Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,454 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,521 μηνύματα σε 92,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 929 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοίαζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 177)
Ναι
47
26,55%
Ελάχιστα
87
49,15%
Κάθολου
43
24,29%

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 14:00, 28-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων; Όταν αποφασίζετε κάτι υπολογίζετε την γνώμη των άλλων;
Με νοιάζει και δεν με νοιάζει. Ανάλογα το θέμα και την ψυχολογία μου εκείνη την στιγμή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:00, 28-03-11:

Δεν με νοιάζει καθόλου,
θα ήθελα να με νοιάζει λίγο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 20:08, 28-03-11:

Σε γενικες γραμμες στη ζωη μου σκεφτομαι ,αποφασιζω και ενεργω...Η γνωμη του κοσμου δεν παιζει καταλυτικο ρολο στη ληψη των αποφασεων μου ,πολυ δε περισσοτερο οι διαφορων ειδων προκαταληψεις.Εκεινο που θα βαρυνει για μενα περισσοτερο ειναι τα πλεονεκτηματα /μειονεκτηματα...cost & benefit.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 18:28, 03-06-11:

τι θα πει ο κόσμος και πράσινα άλογα!! ο καθένας να κοιτάει τα δικά του... it's my life που λέει και ο Bon Jovi

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Μάλτα (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,625 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:38, 03-06-11:

αμαν πια με αυτο το "τι θα πει ο κοσμος"
δικια μου ειναι η ζωη οτι θελω την κανω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fanouria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fanouria
H fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H fanouria έγραψε στις 17:12, 12-06-11:

εμένα με νοιάζει η γνώμη του κόσμου ως προς ενα σημείο , δηλαδή δεν θα αλλάξω κάποιες αντιλήψεις μου που θεωρώ σωστές παραδείγματος χάρη ή τον τρόπο ζωής μου για να γίνω ''κοινονικα'' αποδεκτή ή από φόβο για λογοκρισία κλπ γενικά μπορώ να πω οτι με ενδιαφέρει ελάχιστα έως και καθόλου ,και στην τελική δεν θα καθορίσουν τις αποφάσεις μου οι άλλοι ....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marianna.pa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianna.pa
H marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H marianna.pa έγραψε στις 23:03, 02-07-11:

οχι.πιστευω οτι οταν καποιος νοιαζεται και βασιζει τα πιστευω του στη γνωμη των αλλων,ειναι ταυτοχρονα "δεσμιος" τους.

οταν σταματησεις πιστευω να σε νοιαζει τι θα πει η γειτονισσα και ο ταδε για μια επιλογη σου η οποια καταταλλα σου αρεσει,"ελευθερωνεσαι".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:12, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Η γνωμη του κοσμου δεν παιζει καταλυτικο ρολο στη ληψη των αποφασεων μου
επιτρέψτε μου να μην το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι ελάχιστοι που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ είναι αδιάφοροι για την άποψη των άλλων. 'Ενας φόβος για την έκθεση, έλλειψη αμεσότητας και το απρόσωπο ζουν και βασιλεύουν. Μην το πάρετε προσωπικά, πιστεύω ότι ισχύει σχεδόν για όλους εδώ, άρα και έξω.

Παράθεση

gaga.boy (kwn/nos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gaga.boy
Ο kwn/nos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O gaga.boy έγραψε στις 23:14, 02-07-11:

θα τα πει ολα!!!χχααχα

Παράθεση

marianna.pa

Νεοφερμένος

H marianna.pa έγραψε στις 23:21, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
επιτρέψτε μου να μην το πιστεύω αυτό, πιστεύω ότι ελάχιστοι που συμμετέχουν σε αυτό το φόρουμ είναι αδιάφοροι για την άποψη των άλλων. 'Ενας φόβος για την έκθεση, έλλειψη αμεσότητας και το απρόσωπο ζουν και βασιλεύουν. Μην το πάρετε προσωπικά, πιστεύω ότι ισχύει σχεδόν για όλους εδώ, άρα και έξω.
μαλλον θα στο επιτρεψουμε επειδη δεν μας ξερεις.αν μας ηξερες και συνεχιζες να το πιστευεις αυτο το θεμα θα ηθελε αρκετη συζητηση γτ καποιος κατι δεν θα εκανε σωστα!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:32, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από marianna.pa
μαλλον θα στο επιτρεψουμε επειδη δεν μας ξερεις.αν μας ηξερες και συνεχιζες να το πιστευεις αυτο το θεμα θα ηθελε αρκετη συζητηση γτ καποιος κατι δεν θα εκανε σωστα!
παίρνω πίσω το "έλλειψη αμεσότητας". Εννούουσα περισσότερο έλλειψη θάρρους για εσωτερικό και βαθύ άνοιγμα, φόβο έκθεσης.Με εξαιρέσεις φυσικά, ο G.Chaos έχει εκτεθεί πάρα πολύ και κάποιοι άλλοι, αλλά είναι μάλλον σπάνιες περιπτώσεις, εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Α hello Isiliel , ωραία φωτογραφία, να μια πράξη θάρρους

Παράθεση

marianna.pa

Νεοφερμένος

H marianna.pa έγραψε στις 23:44, 02-07-11:

παίρνω πίσω το "έλλειψη αμεσότητας". Εννούουσα περισσότερο έλλειψη θάρρους για εσωτερικό και βαθύ άνοιγμα, φόβο έκθεσης.Με εξαιρέσεις φυσικά, ο G.Chaos έχει εκτεθεί πάρα πολύ και κάποιοι άλλοι, αλλά είναι μάλλον σπάνιες περιπτώσεις, εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Α hello Isiliel , ωραία φωτογραφία, να μια πράξη θάρρους
ISIEL? ??!?!?!

μπα δεν νομιζω οτι προκειται για κανονα...!
συμφωνω παντως στο οτι θελει αρκετο θαρρος να αναγνωρισεις τι πραγματικα εχεις αναγκη...και να παψεις να θεωρεις ως κινητηριο δυναμη σου να ευχαριστησεις τους γονεις σου ας πουμε...!

γτ το να μην στηριζεσαι στη γνωμη του γειτονα για μια αποφαση σου που αγαπας πολυ...ειναι το σχετικα ευκολο...το να αντιτιθεσαι ομως σε αυτο που θα ηθελαν οι γονεις σου για να κανεις αυτο που αγαπας....(το οποιο φανταζεσαι οτι αργοτερα θα το καταλαβουν...αφου θελουν το καλο σου) ...αυτο θελει και θαρρος και πολυ εσωτερικη δυναμη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 23:46, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από marianna.pa
οχι.πιστευω οτι οταν καποιος νοιαζεται και βασιζει τα πιστευω του στη γνωμη των αλλων,ειναι ταυτοχρονα "δεσμιος" τους.

οταν σταματησεις πιστευω να σε νοιαζει τι θα πει η γειτονισσα και ο ταδε για μια επιλογη σου η οποια καταταλλα σου αρεσει,"ελευθερωνεσαι".
αυτο το σχολιο σου μου επιτρεπεις να το βαλω στην υπογραφη μου?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:44, 07-07-11:

''Δεν μπορω να σας δωσω τη συνταγη της επιτυχιας, αλλα μπορω να σας δωσω τη συνταγη της αποτυχιας: προσπαθηστε να ικανοποιησετε τους παντες''
Herbert B. Swope

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 06:20, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
''Δεν μπορω να σας δωσω τη συνταγη της επιτυχιας, αλλα μπορω να σας δωσω τη συνταγη της αποτυχιας: προσπαθηστε να ικανοποιησετε τους παντες''
Herbert B. Swope
θα συμφωνησω με τη "τσιρκο μυαλου" (mindcircus) μου

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 07:46, 07-07-11:

ο κόσμος ο κακός
ο βέβηλος και βάρβαρος.
Ου ου ου και ουαί.

να μην ξεχάσεις να φτύσεις φεύγοντας.
μια χλέπα πράσινη όπως η φανέλα του βάζελου

τι θα πει ο κόσμος?
ε να.
Τι να πει, οι σημαντικοί άνθρωποι ασχολούνται με ιδέες,
οι συνηθισμένοι με γεγονότα και οι ασήμαντοι με τους άλλους
(δε θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά πάντα το ανακαλώ
στη παγωμένη μου μνήμη όταν η κουβέντα πάει
προς γκοσιπιές και φορ δε αιζ οφ δε γουορλντ).

Πάρε την λέξη μου. Δώσε μου το χέρι σου
δεν έλεγε ο έμπειρος εμπειρίκος?
Ο Αντρίκος κάτι θα εννοεί, δε μπορεί.
ΜΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ (σπαστική φωνή υστέρως)

Λες για να πείσεις, αλλιώς γιατί λες?
Εσύ ξέρεις, δε χρειάζεται να αυτοπειστείς.
Αν και καμιά φορά υποκύπτουμε σε περίεργες ζυμώσεις
καθώς τα λέμε κιόλας.

Ξέρω γω μωρέ?

Απο τη μια ο κόσμος μας θέλει αποτυχημένους για να νιώθουμε ασφαλείς
σε μια δικαιολόγηση που περιλαμβάνει μια κακία συμπαντική
με αδύνατες συνθήκες πνευματικής ανέλιξης
κι από την άλλη ο κόσμος είναι το ορμητήριο
που μέσα του ορμάμε κι ο,τι πιάσουμε.
Από γαλότσα μέχρι τσιπούρα.

να βλέπεις το γείτονα που σε ξέρει καλύτερα κι από τη μάνα σου
να σου λέει κάθε πρωί
"πουλάκι μου, τι κάνεις?"
ενώ τα μάτια του λες και βλέπουν πυροβολημένο αετό,
το μάτι του κόνδωρα να πω? το λέω...

Αν δε μας νοιάζει η γνώμη του κόσμου,
να μη βάζουμε μήνυμα σε τηλεφωνητή
κι ας μη γράφουμε "λείπω σε άδεια".

όσο λέμε αστεία ή θλιβερά ψέμματα,
τόσο η φλόγα του κουτσομπολιού
θα σιγοκαίει.

κι όταν κάψει και το τελευταίο κλαράκι,
καήκαμε κι εμείς.

τι θα πει ο κόσμος...
είναι απόρροια κάθε ομορφιάς.

Ο αντίκτυπος.
Ωραία λέξη, μαγαρισμένη αλλά ωραία.
Ακόμα και τον δεξιοτέχνη τον αφορά η γνώμη του κόσμου.
Λέει ο Κάλας ότι ο δεξιοτέχνης είναι ευνουχισμένος γητευτής,
ανίκανος να αποπλανήσει, γοητεύει με την ικανότητα του να αποφεύγει τα λάθη,
μας μεθάει με την εγκράτειά του.

Όλα με τίμημα να κάνεις δικό σου το μερίδιο αλήθειας
που σου ανήκει.
Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν η δική σου αλήθεια
προυποθέτει το ψεύδος άλλου (και βαις βερσα) ή του κόσμου
ή μέρους αυτού.

η πλάκα αρχίζει όταν μπλέκουμε τα θεία:
"Τι θα πει ο Θεός"?

Εκεί καλό είναι να κρατάς και μια
σακούλα για αναπάντεχες αναγούλες
ακούγοντας τους νουβέλ βαγκ να ριμιξάρουν ντιπες μοντ,
κατα προτίμηση.

(συνειρμικό, ω μωρά μου)

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 17:28, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Herbert B. Swope
συμφωνω και εγω με τον χερκατι! ωραια το ειπε!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:38, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από CarminosBuranos
τι θα πει ο κόσμος?
ε να.
Τι να πει, οι σημαντικοί άνθρωποι ασχολούνται με ιδέες,
οι συνηθισμένοι με γεγονότα και οι ασήμαντοι με τους άλλους
.

Όλα με τίμημα να κάνεις δικό σου το μερίδιο αλήθειας
που σου ανήκει.
Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν η δική σου αλήθεια
προυποθέτει το ψεύδος άλλου (και βαις βερσα) ή του κόσμου
ή μέρους αυτού.

ακούγοντας τους νουβέλ βαγκ να ριμιξάρουν ντιπες μοντ,
κατα προτίμηση.
+10 !!!

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 13:38, 08-07-11:

Θα το παρω προσωπικα αγαπητε Dr. γιατι μιλω αυστηρως για τον εαυτο μου παραπανω και δεν γενικευω....Take it ...or leave it...it's up to you..,στη ζωη μου ποτε δεν με απασχολησε η αποψη των αλλων ....μονο εσωτερικα το cost & benefit των πραξεων μου..σαν κλασσικη Ζυγος που ειμαι...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:34, 19-07-11:

Προσπαθω να φτασω στο επιπεδου να μην με νοιαζει καθολου τι θα πει ο αλλος.Ομως δεν ειναι ευκολο.

Τωρα αμα η αποφαση μου αφορα και αλλους εκει αλλαζει το θεμα η αμα ειναι γνωστοι μου

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 16:46, 19-07-11:

Με νοιάζει και.... δε με νοιάζει τι θα πουνε οι δικοί μου άνθρωποι. Θέλω να ξέρω τη γνώμη τους....Θα επηρεαστώ, θα στεναχωρηθώ, θα προβληματιστώ αλλά δε θα αλλάξω στάση εύκολα.
Ο υπόλοιπος κόσμος δε με ενδιαφέρει τι λέει, αλλά η αλήθεια είναι ότι ακόμη στεναχωριέμαι όταν ακούσω κάτι αναληθές κτλ κτλ. Αυτό προσπαθώ να το διώξω απο το μυαλό μου......... Γιαννούτα όντως δεν είναι εύκολο. Μακάρι να ήταν ευκολότερο.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:55, 19-07-11:

δεν με νοιαζει τοσο αφου,δεν επηρεάζουν αισθητά τις επιλογες μου.απλα,αν ειναι θετικες μου προκαλούν μια ικανοποιηση αλλιως μια πικρια....

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:56, 19-07-11:

Καλα οχι σε τετοιο επιπεδο ομως

Αμα κατι δεν μαρεσει δεν θα στεναχωρηθω κιολας.Εκει τους γραφω κανονικα

Απλα θελω να φτασω στο επιπεδο του ανιωθου,αυτου που ειναι στον κοσμο του

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:03, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Απλα θελω να φτασω στο επιπεδο του ανιωθου,αυτου που ειναι στον κοσμο του
μπα του αδιάφορου καλύτερα

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 09:32, 19-10-11:

Με νοιάζει υπό την έννοια να μην τραβάω αδιάκριτα βλέμματα που θα με κάνουν να νιώθω άβολα.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,951 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 09:26, 01-03-12:

Προσπαθω να μην με νοιαζει τι θα πει ο κοσμος,αλλα ορισμενες φορες δυστυχως επηρεαζομαι αν και δεν πρεπει...

Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 17:36, 01-03-12:

Συνήθως επηρεάζομαι από αυτα που λένε οι δικοί μου άνθρωποι. Για τους ξένους λίγο με νοιάζει...

Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε στις 00:46, 02-03-12:

Τις συμβουλες ολων τις ακουω αλλα δεν τις ακολουθω παντα...ρωταω πρωτα και μονο τον εαυτο μου τι θελω και πως θα το κανω,με γνωμονα παντα να προκαλω οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα στους αλλους.Εσωτερικα παντως οι γνωμες μας επηρεαζονται απο τους ανθρωπους που συναναστρεφομαστε πιστευω...

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 23:36, 16-03-12:

Ναι με επηρεάζουν οι γνώμες των άλλων και μάλιστα πολύ. Αυτό δεν είναι πάντα καλό και προσπαθώ όσο είναι νωρίς να το αλλάξω, ακόμα ψάχνω τον τρόπο..

Παράθεση

vvv#

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vvv#
Ο vvv# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O vvv# έγραψε στις 17:44, 20-03-12:

οχι γιατι εχω ισχυρο χαρακτηρα και τα χω βρει με τον εαυτο μου

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 18:02, 20-03-12:

Πραγματικά, να το πω στεγνά...
Χέστηκα για το τι λέει ο κόσμος!

Εξαιτίας κάποιων τελευταίων γεγονότων κατάλαβα πόσο θέλει να ασχολείται με τις ζωές των άλλων και πόσο εύκολα μπορεί να διαστρεβλωθεί η αλήθεια.
Και κατάλαβα ότι δε με νοιάζει, ό,τι κι αν λένε!

Σημασία έχει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και να μην μετανιώνεις για τις πράξεις σου.
Να είσαι σίγουρος για κάθε σου κίνηση!
Τότε δε σε αγγίζει τίποτα, καμιά πισώπλατη φήμη ή κουτσομπολιό.
Ούτε και ο φόβος για το ''τι θα πει ο κόσμος;''

Τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι εγώ και χαίρομαι γι αυτό! (:

Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 15:23, 11-05-12:

Μικρη ακούγοντας πολλα θετικα χαιρομουν με αυτα και απεδιδα τα κακοβουλα σχολια σε ζηλια. Μεγαλωνοντας και καταλαβαινοντας οτι το αλαθητο ειναι ουτοπια αρχισε να με νοιαζει παρα πολυ η γνωμη που ειχαν για εμενα εκεινοι που θεωρουσα καλους ανθρωπους και ηθελα να ειναι φιλοι μου (δεν με ενδιεφερε τοσο να πιστευουν για μενα μονο θετικα οσο η συνολικη τους αποψη να ειναι συμπαθεια). Σε αλλους που δεν τους ειχα αναγκη η γλωσσα εκοβε και μαλλον καποιους εχει πληγωσει. Στο επομενο επιπεδο αντιλαμβανομενη την χρηση της λογικης στη ληψη αποφασεων αρχισα να την εντασω και σε αυτο το θεμα. Επισημα λοιπον η αληθεια οταν λεγεται δεν με νοιαζει. Αν ειναι για καλο θα βελτιωθω αν ειναι για κακο, κακο του κεφαλιου εκεινου που το ειπε. Αυτη ειναι και η συμβουλη μου προς τους αλλους. Δηλαδη οταν λεχθει κατι κακο για εμενα η οταν εγω κανω κατι που ερμηνευεται ασχημα ισως δεν αξιζω αυτη τη γνωμη αλλα ο σχολιαζων να εξεφερε γνωμη ακριτα η βασισμενος σε δικα του κομπλεξ. Εσωτερικα ομως επιδρα καταλυτικοτατα οχι τοσο στην προσκαιρη διαθεση μου οσο στην αποψη που εχω για εμενα μακροπροθεσμα (σχεδον απαλευτα).Επισης νιωθω πολυ αβολα απεναντι στο πληθος (πχ. αμφιθεατρο και κοινωνια) η οταν γνωριζω καποιον στην αρχη. Πλεον με οικογενεια φιλους εχουμε ξεπερασει το σημειο καμπης και δεν με νοιαζει, μπορουν ανετα και αμφιδρομα να ειπωθουν σημαντικες και πικρες αληθειες. Στην ληψη αποφασεων σχεδον καθολου δεν ασχολουμαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 16:51, 11-05-12:

δε με νοιαζει τι θα πει ο κοσμος οταν αυτος ο κοσμος ειναι η γειτονισσα , ή οι γνωστοι μου ...
οταν ομως δεχτω μια ασχημη κριτικη απο ατομα που τα εκτιμω τοτε σιγουρα με νοιαζει και φυσικα με βαζει σε σκεψεις ...
αλλωστε θα ηταν ανουσιου να μας ενδιαφερε τι λεει ο ''κοσμος '' μιας και δε μας επηρεαζει η γνωμη του ...ποσο μαλλον θα ηταν πολυ ψυχοφθορο να προσπαθουμε να κανουμε πραγματα σε σχεση με την παραδοσιακη ηθικη , ακολουθοντας αυτη τη μεθοδο συντηρει κανεις και συντηριτικες αποψεις και καθοριζει τηζωη του συμφωνα με τα πρεπει των αλλων ...κατ αυτον τον τροπο δημιουργουνται νομιζω ανθρωποι με απωθημενα , κομπλεξ και πολλα αλλα ψυχολογικα ...
υπουλο τριπακι το φαινεσθαι τελικα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 17:59, 11-05-12:

Παει ο καιρος που με ενοιαζε η γνωμη των αλλων.
Εχω πληγωθει πολυ,εχω βιωσει ασχημες καταστασεις στη ζωη μου και ολα αυτα επειδη ακουσα τους αλλους.
Νομιζω,πως ο καθενας ειναι κυριος του εαυτου του και αποφασιζει με τις αναλογες συνεπειες φυσικα.
Το θεωρω ανελευθερια να σου επιβαλλουν κατι,ποτε δεν προκειται να το κανω.
Φυσικα το φιλτραρισμα μιας γνωμης ειναι παρα πολυ διαφορετικο και θεμιτο,αλλα εξαρταται και απο την υπαρχουσα κατασταση.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,782 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 18:17, 11-05-12:

Αν κάθεσαι να ασχολείσαι με τη γνώμη των άλλων, ζήτω που καήκαμε.. Συν τοις άλλοις δίνεις και δικαίωμα να έχει λόγο στη ζωή σου ο κάθενας

Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penni_k
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε στις 22:56, 11-05-12:

Δυσκολο για 'μενα να απαντησω. Καποιες φορες δεν με νοιαζει τι λενε και κανω αυτο που θελω κ καποιες αλλες νιωθω τοσο χαλια για πραγματα που ακουω ακομα και απο καποιο ξενο και με πιανουν τα ψυχολογικα μου και νιωθω απαισια. Δεν ξερω πως γινετε αυτο.. Μονο σε 'μενα συμβαινει?!

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,782 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 09:12, 12-05-12:

Αν ξέρεις και έχεις αποδεχτεί ποιος είσαι δε θα σε ενοχλείσει να σου πει ο καθένας οτιδήποτε.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 10:48, 12-05-12:

Κοίτα, γενικά δε μ' ενοχλεί η άποψή σου για οτιδήποτε βλέπεις πάνω μου, ή σε μένα γενικά. Δηλαδή ό,τι και να πεις, όσο αρνητικό ή θετικό και να 'ναι δε θα με πειράξει, άρα ναι, λες ό,τι θες.

Από εκεί και πέρα, αυτό δε σημαίνει ότι δεν ακούω αυτά που λες. Αν έλεγα ότι δεν τα ακούω θα 'μουν στην καλύτερη υποκριτής, ή θα ζούσα σε σπηλιά μόνος μου. Δεν ισχύει τίποτα απ' τα δύο, οπότε ναι, ακούω τι λες. Οποισδήποτε και να 'σαι btw, δε με νοιάζει αν σε ξέρω 4 χρόνια ή αν είσαι περαστικός που συνάντησα σήμερα, δεν κατηγοριοποιώ έτσι, απλά ξεσκαρτάρω απ' όλα που θ' ακούσω την κριτική που μπορώ να χρησιμοποιήσω βασισμένος αποκλειστικά στους δικούς μου εγωιστικούς σκοπούς (να γίνω ο άνθρωπος που θέλω σήμερα να γίνω, για παράδειγμα).

Πώς να το πούμε απλά μωρέ, αν έρθεις και μου πεις ότι η βιολογία δεν έχει διέξοδο στον κόσμο πλεόν, όσο και να το τεκμηριώσεις, όσο δίκιο και να 'χεις, ίσως αντικειμενικά, δε θα μ' επηρεάσεις καθόλου. Απλά θ' ακούσω και μετά δε θα χρησιμοποιήσω τίποτα απ' αυτά που μου 'πες. Αν έρθεις ας πούμε και πεις ότι το χιούμορ μου θέλει φτιάξιμο ή ότι τα μαλλιά μου θέλουν μια αλλαγή ή ότι η μπλούζα που φοράω σήμερα θέλει άλλο χρώμα γιατί δεν ταιριάζει με κάτι άλλο πάνω μου ή ότι η συμπεριφορά μου θέλει service σε σημεία ή ό,τι άλλο τέλος πάντων στο ίδιο μήκος κύματος, απλά θα κοιτάξω να δω αν μπορεί αυτό να μπει κάπου σ' αυτό που ζω σήμερα. Αν αυτό που ζω σήμερα, και που για να το ζω με ικανοποιεί πλήρως προφανώς, είναι εντελώς ασύμβατο μ' αυτό που λες, κι αν δεν έχω δει κι ο ίδιος κάτι σχετικό μ' αυτό που κρίνεις, τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, τότε δε θα χρησιμοποιήσω πάλι τίποτα. Αλλά είναι εντελώς διαφορετικό απ' την πρώτη περίπτωση για παράδειγμα, γιατί μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ και ίσως να δω κάτι που δεν έβλεπα μόνος μου.

Ναι, γενικά επηρεάζομαι καθημερινά, κάθε ώρα απ' τους ανθρώπους γύρω μου ξερωγώ, οπότε το να πω έτσι αόριστα ότι δε με νοιάζει η στάση που 'χουν οι τύποι απέναντι θα 'ταν ηλίθιο. Χρυσή τομή αυτοκαθορισμού και προσαρμογής στα ρεύματα είναι, και ίσως αρκετά δυσκολούτσικο να το περιγράψεις καλά γραπτά. Ό,τι πιάσετε μάγκες.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20,335 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:10, 13-05-12:

Το να λέει κάποιος τη γνώμη του, την κρίση του ή να ασκεί κριτική στο συνάνθρωπο του είναι κάτι το οποίο θεωρώ πως γινόταν από πάντα και θα συνεχίσει να γίνεται όσο υπάρχει το ανθρώπινο είδος.
Από εκεί και πέρα, ο κάθε άνθρωπος μπορεί να επιλέξει να ενδιαφέρεται για την κάθε γνώμη των γύρω του και να διαμορφώνει τη ζωή του με αυτό το γνώμονα, δηλαδή να ζει με έναν τέτοιο τρόπο ώστε να αποσπά θετικά σχόλια, ασχέτως εάν οι επιλογές τις οποίες κάνει τον αντιπροσωπεύουν ως άνθρωπο ή όχι.
Κάποιος άλλος μπορεί να μην ενδιαφέρεται καθόλου για καμία γνώμη των συνανθρώπων του και να ζει όπως εκείνος θέλει, κλείνοντας τα αυτιά του στο κάθε σχόλιο.
Προσωπικά με ενδιαφέρει η γνώμη των ανθρώπων που έχω επιλέξει να είναι δίπλα μου, ζητάω τη συμβουλή τους όποτε το κρίνω αναγκαίο αλλά οι επιλογές που θα κάνω κι οι αποφάσεις που θα πάρω είναι δικές μου.
Τα σχόλια των ανθρώπων που δεν γνωρίζω ή δεν είναι στον άμεσο κύκλο μου, δεν με ενδιαφέρουν.

Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 23:40, 20-05-12:

...«Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν.»
Aριστοτέλης

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:54, 25-05-12:

αναλογως για τι θεμα μιλαμε και για το ποιος θα εκφρασει την χ,ψ γνωμη ... Αν ξερω εγω μιλησει καποιος που εχει ελαχιστη εως καθολου πειρα τοτε σιγα μην κατσω να σκασω !!!!! Σε μερικα θεματα ναι λαμβανω τη γννωμη καποιου αλλα αλλες παλι φορες την εχω γραμμενη στα παλια μου τα παπουτσια

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 10:26, 26-05-12:

Ανάλογα...Αν το θέμα αφορά αυστηρά εμένα,τότε όποιος ανακατευτεί την έχει άσχημα.Αλλά μερικές φορές καλό είναι να ακούμε και τη γνώμη κανενός (εννοώ δικού μας ανθρώπου).Έτσι δεν είναι???

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 00:44, 17-08-12:

Μόνο αυτών των λίγων που με ξέρουν με νοιάζει η γνώμη.
Για τους άλλους αφόδευσα.

Παράθεση

Νταφι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νταφι
Ο Νταφι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Νταφι έγραψε στις 00:52, 17-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Για τους άλλους αφόδευσα.

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alitaki17
H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε στις 12:12, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Όταν πέφτει το βράδυ και οι πόρτες κλείνουν, μέσα απ τη δική μου πόρτα είμαι εγώ παρέα με τον εαυτό μου και τις επιλογές μου κι όχι με τον κόσμο....

Ο κόσμος είναι πίσω απ τις δικές του κλειστές πόρτες.... και δεν με ακούει αν κλαίω ή αν γελάω για αποφάσεις που πήρα επιρρεασμένη από αυτόν....

Ο κόσμος λέει πολλά.... αλλά όταν έρθει η ώρα να κριθεί ο κόσμος, κοιτάνε και αυτοί την πάρτη τους και δεν με υπολογίζουν....

Ο κόσμος δεν με φροντίζει, δεν με ταίζει και σίγουρα... δεν με ξέρει!

Ο κόσμος δεν θα μου ζητήσει ποτέ συγγνώμη επειδή τον "άκουσα".....
Το πολύ πολύ να μου πει "τι κρίμα" και να χαρεί που δεν έχει αυτός το δικό μου πρόβλημα....

Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....
γεια σας παιδια και απο μενα....εγω συμφωνω με την κοπελα....γιατι δηλαδη να με απασχολει για το τι θα πει ο κοσμος?...οχι εγω ποτε δεν δινω λογαριασμο σε κανεναν..δεν ενδιαφερομαι για κανενα παρα παρα μονο για τ α ατομα που ειναι διπλα μου και πραγματικα νοιαζονται για μενα...τι με νοιαζει εμενα αν θα πει ο αλλος οτι ειμαι ετσι.τι φοραω...πως μιλαω.....απαξιω δεν με ξερει δεν το ξερω...οποτε ποιο το νοημα????

Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,155 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:40, 07-09-12:

Αρκετά σύνθετο θέμα που δεν απαντιέται με ένα απλό ναι ή όχι. Πιστεύω πως όλους μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος και θα εξηγήσω γιατί.

Καταρχάς σίγουρα όλους μας ενδιαφέρει τι θα πουν τα κοντινά μας πρόσωπα και αυτά που αγαπάμε, καθώς τη γνώμη τη θεωρούμε πολύτιμη και πολλές φορές δεν κάνουμε πράγματα που θέλουμε απλά για να μην τους στεναχωρήσουμε. Τώρα όταν αναφερόμαστε στον ευρύτερο κόσμο είναι σημαντικό να κάνουμε ένα διαχωρισμό ανάμεσα στις κοινωνίες. Σε μια μεγάλη κοινωνία όπως είναι μια πόλη οι άνθρωποι αισθάνονται πιο ελεύθεροι με τις προσωπικές τους επιλογές καθώς είναι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Έτσι μπορούν να ισχυριστούν πιο εύκολα ότι δεν τους νοιάζει τι θα πει ο κόσμος.

Ας πάμε τώρα σε μια πιο κλειστή κοινωνία σε ένα χωριό π.χ. 1000 κατοίκων. Εκεί είναι όλοι γνωστοί μεταξύ τους και τα κουτσομπολιά μεταδίδονται με την ταχύτητα του φωτός. Εκεί το τι θα πει ο κόσμος έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί υπάρχει μεγαλύτερη περιθωριοποίηση του ατόμου. Φαντάσου ένα χωριό με ένα καφενείο που πας να πιεις ένα καφέ και όλοι σε κοιτάνε και ψιθυρίζουν. Καθώς οι άνθρωποι είμαστε κοινωνικά όντα έχουμε ανάγκη να γινόμαστε αποδεκτοί από το περιβάλλον μας. Γιαυτό και σε κλειστές κοινωνίες μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, καθώς ο κόσμος είναι το άμεσο κοινωνικό μας περιβάλλον.

Ο μόνος που θα μπορούσε λοιπόν να ισχυριστεί πως πραγματικά δεν τον νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, είναι κάποιος που μένει σε μια τέτοια κλειστή κοινωνία και κάνει πραγματικά αυτό που θέλει και αγνοεί τους γύρω του. Για τους υπόλοιπους μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, ακόμα και αυτοί που φεύγουν από τα χωριά γιατί ''δεν αντέχουν'' είναι ακριβώς γιαυτό το λόγο, γιατί τους νοιάζει τι λέει γι'αυτούς ο κόσμος.

Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 13:01, 07-09-12:

Έχω χαλάσει πολλές φορες την ζαχαρενια μου για τον κόσμο, εχω υιοθετήσει αποψεις που δεν με καλύπτουν απολυτα για τον κοσμο εχω αλλαξει στιλ και συμπεριφορά προσπαθώντας να μαι νορμαλ και οχι ο εαυτος μου.... και τοτε παρατηρουσα οτι κανεις δεν με παραδεχόταν όπως παλιά κανεις δεν με εκτιμούσε το ιδιο... ο κοσμος απλά με ηθελε για εμενα και όχι για καποιον που θα του θυμιζει ενα κομμάτι του κατι που το χει ξαναδει...
be yourself; everyone is already taken... Oscar Wilde
Όταν το καταλαβα αυτο σταματησα να ειμαι νορμάλ αλλά εγινα η τρελή του χωριου, άρχισα να χω αυτοπεποιθηση γιατι καταλαβα οτι ειμαι η καλύτερη σ'αυτο που κανω καθως ειμαι μοναδικη... Πραγματικά νιωθω οτι ειμαι σε ενα δασος και κανω οτι γουσταρω χωρις να με ενδιαφερει η γνωμη των αλλων δεν εχω κανενα προβλημα να βγω στο μπαλκονι και να αρχίσω να ουρλιάζω γιατί πολύ απλά χεστηκα για την κουτσομπόλα διπλανή που θα βγαλει βρωμα οτι ειμαι ψυχανώμαλο... Εννοειται βεβαια πως καταλαβαινω οτι αυτηη ελευθερία μου σταματά εκει που αρχιζει η ελευθερία των αλλων για αυτό και ποτε δεν θα κανω κατι που να προσβαλει τους αλλους μονο και μονο για να ικανοποιησω τον εαυτό μου...

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 17:11, 07-09-12:

Νομιζω πως οσο λιγοτερο ξερουμε ποιοι ειμαστε, τοσο περισσοτερη σημασια δινουμε στη γνωμη των αλλων. Παλια με επηρεαζε παρα πολυ η γνωμη των αλλων σε σημειο που εφτανα να κανω αυτο που θεωρουσαν αυτοι σωστο για να φανω το "καλο παιδι" . Πλεον δεν με ενδιαφερει καθολου. Κανω αυτο που θεωρω οτι ειναι σωστο και καλο για μενα και δε δινω σημασια στη γνωμη κανενος. Haters gonna hate..

Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 06:57, 08-09-12:

Συμφωνώ απόλυτα στ κατω κατω ο κόσμος είσαι εσυ ή τουλάχιστον εισαι μερος του γιατι λοιπόν να στενοχωριεσαι....

Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 10:45, 03-09-14:

Παλιά με ένοιαζε πολύ το τι θα πει ο κόσμος σε σημείο που άρχιζα να ''πνίγομαι''.
Ότι και αν έκανα σκεφτόμουνα πάντα τι θα πει ο κόσμος κάνοντας πράγματα τα οποία εμένα δεν μου άρεσαν και τα έκανα μόνο και μόνο για τον ''κόσμο''.
Πλέον μετά από μερικά χρόνια δεν με ενδιαφέρει η άποψη του κόσμου παρά μόνο των δικών μου ανθρώπων.Αυτούς που σέβομαι και εκτιμώ.
Στο κάτω κάτω δικιά μου είναι η ζωή και θα την ζήσω όπως θέλω εγώ.Ο ''κόσμος'' πάντα θα έχει κάτι να σχολιάσει.Από μία απλή αλλαγή μέχρι και μία σοβαρή απόφαση.Αυτή είναι η άποψη μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Του κόσμου τα παράξενα - Από bunny217
      Το θέμα έχει λάβει 478 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-01-14 στις 19:34.
    • 24 ώρες πριν το τέλος του κόσμου! - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 109 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-11-10 στις 18:26.
    • Η αντίληψη του φυσικού κόσμου - Από kynofilos
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-08-10 στις 21:21.
    • Ο κόσμος και εμείς - Από ALEX_
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-07 στις 15:00.
    • Τα νέα 7 θαύματα του κόσμου! - Από suspiria
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-07 στις 14:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους