Οι διαφημίσεις μας ταΐζουν ψέματα

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Γάλατα και γιαούρτια που μεγαλώνουν «γερά παιδιά», μερέντες «πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά που ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα», εκχυλίσματα από κακαόδεντρα που εγγυώνται «γρήγορο αδυνάτισμα». Στην εποχή της υγιεινής διατροφής τα διαφημιστικά σλόγκαν υπόσχονται σχεδόν τα πάντα.
Στο 90% των περιπτώσεων, όμως, δεν πρόκειται παρά για υποσχέσεις. :iagree:

Η έρευνα της Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διατροφικής Ασφάλειας (ΕFSΑ), η οποία πραγματοποιήθηκε έπειτα από σχετική εντολή της Κομισιόν, είναι αποκαλυπτική: Η προβολή πολλών προϊόντων ως «θαυματουργών» για την υγεία σπανίως ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Κι αυτό, παρά το γεγονός ότι κανονισμός της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αναφέρει ρητά πως ό,τι αναγράφεται στις ετικέτες των προϊόντων ή αναφέρεται σε διαφημίσεις για την προώθησή τους πρέπει να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Παρ΄ όλα αυτά, από τα οκτώ μηνύματα που μπήκαν στο μικροσκόπιο της Υπηρεσίας τα επτά αποδείχθηκαν ψευδή ή- όπως σημειώνει η ΕFSΑ- τουλάχιστον στερούνται επιστημονικής βάσης. Με άλλα λόγια, οι κάψουλες από φραγκόσυκα που κυκλοφορούν στην ευρωπαϊκή αγορά δεν μειώνουν τη χοληστερίνη, όπως αναγράφεται στις συσκευασίες τους.


Οι οργανώσεις.

Η Κομισιόν είχε καλέσει τη βιομηχανία τροφίμων να συμμορφωθεί με τον κανονισμό, ο οποίος υιοθετήθηκε το 2006, σε ένα διάστημα από το 2010 έως το 2015. Καταναλωτικές οργανώσεις, ωστόσο, διαμαρτύρονται ότι αυτό το περιθώριο είναι πολύ μεγάλο. Τα αποτελέσματα της έρευνας δικαιολογούν τις διαμαρτυρίες τους. Από τα οκτώ σλόγκαν που εξέτασε η ΕFSΑ, γερμανικά, βρετανικά, γαλλικά και ιρλανδικά, τα πέντε υπόσχονταν οφέλη για την ανάπτυξη και την υγεία των παιδιών και τα τρία μείωση του κινδύνου κάποιων ασθενειών για τους ενήλικες. Οι υποσχέσεις για τα παιδιά αποδείχθηκαν όλες ψευδείς. Από τις υποσχέσεις προς τους μεγαλύτερους η μοναδική που αποδείχθηκε ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι αυτή που λέει ότι οι φυτικές στερόλες μειώνουν τον κίνδυνο καρδιαγγειακών παθήσεων. Η επιστημονική απόδειξη προέρχεται από 41 κλινικές έρευνες τις οποίες επικαλείται η ΕFSΑ. Θα έφτανε μια βόλτα στα ράφια των σούπερ μάρκετ για να δει κανείς ότι η ανάγκη της υγιεινής διατροφής μεταφράζεται σε μια μόδα πολύχρωμων μηνυμάτων στα γαλακτοκομικά προϊόντα και τα σνακ. «Βοηθάει στη μείωση της χοληστερίνης με φυσικό τρόπο», αναγράφεται στο ένα προϊόν, «σας βοηθάει να κρατήσετε τη χοληστερίνη σας σε χαμηλά επίπεδα», γράφει στο δεύτερο.

Σε αυτή τη μάχη κατά της χοληστερίνης ο καταναλωτής έχει συμμάχους γιαούρτια, γάλατα και μπισκότα. Από την εξέταση των οκτώ μηνυμάτων, ωστόσο, φάνηκε ότι ο καταναλωτής πρέπει να αναζητήσει αλλού τις τροφές που θα τον βοηθήσουν να απομακρύνει τους κινδύνους και να κρατήσει σε καλή κατάσταση την υγεία του.

Το μεγάλο ποσοστό ψεύτικων διαφημιστικών μηνυμάτων οδηγεί την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διατροφικής Ασφάλειας να θέσει στο μικροσκόπιό της και άλλα σλόγκαν πιο γενικής φύσης. Ένα γάλα μπορεί να διαφημίζεται από την εταιρεία που το προωθεί ως «καλό για την ανάπτυξη»; Ποια προϊόντα μπορούν να αναφέρουν στις συσκευασίες τους ότι «ενισχύουν τη φυσική άμυνα του οργανισμού» ή ότι «τρέφουν το δέρμα από το εσωτερικό»; Κι έπειτα είναι κι εκείνα που «ευνοούν την αντιοξειδωτική δράση» ή «ευνοούν το αίσθημα του κορεσμού». Αλήθεια ή ψέματα; Τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποίησε η ΕFSΑ δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.

ΤΑ ΝΕΑ

Εσας σας έτυχε ποτέ να αγοράσετε κάποιο προ'ί'ον για τις ευεργετικές του ιδιότητες κτλ??
Τελικά ποιο ήταν το αποτέλεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι. Πρώτον, δεν βλέπω διαφημίσεις και δεύτερον δεν επηρεάζομαι από αυτές, παρά μόνο σπάνια και πάντα για λόγους απόλαυσης (πχ. ένα γευστικό προιόν) και ποτέ επειδή υπόσχεται διάφορα.
Ούτως ή άλλως, η διατροφή μου περιέχει, ως επί το πλείστον, πράγματα με 300 πιστοποιήσεις ποιότητας. Οπότε δεν χρειάζομαι κανένα "θαυματουργό" προιόν από κεινα που πουλάνε στα τυπικά σουπερ μάρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
όχι. Αν και δεν μπορώ να πω ότι οι διαφημίσεις δεν με επηρεάζουν καθόλου. Ίσως άμα δω για παράδειγμα κάτι που μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον να το αγοράσω. Όχι όμως επειδή θα μου πουν ότι θα ψηλώσω 2 πόντους...ή ότι θα κάνω επιδερμίδα.
Τα γιαουρτάκια που λένε ότι σε κάνουν ψηλόοοο επηρεάζουν τα μικρότερης ηλικίας παιδιά. Η αδερφή μου για παράδειγμα χτες που είχαμε πάει στο σούπερ μάρκετ, αφού τραγούδησε όλη την διαφήμιση μου ζήτησε να της αγοράσω τα εν λόγω γιαουρτάκια.
Φυσικά και αρνήθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Οι διαφημίσεις μας επηρεάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό ως προς το να θέλουμε ένα προϊόν, βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα το αγοράσουμε κιόλας, πρέπει να συγκρίνουμε τα οφέλη και την τιμή του πάντα :). Είχα ανοίξει παλιότερα Thread για τις διαφημίσεις (εργασία) αν θες ρίξτου μια ματιά :

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39195&highlight=%E4%E9%E1%F6%DE%EC%E9%F3%E7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οι διαφημισεις ειναι ισως το χειροτερο πραγμα κυριως στην τηλεοραση.πλυση εγκεφαλου κανονικοτατα.παντως,αν τυχει και αγορασω καμια σοκολατα,καμια μερεντα,κανα γιαουρτι θα ειναι για τη γευση του (και ας ξερω οτι ειναι βλαβερα) και οχι για τις ανοησιες οτι κανουν καλο και οτι εχουν ευεργετικες ιδιοτητες μπλα μπλα μπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
οι διαφημισεις ειναι ισως το χειροτερο πραγμα κυριως στην τηλεοραση.πλυση εγκεφαλου κανονικοτατα.παντως,αν τυχει και αγορασω καμια σοκολατα,καμια μερεντα,κανα γιαουρτι θα ειναι για τη γευση του (και ας ξερω οτι ειναι βλαβερα) και οχι για τις ανοησιες οτι κανουν καλο και οτι εχουν ευεργετικες ιδιοτητες μπλα μπλα μπλα.
:iagree:+φωνω εκτος απο αυτο,βαζουν και κατι ενετλως χαζα-ψωναρικα ατομα να διαφημιζουν τα προιοντα...αυτο το ψευτικο με νευριαζει..π.χ βαζουν ενα μοντελο(αντρα ,γυναικα δεν εχει σημασια)και το συστηνουν σαν ειδικο ...ελεος φαινεται οτι ειναι ασχετοι..χωρια το οτι επηρεαζονται πολλα ατομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ οι περισσότερες διαφημίσεις που πραγματεύονται καταναλωτικά προιόντα ευρείας χρήσεως μας μεταχειρίζονται λες και είμαστε γουρουνάκια προς πάχυνση...Τρέξτε να αγοράσετε και άλλα τέτοια σλόγκαν που σε κάνουν να λες:Eδώ ο κόσμος καιγεται και η γριά χτενίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
πανω σε αυτο που ειπε η dream για τα μοντελα...η ΕΕ θετει τελος (στην πραξη ? θα το δουμε) στις σεξιστικες διαφημισεις που προωθουν λαθος προτυπα (ανορεκτικες κοπελιτσες , αντρες με κοιλιακους φετες..) και μετατρεπουν ανθρωπους σε αντικειμενα του σεξ με στοχο την γελοια προωθηση των αχρηστων (κατα κανονα) προιοντων ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Κοίτα αγαπητή scully...Σωστό και έντιμο αυτό που κάνει η Ε.Ε. Αλλα τα φαινόμενα που προκάλεσαν αυτές οι διαφημίσεις μας έχουν ήδη γυρίσει boumerang...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν ειπα οτι δεν ειναι σωστο.το επικροτω.ελπιζω να εφαρμοστει.τι εννοεις οταν λες πως μας εχουν γυρισει boumerang ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Ότι η επενέργεια σεξιστικών και ανορεξικών προτύπων θα συνεχιστεί στην κοινωνία για πολλά χρόνια, ακόμα και αν καταργηθούν ολότελα αυτές οι διαφημίσεις.Δυστυχώς έχουν εμποτίσει το σύγχρονο lifestyle...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δυστυχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ότι η επενέργεια σεξιστικών και ανορεξικών προτύπων θα συνεχιστεί στην κοινωνία για πολλά χρόνια, ακόμα και αν καταργηθούν ολότελα αυτές οι διαφημίσεις.Δυστυχώς έχουν εμποτίσει το σύγχρονο lifestyle...
Αυτο ειναι αναποφευκτο απο τη στιγμη που εχει γινει επι τοσα χρονια πλυση εγκεφαλου...δυστυχως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δε νομίζω ότι θα τις κόψουν, πάντα θα περνάει ένα τέτοιου είδους μήνυμα (υποσυνήδειτα) σε κάθε τηλεθεατή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ντρεπομαι που το λεω, αλλα σε πολυ μικρη ηλικια (απο την βρεφικη μεχρι και τα 5-6) πορωνομουν απιστευτα με τις διαφημισεις! :P Εχει να το λεει η μανα μου για την απιστευτη προσηλωση που εδειχνα σε ολη τη διαρκεια των διαφημιστικων διαλειμματων!

Στο θεμα μας, οχι δεν εχει τυχει να αγορασω καποιο προιον (και ειδικα τροφιμο) επειδη το ειδα στη διαφημιση. Βεβαια ειμαι και ατομο που δυσκολα αλλαζει τις διατροφικες του συνηθειες (για γευστικους λογους πειρισσοτερο :P) και ισως αυτο να παιζει καποιο ρολο. Αλλα και παλι δεν θεωρω τον εαυτο μου τοσο αφελη ωστε να επηρεαστει απο μια διαφημιση και μονο. Ειδικα πανω στο θεμα της διατροφης ειμαι αρκετα ενημερωμενος, καθως ειναι κατι που με ενδιαφερει και "ψαχνομαι" αρκετα απο προσωπικο ενδιαφερον. Πολλα απ' αυτα που διαβαζω βεβαια δεν τα εφαρμοζω, κυριως επειδη δεν μου ειναι και ο,τι πιο ευχαριστο γευστικα (πχ δεν πινω καθολου γαλα αν και ξερω οτι περιεχει απαραιτητα στοιχεια για τον οργανισμο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
βασικα οι επικινδυνες συνεπειες απο την ελλειψη ασβεστιου αρα και γαλακτος ειναι μεγαλυτερες για τις γυναικες..ευτυχως που υπαρχουν εναλλακτικες γιατι μερικες σιχαινονται το γαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
βασικα οι επικινδυνες συνεπειες απο την ελλειψη ασβεστιου αρα και γαλακτος ειναι μεγαλυτερες για τις γυναικες..
Μην το λες! Κι εγω το πληρωσα ακριβα που δεν επινα γαλα, αφου εμεινα στουμπος :P. Και επειδη εχω παει σε αρκετους διαιτολογους για να μπορεσω να αυξησω το βαρος μου (ειμαι ελλειποβαρης), ολοι μου εχουν βαλει στα διαιτολογια τους 2 ποτηρια γαλα η εναλλακτικα γιαουρτι (που το απεχθανομαι εξισου)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
[offtopic] χα χα εγώ τρελαίνομαι για γάλα και ιδιέταιρα για κατσικίσιο. Πιάνω το μπουκάλι από το ψυγείο ότι γάλα κι αν έχει μέσα και πίνω αρκετό. Γενικά πωρώνομαι με τυριά γιαούρτια και γάλατα, μια μέρα είχα φτάσει να πιω πιο πολύ γάλα από νερό (φλυτζανάρα το πρωί κλέψιμο από το μπουκάλι το απόγευμα, φλυτζανάρα το βράδυ).

Η μητέρα μου και ο αδερφός μου έχουν αυτό το πράγμα που έχει ο chris_90 ενώ ο πατέρας μου έχει αυτό που έχω κι εγώ. (θέλουμε λίτρα γάλακτος :P ) [/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ μπορεί να αγοράσω κάποιο καινούριο παγωτό ή σοκολάτα, αλλά από κει και πέρα, αν δε μου αρέσει, τί να το κάνω;
Επίσης να προσθέσω την αναίδεια των διαφημίσεων των τραπεζών, που πλασάρουν το σλόγκαν: "Πάρτε το τάδε δάνειο από την τάδε τράπεζα ή κάντε μεταφορά υπολοίπου στην τάδε τράπεζα και θα γίνετε αρσιβαρίστες και θα τα σηκώνετε, και θα έχετε επιτύχει στη ζωή σας οικονομικά". Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Θα έπρεπε να απαγορευθούν παντελώς οι διαφημίσεις τραπεζών από την τηλεόραση. Άσε που είναι και οι πιο κακόγουστες κατά τη γνώμη μου (μετά από αυτές με τον ηλίθιο γάτο που σπιλώνει το είδος του με τις διαφημίσεις μια ανόητης τσιχλόφουσκας)...
Αν και τελευταία, επειδή έχω κόψει σχεδόν τελείως την τηλεόραση και δε βλέπω ποτέ τις διαφημίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Έχω σταματήσει να βλέπω τηλεόραση, κυρίως για να μην τρώω τις διαφημίσεις τους. Και γενικότερα δεν επηρεάζομαι καθόλου, συνειδητά τουλάχιστον.

Επίσης, το ψάχνω πάρα πολύ για αγορές άνω των 10Ε και δε ψωνίζω ποτέ απερίσκεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top