Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,180 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

TeX, LaTex, XeLaTeX κτλ.

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zip_unzip
Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O zip_unzip έγραψε στις 10:50, 13-08-08:

Γεια σε όλους. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια πράγματα σχετικά με το TeX και το LaTex; Είναι freeware; Αν ναι, από πού μπορώ να τα κατεβάσω;

Ευχαριστώ:thanks:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosclick

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikosclick
Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O nikosclick έγραψε στις 11:00, 13-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από zip_unzip
Γεια σε όλους. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια πράγματα σχετικά με το TeX και το LaTex; Είναι freeware; Αν ναι, από πού μπορώ να τα κατεβάσω;

Τα πάντα βρίσκονται στην wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/TeX

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O zip_unzip έγραψε στις 11:22, 13-08-08:

Σ'ευχαριστώ. Πιστεύεις ότι αξίζει να το εγκαταστήσω; (έχω ήδη το MS O 2007) Το κατεβάζω τώρα-ελπίζω να είναι το σωστό αρχείο αυτόπου κατεβάζω.

Παράθεση

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O nikosclick έγραψε στις 11:34, 13-08-08:

Η γνώση LaTeX πλέον είναι τουλάχιστον χρήσιμη σε κάποιον που ασχολείται σοβαρά με εργασίες περί μαθηματικών και φυσικής και λύνει τα χέρια όλων όσων είναι γνώστες της. Αρκετά πανεπιστήμια (θετικών επιστημών) για παράδειγμα απαιτούν οι εργασίες των φοιτητών να είναι γραμμένες σε Latex.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 13:55, 13-08-08:

Ακόμα και για απλά κείμενα βολεύει πολύ όταν τη μάθεις γιατί κάνει μόνη της σωστή στοιχειοθέτηση (είναι ολόκληρη επιστήμη), φτιάχνεις πολύ εύκολα κεφάλαια και περιεχόμενα κτλ.
Δεν μπορείς να συγκρίνεις το Word ας πούμε με τη latex, το ένα είναι WYSIWIG editor ενώ το άλλο όχι.

Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

O zip_unzip έγραψε στις 14:42, 13-08-08:

Περίπου πόσο χρόνο θα μου πάρει για να μάθω να το χρησιμοποιώ (το LaTeX); Πρέπει να διαβάσωκάποιο guide ή να πειραματιστώ εμπειρικά;

Παράθεση

nikosclick

Νεοφερμένος

O nikosclick έγραψε στις 15:01, 13-08-08:

Κοίτα, άπαξ και τη συνηθίσεις δεν θα θες να γυρίσεις στις παλιές σου συνήθειες. Οι περισσότεροι μαθαίνουν μέσα από δοκιμές συνήθως... Ωστόσο, καλό θα ήταν να ακολουθήσεις και έναν οδηγό, που πάντα θα είναι εκεί να σε βοηθάει στις όποιες δυσκολίες συναντήσεις.

Όσο για το "χρόνο προσαρμογής", αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Άλλωστε ποτέ δεν μπορείς να πεις ότι ξέρεις να χρησιμοποιείς μια <<γλώσσα>> άψογα, δίχως δηλαδή να χρειάζεσαι βοήθεια. Με καθημερινή ενασχόληση, πιστεύω πως θα μπεις στο κλίμα μέσα σε ένα μήνα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ο οδηγός βρίσκεται εδώ:
http://en.wikibooks.org/wiki/LaTeX

Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

O zip_unzip έγραψε στις 17:19, 13-08-08:

Κατέβασα ένα αρχείο από την επίσημη ιστοσελίδα που ονομάζεται proTeX. Είναι συμβατό με τα Windows Vista? Περιέχει το proTeX το LaTeX;

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 17:29, 13-08-08:

Εγώ για windows έχω κατεβάσει το MikTeX για τη μηχανή και το LEd ως editor και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Έγραφα περίπου για ένα εξάμηνο όλες τις εργασίες μου σε latex και μπορώ να πω οτι την έχω συνηθίσει αρκετά. Εννοείται οτι κοιτάω συχνά στο google πως ακριβώς χρησιμοποιείται κάποια εντολή ή κάποιο περιβάλλον, δεν γίνεται να τα θυμάσαι όλα αυτά.
Καλό tutorial για αρχή είναι και αυτό εδώ: http://tobi.oetiker.ch/lshort/lshort.pdf

Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

O zip_unzip έγραψε στις 17:44, 13-08-08:

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 18:01, 13-08-08:

Ξέχασα να βάλω links για αυτά που ανέφερα.
Για το MikTeX: http://miktex.org/
Για το LEd: http://www.latexeditor.org/
Όλα free σαφώς, στο γενικότερο πνεύμα του TeX.

Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

O zip_unzip έγραψε στις 19:50, 13-08-08:

Εγκατέστησα το LEd, το MikTeX, το TeXnicCenter και το Ghostscript. Τα τρία τελευταία περιέχονταν στο proTeX που είχα κατεβάσει.
(1)Το MikTeX είναι κάτι σαν το MS Word; Στην τοποθεσία που το έχω εγκαταστήσει μέσα στον αντίστοιχο φάκελο υπάρχουν 4 εικονίδια: Browse Packages; Previewer; Settings; Update. Ποιό από τα 4 θα ανοίξω για να χρησιμοποιήσω το MikTeX;
(2)Το TeXnicCenter νομίζω πως έχει και LaTeX, σωστά; Τι παραπάνω έχει το LEd από το TeXnicCenter, τότε;
(3)Ποιό πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω από αυτά για επεξεργασία κειμένου;
(4)Διάβασα κάτι για δημιουργία pdf μέσω αυτών των προγραμμάτων. Γίνεται να δημιουργήσεις αρχείο σε μορφή pdf χρησιμοποιόντας κάποιο από αυτά τα προγράμματα; Αν ναι, πώς;
(5)Μήπως παρέλειψα να κατεβάσω κάποιο άλλο χρήσιμο πρόγραμμα TeX-....;

*Όποιος απαντήσει σε όλες αυτές τις ερωτήσεις θα είναι, πραγματικά, ήρωας.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 00:26, 14-08-08:

1) Το MikTex είνα απλώς μια υλοποίηση της latex για windows, δεν το χρησιμοποιείς για συγγραφή κειμένων. Εγκατάσταση θέλει απλά και μετά το ξεχνάς.

2) Απο οτι ξέρω είναι περιβάλλον για να γράφεις latex, σαν το LEd δηλαδή, και χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάποια μηχανή για latex σαν το MikTex (ίσως την βάζει μόνο του). Είναι open source αυτό, το LEd είναι απλά free.

3) LEd (ή το TeXnicCenter αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτό γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει).

4) Στο LEd πατάς απλά F7 και σου βγάζει pdf. Κάνει μερικά δευτερόλεπτα compile και στο βγάζει στον ίδιο φάκελο που έχεις και το αρχείο .tex το οποίο είναι ουσιστικά ο "κώδικας" latex που έχεις γράψει.

5) Δεν νομίζω.

Διάβασε τα tutorial πρώτα βασικά (έχουν και παραδείγματα) για να καταλάβεις πως χρησιμοποιείται.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 06:56, 14-08-08:

Αν δουλεύεις και σε λίνουξ, κατέβασε την εκεί διανομή latex.

Σε ubuntu:

sudo apt-get install

tetex-base tetex-bin tetex-extra και δες εδω: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=810301
για εγκατάσταση ελληνικών (χωρίς να χρειάζεται να αλλάζεις γλώσσα με το χέρι)

Καλοί editors: Kile (για KDE) winefish (για Gnome/Xfce)

Παράθεση

zip_unzip

Δραστήριο Μέλος

O zip_unzip έγραψε στις 09:28, 14-08-08:

Eruyomo, όχι δεν χρησιμοποιώ Linux. Ευχαριστώ πάντως.
Anarki, πραγματικά με βοήθησες τόόόόόσο πολύ.:thanks::thanks::thanks::thanks:, όπως και ο nikosclick βοήθησε πολύ. Ευχαριστώ παιδιά.:thanks:

Παράθεση

fotini22589

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fotini22589
H fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται PhD student, Brown University, USA και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H fotini22589 έγραψε στις 17:44, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από zip_unzip
Εγκατέστησα το LEd, το MikTeX, το TeXnicCenter και το Ghostscript. Τα τρία τελευταία περιέχονταν στο proTeX που είχα κατεβάσει.
(1)Το MikTeX είναι κάτι σαν το MS Word; Στην τοποθεσία που το έχω εγκαταστήσει μέσα στον αντίστοιχο φάκελο υπάρχουν 4 εικονίδια: Browse Packages; Previewer; Settings; Update. Ποιό από τα 4 θα ανοίξω για να χρησιμοποιήσω το MikTeX;
(2)Το TeXnicCenter νομίζω πως έχει και LaTeX, σωστά; Τι παραπάνω έχει το LEd από το TeXnicCenter, τότε;
(3)Ποιό πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω από αυτά για επεξεργασία κειμένου;
(4)Διάβασα κάτι για δημιουργία pdf μέσω αυτών των προγραμμάτων. Γίνεται να δημιουργήσεις αρχείο σε μορφή pdf χρησιμοποιόντας κάποιο από αυτά τα προγράμματα; Αν ναι, πώς;
(5)Μήπως παρέλειψα να κατεβάσω κάποιο άλλο χρήσιμο πρόγραμμα TeX-....;

*Όποιος απαντήσει σε όλες αυτές τις ερωτήσεις θα είναι, πραγματικά, ήρωας.
αν και λίγο καθυστέρημενα...

καταρχήν δεν σου χρειάζεται και το led και το TeXnicCenter και τα 2 κάνουν την ίδια δουλειά - είναι, ας πούμε, οι επεξεργαστές κειμένου για το LaTex. Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ το TeXnicCenter και είμαι πολύ ευχαριστημένη!
Τώρα...

1)Τα εικονίδια: Browse Packages; Previewer; Settings; Update θα σου χρειαστούν βασικά στην περίπτωση που θελήσεις να προσθέσεις κάποια "πακέτα" στη βασική διανομή του LaTex που έχεις κατεβάσει. Για να γράφεις το κειμενό σου θα χρησιμοποιήσεις το led ή το TeXnicCenter

2)ούτε το led ούτε το TeXnicCenter δεν "έχουν" Latex..είναι απλά οι κειμενογράφοι

3)δες παραπάνω

4)με το TeXnicCenter μπορείς να παράγεις αρχεία 3 τύπων .pdf, .ps και .dvi

5)είσαι καλυμένος

Γενικότερα, το Latex είναι κατά τη γνώμη μου ένα εξαιρετικό εργαλείο για τη συγγραφή μαθηματικού, κατά βάση, κειμένου. Μπορεί τον πρώτο καιρό να χρειάζεσαι 2πλο ή και 3πλο χρόνο σε σχέση με συμβατικούς κειμενογράφους αλλά μετά από αρκετή ενασχόληση το αποτέλεσμα σε ανταμείβει!!
Παρ΄όλα αυτά βεβαια...δεν το θεωρώ απαραίτητο για έναν μαθητή λυκειού να γράφει σε Latex, δεν νομίζω να του χρειαστεί πουθενά και ίσως να είναι σπατάλη χρόνου τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο...

Υ.Γ κάποια στιγμή χρειάστηκε στη σχολή να γράψω έναν σύντομο οδηγό για την εγκατάσταση του Latex σε windows καθώς και κάποιες βασικές οδηγίες για αρχή..όποιος το χρειαστεί μπορεί να μου στείλει pm

Παράθεση

tasakas (Τάσος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tasakas
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O tasakas έγραψε στις 00:22, 28-08-08:

Δοκίμασε και το Lyx. Εμενα μου αρεσει πολυ!
Download

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 14:03, 25-01-09:

Λοιπόν...με αφορμή το LaTeX Tag Bar που υπάρχει εδώ στο iSchool (συγγνώμη αλλά δεν λειτουργεί το πλήκτρο με την κόμμα) αποφάσισα να κατεβάσω το ίδιο πρόγραμμα στο σκληρό ώστε να κάνω ωραίες παραστάσεις κλάσματα συναρτήσεις πολυώνυμα - μονώνυμα κτλ.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάτι. Στο google μου βγήκαν αρχεία σχεδόν 1gb που σιγά μην κατεβάσω. Μου έβγαλε και άλλα αρχεία με τα οποία ίσως θα μπορούσα να εγκαταστήσω το LaTeX αλλά με έμπλεξαν πολύ και τα διέγραψα. Μου έστειλε ο φίλος μου ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα LaTeX το οποίο όμως δεν καταλαβαίνω: έχει δυο ένθετα παράθυρα πολλαπλές επιλογές εκ των οποίων μερικές δεν γνωρίζω και όταν πατάω κάτι σε πρόχειρη γραφή LaTeX μετά δεν μου το μετατρέπει σε κανονική μορφή. Το αφήνει έτσι. Για παράδειγμα:

Αυτό θα ήθελα πχ. να βγεί αλλά μένει αυτό:

\sum_{a}^{b} \times {c}^{b} + {a}^{b} - \int_{a}^{c} - \frac{\sum_{a}^{c}}{{b}^{-2}}

Μήπως έχετε καμιά λύση ή ξέρετε από LaTeX? Το πρόγραμμά μου λέγεται LED.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:17, 25-01-09:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το συντάκτη LATEX που διαθέτει το i-school.

Βιβλιοθήκη--> Εργαλεία--> Συντάκτης LaTeX

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 14:49, 25-01-09:

Αν έχει ήδη το LEd, πρέπει να εγκαταστήσεις και το MiKTeX για windows για να μπορεί το LEd να κάνει compile τον κώδικά LaTeX (αυτό εδώ: \sum_{a}^{b} \times {c}^{b} + {a}^{b} - \int_{a}^{c} - \frac{\sum_{a}^{c}}{{b}^{-2}}) και να σου βγάλει ένα ωραίο PDF με αυτό που θέλεις να δεις.

http://miktex.org/2.7/setup
82MB είναι.

Δες κι εδώ σχετική συζήτηση: http://www.ischool.gr/showthread.php?t=40527

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε στις 18:11, 25-01-09:

Ευχαριστώ και τους δυο σας.

Τώρα επιτέλους κατέβηκε το MikeText. Να ρωτήσω, τώρα πώς το φτιάχνω επειδή είμαι λίγο χαζός σε τέτοια computeroπράγματα? Δεν υπάρχει εφαρμογή MikeText, μόνο ένας φάκελος με πάμπολλα πράματα μέσα που αντιστοιχεί το καθένα αλλού.

Γράφω ένα κείμενο σε LaTeX. Στο LED. Το αφήνω έτσι, μετά πώς θα το μετατρέψω με το MikeText?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 18:14, 25-01-09:

Το MiKTeX πρέπει να το εγκαταστήσεις απλά. Μετά μόνο το LEd θα χρησιμοποιείς. Έχει μια επιλογή κάπου να σου φτιάξει PDF αρχείο απο τον κώδικα LaTeX που έχει γράψει, νομίζω οτι το shortcut για αυτή τη λειτουργία είναι το κουμπί F7, δοκίμασέ το.
Θα σου βγάλει ένα PDF στον ίδιο φάκελο με αυτόν στον οποίο έχεις σώσει το αρχείο που έγραψες στο LEd.

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 18:23, 25-01-09:

εγώ δεν μπορώ να βρω το αρχείο βοήθειας...

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε στις 18:31, 25-01-09:

Προς το παρόν γράφω κάτι στο πάνω παραθυράκι του LED, πατάω Φ7, μου λέει να το αποθηκεύσω, το βάζω ως "New1", μετά μου το βγάζει στην επιφάνεια εργασίας αλλά μόνο του, χωρίς κάτι άλλο. Αν το μετατρέψω σε .pdf δεν μου ανοίγει.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 18:41, 25-01-09:

Ε κάτι θα έχεις κάνει λάθος και σου βγάζει error όταν πας να το κάνεις compile.
Πρέπει να ξεκινάει ως εξής ο κώδικάς σου:

\documentclass{article} \begin{document} εδώ γράφεις ο,τι θες \end{document}

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε στις 18:51, 25-01-09:

Ποιός κώδικας??

Εγώ γράφω πάνω στο παραθυράκι και από κάτω δε μου γράφει τίποτε, απλώς μόλις πάω να το κάνω pdf.

Ρε μπέρδεμα με LaTeX....σαν επίτηδες να γίνεται.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 19:10, 25-01-09:

Σε κύκλο είναι το κουμπάκι για να σου φτιάξει PDF και έχω γράψει και τα υπόλοιπα που σου έλεγα.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  led.PNG
Εμφανίσεις:  119
Μέγεθος:  67,1 KB  
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε στις 18:40, 26-01-09:

Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω κατεβάσει και το LED και το ΜikeText αποθηκευμένο στο Programm Files και γενικά δεν δείχνω να έχω πρόβλημα. Αλλά όταν πατάω αυτό που μου λες μου βγάζει αυτό που έχω γράψει σε μορφή μη αναγνωρίσιμου αρχείου που θέλει ένα άλλο πρόγραμμα για να ανοίξει. Ανοίγει στο Word με τη πρόχειρη μορφή του ενώ στο Acrobat 8.1 (.pdf) δεν ανοίγει καθόλου.

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,138 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 10:29, 27-01-09:

Το led δεν είναι απαραίτητο...

Αρκεί να βάλεις το MiktEX για windows. Στη συνέχεια, να βρεις στο διαδίκτυο το lshort.pdf (a not short introduction to latex, είναι free), και να το διαβάσεις. Καλύτερα να μη μπλέξεις με led , κλπ, γιατί το latex , όπως θα κατάλαβες , δεν είναι wysiwyg application.

Στέλιος

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 11:13, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από mostel
Το led δεν είναι απαραίτητο...

Αρκεί να βάλεις το MiktEX για windows. Στη συνέχεια, να βρεις στο διαδίκτυο το lshort.pdf (a not short introduction to latex, είναι free), και να το διαβάσεις. Καλύτερα να μη μπλέξεις με led , κλπ, γιατί το latex , όπως θα κατάλαβες , δεν είναι wysiwyg application.

Στέλιος
Ούτε το LED ειναι. Κώδικα γράφεις και εκεί, απλά έχει ένα σωρό συντομεύσεις, και την ωραία δυνατότητα να κατεβάζει αυτόματα τα πακέτα που χρησιμοποιείς, αν δεν υπάρχουν.

@ ξάροπ, διατύπωσε πιο καλά την ερώτηση σου, τι κατάληξη έχει το αρχείο που βγάζει;

Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Περιβόητο Μέλος

O ξαροπ έγραψε στις 14:47, 29-01-09:

Ώχου. Τα έσβησα όλα αυτά που κατέβασα γιατί απλώς τα έχουν κακοφτιάξει ή κάτι δεν πάει καλά με τον υπολογιστή μου. Πριν από κάτι μέρες πίστευα ότι μια-δυο ωρίτσες θα έπαιρνε να τελειώσει η προετοιμασία και μετά θα μπορούσα να γράψω ό,τι ήθελα. Αλλά...μεγάλο και ανούσιο μπέρδεμα. Ίσως να το ξαναδοκιμάσω μετά από κανέναν μήνα, όταν το ξαναχρειαστώ. Με έσκασε. Και δεν έχω και άλλο χρόνο να το ξαναδώ, θα πάω καλύτερα με το word.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 17:58, 29-01-09:

Μα δεν βοηθάς κι εσύ για να σε βοηθήσουμε, δεν έδειξες ένα screenshot ούτε είπες ακριβώς τι πρόβλημα έχεις. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο.

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 21:51, 19-10-12:

γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω ελληνικά στο xelatex? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σημείωση:
Τα μηνύματα 33 έως 35 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Ελληνικά στο XeLaTeX".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 20-10-12 στις 08:12. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης θεμάτων
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 23:34, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian
γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω ελληνικά στο xelatex? Με μια αναζήτηση στο google βρήκα κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Δες αν σε βοηθάει αυτό: http://igiann.blogspot.gr/2008/05/xe...ker-greek.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:02, 20-10-12:

τελικά βρήκα έναν τρόπο να γράψω ελληνικά, αλλά παράλληλα μου δημιουργείται πρόβλημα με κάτι άλλες εντολές. Τέσπα θα δοκιμάσω και αυτό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους