Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,304 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και φιλοδοξία

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:39, 14-08-06:

Έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω, δεν είναι καθόλου φιλόδοξες. Όχι οτι στη χώρα μας, του βολέματος, υπάρχουν γενικά πολλά φιλόδοξα άτομα, αλλά παρατηρώ οτι οι περισσότεροι φιλόδοξοι άνθρωποι που ξέρω είναι άνδρες. Οι περισσότερες γυναίκες δεν τολμούν καν να κοιτάξουν ψηλά, και ως φυσικό επακόλουθο σπανίως φτάνουν και ψηλά.
Μια κοπέλα που συζητούσα πρόσφατα, η οποία μου παραδέχτηκε οτι η ίδια δεν είναι καθόλου φιλόδοξη και της αρκεί να έχει μια δουλίτσα η οποία θα της αποφέρει έναν ικανοποιητικό σταθερό μισθό, πιστευεί οτι αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι οι γυναίκες γεννούν και αναγκαστικά (?) ασχολούνται με τα μωρά και την ανατροφή τους περισσότερο. Πιστεύετε οτι αυτή είναι η αιτία;
Μήπως τελικά το αιώνιο επιχείρημα των ανδρών που υποστηρίζουν οτι το ανδρικό φύλο είναι ικανότερο, οτι οι άνδρες πετυχαίνουν συχνότερα επαγγελματικά ακόμη και σήμερα, οφείλεται σε αυτό το γεγονός; Οτι δηλαδή, μπορεί μεν τα δύο φύλα να είναι ίσης ικανότητας (νοητικά) αλλά οι άνδρες "τολμούν" να κοιτάξουν ψηλότερα, άρα έχουν και περισσότερες πιθανότητες να φτάσουν ψηλά;
Ποιές είναι οι απόψεις σας επι του θέματος; Αν είστε γυναίκες, θεωρείτε τον εαυτό σας φιλόδοξο και πόσο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:55, 14-08-06:

Χμ θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχουν πλεον αντρες που υποτιμουν τις γυναικες στο θεμα δουλεία.

Εγώ πιστεύω ότι ο άντρας απο μίκρο παιδί συνήθως παίρνει περισσότερη ενθάρρυνση για σοβαρή επαγγελματική σταδιοδρομία με αποτέλεσμα τελικά κάποια στιγμή να ρισκάρει ώστε να αποκτήσει την σταδιοδρομία που του μάθαν.

Η απορία μου είμαι μήπως φταίει η έλλειψη ανταγωνισμού μεταξύ ίδιου φύλλου. Π.χ. κάποιος coder μπορεί να ως ανταγωνιστή το συμφοιτητή που τελειώσε την ιδια χρόνια, την σχολή, και μπορεί να έχει σαν πρότυπο τον steve jobs. Κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει για τις γυναικές μιας και πρόσφοτα άρχησαν να κυνηγούν θέσεις σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές υψηλόβαθμες γυναίκες σε όλους τους τομείς (αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναικές που να αξίζουν να έχουν υψηλόβαθμες θέσεις).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:01, 14-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
και μπορεί να έχει σαν πρότυπο τον steve jobs. Κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύει για τις γυναικές μιας και πρόσφοτα άρχησαν να κυνηγούν θέσεις σε όλους τους τομείς με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές υψηλόβαθμες γυναίκες σε όλους τους τομείς (αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναικές που να αξίζουν να έχουν υψηλόβαθμες θέσεις).
Μια γυναίκα μπορεί να έχει σαν πρότυπο έναν επιτυχημένο άνθρωπο ακόμη κι αν είναι άνδρας. Προσωπικά μου έχει συμβεί πολλές φορές.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:17, 14-08-06:

Αν και πολύ φοβάμαι ότι για άλλη μια φορά θα μακρυγορήσω με αποτέλεσμα να μη με διαβάσετε, θα κάνω μια προσπάθεια να συνοψίσω τις σκέψεις μου

φιλοδοξία = ο φίλος της δόξας....

Χωρίς να είναι απαραίτητα κακό, ποιός είναι ο φίλος της δόξας και κυρίως, γιατί είναι φίλος της δόξας?
Κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη, φίλος της δόξας είναι αυτός που διψάει για αναγνώριση των ικανοτήτων-δεξιοτεχνιών του.

Γιατί να διψάει κάποιος για κάτι τέτοιο?
Πιθανά η εντύπωση που του δημιουργείται ότι μόνο έτσι είναι σημαντικός?
Επειδή γαλουχήθηκε με αυτόν τον τρόπο?
Επειδή είναι στη φύση του ανθρώπου ο ανταγωνισμός?

Δε μπορώ να πω ούτε να ξέρω... σίγουρα για τον καθένα είναι διαφορετικό.
Θα μιλήσω για τον εαυτό μου.

Στο παρελθόν ήμουν ιδιαίτερα φιλόδοξη όσο αφορούσε τα επαγγελματικά μου.
Σαφώς και ήθελα να είμαι πάρα πολύ καλή σε αυτό που κάνω, και φυσικά να αναγνωρίζεται μέσω ενός τίτλου- θέσης σε μια εταιρία καθώς φυσικά και πακετάκι τον μισθό που ακολουθεί
Ο λόγος που τα ήθελα αυτά ήταν γιατί ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ήμουν ιδιαίτερα εγωκεντρική και ήθελα πάρα πολύ την προσοχή γύρω μου καθώς και την αναγνώριση του προσώπου μου από άτομα που εγώ ήθελα να μου αναγνωρίσουν την μοναδικότητα μου και το πόσο ξεχωριστή είμαι (επαγγελματικά τουλάχιστον )
Η επαγγελματική μου πορεία είναι το μόνο πράγμα που ποτέ δεν με φόβησε στη ζωή μου και που πάντα ένιωθα και νιώθω απίστευτα ασφαλής και δυνατή να καταφέρω ότι μα ότι θελήσω ή βάλω στο μυαλό μου....

Ήμουν φίλη της επαγγελματικής δόξας που αυτή ήταν συνιφασμένη με τις οικονομικές απολαβές που θα μου έδιναν την δυνατότητα να κάνω ένα βήμα παραπέρα απ τα στενά πλαίσια της οικογενειακής μου κατάστασης.
ήμουν φίλη της επαγγελματικής δόξας γιατί πίστευα ότι μόνο έτσι θα ήμουν "κάποια"

Κάποια στιγμή έπιασα τις φιλοδοξίες μου κι όμως δεν είχα αυτά που νόμιζα ότι θα έχω... Δεν ήμουν τόσο πλήρης όσο νόμιζα ότι θα είμαι...
Δεν γνώρισα την "επιτυχία" όπως την είχα στο μυαλό μου...
Η ζωή μου άλλαξε... πριν κάποια χρόνια... πήρε άλλη τροπή....
Ανακάλυψα ότι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ανάγκες μου και οι προτεραιότητες μου είναι ΤΕΛΙΚΑ εντελώς διαφορετικές άρα.... και εντελώς διαφορετικές "φιλοδοξίες"

Η φιλοδοξία μου πλέον, εδώ και πολλά χρόνια (και εφόσον έχω ήδη κατακτήσει την επαγγελματική θέση που ήθελα, ήτοι ίσως πλέον να μιλάω και εκ του ασφαλούς) έχει να κάνει με την προσωπική μου στάση ζωής, με την οικογένεια μου, με το ότι θέλω πάρα πολύ να μεγαλώσω παιδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με το ότι επιθυμώ καθημερινά να εξελίσομαι η ίδια σαν άνθρωπος προς την κατεύθυνση που θεωρώ αυτή τη στιγμή καλύτερη....
Να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος, με το πως βλέπω και εννοώ εγώ το καλύτερος άνθρωπος....

Δε με ενδιαφέρει πλέον να έχω θέση διευθύντριας... με ενδιαφέρει να έχω ένα σταθερό μισθό για να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου και στον εαυτό μου όσα υλικά αγαθά θεωρώ ότι μας χρειάζονται, και τον ελεύθερο χρόνο ώστε να μπορώ να παρέχω στα παιδιά μου και στον εαυτό μου την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωής που θεωρώ ότι μας χρειάζονται και μας.... αξίζουν!

(σκέψου λέει και να μην συνόψιζα τις σκέψεις μου και να ήθελα να... μακρυγορήσω )

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 18:26, 14-08-06:

δηλαδη τωρα δεν εισαι διευθυντρια για να μην εχεις πολλες υποχρεωσεις και να μπορεις να παιρνας περισσοτερο χρονο μαζι με την οικογενεια σου?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:30, 14-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από paikths
δηλαδη τωρα δεν εισαι διευθυντρια για να μην εχεις πολλες υποχρεωσεις και να μπορεις να παιρνας περισσοτερο χρονο μαζι με την οικογενεια σου?
σου φαίνεται περίεργο ή αστείο το ότι κάποιος άνθρωπος μπορεί να κάνει αυτή την ΕΠΙΛΟΓΗ?
Αν κάποια στιγμή στη ζωή σου, αποκτήσεις τη θέση του διεθυντή με τις υποχρεώσεις-ευθύνες-ωράριο που απαιτεί η θέση, θα δεις ΙΣΩΣ ότι ο μισθός δεν είναι αρκετός για να καλύψει το ότι δεν βλέπεις τα παιδιά σου....
Αλλά και πάλι, ΚΑΙ ΑΥΤΟ επιλογή είναι...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:34, 14-08-06:

Χμμμ βασικά επαγγελματική φιλοδοξία δεν είναι μόνο να γίνεις διευθυντής/ρια.
Επίσης, είστε λίγο εκτός θέματος. Το θέμα δεν είναι "Φιλοδοξία" αλλά "Γυναίκες και φιλοδοξία". Κατά τα άλλα, κουε αρκετά ενδιαφέρον ποστ, μου αρέσουν τα μηνύματα που σε κάνουν να δεις ένα θέμα απο πολλές οπτικές γωνίες, σου ανοίγει το μυαλό αυτή η διεργασία.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:48, 14-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μια γυναίκα μπορεί να έχει σαν πρότυπο έναν επιτυχημένο άνθρωπο ακόμη κι αν είναι άνδρας. Προσωπικά μου έχει συμβεί πολλές φορές.
Πιστεύω ότι ένας ανθρώπος μπορεί να ταυτιστεί απόλυτα μόνο με ανθρώπους του ίδιου φύλλου μιας τα δύο φύλλα έχουν τελειώς διαφορετικό τρόπο σκέψεις!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
φιλοδοξία = ο φίλος της δόξας....
Μερικά κριτήρια για την αξιόλογηση είναι το χρήμα και την δόξα, δυστυχώς αν πω περισσότερα για το χρήμα θα γίνω off-topic για αυτο θα αναλύσω περισσότερο την δόξα.

Ο ανθρώπος κάπου μέσα του κρύβει μια μηχανή παραγωγής ιδεών. Αυτές τις ίδεες κάποιοι θέλουν να τις βγάλουν προς τα έξω ώστε να τις μοιραστούν με τον συναθρωπό του. Οι ίδεες ,τελικά, που μπόρεσαν να γίνουν χρήσιμες για την ανθρωπότητα είναι τελικά οι δοξασμένες ιδέες. Τους ανθρώπους εγώ τους χωρίζω σε δύο κατηγορίες. Αυτούς που βγάζουν ίδεες προς τα έξω μόνο και μόνο επειδή δεν αντέχουν να τις κρατούν μέσα τους και αυτούς που πιέζουν τον ευατό τους να παράγει μια ίδεα ικανή να τους προσφέρει την δόξα. Κάκα τα ψέμματα η δόξα είναι μια πηγή ευτυχιάς (Βέβαια υπαρχούν και οι ανθρώποι που προτιμούν αλλές πηγές ευτυχιάς αλλά για αυτούς βαρίεμαι να μιλήσω) όπως η οικογένεια. Οι πρώτοι για εμένα είναι οι αξιόλογοι άνθρωποι, οι δεύτεροι καλλίτερα να ψοφήσουν όπως είναι . Και είμαι τόσο άπολυτος σε αυτό γιατί τι νόημα έχει να παντρευτείς χωρίς να αγαπάς μόνο και μόνο για να κάνεις οικογένεια;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:56, 14-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Τους ανθρώπους εγώ τους χωρίζω σε δύο κατηγορίες. Αυτούς που βγάζουν ίδεες προς τα έξω μόνο και μόνο επειδή δεν αντέχουν να τις κρατούν μέσα τους και αυτούς που πιέζουν τον ευατό τους να παράγει μια ίδεα ικανή να τους προσφέρει την δόξα. Κάκα τα ψέμματα η δόξα είναι μια πηγή ευτυχιάς (Βέβαια υπαρχούν και οι ανθρώποι που προτιμούν αλλές πηγές ευτυχιάς αλλά για αυτούς βαρίεμαι να μιλήσω) όπως η οικογένεια. Οι πρώτοι για εμένα είναι οι αξιόλογοι άνθρωποι, οι δεύτεροι καλλίτερα να ψοφήσουν όπως είναι . Και είμαι τόσο άπολυτος σε αυτό γιατί τι νόημα έχει να παντρευτείς χωρίς να αγαπάς μόνο και μόνο για να κάνεις οικογένεια;
Ομολογώ ότι με μπέρδεψες τώρα....
με βρίζεις ή όχι???
Η δόξα πάντως όσο πηγή ευτυχίας μπορεί να είναι, ακριβώς άλλο τόσο μπορεί να είναι και πηγή δυστυχίας!
(ποιός μίλησε για γάμο χωρίς αγάπη?)
Βρε Πάνο μ... (γιορτάζεις κι αύριο...)
Με μπέρδεψες

@ Λία....
Δεν κατάλαβα ότι βγήκα οφφτοπικ solly
Νόμιζα ότι είμαι On δεδομένου ότι το ζουμί αυτών που είναι ότι...
"Δεν είναι απαραίτητα δικαιολογία το ότι οι γυναίκες δεν κυνηγούν υψηλές θέσεις επειδή κάνουν παιδιά αλλά... ότι μπορεί να ισχύει και να είναι και επιλογή τους ακριβώς για αυτό το λόγο"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:00, 14-08-06:

Μήπως νομίζουν οτι είναι επιλογή τους; Just food for thought, δεν λέω οτι το πιστευω.

btw δεν σε βρίζει ο Πάνος, κι εγώ νόμιζα οτι με "βρίζει" αλλά τελικά άλλο εννούσε, lol.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:04, 14-08-06:

Ομολογώ ότι με μπέρδεψες τώρα....
με βρίζεις ή όχι???
Η δόξα πάντως όσο πηγή ευτυχίας μπορεί να είναι, ακριβώς άλλο τόσο μπορεί να είναι και πηγή δυστυχίας!
(ποιός μίλησε για γάμο χωρίς αγάπη?)
Βρε Πάνο μ... (γιορτάζεις κι αύριο...)
Με μπέρδεψες
Όχι, όταν το έγραφα είχα στο μύαλο μου κυριώς νέα άτομα που ψάχνουν τον εύκολο δρόμο για δόξα όπως ... ξέρεις τώρα ...

Από τι κατάλαβα εσύ ήθελες να συνδέσεις το πόσο καλή είσαι στο επάγγελμα που διάλεξες με την δόξα ... όχι απλώς την δόξα με τον ευατό σου ... και γενικά το ποστ σου δεν μου έδωσε την εντυπωση οτι έψαχνες τον εύκολο δρόμο για δόξο, αντιθέτως ... ότι δοκίμασες την δόξα και δεν σου άρεσε

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:04, 14-08-06:

Μήπως νομίζουν οτι είναι επιλογή τους; Just food for thought, δεν λέω οτι το πιστευω.
αυτό ναι... όντως! πολύ καλή τροφή για σκέψη...
Μήπως κι αυτές με τη σειρά τους είναι γαλουχημένες ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν οικογένεια, ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν παιδιά, ΠΡΕΠΕΙ να τα μεγαλώσουν σωστά?
Βέβαια, σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να απαντήσουμε εμείς....
Αυτή την απάντηση ΟΦΕΙΛΕΙ να την δώσει η ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ στον εαυτό της ΠΡΙΝ κάνει παιδιά
Εγώ πάντως (η ψωνάρα) για τον εαυτό μου ξέρω

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 21:55, 14-08-06:

σου φαίνεται περίεργο ή αστείο το ότι κάποιος άνθρωπος μπορεί να κάνει αυτή την ΕΠΙΛΟΓΗ?
Αν κάποια στιγμή στη ζωή σου, αποκτήσεις τη θέση του διεθυντή με τις υποχρεώσεις-ευθύνες-ωράριο που απαιτεί η θέση, θα δεις ΙΣΩΣ ότι ο μισθός δεν είναι αρκετός για να καλύψει το ότι δεν βλέπεις τα παιδιά σου....
Αλλά και πάλι, ΚΑΙ ΑΥΤΟ επιλογή είναι...
οχι ουτε περιεργο ουτε αστειο.. μια ερωτηση εκανα! εριξα αδεια να πιασω γεματα κατι τετοιο

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 10:11, 17-08-06:

Θεωρώ πως είμαι φιλόδοξος άνθρωπος, αλλά όχι με την έννοια της δόξας...δεν με ενδιαφέρουν οι "δάφνες" και οι τίτλοι, με ενδιέφερε όμως (και συνεχίζει να με ενδιαφέρει) η εξασφάλιση της άνετης ζωής, μιας ζωής όπου να μην εξαρτάμαι από κανέναν, να μην μου λείψει ποτέ τίποτα και σε γενικές γραμμές οτιδήποτε και αν θελήσω να κάνω να έχω την δυνατότητα να το κάνω....για να τα πετύχω όμως όλα αυτά έπρεπε να κοιτάζω συνεχώς ψηλά και να προσπαθώ να φτάσω στο ανάλογο σκαλοπάτι....δεν λέω πως δεν χρειάζονται θυσίες, χρειάζονται και πολλές μάλιστα....αλλά όταν φτάσεις στο επιθυμητό πλέον σκαλοπάτι, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το διατηρείς και όλα τα υπόλοιπα βρίσκουν τον δρόμο τους....
θέλει προσοχή όμως γιατί μέσα σε όλο αυτό το "τρυπάκι" ο καθένας μας,μπορεί να χάσει πολύ εύκολα την ισορρόπία και ξαφνικά να μετατραπεί σε ένα εγωκεντρικό και άπληστο πλασματάκι και εκεί να έχει χάσει το παιχνίδι της ζωής....

Παράθεση

chemeng

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chemeng
Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O chemeng έγραψε στις 10:27, 17-08-06:

erodia σωστή σε όσα λες, μόνο να προσθέσω ότι όταν φτάσει κανείς στην κορυφή των φιλοδοξιών του, απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια για να παραμείνει εκεί...Μεγαλύτερη από αυτήν που κατέβαλε για να φτάσει εκεί!

Γιατί ως γνωστόν..... στην κορυφή φυσάει περισσότερο από τους πρόποδες!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 10:37, 17-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από chemeng
erodia σωστή σε όσα λες, μόνο να προσθέσω ότι όταν φτάσει κανείς στην κορυφή των φιλοδοξιών του, απαιτείται μεγαλύτερη προσπάθεια για να παραμείνει εκεί...Μεγαλύτερη από αυτήν που κατέβαλε για να φτάσει εκεί!

Γιατί ως γνωστόν..... στην κορυφή φυσάει περισσότερο από τους πρόποδες!

Συμφωνώ μαζί σου....όμως έχουν σημασία και τα θεμέλια που έχεις βάλει σε όλη την διαδρομή....αν λοιπόν τα θεμέλια είναι γερά θεωρώ πως δεν χρειάζεται και τόσο μεγάλη προσπάθεια όταν φτάσεις στο επιθυμητό πλέον επίπεδο....δεν μίλησα όμως για κορυφή...μίλησα για το επίπεδο που εμένα προσωπικά μου προσφέρει μια άνετη ζωή....

Παράθεση

chemeng

Νεοφερμένος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O chemeng έγραψε στις 10:43, 17-08-06:

Ούτε κι εγώ μίλησα για κορυφή γενικά... Μίλησα για "κορυφή των φιλοδοξιών μας". Και αυτή η κορυφή είναι διαφορετική για κάθε άνθρωπο. Άλλωστε και στα βουνά, υπάρχει το Έβερεστ, υπάρχει και η Γκιώνα... Μπορεί εγώ να ονειρεύομαι διευθυντικές θέσεις και ταξίδια και όλα τα υπόλοιπα, ενώ μπορεί κάποιος άλλος να ονειρεύεται οικογένεια και μικρό σπίτι στο λιβάδι... Κανείς δεν κρίνει κανέναν για αυτά που ονειρεύεται. Βέβαια υπάρχει η τάση χλευασμού των υψηλών ονείρων! Τέλος πάντων, βάζω τελεία γιατί θα βγω εκτός θέματος...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:55, 17-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από chemeng
Βέβαια υπάρχει η τάση χλευασμού των υψηλών ονείρων!

Υπάρχει πάντα μια τάση ότι δεν μπορεί να φτάσει-πιάσει κάποιος να το χλευάζει...
Με λίγα λόγια όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....
Η ΑΚΟΜΑ πιο φιδωλά.... ζήλεια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:11, 17-08-06:

Η ΑΚΟΜΑ πιο φιδωλά.... ζήλεια
Ή ακόμα πιο ρεαλιστικά... ελληνική μιζέρια

Παράθεση

chemeng

Νεοφερμένος

O chemeng έγραψε στις 13:53, 17-08-06:

Ή πιο γλαφυρά...
"Ο γείτονας έχει μια ωραία κατσίκα, εγώ δεν έχω, πάμε να του την φάμε!!!"

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:22, 18-08-06:

λοιπον εγώ θα απαντήσω συγκεκριμένα γιατί στην Ελλάδα οι γυναίκες πράγματι έχουν λιγότερες φιλοδοξίες!

1)Οι έλληνες ζούν και ονειρεύονται με το να κάθονται,να πληρώνονται χωρίς να προσφέρουν και φυσικά σκόπος τους είναι το ελληνικό δημόσιο!
2)Η μετριότητα είναι σήμα κατατεθέν του τόπου μας! Συνεπώς και η κατάσταση που ρωτά ή Michelle είναι μια μετριότητα στην κοινωνία μας!
3)σε μια δύσκολη κατάσταση η γυναίκα θα επιζήσει πιο εύκολα από τον άνδρα!

4) το ελληνικό κράτος δεν παρέχει καμιά στήριξη στην ελληνίδα μάνα!εκτός και αν είναι στο δημόσιο που αυτό δεν είναι στήριξη αλλά μην πω! Συνεπώς μια γυναίκα που ορμονικά και μόνο θέλει παιδιά βλέπει ένα milestone που λέγεται εγκυμοσύνη στην Ελλάδα που επαγγελματικά θα την κρατήσει πίσω (δλδ κάτι σαν χαμένο παιχνίδι)!
5)Για μια γυναίκα είναι εύκολα να τα βρει όλα να τις παρέχονται ειδικά όταν είναι ομορφή και τσαχπίνα!
6)Η γυναίκα μεγαλώνει με την ιδέα ότι είναι αδύναμη ειδικά στην περίοδο της εγκυμοσύνης! Και φυσικά χωρίς την υποστήριξη τους κράτους είναι πράγματι αδύναμη!
4)Για τον επαγγελματικό χωρο όπως έχει διαμορφωθεί (δυστυχώς από τους άνδρες) η γυναικεία ψυχοσύνθεση δεν έχει ακριβώς θέση!

7)ο ανδρας στην κοινωνία που ζούμε καλώς ή κακώς πρέπει να αποδείξει κάτι στις γκόμενες - γυναίκες! Αμάξι ρούχα ρολόι έχουν περάσει από 10 ξεσκονίσματα σε έναν άνδρα από μια γυναίκα! Τα ακριβά φορέματα σε μια γυναίκα παίζει και να είναι αγορασμένα! Οι απαιτήσεις αυτές από το γυναικείο φύλλο φυσικά και θέτουν αυξημένες φιλοδοξίες σε ένα άνδρα που θέλει "να ευτυχήσει" με μια όμρφη γυναίκα!
ο άνδρας μεγαλώνει με την ιδέα ότι πρέπει να είναι αυτός που φέρνει τα λεφτά!
9)ο άνδρας νομίζει ότι έχει το πάνω χέρι σε μια σχέση όταν στην πραγματικότητα συνήθως είναι μια μαριονέτα της γυναίκας που πετυχαίνει τα θέλω της με λιγότερο κόπο!

Ξέρω μερικά τσούζουν και ίσως να μου πείτε ότι κάνω λάθος παρέες κτλ κτλ αλλά αν τα δείτε με το ψυχρό μάτι της λογικής ελπίζω να δείτε την ουσία αυτών που λέω!!!! Απλά στην σημερινή εποχή το σημείο που εμφανίζεται αυτό το milestone έχει πάει μια δεκαετία μετά σε σχέση με παλαιότερα, με πρόσχημα-καμουφλαζ την ισότητα πχ στις δουλειές αλλά και στις δουλειές όταν ξεκινάς! Σε βάθος χρόνου όμως κοιτάχτε στα μεγάλια κεφάλια τα ποσοστά συμμετοχής των δύο φύλλων! καριέρα και παιδί δύσκολο! Και οι γυναίκες σίγουρα θέλεται περισσότερο ένα παιδί!

Παράδειγμα η ΚΟΥΕ! Αλλά το πιθανό οικονομικό κενό μιας όχι καλοπληρωμένης μάνας πρέπει να το καλύψει ένας πολύ πιο καλοπληρωμένος πατέρας! Αρά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είμαι αναγκασμένοι να κυνηγήσουμε την επιτυχία περισσότερο ώστε να γίνουμε οι καλοί "providers"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 18-08-06 στις 20:31.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:03, 18-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Παράδειγμα η ΚΟΥΕ! Αλλά το πιθανό οικονομικό κενό μιας όχι καλοπληρωμένης μάνας πρέπει να το καλύψει ένας πολύ πιο καλοπληρωμένος πατέρας! Αρά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είμαι αναγκασμένοι να κυνηγήσουμε την επιτυχία περισσότερο ώστε να γίνουμε οι καλοί "providers"

δεν κατάλαβα που ακριβώς κολλάω εγώ στο παράδειγμα σου
εγώ δεν πρόκειται να σταματήσω να δουλεύω επειδή θα κάνω παιδί.... όμως δεν θέλω να δουλεύω και 12-14 ώρες τη μέρα που απαιτούνται σε θέσεις διευθυντικές....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 22:44, 18-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΥΕ
Η φιλοδοξία μου πλέον, εδώ και πολλά χρόνια (και εφόσον έχω ήδη κατακτήσει την επαγγελματική θέση που ήθελα, ήτοι ίσως πλέον να μιλάω και εκ του ασφαλούς) έχει να κάνει με την προσωπική μου στάση ζωής, με την οικογένεια μου, με το ότι θέλω πάρα πολύ να μεγαλώσω παιδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο
Εγώ έτσι όπως το διάβασα είδα ότι ενώ εσύ οκ έφτασες στην κορυφή, το ζήτημα ζωή σου αλλά και παιδί ήταν πιο σημαντικό! Και αυτό έλεγα. Δεν είπα να σταματήσει η γυναίκα να δουλεύει! Αλλά καριερίστικη δουλειά με τις ώρες που λες δύσκολα συνυπάρχει με την ανατροφή ενός παιδιού!Και συνήθως αυτός που μένει σπίτί είναι η γυναίκα!
Αυτό σαν γνώση για μένα αποτελέι ένα σημαντικό ορόσημο (ναί μου ήρθε η ελληνική λέξη του milestone) για τις φιλοδοξίες μια γυναίκας! Εγώ θεωρώ φυσιολογική μια λογική που λέει τι να σκιστώ αν είναι τελικά να τα παρατήσω ή να μείνω στάσιμη λόγω επιθυμίας παιδιού!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:38, 19-08-06:

Αλλά το πιθανό οικονομικό κενό μιας όχι καλοπληρωμένης μάνας πρέπει να το καλύψει ένας πολύ πιο καλοπληρωμένος πατέρας! Αρά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είμαι αναγκασμένοι να κυνηγήσουμε την επιτυχία περισσότερο ώστε να γίνουμε οι καλοί "providers"
Ενώ μέχρι αυτό με έβρισκες σε αρκετά σύμφωνη (πάντα μιλώντας για την πλειοψηφία και πως ανατρέφεται αυτή), εδώ το χάλασες. Ίσως επειδή έχω και παράδειγμα τους γονείς μου που πάντα η μητέρα μου ήταν πιο επιτυχημένη, έβγαζε πάντα πολύ περισσότερα και η εγκυμοσύνη δεν σταμάτησε καθόλου την επαγγελματική της επιτυχία. Απλά για μερικούς μήνες δεν δούλευε το ίδιο, χωρίς αυτό να την επηρεάσει ιδιαίτερα μιας και ήταν ελέυθερος επαγγελματίας.
Μην μου πεις οτι η μητέρα μου είναι η μοναδική! Έχεις δίκιο ότι είναι σπάνιο, αλλά αυτό οφείλεται στον τρόπο που μεγαλώνουν τα δύο φύλα, ειδικά στην Ελλάδα, και όχι στη φύση που έχει κάνει τις γυναίκες να κυοφορούν και να γεννούν.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:44, 19-08-06:

Μην μου πεις οτι η μητέρα μου είναι η μοναδική! Έχεις δίκιο ότι είναι σπάνιο, αλλά αυτό οφείλεται στον τρόπο που μεγαλώνουν τα δύο φύλα, ειδικά στην Ελλάδα, και όχι στη φύση που έχει κάνει τις γυναίκες να κυοφορούν και να γεννούν.
Αυτο ειναι σπανιο να συμβενει σε οικογενιες που ζουν ολοι μαζι. Σχεδων παντα ο αντρας αναλαμβανη την πιο βαρια ευθυνη (πως να το κανουμε ρε παιδια, ετσι μαθαμε, ολοι, ετσι μεγαλωσαμε και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως) Ομως αν μιλαμε για χωρισμενους γονεις τοτε αλλαζουν τα πραγματα. Σε τετιες περιπτωσης βλεπω και τις δυο πλευρες, σε αλλες οικογενιες η μανα αναλαμβανει την μεγαλυτερη ευθυνει και αλλου ο πατερας. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις που το παιδι ζει με τον εναν γονιο και βασικος "χοριγος" ειανι ο αλλος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:03, 19-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αυτο ειναι σπανιο να συμβενει σε οικογενιες που ζουν ολοι μαζι. Σχεδων παντα ο αντρας αναλαμβανη την πιο βαρια ευθυνη (πως να το κανουμε ρε παιδια, ετσι μαθαμε, ολοι, ετσι μεγαλωσαμε και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως) Ομως αν μιλαμε για χωρισμενους γονεις τοτε αλλαζουν τα πραγματα. Σε τετιες περιπτωσης βλεπω και τις δυο πλευρες, σε αλλες οικογενιες η μανα αναλαμβανει την μεγαλυτερη ευθυνει και αλλου ο πατερας. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις που το παιδι ζει με τον εναν γονιο και βασικος "χοριγος" ειανι ο αλλος.
Μα και όλοι μαζί όταν μέναμε έτσι ήταν, δεν της ήρθε φλασία της μητέρας μου όταν χώρισε να κοιτάξει την καριέρα της
Αχέτως αν ο πατέρας μου ακόμα και μέχρι σήμερα βγάζει κόμπλεξ γι'αυτό το θέμα
Επίσης τι ακριβώς εννοείς "και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως"? Συνήθως για να βγάλεις χρήματα χρειάζεται μυαλό και επιχειρηματικό πνεύμα και όχι δυνατά μπράτσα, οπότε με ποιόν ακριβώς τρόπο "υπερέχει" ο άνδρας;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:16, 19-08-06:

Μα και όλοι μαζί όταν μέναμε έτσι ήταν, δεν της ήρθε φλασία της μητέρας μου όταν χώρισε να κοιτάξει την καριέρα της
Αχέτως αν ο πατέρας μου ακόμα και μέχρι σήμερα βγάζει κόμπλεξ γι'αυτό το θέμα
Επίσης τι ακριβώς εννοείς "και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως"? Συνήθως για να βγάλεις χρήματα χρειάζεται μυαλό και επιχειρηματικό πνεύμα και όχι δυνατά μπράτσα, οπότε με ποιόν ακριβώς τρόπο "υπερέχει" ο άνδρας;
μα για αυτο ειπα οτι ειναι σπανιο σε οικογενιες που ζουν ολοι μαζι, αυτο ακριβος ενοουσα

Το λεω αυτο καθως στης περισσοτερες δουλιες ειναι πιο ευκολο για εναν αντρα να βγαλει περισσοτερα λευτα, μιλοντας παντα για υπαλιλους, ελευθερη επαγκελματιες μαγαζατορες κλπ εξαρτατε καθαρα απο το ειδος απο την ορεξη και απο την τρεχαλα που θα ριξει ο καθενας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:19, 19-08-06:

Ακόμα και για υπαλλήλους που το στηρίζεις αυτό; Στην περίοδο της εγκυμοσύνης που έχει η γυναίκα;
Πάντως η μητέρα μου δούλευε (και όχι μόνο καθιστική δουλειά, έκανε και μετρήσεις στα οικόπεδα - είναι πολιτικός μηχανικός) ακόμα και τον ένατο μήνα!
Πάντως με τίποτα δεν θα δεχόμουν να παρατήσω την καριέρα μου για να μην νιώθει κόμπλεξ ο σύντροφος μου επειδή μεγάλωσε με λάθος τρόπο και θέλει να έχει το πάνω χέρι. Το πρόβλημα είναι δικό του αν σκέφτεται έτσι και όχι δικό μου. Ο ίδιος δηλαδή θα το έκανε για μένα αν ένιωθα κόμπλεξ; Δε νομίζω.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:25, 19-08-06:

Γενικα απο οσο εχω καταλαβει η αντερες εχουν μεγαλυτερους μισθους (καλα οχι και τεραστια διαφορα) και βρησκουν και πιο ευκολα δουλεια απο της γυναικες
Τωρα για το αν θα παρατουσες την δουλεια σου γιατι ο αντρας σου εχει κομπλεξ ειανι αλλο μεγαλο θεμα που εχει πολλες πτυχες

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:27, 19-08-06:

Εσύ θα παρατούσες τη δουλειά σου επειδή η γυναικα σου έχει κόμπλεξ;
Αυτό σκέψου.

Όσο για τους μεγαλύτερους μισθούς, θεωρώ οτι δεν εξαρτώνται απο το φύλο αλλά απο το θέμα του thread αυτού: οτι οι γυναίκες δεν έχουν μάθει να "κυνηγούν" μεγάλες θέσεις και μισθούς και αρκούνται στα λίγα και στην ησυχία τους.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:43, 19-08-06:

Εσύ θα παρατούσες τη δουλειά σου επειδή η γυναικα σου έχει κόμπλεξ;
Αυτό σκέψου.

Όσο για τους μεγαλύτερους μισθούς, θεωρώ οτι δεν εξαρτώνται απο το φύλο αλλά απο το θέμα του thread αυτού: οτι οι γυναίκες δεν έχουν μάθει να "κυνηγούν" μεγάλες θέσεις και μισθούς και αρκούνται στα λίγα και στην ησυχία τους.
Αναλογα την περιπτωση... Δεν μπορω να ειμαι απολυτος σε αυτο το θεμα

Δεν ξερω απο τι εξαρτατε, αλλα στην πραξη το αποτελεσμα ειναι αυτο...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:55, 19-08-06:

Εγώ θεωρώ φυσιολογική μια λογική που λέει τι να σκιστώ αν είναι τελικά να τα παρατήσω ή να μείνω στάσιμη λόγω επιθυμίας παιδιού!

Ναι σε αυτό συμφωνώ.....
Παρόλο που ουδέποτε είχα αυτή τη λογική, συμφωνώ με το ότι είναι λογικό κάποια να το βλέπει έτσι.

Ας μην ξεχνάμε ότι αν η επαγγελματική πορεία ενός άντρα ανακόπτεται για το στρατιωτικό 1-2 χρόνια, για τη γυναίκα ανακόπτεται για καμιά επταετία οκταετία αν έχει δύο παιδιά που θέλει να τα ξεπετάξει...

Λία μου, δεν διαφωνώ με όσα λες... και η δική μου μητέρα ελεύθερη επαγγελματίας είναι (καλά και ο πατέρας μου αλλά άσχετο ) αλλά στην πραγματικότητα, δεν μπορούσε όταν ήμασταν μωρά ή πολύ παιδιά να δουλέψει με τον τρόπο που άρχισε να δουλεύει όταν εμείς πλέον μεγαλώσαμε....

Δεν έχει σημασία αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή όχι όταν ο παιδικός σταθμός κλείνει στις 3.... όταν το σχολείο τελειώνει στις 1.... όταν το παιδί περνάει Ιλαρά ή μαγουλάδες..... όταν σε τελική ανάλυση ο δεσμός του παιδιού με τη μητέρα είναι απ τη φύση ισχυρότερος απ το δεσμό που έχει με τον πατέρα του και είναι και σημαντικότερος (Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικός ο δεσμός με τον πατέρα του)

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:39, 19-08-06:

Παιδιά τι λέτε. Και εγώ αν αναφέρω την δική μου οικογένεια που στηρίζει την άποψη θα έχουμε ένα ιστορικό από οικογένειες!
Η προσωποποιήση δεν είναι επιχείρημα! Η πραγματικότητα είναι αν άνδρας δεν έχει πάει στρατό μάυρο φίδι που τον έφαγε και ότι υπάρχουν δουλειές που απολύουν την γυναίκα όταν μείνει έγκυος!
Τώρα εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα!

Το θέμα οι γυναίκες προτιμούν να μεγαλώσουν παιδιά και οι άνδρες να δουλεύουν για να "προσφέρουν" σε συνδυασμό με το πως η κοινωνία αντιμετωπίζει τα δύο φύλλα επαγγελματικά είναι φάβλος κύκλος!!!

Για μένα το βασικότερο όλων είναι η στήριξη του κράτους προς την μάνα-οικογένεια με παιδί ή παιδιά! Στην Ελλάδα που είναι ανέκδοτο για δείτε την υπογεννητικότητα από τότε που η γυναίκα αποφάσισε να κηνυγήσει την επαγγελματική καταξίωση της! Και δείτε και αντίστοιχα σε χώρες του εξωτερικού!
Δεν λέω ότι είναι εύκολο,αλλά αν και το υπερσύνολο μηχανισμός που λέγεται κράτος δεν βοηθά τι να πεις για φιλοδοξίες που απλά είναι όνειρα θερινής νυκτός! Και δεν μιλάμε για λεφτά! Το βασικότερο να απαιτείται παιδικός σταθμός στον χώρο εργασίας ή να παρέχετε σαν επιδότηση, το ωράριο να βολεύει με τους παιδικούς σταθμούς! Αυτά υπάρχουν μόνο για μαντέψτε για την πιο υποπαραγωγική κατηγορία εργαζομένων τους δημόσιους!

Και φανταστείται αυτό συμβαίνει ακόμα και σήμερα ακόμα και όταν η μάνα είναι πιο μορφωμένη!

Έχετε δει την φάση στο Desperate Housewifes πως η πιο επιτυχημένη μάνα άφησε την δουλειά της για να γίνει μάνα στο backgroud story!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 19-08-06 στις 12:42.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:20, 19-08-06:

Αυτά υπάρχουν μόνο για μαντέψτε για την πιο υποπαραγωγική κατηγορία εργαζομένων τους δημόσιους!
Α...είπα να κρατηθώ αλλά δεν μπορώ!Σόρρυ βρε Δεμελένε οκ το δημόσιο ευτυχώς έχει πιο ανθρώπινη μεταχείρηση στο θέμα μητέρα-εγκυμοσύνη!Και όσο αφορά εμένα, χαίρομαι που όταν θελήσω να μείνω έγγυος δεν θα έχω άγχος για το αν θα χάσω την δουλειά μου, πως θα είναι η ασφάλησή μου και πως θα μεταχειριστώ την άδεια μου!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή ανήκω στο δημόσιο τα ΞΥΝΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!Και βασικά επειδή το ακούω συνέχεια...εσύ δημόσιος υπάλληλος είσαι τι σκας ε...για χαλαρώστε λίγο!Έλα εσύ να αντιμετωπήσεις τις καταστάσεις ΠΟΥ αντιμετωπίζω...Που έχω την ευθύνη παιδιών (και όχι άψυχων μηχανημάτων) τα οποία έχουν ψυχολογικές διαταραχές και αυτισμό!΄Ελα να δεις τα χέρια μου πως είναι από τα γδαρσίματα και τις επιθέσεις και είμαι ΜΟΝΟ 23...Έλα να δεις πως είναι 8.00 το πρωί να αντιμετωπίζω κρίση επιληψίας...΄Ελα να δεις παιδί να σου διαλύει την τάξη και να θέτει σε κίνδυνο τις ζωές όλων μας καθώς και την δική της και με ένα ατύχημα μ'έχει πιάσει ο σύλλογος γονέων και με έχει γ@μήσει αν γουστάρει!....Ζήσε εσύ κλάμματα, φωνές, φασαρίες, ξύλο καθημερινά επί 5 ώρες (ναι τόσο δουλεύω) και μετά έλα να μου πεις για το δημόσιο!Όταν μια κρίση της Γωγώς με έβγαζε knock out όλη την υπόλοιπη μέρα...Όταν μια συνάδελφος μου έπαθε θλάση στο λαιμό απο το εν λόγω παιδί και χίλια δυο! Και να έχω την θέση που έχω σπούδασα και πάλεψα γι' αυτό!

Και να σου πω κάτι...περνάω τόσα και το δικαιούμαι!Και στην τελική και πάλι θα δουλεύω με το παιδί μου μωρό...απλά θα έχω καλύτερο ωράριο και αυτό είναι στα συν!

Η κάθε δουλειά έχει τα υπερ και τα κατά...Και στην τελική ποιος θα είναι καλός στην δουλειά του είναι θέμα καθαρά συνείδησης οκ; Κάθε δουλειά έχει τις δικές της δυσκολίες στην τελική....

Και για εμένα η φιλοδοξία μου στο θέμα δουλειάς είναι να είμαι αναγνωρίσημη...Να με θεωρούν από τις καλύτερες στο είδος μου και να με ξέρουν μέσα από την δουλειά μου!Γι'αυτό και δεν δέχομαι στην δουλεία μου καμία κακοπροαίρετη κριτική!Και έχω αφήσει ήδη καλό όνομα στη Πάτρα! Όσο για το που φτάνουν οι δικές μου φιλοδοξίες; Πόλυ πιο πάνω από την δουλειά που κάνω τώρα χωρίς όμως να την αποκλύει!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:29, 19-08-06:

Βικακι μην τα παίρνεις κρανίο...
εσύ και η δουλειά σου ουδεμία σχέση με τους γνωστούς σε όλους μας δημοσίους υπαλλήλους έχεις...
εσύ παίρνεις και λίγα!

έχεις πάει όμως ποτέ σε εφορία να κάνεις καμια δουλειά?
έχεις πάει ποτέ να βγάλεις κανα πιστοποιητικό?
έχεις παει ποτέ σε κανα υπουργείο?
εκεί..... για αυτούς μιλάμε

ΕΣΥ ουδεμία σχέση με αυτούς έχεις κι ας είσαι δημόσιος υπάλληλος

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:36, 19-08-06:

ΚΑλά έκανες και κρατίεσαι Βίκυ και θα έπρεπε να κρατηθείς!
Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις! Ξέρω και δημόσιους που βαράνε και 12ωρα χωρίς υπερωρίες! Αλλά αυτό δεν αντικατοπτρίζει το σύνολο των ΔΕΚΟ και υπηρεσιών του κράτους. Δεν θα επεκταθώ!

Και πρέπει να ξέρεις ότι οι παροχές που δίνονται στην έγγυο στην γυναίκα είναι στο πνεύμα γεννήστε για να μην πατάτε στην δουλειά! Φυσικά και δεν πρέπει να χάσεις και καμιά την δουλειά της γιατί αποφάσισε να γεννήσει! Αλλά όχι και να το βλέπουμε αφορμή ότι κάνουμε 2 μωράκια και κάνουμε να πατήσουμε 4 χρόνια στην δουλειά μας και να πληρωνόμαστε!
Ναι κάνε και τρία μωρά, φρόντισε την μάνα όσο χρειάζεται, φτοιάξε υποδομές για τα μωρά στους χώρους εργασίας, συγχώρησε την μάνα αν λείπει γιατί το μωρό χρειάστηκε κάτι (να είναι πραγματικό όμως) και ότι άλλο χρειάζεται! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί η παραγωγικότητα της !! Αλλά τι συζητάω. Λαμογίστικες παροχές προς λαμογία!
Βίκυ από τα λεγόμενα σου είσαι εξαίρεση όπως και κάποιοι άλλοι/ες αλλά η γνώμη μου για το δημόσιο δεν αλλάζει!

Δημόσιοι υπάλληλοι θεωρούνται και οι μόνιμοι των σωμάτων ασφαλείας!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:37, 19-08-06:

Αχ ΚΟΥΕ μου...δεν μπορώ...όλο αυτό μου λένε και με κοιτάνε και υποτιμητικά...μμμ...μιλάς κι εσύ....ε...το έχω ακούσει φέτος καθώς άρχισα να δουλεύω δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές

Παραδόξως ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε εφορίες, υπουργεία, πρωτοβάθμιες Το μυστικό είναι απλό...χαμόγελο και πας σε άντρα να σε εξυπηρετήσει

Και επειδή και ο ντάντι μου τυχαίνει επίσης να είναι δημόσιος υπάλληλος και έχω δει πως δουλεύει τις υποθέσεις του (δεν θα πω που) και τι τραβάει, πιστεύω ότι είναι στην συνείδηση του καθενός κατά πόσο θα είναι καλός στην δουλειά του ή όχι, όσο αφορά κυρίως το δημόσιο τομέα...Απλά στο ιδιωτικό τομέα υπάρχει ο ανταγωνισμός που δεν μπορείς να εφυσηχαστείς και αναγκαστικά δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου...(μπορεί να κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου στον ιδιωτικό γιατι οι δουλειές που έκανα δεν είχαν σχέση με θέσεις σε εταιρίες, σαν ελεύθερος επαγγελματίας ουδέποτε είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα )

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:51, 19-08-06:

ΚΑλά έκανες και κρατίεσαι Βίκυ και θα έπρεπε να κρατηθείς!Και πρέπει να ξέρεις ότι οι παροχές που δίνονται στην έγγυο στην γυναίκα είναι στο πνεύμα γεννήστε για να μην πατάτε στην δουλειά! Φυσικά και δεν πρέπει να χάσεις και καμιά την δουλειά της γιατί αποφάσισε να γεννήσει! Αλλά όχι και να το βλέπουμε αφορμή ότι κάνουμε 2 μωράκια και κάνουμε να πατήσουμε 4 χρόνια στην δουλειά μας και να πληρωνόμαστε!
Ναι κάνε και τρία μωρά, φρόντισε την μάνα όσο χρειάζεται, φτοιάξε υποδομές για τα μωρά στους χώρους εργασίας, συγχώρησε την μάνα αν λείπει γιατί το μωρό χρειάστηκε κάτι (να είναι πραγματικό όμως) και ότι άλλο χρειάζεται! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί η παραγωγικότητα της !! Αλλά τι συζητάω. Λαμογίστικες παροχές προς λαμογία!
Βίκυ από τα λεγόμενα σου είσαι εξαίρεση όπως και κάποιοι άλλοι/ες αλλά η γνώμη μου για το δημόσιο δεν αλλάζει!
Πρώτον δεν ξέρω ακριβώς τι μου παρέχει ο νόμος σε περίπτωση εγκυμοσύνης γιατί δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω! Από όσο όμως γνωρίζω τέτοιες άδειες 4 χρόνων δεν δίνονται που να βαρέσω τον κ#λο μου κάτω και μιλάω από προσωπική εμπειρία σε συνάδελφο που αναγκαστήκαμε όλοι οι υπόλοιποι να την καλύψουμε όταν έφευγε...και ναι ήταν σημαντικός ο λόγος!

Το ότι το κράτος δεν παρέχει σωστές παροχές στη γυναίκα στον ιδιωτικό τομέα σε καμία περίπτωση δεν ευθύνομαι εγώ που τις έχω! Να γίνουν οι κατάλληλες υποδομές, να αλλάξουν ότι χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά!

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί η παραγωγικότητα της !:
Όταν υπάρχουν λύσεις δεν κόβεται...και το ξαναλέω είναι στην συνείδηση του καθενός αν θα του κοπεί ή όχι....Δεν γίνεται να απαιτείτε να είμαστε συνέχεια στο ζενιθ της παραγωγής, να γεννάμε, να κρατάμε οικογένεια και να παραμένουμε τοπ! Καντε τις υποδομές σωστά...ούτε επειδή μένουμε έγγυες να επέρχεται απόλυση επειδή η εταιρία δεν μπορεί να πληρώνει την εγγυμονούσα και την άδεια λοχείας από την στιγμή που δεν μπορεί να προσφέρει στην εταιρία!Και υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:06, 19-08-06:

να σου πω εγω που ξέρω όμως.
Η γυναίκα δημόσιος υπάλληλος δικαιούται κοντά στο 18 μηνο απουσία από την δουλειά της λόγω εγκυμοσύνης! Αν το κάνεις δύο παιδιά τότε το 3χρονο το έχεις στάνδαρ Αν βάλεις και τις άδειες....
Αυτά τα ξέρω γιατί με γεμάτα στήθη από περηφάνεια μας τα λέγαν οι μόνιμες που είχαμε στην υπηρεσία μας και που ερχόταν να την πλακώσω στις μπούφλες!Έχουν το ίδιο καθεστώς με τους δημόσιους υπαλλήλους! Άλλωστε δημόσιοι θεωρούνται
Αντί να επιδιώξουν μια πιο μόνιμη και ουσιαστική βοήθεια από το κράτος το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να κωλοβαρέψουν!

Αν εσύ είσαι εντάξει στο επάγγελμα σου τότε ΜΠΡΑΒΟ σου και τα συγχαρητήρια μου(δεν υπάρχει ειρωνία έτσι)! Τώρα άν τα πάρε δώσε που είχε με το δημόσιο ήταν σε μικρές επαρχιακές πόλεις τώρα θα σου πω ευτυχώς την γλύτωσες. Και εγώ είδα διαφορά μεταξύ Πάτρας και Αθήνας παντού στις ΔΕΚΟ! Αλλά η προσωπική μου εμπειρία δεν μπορεί να έρθει σε κόντρα με τον γολγοθά που τραβάει ο μέσος έλληνας στις συνναλλαγές του με το δημόσιο! Ένας λόγος που φτοιαχθήκαν και τα ΚΕΠ έτσι!(στα οποιά δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι).

Παράθεση

giannisvitara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:24, 29-08-06:

αν και δεν ήμουν ποτέ φιλόδοξος ενώ είχα πατέρα φιλόδοξο και υψηλοβαθμό στην πολεμική Αεροπορία γουστάρω τρελά τις φιλόδοξές χχμμμμ γυναίκες,

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:21, 30-08-06:

μου τη δίνει απίστευτα η φιλόδοξη γυναίκα που κυνηγάει ή έχει τη διευθυντική θέση και παράλληλα κάνει και ένα παιδάκι,έτσι, για να μην την κατηγορήσουν ότι έμεινε άτεκνη στη προσπάθεια της για καριέρα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:02, 31-08-06:

Προσωπικά ποτέ δεν θυμάμαι τον ευατό μου να ονειρεύεται κάτι περισσότερο από μια καλή θέση εργασίας με ικανοποιητικό μισθό, ώστε να μπορώ να παρέχω σε όσους αγαπάω ό,τι καλύτερο μπορώ και να μη τους λείπει τίποτα. Η μαμά μου ακόμα δεν το έχει χωνέψει πως ενώ έχω τελειώσει την Νομική Αθηνών, δεν θέλω καθόλου να ασχοληθώ με αυτόν τον τομέα και είμαι γραμματέας σε έναν φορέα που ασχολείται με άτομα με ειδικές ανάγκες.. Έχω συνθήκες Δημοσίου, αλλά όχι μισθό Δημοσίου, ούτε ασφάλεια Δημοσίου (είμαι στο ΙΚΑ). Είμαι αρκετά ικανοποιημένη, περισσότερο επειδή έχω πλησιάσει έναν κόσμο που αλλιώς δεν θα γνώριζα καθόλου κι όχι τόσο λόγω της δουλειάς που είναι μάλλον βαρετή. Αν έφευγα από εδώ, θα έφευγα μόνο για να πάω στο Δημόσιο, τόσο γιατί ποτέ δεν ήμουν άνθρωπος-ηγέτης (τα διευθυντιλίκια μου ήταν πάντα παντελώς αδιάφορα), όσο και γιατί έχω αποφασίσει πως δεν θέλω να ζω για να δουλεύω, αλλά να δουλεύω για να ζω.. Επιπλέον η εγκυμοσύνη είναι σοβαρός λόγος για μια γυναίκα να προτιμήσει το Δημόσιο- οι δύο μήνες πριν και οι δύο μήνες μετά τον τόκετο που σου δίνει το ΙΚΑ, απλά δεν είναι αρκετοί (μα που να αφήσεις 2 μηνών μωρό; Και πως θα καταφέρεις να μη διακόψεις την διαδικασία του θηλασμού που οι-σωστοί- ιατροί λένε πως πρέπει να διαρκεί τουλάχιστον για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής του βρέφους; ) Με απλά λόγια προτιμώ μια δουλειά με φυσιολογικό ωράριο και λιγότερα χρήματα, αλλά με περισσότερη ποιότητα ζωής, παρά μια δουλειά με τρελά χρήματα, τρελές ευθύνες και τρελό ωράριο που όμως δεν θα μου αφήνουν καθόλου ελεύθερο χρόνο.. Έχει υπάρξει περίοδος στην ζωή μου (πρόσφατα μάλιστα) που είχα και απογευματινή δουλειά και ενώ είχα σαφώς περισσότερα χρήματα, πήρα κιλά λόγω κακής διατροφής (που ακόμα δεν έχω χάσει.. γκρρρ) ενώ μεγάλο μέρος αυτού του μισθού πήγαινε σε κινητό και ταξί (επειδή δεν έχω αυτοκινήτο, τα βράδια που ήμουν εντελώς κομμάτια δεν άντεχα να περιμένω και τα δύο λεωφορεία που χρειαζόμουν για να πάω σπίτι μου, οπότε..)

Φυσικά αν υπάρξει οικονομική ανάγκη θα το ξανακάνω, αλλά ειλικρινά αποφάσισα πως δεν αξίζει τον κόπο. Προτιμώ λίγα και καλά και είναι και ο χαρακτήρας μου τέτοιος που νιώθω πολύ καλύτερα έτσι.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 15:03, 14-09-06:

ωραιο θεμα... επανερχομαι

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 15:09, 28-02-07:

Έχω παρατηρήσει οτι οι περισσότερες γυναίκες που ξέρω, δεν είναι καθόλου φιλόδοξες.Μήπως τελικά το αιώνιο επιχείρημα των ανδρών που υποστηρίζουν οτι το ανδρικό φύλο είναι ικανότερο, οτι οι άνδρες πετυχαίνουν συχνότερα επαγγελματικά ακόμη και σήμερα, οφείλεται σε αυτό το γεγονός; Οτι δηλαδή, μπορεί μεν τα δύο φύλα να είναι ίσης ικανότητας (νοητικά) αλλά οι άνδρες "τολμούν" να κοιτάξουν ψηλότερα, άρα έχουν και περισσότερες πιθανότητες να φτάσουν ψηλά;
Ποιές είναι οι απόψεις σας επι του θέματος;
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ισχύει το αιώνιο επιχείρημα των ανδρών , ότι δηλαδή είναι πιο ικανοί. Αρκετές από αυτές δεν έχουν καθόλου φιλοδοξίες, διότι έτσι έμαθαν και άλλες έχουν φιλοδοξίες, όμως δεν επιθυμούν να καταβάλλουν το τίμημα της επιτυχίας. Το κάνουν δηλαδή από άποψη. Από εκεί και πέρα, ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η μητρότητα η οποία αποσπά τις γυναίκες για ένα διάστημα από την εργασία τους, άρα τους δημιουργεί μια επιβάρυνση σε σχέση με τους άνδρες.
Υπάρχουν δηλαδή διαφορετικοί λόγοι για τους οποίους οι γυναίκες δεν είναι τόσο επιτυχημένες και όχι μόνο ένας.

Εκείνο που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι ότι μόνο το 12% των γυναικών διαχειρίζονται οι ίδιες το κεφάλαιό τους (αποφασίζουν δηλαδή πού θα επενδύσουν) .Το άκουσα πρόσφατα σε μια τηλεοπτική εκπομπή με σχετικό θέμα, ενώ το νούμερο προέκυψε από στατιστική έρευνα. Επίσης ειπώθηκε ότι γυναίκες οι οποίες αποφασίζουν να πάρουν δάνειο για να κάνουν δική τους επιχείρηση είναι πολύ λιγότερες από τους άντρες.Νομίζω ότι και αυτά τα στοιχεία δίνουν μια διάσταση του προβλήματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 28-02-07 στις 15:17.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:21, 28-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Εκείνο που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι ότι μόνο το 12% των γυναικών διαχειρίζονται οι ίδιες το κεφάλαιό τους (αποφασίζουν δηλαδή πού θα επενδύσουν) .Το άκουσα πρόσφατα σε μια τηλεοπτική εκπομπή με σχετικό θέμα, ενώ το νούμερο προέκυψε από στατιστική έρευνα. Επίσης ειπώθηκε ότι γυναίκες οι οποίες αποφασίζουν να πάρουν δάνειο για να κάνουν δική τους επιχείρηση είναι πολύ λιγότερες από τους άντρες.Νομίζω ότι και αυτά τα στοιχεία δίνουν μια διάσταση του προβλήματος.
Γενικά, έχω την εντύπωση οτι οι γυναίκες επιζητούν πολύ περισσότερο το "βόλεμα" απ'ότι οι άνδρες. Γι'αυτό και δεν γίνονται ελεύθεροι επαγγελματίες αλλά υπάλληλοι οι περισσότερες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τι θέλουν οι γυναίκες; - Από Sagittarius
      Το θέμα έχει λάβει 804 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-17 στις 23:14.
    • [Γυναίκες] Θυλακίτιδα - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 60 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-10 στις 11:35.
    • Γυναίκες στη ΣΣΑΣ - Από nataliaaa
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Στρατιωτικές-Αστυνομικές Σχολές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-06-10 στις 20:03.
    • Ναζιάρες Γυναίκες - Από {summerdream}
      Το θέμα έχει λάβει 59 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-09 στις 01:50.
    • Φτάνει μόνο η αγάπη; Τι γίνεται όταν τα διαλύει όλα η φιλοδοξία του ενός; - Από Blackberry
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα μέσα στη σχέση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-04-08 στις 20:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους