Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,337 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,907 μηνύματα σε 94,360 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 747 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοίαζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 177)
Ναι
47
26,55%
Ελάχιστα
87
49,15%
Κάθολου
43
24,29%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:09, 16-08-06:

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων; Όταν αποφασίζετε κάτι υπολογίζετε την γνώμη των άλλων;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 14:33, 16-08-06:

Μπορείς να διευκρινήσεις πώς το εννοείς?
Τι θα πει γενικά ο κόσμος με την έννοια της κοινωνίας? Ή αν υπολογίζουμε τη γνώμη ατόμων που είναι πιο κοντά μας σε διάφορες αποφάσεις που θα πάρουμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:35, 16-08-06:

Αναλογα για πιο θεμα μιλαμε... Θα πρεπει να διευκρινεισεις λιγο

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:37, 16-08-06:

Αν μια πραξη επηρεαζει μονο εμενα και τη γνωμη που εχουν οι αλλοι για μενα, τοτε δε με απασχολει παρα πολυ (γιατι λιγο ναι, με κανει να ξανασκεφτομαι πραγματα).
Αν υπαρχει αντικτυπο σε στενα μου προσωπα/οικογενεια/κτλ, τοτε για να μη νιωσουν ασχημα εκεινοι, καταπιεζομαι και δεν κανω πραγματα.
Δε νομιζω οτι υπαρχει κανεις που να μην τον επηρεαζει η γνωμη του "κοσμου" ΚΑΘΟΛΟΥ, κι αν υπαρχει θα βρισκεται ισως σε κανα βουνο τρωγοντας χορτα

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:39, 16-08-06:

Mιλαω καθαρα για την κοινωνια ως συνολο ... οχι για στενα σε εσας ατομα οπως γονεις!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 14:55, 16-08-06:

Σέβομαι την γνώμη των ανθρώπων που βρίσκονται δίπλα μου και γνωρίζω τις προθέσεις τους....τώρα όσον αφορά το κοινωνικό σύνολο, αδιαφορώ παντελώς για το τί θα πουν για μένα και τις πράξεις μου ή την εμφάνιση μου....

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 15:21, 16-08-06:

εξαρταται ποσο ευαισθητος εισαι και ποσο υπολογιζεις το ατομο που λεει κατι για σενα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:57, 16-08-06:

Όταν πέφτει το βράδυ και οι πόρτες κλείνουν, μέσα απ τη δική μου πόρτα είμαι εγώ παρέα με τον εαυτό μου και τις επιλογές μου κι όχι με τον κόσμο....

Ο κόσμος είναι πίσω απ τις δικές του κλειστές πόρτες.... και δεν με ακούει αν κλαίω ή αν γελάω για αποφάσεις που πήρα επιρρεασμένη από αυτόν....

Ο κόσμος λέει πολλά.... αλλά όταν έρθει η ώρα να κριθεί ο κόσμος, κοιτάνε και αυτοί την πάρτη τους και δεν με υπολογίζουν....

Ο κόσμος δεν με φροντίζει, δεν με ταίζει και σίγουρα... δεν με ξέρει!

Ο κόσμος δεν θα μου ζητήσει ποτέ συγγνώμη επειδή τον "άκουσα".....
Το πολύ πολύ να μου πει "τι κρίμα" και να χαρεί που δεν έχει αυτός το δικό μου πρόβλημα....

Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:13, 16-08-06:

+1 στην κακη επιρροη! Συμφωνα απολυτα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:13, 16-08-06:

Εφοσων μιλαμε γενικοτερα για την σταση στην ζωη μας τοτε συγουρα δεν υπολογιζω τον κοσμο. Δεν πανε να πουνε οτι θελουν και να πιστευουν οτι θελουν για μενα; Αλλωστε στην ωρα της κρισης θα φανει πιος ειανι ο καλυτερος τελικα.
Ομως συγουρα αν εχω καπιο δυλιμα θα λαβω υποψην τις γνωμες ανθρωπων που μπορω να εμπιστευτω σε αυτον τον τομεα, αλλα δεν θα ζητισω την γνωμη ενος ασχετου η καπιου που δεν τον ξερω και συγουρα δεν θα λαβω υποψην την γνωμη του καθενος, παρα μονων αυτων που θελω.

@Κουε, τελεια προσεγκιση του θεματος +1000000000000000000000000000000000000

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:17, 16-08-06:

Κι εγώ με τη σειρά μου, συμφωνώ απόλυτα με την Κουε
Ακριβώς η άποψη μου!!

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 17:18, 16-08-06:

Και εμένα με κάλυψε η Κακή Επιρροή. Δε μπορώ να φανταστώ τη σκέψη μου πιο απλά και πιο όμορφα διατυπωμένη.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 18:21, 16-08-06:

ζηταω συγγνωμη για την "ωμη" μου απαντηαση αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

εδω ειμαι, ειμαι αυτος που ειμαι, εαν σ'αρεσει, εαν δεν στα απαυτα μου και προχωρα στον επομενο

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:44, 16-08-06:

Άρα το γενικό νόημα ποιό είναι; Γράφτους (δε μιλάω για κάποιον/α αλλά γενικά) όλους στ' αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά σου; Γίνε κι εσυ "βοϊδομούσχαρο", μπορείς; Το πόστ της Κακής Επιρροής μπορώ να πω οτι δίνει ενα στίγμα της κοινωνίας με ποιητικό τόνο χωρίς όμως να ξεφεύγει από τα στερεότυπα. Αν εσυ κλειστείς πίσω από τις πόρτες σου όπως λέει η Κακή Επιρροή, σωστά ο κόσμος δεν γνωρίζει αν γελάς η αν κλαίς επειδή έχει κλειστεί πίσω από τις δικές του πόρτες. Άρα είστε το ίδιο όλοι! Άτομα πίσω από πόρτες που δεν γνωρίζετε τίποτα ο ενας για τον άλλο. Γίνεστε ένα με τον κόσμο που λιδωρείτε.

Καλή η ποίηση λοιπόν αλλά εγω θα επιμείνω στην ουσία. Λάβετε υπόψη σας οτι ζούμε όλοι μαζί επάνω σε αυτόν τον πλανήτη και αναπόφευκτα τα αυτιά σας θα ακούσουν και μια γνώμη παραπάνω για οποιοδήποτε θέμα. Θα μου πείτε οτι οι γνώμες είναι σαν τις κ..ότρυπες, οτι όλοι έχουν από μια και δε θα διαφωνήσω μαζί σας. Εντούτοις νιώθω την ίδια απέχθεια γι αυτούς που ζούν με βάση το τι θα πει ο κόσμος, όσο και γι αυτούς που ζούν θεωρώντας τον κόσμο ως κάτι ανύπαρκτο.

Δεν γνωρίζετε την έννοια της διυλίσεως; Κάθε γνώμη έχει άλλη ουσία και κατα συνέπεια άλλη αξία για οποιοδήποτε θέμα. Άλλες πρέπει να ληφθούν υπ' όψιν και άλλες όχι. Αυτό είναι η διύλιση! Μην αξιολογείτε τις γνώμες με βάση το πως οι άνθρωποι τις εκφράζουν. Πολλοί δεν έχουν τρόπους!

Ας πάμε σε παραδείγματα:

"Αλέξανδρε, γιατί αγόρασες το αυτοκίνητό σου σε χρώμα κόκκινο και όχι κίτρινο; Πιο ωραίο είναι το κίτρινο."

Αυτή η γνώμη δεν πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν κατά τη γνώμη μου από τον Αλέξανδρο.

"Μαρία, κοίτα πως έγινες, πάχυνες απίστευτα!"

Η Μαρία, ακούγοντας αυτή τη γνώμη θα θελήσει να πνίξει τον συνομιλητή της αλλά εκείνος μπορεί και να έχει δίκιο, άσχετα αν ο τρόπος έκφρασής του δεν είναι ο ενδεδειγμένος. Έχει δίκιο η άδικο ανάλογα με το τι θα δείξει ο Δείκτης σωματικής μάζας. Αν είσαι 1,50 και 80 κιλά καλά κάνει και στο λέει. Αν είσαι 1,50 και 37 κιλά, δώστου τη γνωστή ευχή και μη τον ακούς.

...και άλλα πολλά!

Μη βιάζεστε λοιπόν να απορρίψετε (και αντίθετα, να δεχθείτε) τα όσα λέει ο κόσμος γιατί μπορεί -τηρουμένων των αναλογιών- να έχουν βάση και να σας ωφελήσουν (και αντίθετα, να μην σας ωφελήσουν). Ανοίξτε στους άλλους τα μάτια σας, τ' αυτιά σας, μα πάνω απ' όλα το μυαλό σας και αποκτήστε τη διάθεση για γόνιμους διαλόγους, στήριξη και ενδιαφέρον, τονίζω όμως ξανά, τηρουμένων των αναλογιών.

Ας πάψουμε να είμαστε είτε "βοϊδομούσχαρα", είτε θύματα κι ας γίνουμε επιτέλους άνθρωποι!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:58, 16-08-06:

Ετσι οπως το θετεις εχεις απολυτο δικαιο valder αλλα θα σου θεσω ενα αλλο παραδειγμα...

Εισαι ερωτευμενος με καποια και θελεις να την παντρευτεις ... όμως επειδή δεν έχει κοινώς αποδέκτο επάγγελμα είσαι 100% ότι όλοι θα σε κράξουν. Επίσης μια περιόδο της ζώης της είχε μπλέξει με ναρκωτίκα ... άρα θα φας το κράξιμο της ζωής σου ... Τι θα κάνεις τότε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 19:02, 16-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Ο κόσμος , δεν με ταίζει !
Το θέμα μου άρεσε αρκετά και η αλήθεια είναι ότι οι απαντήσεις των περισσότερων είναι αναμενόμενες και λογικές…ή τελοσπάντων όπως θα έπρεπε να σκέφτεται ένας υγιής άνθρωπος….και συμφωνώ με Κουε στα περισσότερα από αυτά που είπε..

ΑΛΛΑ … αυτό το αλλά με καταδιώκει εν προκειμένω..

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, απόφοιτος ΑΕΙ και εργάζομαι σε μια επαρχιακή πόλη.. θέλοντας και μη με «ταίζει» ο κόσμος, με την έννοια ότι παρέχω υπηρεσίες και πληρώνομαι για αυτές ζώντας από ένα επάγγελμα το οποίο βασίζεται σε ένα μεγάλο ποσοστό από τις δημόσιες σχέσεις..

Ως αποτέλεσμα έχω υποχρέωση απέναντι στον εαυτό μου να με ενδιαφέρει τι θα πει ο κόσμος σε απλά πράγματα ..μην παρεξηγηθώ δεν παίρνω αποφάσεις ζωής στηριζόμενη στο πως θα φανεί.. αλλά να δώσω ένα απλό παράδειγμα για να γίνω κατανοητή …όσο και να θέλω ή να μ’ αρέσει δεν μπορώ να κυκλοφορήσω ακόμη και το σ/κ που μπορεί να μην δουλεύω με μια κοντή φούστα, ένα σορτσάκι ή κάτι τελοσπάντων που θα μπορούσε να προκαλέσει κάποια εντύπωση…ότι δεν είναι πρέπον, δεν αρμόζει κτλ..
Είναι επιτακτικό να προσέχεις την εμφάνισή σου στο έπακρο σε μια μικρή πόλη όπου κρίνεσαι με το παραμικρό και κυρίως όταν εξαρτάται η επαγγελματική σου πορεία ΚΑΙ από την εικόνα σου προς τα έξω…

Γενικά είναι ένα τρυπάκι στο οποίο έχω μπει και με το οποίο έχω συμβιβαστεί εδώ και καιρό και το οποίο περιέχει πολλές συνιστώσες εκτός από το παράδειγμα που ανέφερα. Είναι σαν ένα παιχνίδι…περιμένουν από σένα να είσαι κάπως συγκεκριμένα και εσύ τους το προσφέρεις ή έστω άσε τους να νομίζουν ότι τους το προσφέρεις…
Αλλιώς σε φάγανε και κυρίως όταν οι άλλοι συνάδελφοι ακολουθούν κατά γράμμα τους «κανόνες»..

Ναι δίνω σημασία στο τι θα πει ο κόσμος αλλά μέχρι εκεί που πιστεύω ότι άπτεται του επαγγέλματός μου…
κατά τ’ άλλα απλά δεν εκθέτω καθόλου προς τα έξω την προσωπική μου ζωή για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο…γιατί εκεί δεν παίζει κανένας συμβιβασμός..

Αν ζούσα σε μια μεγαλύτερη πόλη θα ήταν σίγουρα διαφορετικά τα πράγματα , δυστυχώς όμως δε ζω.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:18, 16-08-06:

Έχεις απόλυτο δίκιο prime. Ακριβώς σε τέτοια θέση ήταν η μητέρα μου (ελευθερος επαγγελματίας, επαρχιακή πόλη) και καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:55, 16-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ετσι οπως το θετεις εχεις απολυτο δικαιο valder αλλα θα σου θεσω ενα αλλο παραδειγμα...

Εισαι ερωτευμενος με καποια και θελεις να την παντρευτεις ... όμως επειδή δεν έχει κοινώς αποδέκτο επάγγελμα είσαι 100% ότι όλοι θα σε κράξουν. Επίσης μια περιόδο της ζώης της είχε μπλέξει με ναρκωτίκα ... άρα θα φας το κράξιμο της ζωής σου ... Τι θα κάνεις τότε;
Μια από τα ίδια. Ανάλογα, ανάλογα και...ανάλογα!

Για να το πάρουμε από την αρχή. Το "κράξιμο" είναι μια έκφραση του αισθήματος της υποτίμησης (κάτι που δε θα έκαναν ποτέ) ή επιφύλαξης (κάτι για το οποίο δεν είναι βέβαιοι οτι οι συνέπειες θα είναι υπέρ σου). Εκεί πάλι διυλίζεις τα πάντα και μάλιστα σε δαιδαλώδη βαθμό ένεκα της σοβαρότητας της απόφασης. Εδω ταιριάζει το ανάλογα που είπα. Αν η κοπέλα είναι καθαρή από ουσίες και δε δείχνει σημάδια υποτροπής ή αν είναι πρόθυμη να μην αφήσει τη δουλειά της να επηρρεάσει αρνητικά τη σχέση σας, τότε η γνώμη του κόσμου δεν έχει τόση βαρύτητα, αν και πάντα παραμένει ο φόβος για το μέλλον. Αν δεν είναι καθαρή από ουσίες, αν το επάγγελμα είναι με κάθε έννοια ριψοκίνδυνο, αν σε παντρεύεται για τα λεφτά σου και αν υπάρχουν αποδείξεις γι αυτό, ακόμα κι από τη συμπεριφορά της, τότε καλά θα κάνεις να ακούσεις τον κόσμο με περισσότερη προσοχή και να λάβεις τα μέτρα σου.

Βέβαια δεν θα κάνω ιδιαίτερη μνεία στους ανθρώπους που δεν τηρούν τις αναλογίες, γνωστούς και ως ξεροκέφαλους. Μιλάμε πάντα για λογικούς ανθρώπους.

Παράθεση

daemon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daemon
Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O daemon έγραψε στις 20:21, 16-08-06:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την κακή επιρροή. Απόλυτα.
Προσωπικά (προσπαθώ να) κάνω πάντα αυτό που θέλω εγώ και μόνο. Ακόμη κι αν αποδειχτεί λάθος, τουλάχιστον θα πρόκειται για δικό μου λάθος και πέραν αυτού δε θα μείνω με την απορία "τι θα γινόταν αν..."

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 23:28, 16-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

ποιον θα παντρευτεις; την κοπελα η τον κοσμο που θελει να σε κραξει;

το κραξιμο θα αντεξει μια δυο ωρες, αλλα εαν πραγματικα αγαπας την κοπελα η ζωη σας μαζι θα κρατησει για ΠΑΡΑ πολυ

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 01:56, 17-08-06:

Προσωπική Διευκρίνηση:
Με τι φράση "τι θα πει ο κόσμος" το πρώτο που μου πάει στο μυαλό είναι οι αρνητικές μικρότητες-κακίες του γείτονα ο οποίος κρίνει τις επιλογές σου και τις κινήσεις σου, που στην πραγματικότητα δε θα έπρεπε να τον νοιάζουν. Η λέξη "κόσμος" δεν απευθύνεται σε δικούς μας ανθρώπους που υπολογίζουμε και θέλουμε τη γνώμη τους.
Με ενδιαφέρει η γνώμη αυτών που επιλέγω και θέλω να ακούσω τη γνώμη τους.Όχι των υπολοίπων.
Πιστεύω πως το αρχικό ερώτημα αυτό εννοεί.Γι αυτό συμφώνησα και με την Κακή Επιρροή.

@prime: Στην περίπτωση που αναφέρεις, πολύ σωστά σε ενδιαφέρει τι θα πει ο κόσμος.Όμως αυτή η περίπτωση είναι λίγο διαφορετική.Για παράδειγμα αν είσαι δικηγόρος σαφώς και θα προσέξεις εμφάνιση,συμπεριφορά..κτλ.Κι αυτό γιατί έχεις σχέσεις πελατειακές.Με κάποιο τρόπο δηλαδή επιλέγεις και "ακούς" τον κόσμο για να τους "εκμεταλλεύεσαι"(μη το εκλάβεις ως αρνητικό) οικονομικά.

Προσωπικά, προσπαθώ στη ζωή μου να μην έχω ανάγκη κανέναν και να μην εξαρτώμαι από κανένα.Και εννοώ να μην εξαρτώμαι από ανθρώπους που δε με ενδιαφέρουν.Τότε καταφέρνω να μη με ενδιαφέρει η γνώμη αυτών που μου είναι αδιάφοροι.
Έτσι μπορώ να παντρευτώ όποια θέλω (παράδειγμα exposed bone),να κάνω τις επιλογές μου και να είμαι ευτυχισμένος.Και δε βλέπω πως η γνώμη του "κόσμου" μπορεί να κατευθύνει τις επιλογές μου.

Απλοϊκό παράδειγμα: Σκεφτείτε να κερδίζατε 1 δις στο jοker.Πόσο θα σας ενδιέφερε η γνώμη του κόσμου (εκτός από τους δικούς σας ανθρώπους); Προσωπικά καθόλου!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:06, 17-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από DrJ7000
Προσωπική Διευκρίνηση:
Με τι φράση "τι θα πει ο κόσμος" το πρώτο που μου πάει στο μυαλό είναι οι αρνητικές μικρότητες-κακίες του γείτονα ο οποίος κρίνει τις επιλογές σου και τις κινήσεις σου, που στην πραγματικότητα δε θα έπρεπε να τον νοιάζουν. Η λέξη "κόσμος" δεν απευθύνεται σε δικούς μας ανθρώπους που υπολογίζουμε και θέλουμε τη γνώμη τους.
Με ενδιαφέρει η γνώμη αυτών που επιλέγω και θέλω να ακούσω τη γνώμη τους.Όχι των υπολοίπων.
Πιστεύω πως το αρχικό ερώτημα αυτό εννοεί.Γι αυτό συμφώνησα και με την Κακή Επιρροή.
Καθώς και η Κακή Επιρροή αυτά τα έγραψε γιατί αυτό πίστευε για το αρχικό ερώτημα

Παράθεση

chemeng

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chemeng
Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O chemeng έγραψε στις 10:17, 17-08-06:

Να προσθέσω κι εγώ το λιθαράκι μου σε αυτή τη συζήτηση...

Όταν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, δεν νιώθεις ενοχές, και δεν προσβάλλεις τη δημόσια αιδώ με τρόπο ανεπίτρεπτο, πέραν του ότι κανείς δεν έχει να πει τίποτε κακό για σένα, δε σε ενδιαφέρει κιόλας τι θα πουν.

Στην περίπτωση που σε "τιμούν" με τα λόγια τους... θα πρέπει να προσέχεις, γιατί δεν είναι όλοι με τον καλό λόγο στο στόμα χωρίς να κοιτούν κάπου πιο μακριά... Αυτά τους τα λόγια πρέπει να σε κάνουν πιο υπεύθυνο, πιο προσεκτικό, και πιο ώριμο, παρά εφησυχασμένο.

Και στην τελική...ζούμε για ΕΜΑΣ και όχι για τους άλλους. Στον εαυτό μας απολογούμαστε κάθε βράδυ πριν τον ύπνο......και όχι στην κυρα-Μαρίκα τη γειτόνισσα...

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 10:09, 18-08-06:

Μεγάλωσα στην πόλη, στη Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα. Όσο καιρό ήμουν εκεί, το τελευταίο πράγμα που θα μπορούσε να μ' ενδιαφέρει ήταν η γνώμη του κόσμου -όχι πως με ενδιέφερε καθόλου....
Τα τελευταία 5 χρόνια ζω στην επαρχία και διαπιστώνω μετά λύπης πως εδώ τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά, ακόμη και μεταξύ ανθρώπων της σειράς μου ή και μικρότερους (ακόμη χειρότερα). Όλοι δίνουν σημασία στα λεγόμενα του περιγύρου -μη με δει κανείς να κρατώ την κοπέλα μου απ' το χέρι- και σχόλια τέτοιου τύπου είναι στο καθημερινό φρασεολόγιο. Εγώ φυσικά, μαθημένος αλλιώς από μικρός, τους έχω όλους γραμμένους και έχω αποκτήσει το στίγμα του "αντιδραστικού" και του "ελευθέρου ηθών"!!!
Αν είναι δυνατόν!!! Κι όλα αυτά γιατί;;; Επειδή δε διστάζω να κυκλοφορώ άνετα με τις διάφορες κοπέλες που έτυχε να έχω κατά καιρούς, να λέω τη γνώμη μου επειδή έχω το θάρρος αυτής και όλα τα σχετικά... Και μη νομίσετε ότι είμαι προκλητικός, αντιθέτως, μάλλον θέλω να περνάω απαρατήρητος. Απλά, δε δίνω σημασία σε κάποια πράγματα που για μένα είναι εντελώς αυτονόητα...

Πάντως περνώντας τα χρόνια -έχοντας περάσει και κάποιες περιόδους στο εξωτερικό- διαπιστώνω ότι οι Έλληνες είναι δήθεν άνετοι και μάλλον δεν μπορούν να αποβάλλουν το σαράκι του περιγύρου που κινεί τα νήματα....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 17:12, 18-08-06:

Η σκασίλα έχει μέγεθος??

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:53, 23-08-06:

Παλαιότερα με ενδιεφερε πολύ το τί θα πει ο κόσμος,όσο μεγαλώνω όμως δνε με νοιάζει γιατι έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθω απο το τί θα πει ο κόσμος αυτοί κάνουν την τρίχα τριχια οπότε...

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 21:41, 23-08-06:

Μπα,όχι και τόσο

Παράθεση

dakrin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dakrin
H dakrin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H dakrin έγραψε στις 18:33, 25-08-06:

οχι απλα με νοιαζει, με καταπιέζει!!!!

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 23:54, 05-10-06:

Δεν μου είναι αδιάφορο το τί θα πεί ο κόσμος, με την έννοια ότι με ενδιαφέρει να ξέρω τί αντιδράσεις προκαλώ στους γύρω μου. Προσπαθώ όπως έγραψε κι ο Valder σε προηγούμενες απαντήσεις του να διυλίσω αυτά που λέει ο κόσμος και να κρατήσω κάποια που πραγματικά θα με βοηθήσουν. Τώρα αν ταυτίζουμε το τί θα πει ο κόσμος με την έννοια της κακής κριτικής -που τις περισσότερες φορές έτσι είναι- τότε προσπαθώ -και τα καταφέρνω πιστεύω- να μένω ήρεμος και να δω αν αξίζει να διαθέσω χρόνο για να σκεφτώ αυτή την κριτική που μου ασκείται.

Όχι όμως ότι πριν πάρω μια απόφαση σκέφτομαι : α τί θα πει ο κόσμος και παίρνω την απόφαση υπό το φόβο της κοινωνικής κατακραυγής. Όχι δεν λειτουργώ έτσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:03, 06-10-06:

Πόσο μα πόσο δε με νοιάζει... μα καθόλου... πλέον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:58, 06-10-06:

Δεν με νοιάζει η άποψη του κοινωνικού συνόλου, αλλά με ενδιαφέρει η άποψη συγκεκριμένων ανθρώπων. Δεν εννοώ μόνο τα στενά μου άτομα, αλλά και άτομα τα οποία μου κάνουν κλικ, άσχετα με το αν είναι ιδιαίτερα στενή η σχέση μας. Μου αρέσει τα άτομα που συμπαθώ να με συμπαθούν.

Για την κοινωνία πάντως, είναι πράγματα που αναγκαστικά θέλεις την αποδοχή της, αλλιώς είναι κάπως. Για παράδειγμα εγώ έχω τρέλα με τα τατουάζ. Πόρωση! Έχω όμως μόνο ένα κι αυτό σε διακριτικό σημείο. Αυτό λόγω του ότι το επάγγελμά μου σχετίζεται με παιδιά και προϋποθέτει συνεργασία με τους γονείς κι η αμφισβήτηση από αυτούς μπορεί να είναι καταστροφική. Ας πούμε πέρισυ που δούλευα σε ένα κέντρο ειδικής αγωγής τα παιδιά με αγαπούσαν. Οι περισσότεροι γονείς με συμπαθούσαν. Υπήρχαν και κάποιοι όμως που με αμφισβητούσαν λόγω ηλικίας(μικροφέρνω)και του στυλ που τους έβγαζα. Προσπαθούσα πάντα να πηγαίνω προσεγμένη και βαμμένη άσχετα αν δεν γουστάρω για να δείχνω πιο ώριμη. Βλακείες, το ξέρω, αλλά όταν αισθάνεσαι ότι σε επικρίνουν για επιφανειακά πράγματα στον επαγγελματικό τομέα τσαντίζεσαι και υποχωρείς.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:02, 06-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Προσπαθούσα πάντα να πηγαίνω προσεγμένη και βαμμένη άσχετα αν δεν γουστάρω για να δείχνω πιο ώριμη. Βλακείες, το ξέρω, αλλά όταν αισθάνεσαι ότι σε επικρίνουν για επιφανειακά πράγματα στον επαγγελματικό τομέα τσαντίζεσαι και υποχωρείς.
Πέστα!!! Κι εγώ ενώ δεν έχω κανένα κόμπλεξ με την εμφάνιση μου γενικά, έχω τρελό κόμπλεξ στον εργασιακό τομέα επειδή μικροδείχνω!! Ακόμα και στο τηλέφωνο φοβάμαι να μιλήσω καμιά φορά μην με πάρουν για ακόμα μικρότερη!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:07, 06-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πέστα!!! Κι εγώ ενώ δεν έχω κανένα κόμπλεξ με την εμφάνιση μου γενικά, έχω τρελό κόμπλεξ στον εργασιακό τομέα επειδή μικροδείχνω!! Ακόμα και στο τηλέφωνο φοβάμαι να μιλήσω καμιά φορά μην με πάρουν για ακόμα μικρότερη!
Κι είσαι και πιο μικρούλα από μένα! Φαντάζομαι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:09, 06-10-06:

Πωπω 25 είσαι? Και νόμιζα οτι στα 25 δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα πλέον...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:11, 06-10-06:

Πολύ σκασίλα για το τι λέει ο κόσμος βλέπω…χμμ…
Είμαι η τελευταία λοιπόν που πιστεύω ότι καλός η κακός εμείς η ίδιοι βάζουμε κάποια όρια στον εαυτό μας άρα μας νοιάζει τι λέει ο κόσμος από την άποψη ότι προσαρμοζόμαστε στους κανόνες της κοινωνίας.

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 12:07, 06-10-06:

Πριν κάτι χρόνια με ένοιαζε το τι θα πει αλλά μετά κατάλαβα ότι είναι λαλάκες και δεν κοιτάν την καμπούρα τους και τους έχω γραμμένους στα @@ μου

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 12:38, 06-10-06:

Καποτε επιρεαζομουνα πολυ απο αυτα που ακουγα να λενε για μενα οι αλλοι (ημουν υπερβολικα ευαισθητη)..Με το περασμα του καιρου, καταλαβα, πως κανεις δεν εχει δικαιωμα να με κρινει για τις πραξεις μου, γιατι μονο εγω εχω ευθυνη για αυτα που κανω (καλως η' κακως) και κανεις αλλος δεν θα πληρωσει για τα λαθη μου, εκτος απο μενα την ιδια.. Οποτε τους εγραψα ολους εκει που τους αξιζε και τωρα νιωθω πιο ελευθερη απο ποτε..

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 13:37, 06-10-06:

αν κ δεν θελω να νοιαζομαι για το τι λενε οι αλλοι
για μενα,το κανω. κ αυτο πολλες φορες μου δημιουργει προβληματα...προσπαθω να τους γραφω όλους αλλα δεν το καταφέρνω δυστυχώς

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:45, 06-10-06:

Χμ, εγώ με το θέμα σώμα είχα παλιά, το ξεπέρασα, μετά από περιπέτειες... υγείας.
Με το θέμα καριέρα... Ε, ξέρω ότι μικροδείχνω και είμαι και 24... Και κάπου είμαι το μικρό χαρωπό... Αλλά τελικά μου έβγαλαν το καπέλο, κι αναθάρρησα.

Αν δεν πιστεύουμε σε εμάς, κανείς άλλος δε θα το κάνει.

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 16:56, 09-10-06:

ΑΠΑΠΑ!!! Αν άφηνα τον εαυτό μου να ακούει τον καθένα μίζερο με το μακρύ του και το κοντό του θα ήμουν μοντέλο με πτυχείο στην αστροφυσική και άπειρα μπουκαλάκια ψυχοφάρμακα στο μπάνιο... Μόνο οι άνθρωποι που μετράνε για μένα μπορούν να πουν κάτι σωστό...

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 18:14, 09-10-06:

δυστυχώς,νοιάζομαι για το τι θα πει ο κόσμος για'μενα..
όχι με την έννοια που το λένε στις πιο κλειστές κοινωνίες (στυλ "μη με δει κανείς με τον Μήτσο,γιατί θα γίνουμε βούκινο"),αλλά,όταν ακούω κάτι αρνητικό,μ'επηρρεάζει άσχημα εκείνη τη στιγμή -συνήθως-..
Βέβαια,σε καμία περίπτωση,δεν θα υποκριθώ ότι είμαι κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είμαι,για να μην ακούσω αρνητικά σχόλια..Τον τελευταίο καιρό,καταβάλλω φιλότιμες προσπάθειες να το ξεπεράσω και τα'χω καταφέρει αρκετά καλά μέχρι έναν βαθμό,αλά άνθρωπος είμαι,ανασφάλειες έχω,αναίσθητη ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είμαι,οπότε...

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 19:48, 16-10-06:

Μακάρι να μπορούσα να μην νοιάζομαι καθόλου για τη γνώμη των άλλων...αλλά ασυνείδητα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το τι θα πούν οι αλλοι και έτσι οτιδήποτε και να κάνω σκέφτομαι τι θα πει ο κόσμος...Μακάρι να επηρεάζομουν από δικούς μου ανθρώπους και όχι απο όλο το κόσμο!

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 22:56, 16-10-06:

εγώ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν ενδιαφερόμουν για το τι λένε οι άλλοι, όχι από αναισθησία αλλά από ανάγκη να τα έχω καλά με τον εαυτό μου. το θέμα που προκύπτει τα τελευταία χρόνια, είναι ότι συνειδητοποιώ πόσο εππηρεάζει την μάνα μου ο κόσμος -ειδικά που ανήκω στην κλασσική κλειστή κοινωνία, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι κάποια πράγματα που θα κάνω, για να μην μιλήσουν οι άλλοι κ να μην πληγώσουν την μητέρα μου...
ειδού κ ο λόγος των περισσότερων τσακωμών μου

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:16, 17-10-06:

Ο κοσμος ας πει οτι θελει, λιγο με απασχολει. Κι αυτο το λιγο, εχει να κανει με πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 10:08, 17-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
εγώ από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν ενδιαφερόμουν για το τι λένε οι άλλοι, όχι από αναισθησία αλλά από ανάγκη να τα έχω καλά με τον εαυτό μου. το θέμα που προκύπτει τα τελευταία χρόνια, είναι ότι συνειδητοποιώ πόσο εππηρεάζει την μάνα μου ο κόσμος -ειδικά που ανήκω στην κλασσική κλειστή κοινωνία, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι κάποια πράγματα που θα κάνω, για να μην μιλήσουν οι άλλοι κ να μην πληγώσουν την μητέρα μου...
ειδού κ ο λόγος των περισσότερων τσακωμών μου
Πώπω τις ίδιες βλακείες λέγαν και οι δικοί μου και όχι μόνο στα κλειστά πλαίσια του χωριού που αναφέρεσαι. Κάτι ότι θα εκτεθούμε και εμείς μαζί σου κτλ κτλ.
Προσωπικά δεν τους άκουγα. Σκασίλα μου. Ας προσέχαν. Όποιος τα έχει καλά με τον εαυτό του δεν τον ενδοιαφέρει τι θα που πρωτίστως γιαυτόν κακόβουλα και κατα δεύτερον θεωρεί κάτι σαν ηλίθιους τους ανθρώπους που βγάζουν συμπεράσματα γιαυτόν διαμέσο ενός τρίτου. Χωριό mentality. Συνεπώς επειδή ο γονιός σκέφτεται σαν χωριό δεν θα σκεφτώ και εγώ σαν χωριό εμέσος επειδή αυτό κάνει αυτό το λάθος.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:48, 17-10-06:

Δεν έχω διαβάσει τι λένε όλα τα προηγούμενα post αλλά θα πω τι πιστεύω. Θεωρώ, ότι την αδιαφορία για το τι θα πουν οι άλλοι, την έχουν όσοι έχουν μεγαλώσει σε μεγάλα αστικά κέντρα, όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα κτλ. Αυτό γιατί εκεί δεν είναι μια κλειστή κοινωνία. Αρκετές φορές δεν γνωρίζουν ποιος είναι ο γείτονας τους (ακόμα και ποιος μένει στην διπλανή πόρτα της πολυκατοικίας). Όταν όμως μένεις σε μία μικρή πόλη, όπου όλοι γνωρίζονται (πόσο μάλλον σε χωριό), τότε το σκέφτεσαι, γιατί ακούς τι λέγεται και για όλους τους άλλους. Οπότε σκέφτεσαι ότι, ό,τι κάνεις μπορεί να μαθευτεί αμέσως. Και αν μαθευτεί, αναλόγως τι κάνεις, σου βγαίνει και το όνομα. Η τάδε είναι πουτ, ο τάδε είναι κλέφτης, ο άλλος είναι χαζός κτλ. Έτσι το βλέπω εγώ, άσχετα αν πιστεύω ότι καλό είναι να μην επηρρεάζεσαι απο το τι λένε οι άλλοι. Όπως και να έχει σε αγκίζει κάπως. Αυτός είναι και ένας λόγος που μ'αρέσει η Αθήνα. Γιατί μπορείς να κάνεις ότι σου καπνίσει χωρίς να σε νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι, γιατί δεν ξέρεις ΚΑΝΕΝΑ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 17-10-06 στις 15:52.
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:48, 16-07-09:

Σεβομαι την αποψη ανθρωπων που γνωριζω και εκτιμω..Αλλα γενικα για την αποψη της κοινωνιας δεν ενδιαφερομαι ιδιαιτερα...Ο καθενας εχει την αποψη του και δεν μπορουν ολοι να ικανοποιηθουν μονο με μια αποφαση..Ετσι,κανω αυτο που εγω νομιζω σωστο αφου συμβουλευτω οσους εμπλεκονται στην σχετικη αποφαση και ελπιζω οτι επραξα σωστα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 11:38, 17-07-09:

η γνωμη των αλλων;μπα......εχω καταληξει πια οτι ολοι ειμαστε πολυ εγωιστες και ενδιαφερομαστε μονο για τους εαυτους μας οποτε το θεωρω υποκριτικο το να αφορουν οι αποφασεις μου τους αλλους με οποιον τροπο.ακομα κι οταν ασυνειδητα πιανω τον εαυτο μου να σκεφτεται "τι θα σκεφτουν για εμενα οι αλλοι" το αποβαλλω με τεχνητους τροπους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:56, 02-06-10:

Ο κοσμος λεει πολλα ξερω γω...
Ο κοσμος λεει τοσα πολλα και τα πιο πολλα ειναι και ανακριβειες, βλακειες, κατινιες... που οποτε φτασουν στα αυτια σου, οσο σιγουρη κι αν εισαι πως εισαι ενταξει.. θα σε ενοχλησει...

Οταν κλεινω τον υπολογιστη μου... την πορτα του σπιτιου μου...του αμαξιου μου.. τα παντζουρια του δωματιου μου... ειμαι εγω και μονο εγω..
και ξερω πως νιωθω, ειτε γελαω ειτε κλαιω, ειτε μιλαω ειτε σκεφτομαι.. κανεις δεν ξερει και κανεις δεν μπορει να ξερει...

κι οταν εγω ενοχλουμαι... σκεφτομαι.. εμενα αυτος ο κοσμος δε μου ειναι τιποτα..γιατι ειναι τιποτα..
εμενα αυτος ο κοσμος δε με αγαπαει και δε με συντροφευει..

γιατι οταν ερθει η ωρα αυτου του κοσμου να δει αν εκανε λαθος κι εχει κανει, θαναι αργα για απολογιες οταν εχει κανει λαθος διαγνωση...
κι οταν θα μεχει επηρρεασει αρνητικα, δε θα τολμησει να το παρει πισω η να ζητησει συγνωμη γιατι δεν ξερει να ζηταει συγνωμη..
γιατι εχω μαθει να μην κρινω και να καταπινω το θυμο μου καθε φορα που εκνευριζομαι με ανθρωπους...κι αν το κανω θαναι επειδη θαχω φτασει στο απροχωρητο.. θα χω μαζεψει τοσα πολλα... εχω μαθει ναμαι δυνατη.. απο βιωματα κι εμπειριες που ολος αυτος ο καλοπροαιρετος κοσμος δεν ξερει κι ουτε στην παραγματικοτητα θελει να μαθει....και που φυσικα δεν ειμαι διατεθειμμενη να μαθει γιατι ο πολυς κοσμος εχει μανια, παθος με το κουτσομπολιο, τον παρομοιαζω με σκυλια που λυσσανε για ενα κομματι ανθρωπινης σαρκας... κι εγω αρνουμαι να δωσω...

γιατι να με νοιαζει?
με νοιαζουν οι δικοι μου ανθρωποι κι εκει δινω οσα εχω. Κι αυτους τους επιλεγω εγω.

Εμαθα να ακουω την καρδουλα μου και την ψυχη μου για τη ζωη μου ευθυνη εχω μονο εγω και κανεις αλλος, κανεις δεν ειναι ικανος να με κρινει κι ετσι εγω με τη σειρα μου αδιαφορω για το τι γνωμη μπορει να εχουν οι ξενοι για μενα...
Ο μονος που με ξερει οσο κανεις αλλος ειναι ο εαυτος μου και περα απο αυτον και τους ανθρωπους μου, δεν ακουω και δε με νοιαζει τιποτα.
Ετσι παραμενω δυνατη και προσπαθω να δινω το ιδιο παραδειγμα.. οσο μπορω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 06:55, 02-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
...

Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....
...Κι όμως, οι καμήλες ξέρουν τι κουβαλάνε στην πλάτη τους. Ναι, θεωρώ, ότι κάθε άνθρωπος, κοινωνός άλλων ανθρώπων, κουβαλάει μέσα του, την ανάγκη της καλής έξωθεν μαρτυρίας...

...με νοιαζουν οι δικοι μου ανθρωποι κι εκει δινω οσα εχω. Κι αυτους τους επιλεγω εγω.
Ε, τότε, αυτός είναι ο κόσμος σου, φίλη μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Του κόσμου τα παράξενα - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 478 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-01-14 στις 19:34.
    • 24 ώρες πριν το τέλος του κόσμου! - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 109 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-11-10 στις 18:26.
    • Η αντίληψη του φυσικού κόσμου - Από kynofilos
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-08-10 στις 21:21.
    • Ο κόσμος και εμείς - Από ALEX_
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-07 στις 15:00.
    • Τα νέα 7 θαύματα του κόσμου! - Από suspiria
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-07 στις 14:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους