Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,900 εγγεγραμμένα μέλη και 2,804,245 μηνύματα σε 79,483 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 829 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι διαφημίσεις μας ταΐζουν ψέματα

riasam (Ρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη riasam
H Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H riasam έγραψε στις 10:49, 07-09-08:

Γάλατα και γιαούρτια που μεγαλώνουν «γερά παιδιά», μερέντες «πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά που ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα», εκχυλίσματα από κακαόδεντρα που εγγυώνται «γρήγορο αδυνάτισμα». Στην εποχή της υγιεινής διατροφής τα διαφημιστικά σλόγκαν υπόσχονται σχεδόν τα πάντα.
Στο 90% των περιπτώσεων, όμως, δεν πρόκειται παρά για υποσχέσεις. :iagree:

Η έρευνα της Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διατροφικής Ασφάλειας (ΕFSΑ), η οποία πραγματοποιήθηκε έπειτα από σχετική εντολή της Κομισιόν, είναι αποκαλυπτική: Η προβολή πολλών προϊόντων ως «θαυματουργών» για την υγεία σπανίως ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Κι αυτό, παρά το γεγονός ότι κανονισμός της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αναφέρει ρητά πως ό,τι αναγράφεται στις ετικέτες των προϊόντων ή αναφέρεται σε διαφημίσεις για την προώθησή τους πρέπει να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Παρ΄ όλα αυτά, από τα οκτώ μηνύματα που μπήκαν στο μικροσκόπιο της Υπηρεσίας τα επτά αποδείχθηκαν ψευδή ή- όπως σημειώνει η ΕFSΑ- τουλάχιστον στερούνται επιστημονικής βάσης. Με άλλα λόγια, οι κάψουλες από φραγκόσυκα που κυκλοφορούν στην ευρωπαϊκή αγορά δεν μειώνουν τη χοληστερίνη, όπως αναγράφεται στις συσκευασίες τους.

Οι οργανώσεις.

Η Κομισιόν είχε καλέσει τη βιομηχανία τροφίμων να συμμορφωθεί με τον κανονισμό, ο οποίος υιοθετήθηκε το 2006, σε ένα διάστημα από το 2010 έως το 2015. Καταναλωτικές οργανώσεις, ωστόσο, διαμαρτύρονται ότι αυτό το περιθώριο είναι πολύ μεγάλο. Τα αποτελέσματα της έρευνας δικαιολογούν τις διαμαρτυρίες τους. Από τα οκτώ σλόγκαν που εξέτασε η ΕFSΑ, γερμανικά, βρετανικά, γαλλικά και ιρλανδικά, τα πέντε υπόσχονταν οφέλη για την ανάπτυξη και την υγεία των παιδιών και τα τρία μείωση του κινδύνου κάποιων ασθενειών για τους ενήλικες. Οι υποσχέσεις για τα παιδιά αποδείχθηκαν όλες ψευδείς. Από τις υποσχέσεις προς τους μεγαλύτερους η μοναδική που αποδείχθηκε ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι αυτή που λέει ότι οι φυτικές στερόλες μειώνουν τον κίνδυνο καρδιαγγειακών παθήσεων. Η επιστημονική απόδειξη προέρχεται από 41 κλινικές έρευνες τις οποίες επικαλείται η ΕFSΑ. Θα έφτανε μια βόλτα στα ράφια των σούπερ μάρκετ για να δει κανείς ότι η ανάγκη της υγιεινής διατροφής μεταφράζεται σε μια μόδα πολύχρωμων μηνυμάτων στα γαλακτοκομικά προϊόντα και τα σνακ. «Βοηθάει στη μείωση της χοληστερίνης με φυσικό τρόπο», αναγράφεται στο ένα προϊόν, «σας βοηθάει να κρατήσετε τη χοληστερίνη σας σε χαμηλά επίπεδα», γράφει στο δεύτερο.

Σε αυτή τη μάχη κατά της χοληστερίνης ο καταναλωτής έχει συμμάχους γιαούρτια, γάλατα και μπισκότα. Από την εξέταση των οκτώ μηνυμάτων, ωστόσο, φάνηκε ότι ο καταναλωτής πρέπει να αναζητήσει αλλού τις τροφές που θα τον βοηθήσουν να απομακρύνει τους κινδύνους και να κρατήσει σε καλή κατάσταση την υγεία του.

Το μεγάλο ποσοστό ψεύτικων διαφημιστικών μηνυμάτων οδηγεί την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διατροφικής Ασφάλειας να θέσει στο μικροσκόπιό της και άλλα σλόγκαν πιο γενικής φύσης. Ένα γάλα μπορεί να διαφημίζεται από την εταιρεία που το προωθεί ως «καλό για την ανάπτυξη»; Ποια προϊόντα μπορούν να αναφέρουν στις συσκευασίες τους ότι «ενισχύουν τη φυσική άμυνα του οργανισμού» ή ότι «τρέφουν το δέρμα από το εσωτερικό»; Κι έπειτα είναι κι εκείνα που «ευνοούν την αντιοξειδωτική δράση» ή «ευνοούν το αίσθημα του κορεσμού». Αλήθεια ή ψέματα; Τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποίησε η ΕFSΑ δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.

ΤΑ ΝΕΑ

Εσας σας έτυχε ποτέ να αγοράσετε κάποιο προ'ί'ον για τις ευεργετικές του ιδιότητες κτλ??
Τελικά ποιο ήταν το αποτέλεσμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 11:57, 07-09-08:

Όχι. Πρώτον, δεν βλέπω διαφημίσεις και δεύτερον δεν επηρεάζομαι από αυτές, παρά μόνο σπάνια και πάντα για λόγους απόλαυσης (πχ. ένα γευστικό προιόν) και ποτέ επειδή υπόσχεται διάφορα.
Ούτως ή άλλως, η διατροφή μου περιέχει, ως επί το πλείστον, πράγματα με 300 πιστοποιήσεις ποιότητας. Οπότε δεν χρειάζομαι κανένα "θαυματουργό" προιόν από κεινα που πουλάνε στα τυπικά σουπερ μάρκετ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 12:26, 07-09-08:

όχι. Αν και δεν μπορώ να πω ότι οι διαφημίσεις δεν με επηρεάζουν καθόλου. Ίσως άμα δω για παράδειγμα κάτι που μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον να το αγοράσω. Όχι όμως επειδή θα μου πουν ότι θα ψηλώσω 2 πόντους...ή ότι θα κάνω επιδερμίδα.
Τα γιαουρτάκια που λένε ότι σε κάνουν ψηλόοοο επηρεάζουν τα μικρότερης ηλικίας παιδιά. Η αδερφή μου για παράδειγμα χτες που είχαμε πάει στο σούπερ μάρκετ, αφού τραγούδησε όλη την διαφήμιση μου ζήτησε να της αγοράσω τα εν λόγω γιαουρτάκια.
Φυσικά και αρνήθηκα...

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 12:27, 07-09-08:

Οι διαφημίσεις μας επηρεάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό ως προς το να θέλουμε ένα προϊόν, βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αγοράσουμε κιόλας, πρέπει να συγκρίνουμε τα οφέλη και την τιμή του πάντα . Είχα ανοίξει παλιότερα Thread για τις διαφημίσεις (εργασία) αν θες ρίξτου μια ματιά :

http://ischool.e-steki.gr/showthread...DE%EC%E9%F3%E7

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SCULLY
H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 12:55, 07-09-08:

οι διαφημισεις ειναι ισως το χειροτερο πραγμα κυριως στην τηλεοραση.πλυση εγκεφαλου κανονικοτατα.παντως,αν τυχει και αγορασω καμια σοκολατα,καμια μερεντα,κανα γιαουρτι θα ειναι για τη γευση του (και ας ξερω οτι ειναι βλαβερα) και οχι για τις ανοησιες οτι κανουν καλο και οτι εχουν ευεργετικες ιδιοτητες μπλα μπλα μπλα.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 989 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 13:04, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από SCULLY
οι διαφημισεις ειναι ισως το χειροτερο πραγμα κυριως στην τηλεοραση.πλυση εγκεφαλου κανονικοτατα.παντως,αν τυχει και αγορασω καμια σοκολατα,καμια μερεντα,κανα γιαουρτι θα ειναι για τη γευση του (και ας ξερω οτι ειναι βλαβερα) και οχι για τις ανοησιες οτι κανουν καλο και οτι εχουν ευεργετικες ιδιοτητες μπλα μπλα μπλα.
:iagree:+φωνω εκτος απο αυτο,βαζουν και κατι ενετλως χαζα-ψωναρικα ατομα να διαφημιζουν τα προιοντα...αυτο το ψευτικο με νευριαζει..π.χ βαζουν ενα μοντελο(αντρα ,γυναικα δεν εχει σημασια)και το συστηνουν σαν ειδικο ...ελεος φαινεται οτι ειναι ασχετοι..χωρια το οτι επηρεαζονται πολλα ατομα..

Παράθεση

gregoire (Γρηγόρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gregoire
Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gregoire έγραψε στις 13:43, 07-09-08:

Εν τω μεταξύ οι περισσότερες διαφημίσεις που πραγματεύονται καταναλωτικά προιόντα ευρείας χρήσεως μας μεταχειρίζονται λες και είμαστε γουρουνάκια προς πάχυνση...Τρέξτε να αγοράσετε και άλλα τέτοια σλόγκαν που σε κάνουν να λες:Eδώ ο κόσμος καιγεται και η γριά χτενίζεται...

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 14:02, 07-09-08:

πανω σε αυτο που ειπε η dream για τα μοντελα...η ΕΕ θετει τελος (στην πραξη ? θα το δουμε) στις σεξιστικες διαφημισεις που προωθουν λαθος προτυπα (ανορεκτικες κοπελιτσες , αντρες με κοιλιακους φετες..) και μετατρεπουν ανθρωπους σε αντικειμενα του σεξ με στοχο την γελοια προωθηση των αχρηστων (κατα κανονα) προιοντων ..

Παράθεση

gregoire (Γρηγόρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O gregoire έγραψε στις 14:05, 07-09-08:

Κοίτα αγαπητή scully...Σωστό και έντιμο αυτό που κάνει η Ε.Ε. Αλλα τα φαινόμενα που προκάλεσαν αυτές οι διαφημίσεις μας έχουν ήδη γυρίσει boumerang...

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

H SCULLY έγραψε στις 14:15, 07-09-08:

δεν ειπα οτι δεν ειναι σωστο.το επικροτω.ελπιζω να εφαρμοστει.τι εννοεις οταν λες πως μας εχουν γυρισει boumerang ?

Παράθεση

gregoire (Γρηγόρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gregoire έγραψε στις 14:17, 07-09-08:

Ότι η επενέργεια σεξιστικών και ανορεξικών προτύπων θα συνεχιστεί στην κοινωνία για πολλά χρόνια, ακόμα και αν καταργηθούν ολότελα αυτές οι διαφημίσεις.Δυστυχώς έχουν εμποτίσει το σύγχρονο lifestyle...

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

H SCULLY έγραψε στις 14:22, 07-09-08:

δυστυχως.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 989 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 14:42, 07-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από gregoire
Ότι η επενέργεια σεξιστικών και ανορεξικών προτύπων θα συνεχιστεί στην κοινωνία για πολλά χρόνια, ακόμα και αν καταργηθούν ολότελα αυτές οι διαφημίσεις.Δυστυχώς έχουν εμποτίσει το σύγχρονο lifestyle...
Αυτο ειναι αναποφευκτο απο τη στιγμη που εχει γινει επι τοσα χρονια πλυση εγκεφαλου...δυστυχως..

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 15:05, 07-09-08:

δε νομίζω ότι θα τις κόψουν, πάντα θα περνάει ένα τέτοιου είδους μήνυμα (υποσυνήδειτα) σε κάθε τηλεθεατή

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 19:06, 07-09-08:

Ντρεπομαι που το λεω, αλλα σε πολυ μικρη ηλικια (απο την βρεφικη μεχρι και τα 5-6) πορωνομουν απιστευτα με τις διαφημισεις! Εχει να το λεει η μανα μου για την απιστευτη προσηλωση που εδειχνα σε ολη τη διαρκεια των διαφημιστικων διαλειμματων!

Στο θεμα μας, οχι δεν εχει τυχει να αγορασω καποιο προιον (και ειδικα τροφιμο) επειδη το ειδα στη διαφημιση. Βεβαια ειμαι και ατομο που δυσκολα αλλαζει τις διατροφικες του συνηθειες (για γευστικους λογους πειρισσοτερο ) και ισως αυτο να παιζει καποιο ρολο. Αλλα και παλι δεν θεωρω τον εαυτο μου τοσο αφελη ωστε να επηρεαστει απο μια διαφημιση και μονο. Ειδικα πανω στο θεμα της διατροφης ειμαι αρκετα ενημερωμενος, καθως ειναι κατι που με ενδιαφερει και "ψαχνομαι" αρκετα απο προσωπικο ενδιαφερον. Πολλα απ' αυτα που διαβαζω βεβαια δεν τα εφαρμοζω, κυριως επειδη δεν μου ειναι και ο,τι πιο ευχαριστο γευστικα (πχ δεν πινω καθολου γαλα αν και ξερω οτι περιεχει απαραιτητα στοιχεια για τον οργανισμο).

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

H SCULLY έγραψε στις 19:11, 07-09-08:

βασικα οι επικινδυνες συνεπειες απο την ελλειψη ασβεστιου αρα και γαλακτος ειναι μεγαλυτερες για τις γυναικες..ευτυχως που υπαρχουν εναλλακτικες γιατι μερικες σιχαινονται το γαλα..

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 19:16, 07-09-08:

βασικα οι επικινδυνες συνεπειες απο την ελλειψη ασβεστιου αρα και γαλακτος ειναι μεγαλυτερες για τις γυναικες..
Μην το λες! Κι εγω το πληρωσα ακριβα που δεν επινα γαλα, αφου εμεινα στουμπος . Και επειδη εχω παει σε αρκετους διαιτολογους για να μπορεσω να αυξησω το βαρος μου (ειμαι ελλειποβαρης), ολοι μου εχουν βαλει στα διαιτολογια τους 2 ποτηρια γαλα η εναλλακτικα γιαουρτι (που το απεχθανομαι εξισου)!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:34, 07-09-08:

[offtopic] χα χα εγώ τρελαίνομαι για γάλα και ιδιέταιρα για κατσικίσιο. Πιάνω το μπουκάλι από το ψυγείο ότι γάλα κι αν έχει μέσα και πίνω αρκετό. Γενικά πωρώνομαι με τυριά γιαούρτια και γάλατα, μια μέρα είχα φτάσει να πιω πιο πολύ γάλα από νερό (φλυτζανάρα το πρωί κλέψιμο από το μπουκάλι το απόγευμα, φλυτζανάρα το βράδυ).

Η μητέρα μου και ο αδερφός μου έχουν αυτό το πράγμα που έχει ο chris_90 ενώ ο πατέρας μου έχει αυτό που έχω κι εγώ. (θέλουμε λίτρα γάλακτος ) [/offtopic]

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 08:36, 08-09-08:

Εγώ μπορεί να αγοράσω κάποιο καινούριο παγωτό ή σοκολάτα, αλλά από κει και πέρα, αν δε μου αρέσει, τί να το κάνω;
Επίσης να προσθέσω την αναίδεια των διαφημίσεων των τραπεζών, που πλασάρουν το σλόγκαν: "Πάρτε το τάδε δάνειο από την τάδε τράπεζα ή κάντε μεταφορά υπολοίπου στην τάδε τράπεζα και θα γίνετε αρσιβαρίστες και θα τα σηκώνετε, και θα έχετε επιτύχει στη ζωή σας οικονομικά". Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Θα έπρεπε να απαγορευθούν παντελώς οι διαφημίσεις τραπεζών από την τηλεόραση. Άσε που είναι και οι πιο κακόγουστες κατά τη γνώμη μου (μετά από αυτές με τον ηλίθιο γάτο που σπιλώνει το είδος του με τις διαφημίσεις μια ανόητης τσιχλόφουσκας)...
Αν και τελευταία, επειδή έχω κόψει σχεδόν τελείως την τηλεόραση και δε βλέπω ποτέ τις διαφημίσεις.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 11:09, 08-09-08:

Έχω σταματήσει να βλέπω τηλεόραση, κυρίως για να μην τρώω τις διαφημίσεις τους. Και γενικότερα δεν επηρεάζομαι καθόλου, συνειδητά τουλάχιστον.

Επίσης, το ψάχνω πάρα πολύ για αγορές άνω των 10Ε και δε ψωνίζω ποτέ απερίσκεπτα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 11:26, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Εγώ μπορεί να αγοράσω κάποιο καινούριο παγωτό ή σοκολάτα, αλλά από κει και πέρα, αν δε μου αρέσει, τί να το κάνω;
Επίσης να προσθέσω την αναίδεια των διαφημίσεων των τραπεζών, που πλασάρουν το σλόγκαν: "Πάρτε το τάδε δάνειο από την τάδε τράπεζα ή κάντε μεταφορά υπολοίπου στην τάδε τράπεζα και θα γίνετε αρσιβαρίστες και θα τα σηκώνετε, και θα έχετε επιτύχει στη ζωή σας οικονομικά". Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Θα έπρεπε να απαγορευθούν παντελώς οι διαφημίσεις τραπεζών από την τηλεόραση. Άσε που είναι και οι πιο κακόγουστες κατά τη γνώμη μου (μετά από αυτές με τον ηλίθιο γάτο που σπιλώνει το είδος του με τις διαφημίσεις μια ανόητης τσιχλόφουσκας)...
Αν και τελευταία, επειδή έχω κόψει σχεδόν τελείως την τηλεόραση και δε βλέπω ποτέ τις διαφημίσεις.

Είναι κιτς, αλλά οι τράπεζες δεν μπορούν, παρά να διαφημίζονται. Το μόνο πρόβλημα που εγώ βλέπω στις τραπεζικές διαφημίσεις είναι ότι τα ψιλά γράμματα περνάνε από κάτω με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Κι άσχετα με τις μουφες του μοντέλου που μιλάει, το πραγματικό ετήσιο επιτόκιο (ΣΕΠΠΕ) είναι πολύ μεγαλύτερο και με πολύ πιο σκληρούς όρους...

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

O chris_90 έγραψε στις 11:35, 08-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Το μόνο πρόβλημα που εγώ βλέπω στις τραπεζικές διαφημίσεις είναι ότι τα ψιλά γράμματα περνάνε από κάτω με ιλιγγιώδη ταχύτητα.
Εχω προσπαθησει απειρες φορες να τα διαβασω (απο περιεργεια), αλλα ποτε δεν τα καταφερα!

Παράθεση

SCULLY

Περιβόητο Μέλος

H SCULLY έγραψε στις 12:38, 08-09-08:

οι τραπεζες ο,τι και να λενε..απο δω απο κει θα σου τη φερουν με τα ψιλα γραμματα οχι μονο στις διαφημισεις αλλα και στα συμβολαια..να ναι καλα ο μαθηματικος μας στο γυμνασιο που οταν καναμε για τοκους και τετοια μας εκανε μια βδομαδα μαθημα για παγιδες "ορους¨" των τραπεζων..μπορει να ειχαμε ξεφυγει απο το κλιμα των μαθηματικων αλλα τουλαχιστον μας εδειξε οτι πρωτα να μας κοπει το χερι και μετα να εμπιστευτουμε ορους τραπεζων..

Παράθεση

In Flames

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 12:50, 08-09-08:

εκτος του οτι οι διαφημισεις παρασυρουν τα προβατα πολλες φορες, ενα ακομη κακο που παρατηρω ειναι οτι τα παιδια ειδικα στην εφηβεια και την παιδικη ηλικια πολλες φορες υιοθετουν το χιουμορ των διαφημισεων χρησιμοποιωντας συχνα ακομη και αυτουσιες φρασεις απο διαφημιστικα σλογκαν...
ελεος δηλαδη..η μαζοποιηση εχει φτασει στα ορια...
εγω δεν βλεπω πλεον πολυ συχνα τηλεοραση..και αδιαφορω για τις διαφημισεις...
γενικα δε με ενδιαφερει ο καταναλωτισμος ουτε ο υλικος ευδαιμονισμος,...
δεν πιστευω πως υπαρχει shopping therapy αλλα shopping disease...
τελος παντων ολο αυτο το σκηνικο στις διαφημισεις ειναι ενα θεατρο παραλογου...μια ψευτια μια σπαστικη υποκρισια την οποια την αποφευγω και δεν της δινω καμια βαση...

In Flames Gn

Παράθεση

kostas221117 (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kostas221117
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kostas221117 έγραψε στις 13:45, 08-09-08:

σε όλες τις διαφημίσεις οι ηθοποιοί είναι χαρούμενοι μέχρι αηδίας και παρουσιάζουν κάτι το ιδανικό.προσωπικά μαρέσουν οι οικολογικές διαφημίσεις:no1:

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Επιφανές Μέλος

O chris_90 έγραψε στις 14:33, 08-09-08:

μας εκανε μια βδομαδα μαθημα για παγιδες "ορους¨" των τραπεζων..
Δεν μου τον φερνεις να μου κανει κι εμενα μαθημα; Αν ο μη γενοιτο πεσω στην αναγκη των τραπεζων (που θα πεσω, δεν τιθεται ) δεν θελω να γινω "θυμα". Σιχαινομαι και ολα αυτα τα οικονομικιστικα...

Παντως, σοβαρα τωρα, πιστευω οτι κατι τετοιο θα επρεπε να γινεται σε ολα τα σχολεια. Δηλαδη να δινεται περισσοτερη βαση στην οικονομικη παιδεια (οσο και αν τη σιχαινομαι). Γιατι ετσι μας περνανε και για ηλιθιους δηλαδη...

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,998 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 22:50, 08-09-08:

πανω σε αυτο που ειπε η dream για τα μοντελα...η ΕΕ θετει τελος (στην πραξη ? θα το δουμε) στις σεξιστικες διαφημισεις που προωθουν λαθος προτυπα (ανορεκτικες κοπελιτσες , αντρες με κοιλιακους φετες..) και μετατρεπουν ανθρωπους σε αντικειμενα του σεξ με στοχο την γελοια προωθηση των αχρηστων (κατα κανονα) προιοντων ..
:bravo::bravo::bravo::bravo:συμφωνω απολυτα..ετσι ειναι....αν ειναι δυνατον δηλαδη...μιση ωρα να δουμε τηλεοραση....θα καταλαβουμε πως μαζι με την προωθηση των προιοντων...γινεται και προωθηση ενος 'τελειου' τροπου ζωης....ο οποιος φυσικα και δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.....τι εχουμε λοιπον;μια συνεχη προωθηση της τελειοτητας..και βεβαια ολο αυτο μας επηρεαζει....μιας και πλεον εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε πως οι ανορεξικες κατα τα αλλα κουκλες ειναι το προτυπο ομορφιας...και πως αν δεν εχουμε αυτο το τρομερο,καταπληκτικο,μοναδικο αυτοκινητο ειμαστε πολυ πισω και αισθανομαστε κι ασχημα...για να μην αναφερω τα πολυτελη σπιτια με τις πισινες και τους κηπους και τα σκυλακια να τρεχουν απο εδω κι απο εκει...ελεος δηλαδη....παντου και παντα θα μας επηρεαζει η διαφημιση..δυστυχως...

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
εκτος του οτι οι διαφημισεις παρασυρουν τα προβατα πολλες φορες, ενα ακομη κακο που παρατηρω ειναι οτι τα παιδια ειδικα στην εφηβεια και την παιδικη ηλικια πολλες φορες υιοθετουν το χιουμορ των διαφημισεων χρησιμοποιωντας συχνα ακομη και αυτουσιες φρασεις απο διαφημιστικα σλογκαν...
τελος παντων ολο αυτο το σκηνικο στις διαφημισεις ειναι ενα θεατρο παραλογου...μια ψευτια μια σπαστικη υποκρισια την οποια την αποφευγω και δεν της δινω καμια βαση...

In Flames Gn
:iagree::iagree::iagree:ετσι ειναι...παρα πολυ σωστα....:no1::no1:

Παράθεση

!msm!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη !msm!
H !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H !msm! έγραψε στις 12:43, 09-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από chris_90
Εχω προσπαθησει απειρες φορες να τα διαβασω (απο περιεργεια), αλλα ποτε δεν τα καταφερα!
και εγώ έχω προσπαθήσει να τα διαβάσω αλλά με τέτοια ταχύτητα...

Αρχική Δημοσίευση από kostas221117
σε όλες τις διαφημίσεις οι ηθοποιοί είναι χαρούμενοι μέχρι αηδίας και παρουσιάζουν κάτι το ιδανικό.προσωπικά μαρέσουν οι οικολογικές διαφημίσεις:no1:
+φωνώ

Παράθεση

Crookshanks

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 14:31, 10-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Είναι κιτς, αλλά οι τράπεζες δεν μπορούν, παρά να διαφημίζονται. Το μόνο πρόβλημα που εγώ βλέπω στις τραπεζικές διαφημίσεις είναι ότι τα ψιλά γράμματα περνάνε από κάτω με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Κι άσχετα με τις μουφες του μοντέλου που μιλάει, το πραγματικό ετήσιο επιτόκιο (ΣΕΠΠΕ) είναι πολύ μεγαλύτερο και με πολύ πιο σκληρούς όρους...
Σε άλλες χώρες της Ευρώπης πάντως απαγορεύονται οι διαφημίσεις τραπεζών σε τηλεοράσεις, τύπο και σινεμά. Οπότε ναι, οι τράπεζες μπορούν και να μη διαφημίζονται. Οι τραπεζικές διαφημίσεις είναι και οι πιο παραπλανητικές μετά τα προϊόντα καλλωπισμού και αδυνατίσματος.

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn

In Flames Gn
+
Αν και εγώ πιστεύω μέχρι κάποιο σημείο στο shopping therapy... Όχι σαν θεραπεία αλλά ως ευκαιρία να περάσεις καλά. Χωρίς υπερβολές και χωρίς σπατάλες, όμως.

Αρχική Δημοσίευση από kostas221117
Ναι, οι οικολογικές διαφημίσεις και οι διαφημίσεις για θέματα όπως το κάπνισμα, τα ναρκωτικά, το AIDS και η κοινωνικές προκαταλήψεις είναι ίσως οι μοναδικές διαφημίσεις που έχουν νόημα.
Όσο για τους ηθοποιούς που φοράνε αυτό το ηλίθιο χαμόγελο σαν να τους έχουν κολλήσει σελοτέιπ από τις άκρες των χειλών μέχρι τις φαβορίτες, πολύ θα μου άρεσε να τους το σβήσω δείχνοντάς τους πόσες οικογένειες χάνουν τα σπίτια τους από δάνεια και πλειστηριασμούς.

Δεν μου τον φερνεις να μου κανει κι εμενα μαθημα; Αν ο μη γενοιτο πεσω στην αναγκη των τραπεζων (που θα πεσω, δεν τιθεται ) δεν θελω να γινω "θυμα". Σιχαινομαι και ολα αυτα τα οικονομικιστικα...
Κι εγώ τα σιχαίνομαι, αλλά δυστυχώς είναι πρακτικώς απαραίτητητα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:28, 10-09-08:

Και οι τράπεζες επιχειρήσεις είναι κι αν απαγορεύεται η διαφήμισή τους καταστρατηγείται ο ελεύθερος ανταγωνισμός, για τον οποίο τόσο καμαρώνουν τα παιδιά από τις Βρυξέλλες...Οι διαφημίσεις είναι ενημέρωση. Αν ο άλλος δεν διαβάζει τα συμβόλαια που υπογράφει, κακό του κεφαλιού του.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελληνικές διαφημίσεις vs διαφημίσεις εξωτερικού - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 55 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οικονομικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-06-14 στις 13:31.
    • Οι χειρότερες διαφημίσεις - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 119 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-12-13 στις 22:32.
    • Google AdSense & Adwords - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Internet και τοπικά δίκτυα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-10 στις 23:50.
    • Διαφημίσεις και επιρροή στον άνθρωπο - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οικονομικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-12-09 στις 15:21.
    • Kαλύτερες διαφημίσεις! - Από maik85
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-07-06 στις 22:34.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους