσει κάπου), αναφέρεται στο οτι η εμφάνιση πονοκεφάλου στις γυναίκες κάποιες φορέ οφείλεται στην έλλειψη σεξ.
Πήγαινε σε ένα γιατρό μήπως πρόκειται για τον αυχένα σου (για παράδειγμα να πάσχεις από αυχενικό σύνδρομο) αν και πιστεύω οτι οφείλεται στην κακή ποιότητα ζωής, όπως λες σε πιάνει αφού καπνίσεις πολύ, οπότε προσπάθησε να ελαττώσεις το κάπνισμα. Πρόσεξε τη διατροφή σου (να είναι πλούσια σε λαχανικά, όσπρια και πρωτείνες), να κοιμάσαι καλά, να αερίζεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα το χώρο στον οποίο είσαι, να μην έχεις άγχος (αν έχεις)... αυτά! Ελπίζω να βοήθησα. Για μένα το φάρμακο πρέπει να αποτελεί την ύστατη λύση σε τέτοια προβλήματα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adespoto : 28-01-06 στις 16:08.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:27, 28-01-06:

Αν και πιστεύω πως κάθε οργανισμός είναι διαφορέτικος και δεν επιδρούν όλα τα παυσίπονα το ίδιο σε όλους, θα έλεγα για μένα είναι το nurofern, το Advil, και το κλασικό μας πονστανάκι.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:49, 28-01-06:

Ναι,σίγουρα τα παυσίπονα δεν έχουν την ίδια επίδραση σε όλα τα άτομα

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:07, 29-01-06:

Προφανώς η ανάλογη έρευνα(που την έχω ξαναδιαβάσει κάπου), αναφέρεται στο οτι η εμφάνιση πονοκεφάλου στις γυναίκες κάποιες φορέ οφείλεται στην έλλειψη σεξ.
Επιστήμονας 1: ..."γιατι ρε γυναίκα;" της λέω, και μου λέει "Εχω πονοκέφαλο".
Επιστήμονας 2: Και η δικιά μου όλο αυτό μου λέει, κάτι πρέπει να κάνουμε.

Sorry για το off topic, δεν κρατήθηκα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 14:36, 29-01-06:

χεχεχε... ότι και να λέτε παιδιά, η καλύτερη λύση για τον πονοκέφαλο νομίζω πως είναι το sex.

Τι επιστημονικές αποδείξεις θέλετε; Δοκιμάστε το και μόνοι σας! Πιάνει!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 23:59, 06-03-06:

λιγη προσοχη με τα παυσιπονα γιατι λογο διαφημιστικων λογων δεν παρουσιαζονται τα πραγματικα χαρακτηριστικα της φαρμακοκινητικης τους.

το depon ειναι σχετικα ασφαλες σε ηπιες δωσεις, η ασπιρινη αρκετα καλυτερη. Το mesulid ειναι πολυ βαρυ φαρμακο και θελει προσοχη.

γενικοτερα μιλοντας απο τα NSAID το πιο ανεκτο ειναι το ibuprofen

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:11, 07-03-06:

Ποιά είναι η ήπια δόση; Εγώ παίρνω το πολύ 3 τη φορά, είναι πολύ;
Επίσης το κακό είναι οτι ρε γμτ αργούν πολύ να με πιάσουν (σε σημείο να αναρωτιέμαι αν ενήργησε το depon ή εγινα καλά απο μόνη μου)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:35, 07-03-06:

Έχεις δοκιμάσει αναβράζον?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:44, 07-03-06:

Ποιά είναι η ήπια δόση; Εγώ παίρνω το πολύ 3 τη φορά, είναι πολύ;
ναι για γυναικα ειναι (οριακα) πολυ.

το ντεπον εχει πολυ μικρο θεραπευτικο δεικτη. Για παραδειγμα τρια ντεπον ειναι 1.5 γραμμαριο παρακεταμολης, οταν 4-5 γραμμαρια παρατεταμενης χρησης σε υγηεις αντρες μπορουν να οδηγησουν σε υπατικες παθησεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:06, 07-03-06:

Και τότε τι προτείνεις για άδειο στομάχι? (η ασπιρίνη απ'οσο ξέρω είναι για γεμάτο στομάχι μόνο)

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 02:19, 07-03-06:

η ασπιρίνη απ'οσο ξέρω είναι για γεμάτο στομάχι μόνο
ναι δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο...λιγοτερο απο 6% των περιπτοσεων παρουσιαζουν στομαχικες διαταραχες και αυτο με μεγαλες δοσης ασπιρινης. Αν ανησηχεις παραυτα η εισαι σε αυτο το 6% κυκλοφωρει και ασπιρινη διαλυομενη στο λεπτο εντερο.

το ibuprofen ειναι κατα τη γνωμη μου μακραν το ασφαλεστερο αναλγητικο-μη στεροειδες αντιφλεγμονοδες που υπαρχει μετα την ασπιρινη. Και βολευει πολυ για μυικους σπαστικους πονους (περιοδοι, μεσες κτλ)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:24, 07-03-06:

Χμμ πρώτη φορά το ακούω... Πάντως εμένα το πρόβλημα μου είναι οι πονοκέφαλοι. Ούτε με την περίοδο έχω καναν τρομερό πόνο ούτε με τη μέση μου ούτε με τίποτε άλλο παρά μόνο πολύ σπάνια. Πονοκέφαλο όμως έχω κάπου 2 φορές την εβδομάδα πολύ έντονο. Ναι, ξέρω πρέπει να πάω σε γιατρό αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε είναι το θέμα...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 02:30, 07-03-06:

Ναι, ξέρω πρέπει να πάω σε γιατρό αλλά μέχρι τότε τι κάνουμε είναι το θέμα...
χαλαμε το συκωτι για αντιπερισπασμο:p χαχα, οχι ενταξι, παντως 2χβδομαδα πονοκεφαλοι ειναι ζορι, μηπος ειναι ημικρανιες? Εχεις μαζι και τιποτα θολοσεις στην οραση, τρεμουλο στα χερια, ναυτια σε ενοχλουν οι ηχοι/το φως η κατι αναλογο?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 04:00, 07-03-06:

Θολώσεις στην όραση δεν έχω, ούτε τρέμουλο στα χέρια. Ναυτία έχω λίγη μερικές φορές και με κάνει χειρότερα όταν μιλάω.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 07:40, 07-03-06:

Δυστυχώς όσοι έχουν πλήρη έλλειψη του ενζύμου G6PD δε μπορούν να παίρνουν ασπιρίνη.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:23, 07-03-06:

ναι, αλλα αυτοι δεν κανει να παιρνουν τα περισοτερα NSAID's και μετα υπαρχει και το συνδρομο του reyes.

Αλλα ενταξι ειναι σπανιες περιπτοσεις αυτες

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 21:25, 07-03-06:

Προς θεού όχι mesulid βρε παιδιά!Αυτό είναι για πολύ βαριές ασθένειες!Δεν υπάρχει πιο βαρύ παυσίπονο.Το δίνουν σε ασθενείς στα τελευταία τους.Προσωπικά για πονοκέφαλο(δηλαδή 5 φορές το χρόνο που με πιάνει)συνήθως δεν παίρνω τίποτα!Κοιμάμαι και μου περνάει.Αν επιμείνει με ένα ντεπόν είμαι οκ!Για πόνους περιόδου buscopan και σε ένα τεταρτάκι γίνομαι περδίκι!Michelle δοκίμασε τα ελαφριά πρώτα advil, panadol extra και nurofen.Κάποιο από όλα αυτά θα σε πιάνει δεν μπορεί!Για ημικρανίες μπορεί να ευθύνονται τα αντισυλληπτικά ή το κινητό σου εαν μιλάς πολύ.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 00:56, 08-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ναι, αλλα αυτοι δεν κανει να παιρνουν τα περισοτερα NSAID's και μετα υπαρχει και το συνδρομο του reyes.

Αλλα ενταξι ειναι σπανιες περιπτοσεις αυτες
Τι είναι τα NSAID's και τι είναι το σύνδρομο του reyes?

[Όχι και τόσο σπάνιες..]

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:27, 09-03-06:

Τι είναι τα NSAID's και τι είναι το σύνδρομο του reyes?
NSAID = non steroidal anti inflamatory drug, μια κατηγορια παυσιπονων/αντιφλεγμονοδων που δεν ανηκουν στα κορτικοστεροειδη, λειτουργουν ως μη εκλεκτικοι αναστολεις της κυκλοοξυγενασης ενος ενζυμου του ΚΝΣ.

το συνδρομο του reyes ειναι μια παθηση των παιδιων (και πιθανων των εφηβων) απροσδιοριστης αιτιολογιας αν και εχει βρεθει σχεση με τα ακετυλοσαλικιλικα και ειναι αρκουντος επικυνδηνο μπορει να ειναι θανατηφορο η να προκαλεσει εγγεφαλικες ζημιες, τα συμπτοματα στο πρωτο σταδιο ειναι εντονη ναυτια και εμετος (εκτος απο περιπτοσεις σε βρεφη που ειναι διαρεια και κολεοι), λυθαργια, απολεια προσοχης και μετα αν επιδεινοθει επιθετικοτητα, σπασμοι, κωμα, θανατος.

ειναι σπανια ομως, νομιζω απο ελειψη απο φοσφικη δυιδρογεναση ειναι ενας στους χιλιους στις ευπαθεις ομαδες...δεν θυμαμαι ομως. Και καλα το να παρεις μια ασπιρινη ακομα και αν εχεις κατι τετοιο δεν θα σε σκοτωσει...ΙΣΩΣ να κανεις μια αναιμια για καποιες ωρες (εκτος αν εισαι βαρια περιπτοση οποτε το ξερεις απο πριν)

Michelle δοκίμασε τα ελαφριά πρώτα advil, panadol extra και nurofen
το advil ειναι το ibuprofen και κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι η πρωτη επιλογη παυσιπονου μετα το τιποτα:p το παναντολ ειναι ιδιο με το ντεπον και το nurofen ειναι και αυτο ιδιο με το advil...

το buscopan *δεν* ειναι παυσιπονο ειναι αντιχολινεργικο και λειτουργει επιλεκτικα στους μυς της πυελου ως αντισπασμοδικο.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 13:14, 09-03-06:

Για το Gantil τι γνώμη έχεις epote, εμένα κάνει φοβερή δουλειά..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:47, 10-03-06:

δεν το ηξερα μεχρι που το ανεφερες, θα το ψαξω περισοτερο και θα σου πω

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 21:13, 13-03-06:

ναι δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο...λιγοτερο απο 6% των περιπτοσεων παρουσιαζουν στομαχικες διαταραχες και αυτο με μεγαλες δοσης ασπιρινης. Αν ανησηχεις παραυτα η εισαι σε αυτο το 6% κυκλοφωρει και ασπιρινη διαλυομενη στο λεπτο εντερο.

το ibuprofen ειναι κατα τη γνωμη μου μακραν το ασφαλεστερο αναλγητικο-μη στεροειδες αντιφλεγμονοδες που υπαρχει μετα την ασπιρινη. Και βολευει πολυ για μυικους σπαστικους πονους (περιοδοι, μεσες κτλ)
για το brufen-nurofen τι έχεις να πείς?

και γώ οταν παίρνω 2 μαζεμένα nurofen. αργουν να δράσουν σε σημείο που αναρωτιέμαι αν έγινα καλά μόνος μου ή το φάρμακο.

Παράθεση

neraidoula (Πεγκυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη neraidoula
H Πεγκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H neraidoula έγραψε στις 14:18, 24-10-06:

τρελο σεχ!!!δεν κανς πλακα !!οκ και σοβαρα συμφωνω με diddle...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:29, 25-10-06:

επανερχομαι για καποιο λογο στο παλιο αυτο τοπικ, αλλα δυο πραγματα:

Προς θεού όχι mesulid βρε παιδιά!Αυτό είναι για πολύ βαριές ασθένειες!Δεν υπάρχει πιο βαρύ παυσίπονο.Το δίνουν σε ασθενείς στα τελευταία τους.
το mesulid δεν ειναι πιο βαρυ η πιο αποτελεσματικο απο τα υπολοιπα αναλογα παυσιπονα μη στεροειδη αντιφλεγμονοδη, απλα ειναι πολυ τοξικο. Ουτε φυσικα το δινους σε ασθενεις σε τελικη φαση. Εκει παιζουν με μορφινη.

για το brufen-nurofen τι έχεις να πείς?
ειναι καλο και μη τοξικο, ειναι το ιδιο λειτουργικο με την ασπιρινη χωρις τις παρενεργειες της. Και ναι ειναι αρκετα προοδευτικο

αλλα αυτο που πρεπει, ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμασεται αν μπορειται να βρειτε ειναι Lonarid N. Lol οκ, εχω παρει δυο φορες και ειναι απο τα λιγα πραγματα στα οποια αξιζει να εθιστεις:p το πραγμα γαμει και δερνει, οτι πονο εχεις γιανει και σου φτιαχνει και τη διαθεση εντως τεταρτου απο την ωρα που το πηρες.

βεβαια ειναι οπιουχο (ειναι παρακεταμολη και κωδεινη) και θελει συνταγη με διπλη κοκκινη γραμμη, αλλα λεμε τωρα:p

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 12:10, 25-10-06:

Εγώ για το πονοκέφαλο παίρνω depon!!!!!Και με πιάνει σχεδον πάντα....

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 22:46, 25-10-06:

εγω παντα μεσουλιτ αλλα δεν κανει καλο εχω ακουσει

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 01:56, 26-10-06:

1ον αν ειναι να παρεις depon μη παρεις καθολου(σου ποναει το νυχακι σου θα το αντεξεις),σε απλες περιπτωσεις πυρετου και κομαρας και γενικως αδιαθεσιας panadol extra.σε βαρυτερες ponstan.καλο ειναι να εναλασονται οταν χρειαζεται να παρεις αρκετα τη μερα και να εχεις γεματο στομαχι.το ponstan ομως θελει μετρο γιατι αφηνει υπολοιματα στο συκωτι.(βεβαια σε μακροχρονια χρηση γινεται βλαβερο..αλλα φυλαγε τα ρουχα σου..) το μεσουλιντ ειναι πολυ βαρυ και εχει μεγαλη τοξικοτητα οπως αναφερθηκε καλυτερα να αποφευγεται.συμφωνω για το lonarid n με epote.αλλα οχι στο κοματι του εθισμου. κυριως σε περιπτωσεις που εκτος πυρετου και κομαρας οπου υπαρχει και βηχας(οχι υπερβολικος ομως) τοτε η κωδεινη που περιεχει το lonarid n, δρα ηρεμιστηκα και μειωνει τους βρογχοσπασμους(δηλαδη το βηχα).

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr M
Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Dr M έγραψε στις 12:25, 05-01-09:

Γενικά, τα παυσίπονα για τον πονοκέφαλο (και όταν λέω παυσίπονα εδώ εννοώ ΟΛΑ τα φάρμακα που μπορεί να προταθούν για αντιμετώπιση μίας κρίσης πονοκεφάλου, κάθε κατηγορίας) επιλέγονται από ετον γιατρό με βάση:

1. Το είδος του πονοκεφάλου. Άλλο παυσίπονο για την ημικρανία, άλλο για τον πονοκέφαλο τάσεως, άλλο για την αθροιστική κεφαλαλγία...

2. Την ένταση των κρίσεων. Άλλο παυσίπονο για κάποιον που πονάει αφόρητα, άλλο για κάποιον που απλά έχει ενόχληση...

3. Την συχνότητα των κρίσεων. Άλλο παυσίπονο για κάποιον που πονάει μία φορά τον μήνα, άλλο για κάποιον που πονάει καθημερινά...

4. Το προφίλ του συγκεκριμένου ανθρώπου. Άλλο παυσίπονο για κάποιον που έχει πρόβλημα με το στομάχι, άλλο για κάποιον που έχει πρόβλημα με τα νεφρά, άλλο για ηλικιωμένο, άλλο για νέο, άλλο για κάποιον που έχει υπέρταση κ.ο.κ.

Συμπέρασμα: Το καλύτερο παυσίπονο για τον πονοκέφαλο είναι αυτό που ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα επιλέξει για τον καθένα ο νευρολόγος του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 05-08-09 στις 14:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 15:12, 05-01-09:

Dr M

Γιατι κανενας γιατρος επιτελους δεν λεει οτι ΟΛΑ τα OTC παυσιπονα (με εξαιρεση την παρακεταμολη) ειναι COX inhibitors και εχουν πρακτικα τα ιδια αποτελεσματα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

O Dr M έγραψε στις 10:26, 07-01-09:

epote

προσωπικά, δεν πιστεύω ότι όλα τα παυσίπονα (ανεξάρτητα αν έχουν ίδιο ή παρόμοιο μηχανισμό δράσης) έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Ειδικά για τις κεφαλαλγίες (και την ημικρανία ακόμη περισσότερο), μην ξεχνάς πως έχουμε και φάρμακα που αν και αποκαλούμε "παυσίπονα", χημικά δεν έχουν καμμία σχέση (τριπτάνες, εργοταμινικά...).

Έχοντας ασχοληθεί αρκετό καιρό με τους πονοκεφάλους, μπορώ να πω με σιγουριά πως κάποια παυσίπονα έχουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από άλλα, γιαυτό και γράφω σε προηγούμενο μήνυμα ότι:

"...τα παυσίπονα για τον πονοκέφαλο (και όταν λέω παυσίπονα εδώ εννοώ ΟΛΑ τα φάρμακα που μπορεί να προταθούν για αντιμετώπιση μίας κρίσης πονοκεφάλου, κάθε κατηγορίας) επιλέγονται από ετον γιατρό με βάση:
1. Το είδος του πονοκεφάλου...
2. Την ένταση των κρίσεων...
3. Την συχνότητα των κρίσεων...
4. Το προφίλ του συγκεκριμένου ανθρώπου...
Συμπέρασμα: Το καλύτερο παυσίπονο για τον πονοκέφαλο είναι αυτό που ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα επιλέξει για τον καθένα ο νευρολόγος του..."

Με άλλα λόγια, αν ο γιατρός γνωρίζει το θέμα, έχει χρόνο να ακούσει τον ασθενή και διαλέξει ποιο παυσίπονο ταιριάζει ειδικά σε αυτόν (ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ), το αποτέλεσμα είναι ασφαλώς καλύτερο από αυτό που έχει ένας γιατρός που δίνει το ίδιο παυσίπονο σε όλους.

ΥΓ. FYI, γενικά δεν είμαι οπαδός των μοντέρνων, υπερεκλεκτικών κλπ αναστολεών COX...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 05-08-09 στις 14:31.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:11, 07-01-09:

Ποιο είναι το καλύτερο παυσίπονο για τον πονοκέφαλο;

Μια ροπαλιά
θα σε ηρεμήσει για κάνα μισάωρο

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 23:31, 07-01-09:

Dr M:

To cafergot αν δεν κανω λαθος ειναι αποτρεπτικο οχι παυσιπονο...Αλλα ναι εχεις δικιο, απο την αλλοι ποσοι ξερουν οτιδηποτε περα απο ασπιρινη/μεσουλιντ/πονσταν/ντεπον?

Και ναι τα COX2 inhibitors ειναι πολυ κ*λ*φαρμακα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 07-01-09 στις 23:49. Αιτία: προσθήκη **
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 01:15, 08-01-09:

Dr M:

To cafergot αν δεν κανω λαθος ειναι αποτρεπτικο οχι παυσιπονο...Αλλα ναι εχεις δικιο, απο την αλλοι ποσοι ξερουν οτιδηποτε περα απο ασπιρινη/μεσουλιντ/πονσταν/ντεπον?

Και ναι τα COX2 inhibitors ειναι πολυ κ*λ*φαρμακα.
Γιατί όποτε μπαίνω σε αυτό το site μου έρχεται μια μυρωδιά φαρμακίλας ρε παιδι μ?
Δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε κάποιες καταστάσεις όπως ο πονοκέφαλος χωρίς φάρμακα? Κάποια τακτικά μασαζ στον αυχένα βοηθούν στους κροτάφους η ακόμα και το σεξ! Όταν βέβαια έχουμε χρόνο.

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

O Dr M έγραψε στις 11:08, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από swamps
Γιατί όποτε μπαίνω σε αυτό το site μου έρχεται μια μυρωδιά φαρμακίλας ρε παιδι μ?
Δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε κάποιες καταστάσεις όπως ο πονοκέφαλος χωρίς φάρμακα? Κάποια τακτικά μασαζ στον αυχένα βοηθούν στους κροτάφους η ακόμα και το σεξ! Όταν βέβαια έχουμε χρόνο.
Dear swamps

Αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που ξεπερνούν έναν πονοκέφαλο με μασάζ στον αυχένα ή με σεξ, προφανώς είσαι ένας τυχερός άνθρωπος που δεν έχει σοβαρούς πονοκεφάλους (και σίγουρα δεν έχει ημικρανία).

Πίστεψέ με όμως, υπάρχουν πολλοί συνανθρωποί μας που ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ από σοβαρούς πονοκεφάλους, οι οποίοι τους καθηλώνουν στο κρεββάτι λόγω της αφόρητης έντασης του πόνου, αλλά και λόγω του ότι την ώρα του πόνου δεν μπορούν να ανεχτούν το φως, τον παραμικρό ήχο, τις μυρωδιές και κάνουν διαρκώς εμετό για 1-2-3 μέρες ή και περισσότερες κάθε μήνα. Αυτοί οι άνθρωποι, με τα κατάλληλα φάρμακα, μπορούν να βοηθηθούν πολύ.

Με μασάζ και σεξ, μάλλον όχι.

www.headaches.gr

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

O Dr M έγραψε στις 11:19, 08-01-09:

Dr M:

epote

Για να μιλήσουμε ξεκάθαρα για αποτρεπτικό/παυσίπονο ρόλο ενός φαρμάκου, θα έπρεπε να γνωρίζαμε πλήρως την παθοφυσιολογία της ημικρανίας.

Αυτό που πολλοί επιστήμονες σήμερα πιστεύουν είναι ότι ενώ το cafergot (όπως και οι τριπτάνες) σταματά τον πόνο, πιθανότατα η ημικρανική κρίση (τουλάχιστον ως προς το σκέλος των φαινομένων στον εγκέφαλο και στον πυρήνα του τριδύμου, αλλά όχι στις περιφερικές απολήξεις) εξακολουθεί και εξελίσσεται. Αυτή η θεώρηση εξηγεί και το γιατί σε αρκετούς ανθρώπους, η κρίση ημικρανίας υφίεται με ένα φάρμακο, και την άλλη ημέρα επανεμφανίζεται (αυτό που λέμε υποτροπή). Η γνώση αυτή δεν ε΄λιναι τεκμηριωμένη, μπορεί στο μέλλον να αποδειχθεί λαθεμένη.

Εν πάσει περιπτώση, επειδή προσπαθώ να είμαι πρακτικός και όχι θεωρητικός άνθρωπος, θα ήθελα να πω ότι αποτρεπτικά ή όχι, τα cafergot είναι φάρμακα πολύ αποτελεσματικά στην κρίση της ημικρανίας, με δύο όμως σοβαρά θέματα: τις ανεπιθύμητες ενέργειες (ναι, οι τριπτάνες έχουν λιγότερες...) και την μακροπρόθεσμη τάση πολλών ημικρανικών να κάνουν κατάχρηση (η ημικρανία με κατάχρηση εργοταμινικών είναι ό,τι πιο δύσκολο, κατά τη γνώμη μου, στην θεραπεία της ημικρανίας). Σήμερα, η χρήση του cafergot έχει περιοριστεί πολύ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 05-08-09 στις 14:29. Αιτία: αφαίρεση διαφημιστικού λινκ
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:01, 08-01-09:

να βρεις τι σου προκαλει πονοκεφαλο και να σταματησεις να το κανεις.....
να τρως πολλα φρουτα και να κοιμασαι καλα.....
και να πας και σε κανεναν ειδικο να ζητησεις την γνωμη του....
δεν το βρισκω και πολυ λογικο και να σε ποναει το κεφαλι σου μερες και να μην σε ηρεμει ενα απλο παυσιπονο......

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους