Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Νεκρός ο 20χρονος Αυστραλός, Doujon Zammit.

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 13:40, 09-08-08:

αυτοι το παρακανουν με τους κανονες...
εμεις καποιες φορες και κυριως στα τουριστικα μερη οπως η μυκονος ειμαστε τρεις λαλουν και δυο χορευουν...λες και δεν υπαρχουν νομοι...
ουτε το ενα ειναι καλο,ουτε το αλλο.πρεπει να βρουν ολες οι κοινωνιες τη χρυση τομη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 00:01, 10-08-08:

Μεγάλη μερίδα φουσκωτών κάνουν την ίδια δουλειά στην Ελλάδα με τους Έλληνες συναδέλφους τους και προέρχονται από Ολλανδία, Ηνωμένο Βασίλειο και Ιρλανδία. Περί εθνικότητας έχει γίνει ήδη λόγος και στα ΜΜΕ με βάση στοιχεία της Αστυνομίας. Το ότι δεν τα βρήκες στο google δε λέει κάτι. Δε νομίζω οτι η Αστυνομία δημοσιεύεται στα directories του Google. Δε βλέπω το λόγο να μην έκανε την πράξη κάποιος Ολλανδός ή Βρετανός αφού είναι το ίδιο γουρούνι, οπότε καλά θα κάνεις να μην τον βλέπεις κι εσύ. Κινδυνεύεις να προκαταληφθείς εναντίον συγκεκριμένων των μπράβων με ελληνική εθνικότητα, πράγμα που είναι άστοχο. Ή μήπως αυτοί είναι καλόπαιδα και δεν σκοτώνουν; Κατάλαβέ το, αυτό για το οποίο συμφωνούμε όλοι είναι ότι οι αλήτες υπάρχουν παντού κι όταν κάποιος είναι αλήτης, είτε Έλληνας, είτε Ολλανδός, είτε Εγγλέζος, θα κάνει τα ίδια εγκλήματα.
Γεγονός είναι ότι πολλές κοινωνίες δημιουργούν πολύ σοβαρά προβλήματα στα άτομα. Σε κάποιο βαθμό και η ελληνική, πάντως όχι τόσο όσο σε άλλες. Διαφορετικά για ποιο λόγο να έρχονται εδώ (αλλά και σε Ισπανία, Πορτογαλία) κάθε καλοκαίρι και να βγάζουν τ'απωθημένα όλου του χρόνου; Έχεις δει τίποτα μιλιούνια Έλληνες να πηγαίνουν ομαδικά κι οργανωμένα να κάνουν το ίδιο εκει πάνω; Κάθε κοινωνία έχει τα ιδιαίτερα προβλήματά της, αλλά μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
Κι όταν κάπου είναι τόσο δημοφιλή πρακτορεία του στυλ Club 18-30, τότε μάλλον κάπου υπάρχει πρόβλημα. Κι αυτό δεν είναι η μέχρι πρότινος μη εφαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας, γιατί άλλωστε τα αίσχη που κάνουν εδώ και τυχαίνει να είναι παράνομα, στο Άμστερνταμ και το Λονδίνο θα μπορούσαν να τα κάνουν νομιμότατα και χωρίς να πληρώσουν αεροπλάνο. Απλώς στη Μεσόγειο έχουν και την απαραίτητη απόσταση από τα αδιάκριτα βλέμματα. Όσο για τους "κανόνες"; Μούφες, αλλού είναι το πρόβλημα... Στη δε Ανγκλετέρα τα περισσότερα εγκλήματα και προβλήματα δημιουργούνται απο κείνους τους Άγγλους νεαρούς που χαπακώνονται και μπεκρουλιάζουν στις pubs, στη δε Ολλανδία (δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό, θα δείξει η Ιστορία), η ιδέα που επικρατεί είναι "επιτρέπουμε τα πάντα για να μην αποτελούν απαγορευμένο καρπό και παρανομούν οι πολίτες".
Άλλωστε και στην Ισπανία που οι νόμοι εφαρμόζονταν ανέκαθεν καλύτερα απ'οτι εδώ, δεν διστάζουν να κάνουν τα ίδια***. Ευτυχώς όμως από το φετινό καλοκαίρι και δώθε, η Αστυνομία, με βάση υποδείξεις εισαγγελέων, όπως πχ. της Χερσονήσου, έχουν αρχίσει να κόβουν πωπούς στα ξεσαλωμένα.

Μπάι δε γουέι, το τελευταίο σχόλιο της scully συνοψίζει την ουσία.

PS: Κανένας δεν αξίζει θάνατο και δη με τέτοιο τρόπο, αλλά αν ήταν εντελώς "αθώος" άσε καλύτερα να το κρίνει η Δικαιοσύνη. Κανένας άλλος δεν γνωρίζει πολλά για να το κρίνει.

PS2: Όταν υπάρχει πρόβλημα αλληλοαποδοχής δύο πλευρών, πχ. ατόμου-ατόμου, ομάδας-ομάδας, ατόμου-ομάδας κλπ., καλό είναι να ψάχνουμε τι φταίει και στις δύο πλευρές, διότι σίγουρα δεν φταίει μόνο η μία. Εγώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα να υπάρξω αρμονικά σ'αυτή τη χώρα; Μήπως επειδή τηρώ πιστά τις...εντολές της Καινής Διαθήκης; Μήπως επειδή είμαι ρατσιστής; Μήπως επειδή κοιτάω με μισό μάτι το διαφορετικό; Μήπως γιατι έχω έλλειψη συναισθημάτων; Μήπως επειδή καταπιέζω χαρακτήρες; Μήπως επειδή συναινώ σε όλα τα παραπάνω; Η απάντηση σε όλα είναι όχι και δεν έχω λόγο να πω κάτι άλλο πέραν της αληθείας χωρίς φόβο, πάθος και περιστροφές. Δεν ανήκω στη μάζα. Έχω πολλές απόψεις που θεωρούνται προχωρημένες, πρωτότυπες κι έχω και ανοιχτό μυαλό, νομίζω. Πάντως ποτέ σ'αυτη την κοινωνία που ζω, κι ας δεν ανήκω στη μάζα, κι ας είμαι διαφορετικός (όπως πρέπει να είναι όλοι), δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα πέρα από τη φυσιολογική διάσταση απόψεων. Και δε νομίζω πως η ελληνική κοινωνία μου δείχνει άλλο πρόσωπο απ'αυτό που δείχνει στους άλλους. Δεν έχει λόγο να το κάνει. Άρα νομίζω πως η αρμονική μου διαβίωση οφείλεται στη δική μου στάση. Ξέρω να είμαι διαφορετικός γιατί το πιστεύω (κι όχι να είμαι για να είμαι) κι επίσης ξέρω οτι στη συνύπαρξη των ανθρώπινων όντων χρειάζονται υποχωρήσεις σχεδόν πάντα, όσο επίπονες κι αν είναι. Όλοι τις κάνουμε, κανείς δεν θα είναι εξαίρεση. Διαφορετικά μπορεί να γίνει μοναχός σε κάποια ερημιά.
Προφανώς όσο ανόητο είναι να μισείς το διαφορετικό, τόσο ανόητο είναι να κάθεσαι να παίρνεις τοις μετρητοίς το τι λέει ο ένας κι ο άλλος. Μπορείς να ζήσεις κάπου κι αν είσαι αντίθετος με το κοινό αίσθημα, αρκεί να είσαι ανεκτικός, όπως πρέπει να είναι κάθε κοινωνικό ον. Ο κόσμος δεν φτιάχτηκε για κανέναν ιδανικός.

PS3: Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την ολιγωρία που υπάρχει από πλευράς Αστυνομίας σε τέτοια ευαίσθητα θέματα. Αυτό που με ενδιαφέρει, όμως, δεν ειναι μόνο να καταπολεμηθούν τέτοια φαινόμενα. Αυτό που πρέπει να ψάξουμε να βρούμε είναι γιατί υπάρχουν. Και τα αίτια είναι κοινωνικά, όπως πάντα.

***Φωτογραφίες σαν τις παρακάτω, με ξεσαλωμένους βορειοευρωπαίους μπορεί να είναι από οποιοδήποτε παρόμοιο hot προορισμό. Οι συγκεκριμένες από την Ibiza. Μήπως και οι Ισπανοί "δεν εφαρμόζουν τους νόμους και βασιλεύει η ασυδοσία";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 18:34, 11-08-08:

Βασικά γενικά δε συμπαθώ τους μπράβους και τους μυώδεις τύπους που γυρίζουν στα μπαράκια. Ούτε και το στυλ "μπαράκια". Έχω 100 φορές καλύτερα να πάω μια βόλτα στο πάρκο. Ακόμα κι αν πάω με το ΚΑΠΗ.

Δεν κατάλαβα σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι το οποίο είναι παράνομο εδώ και στο Amsterdam ή στο Λονδίνο θα ήταν νόμιμο. Εκτός από τα ελαφρά ναρκωτικά. Απλά αυτό συνδέεται δύσκολα με ένα φόνο ή όποιου είδους έκτροπα. Και συγκεκριμένα για τα ναρκωτικά στην Ολλανδία, είναι κάπως παρεξηγημένο το ζήτημα. Μόνο εξουσιοδοτημένα so-called "coffee shops" έχουν δικαίωμα να πωλούν ελαφριά ναρκωτικά σε μικρές δόσεις. Ναρκωτικά υπάρχουν κάθε μέρα στην Ομόνοια και στα σκοτεινά σοκάκια. Από κει και πέρα, ό,τι ισχύει εδώ ισχύει κι εκεί. Συν το ότι δεν επιτρέπονται τα πάντα για να μην κάνουν το απαγορευμένο οι πολίτες.

Για τα όργια και τα ξεσαλώματα έχω να πω ότι εμείς διαφημίζαμε τις "ιδιαίτερες αρετές" του τόπου μας σχετικά με αυτά. Επίσης ότι θα ήθελα πολύ να είμαι από μια μεριά όταν συλλάμβαναν τον όποιο τουρίστα που "παρεκτρεπόταν". Επίσης, το ότι κάποιοι, ας το θέσω συμπατριώτες μας, έκαναν παρόμοια πράγματα όχι σε μπαρ, αλλά σε σχολεία. Χωρίς να θέλω βέβαια μ' αυτό να πω ότι είμαστε χειρότεροι/καλύτεροι ή ό, τι άλλο στην προσωπική μας αξιοπρέπεια από άλλους λαούς. Απλώς για να τονίσω ότι όλοι στο ίδιο τσουκάλι βράζουμε.

PS2: Όταν [...] κανέναν ιδανικός.
Τότε τί να σου πω, είσαι πολύ τυχερός. Αν νομίζεις ότι οι άλλοι σέβονται τη διαφορετικότητά σου, τότε καλώς. Εγώ πάντως δε διατηρώ αυτή την αίσθηση. Ίσως, θα μου πεις, είμαι φρικιό! Αλλά πάντως εγώ ξέρω τέσσερις, στα σίγουρα, και ίσως πολύ περισσότερες περιπτώσεις ατόμων (συμ/νου και εμού) που έχουν μια ιδιότροπη/ξεχωριστή προσωπικότητα, στα οποία η ελληνική κοινωνία δείχνει, ναι, άλλο πρόσωπο. Η ελληνική κοινωνία δεν είναι μία, είναι πολλές μικρότερες μαζί.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:34, 11-08-08:

Θέλεις να μου πεις ότι το "εμείς διαφημίζαμε τις ιδιαίτερες αρετές" έχει καμία σχέση με τις ξενοδοχειακές αλυσίδες τύπου Louis Holidays (που βεβαίως δεν έχουν καμία σχέση με τις τοπικές οικονομίες) που υπογράφουν πολυετή συμβόλαια με πρακτορεία του εξωτερικού τα οποία μονο διαφημίζουν "Ποτό, clubs και σεξ με 12 ευρώ το βράδυ"; Η Ελλάδα εδώ και 30 χρόνια έχει πάψει να είναι δευτεροκλασάτος προορισμός των απανταχού στερημένων εφήβων και δεν έχει και καμία ανάγκη να γυρίσει σε αυτές τις εποχές. Ούτως ή άλλως το χρήμα σε πολεθνικές που εδρεύουν εκτός Ελλάδος πάει.

Όχι, για την αντιμετώπιση της οποίας χαίρω νομίζω πως ευθύνεται το γεγονός ότι ξέρω πότε θα υπερασπίζομαι τις θέσεις μου, αλλά και πότε να βάζω νερό στο κρασί μου. Επίσης είμαι της άποψης ότι τα πάντα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα, οπότε δεν πολυσκάω. Μια ζωή θα ζήσω κι επαναλαμβάνω ότι πρώτα θα είμαι εγώ καλά και μετά οι άλλοι. Κι όταν ζω σε μια κοινωνία, για να είμαι καλά, πρέπει να ξέρω πότε και μέχρι που να συμβιβάζομαι.

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 20:48, 11-08-08:

Όχι, αναφέρομαι στη διαφήμιση με τα τρία S (sea, sun and sex), μέρος της επίσημης καμπάνιας του Υπουργείου Τουρισμού, μέρος της οποίας μάλιστα προβλήθηκε στο BBC, που έλαβε αδρή αμοιβή από το Υπουργείο μας.

Μακάρι να μπορούσα να πω κι εγώ το ίδιο. Αλλά έρχεται κάποια στιγμή που ενώ δε χρειάζεται να συμβιβαστεί κανένας για να υπάρξει αρμονία και συνεπής συνεργασία, "κάποιοι" (να μην τους κατονομάσω καλύτερα και αρχίσω να σας λέω για τους ανθρώπους του τόπου μου) απαιτούν από μένα να συμβιβαστώ ακόμα περισσότερο (τη στιγμή που είναι περιττό). Ε, εγώ εκεί θα τους δώσω χαιρετίσματα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:51, 11-08-08:

Μπα, αυτά τα σούργελα που έρχονται και αλλαξοκολλιάζονται εδω πέρα δεν έχουν απαραίτητο νοητικό επίπεδο για να δούνε BBC. Απο κάπου αλλού άκουσαν αυτές τις φήμες.
Παρ'ολα τούτα, τα τελευταία συνθήματα της καμπάνιας είναι "Five senses to explore, one country to adore", "Live your myth in Greece", "Explore your senses", "Greece-The True Experience" και λοιπά παρόμοια. Το SSS είναι μάλλον αστικός μύθος που κυκλοφορεί από τις παλιές εποχές που μαζευόντουσαν εδώ όλοι οι βρωμιάρηδες (ας μου συγχωρεθεί η έκφραση) που αναζητούσαν ακριβώς αυτά.

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 08:35, 12-08-08:

Καρκίνος γαμώ.

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 10:38, 12-08-08:

για δειτε και αυτο

Παράθεση

tritonas2009

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tritonas2009
Ο tritonas2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O tritonas2009 έγραψε στις 18:55, 22-01-10:

ΑΙΣΧΟΣ !!!!
ΟΙ δικαστές θα έπρεπε να ντρέπονται για αυτή την απόφασή τους! Έκριναν με επιείκεια έναν ψυχρό δολοφόνο που αφαίρεσε τόσο εύκολα και αναίτια μια ζωή! Έναν ψευτόμαγκα, έναν νταή της νύχτας που θα έπρεπε να τιμωρηθεί παραδειγματικά!
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΔΙΚΑΣΤΕΣ! ΝΑ ΤΗ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 19:08, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από tritonas2009
ΑΙΣΧΟΣ !!!!
ΟΙ δικαστές θα έπρεπε να ντρέπονται για αυτή την απόφασή τους! Έκριναν με επιείκεια έναν ψυχρό δολοφόνο που αφαίρεσε τόσο εύκολα και αναίτια μια ζωή! Έναν ψευτόμαγκα, έναν νταή της νύχτας που θα έπρεπε να τιμωρηθεί παραδειγματικά!
και να ταν μονο αυτο...εδω ο Κουγιας παει να βγαλει τον μπατσο λαδι με πραγματα ηλιθιο τροπο και καλα ο Αλεξη ειχε παει σε αγωνα πολο που εγιναν επεισοδια και αλλα τετοια...εε μαλακιες...ποια δικαιοσυνη μωρε;αυτο δεν υπαρχει γενικα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:15, 22-01-10:

Τι επιείκια μωρέ, 23 χρόνια στον έναν και 8 στους άλλους δύο έριξε, μη λέτε μαλακίες επιτέλους...
Ο Αλεξανδρος (δεν τον λέγαν Αλεξη, ελεος πια...), ειναι αλλη υποθεση και δικαζεται τώρα απ'τα λιγα που ξερω.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 20:20, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Τι επιείκια μωρέ, 23 χρόνια στον έναν και 8 στους άλλους δύο έριξε, μη λέτε μαλακίες επιτέλους...
Ο Αλεξανδρος (δεν τον λέγαν Αλεξη, ελεος πια...), ειναι αλλη υποθεση και δικαζεται τώρα απ'τα λιγα που ξερω.
To ποιος λεει μαλακιες ψαχτο καλυτερα...Ναι πολυ καθισαν μεσα για δολοφονια,ανθρωπο σκοτωσαν οχι κατσαριδα.ΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΠΟ ΑΛΕΞΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΦΡΟΞΥΛΑΝΘΗ.Ναι δικαζεται τωρα και το πιο πιθανο να την βγαλει λαδι και ο Κορκονεας οπως και ο Καλαμποκας με 3 χρονακια καθαρη την εβγαλε ..

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:30, 22-01-10:

Αν δεν γνωρίζεις την απόφαση καλύτερα να το βουλώσεις. 22,5 χρόνια είναι σχεδόν ισόβια, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ποινή, αλλά δεν περίμενα να το γνωρίζεις. Το ότι θα μειωθεί στο εφετείο είναι σίγουρο, αλλά δικαίωμα στην έφεση έχει κάθε Έλληνας πολίτης ανεξάρτητα απ'το αν δικάζεται αδίκως ή δίκαια.

Παράθεση

In Flames

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 20:34, 22-01-10:

Αν δεν γνωρίζεις την απόφαση καλύτερα να το βουλώσεις. 22,5 χρόνια είναι σχεδόν ισόβια, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ποινή, αλλά δεν περίμενα να το γνωρίζεις. Το ότι θα μειωθεί στο εφετείο είναι σίγουρο, αλλά δικαίωμα στην έφεση έχει κάθε Έλληνας πολίτης ανεξάρτητα απ'το αν δικάζεται αδίκως ή δίκαια.
Υπάρχει και μεγαλύτερη ποινή, μην μας τρελαίνεις.

Κανείς δεν διαφώνησε ότι είναι ισόβια, βασικά δεν είναι τόσα χρόνια τα ισόβια, αλλά σχεδόν ισόβια.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 20:36, 22-01-10:

αφηστε το παιδι παιζει την δικογραφεια στα δακτυλα φαινεται αλλωστε... ς μην μιλαμε οι κοινοι θνητοι...ασε τον ξερολα στην γνωση του.. αλλο εφεση και αλλο να βγαινει μετα απο 3 χρονια μετα απο δολοφονια..μη λεμε οτι θελουμε..ετσι μπορει να παει και η υποθεση του αυστραλου πχ...

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 20:39, 22-01-10:

Καταρχάς αυτά μειώνονται άμα δείξουν καλή διαγωγή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο παραθυράκι μπορεί να βρουν ώστε να μην μείνουν πολύ μέσα.

Σε κάποιους φαίνεται επιεικής απόφαση, σε άλλους αυστηρή. Εμένα μου φαίνεται ανούσια απόφαση. Η κρεμάλα για τους μπράβους των club της Μυκόνου και παρόμοιων νταήδων είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να γίνει.
Αλλά ναι, ξέχασα, θανατική ποινή? Απαπα τι λες, με ποιο δικαίωμα να αφαιρέσεις την ζωή ενός ανθρώπου ό,τι κι αν έχει κάνει, είμαστε πολιτισμένη κοινωνία (ναι, πώς...) και πρέπει να τους σωφρονίσουμε και μπλα μπλα μπλα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:40, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
Υπάρχει και μεγαλύτερη ποινή, μην μας τρελαίνεις.

Κανείς δεν διαφώνησε ότι είναι ισόβια, βασικά δεν είναι τόσα χρόνια τα ισόβια, αλλά σχεδόν ισόβια.
24 χρόνια τα ισόβια και δεν υπάρχει μεγαλύτερη ποινή...Εκτός απ'τα "πολλές" φορές ισόβια τα οποία στην ιστορία σπανιως έχουν δοθεί σε μη κατά συρροήν ανθρωποκτόνους. Δεν συνηθίζω να δικαιολογούμαι σε σένα κοπελιά, αλλά να προσέξεις ότι δεν διεκδικώ κανενα στεφανι πολυγνωσίας (αν έτσι το βλέπεις, μαλλον ειναι πρόβλημά δικό σου), αλλά, γλυκιά μου ΕΑΑΚιτισα-δεν-ξερω-τι-εισαι, πριν μπεις σε μια κουβεντα πρεπει να ξερεις τα απολύτως βασικά. Σου προτεινω ν'αρχίσεις με το ποσα χρόνια έφαγε ο καθε κατηγορούμενος...

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:41, 22-01-10:

Απαπα τι λες, με ποιο δικαίωμα να αφαιρέσεις την ζωή ενός ανθρώπου ό,τι κι αν έχει κάνει, είμαστε πολιτισμένη κοινωνία (ναι, πώς...) και πρέπει να τους σωφρονίσουμε και μπλα μπλα μπλα
γελοιος τροπος να στηριξεις το επιχειρημα σο για "κρεμαλα σε ολους τους μπραβους"
-----------------------------------------
αλλά, γλυκιά μου ΕΑΑΚιτισα-δεν-ξερω-τι-εισαι, πριν μπεις σε μια κουβεντα πρεπει να ξερεις τα απολύτως βασικά
ουτε εσυ νομιζω οτι προσφερεις κατι με το να δινεις "τιτλους" στους συνομιλητες σου "γλυκουλη μου ΠΑ.ΣΟ.Κε"

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:43, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
αφηστε το παιδι παιζει την δικογραφεια στα δακτυλα φαινεται αλλωστε... ς μην μιλαμε οι κοινοι θνητοι...ασε τον ξερολα στην γνωση του.. αλλο εφεση και αλλο να βγαινει μετα απο 3 χρονια μετα απο δολοφονια..μη λεμε οτι θελουμε..ετσι μπορει να παει και η υποθεση του αυστραλου πχ...
Αρχική Δημοσίευση από ZedBlue
Καταρχάς αυτά μειώνονται άμα δείξουν καλή διαγωγή και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο παραθυράκι μπορεί να βρουν ώστε να μην μείνουν πολύ μέσα.

Σε κάποιους φαίνεται επιεικής απόφαση, σε άλλους αυστηρή. Εμένα μου φαίνεται ανούσια απόφαση. Η κρεμάλα για τους μπράβους των club της Μυκόνου και παρόμοιων νταήδων είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να γίνει.
Αλλά ναι, ξέχασα, θανατική ποινή? Απαπα τι λες, με ποιο δικαίωμα να αφαιρέσεις την ζωή ενός ανθρώπου ό,τι κι αν έχει κάνει, είμαστε πολιτισμένη κοινωνία (ναι, πώς...) και πρέπει να τους σωφρονίσουμε και μπλα μπλα μπλα.

Για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει σχετικο topic, το γνωριζεις απ'τη θεση σου καλυτερα απο μενα.
Εσυ, αλήθεια, razorκατι, τι λες; Θα έπρεπε να εφαρμοστει η θανατική ποινή σ'αυτές τις δύο περιπτώσεις; Για να γινει κατι τετοιο, βεβαια, η ποινη πρεπει να ενταχθει πληρως στο δικαστικο συστημα της χώρας και να εφαρμοζεται γενικα ως ενδεχόμενο ποινής...Ποια ειναι η άποψή σου; Σύμφωνα με την...ελευθεριακή σου οπτική τι θα αντέτεινες σε μία τέτοια πρόταση;
Αρχική Δημοσίευση από fasdag
γελοιος τροπος να στηριξεις το επιχειρημα σο για "κρεμαλα σε ολους τους μπραβους"

ουτε εσυ νομιζω οτι προσφερεις κατι με το να δινεις "τιτλους" στους συνομιλητες σου "γλυκουλη μου ΠΑ.ΣΟ.Κε"
Μακάρι να ήταν τόσο καλή η ΠΑΣΠ για να μπορούσα να είμαι μέλος...Προς το παρον έχει πολλά στραβά ακόμη άσε που προσωπικά δεν κολλάω αφίσες χωρίς να πληρώνομαι...

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 20:44, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
Δεν είδα κανένα σοβαρό επιχείρημα για το τι έχουν να προσφέρουν επιπλέον οι συγκεκριμένοι ας πούμε τύποι. Και πάλι δεν χρειάζεται να το στηρίξω, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί και ποτέ, γιατί να στηρίξω κάτι ουτοπικό?

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 20:44, 22-01-10:

24 χρόνια τα ισόβια και δεν υπάρχει μεγαλύτερη ποινή...Εκτός απ'τα "πολλές" φορές ισόβια τα οποία στην ιστορία σπανιως έχουν δοθεί σε μη κατά συρροήν ανθρωποκτόνους. Δεν συνηθίζω να δικαιολογούμαι σε σένα κοπελιά, αλλά να προσέξεις ότι δεν διεκδικώ κανενα στεφανι πολυγνωσίας (αν έτσι το βλέπεις, μαλλον ειναι πρόβλημά δικό σου), αλλά, γλυκιά μου ΕΑΑΚιτισα-δεν-ξερω-τι-εισαι, πριν μπεις σε μια κουβεντα πρεπει να ξερεις τα απολύτως βασικά. Σου προτεινω ν'αρχίσεις με το ποσα χρόνια έφαγε ο καθε κατηγορούμενος...
EAAK εγω? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μη τα αμολας ετσι..ξερω ποσα εφαγαν αλλα σου ξαναλεω θα τους βγαλουν σε λιγα χρονια και σου ανεφερα τρανταχτο παραδειγμα.Κια κοψε την ειρωνια ειλικρινα γινεσαι γελοιος...και μολις στην τελευταια προταση φαινεται οτι το παιζεις ξερολας...

Παράθεση

In Flames

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 903 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 20:46, 22-01-10:

φυσικά και αναφέρομαι στα πολλά ισόβια-μεγαλύτερη ποινή.

Κατα συρροήν και μη, τα αποτελέσματα σηκώνουν κυρώσεις σε τέτοιο επίπεδο.

Ε είναι βλακώδες να φέρνεις στην κουβέντα τέτοιους χαρακτηρισμούς-πολιτικούς χρωματισμούς σε αυτήν την φάση.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:46, 22-01-10:

Θα βγουν οπως θα βγαινες κι εσυ βασικά...Στο Εφετειο και με καλή διαγωγή...Και οι καταδικοι έχουν δικαιώματα, έτσι λένε οι κανόνες της ελευθεριακής κοινωνίας...

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:48, 22-01-10:

Δεν είδα κανένα σοβαρό επιχείρημα για το τι έχουν να προσφέρουν επιπλέον οι συγκεκριμένοι ας πούμε τύποι. Και πάλι δεν χρειάζεται να το στηρίξω, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί και ποτέ, γιατί να στηρίξω κάτι ουτοπικό?
αυτη η συζητηση νομιζω οτι δεν ανηκει εδω περα.

για την ιστορια, αυτη η ποινη εχει εφαρμοστει στο παρελθον και εφαρμοζεται σε αρκετα μερη ανα τον κοσμο. επομενως, μονο ουτοπικο δεν ειναι.

δεν γνωριζεις την προσωπικοτητα των συγκεκριμενων τυπων, για να βγαζεις ενα τετοιο υπερβολικο συμπερασμα, οτι δηλαδη ολοι πρεπει να πανε στην κρεμαλα

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 20:52, 22-01-10:

Δεν είπα όλοι, αλλά έστω ο συγκεκριμένος που κατηγορείται για τον φόνο δεν μου κάνει και για κανά παλικάρι που παραστράτησε σε μια άτυχη στιγμή. Εν πάσει περιπτώσει, το θέμα είναι ότι σε λίγα χρόνια οι τύποι θα είναι πάλι έξω και δεν νομίζω ότι θα φοβηθούν να ξαναπιάσουν την ίδια δουλειά και να δείρουν κάποιον (πιο προσεκτικά βέβαια) την επόμενη φορά.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 20:53, 22-01-10:

Θα βγουν οπως θα βγαινες κι εσυ βασικά...Στο Εφετειο και με καλή διαγωγή...Και οι καταδικοι έχουν δικαιώματα, έτσι λένε οι κανόνες της ελευθεριακής κοινωνίας...
σου φαινομαι για ανθρωπος των κανονων; σου πα για τους μαλακες-ξερολες ναι να εφαρμοστει γτ αλλιως δεν βλεπω να μας παρατανε ησυχους!Ναι ολοι εχουν δικαιωμα αλλα οχι να μου τη βγαζει λαδι Ο δολοφονος και μετα να καταδικαζουν και να χανουν στην φυλακη τη ζωη τους τοσοι που τελικα ηταν και αθωοι ή θυματα του συστηματος αυτο λεγεται αδικια.Ξερεις ποσοι αδικα μα αδικα πεθαναν λογω αθλιων συνθηκων στις φυλακες και μπηκαν για ασυμαντους λογους; Και μετα να μου ρχεται ο αλλος ο μαλακας και μεσα σε λιγο διαστημα με εφεσεις και τετοια να βγαινει..ε οχι απο τη στιγμη που θελουν τετοιο συστημα να εφαρμοζεται ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ οχι επιλεχτικα.
Και μη τολμισεις να μου δωσεις ανουσιους βλακωδης κομματοπαραταξιακους χαρακτηρισμος θα βριστουμε ασχημα..

Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 21:46, 22-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από tritonas2009
ΑΙΣΧΟΣ !!!!
Ό,τι και να λέτε και να λέμε όλοι μας, το παρακράτος της Ελληνικής Μαφίας (σε όλα τα επίπεδα) θα συνεχίσει να υπάρχει υπό την ανοχή της πλειοψηφίας αυτού του κοιμισμένου και απαίδευτου (όχι με την έννοια της σημερινής τεχνοκρατικής παιδείας) λαού.

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kluader
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O kluader έγραψε στις 11:55, 23-01-10:

σου φαινομαι για ανθρωπος των κανονων; σου πα για τους μαλακες-ξερολες ναι να εφαρμοστει γτ αλλιως δεν βλεπω να μας παρατανε ησυχους!Ναι ολοι εχουν δικαιωμα αλλα οχι να μου τη βγαζει λαδι Ο δολοφονος και μετα να καταδικαζουν και να χανουν στην φυλακη τη ζωη τους τοσοι που τελικα ηταν και αθωοι ή θυματα του συστηματος αυτο λεγεται αδικια.Ξερεις ποσοι αδικα μα αδικα πεθαναν λογω αθλιων συνθηκων στις φυλακες και μπηκαν για ασυμαντους λογους; Και μετα να μου ρχεται ο αλλος ο μαλακας και μεσα σε λιγο διαστημα με εφεσεις και τετοια να βγαινει..ε οχι απο τη στιγμη που θελουν τετοιο συστημα να εφαρμοζεται ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ οχι επιλεχτικα.
Και μη τολμισεις να μου δωσεις ανουσιους βλακωδης κομματοπαραταξιακους χαρακτηρισμος θα βριστουμε ασχημα..
Αφου δεν ξερεις το συστημα δικαιοσυνης γιατι μιλας? Φονος ειναι και μαλιστα ενδεχομενος δολος, δεν ηταν δολος σκοπου, με τα τοσα ελαφρυντικα που εχει η ποινη ειναι ιδιαιτερα αυστηρη

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:04, 23-01-10:

ναι τα ξέρουμε όλα όσα μας παραθέτεις...και συμφωνούμε για την δικαστική, κρατική, κομματική αδικία της άδικης κοινωνίας που ζούμε που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους κατεβάζει...

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 12:09, 23-01-10:

Αυτά είναι θεωρητικές μλκίες με όλη την έννοια. Τι σημασία έχει αν το είχε ως σκοπό ή απλά του προέκυψε? Η νοοτροπία αυτού του ανθρωποειδούς ήταν ο ξυλοδαρμός ενός ανθρώπου, χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος, απλά για επίδειξη μαγκιάς και αυτοϊκανοποίηση. Μεθυσμένος δεν ήταν, ψυχολογικά δεν νομίζω να έχει, άρα όταν αρχίζεις να ξυλοκοπείς κάποιον, γνωρίζεις ότι η πράξη είναι πολύ πιθανόν να επιφέρει φόνο. Συνεπώς δεν υπάρχει ενδεχόμενος δόλος, υπάρχει δόλος σκοπού ή όπως αλλιώς λέγεται.
Ποια είναι τα ελαφρυντικά?

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:11, 23-01-10:

ο πρότερος έντιμος βίος πιάνεται ως ελαφρυντικό;

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O kluader έγραψε στις 15:24, 23-01-10:

Αυτά είναι θεωρητικές μλκίες με όλη την έννοια. Τι σημασία έχει αν το είχε ως σκοπό ή απλά του προέκυψε? Η νοοτροπία αυτού του ανθρωποειδούς ήταν ο ξυλοδαρμός ενός ανθρώπου, χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος, απλά για επίδειξη μαγκιάς και αυτοϊκανοποίηση. Μεθυσμένος δεν ήταν, ψυχολογικά δεν νομίζω να έχει, άρα όταν αρχίζεις να ξυλοκοπείς κάποιον, γνωρίζεις ότι η πράξη είναι πολύ πιθανόν να επιφέρει φόνο. Συνεπώς δεν υπάρχει ενδεχόμενος δόλος, υπάρχει δόλος σκοπού ή όπως αλλιώς λέγεται.
μλκιες για σενα. Καλο ειναι κανένα να μην κρίνουμε χωρίς να ξερουμε τα πραγματικα περιστατικά υπό τα οποία τελεσθηκε η πράξη. Ο κατηγορούμενος που αύριο μπορεί να είμαστε εμείς στη θέση του δεν κρίνεται μόνο από το αποτέλεσμα της πράξης του σε μια ευνομούμενη πολιτεία. πολλά λαμβάνονται υπ'οψιν που ο εν λόγω τα πληρεί:
κίνητρα, σκοπός, διάθεση κατά την πράξη, τρόπος εκτέλεσης, ποινικό μητρώο κλπ κλπ

Συνεπώς δεν υπάρχει ενδεχόμενος δόλος, υπάρχει δόλος σκοπού ή όπως αλλιώς λέγεται.
Αυτό φίλτατε ειναι κεφάλαιο ολόκληρο στο Ποινικό Δίκαιο και μπερδεύει και τους δικαστές ακόμη οπότε δεν το κρίνει ο καθένας στην τύχη. Εδω ναι έτσι ειναι ενδεχόμενος.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:36, 23-01-10:

Τα ελαφρυντικά που ανέφερες σε ρώτησα ποια είναι. Απάντα κι αυτό αν θες.

Σωστός, δεν τον ξέρω ούτε αυτόν ούτε τις ακριβείς συνθήκες υπό τις οποίες τελέστηκε το έγκλημα. Αλλά αν θεωρήσουμε ότι τα πράγματα ήταν φυσιολογικά, δηλαδή βρισκόταν σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Κι έρχεται σε τέτοιες περιπτώσεις η δικηγορία να κάνει την δουλειά της. Θα τον βγάλει τρελό και τα σχετικά και καθάρισε.

Αν ήθελες να συζητούσαμε για την νομική πλευρά του θέματος, ίσως και να το έκανα, αλλά στην χώρα ετούτη δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kluader έγραψε στις 16:11, 23-01-10:

Τα ελαφρυντικά που ανέφερες σε ρώτησα ποια είναι. Απάντα κι αυτό αν θες.

Σωστός, δεν τον ξέρω ούτε αυτόν ούτε τις ακριβείς συνθήκες υπό τις οποίες τελέστηκε το έγκλημα. Αλλά αν θεωρήσουμε ότι τα πράγματα ήταν φυσιολογικά, δηλαδή βρισκόταν σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Κι έρχεται σε τέτοιες περιπτώσεις η δικηγορία να κάνει την δουλειά της. Θα τον βγάλει τρελό και τα σχετικά και καθάρισε.

Αν ήθελες να συζητούσαμε για την νομική πλευρά του θέματος, ίσως και να το έκανα, αλλά στην χώρα ετούτη δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
Τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε άλλο

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 16:22, 23-01-10:

Ναι, οκ, άμα διαφωνείς, προφανώς εθελοτυφλείς. Έχω από γνωστούς μέχρι και συγγενείς που τελείωσαν νομική και το παραδέχονται ότι η επιστήμη αυτή στην Ελλάδα είναι πιο βρώμικη κι από βούρκο.

Ακόμα πάντως δεν είπες ποια είναι τα ελαφρυντικά.

Α, και πώς συμπέρανες ότι είναι ενδεχόμενος?

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kluader έγραψε στις 16:51, 23-01-10:

Ναι, οκ, άμα διαφωνείς, προφανώς εθελοτυφλείς. Έχω από γνωστούς μέχρι και συγγενείς που τελείωσαν νομική και το παραδέχονται ότι η επιστήμη αυτή στην Ελλάδα είναι πιο βρώμικη κι από βούρκο.

Ακόμα πάντως δεν είπες ποια είναι τα ελαφρυντικά.

Α, και πώς συμπέρανες ότι είναι ενδεχόμενος?
αφου το λες.
τα ελαφρυντικά τα έγραψα όχι βέβαια όλα είνα αδύνατον
Ο ενδεχόμενος δόλος ειναι όρος.
δεν μπορώ να κάτσω να γραψω δυο σελίδες ανάλυση δικαιου. Απλά το είπα για να μην κρίνουν καποιοι εντελώς άσχετοι με την επιστήμη τα χρόνια που έφαγε.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 17:01, 23-01-10:

Εννοούσα αυτά που ισχύουν στην υπόθεση, αν τα ξέρεις, όχι γενικά.
Δεν είναι άσχετη η κριτική τους, γιατί εσύ που την ξέρεις, θα ξέρεις επίσης πολύ καλά ότι είναι πολύ εύκολο αυτά τα χρόνια να μειωθούν δραματικά.
Και είπες
Εδω ναι έτσι ειναι ενδεχόμενος.
Νόμιζα ότι εννοούσες ότι στην υπόθεση αυτή πιστεύεις ότι είναι ενδεχόμενος και αποκλείεις τον δόλο σκοπού.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 18:10, 23-01-10:

Καλα ρε ζεντ βλεπεις τι γραφεις μιλας γενικα για τον ορισμο του ενδεχομενου δολου και μετα ανακοινωνεις "Συνεπώς δεν υπάρχει ενδεχόμενος δόλος"
Κανεις μια πραξη ,οπως αυτη που εκανε ο μπραβος ,δεν ειχες προθεση να σκοτωσεις ,υπηρχε ομως το ενδεχομενο να πεθανει το θυμα εξου και ενδεχομενος δολος
Μετα βγαζεις απο το πουθενα εναν δικο σου ορο "δολος σκοπου" :s
Ναι γιατι μας εχεις αποδειξει εμπρακτα πως την κατεχεις...

Ειπες πριν την θανατικη ποινη ουτοπια , δεν μαζευονται τα λαθη σου σε αυτο το θρεντ ,εχεις μια γενικη απαντηση που βασιζεται ,ουτε και συ γνωριζεις που, και εισαι ανικανος να αιτιολογησεις.

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kluader έγραψε στις 18:19, 23-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Καλα ρε ζεντ βλεπεις τι γραφεις μιλας γενικα για τον ορισμο του ενδεχομενου δολου και μετα ανακοινωνεις "Συνεπώς δεν υπάρχει ενδεχόμενος δόλος"
Κανεις μια πραξη ,οπως αυτη που εκανε ο μπραβος ,δεν ειχες προθεση να σκοτωσεις ,υπηρχε ομως το ενδεχομενο να πεθανει το θυμα εξου και ενδεχομενος δολος

Ειπες πριν την θανατικη ποινη ουτοπια , δεν μαζευονται τα λαθη σου σε αυτο το θρεντ ,εχεις μια γενικη απαντηση που βασιζεται ,ουτε και συ γνωριζεις που, και εισαι ανικανος να αιτιολογησεις.
και συ λάθος τα πες μην βιαζεσαι να κρίνεις:
προς zed: για να στα κάνω πιο λιανά πες μου τι σκέφτηκε ο μπράβος?
1) θα πάω να τον δείρω με σκοπό να τον σκοτώσω
2) θα πάω να τον δείρω ωστε να τον σπάσω στο ξύλο

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 18:21, 23-01-10:

Τσου ,μια χαρα τα 'πα , ετσι οριζεται ο ενδεχομενος δολος.

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kluader έγραψε στις 18:24, 23-01-10:

Τσου ,μια χαρα τα 'πα , ετσι οριζεται ο ενδεχομενος δολος.
Σου έχω βρει δύο λάθη κύριε iknoweverything. αλλά αμα το πιστεύεις εσύ έτσι θα ναι

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 18:24, 23-01-10:

Πάλι δεν πήρες τα ψυχοφάρμακα βρε Σων?
Τον όρο "δολος σκοπου" ο kluader τον είπε, όχι εγώ.

Όχι δεν την κατέχω. Ούτε εσύ στο μαθηματικό πρέπει να την κατέχεις καλά την νομική.
Δεν φταίω εγώ αν δεν κατανοείς την αιτιολόγηση.
Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είχε πρόθεση να σκοτώσει, μεγάλε φωστήρα?

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,467 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 18:27, 23-01-10:

Εγω πάντως δεν διακρίνω πουθενα "ενδεχόμενο" δόλο.
Αφου το παιδι το σαπισαν μέχρι θανατου στο ξύλο.
Κριμα που οι δικαστες δεν εδωσαν ισοβια δεσμα.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 18:28, 23-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kluader
και συ λάθος τα πες μην βιαζεσαι να κρίνεις:
προς zed: για να στα κάνω πιο λιανά πες μου τι σκέφτηκε ο μπράβος?
1) θα πάω να τον δείρω με σκοπό να τον σκοτώσω
2) θα πάω να τον δείρω ωστε να τον σπάσω στο ξύλο
Ε τι λες τώρα, λάθος o loser? Ύβρις..

Εγώ λέω ότι όταν σκέφτεσαι το 2ο, πρέπει ως νοήμων άνθρωπος να σκεφτείς ότι δεν είναι δυνατόν να το πετύχεις μόνο αυτό. Ο άλλος μπορεί να είναι υπερευαίσθητος και με μια φάπα απλά να πέσει νεκρός. Το γνωρίζεις, άρα σκέφτεσαι "θα πάω να τον δείρω και είναι πιθανόν να τον σκοτώαω", άρα εφόσον προχωράς στην ενέργεια, έχεις πρόθεση.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

O beautiful loser έγραψε στις 18:31, 23-01-10:

Πάλι δεν πήρες τα ψυχοφάρμακα βρε Σων?
Τον όρο "δολος σκοπου" ο kluader τον είπε, όχι εγώ.

Όχι δεν την κατέχω. Ούτε εσύ στο μαθηματικό πρέπει να την κατέχεις καλά την νομική.
Δεν φταίω εγώ αν δεν κατανοείς την αιτιολόγηση.
Εσένα ποιος σου είπε ότι δεν είχε πρόθεση να σκοτώσει, μεγάλε φωστήρα?
Μα δεν υπαρχει αιτιοληγηση απο την πλευρα σου λες χαζομαρες και δεν τις στηριζεις.
Το πιο πιθανο θα 'ταν να μην ειχε προθεση να σκοτωσει , αλλωστε για να παει στην φυλακη για ανθρωποκτονια,τοσο μεγαλη η ηδονη του να σκοτωσει που δεν μπορεσε να αντισταθει?
Αλλωστε εσυ γραφεις "γνωρίζεις ότι η πράξη είναι πολύ πιθανόν να επιφέρει φόνο" οποτε αμα κατι τετοιο διεπει την περιπτωση ειναι ενδεχομενος δολος ,εν τελει καταλαβαινεις τιποτα απο αυτα που λες ?
Σου έχω βρει δύο λάθη κύριε iknoweverything. αλλά αμα το πιστεύεις εσύ έτσι θα ναι
Που ειναι ακριβως , εγω 2 πραγματα βλεπω που απευθυνονται στον ζεντμπλε.
Δεν εκανα κανενα λαθος.
Αρχική Δημοσίευση από teol20
Εγω πάντως δεν διακρίνω πουθενα "ενδεχόμενο" δόλο.
Αφου το παιδι το σαπισαν μέχρι θανατου στο ξύλο.
Κριμα που οι δικαστες δεν εδωσαν ισοβια δεσμα.
Δηλαδη τι ητανε αναγκαιος ή αμεσος δολος ?Ειχε προθεση να το σκοτωσει και το εκανε?

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kluader έγραψε στις 18:33, 23-01-10:

Ε τι λες τώρα, λάθος o loser? Ύβρις..

Εγώ λέω ότι όταν σκέφτεσαι το 2ο, πρέπει ως νοήμων άνθρωπος να σκεφτείς ότι δεν είναι δυνατόν να το πετύχεις μόνο αυτό. Ο άλλος μπορεί να είναι υπερευαίσθητος και με μια φάπα απλά να πέσει νεκρός. Το γνωρίζεις, άρα σκέφτεσαι "θα πάω να τον δείρω και είναι πιθανόν να τον σκοτώαω", άρα εφόσον προχωράς στην ενέργεια, έχεις πρόθεση.
παίρνεις άριστα, αυτός ειναι και ο ορισμός του ενδεχόμενου δόλου, αποδέχτηκε την σκέψη ότι με το κλομπ θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να τον σκοτώσει. Άρα ανθρωποκτονία εκ προθέσεως αρ 299 ΠΚ παρ.1. Αν ήταν το πρώτο, δηλαδη δόλος σκοπού παλι ίδιο αδίκημα αλλά το δικαστήριο θα το εκλάμβανε διαφορετικά. Αυτό είπα πριν, οτι επειδή έγινε χαμός το δικαστήριο το επιμέτρησε σαν το 1) ενδεχόμενο πάντα νόμιμα παντως
προς bf (οχι τα τσιγάρα)
καλό search εκανες στο νετ και πέταξες τον αναγκαίο δόλο ο οποίος θα ηταν ο τελευταίος που θα μπορούσε να υπαρξει στον τομέα της υπαιτιότητας στην περίπτωση μας:s:s. Δυστυχως όμως αυτο ειναι ολοκληρω κεφάλαιο τα δυο λάθη σου εκτός αυτού ειναι:
στον ενδεχόμενο δολο μονο υπάρχει πρόθεση αν δεν έχεις πρόθεση ειναι αμέλεια, στο δόλο σκοπού υπάρχει επιδιωξη.
Ο δράστης εδώ είχε προθεση όχι επιδίωξη.
Ακόμα δόλος σκοπού υπάρχει εγώ το έγραψα δεν το σκαρφίστηκε ο zedblue

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 18:44, 23-01-10:

παίρνεις άριστα, αυτός ειναι και ο ορισμός του ενδεχόμενου δόλου, αποδέχτηκε την σκέψη ότι με το κλομπ θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ να τον σκοτώσει. Άρα ανθρωποκτονία εκ προθέσεως αρ 299 ΠΚ παρ.1. Αν ήταν το πρώτο, δηλαδη δόλος σκοπού παλι ίδιο αδίκημα αλλά το δικαστήριο θα το εκλάμβανε διαφορετικά. Αυτό είπα πριν, οτι επειδή έγινε χαμός το δικαστήριο το επιμέτρησε σαν το 1) ενδεχόμενο πάντα νόμιμα παντως
Ε και? Δηλαδή σαν να λέμε ότι την μια πάει γνωρίζοντας ότι έχει 50% πιθανότητες να σκοτώσει και την άλλη 99% και επειδή στην πρώτη είναι λιγότερες οι πιθανότητες, πρέπει να είναι μικρότερη και η ποινή του. Σου ακούγεται λογικό?

Ακόμα δόλος σκοπού υπάρχει εγώ το έγραψα δεν το σκαρφίστηκε ο zedblue
Πώς φαίνεται ο κομπλεξισμός, ε?

Παράθεση

kluader (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O kluader έγραψε στις 18:51, 23-01-10:

Ε και? Δηλαδή σαν να λέμε ότι την μια πάει γνωρίζοντας ότι έχει 50% πιθανότητες να σκοτώσει και την άλλη 99% και επειδή στην πρώτη είναι λιγότερες οι πιθανότητες, πρέπει να είναι μικρότερη και η ποινή του. Σου ακούγεται λογικό?

Πώς φαίνεται ο κομπλεξισμός, ε?
H ζωή δεν ειναι γενικά λογική. Γίνε ποινικολόγος να ασχολήθείς με νομοθεσία ωστε να το αλλάξεις. Έτσι είναι και πολύ σωστά πιστεύω.
Φαντάσου δυο αλήτες: Ο ένας σε ένα 'ντου' αρχίζει τα μπουκέτα και πετυχαίνει κάποιον στον αυχαίνα σκοτώνοντας τον και ο αλλος σε άλλο τσακωμό βγαζει στιλέτο και δολοφονει. Θα τους τιμωρούσες το ίδιο?

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,467 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 18:52, 23-01-10:

Δηλαδη τι ητανε αναγκαιος ή αμεσος δολος ?Ειχε προθεση να το σκοτωσει και το εκανε?
To oτι δεν ξέρουμε την ψυχοσυνθεση του συγκεκριμενου ατομου τη στιγμη που εκανε τη βίαια αυτη πραξη υποδηλώνει πως μπορει να τανε και ετοιμος για όλα.Το τι μπορει να ισχυριζεται ο κατηγορούμενος δεν ειναι και απολυτο για το πως εγινε πραγματικα η πραξη.
Αρα το οτι μπορει να ειχε τη προθεση να σκοτωσει ειναι πολυ πιθανό.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 18:57, 23-01-10:

H ζωή δεν ειναι γενικά λογική. Γίνε ποινικολόγος να ασχολήθείς με νομοθεσία ωστε να το αλλάξεις. Έτσι είναι και πολύ σωστά πιστεύω.
Φαντάσου δυο αλήτες: Ο ένας σε ένα 'ντου' αρχίζει τα μπουκέτα και πετυχαίνει κάποιον στον αυχαίνα σκοτώνοντας τον και ο αλλος σε άλλο τσακωμό βγαζει στιλέτο και δολοφονει. Θα τους τιμωρούσες το ίδιο?
Και με τα μπουκέτα μπορείς να σκοτώσεις και με το στιλέτο. Το αποτέλεσμα που μπορεί να επέλθει είναι το ίδιο. Απλά με το ένα όπλο είναι πιο εύκολο-γρήγορο-σίγουρο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους